ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

letošní
letošní
vloženo: 26.8.2014 17:05
autor: myslivec

úlovky (svět)

Lovu zdar!
Lovu zdar!
vloženo: 20.9.2019 06:14
autor: NH

trofeje

Dnešní úspěšné ráno.
Dnešní úspěšné ráno.
vloženo: 25.9.2017 11:00
autor: Petr Waclawek

zvěř v přírodě

***
***
vloženo: 4.1.2018 16:26
autor: Daniela Badayová

zbraně

Nové zapažbení lankasterového trojáku,detail napasování, moje práce.
Nové zapažbení lankasterového trojáku,detail napasování, moje práce.
vloženo: 8.7.2020 18:39
autor: Stanislav Satoria

fotopast

...
...
vloženo: 7.5.2016 16:47
autor: František Popílek

myslivecké umění

farbiar
farbiar
vloženo: 26.3.2014 19:07
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233459 fotek (22 dnes)
  • 7962 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8900 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749247 komentářů fotek (25 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294667 hlasování fotek (177 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37667 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Diskuze

9,3x62 rady a skúsenosti pri výbere vhodného streliva

Michal Emil Miklovič vložil 9.10.2014 13:16
Poprosím o rady a skúsenosti pri výbere vhodného streliva do tohto kalibru, ktoré máte Vami odskúšané v praxi pri love diviačej zveri, najmä pri love v sťažených podmienkach z dôvodu hustejšieho porastu pri zachovaní bezpečnosti, v náchylnosti na drobné prekážky v teréne. Taktiež popíšte chovanie sa jednotlivých druhov streliva a v nich laborovaných strelách vzhľadom na šetrnosť k divine podľa Vašich skúseností, nielen u diviačej zveri, ale aj inej raticovej. Ďakujem Vám za Vaše príspevky, prajem Lovu a Lesu ZDAR !
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Milan Springl reaguje 4.2.2022 04:35
Omlouvam se za hrubky...napr. psy ne psi....ale nevim jak upravid jiz zadany odkaz.
Milan Springl reaguje 3.2.2022 20:24
Omlouvam se za hrubky...napr. psy ne psi....ale nevim jak upravid jiz zadany odkaz.
Milan Springl reaguje 3.2.2022 20:24
Omlouvam se za hrubky...napr. psy ne psi....ale nevim jak upravid jiz zadany odkaz.
Milan Springl reaguje 3.2.2022 20:22
Pouzivam 9,3x62 v Kanade na jelence beloocase a cernoocase a pouzil jsme to i v Africe na Impala, Water Buck, Black Wildebeast a Oryx. V Africe jsem pouzival bonded strely Norma Oryx 18,5g. Na africkou zver prefektni. Na jelence vzdy prustrel, mala dira a dohledavani. Psi zde pouzivat nesmime a tak jsem jednoho jelnce ztratil. Tak jsem presedlal na Sellier&Bellot SP a pak dokonce na PPU SP. I ty strilim prez pleco aby se strela otevrela rychle. Zadne dohledavani a i tak maso neni moc ponicene. Razi mam velice rad nebod v CZ 550 FS nekope a i s 50cm hlavni usi moc netrpi. Na losa ci wapiti chci vyzkouset Norma Alaska kule ale pri nastrelu na plice/srdce bych se nebal pouzit S&B ci PPU. Jedine co mi vadi je balistika nevhodna pro delsi vzdalenosti (200m+). Kule pak dost rychle pada, obzvalste po 250m. To na wapiti na preriich nestaci nebot strileni na 300m nebo 400m+ neni neobvykle. Ale na to vetsinou pouzivame 30-06 s lehcimi koulemi nebo .280 Rem (neco jako 7x64)...
radek snabl reaguje 25.5.2019 17:32
Já používal střelivo Norma Vulkan a to bylo dosledovavani všeho a stále i při dobré rane. RWS Evo je daleko jistější volba, která láme zvěř daleko lépe. Na lov v lese používám rád a navíc tolik netrpí usi, ne vždycky má člověk sluchátka ... Oproti třeba .270 win ...
petr jordán reaguje 24.5.2019 07:51
Připouštím, že hodnocení zpětného rázu je vždy subjektivní. Nicméně samotné GECO PLUS (laborace - 740m/s úsťová rychlost s 16,5g střelou) mě příjemně překvapilo. Oproti střelám jiných výrobců s častou 18,5g střelou různých rychlostí, kde zpětný ráz byl vyšší.
Josef Vyskočil reaguje 22.5.2019 20:00
No tak na komfortní zpětný ráz mám jiný názor za mě absolutně nesrovnatelné s 8x57 ani s 30 06 měl jsem je takže vím o čem píšu.
petr jordán reaguje 22.5.2019 11:18
9,3x62 mám krátce. Zvolil jsem GECO PLUS, ulovil jsem zatím divočáka ke 100kg, cca na 50m. Špatná ráno na měkko, výstřel přes kýtu. Po ráně padnul, posunul se 10m a zhasnul. Srneček na 80m, komorová rána, odskočil do 10m. Pozitivní je obrovský přebytek energie a zvýšená ranivost, i u střely váhy 16,5g. Dále šetrnost ke zvěřině (výstřel do 3cm), žádná devastace, nízký a uživatelsky naprosto komfortní zpětný ráz srovnatelný s 8x57 JS. Kdo loví v lese a nechce dohledávat, nebo nemá psa, tomuto mohu zcela doporučit.
Mašty reaguje 10.7.2018 18:49
Tak používám Geco plus a i Geco TM s oběma spokojenost,rozdíl v soustřelu u obou na 150m je 2-3cm.
Martin Sokol reaguje 12.1.2018 19:46
A prosim Vas s Geco plus v tehle razi pouziva nekdo??Dekuju
Petr Tihelka reaguje 12.1.2018 16:41
Taky jsem nedávno hledal a jediný co jsem našel jsou Svitavy http://www.gunner.cz/cs/p-1035-prvi-partizan-9-3x62-sp-285-gr/
Martin Sokol reaguje 12.1.2018 16:19
Nemate nekdo doporuceni kde na Morave lze koupit do tehle raze Prvi partizan?Dekuji
Jiří Lelek reaguje 21.3.2017 10:09
Zapoměl jsem na Muflony a Siky japonské , tak na ty to platí taky .
Jiří Lelek reaguje 21.3.2017 10:02
Dobrý den . Lovím Prvim partizánem 18,5 g. už několik let a to k naprosté spokojenosti , Vysokou , Daňčí , Srnčí , Černou a samozřejmě i dravou , od 30 do cca 150m , vše do 20m od nástřelu , velice šetrné ke zvěřině , dirka tam dirka ven a za dobré peníze . Kupoval jsem ještě za 27 kč kus , dnes je za 30 kč . Mohu jen vřele doporučit , je ale pravda že s jiným střelivem zkušenost nemám , proč taky , když to funguje jak má .
Potenec Ondřej reaguje 20.3.2017 09:09
Porovnání nemám pouze vulkan s geco plus a za mne vede geco
Mašty reaguje 17.3.2017 15:40
Také by mně zajímal ten Prvi partizan a skušenosti s ním případně porovnání s Geco plus.
Potenec Ondřej reaguje 30.11.2016 11:54
Sobotní společný lov černé sele 25kg lončák 55kg geko plus oba v ráně.
Potenec Ondřej reaguje 8.11.2016 07:17
Po dosledu jsem kolegovi dostřeloval danka(přestřelený přední běh) 9.3x62 geko plus cca 45m, vstřel zadní komora a komorou ven. zůstal v raně. výstřel i vstřel dirka dirka.
Džanek reaguje 14.6.2016 11:18
Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli někdo máte zkušenosti s Prvim partizanem SP 18,5g. Nastřelit to šlo kupodivu dobře, ale mám uloveného jen jednoho paličkáře zatím. Takže nic moc na objektivní posouzení.
Džanek reaguje 14.6.2016 11:13
Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli někdo máte zkušenosti s Prvim partizanem SP 18,5g. Nastřelit to šlo kupodivu dobře, ale mám uloveného jen jednoho paličkáře zatím. Takže nic moc na objektivní posouzení.
Jan Slavětínský reaguje 16.5.2016 06:57
Dobré zhodnocení zde: http://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=6&t=47&start=615
Martin Vetešník reaguje 15.5.2016 17:11
Bohužel …. ani v cca 150kg kňourovi střeleném šikmo (dostřelná rána, ale byl postřelený jenom na běh) nezůstala střela a to byl střelený přes lopatku a přední částí kýty ven.Asi jstřele moc energie nezbylo, ale nehledal jsem jí. Po Tugu 19g jsem našel zadní jádro střely ve zhruba 70kg lončákovi střeleném na ostro. Přední jádro úplně olámané zadní naprosto neporušené i ten kužel spoje tam byl.
Michal Emil Miklovič reaguje 10.4.2016 18:35
"Slááva", že sa tu po dlhšom čase objavil nový príspevok... Ďakujem pánovi Martinovi, že tu dal svoje skúsenosti s Gecom a Normou Oryx 21,1g. Neskôr sa tu objavila nová téma na tento kaliber od pána Maštyho z dňa 13.02.2016, kde chce dotyčný pán všeobecné skúsenosti a poznatky z lovu. Myslím si, že aj z týchto príspevkov v tejto rubrike sa dá už niečo vydedukovať a aj z účinkov jednotlivého druhu značky streliva a použitej strely. Zaujímalo by ma pán Martin, či sa Vám podarilo niekedy z ulovených kusov "vytiahnuť", nájsť strelu Oryx v tejto gramáži 21,1 a v akom stave bola, po rôznych zásahoch častí tela a aká bola jej deštrukcia, prípadný úbytok váhy. Ako vyzerala strela po otvorení plášťa, či bolo Pb na stenách plášťa, fakticky, či je to chemicky bondované.
Martin Vetešník reaguje 9.4.2016 16:01
Tak sem něco zase hodím po sezoně :-) na nahánky se Geco TM celkem osvědčilo. dobře předává energii takže odskoková vzdálenost krátká, předsazení je menší než u 21,1 oryxe takže spokojenost. Ale na čekanou pořád Norma Oryx 21,1g. A k té jeho tvrdosti střílím s tím všechno co po naší republice běhá a nikdy nebyl problém. jenom je potřeba počítat s balistikou.
Potenec Ondřej reaguje 30.12.2015 19:55
Bohužel letos se mi s 9,3 moc nedaří, nechodí na mě zvěř. Nějakej lončak plus knour cca 95kg a jeden 90kg z dosledu. stále Geko Plus a zatím dobrý.
reaguje 25.12.2015 17:25
Normu Vulkan jsem vymenil za RWS evolution, o 30 metru kratsi ONV, ale nikam to neodchazi. Normu miluji barvari, ale odchazelo i srnci ...
Michal Emil Miklovič reaguje 8.12.2015 18:37
Chlapi, sezóna je v plnom prúde a nikto nič neradí...
Josef Vyskočil reaguje 2.3.2015 20:11
Ok já to beru, osobně jsem medvěda nikdy nelovil a upřímně, ani po tom nijak netoužím, ale mám pár kamarádů kteří loví medvědy pravidelně, takže informace mám z druhé ruky, já osobně taky žil v tom, že na medvěda je zapotřebí silnější ráže typu (9,3X62), ale na druhou stranu vždy je to jen o tom jak trefíš a to se už potvrdilo i mě osobně a to mnohokrát.
James Cool reaguje 2.3.2015 19:54
Omlouvam se za trojite odeslani vzkazu, nechtene jsem tak demonstroval nize uvedene o omezene funkcnosti iPadu na tomto serveru ...
James Cool reaguje 2.3.2015 18:35
Josefe, Bohuzel neumim nahravat obrazky na tento server - mam iPad a neni to moc kompatibilni, ale mam tu par kuli, respektive tri vyndanych z medveda, ktery sel tak pul mile po trech ranach 457W, kdyz prijdu na to, jak se to nahrava, tak Ti to poslu. Z typu uvidis, ze jde o dva ruzne strelce - jednu ranu strilel i muj backup a stejne nejak odmital vzit na vedomi, ze medved pry neni tvrda zver. A nebo holt maji medvedi Kamcatce hrosi kuzi ( toho mam shodou okolnosti taky a taky to nebylo zadne "jedna rana - jeden kus").
James Cool reaguje 2.3.2015 18:00
Josefe, Bohuzel neumim nahravat obrazky na tento server - mam iPad a neni to moc kompatibilni, ale mam tu par kuli, respektive tri vyndanych z medveda, ktery sel tak pul mile po trech ranach 457W, kdyz prijdu na to, jak se to nahrava, tak Ti to poslu. Z typu uvidis, ze jde o dva ruzne strelce - jednu ranu strilel i muj backup a stejne nejak odmital vzit na vedomi, ze medved pry neni tvrda zver. A nebo holt maji medvedi Kamcatce hrosi kuzi ( toho mam shodou okolnosti taky a taky to nebylo zadne "jedna rana - jeden kus").
James Cool reaguje 2.3.2015 17:29
Josefe, Bohuzel neumim nahravat obrazky na tento server - mam iPad a neni to moc kompatibilni, ale mam tu par kuli, respektive tri vyndanych z medveda, ktery sel tak pul mile po trech ranach 457W, kdyz prijdu na to, jak se to nahrava, tak Ti to poslu. Z typu uvidis, ze jde o dva ruzne strelce - jednu ranu strilel i muj backup a stejne nejak odmital vzit na vedomi, ze medved pry neni tvrda zver. A nebo holt maji medvedi Kamcatce hrosi kuzi ( toho mam shodou okolnosti taky a taky to nebylo zadne "jedna rana - jeden kus").
James Cool reaguje 2.3.2015 17:17
Ja tedy zazil dva utoky medveda na lovce, pri lovu na brlohu to nepocitam, protoze to byla elementarni chyba ruskeho muzika a vzdycky byl problem ho zastavit ....osobne jsem resil dostrel kilometr od nastrelu prave po rane na meko a museli jsme ho obchazet zezadu. A to bylo po 300WM a strelec ma tusim pet medvedu. Nemyslel jsem to jako kritiku na Tveho kamarada, jenom rikam, ze mi to prijde fakt slaba raze a pokud mu nikdy neodesel dal nez 5 kroku klobouk dolu. Ja mam za sebou bohuzel par lovu, kdy jsem po dobre prvni rane dolovoval i dva dny ....
Josef Vyskočil reaguje 2.3.2015 07:03
Jamesi zdá se mě, že jsi spíš teoretik lovit medvěda to není jako ve filmu, že tě musí zákonitě sežrat, když ho vemeš na měko tou 243W tak většinou udělá tak max. 5 kroků a padá a už nanic nečeká. Tak mě vysvětli proč bych měl lovit medvěda takovým kanonem ?
Potenec Ondřej reaguje 1.3.2015 19:03
rws evo 18.8g nebo uni classic 19g onv 152 a 156m info z katalogu
James Cool reaguje 1.3.2015 17:59
Josefe, kamarad lovi z posedu, ze? Medved po spatne rane ceka proti stope a nejradeji na vyvisenine (naproti tomu bylozravec by sel dolu k vode). S 243 W musi byt hohledani vcelku adrenalinova zalezitost :-)) jinak v Kanade to jde i s kusi, ale to je 200 kg baribal, takze spise meda nez medved. Jinak dekuju za tip na 18,5 g kuli!
Josef Vyskočil reaguje 1.3.2015 17:06
Mám kamaráda a ten loví medvědy s 243W věřte nevěřte ono mu to funguje.
Sojka reaguje 1.3.2015 15:57
Několikrát jsem se o lovu medvěda bavil s kolegou, který má loveckou cestovku. Většina klientů (lov medvěda v Rusku, evropská část, obvykle na polích s ovsem) z Německa i Rakouska co jezdí s 9,3x62, používají 18,5 g, poloplášť, bez problémů. Medvěd údajně na ránu tvrdý není. MS
Michal Emil Miklovič reaguje 1.3.2015 15:32
Zdravíčko..., "téma do pranice", s Vami ťažko pán Cool, keď máte bohaté skúsenosti, my môžme jedine pozorne čítať a poučné veci si pamatovať. Keď si tam chcete vziať 9,3ku, tak som pozeral v katalógu Norma strelu Solid 275Gr./17,8gr., nepoznám to, možno by ste si to mohli lepšie overiť a poprípade dať sem popis, čo to má aké zloženie, či to nie je náhodou iba celoplášť, alebo potom ešte od Normy Swift A-frame 286Gr./18,5gr., super balist.koeficient a energia. Nemám s tým skúsenosť, nemachrujem tu, iba som to vyčítal z katalógu. Ja by som zobral na toho "chlpáča" 458WM mierne podsypanú, aby to nemalo veľkú rýchlosť, ...teraz ma tu aj "zožerú", že čo to aké delo... :D :D, ono taká dohľadávka pri horšom výstrele nemusí byť sranda.
James Cool reaguje 1.3.2015 12:44
Panove, diskuze s Vami se mi libi, tak davam tema do pranice. Uvazuju pristi mesic o lovu medveda prave 9,3 v lesnich podminkach Chorvatska nebo Rumunska. Nastreleno mam na 15 g kuli ( coz mi prijde malo) a na 170 m ( coz mi zase na medveda v lese prijde moc). Nenapada Vas nejaka tezka kule s ONV tak 130 metru?
James Cool reaguje 1.3.2015 12:39
Josefe, nemyslel jsem to samozrejme tak, ze je mozne bezhlave strilet kamkoliv. Zalezi na razi se kterou srovnavame. Moje puvodni oblibena raze 257 Weatherby magnum se do Cech vubec nehodi prave proto, ze spravna kule tu sice umoznuje lovit od lisky po jelena vse, ale trava, vetvicka nebo rakos posilaji strelu uplne mimo. 9,3 umoznuje i oproti 308 W daleko lepsi lov treba v naletech brizy nebo topolu, ale pokud me nekdo pochopil tak, ze kule projde vsim a vzdy tak se samozrejme omlouvam, to samozrejme ne.
Jan Slavětínský reaguje 27.2.2015 12:40
Co RWS EVO green 11,9g. Supr balistika. Nezkoušeli ste to..
Josef Vyskočil reaguje 27.2.2015 07:30
Jamesi je vidět, že máš velký rozhled o této ráži, ale nesouhlasím s tebou, že se s tím dá střílet přes rosti jak píšeš aniž by se střela vychýlila, to jsem totiž zkoušel a to v různých (simulovaných) situacích a s různým střelivem, nejméně uhýbala 45 70gov., ale také uhla.
James Cool reaguje 27.2.2015 01:11
Jeste jedna poznamka zpatky k 9,3 na kterou jsem predtim zapomel. Nejtezsii je s touhle razi strilet z kopce, protoze relativne pomala kule o velke hmotnosti je narocna na prepocet a pokud spatne odhadnete / zmerite vzdalenost, tak jste mimo. Do kopce se to odhaduje o poznani snadneji.
James Cool reaguje 27.2.2015 01:07
Jenom jednoho buvola, byla to moje zatim jedina myslivecka rana na tropickou zver, protoze jinak strilite pro nas hodne netypicky na hlavu (po rane na komoru se vetsinou stanete lovenym Vy sam). Ale 458 WM se mi do stredni Evropy uz zda opravdu zbytecna. Pokud jste pametnik CSSR, tak v subsaharske Africe ma tuhle razi spousta lidi a naprosta vetsina pusej je Zbrojovka Brno, ja tam ale radeji sahnu po 300 WM.
Michal Emil Miklovič reaguje 26.2.2015 23:14
Zdravím pán Cool, načrtli ste "tropicu", čo tak 458 WM, máte s tým nejaké skúsenosti? Ďakujem.
James Cool reaguje 26.2.2015 22:52
Re Miklovic: mam tam 15g strelu, protoze si s ni obcas "sahnu" na tuhle razi celkem daleko a tezsi strely uz padaji dost rychle. Lovim s touto razi na rovine a potrebuji, aby to padalo rychle, protoze je tam spousta blizkych vesnic. Jinak si dovolim poznamku k panu Sojkovi a "krovinorezu". V tvrdem luhu nebo dubine mate pravdu, ale mekky luh neni problem. Zkousel jsem to kvuli slonum, protoze ti jsou v rosti stale a 9,3 spolu s 300WM a 375 H&H je v kerich opravdu solidni.
pavel nepras reaguje 26.2.2015 20:06
testoval jsem střely exergy mohu doporučit prostřelují proto pozor na odrazy též balistika lepši střela 16gr.rychlost740m/s oproti poloplašti sb.12cm nahoru.černa v ohni srnčí odbíhá i 50m nepoškozuje zvěřinu i přes plec.
Sojka reaguje 26.2.2015 10:25
vážení, nevěřte tomu, že "drobné překážky" nejsou pro 9,3 problém! Jsou, úplně stejně, jako pro jakoukoliv jinou ráži. S narůstající vzdáleností mezi překážkou a cílem podléhá 9,3x62 změnám v dráze střely. To, že 9,3x62 je jakýsi křovinořez je jen mýtus. Koneckonců, vyzkoušejte si to na střelnici, zas takový problém to není. MS
Michal Emil Miklovič reaguje 25.2.2015 22:03
Pán Cool a aký druh strely RWS, akú gramáž používate? ... po 400m to spadne, len v akom teréne a určite celá strela, nerozložená..., to nie je sranda. Preto z tohto kalibru mám rád bezpečnú strelu priamo v hore, kde viem presne kam strela pokračuje aj po priestrele, toho otvoreného terénu by som sa bál..., tam radšej kaliber štiplavejší, kde sa strela roztriešti. A na pána Vetešníka, ma prekvapuje, že po tom 21gr. oryxy máte skúsenosti "v ohni", alebo s minimálnym odskokom. Som rád, že to tu opisujete, lebo mal som z tejto strely obavy, lebo dosť často o nej píšu, že je veľmi tvrdá a po "hladkom" priestrele sú dohľadávky dosť dlhé..., podobné je to údajne aj so strelivom Lapua Mega. Potom popisujete aj dvojjadernú strelu Swift A-frame z Normy..., prestala sa vyrábať, alebo na "náš" trh dodávať? Jedno, alebo druhé je na škodu, lebo práve táto sa mi zdala na tento kaliber ako optimálna.
James Cool reaguje 25.2.2015 02:42
RWS, onv 170 m, pro mysliveckou ranu pouzitelne do cca 230 na volnem prostoru, v houstine "drobne prekazky" do 40-ti metru nehraji zadnou roli, pokud tedy drobnou prekazkou nemyslite dub. Bezpecnost rany vysoka, protoze po 400 m to spadne. Jenom musite pocitat s tim, ze to trochu kope :-)
Martin Vetešník reaguje 9.2.2015 22:54
Za mě do 9,3x62 niní používám Oryx 21,1g nevýhoda je horší balistika výhody nerozbíjí a zůstává to po něm v ohni nebo minimální odskok. Jinak se mi také velice dobře osvědčil Brenneke TUG a Norma Swift A-Frame 16,2g ale ty přestali dělat tam byla i dobrá balistika. Jinak i s tímhle knedlíkem se nechá střílet na 150m. na nahánky momentálně Geco
Potenec Ondřej reaguje 3.2.2015 16:20
Nebylo učelem dotazu řešit rozdíl v používaných rážích, stejně máme každej tu svou, takovou či onakou. tak to nehrotte. a pište zkušenosti s 9,3 Díky.
Josef Vyskočil reaguje 31.1.2015 17:23
No já si jí taky pořizovat nechci (to už je za mnou) a ani tu 308W já už to dožiju se svou 7X64, která mě zatím nezklamala a nemám jedinný důvod něco měnit.
Sojka reaguje 31.1.2015 17:11
No když nevíte, jaký má 9,3 výhody a vlastnosti, tak nemá smysl abyste si jí pořizoval. MS
Josef Vyskočil reaguje 31.1.2015 14:23
Jo a ještě by mne zajímalo jaké má ta 9,3X62 výrazné vlastnosti při střelbě do 100m oproti jiným řekněme slabším rážím do 8mm průměru střely kromě o 1,5mm většího vstřelu ?
Josef Vyskočil reaguje 31.1.2015 13:20
Chtěl jsem jen říct 9,3X62 je výborná ráže, ale naprosto zbytečná na naši zvěř ta 308W byla pouze pro srovnání a jak píšete do 100m je cokoli nad 6mmX40mm dostatečně účinné na zabití i 150kg zvířete toť vše.
Sojka reaguje 31.1.2015 09:09
H.J. - asi si nerozumíme, to za prvé, 308 je bez problémů použitelná, do papíru s ní mám nastříleno až kam a něco hodně naloveno. Ale prostě nemá žádnou výraznou vlastnost nebo výhodu z hlediska loveckého použití. Ale hlavně nechápu, proč v dotazu na střelivo do 9,3x62 rozebírat 308 W, dotaz zněl jasně a odpovědí není "308 W udělá tu samou práci". Neudělá. 9,3ku si pořizují ti, co ocení její výrazné vlastnosti. MS
H.J. reaguje 30.1.2015 09:46
Wow - to je slovo do pranice:). Sojka má pravdu, jsem taky lido myslivec, který nestřílí dál než 200 metrů, jako laik tak také zřejmě neocením vrozenou přesnost, stejně jako i další, kteří používají 308 na závodech. Sojka má taky určitě pravdu, že cpát 250 gr střelu do 308 je nejspíš špatně. Zůstanu radši u 180gr, protože světe div se, na těch lidoloveckých 200 odvádí přesně to co potřebuji a zvěř zůstává naprosto nelogicky v ohni, stejně jako zůstávala v předešlích 30 letech tátovi po použití téhle nejhorší ráže pro lovecké účely. Jsme holt Sojko nepoučitelná banda pitomců, co už s tím můžeme dělat :-)))))))))))))
Sojka reaguje 29.1.2015 12:20
Sice nevím, jak jste na tento nesmysl přišel, ale do 308 se používají střely, které se používají v jiných rážích. U 308 je 1) problém krátká nábojnice s omezeným spalovacím prostorem 2) twist hlavně, který v některých případech neumožňuje použití těžších střel při zachování stability střely. Když pominu sportovní hlavně s twistem 11,13,14,15,16, tak u většiny loveckých zbraní se používá twist 10 a 12. 12 obvykle neutáhne střely těžší než 180 gr. Pro střely v rozmezí 200 - 250 gr je potřeba twist 10. Jenom laik si může myslet, že když do 308W nacpu cokoliv, bude to pořád super. To dá přece rozum. Většina výrobců hlavňoviny vztahuje twist k váze střely, ačkoliv se ve skutečnosti jedná o její délku, ale ta je obvykle charakterizována její váhou. U 308W nelze díky krátké nábojnici jít na hodnoty, které třeba umožňuje 30-06. Tzv. vrozená přesnost náboje je něco, co běžný lidový myslivec při střelbě do 100 m nejen neocení, ale ani nepozná, to má smysl při větších vzdálenostech a u zbraně a náboje spasované tzv. na míru. To, že se něčeho hodně prodá a že si to lidi kupují ještě neznamená, že to je dobrý. MS
Josef Vyskočil reaguje 29.1.2015 11:52
Tak asi proto se do něj dělá nejvíce možných i nemožných střel to dá přece rozum.
Sojka reaguje 29.1.2015 10:40
Mě zas 308W přijde jako nejhorší náboj pro lovecké účely, který jsem měl možnost vyzkoušet :-). Většina laiků si ho pořizuje aniž by věděli proč a žádnou výhodu nemá. MS
Josef Vyskočil reaguje 28.1.2015 18:44
Je to tak, ale pořád mě připadá výhodnější a efektivnější dávat do "slabších" ráží těžší střelu než do silnějších lehkou, zkrátka moc dobře vím, že vědomí toho, že mám 9trojku ze mě střelce neudělá spíš naopak a na naši zvěř bohatě stačí ta 300osma.
Michal Emil Miklovič reaguje 27.1.2015 21:19
Taktiež dobrý večer..., pán Slavětinský, máte pravdu, tým prebíjaním si dotyčný machri,(lebo to sú ozaj fajšmekri) si dokážu "ušiť" strelivo presne na svoje požiadavky, klobúk dolu pred nimi. Toto robia s prebíjaním aj držitelia "knedlíkov" ako je 458WM, teda priemer strely 11,66 a tam, keď strelu "podhustia", tak im to robí perfektnú prácu v ťažkom teréne, ako píšete v bordeli, ale aj výborné vlastnosti v správaní voči divine, teda "díra dnu , díra ven". Máte pravdu, že na tie naháňky môže byť lepšia rychlá strela, ale tým pádom negujeme tú šetrnosť voči divine. Takže skĺbiť všetky tieto vlastnosti je asi nemožné, preto aj konštruktéry streliva Blaser sa nechali počuť, že na "diviakov stále robia vývoj na ideálny kaliber", posledný bol spomínaný .45 Blaser, čo je 11,7x55..., tu vidieť že úmerne na veľkosť priemeru znižujú dĺžku nábojnice. Možno to vyznie divne, kam sa cesta uberá, do akých priemerov striel, keď naši otcovia a dedovia poľovali kalibrami 7x57, 7x57R, 7x64, alebo 7x65R.
Jiří Lelek reaguje 27.1.2015 18:17
dobrý večer , už jsem to sice psal ale prvi partizan 18,5 g za 27,- kč kus je věřte dobrá volba , mám to opravdu vyzkoušené a to 9,3 x 62 vlastním teprve pár měsíců
Josef Vyskočil reaguje 27.1.2015 15:03
Tak nějak se ztotožňuji s příspěvky pode mnou na naháňky je určitě lepší rychlejší střela a do bordelu brokovnice ostatně jak bylo již napsáno. Co se týče těch ráží 30R blaser 30 06 ale třeba i 338federal
Sojka reaguje 27.1.2015 14:55
Koukám, že jsme to s Honzou psali téměř souběžně:-). tuhle střelu není potřeba šponovat na nějakou co nejvyšší rychlost, naopak, do těch 50 m to při přebíjení snížit o těch 60m/s není vůbec špatný nápad. MS
Sojka reaguje 27.1.2015 12:55
S 9,3x62 jsem lovil řadu let, pořizoval jsem si jí primárně na lov černé u řepky a kukuřice pro snížení rizika případných nepříjemných dosledů, zbraň Sauer 202. Lovená zvěř černá, srnčí, dančí, muflon. Minimální devastace, většinou zvěř v ohni, max odskok pár metrů, vždy pak dobré barvení. Paradoxně na srnčí ideální patrona, dírka dovnitř, dírka ven, žádné podlitiny, loveno na 30 až 130-150 m. Používané střelivo - SB SP 18,5g - ač nejsem fanda výrobků SB, tak u této ráže se jim podle mě podařilo skloubit rychlost, E a typ střely do vyváženého celku, jediná nevýhoda je nízká ONV. Na takové to domácí střílení na vnadišti nebo na naháňce do 50 m, spokojenost. RWS - TIG, TUG - ačkoliv jistý nejmenovaný autor je výrazným propagátorem tohoto střeliva, přišlo mi, že devastace neodpovídá proklamovaným vlastnostem, ale vývin rány naprosto příjemný, pomalý zpětný ráz, zřejmě díky použitému prachu s pomalejším hořením. Velmi dobré Lapua Mega a Norma Oryx, tvrdší střely, bez devastace. 9,3 sluší střela 18,5 g, se střelami 15g a 21,1 g jsem žádnou pronikavou změnu k lepšímu nezaznamenal, 18,5 g je jistota. Na naháňky jsem zbraň nepoužíval, chodím většinou se psem do tlaku a beze zbraně, ale pro střelce na štontu je 9,3 velmi dobrá z pohledu ranivosti a stop efektu, pokud jí střelec zvládne. Z mého pohledu jedna z univerzálních ráží v našich podmínkách do 200 m, stejně jako ostatní ráže středního výkonu. MS
Jan Slavětínský reaguje 27.1.2015 12:53
Vlastnit já tuto ráži a lovit s ní, asi bych se začal zajímat o přebijení. Myslim si, že je to idealní řešení. Jednak bych se dostal s cenou za patronu na polovinu, nehledal bych zázraky a používal klasickou vlašimskou SP 18,5g, čili relativně nejlevnější a dostupné komponenty. Pro lepší stop efekt na lovy u vnadišťat resp. na ty vzdálenosti co se loví (tj do 50 m) bych si udělal pomalejší náboj např. o 60 m/s jít dolu proti tovární munici. To je znát ! Pořizovat si tuto ráži na lovy v otevřeném terénu a na nějaké long dálky je nesmysl, tak že i takto snížená laborace bude fungovat do cca 130m a to si myslím,že by i stačilo. Osobně na naháňky používám klasiku 7x57R a 11,2g naprosto bez problému. Hlavně vím, jak s ní mířit a to bude potřeba vědět i u té 9,3ky. Osobně na naháňky fandím rychlým rážím a osobně bych šel do 30R Blaser nebo 300WM, 7RM i do 30-06 . Volil bych rychlou ráži pro minimální předsazení na běžící zvěr. V lesním porostu je to neocenitelná věc. Ale každý má svůj rozum. Lovu a ať se daří.
Michal Emil Miklovič reaguje 27.1.2015 11:06
Zdravíčko pán Vyskočil, som rád, že sa nám to pomalinky rozbieha a príspevky pribúdajú..., tak Vás poprosím o popis iných lepších ráží na naháňky, veľa mladých poľovníkov si to z radosťou prečíta a hlavne sa poučí, aký je možný sortiment výberu kalibrov na naháňky. Zatiaľ ale každý vlastník 9,3ky spomína, že tento kaliber si "pořídil" popri iných kalibroch, ktoré vlastní, špeciálne zväčša na diviačiu zver, prípadne ana spôsob poľovačky naháňkou. Ďakujem.
Josef Vyskočil reaguje 27.1.2015 10:02
Kurňa vy otom mluvíte jako by nic lepšího nebylo, ale chápu Vás, ale zároveň Vás můžu ubezpečit, že na naháňky jsou i lepší ráže
Potenec Ondřej reaguje 26.1.2015 20:32
Když s 9,3 někam přídu dost lidí pokukuje a říkaj vo knedlících a kanonech ale když pak vidí co dokáže ten knedlík jen chválí, když se něco nepovede je to 99% moje chyba. kamarád na nahánce zlomil pažbu, já mu na poslední leč pučil svou 9,3 měl štěstí a ulovil lončáka, když jí po leči vracel moc se mu nechtělo a slova knedlik i kanon byla ta tam :-)
Jiří Lelek reaguje 26.1.2015 19:14
dobrý večer , máte pravdu je to kanón , byl mnou pořízen za účelem naháněk a to s přímotažným závěrem , nemám automaty rád , ale flinta mě tak sedla , že s ní chodím na veškerou zvěř , prostě je to tak , devastace zvěřiny je neskutečně nízká oproti 308w a to jsem kupoval norma vulkán , podstatně dražší střelivo
Josef Vyskočil reaguje 26.1.2015 11:03
Pane Lelek sice 308W nemám, ale mám pocit, že trh nabízí pro tuto ráži víc než dost různých střel a podle mě jde pouze oto, zvolit tu pravou, ovšem to asi není tak jednoduché, lepší je koupit kanón 9,3x62, nu což to je také varianta. Je to výborná ráže, ale podle mne najde uplatnění spíše při lovu těžší zvěře (vysoká, dospělá černá), vím, že budete tvrdit, že je vynikající i na srnčí, ovšem, ale nesmíte trfit kost.
Jiří Lelek reaguje 25.1.2015 14:16
dobrý den , vlastním tuto ráži pár měsíců a mám uloveno několik prasat , srnce , jelena , muflona a několik dančat , pořídil jsem si jí v browningu maral a opravdu vše v ohni až na jelena , jelen cca 20 metrů od nástřelu , vědšinu zvěře jsem i stahoval a opravdu jsem byl překvapen šetrností ke zvěřině , mohu jen doporučit , střelivo prvi partizan 18,5 g za 27 kč kus , 15 let jsem lovil s 308 w a v součastné době se pouze válí ve skříni , šetrnost ke zvěřině u 308 w nehledejte .
Michal Emil Miklovič reaguje 25.1.2015 11:53
Pán Jozef ďakujem za reakcie, rád si prečítam každú radu, skúsenosť, z čoho sa určite poučím do budúcnosti. Na spätný úder sa nesťažujem, iba ho rešpektujem a spomínal som, že počas lovu o tom človek ani nevie. Spätného úderu sa nebojím, lebo už od malička strieľam, začínal som ako 10-ročný s brokovou kozlicou IŽ, lebo súťažne strieľam Skeet a vtedy som chodil zo strelnice s opuchnutým modrým lícom, teraz, ako 19-ročný, Beretta 682 Gold a fantázia i počas streľby v tričku..., asi sa ma "nezbavíte", keď ste mi nahrali v tom, že ste "devítku měl" a "víte, co to umí a neumí", tak ak budete mať chvíľu čas, tak popíšte prosím Vás niektoré záporné skúsenosti, alebo iné poučné poznatky..., ďakujem za ochotu.
Josef Vyskočil reaguje 25.1.2015 10:56
Za prvé 308W nemám a nikdy jsem ji neměl, reagoval jsem z důvodu toho, že si zde stěžujete na silný zpětný ráz a to že se dá s tou devítkou střílet přes bordel to je sice pravda, ale taky se |Vám to může pěkně vymstít tu devítku jsem měl a vím co to umí a neumí a co se týče těch dohledávek tak já jich zažil víc po těchto knedlícíćh než třeba po zmiňované 308W a bylo to z důvodu toho, že se buď střelec bál zpětného rázu a ránu strhl a nebo příliš spoléhal na neomylnost této 18,5gramové střely.
Michal Emil Miklovič reaguje 25.1.2015 09:08
Pán Vyskočil, Váš názor akceptujem, je to Vaša voľba a Vám ten kaliber vyhovuje a ste s jeho účinkom spokojný. S ocom máme taktiež aj 308W v guľobroku a ďalšie iné kalibre od .222Rem, .223, 5,6x50RM, .243, .270,... až po 300WM, ale tak ako píše pán Potenec 9,3x62 sme si taktiež vzali najmä z dôvodu spoločných poľovačiek na diviačiu a hlavne na využitie v náročnom teréne s drobným porastom, samozrejme s ohľadom na bezpečnosť a rozpoznanie druhu zveri a jej chovnosti..., správnosť rozhodnutia výberu 9,3 sa iba potvrdila. Zámerne oco vyskúšal odpáliť ranu na lanštiaka, ktorý sa ukryl za kopu konárov prerastených trávou po pilčíkoch a kus zostal v ohni, ani krok, vzdialenosť cca 40m, nechcem tým povedať, že to tak praktizujeme, ale v prípade dohľadávky sú aj takéto situácie, ktorú sme si chceli overiť..., čo by asi 308čka zvládla ťažšie, samozrejme podľa druhu laborácie strely. O tom sú aj kalibre od 8x57JS, cez 9,3, ďalej .45 Blaser, ktorý bol zkonštruovaný práve z dôvodu lovu diviačej zveri, ďalej .45-70 Government, alebo až po .458WM. A raz som čítal v myslivosti, že na jednej lesnej správe mali už tradíciu, keď sa im prihlásil hosť s 308čkou, tak hajný hneď rezervoval kolegu s farbiarom, aby bol v pohotovosti, "lebo máme hosťa s 308čkou...", tak ale to len ako perličku, bez urážky a podceňovania tohto kalibru.
Potenec Ondřej reaguje 24.1.2015 22:27
Bohužel sem zatím žádný kus nestahoval,snažím se střílet za plec, často vidím barvu hned po zásahu i na vstřelové straně. výstřel býva 2-3cm. hodně barvy v unikové dráze, mám ji v cz 550 médium puvodní 60kovou hlaven sem nechal zkrátit na 51cm pomohlo jí to ve všech směrech ( i v soustřelu) jakmile přibudou zkušenosti s gekem dám to sem. p. Vyskočil PS: já třeba 308 nemusim, myslím si však že tyhle dvě ráže nelze srovnávat. mou srdcovkou je 7x64 a 243, na dosledy a společné lovy je však má volba jasná 9,3x62!
Josef Vyskočil reaguje 24.1.2015 19:08
308W udělá tu samou práci s polovičním zpětným rázem a s poloviční cenou náboje.
Michal Emil Miklovič reaguje 23.1.2015 21:36
Jejééjj, konečne po dlhom čase sa niekto zapojil..., ďakujem. Áno pán Potenec, tento kaliber nie je na "dlhšie" trate a vyslovene mu pasuje spôsob lovu na spoločných poľovačkách na diviačiu zver. Strieľam taktiež S@B u mňa ten spätný ráz pôsobil silne iba na strelnici, počas lovu si to nemám kedy uvedomiť a je to v pohode, mám to v CZ 550 FS, ale keby som to mal možno v poloautomate a pár výstrelov za sebou, tak asi by to so mnou zamávalo. Mal som jednu odpoveď na spomínané Sako Hammerhead a strelec mal s tým také skúsenosti, že mu puškohľad urobil otlačok už len pri nastreľovaní... Poprosím Vás, dajte tu potom info o spomínanom Geco Plus, zaujíma ma stav diviny po zásahu, prípadne, kam umiestňujete zásah, či na lopatku, alebo za, na "terčovú desinu". Ulovil som jelenicu, pekne za lopatku a účastníci sa divili pri rozoberaní kusa, že neboli žiadne podliatiny, iba dve dierky na vstrele a výstrele, obe cez kosti rebier, vzdialenosť streľby cca na 70m, mám taký dojem, že tá strela S@B sa ani nerozložila, ale kus spravil iba pár metrov a padol ako podťatý.
Potenec Ondřej reaguje 23.1.2015 19:45
Tuto ráži sem si pořídil hlavně na nahanky. belot 18,5 mě překvapil zpětným rázem. norma 15g vulkán super ale dražší nyní zkoušim geko plus 16,5g a zatím dobrý.
Michal Emil Miklovič reaguje 30.11.2014 17:23
Ako sa Vám osvedčilo Sako Hammerhead, máte niekto skúsenosti?
Vít Šustr reaguje 3.11.2014 09:42
Touto ráži lovíme s tátou již cca 10 let převážně daňčí a černou zvěř. Prakticky po celou dobu používáme NORMY (Vulkán i Oryx)15g. Prozatím nebyl žádný důvod ke změně. Střelivo je přesné, předání energie perfektní a zvěř neodchází. U 90% ulovené zvěře dochází k prostřelení, taktéž barvení je dostatečné. Mohu částěčně srovnat s SB, které bych nedoporučoval z důvodu trhání střeli na mnoho fragmentů a taktéž přesnost je dle mého názoru horší. Ovšem je to můj subjektivní názor a každé zbrani i střelci vyhovuje něco jiného. Pokud střela narazí při dráze letu na větší překážku (větev atd.) samozřejmě dojde k její vychýlení, jako u každé jiné ráže. Pokud se jedná o menší překážku (stéblo trávy atd.) je střela stabilnější než u slabších rážích
Josef Vyskočil reaguje 3.11.2014 07:22
A co by jste chtěl konkrétně vědět dyť je to furt dokola nehledě nato, že s touhle ráží je úplně jedno co do ní ládujete.
Michal Emil Miklovič reaguje 2.11.2014 13:38
Pán Vojtíšek, som sklamaný, že nik na naše dotazy nereaguje..., je tu veľa druhov streliva a nikto sa nechce podeliť o svoje skúsenosti... Napríklad ako sa Vám osvedčilo strelivo Lapua Mega, Norma Oryx, alebo RWS Uni (TUG), Sako Hammerhead..., alebo iné. Pán Černý, dravím Vás, máte teda niečo s týmto kalibrom ulovené..., prečo nám doporučujete "nebrat SB"? Mali ste nejaké zlé skúsenosti s niektorými konkrétnymi strelami, alebo celkove so strelivom S&B. Ďakujem.
Radek Vojtišek ml. reaguje 24.10.2014 16:05
Také by mě zajímaly ještě nějaké rady k výběru střeliva. Děkuji
Jaroslav Černý reaguje 23.10.2014 13:42
Vlastním kulovnici této ráže třicet let Fauner Praha zvěře nelze zodpovědně načítat zhruba 100 jelení,černá,srnčí,daněk.V posledních několika letech používám střelivo Geco 16.5 g doporučuji, nebrat SB.
Josef Poděbradský reaguje 22.10.2014 18:13
Mám tuto ráži teprve přes léto a ulovil jsem sni 3 lončáky ,jednoho Daňka 3 hlava vše zůstalo v ohni ,zvěřina nepodlitá vstřelný kanál od 3cm až 6cm střelivo Prvy partyzan 18,5g poloplášt.LOVU ZDAR
Michal Emil Miklovič reaguje 22.10.2014 17:40
To nikto nevlastníte kaliber 9,3x62? Alebo sa Vám nechce reagovať? Nesrandujte..., poradte niečo s čím máte dobré skúsenosti, ďakujem!