ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Srnec 2007
Srnec 2007
vloženo: 10.2.2014 18:05
autor: Michal / admin /

úlovky (svět)

Kyrgyzstán 2018
Kyrgyzstán 2018
vloženo: 18.3.2019 22:34
autor: Petr Korbel

trofeje

Letošní srnci
Letošní srnci
vloženo: 10.10.2018 11:26
autor: Petr Waclawek

zvěř v přírodě

Daněk
Daněk
vloženo: 13.11.2016 08:53
autor: Děda z lesa

zbraně

Kompletní repase "zetky",moje práce.
Kompletní repase "zetky",moje práce.
vloženo: 29.3.2020 15:06
autor: Stanislav Satoria

fotopast

Odpolední návštěva
Odpolední návštěva
vloženo: 17.4.2014 11:38
autor: Honza

myslivecké umění

Dárek
Dárek
vloženo: 23.3.2020 09:23
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 233431 fotek (14 dnes)
  • 7961 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8895 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749190 komentářů fotek (13 dnes)
  • 12934 komentářů videí (1 dnes)
  • 3294362 hlasování fotek (105 dnes)
  • 56457 hlasování videí (2 dnes)
  • 37663 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 14 online

Připomínky a názory
Diskuze

brokovnice pro začinajicího myslivce

bolik martin vložil 29.1.2014 20:00
dobry den. chtěl bych se zeptat jakou brokovnici si pořidit do začatku a jakou raži
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jura Kalíšek reaguje 2.11.2022 06:17
Přesně tak, já jsem se synem chodil na střelnici triggerservice.cz Je to tam pěkné a fajn. Celkově instruktoři pohodáři vše ti vysvětlí.
Karel Polacek reaguje 1.11.2022 19:29
V Brně? Kde? Takže bych tam mohl sám střílet jen je nutné mít doprovod jo?
Jura Kalíšek reaguje 1.11.2022 00:08
Nemusíš mít 18, stačí tam jít třeba s tátou nebo mámou. Je tam pak instruktor. Můžeš si to tak bezpečně vyzkoušet. Já jsem takhle bral syna taky v Brně na kotlářské na střelnici, aby si vyzkoušel co vlastně zbraň dělá a jak se chová.
Karel Polacek reaguje 31.10.2022 01:27
Ahoj, nejsem myslivec ale jednou bych chtěl být. Chtěl bych si zajít vyzkoušet někde zastřílet. Ideálně v Brně, jde to i když je mi 17 nebo je potřeba mít 18, abych mohl jít na střelnici?
Petr Tihelka reaguje 26.4.2018 08:25
Zdravím tě Lukáši, obecně nelze říci jaké zahrdlení by jsi měl používat, záleží kde budeš lovit a jaká zvěř drobná bude převažovat. Nejraději bych ti řekl ať tam našroubuješ poloviční (,,M") jenže u některých chokovaných zbraní se může jednotná střela používat maximálně do čtvrtkového zahrdlení (,,IC").
Lukáš Koryťák reaguje 25.4.2018 11:05
Dobrý den asi to sem nebude patřit ale nenšel jsem jinou rubriku kam to napsat. Koupi jsme si brokovnici CZ-USA 912 a chci se zepatat jaké zahrdlení používat při střelbě broky a zda se dá používat jednotná střela potažmo jaká a jakyý typ zahrdlení. Díky.
Jan K. reaguje 19.2.2014 20:51
Láďo to je už let co?Kdy si zažil hony,že si nestačil přebíjet,nyní je člověk rád,že se projde na čerstvém vzduchu pač stavy zvěře rapidně klesají,bohužel a nynější trend nenasvědčuje,že by měl nastat obrat k lepšímu.By jsme museli vyhnat zemědělce z polí a ve velkém zakládat remízky,budovat závlahové kanály proti povodním,které jsme postupně změnili na ornou půdu,větrolamy,které chránily krajinu před větrnou erozí a které byly útočištěm při hřadování zvěře pernaté.Co na to závěrem říct,je mi z toho smutno.Chtěl bych vidět zvěř při procházkách v honitbě slyšet štěbetat ptáky nebudu otravovat,je třeba se zamyslet!
Laďa Novotný reaguje 19.2.2014 19:30
tak tak
Jan K. reaguje 19.2.2014 17:32
Láďo to nejspíš používáš kvalitní svářečské rukavice z odolné vepřovice není-liž pravda :):)
Laďa Novotný reaguje 19.2.2014 17:05
Střílím jenom a pouze z dvojky, ale prsty jsem v životě popálený neměl a to jsem zažil i pár honů kde jsem nestíhal přebíjet.
Radek Juříček reaguje 19.2.2014 13:34
Já bychsi jen dovolil malou poznámku k tomu, proč na střelnici uvidíte málokoho s dvojkou: sám jsem s ní na střelnici párkrát střílel, vždy to ale bylo o spálených prstech o rozpálené hlavně. Což u kozlice nehrozí, tu držíš jen za dřevěné předpažbí. Ovšem na honu, kde vystřelíš pár ran, nic takového ani u dvojky nehrozí. Ovšem jak píší mnozí z Vás, flinta(pažba) musí sedět!
Aleš Pastorek reaguje 15.2.2014 21:19
Díky za odpověď Martine. Ať ti to střílí a hlavně trefuje......Lovu....
bolik martin reaguje 15.2.2014 12:20
Děkuji všem za tipy .Pořidil jsem si včera zh 201 raže 12 za 3300kč. ps nemohl jsem odepsat dřive protože jsem dnes přivezl počitač s opravny
tomáš rákosník reaguje 11.2.2014 20:09
ZH 201 v ráži 12 uplně stačí sice starší ale koupí se za 2500 kč a na začátek to uplně stačí
Aleš Pastorek reaguje 11.2.2014 12:00
Nejsmutnější na tom všem je, že se tazatel, který si chce pořídit brokovnici ani nezapojí do diskuse, neptá se a ve finále ani nedá vědět, jak že to dopadlo.....
Jiří Šrom reaguje 7.2.2014 10:26
A jen pro doplnění, samozřejmě 12. Ne, že bych 16 či 20 zavrhoval, ale výběr a finanční dostupnost je jasnou volbou.
Jiří Šrom reaguje 7.2.2014 10:24
Jak už tu psali mnozí, nehleď na značku a krásu, ale na to jak ti brokovnice sedí. Vyber si před sebou na stěně bod, chvíli se soustřeď a rychle nahoď - nemusíš ani zavírat oči. Jak jsi vedle, je to špatně. Na střelnici to znamená nulu, honíš holuba marně. Pokud je odchylka v zamíření malá, může pomoci puškař - lomení, snížení či zvýšení pažby. Vem si sebou někoho zkušenějšího, ten na tebe mrkne zepředu a vidí hned, kde je chyba, Základ je také stále stejné založení v rameni. Takže pokud ti bude sedět třeba staré ZH z komise za pár kaček, nic neřeš a vem to. Pokud na to máš, kup flintu dle svých představ a zamiř hned k puškaři. Dojede ti pažbu k postavě, nebo udělá novou na míru. je to prostě o penězích, tak jako téměř vše v této době. Z vlastní zkušenosti vím, že je velmi těžké se rozhodnout na nové flintě dělat zákroky rašplí a pilníkem. jak jsem slyšel první nájezd , krve by se ve mně nedořezalo. Ale pokud chceš mít výsledky a ne ostudu, pak tohle překousni a podstup. A samozřejmě střílet a střílet na střelnici. Říká se, až budeš mít vystřílený vagon patron, tak to přijde, něco na tom je. jen málokdo to má v sobě. Nehleď na první posměšky, žádný učený z nebe nespadl. ono je to brzy přejde. až půjdeš po poli nebo lesem , vyběhne zajíc nebo vyletí divoký kohout a ty po salvách kolem stojících zvedneš brokovnici a je jen tak jakoby mimochodem trefíš ušáka na hlavičku , či svištícího kohouta plnou ranou, pak poznáš, že všechno to úsilí nepřišlo vniveč. Přeji Ti tedy dobrý výběr, trpělivost a vytrvalost. Lovecké či sportovní střelbě Zdar !
Milan Jirmann reaguje 7.2.2014 10:13
Já jsem také začínal s kulobrokovou soupravou UB 12/7x65R, 12/12. Tu jsem kupoval novou. Když jsem soupravu prodal a zůstala mně doma sólo kulovnice, tak jsem na inzerát koupil starší kozlici IŽ 27E (Made in USSR) 16/16 s vyhazováky za 3500,-Kč. Zbraň je v naprostém pořádku, i když má už více jak 30 let. Podle mého to je "nezničitelná" zbraň. Mně to stačí, protože brokovnici využiju max. 6x do roka. LOVU ZDAR!!!
Aleš Bureček reaguje 7.2.2014 06:30
Já se naopak domnívám,že je to jedna z mála diskuzí ,která je pro tazatele přínosná.Pomůže mu rozšířit obzor o zbraních,které na trhu jsou a co od nich čekat.Jako adept jsem chodil na střelnici a ptal se chlapů co a jak a každý přidal nějakou tu radu.Podobně jako tady na webu jen s tím rozdílem,že jsem si mohl tu flintu na chvíli vzít do ruky.Dva názory za všechny: Pokud nechceš mít dvě brokovnice ,tak určitě volit kozlici ráže 12 z důvodů,které tady už popsal Aleš a Roman.A konstatování majitelů nových IŽ potvrzuje to co psal roman o jejich poruchovosti (ale najde se určitě i spousta spokojených vlastníků)osobně s nimi zkušenost nemám. Toto mi hodně pomohlo při výběru brokovnice,jestli to bylo dobře ukáže čas.
lovec007 reaguje 6.2.2014 22:47
osobne si myslím, že táto diskusia nestojí za nič, nevieme totiž koľko chce do brokovnice investovať. Radíme mu tu ižku, ale možno chce do brokovnice investovať 50-60 alebo ešte viac tis. CZK. V tomto prípade radiť mu aby kúpil ižku je niečo, ako radiť multimilionárovi aby kúpil octaviu namiesto mercedesa s, audi a8. je treba určit finačnú hranicu, koľko chce investovať.
Milan Vrána reaguje 6.2.2014 15:40
Jak píše Honza níže, sháněl bych do začátku buď Iž 12, nebo první modely Iž 27, měl jsem obě a ta starší byla ještě poctivá práce, novou jsem 3x reklamoval a nakonec prodal. Nové Iž 27 za moc nestojí. Šel bych cestou nejmenšího odporu a koupil první flintu, která mi sedne. Časem si člověk udělá představu o tom, co by vlastně od brokovnice chtěl a v rámci možností si takovou pořídí. Začínal jsem se ZH 101, pak 304, pak Rusandy a nakonec jsem pořídil Fabarma, který mi pasuje a asi i zůstane. Pro Aleše - kozlice má menší zdvih a umožňuje rychlejší srovnání s terčem pro druhou ránu, než dvojka.
Jan Slavětínský reaguje 6.2.2014 14:34
U té IŽky - já osobně bych sháněl kozu ze 70-80.let s ventilovanou šínou ,s vyhazováky a s pevným zahrdlením. To jsou výkonné flinty, kreje to na dálku, jsou to bezporuchové držáky a je na tom material + chrom.vývrty . Dnes jí na inzerát seženeš za 7-8 tis. Čoky bych oželel, to je nepodstatná věc.
Jan Slavětínský reaguje 6.2.2014 14:26
Jo, teď by se tam něco vybralo.Na Huntingu také. Tam je zakázkové Brno 500 v 8/57JRS/12. Sehnal by za slušnou cenu i brokovou kozlici UB 584. Ale jak říká kamarád:"ve státě ,ve kterém se každých 20 let mění režim, nemá cenu investovat do zbraní". V tom je kus pravdy. Já mám vizi takovou, zvyknout si na to, co mám doma a nic nehandlovat. Potom ti to střílí, zjiješ se s tím a máš úspěchy i mistrovské ranky. S pořád novou flintou se stále učíš a chytáš. To je na prd.Ale to je má zkušenost,kterou nikomu nevnucuji.
Aleš Pastorek reaguje 6.2.2014 13:51
Znovu jsem se na to Brno 502 Honzo díval a neváhal bych ani minutu, být začínajícím myslivcem. Ten HEYM v 6,5x57R pod tím je taky dobrá koupě.
Aleš Pastorek reaguje 6.2.2014 13:36
Laďo, to co píšeš je všechno bezesporu čistá pravda a plně se s ní ztotožňuji. Pohledově efektnější myslím tak nějak, že ta kozlice je na střelnici prostě líbivější a více se sem hodí, protože trend sportovních brokovnic je dnes pouze o kozlicích. Abych ti pravdu řekl, nevím, proč to tak je. Možná to někdo napíše, proč se na disciplíny skeet a trap vyrábějí jenom kozlice. Jedno je ale jisté. S dvojkou se dá střílet na asfaltové holuby stejně úspěšně, jako s kozlicí, akorát, že ta dvojka mě pasuje více do lesa, než na střelnici. Je to jenom můj pohled a názor na zadané téma. Pokud se tazateli líbí více lovecká dvojka, absolutně s tím nemám problém. Já ji mám také. Více brokovnic nemám a ani nechci. Pokud bych se ale rozhodoval dnes s dnešním rozumem, zkušenostmi a mysliveckým rozhledem, šel bych asi do brokové kozlice ráže 12, čoky, jednospoušť a poslední model IŽ. Nebo do toho dnešního inzerátu v sekci kulobroky. Stejně tu kuli bude řešit. Zde má za výbornou cenu dvě flinty v dobré ráži, montáž 30mm a kolimátor DELTA. Pro začínajícího kluka?? Co více si do rozjezdu přát.......
Jan Slavětínský reaguje 6.2.2014 13:14
Martine Aleš má pravdu. Dobře ti radí. Šel bych touto cestou. Máš komplet, slícovaný ze Zbrojovky a na současnou myslivost universalní zbraň. A cena je dobrá. Když tu flintu budeš čistit a mazat, přežije tebe i jednou tvého kluka. Reaguj na ten izerát rychle. Pokud bych já řešil jen brokovnici a pro myslivost, šel bych do IŽ 12/12, pokud bych neřešil peníze ,tak do loveckého Super Brna.
Laďa Novotný reaguje 6.2.2014 13:05
Aleši můžeš mě blíže specifikovat co je "pohledově efektnější" a mimochodem znám pár chlapíků co střílí ZP na střelnici líp, než mnozí bereťáci, spíše tihle mě připadají jako mistři světa, ale jen do první rundy. Přece nebude kupovat flintu, která se má líbit jiným, hlavně ať sedí pažba a zbytek u přijde sám.
Aleš Pastorek reaguje 6.2.2014 11:00
Přesně tak, dnešní střílení brokovými zbraněmi je hlavně na střelnicích a na asfaltové holuby. Pokud si někdo vede statistiku, kolik dá ran na skutečných lovech a na střelnici, tak je to jasné. Proto je lepší jít do kozlice. Zrovna teď jsem se díval na inzeráty a v sekci kulobroky je Brno 500 v ráži 7x57/12 + brokové hlavně 12/12 za 25.000,-Kč. Také by to bylo řešení, protože kulovnici dřív, nebo později budeš stejně potřebovat a ta cena není zase tak hrozná a brněnské kulobroky jsou vyhlášené. Všechno záleží na tvých financích, ale když rozpočítáš 10.000,- za brokovnici a 15.000,- na kulobrokovou kombinovanou zbraň, není to až tak špatné. Možností je mnoho, rad ještě více, ale rozhodnout se stejně musíš sám. Aleš Pastorek
Aleš Bureček reaguje 6.2.2014 09:18
V myslivosti se zbraní jsem taky ještě pořád začátečník,tak jsem absorboval postřehy a zkušenosti kolegů kolem sebe.Zjistil jsem,že drtivá většina myslivců vystřelí z brokovnice více ran na střelnici než na lovu a pokud si na svou zbraň za ty léta zvykli tak je jedno jestli mají ZH,IŽ,nebo Browninga a trefují.Nerozlišoval bych proto jestli zbraň pro začátečníka.Pokud si na ni zvykneš je houpost ji za tři roky měnit.Mě osobně střelnice moc baví,tak jsem se rozhodoval mezi Baikalkou a Marocci.Více mi sedla do ruky Marocci.Ale dej hlavě na svůj pocit a než ji koupíš pořádně si ji osahej.Přeju štastnou ruku při výběru....
Ladislav Stašek reaguje 6.2.2014 09:04
Přesně jak píše Aleš,začínal jsem s loveckou kozlicí ZH a pak jsem stejně koupil kozlici s čokama.Ráži mám na obou 12,ale to není to podstatné.Hlavně musí sedět(krátká nebo dlouhá pažba).Já jsem musel pažbu zkracovat,ale kvůli krátkým rukám.Ještě něco o vzhledu,kde jsou různé barvy baskulí,rytiny a pozlacené kohoutky,polohové pojistky a počty čoků.Chce to koukat,poptávat, porovnávat a potom si vybrat z té spousty brokovnic.Dobrou volbu a spokojenst při výběru.
Ivo Krejčiřík reaguje 6.2.2014 08:50
Brokovnice CZUB, je určená hlavně pro americký trh, kde se flinta bere jako spotřební zboží. Já bych ji nebral ani za dara. Je to turecký výrobek, takže nic moc.
Zdeněk Cedidla reaguje 6.2.2014 08:35
Dbej na to aby ti brokovnice hlavně seděla.Další otázkou je kolik do koupi chceš investovat.Dají se sehnat i dobré starší zbraně.
lovec007 reaguje 5.2.2014 23:06
keď máš prachy, tak kúp browninga, berettu, ak nie tak ižku, ako písali kolegovia nižšie. poľovníctvo dnes nie je o drobnej a brokovnici, ale o raticovej zveri a guľovnici. radšej si kúp lacnejšiu brokovnicu a za ušetrené peniaze kúp poriadnu guľovnicu.
Josef Bím reaguje 5.2.2014 22:11
Zeptám se také, má někdo zkušenosti s brokovnicemi CZUB? Pro začátečníka?
Miroslav Novak reaguje 5.2.2014 20:30
ZH.
Richard Czech reaguje 5.2.2014 18:54
Spousta lidí ti bude radit jakou značku ,jakou ráži apod.Já zase tvrdím jedno -brokovnice ti musí "sedět".Tzn. zavři oči hoď do ramene a po otevření oka musíš mít šínu i mušku v rovině bez nějakého kroucení hlavy nebo dolícování.Toto je to nejdůležitější pro brokovou střelbu.Jestli dvojku či kozlici je jedno.Ráži v dnešní době, ač sám jsem zarytý "16" doporučuji ráži 12,levnější střelivo,velký výběr a škála laborací.Jakou značku je na tobě a tvých finančních možnostech nebo chuti investovat,ale stále platí MUSÍ sedět v rameni!
Karel Krátký reaguje 5.2.2014 16:48
pokud chceš něco levný a dobrý co vydrží tak BAIKAL hlavně jsou z tvrdochromu tak není náročná na nějaké to čištění a ta pořizovací cena nové je kolem 11 až 13 tisíc já ji mám už 2 roky převážně ji používám v leči při naháňkách kde dostává opravdu dost zabrat jeden známí říká že jí má celý rok zapíchnutou ve skleníku jako tyčku u rajčat a na podzim jí vytáhne a jde sní rovnou na hon a flintě nic není :D
Aleš Pastorek reaguje 5.2.2014 16:06
To je otázka......Budeš ji využívat k lovu, nebo i na střelnici na asfaltové holuby. Pokud to bude k obojímu, tak bych volil kozlici v ráži 12 s jednospouští a výměnými čoky. Proč?? Ne, že by se nedalo s loveckou dvojkou střílet na asfaltové holuby, ale ta kozlice je přece jenom na té střelnici alespoň pohledově "efektnější" a nebudeš tam v očích ostatních vypadat, jak "Jozéfek Křópal" z Horní-Dolní. Ráži 12 bych preferoval před 20-tkou a 16-tkou z důvodu levnějšího střeliva. Je to paradoxní, ale menší náboje do ráží 16 a 20 jsou dražší, než do ráže 12. Před nedávnem jsme porovnávali s chlapama na honě jeden z posledních modelů brokové kozlice BAIKAL s BROWNINGEM. Shodli jsme se, že je to věrná kopie BROWNINGU s horším opracováním typickým pro Rusy, ale jinak je ta flinta celkem povedená a za přijatelnou cenu. Když si vzpomenu, co vydržela moje ruská "balalajka", tak bych se novějšímu modelu nebránil. Cena nové zbraně se pohybuje cca. 16.000,-Kč a použitá se dá pořídit cca. kolem 10.000,-Kč. Pro začínajícího myslivce absolutně dostačující..... Samozřejmě, BERETA, nebo PERAZZI to není, ale já bych při dnešních stavech drobné zvěře za brokovnici více nedal. Jó, kde jsou ty doby, kdy bývala brokovnice stěžejní flintou každého myslivce a hajného a mnozí vlastnili i několik brokovnic v různých rážích na konkrétní druhy lovu. Ty doby jsou nenávratně pryč a dnešní trend je spíše o vlastnictví několika kulovnic v různých rážích. Chladnou hlavu v rozhodování ti přeje Aleš Pastorek.