ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Rarita
Rarita
vloženo: 30.8.2016 14:35
autor: Martin Kronus

úlovky (svět)

Zimbabwe díl 13.
Zimbabwe díl 13.
vloženo: 4.1.2018 12:09
autor: Radek

trofeje

Srnec k padesátce...
Srnec k padesátce...
vloženo: 28.6.2014 00:23
autor: František Mlčoch

zvěř v přírodě

***
***
vloženo: 6.4.2016 19:59
autor: Václav Vašíček

zbraně

Také historie
Také historie
vloženo: 14.2.2017 13:47
autor: Václav Myslivec

fotopast

hlad,je hlad !
hlad,je hlad !
vloženo: 26.12.2019 11:29
autor: pali1

myslivecké umění

Krásy porcelánu 10
Krásy porcelánu 10
vloženo: 28.12.2019 19:24
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 233258 fotek (15 dnes)
  • 7954 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8873 inzerátů (10 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 748803 komentářů fotek (48 dnes)
  • 12931 komentářů videí (0 dnes)
  • 3292374 hlasování fotek (174 dnes)
  • 56441 hlasování videí (0 dnes)
  • 37639 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 21 online

Připomínky a názory
Diskuze

A jaký je podle vás nejlepší pes na naháňku?

Tomáš D. vložil 13.10.2010 19:33
otázka je jasná, pište své názory a zkušenosti.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
lesupán reaguje 2.1.2021 12:31
Mohu s klidem říci, ze jezevčík je na nahanky fajn. Mluvim z vlastni zkusenosti. Z vlastni zkusenosti take vim, ze v podhorskem terenu, kde jsou zulove kameny a balvany je jezevcik hendikepovan svoji nizkou vyskou podvozku ???? jinak vyhani zver a ta neprcha daleko. Samozrejme jsou vhodnejsi plemena. Jakykoli honic je fajn, tedy takovy,ktery vi co je to prase. Srbsky honic, kopov, Polsky honic, Cernohorsky honic, Gaskon, Jugoslavsky honic, Barak ti vsichni jsou OK. Jagy a vseobecne terieri jsou urvani a neustale hlasi i kdyz tam cerna neni a to neni moc dobře.
Plecháček Jiří reaguje 21.10.2019 22:18
Nelze jasně stanovit nejlepší plemeno na naháňky. Záleží co naháníme, terén, doba atd. Otázka vůbec není jasná, neboť není stanovena lokalizace.
Jů a Hele neděle reaguje 22.11.2018 08:50
Jakýkoliv pes, který splňuje potřebnou kvalifikaci a pracuje, sníh není překážkou a na jezevčíky máme batohy :) Kynologii Zdar
Josef Leopold reaguje 11.3.2017 08:33
Pane Wojnar jezevčík jako plemeno je úžasné, ale nejsem si zcela jist, zda je nejvhodnější na naháňky. Z mého pohledu jsou na naháňky vhodnější plemena zejména ty, které pracují jak při + 10 t. C tak při - 20 st. C nebo za sucha či při 40 cm sněhové pokrývky, neboli za každého počasí a podmínek, ale určitě čest jezevčíkům či jiným plemenům, které dělají.
Jan Wojnar reaguje 5.3.2017 10:25
Určitě jezevčík prohledává sistematicky a dusledne a nežene zvěř tak moc kupředu po skušenostech mužu řict že se snaži Zvěř nahanět na vas prostě prace z jezevčikem je užasná ale nechci se dotknout jiných ras každ ma něco vyjmečného J.W
Jiří Cikryt reaguje 16.2.2016 22:18
pro Milana Nováka -práce welše, který točí prasata a když jedno odrazí, žene ho na střelce je super práce. Já měl před pár lety jezevčici, která to takto uměla a navíc respektovala střelce a to prasátko nehnala dál. Pak se dokázala k rudlíku vrátit a celé to zopakovat. Byla opravdu dobrá. V jejích 7 letech narazila na bachyni, která byla lepší. A to do té doby nikdy nebyla ani šitá. Teď vodím jejího vnuka, tak uvidíme. Lovu.
Patrik Dušek reaguje 6.2.2016 17:41
jorkšírský teriér,jezevčik
Josef Leopold reaguje 28.12.2015 14:12
Nerozumím tomu tvrzení, že ten váš welš je na hovno. To tvrdí kolegové praktici nebo teoretici?
Milan Novák reaguje 28.12.2015 08:20
Zdravím ,je jedno jaký plemeno. Bo tento rok jsem kontroloval kartičky LUP. Jenže vůdcové je nevozí. A to ,že ji pes má neznamená nic. Osobně mám Welsh teriera budou mu dva roky. Na podzim jsme udělali BZ a LZ. Psa dle rad jsem držel dál. Bo zkazit ho bude čas po zkouškách. Není kontakní ,bohu dík, prasata vyhnat umí a i po stopě jde. Dosled jsme zatím neměli čest. Každou naháňkou bylo jak se vypracovává. Ale dle slov kolegů je to pes na hovno. Bo pokud drží prasata a jedno se odtrhne běží za ním. Jsem panelákový myslivec takže omezen velikostí psa. Měl jsem ČF vím o čem píšu. Myslím ,že Welšan není tak zlá cesta ke kynologii.
Milan Novák reaguje 28.12.2015 08:18
Zdravím ,je jedno jaký plemeno. Bo tento rok jsem kontroloval kartičky LUP. Jenže vůdcové je nevozí. A to ,že ji pes má neznamená nic. Osobně mám Welsh teriera budou mu dva roky. Na podzim jsme udělali BZ a LZ. Psa dle rad jsem držel dál. Bo zkazit ho bude čas po zkouškách. Není kontakní ,bohu dík, prasata vyhnat umí a i po stopě jde. Dosled jsme zatím neměli čest. Každou naháňkou bylo jak se vypracovává. Ale dle slov kolegů je to pes na hovno. Bo pokud drží prasata a jedno se odtrhne běží za ním. Jsem panelákový myslivec takže omezen velikostí psa. Měl jsem ČF vím o čem píšu. Myslím ,že Welšan není tak zlá cesta ke kynologii.
Tonda Urban reaguje 28.5.2015 14:34
P. Gregor došlo k zásadnímu nepochopení. Ta fotka byla pro usmání ke svázání nedošlo. Jen někdo nevěřil, že stačí fenku chytit za krk a pes si naskočí sám. Pán a pes bezva souhra. Někdo chtěl přidáním fotky jen odlehčit atmosféru.
Jů a Hele neděle reaguje 27.5.2015 21:14
DOBRÝ VEČER, SLEDUJI A NESTAČÍM SE DIVIT, KAM TA NAŠE LOVECKÁ KYNOLOGIE VEDE A JACÍ VBASTARDI SE ZAČÍNAJÍ OBJEVOVAT NA LOVECKÉ SCÉNĚ. TAK ONO NESTAČÍ, ŽE SE NA SLOVENSKU OBJEVIL SLOVENSKÝ ĎURIČ, UŽ I MY MUSÍME VYMEJŠLET NESMYSLY A KŘÍŽIT PLEMENA.MORAVSKÝ ĎURIČ- KOPOV S WELSHEM. NO TO BUDE OPRAVDOVÁ ZRŮDA, ... MODERNÍ JE ASI KŘÍŽIT,ŽE? JÁ OSOBNĚ BYCH TAKOVÉ VĚCI ZAKÁZAL JE TO NESMYSL A NAVÍC JE TO S PROMINUTÍM PRZNĚNÍ PSŮ A JEJICH VLASTNOSTÍ.PROČ PROBOHA KŘÍŽIT HONIČE S TERIEREM? KDO TOHLE VYMEJŠLÍ?? HRŮZA A DĚS,...PROSTĚ SE NESTAČÍM DIVIT.
Milan Novák reaguje 1.3.2015 20:49
Welsh terier ,bo mi jde jen po černé zvěři.
Jan Sobol reaguje 31.5.2014 15:26
Co z toho vzešlo?
jan barta reaguje 31.5.2014 15:13
Pry probiha zkušební krytí sl.kopova welshem na S.Morave a ma pracovní název MOHON / MODUR /moravsky honič - moravsky durič. Prosim nevite neco víc????
Jaroslav Fertáľ reaguje 8.5.2014 14:24
jaký pes...nezaleží na rase ale robote,na tom záleži.
René Doležal reaguje 3.4.2014 12:55
Tak,co je nového u Mrázků?Upozorňuji,Vás,ač nerad,též na to,že spoustě "myslivcům" bude vadit Váš výběr nějakého seveřana.Ačkoliv spousta z nich dříve narozených, četla často jedním dechem knížky od Luskače o lovech v tajze či Karelii.
Milan Kučera reaguje 28.2.2014 00:22
Doporučuji ještě klub honičů www.klubhonicu.com/ kde je též chov karelského medvědího psa, norského losího psa, a všech lajek.
Lubomír Mrázek reaguje 26.2.2014 21:04
Děkuji za názory a zkušenosti.
Josef Souček reaguje 26.2.2014 19:33
Nejsem dalece tak zkušený jako oba předešlí přispivatelé, pánové Doležal a Leopold, ale plně s nimi souhasím. Sám mám fenu Ruskoevropské lajky a můj kamarád má také - bohužel jeho feny již užívají jen důchod, je jim více jak 12 let. Teď má fenu KMP a bude se zase vracet k REL. Jsme spolu velmi často zváni na naháňky. Co se týka posouzení práce KMP a REL v podstatě je stejná. Akorád karelačka jde více do kontaktu s černou takže byla již několikrát na šití. Můj kamarád má u všech fen podzimní zkoušky i specialní vodní práci, takže mu velmi dobře chodí i na honech na drobnou zvěř. Já osobně bych rád jednou zažil naháňku kde budou pouze lajky. Lajka pracuje po tichu, hlásí jen když narazí na černou a to je signál pro střelce, že půjdou prasata. Říká se taky, že lajka potřebuje velký prostor. Moje fena nechodí mimo leč, jakmile přijde na střelce vrací se a po skončení leče vždy přijde.
Josef Leopold reaguje 25.2.2014 21:47
Pane Mrázek musím podpořit názor pana Doležela a pokud si chcete opravdu pořídit psa některého z uvedených plemen napište mně do pošty můžeme se sejít a pohovořit si na dané téma. Bydlíme od sebe cca 30 km tak by to neměl být problém. Mohu vám ukázat jak jsou na tom lajky s prací, ovladatelností a pod.
René Doležal reaguje 25.2.2014 20:08
Na Váš dotaz není jednoduchá odpověď.Potkat na naháňce všechny seveřany je prakticky v ČR nemožné.Přesto si myslím,že vysloveně diametrální rozdíly v povaze seveřanů nečekejte.Všichni seveřané jsou potomky nejstarších loveckých psů člověka,alespoň podle archeologů a to napříč celou Evropou.Takže radit,raději ne.Spíš se ptejte ve svém okolí nebo nějakého kolegy,který má s nimi lovecké zkušenosti a pozve Vás na nějakou loveckou akci se psy.Koukněte na klubové stránky,třeba www:karelajky.sweb.cz nebo k Slovákům www:kchspp.sk.Já mám už více jak 18 loveckých sezón dobré zkušenosti s ruskoevropskými lajkami a jsem více než spokojený.
Lubomír Mrázek reaguje 17.2.2014 18:02
Zdravím,chtěl bych se zeptat,zda může někdo porovnat práci karelského medvědího psa,norského losího a lajky. Je u nich nějaký rozdíl v práci, především by mně zajímala práce na prasatech. Přemýšlím o pořízení psa a tito seveřani se mně pozdávají čím dál víc.
Milan Kučera reaguje 11.2.2014 09:36
kdo má zájem se podívat, jak pracuje karelský medvědí pes máme nové video na našich stránkách Czech Anela ve video galerii.
Milan Kučera reaguje 21.1.2014 11:15
Tak chlapi, kdo vzpomene karelského medvědího psa, má u mě velké plus!!! Samozřejmě si každý hájí plemeno, které má odzkoušené. S karelským psem má však málo chlapů zkušenost, proto jsem se úmyslně ptal, jaké plemeno by kdo zvolil, zajímal mě názor i lidí co karelského psa neznají. Jak víme, divočák je stále drzejší a drzejší a právě toto plemeno si s drzostí divočáků hravě poradí. Karelák je neuvěřitelně rychlý a dotěrný, ale nejde do kontaktu, což je výhoda, neřešil jsem nikdy žádný úraz ani šití. Má krátká stojatá ouška a ocas přilepený na zádech, hustou krátkou srst a to mu umožňuje prohnat jakýkoliv hustý porost bez poranění o trní a jiné. Je výborně pohyblivý ve sněhu a pro své zbarvení je dobře vidět jak na sněhu tak v noci. Jsou to výborní plavci, výborně aportují kachny. Dokážou leč obstarat sami a vyhánějí úplně všechno od divočáka po jelena, žádný kus nestrhávají pokud není postřelený. Pokud narazí na škodnou když nezmizí zakousnou, jsou velmi ostří. Škoda, že se nedaří u nás jako na Slovensku zrušit výšku psa na naháňky. Myslím si, že je málokteré plemeno o kterém se dá napsat, že je všestranné. Nic nezatají, dokáže jít hodiny při dosledu jeho pracovní nasazení je úžasné nikdy nic sám nevzdává. Myslivci na Slovensku ustupují od ostatních plemen a vždy odeberou od nás skoro všechna štěňata. Mám importy přímo z Finska, abych měl vynikající pracovní a divokou krev ještě navíc jsou to interšampioni a kluboví vítězové. Ale jako je to u každého plemene ne každý karelák odchovaný v Čechách je ďábel.
Jan Aubus reaguje 21.1.2014 07:00
Karelskeho medvediho psa :-)
Jan Aubus reaguje 21.1.2014 07:00
Karelskeho medvediho psa :-)
Leon Zumr reaguje 20.1.2014 22:31
ten typ co máš doma Milane :-) je to po staletí odzkoušený
Milan Kučera reaguje 20.1.2014 22:03
Chlapi, jakého plemeno by jste si vzali, kdyby byli v revíru divočáci, jeleni, vlci a medvědi a v tomto revíru by jste lovili sami jako je tomu na Slovensku. Kučera Milan
Pavel Hudec reaguje 13.1.2014 12:08
Tomáši, nevím kde jsi přišel na to, co píšeš o názorech. Já píši pod svým jménem a píši své názory, neschovávám se pod žádnými pseudojmény.Když píšu, tak můj názor a nikomu ho nevnucuji a také nikoho za jeho názor nekritizuji, jen tam kde dochází zjevně k porušování zákona a tam kteří ho porušují obvykle kopou. Viz. neuznaná plemena, psi bez upotřebitelnosti, zde se porušují zákony. A neboj se vyjádřit svůj názor.
Pavel Hudec reaguje 13.1.2014 12:08
Tomáši, nevím kde jsi přišel na to, co píšeš o názorech. Já píši pod svým jménem a píši své názory, neschovávám se pod žádnými pseudojmény.Když píšu, tak můj názor a nikomu ho nevnucuji a také nikoho za jeho názor nekritizuji, jen tam kde dochází zjevně k porušování zákona a tam kteří ho porušují obvykle kopou. Viz. neuznaná plemena, psi bez upotřebitelnosti, zde se porušují zákony. A neboj se vyjádřit svůj názor.
Tomáš D. reaguje 3.1.2014 18:41
Pane Hudec na tomto i jiných mysliveckých diskuzích si právě nikdo svůj názor napsat nemůže a pod pravým jménem ani nenapíše, protože jak někdo řekne svůj názor, hned dostane řádně naloženo.
Pavel Hudec reaguje 29.11.2013 17:33
Asi se neznáme, ale mám zvyk si s myslivci tykat. To že ti vadí, jak píšeš, že jsou na nástupu psy,které na konci skoro nevidíš... To je ta problematika, norníků, a pod. Proto, někdo řekl, že vyšlechtíme honiče na tuto práci a někdo tomu dal další i kohoutkovou výšku a to asi proto, jak jsem již psal níže.Už jsi viděl, že by celou natláčku neabsolvoval honič, pokud nebyl zraněný ? To, že nikdo nekontroluje upotřebitelnost je chyba hospodáře, který ze zákona odpovídá, že bude na akci dostatek LUP. Dále na orgánu státní správy pro myslivost. Že se nekontroluje je asi záměr, poněvadž ze zkušenosti vím, že by polovina střelců šla domů. S tou výškou si ale trošku odporuješ. Výšku již dali odborníci z praxí, jinak by nebyla uvedena. Ovšem pokud nedáš žádnou normu, tak jaké plemeno by tedy mělo být na natláčkách. Tak tu představu uveď, vždyť zde diskutujeme a nikdo tě nebude kamenovat.
Josef Leopold reaguje 29.11.2013 11:26
Pokud se známe, tak Ahoj, celkem k zamyšlení, u této problematiky je to, že feny určitých plemen můžeme využívat pro lov spárkaté a většinu psů ne, díky tomuto opatření v zákoně. Většina států toto opatření nemá a jak jsem psal Slováci se s tím dokázali vypořádat a předpokládám taky díky praxi. Taktéž se i u nás tato výška zvyšovala, jestli se dobře pamatuji. Na celé problematice mně nejvíc vadí to, že na nástupu máme určitý počet psů a ten počet se většinou v průběhu lovu snižuje a to díky např. jednolečákům, psům, kteří dají přednost noře před krytinou s divočáky, psům, kterým vadí zachlazené ráže atd. atd. A toto je taky praxe. Osobně mám rád takové opatření, které jsou kontrolovatelná a vymahatelná, ještě jsem nezažil naháňku, kde by někdo kontroloval upotřebitelnost a už vůbec ne, aby někdo měřil KV, proto toto omezení.....A jakou minimální? Nejraději žádnou a kdyby měla být toto bych nechal na odbornících z praxe, ale určitě svoji představu mám.
Pavel Hudec reaguje 29.11.2013 09:10
Zdravím Pepo, tak ses konečně přihlásil. Když si pozorně přečteš 25.11. 10:27, tak to co jsi uvedl nyní já píši.V každém plemeni jsou vyjímky do plusu a mínusu.Ale u některých plemen jsou více ty mínusy jak plusy, nebudu uvádět plemena, abych někoho nenaštval. Myslím si, že výšky pro honiče byly dány praxí, aby byl dostatečně rychlý a pohyblivý, uměl rychle reagovat na výpady černé a rychlý na to aby postřelený kus dohnal a zastavil. Jakou minimální výšku by sis představoval ? Kolegyně Anno, máte pravdu 20:44, dala by se dát jediná odpověď. Každý, který výborně pracuje.
Josef Leopold reaguje 27.11.2013 12:28
Pane Hudec když zajdeme do extrému není to ani o plemeni, ale o konkrétním jedinci. Pokud máme plemena se stanovenou kohoutkovou výškou ve standartu např. 52 - 58 cm u psů a 48 - 54 cm u fen, tak je to opravdu jen a jen o jedinci ne o rase. Já bych byl proto, aby bylo toto omezení, tak jako na Slovensku, zrušeno a pokud by tam mělo nějaké být, tak aby byla stanovena ne max. výška, ale minimální výška pro lov spárkaté zvěře.
Pavel Hudec reaguje 27.11.2013 10:47
Kolego, který ses opět nepodepsal,máš pravdu, že zák. neuvádí jmenný seznam, ale když si spočítáš jak píšeš limit kohoutku, tak ti to dá které plemena můžeš ze zákona použít a jak píše paní Jeziková, když k tomu dáš ještě patřičné zkoušky z výkonu. U zvěře černé BZH, ZH.
Pavel Hudec reaguje 25.11.2013 10:28
Omlouvám se nějak jsem vypadl z přihlášení. 10:27.
Petr Smolák reaguje 25.11.2013 08:38
O Polského honiče se již nějakou dobu zajímám, napište prosím na sebe kontakt, díky Petr.
Leon Zumr reaguje 23.10.2013 22:54
velice dobře je význam určitých typů psů v lovecké smečce popsán tady http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2012/Prosinec---2012/LOVECKA-SMECKA.aspx
Sojka reaguje 23.10.2013 18:41
No já s jednou profi smečkou občas jezdím. Jde o natlačení zvěře na střelce, celkem dobře (složení smečky) to popsal Pavel Hudec, až na tu finanční stránku věci :-), o peníze vůbec nejde. Ochranáři? Těch pár hysterických magorů si může..... Pokud se stane, že psi v leči vážou postřelené prase, tak je záraz jediná rozumná možnost, protože dostřelování je spojeno s obrovským rizikem poranění nejen psa, poškození sluchu psa atd., tyto situace si má vždy řešit psovod a ne nadržený střelec. Vyloženě kontaktní psi ve smečce zas až takový význam nemají, spíš jde o to, aby psi na černou zvěř důsledně doléhali. MS
Pavel Hudec reaguje 22.10.2013 12:08
Tomáši, tady jseš asi trošku vedle, a nebo máme odlišné informace. Profi smečka je podle mého názoru skupina vůdců se psy různých ras, která dostane zadání co se bude lovit. Ti zpracují plán lovu s použitím těchto různých plemen, a to psy kteří zvěř vyhledají, dále, kteří zvěř zvednou a vyženou z leče a kteří také zvěř pokud je zapotřebí dosledují. Za toto si nechají patřičně zaplatit.
Pavel Hudec reaguje 22.10.2013 12:07
Tomáši, tady jseš asi trošku vedle, a nebo máme odlišné informace. Profi smečka je podle mého názoru skupina vůdců se psy různých ras, která dostane zadání co se bude lovit. Ti zpracují plán lovu s použitím těchto různých plemen, a to psy kteří zvěř vyhledají, dále, kteří zvěř zvednou a vyženou z leče a kteří také zvěř pokud je zapotřebí dosledují. Za toto si nechají patřičně zaplatit.
Tomáš D. reaguje 22.10.2013 10:07
Logicky kulový o tom neví jen ti, co tento druh lovů provozují?
Leon Zumr reaguje 18.10.2013 21:52
zase jsi předvedl že o tom víš hooodně velký kulový :-))))))))))))
Tomáš D. reaguje 18.10.2013 13:35
Party co mordují prasata oštěpama za pomoci loveckých psů a ochranářům se to příliš nezamlouvá.
Jan Aubus reaguje 16.10.2013 18:12
co je to profi smečka?
Tomáš D. reaguje 16.10.2013 10:40
Včera došel soused s tím, že nad profismečkama se honí mraky v podobě silného nezájmu ochranářů, víte více?
k reaguje 27.9.2013 21:18
Přesně tak! Slezte z toho lustru Donalde, vidim Vás! Můj pes má kakaovou skvrnu velikosti mexického dolaru. Co teď?
Leon Zumr reaguje 27.9.2013 12:54
vždycky do toho budou kecat lidi z praxe ale trochu jiný.Protože konkurence se musí eliminovat předem.
Sojka reaguje 27.9.2013 12:14
Leone, jasně, já ti rozumím a určitě by to mohl definitvně vykládat jen soud. Výklad JUDr.Čechury má úplně stejnou právní váhu jako výklad Fandy Nováka z Horní Dolní. Průser je, že jestli se někdy bude zákon měnit, tak určitě ne podle připomínek lidí z praxe, ale bohužel úplně jinak. To je ten největší průser. Milan
Leon Zumr reaguje 27.9.2013 11:44
Milane mě je úplně fuk jestli ho obhajuješ nebo ne naháňky mě nezajímají.Tady jde o výklad ty máš jeden právníci druhý jediný kdo to může rozseknout je soud.Kdysi jsem se o to zajímal a když jsem se ptal jednoho co dělá na SSM jak to přesně je tak mi řekl že postupují podle výkladu JUDr. Ing. Vladimíra Čechury který tvrdí že by to muselo být uvedeno mezi zakázanými způsoby lovu aby to bylo postižitelné .Tak že když je splněn zákonem nařízený počet LUP tak není problém si tam vzít mladého psa na otrkání nebo i bezpapíráka protože ti psi si jsou rovni ani jeden nemá zkoušky!Mě osobně ten zákon sere proto že nemůžu ke zkouškám s národním plemene který je registrovaný FCI
Sojka reaguje 27.9.2013 10:37
Leon Zumr, Marie Součková - vážení, já ten zákon neobhajuju, ale prostě tak to je. Pokud pes není FCI, PP a LUP, tak tam nemá co dělat, z dikce zákona je to jasné. Ono to třeba milionkrát projde, ale pak se něco stane a věřte mi, že pak se hledá zavinění kde se dá, každá pojišťovna hledá sebemenší záminky atd., představte si, že vám vyrazí pes z leče na asfaltku, porazí ho auto a řidič nabourá a k tomu to bude se smrťákem. Pak teprv začne tanec. Ale jak říkám, do tý doby to projde v pohodě třeba milionkrát. M.Soukup
Leon Zumr reaguje 27.9.2013 09:43
se divím že na ty anonymní hrdiny někdo vůbec reaguje
Boar reaguje 27.9.2013 07:40
Paní Marie,ještě na závěr si dovolím jednu otázku-jak dlouho vlastníte lovecký lístek.To jen pro zajímavost.Jsem rád když se ženy zajímají o myslivost.
Marie Součková reaguje 26.9.2013 23:41
Ještě si dovolím, jste tu všichni psovodi. Ikdyž to téma tu je, ale ne všichni jste se k němu vyjadřovali. A tohle mě trápí víc, než neuznané plemeno. Nechali byste psa očkovat? http://vetnem.cz/o-nas/aujeszkyho-choroba/
Marie Součková reaguje 26.9.2013 23:28
Leon: Zákon právě nezakazuje, aby se zúčastnil jiný pes, jen ten co má 55cm a více a je to ohař, jinak já prostě zákaz nikde nemůžu vyčíst. Jak to tedy dělat se psy, co nemají ještě zkoušky. Já jsem dřela jaginu v 10měsících na podzimky, aby právě nikdo neměl další řeči, ikdyž by to bylo neoprávněné, ale ono to rýpání prostě unavý a někdy i zamrzí.
Marie Součková reaguje 26.9.2013 23:25
A stejně už si nemůžu dál s Vámi dopisovat, už to doma slyším docela často: "Co si s těma myslivcema můžu pořád povídat, jako by nestačilo, že s nima trávim víkendy" :-) Takže nashle a jinak vlk Vás už moc trápit nemusí, není na tom zdravotně nejlíp a jeho "honící" kariéra bohužel za pár let skončí, doufám, že teda až za pár. Pár jich po ČR loví, ale vzhledem k tomu, jak je tu veden chov to budou první a poslední. Dobrou noc a Lovu Zdar.
Leon Zumr reaguje 26.9.2013 23:18
jo jo množitelská lobby je hodně silná proto národní plemena nemůžou ke zkouškám proto máme jako jediní omezení výškou tak že se na společný předělávaj norníci nebo honiči na zajíce ale co hlavně když je kšeft.Jenom mi pořád nejde ten váš výklad zákona do hlavy podle toho co tady tvrdíte tak když si vezmu na hon na otrkání psa před zkouškama tak porušuji zákon i když tam máme zákonem stanovený počet LUP
Marie Součková reaguje 26.9.2013 23:14
Roman: jj, to mě hodně mrzí, když psi makají, my jsme taky urvaní, čuníci lítají a střelci netrefí, celá snaha je k ničemu. Kolikrát jsem musela zkousnout ret, když mi kolega řekl, že byl čuník tak a tak velký a jak tam stál a kolega se jen díval... Stavy černé se zvyšují a jestli to půjde dál, tak se najmou profíci a my se budeme dívat (někde už to snad chtěli prosadit, že prý jsou myslivci k ničemu):-( A já to slyšim pořád, k čemu prý jsme. No nic to by bylo na další téma. Myslivci a veřejnost
Marie Součková reaguje 26.9.2013 23:11
Boar: Ano, toto je vysloveně zakázané. Jinak se píše o povinnosti držet! lovecké psy tzn. že nemůžete mít honitbu bez loveckých psů, to nejde. Ale kolik se Vam ttam motá voříšků o tom jsem se nikde nedočetla. Jak to se to tedy řeší se psy, co jsou lovecké plemeno, ale nemají papíry nebo zkoušky? Zajímá mě to, poprosím i o citaci legislativy. Vím, že se prodává hodně loveckých psů bez PP. Roman: Jelikož moje fena musela mnohokrát vyhánět čuníky sama, tak vím, že jezevčík by to asi sám nedal, ale to jsme zase někde jinde. A myslím, že ono to není úplně tak o plemeni, ale o pracovitosti a zkušenosti psů, někdy si prostě smečka nesedne, nebo je tam více nezkušených psů a je to prostě na nic, jindy si sednou a nejlepší smečky, co jsem zažila byla prostě směs. Malý psi se dostanou všude, honí pomaleji a také dokáží upoutat pozornost. Velký pes budí respekt, ale zase má díky své velikosti jisté mínusy. Nedokážu říct, které plemeno je nejlepší. Dobře pracují bordíci, foxíci, braky, z větších plemen jsem viděla i výbornou práci sedmihraďáka, fouska a i o labradorech jsem slyšela (prodala jsem pár vest a lidi je kupovali, protože jim labíci chodili na kontakt). Je to spíše o typu honitby a možnosti psovoda. Jinak se omlouvám, ale odpovídala jsem na otázku a já jsem prostě se svým psem na černou spokojená, ale zase jí nejdou stopy, na kachny je moc hlučná a k posedu, to se můžu jít dívat, tak akorát na hvězdičky. Moje blbost, že jsem vůbec na původní otázku odpovídala. Neprosazuji leopardího psa, jen jsem psala o jeho práci a následně odpovídala na otázky.
Boar reaguje 26.9.2013 20:44
To bude asi odpověď paní s vlkem.OPRAVA
Boar reaguje 26.9.2013 20:43
Karel Bublák!! Supr!!! 449/2001 SB.zákon o mylivosti. Zakázané způsoby lovu §45 Nahánět zvěř srnčí pomocí ohařů,ostatní zvěř spárkatou s pomocí psů v kohoutku vyšších než 55cm. Následně může orgán státní správy myslivosti uloží pokutu až do výše 30 000 Kč držiteli loveckého lístku který se dopustí přestupku tím,že poruší některé pravidlo lovu uvedené v §41 až 45 nebo v § 49 odst.1. může přitom uložit zákaz činnosti do doby 2 let,při uloženém zákazu činnosti se odebere lovecký lístek,lze rovněž vyslovit propadnutí věci.To bude aso odpověď pané s vlkem.
Karel Bublák reaguje 26.9.2013 20:05
Omlouvám se za opakování příspěvku. :).
Karel Bublák reaguje 26.9.2013 20:05
Teda lidi. Nestačím se divit. Doteď jsem si myslel, že úkolem loveckého psa je zvěř ne "dávit", ale pomoci ji svému pánovi ulovit. Párkrát jsem byl svědkem, kdy na honu psi v lovecké vášni strhli srnčí a nikdy to nebyl příjemný zážitek. Určitě jsem se za svého psa spíš styděl, než abych se s tím ještě chválil. Taky tvrdit, že malé plemeno s tlupou prasat nepohne je zcestné. Pes v leči není nikdy sám, jsou tam honci, kteří by mu měli jít helfnout a ne to nechávat jenom na psovi. Další věc je, že před velkým plemenem zvěř prchá takovým způsobem, že střelba na ni je vyloženě loterie. Toť ode mne vše. Přeberte si to jak chcete. Lesu zdar Karel B.
Karel Bublák reaguje 26.9.2013 19:59
Teda lidi. Nestačím se divit. Doteď jsem si myslel, že úkolem loveckého psa je zvěř ne "dávit", ale pomoci ji svému pánovi ulovit. Párkrát jsem byl svědkem, kdy na honu psi v lovecké vášni strhli srnčí a nikdy to nebyl příjemný zážitek. Určitě jsem se za svého psa spíš styděl, než abych se s tím ještě chválil. Taky tvrdit, že malé plemeno s tlupou prasat nepohne je zcestné. Pes v leči není nikdy sám, jsou tam honci, kteří by mu měli jít helfnout a ne to nechávat jenom na psovi. Další věc je, že před velkým plemenem zvěř prchá takovým způsobem, že střelba na ni je vyloženě loterie. Toť ode mne vše. Přeberte si to jak chcete. Lesu zdar Karel B.
Roman Ščerba reaguje 26.9.2013 19:58
Marie vím jak tvá fenka pracuje,pracuje dobře,ale ty hájíš jen to svoje a jiným plemenům nedáváš moc šancí.Napiš nám rasu nějakého honiče který je podle tebe dobrý na naháňky.Přestaňte tu do sebe neustále rýt.To toho máte málo v práci,doma,atd.?Myslím že Marie sama moc dobře ví že jde s fenkou na naháňku na vlastní triko a pak je to věc hospodáře jestli ji pošle domu nebo ne.
Roman Ščerba reaguje 26.9.2013 19:41
Marie,už několikrát jsem byl svědkem že i malí psíci s rudlem hnou a stačí jeden trošku ostřejší,ale co je to platný když to pejsek vyžene a pak to střelci ochybují-tím se ty stavy prasat nesníží a pejsci ať jsou sebelepší tak nám ty prasata nezadáví.
Sojka reaguje 26.9.2013 19:02
Paní Součková, cituji par. 16 Vyhl.244/2002 Sb. v přesném znění: "Při společném lovu je stanoven pro první tři střelce a pro každých dalších i započatých deset střelců jeden lovecký pes se zkouškou z výkonu, pro druh zvěře, který má být loven (§ 14)." Nevím, čemu na tom nechcete rozumět. A nějak jsem si nevšimnul, že by tam bylo napsáno, že v případě nedostatku těchto psů nebo při splněném počtu nebo výskytu velkého množství černé zvěře je možno použít cokoliv. To je jako byste řekla, že na prasata bude nejlepší granátomet nebo kulomet, protože jich je moc :-). Vy asi potřebujete, aby tam bylo doslovně napsáno: Paní Součková nesmí používat LLP na naháňky. Že nevíte, které plemeno je na naháňku vhodné a uznané FCI, mě nepřekvapuje. Odpověď najdete na FCI a požadavky v příslušné legislativě. A mimochodem, výklady ČMMJ, potažmo JUDr.Čechury jsou sice zajímavé, ale nemají žádnou právní váhu. A myšlenkou zákonodárce asi určitě nebylo "používejte si co chcete", účelem naopak bylo nastavit určité standarty ze zjevných důvodů. Stejně jako je definováno použití loveckých zbraní, tak stejně tak to platí i pro používání loveckých psů atd atd. Já si třeba taky myslím, že omezení dané kohoutkovou výškou není šťastné, protože vylučuje např. některá plemena vysokonohých honičů, nicméně tato legislativa je zatím stále platná. MS
Sojka reaguje 26.9.2013 18:44
eurohorn - Pavle, když to někdy vidím nebo čtu, tak bych navrhoval to z toho kulturního dědictví zase vyškrtnout :-). Milan
Marie Součková reaguje 26.9.2013 18:25
Sojka: Děkuji za info (píši to v dobrém, aby nevznikly nějaké desinformace), jedna věc je legislativa, která ale přímo psa bez zkoušek použít výslovně nezakazuje, jak říkám, radila jsem se i s ČMMJ. A další věc je skutečnost. Divočáci tu řádí, jak černé ruky a je, dle mě, opravdu málo psů, co něco s nimi zmůžu. A ač je to mimo téma, nebo prostě mimo lovecky uznaná plemena, tak já si prostě vážím každého psa, co umí naháňky na černou ať je jaký je. Může se stát cokoliv, pak plně ponesu následky. Ale myslím, že můj pes je minimální zlo, oproti tomu, co se děje (on nikoho nepostřelí, nezastřelí apod.). Pak tedy nevím, které plemeno na naháňku je vhodné a uznané FCI. Malí psíci jsou fajn, ale s větším rudlem nehnou, vysocí ohaři nejsou špatní, ale ti tam nesmí (to je stejné jako použití mého psa, tak použití ohaře a možná je to ještě horší, protože to zákon přímo zakazuje). Jinak, mě se to někdy taky pošle dvakrát, nevím proč a smazat to nejde. Já myslím, že jsme téma použití psa bez zkoušek vyčerpali. Lovu a Lesu a hlavně bez zranění našich čtyřnohých přátel!
Sojka reaguje 26.9.2013 14:21
Omlouvám se za nechtěnou duplicitu. MS
Sojka reaguje 26.9.2013 14:20
Paní Součková, váš výklad zákona a legislativy je poměrně svérázný, takže si vás dovolím upozornit, že par. 44, odst. 1 Zák 449/2001 zcela jednoznačně definuje co se rozumí pod pojmem lovecký pes - tedy lovecké plemeno uznané FCI s PP, který složil příslušnou zkoušku z výkonu!!! To LLP nesplňuje!!! Dále pak existuje Vyhl. 244/2002 Sb., par. 14, odst. 1, to zcela jednoznačně definuje, jaké psy je možno v honitbě použít, tzn. lovečtí psi, kteří složili zkoušky z těchto výkonů:...... To váš pes opět nesplňuje, protože zkoušky z výkonu složit nemohl. Použití LLP na loveckých akcích je tedy jednoznačně v rozporu s platnou legislativou. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, můžeme si o tom všichni myslet co chceme, ale realita je taková, že se svým psem na loveckých akcích porušujete platnou legislativu. Byť je to možná velmi nepravděpodobné, ale v případě jakéhokoliv průseru riskuje dotyčný zodpovědný reprezentatn uživatele honitby postih, proto je opravdu asi hloupost a jeho nezodpovědnost vám účast s tímto psem na lovecké akci umožnit. Ale je to samozřejmě rozhodnutí každého soudruha, nicméně nevykládejte si zákon podle toho, jak se vám hodí. S pozdravem M.Soukup
Sojka reaguje 26.9.2013 14:19
Paní Součková, váš výklad zákona a legislativy je poměrně svérázný, takže si vás dovolím upozornit, že par. 44, odst. 1 Zák 449/2001 zcela jednoznačně definuje co se rozumí pod pojmem lovecký pes - tedy lovecké plemeno uznané FCI s PP, který složil příslušnou zkoušku z výkonu!!! To LLP nesplňuje!!! Dále pak existuje Vyhl. 244/2002 Sb., par. 14, odst. 1, to zcela jednoznačně definuje, jaké psy je možno v honitbě použít, tzn. lovečtí psi, kteří složili zkoušky z těchto výkonů:...... To váš pes opět nesplňuje, protože zkoušky z výkonu složit nemohl. Použití LLP na loveckých akcích je tedy jednoznačně v rozporu s platnou legislativou. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, můžeme si o tom všichni myslet co chceme, ale realita je taková, že se svým psem na loveckých akcích porušujete platnou legislativu. Byť je to možná velmi nepravděpodobné, ale v případě jakéhokoliv průseru riskuje dotyčný zodpovědný reprezentatn uživatele honitby postih, proto je opravdu asi hloupost a jeho nezodpovědnost vám účast s tímto psem na lovecké akci umožnit. Ale je to samozřejmě rozhodnutí každého soudruha, nicméně nevykládejte si zákon podle toho, jak se vám hodí. S pozdravem M.Soukup
Leon Zumr reaguje 26.9.2013 11:05
nojo klasický čech né usan
Marie Součková reaguje 25.9.2013 16:27
Jinak se omlouvám, především Tomáši D., protože i díky mému příspěvku se diskuze změnila a rozhodně to nejsou příspěvky, které by odpovídaly na otázku. Hodně štěstí při výběru pejska a pak hodně radosti a úspěchů.
Marie Součková reaguje 25.9.2013 16:23
Boar: Tak tedy jsem se špatně nemyslivecky vyjádřila, to se omlouvám. Ale, Vy jste nazval hospodáře a předsedy hloupými lidmi (viz. níže), já osobně si myslím, že to urážka je. Když se něco stane mému psu v leči, tak je to prostě smůla, dělám vše proto, abych to riziko eliminovala, ale stát se může, nebo pokud jej někdo zastřelí, tak o peníze mi určitě nepůjde. Pokud můj pes zaviní nehodu, tak je pojištěn, jako většina ostatních psů neloveckých plemen. Jen nechápu, jak já tady do někoho kopu? Nikoho jsem v diskuzi nenapadla, nebo mu kritizovala psa.
Boar reaguje 25.9.2013 15:37
To není slovíčkaření,to je myslivecká mluva.O urážení nemluvte.Kopete tu arogantně jen vy.Neurážím předsedy a ani hospodáře.Nebo snad nekterý je Váš otec,dědy nebo snad manžel??A pokud Vám to trpí,tak riskuje malér.Další otázka je jak, pokud Vám psa někdo střelí a nebo divočák Vašeho neloveckého psa zraní někdo zaplatí škodu??Buďte v klidu a nekopejte kolem sebe.Jen se ptám???Jsem ČECH a ne USAN!!!
Marie Součková reaguje 25.9.2013 15:10
Boar: No tak dáví, co má asi s tím seleteme dle Vás dělat, myslíte, že foxík nebo kopov neumí zabít sele. Umí. A co teprve škodná, to se taky nesmí dávit/zabíjet, jedno jako druhý. Tohle mi přijde slovíčkaření a tak nějak pokus mě ponížit a už vůbec tu nejde bavit se o psech a jak, který se na co používá a kdo jaké má zkušenosti. A ještě poprosí, neurážejte hospodáře ani předsedy, myslím, že tímto jste urazil hodně lidí (účastníme se více naháněk i mimo naši honitbu a vždy nás zve přímo hospodář nebo předseda). Ano, není to v Evropě uznané lovecké plemeno, ale jinak teda nevím, jak to nazvat, když v USA a nejen tam loví prasata a to plemeno je k tomu vedeno, tak já už opravdu nevim.
Boar reaguje 25.9.2013 14:55
Já to nepíšu Vám!!!To bych si nedovolil.Jen jsem napsal že to není lovecké plemeno a pokud Vám to předseda a nebo hospodář trpí ,tak je hloupej.Obzvlášť pokud Váš pes zabijí.Lovecký pes dáví.Ovšem to pro Vás nebude asi informace.
Marie Součková reaguje 25.9.2013 14:36
Na to video se skutečně podívejte, pak sám uvidíte, že to co jste někde našel není tak úplně pravda, ale hlavní použití tohoto plemene máte na tom videu.
Marie Součková reaguje 25.9.2013 14:35
Pro Boar: Zákon o myslivost zakazuje použití ohařů při společných lovech a honičů od kohoutkové výšky 55cm (tuším §45 písm.e), ale o tom, že ta moje čubina s 54cm tam nesmí o tom zákon nemluví. Co se týká legislativy, tak pro společné lovy se používají psi lovecky upotřebitelní, jejich minimální počet je dán zákonem a vyhláškou, ale zákon nikde nehovoří o tom, že se nesmí zúčastnit naháňky pes bez upotřebitelnosti, tito psi jsou případně do počtu. Přímo ČMMJ se k tomu vyjadřuje, že pokud to nevadí hospodáři a psovod a pes se chovají dle řádů a pravidel, pak nic takovému psu nebrání, aby byl použit. Jinak nemusíte mi tady vypisovat, na co je leopardí pes. Poprosím Vás, aby jste se informoval o tomto plemeni v jeho domovině, tedy v USA a četl zde odbornou literaturu. Pro info http://www.youtube.com/watch?v=EMQPDO969_g Jinak nesrovnávejte "české" leopardy, co hopsají přes překážky a honí igelitové pytlíky s leopardy, co skutečně loví. Vy mě neučte znát toto plemeno. Vygooglil jste si jednu informaci a budete mě tady poučovat :-) Otázka nezněla, který uznaný pes FCI je nejlepší na naháňku! Já jsem jen uvedla své zkušenosti s tímto plemenem. Jinak nejsem jediná, kdo LLP používá pro lov a všude spokojenost. Není to bezmozek, na kontakt jde, pokud je to bezpečné, neutíká, vrací se do leče, vytvrale hlásí a je i sám velmi vytvralý, rychlý a mrštný. Jinak moje fena sama zabila sele do 20kg, což dle mě není "neskutečně veliké prasátko" Já mám psa a ne tygra, co by jednou ranou zabil 100kg kance. Poslední věc, hodnoťte toto plemeno, až jej uvidíte pracovat!
Boar reaguje 25.9.2013 11:44
Jen pro doplnění. Louisianský Leopardí Pes -Pes 55,8-66,0 ,Fena 50,8-60,9 cm.Je nezávislý,s obranářskými vlohami a teritoriálními pudy.Je to pracovní plemeno.Používal se jako pes dobytkářů,dřevorubců,společenský pes,hlídacía v neposlední řadě pes strážní. Také se pomalu zvyšuje počet leopardů kteří skládají zkoušky z poslušnosti.S leopardím psem můžete dělat například weight pulling,agiliti,coursing,camicros,frisbee.Tedy pro myslivost veliké využití.Co na to říká předseda a nebo hospodář, že jim tento šikovný psík běhá po lese a dáví neskutečně veliká prasátka???
Boar reaguje 25.9.2013 11:03
Paní Marie,Váš pes není uznán FCI a tedy není lovecký a navíc nemůže být LUP.Já bych ho zde nezmiňoval.Přece jen to je lovecký portál.
Marie Součková reaguje 23.9.2013 19:54
Tomáši: CHtěla jsem si pořídit plemeno na černou a nechtěla jsem malého teriéra, ikdyž ho teď taky máme. Tak jsem si sepsala, co od psa chci, z čeho vzniknul a listovala jsem encyklopedií, nejvíc mi vyhovoval Catahoula - lousiánský leopardí pes, tak jsem začala zjišťovat, zda tu je a celkově zjišťovat info a komunikovat s chovateli z USA. A pak si pořídila štěně. Pár dalších tu také loví (bohužel většina pobíhá na výstavách, nebo se válí na gaučích) a co jsem slyšela, tak jsou také moc spokojení, co se týče lovu na černou. Není to pes pro každého, je to s ním občas složité, ale lov černé je jeho celoživotní vášeň.
Tomáš D. reaguje 5.9.2013 10:55
Marie velmi zajímavé, jak jste se k plemenu dostala? píšete, že jej máte delší dobu. Pracovní využití je ojedinělé, nebo jaj používá v ČR více lidí?
Josef Souček reaguje 25.7.2013 14:49
Lajka
Marie Součková reaguje 7.7.2013 09:48
Ještě dodám, že k Leopardici jsme si pořídili jagteriérku a už se těším, až společně půjdou na naháňku. V našem MS po několik let pracovala pouze moje fena a dokázala vyhánět divočáky (někdy až 20kusů) velmi svědomitě, hlasitě a na střelce, leč prošla vždy celou a nikdy jsme na šití nemuseli. Leopard má v sobě i instinkt, kdy do toho jít na kontakt a kdy se držet dostatečně daleko a jen hlásit a čekat na střelce. Pokud je psíků více, tak určitě je fajn, když jsou tam krátkonozí, ale i větší psi, ikdyž je povolena výška jen do 55cm (fena tento limit splńuje přesně). Pokud jsou v leči jen malí psíci, tak větší kusy zpravidla nezvednou a je potřeba větší psí síla. Pejsek, který pracuje, jak má, tak je ten pravý. Nejednou jsem zažila, že když jsme se dostali k černé zvěři, tak se ostatní psi otočili a odešli a my tak s fenkou zůstali na to sami. Bohužel často vídám psy, kteří raději nereagují na černou, nebo rovnou po vypuštění utečou a nebo po chvíli úplně vyřízení leží u nohy pána. Fyzička se v kotci nenabere, pejsek musí běhat, plavat a mít kvalitní stravu a řádný odpočinek. Naháňky zbožňuji, je to adrenalin, ale důvod proč to dělám je radost a vášeň v očích mé feny, až nebudu mít pejsky, tak s myslivostí skončím. Obdivuji každého, kdo má dobrého psa na černou, protože já jich moc nezažila :-( Lovu a Lesu Zdar a hlavně dlouhý život bez zranění pro čtyřnohé pomocníky.
Marie Součková reaguje 7.7.2013 09:28
Já mám na naháňku černé plemeno Leopardí lousiánský pes. Plemeno vyšlechtěné pro lov černé zvěře ve státu Lousiana, USA a musím říci, že pejsek to má v sobě. Jezdíme na naháňky po celé ČR a fena nemá moc konkurenci. Hodí se jak na dlouhé naháňky, nebo i na malé leče, kde pracuje jen v leči, nepřebíhá do další a při pronásledování zvěře se po pár metrech za lečí zastaví a vrací se do leče. Leopardí pes je velice hlasitý, takže jen co je vypuštěna, tak i dle hlasu poznáme, co tam je, zda jen srnčí, nebo černá. V případě, že v leči je černá zvěř, nejeví zájem o zvěř srnčí. Leopardí pes je velice vytrvalý, dokáže honit hodiny a za leč naběhá cca 30-60km, dle délky naháňky a počtu lečí. Díky své velikosti dokáže zvedat i kance, kteří mají přes 100kg. Její schopnosti na černou jsou vrozené a předvádí excelentní výkony. Lze použít i na dohledávku a přinášení zvěře pernaté a srstnaté. Horší je to s klidem, je velice temperamentní a hlasitá, po výstřelu nezůstává zcela klidná. Díky své síle a silnému stisku čelistí dokáže zabít sele okolo 20kg. Bohužel to není uznané plemeno FCI, ale pro lov černé zvěře naprosto ideální, těžko najdete vhodnější plemeno. Horší kvalita fotky vzhledem k pozdním nočním hodinám. Pokud by jste měl někdo zájem se dozvědět více, tak napište.
Pavel Fišer reaguje 22.3.2013 23:03
Lenko na zkoušky s německým boxerem asi jít nemůžeš, není to lovecké plemeno.
Lenka Škodová reaguje 22.3.2013 22:57
Dobrý den Na mé Střední škole je jeden z předmětů myslivost. Baví mě a chtěla bych se věnovat myslivecké kynologii. Zajímalo by mě zda můžu na zkoušky s Německým boxerem. Asi se vám bude zdát otázka divná možná hloupá ale mě to zajímá. Dal by se třeba použít jako barvář nebo honič nebo jako přinašeč? Děkuji za odpovědi
Jan Aubus reaguje 16.3.2013 20:59
svůj názor už jsem tady psal a moje jediné přání je se osobně potkat s panem Janem X...
Václav Syrový reaguje 16.3.2013 07:09
Ročně navštívím se psama pár naháněk,spíše tedy těch vesnických,kde se střelí pár kusů černé a škodné. Leče jsou malé a tak tam budou nejlepší psi do tlaku jezevčíci (do prvního většího sněhu) a teriéři (border,jag,foxl,welš,jack russel ....) A též se mi podaří dostat i na větší akce,kde jsou několikaset hektarové leče,členitý terén a výřady několik desítek kusů černé i škodné.Zde si myslím,že je potřeba mít zastoupeno velkou škálů psů.Honiče aby zvěř vyhledali a dali do pohybu,kontaktní psi,kteří rozrazí černou s kterou hlasití psi nepohnou.Pak psi,kteří hledají na krátko a dočišťují zbylé mlaziny a nálety.A nakonec nějací barváři,kteří jdou jen na dosledy.Toto je výhoda smeček,které vesměs mají všechny tyto psi zastoupené. Osobně všem fandim,a určitě si nemyslím jak někdo níže napsal,že si na tom nahrabou. Roční provoz psů je xkrát dražší než to co dostanou.A už vůbec si nemyslím,že si jedou zalovit do leče se psama a s oštěpama. Kdyby nebylo těhdle kluků tak spousta velkejch naháňek nedopadá tak jak dopadá.Jejich profesinalita,vybavení a sehranost je na těchto akcích k nezaplacení.
Pavel Fišer reaguje 15.3.2013 21:57
Táhni demente.
Martin Melichar reaguje 15.3.2013 19:07
Jan x : Ty jsi opravdu dementní tvor! Divné,že tě admin stránek nezakázal vstup!!
Pavel Fišer reaguje 15.3.2013 17:40
for Jan: táhni z téhle diskuze, probíráme lovecké psy, ne služební nebo ty co jsou vhodní pro lov srnčí zvěře štvanicí!
Pavel Fišer reaguje 15.3.2013 12:55
Určitě jsou dobří, jenom jsem je nezmínil, prootože jsem nikdy ani neviděl pracovat, ale co jsem byl na naháňkách tak tam nebyl ani jeden "honič".
Pavel Hudec reaguje 15.3.2013 12:25
Pavle a co tak psi ze skupiny " Honičů",kteří jsou na natláčky vyšlechtěni. Nebo, že by u vás nebyli ?
Pavel Fišer reaguje 14.3.2013 21:32
POdle mých zkušeností jsou dobří jezevčíci, teriéři (jagdteriér, border teriér, bullteriér, staford a jack russel), kopové a také jsem viděl práci bavorského barváře
Mirka Kadlecová reaguje 14.3.2013 15:41
Dle mé zkušenosti němečtí křepeláci, jagteriéři a border teriéři. Občas vidím i na naháňce retrievera, který tam nemá co pohledávat. Je to věc organizátora naháňky.
Tonda Urban reaguje 29.1.2013 12:52
Souhla s příspěvkem Standy Chuchvalce. Jen dodám jsou dva druhy vůdců psů. Ti co psy berou na hon a Ti co o nich mluví jen u stolu. Bez psů by byl většinou problém dostat černou z leče, i kdyby šel honec vkleče.
Tomáš D. reaguje 28.1.2013 13:51
Stafbulíky jsem neměl tu čest vidět, ale videa o jejich práci na černé jsou super.
Miroslav Přikryl reaguje 26.1.2013 12:32
Stafordšírští bulterieři supr. Křepeláci,kopové..
Tomáš D. reaguje 4.1.2013 19:19
Ano, ale je rozdíl jít tam s rizikem, kterému umíme čelit a s rizikem, kterému čelit nedokážeme..
Stanislav CHuchvalec reaguje 4.1.2013 17:23
Přestanou tam chodit akorát ty kteří psi beztak nepustí do leče.Myslivci co chodí ze psi do leče ty vědí že nějaké nebezpečí tam při těchto akcích je.Všem co tak to psi používají přeji,aby jim psi pěkně dělali a dlouhého věku se dožili.
Martin Melichar reaguje 4.1.2013 17:07
tomáš D. : Tak to si nemyslím.
Tomáš D. reaguje 4.1.2013 15:50
Do budoucna bude úplně jedno kdo má jakého psa, protože kvůli aujezskyho chorobě stejně na prasata nikdo psa brát nebude.
Jan Aubus reaguje 29.12.2012 05:53
omlouvám se za číselný překlep, těch prasítek tam bylo šest.. :-), Lovu, lesu..
Jan Aubus reaguje 28.12.2012 22:40
přátelé, dnes naháňka na černou, měl jsem jenom jednoho foxla, protože 9 měsíců stará fenka začla hárat. V každé leči vyhnal prasítka, v poslední se vyznamenal, Kent vlítnul do rudlíku osmi kusů v takovém kotlíku náletu. váha od 40-90 kg.. jedno se oddělilo a zbytek tlačil před sebou, nevím jak to dokázal, ale je to tak.. bohužel odloveny pouze dva kusy.. na to že je mu 17 měsíců, tak to jde.. šel jsem se zbraní a to oddělené prase šlo mezi mě a dalšího honce, já nestřílel, protože jakmile si nejsem jistý o pohybu dalších honců, tak raději nestřílím a věřte mi, že do tlaku nechodím ani náhodou se záměrem nějakého úlovku, ale jak už jsem psal jednou, je to jenom o tom, prožít společný lov se svým psem a dopřát tak loveckého úspěchu jiným účastníkům honu a poté jim popřát upřímné lovu zdar.. jinak k otázce jaký je nejlepší pes, tak znovu opakuji, je to ten, který dovede černou zvěř rozpohybovat a hnát na střelce. Lovecké kynologii zdar..
Leon Zumr reaguje 28.12.2012 12:53
takovejm je nelepší vomotat ten jejich kvér kolem krku vědí kulový co to je vychovat psa tak jim na tom nezáleží a maj jenom blbý keci že do leče chodí píchači co si chtějí s kontaktními psi užít ale nějak mi nejde do hlavy kdo by si je jako honce na naháňku pozval kdyby to tak opravdu bylo čechy jsou tak malý že by se to hned mezi organizátory společných lovů rozkřiklo a už by si neškrtli a né že se celou sezónu nezastaví.K těm cenám za psa by měl Jarda připočítat ještě další spoustu věcí a určitě by to nebylo jenom padesát tácu to je tak jeden pes na rok
Martin Melichar reaguje 28.12.2012 11:56
Asi tak nějak pane Zubatý .. Ale tam viset 5 a víc psů tak bych i věřil,že by to dostřelili i kdyby tam viseli,... se psy v leči je to nejlepší !
Luděk Zubatý reaguje 28.12.2012 11:35
pane Melicher to asi ti střelci co stojí jen na určitem mistě a neprodírají se v leči se psi to nikdy nepochopí a budou kafrat furt :D
Martin Melichar reaguje 28.12.2012 09:47
oštěp,velké nože,když na kusu visí 5 a více psů,to nejde prostě dostřelovat.
Petr Pořádek ml. reaguje 28.12.2012 09:33
Jardo, ale když kupuješ velké nože a oštěp, tak si zase pytlák atd, no prostě pořád dokola vysvětlovat lidem, že jejich názor není pravda,ale závist :D
Tonda Urban reaguje 28.12.2012 07:51
Honzo napsal jsi to perfektně.Děláme to kvůli psíkům a jejich vyžití.Ondřej Barhoň to napsal dobře, smíšené smečky, kde se psíci navzájem doplňují.Né každý kus černé po prvním zaklepání nebo zavolání jde z leče ven.Někdy je potřeba kontaktních psů. Tomáš D. čekáme na odpověď co máš za psa.
Martin Melichar reaguje 27.12.2012 21:23
Souhlasím s panem Aubusem !
Jan Aubus reaguje 27.12.2012 20:53
mě osobně je úplně jedno, kdo se naháněk účastní jako lovec, já vlastním dva foxteriéry, se kterými se naháněk účastním, ale především z toho důvodu, že se psíci dostanou do kontaktu s černou zvěří a získavají zkušenosti, které by nebýt tohoto způsobou lovu jen těžko získavali. A je jen dobře, když se jim povede vyhnat zvěř na lovce. Já osobně bych nevydržel stát dvě hodiny a více na jednom místě a pro mě je mnohem záživnější jít v leči jako honec i když někdy se zbraní a nebo beze zbraně. Hlavně jsou to pořádné zážitky pro ty psíky. Jinak pane Konečný, se psama chodím každý den ven, aby se vylítali, ale když se jde na naháňku, tak psům se začíná vyplavovat adrenalin a prostě to tak občas je, že když vyběhne jako první srnčí, takže se ho chytnou, ale do pěti minut jsou zpátky a už makají na tu zvěř, na kterou mají jít. Mě osobně by zajímalo, co máte za psy vy?
Martin Melichar reaguje 27.12.2012 19:54
Pane D. nesouhlasím s Vašemi slovy. Chvatový psi chodí převážně s vůdci na vodítku a jsou vypuštění až když je jich potřeba,například u postřeleného kusu. Ale tak každýho názor a nikdo Vám ho určitě brát nebude. A rozhodně je záživnější jít se psem v leči,než někde čekat na štontech. Kynologii zdar!
Jaroslav Rout reaguje 27.12.2012 18:32
Nevím, co si přesně představujete pod pojmem profismečka :) Pokud je to parta chlapů, co si chtějí především zalovit sami v leči a pes je pro tohle jen prostředkem, aby se na lov dostali, tak je to špatně. My (www.loveckasmecka.cz)se snažíme především zvěř dostat na střelce a práce se psy nás prostě a jednoduše baví. Ti co stojí okolo těch lečí a čekají na to, až jim něco přiženeme se baví často o parametrech zbraní a střeliva, kolimátorech o tom na jak daleko stříleli a kolik je jejich rekord na naháńce apod. My se v hospodě bavíme o psech. Místo t nových puškohledů a zbraní, kupujeme vesty pro psy, gps, oranžové bundy a velké nože. Každý má několik psů (2 až 7) a určitě mimo sezonu nejsou jen v kotci :) Rozdíl mezi nimi a mezi psem řadového myslivce je především v tom, že mají určitě zajímavější život, to je prostě fakt. Co se týká peněz, tak mne osobně stojí provoz psů něco mezi 35-50 tisíci za rok. Za to už bych si mohl koupit každý rok jelena :) Nekupuju, radši chodím nahánět i takovým, co se do nás tady i anonymně opírají. Protože ty zážitky se psy mi prostě za to stojí. Obrázek je 8 kilometrová trasa štvaní postřelené laně dvěma mými psy (třetí se přidal na závěr)
Leon Zumr reaguje 27.12.2012 12:53
nojo lidová myslivost překopat všechno co naši předkové vytvořily tak máme z norníku slídičů honiče na všechno z honičů na lišky a zajíce honiče na prasata a je to to nejlepší na světě a norníci se buď ani do nory nevejdou nebo se tam i bojej :D
Ondřej Barhoň reaguje 27.12.2012 12:08
Takovy profismečky taky neschvaluju.myslel sem typy psu jako jezevčík jagoš křepelák štajerák a ne psy kterym ani vysoká neuteče.ta se asi ani do takovyho revíru prej zpátky nevrátí jak je vystresovaná
Tomáš D. reaguje 27.12.2012 09:54
Měl jsem možnost vidět mordování prasat profismečkou. Ti slabší ze smečky po první leči v prdeli za srnčím, ten zbytek bojových plemen mordoval v leči selata. Nebyl jsem organizátorem, ale nedivím se, že profismečkám se po takových představeních zavírají cesty do revírů.
Ondřej Barhoň reaguje 26.12.2012 20:43
nejsem myslivec,ale na naháňky chodim uz 11let nyní dvouma hrubosrstyma jezevčíkama a shodli sme se že je dobrý mit zastoupení několika typu plemen ktery se doplňujou protože každej pes dělá jinou práci.jako asi většina psovodů chodim kvůli psovi a to i na akce který se mi úplně nelíbí,ale každej pes potřebuje lovecký vyžití.bez kvalitních psů to nejde a zkušeností pozbíraj nejvíc na naháňkách a co do psů investujem nám nikdy nikdo nezaplatí
Leon Zumr reaguje 26.12.2012 19:48
Martine ať to čtu jak to čtu tak z těch jeho příspěvků sálá jenom závist nic víc tak si z toho nic nedělej takovejch kecalu tady na té stránce je :-)))))))))))
Martin Melichar reaguje 26.12.2012 19:23
A pokuď i vy máte psa,tak neříkejte,že by se také za ním neprohnal. P.S. jaký pes,takový pán!
Martin Melichar reaguje 26.12.2012 19:22
Pane Konečný,ty vypatlané jagoše si vyprosšuji !
tomas baca reaguje 25.12.2012 21:45
pro marka konečného . chtěl bych se zeptat proč ti vadí vudci se psy bez nich je lov černé skoro zbytečné chození do lesa ,teprve dobrá smečka dokáže s prasaty pohnout a rozbít rudl . moc toho asi o lovu se psy nevíš jinak bys toto nenapsal .doba jde do předu a při lovu se prostě používají přístroje jako gps,lokátor a jiné . pokud vlastníš psa což asi né tak bys toto měl pochopit a né tu hanět práci dobrejch chlapu a ještě lepších psu , to že si tu někdo dělá byznys je volovina spočítej si sám pokud to umíš na kolik tě výjde ročně krmení smečky psu ,kolik projedeš phm ,plus strava ,ubytování a jiné výlohy např . největší a to veterinář a seš né na nule ale v mínusu , neříkám že vždy ALE JE TO KUN NÉ KONÍČEK , TY NAŠE SMEČKY .
Jiří Pařízek reaguje 20.12.2012 16:41
Práci profi smeček hodnotit nemůžu ,žadnou jsem na vlastní oči pracovat neviděl.Jinak ale nevidím na těchto skupinách nic špatného...nevim co taková skupina za nahánku bere ale když vezmu co pes stojí,výcvik,krmení,veterina ..tak to náklady nevrátí a ti chlapi na ty akce jezdí protože je baví dělat se psama v leči,tak jako každého jednotlivce který jezdí na nahánky mimo vlastní honitbu se psem a honí ho tam pro ostatní účastníky...
punťacák reaguje 19.12.2012 18:13
Ne že bych se nechtěl podepsat, jen mě to během psaní toho krátkého elaborátu podtím vypadlo.. jsem se zase zasmál :-)))
Tomáš D. reaguje 18.12.2012 11:07
Páni myslivci jaké jsou Vaše postřehy a zkušenosti s prací psů sdružených v tzv. smečkách profi honičů, kteří poslední roky objíždí naháňky za slušný bakšiš?
Tomáš D. reaguje 29.9.2012 10:31
Honzíku poslední dobou se nám do myslivosti vrhají v tomto směru pěkné kousky. :)
Honza Honzík reaguje 4.9.2012 08:22
Ten, co má u sebe 30ti letou blondýnu :-)
Jan Bartak reaguje 15.8.2012 09:51
Poslední příspěvek se mi líbí a je to tak. Každý má na naháňce plnou hubu keců o lovecké upotřebitelnosti a ve finále to stojí za ho..o. Dobrej pes na naháňku je ten, který dobře odvádí svou práci, bez ohledu na rasu!
Tomáš D. reaguje 20.7.2012 07:55
Přesně tak, ve světě posbírají co je zrovna po vsích k mání a jdou na to, jen u nás s tím dělají všichni takové vifikundace.
karel zvářal reaguje 11.7.2012 19:43
Jaký pes je nejlepší na naháňku, na to bude asi odpověď různorodá, každý si bude hájit svou. Popíši situaci- a nepátrejte prosím po detailech, je to pravda, nechci tím nikomu ublížit. Zažil jsem pár naháněk, kde nebyl k dispozici žádný pes. Hospodář o dobrého bordíka přišel, byla sezóna a nikoho cizího nezískali. Všechna práce byla na honcích, byly úspěchy, podařilo se prasata najít (a halekat: rudl-šest-dolů-pásek!!!). Ale párkrát se chlapi pěkně pohádali, protože "tutově obeznaná prasata" záhadně se propadly do země: "Kudyma šli, kudyma šli, k...a? Tunelem asi, ne?"). Proto buďte rádi za každého použitelného psa, protože bez něho je to prčení myslivosti. Já fandím všem pejskařům, zejména těm všestranným.
J. Král reaguje 11.7.2012 11:27
Radost je mít ostrého psa, ale když začne takhle nosit selata, to už je průšvih, zejména pro psa.
Leon Zumr reaguje 10.7.2012 20:10
to já vím proto jsem to napsal já osobně kombinaci ohař a černá nemusím a teď to mám doma ty dva mladý pitomci jsou jak utržený když cítí černou tak doufám že nedostanou na budku protože ten černej mor je teď všude
Ellhenický Petr reaguje 10.7.2012 17:03
Leone, nebudeš tomu věřit, ale VMO selata aportuje do 10 kg.Vlastni zkušenost.Hlavně mne za to nekamenujte.
Leon Zumr reaguje 9.7.2012 18:16
to by mu nestačilo to mu munsterland aportuje :-))
Tonda Urban reaguje 9.7.2012 15:35
Petře co tak viet.prase ? To by Ti nestačilo ?
Leon Zumr reaguje 8.7.2012 22:48
jo to je dost často normální pak ta klasická česká první pětka je ůplně jiná než první pětka od profíku kde tomu taky výřady odpovídají
Petr Pořádek ml. reaguje 8.7.2012 12:46
Tak si říkám, jaké by to asi bylo potkávat při naháňkách takto zubatá prasátka :D
František Pilát reaguje 20.6.2012 16:24
Myšleno, že se psem se chodí často do lesa, ať už jen na vycházku, tak třeba dohledávat a na naháňky (pes je pak celý rok v kontaktu se zvěří a má dobrou kondici). Někdo má psi jen na naháňky například. Někdo má zase loveckého psa a má ho jen na zahradě...bohužel i tací jsou.
PRO HUNTING, s.r.o reaguje 18.6.2012 15:59
Hodně lidem by takový pes vyhovoval :)
Květoslav Horák reaguje 16.6.2012 20:56
Teď mimo téma.Vysvětlí mě někdo termín CELOROČNĚ LOVECKY VEDENY PES.To jako znamená že v létě ho zavřu do psince a pustém napodzim???????Toto nechápu.Děkuji za vysvětlenou
Květoslav Horák reaguje 16.6.2012 20:51
Jen jestli AD nevidite moc ružově.Myslim že vim o AD pár věci.A i znám lidi kteři ji učili jako vodni zachranu,stopařske specialky a i obranu.A má to i v genech ty prasat.Ale problem je zakon a druhá vec je přistup myslivcu.Podobně je na tom i AST a to je lovecké plemeno.A musím souhlasit s p.Vilšerem.Zakon je danej a pes bez zkoušek tam nemá co dělat.A plemeno na naháňky??????Pokud je pejsek zvladnuty tak od jagose,bordíka,braku po kopovaje to jedno.Ja viděl dělat nadherně kopova i jagoše.A treba fofteriera ktery vzal kramle hned na začatku leče za zajícem a dva dny se hledal.
Jan Aubus reaguje 10.6.2012 11:10
foxteriér.. :-), na fotce pes v pěti měsících
Leon Zumr reaguje 9.6.2012 13:12
to by mě teda zajímalo na co by mu byli zkoušky vloh :-))možná by to chtělo otevří zákon kouknout na zakázané způsoby lov a pak se podívat do zkušebních řádů jaké zkoušky musí pes udělat na to aby mohl být LUP
Leon Zumr reaguje 9.6.2012 11:55
jediné v čem máte pravdu že na společném lovu nemá co dělat proto že má víc jak 55cm ale na dosledy ho může v klidu používat a žádný zákon neporuší
Leon Zumr reaguje 9.6.2012 11:52
je vidět že ani zákon neznáte pane Vilšer a chtěl by jste tady někomu radit.
Luděk Zubatý reaguje 7.6.2012 23:30
P. Vilšer nebudu se s vámi furt přesvědčovat jestli je nebo neni lovec tady na strance si přečtěte něco o historii AD jde vidět že o AD nic nevite a melete si svoje a že neni zařazena v lovecke skupině mě nějak nezajima když bude možnost tak a svoleni tak jeho kvality využiji a že ja narozdil od vás znam historii plemene neznamená že nemám rozum prosi čtěte na přiloženem odkazu http://www.argentinskadoga.eu/?menu=argentinska-doga-historicky-vyvoj
Leon Zumr reaguje 7.6.2012 11:22
je vidět pane Vilšer že jste odborník na lovecká plemena :-))))))))))))))))
FRANTIŠEK ZINK reaguje 14.5.2012 17:09
Mám malou munsterlandku a nikdy sem sní na nahánky nejezdil,takže jí prasata nic neříkají.Zhruba v 6 letech sem jí vzal poprvé na nahánku,zvedla prasata,podívala se na ně a to bylo vše,už má 10 a je to stejný.Zato najde všechny zajíce v leči a ty hlásí.Vím,že to je výcvikem a že jsem ji dobře vycvičil jen na drobnou,ale i tak udělá víc práce,jak honci bez psů.
Luděk Zubatý reaguje 24.4.2012 19:34
Ale Bt byly uzasni radost je sledovat
Luděk Zubatý reaguje 24.4.2012 19:16
A nepracoval solo ale snazil se s ostatnima psikama a ucil se
Luděk Zubatý reaguje 24.4.2012 19:07
Pane Bublák ja jen navazal na pana Poradka dal tam fotku zrovna ne moc potesujici a to se stava i unas ze pes umře na nadhance kdyz ho prase zasahne ja ho mel na dvoch honech aa praco al suprove uz poprve kdyz jsme staveli radu tak vedel co bude a prolezl s.ad vsechno kde ucitil stopu tito psi maji vinikajici čich tak nema problem treba i na dosledu prov byl vyslechten a je ovladatelnejsi jako bulterier a neni takove nebezpeci pro ostatni psi
Karel Bublák reaguje 24.4.2012 18:29
Vypadlo mi slovo "podrží"
Karel Bublák reaguje 24.4.2012 18:28
Pane Zubatý neurazte se, ale doufám, že něco takového na naháňce nikdy neuvidím. Věřím, že takový pes jedno prase , ale ostatní nastartuje k takovému trysku, že další případná střelba nebude přicházet v úvahu.
Luděk Zubatý reaguje 24.4.2012 13:04
neni to jsem našel fotku jen pro představu toto je pes přimo z argentiny ja mam tu vestu jinou toto je přimo kevlar ja ji mam z kondury
Luděk Zubatý reaguje 23.4.2012 22:42
a takhle by to mělo vypada a pes je bes škrabancu ono je jednoduche najit i jiných psu z černe kroniky
Luděk Zubatý reaguje 23.4.2012 21:27
Chudaci psi ono je problem tyhle psi pustin na prase bez vest neboji se a je jim jedno jak je to prase velke ale takhle rosekani psi to je vcelku caste na nahankach ne? Svou AD bych bez vesty do lece nikdy nepustil na to ji mam moc rad tak jsem investoval vesta obojek 4500kč a takovich spotrebitelu jak je borec na fotce bych nakopal do prdele
Aleš j. reaguje 23.4.2012 20:43
Ti psi jsou taky "zabití" jako to prase? To není lov! To jsou jatka! Hnus!!!
Martin Melichar reaguje 23.4.2012 20:09
Tak to je hrozný toto , rozhodně ať si to strčí někam !
Petr Pořádek ml. reaguje 23.4.2012 11:22
Řešil se tu i lov argentinskou dogou a nožem, náhodně jsem našel foto ze zahraničního lovu tohoto ražení, tak se podívejte zda v přiloženém fotu naleznete pochopení či spíše odpor.
Ellhenický Petr reaguje 16.3.2012 11:24
Jedna věc je pojistka Halali, která kryje psa do 15tisíc, druhá věc je soukromé pojištění psa, které dnes dělá několik pojišťoven, které následně pokryjí celou hodnotu psa! A např. u chovné feny nebo soutěžního psa jdou ty ceny do desítek tisíc někde i do statisíců....Na druhé straně jste jistě nedávno viděli případ jak hloupej myslivec zastřelil vojenského vlčáka a na tvrdo musel zaplatit ze svého více jak 100tisíc. Celkově je pojištění psů pouze taktický tah jak si udržet členy čmmj. Však kdo berete Myslivost jste to mohli vidět. V jednom čísle boom jako bejk, že začíná pojištění loveckých psů při poranění na naháňkách a norování, v dalším čísle upozornění, že to není jen tak a podmínky se zpřísňují, o dvě tři čísla dále článeček o tom, jak neúnosný je počet hlášených případů, podmínky a prošetřování událostí opět přísnější..
Plecháček Jiří reaguje 12.3.2012 20:19
Halali pojištění není nejlacinější, ale myslím si, že by mělo jít více s dobou. Pravdou je to, že vzrostly léčebné výlohy při léčení pejska i cena štěněte. Nemám zájem koholiv propagovat ,ale zatím nevím o nikom, kdo by mi dal více za dobrého a chovného psa, které opravdu plně využívám celoročně pro lov a ne pro " gaučink". Mohu uvézt příklad. Na jedné z naháňek v loňském roce se mi ztatil pes.Šel po černé a již jsem ho nenašel. Leč byla velká a i přesto, že jsem ho hledal Já i řada dalších lidí denně, nenašel se. Vyrozuměl jsem Halali pojišťovnu a okamžitě jsem dostal odpověď s možností plnění. Nečekal jsem, že by mi někdo něco dal. Pouze zkouška. Po 14 dnech se pejsek v horách ukázal ( žil z vývrhů). Uvědomil jsem tedy Halali pojišťovnu a dostal jsem odpověď, zda mu nic není a zda nepotřebuje veterináře s tím, že by léčebné výlohy byly kryty z pojistky. Kamarád veterinář ho zdarma prohlédl a pes byl ve výborné kondici. Co dodat. Mrzí mne však jiná věc. Tím, že máme smečky pejsků a používáme je i tam,kde není ČMMJ, tak tato pojišťovna uvedené pojištění nemá. Má představa byla, že psy ( smečku) pojistím na jednotl den naháňky ( stejně jako když cestují lidé do ciziny). Bohužel takové pojištění Halali nemá a to mne mrzí.
Tomáš D. reaguje 12.3.2012 13:17
Halali pojištění rozhodně není výborné pojištění! To si už jednou pro vždy uvědomte a přestaňte se nechávat strhávat vedením omsů a vašich spolků, kteří jsou k tomu nabádáni vedením ČMMJ.
Plecháček Jiří reaguje 7.3.2012 20:56
Rolničky, refl.obojek s tel.číslem, které je napsané lihovkou a velkým písmem( kontroluji a opravuji po každé leči), GPS apod. vždy ulehčí najití pejska, ale většinou tu práci musí odvézt sám. Někdy se mu pomůže při kontaktu se zraněnou zvěří, ale zase tam je časová prodleva.Tento lov a hlavně, když mám možnost sledovat práci vůdce a pejska, mám pravdu radost. Je to vždy originální a přeji každému, aby to alepsoń jednou okusil. Věřte, že mám o své psy strach a před veškerou lovenou zvěří velkou úctu a respekt.
Plecháček Jiří reaguje 7.3.2012 20:49
Jagdteriéry jsem choval 3, hnědé.Měl jsem je před bretoňáky a plně jsem je využíval k lovu.Bylo to moc fajn.Mohu říci po 9 letBohužel jsem mnohokráte slyšel od kolegů myslivců, že pejsek a nebo všichni prohnali hned další naplánované leče najednou. Prostě se na naháňkách dělají leče malé, černá se obeznává a adrealin teriérů nezná meze. Druhý problém z počátku nebyl tak velký, ceny za šití psu na veterině byly lalalala únosné. Bohužel dnes je to někde jinde a jagoš jde tvrdě na věc. Každý vůdce. tedy včetně mne, co má takto ostrého psa musí vždy počítat s tím, že se něco semele a pak je to značné finační vydání. Někdo řekně Halali pojišťovna. Ano, je to výborné pojištění ALE, musí být vše splněno a lovit jen v MS a nebo tam, kde mají s Halali smlouvu.
Karel Bublák reaguje 6.3.2012 19:33
Jiří, to s tou rolničkou je výborný nápad.
mira v reaguje 6.3.2012 17:38
Jagdteriér, když se vyvede, tak to nemá chybu. Na jedné naháňce vloni schovali s přehledem do kapsy i kopovy, ale to se hnaly jenom 100 hektarové leče.
Plecháček Jiří reaguje 6.3.2012 17:01
Dnes je různých plemen loveckých psů jako máku.Pravdou je to, že se černá loví i se psy, kteří na ni přijdou jedenkráte za rok při naháňce MS .Po styku s černou to v mnoha případech dopadne špatně. Je to pochopitelné u většině psů i když jak vůdci říkají , pes má HZ,Bz apod. tak je to specialista a ani si neuvědomuje, že ho vede i na "popravu". Pokud často není využíván ( lov černé v zem.plodinách, les), tyto zkoušky jsou opravdu jen na papíře.V průběhu loňského roku a počátkem letošního jsem měl možnost se účastnit poměrně dosti naháněk a to i v celkovém období 10 dnů po sobě. Vedl jsem 4 psy najednou. Tyto formuji vlastně pořád a stále si hledím více vedoucího pejska. Je podstatný rozdíl v tom co se loví. Někde pouze černá, jinde zase k tomu jelení,mufloní atd.Potom je těžké vysvětlit smečce, co má vlastně a kam hnát, co hlásit a co preferovat.Vždy záleželo, kam se hnul vedoucí pes a co vlastně hnal. Pokud jsem je držel a vypustil v době, kdy šla na mne černá, tak smečka hnala černou. Pokud šla prohledávat terén a byla zde i jiná zvěř, která se lovila, smečka nedělala rozdíl a vodila mimo leč vše. Horší je však postřelení černé či jelení. Mám ve smečce své bretaňské ohaře,bordíka. a " voříška". Bretaňáci na kontakt nejdou, mají respekt, ale bordík to moc vážně nebere a jak má jakoukoliv možnost, ihned útočí. Potom se stává, že i ty ostřejší psy poraněnou zvěř napadnou. Stalo se mi, že smečka vedla větší postřelené prase cca 3km a díky GPS jsem je našel. Vždy to nění zas tak růžové a více psů, větší starost. Myslím si však, jak jsem měl možnost pozorovat vůdce, který vedl jednoho pejska, byť by byl dost dobře lovecky zdatný, že pejsek nepozná zařazení,nechá se vyhecovat a nebo je druhým psem napaden. To je problém účasti na naháňce jednotl. pejsků. Je to adrealin, lovecká vášeň a vlohy psa. O něco jiného jde při osamoceném lovu a hlasité naháňce. Já osobně vždy žádám, aby byla smečka nasazena na střed leče.Je to výborná pozice, bez ohledu na porost apod. Další dobrá věc je, aby se vedoucí pes sem tam vrátil a ukázal se. Ostatní ho zpravidla v okolí následují. Z naháňek a práce smečky mám radost i když jsem možná na poloviční cestě. Tento lov je u nás v plenkách, ale mám i radost z toho, když mi při výřadu psy pochválí a jsou nezraněni.Ohledně "voříšků" taky mohu říci, že zde mám fenu ( 5 let, kokr atd. nikdo neví co to je). Fena nikdy nelovila,žila v paneláku a holdovala " gaučinku". Protože nemohla doma ostat, vzal jsem ji s sebou s tím, že ji ponechám v autě. Byl jsem však kolegy přesvědčen , že by tam byla chudák sama a že může být na vodítku. Potom zase, abych ji pustil.Byl jsem hlupák a tak jsem to udělal. Fena pracovala a dodnes pracuje na výbornou.Je naprosto poslušná, preferuje černou, hlásí po celou dobu vedení zvěře i na teplé stopě.Nikdo ji to neučil.Neuměla ani poslouchat na píšťalku. Je to náhoda u těchto kříženců? A to není prvý, kterého jsem měl možnost sledovat. U všech pejsků používám sokolnickou rolničku.Vím, kde se pohybují a hlavně to ví i ten co střílí. Nikdo však není dokonalý.
Václav Sládek reaguje 25.2.2012 14:19
Každý pes který dobře pracuje v leči.Sám vodím bordíka s dnes již třinácti letým drsňákem.Dvojka která nemá chybu.
Petr Černý reaguje 23.2.2012 12:02
Ahoj mám NDO nedám na něj dopustit.Snadno odvolatelny a dokavaď zvěř není shaslá tak nejde do kontaktu drží jsi odstup cca 5-10 metrů a hlásí.
J. Král reaguje 15.2.2012 16:03
Jo Péťo, od rána se nehnul z výřadu :-)Ale vrátil se!!!!
Petr Pořádek ml. reaguje 13.2.2012 10:58
Dádo tak to co jsi popsal dokáže jedině kočka ne? :-))
David Jirgala reaguje 13.2.2012 07:26
Ten co se neztratí, dobře dělá na černou a vždycky se vrátí...
Aleš j. reaguje 12.2.2012 18:12
Pardon napsal jsem NK, ale měl jsem na mysli německého kraťase
Aleš j. reaguje 12.2.2012 18:11
Bohužel tuto loveckou sezonu jsem se na naháňky moc nedostal, ale přece na nějakých jsem byl. Perfektní práci předváděli jagdteriéři až na jednu fenu. Práce ruskoevropské lajky mě velmi zklamala. Jezevčíci jako již tradičně nezkalamali. Ale když zavzpomínám na jednu naháňku, kde nám jednoznačně 4 psi(JGT,ČF,NK,NDO) zapřeli prase, tak je to opravdu špatná vizitka hlavně pro ohaře, kteří se v každé leči honí za srnčím a štvou ho několik set metrů. Jediný NDO se pustil za prasetem, ale po 20 metrech se vrátil.
Martin Melichar reaguje 12.2.2012 16:18
mě se líbil jak dobře pracoval JGT a jezevčík drsnosrstý...ale i jiná plemena.
Tomáš D. reaguje 12.2.2012 16:00
Máme po naháńkách a tak se ptám jak se vám líbila práce loveckých psů na naháńkách, jaké máme postřehy, zážitky, zkušenosti s použitím konkrétních plemen ?
Petr Pořádek ml. reaguje 3.2.2012 21:15
To ti Jirko věřím, také jsem měl čest vidět jednou křížence kokra a teriera a byla to pecka co ten pes předváděl.
Jiří Čech reaguje 8.1.2012 17:40
Koukám velmi zajímavá diskuze.Mám asi to štěstí že mohu pozorovat a i posuzovat různá plemena kterými se pracuje na naháňkách.Osobně chovám Jagy a Křepeláky ale to není o plemeni.Dobrý pes na naháňky se musí narodit jako lovec a naučit se nesmislně neštvat .Vyděl jsem ekcelentní práce jezevčíků,jagů,křepeláků,dokonce jednoho malého musterlanda.Bohužel mezi honiči jsem měl možnost takto dobrého psa posoudit jen jednoho kopova,ale jednoho z několika let!Jezdil jsem na naháňky ke kamarádum a tam byl nějaký domácí oříšek který strčil dokapsy všechny tamní psy i mojí jagošku která honila asi ze všech psů co jsem kdy měl nejlépe.Jak říkám tato práce se nedá upně naučit a na tu se musí pes prostě narodit.
Jirka Hořínek reaguje 8.1.2012 09:09
německý křepelák,je to všetraně použitelný pes a na nahánkach supr
Zemánek Michal reaguje 7.1.2012 20:24
Petře nevím zdali jsi mě správně pochopil v těch horských honitbách se dělají akorát 2leče,protože jsou obrovské a víc se stihnout nedá.Po každé leči se sním vždycky potkám.Je to lovec a proto je dobře,že je individualista a že má po celou dobu,kdy probíhá leč,chuť zvěř náhánět.Myslím,že takto má opravdu vypadat práce honiče.Velice kladně jeho způsob práce ohodnotil i Pavel Bambuch,určitě víš o koho se jedná.Jinak pokud se účasním lovu,kde jsou leče malé a na sebe navazůjící,tak jsem změnil postup lovu,aby pes nevyhnal černou z neobstavených prostorů.A to tak,že stojím na štonťe a jakmile slyším v houštině,že jde rudl černé,okamžitě ho vypouštím,většinou rudl rozbije a začne střelba na všech stranách.Zajímalo by mě jak se chová tvůj brakýř,když se jedná o malé leče,ve které se nepotká s černou?Taky je problem v tom,že se nedá běžně venčit jako s jinou skupinou lov.psů,protože bydlím hned u lesa,kde se pohybuji na honeb.pozemcích,ale nemám zde pov.k lovu a o nepříjemnosti nestojím.nechci tím řict,že se mu nevěnuji,ale musím to vždy uvážit,kde se půjdem vyběhat.Můj pes má dva roky a ta energie nemá konce.Letos 2nadháňky ve dvou dnech a třetí den s ním jdu ven a zas lítal jako raketa.Je to můj první kopov,takže nemám jak srovnávat,ale mám zněj dobrý pocit a těším se,že mi vyjde můj záměr ho uchovnit a mít hned po sléze jeho potomka a´t loví otec se synem.
Petr Pořádek ml. reaguje 6.1.2012 21:11
Michale cením si tvé upřímnosti, bohužel, takový pes neodpovídá potřebám klasickým naháňkám v obstavených lečích, které se dnes v drtívé revírů pořádají v poměrně malejch lečích. Jezdím po naháňkách hodně a kopovů prasečkářů, kteří jsou ovladatelní a nehoní každou stopu na kterou narazí je jako šafránu. Na druhé straně na to ten pes skutečně byl vyšlechtěn abys ho pustil do hory a on ti přihnal zvěř i z dalekých kopců a za den, dva tři, přišel, týden hlídal dědinu, nabrat sílu a pak se šlo znovu.
Zemánek Michal reaguje 6.1.2012 08:33
Lovím taky s kopovem a broblém jsou malé navazující leče na sebe.Je jasné,že každý honič z první přeběhne do druhé leče.Já většinou jezdím do oblastí,kde se udělá leč na jedné straně kopce,potom se přejede a udělá druhá strana.Po vypuštění se s ním potkám až je konec.Pokud teda v leči nezačne kus stavět.Slovácí říkají,že pokud se pes po vypuštění do velké leče k pánovi vrací tak je to špatnej kopov,tvrdí,že by se s dobrým psem neměl 2h.potkat.Ten můj prožene srnčí jen ze začátku,protože je nabuzenej a to jen krátce,potom ho už ignoruje.Nedám na tohle plemeno dopustit,prolítá každou houštinu,sníh mu nevadí a ta vytrvalost a houževnatost je ohromující.
Michal Tůma reaguje 5.1.2012 22:13
Dobrý Pavle:)). Ten můj to nedělá, jak dojde na střelce vrací se spět do leče, ale přiznam se že sem kvůli tomuto jezdil za kamošem co má dva drsnaky a ti se vraceli aby to ten můj odkoukal a zažil, což dnes v jeho 5-ti letech pořád platí. Ja se ptal hlavně proto, že bych k němu chtěl trošku většího psa. A to hlavně skrz dohledávku, protože Cirda prase neudrží a taky proto když napadne hodně sněhu tak nema moc šancí na černou. Jinak drsnaci jsou u mě samozdřejmě srdeční záležitost:)))
Zdeněk Doskočil reaguje 5.1.2012 19:47
Kamaraduv kopov se drží vleči a jelikož ho prasata vyškolily dává si pozor.Druhý kamarád má dva a honí všechno. Jak jsem psal dříve nezáleží jen na plemeni ale ina výcviku. Jinak JAGOŠ je JAGOŠ
Rainer reaguje 5.1.2012 19:17
To Michal: A kruci, až teď jsem se podíval na tvůj profil a vidím, že máš drsnosrstého jezevčíka. Tak to teď asi schytám :-)
Rainer reaguje 5.1.2012 19:15
Michale, myslím, že to jsi tak trochu trefil hřebík na hlavičku. Podle mých zkušeností je "akční radius" kopova značně velký, v leči pracuje dost samostatně. Na druhou stranu, hospodář měl drsnosrstého jezevčíka a toho jsme viděli na nástupu a pak až za dva dny. V takovém porovnání se kopov doslova drží u nohy :-)
Michal Tůma reaguje 5.1.2012 18:09
K nám jezdí na nahanky dva co maj kopova a problém je že nám proženou i další leče. Jinak pracujou dobře. Da se to Pavle odnaučit nebo to dělají všichni ti kopovi?
Rainer reaguje 5.1.2012 13:00
Pro mě jednoznačně slovenský kopov
Zdeněk Bočan reaguje 4.1.2012 20:29
Určitě JAGOŠ mám tři a nemá to chybu. Samozřejmě záleží na výcviku.
Sýkora Václav reaguje 4.1.2012 20:21
Jagdteriér
Tónek reaguje 27.12.2011 22:10
Viděl sem bulíka jak chytnul 60kg lončáka za ryj a udržel ho až do příchodu pána a ten to prase píchnul nožem jak domací čuně (parádní podívaná), ale taky sem viděl jak porval jezevčíka (70 stehů) a pohled hroznej. Sám mám malé plemeno a říkám že když je nějakej bulík na naháňce tak psa raděj nepustím, ale to neznamená že bych byl naštvanej nebo tak něco, ale vím že ti malí vzteklouni po bulíkoj můžou škrknout a hned je nepříjemnost. Toť můj názor.
Petr Pořádek ml. reaguje 27.12.2011 16:09
Letos jsem viděl bulíka na naháňce dvakrát a pokaždý skutečně určitá obava vůdců byla znát. Co tak pozoruji na internetu, tak někteří vůdci bulíků berou zranění způsobená černou zvěří spíše jako sport a ještě jej prezentují. Toto je špatně. Ono si stačí přečíst pár vět na stránkách klubu a hned člověk ví, že se nejedná o nějaké hlášení na prase z deseti metrů.........Vrcholem práce bulteriéra při lovu černé zvěře je správný chvat, uchopení a zadržení kořisti. Na způsobu chvatu závisí nejen úspěch lovu se psem, ale někdy i zdraví nebo život psa. Zadržení selat a bachyní až do hmotnosti 80 kg neznamená pro psa prakticky žádné nebezpečí, ale silnější kňour může psa i vážně zranit, není-li chvat správný. Většina psů útočí zcela spontánně, aniž byla cvičena, zpravidla na hlavu prasete, neboť při vzniku plemene byla tato vlastnost geneticky prosazována......
Tomáš D. reaguje 23.12.2011 16:38
Jaký máte názor na bulíky? viděl jsem jich letos několik a pokaždé jejich účast znechutila zbytek vůdců v obavě ze rvaček atd..jaká je Vaše zkušenost? . Jinak mě letos nadchla dvojice křepeláků, jeden jezevčík, brakýř štýrský a kopov.
Jiří Pařízek reaguje 6.12.2011 07:38
Nějak se mi to vyplo tak at nejde o anonym:)
Tonda Urban reaguje 3.12.2011 08:30
Petře,no stojím nohama na zemi.Chtěl by jsem vidět ohaře v horách v podrostu malináčí (jejich pohyb těžkopádnost).Jinak jsem dost viděl před 22 lety.Věř to by bylo fotek pro Novu do reportáže.Pěknou souhru jsem viděl u dvou NKO, přesto musel prase vyhnat majitel.Takže raději práce v poli a náhodné setkání než práce v horách. Jde o to zda chceš lovit sám nebo naháníš.Zrovna včera byla zajímavá debata o psech.Bohudík bylo tam několik kontaktních psů, výsledek perfektní.Pokud si mám vybrat jestli po 4x do podrostu za psem nebo to vytlačí pes, tak raděj druhou variantu.
Petr Pořádek ml. reaguje 2.12.2011 15:40
Jeníku, tak můžem diskutovat, když si sám odpovídáš :-))Jsem v kontaktu se třema smečkama honičů - německo, rakousko, maďarsko, a v každé ze smeček jsou cíleně i němečtí drátosrstí ohaři. I na loveckém videu o naháňkách ze Švédska se podtrhuje jejich kvalita při práci na černou. Osobně jsem byl minulej víkend na naháňce kde měl jeden pán dva dráťáky. Na začátku jsem slyšel spoustu remcáního na ohaře na naháňce, ale v poměru k celé paletě plemen, předváděla tahle dvojka excelentní práci při nahánění vysoké, rozvážném nahánění kňoura i stavění a držení selete, uvádím jen situace, které jsem sám viděl. Jinak naprosto stejnou práci na prasata předvádí i velcí můsterlandi a nebýt zákon o 55cm, lovil bych prasata jen s můsterlandama. Na druhé straně jsem se dostal díky tomu ke štajerákům, Jenda viděl, p. Kubíček popsal, takže tak. Osobně jsme příznivcem jakéhokoliv psa na naháňce, který dělá na prasata. Ono to dneska už na kvalitně organizovaných naháňkách vidíte. Hlavní zájem je dostat černou zvěř z lečí za pomoci kvalitních psů, plemeno a nejrůznější omezení je druhotné.
Zdeněk Zapletal reaguje 2.12.2011 13:38
Pánové když jsme odbočili k ohařům, odbočím ještě dále, před 15-ti lety jsem pochoval ve věku 13-ti let mého středního knírače. Pořídil jsem si jej pro potěchu v době kdy jsem se myslivosti nevěnoval a mohu říci že tento pes kyž jsem měl možnost nechtěně ověřit barvářské a honičské vlohy jednoznačně bral trumf.
J. Král reaguje 2.12.2011 10:44
Samozřejěm že nám zákon neumožňuje používat na černou zvěř ohaře, ale jak psal František Bárta setkání psa s černou se nevyhneme. Ano mám doma knížku o nahánění se slíděním a jedním z upřednostňovaných plemen je německý drátosrstý ohař. Samozřejmě jde o psy specialisty preferující černou zvěř, možná i před ostatní. |kamarád má psa, irského setra a když jsou v leči prasata tak neexituje aby je nedostal ven, případně černou hlásí. Dosleduje navolno a i zhaslou zvěř hlásí, případně oznamuje. Tím jsem nechtěl řící že ohaři jsou ty nej plemena na černou zvěř!! My co jsme věrni ohařům nemůžeme chovat i honiče. Jistě dobře víte že výcvik ohaře a jeho následné využití v praxi je časově náročné. U honiče je to myslím ještě náročnější na tu praxi. Já bych osobně na černou rád pořídil honiče, jen je to o tom být víkend co víkend(minimálně!!!!) na naháňce a ve zvěři. Proto mám zmiňované maďarské ohaře a k tomu krátkosrsté jozevčíky, pro mne vhodná a ideální kombinace.
František Bárta reaguje 1.12.2011 21:03
Pane Král,já mám taky ohaře,černou hlásí,staví,barva super a srnčí neštvou.Myslím,že v době invaze černé zvěře,se opravdu setkání s ní nevyhneme.Je trošku škoda,že ohař dobře pracující na černé nemůže na naháňku.Mnohdy pracuje líp,než malá plemena.V Německu je ohař na naháňce běžnou věcí.
Ondřej Procházka reaguje 1.12.2011 19:59
J. Král: Děkuji za váš příspěvek. Ohaři na naháňkách mě taky zajímají, a proto doufám, že se diskuze na toto téma dál rozvine.
Jirka Hořínek reaguje 1.12.2011 19:28
videl jsem pracovat braky,kopovi,jagoše,jezevčiky,všichni psi krasna prace a take nemecky křepelák me hodně překvapil krasnou prací
J. Král reaguje 1.12.2011 14:28
Nakopnu to vosí hnízdo. Vižly taky nejsou špatný, nejdou do kontaktu a drží si zdravý odstup. Černé se nebojí, na barvě pracují dobře. Moje první fena kdyby neodešla do psího nebe na ledviny tak jistě skončí pod zbraněmi černé zvěře. Ta byla nejen na černou poměrně dost ostrá. O nás se střetům ohařů s černou zvěří nevyvarujeme, proto o tom píšu.
Zdeněk Doskočil reaguje 22.11.2011 18:02
Souhlasím s panem Zapletalem. Záleží na konkretním psu né na plemeni.Hlavně musi hodně hlásit,vytrvale doléhat, dobře a spolehlivě, ale hlavně vrácet se v pořádku k pánovy. Skrátka jak psal pan Zapletal vudce, vlohy,praxe,výcvik. Ale hodnotit a chválit musí jiní
Zdeněk Zapletal reaguje 21.11.2011 17:56
Je to pes od psa, každý šaman chválí svůj kolotoč. Braka, kopov, jagoš,nebo jezevčík,ovšem pokud není opadané listí nebo sníh. Vše je o vůdci, vlohách, výcviku a praxi. Pokud tyto čtyři věci jsou O.K., máte psa na 100%.
Petr Kubíček reaguje 21.11.2011 17:41
Měl jsem pudlpointra,který když se dostal do černé tak několikrát zahlásil a šel se pro jistotu schovat za mě.Po celou dobu co tam byla černá jsem ho nedostal od nohy ale stačilo mě to protože mě na černou upozornil.Pak jsem vlastnil několik jagů kteří a to jistě víte na černé jezdí a pak se nedá střílet.Teď vlastním štýrskou braku a to se nedá s jiným plemenem srovnat i kdyby na nátlačce bylo 10 psů můj štýrák zvládá všechno sám.Perfektní hlasitost,dokáže prase sám stavět,selata do své velikosti zastavuje tím že je dáví,ale jak je prase už okolo 40 kg do žádného kontaktu nejde a jen staví a hlásí teď naposledy držel postřelené prase 4hodiny a stále ho hlásil.Takového psa jsem ještě neměl a jsem z jeho práce nadšen.Kolegové z okolních sdružení tvrdí že až doslouží jejich psi tak jenom štýráka.
PRO HUNTING, s.r.o reaguje 12.11.2011 21:47
Tak naháňky jsou již v plném proudu, napište jaká plemena Vám dělají službu a jaká naopak nic, zkušenosti a postřehy s prací čtyřnohých pomocníků..
František Bárta reaguje 18.9.2011 09:38
Já to říkám taky.Řezačka je nejlepší honec.Pokud to podmínky dovolí a nechají se splnit zákoné normy,tak je to nejlepší.Pokud jde o psy,tak je dobrý každý,který má o černou zájem,bez rozdílu plemen.
Petr Pořádek ml. reaguje 12.9.2011 22:34
Ted mi jeden myslivec vyprávěl, že měli naháňku v kukuřici a prasátka jim z kukuřice parádně vyhnal železný pes :-))) :-)))
michal burian reaguje 16.8.2011 15:14
Dle mého názoru je nejlepší braka a slovenský kopov, ale jen ve velkých lesních komplexech v menších honitbách bych volil jagoše, foxíky případně jezevčíky
roman suchý reaguje 18.6.2011 22:27
jagdterier
Slezák Marek reaguje 23.4.2011 18:42
Já osobně mám také dobré zkušenosti s jezevčíky. Sám mám dva, oba drsnosrstí a fenky. Jeden je trpasličí a druhý standard. Většinou se mi stává, že když přijdu na naháňku kde mě neznají tak se tomu mému trpaslíkovi smějí a když je po honu a všichni psi jsou rádi, že je konec, tak můj trpaslík je stále plný energie. To už se nikdo nesměje. Však jí taky říkám Durecelka.
Michal Jančoška reaguje 27.2.2011 20:48
Ja mam skvele skusenosti s jazvečikmi su male ale drave
Josef Vršan reaguje 19.2.2011 18:30
Ja jsem v polní tak i lesní honitbě, mám již druhého ABJ, jsem touto rasou plně spokojený a vše asi závisí na štěstí a možnostech. Pes není kontaktní ale je hlasitý a vm průběhu leče si mi vráti maximálně jednou zkontroluje si mne a vrací se do leče, srnčí jej téměř nezajimá protože od počátku jsem jej odvolával a učil srnčí nehonit.Podle hlasu v leči poznám co žene před sebou načil se obracet zvěř v leči zpět na střelce. Vždy záleži na vztahu vůdce a psa, pes musí být vyběhaný a né jednou za týden jít do honitby to potom honí uplně všechno a vráti se až když se mu chce to jsou potom tzv.jednolečovi psi kdy vůdce po úprvní leči hledá zbytek dne psa. Já jsem se svým ABJ denně v lese minimálně 5 hodin a voditko téměř nepouživám jenom když jdu na očkování. takže z mého hlediska - pes na natláčky- je ABJ.Lovu a lesu zdar
Petr Pořádek ml. reaguje 1.2.2011 10:25
Ono největší problém je právě to upřednostňování lovené zvěře jak nakousl Jenda i teď Tonda. Běžná situace na naháňkách je ta, že za srnkou nebo dančím se vydá celá smečka a když se přijde v leči do prasat tak pes není a to je právě ten pověstný problém prohánění dalších lečí, kažení naháňky a neschopnost práce v lečích menších.
Tonda Urban reaguje 25.1.2011 11:22
K otázce-asi ten co dá hlášením najevo, že je u černé.Tuto hlasitě nahání na střelce, pokud je kus postřelen tak doráží do příchodu střelce.Pokud černou vyžene z leče tak se vrací zpět.Upředňostňuje černou a vysokou. Tedy téměř každé plemeno pro tento způsob lovu cvičeno.
Tonda Urban reaguje 25.1.2011 11:17
pěkně to napsal Kuba Steinocher. Smečka kde je jak rozvážný tak důrazný pes.Když mám mladého psa pustím starou fenu, až po hlášení na černou pustím mladé.Pokud se tlupa nepohne nastupuje kontaktní pes.A to má potom černá zařazenou slušnou rychlost.Také zastávám názor, že el.obojek je pro cvičitele co nemají čas.
tomas baca reaguje 22.1.2011 11:54
je to o vhodném okamžiku a o vyhodnocení psa , je to lepší jak psa trestat v případě el. se k vám jde schovat ,, že ho tam někdo zmlátil ,, cvičil sem vracení do leče s pomo¨cníkem a je to super pes se to naučí téměř okamžitě a poté v praxi se vrací jakmile přejde přes střelce i od prasat nehrozí pak rozehnání pulky revíru . neříkám že by měl mít el. k dispozici každý . a je to víceméně o psech ne o cvičitelích některé psi nezvládne ani skušený cvičitel a pak si musí pomoci a el. je jeden ze zpusobu
J. Král reaguje 21.1.2011 11:17
Jeden dobrý cvičitel služebních plemen říkal že obojek je důkaz o tom že člověk neumí cvičit a jen chce všechno uchvátat. Asi bych k tomuto taky obojek nevolil jako vhodný způsob.
Petr Pořádek ml. reaguje 21.1.2011 10:52
Elektrika je téma samo o sobě. V rukách šikovného cvičitele ano, ale jak říkáš, tak já jsem viděl už tři ,,utlumené" štváče srnčího a z těch psů zbyla jen sračka.
tomas baca reaguje 21.1.2011 06:48
dá se to posléze utlumit el.obojkem funguje to u srnčího perfektně
Petr Pořádek ml. reaguje 20.1.2011 21:23
Jeníku tak to máš úplnou pravdu, na jarkách se dnes stopa živé zvěře = stopa srnky, pak to tak vypadá :-))
Jakub Steinocher reaguje 20.1.2011 14:36
Na naháňku je třeba mít psy kontaktní a nekontaktní, pak se krásně doplňují. A s tím srnčím si myslím, že pes po pár naháňkách zjistí co se loví, ví, že padají rány po prasatech, na výřadu jsou prasata. Je třeba ho v té černé samozřejmě podporovat co nejvíce.
J. Král reaguje 20.1.2011 12:46
Hlavně pes,který nehoní srnčí. Na co mi je pes, který vezme na začátku leče čáru za srnčím a když přijdu do prasat tak ho nemám, aby dělal svou práci.Myslím že je i zásadní problém v tom že na lesních zkouškách a jarních zkouškách rozhodčí ukážou stupu srnčího a ať se psík snaží. Pravda, zajíců moc není, ale na co je nám to že pes honí srnčí? K.rví se tím psi pro praxi.Jistě by byl člověk schopen odmalička psa stahovat ze srnčích stop a naopak podporoavat psa na stopách zajíce, lišky, černé a ostatní spárkaté zvěře.Plemeno je těžké posuzovat, mám hladkou jezevčici, solistku, pomalu a teď už na krátko pracující(8 let).Černou je schopna najít hlásit, pak je to na mě,nebo na někom kdo ja poblíž aby čuníky vykopal z plechů.Mám i vižli a chtě něchtě se dostanou do kontaktu s černou. S bezpečným odstupem zvěř v loži hlásí a prchající hlasitě pronásledují.
vlastimil kubanik reaguje 16.1.2011 18:06
BULTERIER.
Daniel Jahoda reaguje 15.1.2011 10:29
Je to jedno hlavne ze je dobrej
Petr Samek reaguje 14.1.2011 14:18
Chlapci, pořád tady diskutujeme o tom, kdy se schválí aby mohli patíci dělat zkoušky. Oni žádný zkoušky nepotřebujou! Byl jsem letos se svými psy na 19. naháňkách, skoro na každé byl patík nebo sedmihradský honič. Dle zákona tam ani jeden nemá co dělat ale jen jednou v životě jsem se setkal s tím, že chtěl někdo doložit, že moji psi maji zkoušky. Když máte psa zavedeného na naháňky, důrazného a přitom ovladatelného aby nehonil tři leče dopředu, tak na plemeni vůbec nezáleží a rádi vás tam uvidí příště znovu. Lovil jsem s jezevčíkem, bulteriery, amstafy, bordíky a štýrskou brakou a bylo to vždy tak jak píšu. Pořiďte si psa jaký se vám líbí ale nezapomeňte : cvičit, cvičit a ve volném čase trochu cvičit! Hodně úspěchů !
Roman Šima reaguje 13.1.2011 21:15
Když jsem si vybíral psa, přemýšlel jsem jestli jagdteriera, fouska, nebo nějakého slídiče. Pak jsem byl jednou s kamarádem při dosledu kňoura a viděl na barvě pracovat křepeláka a bylo rozhodnuto. Pořídil jsem si fenku a jsem rád, že jsem tento krok učinil. Je to super všestranný pes, jak do vody, aporty drobné, dosledy, naháňky na černou a když mi u nás na honě vytáhla z 6 metrové propusti o průměru 40 cm postřeleného zajíce, nechápal jsem, co ten pes dovede. Kamarádi se smáli a ptali se, kdy půjdu dělat norovačky. Při dosledu se nedá srovnat s barvářem, ale to už je specifické plemeno. Takže za mě KŘEPELÁK!!
Petr Pořádek ml. reaguje 13.1.2011 00:46
Vláďo viděl jsem honit na naháňkách celkem 4 barváře. Vždy u vůdců, kteří barváře používají na vše od dosledů po aporty drobné. Co se týče práce v lečích a nahánění, tak u všech popisovaných jedinců jsem viděl kratší nahánění, větší kontrolování vůdce, oproti honičům a terierum, hlasitost i ostrost všeobecně známa jak na prasata, tak i vysokou. Pokud chce někdo barváře skutečně jako barváře specialistu na studenou stopu, tak by měl psa vodit pouze na dosledy a né na naháňky, protože každý kdo chodí intenzivně na naháňky se jistě přesvědčil, jak se paralelně zhoršuje výkon psa na studených stopách, kdy pak pes často přechází na stopu živé zvěře. Proto by měl barváře specialistu držet dle mého názoru jen ten, kdo je v revíru, kde se intenzivně loví velké množství spárkaté zvěře a pes má následně pravidelné využití. Na druhé straně vídám pravidelně ve městě dva barváře, z nichž jeden chodí akorát běhat s páníčkem do parku a druhý s paničkou na nákup a oba ani netuší co je to les. Proto nemám vůbec nic proti klukům, kteří barváře používají na všechno, ba naopak jsem se přesvědčil, že jim to chodí parádně.
Vladimír Žižka reaguje 11.1.2011 08:56
samozřejmě že nechci dělat z barváře honiče, jen mě čistě zajímalo jeho chování při naháňce. děkuji za odpověď
Zemánek Michal reaguje 11.1.2011 07:41
Vlastním bavorského barváře a na naháňky ho beru jen proto,aby se proběhl,popřípadě pokud se něco postřelí a bude muset být proveden dosled.Jinak o honění zdravé zvěře barvář nemá velký zájem,pouze pokud je pes mladý nebo je zvěř postřelena a pes ji štve s následným stavěním.Skrátka nechtějme s barváře delat honiče!Toto plemeno ma v kynologii své speciální postavení a kdo ho někdy viděl při práci na dosledu,kdy stopa byla stará 20hodin,kus po 200m přestal barvit a pes šel s jistotou dál a po 3hodínách dosledování kus našel ještě živý jen žasne.Pokud je pes utvrzený,tak tam,kde si ostatní plemena vylámou zuby,tam má skupina barvářů zelenou.
Vladimír Žižka reaguje 10.1.2011 20:52
Zdravím, mam dotaz, jestli nemáte někdo zkušenosti s prací bavorského barváře na naháňkách. Předem děkuji
Petr Pořádek ml. reaguje 10.1.2011 10:23
Jinak jak tady píše Tomáš Bača o těch myslivcích a výběru jejich loveckých plemen, tak zrovna včera večer mi jeden ,,starý myslivec" vyprávěl, že si jede za dva měsíce pro štěně, když sem řekl, že je to fajn, oč jde, tak řekl, že si jede pro německého ovčáka :-))
Jiří Pařízek reaguje 9.1.2011 10:41
Já taky jejich názor nekritizoval,naopak souhĺasim!můj příspěvek jsem myslel jako doplněk,že nejde jen o dědy ve sdruženích ale i na vyšších místech:))
Petr Pořádek ml. reaguje 8.1.2011 19:58
Jirko v tomhle má Kuba naprostou pravdu viz jeho nekompromisní věta ,,Na práci jsou mladí kluci, ale na rozhodování a řešení problémů jsou potřeba staří dědové.:-)"
Jiří Pařízek reaguje 8.1.2011 06:51
To máš Petře pravdu,upřímně já snad na naháňce kde počet psů se zkouškama odpvídal střelcum nebyl,přesto všichni psi pracovali dobře a nikdo nic neřešil.Já jen reagoval jak tady kluci psali o těch starejch dědkách kteří již nemaj pružné myšlení... Tak tu pružnost by to chtělo již v těch zákonech které myslivost ovlivňují.Pak by nemohl nikdo na nikoho zrovna ohledně psa kterého vede remcat...a oháňet se zákonem když se mu to zrovna hodí...
Petr Pořádek ml. reaguje 7.1.2011 21:23
Jirko ten bez ohledu na zákon si stejně každý udělá psa podle svého a stejné je to i s patíky. Stav psů na honech a celkově v honitbách ani jejich specializaci nikdo nekontroluje, takže i s patíkem není čeho se bát, protože ve výsledku je praxe taková, že každý vedoucí honu je rád za šikovného psíka bez ohledu na papíry či plemeno..
Jiří Pařízek reaguje 6.1.2011 16:36
Padlo zde plno názorů více nebo méně k tématu(nejlepší pes na naháňku)Osobně myslím že pro vůdce a jejich psy by bylo nejdůležitější,aby již konečně pánove v ČMMJ dokázali prosadit legální výcvik mladých psů ve cvičné obůrce s černou zvěří!Dnešní stav dvoupláštové oůrky na ZH je nedostačující.Stejně tak umožnit Paterdale terierům skládat zkoušky a zrušit omezení pro psy nad 50cm.Myslivosti a kynologii zdar:)
Jakub Steinocher reaguje 6.1.2011 11:47
V dnešní době je to tak, že ti staří, jak oni říkají ,,zkušení myslivci´´, psy nemají. Myslivost pro ně zevšedněla a oni zpohodlněli. Nemám jim to za zlé, někdy svými komentáři ale dokážou znepříjemnit myslivost nám mladým. Netýká se to vždy jen kynologie. Nesnáším větu: ,, Ty jsi mladej nemáš do toho co kecat, ještě o tom ho.no víš. Na práci jsou mladí kluci, ale na rozhodování a řešení problémů jsou potřeba staří dědové.:-) Doufám, že jsem nikoho neurazil, ale je to věc se kterou se asi každý setkal. Jinak já mám fenu jagdteriéra, s její prací jsem spokojen, absolvoval jsem s ní už dvě sezóny naháněk a zatím bez šití. Určitě časem vyzkouším i jiné lovecké plemeno, ale u jagteriérů už zůstanu.
tomas baca reaguje 6.1.2011 11:03
plně s vámi souhlasím , dnešní stavy loveckých psu sou žalostné , z deseti myslivcu má psa pět a z těch pěti mají tři německého ovčáka či jiné plemeno u boudy no a z těch dvou má jeden sice psa loveckého ale do lesa s ním nechodí ,no a ten jeden to nevytrhne . v uvodu jsem psal loveckých psu a ne lovecky upotřebitelných psu protože jsem jeden z těch ,,podle některých starších kolegu , kinologickej barbar ,, a pořídil sem si dva border teriery a paterdale teriera ktrý bohužel stále nemuže být lovecky upotřebitelný a když se mnou loni lovila západosibiřská lajka ,no to byl tady v okolí hotovej poprask .pes na prasata musí být duraznej ale dle mého názoru ,přílišná ostrost také škodí na co je my pes který projde dvěma hony,příjde k urazu a po zbitek sezony ho lepím do hromady . v první řadě bych zavedl pořádné kontroly ve združeních aby seděly stavy psu a ne jen papírově , osobně znám případy kdy je pes napsán ve více združeních či je pes už dávno za zanitem své lovecké kariery nebo dokonce už mrtev . a vše je jen na nás myslivcích jak se k tomu postavíme .
Jakub Steinocher reaguje 5.1.2011 23:52
Nejlepší pes na naháňku je pes, který dokáže prasata najít a vyhnat bez toho, aby to na něm zanechalo nějakou újmu. V dnešní době mnoho myslivců preferuje to, že nejlepší je nemít psa žádného a vyprávět druhým o tom jak támhle viděli výborného křepeláka, nebo vynikajícího jagoše. Je třeba si nechat poradit od někoho kdo ,,ví´´ a né od někoho kdo ,, viděl´´.
Rostislav Bejcek ml. reaguje 4.1.2011 18:58
jagdterier
tomas baca reaguje 2.1.2011 00:25
používám dva bordíky a patíka s kamarádem který má taky bordíka jsme se ted učastnily pár natláček na kterých byly leče hojně obsazené černou moji psi prasata hlásí a při vyhnání hlasitě doprovázejí ven z leče na střelcích se vracejí zpět za mnou do leče , na poslední natláčce mi fena držela naprosto zdravou lišku morda v mordě na kraji leče bohužel ostatní psy byly zaměstnáni černou a střelec který k této situaci došel začal hulákat a fena se s liškou pustily . každý chválí své ale já u bordíku a patíku ocenuji především rozvahu se kterou jdou do prasat chodím s fenou do prasat už 8 let a ještě sme nešily a to samé s norováním drží si prostě distanc mám tři feny a pro příští rok budu brát do smečky ještě bordíka a patíka .ze skušeností vím že malý pes je v leči pod zasněženými smrčky daleko méně zranitelný než pes velký .ale všem přeji lovu zdar , co nejvíce loveckých zážitku se psy a co nejméně urazu
Petr Pořádek ml. reaguje 1.1.2011 01:25
Michale, kdyby se každý řídil tím, že ten nebo onen pes není vhodný pro začátečníka, tak běhá v lese jen německý ohař nebo retrívr. A bez ohledu na kvality uvedených plemen by byla naše kynologie značně ochuzená. Když má i začátečník chuť a zájem, tak věř tomu, že v kombinaci s dobrou knížkou dokáže udělat špičkového psa. S tím srnčím to není tak úplně o tom vůdci, kolikrát když to má pes v sobě, tak ho můžeš zabít a bude to dělat pořád..
Zemánek Michal reaguje 31.12.2010 05:50
Pro Ivetu Pešovou.Kopov není vhodný pro nezkušeného kynologa,protože je příliš temperamentní.To že honí i srnčí je dané tím,že se mu pán málo věnuje a pes má v sobě nahromaděnou energii.Dále to dělají mladí nezkušení psi,kde je potřeba hned od mládí tvrdším přístupem je od stop srnčího odrazovat.Jak už jsem psal mám ročního psa,první sezona naháňěk a pes už pochopil,že nás při společném lovu srnčí nezajímá a že nám jde o černou.Jakmile nevletí do zalehlích prasat v kotli a narazí jen na teplou stopu zvedlích prasat v leči,hned se s vydatný hlašením po ní vydá,protože už začíná mít zafixované,že jak začnou padat výstřely,tak tam na nej na konci stopy bude čekat zhaslý nebo postřelený kus,kterého s radostí může stavět.Tvrdím,že ve třetí lov.sezoně to bude pan kopov,který bude srnčí naprosto ignorovat.
Martina Kamberska reaguje 29.12.2010 23:07
ak sa môžem pripojiť..ja osobne si myslím, že dnešný poľovník si nemôže dovoliť držať špeciálne psy ( tak ako to bolo voľakedy na pánskych poľovačkách ), dnes musí mať všestranného psa, aby mu robil platné služby pri dohľadávaní každej zveri, ktorá sa vyskytuje v revíri. Durič nemá zver len duriť, ale pracovať aj na pofarbenej stope, priniesť strelenú kačku z vody. Farbiar ktorého poslaním je najmä práca na pofarbenej stope, sa zas nemôže obmedzovať len na túto prácu, ale má byť použiteľný aj na iné výkony...Každého psa treba zapracovať do tej práce, ktorá pri jeho výkone prichádza do úvahy.. Preto si treba psa vyberať s rozvahou, treba v ňom vidieť niečo viac ako psa. Veď sa od neho často vyžadujú obdivuhodné výkony, ktoré iné zviera sotva dokáže. Pes rozumie rozkazom svojho pána a vykonáva ich, preto musíte mať hlavne ohromne dobrý vzťah, ktorý je zárukou úspešnosti. Treba byť láskavý a spravodlivý keď si to zaslúži a potom bude každý pes najlepší :D Tak to je môj pohľad, zatiaľ ešte nelovca, ale psíčkara..
Petr Pořádek ml. reaguje 29.12.2010 17:45
Přesně tak jak už tu Jirka psal,nejdůležitější jsou individuální vlastnosti a zkušenosti psa. Plemená příslušnost je až na druhém místě...
Jiří Pařízek reaguje 29.12.2010 10:17
Já viděl kopova pracovat asi jen třikrát(tam kam jezdím na naháňky jsou hlavně terieři nebo jezevčíci a braky)ale procoval dobře.Křepeláky jsem také zažil,chuť do práce,nos ,temperament vše na výbornou ale bohužel taky všichni hlásili jen je vypustili z vodítek.Kamarád má roční křepelačku,je chuťuvá ale hlásí i teplou stopu mého psa když jdem společně do revíru.Kladem je že když děláme naháňku tak střelcum není na štontech zima jsou stále v pozoru:)))
Iveta Pešová reaguje 29.12.2010 09:35
Podle mne je těžké si vybrat,každý máme to své a jsme a s tím spokojeni,já osobně viděla práci kopovů a vůbec se mi jejich práce nelíbila,chodili za srnčím a vraceli se za dlouhou dobu,někteří vůbec,většina nehlásila,na dosled nešel ani jeden a bylo jich tam 5,musela jsem dohledat já se svým psem.Netvrdím,že jsou jen špatní,samozřejmě jsou taky dobří,záleží jak si ho vůdce vychová,ale myslím si,že kopov je na větší leče,nebo´t u nás máme většinou menší a když přijdou kopovi,tak my jsme v první leči a kopovi až v třetí,mě osobně se ještě líbila práce štyrských brak a na barvě taky pracovali dobře.Jinak musím podotknout,že i my s křepeláky musíme odmítat nabídky na naháńky,neboť máme všechny termíny zadané.
Zemánek Michal reaguje 29.12.2010 07:41
Dle mého názoru co jsem vypozoroval na naháňkách nejlíp pracují plemena teriérů,brakýři,kopovi a beagli.Viděl jsem už několikrát různé křepeláky,ale jejich práce mne moc neoslnila.Já jse si pořídil kopova,zažívám s ním první sezonu naháněk,pes je kontaktní pouze na selata,větší kusy jen neodbytně obtěžuje a nic ho neodradí v jejich pronásledování.Myslím,že jsem měl velké štěstí a sáhl po dobrém štěněti a všimli si jeho vloh i myslivci,kde jsem byl účastníkem lovu.A od té doby příchází jedna nábídka k vyhánění za druhou,takže musím i odmítat.
Petr Pořádek ml. reaguje 28.12.2010 13:56
Viz Jirka. Po vlastních zkušenostech není kukuřice pro psa až tak zabijácká krytina, jak si většina myslivců myslí. Z tohoto pohledu je daleko horší řepka, kde se pes zamotá a je průser hned. Jinak s tebou naprosto souhlasím.
Jiří Pařízek reaguje 27.12.2010 17:22
Já osobně myslím že nejdůležitější,jsou individuální vlastnosti a zkušenost psa. Plemená příslušnost je až na druhém místě.Terén ve kterém se Naháňka uskutečnuje ale taky hraje roli.Tam kde se chodí do kukuřice je lepší psa nad velikost jezevčiků a malých terierů nebrat,v lese ve sněhu zase honiči a klidně i zkušení ohaři dokáží udělat dobrou práci,se zraněním se u psa který chodí na černou počítat musí,nahánka není lov motýlů.
Petr Pořádek ml. reaguje 27.12.2010 11:11
Iveto tvůj Archie je podle videa, které jsem zde viděl na prasata moc šikovný a jeho práce je parádní. Každopádně už to není co to bejvávalo, kdy každý doporučoval na prasata křepeláky. Dobrých křepeláků je málo a čím dál více jsou k vidění uštěkánci, kteří hlásí vše až do doby než dojdou na prasata. Jinak jak říká Pepa s tou obavou o psa v trní, tak to by si nesměl pustit do lesa žádného psa.
Iveta Pešová reaguje 27.12.2010 10:29
Josefe,křepeláky používám na prasata 7 let a máme taky jagošku a AST,křepeláka jsem prozatím šili jen jednou a jagošku min. 2 krát za sezonu,dobrý křepelák má tvrdé doléhání,ale je opatrnější než jagoš.Toto je věc názoru a každý preferuje to své,je spoustu plemen vhodných na prasata a každému sedne jiné plemeno.Musíte si dobře rozmyslet,nač budete pejska používat,zda jen na prasata nebo taky někdy na drobnou.Lov.Kynologii Zdar.
Aleš j. reaguje 16.12.2010 15:12
Podle mého názoru jsou na naháňku nejlepší pitbulové,bulíci,stafordi,americký stafordi(ty se o sebe umí postarat sami) a jezevčíci,ale ty maj nevýhodu,že jsou hodně malí.
Josef Černý reaguje 15.12.2010 18:10
Iveti, nedovedu si představit křepeláka v houštině či trní v rudlu černé. Asi by dobře nedopadl.
Slávek reaguje 14.12.2010 18:44
Takovej kterej prasata najde a vyžene
Iveta Pešová reaguje 14.12.2010 15:34
Za mě jednoznačně křepelák.Všestranný pes.
Adam Zadražil reaguje 13.12.2010 10:18
dobrý je bordík