ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Životní?
Životní?
vloženo: 11.7.2013 21:19
autor: Radim Seifert

úlovky (svět)

Lovu zdar
Lovu zdar
vloženo: 7.6.2018 12:43
autor: Michal / admin /

trofeje

moje tvorba
moje tvorba
vloženo: 9.4.2013 12:53
autor: Miloslav Šlapanský

zvěř v přírodě

Na naháňce,netrefil...
Na naháňce,netrefil...
vloženo: 31.1.2013 12:39
autor: Pavel Morávek

zbraně

Lancasterka
Lancasterka
vloženo: 7.9.2012 10:25
autor: Petr Staněk

fotopast

Meďo I
Meďo I
vloženo: 10.4.2015 21:42
autor: Ladislav Mlynský

myslivecké umění

*farbiar*
*farbiar*
vloženo: 15.3.2014 16:10
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 232888 fotek (11 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8869 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748220 komentářů fotek (36 dnes)
  • 12930 komentářů videí (1 dnes)
  • 3289206 hlasování fotek (109 dnes)
  • 56416 hlasování videí (1 dnes)
  • 37587 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 7 online

Připomínky a názory
Diskuze

africký mor prasat

Roman Zerzáň vložil 27.6.2017 09:57
pánové už jste to slyšeli že se u nás objevil AMP co vy na to to není dobrá správa pro myslivost
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
david mynář reaguje 25.1.2024 09:42
je to blázivé ten mor prasat
Radek reaguje 4.5.2023 21:32
Další případ https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/africky-mor-prase-divoke-divocak-nemoc-nakaza.A230504_173651_liberec-zpravy_ba
Jan Novák reaguje 11.12.2022 18:56
Pane Veselý u AMP nešlo o to jestli, ale kdy to bude .Ohniska v Polsku 4km od hranic. Jediné co nás trochu posune vyhlásit území z intenzivním odlovem na celou republiku.Vím je to nerealné, nejsou peníze ale jedině to by trochu z odlovem něco udělalo ..
Milan Jirmann reaguje 11.12.2022 16:15
Tak u hranic s Polskem a Německem SVS od 06.12.2022 zrušila oblast intenzivního lovu černé a to na základě nálezu pozitivního selete u Frýdlantu. Přestalo se vyplácet zástřelné, které přeci jenom vytáhlo více lidí do lesa. Chlapi tam nesmí chodit do lesa a lovit, aby prý zvěř zůstala v klidu. Vyplácí se už pouze nálezné uhynulého kusu, ale všechny náklady spojené s likvidací uhynulých kusů stát zatím hodil na myslivce. Jinak lov pomocí nočního vidění se zde provozuje již několik let a dle navrhované novely mysliveckého zákona se počítá s tím, že se v noci bude moci mimo černé lovit veškerá holá spárkatá zvěř. Jenom se povolí to co se tady již děje. Já vždycky říkal, že nezabíjí zbraň, ale ten kdo ji má v ruce a stejné to je s nočním viděním. Já jsem před časem noční optiku zavrhoval, ale teď ji sám používám. Na pozorování mám termo do ruky a na kulovnici mám digitál. Dle mého to je dobrá věc, protože člověk je schopen spolehlivě kus přečíst a to včetně pohlaví u černé, přesně zamířit a potom spolehlivě lovit a nestřílet na černou kouli. LOVU ZDAR!!!
petr vesely reaguje 11.12.2022 13:13
Pane Jirmanne. Promiňte mi to kecání. Jen mě zajímal názor na tuto problematiku ostatních myslivců. Ať jsou úspěšní či nikoliv. Mějte se krásně.
Milan Jirmann reaguje 11.12.2022 08:56
Pane Veselý, nikdo Vám nebrání, aby jste se zapojil do intenzivního lovu černé. Jak sám píšete, nepatříte mezi úspěšné lovce, černé, ale jestli jste už nějaký ten kus ulovil, tak jistě víte, že to není tak jednoduché. Ono to zase není tak o výbavě, ale nejdůležitější je jít do lesa a mít štěstí a ne jenom kecat. A jestli se s nočním viděním začne oficiálně lovit ostatní zvěř je jen otázkou času. LOVU ZDAR!!!
petr vesely reaguje 11.12.2022 06:46
Kde jste ti lovci černé zvěře? Mor už máme doma a ohlas od Vás nikde! Stále se řeší jaké je výkonnější NV. Která Termoška je lepší, ale že už omezení někde nabývají platnosti nikoho moc nevzrušuje. Já ač se moc mezi úspěšné lovce černé nezařazuji jsem docela znepokojen. Mám jen obavy, že za pomoci výše uvedených zařízení, po prasatech začne padat i ostatní spárkatá zvěř. Přece se to nebude válet doma po skříních. To budou lovecké zážitky - určitě se to i tak někde dávno děje. Iluze jsem už dávno ztratil.
Ladislav Bacina reaguje 8.12.2022 08:40
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/daniel-pitek-proc-tu-mame-praseci-mor-odpoved-je-jednoducha?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Milan Jirmann reaguje 3.12.2022 22:25
Je to tady. První pozitivní kus na Liberecku. LOVU ZDAR!!! https://www.novinky.cz/clanek/domaci-kvuli-africkemu-moru-je-na-liberecku-omezen-pohyb-lidi-40416347
Antonín Janča reaguje 4.11.2022 08:34
Funguje tady nějaký admin? Je to tu samá reklama na půjčky, v inzerátech jeden anglický obchodník, který prodává kde co, ale požaduje 40% platby předem...proč se to tu trpí?
petr vesely reaguje 13.1.2022 08:33
Někdy během minulého týdne se v televizi objevila zpráva o nakažení kusu černé zvěře svalovcem někde z Karlovarska. Myslel jsem, že nevěřím vlastím uším,když součástí sdělení bylo, že tento kus byl dovezen z Polska. Neznám podrobnosti, ale dovézt černou zvěř z oblasti promořené AMP to je v současné době snad na trestný čin. Všude se s tím straší, přijímají se mimořádná a preventivní opatření a tady si někdo v klidu přiveze něco takového. Co na to státní správa? Asi nic. Myslivci pak zase budou za blbce. Nebo snad někdo znáte podrobnosti kolem této kauzy. Dost rychle to šlo do ztracena.
Vaclav Rejchrt reaguje 19.10.2021 07:49
Dobrý den, tak už se nám to sem blíží poslední výskyt je cca 15 km na hranicích Liberteckého kraje. Dle informací pokud se sem AMP dostane chce veterinární zpráva zakázat odlov divočáku v nakažených a nárazovích oblastech. Původně chtěla prý zákázat při výskytu odlov celorepublikově.
Pavel Drastich reaguje 17.10.2021 22:17
Před sezónou naháněk doporučuji shlédnout. Obzvláště mysl. hospodářům. https://www.polovnickakomora.sk/sk/amo/aktualne-spravy-slovensko/2437-amo-je-lepsie-lovit-diviaky-alebo-utracat-osipane.html
Karel Hubka reaguje 17.9.2021 14:15
Ještě jednou a lépe. Dobrý den, chci Vás všechny myslivce (respektive všechny vykonavatele práva myslivosti na území ČR) požádat o vyplnění anonymního dotazníku, který Vám zabere 5 minut času. Dotazník je součástí projektu AMOR týkajícího se afrického moru prasat. Data budou použita pro mou diplomovou práci.Odkaz https://forms.gle/1Lavun2Pu292W8nx9 Děkuju všem kteří mi věnujete 5 minut Vašeho času.
Karel Hubka reaguje 17.9.2021 13:55
Dobrý den, chci Vás všechny myslivce (respektive všechny vykonavatele práva myslivosti na území ČR) požádat o vyplnění anonymního dotazníku, který Vám zabere 5 minut času. Dotazník je součástí projektu AMOR týkajícího se afrického moru prasat. Data budou použita pro mou diplomovou práci.Odkaz zde: https://forms.gle/G8Jo5An8PqC7NDDbA. Děkuju všem za vyplnění a šíření dál.
jiří králíček reaguje 30.8.2020 12:50
Dobrý den ,jaká je současná situace s AMP na Slovensku ? Děkuji
Ladislav Pokorný reaguje 27.7.2020 09:59
Souhlasím, ještě nikdo nepřišel na lepší způsob a takhle se to dá aspoň nějak regulovat
Václav Cibulka reaguje 10.12.2019 18:44
Slova českého vědce : „Soutěž člověka a divokého prasete o území a zdroje se stala válkou o divoké prase, ve které je ve hře masové vybíjení, uzavřené zóny či hraniční ploty,“ Odkaz - https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/cesky-vedec-dostal-grant-50-milionu-kc-na-vyzkum-dopadu-africkeho-moru-prasat-40306591
Vladimir Benadik reaguje 28.9.2019 22:24
Na Slovensku je k 20.09.2019 potvrdených 13 pripadov AMO u diviačej zveri.
Vladimir Benadik reaguje 28.7.2019 11:25
Dna 25.07.2019 oficialne potvrdený výskyt AMO na Slovensku,ale nie i diviacej zveri,ale u osipanej v drobnochove v okrese Trebisov
Vladimir Benadik reaguje 5.10.2018 21:02
Dna 2.10.2018 potvrdeny dalsi vyskyt AMO u uloveneho diviaka pri obci Tarcal v severovychode krajiny 42 km od hranic so Slovenskom.Ide uz teda o vyhlesenie tretej infikovanej zony AMO v Madarsku.
karel zvářal reaguje 14.9.2018 15:08
Daleko zajímavější je, že se šíří v zemích, kde dříve nebyl (Čína, Belgie). Teorii "30 km/rok" se může držet akorát jouda, který o virech neví naprosto nic. http://www.africkymorprasat.cz/aktuality/amp-v-belgii
Josef Jasenský reaguje 4.8.2018 17:03
Chlapi podle mě nás tahají za nos. V zemích kde mor je tam se rozšiřuje,ale jenom u nás ho udrželi. To je zajímavé. Hezký den.
karel zvářal reaguje 31.7.2018 13:31
Píšou o něm, že V MINULOSTI prodělal AMP, a že vir se stále může v prostředí nacházet. To je právě to, co mě zajímá: pokud je "přenašeč" a má pouze protilátky, tak by neměl být nebezpečný, aspoň si to tak vykládám. Nebezpečný je ten s virem v krvi. Ale takového ulovili údajně jen jednoho kusa (u Lužkovic).
Rumcajs reaguje 31.7.2018 11:59
Díky za vysvětlení. O tom, kde přesně Ostraty leží a kam tedy v dělení (vně/uvnitř ohradníku) patří, to jsem doposud nevěděl. Nic to ale nemění na tom, že ten ulovený kus od Ostrat (o kterém se píše na www.africkymorprasat.cz) byl pozitivní a SVS o něm v aktuálním infu mlčí a doposud jen formou ctr+c - ctr+v píše o jediném uloveném kusu s prokázaným AMP od Lůžkovic a to už ze staršího data...
karel zvářal reaguje 31.7.2018 11:43
Rumcajsi, tato věta:... Ani jedno z prasat ulovených v oblasti s intenzivním odlovem AMP nemělo... tj. vně ohradníků. Mimochodem je na konci každé dřívější zprávy. Ten ulovený pozitivní kus u Ostraty je UVNITŘ vysoce rizikové oblasti, tj. uvnitř ohradníků. Oblast s intenzivním lovem je vně ohradníků. Takže nám nelžou, akorát informují o dvou oblastech: uvnitř a vně.
Rumcajs reaguje 31.7.2018 06:56
Karle, co chce lépe sledovat?! Článek na www.africkymorprasat.cz vyšel 24.7. ... čekal jsem co na to web SVSCR, protože se tam aktuální příspěvek neukázal 3 týdny a když se tam aktuální ukáže 30.7. (6 dní po tom na africkymorprasat.cz), tak se v nem píže, že: "Ani jedno z prasat ulovených v oblasti s intenzivním odlovem AMP nemělo." ! Takže o to mi šlo a ne prosím o to co přežije a co ne... Takže chce to Karle lépe sledovat datování zpráv!
karel zvářal reaguje 30.7.2018 17:14
Ano, AMP pokračuje, ale zejména na východě. Když si uvědomíte, že 10.6. ohlásilo Rumunsko prvního divočáka a podíváte se na mapku ze 17.7., tak to vypadá přímo hororově. Tam to letí rychlostí blesku, zejména u mangalice chované v deltě Dunaje polodivokým chovem. Podobně přibylo míst v Polsku. Takže podle mě je to u nás hlídané velmi dobře a dost dobře nerozumím těm nespokojeným hlasům. Rok se mohlo lovit relativně v klidu, a doufám, že další rok to ještě vydrží. Kdo ten čas patřičně nevyužije, potom ať se nediví...
Josef Jasenský reaguje 30.7.2018 16:33
Brzy zase přiznají barvu. Amp-pokračuje.
karel zvářal reaguje 30.7.2018 13:37
Chce to lépe sledovat datování zpráv (je mezi nimi skoro měsíc rozdíl). A že něco přežije, to se dalo čekat. Ani v té Africe to všechna prasata nevyhubí, to by mor přestal brzo existovat. Např. i AIDS není stoprocentně letální, záleží na imunitě.
Rumcajs reaguje 30.7.2018 13:28
Tak kdo nám tu lže? Podle www.africkymorprasat.cz bylo uloveno prase, co nákazu "přechodilo" a bylo pozitivní na AMP: http://www.africkymorprasat.cz/aktuality/na-zlinsku-byl-uloven-divocak-s-pozitivnim-nalezem-na-amp Podle www.svscr.cz od 1.2.2018 žádné takové prase ulovené nebylo: https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat-aktualni-informace/
Jiří Hujo reaguje 29.6.2018 09:45
U této nákazy je problém, že pokud se šíří přirozenou cestou tak se jedná o zhruba desítky kilometrů ročně, což je relativné pomalé a lze se připravi, ale nejnebezpečnější šiřitel je člověk, ať už vědomě a nebo nevědomě. v Polsku se jim to také daří vždy v okolí ohniska udržet (pokud mám správné informace), ale problém je v tom, že vznikají nová ohniska a to už je boj s větrnými mlýny... Co jsem tak četl, tak pro nás a Slovensko je největší hrozba migrace divokých prasat z Maďarska, pokud se to bude šířit přirozenou cestou, pokud se to bude šířit jako doposud, tak je to celkem jedno, to je ohrožená celá Evropa naprosto stejně...
Rumcajs reaguje 29.6.2018 07:49
Jirko, já si ale naopak myslím, že na to plácání po ramenou už čas je. Teď to vypadá, že díky přijatým opatřením se podařilo vyřešit „ten náš“ problém u Zlína. Co bude za dva roky, tak to bude bohužel asi už jiný boj. Když se zamyslím nad situací v Rumunsku, na Ukrajině a hlavně Polsku, tak pokud nebude vyvinutá vakcína, půjde už pak o úplně jiný boj. A když sleduju, jak se s tím perou Poláci tak už možná boj s větrnými mlýny…
Jiří Hujo reaguje 28.6.2018 08:28
Vážení nerad bych Vám bral optimismus, také jsem rád, že se to zatím nešíří, nicméně o zastavení nákazy se dá mluvit teprve poté, co 2 roky nenajdete žádný kadavér u kterého byl prokázán AMP. Zatím máme pouze 2 měsíce, což je samozřejmě dobrá zpráva, ale na plácání po ranemou je ještě brzy...
Rumcajs reaguje 27.6.2018 14:26
Do roka a do dne… Včera tomu byl rok, co byl v ČR potvrzen AMP. Už víc než dva měsíce nebyl hlášený nález nebo ulovení nakaženého kusu. Nákazu se podařilo celou dobu udržet takřka v původním ohnisku výskytu a jen u divokých prasat, kdy žádný chov domácích prasat nebyl zasažen. K tragickým scénářům o konci divokých prasat u nás jsme prozatím na hony daleko. I když byla řada opatření přijímána leckým s úsměvem nebo kritiku, tak je nutné přiznat, že opatření fungují a jsme, pokud vím, první a jedinou zemí, která nákaze takto úspěšně čelila. Nerad bych něco zakřikl, ale v každém případě chci smeknout svůj myslivecký klobouk před všemi, kdo se boje s AMP aktivně účastnil a upřímně (a jistě nejen za sebe) chci všem těmto zúčastněným poděkovat. Díky. O.P.
jakub tůma reaguje 5.6.2018 23:43
Myšleno na celou ČR.
tomáš holíček reaguje 5.6.2018 13:20
zástřelné je stále 2000Kč za kus a to se týká i nalezeného úhynu,byť by to bylo jen tříkilové sele.Osobní zkušenost z minulého týdne.
jakub tůma reaguje 4.6.2018 22:36
Je ticho jelikož není nic nového a všichni si myslí že se to zastavilo. Myslím si já.
Pavel Grcal reaguje 13.4.2018 18:55
Tak od pondelka by melo byt zastrelne 2000 za kus, udajne uvazuji i o 4000 za bachyni
Drahoš Hikl reaguje 4.4.2018 20:06
A ještě jeden pro změnu z Polska:http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2018/Duben-2018/Polsko-AMP-a-cerna-zver
Drahoš Hikl reaguje 4.4.2018 19:54
Další názor na AMP:http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2018/Duben-2018/Africky-mor-prasat-Fakta-misto-paniky
Drahoš Hikl reaguje 30.3.2018 12:17
Pronajímatel honitby za třeba 300 000 na rok, se bude převážně chovat tak,aby se vložené finance minimálně vracely po dobu nájmu.Nemůže pozvat na poplatkovou naháňku lovce a mít v honitbě 20ks černé.Ale zas nelze úplně paušalizovat. Jinak pokud stát chce pokud možno v co nejkratší době snížit stavy černé zvěře až na proklamovaných 5ks/1000ha, určitě nepočítá bohužel, s nějakým zachováním soc.struktury.Myslím, že v takovémto množství soc. strukturu nelze zachovat.Nikdo bohužel neví kolik času na mnoha místech na rapídní snížení stavů spolky mají.Rok,dva,tři,netuším.Poláci mají AMP už v okolí Varšavy.Navíc jejich vláda tvrdě sáhla do provádění myslivosti.Viz diskuse na www.myslivecke-forum.cz ,na cmmj.cz nebo i na stránkách myslivost.cz.Pak, že nepotřebujem silnou fungující organizaci od vedení až po OMS. Nevím kdo jim tam tu černou bude lovit,uklízet kadeváry atd.Takže AMP se na území ČR může dostat a dostane i z jiného směru- přes Polsko.
Martin Medek reaguje 26.3.2018 13:53
Vše podtstané už zde asi bylo řečeno a nedá se jinak než souhlasit. Ještě další problém který kolem sebe vnímám jsou pronajaté honitby od LČR. Nájemci platí statisícové nájemné, a jejich hospodaření je založeno z 99% jak jinak než na černé zvěři. Myslíte, že tito budou spolupracovat a stavy černé dobrovolně snižovat;-)?
Jakub Š reaguje 26.3.2018 12:00
Zareaguji též. Každý zde má odlišný názor, za vše můžou zemědělci a pod. Kdo trochu přemýšlí, je mu jasné, že problémy s černou zvěří, jsou možná větší zásluhou myslivců, než zemědělců (zemědělcem nejsem, ani tyto pojízdné chemiky příliš v lásce nemám). U nás ve spolku lovím přes třetinu černé zvěře, která se u nás uloví individuálním lovem, honitba pole a rozlehlejší smíšené lesy, s dokonalým zázemím pro černou zvěř. S čím se ale setkávám nyní, je hodně k zamyšlení (jen podotknu, že černou zvěř lovím celoročně, může se to někomu zdát neetické, ale když zvěř dobře obeznám, nevidím v tom problém). Černá zvěř u nás vždy nějaké škody působila, ale vždy v únosné míře, letos, i přes to, že černé zvěře znatelně ubylo, škody narostly. Bohužel, všichni v okolí se chytli hesla, čím větší tím lepší a díky tomu, u nás z tlup černé zvěře, kdy se jara dožívalo pár selat, z niž se velká část odlovila ještě v řepkách, ve věku lončáků a početnějších stavů zvěře dospělé, na které se bylo radost podívat, zbyla jen torza, bohužel se s tímto problémem černá zvěř vypořádává po svém. Ještě loni se na sele 35kg, které vodilo 2-5 letošáků, koukala jako na něco zcela vyjmečného, letos nám u fotopastí, nebo při osobních setkáních, začíná takovýchto případů, rapidně přibývat. Vzhledem k tomu, že je konec března a tyto bachyňky šly do chrutí během pozdní zimy, určitě se největší část teprve ukáže. Ve finále to vypadá tak, že rozcouraná selata, ryjí, kde je napadne, courají se po honitbě a staré ochozy černé zvěře postupně zanikají. Bachyně už z opatrnosti neučí hledat potomstvo potravu v lese, kde nepůsobí větší škody) Potomstvo běhá, kde ho napadne, lov je daleko složitější, neboť nedodržuje žádné ochozy, ani nemá žádný domovský okrsek a množí se, jak myši ve spíži. Bohužel, lov všeho, co se hne, podporují hlavně lidé, bez větších praktických zkušeností, kteří mají nanejvýš dobře načteno od p. Ježka a jiných samozvaných odborníků. Ostatně i jeden z představitelů SVS, jasně řekl, že snížení počtu populace černé mor nezastaví, viz. Rusko s minimálně hustotou této zvěře. (Článek lze najít na oficiálních stránkách AMP) ČMMJ problém v podstatě ani nezajímá, její představitelé občas prohlásí nějaký paskvil, viz včerejší proslov pana Janoty o tom, jak by u nás bylo hezké lovit lukem. A jinak lobování za myslivost v podstatě žádné, řešení? Jako na kolovrátku, lovte velké kusy. Kdo do lesa chodí každý den, ví jak to dopadne. Proč v myslivosti raději nevyjde pár článků od autorů, kteří vědí o čem mluví, aby poradili, jak co nejefektivněji lovit černou zvěř, jak ji lovit v rozlehlejších lánech zemědělských plodin, kde na ní čekat, kde zřizovat vnadiště. Zatím je myslivecká společnost tvořena hlavně lidmi, kteří neumí černou lovit jinak, než u smradlavé hromady humusu, nazývané vnadištěm. Tam bych hledal problém, pokud se lidé naučí černou lovit efektivně a zodpovědně, bude se jí do budoucna lovit třeba čtvrtina, ale budou se lovit trofejové a silné kusy. Pokud je vážně tak prima lovit 120kg bachyně v březnu a dorost nechat "pochcípat", je už lepší řešení černou trávit, alespon člověk nebude muset sledovat, jak kilová selata kňučí kolem maminy a postupně vyhladoví.... Myslivosti zdar!!
Drahoš Hikl reaguje 25.3.2018 21:23
Ano,oba nademnou máte jistě svoji pravdu, snad i já. Za současné stavy černé mohou myslivci a zemědělci rukou společnou.Ano takový MH a spolky co jste kolego P.Nováku zmínil v nějaké míře existují.Naštěstí našeho spolku se to netýká,co je povoleno není hospodářem ani předsedou zamítáno a bachyně není posvátná kráva.Jinak tohle téma je opravdu na písmenkovou diskusi dost problematické.To je tak na tři kafe:-)pokud se teda neomezíme jen strohou větu-Lovit vše.Jsme lidé a ne stroje.Protože nyní už lovem dospělé jen v původní zákoné době asi situaci nevyřešíme ani tím,že budem řešit co se dělalo-dělá špatně,protože není to jen o myslivcích.Tu poslední Vaši větu P.Nováku bych plně podpořil mohlo by to mít svoji váhu.
Petr Novák reaguje 25.3.2018 19:44
Dobrý den. p.Ježíková píšete to velice správně,ono se ale také nejedná jen bachyně, znám několik spolků kde střelit větší kus je považováno za ohrožení populace černé zvěře. Jsou spolky kde se vládne tvrdou rukou,nic proti dodržování daných pravidel,ale když slyším v téhle době kdy je nařízeno státními orgány lovit veškerou černou bez omezení věkové hranice, od členů spolků jak někteří myslivečtí hospodáři (určitě ne všichni,ale jejich hodně) si přivlastňují rozhodovat nad rámec svých pravomocí (i když vlastně skoro žádné nemají).V některých spolcích je ulovení bachyně nebo většího kusu stále bráno jako hrdelní hřích, po kterém musí přijít exemplární trest. Stále se setkávám s kolegy kteří si stěžují že u nich ve spolku takovéto manýry MH a předsedů existují.Stále se odebírají povolenky a na schůzích z toho kdo si dovolí ulovit nějaký větší kus dělají ty největší nepřítele zvěře potažmo myslivosti jako takové.Je to pak velice těžké když většina členů je zmanipulovaná takto myslícími lidmi.Je jednoduché všechno svádět na někoho jiného.Jen my myslivci za nic nemůžeme, za všechno můžou zemědělci (to stále slyším) všude samá kukuřice,řepka,oni nám znemožňují lov (jak bychom přeci rádi lovily a snižovaly stavy), ale když už se může lovit a státní orgány to podporují tak stejně vlastně nemůžou ale hlavně vůbec nechtějí. Situace je určitě vážná a jsem hodně zvědavej na koho se zase bude svádět až budeme sbírat uhynulá prasata a vozit do kafilérky. Ty chytrolíni si zase něco najdou.Dokud orgány státní správy si nesvolají MH a předsedy spolků a důrazně jim nenařídí aby podporovali odstřel veškeré černé zvěře, tak mám obavy že ke snížení stavů nedojde a situace se bude jen zhoršovat.
Drahoš Hikl reaguje 25.3.2018 16:44
Pane Belko já myslím,že J.Tůma se dívá na věc reálně.Víme kolik zhruba členů spolků se lovu černé věnuje.Myslím že 50% bude někde střed.A nyní tahle část členů je postavena před rozhodnutí lovit proti svému dosavadnímu přesvědčení,proti etice lovu.Protože doporučovaný a nutný celoroční lov bez ohledu na stáří a pohlaví je lov proti etice a je to tvrdý oříšek.Nikdo zde neuvedl,že vezme flintu a jakýkoli kus černé zvěře na potkání uloví.
jakub tůma reaguje 25.3.2018 09:14
Já flintu do žita nehážu. Já lovím, ale myslím si že to nikdo nezastaví.
jakub tůma reaguje 24.3.2018 20:17
Jednoduše řečeno to snížení je nereálné a připusťme si to že to za nás udělá AMP.Bohužel
Drahoš Hikl reaguje 24.3.2018 13:58
Ano p.Ježíková.Jinak samozřejmě můžou nastat mě též známé Vaše zmíněné obě varianty.Proto jsem psal,že tlak musí být i v sousedních honitbách.A samozřejmě poznám kdy se daří stavy snižovat.Poslední moje otázka v minulém příspěvku byla špatně volena.Nelze na ni rozumě odpovědět.Rychleji jsem psal,než uvažoval:-)). Nyní jsem narazil na článek ve Světě myslivosti č.3,kdy Polsko přijalo závazné opatření pro Státní lesy a Polský myslivecký svaz- 1ks černé zvěře na 1000ha bez rozlišení o jakou oblast se jedná a to do konce letošního března!V takovém časovém horizontu nesplnitelné,v podstatě zrušení chovu.U nás uváděný cílený stav v honitbách 5ks/1000ha. V ekolist.cz tato informace ve stručnosti:Situace s africkým morem prasat se v Evropě mírně horší a jedinou cestou k zastavení choroby je nalezení účinné vakcíny a proočkování celé populace divočáků. V Bruselu se na tom shodli český ministr zemědělství Jiří Milek a komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Česko podle ministra proto na výzkum uvolní milion eur (asi 25 milionů Kč)konec citace.Jinak vakcinace je v současnosti v EU zakázána i když momentálně vakcína neexistuje:-)V případě nalezení by musela být nejdřív povolena.Způsoby šíření AMP známe-zpomalit šíření(protože je to o kontaktu,atd.) snížením stavů ve spoustě honitbách jistě radikálním způsobem lze a tak je nutné k černé zvěři přistupovat i když to nebude z mnoha příčin lehké,tak aby uživatel honitby v případě nálezu AMP zvládl situaci co nejlépe.
Drahoš Hikl reaguje 23.3.2018 16:21
Jsem rád, že ten chlaďák máme a nechme využití zvěřiny být.Spolky pokud možno budou muset najít cestu,která bude pro ně přínosem. Ano AMP tu je a nezastaví se.Bohužel zatím nepřevažuje toto přesvědčení.Takže ve spolcích nastanou rozbroje mezi dvěma tábory dokud mor neudeří nejspíš u sousedů.Za druhé, pokud i sousední honitby nebudou přistupovat k intenzivnímu lovu přijde snaha vniveč.Jaký by měl podle Vás být roční reálný výsledek doporučeného intenzivního lovu v honitbě,kde se průměrně doposavad loví třeba 60ks černé?
Michal Strejček reaguje 23.3.2018 06:41
Ceny ve výkupech jsou zlodějina a naše sdružení nikdy do výkupu neprodávalo, kdyby to tak dělali všichni tak tady ta zlodějská banda prostě zanikne!
Michal Strejček reaguje 23.3.2018 06:39
Pořád se budete jenom mluvit o ceně a kolik sníte, ale asi by to spíš chtělo jít do honitby a začít lovit!! AŤ ZA NĚJAKOU DOBU MÍSTO CHOŽENÍ LOVIT NEBUDEME CHODIT ZBÍRAT KADAVERY!!!
Lubomír Černý reaguje 22.3.2018 22:03
Jak se u nás AMP rozšířil zajímá jistě každého z nás,ale podle mého je zbytečné se tím zabývat.Jen bezbřehý idealista se může domnívat,že bude vypátrán nějaký viník.Daleko důležitější je,že tu AMP je a boj s ním.Je to zřejmě boj s větrnými mlýny.Pátrám v paměti a jestli se nepletu tak přes všechna opatření v dotčených zemích to dopadlo všude stejně špatně.Jsem pesimista a nedělám si kdovíjaké iluze o dobrém konci.Nezávidím ani v nejmenším našim moravským kolegům tento boj vlastně za nás za všechny a přeji hodně štěstí..Černá je moje oblíbená zvěř a na ty "moje"tři,čtyři prasátka ročně se opravdu hodně a rád nachodím.Užívám si ještě tento lov,v podvědomí mi totiž vrtá hlavou,jak dlouho?Možná,že než se sejde rok s rokem,budu na to jen vzpomínat.Kdo ví..Jinak kol.Hikl má pravdu,co se zvěřinou bude veliký problém a pokud by se docílilo gar.výk.ceny,bylo by to jen dobře.
Miroslav Hartman reaguje 22.3.2018 21:15
Dobrej,tady na té diskuzi to jsou hrozný žvásty když to člověk čte. Múj pohled a názor na AMP.Hustota populace nepomúže k zastavení AMP jak více či méně početna tlupa nebo jedinec ma vždy šanci se setkat s nakaženým kusem,jsou honitby kde je černé málo nebo není žadná a je jích spousta ,kde je populace černé přemnožená tam se to má řešit.Nikdo nezabrání knourkovi jít na výlet i do honitby kde je i jedno prase na 1000 h.a nakazit oblast s malou hustotou populace akorát s tím bude méně práce s uklidem než tam kde je přemnožená a uklízet jich hromadu!Mě spíše opravdu zajímá jak se sem dostal.Komu vadí černá nejvíce možná zemědělcum,kteří dnešním způsobem hospodaření vyjedovali drobnou zvěř a vytvořili podmínky černé?AMP je dobrý jak vše povolit a likvidovat .Co pomůže? Na ministerstvu zemědělství lidé kteří rozumí zemědělství a přírodě,a hospodařit jako sedláci se vztahem půdě a přírodě,dnes jeto průmysl bezohledný ,tam je zakopaný pes i myslivci někde neloví né tak jak mají to je pravda,oni někteří vědí jak si střelit s nočákem prase a odvézt ho fárem ale nevědí kdy hnízdí bažant,zamysleme se všichni nad sebou a začněme dělat myslivost a zemědělci hospodařit tak aby se nemuseli naše děti za nás stydět.
jakub tůma reaguje 22.3.2018 17:03
Plně souhlasím. Svatá pravda :))))
Drahoš Hikl reaguje 22.3.2018 15:30
Předně musím odpovědět p.Ježíkové jak slušnost praví.Jsme s manželkou už sami,přes týden stravování v zaměstnání,takže naše možná max.spotřeba nebude ani polovina Vaší spotřeby.Takže rodinná,příbuzenská,sousedská spotřeba bude záležitost silně individuální.Ve spolku lovíme během několika posledních let v rozmezí 70-90ks dle sezóny.Hnůj se v mém příspěvku nevyskytuje,reakce byla na tu dnu:-))To je ale nepodstatné.J.Tůma jistě tento výraz myslel v uvozovkách a já ho tak pochopil.Pro M.Strejčka, kdo nevěří ať tam běží,výkup 10kč a nejede přesto vlak.Do diskuse jsem se nevložil za náš spolek, krom výkupní ceny,ale celkově za myslivce v republice.Při intenzivním lovu nejeden spolek problémy mít bude,ne že ne.Možnost chladícího boxu, jeho kapacita,možnosti prodeje nebo i toho vlastního zpracování je přes teplé měsíce zásadní.Ano Jakube,mít profibourárnu k dispozici je úplně ideál:-))Prostě tady by měla být podle mého garantovaná výkupní cena třeba 30-35kč/kg,zajištěn odvoz zvěřiny k dalšímu zpracování podle potřeby.Tak, aby myslivec nemusel před výstřelem přemýšlet co vlastně s uloveným kusem.Samozřejmě nereálné. Věřte,že lov mnohé odradí i přes případné zástřelné.Takže vážení kolegové nechytat se za slovíčko a můžou se i další zapojit do slušné debaty.Myslivosti zdar.
František Dvořák reaguje 22.3.2018 14:46
Asi to problém bude, ale trochu si(ač nemyslivec) rýpnu. Kolikrát se zde probíralo, že přeci si to nevymlátíte, aby bylo co dát do mrazáku. A najednou mrazáky nestačí. Kolikrát zde členové spolku, který je zapsán jako kulturní dědictví probírali, že přeci, co by starý myslivec, který již nemůže ani chodit, natož držet flintu, chtěl kus masa? Kolik vás z toho kulturního spolku zde diskutovalo, že přeci oni to jsou, kdo seděl na posedu a přitom si vůbec nepřipustil myšlenku, že ten starý myslivec byl taky mladý a že jaksi tehdy byla slušná samozřejmost, že ten kousek masa tehdy starému myslivci poskytl. Ale uznávám, že to bylo v době, kdy myslivost nebyla ještě kulturním dědictvím. Děláte si ostudu jenom sami.
jakub tůma reaguje 22.3.2018 14:19
To je ten problém obchod je něco jiného.Mastěj si kapsy akorát ve výkupu a následně obchody.Lovim ve dvou na sebe navazujících honitbách v jedné kde jsem členem je tento problém který nastává nízká cena lidi to za chvilku budou chtít zdarma. Ještě se blíží teplé období a nemáme chlaďak prostě lidi nebudou lovit. V druhé honitbě která je soukromá a mám ji kolem domu lovím aktivně jelikož majitel má profi bourárnu na hovězí a prasata si zpracovává sám respektive řezníci a poté to zpracuje pro zaměstnance nebo do výrobků opět pro sebe,nic neprodává. Jsem rád že mám tuto možnost kterou hodně využívám,prostě střelim odvezu 4km pověsim zavolám nebo napíšu a víc se nestarám.
Michal Strejček reaguje 22.3.2018 13:04
Pane Tůma, nějak se mě to pořád nezdá, stačí se například podívat na ceny v obchodě nebo na netu: http://www.goodvenison.cz/prodej-zveriny.php
jakub tůma reaguje 22.3.2018 12:49
Pane strejček zde už lidi nechtěj o 50kč za kg ani slyšet daj max 25kč jelikož už to jiní za tolik prodávají.Za chvilku jim to budete ještě balíčkovat a pak rovnou vozit v ešusech hotové uvařené.A neberte mě za slovo nemám rád jak každý hned soudí podle sebe a jinak to nemůže být.
Michal Strejček reaguje 22.3.2018 06:32
U nás ve sdružení se pořád bez problémů prodávají kusy za 50kč za kilo v kůži. Akorát to odběratelům musíme stáhnout a rozházet na díly, vykostění už zvládnou sami. Takže ty blekoty o vození kusů do hnoje a 10kč/kg si nechte pro sebe!!!
Drahoš Hikl reaguje 22.3.2018 05:42
Jakub Tůma-tak,tak:-(Takže A.Ježíková kolik kg zvěřiny ve vaší domácnosti jste schopna spotřebovat zvěřiny z černé zvěře,když už jste přišla s takovým neotřelým nápadem.
jakub tůma reaguje 21.3.2018 23:09
To je na dnu :))
jakub tůma reaguje 21.3.2018 20:45
Tak tak jak jsem říkal bude se to vozit do hnoje za vesnici.
Drahoš Hikl reaguje 21.3.2018 20:30
Rád bych viděl návrhy jak nakládat při intenzivním lovu dle doporučení předsedy ČMMJ,SVS s ulovenou zvěřinou.Výkup u nás 10kč/kg.Jednu chvíli dokonce zastaven.To si myslím může nastat kdykoli.Přijdou teplé měsíce,skladové chladící prostory u spolků nebo na sběrných místech jsou nastaveny na běžný odlov.Zájem o větší kusy mimo výkup minimální.Mimo zimní měsíce to bude ještě horší.Takže co s tím,když připustím,že se intenzívně odlovu začne věnovat většina spolků?
Jan Novák reaguje 21.3.2018 19:53
Ty 2000 kč budou dost motivující si myslím...
Michal Strejček reaguje 21.3.2018 09:55
Zase se jedná o zavedení celoplošného zástřelného. Na jednu stranu to třeba vyžene na lov i ty teoretiky co pořád jenom plácají nesmysly. Na druhou stranu může vznikat určité napětí, v mysliveckých sdruženích díky poměrně slušné částce za kus!? Ale asi je to řešení jak snížit rychle stavy černé zvěře. http://www.africkymorprasat.cz/aktuality/mze-chce-v-souvislosti-s-amp-zavest-plosne-zastrelne
Michal / admin / reaguje 20.3.2018 10:01
Myslím si , že do dvou let to bude hrůza .
Michal / admin / reaguje 20.3.2018 09:59
UHYNULÁ DIVOKÁ PRASATA OD 1.2.2018
Michal / admin / reaguje 20.3.2018 09:56
MAPA ROZŠÍŘENÍ AFRICKÉHO MORU .
Vošicky Josef reaguje 18.3.2018 10:08
Jakube máš pravdu někde dokonce jen 10kč,a prasata se sem dováží v kůži z Maďarska. To těm VETŮM nevadí!!! Pokud si toto vše dáš dohromady,tak zjistíš že tady od začátku o mor nejde ale vybití černé zvěře!!!
jakub tůma reaguje 16.3.2018 19:33
::))) lovit ale kam stim výkup zavřenej do srnců cena 20kč myslím si že po otevření ještě klesne a lidi to moc nechtěj. A až bude teplo tak to bude ještě horší.
jakub tůma reaguje 16.3.2018 09:59
Je to tak lidé s prasaty kšeftují jak se střelnými tak určitě s tzv. Úhyny. Mám to potvrzené od človeka ze zlínska. Je to česká nátura. Pak se z tohoto dělá statistyka která je absolutně zkreslená.
Vojtěch Anderle reaguje 15.3.2018 17:59
To bude tím pánové střílí se na vše a nikdo se moc nestará o dohledání podle mého názoru.určitě to nebude jen v najatých střelcích.Vedle u sousedů minulí týden padlo za večer 5 ran a výsledek 1 čuník dohledaný.
Jiří Janda reaguje 15.3.2018 13:59
Že by najatí střelci špatně dohledávali ???
Martin Medek reaguje 14.3.2018 14:19
Ostatní uhynuli na rýmečku, kašel, nebo jen tak z nudy. Taky mi to hlava moc nebere?
Vošicky Josef reaguje 13.3.2018 21:01
Tolik uhynulých divočáků asi jen tak nikdo nikde nenajde tak že určitě na stáří!!! (:).
Vladimir Benadik reaguje 13.3.2018 11:26
Dnes je uvedene,ze nasli 22 uhynutych diviakov a 2 su pozitivne na AMP,vie niekdo povedat na co uhynuli ostatne diviaky,dakujem.
Vlasta Hadr reaguje 2.3.2018 18:26
Pane kolego tuším na co asi narážíte a tyto úvahy a teze tu již padly na začátku diskuse včetně vyšetřování POL.ČR jak se sem AMP dostal a to mnohým z nás hlava nebere.
Vošicky Josef reaguje 2.3.2018 17:36
Stále čekám zda se někdo konečně odváží sem napsat pravdu o co tady vlastně jde!!! Ještě nějakou dobu počkám mám info, ale tady až tak o ten mor přeci nejde!!!
Josef Jasenský reaguje 10.2.2018 18:09
Souhlasím!!!
Tomáš Pakan reaguje 10.2.2018 12:58
Od některých jsou tu jen žvásty a žvásty ! Nechápu jak to některým z nás ještě ale vůbec nedocvaklo nebo spíše asi nechce docvaknout.. AMP tu prostě je na tom nic nezměníme. Jen můžem radikálně změnit počet odvezených prasat do kafilérie a co nejmín nechat AMP se napást v našich revírech. Chtělo by se to už probudit z mrákot. HALOO... ŠETŘÍLKOVÉ A OCHRÁNCI PRASÁTEK UŽ JE HODINA PO DVANÁCTÉ ! Měli by začít rozdávat finanční flastry těm kteří nařízení SVS ignorují. Nic víc nic mín.
Jiří Pařízek reaguje 9.2.2018 11:25
P.Dvořák na psal že se stavem černé se mělo dělat něco už dřív a mělo to být podpořeno legislativou(lov,zemědělství,motivace lovců) ted se to za 1 rok ze strachu z AMP nedožene...
Patrik Dvořák reaguje 8.2.2018 21:28
Jo, tak jak bys to řešil ty????
jakub tůma reaguje 8.2.2018 18:23
Ještě dodám, s tím že to nějak dopadne.
jakub tůma reaguje 8.2.2018 18:22
Pane Belko myslím že pan Dvořák to myslí ironicky
Patrik Dvořák reaguje 8.2.2018 09:13
No nechtěl jsem už na to nic psat, ale pro tebe všechno. Má se léčit příčina, ne důsledek, to znamená prevence je lepší a hlavně levnější než léčba, to snad chápeš ne??? Napsal jsem ( Rozsekejte pole, zakažte víc jak 25-30 jedné plodiny, mezi půdním blokem, biopás, povolení lovit nočákem nepotřebujete, těma už se loví všechna spárkatá dávno(někde a někdo)a dejte 3000,-kč zástřelné plošně a uvidíme kolik prasat se uloví za rok, dva, )Ano je to pozdě, prasata jsou místy dost přemnožený a je to dáno hospodařením na polích a v soukromých revírech. Mám známého co platí za cca 900ha lesa 60tis a druhého , který za stejnou výměru platí 600tis. a víš co??? Ani jeden ty prasata nevytluče, proč by to dělal??? Takže pokud by to byl takovej problém, vše by muselo jít stranou, ale jak říkám to se nestane, místo toho ouřada natáhne ele. ohradník, tomu se směje každej kdo tomu trochu rozumí, to prasat před migrací nezastaví. Vystřílet v dané oblasti na nulu může říct jen pitomec politik a tak můžeme pokračovat. Ano ted už to nějak dopadne, na to se mělo myslet dříve. No a kdybych jako že nemůžu, ale kdybych fakt mohl něco nařídit a chtěl černou doopravdy snížit !!!Navrhl bych-lesní honitby, zrušit nájmy přidělit je do sousedních MS, tak aby se lovilo intenzivně, dejte jim zástřelné na kus třeba 3000kč + maso střelci (lidi jsou nenažraní a peníze se taky hodí)a pole prostě jak jsem už popsal, něco by se udělalo pro krajinu, půdu a drobnou. No tak asi tak, ale to se nestane. Ti co mají soukromé revíry těm to přeju, každej se může posnažit a polaři ti taky nic nezmění, tak o co jde??? Stačí pane Belko??????? Jak říkám klid ono to nějak dopadne.
Patrik Dvořák reaguje 6.2.2018 14:05
Přečti si, co jsem napsal ještě jednou, dík.
Patrik Dvořák reaguje 2.2.2018 20:14
No nevím co se týká státních nařízení, příkazů, zákonů atd. jedna kravina za druhou, to co mají řešit neřeší. Oni asi nechápou,že kdo platí kus lesa si prasata nevystřílí a jak vzejde plodina, tak na ně nikdo půl roku nemůže, proč ti chytráci ze všech možnejch ministerstev co vzali tituly bůch ví kde, neřeší zkutečnej problém? (vejplata je daná, kam spěchat) Rozsekejte pole, zakažte víc jak 25-30 jedné plodiny, mezi půdním blokem, biopás, povolení lovit nočákem nepotřebujete, těma už se loví všechna spárkatá dávno(někde a někdo)a dejte 3000,-kč zástřelné plošně a uvidíme kolik prasat se uloví za rok, dva, jenže to se nestane. To ti chytří blbci co to mají v kompetenci budou furt buzerovat a něco zakazovat tam kde nemají. No a nebo sami nechcou,kam by jezdili na naháňky, vždyť ta myslivost pro velkou většinu myslivců, neboli lovců je už jen o vypuštěnejch kačenách, bažantech a divočácích. Tak klid ono to nějak dopadne.
Jiří Hujo reaguje 1.2.2018 09:26
To že je AMP teď na Zlínsku neznamená, že za 5 let nebude v celé ČR. Tradice na které se odkazujete vznikaly v době, kdy u nás černá byla pouze v pár oborách, ve volnosti výjimečně (za vlády Marie Terezie se podařilo v česchých zemích snížit stavy černé skoro na 0), to co je tu dnes je druhý extrém... Před 1000 lety byl lov výsadou šlechty, nejsem si jistej, že to je ta tradice na kterou chcete poukázat. Takže jak říkám, ať si dělá každý co uzná za vhodné a srovná si to s svým svědomím osobně se mi nelíbí ani střílení vodících bachyní a ani uklízení kadvérů z lesa, ale bohužel mezi těmito dvěma variantami si dnes vybíráme a je jen otázka času, než si to uvědomíme.
oldřich staněk reaguje 1.2.2018 09:03
AMP tady bohužel je(na Zlínsku) , ale to neznamená,že porušíme všechna mysl.pravidla a postř. vodící a plné bach.ve zbytku Rep.!Někomu tady jde o konec mysl.v čechách.Je to svinstvo ze str.čmmj a kvs.Brzo budou jen myši,protože všechno ostatní dělá škody a muže přenášet nějakou chorobu.Tak to státní uředníci chtějí.1000 letá trad.mysl v čechách skončí a zanikně.Bohužel spěje to k tomu.Nezapomenme, že zvěř tady byla dřív než lidé a naši předci by se tet obraceli v hrobě!Prasatum dřžím palce a doufám, že jsou mezi náma myslivci! A né lovci,kteří dokážou za 1000kč lovit vše co potkají!Mněli bychom se nad tím zamyslet a předát tu krásnou věc (myslivost)naším dětem!
Josef Jasenský reaguje 21.1.2018 11:08
Nežijí,ale mor tam asi je.:-) 1
karel zvářal reaguje 21.1.2018 09:01
To je pěkná mapka, tu maloval mladý nebo starý horár, když diviaci žijí i v Himalájích?
Drahoš Hikl reaguje 19.1.2018 16:08
Nová opatření:http://www.cmmj.cz/Aktuality/Aktuality/MZe-bude-zvysovat-zastrelne-za-ulovene-prase.aspx.Zbytek území ČR bez zástřelného.
karel zvářal reaguje 18.1.2018 15:03
Bože, proč...? A jak se asi dostal africký mor na Kavkaz, když pískomilové prasata nechovají? Z Kavkazu přes ruské stepi bez prasat do Pobaltí? To je makačka, co??? Vektor je pro ("šťastné") pány evidentně cizí pojem. Tady jde přece o to, že čím víc kusů dostane plombu, o to méně budete vymačkávat číslo veteriny (kafilerky).
Jan Novák reaguje 18.1.2018 14:29
Břéto též jsem se nad tím pozastavil a z úst Semeráda mi to připadá neštastné...
Břetislav Staněk reaguje 18.1.2018 13:59
Tak já už ničemu nerozumím .... od vypuknutí AMP se apeluje a brojí na snížení stavu prasat na max 5 - 10 ks na 1000 ha ,je jim vyhlášena "genocida! a teď čtu na Silvariu rozhovor s ředitelem SVS Semerádem,že ani jedno prase na sto kilometrech šíření nemoci nezastaví?!
Arnošt Bárta reaguje 18.1.2018 13:14
Teď jsem to na těch stránkách OMS Domažlice četl. Já si myslím, že původně to povinné nebylo. Aspoň tak jsem to pochopil, když to začalo asi 15.10. platit. Ale potom MZe 24.10. k tomu zaslalo stanovisko a tam je napsáno, že je to povinné. Tak si vytiskněte stránku z toho vašeho OMS, kde to máte uvedeno a když tak se tím obhajujte. Ale ono to bylo jen kvůli monitoringu nákazy ACH, tak to asi řešit nikdo nebude. Nikde jsem žádné sankce za porušení nečetl. No jsem zvědav co z toho monitoringu vyleze, hlavně kvůli psům.
Jan Novák reaguje 18.1.2018 11:40
Ano dost dobře to pane Bárta chápu, ale pokud SVS požádala OMS o spolupráci pak nevím, kde vzal ten JOUDA na OMSU v Domažlicích že to není povinné.Pověsí to na stránky a je...
Arnošt Bárta reaguje 18.1.2018 07:26
Pane Novák, OMS nemá s monitoringem ACH nic společného. Byla to akce SVS, která požádala městské úřady o spolupráci s rozšířením této informace mezi uživatele honiteb. Jak to budou SVS řešit pokud někdo porušil toto nařízení nevím, ale je to státní orgán, tak předpokládám, že by to řešit měli.
Jan Novák reaguje 17.1.2018 22:32
JO asi v Domažlicích na OMS neví která bije ...
Jan Novák reaguje 17.1.2018 22:29
Je monitoring povinný? Ano, monitoring je zahrnut mezi povinné úkony Metodiky kontroly zdraví zvířat. Za odevzdaný vzorek má lovec nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč. Nárok na zástřelné se nevztahuje na odevzdané vzorky odebrané v zamořené oblasti africkým morem prasat (okres Zlín) a v zóně s intenzivním odlovem (části krajů: Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský).
Jan Novák reaguje 17.1.2018 22:27
Ne pa Grcal tady je odpověd: https://www.svscr.cz/category/nejcastejsi-dotazy/caste-dotazy-v-souvislosti-s-monitoringem-aujeszkyho-choroby-u-divokych-prasat/
Pavel Grcal reaguje 17.1.2018 17:43
Pane Novak, to se zas nejaka lidova tvorivost pridala k hamiznosti :D http://www.myslivost.cz/omsdomazlice/Zastrelne-Aujeszkyho-choroba.aspx
Michal Strejček reaguje 17.1.2018 12:38
http://www.africkymorprasat.cz/aktuality/prohlaseni-cmmj-k-amp
Jan Novák reaguje 16.1.2018 19:40
Pane Grcal povinnost odevzdat vzorek barvy na OUCH byla ne že ne!
Josef Jasenský reaguje 11.1.2018 19:47
Plně s vámi souhlasím!!!
Jiří Hujo reaguje 11.1.2018 08:24
Každej má na výběr, to že se to s velkou pravděpodobností prožene postupně celou republikou a evropou je dost pravděpodobné a chápu, že někdo na některé kusy raději nevystřelí z různých důvodů, je to každého svobodné rozhodnutí a nikomu to nevyčítám. Zase na druhou stranu, až se po lese budou válet kadavéry těchto kůsů, tak by ten dotyčný měl být jeden z těch, kteří je budou tahat z lesa v igelitových pytlích a dezinfikovat místa nálezu...
Lubomír Černý reaguje 10.1.2018 17:01
Nesouhlasím se současným"lynčem prasat",nevím jak to jinak nazvat,na druhou stranu mám za to,že SVS nežádá,ale NAŘIZUJE!lov černé bez ohledu na věk,či pohlaví,proto je podle mne tato diskuse zbytečná..To už záleží na tom kterém střelci a na jeho svědomí na co zmáčkne.
karel zvářal reaguje 10.1.2018 10:14
Děkuji, pane Jasenský, myslel jsem si, že to bude spíše podhodnocené (chybí nová data). Já tu Vašu stranu tolik nenavštěvuju, je to na mě moc civilizované (dědina dlúhá jak *opel-). Plodiny (kukuřice) nejsou nutné, podívejte se na Mníšek pod Prdy: dokola jen les, ale prasata chodí až do města, stavy kolem tisícovky. Nízké stavy vyplývají z intenzivního lovu. Jen tak dál! Myslivosti zdar!
Josef Jasenský reaguje 10.1.2018 08:43
Zdravím pane Zvářal. Ne mají to blbě. Máme ulovené 2 ks. U nás jsme loni ulovili celkem 13 prasat,jak na samostatných lovech a nahánkach. U nás černá jenom přetahuje. Nemáme žádné plodiny jenom krávy a ovce. Loni jsem střelil po 14 denním intenzivním chození 1 lončáka. U nás když uvidíte jít 5 kusů pohromadě,tak jste v nebi! Hezký den.
Barbora Petráková reaguje 10.1.2018 00:02
A dále už jsem musela reagovat,jelikož jste uvedl zkreslené informace :-)
Barbora Petráková reaguje 10.1.2018 00:01
Zaujalo mně 34ks na vyradu.Nejdříve mě nenapadlo,že to je shoda,ale poznala jsem vás na fotce takže tu zase něco nepodsouvejte o problémech.
Milan Kučera reaguje 9.1.2018 23:49
A když nad tím tak přemýšlím, že bylo po republice mnoho naháňek a Vy jste se hned poznali v příspěvku, tak asi proto že víte, že tam nějaké problémy byly.
Barbora Petráková reaguje 9.1.2018 23:48
Žádná bachyne že které by padala při vyvrhovani velká selata tam nebyla.a pokud by každý poslouchal hospodáře na nástupu tak tady tuhle debatu vůbec nevedeme.
Milan Kučera reaguje 9.1.2018 23:32
Paní Petráková. Byl jsem u vás třikrát a rozhodně jsem vám v revíru škodu neudělal . Vždy mi přišla dospělá zvěř a tu jsem pustil. Já jsem si ulovené kusy prohlížel za světla a dělám to vždycky. Vaši členové se pohoršovali. Vidíte a tady mi pan Myslivec podsouvá, že jsem je ulovil asi já. Dorazil jsem k vám kvůli kamarádům a oni jezdí ke mně. Termín mi nevadí a pokud by byla akce třeba v listopadu, tak tu nemusíme řešit plné bachyně .Jak jistě víte tak v tuto dobu to není neobvyklé ani u ročních bachyněk ale ne tak v pokročilém stavu .Jinak konstatuji, že výřad byl početný.
Milan Kučera reaguje 9.1.2018 23:20
Předpokládám, že si píši s hospodářem a teď vidím, že pán pod názvem Myslivec bydlí jinde než je uvedená honitba. Pokud tomu tak je tak se omlouvám. Proto se podepisuji svým jménem, takže příspěvek je pro pana Myslivce.
Barbora Petráková reaguje 9.1.2018 23:20
Vy jste asi moc dobře nepislouchal,když tam hospodář mluvil i o správném odlovu černé zvěře,rozvracenych tlupach,následných škodách,o tom že první lovit selata apod.Takže to co jste tu napsal on sám na nástupu řekl.a taky víte,že byla s prominutím tam jako v prdeli a ani já nestála u svých dvou kusů,jelikož to nebylo reálné je v tom počtu a tmě určovat.To ze se někdo urve a střeli něco,co nemá za to si může ta osoba a její svědomí!Kromě 3 ks byl vyřad ukázkový.Termín je pokaždé stejný,je zajímavé,že předtím vám nevadil a dorazil jste :-):-):-)
Milan Kučera reaguje 9.1.2018 23:13
Ještě pro pana Myslivce. Ceník jsem nekritizoval ale pouze to jak se někteří stanoví k pokynům hospodáře. Naopak ho považuji za šalamounský jak odradit dychtivé střelce od lovu dospělé zvěře což byl asi váš záměr. Jinak doby a způsoby lovu jsou známé ale i toto je cesta jak mít v honitbě dostatek dospělé zvěře.
Milan Kučera reaguje 9.1.2018 23:03
Pane Myslivec.Každý střelec měl závodčího a ten ví kdo co lovil. Stavěl nás i stahoval . Bachyni i kňoura jsem pustil a ulovilo by je v té stráni i malé dítě a pustili je i mí kolegové kteří stáli vedle. Pohoršovali se hlavně vaši členové a my jsme ulovili jedno sele. Jestli víte co je stavovská čest tak tu jako lesník mám. Nejsem lačný na ránu a takových prasat mohu nalovit ve svém revíru spoustu. Nevím proč bych to měl dělat u vás a být za diletanta a dělat tomu kdo mne pozval ostudu. to bych neunesl. No a když píšete o průměrné inteligenci tak asi pochopíte, že když se takto budete chovat k dospělé zvěři, tak ,že zbyde mladá zvěř a selata budou dávat selata . To není těžké pochopit. O rozvrácených tlupách, absenci dospělé zvěře a pod. se toho napsalo mnoho. Nemám nic proti ulovení bachyně ale třeba v jinou dobu a za jiných podmínek . Termín naháňky v tuto dobu asi také nebyl nejšťastnější s ohledem na plnost bachyní .Myslím. že si to určitě budete zodpovídat před vašimi členy sám.Znovu podotýkám,že do chodu vašeho spolku mi nic není a pokud jsem chybně uvedl váhy a počty tak se všem omlouvám . Pokud vím tak jste to byl předloni vy kdo nabádal k váze loveného kusu a pokud se nepletu tak limit byl asi 50 kg. Jinak u vás jsem byl třikrát a nikdy jsem černou nelovil s ohledem k váze kterou jste určil. Prosím tak mi nepodsouvejte,že jsem ulovil zmíněné kusy. K těm se hrdě hlásil pán kterému jste dával úlomek ve výřadu kde dle vašeho zvyku stojí střelec u uloveného kusu. Přeji vám lesu a lovu zdar.
Milan Kučera reaguje 9.1.2018 22:37
Pani petrakov Pani Paní Petráková.Na nástupech se nebavím , chodím včas a řádně poslouchám pokyny hospodáře a hlavně závodčího střelců. Kamarád co mne pozval byl stejně znechucen a když jsem se ho zeptal kde jsou další kolegové tak mi sdělil, že z oněch důvodů podobné akce bojkotují.Jak jste si asi všimla tak honitbu jsem nejmenoval a rozhodně vím, že podobné akce se již nikdy nezúčastním. Nyní k poplatkům. Ten pán v tom velikým terénním voze co stál ve výřadu u prvních dospělých kusů zleva a čekal na úlomek neplatil ale to není podstatné. Jestli jste si nevšimla tak ta obřezaná bachyně vodila 8 malých selat a tu jsem pouštěl na štontu, stejně jako toho předloňského lončáka . No a na tu plnou bachyni se zeptejte vašich členů , ti se nad tím pohoršovali .No a jestli jste si všimla první řady pravé strany tak by jste si všimla dalších. Je to ale váš problém a jsem rád že váš člen tohle u mne nikdy neviděl a ani neuvidí . Vás nekritizuji ani nikoho z vašeho spolku. Ukočírovat takovou masu střelců není lehké, je to o tom koho si zvete . Věřím ,že to nebyli vaši členové, kteří takto lovili, protože tací jsou na odebrání povolenky.Chce se mi věřit, že jsem byl jinde a ne u vás. Ať se vám daří, přeji lesu zdar.
Já Myslivec reaguje 9.1.2018 22:01
Pro pana Kučeru: v příspěvku uvádíte nesmysly, tak bych je chtěl uvést na pravou míru. 1- stanovení váhových limitů bylo "po vyvržení" - to jste trochu opominul. Nebo jste spíš na nástupu špatně poslouchal. 2- 5000,- Kč nebylo jak uvádíte za dospělý kus DO 80 kg, ale za dospělý kus NAD 80 kg až do 100kg 3- že by některá ulovená bachyňka byla plná, o tom se nikdo nezmínil. Z těch vyvrhovaných u výřadu nebyla zádná. Ostatní vyvrhovali samotní střelci na místě ulovení. Pak je zvláštní, jak je možné, že Vy o takové bachyňce víte? Je jen spekulací, jestli jste ji neulovil právě Vy! 4- píšete, že nad stanovený limit jich byla třetina. Jak to víte, vy jste je všechny vážil? Pro Vaši informaci, nad 80 kg byly 3 kusy, nad 100 žádný. A 3 kusy ze 34 není jedna třetina. 5- píšete, že ti, kdo ulovili kusy nad stanovený váhový limit, stejně nic neplatili. Jak to zase víte? Opět mě napadá pouze jediné vysvětlení, že jste právě Vy mohl být tím, kdo ulovil některý z těch větších kusů. Protože je pravda, že jeden hříšník se opravdu ke svému úlovku nepřihlásil. 6- napřed si stěžujete, že na naháňce někdo stanovil ceník za lov velkých kusů černé zvěře, ve druhé polovině příspěvku ale píšete "myslí si někdo, že když se odloví dospělé kusy, že se sníží stavy". Vždyť si sám protiřečíte, průměrně inteligentní člověk pochopí, že uvedené opatření naopak má pomoci ke snížení stavů černé zvěře. Když už máte tu potřebu komentovat veřejně Vaše zážitky, tak alespoň buďte korektní a pište pravdu a ne Vaše smyšlené nesmysly. A nebo příště lépe na nástupu poslouhcejte. S pozdravem, hospodář.
Barbora Petráková reaguje 9.1.2018 21:46
Pane Kučera:Pokud jste se ráno na nástupu nebavil, tak jste jistě slyšel, že hospodář říkal 80kg a 100kg vyvržené prase.Dále dle myslivecké etiky každého lovce! Tuto podmínku na mincíři splňovala 3 prasata!Můžete mi říci jak tak dobře víte, že potrestaní pokutu nezaplatili?Pokud umíte počítat, tak jistě víte, že 3 z 34 kusů není jedna třetina.Dále by mě zajímalo jak tak najisto víte kolik selat bachyˇka vedla a kde jste přímo viděl jak z bachny při vývrhu padají selata?Asi jste byl na naháňce někde jinde?Uvědomujete si, že akorát špiníte dobré jméno daného sdružení?Kamrád co vás pozval, vám určitě poděkuje za to jak se tu vyjadřujete!
Milan Kučera reaguje 9.1.2018 17:32
Pane Grcal. Já jsem jenom popsal jak to jinde chodí a je to jen o svědomí jak se komu dobře spí .Srnu sice lovíme po říji ale rozhodně ne před kladením srnčat, viz embrionální latence . No a myslivost pro peníze rozhodně nedělám, patří k mé práci a jen jsem poukázal na to jak je v našem státě snadno vše zneužitelné to co se točí okolo financí.Jinak přeji všem myslivcům aby jednou měli na co chodit.
karel zvářal reaguje 9.1.2018 16:31
Mně se také lehce zvedaly koutky, když jsem četl poslední vstupy. Právě tento film mi to připomnělo, akorát že se nepotkali u Kolína, ale na Valašsku:-) Jaktože jste u vás jenom zežloutli? Nejsou lidi, nebo jste předběhli dobu?-) http://www.africkymorprasat.cz/files/uploads/mapy/180108/bar.png
Josef Jasenský reaguje 9.1.2018 12:21
Pane Zvářal,tak jsem se dlouho nezasmál! Je fakt,musíme to brát jak to je.Hezký den.
karel zvářal reaguje 9.1.2018 08:10
https://youtu.be/Q1priYRkWfU :-)
Josef Jasenský reaguje 9.1.2018 05:30
Pane Křížka tady už nemá cenu radit. Počkáme na jejich názory ,až budou mít AMP. Já jsem ze Všeminy. Mějte se.
Dušan Křížka reaguje 8.1.2018 22:12
Je vidět, že ač se zde stále dokola diskutuje o potřebě tlumení černé, někteří si stále neuvědomují, že pokud k tomu nepřistoupí ihned, budou jak již někdo napsal možná za rok, ale taky i dříve lovit prasata jen do kafilerie. Pro p. Jasenského jsem z Veselé.
Pavel Grcal reaguje 8.1.2018 20:24
Ano, ale on je krytej, protoze nezakazal lov, jen ho zpoplatnil
Josef Jasenský reaguje 8.1.2018 19:29
Pane Grcal my jsme od začátku brali zástřelné,ohledně AMP. U nás ACH není aktuální.Pro pana Kučeru. Toho hospodáře by měli okamžitě potrestat! Toto si u nás nikdo nedovolí. Je to jenom neschopnost v jejich spolku.
Pavel Grcal reaguje 8.1.2018 19:03
Samozrejme je to boj s AMP a v poradku, lepsi ted nez pak strilet bachyni od selat nebo vam to tak neprijde. Srnu nebo lan taky strilite plnou a nikomu to nevadi. Pokud vam vadi, ze zastrelne odevzdavate, tak nelovte v rezijce, ale jdete do sve honitby, pokud vas i jinam vzali. To sou narky, ja myslel, ze nedelate myslivost pro penize. Jinak neni to zastrelne, ale byla to odmena za odevzany vzorek na vysetreni ACH, nebyla povinnost to odevzdavat
Milan Kučera reaguje 8.1.2018 16:23
Oprava 10.000Kč
Milan Kučera reaguje 8.1.2018 16:20
Vážení pánové.Tuto sobotu jsem byl pozván na naháňku . Cituji slova hospodáře. Loví se sele a lončák, dospělá zvěř do 80 kg za 5000 tis. Kč, nad 100 kg za 1000 tis. Kč . Z jedné ulovené bachyně vypadlo 7 selat, druhá ulovená jich vodila 8, na výřadu z celkového počtu 34 ulovených jich byla třetina, kde tedy střelci měli platit poplatek a neplatili. Zeptám se je tohle myslivost a boj s AMP, myslí si někdo , že když se odloví dospělé kusy, že se sníží stavy. No a ještě poznatek k zástřelnému . Za poctivý odlov selat na čekané mi zástřelné sebere zaměstnavatel, jinému myslivci honební společenstvo , . . , Pánové a co takhle naháňky v tuto dobu kdy z vyvržených dospělých bachyní padají selata jak jsem viděl o tomto víkendu . Je to boj s AMP nebo pouhá prasečina. Kam se podělo zástřelné které berou myslivcum zaměstnavatelé nebo honební společenstva . Motivace nebo demotivace mrznout, krmit a penízky papkají jiní.
Josef Jasenský reaguje 8.1.2018 11:41
Pane Bárta vůbec se neserte a nahlas te tuto událost.Jinak se to nebude brát vážně. Musíme dodržovat co je dané! V této situaci nemužem být lhostejní. Hezký den.
Zdeněk Bárta reaguje 7.1.2018 20:59
Dobrý den.Dneska jsme se byli podivat v sousedni honitbě na hromady u našich hranic a neverili by jste jak se tam intenzivne krmi a pozor nelovi jen dve naháňky za rok.Tak kde jsou zákazy a postihy za přikrmování černé zvěře nikde máte peníze tak můžete všechno.Tady to je jeden velkej chocholouskov a zase penize na úkor naší myslivosti
Tomáš Pakan reaguje 5.1.2018 12:49
OMLUVA ZA DVAKRAT PRVNÍ TŘI VĚTY
Tomáš Pakan reaguje 5.1.2018 12:45
Dobrý den všichni. AMP se prostě u nás at už jakýmkoli způsobem vyskytl tak je potřeba ho RADIKÁLNĚ řešit ! Čím mín prasat bude tím více jich přežije.. Dobrý den všichni. AMP se prostě u nás at už jakymkoli způsobem vyskytl tak je potřeba ho RADIKÁLNĚ ŘEŠIT ! Takže nechápu společnosti a jednotlivce kteří to ještě nepochopili nebo spíše nechtějí pochopit ! Zakazování lovu dospělých a těžších kusů na nahánkách pod různými tresty je směšné. A hlavně proti nařízení SVS. Někde to řeší zase šalamounsky že to vlastně nezakazují ale co je nad určitou hmotnost střelec má doplatit za 50kc kg. Takže zase nesmysl. Střelci se bojí střílet takže efekt pro snížení stavů skoro žádný. A když už někdo něco uloví jsou s toho zbytečné nepříjemnosti. Nařízení SVS se ne úplně všude totálně ignoruje...
Patrik Dvořák reaguje 5.1.2018 12:19
Pane Strejčku, nevěřím tomu a nedovedu si představit, jak chcete přinutit zemědělce pokud se tak vůbec dají nazvat, aby hospodařili rozumě. Ty 100ha lány kukuřice, řepky a ještě někde mnohem větší nikdo nerozseká, to Babiš nikdy nedovolí a sami zemědělci taky ne, oni nic už jinak dělat neumí.
karel zvářal reaguje 5.1.2018 09:01
Tak tak, dobře to říká předseda. Ta mapka SVS je jistě dobrá, jen bych doplnil o 1-2 barvičky: nad 60 ks a nad 100. Je tam 23 honiteb šedě označených, malých i velkých. V 2000 ha honitbě střelit 30 ks, je jak dát hluchém dobrú noc – A jsme z obliga!- tak jako ostatní, co plní na maximum:-)) Určitě je lepší lovit a zužitkovat, než zásobovat kafilerku. U nás si také mysleli, že mor je ještě daleko...
Michal Strejček reaguje 5.1.2018 06:56
Vážení kolegové myslivci, v posledních dnech jste se dozvěděli o rozšíření AMP mimo oplocenou zónu v oblasti okresu Zlín. Pro ty z Vás, kteří jste doufali, že se šíření AMP podaří zastavit uvnitř elektrických a pachových ohradníků, je to jistě smutné zjištění. Již dříve jsem publikoval, že jsem k této snaze spíše skeptický. Jsem přesvědčen, že ani trvalé oplocení drátěným plotem by toto šíření nemohlo zastavit, vzhledem k nacházejícím se obcím a s tím související nutné průchodnosti území v dané oblasti. Současně jsem Vás požádal o zintenzivnění lovu černé zvěře v celé republice. Blíží se doba, kdy si řekne většina z Vás, kam až AMP postoupí a jaké případné důsledky bude mít toto šíření pro Vás samotné a pro myslivost v ČR vůbec. Věřte mi, že bude. Na základě poznatků z Polska, Ukrajiny, Ruska, Běloruska a z Pobaltských rebublik můžu říci, že pro populaci černé zvěře opravdu zdrcující. Ty z Vás, kteří si myslíte, že jde jen o nafouknutou bublinu, ubezpečuji, že o zveličování problému nejde. Je potřeba si uvědomit, že současně s úhynem černé zvěře dojde nejpravděpodobněji k rozšíření nákazy ve velkochovech prasat a i v individuálních domácích odchovech v ČR. S tímto souvisí významé ekonomické ztráty nejenom u těchto chovatelů, ale i s výrazným negativním dopadem pro státní kasu. Chtěl bych poděkovat těm myslivcům, kteří si tento stav uvědomili a zintenzivnili lov černé zvěře ve svých honitbách. Vás, kteří si stále myslíte, že se Vás to nedotkne, mohu pouze varovat před tím, co nastane téměř s jistou pravděpodobností. Bachyně a větší kusy černé zvěře, které neustále chráníte "obehranou písničkou" o nestřílení matek při individuálních a hlavně společných lovech, budete nejspíše v brzké době sbírat do igelitových pytlů a následně dopravovat za pomoci určených osob do kafilerních boxů k nutné likvidaci. Nemohu dnes předjímat, jaké rozhodnutí padne ze strany státních institucí. V pátek 5.1.2018 zasedá opět krizový štáb na Ústřední veterinární správě k dané situaci. ČMMJ je opět na toto zasedání přizvána. Jedním z našich návrhů bude mimo jiné i opětovné navrácení zástřelného pro lovce černé zvěře v letošním roce. Vzhledem k závažnosti celé situace budeme podávat návrh ministru zemědělství, aby v nasledujícím období okamžitě zasáhl do způsobu obhospodařování zemědělských pozemků v ČR. Pokud si odpovědní činitelé uvědomí vážnost celé situace, musí si současně uvědomit také příčiny tohoto stavu. V následujícím týdnu proběhne na ústředí ČMMJ jednání za přítomnosti oslovených odborníků z ČR a SR, kteří by svými praktickými, odbornými a vědeckými zkušenostmi mohli přispět k návrhu řešení tohoto významného problému. Se závěry tohoto jednání a s návrhy řešení ze strany ČMMJ neodkladně seznámíme MZe a SVS a další dotčené instituce. Současně budeme také informovat mysliveckou veřejnost. Pokud si ovšem většina z Vás, uživatelů, nájemců a vlastníků honiteb, neuvědomí vážnost situace a nezačne černou zvěř bez ohledu na počet, věk i pohlaví okamžitě lovit na celém území ČR, je snaha o řešení tohoto problému téměř mizivá. Způsob zemědělského hospodaření je na jedné straně jedním z hlavních faktorů nárůstu stavu černé zvěře. Na straně druhé si je nutno přiznat, že neustálé dlouhodobé podceňování výzev ke změně způsobu obhospodařování a lovu černé zvěře ze strany myslivců, stejnou měrou přispěla k této situaci. Pouze okamžité radikální řešení přemnožené populace černé zvěře může napomoci k zastavení šíření této choroby. Zdůrazňuji slovo radikální. Znova si dovolím zopakovat. Pokud nebudeme lovit veškerou černou zvěř, kterou potkáme, s jistotou budeme sbírat. Státní instituce ve snaze k zamezení šíření této nákazy mohou přistoupit i k daleko radikálnějšímu řešení. Pokud myslivci nenapomohou k zcela zásadnímu snížení stavů černé zvěře v našich honitbách, dá se předpokládat, že černou zvěř na celém území nebudou lovit jen současní uživatelé, vlastníci a nájemci honiteb. Nemohu a nechci předjímat závěry z následujících jednání dotčených organizací. Vždy jsem tvrdil, více hlav, více rozumu a čím více praktických zkušeností, tím lépe. Pokud ví někdo z Vás, jak zastavit šíření této choroby bez radikálního řešení snížení stavů černé zvěře, budu velice potěšen, pokud se ozvete s konstruktivním návrhem na adresu predseda@cmmj.cz. Ing. Jiří Janota předseda Českomoravská myslivecká jednota, z.s. Tel: +420 221 592 961 Email: cmmj@cmmj.cz Web: www.cmmj.cz pracoviště: Lešanská 1176/2a, 141 00 Praha 4 sídlo: Jungmannova 32/25, 115 25 Praha 1
Michal Strejček reaguje 5.1.2018 06:44
Vážení kolegové myslivci, v posledních dnech jste se dozvěděli o rozšíření AMP mimo oplocenou zónu v oblasti okresu Zlín. Pro ty z Vás, kteří jste doufali, že se šíření AMP podaří zastavit uvnitř elektrických a pachových ohradníků, je to jistě smutné zjištění. Již dříve jsem publikoval, že jsem k této snaze spíše skeptický. Jsem přesvědčen, že ani trvalé oplocení drátěným plotem by toto šíření nemohlo zastavit, vzhledem k nacházejícím se obcím a s tím související nutné průchodnosti území v dané oblasti. Současně jsem Vás požádal o zintenzivnění lovu černé zvěře v celé republice. Blíží se doba, kdy si řekne většina z Vás, kam až AMP postoupí a jaké případné důsledky bude mít toto šíření pro Vás samotné a pro myslivost v ČR vůbec. Věřte mi, že bude. Na základě poznatků z Polska, Ukrajiny, Ruska, Běloruska a z Pobaltských rebublik můžu říci, že pro populaci černé zvěře opravdu zdrcující. Ty z Vás, kteří si myslíte, že jde jen o nafouknutou bublinu, ubezpečuji, že o zveličování problému nejde. Je potřeba si uvědomit, že současně s úhynem černé zvěře dojde nejpravděpodobněji k rozšíření nákazy ve velkochovech prasat a i v individuálních domácích odchovech v ČR. S tímto souvisí významé ekonomické ztráty nejenom u těchto chovatelů, ale i s výrazným negativním dopadem pro státní kasu. Chtěl bych poděkovat těm myslivcům, kteří si tento stav uvědomili a zintenzivnili lov černé zvěře ve svých honitbách. Vás, kteří si stále myslíte, že se Vás to nedotkne, mohu pouze varovat před tím, co nastane téměř s jistou pravděpodobností. Bachyně a větší kusy černé zvěře, které neustále chráníte "obehranou písničkou" o nestřílení matek při individuálních a hlavně společných lovech, budete nejspíše v brzké době sbírat do igelitových pytlů a následně dopravovat za pomoci určených osob do kafilerních boxů k nutné likvidaci. Nemohu dnes předjímat, jaké rozhodnutí padne ze strany státních institucí. V pátek 5.1.2018 zasedá opět krizový štáb na Ústřední veterinární správě k dané situaci. ČMMJ je opět na toto zasedání přizvána. Jedním z našich návrhů bude mimo jiné i opětovné navrácení zástřelného pro lovce černé zvěře v letošním roce. Vzhledem k závažnosti celé situace budeme podávat návrh ministru zemědělství, aby v nasledujícím období okamžitě zasáhl do způsobu obhospodařování zemědělských pozemků v ČR. Pokud si odpovědní činitelé uvědomí vážnost celé situace, musí si současně uvědomit také příčiny tohoto stavu. V následujícím týdnu proběhne na ústředí ČMMJ jednání za přítomnosti oslovených odborníků z ČR a SR, kteří by svými praktickými, odbornými a vědeckými zkušenostmi mohli přispět k návrhu řešení tohoto významného problému. Se závěry tohoto jednání a s návrhy řešení ze strany ČMMJ neodkladně seznámíme MZe a SVS a další dotčené instituce. Současně budeme také informovat mysliveckou veřejnost. Pokud si ovšem většina z Vás, uživatelů, nájemců a vlastníků honiteb, neuvědomí vážnost situace a nezačne černou zvěř bez ohledu na počet, věk i pohlaví okamžitě lovit na celém území ČR, je snaha o řešení tohoto problému téměř mizivá. Způsob zemědělského hospodaření je na jedné straně jedním z hlavních faktorů nárůstu stavu černé zvěře. Na straně druhé si je nutno přiznat, že neustálé dlouhodobé podceňování výzev ke změně způsobu obhospodařování a lovu černé zvěře ze strany myslivců, stejnou měrou přispěla k této situaci. Pouze okamžité radikální řešení přemnožené populace černé zvěře může napomoci k zastavení šíření této choroby. Zdůrazňuji slovo radikální. Znova si dovolím zopakovat. Pokud nebudeme lovit veškerou černou zvěř, kterou potkáme, s jistotou budeme sbírat. Státní instituce ve snaze k zamezení šíření této nákazy mohou přistoupit i k daleko radikálnějšímu řešení. Pokud myslivci nenapomohou k zcela zásadnímu snížení stavů černé zvěře v našich honitbách, dá se předpokládat, že černou zvěř na celém území nebudou lovit jen současní uživatelé, vlastníci a nájemci honiteb. Nemohu a nechci předjímat závěry z následujících jednání dotčených organizací. Vždy jsem tvrdil, více hlav, více rozumu a čím více praktických zkušeností, tím lépe. Pokud ví někdo z Vás, jak zastavit šíření této choroby bez radikálního řešení snížení stavů černé zvěře, budu velice potěšen, pokud se ozvete s konstruktivním návrhem na adresu predseda@cmmj.cz. Ing. Jiří Janota předseda Českomoravská myslivecká jednota, z.s. Tel: +420 221 592 961 Email: cmmj@cmmj.cz Web: www.cmmj.cz pracoviště: Lešanská 1176/2a, 141 00 Praha 4 sídlo: Jungmannova 32/25, 115 25 Praha 1
karel zvářal reaguje 3.1.2018 20:27
Nad Lípou se moc nestřílí, protože velice není co, podobně jako na Kudlově. Já psal o silnici 492, když přejdou (nedej bože)z červené zóny do toho šedého. A není podstatné, kolik se jich střelí (pro statistiky), ale kolik tam zůstává. A takových placů s desítečkou tam je hafo.
Stanislav Trčka reaguje 3.1.2018 19:19
Pro karel zvářal:to rozryté na fotce je tam možná víc jak měsíc.Z odpolední jsem je i několikrát viděl(asi 10ks).Kdo se snaží snižovat stavy divočáků je vidět na stránkách svscr.Podle barev na mapě přibližně vidím jak kdo střílí.A nad Lípou se moc nestřílí.
karel zvářal reaguje 3.1.2018 09:52
A když někdo loví, protože to situace vyžaduje, udělají mu kamarádi takovou legrácku. Ne, to není od tornáda, to je jen cesta k posedu se stromy zlomenými lanem od traktoru. Kdyby to bylo před rokem, ještě bych to pochopil. Ale v situaci, kdy se má intenzivně lovit, na to budem házet bobek, protože to je NAŠE honitba… Holt, jaký si to kdo udělá, takový to bude mít: Kdo chce hodně, nakonec splače nad vejdělkem... Tak to v tom našem českém Absurdistánu chodí:-/ Černé zdar, moru zmar!
karel zvářal reaguje 3.1.2018 09:45
Myslím si, že na tom nejsem se znalostmi černé zvěře hůře než RNDr. Malvica-) nebo Ing. Jihlavský-), natož v našem červeno-zeleném regionu. Do listopadu se dařilo držet virus pod kontrolou, ale bylo jen otázkou času, kdy se to dostane mimo ohradníky. Proslýchá se, že kvůli nedostatku financí chtějí zrušit elektrický ohradník-((( Západně a severně jsou stavy prasat daleko vyšší než jižněji či východněji. Takže nechat zatím tak, jinak to bude postupovat velmi rychle!! Nejnovější nález u Kudlova mě nechává v klidu, tam nikdy prasat nebylo hodně, dobře to hoši hlídají. Zato u té Lipy to zavání průserem. Pokud se dostanou nějaké kusy za 492-ku, nebude kafilerka stíhat. Ještě loni jsem kluky z Bolkova chválil za myslivecký přístup, ale to jsem asi neměl dělat. Momentálně je tam stav JAKO NIKDY DŘÍVE, což mi potvrdil i starousedlík. Myslivec ani nemusí šplhat na žebř, stačí jen zastavit…
Leon Zumr reaguje 2.1.2018 11:37
Tady by měli číst odpovědné osoby a začít s redukcí pohádkářů a ochranářů černé :-)))
Patrik Dvořák reaguje 1.1.2018 19:22
Zdravím, celé je to takové podivné, prve řekli, že je 100% úmrtnost, pak najdou x desítek prasat, cca polovina je potvrzena ńa mor, nikdo neřekl co ten zbytek, pak masírují veřejnost, že je v rizikové oblasti cca 20 posledních prasat(lež jako věž) nakonec člověk slyší, že se to roztáhlo dál a ještě lepší, prý nějakej zbohatlík co má v dané oblasti golfové hřiště se chtěl prasat zbavit a tak je to udělaný uměle. Tak kde je pravda??? Co se týká příspěvků v telce, to jsou takový kecy, že člověk neví jestli se má smát nebo brečet. No hodně zdaru a vše nej do novýho roku.
František Dvořák reaguje 1.1.2018 16:06
Kdybych nabídl soukromému hospodáři, který by se rozhodl odchovávat selata, 5 letou bachnu a mladou prasničku za stejnou cenu a on si vybral tu starou báru, řekl bych mu do očí, že je ůl s velkým V. Může mi někdo vysvětlit, co se stane nyní v době říje, když jsou rodiny rozmlácený a staří kanci vybiti, zůstali tam pouze mladá zvířata obojího pohlaví, bachyňky budou všechny březí. Pokud se to vymlátí do doby něž budou vrhnout, budiž, pokud se narodí selata a bachyňky od nich se zastřelí, mám takový dojem, že těmto hladem umírajícím selatům budou pachové ohradníky pouze k smíchu. Ony totiž stavy prasat jsou závislé také na tom, kolik selat se narodí.Tady si rozhodně myslím, že budoucnost v rození selat mají mladé bachyňky před starými unavenými těly starých bachyní. Za další a velmi důležitý prvek považuji dávno poctivě praktikovaný odstřel dospělých kňourů v době chrutí. Ti totiž byli jediní, kdo dokázal zabránit tomu, aby bylo v rodině oplodněno více bachyň jak jedna.
Josef Jasenský reaguje 30.12.2017 14:51
Pane Křížka to sem tady napsal už před měsícem. Nikdo tady neodepsal. Až to budou mít v honitbě i ti ochránci kanců a bachyní,tak budu zvědavý jak potom budou chytří. Kde jste v honitbě? hezký den
Dušan Křížka reaguje 29.12.2017 22:29
Tak kolegové, je to zde. AMP potvrzeno vně ohradníků. Takže diskuze o lovu bachyní a kňourů je snad už i pro ty snílky, kteří si mysleli, že se jich to netýká bezpředmětná. Prosím zamyslete se nad tím a dělejte vše pro snížení stavů černé zvěře, ať nemusíte v brzké době lovit jako my jen do kafilerie.
Josef Jasenský reaguje 30.11.2017 07:45
Nerad bych byl nositelem špatných zpráv,ale kruh červené zony se bude rozšiřovat.
Josef Jasenský reaguje 22.11.2017 17:51
Kdyby ta mortalita byla 100%,tak by jsme ted měli po starostech. KVS dá na internet jenom to co potřebuje. Přijedte se podívat na ty el.ohradníky a budete zírat. Od začátku je to brané ležérně! My tady žijeme a lovíme(tedy lovili jsme),takže nemusíme nikomu nic nalhávat. hezký večer
tomáš pátek reaguje 21.11.2017 21:20
Dobrý večer chtěl bych se zeptat jaká imunita když se uvádí na netu že u tohoto moru je 100% mortalita?
Josef Jasenský reaguje 21.11.2017 15:36
Tu vám můžu popsat naprosto přesně.Je to v ř..i.Jak psal pan Jiří. Začne chrutí a prasata,která jsou imuní jsou zároven přenašeči.Takže se můžem modlit. Věřte,že není konec.
Jiří Hujo reaguje 25.10.2017 07:41
Tak to si nemyslím, v té kritické oblasti uzavřené pachovými ohradníky se pořád pohybuje okolo 70 ks divokých prasat, které jsou potenciálními přenašeči nákazy, navíc by mělo pomalu začínat chrutí a tím pádem větší migrace zvěře tak jsem zvědavej, jestli se podaří udržet nákazu v této oblasti... Byl bych rád, pokud by to tak bylo...
Patrik Dvořák reaguje 28.9.2017 22:40
Nejhorší je na tom to, že ti trotli si myslí, že ty divočáky odstřílí všechny, jak řekl mistr Jurečka. Pane bože vidíš to???
Zdeněk Cedidla reaguje 27.9.2017 13:58
Bohužel státní veterinární správa a příslušná ministerstva,hlavně to Jurečkovo problém moru řeší velmi liknavě.Každý ze zkušených myslivců a hospodářů ví,že ulovit prase není tak jednoduché,co to je prosezených hodin a času.Je nutné taky znát způsob chování a život černé zvěře.Elektrické a pachové ohradníky nic neřeší,prase když jde tak jde a nezastaví ho ani oplocenka.Odchytové klece budou fungovat hlavně v zimě při nedostatku potravy.Nejrychlejší a nejůčinnější způsob by byl jak píše kolega Čechovský - otrava.Prostor měl být obehnán plotem tak jako obora a potom rozdělen na úseky a v nich pak prasata vystřílet.Mám vážné obavy,že tímto způsobem se prasata dostanou z vymezeného prostoru ven a bude průser jak Brno.Protože o moru se tady mluví 3 měsíce a výsledek vlastně žádný.Za chvíli bude chrutí a prasata se dají do pohybu.
Zdeněk Cedidla reaguje 27.9.2017 13:58
Bohužel státní veterinární správa a příslušná ministerstva,hlavně to Jurečkovo problém moru řeší velmi liknavě.Každý ze zkušených myslivců a hospodářů ví,že ulovit prase není tak jednoduché,co to je prosezených hodin a času.Je nutné taky znát způsob chování a život černé zvěře.Elektrické a pachové ohradníky nic neřeší,prase když jde tak jde a nezastaví ho ani oplocenka.Odchytové klece budou fungovat hlavně v zimě při nedostatku potravy.Nejrychlejší a nejůčinnější způsob by byl jak píše kolega Čechovský - otrava.Prostor měl být obehnán plotem tak jako obora a potom rozdělen na úseky a v nich pak prasata vystřílet.Mám vážné obavy,že tímto způsobem se prasata dostanou z vymezeného prostoru ven a bude průser jak Brno.Protože o moru se tady mluví 3 měsíce a výsledek vlastně žádný.Za chvíli bude chrutí a prasata se dají do pohybu.
Patrik Dvořák reaguje 26.9.2017 10:58
Zdravím všechny, včera jsem viděl příspěvek v telce, že i policie může lovit divočáky a do akce jdou dneska, no a pan ministr Jurečka řekl, že doufá že se odlov zvedne a že by v postižené oblasti bylo nejlepší odlovit všechny divočáky. Tady jasně vidíte, jací blbci nám vládnou, když se podívám na příspěvek v pořadu ADOST, jak slibovali změnu ohledně řepky a pak za nějakou dobu pan Jurečka se v telce chlubí tím, že byl rekordní výnos řepky, tak fakt člověk neví. No hlavně, že ty divočáky pobijou všechny, tak lovu zdar policajti.
Pavel Hudec reaguje 11.8.2017 22:50
Jane X, máte špatné informace, pravděpodobně ze sdělovacích prostředků. Měl by jste si najet na stránky SVSCR nebo MeZ. Zde máte informace pravdivé. Jinak pro vás, myslivci v ochranné zóně jsou proškoleni a tam kde jsou již umístěny kontejnery na zastřelenou černou se volí. O odměnách lovci si můžete také najít na stránkách MeZ a SVSCR. A k vašemu druhému příspěvku, viry jsou v přírodě, ale můžete mi prosím sdělit jak se takový vir dostal nejméně 400 km /od posledních nálezů, Polsko/ na Moravu, aby zde začal likvidovat přemnoženou černou, když jsou lokality v Čechách s daleko většíma počtama černé . Jak si představujete řešení situace armádou, policií a profesionálními lovci ?
Jan Olejníček reaguje 5.8.2017 19:33
Ale podél těch cest to bude jednodušší, že?
Rainer reaguje 31.7.2017 15:29
Nedopsal jsem to. Ohradník by měl být dlouhý cca 45 km. Za předpokladu, že by se jednalo o čtverec, tak by jedna strana měla délku cca 11 km. Čtverec by tedy měl cca 12 100 ha.
Rainer reaguje 31.7.2017 15:27
Teď píšou, že by se měl vybudovat elektrický ohradník. https://www.novinky.cz/domaci/444993-na-zlinsku-plati-kvuli-africkemu-moru-prasat-stav-nebezpeci.html
Jan Nový reaguje 28.7.2017 18:41
já bral v úvahu jen jeho názory a závěry ohledně AMP, ostatní plky neberu na zřetel, to tam asi nepatřilo. P.Rainere, můj otec byl asi jako Váš děd a souhlasím s Vámi. JZDaci by to zazdili, ale dnešní "lovci" to udělají také. Moc vyhlídek na zlepšení asi není(z mého pohledu)
Jan Olejníček reaguje 28.7.2017 11:09
S Řehákem se dalo ve většině souhlasit. Až na ten závěr, kdy mluvil o řízení myslivosti. Jímá mě hrůza při pomyšlení, že by myslivost na 75% honebních pozemků měli řídit jezeďáci. Současná podoba je jeden extrém a on navrhuje další extrém.
Rainer reaguje 28.7.2017 08:52
Pane Nový, myslím, že my bychom se dohodnout dokázali :-) (i když vidím, že píšete o všeobecné domluvě). U mě jde o to, že já prostě Řehákovi nevěřím. Možná mu křivdím, ale dlouhodobě vyjadřuje názor, že doteď/dříve se dělalo všechno špatně a jenom oni "kluci z Asociace profesionálních myslivců" ví jak na to. Jsem u nás v rodině 3. generace myslivců a těžko mohu i s ohledem na moji zkušenost s myslivostí (asi 22 let výkonu myslivosti, možná i více, musel bych to spočítat) souhlasit s tím, že bylo/je všechno špatně. Děda, dokud byl živ, by za myslivost dýchal a vím co tomu věnoval času a energie, proto možná přehnaně reaguji na takovéto odsuzování minulého vývoje myslivosti.
Jan Nový reaguje 27.7.2017 18:16
pane Rainere, vidíte a to asi bude jeden z důvodů, proč se nedokážeme domluvit(všeobecně). Já ho neznám, je mi úplně jedno, kam kandidoval a co dělá. Jen jsem si vyslechl jeho "povídání" a s mnoha názory nejde než nesouhlasit. Vy ho hodnotíte jako kandidáta na funkce apod.. a co říká je pro Vás špatné, škoda..
Laďa Novotný reaguje 27.7.2017 13:01
Pane Havlíček chtěl jsem tím říct, že příspěvek pí. Ježíkové je tzv. k hovnu TOMU ROZUMÍTE ???
Rainer reaguje 27.7.2017 12:11
Dobrý den pane Nový, poslouchal, ale u tohohle člověka, který kandidoval na funkci v ČMMJ mi vadí, když se pasuje do role spasitele české myslivosti a u takové blbky jako je Drtinová se naváží do myslivců. ČMMJ má mnoho problémů a ani já nešetřím kritikou, ale vypouštěním mouder u Drtinové se toho opravdu mnoho nevyřeší.
Jan Nový reaguje 27.7.2017 11:58
Pane Rainere, asi jste ho moc neposlouchal, ale dle mého názoru s ním v hodně věcech jen lze souhlasit. Nikdo jiný jen myslivci(uchraňování samičí zvěře, komerce-např.placené naháňky...vidina lovu a masa atd...) a zemědělci(způsobem velkoplošného hospodaření) mohou za nadměrné stavy této zvěře. A ještě jedna podstatná věc-zatím absolutně nefunkční komunikace mezi těmito složkami.Ale to jsou věci známé a mnoho myslivců je nepřijme, protože by o hodně přišlo
Rainer reaguje 27.7.2017 08:10
Tak teď už máme po problému. Tenhle chytrák má recept na všechny problémy nejen myslivosti, ale celé ČR. Kdyby slovenští kolegové chtěli, tak Vám ho tam rádi pošleme, nebudeme za to nic chtít a nebudeme ho chtít zpátky. https://video.aktualne.cz/dvtv/nedisciplinovanych-myslivcu-je-hodne-jsou-nebezpecnejsi-nez/r~665d601e720d11e793d0002590604f2e/
Lukáš Havlíček reaguje 26.7.2017 20:25
Pane Vyskočil, asi rozumím slovenštině lépe než Vy. Podle mě tím bylo řečeno, že prostě na SK zatím žádné mimořádné opatření nejsou. Tomu rozumíte?
Josef Vyskočil reaguje 26.7.2017 13:25
A čo tým chcel básník povedať ??
Josef Vyskočil reaguje 25.7.2017 17:52
No můžu srovnávat se sousedním Rakouskem konkrétně s dolním Rakouskem tam mají opravdu políčka různorodá avšak zásadním problémem již několik desítek let je voda a je jí nedostatek mají zde sice vybudovaný systém napajedel ale je to pořád málo je však nutné podotknout že v současné době mají drobné stejně jako před dvaceti lety tudíž mnohem více než v současné době u nás.
Jiří Hujo reaguje 25.7.2017 08:43
Pro Tomáše Pátka: Lovit smí pouze ten, kdo splňuje podmínky dle zákona o Myslivosti. Pokud nejste držitelem loveckého lístku a povolenky k lovu, tak lovit nesmíte. Za jakých okolností jste o ni přišel je jedno.
František Dvořák reaguje 25.7.2017 05:16
Ano, ale je to stále o jednom. Pořád se žehrá na veliké lány. Já to beru jako neskutečnou tragedii zemědělství, krajiny a přírody, ale ještě mi pořád nikdo nevysvětlil, jak je možné, že na západě, kde stále hospodaří sedláci s láskou k rodné hroudě a přírodě bylo v r. 1989 méně drobné zvěře než u nás. A toto by se mělo týkat různých brouků, motýlů a drobného ptactva.
Josef Vyskočil reaguje 24.7.2017 17:28
Ale jistě ono to totiž jde ruku v ruce je bezesporu, že obrovské lány monokulturních obilnin se podepsaly na úbytku drobné nejvíc a naopak vytvořili neobyčejně vhodné prostředí pro zvěř černou a ta drobnou dorazila. Chybí pestrost stravy a také voda.
František Dvořák reaguje 24.7.2017 15:10
Pro Patrika Dvořáka. Ano zemědělci provádí totální likvidaci prostředí. Ale pojmenujme to pravdivě, nelze již psát o zemědělcích, zemědělství již neexistuje. Ale pokud se podíváme na drobnou zvěř, tak já toto srovnávám neustále s tím, co je nám předkládáno jako vzor. Co je tedy na západě, když stavy od r. 1989 klesly tak akorát na úroveň západu. Třeba v r. 1989 se tady ještě chytalo poměrně dost zajíců(mimo to se ještě stříleli) a na západ do ekologických rájů, kde již tehdy nebyli, se prodávali. Problém je v tom, že se na polích, ať ono období jak chce, kdo chce kritizuje , ještě hospodařilo. To je právě to, co v krajině chybí.
Patrik Dvořák reaguje 23.7.2017 22:42
Zdravím, pro pana Vyskočila, drobná se nezvedne tím, že nebudou prasata, drobná se zvedne až nebudou dnešní jakoby zemědělci likvidovat prostředí a dají šanci něčemu jinému než řepce. Zajímavý je, že za celou dobu co je to v telivizi nikdo neřekl taky to, že za přemnožený prasata z velké části mohou hlavně zemědělci a až pak ti co prasata chovají ve svých revírech, no pokud platím za 1000ha lesa půl mega tak to asi budu dělat trochu jinak, ale to nic nemění na faktu, že zemědělci můžou za přemnožený prasata nejvíc. To jak se to sem dostalo je otázka a vůbec bych se nedivil, kdyby to zavlekl někdo úmyslně, lidi co mají miliardu nemají nikdy dost, proč nemít dvě. Co se týká ceny ve výkupu do 70kg 10kč nad 70kg 5kč jestli to je fakt nevím slyšel jsem to a neověřoval, nemáme prasata a vlastně nic neprodáváme.
Drahoš Hikl reaguje 22.7.2017 19:57
Jestli se podaří AMP dostat pod kontrolu záleží jen na nás, zda budem dodržovat nařízení SVS.Když nebudem lovit,tak budem zásobovat kafilérku a klidně i vedoucími či vodícími bachyněmi i statnými kňoury.Nepočítám s tím,že si mor bude vybírat.K 21.7 pozitivních 58ks. Sám jen tak se nevypaří,že.Mě by místo urážek třeba zajímalo,jestli u vás nenastaly problémy s výkupem černé.U nás byl rychlostí blesku po vyhlášení nákazy výkupčím zastaven výkup a do dnešního dne žádná změna.Což pokud nastane intenzivní lov a nedojde ke změně, asi způsobí problém.Jinak jsme v běžném třetím pásmu.
tomáš pátek reaguje 22.7.2017 19:53
dobrý večer,chtěl bych se zeptat nevíte jestli je amnestie pro ty kterým odebraly lovecký lístek za špatný odlov černé zvěře když je tet vše povolené. Předem děkuji
Sojka reaguje 22.7.2017 13:28
Áááá, genderově pomatený čobol Ježík si navlíknul podprdu a vycpávky a už by zas chtěl poučovat a komandovat :-). Co takhle omluvit se obyvatelům Prahy :-)?
Martin Hruška reaguje 22.7.2017 11:51
Z jiné diskuze: Příspěvekod Reno » sob 22.7.2017, 8:37 Podle zdejší diskuse i toho, co jsem pochytil přímo v terénu, si v nemálo MS bohužel stále neuvědomují, o co se v případě AMP vlastně hraje. A tím není z mysliveckého hlediska nic menšího, než samotné zachování existence černé zvěře ve volné přírodě jako takové. (Negativní dopady na chovy prasat domácích jsou myslím jasné.) Jak ukazují dlouhodobé zkušenosti s AMP např. z pobaltských států, tak opravdu jediným způsobem, jak jeho šíření zabránit, je zredukovat stavy černé na úroveň nepřesahující 10 kusů na 1.000 hektarů. A toho se v ČR při dnešních stavech odstřelem pouze lončáků a selat nikdy nedosáhne, takže je opravdu nutné začít i s odlovem bachyní. Pokud v některých z MS, kde se dosud na odstřel bachyní pohlíží takřka jako na hrdelní zločin, účinnou redukci stavů v duchu "přece si tu všechno nevystřílíme" neprovedou, AMP se díky tomuto nezodpovědnému přístupu bude šířit dál a ve finále nebudou mít v dotyčné honitbě černou žádnou. Pak ti hladovci budou určitě moc spokojení s tím, jak na to pěkně "vyzráli"... :roll: Dopadne to prostě přesně podle toho rčení: "Kdo chce víc, nemá nic." Ano, těch maximálně 10 ks / 1.000 ha není moc, ale něco přece. Je mi jasné, že si mnozí z myslivců zvykli na to pohodlí zasednout u hromady (předimenzovaného upgrade vnadiště) a bác - vezou si do mrazáku pěkných pár kilogramů masa. Jenže tyhle časy tak jako tak skončí a záleží jen na přístupu všech MS, jestli bude černé méně, nebo žádná. Osobně znám pár MS, kde se černá takřka nevyskytuje, takže ročně uloví jen pár kusů a to ještě většinou na naháňce, která je pro ně spíše společenskou akcí, než účelovým lovem. Zvěřinu si pak spravedlivě rozdělí mezi sebou a doma si jí každý člen připraví dle chuti, to znamená buď se zelím, nebo se šípkovou omáčkou. :) Prostě černou nemají skoro vůbec (drobnou v počtech umožňujích její lov také ne) a přesto myslivecky fungují. Ale zpět k AMP – v případě ČR se jeho rozšiřování zastaví jen tehdy, pokud se ve druhé „nárazníkové“ oblasti černá prakticky vystřílí a celorepublikově citelně sníží její stavy, což není samo o sobě díky její inteligenci vůbec jednoduchý úkol. A pokud se k tomu všemu ještě doopravdy nechce, tak je vymalováno. V mnohých MS, aktuálně se nacházejících v tzv. třetí oblasti, se dnes naivně utěšují tím, že se jich AMP vlastně netýká, protože je od nich tak daleko... Není. Při úrovni mobility dnešní společnosti může dojít k dalšímu skokovému přenosu. Stačí si uvědomit, jaký "akční rádius" má např. živočišný druh homo chalupáris pragus, který se každý pátek ve velkých počtech vyrojí do venkovských lokalit po celé ČR, aby se v neděli večer opět navrátil do svého mraveniště. A pokud dojde k přenosu AMP do oblasti s vysokými stavy černé, rozjede se to stejně, jako na Zlínsku. Osobně si myslím, že je smysluplnější černou zredukovat a odstřílet ji dokud to ještě jde (a např. i využít výkupu zvěřiny pro finanční zajištění MS na horší časy, které nevyhnutelně přijdou), než si ji škudlit a ve finále jen sbírat kadávery pro kafilérku... Jinak mohu potvrdit zde zmíněné zkušenosti některých z diskutérů, že "bezprizorný" zbytek tlupy bez bachyně se dá celkem dobře odlovit. Jsou to právě zkušené vedoucí bachyně, které tlupu vyvedou mimo riziková místa (při dlouhodobém tlaku i trvale) a vůbec přizpůsobují denní režim tlupy okolním podmínkám tak, že její slovitelnost je čím dál horší. Co se týče státní správy a její opatření ohledně AMP - je to prostě mimořádná situace, kterou nejsou zvyklí řešit, no a tak to trochu skřípe. Ale základní principy těch opatření jsou myslím jasné a smysluplné. Uživatelský avatar Reno Pravidelný diskutér A má pravdu
Petr Gränz reaguje 22.7.2017 11:30
https://www.novinky.cz/domaci/444130-lov-na-divocaka-byl-uspesny-zvire-je-snad-zdrave.htm To je reklama na myslivost. Střílím a nevím na co. Pan Blahůšek-předseda MS by si měl o černé zvěři něco přečíst než opět vyrazí "snižovat stavy".
Vlasta Hadr reaguje 22.7.2017 10:48
Zrovna koukám na internet jak se tam jeden s těch přitroublech členů zeleného cechu bohužel kolegů jak složil vodicí bachnu ještě se při tom nechá zvěčni na netu je to další s těch rádoby myslivců a masorádů. s odkazem na níže uvedená neřízení. Tak ať mu chutná.
Karel Tanicz reaguje 21.7.2017 13:30
Vážený pane Havlíčku,střílím 45 let,v životě jsem ČMMJ nepotřeboval a doufám,že potřebovat nebudu,nechci se zase dočkat toho jak nejmenovaní lidé vše rozkradou a nic se jim nestane.Velice si vážím pana ing.Janoty který na sebe vzal nelehkou úlohu ten chlív dát do pořádku.Nejmenovaný bývalý předseda se Vám všem směje ve svém penzionu.
Josef Vyskočil reaguje 21.7.2017 12:27
A proč by si protilátky nevytvořila ?? A za mě když nebude černá, tak holt nebude, samotná černá je mor pro ostatní druhy zvěře zejména drobné. Mimochodem pane Havlíček já u ČMMJ nejsem.
Kim-ki Duk reaguje 21.7.2017 12:12
L. Havlíček, prosím přečtěte si CELÝ protokol hlavně s důrazem na výsledky vyšetření ELISou http://www.svscr.cz/wp-content/files/zvirata/AMP-pripad-25-SVU-Jihlava.pdf
Lukáš Havlíček reaguje 21.7.2017 08:54
No pokud je většina myslivecká základny v ČR tak tupá jako místní většina, tak je jisté, že AMP bude velice brzo rozšířený po celém území. Vy kteří tady o sobě tvrdíte, že nebudete dodržovat nařízení SVS a jste členy ČMMJ, měli by jste vystoupit. Pokud to neučiníte sami, měli by jste být vyloučeni, protože to nařízení vzniklo na návrh MR ČMMJ. Dále by nebylo od věci Vás "nahlásit" na SVS, protože nedodržování nařízení je možné jednoduše pokutovat. To že tady někdo srovnával KMP s AMP, jen poukazuje na neznalost věci. Ta zkratka AMP totiž znamená "AFRICKÝ mor prasat". A naše EVROPSKÁ černá zvěř bohužel na AFRICKÝ mor protilátky nemá a mít nebude... Takže pokud chcete zničit veškerou černou zvěř, děláte to správně - seďte v nálevně na růžku a plkejte o tom, jak veterina plácá nesmysli a že příroda si poradí sama. Bohužel to nedokáže... Doufám že tuto diskuzi si přečte i třeba někdo z ČMMJ, aby viděli co mají za nevzdělané a bezohledné členy.
Jan Novák reaguje 20.7.2017 20:49
Omluva dobře jsem si neprostudoval☺ nařízení které se měnilo, toto platí pro oblast s intenzivním lovem černé tzv. pásmo 2.
josef turek reaguje 20.7.2017 19:36
Když tak čtu příspšvek Jana Nováka tak když střelím prase tak si musím vzít dva dny volna abych mohl absolvovat všechny procedůry nařízené SVS, což si málokdo asi může dovolit, takže se na střílení prasat řada myslivců s prominutím vysere.
Sojka reaguje 20.7.2017 18:23
Ach jo, ten genderově pomatený čobol, co se převlíká za ženskou, si tady zase bude léčit komplexy a ego pořád dokola, ale do vlastní tlamy si nevidí, jaj.
Jan Novák reaguje 20.7.2017 18:21
ZMĚNA NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy jako místně a věcně příslušný správní orgán podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. c) zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, mění nařízení Státní veterinární správy č. j. SVS/2017/084946-G, ze dne 13. 7. 2017, vydané k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat na území České republiky, takto: ČÁST PRVNÍ 1. V článku 1 se slova „krajskou“ nahrazují slovy „Krajskou“. 2. V článku 2 bod 1. písmeno d) zní „d) na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků a v této vzdálenosti vnadit, umisťovat myslivecká zařízení a provádět lov z mysliveckých a jiných zařízení,“. 3. V článku 2 bod 1. se písmeno e) zrušuje. Dosavadní písmena f) a g) se označují jako písmena e) a f). 4. V článku 2 bod 2. zní „2. Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje a) odebrat z ulovených kusů prasete divokého vzorek krve, a není-li to možné, vzorek sleziny, mízní uzliny a plic, b) vyplnit objednávku laboratorního vyšetření, jejíž vzor je uveden v příloze těchto mimořádných veterinárních opatření; tuto objednávku přiložit ke vzorku odebranému podle písmene a) a c) předat vzorek odebraný podle písmene a) v místě pro příjem vzorků k vyšetření na svalovce, jejichž seznam je uveden na internetových stránkách Státní veterinární správy, a které je nejbližší místu ulovení.“. 5. Článek 3 zní „Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se zakazuje přikrmovat prasata divoká, vyjma obor uznaných pro chov prasete divokého; povoluje se pouze vnadění a to tak, že na vnadišti se nesmí najednou nacházet více než 5 kg krmiva, přičemž na 100 ha honitby smí být umístěno 1 vnadiště.“. 6. Článek 4 zní „Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje předat veškeré vedlejší živočišné produkty vzniklé při zacházení s uloveným kusem prasete divokého (např. kůže, kosti, lebky, vývrhy) osobě oprávněné k nakládání s vedlejšími živočišnými produkty.“ 7. Dosavadní články 3 až 5 se označují jako články 5 až 7.
Sojka reaguje 20.7.2017 16:15
Hornouherský transvestita Ježík samozřejme lže jak když tiskne a zkouší jak z toho ven,diskutující Horáček, Tanicz, Zborovsky nemají v profilu uvedené bydliště v Praze,naopak. Ale Ježi k se potřebuje rozkrikovat jak kdyby mu to tady patřilo :-).
josef turek reaguje 20.7.2017 16:12
Ty čobolácký výlevy se nedají číst
Josef Vyskočil reaguje 20.7.2017 16:07
Pane Zborovský, ale dyť my přece víme, jak to dopadne.
Rainer reaguje 20.7.2017 15:04
Paní Ježíková, co Vám Pražáci udělali, že komunikujete tímto způsobem?
Igor Zborovský reaguje 20.7.2017 13:06
Dobrý Den , to je ale chytrá Horákyně nikdo neví jek to dopadne a paní ze slovenska má jasno ve všem co jak nejlépe. Pražáci to nemají a na slovensku už ano.
Roman Plachý reaguje 19.7.2017 21:38
většina nalezených prasat uhynula na mor, ale co ten zbytek kusů u kterých se mor nepotvrdil, na co uhynuli
Kamil Plíšek reaguje 19.7.2017 16:58
Dnes to vydali, uživatelé honiteb v zamořené oblasti musí do 22.07.2017 pachové ohradníky naistalovat. https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat-aktualni-informace/
Karel Tanicz reaguje 19.7.2017 12:21
Ještě malej dovětek,když bylo jasné kde je ohnisko nákazy,proč min.zemědělství nedalo nějaké peníze na pachové ohradníky a měly se udělat okolo třeba dvě zony pachových ohradníků,myslím,že by to bylo účinější než tyhle nesmyslná nařízení
Karel Tanicz reaguje 19.7.2017 08:44
Já osobně to vidím tak,že příroda si prostě opravdu pomůže sama,jakmile se člověk začne snažit něco regulovat,něco co příroda budovala milony let,rovnováhu v přírodě,tak to špatně dopadne.Největší problém v přírodě je živočišný druh jménem člověk (rozumný)bohužel to druhé už dávno neplatí.
Josef Vyskočil reaguje 18.7.2017 22:26
Příroda je mocná čarodějka.
Josef Vyskočil reaguje 18.7.2017 22:25
No já bych to neviděl tak horké pokud k tomu dojde a bude stále platit, že s NV se bude moci lovit pouze černá, tak zafunguje klasická závist a lovci s NV se zlikvidují navzájem a ono něco vystřílet to se řekne, ale za mě je to nesmysl ono ani ta černá všechna neuhyne silné kusy přežijí a dají základ nově populaci stejně jako tomu bylo v devadesátých letech.
Jan Nový reaguje 18.7.2017 18:19
lov s NV?? Vždyť dnes normálně lovci (ne myslivci) běžně lovili a budou i nadále lovit veškerou spárkatou zvěř v noci. Kdo si myslíte, že jim to sloužilo jen na lov černé, tak jste na velkém omylu. Na hromadu co přišlo a bylo trochu trofejově zajímavé, tak bylo uloveno. Kdo si takto zvykl lovit, ten se toho jen tak lehko nevzdá. Pokud černá nebude, budou lovit vše co půjde, vystřílí se srnčí a drobná v dnešním způsobu zemědělského hospodaření nemá šanci. Záleží, jak budou komerčně pronajímány honitby (za kolik), když dojde k téměř likvidaci černé. (třeba u LČR).
Jan Nový reaguje 18.7.2017 18:19
lov s NV?? Vždyť dnes normálně lovci (ne myslivci) běžně lovili a budou i nadále lovit veškerou spárkatou zvěř v noci. Kdo si myslíte, že jim to sloužilo jen na lov černé, tak jste na velkém omylu. Na hromadu co přišlo a bylo trochu trofejově zajímavé, tak bylo uloveno. Kdo si takto zvykl lovit, ten se toho jen tak lehko nevzdá. Pokud černá nebude, budou lovit vše co půjde, vystřílí se srnčí a drobná v dnešním způsobu zemědělského hospodaření nemá šanci. Záleží, jak budou komerčně pronajímány honitby (za kolik), když dojde k téměř likvidaci černé. (třeba u LČR).
Josef Vyskočil reaguje 18.7.2017 17:22
Já si myslím, že je to prostě přirozený prasat je moc a hlavně i tam kde normálně nebyly tak co tak chvilku prasata nebudou bude třeba zase drobná všechno zlé je k něčemu dobré jen se směju těm idiotům s NV co se teď musí mlátit do hlavy NV se teď asi bude dávat za odvoz. V ro 1995 už mor na jižní moravě byl dva roky bylo prasat málo pak se stavy opět navýšily.
Michal Strejček reaguje 18.7.2017 14:25
Pane Tenicz, já si osobně nemyslím že by například na těchto stránkách byly zveřejňovány nějaké hysterie (https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat-aktualni-informace/). A pokud chcete ještě do budoucna pozorovat černou zvěř, tak vězte že by bylo dobré se aspoň dle svých možností a schopností řídit pokyny OMS, Čmmj, CVCR. Nerad bych se dočkal doby, kdy budeme ve velkém vyvážet uhynulé kusy z honiteb v celorepublikovém rozsahu. Lesu Zdar
Michal Strejček reaguje 18.7.2017 14:22
Pane Tenicz, já si osobně nemyslím že by například na těchto stránkách byly zveřejňovány nějaké hysterie (https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat-aktualni-informace/). A pokud chcete ještě do budoucna pozorovat černou zvěř, tak vězte že by bylo dobré se aspoň dle svých možností a schopností řídit pokyny OMS, Čmmj, CVCR. Nerad bych se dočkal doby, kdy budeme ve velkém vyvážet uhynulé kusy z honiteb v celorepublikovém rozsahu. Lesu Zdar
Karel Tanicz reaguje 18.7.2017 09:13
p.s. omlouvám se za pár pravopisných chyb KT
Karel Tanicz reaguje 18.7.2017 09:10
Zdravím všechny slušné myslivce, na všech společných akcích se podáním ruky a smeknutím klobouku zdravíme,zachovejme i při této diskusi slušnost.To v první řadě.Ti kteří tady neslušně vykřikují jsou zřejmě lovci kteří si lovecké lístky koupili protože to jaksi patří k jejich postavení,jsou to zřejmě vlastníci honiteb kteří udělali z myslivosti komerční záležitost. Doufám,že každý slušný myslivec i přez tato opatření zachová tradice a etiku myslivosti.Já osobně chodím do lesa stejně jako jsem chodil,žádné zvýšené úsilí vyvýjet nebudu protože celá tahle hysterie vyvolaná rádoby novináři mě prostě jen rozčiluje.Střílím několik desítek let,a o přemnožení prasat si myslím svoje.Prostě někde je zvěř černá přemnožená a někde ne.Je to dáno typem krajiny a skladbou zemědělských plodin.Na poli je černá škůdce v lese je užitečná.Mor tady byl i v minulosti,stavy klesli na minimum a příroda si vždycky poradila,myslím si,že ani u tak odolné zvěře jakou je černá se nemusíme bát.Myslivec by hlavně měl zůstat tím kdo přírodě škodí co nejméně chovat se k přírodě a zvěři s úctou jakou si zaslouží a né vidět jen mrazáky narvané masem a honit se za rekordy kolik jsem postřílel za rok já nevím čeho.Zvěř patří do přírody.Jen malá poznámka na závěr,jen si uvědomte jak se zužuje životní prostor zvěři,co se pěstuje za plodiny,a všechno je to jen honba za penězma,jak v zemědělství tak v myslivosti,já si chodím do lesa odpočinout,sleduju přírodu i zvěř a kolikrát ani nevystřelím i když k tomu mám příležitost.O tom to předse není.Nebo snad ano???
Arnošt Bárta reaguje 18.7.2017 07:38
Pane Olejníček, ještě bych dodal lišku a jezevčici. U nás úředník z městského úřadu říkal už před dvěma lety - střílejte černou samičí zvěř, jinak za pár let budete chodit po honitbě místo s flintou tak s kýblem s vápnem a lopatou. A ono to přišlo o něco dříve. Taky se mi příčí střílet bachyni od malých selat, ale střílením sekáčů a dospělých kňourů se stavy černé nesníží, to je svatá pravda. Mě chodí bachyně co mají selata cca 3 měsíce a než se k nim dostaneme, tak to bude ještě chvíli trvat. No uvidíme, jak to vše dopadne. Ale urážením a nadáváním si ničeho rozumného nedosáhneme, to je jisté.
Jan Olejníček reaguje 17.7.2017 21:40
Mě fascinuje, co jsou schopní vyplodit ti notoričtí neloviči bychyní ještě dnes, navíc v této situaci. Zajímavé je, že o srnu, nebo laň nikdo takové boje nesvádí.
Lukáš Havlíček reaguje 17.7.2017 21:16
Jo, pane Zborovský, litujte je. Litujte jejich peníze o které přijdou... Já jen podle Vašich příspěvku myslel, že je Vám líto té zvěře - selat přisátých k mrtvé bachně, a ne něčích peněz...
Igor Zborovský reaguje 17.7.2017 20:44
Pane Grcal nme je to uplně fuk kdo co střílí ja to nemužu, at si každej strílí jak chce ale jisté je že urážením se to nezastaví nikoho nenabádám na nic a malé díte nejsem jen vím že populace se tak ryhle nesníží. strelte 5 bachyn nájemci honidby kde lovýte a platí se treba 600000 najem ročne a letíte bez nároků na vložené love taková je skutečnost tedy do příchodu moru byla. je to smutné ale bohužel mor tu je a asi bude dlouho, jen lituji nájemce honideb . hezký večer
Lukáš Havlíček reaguje 17.7.2017 19:37
Možná by se ti, co tady veřejně a snad i pod svým pravým jménem, navádějí ostatní k nedodržování nařízení SVS měli zamyslet, v nařízení jsou jasně dané sankce za nedodržování. Otázku jak to asi chtějí vymáhat nechte na úřadech, oni si poradí... Jinak - jestli je pro Vás lepší pohled na bachnu zdechlou na mor než na bachnu střelenou, tak jste asi nemocní... Já osobně za nejsem rád že zde nákaza je, a že se musí provádět taková drastická opatření. Ale kdo není hloupý, tak si přečte zkušenosti odjinud, tak kde měli bohužel zkušenost s AMP před námi. Všude je potvrzeno jediné - aby zůstala alespoň nějaká populace černé zvěře, musí být její hustota co nejnižší. A v oblasti s výskytem nákazy prakticky nulová - ale to bude stejně, protože AMP je jedno jaká je hustota populace na hektar.
Pavel Grcal reaguje 17.7.2017 15:52
oprava obdobi
Pavel Grcal reaguje 17.7.2017 15:51
Pane Zborovsky, ty vase nazory sou jak od malyho decka. Zkuste se zamyslet a pak neco psat. Pokud byste z tech 38 rocne mel streleno rekneme 5 bachen v pbdobi zari az prosinec a tak to udelala vetsina lidi, tak s prasatame neni problem, ale to by nebylo co lovit, vidte?
Igor Zborovský reaguje 17.7.2017 13:30
Já ano i 38 ks za rok ale k dosažení 0,1 prasete na 1 km2 které jsou dle SVS třeba dle zkušeností z postižených zemí potřeba k zastavení nákazy nedosáhnu i když tam budeme sedět 365 dní v roce ani po 5 letech. bohužel
Igor Zborovský reaguje 17.7.2017 12:33
Dobrý den, když čtu vaše dohady tak mi je zle ale já souhlasím s P .Horáčkem pokud to má vyzdechat tak tomu stejne nezabráníme lovem já se můžu vysrat střílet dachnu a když k ní dojdu čumět na seleta přicuclí k mrtvé matce ti co to dělate si doma zabijte fenu a koukejte jak vám zdechají štěňata hladem týden, tohle já nechám na AMP. já nato nemám a budu vždy ctít lov jako doposud bohužel už né asi moc dlouho Takže at vám ty bachny chutnají S pozdravem Igor.
Jan Nový reaguje 16.7.2017 15:13
Pane Horáčku, jak dlouho se diskutuje a licituje se snížením stavů černé zvěře?? Vždyť na černé se v posledních 10-20 ti letech postavila "myslivost" (ve skutečnosti to myslivost není, jedná se pouze o komerční záležitost). Spoustu firem profituje na černé(NV,naháňk.zbraně a příslušenství atd,atd..) Mnoho mladších a lovecky zaujatých lidí objíždí v podzimních měsících honitby aby mohli lovit na spol.lovech (nechají se zvát a i si lov platí) Pak se chlubí, kde všude a kolik toho nalovili. Na druhou stranu jsou honitby-nájemníci, které z těchto peněz žijí a dělají vše pro to, aby se takto k penězům dostali. Ale v mnoha sdruženích je dnes stav takový, že lovit černou chodí 10-15% členů (stáří, nechuť, málo fin.prostř...ovlivňuje počet). I z toho důvodu se nelovilo tak, aby se stavy nezvyšovali. Dnes při nákaze AMP se opatření státu některým z nás nezdají přijatelné, ale ruku na srdce, kolik viny-neviny na tomto stavu mají nájemci honiteb?(záměrně nepíšu myslivci, těch už dnes moc není)
Pavel Grcal reaguje 16.7.2017 13:49
Pane Horacek, vy za ty svoje nazory by jste zasluhoval prijit o povolenku. Prave takovy pristup umozni rozsireni AMP na celou republiku. Vy ste tak zahledenej do sebe, ze si ani neuvedomujete, ze to co vy vidite je jen vrchol ledovce. Je treba si uvedomovat, ze se tendle problem netyka jen nas, ale i ostatnich lidi. Prijde zakaz vyvozu veproveho, masnych vyrobku, muze se to tykat i obili atd. To budou ohromny skody a vse jen kvuli blbeckovi, kterej kdyz muze dokazat, ze jako odpovednej a vzdelanej clovek (myslivec) je pro spolecnost prinosem (navzdory tomu, co hlasa protimyslivecka lobby) tak se chova jako nezodpovednej vidlak, kterymu prece nebude nakej prazak neco narizovat, kdyz on to vi vsechno nejlip. Doufam, ze takovejch lidi bude co nejmene
Lukáš Havlíček reaguje 16.7.2017 10:50
Pane Horáček, nic takového jak popisuje jsem já nepsal a ani k tomu nikoho nenaváděl. A ani to tak dělat nebudu. Jste ubožák, jestli si myslíte toto o druhých. Intenzivní lov se dá dělat rozumně, ale Vy zřejmě potřebujete druhé osočovat.
Robert Horáček reaguje 16.7.2017 10:46
Tak pane Havlíček, popište mi váš současný postup při lovu černé zvěře, když vám příjde bachyně s pruhovanými selaty, jak budete v tomto případě postupovat? Já si myslím že asi takto: nejdřív nasolíte bachnu a selata pak postupně doboucháte, že a potom s toho budete mít ještě dobrej pocit, co jste pro tu naší společnost neudělal dobrého. Doufám, že takových bouchalů bude opravdu dost málo a dost možná, že jim i tato situace okolo AMP vyhovuje, protože budou moci střelit na všechno. TAK HURÁ NA NĚ!
Lukáš Havlíček reaguje 16.7.2017 10:14
Žádné "zástřelné" se zatím nevyplácí, v médiích to samozřejmě proběhlo, ale jsou to keci jako dost okolo toho. O vyplácení zástřelného ve výši 1000,-Kč/kus se uvažuje. Předpokládám, že to bude platit v oblasti okresu Zlín, možná tak ještě v nárazníkové oblasti na Moravě. Jenže na to asi musí nejdříve někde státní správa sehnat peníze...
Lukáš Havlíček reaguje 16.7.2017 07:53
Pane Horáček, bohužel nemáte pravdu a doufám že takových jako Vy není převaha. AMP už zde je, pokud se nikdo nebude řídit nařízením lovu, tak do roka zde stejně žádná černá zvěř nebude. To nesouvisí s etikou, v případě nákazy je nutné řídit se zdravým rozumem. Mě to taky mrzí, ale nic jiného se dělat nedá.
Robert Horáček reaguje 15.7.2017 23:59
Dobrý večer vážení kolegové a kolegině, dovolte mi abych i já se vyjádřil k dané problematice AMP. Především je potřeba si říci jak se k nám do Republiky AMP dostal. Dle soudu mého a mých mysliveckých kolegů, jde o umělé zavlečení této nákazy a to zřejmě nějakým záhumenkářem, kterému divočácí pošlapali "jahody" a od nás myslivců se nyní žádá, aby se z nás stali ŔEZNÍCI a aby jsme stříleli na vše co nám připomíná divočáka. Vážení kolegové a kolegině, tímto vás žádám, abychom nepodlehli tomuto bezcitnému nátlaku a zachovali v sobě ještě nějakou mysliveckou etiku, která jak doufám v nás ještě zbyla,lovme pouze takovou zvěř, jakou jsme lovili doposud (sele,lončák), vždyť jde o naší jedinou rytířsko zvěř, bez které si většina spolků nedovede mylivost ani představit a proto ji braňme proti těmto nesmyslným příkazům, které mají za úkol jediné a to, černou zvěř úplně a na vždy vyhladit z naší přírody. Toto je genocida černé zvěře a od nás se žádá, abychom byli jejím nástrojem. To nedopusťme. Robert Horáček
Lukáš Havlíček reaguje 14.7.2017 23:43
Tak už jsem to asi pochopil, nařízení jsou 2, jedno platí pro celou ČR a druhé pro vymezenou oblast.
Lukáš Havlíček reaguje 14.7.2017 21:44
Přes den jsem nebyl na netu, teď koukám na desku MZE a co nevidím - nastala dosti velká změna v tom nařízení, neplatí pro celou ČR jako to bylo ještě včera, ale pro jasně vymezené území: Čl. 1 Vymezení oblasti s intenzivním odlovem Oblastí s intenzivním odlovem se stanovuje oblast ohraničená dálnicí D1 od Brna k Vyškovu, dále dálnicí D46 k Olomouci, dále dálnicí D35 k napojení na dálnici D1 směr Ostrava a Bohumín po hranici s Polskem, dále po státní hranici s Polskem a Slovenskem až na hraniční přechod Lanžhot a dále zpět po dálnici D2 do Brna s výjimkou zamořené oblasti stanovené mimořádným veterinárním opatřením vydaným krajskou veterinární správou Státní veterinární správy pro Zlínský kraj č. j.: SVS/2017/081368-Z v souvislosti s výskytem afrického moru prasat. Takže se to ještě přepisovalo, asi si někdo z MZE nebo SVS četl diskuze na netu... Nebo že by zapracoval myslivecká komise ČMMJ odkud ten návrh původně vzešel? Celý dokument i s el. podpisem je zde: http://eagri.cz/public/web/file/542078/_43587_2017_MZE_17212.pdf
josef turek reaguje 14.7.2017 17:09
Jedna černá odejde a druhá už se k nám z afriky hrne, takže neházejte flinty do žita a raději si nakupte patrony do foroty páč si parádně zastřílíme.
Anton Špelec reaguje 14.7.2017 15:13
Buď ten kus černé uloví myslivec, nebo časem AMP. Naše myslivost založená na "chovu divočáků" bohužel končí. Dávám jí dva max. tři roky. Pak přijde mor.....podotýkám, že z toho nemám žádnou radost, ale zachránit to může asi jen zázrak.
30-06 reaguje 14.7.2017 12:39
Bohužel se obávám toho, že do revíru se vydají i členové, kteří jinak skoro celý rok nevytáhnou paty z baráku, a uloví první kus černé, co jim přijde! A nebudou řešit, jestli je to vodicí bychyně nebo lovný lončák! A pak se ještě budou tlouct do prsou, jak této situaci pomohli.
Mila Šebela reaguje 14.7.2017 08:27
Pokud si úředníci myslí, že se tímto nařízením zvedne počet ulovených prasat, jsou na omylu. Ten kdo se lovu černé věnuje, bude lovit dál tak jako doposud. Ten kdo vytáhne kulovnici jednou za rok a jde si střelit srnce, tak po nocích venku vysedávat nebude. Mimoto existuje také něco jako myslivecká etika - na březí nebo vodící bachyni by zmáčklo jen hovado...
Lukáš Havlíček reaguje 13.7.2017 20:31
Doporučuji prostudovat tento dokument: http://eagri.cz/public/web/file/541959/Opatreni_v_cele_CR.docx To je nařízení které dnes vstoupilo v platnost, od zítřka, tj. pátek 14.7.2017 je povinnost jej naplňovat. Není to ze zpráv na nově, ale z MZE a SVS. Otázka, resp. otázky k tomu jsou dvě: - proč je stále zákaz lovu na území okresu Zlín (ve vedlejším okresu se lovit musí, i když je hranice cca 10km od nálezu nákazy? - proč je povinnost intenzivně lovit na celém území ČR (třeba v západních Čechách je to vyloženě nesmysl). Na první otázku asi dovedu odpovědět sám - je to prostě blbostí úředníků kteří to sepisují řediteli a ministrovi, nějak nechápou, že zvěři jsou naše hranice okresů a krajů ukradené. To druhé je horší - protože likvidace chovu černé zvěře v celé ČR není způsobená hloupostí úředníka, to je jasný úmysl. Koho?! No, nařizuje to SVS a ta podléhá ministerstvu ZEMĚDĚLSTVÍ.... Citace: Č. j. SVS/2017/084885-G NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy jako místně a věcně příslušný správní orgán podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. c) zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanovením § 54 odst. 2 písm. a) a odst. 3 veterinárního zákona a s vyhláškou č. 202/2004 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání afrického moru prasat, nařizuje tato mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat na území České republiky Čl. 1 Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje intenzivní celoroční lov prasete divokého bez ohledu na věkovou kategorii a pohlaví s možností využití i následujících způsobů lovu a) pomocí zdrojů umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů, b) na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků, c) na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby, d) z mysliveckých a jiných zařízení, e) střílením v odchytových zařízeních krátkou nebo dlouhou kulovou zbraní s energií v 0 metrech vyšší než 300 J, f) odlovem kňoura a bachyně na společných lovech s možností lovu jednotnou střelou z brokové zbraně. Toto ustanovení se nevztahuje na zamořenou oblast stanovenou mimořádným veterinárním opatřením vydaným krajskou veterinární správou státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat. Čl. 2 Všem chovatelům prasat se zakazuje v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č.1069/2009 a vyhláškou č. 299/2003 Sb. krmení prasat odpady ze stravovacích zařízení nebo kuchyňskými odpady. Čl. 3 Všem provozovatelům podniků nebo závodů, ve kterých se zachází s vedlejšími živočišnými produkty určenými k vycpání nebo jiné preparátorské úpravě, které pocházejí z Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska, se nařizuje a) oznámit místně příslušné krajské veterinární správě nejpozději v den příchodu zásilky vyjmenovaných vedlejších živočišných produktů druh a množství těchto vedlejších živočišných produktů, b) předávat odpady vzniklé při zacházení s vyjmenovanými vedlejšími živočišnými produkty osobě oprávněné k nakládání s vedlejšími živočišnými produkty. Čl. 4 Fyzické nebo právnické osoby, které dovezou těla ulovené zvěře, části těl ulovené zvěře nebo vedlejší živočišné produkty určené k vycpání nebo jiné preparátorské úpravě z Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska, jsou povinny oznámit nejpozději v den příchodu vyjmenovaných živočišných produktů druh a množství těchto živočišných produktů místně příslušné krajské veterinární správě. Čl. 5 Sankce Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z těchto mimořádných veterinárních opatření může správní orgán podle ustanovení § 71 nebo § 72 veterinárního zákona uložit pokutu až do výše a) 50 000 Kč, jde-li o fyzickou osobu, b) 2 000 000 Kč, jde-li o právnickou osobu nebo podnikající fyzickou osobu. Čl. 6 Společná a závěrečná ustanovení Toto nařízení Státní veterinární správy nabývá podle ustanovení § 76 odst. 3 písm. b) veterinárního zákona platnosti a účinnosti dnem jeho vyhlášení; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce Ministerstva zemědělství. Vyvěšuje se na úředních deskách ministerstva a krajských úřadů, jejichž území se týká, a zveřejňuje se na internetových stránkách Státní veterinární správy. V Praze dne 13.07.2017 MVDr. Zbyněk Semerád ústřední ředitel podepsáno elektronicky Obdrží: Ministerstvo zemědělství ČR a všechny krajské úřady ČR
Jiří Wenzl reaguje 13.7.2017 13:40
https://www.novinky.cz/domaci/443406-stat-naridil-myslivcum-plosne-strilet-divoka-prasata.html
Bohumír Novák reaguje 13.7.2017 13:14
Ne, není. Na rozdíl od tvých teorií, založených na tom, že nám zase chce někdo ublížit. Má teorie je založená na lidské blbosti, která může za většinu průserů. Měla bys Vlasto víc přemýšlet ale to dneska už málokdo dělá.
Vlasta Hadr reaguje 13.7.2017 12:05
Bohůšu či Dohumile a ta tvá teorie snad není konspirační ? Ale hlavní je že se už někdo rozhoupal rozhod a něco se již děje !
Bohumír Novák reaguje 13.7.2017 10:22
Tak ty konspirační teorie o umělém zavlečení jsou spíš k smíchu (ale jeden zemědělec se mně před lety vážně ptal kde se ten virus dá zehnat - už byl ze škod způsobených divočáky dost nešťastný). Skutěčnost bude asi mnohem prostší, jak se píše v tom článku na idnesu - kamijoňák co jel z východu vyhodil nedojedenou a kontaminovanou svačinu z okna když jel lesem... a je vymalováno.
Kamil Plíšek reaguje 13.7.2017 07:47
http://zpravy.idnes.cz/africky-mor-prasat-0ns-/domaci.aspx?c=A170710_142944_domaci_fer
Jiří Škubal reaguje 13.7.2017 07:05
Stanovisko ČMMJ k současné situaci výskytu Afrického moru prasat v České republice Nákazová situace ve Zlínském okrese je vzhledem k výskytu AMP kritická, ale v současné době ji nelze nijak významně kontrolovat. Eradikace nákazy AMP je v tuto chvíli téměř nemožná a zřejmě nelze předpokládat její rychlé zastavení. Stanovení protinákazových opatření je plně v kompetenci orgánů Státní veterinární správy. Na základě vývoje současné situace a zkušeností z ostatních zemí, kde se Africký mor prasat nachází, navrhujeme současnou situaci řešit v rámci 2 oddělených zón. Tou první je zóna zamořené oblasti, kde by mělo být postupováno s nejvyšší obezřetností a cílem minimalizace přenosu viru pomocí antropogenních faktorů (přenos při manipulaci s ulovenými kusy, zpracování masa, nebo jeho distribuce). Jako nástroj pro zastavení šíření považujeme především vytvoření nárazníkového pásma s minimální hustotou prasat, v rámci tohoto pásma by mělo v co nejkratším intervalu dojít k silné redukci stávající populace prasete divokého Obr. č. 1: Schéma rozmístění zón v okolí ohniska nákazy Vycházíme ze schématu, který se osvědčil v Polsku, kde se díky této nárazníkové zóně podařilo šíření viru zastavit. To je znázorněno na obr. č. 2, kdy se během krátké doby podařilo početnost divokých prasat snížit a je také patrné, že ohniska u divokých prasat (červené body) se vyskytovala pouze v oblastech s vyšší hustotou černé zvěře, zatímco u domácích chovů (modré trojúhelníky), se vyskytovala i mimo ně, což ve většině případů bylo zapříčiněno nedodržováním zásad biologické ochrany. Obr. č. 2: Vývoj situace výskytu nákazy AMP v Polsku (červené tečky – divoká prasata, modré trojúhelníky – domácí chovy) a vývoj hustoty černé zvěře v jednotlivých regionech. Tento návrh vychází i z pokynů Evropské agentury pro ochranu a zdraví potravin (EFSA), která tento postup publikovala v roce 2015 ve vědecké práci (Lange 2015). Obr. č. 3: Návrh struktury zón kolem ohniska AMP podle Langeho (2015). Po vytvoření těchto zón navrhujeme následující postupy a nařízení. Ty by měly být vyhlášené prostřednictvím mimořádných veterinárních opatření (MVO). Zejména vzhledem k tomu, že na některé navržené postupy nelze udělit výjimka podle zákona o myslivosti a jedinou cestou jejich legalizace je vyhlášení v rámci MVO, které jsou v tomto případě nadřazeny speciálnímu právnímu předpisu. 1. Návrh opatření v zamořené oblasti V rámci MVO uložit uživatelům následující: 1) lze lovit černou zvěř pouze individuálním způsobem lovu na čekané nebo šoulačce. Je zakázán společný lov pro všechny druhy zvěře (drobnou i spárkatou). Dosled a dohledávku je možné provádět pouze se psem lovecké upotřebitelnosti na barvářském řemenu, nikoliv volně. 2) lze lovit veškerou černou zvěř bez omezení věku a pohlaví 3) lze lovit zvěř pomocí zdrojů umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů, 4) lze lovit černou zvěř s pomocí mechanismů pohybujících se po zemi, 5) lze lovit černou zvěř na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků, 6) lze lovit černou zvěř na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby, a v těchto vzdálenostech umísťovat myslivecká zařízení a provádět lov z mysliveckých a jiných zařízení. 7) je zakázáno přikrmování a vnadění černé zvěře. Přikrmování ostatní zvěře je možné provádět pouze při dodržení minimální výšky předkládání krmiva 1 metr nad zemí 8) ulovené divoké prase musí být bezprostředně po lovu transportováno na sběrné místo. Vývrh ani výhoz nesmí být proveden mimo asanační místo Lov v zamořené oblasti by měl být povolen za následujících podmínek, které by uživatel honitby musel splnit: • Zajištění a obsluha sběrného místa, kde by se ulovená divoká prasata uchovávala do doby vyšetření, případně asanace • V areálu sběrného místa musí být k dispozici tekoucí voda k umytí a dezinfekci • Uživatel honitby pověří osobu odpovědnou za provoz sběrného místa • Sběrná místa mohou být vytvořena pro několik honiteb na sebe navazující • Schválení sběrného místa bude provádět SVS • Lov v honitbě mohou provádět pouze držitelé povolenky k lovu, kteří absolvovali kurz zaměřený na zacházení s infekčním materiálem a byli proškoleni v souvislosti s pravidly biologické bezpečnosti. Tato školení bude zajišťovat externí subjekt v pravidelných intervalech. • SVS vydá rozhodnutí o povolení lovu v honitbě až po splnění těchto podmínek Státní veterinární správa by měla zajistit systém sběru a asanace ulovených divokých prasat ze sběrných míst. Uživateli honitby by měla náležet za ulovené a asanované prase kompenzace. Navrhujeme kompenzaci ve výši 1000 Kč sele, 2000 Kč lončák, 3 000 Kč bachyně a kňour. Při vyhlašování zamořeného území brát v potaz prostorovou aktivitu černé zvěře. Z aktuálně publikovaných vědeckých studií jak ze zahraničí, tak z České republiky je evidentní, že domovské okrsky černé zvěře se pohybují maximálně v řádech tisíců hektarů (1500-5000 ha), kdy kruh o poloměru 5 km představuje plochu o výměře téměř 8 tis. ha. Tzn. zamořená oblast definovaná jako výměra celého okresu (100 tis ha), je dle našeho názoru neadekvátní, a naopak lov na tak velkém území může být zásadně kontraproduktivní, kdy dojde k extrémnímu nárůstu početnosti v nezasažené oblasti a tím se případně výrazně zvýší pravděpodobnost přenosu viru při jeho šíření. Zároveň je dokázáno, že rodinné tlupy divokých prasat jsou velice věrné svému prostředí. Pokud bychom se zaměřili na disperzi mladých divočáků do okolního prostředí, tak zároveň také nemůžeme předpokládat významné šíření viru touto cestou. Tato část populace samozřejmě hledá nová teritoria, ale jejich průměrná denní ušlá vzdálenost je cca 1-2 km, kdy při předpokladu úhynu nakaženého prasete do několika dní od nakažení, je velice nepravděpodobné, že by urazilo větší vzdálenost než 10 km za týden (tzn. dobu, kdy pravděpodobně uhyne). Proto žádáme SVS, aby návrh na zmenšení zamořené oblasti přehodnotila, případně jej brala v potaz při nových ohniscích. 2. Návrh opatření v nárazníkové zóně Nárazníkovou zónu bychom specifikovali na základě topografických poměrů a ostatních bariér, které představují překážku pro migraci divokých prasat. V tomto případě se nabízí využít dolnomoravské a hornomoravské nížiny, kterou protínají dálnice ve směru Brno-Bratislava a Brno-Olomouc-Ostrava. Situace je znázorněna na obr. č 4. Obr. č. 4: Znázornění nárazníkové zóny Tato nárazníková zóna by zahrnovala okresy Uherské Hradiště, Hodonín, Kroměříž, Vsetín, FrýdekMístek, Nový Jičín, Přerov a části okresů Olomouc, Prostějov, Vyškov, Brno Venkov, Břeclav. V této nárazníkové zóně navrhujeme v rámci mimořádných veterinárních opatření uživatelům honiteb umožnit: 1) lovit prase divoké s pomocí zdrojů umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů, 2) lovit prase divoké s pomocí mechanismů pohybujících se po zemi, 3) lovit prase divoké na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků, 4) lovit prase divoké na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby, umísťovat myslivecká zařízení a provádět lov z mysliveckých a jiných zařízení, 5) střílet prase divoké v odchytových a aklimatizačních zařízeních a v přezimovacích objektech, 6) lovit kňoura a bachyni na společných lovech 7) lovit prase divoké bez omezení počtu a pohlaví, tzn. neomezený lov všech věkových kategorií Cílem těchto opatření by mělo být výrazné snížení početnosti divokých prasat a omezení možnosti šíření nákazy. Zároveň doporučujeme stanovit soubor motivačních opatření pro uživatele honiteb a lovce. Tím by mělo být zejména: • vyplácení zástřelného formou peněžité odměny lovci nebo uživateli honitby při jasném prokázání ulovení prasete divokého, tzn. protokol o vyšetření na svalovce, daňový doklad z výkupu s uvedeným číslem plomby a u bachyní starších 24 měsíců předložení markantů (spodní čelist) a za předpokladu, že bude splněn poměr 1 dospělá bachyně na 4 kusy ostatních kategorií a pohlaví • vyplácení zástřelného formou peněžité odměny uživateli honitby v případě, že bude orgánem státní správy myslivosti v souladu s § 39 zákona o myslivosti uloženo snížení početních stavů prasete divokého jednání s držiteli honiteb o snížení nájmu v případě realizované redukce stavů černé zvěře Pokud uvolnění podmínek lovu, realizované zrušením některých omezení, vyplývajících ze zákona o myslivosti a realizace vyplácení zástřelného nepovede k výraznému zvýšení odlovu prasete divokého v předmětném území, lze jednat i o plošné povinnosti snížení početních stavů nebo zrušení chovu prasete divokého dle § 39 zákona o myslivosti kdy orgány státní správy myslivosti uloží lov v určité výši, věkové a pohlavní struktuře. 3. Edukační a osvětové akce V rámci prosazování tohoto záměru je nutné realizovat výraznou informační kampaň, ve které bude všem zainteresovaným subjektům (myslivcům, zemědělcům, chovatelům, atd.) zdůrazněn význam navržených ochranných opatření a motivovat je k jejich realizaci. Tyto subjekty si musí uvědomit, že pokud tato opatření nebudou dodržovat, nebudou tato opatření funkční a nákaza se bude šířit do ostatních částí České republiky. Proto je nutné situaci popsat a vysvětlit všem zástupcům uživatelů honiteb a mysliveckým hospodářům i a současně zdůraznit pravidla biologické bezpečnosti, význam ochranných opatření, jejich individuální zapojení do realizace apod.. Zároveň je nutné v co nejkratším časovém horizontu realizovat přípravu na možné vypuknutí nákazy i ostatní části republiky. Je nutné stanovit pravidla pro myslivecké hospodaření. Uživatelé honiteb a SVS by měli předem vytipovat sběrná místa ulovených kusů a nastavit procesy jejich vyšetřování a uvádění do oběhu. Tyto plány musí být konkrétní pro jednotlivé honitby a oblasti, tak aby mohlo být zajištěno jejich operativní využití. Českomoravská myslivecká jednota také apeluje na všechny myslivce v ČR, aby si uvědomili vážnost situace a snažili se svým chováním dodržováním doporučení a nařízení o maximální možnou spolupráci. Pokud nebude docházet k realizaci těchto opatření plošně, výrazně se sníží jejich funkčnost a dojde k masivnímu rozšíření nákazy, která bude znamenat výrazná omezení pro myslivost a myslivce v ČR na dlouhé roky. Nebuďte pro k těmto výzvám lhostejní a aktivně se k nim připojte.
Jiří Škubal reaguje 13.7.2017 07:02
ČMMJ vydala včera (po třech týdnech) stanovisko. viz příloha
Lukáš Havlíček reaguje 13.7.2017 06:59
Podle mě není potřeba momentálně řešit, jak se sem nákaza dostala. Teď je potřeba řešit, aby se dále nešířila. SVS nekoná, je nutné tlačit na na SVS a MZE jako zřizovatele aby se začalo jednat. Řešení je třeba i zde: http://www.cmmj.cz/CMSPages/GetFile.aspx?guid=6b821910-ab0b-446f-b13c-7ca1439b7391
Vlasta Hadr reaguje 12.7.2017 14:23
Podle dnešních mediálních správ.-- Vzhledem k tomu že nejbližší ohnisko je více jak 400 km vzdálené úřady opatrně a nesměle potvrzují níže uvedené domněnky o zavlečení APM.
Václav Toman reaguje 10.7.2017 21:48
Až horko mě polejvá ztoho že se mnou v podstaťě všichni souhlasíte prostě na tom všem něco je . Já mám hlavní podezření na zemědělské mafie ( AGRO....). Jen si představme kolik toho sežere divočák za jednu noc v řepce ,kukuřici apod. a jen to vynásobte měsícema a penězma . pak si snadno lze odvodit kolik byl někdo ochoten investovat do rozšíření APM a ještě se mu to vyplatí. ČAU
Jiří Lotrinský reaguje 9.7.2017 13:04
Za peníze jde všechno a v tomto budou opravdu velké peníze, je to určitě součást mocenského boje v tomto zkorumpovaném státě.Další věc jak zabavit obyvatelstvo a pěkně je přitom okrást.
Marcello reaguje 9.7.2017 08:47
Jakápak logistika,stačí tepelně neupravená masová konzerva infikovaná virem amp např. z UA ,dovézt ji na ubytovnu,pak ji otevřenou nedojezenou pohodit ke kontejneru a je to tady.
Michal Ukropec reaguje 8.7.2017 22:13
Po prostudování všeho kolem, mi vychází pouze jedna alternativa. Výpomoc od ekologistických iniciativ. Dalo se to ćekat. Momentálně neměli nosné téma a toto se nabízelo dost dlouho. Zajistit dovoz AMP chce určitou logistiku a podporu. Nevěřím že by to provedl někdo jiný.
Pepa reaguje 8.7.2017 12:05
Konspirace proc ne! Není to jen kvůli škodám bude to i z důvodu vepřového masa, které je zajite lepší z lesa než s prasečaku.. taky si myslím , že to může bejt i s důvodu naháněk, na které sem knám jezdí cizinci a tím vzniká velká konkurence atd... Těch důvodů může bejt celá řada. Vždy si vzpomenu na mandelinka bramborového ... jen abych to odlehčil. Je to smutná zpráva pro všechny a už ted víme , že jí nikdy nikdo neobjasní . lovu zdar
josef turek reaguje 8.7.2017 07:32
Tak se to pěkně rozjíždí, jestli to tak půjde dál, tak je s černou amen, jsem zvědav jaký bude mít vliv snížení počtu černé na ostatní druhy zvěře. Taky to bude mít asi vliv na snížení stavu Rychlokvašáků.
Václav Toman reaguje 7.7.2017 17:49
Pánové kdo snad ještě věří že sem k nám přišel africký mor sám bez pomoci tak těch lidí už moc není . Dokonce lidé z odbornosti (veterináři) se nezdráhají mluvit o záměrném zavlečení . Oni na rozdíl od nás o tom něco vědí , já a je kolem mě hodně lidí uvažuju tak nějak selsky ale stále vychází jen ten záměr . Myslivci si s divočáky nedokážou poradit tak nastoupila vyšší ruka. Oni čekali 2 roky jak bude postupovat mor z Litva , Lotyšsko , Estonsko a severní roh Polska a když se to 2 roky ne a ne posunout tak se ejhle stalo tohle. Takhle se ale mor nešíří , tenhle se vyskyt pěkně daleko od možného postupného šíření. A že to bude někomu vyhovovat snad není dále třeba mluvit . Vždyť oni už se v podstatě přiznali že je to pro Čr moc špatná zpráva (mor) v krátkodobém kontextu ale do budoucna bude vyřešena otázka škod v zemědělství. To není z mojí hlavy ale z úst řídící zemědělství. Jednoduše řečeno TAKHLE JAKO U NÁS SE MOR NEŠÍŘÍ. ČAU
Roman Zerzáň reaguje 5.7.2017 16:44
plně souhlasím s panem Marcello . jen kdyby chtěli vakcína se určitě najde . Bude zajímavé jak se to bude vyvíjet dál ale moc dobře to nevypadá . děkuji za vaše názory .
Vlasta Hadr reaguje 4.7.2017 12:12
Nedávno jsem tu spekuloval o tom že se může opakuji může jít taky o uměle zavlečenou nákazu kterou může i historie prokázat- tím nemyslím mandelinku - tak jsem byl za rusofila bohužel tato nemoc se tu najednou objevila jak úpal na Sibiři bez varování či lavinového šíření.
Marcello reaguje 4.7.2017 09:21
Dobrý den, Trvale žiji a myslivost provozuji ve zlínském kraji,opravdu je zajímavé, že se zde objevil amp bez pozitivního záchytu v sousednících státech(SK,HU),jako blesk z čistého nebe???Je to čistě spekulativní,co a kdo za touhle nemocí stojí,ale jedno je jasné,nikdo zatím neřešil léčbu,jelikož se jedná o virové onemocnění,mutace viru atd.Za vším stojí byznys.Není to čistá spekulace,jelikož se pohybuji ve světě medicíny a farmakologie tak pro případ uvedu kauzu EBOLA.Taktéž visoce virulentní a s mortálním dopadem,ale pro homo sapiens.Nicméně vakcinace spatřila světlo světa až v loňském roce.Pokud bude celosvětový boj proti těmto zavlečeným virovým onemocněním bez hloubkového a cíleného výzkumu z cílem tohle onemocnění zcela potlačit,budeme pouze diváky drastických opatření a vydělávat budou jiní hráči!!!Již dávno měla být vakcína na světě, neznám pojem,neexistuje,nelze,nejde apod.Je to cílená likvidace evropského chovu prasat,bohužel s dopadem na ekonomiku ČR a jiných postižených evropských zemí a samozřejmý negativní dopad pro myslivost!!!
Michal Strejček reaguje 4.7.2017 06:07
Další kusy na Zlínsku!!! https://www.novinky.cz/ekonomika/442557-na-zlinsku-potvrdili-dalsi-divocaky-nakazene-africkym-morem-rusko-rozsirilo-embargo.html
Jiří Létal reaguje 2.7.2017 22:03
na FB jsem četl, že dneska bylo na Zlínsku nalezeno dalších 5 ks černé zvěře, tak to je průser jak Brno. Opravdu zajímavé je, že se nákaza objevila na Zlínsku. V pohraničí Polska a Slovenska zaznamenána nebyla.
bohuslav šeda reaguje 2.7.2017 14:35
Stejně je to podezřelí jako kdyby nám ti Poláci ten mor přivezli a rovnou za prasečák to je likvidační boj nebo co ?No a jestli si někdo myslí že zmizí prasata a zvedne se drobná je dost velkej snílek:-)))
Leon Zumr reaguje 1.7.2017 07:19
30. 6. 2017 Dnes proběhlo jednání „Celostátního krizového centra tlumení nákazy“, které bylo ustaveno  ve středu 28. 6. 2017. Mezi zúčastněnými subjekty byla Státní veterinární správa,  Ministerstvo zemědělství, Národní referenční laboratoř pro africký mor prasat, Českomoravská myslivecká jednota, Svaz chovatelů prasat, asanační podniky a Agrární komora. Jednání bylo zaměřené na stanovení požadavků na vytvoření Programu eradikace nákazy afrického moru prasat, který je třeba v souladu s požadavky legislativy nutné zpracovat a implementovat. Jednání se rovněž zúčastnil expert z CVET (Community Veterinary Emergency Team) Vittorio Guberti. Tento expert vysvětlil účastníkům jednání principy biologické bezpečnosti při lovu, které umožní provádění odlovu s minimalizací rizika šíření nákazy. Hlavním bodem jednání bylo právě stanovení parametrů, které by umožnily případný odlov divokých prasat v zóně zamoření. V současnosti jsou lov divokých prasat a jejich krmení v zamořené oblasti zakázány. Do budoucna by měl být odlov divočáků v zamořené oblasti povolen, ale až při striktním dodržení jasně stanovených podmínek biologické bezpečnosti. Obce ze zamořené oblasti zasílají v průběhu dnešního dne SVS soupisy zvířat, jak jim ukládá mimořádné veterinární opatření. SVS údaje, které mají v tuto chvíli informativní charakter, zpracuje a vyhodnotí v průběhu příštího týdne. https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat-aktualni-informace/
Vlasta Hadr reaguje 30.6.2017 18:01
Pane Balcárek pro vás palec nahoru - mluvíte mi zcela z duše.
Jiří Balcárek reaguje 30.6.2017 17:35
Jiří Wenzl - myslivci roli regulátorů nezvládli. Naopak, udělali z myslivosti komerční záležitost. Spousta MS postavila své "hospodaření" na černé zvěři (placené naháňky, placené lovecké smečky atd.). Kromě toho kvetl a kvete byznys s doplňky pro lov v noci a myslivost se stávala jen slovním pojmem. Je řeba slézt z hrušky dolů a zase začít používat rozum. Rozum měla i ta prasata - šla do nemocnice pro pomoc, leč nezvládla již nalézt vstup přes plot. Spousta myslivců zase začne oprašovat a doplňovat znalosti o srnčí zvěři a o drobné.
Leon Zumr reaguje 30.6.2017 13:17
Nebude to třeba proto aby to lidi kteří můžou přijít do kontaktu s uloveným nakaženým kusem neroztahali dál
Patrik Dvořák reaguje 28.6.2017 23:42
No mě by zajímalo, jak pomůže nelovit ve Zlínském kraji divočáky, to jako se to rozšíří všude a divočák bude hájenej??? Nevím, ale té naší veterině asi něco chybí, nebo se pletu??????
Leon Zumr reaguje 28.6.2017 21:34
Bohumír Novák konečně pravdivá informace pro rusofily :-))))
Bohumír Novák reaguje 28.6.2017 10:59
Rozprašují to američani z letadel, stačí se ráno podívat na oblohu. A říkal to včera i Eman z Hradu, že to četl na Sputniku (tajná, lidem nepřístupná verze) vlevo dole.
Vlasta Hadr reaguje 28.6.2017 08:26
Taky mi to hlava nebere že virus přeskočí půl Evropy a je na jižní Moravě Jakmile je něčeho nadbytek hned je problém a důvod vybíjet stáda viz. BSE ptačí chřipka e jiné nakažlivé nemoci zvířat. Již v minulosti padly teze a podezření že toto může být vyvoláno i uměle a záměrně.
Ivo Hanáček reaguje 28.6.2017 07:49
Nějak mi to hlava nebere...2 roky se ten virus motá někde v Pobaltí, strašilo se už loni,že je otázkou času, až se to rozšíří do celé Evropy přes Polsko a ono se to notabene rozšíří o rok pozdějc a rovnou přes špitál ve Zlíně,aniž by si toho někdo v Polsku nebo Slovensku vůbec někdo všiml..něco tady nesedí!
Zdeněk reaguje 27.6.2017 22:21
Pane Pátek děkuji za vysvětlení. V pobaltských státech to dělají naopak a snaží se snížit stavy na minimum, loví pouze individuálně. A víme že migraci černé se nedá zabránit...
tomáš pátek reaguje 27.6.2017 21:09
Dobry večer pro pana Zdeňka, lov tam zakazují z důvodu snížení migrace tak aby zůstala v místě a nákazu nešířila dal tak že asi tak
Miroslav Brudný reaguje 27.6.2017 20:16
Potřebujou vybít zase tisíce prasat z farem a oslabit tak českého zemědělce, tak jako s BSE a ptačí chřipkou. Asi je ve světě přebytek vepřového.Zajímavé, že se to objevilo zrovna u vepřína. Dělají z lidí hlupáky.Doplatí na to zase ibyčejný člověk i myslivec.
Milan Jirmann reaguje 27.6.2017 15:35
Bohužel se opět projevilo jedno staré moudré pravidlo, že co zavinil člověk a nechce to srovnat, tak si to příroda musí srovnat sama. Tam, kde je černá přemnožená, tak zmizí a vrátí se tam, kde má být, tj. do lesů. A na polích se zase objeví drobná, tak jak to bylo dřív a jak to má být. LOVU ZDAR!!!
Zdeněk reaguje 27.6.2017 14:31
Pro myslivost je to jistě špatná zpráva. V článku který jsem četl stálo:"V kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků bude vytyčeno tzv. zamořené území, kde bude zákaz lovu a krmení divokých prasat" . Neměl by být lov spíše intenzivnější aby se snížilo riziko přenosu?
Jiří Wenzl reaguje 27.6.2017 14:03
Nevidím nic dobrého na tom, že namísto role lovců - regulátorů budou myslivci plnit roli rasů.
Milan Vrána reaguje 27.6.2017 13:52
Když to tak sleduju, možná je to pro myslivost i dobrá zpráva.
Jiří Wenzl reaguje 27.6.2017 13:39
Blbá zpráva pro správu myslivosti.
Bohumír Novák reaguje 27.6.2017 10:41
Pro komerční myslivost je to jistě blbá zpráva. Zpráva jako ibformace se píše se Z.