ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

prasátko
prasátko
vloženo: 28.1.2014 16:44
autor: Michal

úlovky (svět)

Lovu zdar
Lovu zdar
vloženo: 7.6.2018 12:43
autor: Michal / admin /

trofeje

Říje 2012
Říje 2012
vloženo: 2.2.2013 10:51
autor: Aleš Náhlý

zvěř v přírodě

Černá koule
Černá koule
vloženo: 7.2.2018 09:49
autor: Děda z lesa

zbraně

"Pažba pro Barona von Grünbach"
"Pažba pro Barona von Grünbach"
vloženo: 5.1.2018 08:04
autor: jirka krbeček

fotopast

Meďo I
Meďo I
vloženo: 10.4.2015 21:42
autor: Ladislav Mlynský

myslivecké umění

jeleň...
jeleň...
vloženo: 8.1.2013 16:03
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233420 fotek (3 dnes)
  • 7960 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8897 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749183 komentářů fotek (6 dnes)
  • 12933 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294272 hlasování fotek (15 dnes)
  • 56455 hlasování videí (0 dnes)
  • 37663 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Diskuze

Černá v řepce a jak vnadit ?

Honza .k. vložil 23.4.2016 22:15
Jak ste na tom s černou v řepce a jak vnadíte ?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Erika Doležalová reaguje 10.5.2016 20:22
Děkuji za odpověď. No a předpokládám, že snížení stavů jste jistě nedocílili jen lovem selat a lončáků, že? Což je asi to zásadní, nad čím všichni na oko brečí (nejde to, nemáme kde/jak lovit, lovíme ale stále přibývají...) a přitom taktně mlčí (neloví to zásadní a sice nositelky přírustku..)
Jan Horáček reaguje 9.5.2016 23:05
Myslím si, že úspěšnost ve snižování stavů černé zvěře spočívá v přístupu každého mysliveckého spolku. Někdo to řeší vydáním povolenek hostům, někdo za pomoci NV a termovizí. Z doslechu vím, že je to účinné. Problém to ale stejně nevyřeší, dokud nebude lovecký tlak celoplošný. Avšak ani tak to nebude samospasitelné neb stavy černé tvoří především životní podmínky a ty jsou ideální. Každou mezírku černá okamžitě využije. Myslivosti zdar.
karel zvářal reaguje 8.5.2016 15:11
Škody na drobné jsou na jaře, tj. duben-červen. Je-li v honitbě 1-3 bachyně, je to velký rozdíl oproti 10-15 obvyklým. Absolutní nuly JKS asi nepůjde v dnešní době dosáhnout nikdy. Většina ulovených kusů budou prasata natažená z okolí v průběhu léta-podzimu-zimy, která se predačního tlaku na drobnou nezúčastní. Takže nechte psy štěkat, děláte to dobře. Prase na guláš budete mít vždy, ale ten pocit z dobře udělané práce jako málokdo. Myslivosti zdar!
karel zvářal reaguje 8.5.2016 14:06
Jen naprostý naiva si může myslet, že jedna sezona intenzivního lovu vyřeší vše. To by honitba musela být důkladně oplocená... Takže je třeba počítat s každoročním přílivem imigrantů do relativně volných stávanišť. Co hodnotím nejvíce, je umožnit lov na povolenku nečlenům-hostům. Řada chlapů o honitbu přišla, polňáci mají černé jak šafránu, a je tudíž pro ně zážitek zajet si na čekanou do "lesní"-smíšené honitby. Jak p. Balcárek uvedl, pokud se nepřidají sousedi, resp. většina sdružení, bude tento příklad mít jen poloviční efekt, poněvadž další rok je tam natažený nový přírůstek od sousedů. Běžně se loví v podobných honitbách 50-100 kusů (při zašetřování bachyní), takže pokud se podaří udržet stavy pod 20-ti ulovenými, lze to považovat za úspěch.
Jiří Balcárek reaguje 8.5.2016 13:45
Kdysi dávno cca 30 let zpět se lovilo za rok od 0 do 5 kusů černé, průměr byl asi 2/rok. Před deseti lety to bylo již do cca 15kusů/rok. A posledních 5 let se počty pohybovaly již přes 30 ulovených kusů/rok. Po uvedeném loveckém "opatření" se za rok ulovilo k překvapení všech členů 76 kusů černé zvěře. Nyní to má velice silně klesající tendenci, měli bychom se určitě dostat pod 20 kusů. Otázka je, co se stane, když lovecký tlak pomine, patrně se velice rychle vrátí nedávný stav. Ale průběžně to sledujeme, určitě se o poznatky podělíme, ale ještě je brzy, nejdříve za rok bude možné vše alespoň trošku vyhodnotit. Bohužel mám pocit, že je to boj s větrnými mlýny, neboť většina MS na černé zvěři zcela proti zdravému rozumu postavila své hospodaření.
Erika Doležalová reaguje 8.5.2016 09:19
Pane Balcárek, můžete ještě sdělit, jaké byly zhruba stavy černé zvěře ve vaší honitbě před započetím maximálního lov.tlaku a kolik jste do té doby lovili kusů (a kolik následně)? Díky.
Jiří Balcárek reaguje 7.5.2016 09:31
Pane sojka - ty povolenky byly kupodivu zdarma. Chcete taky jednu ? Není problém. Za další - případný prodej zvěřiny není pro spoklovou pokladnu vůbec zásadní položka. Za další - dvakrát za rok se společně i s hosty sejdeme na společnou večeři (se šípkovou nebo se zelím). Co se týká stavů drobné a kvality srnčí zvěře, jsme spokojeni. A na samotný závěr - nejsme kompetentní a ani nám nepřísluší řešit údajné "problémy" (spíš pseudoproblémy) s černou zvěří v jiných honitbách, dále na okresní, krajské či dokonce celostátní úrovni. Od toho je spousta odborníků a Vy se, předpokládám dle Vašeho vystupování, mezi ně jistě řadíte. Lovu lesu :-)
karel zvářal reaguje 7.5.2016 06:26
Jasně:-), Sojko, na stavy prasat ve světě:-) a ve vaší honitbě:-) toto opatření nemá žádný vliv.
Sojka reaguje 6.5.2016 23:52
J.Balcárek - děkuji za vysvětlení. Nepochybuji o tom, že finanční situaci spolku jste prodejem 30 povolenek vyřešili, ale to je asi tak všechno, jinak jste nevyřešili vůbec nic. MS
Jiří Balcárek reaguje 6.5.2016 19:47
Počet hostů je ryze z praktického důvodu. Asi nikdo nemůže být denně venku, jak člen MS, tak host. Proto tahle cesta a je zajištěn přece jen větší a hlavně permanentní lovecký tlak.
karel zvářal reaguje 6.5.2016 18:50
oprava: v 3. řádku NE! černé myslivosti (jinak by to bylo totéž)
karel zvářal reaguje 6.5.2016 17:36
Zajímavé určitě, ale především ÚŽASNÉ! Hlavně mě ohromilo to množství zúčastněných hostů, také k té první větě gratuluji! To totiž je a bude úhelný kámen většiny spolků, aby se vydaly naznačenou cestou. Tedy jestli vzývaní rytíři držící ekonomiku, nebo černá myslivost (moc hezký pojem!). Tipuji, že mnoho podobných není (pokud ano, nechť napíší své zkušenosti) a hned tak nepřibudou. Každopádně je to ukázka toho, že "Problém černá zvěř" má řešení, dokonce nečekaně rychlé. Tipoval bych více jak tři měsíce, ale jak vidět, když tato inteligentní zvěř nemá klid a ten tlak je drtivý, odejde zbytek tlup jinam. Stálo by za to obeznámit s tím širší veřejnost, tj. do časopisu. Gratuluji a Myslivosti zdar!
Jiří Balcárek reaguje 6.5.2016 14:37
Pro doplnění - smíšená honitba, 900 ha, z toho necelých 60% les, jinak pole, louky, remízy, vodoteče.
Jiří Balcárek reaguje 6.5.2016 14:35
Sojka - nebylo to jednoduché, protože nejtěžší byla "politická diskuze" o prospěšnosti černé zvěře. Nakonec jsme si to vyříkali a prioritu dostala zvěř drobná a srnčí - dva nejvíce zastoupené druhy v honitbě. Rozhodli jsme se vyzkoušet cestu intenzívního lovu, takže kromě 28 členů jsme vydali povolenky k lovu černé i pro 30 hostů. Jasná pravidla - chceš přijet do honitby, nahlásíš den či dva dopředu a k tomu místo čekané večer. Kolega-organizátor založil skupinu na aplikaci WhatsApp, vše je online, všichni o všech vědí, kde kdo je. Denní šoulačky se jen oznámí, podle ročního období se určí doba do kdy, ať lovec nenarušuje ostatním případnou čekanou večer. Stačily tři měsíce intenzívního lovu, bez naháněk a černá se objevuje VELICE sporadicky. Případný lovecký zdar dnes není otázkou trpělivosti, ale hlavně loveckého štěstí, chcete-li přízně Huberta či Diany, tedy zda se černá vypraví do těchto míst. Jo, a zapomněl jsem na lišky. Ty se loví také stejným způsobem - kdo má povolenku na černou, musí střílet i lišku. Kupodivu to funguje. Zajímavé ?
Sojka reaguje 6.5.2016 09:55
J.Balcárek - Taky by mě zajímalo, jak jste se s černou úspěšně vypořádali a co to reálně znamená. Můžete být konkrétnější prosím? Díky. MS
Jiří Balcárek reaguje 5.5.2016 20:01
Dobrý večer, samý odborník na černou kolem, jak koukám. Inu, co černá myslivost je také myslivost. :-) Naštěstí to u nás v honitbě nemusíme už řešit, protože jsme se s černou celkem úspěšně vypořádali intenzívním lovem a můžeme se věnovat drobné a srnčí. Tím jsme ušetřeni podobných planých diskuzí a dalších s tímto tématem souvisejících (termovize,NV,vnadění,apod.) Lovu zdar !
Sojka reaguje 4.5.2016 16:38
rone, legislativně tam jistě omezení není a po etické stránce se s tím musí každý popasovat sám. Spíš mě překvapují Tvoje vyjádření o válce s černou zvěří (tu dnes vedou hlavně hubou ti, co o ní nic nevědí) apod., podobná vyjádření bych čekal od primitivů typu vyhlídal, nikoliv od Tebe. MS
Martin Štěpánek reaguje 4.5.2016 15:53
Možná jsem se někde přečetl, těžko říct, vracet se k tomu nehodlám...Vaše tvrdost na čekanou bych přirovnal k armádě, a jelikož mám sebe rád, polštář pod prdel si v zimě rád vezmu... To vaše magi jsem nikdy nezkoušel a zkoušet nehodlám, mám nato štěstí i bez toho...stačí mě vábníčka,dobrý vítr a štěstí! Mám mnoho černé nalovené bez vnadišt a to nad ránem na ochozech kde sedim na trojnožce...v zimě využívám posed, mám tam i postel, kde sedim jen při měsíčku, když měsíc zaleze, zalezu taky a vychutnám si probuzení do nenarušeného rána...můžu vám vyprávět jak je v lese po ránu krásně...zimy se nebojim, mám dobrej spacák a vaše narážky na 1 kg kukuřice pod kamenem u posedu nebo u řepky mě rozesmívaj :-D Jo taky si beru podvlíkačky a menší deku přes kolena když protahuje...je natom něco špatně? A ještě podprdelník proti vlkům...těch se opravdu bojim :-D
Radek Vyhlídal reaguje 4.5.2016 12:43
Martin Štěpánek - nauč se číst anebo alespoň přemýšlej nad tím, co čteš. A nezapomeň si vzít sebou Magi na hromadu a polštář pod prdel na kazatelnu ...
Jiří Lengyel,starší reaguje 4.5.2016 10:57
Ron Gordon-***
Ron Gordon reaguje 3.5.2016 22:13
Sojko, jen ve zkratce protože píšu z mobilu, za války také platí určitá pravidla a přestože jsme s černou ve válce,nebudu používat takové způsoby,které se mi příčí, žír si může černá zaopatřit, nemusí lézt na hromady,ale sůl jen tak lehce v přírodě nenajde a o tom,že sůl je nad zlato je i pěkná pohádka. Byly doby kdy byl zákaz lovu ve vzdálenosti 200 m od slanisk, dnešní myslivci se nestydí vnadit i spárkatou soli,činí tak i náš pán hospodář, vždyť ono to není zakázáno. Holt jsem že staré školy a jsem ten zapckly,závistivý starý dědek.
Sojka reaguje 3.5.2016 15:36
Rone, proč ne sůl, abys nebyl vůl? MS
Martin Štěpánek reaguje 3.5.2016 12:27
Sůl nad zlato :-D Docela jsem se tu panem Vyhlídalem a Hubertem pobavil... Pan vyhlídal má strach, že se mu do lesní honiby nic nevrátí, proto nevnadte a nelovte, pak se v lese dá lovit šoulačkou :-D
Ron Gordon reaguje 3.5.2016 11:51
Sůl? Tak může poradit jen vůl!
Ondřej reaguje 2.5.2016 19:49
Sůl.
Radek Vyhlídal reaguje 2.5.2016 15:55
Tak v tom případě Eriko zde je zákon o myslivosti. § 8 odst. 1 - ochrana životních podmínek zvěře. Je to trochu na dlouhý loket, ale je třeba na lesní myslivečky tlačit. Dyť to není už normální - před 80 lety černá téměř nebyla, srnčí na pětinových stavech a dnes se jen brečí, jak ubývá zvěř. Tak co ti idioti vlastně chtějí ?
Erika Doležalová reaguje 2.5.2016 14:02
Radku, není žádným tajemstvím, že v lesních honitbách se prasátka šetří. Ať řeší škody za nás? Ale já nemluvila o škodách, které by byly nutné platit, ale o škodách, které SE*OU MĚ jakožto myslivce, jelikož jejich "chvilkovou" přítomnost odnese spousta drobné zvěře a srnčat! Já tady prasata nechci a protože jim to lze těžko vysvětlit třeba cedulí Zákaz vstupu, tak je nezbytné je alespoň potírat lovem. Což v řepkách apod. lze bez vnadiště jen velmi špatně (spíš vůbec). My právě drobnou máme a ikdyž mě hony zrovna dvakrát neberou, tak rozhodně nejsem nadšená, že nám sem ta "škodná" rok co rok leze a takřka se nedá ulovit.
Ellhenický Petr reaguje 1.5.2016 21:57
Bezstresové páření od 16.11. do 15.12. a pokud možno jen v době mezi 14.00-18.00 hodinou.Jak to těm prasatům říci, aby jindy neblbla?
Radek Vyhlídal reaguje 1.5.2016 11:56
Ano, urážky nic nezmění. Ale co vyvolá změnu ? Máte černou v polích jen chvíli Eriko ? No a co ? Choďte lovit do lesa k sousedům. Jo oni Vás tam nepustí, aha, voni musej chovat černou, aby bylo co lovit i za rok. V tom případě ať řeší škody za Vás. Ale zase byste byli ochuzeni o ta prasátka. Nemáte drobnou, tak aspoň něco. Existuje nějaká výkonová norma pro myslivce ? Musí ulovit určitý počet kusů ? Není lepší hodit flintu na hřebík a jen se chodit kochat ? Přikrmovat atd. Kvůli tomu nepotřebuji být ve spolku s nemocnými jedinci, kteří smysl vidí v palbě po všem, co se pohne. Střílet se dá na střelnicích. Řečmi o škodách si zemědělci jen vytváří politické prostředí pro dojení dotací.
Erika Doležalová reaguje 1.5.2016 10:06
Radku, na jednu stranu chápu, na druhou zase není vše tak černobílé.. V polních honitbách je ta černá JEN v době řepky a jinak než na vnadišti u/v lánu se lovit nedá. Po posečení se zase "vrátí domů" do lesních honiteb. Šoulat v řepce se opravdu nedá, číhat někde opodál je marnost (nechodí z lánu ven a když, tak do vedlejší pšenice, ze které je vidět tak možná pět centimetrů hřbetu - případná maličká selata vůbec..) Když pominu škody na zem.plodinách, přidávají se škody na drobné a mladé srnčí zvěři. Jak jinak tedy lovit? Nejsem zastáncem hromad hnijícího bordelu, ale na půl kyblíku kukuřičného zrna nevidím nic špatného..
Radek Vyhlídal reaguje 1.5.2016 06:54
Ále, čo to trepeš boha jeho ... Řepka není na polích 365 dní v roce, tohle není argument. Argument je ten, že dnes se myslivost smrskla na vysedávání u hromad, CELOROČNĚ. V lese, na louce, na poli, všude, kam se podíváš. Pořád jen čteš, jak vnadit, jaképak dobrůtky přitáhnou prasátka na hromádku atd. Jak zateplit kazatelnu, jak vytopit kazatelnu :D :D :D Primitivismus vítězí ...
Radek Vyhlídal reaguje 30.4.2016 23:52
Další debilní dotaz. Umíte vůbec lovit černou jinak než na újedi ? Újedníci újedničtí primitivní lstiví zákeřní líní ... Jak dlouho ještě budou myslivci posraní z černé ???
Pavel Štěrba reaguje 30.4.2016 23:24
Když černou máš, můžeš vnadit čím chceš. A když jí nemáš, tak můžeš taky vnadit čím chceš.
František Havran reaguje 30.4.2016 23:10
když opominu ryby a podobné zakázané masité újedi, které za tři dny smrdí až do vesnice, tak stačí trochu kukuřice a pokapat to Maggi, nebo rozemni list libečku. Maggi je lepší... A nemusíš tam zakládat újedi jak na tyranosaura ;)
Jan Sťástný reaguje 30.4.2016 21:27
U nás už je :)