ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář E-shop Inzerce
Vyhledávání

Přihlášení
Nejlepší fotografie
Nejlepší video
Fotografie
Nejsilnější trofeje roku
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2012
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2013
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2014
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2015
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2016
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2017
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2018
Jelen lesní
bodová hodnota: 212 CIC
váha: 195 kg
věk: 14 let
Říje 2018 Lubica SR
Říje 2018 Lubica SR
vloženo: 24.9.2018 22:17
autor: ggg

Srnec obecný
bodová hodnota: 121 CIC
Lovu zdar
Lovu zdar
vloženo: 5.2.2018 08:05
autor: Michal / admin /

Daněk evropský
bodová hodnota: 183 CIC
váha: 61 kg
věk: 8 let
krásný den
krásný den
vloženo: 1.2.2018 09:55
autor: Jan Pavlík

Prase divoké
bodová hodnota: 107 CIC
věk: 7 let
Kňour - vydařené šoulání
Kňour - vydařené šoulání
vloženo: 17.1.2018 16:00
autor: Radek

Nejlepší naháňky roku
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2015
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2016
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2017
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2018
naháňka
naháňka
počet kusů: 42
vloženo: 17.12.2018 20:50
autor: Ladislav Stašek

nahaňka
nahaňka
počet kusů: 22
vloženo: 4.1.2018 16:44
autor: Ladislav Stašek

Lovu zdar 2018
Lovu zdar 2018
počet kusů: 22
vloženo: 18.11.2018 16:45

Úspešný lov.
Úspešný lov.
počet kusů: 19
vloženo: 19.3.2018 07:45
autor: Jezikova Anna

Lovu zdar
Lovu zdar
počet kusů: 18
vloženo: 1.2.2018 08:59

Statistika
  • 172428 fotek (8 dnes)
  • 6473 videí (0 dnes)
  • 323 odkazů (0 dnes)
  • 3752 inzerátů (3 dnes)
  • 332 diskuzí (1 dnes)
  • 556946 komentářů fotek (31 dnes)
  • 12363 komentářů videí (0 dnes)
  • 2458246 hlasování fotek (290 dnes)
  • 50559 hlasování videí (0 dnes)
  • 31385 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 40 online

Fotograf měsíce
  1. Josef Vršan (862 hlasů)
  2. jiri rajs (507 hlasů)
  3. Ladislav Březina (498 hlasů)
  4. Jaroslav Vlosovský (442 hlasů)
  5. Josef Balat (424 hlasů)
  6. Děda z lesa (422 hlasů)
  7. Jindřiška Padalíková (375 hlasů)
  8. ladislavkohousek (249 hlasů)
  9. František Mlčoch (189 hlasů)
  10. Jindra Peřina (181 hlasů)
Připomínky a názory
Diskuze

Hostování v MS

Bíba bíbovič vložil 16.11.2018 13:58
Dobrý den, prosím o pomoc a radu, pokud u Vás ve spolku funguje " hostování "- t.j. povolenku dostane za NĚCO nečlen MS. Jaké má práva, povinnosti, máte to ve svém provozním řádu ?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Bíba bíbovič reaguje 6.12.2018 11:20
Zdravím, měli jsme schůzi a padl i dotaz, jestli vlastně není host spolku v rozporu s občanským zákoníkem a sdružováním občanů.Tam prý žádná možnost " hosta" není. Ale myslím si, že když človíček není členem, může být zván na akce společné všem, je otázka povolenky v mysliveckém spolku, když není členem. Tady vidím šanci v odpovědi kolegy Voborníka ze 17.11. - tomu revírníkovi ( varianta č,3 ) jste tu povolenku odhlasovali na schůzi ? Ještě přidám, že se řešilo, že bychom měli brát všechny " zájemce o ruce " na brigádách, ale tady jde zrovna o hosta " chalupáře", který se aktivně zapojuje do dění, ale nemůže na písknutí přiběhnout na náves...BB
Rumcajs reaguje 27.11.2018 07:24
Rone, zpříjemnil si mi ráno. Konečně příspěvek, ve kterém se s Tebou shodnu skoro bezvýhradně. To skoro je k tomu několikrát jinde omílanému a jen si neodpustím, že tam „jinde“ několikrát popisuju, že když zákon ukládá, tak plním, ale nad to plnění nezakazuju nezakázané ;). Ale k řešenému zde. S tím „děláním“ myslivosti to budeme mít podobně. Já tedy už rozdílně od Tebe poplatkově lovil. Jednou, když jsem lov dostal jako dar od rodiny k jubileu. Ale vlastní krví bych podepsal to, že to prostě není na Myslivost. Problém poplatkových lovů znám z druhé strany. Právě že jsem již několikrát řešil poplatkové lovce u sdružení a spolků a to jak po papírové stránce (provozní řády, smlouvy, povolenky…), tak i po stránce prováděcí (peníze, organizování, doprovody, předání trofejí s obodováním…). Proto vím, co a jak by se mělo. Nelíbí se mi a nikdy jsem například nepřistoupil na to, aby se v revíru sám se zbraní pohyboval host bez doprovodu a bylo to papírově řešené nikde u té hrany zákonného a nezákonného. Na rozdíl od zástupu jiných vidím i širší souvislosti, nevidím jako mnozí jen ten výsledek v podobě lovu a platby za něj, ale vidím i vše to, co to může přinést za úskalí a v krajním případě tragédie. A takové bych u nějakého papírově legalizovaného „poločlena“ nikomu nepřál řešit. Proto jsem se také sem do vlákna zapojil a zmínil ono ustanovení.
Ron Gordon reaguje 26.11.2018 22:19
Jsi na omylu Rumcajsi, já oponenturu vítám, protože to mně přinutí se mnohdy poohlédnout po jiných zdrojích a tím si rozšířit obzor. člověk stárne a někdy i zapomíná. Určitě nepřikládám váhu argumentům- co zákon nezakazuje je dovoleno, protože je zapotřebí mít na paměti, že zákon nám může ukládat nějaké povinnosti, které je nutné plnit. K tomu řešenému - myslím že se v myslivosti pohybuješ, tak sám vidíš jak se to porůznu "pytlikuje" na hraně, za hranou, ale není li žalobce - není soudce. Mohu ti zcela upřímně sdělit, že myslivost dělám od kluka, skoro půl století, nikdy jsem nelovil za úplatu, to totiž pro mně není myslivost ale prachobyčejné lovectví. Bohužel myslivost a myslivci pomalu končí, všude nastupuje vláda peněz...
Rumcajs reaguje 26.11.2018 08:25
Rone přiznejme si, ty ne že nemáš rád nepřesnosti, ty bohužel nemáš rád oponenturu. Nepřiznáš ani váhu protiargumentů a neústupně si stojíš za svými neoblomnými názory. O jiném pohledu na věc Tě nepřesvědčí ani sebelepší argument. Mít svůj názor beru ale také za důležité. Ale k řešenému. Závěr platí, že nečlen uživatele nemá bez doprovodu v honitbě právo lovit. Ano cestičky se hledají, ale je to zas cesta po hraně zákona, leckdy bohužel daleko za hranou...
Ron Gordon reaguje 23.11.2018 21:57
Rumcajsi, tím, že s Tebou v něčem nesouhlasím, nemusím být tvůj nepřítel. Diskuse je o tříbení názorů a já nemám rád nepřesnosti a tak je někdy komentuji. Ten červený hadr mně již předhazovali i jiní diskutéři. Teda můj názor na tebou dotazovaný paragraf je, že zákonodárce měl na mysli, že nájemce nemůže přenechat lov za úplatu v pronajaté honitbě osobě, jenž nemá s nájemcem žádný vztah a upravuje to tím, že taková osoba může lovit za úplatu jen v doprovodu nájemce. Toto nájemci řeší statutem hostování ve spolcích,společníky u soukromých osob, čímž se takové osoby stávají společníky nájemců, které již mohou v pronajaté honitbě lovit bez doprovodu. Toto hostování je pak "za něco" co je pak vykázáno jako příspěvek na režii honitby, nikoli jako úplata za lov. To by nebyl český člověk, aby si neuměl poradit. Pak se tady v inzerci můžeš dočíst - prodám celoroční povolenku k lovu za x ticíc korun. Toliko můj náhled na věc nikoliv výklad zákona.
Rumcajs reaguje 23.11.2018 14:53
Rone ještě jedna věc. I když se mnou v mnohém nesouhlasíš, tak po několika vzájemně vyměněných názorech Tě beru za rozumného chlapa a myslivce. Můžeš prosím nějak reagovat na mnou uvedený § 32, odst. (5) zákona o myslivosti? Nějaký jeho Tvůj výklad a třeba i řešení ve vztahu k zde řešenému hostování s vydáním povolenky "za něco". Díky.
Rumcajs reaguje 23.11.2018 14:44
Rone nějak začínám mít pocit, že jakýkoli můj příspěvek na Tebe působí jako červenej hadr na býka... Přesně teď už nevím, jak to je, když jsem svého času registrace řešil, tak jsem z požadavku soudu dával i provozní řád, který jsme novelizovali ve vztahu k novým stanovám. V ostatním souhlasím, podobným jsem si prošel, když jsem vysvětloval, proč psát znovu do stanov něco, což je v OZ jednou napsané a tedy tím dané. A pamatovat stanovi si stejně nikdo nebude, tak krátké nebudou nikdy. Já jsem rád, že si je polovina členů alespoň přečetla a z té poloviny polovina pochopila. Bohužel, to je realita.
Ron Gordon reaguje 22.11.2018 22:56
Rumcajdi, dovolím si Ti trochu oponovat, na příslušném soudu musí být stanovy spolku. Provozní řád tam byt nemusí, ale jeho ustanovení nesmí být v rozporu ze stanovami. Hostování si může každý spolek upravit dle své vůle, ale za mně, aby to byly jak píšeš "pevná pravidla" je lépe je zakotvit do stanov, ty se přeci jen obtížněji upravuji než provozní řád. Máš pravdu v tom, že stanovy spolků se mnohdy podobají jak vejce vejci a jsou podle nějakého vzoru, protože mnoho sdružení při transformaci zaspalo a pak se hledaly nejrychlejší cesty. Znám to z vlastního spolku, když teklo do bot tak jsem byl dobrý - pomož - udělej, ale když jsem pak na sezení výboru musel oponovat tomu - tohle jsou vzorové, tak to musí být, velmi těžce jsem je přesvědčoval, že stanovy spolku nemusí být opis OZ o spolcích. Čím jsou stanovy stručnější a kratší, tím jsou členové schopni je lépe pochopit a zapamatovat.
Rumcajs reaguje 22.11.2018 12:43
Podle zkušenosti vím, že většina spolků má stanovy udělané podle nějakého vzoru, co svého času v době transformací ze sdružení na spolky koloval světem. Někdo jej modifikoval více, někdo méně, ale snahou bylo především dostát povinnostem a zaregistrovat spolek. Jako praktičtější tak vidím podmínky hostování řešit provozním řádem, ale to je na uvážení každé organizace. Oba dokumenty ale stejně musí být v platném znění na příslušném soudu. Těch způsobů jak hostování umožňovat je tak bezpočet a záleží především na dohodě členů a případně dohodě s konkrétním hostem, jak bude zavedeno. Doporučuji ale zavádět to tak, že pravidla budou pevná a platná pro hosty obecně. Když řešíte například hostování kamaráda ze vsi, tak se to dojedná snadno, je ale třeba myslet na to, že stejná pravidla můžou dříve nebo později platit i pro jiné budoucí hosty. Na co chci ale důrazně upozornit je aplikace a výklad § 32, odst. (5) zákona o myslivosti. Jen málokdo z myslivců to ustanovení zná a chápe, ale existuje!
Jakub Gregor reaguje 22.11.2018 09:03
Dostane většinou povolenku na zvěř škodící myslivosti a pak podle úsudku mysl. hospodáře, většinou na srnce 1. VT. Brigády jsou povinnost, pokud nechodí, zaplatí od hodiny. Jinak právo hlasovat a zasahovat do dění MS nemá.
Kamil Plíšek reaguje 22.11.2018 07:17
Pravda, vyjádřil jsem se poněkud zmatečně. Práva a povinnosti řádných členů spolku jsou zakotveny ve stanovách spolku. Někde mají ve stanovách zakotveny i podmínky pro různé druhy hostování, někde to prostě mají upraveno vnitřním, provozním řádem. To byl zřejmě smysl Bíbova dotazu, zkrátka je nutno vymyslet nějaké řešení a nechat jej schválit členskou schůzí a zakotvit do stanov nebo řádu.
Ron Gordon reaguje 20.11.2018 21:02
Josefe, máš v podstatě pravdu, myslivost lidi spojuje, ale když se na to dnes podíváš, tak jde spíše o lovectví než myslivost. Z lovectví podstatně vzniká ta závist, lovci mezi sebou soutěží, kdo toho naloví více, kdo uloví větší trofej. Kamile, členství či hostování a hospodaření spolku by mělo být ve stanovách spolku. Provozní řád jen upravuje další chod spolku a musí být v souladu se stanovami.Rovněž tak práva a povinnosti členů by měly ve stanovách. Nu a jak říkali pán farář, nebýt lidské závisti, tak jedna (.....)ženská stačí pro všechny chlapy z vesnice.
Josef Voborník reaguje 20.11.2018 09:18
Kamile, máš naprostou pravdu ! Já to vidím i v našem spolku. Každý - nebo téměř každý - z našich členů má nějakou kladnou vlastnost, pro kterou je ve spolku přínosem a zaslouží si, aby si ho ostatné vážili - jenže bohužel závist dokáže lidské vztahy dokonale otrávit, jeden druhého pomlouvá a plive jedovaté sliny. A přitom by stačilo trochu víc vzájemné tolerance - vždyť jsme se sešli pro radost ! Ať pán či kmán, místní či host, střelec či honec, starý, mladý, veselíme se dohromady, ódéesák či komunista, jedna pravda zůstává jistá - myslivost lidi spojuje ! No a vo...vo...vo tom to je - nebo aspoň by mělo být.
Kamil Plíšek reaguje 20.11.2018 07:39
František Havran + Josef Voborník: Lidské vztahy ani lidskou závist neupraví sebelepší stanovy ani provozní řád. Podle mých zkušeností se řád i stanovy čtou až když dojde k nějakým třenicím. Nicméně provozní řád i s novým Občanem zůstává vnitřním předpisem spolku, který schválila členská schůze, jakožto nejvyšší orgán spolku. To, že se leckde nedodržuje, nebo že ho mají starý 40 let, je věc druhá a pořád je to vnitřní věc spolku. Pokud si někdo práva členů nebo hostů upraví stanovami, proč ne.
Josef Voborník reaguje 20.11.2018 02:04
U nás to ještě před pár lety fungovalo podobně jako v bývalém Františkově spolku. Jenže se k nám žádní mladí nehrnuli a nestíhali jsme nejen práci, ale ani plnění plánu lovu. Teď už se to trochu zlepšilo, i když náš věkový průměr pořád není optimální - z 21 lidí je í dnes 9 přes 70, ovšem ve výboru spolku je nejmladšímu 67 let.
František Havran reaguje 19.11.2018 18:52
Kamil Plíšek - Víš, on "Provozní řád" dneska nic neřeší. V případě problému podle něj nelze postupovat, protože od nového občanského zákoníku lze postupovat jen podle zapsaných stanov. Pokud to napíšu na plnou hubu - pokud někdo bude dělat ve spolku sebevětší bordel, tak na základě Provozního řádu si můžeš akorát luštit křížovky. Co není v zapsaných stanovách, nemá právní platnost...Ale to už se tu psalo za ty čtyři roky platnosti OZ stokrát a nebo možná i víckrát........ V BÝVALÉM spolku jsem byl jako host (čekatel na členství) 6 let. Vcelku slušně troubím, pořídil jsem si ohaře a udělal s ním zkoušky LUP, mám vyšší odbornou mysliveckou zkoušku, krmelce jsem měl vždy v pořádku.. Práva? Povolenku na "ŠKODNOU" si ještě host musel zasloužit tím, že vlastnil LUP, každou vycházku hlásil hospodářovi a pohyboval se pouze ve svém "úseku". Když jsem chtěl pro sebe a pro kluky povolenky na černou a nebo dančí (v té honitbě pouze přecházející zvěř), byl jsem pomalu za blázna. Když jsem chtěl pro kluky nové lesnice, abychom mohli troubit - neměli peníze. Ale hned v zimě koupili každému členovi (pouze členovi) bundu za 5 000. Pro 25 členů.. Ale na nové nástroje 20 tisíc nebylo. Tomu se člověk už musel smát. Na druhou stranu tam byli lidi, které jsem za těch 7 let (adept + čekatel) viděl 3x. Ze schůzí se neomlouvali, brigády se neřešily. Ale zvěřina byla, tak co. Výbor nechtěl nic dělat a slyšeli jsme jenom "musíte si počkat". Nemusíme. Už tam z nás mladých není nikdo. V jednom roce jsem skončili tři mladí kluci, všichni tři psovodi a já s kamarádem navíc trubači...... Teď jim to dochází.... Pozdě...... V novém spolku má host všechny práva člena kromě práva hlasovacího. Povolenku na vyšší VT dostane po ulovení 2 ks srnce 1. VT a nebo dvou průběrných srn... Proč ne, pokud je člověk slušný, ať loví... Nedoporučuji mladé kluky výrazně omezovat a dělat z nich podřadné "hosty". MInimálně tu povolenku na první věkovou, holou, černou škodnou a zvěř "nenormovanou" by hosté měli dostat. Stejně většina z nich už u Vás dělala adeptství, tak víte, co jsou zač. Tak o co jde. O toho jednoho knofla a nebo pár selat ????
Kamil Plíšek reaguje 19.11.2018 13:30
Oprava: ne ve stanovách, ale v domácím, provozním řádu
Kamil Plíšek reaguje 19.11.2018 13:27
Hostování musí být upraveno pravidly v provozním řádu, zda se jedná o hostování, čestné členství, popř. poplatkový lov. Byl jsem cca rok hostem v jednom MS, host měl stejné povinnosti jako člen spolku, tj. roční poplatek, povinné brigády, povinná účast na domácích akcích atd., za to jsem měl plnou povolenku a možnost časem stát se řádným členem. Na členských schůzích jsem neměl právo hlasovat, pouze jakýsi poradní hlas, přihlíželo se i k názoru hostů, jen nemohli hlasovat. Pokud to nemáte ve stanovách, je třeba si to na schůzi odhlasovat a upravit.
Josef Voborník reaguje 17.11.2018 14:39
V zásadě jde o to, kdo kromě člena má do honitby přístup se zbraní. U nás jsou tyto možnosti : 1/Čekatel členství - podá si žádost o přijetí za člena a je-li tato schválena, je mu vydána povolenka k lovu ve stejném rozsahu jako řádnému členovi, pouze první 2 kusy spárkaté zvšře musí lovit v doprovodu člena MS. Je povinen se dle svých možností zúčastňovat akcí MS, zejména brigád a podílet se na zimním přikrmování. Členských schůzí se může a měl by zúčastňovat, ovšem bez práva hlasovat, volit a být volen. Tato čekací doba trvá v zásadě nejvýše rok, pak je jeho činnost čl. schůzí zhodnocena a osvědčil-li se, je přijat za člena - v opačném případě odevzdá povolenku a končí. Čekací doba může být prominuta bývalému adeptovi, který u nás vykonával roční praxi, podal žádost o přijetí a ČS rozhodne, že se osvědčil. Na příděl zvěřiny čekatel ani adept nemá nárok, může jej však za dobrou práci dostat - záleží na rozhodnutí hospodáře. 2/Host člena sdružení - každý člen má právo si pozvat hosta na dobu nejvýše 14 dnů, je mu vystavena povolenka v rozsahu stejném, jako tomu, kdo ho pozval, loví tedy na jeho úkor, zásadně v jeho doprovodu a doprovázející člen odpovídá za správnost provedeného odstřelu. 3/Mimořádný host - jedná se u nás o jedinou osobu, revírníka LČR, který má všechna práva jako člen s výjimkou hlasování, brigád se nemusí zúčastňovat, ale zpravidla z vlastní iniciativy vypomáhá při zmním přikrmování v případě dlouhodobější nemoci člena, který má přidělený krmelec. Na schůze chodit může a nemusí, ovšem vždy se zúčastňuje VČS. 4/ Nečlen - vůdce LUP. Není-li možnost zajistit dosled postřelené spárkaté zvěře vlastními LUP, může střelec přizvat cizího vůdce, který provádí dosled společně s ním a samozřejmě s loveckou zbraní. Toto je střelec povinen předem ohlásit MH. 5/Člen sousedního MS, provádějící dosled postřeleného kusu, který překročil hranice honitby - i toto je povinen předem ohlásit našemu MH, který má právo /nikoliv povinnost/ se tohoto dosledu zúčastnit. Snad jsem na nic nezapomněl.
Bíba bíbovič reaguje 17.11.2018 09:44
Moc děkuji za první reakci, myslím že to odlišení od člena je důležité, je otázkou, jestli pak hosté chodí na schůze.. BB
Lukáš Kozelský reaguje 17.11.2018 07:03
Proč nesmysl? povinnosti mají všichni stejné, hosté za svůj pobyt v MS nic neplatí, jak jinak chcete rozlišit hosta od člena? A za další nikoho nenutíme
Jan Nový reaguje 16.11.2018 21:48
Lukáš Kozelský: co to máte za nesmyslné ustanovení??? To máte hosty k tomu, aby na Vás dělali a nic za to nemůžou dostat?? Vy "páni" členové jste nadlidi??
Lukáš Kozelský reaguje 16.11.2018 15:30
U nás má host všechny povinnosti jako člen, ale pravo nemá žádné. Povolenou má kromě srnce 2. a 3. věkové třídy na všechno, ale nemá právo na zvěřinu, zúčastnuje se schůzi, ale nehlasuje a ani nijak do schůze nevstupuje.
Bíba bíbovič reaguje 16.11.2018 13:59
Připravujeme u nás variantu pro prvního " hosta" tak každá rada drahá. Děkuji