ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jedna vzpomínková, rok 2017
Jedna vzpomínková, rok 2017
vloženo: 4.5.2020 17:02
autor: Jiří Stránský

úlovky (svět)

Lišák při měsíčku
Lišák při měsíčku
vloženo: 26.2.2013 00:30
autor: Daniel Donaťák

trofeje

Raritka
Raritka
vloženo: 29.5.2012 17:42
autor: Miroslav Horák

zvěř v přírodě

...pozor !
...pozor !
vloženo: 4.6.2013 17:23
autor: Vít Hlavica

zbraně

Sesřičky naposledy
Sesřičky naposledy
vloženo: 6.10.2013 16:00
autor: Jan Frank

fotopast

Náš král
Náš král
vloženo: 16.3.2018 19:58
autor: Petr Hruška

myslivecké umění

Černý rytíř
Černý rytíř
vloženo: 15.1.2012 09:29
autor: Petr Chloupek
Statistika
  • 232869 fotek (7 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8867 inzerátů (6 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748182 komentářů fotek (31 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289092 hlasování fotek (80 dnes)
  • 56414 hlasování videí (0 dnes)
  • 37582 registrovaných uživatelů
    3 dnes nových, 14 online

Připomínky a názory
Diskuze

6,5x54 mannlicher schoenauer

Jiři vložil 16.5.2015 19:38
Dobrý den,vlastním kulovnici této ráže a chtěl by jsem nějaké zkušenosti ohledně výběru střeliva atd.Předem děkuji.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jan Slavětínský reaguje 15.3.2016 11:55
Mrkněte na Lovecké forum a zkuste dotaz na přebiječe. Vím, že se nechají používat nábojnice 8x57JS, které se lehce upraví. Trochu problém budou střely, které pro manlicher mají diametr .329 a klasické střely 8,22 mm pro osmičky nebudou to pravé. Kolegovi dělal patrony p.Czuch a jsem přesvědčený, že použil střely Geco TM 12g. Do 60 m to i vzhledem ke stavu hlavně s Gecovou střelou střílelo.
Filip Cech reaguje 15.3.2016 10:27
Karle dik za odpoved, ony ty Rkove problem nejsou, ty "moje" IS prodava manik ve Vidni za 4.5E. Jsem celkem smireny s cenou, mam opicku, musim kupovat bananky:-), jen me napadlo, jestli nekdo nema alternativni zdroj
Karel Daňhel reaguje 14.3.2016 22:48
Filipe promin špatně jsem si to přečetl oni vyrábějí 8x56rs Ale našel jsem firmu v Německu HORNEBER taprý prodává nábojnice náboje udajně nevyrábí.Aještě firma vRakousku,ale náboj 110kč.
Karel Daňhel reaguje 14.3.2016 21:58
Filipe zkus se podívat na výrobu PPU myslím,že je mají ve výrobním programu.
Filip Cech reaguje 14.3.2016 20:16
Dobry den, vidim, ze je zde nekolik znalcu mannlicheru, tak mi to neda, abych se nezeptal... Mam naprosto uzasny steyer mannlicher 1908, 8x56, Nemate nekdo zkusenost s porizovanim kvalitniho streliva? Me zasoby starych spolehlivych SB se tenci...
Bíba bíbovič reaguje 23.7.2015 23:11
Koukám, že o drážkách jsem se nic nedozvěděl..- Jen by mě, jako zeleně utrženého zajímalo, (jestli to není na nové vlákno - (staromilci versus palcová díra v pažbě).., jestli chodíte s flintičkama i někam do cizího. Moc by se mi líbila fotečka s jelínkem a starou fliničkou, ale ono v Lovci 4x není vidět, jeleni nejsou a propást jednu příležitost za říji, protože jsem jelínka neviděl... A nebo zase na natláčce je hezké stát s trojákem vedle Mosinů, ale oni na tom mají kolimátor a já se se 4x Lovcem na blízko nestihnu ani podívat. A pak to Děda vedle mě postřílí postama a já jsem zase za ...(mladého)
Jiři reaguje 22.7.2015 08:52
To ano, hezká flinta po dlouhé době na Vani uvedeném bazaru.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 21.7.2015 22:40
...teď je zrovna jedna nádherná MSCh. na hunting shopu vz. 1910 v ráži 9,5/57 MSCh...ale bude to strašná pálka, ne to bohužel nemám.
Jiři reaguje 21.7.2015 19:11
Souhlasím s vámi kolegové, má první flinta Zetka a na první pohled uchvácení. Z těchto flint vyzařuje kouzlo historie, zpracování atd. Dnešní době je obrovský potenciál flint na trhu, některé jsou opravdu povedené a ne že by jsem je nechtěl mít, kdybych na ně měl:) např. Mauser M03. Ale určitě jen jako prac. flintu. Dojem na mě neudělají,jako když jsem poprvé držel svou první flintu Zetku 7x57 r.v.1947:) ale každý má svůj vkus a líbí něco jiného.
Josef Vyskočil reaguje 21.7.2015 13:20
Nezbývá než potvrdit co píše p. Chalupník mě se naštěstí podařilo sehnat fungl nového sauera S90 asi před dvěma lety má zetka již dosloužila tak jsem musel, vyzkoušel jsem toho mnoho (toho novodobého) přes mannlichry sauery, ale opravdu to i z mého hlediska stojí za prd.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 21.7.2015 07:26
Kolega měl na mysli asi karabinu Mannlicher Carcano ráže 6,5/52 (neplést s 6,5/52R neboli 23-35 Win., to je jiný náboj) zavedenou jako služební v italské armádě. V sedmičce se nedělaly, to bylo asi přelaufované. Jako jediná vojenská zbraň té doby měla schránku na šest, nikoli na pět nábojů a oficiálně ji použil na Kennedeyho v Dallasu údajný vrah Oswald (jak tobylo doopravdy se můžeme domnívat...) Jestli měla pěti nebo šestidrážkový vývrt fakt ale nevím...
Bíba bíbovič reaguje 20.7.2015 21:59
Mám jen dotaz k těm krátkým laufům. Jsem zazelena utržený, ale kdysi mi můj starší kamarád říkal, že se vyskytovaly flintičky s drážkou v krátkým laufu navíc, takže přesnější, a že se jim říkalo něco jako "karkano"? On to snad měl v sedmičce, ale strašně krátký. Jinak kolega do 6,5 koupil PP a spokojenost.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 20.7.2015 19:42
...a vůbec...vývoj zbraní skončil v roce 1945. Mauser 98, Sturmgewehr 44 a Walther PP nejde překonat. Pak jsou to už jenom variace na výše uvedené (maximálně s použitím recyklovaných PET flašek a je z toho Glock. Fuj tajbl. To radši Tokareva 33.)
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 20.7.2015 19:38
...kolega má zlověčtělej Mannlicher 1895...přímotah 8,2/50 R....nádhera...tu šestnáctigramovou kuli vidí člověk letět, když stojí za střelcem. Padne z toho všechno, musí teda člověk zohlednit balistiku na dál, protože to má trajektorii jako minomet. Ale kdo zvládne přenášení zásahu, do 200 m všechno padne na fleku.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 20.7.2015 19:33
Já kdybych si měl dneska kupovat novou flintu (naštěstí nemusím, mám zděděnou Zetku po otci) a mít peněz kolik bych chtěl, tak bych si ze současné produkce nevybral nic. Jsou to nástroje na zabíjení a nemají duši. Mannlicher s pojistkou s plastovým kolečkem jako z budíku, schránky s lučíkem z plastu, Tikka to stejné, o Blaseru drtiči hlav nemluvě, šochtavé imbus šrouby s nacvakávací hlavou závěru v hliníkovém pouzdru(chci to vidět za dvacet let, jak se to vyžvejká...)...koupil bych si z NZtů osmadevadesátku po Hitlerovi a nechal přepažbit do kořenovicové pažby...a flinta na tři generace. Spotřební věci já nemusím.
Jiři reaguje 20.7.2015 08:31
Souhlas, sehnat ho s pěkným laufem a s orig. montáži je docela problém. A když ano, tak samozřejmě za jinou cenu, což prodejce chápu:)
Josef Vyskočil reaguje 20.7.2015 08:27
Manlicher s cívkovým zásobníkem se dělal dlouho až někdy do roku 2000 tušim a výběr ráží ten byl snad ve všech, jediné co je škoda, že už nedělají klasickou úpravu na všechno kydají ten manox či co to je a taky toho plastu je tam na můj vkus až příliš jinak by to byla jasná volba pro mne hlavně mají stále na vyské úrovni ono narazit dnes na zachovalý starší kousek je velká náhoda většinou ty co za něco stojí si lidé nechávají a neni se čemu divit byla to opravdu nadčasová zbraň.
Jiři reaguje 20.7.2015 08:25
Já mám právě vz. 1903 a máte pravdu s laufem, je to opravdu krátký a velmi elegantní, nemluvě o manipulaci. Pro pana J. Davídka kolega měl též závadu na porytém Mannlicheru ohledně zadního kamenu na tříbodovou montáž. Nechával to zpravovat u puškaře pana Sýkory a super. Jinak píšete velmi zajimavě a poučně pane Chalupník,rád to čtu.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 20.7.2015 07:45
...a vždycky se usměju, jak lidi řvou jak je nemyslivecké lovit se zkonvertovanými vojenskými zbraněmi a mannlechertu považujou za tzv. loveckou klasika...a ona je to vlastně řecká vojenská karabina vz. 1903 :-)
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 20.7.2015 07:42
Pane kolego, zpracováno to bohužel nikde nemám....já jen na co takhle narazím v literatuře a pamatuju si. Tahle flinta je prostě legenda, nezaměnitelná, už s tím cívkovým zásobníkem, výběrem ráží k ní 8/56 MSCh. 9/56, 9,5/57 (jedinej náboj MSCh. co má dutinku 57 mm, s ním taky lovil Hemingway v Africe) a pak verze GK (Grosskaliber) v 7/57, 7/64 a 7,62/63, ten má delší lauf, jinak karabina 03 má 45 cm.
Jiři reaguje 19.7.2015 23:23
Pane Kejkrt to bylo myšleno humorně, vím jak jste to myslel, ale máte pravdu sice jsem měl možnost střílet z mannlichera ale teprve teď mohu hrdě říci že jsem majitelem.Nicméně mi dělají stejnou radost Zetky. Přejí hezký vecer
Jiří Kejkrt reaguje 19.7.2015 22:39
Pane jiří,kdyby jste si přečetl můj příspěvek do konce tak by jste na něj takto nereagoval,asi jste 6,5*54 manlicher nikdy nemněl v ruce že
Jaroslav Davídek reaguje 19.7.2015 21:32
Děkuji za odpověď, i já mám stejný názor jako Vy, raději bych si připlatil za kvalitu zpracování. Bohužel kulovnice není moje, proto mohu dávat otci pouze "doporučení", nicméně jak celou věc s montáží vyřeší on sám, bude i pro mne (snad ne nemilé) překvapení... Pane Chalupníku, napsal jste zde spoustu zajímavých informací o této zbrani, nemáte snad tyto poznatky někde zpracovány, rád bych se dozvěděl více zajímavostí...
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 19.7.2015 21:19
Zkušenost mám. Totiž že tyhle věci patří do rukou zkušenému puškaři s praxí se starejma flintama. Dělat garážové opravy s nahříváním benzínovou letlampou jde možná na staré IŽce, v tomhle případě je to neúcta ke zbrani.
Jaroslav Davídek reaguje 19.7.2015 21:14
Dobrý večer pánové. Můj otec získal rodinné zlato, zde zmiňovanou kulovnici Steyer 1903 v 6,5 x 54 Mannlicher Schoenauer. Na zbrani je originální tříbodová klapková montáž a puškohled AJACKT 4x. Protože měl puškohled poškozený vodicí šroub kolečka pro výškovou rektifikaci a byl uvnitř poněkud zanesený, nechali jsme jej vyčistit. Vyčištění a oprava proběhly naprosto precizně, bohužel však k našemu překvapení jsme zjistili, že při nasazení do kamenů montáže je zadní "noha" montáže poněkud vyhnutá směrem do strany (cca 1 mm), takže montáž již "nesedí", resp. nejde usadit, "zacvaknout" a zajistit. Kroužky na puškohledu jsou přirozeně letované, máte nějakou zkušenost, jak vrátit zadní část klapkové montáže tam, kam patří.... např. lehce nahřát letovaný spoj a pohnout kroužkem??? díky za Vaše odpovědi. Jaroslav Davídek
Jiři reaguje 19.7.2015 15:00
Jinak s vámi souhlasim pokud někdo udělá zásah do těchto flint od zetek,Zg atd z důvodů montáži a modernich puškohledu. Těžko vám ji někdo koupi a samozřejmě cena jiná:)
Jiři reaguje 19.7.2015 14:38
Pro pána Kejkrta,probírame zde kulovnice ne vzduchovky:)
Jiří Kejkrt reaguje 19.7.2015 13:18
Tuto vzduchovku jsem také vlastnil,dodnes jsem naštvaný sám na sebe když si vzpomenu jak jsem netrefil pár prasat protože opravdu byl problém s patronama a hodil jí do skříně, v podstatě vyměnil za celopažbu 308w,dodnes s ní chodí kamarád a velká spokojenost střílí jen RWS.jsem rád že jsem jí z mladičké nerozvážnosti nesprznil jak říkáte.
Jiři reaguje 18.7.2015 20:45
Rád se podívám
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 18.7.2015 20:23
...tady máte ten odkaz na srbskýho mannlichera :-)
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 18.7.2015 20:22
http://www.zastava-arms.rs/sr/civilianproduct/lova%C4%8Dki-karabin-m85-fullstock
Jiři reaguje 18.7.2015 20:14
Děkuji
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 18.7.2015 20:11
...ale kdepak, pouhý amatér...líbí se mně prostě flinty první republiky a tak se o nich snažím něco dozvědět. A jsem rád, že jsou lidi, kterým něco říkají (mimochodem...výraz mannlicher se stal synonymem pro štuc v celopažbě...zadejte si stránky srbské zbrojovky Crvena Zastava...a tam flinty Zastava v celopažbě nazývají...manlicher...to jen pro zajímavost.)
Jiři reaguje 18.7.2015 18:42
Je vidět že máte z historie zbraní a střelectví velké vědomosti. Děkuji za bravurní poznatky o zbrani.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 18.7.2015 18:26
...tak toho si važte...mimochodem, tuhle flintu v dřevěné kazetě dával Heinrich Himmler německým odstřelovačům jako dar při dosažení 100 zabitých protivníků (Adrian Gilbert-Odstřelovač.) Údajně ji taky za první republiky někde fasovali jako režijní zbraň zaměstnanci SLS (Státní lesy a statky), ale to nevím jistě. Po válce fasovali Zetky 6,5/57.
Jiři reaguje 18.7.2015 17:26
Napsal jste to úplně přesně. Kdepak:)žádné úpravy nehodlám dělat a ani jsem nedělal. Tyto zbraně mají své kouzlo i líbivost pokud jsou zachovány pokud možno v původním stavu. Není nic horšího vidět na těchto zbraních různé kolimátory na weawer lištách, voj. doplňků držáků baterek atd. to je prasárna. Mannlicher je osazen původní klapkovou montáží s puškohledem Meopta Lovec 4x.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 18.7.2015 12:37
...tyhle dvě flinty jsou totiž nadčasová nádherná klasika (já jsem zetkofil...), jenom prosím Vás tu flintu nezprzněte nějakým weawerem nebo pikašínou a variablem x 56. Kukr musí flintě slušet...maximálně pevná šestka, lépe čtverka. Pokud by někdo předělával kameny na montáž, pozor ať neoslabí přední můstek lůžka, zkušebna to pak vyřazuje...a taky to nenechte tunit kutilem domácím, vyřezáváním různých čtvernožců s parohama, nebo přišroubováním kusu paznehtu nebo růže do pistolové rukojeti...pokud možno vrutem s křížovou zápustnou hlavou, která trčí ven. Tahle flinta je nádherná díky své suché eleganci.
Jiři reaguje 18.7.2015 11:56
Dobrý den, Lovy v Karpatech od pana prof. Komárka jsem četl, velmi zajímavá kniha. Děkuji za poznatky a s vámi souhlasím. Nejsem zastáncem přecházení ze jednoho střeliva na jiné střelivo. Jinak tato flinta spolu s Zetkou jsou mé nejoblíbenější. Přeji hezky den
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 18.7.2015 10:35
...tahle ráže totiž vzhledem k twistu laufu nejlíp unese kuli 10,3 g...
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 18.7.2015 10:33
...na zvěři popsal svoji zkušenost prof. Komárek v Lovech v Karpatech, kdy s tímto nábojem střelil medvěda pro Národní museum. Prof. Javůrek s ní střílel kamzíky a jeleny (Halali, Lovecké praktikum), Ernest Hemingway popisuje jak s ní střílel harpunovaného žraloka (mluví tam o náboji s dlouhou tužkovitou kulí v pušce s cívkovým zásobníkem...) a největší úspěch měla tato ráže v roce 1940 v karabině vz. 1903 zavedené v řecké armádě...nechtěl bych pochovávat všechny ty německé Fallschirmjäger z výsadků na Krétě, které zlikvidovala...kolego, nevymýšlejte blbosti, kupte si stovku patron od PP po pětadvaceti korunách, střílejte do sto metrů naširoko na komoru a ulovíte všechno...tahle flinta je legenda pro fajnšmekry, važte si jí...
Jiři reaguje 17.7.2015 17:18
Děkuji moc za příspěvky a rady, kdyby někdo měl zkušenost s nějakými náboji vyzkoušené na zvěři, budu rád za příspěvky. Např. Norma, hirtenberger atd. nemyslím příspěvek pana Páávka:)
Josef Vyskočil reaguje 16.7.2015 11:30
Vynikající ráže určitě bych řešil munici než hlaveň dobrá volba.
Jiři reaguje 15.7.2015 15:08
Tak už jsem vyzkoušel zatím jen do terče prvi partizany a s nastřelením žádné problémy.Krásná flinta,moc příjemná rána.
Honza Becher reaguje 26.5.2015 22:15
Když to tak čtu, tak tahle flinta je zadarmo drahá...
Jiři reaguje 22.5.2015 19:32
Děkuji moc za informace.
Jan Frank reaguje 18.5.2015 13:48
Z meho pohledu jsou nasledujici moznosti. Kupovat co se kde sezene, ale nemit jistotu nastrelu a stale prenastrelovat. RWS, ktere jsou drahe, ale kvalitni. Prvi Partizan. Cena ok. Nestrili taky uplne zle, ale ja dostanu do komory kazdou druhou a na rychle prebijeni to vubec neni.Privezl jsem pred casem MSch 6,5x54 z E-Gunu. Bohuzel, nebo mozna bohu dik mela vystrilenou hlaven. Diky nove hlavni jsem ale dostal zbran, jejiz presnost me velmi mile prekvapila. Koupil jsem 60 RWS a ted po jejich dostrileni jsem je nechal prebyt. S optikou Kahles 2,2-7×36 dosahla jedna ze tri navazek soustrelu na 100 metru opsanou kruznici cca. 2,5 cm. Dalsi dve navazky byly cca. 3 az 3,5cm. Je pravda, ze strilel zavodni strelec. Sam vsak rikal ze na tak kratkou hlaven v kombinaci s typem pouzite optiky je to velmi slusna precize. Jeste jen pro info. Prvi Partizan se dle meho prebijece obtizne prebiji, neb na rozdil od RWS se v matrici dost casto trhne. To ze u me jde spatne do komory je tim, ze miji Puskar vystruzil schvalne co nejtesneji a PP ma ve srovnani s RWS ponekud volnejsi toleranci. U strilenejsich hlavni by to vsak nemel byt problem.Tot vse a omluva za absenci interpunkce, ale pisu z mobilu a takto je to znacne pohodlnejsi.
Jan Slavětínský reaguje 18.5.2015 07:05
Kolega ve sdružení jí má také. Kdysi sháněl patrony doslova po kusech různě po inzerátech a to nemělo cenu. Získal tím namíchanou směs různého střeliva ,vlašimského a z PS s různými střelami a k ničemu. V podstatě nenastřelitelná flinta se směsí různé munice. Přemýšlel, že to všechno vystřílí,získá nábojnice a nechá si to přebít, aby měl zásobu jednoho druhu stejného střeliva. Ale problém, staré nábojnice s berdanovou zápalkou, zápalky nesehnal a ani nesehnal někoho, kdy by mu to přebil. To je ix let nazpět. Na konec koupil větší množství střeliva Prvi partizan za nějakých 22 Kč/ku, poloplášť 10,2g a používá ho. Ano dnes má možnost koupit i RWS s klasickým kulatým polopláštěm a dát za patronu 4x tolik. Ty Partizáni už mají novou nábojnici s boxerovou zápalkou,tak že pokud dnes bude mít možnost přebití, využije jí. Kdo tuto ráži přebijí, udělá si náboj jaký chce a v podstatě nic neřeší.