ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Vzpomínka 2009
Vzpomínka 2009
vloženo: 16.10.2012 18:53
autor: Zdeněk Hudeček

úlovky (svět)

Bezoar Ibex - turecký démon III.
Bezoar Ibex - turecký démon III.
vloženo: 8.3.2016 08:21
autor: Radek

trofeje

Můj životní srnec
Můj životní srnec
vloženo: 15.5.2012 21:53
autor: Antonín Trubačík

zvěř v přírodě

Černá
Černá
vloženo: 11.11.2019 08:52
autor: Děda z lesa

zbraně

Nové zapažbení lankasterové jednušky, moje práce.
Nové zapažbení lankasterové jednušky, moje práce.
vloženo: 23.3.2020 20:31
autor: Stanislav Satoria

fotopast

Fešák
Fešák
vloženo: 1.2.2014 19:25
autor: Kateřina Kolářová

myslivecké umění

Dočkáš se!
Dočkáš se!
vloženo: 7.3.2012 11:11
autor: Carpin
Statistika
  • 232888 fotek (11 dnes)
  • 7938 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8869 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748220 komentářů fotek (36 dnes)
  • 12930 komentářů videí (1 dnes)
  • 3289206 hlasování fotek (109 dnes)
  • 56416 hlasování videí (1 dnes)
  • 37588 registrovaných uživatelů
    3 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Diskuze

Démonizace vlivu dravců na drobnou zvěř

vložil 18.3.2013 21:20
Celkem často tady čtu od nezkušených myslivců, že jsou nadměrné počty kání motáků jestřábů atd. a že to je příčina absence drobné zvěře. Pochopitelně toto paradigma je naprosto mylné. Někteří starší srovnávají dnešní stavy drobné se stavy třeba v 50 - 60 letech. Tam byl nebývalý vzestup způsoben jinými vlivy a byl to anomální jev! Nedá se to považovat za normu. Pak někdo namítá, že dravci nebyli. Ano nebyli protože jejich populaci mimo jiné likvidovalo DDT a do toho byli znalosti o ekologii ještě malé a ochrana životního prostředí byla neznámá věc. Dnešní populace se pomalu blíží normálnímu přirozenému stavu. Takže je nutné přísně zavrhnout jakékoliv snahy o obnovu lovu dravců! Každý si může udělat doma takový zajímavý pokus aby se přesvědčil, že dravci svou kořist nikdy nevyloví a populace se udrží ve vzájenmé rovnováze. Založte si střední akvárium alespoň 120cm dlouhé a min. 200 litrů. Stačí 40cm výška. Šířka klidně 60cm a více. Dejte vrstvu 5cm štěrku, zasaďte rychlerostoucí rostliny (třena vodní mor,zakrutichu atd) dejte dostatečné osvětlení a filtr. Nejlépe co největší kostku bioakvacitu s čerpadlem třeba atman. Síla čerpadla tak aby objem vody přečerpalo za hodinu 2X. Několik kamenů vápence aby voda byla tvrdší a nebyla kyselá. Biologická filtrace okyseluje vodu tak je vápenec potřebný. Do nádrže dejte tak 20 samic pavích oček a nějaké samce. Lépe mix z více zdrojů aby se prokřížily. Teplotu nastavit tak na 25C a víc. Na 100 litrů dejte lžíci soli. Krmte nejlépe tetraminem. Lépe ho drtit na prach. Do 2 měsíců začnou samice rodit. Každí tak 15 mladých. Ty dospějí za 6 měsíců. V době kdy budou rodit i mláďata původních je populace stabilní a akvárko zaběhlé jako biotop. To už tam bude tak 100 generačních samic a houf dorostu. Do tohoto biotopu vysaďte pradátory. Živorodky štikovité. Je to neskutečně útočný dravec. Dejte tak 2 páry. Samice má až 20 cm a je velmi žravá. Může mít i 100 mladých. Množí se stejně rychle jako paví očka. Pak jen pozorujte. Podle propočtů by měly štičky populaci pavích oček sežrat. To se ale nikdy nestane. Je to moc zajímavý pokus. Je to exaktní ověření, že dravec nikdy nezlikviduje populaci která ho živí. Populace pavích oček tam vydrží do nekonečna i když se štičky budou silně množit. Každý kdo si to zkusí tak si ověří, že dravec nepředstavuje pro populaci své kořisti žádné nebezpečí.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Pavel Štěrba reaguje 6.10.2015 12:58
Josef Bagala reaguje 6. 10. 11:25 - U nás majú srnce 7 kg vo veku 2 týždňov po narodení. To nic není Jožo, u nás máme pětimetrové kopřivy a tříkilové čmeláky....
pepa reaguje 6.10.2015 09:23
Dravci jsou a jejich dostatek,těm náležitě pomáhají straky,sojky,vrány a krkavci.
Patrik Dvořák reaguje 2.10.2015 20:59
Bože to je debil.
karel zvářal reaguje 17.5.2015 09:42
Toto jaro je u nás minimální přírůstek kosích mláďat, protože téměř všechny pochytá sněhobílý kocour, kterému přezdívám Bílá smrt ("Sněhurka"). Má asi 6-7 let, je divoký a živí se tutíž většinou lovem a tím, co mu kdo pohodí. V zimě byl kost a kůže, ale teď je ve vynikající kondici. Kuní značky nenacházím, jiný (gaučový) kocour, který hnízda jen plenil a holata nosil ke vchodu (i 6-8 za noc) pravděpodobně již pošel, protože jsem ho dlouho neviděl. Být tu těch koček více, nebyl by kos u nás na každém rohu, ale určitě by jich výrazně ubylo. Městské prostředí se zimním příkrmem a minimem predátorů jim svědčí, je jich zde mnohonásobně více, než v původní domovině, smíšených lesích. Např. hřívnáčů je letos viditelně více, nejspíše v důsledku poklesu stavů jestřába. Jakmile je predační stav nižší než obvykle, hned se to projeví na vyšších stavech nejhojnější kořisti. A platí to i obráceně, že vysoké stavy např. koček mohou lokálně zcela vyhubit některé druhy ptáků.
Omar Stodůlka reaguje 20.3.2014 19:38
Tak pro "bojovníky" za drobnou zvěř a hlavně zajíce mám špatnou zprávu! Dnes jsem u nás poprvé viděl ten mor na zajíčky - MOTÁKA...
Omar Stodůlka reaguje 16.3.2014 20:27
Oponovat můžeš, ale každý to řešíme po svém! :-) U nás je hlavně drobná a srnčí. Letos máme i stříbrného srnce :-) Prasata jen v kulturách jim vyhovujících. Naštěstí... To je totiž pro drobnou také OBROVSKÉ zlo! Ale to všichni víme...
Josef Voborník reaguje 16.3.2014 17:22
S těmi kočkami ti - bohužel - musím zase oponovat. Představ si, že např. u nás jsou baráky různě rozesety podle hlavní cesty, vzdálenost mezi nimi třeba 200 m. Kočku tam má kvůli myším téměř každý. Ale můj soused, práce se štítící feťák, jich má minimálně 15. Dokud jsem měl ještě křepelačku, sem tam k nějaké redukci došlo. Ale vystřelit na micinku se bojím, i když ji potkám dál než těch 200 m od stavení - nejsem MS, nevím, kdo se odkud kouká a nehodlám přijít o papíry. Drobná zvěř u nás sice stejně není, ale ani ptáčci hnízdící na zemi či v křovinách nemají šanci.
Omar Stodůlka reaguje 16.3.2014 15:28
Josefe souhlasím, ale o vlivu člověka se tady nikdo nebaví! Protože všichni soudní to berou už jako nutné zlo... Víš jak to je? Když v revíru s drobnou není vidět žádná liška, tak je tam lišek tak akorát!!! :-)) Protože i když tam nejsou vidět, ony tam jsou! A ještě jedna věc, bavíme se o TLUMENÍ ne o vystřílení! :-) A hlavně s těma kočkama si každý normální myslivec poradí... Lovu
Josef Voborník reaguje 15.3.2014 10:38
Omare, nemáš tak docela pravdu ! Za prvé - žádná "tvěř myslivosti škodící" neexistuje, pokud ovšem myslivostí nemíníme pouze chov takových druhů zvěře, které jsou vhodné na pekáč. Samozřejmě jsem pro regulaci některých predátorů - ale upřímně řečeno, i kdybychom vystříleli všechna káňata, motáky, lišky, kuny a ostatní predátory, nemyslím, že by se stavy drobné dostaly na dřívější úroveň. Ten hlavní negativní faktor je člověk, jeho honba za ziskem a z toho vyplývající devastace životního prostředí. "Cílem myslivců jistě není, aby zde byli vyhubeni rysové, lišky, orli, tchoři ani ostatní predátoři. Nade vší pochybnost je jisto, že každý druh má v přírodě své místo ! Dneska je k tomu doba vhodná přiznat, že ČLOVĚK je ta nejhorší škodná - a za ním o stupeň mališký jsou pytlačící psi a kočičky."
Kuba reaguje 15.3.2014 10:26
papoušek je papoušek.
Omar Stodůlka reaguje 14.3.2014 16:07
Cituji Patrika "Ne o tom dnešní myslivost není, to je o tom, udělat papíry, zbroják a první rok zabit co nejvíc prasat a nějakýho srnce a pokud to jde chodit na natláčky na vysokou." Bohužel hodně smutná pravda dnešních dnů, hlavně u NEpolních honiteb... Je mě jasné, že pro takové je lov zvěře myslivostí škodící "otrava" a zmáčknout na kunu, nebo káně? Proč šak prasata to nežere !!! :-( A vy co máte pole? Šak se starejte, když chcete lovit drobnou... Tož tak, jak se u nás říká!
Omar Stodůlka reaguje 14.3.2014 10:30
Kvido s toho co jsem našel nevyčte NIKDO nic !!! Jasné ale je, že v cca 10cm ozimu nemusíš mít hendikep naprosto žádný, aby tě ostrý zrak dravce našel !! :-(
Patrik Dvořák reaguje 12.3.2014 22:42
Jo a když jsem do Znojma volal těm připosrancům co chráněj ptáčky , tak mi nějakej trotl napsal at kontaktuji místní MS chápete to??? No ale hledat hnízdo motáka to by jim šlo.
Patrik Dvořák reaguje 12.3.2014 22:40
Kluci oba máte pravdu,ale co chcete dělat, když kolchozáci mají dotace a vůbec všechno je špatně nastavený. Minulý týden povodáci likvidovali keřové patro za hrází, nebo spíš náspem potůčku, když jsem jim volal co to je za prasárnu, tak mi bylo řečeno , že je to nařízení z Brna a životní to povolilo, kerva kde to jsme, jaká závada, prostě jen šli a likvidovali kryt pro vše a hlavně drobné ptactvo.Kdo tady rozhoduje, normální debilhovada.
Kvido reaguje 12.3.2014 20:27
Milý možná Karle Zvářale,netuším,proč je pro tebe důležitý podpis více než myšlenky,ve kterých se zásadně shodujeme.Příměr se Sněžkou byl míněn tak,že dravec(i další zvířata,nejen zvěř)se věky snažili nejsnáze nasytit.Tudíž káně nemusí zdlouhavě hledat kdesi ve vysoké trávě něco,co se mu nabízí na holé měsíční krajině.Ta skupina se vytvoří snadno a rychle,přece jen se vzájemně sledují.Snad to ostatní pochopili správně.Jen chci říci,že pokud někdo jde kolem holiny,kde je hejno motáků,hned ho napadne,že přijde o zajíčky.Ale jítpěšky a zjiš´tovat pobytové znaky další možných predátorů nebo dokonce zkusit změnit biotop je už těžší.Nejsem duhák a při zmínce o "eko" se mi "otevírá kudla v kapse".Dnes je vidím jako extrémisty,co místo sázení krytin,věšení budek atd. se jdou raději přivázat ke komínu nebo kecat do sněmovny.Pravda,jako mladší jsem čistil zdarma koryto potoka od plastů a věšel možná i stovky budek,dnes už kvůli práci času nemám.A možná mi chybí smysl-poslední výsadbu mi loni zemědělec přejel cepákem.Takže asi proto to nízké sebevědomí.:-)
karel zvářal reaguje 12.3.2014 17:31
Kvido, a jaký ty máš hendikep, že se nedokážeš podepsat? Nízké sebevědomí? Kde chodíš na ty báchorky o Sněžce a samoobsluze? Do duháckých brožur? Zajíček jak pěst je pro kání banalita, i kdyby byl stokrát zdravý! Já třeba jsem pro regulaci krkavců i dravců, zejména tam, kde jsou jejich stavy neúnosné. Ale současně říkám, že je nejdříve nutno zásadně pohnout se stavy prasat, lišek a kun. Ale především - změnit způsob hospodaření. Už jen kvůli omezení vodní eroze vybudovat systém mezí, kde by drobná nacházela kryt. Jinak je to s-poušť, kde opravdu více mláďat má na svědomí bránující John Deer nebo známé sekačky. A za tu neschopnost udržet krajinu v přijatelné podobě, resp. dělání mrtvého brouka při její devastaci, bych sfleku zrušil ten vršovický skleník. Je vysloveně na dvě věci... Tolik žvástů o ekolgii, různých doktůrků a teoretiků - ale skutek utek.
Kvido reaguje 12.3.2014 08:11
Dravec se vyskytuje tam,kde najde potravu. Kde je jí více , tam se holt koncentruje.To,že je někde 25 motáků,svědčí o tom,že je tam snadná kořist-chybí např. krytina. Dravec se potřebuje nažrat s menším výdejem energie.To,že moudrý zemědělec za den udělá z pole poušť,mu vyhovuje,ale příroda za to nemůže.Nebo si myslíte,že bude káně lovit někde,kde celý den nezavadí o kořist ? Pro Omara-zajíček hmm,ale kdo a jak ho ulovil ? Byl zdravý nebo už měl handicap. Taktpo tomu bylo tisíce let před námi,jenže teď nám jde o každý kus(proto člověk vyhubil konkurující predátory) a svoji neschopnost udržet krajinu plnou zvěře (ekonomicky se chovající zemědělec s kukuřicí a řepkou)svádíme na cokoliv. Před 100 lety se ročně střílelo tolik zvěře a tolik dravců,že to dnes zní jako scifi.Ale krajina vypadala jinak a nikdo ji nestříkal jedy,nepráškoval atd. Dravec se nepřemnoží,ale místní nabídka kořisti(domácí drůbež,bažantnice,holé pole)může zvednou lokální počty.Jak dlouho by jste chodili nakupovat do prázdné sámošky s hladem na krku ?Nebo denně do plné na např. Sněžku? Taky moc práce. Takže začnete hledat jinde jiný zdroj.Tady je to stejné.
Patrik Dvořák reaguje 10.3.2014 23:32
Omare,Omare pravdu máš, bohužel jsme se dostali do stavu,kdy (myslivci) chrání lišky a to po nich chceš ,aby lovili dravce??? Řeknu ti to jednoduše,i kdyby se mohli dravci nějak regulovat , dělalo by to pořád jen pár chlapů, no podívej kdo lovíkuny , straky apod. Ne o tom dnešní myslivost není, to je o tom, udělat papíry,, zbroják a první rok zabit co nejvíc prasat a nějakýho srnce a pokud to jde chodit na natláčky na vysokou.Bohužel, no nic všem poctivejm myslivcům , kterým není lhostejný stav naší divoké drobné zvěře,přeji rovnou mušku, ale pozor co ted vlastně budeme s té škodné lovit??? Myslivcům to nemusím říkat, že ??? Tak lovu zdar a škodný zmar.
Omar Stodůlka reaguje 10.3.2014 11:25
Druhá fotka...
Omar Stodůlka reaguje 10.3.2014 11:25
Tento zbytek letošního zajíčka (1/2 čelisti a vlnu) jsem našel včera v ozimu. Bylo to na 100% káně, motáka jsem zatím nepotkal. Za mně dravce jasně REGULOVAT a motáky rozhodně !!!
Jiří Parč reaguje 9.6.2013 15:15
Tak nevím, v momentě kdy na poli o rozloze cca 25 ha uvidím 16 motáků, kteří nedělají nic jiného, než celé dny plachtí v prostoru a hledají něco k snědku-je jim jedno co, prostě dostanou vše co zmůžou, to podle mě už není o nějakém chovu drobné zvěře, ale o jejím holém přežití. Kolega na druhý den napočítal na tom samém poli dokonce 25 kusů. To bylo loni a letos to je jen o málo lepší. prostě mladé kusy dravců se rozptýlily do krajiny. Samostatný problém u nás na jihovýchodní Moravě představují krahuci likvidující opět vše na co stačí, káňata co jsou úplně všude a nikdo mi tady nebude vykládat, že dravci nejsou přemnožení !!!!! A ta capina, že dravec nikdy nevyhubí svou kořist-no to je opravdu HOVADINA. Ať si dotyčný přečte studie z pobřežních dun Belgie a Holandska.
Josef Voborník reaguje 8.6.2013 23:26
Pokud budeme a priori vycházet z předpokladu, že žádný predátor se nepřemnoží natolik, aby vyhubil svoji kořist a u býložravců lze hovořit o přemnožení teprve tehdy, když nadměrnou pastvou začnou ničit svůj biotop, potom například u divočáků vůbec nelze o nějakém přemnožení mluvit, vždyť mají zásluhou člověka tolik potravy, že by se jich zde uživilo ještě mnohem a mnohem víc. No a co se týče pernatých dravců, zejména motáka pochopa, jehož stavy neustále stoupají - nikdo netvrdí, že bažantí či koroptví kuřata a malí zajíčkové tvoří podstatnou část jeho potravy. Ty stavy by stoupaly i tehdy, kdyby nebyla v honitbě jediná koroptev, zajíc či bažant. Ovšem stavy drobné zvěře jsou dnes natolik nízké, že každý úbytek je znát. Budu-li mít v honitbě 1 pár pochopů, kteří mne připraví o pár kuřat či zajíčat, jsem ochoten to akceptovat. Ovšem budu-li tam mít těch hnízdících párů 5, to se už na stavu drobné zvěře projeví dost podstatně, bez ohledu na to, že ta drobná tvoří - procenticky vzato - jen velice nízké % z celkové kořisti. A nelze se divit, že se myslivci víc a víc snaží o opětovné povolení regulace stavů těchto predátorů. Přitom nikdo nechce jejich totální likvidaci. Ale k rozumné regulaci by se přistoupit mělo.
Radek Pintner reaguje 8.6.2013 22:01
Hele co ty vůbec nejsi?Jsi lampasák,ornitolog,pytlák se vzduchovkou či se psi atd.Co budeš příště?Že jsi kokot to už víme všichni,tak se zase můžeš předvést v něčem jiném.
Pepe reaguje 26.3.2013 11:40
Máš pravdu kdo jinej by s nim v těch jeho Sudetech kamarádil než cikáni.
Pepe reaguje 25.3.2013 19:50
Pokud by se nastolila rovnováha v přírodě, tak by tě jako duševně slabšího jedince někdo odstranil z chovu.
Pepe reaguje 25.3.2013 16:43
Potvrdil si co jsem psal, nemáš co napsat urážíš malej parchant nic víc k tobě nejde napsat.
JIŘÍ KOPOLOVIČ reaguje 25.3.2013 08:56
Kdyby už tak sebral tebe,ty mládě jedno nemocný.
Ellhenický Petr reaguje 25.3.2013 08:54
Další perla, a na to jsi přišel ty sám?
Pepe reaguje 24.3.2013 17:45
Divim se, že se necháte od toho fracka Jana takhle lehce vyprovokovat.Štve všechny na všech diskuzích nejen tady.Je to nejspíš nějaký malý parchant kterého někdo slušný vypráskal z lesa i s jeho vzduchvkou.Teť se bojí vystrčit nos z baráku, tak provokuje na netu.Soudě podle toho, když ho někdo zažene do úzkých začne nadávat a psát pitomosti jak děcko.Jediný co si zaslouží přehnout přes koleno a zmalovat mu prdel že si týden nesedne.
Patrik Dvořák reaguje 24.3.2013 17:27
Moták je horší jak straka i vrana.
petr vesely reaguje 24.3.2013 05:31
Moták- největší predátor zaječí zvěře.
SIKOJAR reaguje 23.3.2013 16:26
reakce na p. JAN vážený pane i když slovo vážený je na pováženou,.Píšete že na osoblažsko jezdíte do |Bohušova do kempu,no nebojte znám to velmi dobře,možná by stálo za to zastavit se za místním majitelem okolních polností p.Ing.Vendolského a zkusit si s ním povykládat na téma krkavci a škodná v revíru,možná by jste neplácal takové žvásty vševěda.Pokud se k večeru dáte cestou z Hrozové do Pelhřimova,není problém spatřit topolový remízek o ploše cca 05 há na kterékm jsou večer co večer zasedlí naši kamarádi KRKAVCI a troufám si říci že jich tam občas sedí i 300.Co na to myslivci? zažádali na živ.prostředí v Bruntále o odlov již několikráte zamítnuto přísně hájený živočich,Jak to dělají je jen jejich věc a fandím jim při pohledu na zubožená mláďata .Víte p.Jane možná by bylo dobré kdyby jste nás oslnil svým vzděláním,popřípadě nějakou vámi publikovanou odbornou ,publikací doloženou mnohými vědeckými,pozorováními o životě,chování a vlivu dravců na naši civilizovanou přírodu.Předpokládám totiž že jste tak určitě učinil,pakliže nás všechny ostatní kritizujete za neznalost,hloupost,kázání bludů a pod.Rád si jí přečtu a možná mě přesvědčíte.Víte možná by bylo dobré kdyby jste přestal sbírat informace v různých bulvárních časopisech popř.v naší televizi a spíše se skutečně zapojil nebo vytvořil vlastní organizaci ,která dlouhodobým fundovaným stůdiem pomůže naší krásné a zkoušené přírody.Přírody nejen pro dravce ale i ostatní druhy drobné,zpěvného ptactva i zvěře srstnaté..Prosím vy\světlete mi pojem nepůvodní zvěř ve vašem podání,velmi rád se poučím.
Patrik Dvořák reaguje 23.3.2013 15:01
Ten Honzík, to je trotrl, nechte ho už chudáka. Normálně jsem už potkal několikrát káni jak útočí na zajíce o koroptvích ani nemluvě, prostě jak psali pode mnou samá pravda, teda krom trolíka Honzíka.
Ellhenický Petr reaguje 23.3.2013 09:11
Jane X -Je taky sova pálená a v životě jsem ji neviděl hořet. Pokud to jde, tak nedělej ze sebe blbce .Asi jsi neviděl v životě chytit káně koroptev či malého zajíčka či králíka, který byl prokazatelně zdráv akorát nestačil vyrůst. O vyklovaných očích telat si nech vyprávět od chovatelů dobytka nebo si o tom přečti,jak rád uvádíš.
SIKOJAR reaguje 22.3.2013 18:58
omlouvám se opět mě vypadlo přihlášení ,předchozí článek SIKOJAR
František reaguje 22.3.2013 18:49
Napřed výstřel do vlastních řad:kdo nerozezná u nás žijící dravce není hoden nosit zbraň.Splést se dá někdy snad jen: JESTŘÁB-VČELOJED,POŠTOLKA-DŘEMLÍK,KÁNĚ LESNÍ-ROUSNÁ.To je jakoby rybář nepoznal druhy ryb(i když?).Vliv dravců je veliký,90% problému je káně lesní a rousná,ta v době pobytu , moták lužní,moták pilich no? a moták pochop.Káně běžně loví středně velké zajíce hlavně v okrajových částech lesa.Pochopy jsem viděl jak dokázali v době hnízdění zdevastovat kolonii čejky chocholaté(nejde jen o" mysliveckou"zvěř).Vliv všech ostatních dravců včetně sov je ucházející,daleko horší než ti všichni je dravec(ciconia ciconia).Takže za sebe" drobnou":POMÁHAT A CHRÁNIT!
Ondřej Procházka reaguje 22.3.2013 16:53
Pavel Vilšer: Ještě jste zapomněl na "páchne". Dneska byl na krajským soudě cigoš...no málem tam celý soudní senát hodil šavli:/.
Martin Myslín reaguje 22.3.2013 08:44
Dobrý den pane Bacino, takový názor jsem sice ještě neslyšel. Ale pokud souhlasíte s názorem pana sikojara, můžete odpovědět za něj? V debatě se to objevuje vícekrát a já si rád přečtu odkud myslivost čerpá? Martin Myslín
Ladislav Bacina reaguje 22.3.2013 08:27
pane Bělko:mne zase příjdou demagogické názory ochranařů že predátorů není nikdy dost a čím víc tím líp pro přírodu!To považuji za poněkud zvláští přístup.Moc se mi líbí "diskuze" na šelmy.cz!!Žádnou tam nevedou taky řešení
Ellhenický Petr reaguje 21.3.2013 23:33
Jane X, když se neumíš chovat, tak sem raději nepiš.Tvé příspěvky již nejsou k věci, ale ukazují tvé IQ.Kdyby to šlo, už bych tě tu nemusel vidět a o nic bych nepřišel a většina z přítomných by to kvitovala.
Pavel Štěrba reaguje 21.3.2013 20:30
Je vůbec možné, aby chovanci v Bohnicích měli přístup k takovým zbraním jako je akvárko?
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 21.3.2013 17:10
Názory pana Sikojara, které se týkají velkých šelem i dravců bych bral hodně z nadhledem a z rezervou, je vidět že přesně neví o čem píše a pakliže tyto názory má- (teď střelím) cca 70% myslivců, pak je to smutné. Snad se ale pletu. Jinak nejsem z hnutí Duha a ani z žádného jiného, myslivec taktéž ne. Jen mne ty názory přišly řekněmě značně černobílé a demagogické. O.Bělka
Martin Myslín reaguje 21.3.2013 11:21
Dobrý den. Aniž bych chtěl přehnaně zasahovat do debaty plně odpovídající úvodnímu provokativnímu článku - ala hrubý pytel, což plně chápu a na nesmyslný pokusný příklad si dovoolím nereagovat. Přesto pane Sikojare se zeptám: Které druhy dravců a za jaké legislativní úpravy byste chtěl lovit (celoročně, doby lovu apod.)? Pakliže ne všechny zda jste je schopen, příp. Vaši kolegové bezpečně rozeznat? Odkud čerpáte ty prokazetelné veliké škody na drobné zvěři? Kde se v ČR vysazovali vlci a medvědi? Kolik vlků a medvědů byste chtěl po zrušení té umělé ochrany lovit, tj. legislativní úprava doba lovu apod.? Odkud čerpáte, že prostředí v Čr nefandí např. rysovi - vliv turismu a množství komunikací na vývoj jeho populace? Kde se dočtu o ochranářském tlaku na likvidaci bažantů jako nepůvodního druhu? (tím nepopírám, že to mohlo nějakého osla napadnout, ale rád si přečtu). A zda vy osobně fandíte výskytu Jelena Siky v ČR a byl byste pro jeho další šíření? Děkuji Martin Myslín.
SIKOJAR reaguje 20.3.2013 19:44
předešlý příspěvek je můj ,omlouvám se nenapsalo to mé jméno.děkuji
Krakonoš reaguje 20.3.2013 09:56
Ten pokus by stál za vyzkoušení, ale dal bych tam malou štiku obecnou jednu nebo 2 a do 3 dnů tam nebude ani šupina!!! čili celý článek úplná blbost
Jan Šlosar reaguje 20.3.2013 07:43
Co se týče akvária a pokusu bylo by fajn, kdyby to takto chodilo i v přírodě, ale tomu nikdy nebude. Ne v dnešní době. Stavy dravců rostou o tom vůbec nehodlám polemizovat. Ale nesouhlasím s tím, že by bylo nurtné do nich střílet. Je přeci mezi náma poddruh myslivců, kterému se říká sokolník. Věřte mi, že bych já jakožto sokolník si rád vylezl do korun stromů a vybral si z hnízda mladého jestřába místo toho abych ho kupoval za 25 tis. A svým způsobem jde taktéž o regulaci stavu jestřába. Krahujčí populace stagnuje, protože nemá zas až tak co lovit. Drobných pěvců ubívá s rostoucím stavem sojek a strak a jiní dravci moc škod nenadělá. U Výra je to nárazové podle možností hnízdění. Jsou místa s vysokým výskytem a jsou místa kde vůbec není.
MartinToman reaguje 19.3.2013 21:35
for Jan x - Velice zajímavý pokus, ten mě přivedl na myšlenku zkusit dokázat vliv dravců na hlodavce. Do 500 litrového akvária s vodou jsem vypustil 20 hrabošů a tři káně. Po třech dnech jsem došel ke zjištění, že hrabošů vůbec neubylo a tudíž jsem dospěl k závěru, že káně ve svém normálním prostředí vyhledává jinou kořist.. tolik k tedy k tvému srovnávání dravých ptáků s rybou.Navíc ani nevěřím, že jsi nějaký pokus vůbec dělal
Skrofa reaguje 19.3.2013 20:20
Na tom pokusu s akvárkem je vidět, že takto to funguje pouze v izolovaném prostředí, kde predátor má k dispozici pouze jeden druh kořisti. Tam skutečně platí že pokud by svou kořist vylovil, zahynul by sám. Ale v přírodě většinou predátor loví druhů více (pokud není úzce specializovaný nebo se nejedná o izolovaný ekosystém). Příklad s kání. Káně má v potravě nejvíce zastoupeného hraboše polního (tím argumentují i ochranáři), ale když NÁHODOU najde koroptev, mladého zajíčka, bažantí kuřata..., tak je uloví. Tudíž může vyhubit drobnou zvěř, protože na ní není potravně závislá. Ty Hurvínku si zkus do akvárka dát ještě jeden druh rybek ( menší počet - budou reprezentovat některý druh drobné zvěře) a uvidíš, že štičky (reprezentující dravce) je klidně vyhubí, protože jinak budou mít dostatek potravy v podobě pavích oček ( ty reprezentují hraboše). Jinak si myslím, že všechno nejsou úplné nesmysly. Třeba proti příspěvku z 19.3.2013 12:23 nemám moc výtek. Také si myslím, že pokud bude ve zdravé krajině žít zdravá zvěř, měla by predační tlak ustát. Jak by jinak prošla celou evolucí až do dob, kdy jsme jí (dejme tomu) posledních tisíc let začali chránit. Ale problém je v tom slově ZDRAVÁ KRAJINA.
Martin Hrubý reaguje 19.3.2013 19:12
Jan x- pokud jsi opravdu od Úpice je pravda, že jediný co u vás můžeš vidět je prase, liška a spousta jiných predátorů.Zajíce natož koroptev u vás neuvidíš čim to asi bude.Měl by si svůj pokus s akvárkem ukázat predátorům, aby věděli jak se mají chovat.O drobné nemáš ani potuchy, natož o jejím chovu.Jak tu píše p.Havran jen provokace.Věnuj se chovu rybiček, tam snad nic nezkazíš.
František Havran reaguje 19.3.2013 18:12
Další plodná diskuze Jana X. Tak mu přispěju o jiném uměle vytvořeném ekosystému :D................ CO takhle 20 párů Romus všudypřítomnus do klece se čtyřmi páry tygra ussurijského ? .....Ale ne, je to blbost. Zbytečně 8 sežraných tygrů a rozkradená železná klec... Kluci sokolníci se tomu moc smějou, tomu "pokusu"....
Jiří Wenzl reaguje 19.3.2013 13:43
Jene, jsem taky aktvarista, byť v mnohem menším objemu. Držím se doporučení prodejců, že některé ryby se ve společném akváriu nesnesou, takže podobný pokus jsem nikdy nedělal. Ale mám kamaráda - živí se odchovem dravců - tak bych ho mohl požádat, jestli bych se v některé v některé jeho voliér mohl pokusi o nastolení rovnováhy mezi jestřábi a koroptvemi - oba druhy naší zvěře, predátora a kořist, by ovšem museli zastoupit lovečtí rarozi a japonské křepelky, protože jedine ty má můj kamarád k dispozici.
Patrik Dvořák reaguje 19.3.2013 13:40
Honzíku, když se ptám kolik kdo ulovil bažantů , myslím tím divokých, vypouštění a následnej odlov mě moc nebere,ale někdo to má kvůli tomu,aby měli finance na chod MS. Já se bavím o tom, že jsme zvedli stavy drobné , jakmile jsme začali lovit velké množství škodné, i debilovi dojde, že když v daném úseku je 50ks místo 5ks predátorů, že ta snůška, či mládě má větší šanci se dožít dospělosti.Už jste to pochopili Vy chytráci, co hájíte vše co je dneska přemnožený?!!!
Filip Pětivlas reaguje 19.3.2013 12:14
Pane beze jména, já mám zkušenosti s akvárkem úplně jiné a asi i podobnější dnešním podmínkám (málo vegetace - krytu). Jinak akvárko podobných rozměrů, pavích oček dostatek a do toho 4 parmičky čtyřpruhé. Mladá paví očka nevydržela nikdy ani dva dny a když zrovna nebyla mladá, pustily se parmičky do okusování starých. Ve vašem akvárku se mají paví očka kam skrýt, takže je dravci nevychytají, ale v mém akvárku je vychytají, protože moje akvárko vypadá stejně, jako naše krajina na podzim a v zimě.
Ellhenický Petr reaguje 19.3.2013 11:54
Je zbytečné to rozpitvávat.Každý bude mít svoji pravdu.Nikde jsem nečetl, že se musí dravci vyhubit,měla by být rovnováha, ale ve většině MS, když se nevysazuje uměle odchovaná zvěř,tak určitě vidíte více dravců než drobné zvěře.Dle mého soudu na decimování zbytku koroptviček mají dravci největší podíl,co mohu soudit.Na sněhu je vysbírají jako hrozinky a ani nepočkají, až budou mít mladé,což je podezřelé:)
Michal Filip reaguje 19.3.2013 11:21
Vážený anonyme, mícháte hrušky s jabkama! Dravci se vždy živili a živit budou živočišnou kořistí, kterou dokáží úspěšně lovit. Netvrdím, že dravci mají 100% podíl na úbytku drobné zvěře, to určitě ne, ale podíl na tom určitě mají. Někdy i zcela zásadní. V dnešní kulturní krajině bychom těžko hledali přírodní rovnováhu. Proto je nutné zvěř obhospodařovat lovem. Ať už se Vám to líbí nebo ne. Pokud by se povolil lov dravců, bylo by nutné lovit uvážlivě, což by český myslivec těžce nesl, protože není dostatečně ukázněný a disciplinovaný. Osobně zastávám tvrzení: všeho s mírou. Tudíž i lov některých dravců, vč. krkavcovitých ptáků (sojek nevyjímaje). Myslivosti Zdar!
Patrik Dvořák reaguje 19.3.2013 10:41
Josífku a kolik těch bažantů a zajíců lovíte???
Josef Bím reaguje 19.3.2013 09:57
Úvodní text je sice mimo mísu, ale účel začíná plnit (pokud to nebyla jen provokace). Já si troufnu kolegovi trochu oponovat. Jsem z honitby, kde jako malý kluk (začátek 90.let) si nepamatuji zajíce ani motáky. Dnes potkávám oboje a stavy obou druhů stoupají. Stala se totiž jiná věc. Zásadně se změnilo obhospodařování pozemků. Zmizely lány kukuřice a méně je i řepky, přibylo TTP a s bojem proti erozi i mezí. Dle mého názoru, zásadní je prostředí a paušálně tvrdit, že dravců je moc bez ohledu na to na jaké ploše je demagogie.
Zdeněk Cedidla reaguje 19.3.2013 09:33
Někdo beza jména se zde snaží zavédst diskusi z počátku o nezkušených myslivcích,potom přechází na akvárium,které přece s tímto problémem nemá nic spúolečného.To že stavy dravců v současné době překračují únosnou hranici je prostě holá skutečnost.
Jiří Wenzl reaguje 19.3.2013 01:07
Zajímavý hydrobiologický experiment...ovšem k ověření správnosti této hypotézy a doporučeními pro mysliveckou praxi bylo zapotřebí vytvořit podobnou přírodní rovnováhu v kleci s jestřábi a koroptvema.
Mojmír Tvrdý reaguje 18.3.2013 22:15
Hurvinek čili bez komentáře