ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Životní trofej daňka
Životní trofej daňka
vloženo: 21.10.2019 13:26
autor: JCH

úlovky (svět)

zlaty jelen
zlaty jelen
vloženo: 4.3.2013 17:29
autor: Vladimir Benadik

trofeje

detail
detail
vloženo: 2.1.2014 14:18
autor: Roman Dudek

zvěř v přírodě

Už by měl shodit
Už by měl shodit
vloženo: 11.3.2015 07:42
autor: Děda z lesa

zbraně

Také historie
Také historie
vloženo: 14.2.2017 13:47
autor: Václav Myslivec

fotopast

...
...
vloženo: 26.8.2012 13:04
autor: Josef Cimerman

myslivecké umění

Krásy porcelánu 10
Krásy porcelánu 10
vloženo: 28.12.2019 19:24
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 233431 fotek (14 dnes)
  • 7961 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8895 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749188 komentářů fotek (11 dnes)
  • 12933 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294357 hlasování fotek (100 dnes)
  • 56456 hlasování videí (1 dnes)
  • 37663 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 13 online

Připomínky a názory
Diskuze

Černá zvěř-když do nich střelíte???

Žaloudek Josef vložil 28.1.2013 09:50
Zajímali by mě Vaše zkušenosti,z lovu na krmelišti.Když ulovíte kus černé na hromadě,přestanou Vám tam ostatní prasata chodit,nebo druhý den přijdou znovu??Měli jsme tady takovou diskusi na toto téma a zajímá mě názor více lidí.Děkuju za poznatky
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Lubomír Černý reaguje 11.2.2019 20:08
Že si umí zkušená bachyně dojít pro vítr,zvláště na "profláknutém"místě není nic nového,ale že by zrovna černá se svým slabým zrakem kontrolovala okna,to slyším poprvé.Od kamaráda vím,že je na to vysazená zvěř sičí,když jsem byl u něj na návštěvě,mohl jsem se o tom sám přesvědčit.Černá dle mého sází na hlavně na bezvadný čich.
karel zvářal reaguje 11.2.2019 15:11
Dlouho sem nikdo nic nenapsal, taže si připomeneme chytrost prasat, resp. zkušených bachyní. Tady jedna při vedení tlupy kontroluje žebř, jestli je někdo "doma", zbytek tlupy jde ochozem o 30 m dál. Jinde se dívají do okna, jestli je otevřené, tahle sází na jistotu.
Josef Voborník reaguje 10.2.2014 22:02
K vnadišti mi přišla v zimě na sněhu bachyně se třemi selaty. Jedno po ráně zůstalo v ohni, bachyně s témi dvěma pochopitelně zmizela. Po úspěšné ráně jsem si dopřál cigaretu a než jsem ji dokouřil, přišla ve stejné stopě další dvě selata, z nichž jsem jedno ulovil. Jindy jsem v noci koncem léta šoulal po strništích. Na okraji strniště ležel ještě teplý, čerstvě vyvržený kňour - a strniště se prasaty jen hemžilo, jedno ze selat jsem střelil. Takže těžko stanovit nějaké obecně závazné pravidlo.stanovit nějaké pravidlo.
Tomáš D. reaguje 9.2.2014 22:14
Pane Nekolo do Vás také někdo střelil, že jste se tak dlouho neukázal pod svým jménem? :)))
masiny reaguje 10.3.2013 01:59
Je vidět,že adminové jsou k ničemu,kliknu na téma a je tu hromada sr..pardon OT. K tématu:uvědom me si,že prase je velice inteligentní,ale i velice tupé.Osobně jsem po výstřelu spatřil prase asi až za měsíc,z toho jsem ulovil na 2 místech 4 prasata,která přišla ihned po první ráně.Bacha se dokonce snažila zzvednout s celým rudlem střelené sele asi po 5 min po ráně..
Bohumír Nekola reaguje 16.2.2013 14:28
Pro Skrofa. Nejste vy ten myslivec, co necháváte dodnes své honební pozemky ve scelených uhutněných a schemizovaných lánech ve staronovém JZD prý svým zemědělsky hospodařícím kolegům z MS a pak se divíte, že jste bez drobné zvěře? :)))Nejste sám, podobných borců je všude dost.
Jiří Lengyel,starší reaguje 16.2.2013 11:34
Koukám a nestačím se divit jak se lov totálně zůžil na střílení divočáků(někdy nejen jich)na hromadách.Komentářů jak na román,ale podstata je,že pozměníme pořekadlo,že hlad je nejlepší rádce,na to,že v tomto případě,je rádce zlý.Prasata budou chodit na předkládané krmení stále,protože pokud nemají jiný zdroj obživy,hlad je naučí,přesto,že budou z tlupy postupně ubývat,nakonec se zákonitě vždy dříve nebo později vrátí.Myslím,že poslední komentář není myslivecká latina a mluví za vše,ach jo........
Tomáš Houserek reaguje 15.2.2013 18:24
Paní Jezíková i pan Skrofa mají velikou pravdu. Nicméně mít 100% možnost odlovit ten správný kus a nestřílet na černeý flek,pak by to teprve byl zodpovědný lov.
Tomáš Houserek reaguje 15.2.2013 18:18
My jsme dostali vyjímku už před třemi roky a už od loňska je nemožné za pomoci baterky něco ulovit. Po rosvícení během vteřiny jsou všechna prasata pryč a když je krmeliště v lese,kde ani měsíc neposvítí,tak je už vysvobozením jen sníh. Jak baterka,tak NV má své opodstatnění,ale všichni se bojí pytlactví a nebo je v tom závist,aby ten co na to má toho neulovil více než ti,co na to nemají.. Když to shrnu,tak kdo na NV peníze má,tak si ho už dávno zakoupil a při kontrole zbraně policii stačí jen když to nebudete mít nasazané. Slušných lidí v této zemi moc není a nerespektování zákona má českeý národ v sobě zakodovaný pravděpodobně z minulého režimu.
Skrofa reaguje 15.2.2013 18:12
Ještě to doplním: "V rukách lumpa je nebezpečná i vzduchovka a v rukách Bohouška je nebezpečná i klávesnice." ;-)
Pavel Oršulík reaguje 15.2.2013 15:24
Baterkáři jsou nenažranci a Bohuš Nekola mluví z cesty.
Bohumír Nekola reaguje 15.2.2013 13:03
Pan Stodůlka konečně trefil hřebík na hlavičku. Zaměstnanec by měl večer po šichtě, ráno před jít lovit a chránit cizí les před okusem,ohryzem od přemnožené spárkaté??? Nebo cizí úrodu před prasaty?? Současný systém myslivosti založený na násilně založených mysl. sdružení po vyházení myslivců z jejich honiteb, odtržení myslivosti od vlastnictví, nepružností při rozhodování (příliš vysoká min. výměra honitby, dosud neobnovená práva vlastníků - myslivců ve společenstevních honitbách pronajmutých právě postkomunistickým MS. Celá filozofie ahistorického zákona (nenavazuje na přirozený vývoj z Rakouska-Uherska, 1. republiky, kdy jde dodnes o jakýsi koníček na cizím s lovnou zvěří na honebních pozemcích nepatřící nikomu, se domnívám nepatří a nikdy nepatřil do moderní myslivosti.. Dnes i mladí myslivci -koníčkáři -často nevlastníci přicházejí s prohlubující se praxí s náměty a chtějí změny. Např. podobně jako v Anglii na určitou výměru, třeba 5000 ha dle charakteru pozemků mají profesionálního lovce, který vlastně funguje jako zdravotní policie, apod.
Děda z lesa reaguje 15.2.2013 11:49
T.Houserek - inteligentní černá zvěř si okamžitě spojí rozsvícení baterky a kulovou ránu se smrtelným nebezpečím. Na každé další osvětlení bude reagovat zběsilým úprkem a zakódují si to i ostatní členové tlupy - baterky jsou podle mě krátkodobý danajský dar. - Je to stejné, jako zvěř u silnic reaguje na zpomalující auto, brzdová světla, zhasnutí světel ap.
Omar Stodůlka reaguje 15.2.2013 09:44
Paní Jezikova LÉPE to ani napsat nešlo !!!!! Ne každý totiž může být v honitbě "pořád" ! A to třeba z důvodů pracovních, rodinných,nebo třeba zdravotních. Ne každý si může dělat co chce... Kdo ano, tomu tiše závidím! Něco jiného je, když se někomu nechce... :-(
Tomáš Houserek reaguje 15.2.2013 00:14
30 prasat nemá celé naše sdružení dohromady.Ano,umět lovit je základ,ale ono záleží také na tom v jakých podmínkách se loví. Někde se vysedává na hromadách a jinde se zase za noc nachodí 20km,aby se ulovilo a někdy je taky potřeba si posvítit,aby člověk věděl na co vlastně střílí. Baterka je pouze dočastná možnost,než to prasata prokouknou.
Jiří Hlinka reaguje 14.2.2013 14:35
Pane Houserek, 30 prasat ročně to nejsou ani 3 prasata měsíčně to se Vám zdá opravdu hodně? Mám několik kamarádů, kteří mají 30 prasat za zimu. Je to ovšem jen o tom chodit ven a o času, který je člověk ochoten tomu věnovat. Jelikož, když tomu ten čas věnujete tak nepotřebujete NV ani přísvit. Např. jezdím ke kamarádovi na srnce, který loví v čistě polní honitbě ovšem tráví tam veškerý svůj volný čas a bez NV a baterky naloví okolo 20ks černé ročně, zbytek sdružení střelí za rok tak dvě a taky furt vykládají jak by potřebovaly baterky atd., aby na ně viděli i mimo měsíc. Ono je to také o tom umět lovit...
Jaroslav Max reaguje 13.2.2013 16:33
Můj názor na noční vidění je Ne.pokud se podívám na některá videa s nočním vidění ,tak to už u mne není myslivost ,ale střílení.Pokud jde o placení škod na úrodě (řepka ,kukuřice atd.) pokusit se dohodnout na menší přerušovaných plochách aby bylo možno redukovat stavy . Pokud k dohodě nedojde ,dobrej odhadce škod pomůže tím ,že v takových lánech není škodám možno předejít - a tím pádem neplatit nebo eliminovat škodu co nejníž. Pokud se vrátím k původní debatě : tam kde zakrmuji nestřílím a nechávám klid. Pokud máte dobře obeznanej terén je jasné kudy černá chodí a tam caa 300 m od krmení lovím .100% návod na větší odstřel to samozřejmě není ,ale aspon nesedím na jednom a tom samém místě .PS: pokud je tolik žaludů jako letos a neni pořádně zamrznuto ,tak na krmení stejně kašlou a maj to jen jako občasnej zákusek.
Miroslav Novak reaguje 13.2.2013 15:50
Nestřílej je na hromadě,bud když pomalu odchazí nebo když přichazí,a maš je tam každý den,zkušenost ne moje ale kamarada.
Tomáš Houserek reaguje 13.2.2013 11:40
NV bych zlegalizoval pouze tam,kde jsou prokazatelné škody a to pouze černou zvěří,ale nadruhou stranu je tahle diskuse zbytečná,protože dokud se tohle zařízení může legálně prodávat,tak se není o čem bavit a věřte mi,že toho NV je momentálně daleko více v honitbách s vysokou než s černou,což je velmi špatné.
Standa Samek reaguje 13.2.2013 09:08
Pane Houserek,tak já to vážne nechápu.Je část,která to chce zlegalizovat,protože mají velké stavy černé.A vy to chcete zlegalizovat,protože máte malé stavy černé a nejste ochoten čekat na správné podmínky lovu.Jestli se mýlim tak se omlouvám.
Tomáš Houserek reaguje 12.2.2013 20:05
Pane Urbánek, vy jistě baterky nebo NV nepotřebujete,protože asi prasat máte opravdu přebytek. Pokud jste schopen nastřílet 30 prasat pouze za pomoci měsíce,tak asi lovíte v prasečím ráji.
Tomáš Houserek reaguje 12.2.2013 20:02
Kdy se prasata vrátí zpět na krmeliště záleží pouze na zkušenosti bachyně,ale většinou čím je baška starší,tím později se tam navrátí. Nejhorší je,když sele po zásahu zakvičí,to se klidně vrátí až za rok. Nicméně u prasat je to vždycky jinak a nikdy se nedá s přesností říct,co bude příště.
Erika Doležalová reaguje 12.2.2013 15:35
Pane Myslivec, myslím si, že když jsou divočáci ve vzrostlé husté řepce a ven z ní nechodí vůbec, pak ani NV nepomůže. Jinak ohledně "návratu" zvěře po výstřelu, vzpomínám si na situaci, kdy jsem před sebou měla tlupu o cca 20-25 kusech, po ráně samozřejmě všichni prchli a za sotva minutu se začala objevovat jiná (nejprve selata, následně lončáci a jako poslední bachyně) a to ze stejného směru, kam prchla ta první tlupa. Očividně druhá tlupa prostě už byla na cestě a ani výstřel a bezprostřední blízkost prchajících "kolegů" (se museli potkat!) jim nevadila..
Žaloudek Josef reaguje 12.2.2013 13:28
díky za poznatky,mě se stalo,že jsem večer ulovil sele z posedu asi v půl 9 a cca 150 metrů od posedu byla a zůstala prasata,které se podařilo vyhnat druhý den na nátlačce,přitom tam ta prasata byla 100% už večer protože jsem je slyšel a den před tím i viděl.takže jim výstřel asi moc nevadí
Pavel Štěrba reaguje 30.1.2013 19:11
Pane Urbánek, k Vašemu komentáři včera ve 21:55, zuby asi bolí Vás, když nechápete zdravý humor
Honza 7x64 reaguje 30.1.2013 13:46
Pokud se zlegalizuje lov pomocí nočního vidění,nechci ani pomyslet na to jakým způsobem bude zneužito.Jináč já když ulovím bachyni sele,neukáže se v revíru tři týdny,a na krmelišti už vůbec.Selata samotná příjdou během týdne zpátky.
zdenek.myslivec reaguje 30.1.2013 00:49
Pane Urbánek v lesní honitbě je to možné ale v honitbě polní kde je černá zvěř od půlky dubna a v honitbě o výměře 600 ha je 350 ha řepky a zbytek pšenice a prasata se do řepky nastěhují v půlce dubna a do pšenic vytahují za tmavých nocí a výměra řepkových polí je od 80 ha výše tak babo rad jak naa ně ,PS při sklizni vyhnáno z řepky 160 ks divočáků pak se nedivme že je potřeba použít všechny prostředáy k redukci stavů nebot statísícove škody nikdo nebude trpět
Jiří Hlinka reaguje 30.1.2013 00:24
Pane Myslivec, já si dnes odpustím ránu i za měsíčné noci, když si nejsem jistý. Času v honitbě trávím hodně, když nepřijdou dnes přijdou zítra, nemám potřebu lovit za každou cenu. Co se týče baterek a NV jsem si skoro jistý, že přijde doba kdy se budou hojně a legálně využívat. Ovšem já osobně s tím osobně lovit nikdy nebudu, podle mě ať je to povolené nebo ne, je to nemyslivecké. Já i bez NV a přísvitu a podobných "vymožeností" nalovím za rok přes 30 prasat. A to si mnoho ran odpustím...
zdenek.myslivec reaguje 29.1.2013 23:03
Pane Urbánek když čtete některé příspěvky já se jim nedivím že jim začínají vstávat vlasy ze škod které začnou zemědělci uplatnovat ,váš názor na baterky a nv respektuji, ale dejte si ruku na srdce kolik divočáků odešlo po špatné ráně způsobené čímkoli ,tmavou měsíční nocí pak se střílí na černé koule ani by věděl co to je jen podle zvuku poznal že jsou to prasta,nebyloby lepší si je prohlédnout nočním viděním a pěkně zámířit a ulovit to správné než na náhodu,jistě mibudete odporovat že takto nelovíte já to netvrdím ale hojně se to děje tak co je lepší způsob. Doufám že v novela zákona o zbraních používání nv umožní legalně používatjako v Madarsku.a to výrazně přispěje k regulaci stavů na ůnosnou míru.
Jiří Wenzl reaguje 29.1.2013 22:39
K danému tématu je zajímavé počtení v právě expedovaném (únorovém) čísle časopisu Myslivost - viz článek na str. 26-27 autora Karla Zvářala "Přikrmovat, nikoli překrmovat".
Jiří Hlinka reaguje 29.1.2013 21:55
Pane Lengyel, Vy tady lamentujete nad stavy černé zvěře, nad výřady o 70ks a v druhé větě nad lovem černé na vnadištích. Přijde mi to, že Vás asi bolí zuby a tak za každou cenu musíte mít ke všemu negativní komentář. Ačkoliv nejsem příznivcem lovu na "hromadách" tak u černé se při dnešních stavech musí černá lovit jak jen to jen jde. A to ještě zlaté "hromady" oproti lovu s baterkami a NV. Čili toto mi opravdu přijde jako zbytečné rýpání...
Josef Bím reaguje 29.1.2013 21:43
Jako pozorovatel jsem byl s kamarádem na čekané na vnadišti. Přišel rudl, padla rána, chybená. Šli jsme domů, kamarád byl stále nervózní, jesli přece jen to nebyl zásah. Tak šel ráno pro jistotu se psem a našel na vnadišti čerstvé stopy, rudl se do rána ještě vrátil...
Pavel Štěrba reaguje 29.1.2013 20:55
No, taky jsem párkrát potkal pár osamělých "lončaček" , nestačil je "střelit" a pak už jsem je taky nikdy neviděl. A to jsou potom teprve "starosti"
Jiří Lengyel,starší reaguje 29.1.2013 20:37
Nádherné lovy,Vaše starosti bych chtěl mít......
Pavel Štěrba reaguje 29.1.2013 20:30
U nás když se do prasat střelí, tak ten samý rudl 14 dní nikdo nevidí. Samozřejmě, pokud je to taková tlupa, jak popisujete pode mnou. Ale v říjnu jsem na kališti v kukuřici střelil sele a ostatní kusy po ráně neodběhli, ale prostě jen odešli zpátky do kukuřice, kde začali zase vesele řádit. Seděl jsem dál ještě hodinu a jen poslouchal, jak se pomalu vzdalují. A druhý den jsem je měl na kališti znovu. A vyhnal je až v listopadu kombajn na zrno. Byla to tlupa, kde byli 4 velké bachyně a jedna hodně přes 100 kilo. Pravda je, že to bylo poslední pole s kukuřicí v okolí a to kaliště tam byl jediný zdroj vody.
R V reaguje 29.1.2013 20:17
Je to opravdu individuální, mě se stalo, že jsem lovil, aniž bych stačil vylézt na horu,ze žebříku a sele jsem z krmeliště odtáhnul ke kazatelně, jo. Začal jsem červenou práci, takže od rány uplinulo cca. 15 min. a v tom další tlupa, tak jsem lovil zas a pak to trvalo 14 dnů než se opět oběvili.
karel zvářal reaguje 29.1.2013 18:15
Správně píše Erika, záleží na složení tlupy. Pokud jsou to selata bez bachyně, je ulovení mnohem snazší. Je-li bachyně přítomna, může se vyhýbat delší čas tomuto místu, zejména v mírné zimě. Stačí mít druhý (přenosný) žebř o pár set metrů dále a vnadit současně i tam. Prasata neodejdou nijak daleko, podle pobytových stop se dá již druhý den zasednout na "klidném" místě. Důležité je být aktivní ve vyhledávání stávanišť a mít přenosný posed. To je způsob lovu spíše pro mladší, pohodlnou kazatelnu žebř nenahradí. Lovu zdar!
Erika Doležalová reaguje 29.1.2013 16:56
Taky záleží, jaké složení má tlupa. Pokud je to pár lončáků, ti někdy klidně přijdou už druhý den. Stejně tak samotná selata bez bachyně. Ale pokud je v tlupě zkušená bachna, tak někdy už je taky nikdy neuvidíte :-)
Petr Pořádek ml. reaguje 29.1.2013 15:07
Jak píší kolegové, je to dle místních poměrů. Např. kamarád střelil z posedu divočáka a další mu tam přišel resp. ho ulovil až za šest let :D :D Osobně mám nejhorší zkušenost s tím, že pokud Vám sele po ráně na hřbet či ledviny po ráně kvikne, je to pro bachny jasný signál a s lovem na krmení mám na několik týdnů útrum.
karel zvářal reaguje 29.1.2013 13:43
Záleží, kolik prasat na vnadiště chodí. Střelíte do rudlu a do půl hodiny či do rána přijde odražený kňorek, možná i další tlupa. Kamarád má velmi dobrý systém s fotopastí, chodí najisto. Týden i více prasata po ráně nechodí, ale zjistí mj. např. sanitárního (téměř slepého) srnce, lišku, kunu...Jakmile zase začnou chodit, jde si sednout a do hodiny střílí. Zde se projeví obrovská výhoda fotopasti, že lovec nemusí zbytečně zmrzat, takže investice do ní se každopádně vyplatí. Dříve se to poznávalo podle stop a odebraného krmení, takto se zjistí i čas příchodu tlupy.
Pavel Hudec reaguje 29.1.2013 11:29
Myslím si, že je to hlavně o honitbě, kde se nachází.Můžu se podělit o zkušenosti v polní honitbě, obilí, kukuřice, řepka. Pokud mi přijde černá na vnadiště a již chodí pravidelně, jak tam střelím, tak i tři týdny tam nepáchne ani noha. A můžu jim předkládat na zlatém podnose. Jiná situace je v lese, kde není tolik žíru. Vím od kolegů, že tam přijdou na krmeliště na druhý den, ale také ještě nad ránem, když se střelilo na večer. Je to velmi individuální.