ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Prvý medailový
Prvý medailový
vloženo: 11.3.2013 05:21
autor: mirojevo

úlovky (svět)

Los-Magadan (RUSKO) 9/2012
Los-Magadan (RUSKO) 9/2012
vloženo: 10.2.2013 17:33
autor: michal bezega

trofeje

Rarita k pětačtyřicatinám
Rarita k pětačtyřicatinám
vloženo: 1.10.2016 12:47
autor: Stanislav Schaffer

zvěř v přírodě

...
...
vloženo: 18.4.2014 17:54
autor: Marek Drha

zbraně

Trochu jiný tesák
Trochu jiný tesák
vloženo: 28.10.2019 21:35
autor: Karel Obrtál

fotopast

...
...
vloženo: 5.3.2013 16:15
autor: Josef Cimerman

myslivecké umění

diana
diana
vloženo: 23.4.2018 12:05
autor: Ondřej Trlifaj
Statistika
  • 233431 fotek (14 dnes)
  • 7961 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8895 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749190 komentářů fotek (13 dnes)
  • 12934 komentářů videí (1 dnes)
  • 3294362 hlasování fotek (105 dnes)
  • 56457 hlasování videí (2 dnes)
  • 37663 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 10 online

Připomínky a názory
Diskuze

hlídání polí profi lovcem je to možné?

jiří Horák vložil 25.10.2014 21:38
Dobrý den je možné aby si zemědělec když místní myslivci nejsou schopni ohlídat pole před černou vzal svého myslivce aby lovil černou?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Posluchač reaguje 11.1.2015 13:07
Pro doplnění je nutno dodat že ve společenstevních honitbách mají přes nesouhlas některých vlastníků, vlastníků -myslivců vnucená ahistorická MS historicky od dob novověku neodůvodnitelný monopol na lov veškeré zvěře uvedené v zákoně o myslivosti. Tak se mocensky a bezohledně nechovala ani šlechta. Také se zapomíná, že Palasovi jako lobbystovi za ahistorické lovce z ČMMJ se podařilo zrušit na okresech fungující smírčí komise - působnost do r. 2002- (jinak osvědčený prvek z 1. republiky, současné rakouské myslivosti), které řešily škody zvěří, aniž musel poškozený se náhrady domáhat soudně. Tzn. lovci z MS přemnožují spárkatou beze strachu z postihu, jděte se soudit o škody na lesích, riskujíc letitý a nikam nevedoucí spor na základě nedokonalé vyhlášky, atd.
Leon Zumr reaguje 4.12.2014 15:10
teď jsem si všiml že ze mě chrome udělal pitomce protože Georgii překládá jako Gruzii :-))) Ale jinak to je rachot pánové umí a ta cifra za škody je taky dobrá
karel zvářal reaguje 3.12.2014 20:25
Efektivní lov... ale nedají jim welfare ani v noci. Brzy to může být i zdejší realita.
Leon Zumr reaguje 3.12.2014 20:09
jak hlídají pole profíci v Gruzii https://www.youtube.com/watch?v=zQxmyTfbV1o
Radek Pintner reaguje 2.12.2014 08:16
Pardon, byl bys v pr.eli.
Radek Pintner reaguje 2.12.2014 08:16
Tak nyní musím souhlasit z Posluchačem! Kdyby se navázalo na prvorepublikové zákony tak střílím cikány na potkání a páč má Nekola stejný rozum tak...............KU.VA to by se ušetřilo miliard na nesmyslně vyplacených dávkách!!! To by se ušetřilo na dotacích!!!To by záhumenkářů s 5ti ha padlo!!!!Bohušu jo! Chtělo to navázat na první republiku a byl bys v řiti.
Pavel Štěrba reaguje 2.12.2014 07:09
A co bys chtěl Blekoto, aby po valné hromadě každý rok podepisovalo HS smlouvu jinému nájemci? To by určitě vedlo ke vzkříšení krajiny!!!!:-) Co se nám to tu zase snažíš nabulíkovat? Myslíš si, že jsme tu všichni jako ti blbý infantilní vyhulenci, co chodí chlastat k tobě do dupárny? A koukej mi odpovědět, jak soudruh Stehlík přišel k pozemkům.
Posluchač reaguje 2.12.2014 01:52
Elhenický, stačilo by, kdybys věděl, že po komunistickém režimu jsme převzali právní kontinuitu. Tzn. se nenavázalo na prvorepublikovou legislativu ale v prvé řadě se ze zákonů ještě v době POLISTOPADOVÉ federace ČSFR odstranovaly komunistické výmysly. A to i ze ZÁKONŮ FEDERÁLNÍCH a také na úrovni republikové -ČNR.. A posléze časem se nevyhovující a špatné zákony měnily a vrací se v moderní podobě k prvorepublikovým tradicím. Viz. Občanský zákoník..Že je současný zákon o myslivosti špatný, že dosud úspěšně vychází ze své komunistické předlohy z r. 1961, že se ponejvíce na změnách v zákoně po listopadu vlastně nelogicky podílela postkomunistická ČMMJ, snad už každý ví. Asi ale každý neví, jaké lumpárny s novelou připravovaného zákona v r. 2001 udělal Palas na popud lobby ČMMJ, když z připravované novely na poslední chvíli vypadl paragraf o právu myslivosti náležícím k pozemku, a min. výměra honitby 200 ha. A co další novela prosazená Palasem a loy ČMMJ z r. 2003, která umožnila vykonávání valných hromad HS jen jednou za 10 let?? Tím Palas a ČMMJ porušily gentlemanskou dohodu mezi zainteresovanými subjekty, že se do zákona nebude ,,sahat,, 10 let!!!! Tento fakt neserioznosti ČMMJ je třeba důrazně připomenout!!! Jestli se aspoń současný zákon dodržuje je úsměvná otázka. Pak by nebyla desetiletí přemnožená srnčí, v honitbách by se daleko více vyskytovala drobná zvěř a realizovalo by se daleko váce krajinných prvků-remízů. Nic ve zlém..
Ellhenický Petr reaguje 1.12.2014 22:30
Bohouši, již několikrát jsem ti říkal, že si mne nemáš brát do huby.Na ty tvoje stále omílané fantazmagorie, které tu ve stejné podobě meleš již několik let, slyší podobně postižení nebo kteří tě neznají.To že se musí vycházet ze současných zákonů, asi těžko pochopíš.V případě, že budou platit zákony jiné tak se ji podřídíme.Pro J.X.soudit se můžeš,ale zase tak jednoznačné to není.I zemědělec musí své pozemky zabezpečit a v případě, že pro to nic neudělá, tak taky moc toho nedostane.
Karel Kolář reaguje 30.11.2014 20:47
Píšu svou reakci nadvakrát, protože už jednou se mi delší text vytratil. Německý a rakouský vzor není žádná sláva a nejsem přesvědčen, že by u nás fungoval. V Sauerlandu v Severním Porýní - Westfálsku ve vesnici Brachthausen (kde jsem v lesním hospodářství působyl a mezi sedláky a dřevorubci žil) honební společenstvo rozhodlo a bývalému nájemci - továrníkovi, výrobci nábytku - smlouvu neobnovili a pronajali honitbu, jak říkali, obyčejným lidem. Dvoum sedlákům, jednomu policejnímu komisaři a jednomu zubaři. Během tří let byla velice dobře zazvěrěné a opečovávaná honitba "odzvěřena" tzn. totálně vybouchaná. Srnčí v hustotě na 486 ha 4 ks(možná) zajíc a bažant tam byl po nich neznámou veličinou. Páni "obyčejní" lovci se sebrali a šli o dům dál. Jen prasat tam zbylo dost. Zemědělci, kteří tam hospodařili na polích měli jen oči pro pláč. Nebyl kdo by jim zaplatil škody. Zářný příklad skvělého mysliveckého "hospodaření" jsou soukromé honitby na stříbrsku a plzeňsku kde se hospodaří se zvěří sičí. Jen se prste ať poznáte čeho jsou někteří takymyslivci schopni. Řečičky o zelených milicích jsou scestný blábol. Je pravda, že někteří "soudruzi" kolegové musí vyhynout na úbytě, ale to už je dědictví, které táhneme s sebou jako železnou kouli a ne jen v myslivosti.
Karel Kolář reaguje 30.11.2014 20:27
Když se tak vehementně dovoláváte honebního zákona z první republiky, nezapomeňte zdůraznit to svévolné usmrcování velkých šelem. To by duháci se svými vlčími hlídkami velice rádi slyšeli. Existoval také zákon, podle kterého studenti Karlovi university měli nárok na dva žejdlíky piva k večeři každý den zdarma. Zrušen byl až za okupace při zavření vysokých škol. Spousta studentů by vám blahořečila, kdyby se to povedlo znovelizovat :-))
Radek Vyhlídal reaguje 30.11.2014 17:59
Dle stávající právní úpravy hlídání polí profesionálním lovcem není možné, nicméně doba, kdy to možné bude se pomalu, ale jistě blíží.
Posluchač reaguje 30.11.2014 12:31
Honební zákon pro Čechy č. 49 platný za 1. republiky na území spolkové země Čechy říká v § 38 :,, Divocí kanci (černá zvěř) chovati se mohou jen v oborách uzavřených a opatřených tak, aby z nich nemohli vyběhnouti. Postihl-li by kdo zvěř černou vně obory, může ji, vyhledává-li toho obrana osoby nebo majetku, každého času usmrtiti, rovněž jako vlka, medvěda a jinou zvěř škodnou.´´
Posluchač reaguje 30.11.2014 10:56
Např. Honební zákon pro Moravu (za spolkového uspořádání zemí ještě za 1. republiky měly Čechy a Slezsko své vlastní honební zákony) nám § 60 říká:,,zvěř černou jest dovoleno každému kdykoli chytiti, usmrtiti a tím jim pro sebe nabyti.´´
Jiří Balcárek reaguje 30.11.2014 09:31
Všeho do času, obraz myslivosti se mění, pomalu, ale jistě. Dost honiteb je v soukromých rukou. Tento trend bude pokračovat. Po vymření "normalizační" myslivecké generace (cca 10-15let) půjde česká myslivost německou či rakouskou cestou. 15 let je dostatečně dlouhá doba jak na velkou novelu zákona o myslivosti, tak na jakýsi konsensus, kdy musí dojít k respektování vlastnického práva a toto respektování musejí myslivečtí nemajetní jedinci (bez pozemků) dostat do krve. Ale jak říkám, toto bude možné až po přirozené mortalitě myslivecké generace, jejíž čas se pomalu ale jistě chýlí ke konci.
Posluchač reaguje 29.11.2014 20:39
Nebo obráceně. Komunistický zákon myslivosti je ostudou právního řádu ČR a dodnes legalizuje zločin komunismu a organizované pytláctví z dob komunismu - fungování tzv. Mys. sdružení (Hradecký program KSČ z podzimu 1946). Přesto že městech po listopadu 1989 byly PODOBNÉ ORGANIZACE - Lidové milice postaveny mimo zákon zavčas, na vesnickou ozbrojenou pěst (Zelené Milice), kontinuální nástupce MS se dodnes nedostalo. Po staletí od dob novověku si MYSLIVEC -vlastník úrody na současném území českého státu ji mohl chránit i se zbraní v ruce( např. Císarský patent Karla VI. - Jagdprivatrecht 1728). Cca od r. 1948 do dnešních dnů si myslivec svou úrodu před div. prasaty chránit nesmí a je odkázán na vysmáté ahistorické lovce z MS a ČMMJ. Viz. Např. příspěvek pode mnou tzv. Elhenicky
Ellhenický Petr reaguje 29.11.2014 18:20
Není to v současné době možné, jedná se jen o zbožná přání někoho.Kdo to případně provozuje, je obyčejný pytlák. a přijde o zbroják. Více k tomu nemám co říci. Karle díky za připomenutí Huberta Stejskala,sice mne málem nechal rupnout z mechanizace, ale stará škola, starý profesor praktik.
Jiří Balcárek reaguje 28.11.2014 22:53
Karel Kolář - práci Ing. Košuliče se dostane uznání až s odstupem. Jeho kniha Cesta k přírodě blízkému hospodářskému lesu je myslím nadčasová. Není to dogma ani podrobný návod, ale inspirace. Zbytek záleží na místních podmínkách. O tom, že myslivci zdaleka nejsou schopni nahradit populaci vlků a rysů také není třeba dlouze diskutovat.
Posluchač reaguje 28.11.2014 21:35
Pane Kolář díky za foto. Toto zmlazení - u nás dubem není možné, poněvadž vše spase srnčí.
Karel Kolář reaguje 28.11.2014 18:35
Ano, existují u nás i lesy, která nestojí ani za psí štěk. I na školním polesí v Písku jsme měli porosty, které byly špatně založené. Na ryze borových písčitých stanovištích nasázený smrk a pod. Sám jsem jeden takový porost měl v komplexním příkladu. Společenská objednávka tehdy byla na stavední dřevo - smrk. Než dojde k přeměně takového porostu v intencích zákona, uplyne pár let. Nelze třeba mýtně obnovovat před 80 lety věku s přihlédnutím k obmýtní době a pod. Jinak diskuze o stavu našich lesů není na toto fórum vhodná. Už vůbec není jednoduchá a rezolutní. Mimochodem to, že někdo umí překládat a opisovat z něho ještě nedělá jednoznačného odborníka. To že někdo publikuje v časopise, ať už jakémkoli, z něj odborníka také nedělá. Begala dostal v časopisu Myslivost taky prostor(i když jsem nechápal qui bono)a odborník je to k smíchu. Znám pár lesnických odborníků třeba profesorů z Trutnovské a nebo Písecké školy a vůbec nejsou rezolutní a bohorovní. Nebožtík ing.Hubert Stejskal (napsal třetinu středoškolské učebnice lesní těžby podle které se dodnes učí)s námi jako praktiky, kteří si přišli na školu doplnit vzdělání, diskutoval a rád se od nás vždy dozvěděl něco nového. Byla radost zajít za ním na konzultační hodinu a nebo prožít s ním třeba dvě hodiny praktických cvičení na školním polesí. Přikládám foto zmlazení v lese, kde vykonávám OLH. Tohle započal můj předchůdce už za dob hlubokého míru :-)). Já pouze navazuji.
Ladislav reaguje 28.11.2014 15:55
Trochu k tématu, myslím, že se profi lovcům určtě nevyhneme, nejhorší ale je,že u nás prasata jsou do té doby než se poseká řepka a kukuřice, pak zmizí. Jak všichni víte, když jsou v kukuřici, nebo řepce moc se jim ven nechce, já tam trávím mnoho hodin, ale přesto jich mám jen 7 za letošní rok,proto nevím o co víc by jich profík střelil víc. Ale asi by mě to jako práce bavilo.
karel zvářal reaguje 28.11.2014 13:25
Bohouši, daleko horší, než stav našich lesů, je obraz zemědělské krajiny. To je devastace nadruhou. Kdyby bylo všechno v tomto státě na úrovni lesního hospodářství, byli bychom úplně někde jinde. Daleko blíž např. Švédsku. Pánové odtud u nás byli, a pod osmikubíkovými buky padali na prdel. Takže ta píseň o zplundrovaných lesích je tak trochu mimo mísu.
Posluchač reaguje 28.11.2014 13:04
Pane Kolář, tak jistě jako lesák víte jak současná situace, např. záměrně přemnožená srnčí škodí myslivosti samé. Nejen lesům..Ty budou potřebovat 50 let na zmátoření..A vy jste se jistě nezaprodal pro možnost zalovit si, či kus zvěřiny..
Karel Kolář reaguje 28.11.2014 11:25
Akorát, že tatík si na konci 50 let odseděl svoje, když děda nechtěl s kovářskou živností do JZD, a já jsem nemohl na lesnickou do Trutnova. Pracoval jsem jako drvoštěp a kočí a Píseckou Alma mater jsem si mohl udělat až po revoluci :-)). To že umím vzít do ruky pilu, sednout do traktoru a nebo se postavit ke koni při práci v lese neberu vůbec jako negativum. Když už víte že je to sedlák, mám jednu zkušenost z našeho rodu. Prastrýc byl taky sedlák a poslal syna na školy. Když se Milan vrátil s čerstvým maturitním vysvědčením, tatík si ho prohlédl, poklepal mu na rameno a pak mu ukázal do kouta na lopatu a vidle. " Tak synku a teď mi předveď v praxi, co jsi se na té škole naučil! Doufám, že ta škola nebyly vyhozené peníze!!" Je mi zoufale jedno, co si o mě takový pošuk myslí. Každopádně mě pobavil svou "erudicí" :-)) Kbyž už je to takový intelektuál, mohl by si přečíst naší klasiku - J.Š. Baara knížku Jan Cimbura. Citát: Drž se pluhu, střez se dluhu! A nebo taky Cimbura napomíná souseda Kláska, aby nechal frajeřiny s flintou a přidržel se gruntu. :-))
Pavel Štěrba reaguje 27.11.2014 21:06
Pane Koláři, brzy budete Bohoušem odhalen jako komouš, či dokonce jako estébák. Vítejte v klubu:-)
Karel Kolář reaguje 27.11.2014 20:32
To, že si někdo přečte něco od pana Košuliče (také bych s ním dokázal v některých věcech diskutovat - specielně o typologi ve výběrovém lese) z něho ještě nebělá odborníka! Begala taky sežral Šalamounův trus z "telky" a z dokumentů a myslím si, že lidem, kteří vědí je akorát pro smích a pobavení. Mimochodem jsem se setkal na jednom semináři a ing. Zatloukalem, mimochodem excelentním typologem a došli jsme k názoru, že výběrový les podle prací pana Košuliče bývá pohříchu les "vybraný" a ne výběrový. Má-li ovšem cenu vám vysvětlovat co je výběrový les.
Posluchač reaguje 27.11.2014 14:10
Publikační činnost pana lesníka Košuliče st.:Výběr z publikační činnosti: Cesta k přírodě blízkému hospodářskému lesu. Brno: FSC ČR 2010, 452 s. ISBN 978-80-254-6434-2 REININGER, H.: Zielstärkennutzung oder die Plenterung des Altersklassenwaldes. Österr. Agrarverlag, Wien, 1992. Český překlad Milan Košulič st.: Těžba cílových tlouštěk anebo výběr v lese věkových tříd. MZe ČR Praha, 1997 Ke kritice těžby cílových tlouštěk. Nepublikováno. Dostupné na internetu: http://pbl.fri13.net/milan/knihy/ke_kritice_TCT/ke_kritice_tct.pdf 100 otázek a odpovědí k obhospodařování lesa přírodě blízkým způsobem. Spoluautorem s Janem Metzlem, Brno: FSC ČR, 2006, 105 s. ISBN 80-239-6766-5 Publikační činnost v Lesnické práci (více než 50 odborných a diskusních článků)
Posluchač reaguje 27.11.2014 10:39
Pane Černý, jestli je pro vás lesnický odborník pan Košulič starší(+2010)pošuk, tak nevím.... Nejste náhodou postkomunistický lovec z MS a člen ČMMJ? Jinak na MZE nesedím, jako obyčejný člověk z myslivecké rodiny a s demokratickými tradicemi myslivosti se snažím ovlivńovat jako mnoho jiných stále ještě některé komunistické prvky v myslivecké legislativě jako člen občanského sdružení.
Lubomír Černý reaguje 27.11.2014 06:52
Kolega Kolář to napsal myslím výstižně.
Posluchač reaguje 27.11.2014 00:35
Žalované MS dle rozsudku Nej. soudu 28 C do 4899/2009 mělo přijmout myslivce - vlastníka do půl roku.http://www.mysliveckyportal.cz/cs/clanky/legislativa/rozsudek-o-na-tema-omezeni-poctu-clenu-spolku-a-uprednostnovani-prihlasek-za-cleny-spolku.html
Karel Kolář reaguje 27.11.2014 00:01
Koukám, že odborníkem na lesní , ale i polní hospodářství je tady každý pošuk, který má do řiti díru že jo pane "Posluchači". Mimochodem v Německu platí honební zákon ještě z dob Hermana Göringa. Vlastní souvislé pozemky mohou tvořit honitbu ve výměře 75 ha a společenstevní od výměry 150 ha. Tohle chcete!? Jeden můj kolega - lesník zhodnotil lakonicky takovou "honitbu" tím, že takový plácek jeho ženuška zasedne svou prd..í naráz. Žil jsem v Severním Porýní - Westfálsku 4 roky a pracoval jsem tam v lesním hospodářství. Vím o čem mluvím. Malé honitby divokým prasatům vůbec nevadí, ale je to jasný hrob pro drobnou a srnčí. Běžná hustota srnčí zvěře tam byla jeden kus na 50 ha!! Lov spočíval v tom, že co vykouklo z roští, dostalo poloplášť. Pročpak asi němečtí Jägers tak rádi jezdí na srnce k nám do Česka a na Moravu? Doufám, že na MZE nesedí stejní ťulpasové jako jste vy.
Posluchač reaguje 26.11.2014 23:48
Pro pana Horáka...Ještě rozsudky ve prospěch přijetí myslivců -vlastníků do MS.... Otázka je, jestli jste členem honebního společenstva, abyste měl přednostní právo přijetí do MS nájemců -uživatelů honitby dle současného znění zákona o myslivosti.. Judikatura.. Šumperk 18C 13/2011-64 Ustí nad Orlicí 6C 31/2012 -36 Hradec Králové 19Co 574/2012 -59 Nejvyššího soudu sp.zn. 28Cdo 364/2005, ... sp.zn. 28Cdo 4899/2009 Takže sepsat žádost, poukázat případně na jednotlivé judikáty. Musí vás přijmout bez výmluv (plný stav, apod.) v přijatelné lhůtě se všemi právy a samozřejmě i povinnostmi plnohodnotného člena.
Posluchač reaguje 26.11.2014 20:38
Výsledkem té vaší stále ještě komunistické rádobymyslivosti jsou nejhorší lesy v Evropě a největší úbytek drobné. A lesnicko -myslivečtí odborníci odhadují, že obnova druhové pestrosti lesů (návrat jedle, omezení spásání zmlazení -vtroušení dubu, apod.) při dodržování únosných stavů spárkaté bude trvat min. 50 let (Košlulič 2006). A zcela jistě v té době nebudu strašit já a už vůbec ne ty komunistický eurochrapoune:)) K meritu..I současný ministr Juračka prostřednictvím ředitele odboru myslivosti nás pozval na jednání mysl. subjektů na MZE. A jistě víte, že je ve hře i částečná novela zákona, která by umožnila státní správě do honitby při nedodržení stavů poslat profesionální lovce. Já bych byl spíše pro možnost poskytnout možnost lovu divokých prasat vlastníkům úrody, tedy i možnost najmout si lovce, aniž ty by byli uživateli celé honitby.. Respektive uživatelům honitby (sic i vnuceným nájemcům lid. myslivcům z MS), poskytnout paušálně mimořádnou dovolenou (noční lov je náročný), podobně jako dárcům krve..
Posluchač reaguje 24.11.2014 18:27
K meritu věci. Hlídání polí vlastníků, pachtýřů (nájemců), ochrana jejich úrody sjednanými lovci byla po staletí na území českého státu možná a přirozená..Nepřirozená je tedy současná situace, kdy zákon o myslivosti toto dnes neumožnuje.Ten zákon o myslivosti, na kterém se významně podílela postkomunistická ČMMJ, která asi nechce navrátit práva myslivcům-vlastníkům, respektive i pachtýřům, chránící si svou úrodu.
Bohumír Nekola reaguje 24.11.2014 17:37
Úrodu před divokými prasaty např. dle prvorepublikového Honebního zákona mohl i pachtýř(nájemce)zemědělské půdy a naprosto přirozeně nemusel být členem nějaké uživatelské organizace -viz. dnešní ahistorická, postkomunistická mysl. sdružení, spolky (MS)..Vlastník - myslivec i když nepronajal své honební pozemky v rámci společenstevní honitby, mohl lovit na svém koroptve, měl nárok se zúčastnit společných honů na zajíce, mohl lovit zvěř myslivosti škodící. Tzn. dle zákonné definice,, Myslivost náleží k pozemku,, .Pokud se vyjímečně honitby pronajaly,pak tedy ze zákona přednostně jednotlivcům, kteří si jednotlivé pomocníky sjednávali.. Byl i možný nájem větší honitby po částech, pokud ta měla min. 1150 ha.(tisícstopadesát ha)
Bohumír Nekola reaguje 24.11.2014 16:32
Pane Gordon, vždyt myslivec ( i drobný vlastník zemědělské usedlosti, zvířat zem. půdy (úrody), lesa) na území českého státu od dob novověku cca do r. 1939 dle konkrétních císařských patentů, respektive po r. 1918 parlamentních zákonů, mohl si své pozemky,úrodu zvířata a úrodu chránit se zbraní v ruce před divokými,prasaty, dravci, apod., aniž by musel žádat o vstup do nějaké současné podoby -uživatelské postkomunistické organizace lovců, často vnucených nájemců. Je tragédií tuzemské myslivosti, že v rámci polistopadového přijetí právní kontinuity převzetí komunistických zákonů se dodnes nevrátily do myslivecké legislativy po staletí fungující mechanismy, které byly se záikem soukromého vlastnictví z legislativy komunisty odstraněny..A to že je řada lid. myslivců (lovců) nezná-nechce znát, nebojuje za jejich navrácení (např. i za obnovení neodlučitelnosti práva myslivosti s pozemkem), je jiná otázka.
Ron Gordon reaguje 18.11.2014 20:43
Pane Horák, i když jsem zde do diskuse několikrát náhled, nechtěl jsem reagovat. Dnes mi to ovšem nedalo, protože dost dobře nemohu pochopit o co Vám jde. Na jedné straně si zde stěžujete, že myslivci jenž mají pronajatou honitbu divočáky neloví, pak zase píšete, že jsou to masaři a vzápětí že chodí tam, kde to mají jistý. Nemohu posoudit, jak s nimi vycházíte, když Vás mezi sebou nechtějí, ale určitě nebudou mít zájem přijímat mezi sebe někoho, který je již předem poučuje co vše dělají špatně a nebo někoho, kdo bude mít čas vysedávat po nocích na posedu a v případě práce pro spolek se bude vymlouvat, že nemá čas, že je stále v práci. Myslivost není jen o tom chodit vysedávat na čekanou na divočáky. A Váš poslední příspěvek mi připomíná "zhrzeného milence" když mně nechtějí, tak budou platit a nebo Vás vezmou. Nezlobte se na mně, ale jak by jste se cítil v kolektivu, který Vás mezi sebe nechce. Ono by bylo možná vhodné zamyslet se sám nad sebou a zjistit, proč mně mezi sebe nechtějí. Na závěr ještě jedna malá poznámka - určitě je účelnější chodit lovit a tím snižovat stavy tam, kde je to jisté, než tam, kde je to náhoda.
LADISLAV KALOUSEk reaguje 18.11.2014 10:09
Ani já nejsem profilovec - jenom jsem pouze konstatoval kam až to může zajít, každopádně pokud uživatel honitby nezvládá odlov v pronajaté honitbě je to zcela v rukách honebního společenstva - kdy to může zkončit až vypovězením slouvy ale ani to není žádná sranda a je k tomu zapotřebý spousta ůkonů a doložené dokumentace , jinak pokud by jsi byl vlastníkem hektaru pole zůstává otázkou že by tě museli do daného MS vzít - to si nejsem zcela jist ..pouze se takovíto členové při přijetí upřednostńují..jestli to je zákonná povinnost to nevím..každopádně na návrh majitele polností kde vzniká škoda by ti alespoń povolenku k lovu na černou mohli dát....to můj názor!
jiří Horák reaguje 14.11.2014 20:37
Děkuji pane Kalousek bohužel nejsem profi lovec ale obyčejný myslivec,ale ani na tohle by nepřistoupily nechtěji mezi sebe nikoho nového a udělaji proto cokoli,jediným řešením je že už byli spočteny škody na slunečnici a dělá to přes170000kč tak snad poleví,ale té černé je tu fakt hodně a ani jeden nechodí kam by měli ale jinam kde to maj jistý a dou domů tady musí dlouho čekat a to není pro ně :)ale i tak děkuji a určitě to prodiskutujem :)nebo by třeba stačilo aby na mně napsal hektar pole a pak by mně musely vzít?
LADISLAV KALOUSEk reaguje 14.11.2014 13:53
Dobrý den. co se týče profesionálních lovců a jejich využití i toto má svůj řád..každopádně je to možné za určitých podmínek a určitých pravidel..zprvopočátku by měl zemědělec kterému vzniká škoda tuto škodu doložit a také doložit že tamní uživatel honitby není schopen stav černé zvěře cíleně snižovat - poté toto předložit honebnímu společenstvu..honební společenstvo osloví uživatele (MS)..aby se k dané problematice vyjádřil a předložil své poznatky a odlov černé zvěře v kritické lokalitě pokud se honební společenstvo(majitel pozemků kde vzniká škoda)a uživatel honitby(MS) domluví že jejich odlov je neperspektivní a řešení je přizvání profesionálního lovce pak je takovíto lovec osloven a vznikne takzvaná smlouva..pokud se nedomluví může honební společenstvo svůj nárok vznést na státní správu myslivosti a SSM..toto doporučí...profesionální lovci jsou evidovaní a mají svou asociaci..musí být myslivci s hospodářskými zkouškami a být členey asociace..profesionálnímu lovci se zpravidla vše hradí..od hodin lovu až po pohoné hmoty které projel..nedílnou součástí odměny je i to že veškerá zvěř kterou uloví náleží právě jemu (ale záleží na domluvě)..prof. lovci využívají všech možných prostředků - zpravidla i povolení od dané SSM..na noční vidění a v neposlední řadě pokud honební společenstvo prokáže že zvěř je v dané lokalitě přemnožená tak i povolení k odstřelu bychyní mimo rámec hájení..mohu pouze podotknout že prof. lovci loví především bachyně a věřte tomu že stav se dá opravdu snížit až téměř na nulovou hodnotu..proto má rada na závěr..snažte se lovit způsobem který směřuje k tlumení černé zvěře a tudíž je potřeba občas i nějakou tu bachyni odlovit...LOVU LESU ZDAR!!!
jiří Horák reaguje 30.10.2014 18:35
Tak včera sme tu měli odhadce na tu slunečnici a nestačil fotit :) i prasata sme viděli na šesti místech v tý slunečnici masakr asi40 kousků dohromady :)
kvašny karel reaguje 28.10.2014 19:52
Nejsi li ve sdruzeni nebo ti hospodar neda povolenku muzes se na ty divocaky jen podivat, s myslivci kteri nelovi nic nenadelas, zavist a nenavist zmyslivosti nevymazes
jiří Horák reaguje 28.10.2014 18:40
čus nojo to počítač dělá chyby já ne :))něco zmáčknu a je tam něco jiného :)stou závistí je to děs ale lepší to nebude dnes sme začly sekat slunečnici a prasat plno a to byl jen začátek a škody ty tam sou taky velký tak doufám že náš podnik to těm místním lenochům pořádně naučtuje :)pak už si nebudou dělat ze všeho prdel :)
Radek Pintner reaguje 28.10.2014 09:20
For Editátor-se taky stydíš psát názory pod svým pravým jménem? Ale jinak naprostý souhlas, Horák píšeš jako vidlák. Zkus se polepšit.
Žaloudek Josef reaguje 27.10.2014 20:47
Paní Erika to napsala dost výstižně.Netvrdím,že to takhle funguje úplně všude,ale v hodně spolcích je to tak.
Milan Vrána reaguje 27.10.2014 07:05
Eriko, mě to nepřijde jako klasika ve většině MS. Obzvláště to, co popisuje kolega Horák. Hospodaříme téměř na 950 ha orné půdy (zbytek je les a louky), na kterých hospodaří dvě zemědělská družstva a čtyři větší soukromníci. Sem všemi aktivně komunikujeme a spolupracujeme k oboustranné spokojenosti. Navíc většina z nich chápe, že zakládání a podporování monokultur přináší expanzi organizmů, které mají za svůj životní cíl je potlačit a udržet tak druhovou diverzitu krajiny. Viry počínaje, divočáky konče.
jiří Horák reaguje 26.10.2014 20:42
To bohužel ano když necchtějí komunikovat :)ty pachový ohradníky čoveče nějak nezabíraly smrdí to děsně ale prasata sou dnes snad na vše zvyklí :)znalce tam letos neměl na základě toho že sem mu ty pole moch hlídat ale byl sem neusále hlídán místními myslivci tak mi lov divočáků tak trochu komplikovaly :)místo aby hlídaly pole před černou tak hlídaly mně jo závist,no a znalec příde k nám co dělám v jzd na slunečnici a že tam škody sou tak to bude asi pálka :)
Leon Zumr reaguje 26.10.2014 19:47
Jirko kamarád musí nainstalovat pachové ohradníky a pak spočítat škody znalcem a předat soudu nic jiného na povaleče nefunguje
jiří Horák reaguje 26.10.2014 18:55
Ahoj Eriko :)konečně někdo normální :) je to přesně tak když sem pár místním řikal že sem celej den v práci a večer du na divočáky a sem tam třeba do jedný ráno vstávat a tak každý den tak mi řekly na to mi se můžem v...:)stojí to hodně času ulovit nějakého toho divočáka :) naftu mi naštěstí dával onen zemědělec kamarád ale oni řeknou že si dají radši vínečko a že máme spouta dotací a výnosy a že se to stratí ty škody ale ty škody fakt narůstji :( je fakt že závist je hrozná věc je a bude bohužel,když mně tam nechtějí tak ted chodíme s tím kamarádem to tam aspon zaplašit a opět nikde ani jeden místní myslivec ty si chdí na lepší místa kde to maji jistý a ne aby se honily po polích :)hlavně aby měli jistou zvěřinu sou to masáci :(
Erika Doležalová reaguje 26.10.2014 17:53
To co popisuje Jiří je tak nějak klasika ve spoustě (skoro bych napsala většině..) MS :-( Divočáků hodně, loví jeden dva nadšenci, ostatní to mají v paži, kňučí kvůli škodám, ale nedejbože kdyby náhodou chtěl lovit ještě někdo.. Případně - což je už naprosto běžné - mají blbé kecy kolegové z "domácího" MS, přestože mají stejnou povolenku, stejné možnosti, ale dlabou na to a pak skřípou zuby, když druhý úspěšně loví.. Nechápou, že do obýváku či hospody jim ten divočák fakt nepřijde a že ulovení těch pár kusů stojí spoustu času, nafty (pokud nejezdí na kole :-) a případného krmení.. Osobně být tím poškozeným zemědělcem, nainstaluju tam plašiče nebo si tam chodím sednout s poplašňákem :-)
jiří Horák reaguje 26.10.2014 14:53
Jo a Romane blbej nejsem a povolenku sem měl takže tu neplácej o pytláctví :)
jiří Horák reaguje 26.10.2014 14:51
Tady nejde vůbec o to aby mně tam vzaly do takové společnosti bych ani nechtěl jde čistě o princip,spolupráce se zemědělci je tady na nule,já jelikož v zemědělství dělám vím co to stojí peněz atd takže chápu kamaráda zemědělce že je nasranej když mu prasata sežerou vše a myslivci se mu smějou
Milan Vrána reaguje 26.10.2014 12:56
Pane Horák, netuším, kde současníci J.A. Komenského ve vašem případě udělali chybu, nicméně tohle téma je absolutně mimo mísu. Pakliže jste zkoušky z myslivosti absolvoval, je vám snad nade vše jasné, že uživatelem honitby je buď spolek, samotné honební společenstvo, nebo i fyzická a právnická osoba. Výhradně uživatel honitby rozhoduje o tom, kdo, případně co a jakým způsobem bude lovit. Jestliže se někdo snaží chránit svůj nezabezpečený majetek stylem najmutí "profi" lovce bez povolenky k lovu vydané uživatelem honitby, dopouští se nájemce a lovec trestného činu pytláctví. Nájemce jen jako spolupachatel. Záhy by také zemědělec zjistil, že onen Britský model není vůbec zadarmo. Když už to tu bylo nakousnuto, ve Skotsku nařizuje regulaci zvěře na soukromích pozemcích zákon, onen profi lovec to vskutku za lovecký zážitek nedělá. Závěrem - nikdo z nás nezná vztahy mezi předmětným zemědělcem a tamním uživatelem honitby a vaše podání je dosti zavádějící a jednostranně podané ve stylu "nechtějí mě vzít, tak to zkouším jinak".
jiří Horák reaguje 26.10.2014 11:59
ulovil sem jich deset ne nula :)hospodář říká že zvěř chrání a všude maji komoru :) ale v dnešní době chránit prasata no nevim :))to i zemědělský podnik kde pracuji a máme slunečnici napasl dopis že chtějí pole hlídat taky ale to zamýtly a bylo to opět pod podmínkou že nebudou nic platit a také nechtěly a je pravda po dobu co sem tam chodil sem nepotkal ani jednoho místního myslivce :))ted na slunečnici byl odhadce tak to vypadá na velkou částku
jiří Horák reaguje 26.10.2014 11:48
jde o to že kamarád zemědělec má pole a s místními není řeč a pole nehlídají a ti jich je tam osmdesát myslivců :)a já nejsem profi ale obyčejnej myslivec z vesnice co rád loví jen divočáky a chtěl jen vědět jak to je stim hlídánim polí svým myslivcem,mně vůbec nejde o maso ale o ten požitek z lovu :) nakonec mně tam na dva měsíce vzaly tak sem ulovil0prasátek a spoustu aspon plašil a byla spokojenost ale sou tam závystiví myslivci a nikoho mezi sebe nechtěji :) bylo to na základě že když tam budu hlídat nebudou muset platit škody ale ani to se jim nelíbylo :( vím že náký takový zákon se připravoval ale asi to neprošlo.
Erika Doležalová reaguje 26.10.2014 08:18
* takže je vcelku JEDNO jestli (chybička se vloudila :-)
Erika Doležalová reaguje 26.10.2014 08:17
Tak já si nemyslím, že by myslivci byli tak úplně neschopná parta :-) ale jde spíš o to, že "hlídání pole" (= omezování škod na plodinách) a "lov" (= získání zvěřiny - většinou) nejdou moc ruku v ruce.. Čili pokud se má hlídat pole, mělo by se asi střílet jakmile se černá ukáže, jenže mysliveček by rád kousek masíčka a pokud tedy do lánu řekněme pšenice vytáhne bachyně s (maličkými) selaty, tak se logicky nestřílí (a tudíž neplaší a tudíž nebrání škodám) ale potichu se hačá a čeká, jestli se náhodou neukáže nějaký ten "jedlý" lončáček.. V tom spatřuji stěžejní problém, protože už Meynhardt prokázal, že nikoli ulovení jednoho dvou kusů z tlupy, ale TRVALÝ NEKLID dokáže černou odradit od vpádů do polí.. Tož asi tak. Takže je vcelku jestli, jestli bude lovit profík nebo člen místního MS, ale spíš je nutné opravdu lovit (holt i to pětikilové pruhované selátko, ze kterého by bylo víc zvěřiny, kdyby se "nechalo vyrůst"..) nebo alespoň "plašit"..
R.M. reaguje 26.10.2014 06:45
Dobrý den, bohužel se s tím setkávám a setkávám čím dál častěji... Koneckonců jeden zemědělec přišel s tím koupit pušku typu AR15 s termovizí najmout nějakého ,,profi lovceL"!!! Kolegové obávám se, že už to funguje!! Nejíce samozřejmě pouze v polních honitbách, kde černá zavítá pouze v mléčné zralosti. Takže pokrokoví zemědělci mají myšlenku cituji: ,,Jak se to potom až sklidím začne mlátit!" Nicméně druhá věc je ta, že škody jsou opravdu velmi značné, kdybych taková procenta škod měl ve svém podnikání, určitě bych nebyl spojený!! Ale vše jde přece řešit, nechte myslivcům místa na lov,nechte myslivcům místa na myslivecká zařízení, kde se může lovit... Pokud ovšem není ochota ani k jednání je to neřešitelné! O lenosti některýách myslivců/sdružení bych mohl psát romány! Mnozí si neuvědomují jaké mají štěstí, že mají revír za pár korun a za barákem!!! Kolegové myslivci, zemědělci jsme přeci velmi blízcí tak či tak jde o přírodu a pole není laboratoří s ideálními podmínkami, domluvme se!!!
Leon Zumr reaguje 25.10.2014 23:59
ale je to možné paní Jeziková stačí jim ukázat účet co dostanou když na to nestačí a rádi vydají povolenku nebo i přenechají část revíru