ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jelen k jubileu
Jelen k jubileu
vloženo: 22.10.2013 21:10
autor: Leoš Lukášek

úlovky (svět)

neptun
neptun
vloženo: 17.2.2012 09:41
autor: Svatoslav Ščudla

trofeje

Neoddělitelné
Neoddělitelné
vloženo: 15.3.2018 08:51
autor: Děda z lesa

zvěř v přírodě

Říje
Říje
vloženo: 2.10.2019 09:22
autor: Děda z lesa

zbraně

Sesřičky naposledy
Sesřičky naposledy
vloženo: 6.10.2013 16:00
autor: Jan Frank

fotopast

Na újedi 3
Na újedi 3
vloženo: 26.10.2017 19:13
autor: Jiří Netík

myslivecké umění

*
*
vloženo: 15.7.2016 20:17
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233459 fotek (22 dnes)
  • 7962 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8900 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749249 komentářů fotek (25 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294669 hlasování fotek (177 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37667 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 13 online

Připomínky a názory
Diskuze

Jak je to u vás s černou zvěří?

tomas p. vložil 21.10.2012 20:22
Jak je to u vás s divočáky? U nás jsou momentálně v neskutečném počtu,ohromné škody,v sobotu bude vymořádná naháňka a je vyvolaný krizový stav.Veškeré soukromé polnosti,louky a cokoli kde se dá hrábnout přeryté od černé.Včera mělo sousední MS také naháňku a dnes v 1 leči 3 rudly prasat. Dokonce se okolo našeho MS motá rudl prasat okolo 40-50 ks. Neskutečné škody. Jak je to u vás?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jaroslav Hrabinec reaguje 29.12.2020 18:05
U nás je jich opravdu hodně. Byl jsem s kolegou fotit u zásypu, skrytý jen za hromadou starých větví, cca 12m od krmeniště. Najednou se ozval takový divný zvuk - klasické tlumené zachrochtání. Otočil jsem se na kolegu a ptám se - to jsi byl Ty ? (čekali jsme bažanty). Než mi stačil odpovědět,dorazil rudl prasat. Mohlo být tak 06:00 - 06:30. Proběhli mezi námi a zásypem, pěkně v řadě. Poslední u zásypu zaváhal, udělal pár kroků mým směrem. Ani jsem nezmákl zdvihnout foťák. Naštěstí se zastavil cca 2-3m před mým krytem a uháněl za ostatními. Dobrá zkušenost :-). Takže u nás jsou a rozhodně se nebojí.
Ron Gordon reaguje 31.1.2015 22:17
Nevím, řádí zde nějaký šotek Jak se dá chápat toto : Sedím v autě u spolujezdce stažené okýnko a pozoruji okolí,...... ???
pepa reaguje 31.1.2015 09:36
Mě se přihodilo,že byla prosekaná kukuřice na siláž.Kdy měli plnou jámu tak zbytek byl na zrno.Přijeli sklízet,začalo pršet odjeli.Na slámě z kukuřice nádherně vidět.Večer jsem vyrazil,trochu pršelo.Sedím v autě u spolujezdce stažené okýnko a pozoruji okolí,v tom vyleze prase,za ním hned druhé stejná velikost.Než se dohrabu blíž první prase leze do kukuřice,na druhé střílím,zůstává v ohni,čekám a po chvilce jdu k němu,prase zhaslé.Vracím sek autu a z levé strany vylezlo prase a jde za mnou asi 40 metrů,zastavím se,prase taky a pořád na mě čumělo.Jdu ono také,zastavím ono taky.To se opakovalo 4 krát.Pak jsem na něj začal hlasitě mluvit,ba křičet jdeš pryč jedno už mám a práci taky.Prase stálo jako tvrdý y,tak jsem nabil a ani cvakání závěru mu neříkalo nic.Na mířím střílím,prase zůstává v ohni.Obě měla po vyvržení stejnou váhu 62 kg.Měl jsem s toho blbý pocit a mám ještě dnes.Jinak při naháňce mě prase povalilo než jsem řek švec.
Josef Voborník reaguje 30.1.2015 17:41
Čistě teoreticky - divočák /kňour/ by možná sledoval lidskou stopu tehdy, kdyby ten člověk měl doma prasnici, která by se zrovna "boukala". Ale to je jen má úvaha, nikdy jsem o něčem podobném neslyšel ani nečetl.
Lubomír Černý reaguje 30.1.2015 13:17
No, že by Vás stopovalo je hloupost,leda tak,že byste měl děravou kapsu a v ní kukuřici-)).
petr homola reaguje 30.1.2015 12:56
Dobrý den ,jsem tu nový a jen na jednu otázku tot vše .Nejsem myslivec ani nimrod nebo prostě nelovím,jsem stále v lese a fotím,chodím po lese se psy pro sychr.Chodím mimo cesty a mimo vyšlapané stezky zvěře,sleduji kde jsou stopy a prostě se jim snažím vyhýbat a jíti vždy jinou stopou.Než zajdu do hloby lesa mám vyšlapanou svoji cestu kde nikdy nebyly stopy prasete,ani jiné zveře ani v zimě.Však dnes jsem šel stejnou cestou a byl jsem vylekán,celá moje stezka byla rozryta obrovským prasetem přesně v našich stopách.Otázka zní,je možné aby prase nás stopovalo?Podle stop to bylo hova.o stopa skoro jako má dlan.Prosím odpovědi věcné k tématu,pokud možno bez odborných výrazů.Velice děkuji,nemohu nic podobného najít na netu. S pozdravem Petr H. Děkuji
Zdenek Š v o m a reaguje 8.1.2013 18:30
http://www.youtube.com/watch?v=0B5akSnfv6k
Tomáš Minich st. reaguje 10.12.2012 14:48
Vážení myslivečkové a jiní, delší dobu jsem se nezapojil do diskuze, ale trochu to vše pročítal. Výsledek, pořád to stejné, jen pár nových jmen a vděčná, případně věčná témata. Zaráží mne, že ani mezi myslivci se nenachází mnoho těch, kteří by se snažili o něco jiného, než je takřka Český unikát, který se u nás motá jako vítr v rokli. PROČ SE V NAŠÍ KRÁSNÉ ZEMI STÁLE VŠICHNI SNAŽÍ ODSTRAŃOVAT PŘÍZNAKY, ALE PŘÍČINY VŠEM UNIKAJÍ????? ! ! ! ! !
karel zvářal reaguje 2.12.2012 11:20
Včera byla krásná noc, takže jsem opět prodléval u sítě. Do 23 hod. ani jedna rána, přitom měsíček svítil fest. A že by bylo na co...Na sousedním honu byla kukuřice. Prasata tam chodí celkem pravidelně, ale nebuchtují, jen paběrkují na ozimu, zřejmě mají jinde vydatnější zdroj. Ale důvod, proč píšu, je jiný. Je zajímavé, jak si při návratu do zálehu v lese počínají ergonomicky. Hojně využívají polní cestu, kde se jim to neboří. Asi 100 m od křižovatky s další polní cestou některé kusy vybočují z polní cesty a pochodují v prvním kolejovém řádku. Směr je vždy jen jeden- "domů". Bylo to tak před 14 dny i včera. Mají svoje ochozy, byť uměle vytvořené, a efektivně je využívají. Podle velikosti stop převažují selata, takže o zářnou budoucnost černé nemám obavy...Lovu zdar!
Patrik Dvořák reaguje 29.11.2012 23:52
No jo jová doba, jen si zabouchat a odjet, každej je prase (novodobej lovec), kterej uloví a jen tak zahodí, je to smutný a je to tak a takoví by myslivost dělat neměli!!!
Honza Becher reaguje 28.11.2012 12:31
Aleši, opravil bych tě:-) nástroj dělá mistra:-) A mistr pracuje bez rukavic:-) Výcvik dělá šampiony:-) Vyhodit 42 ks černý zvěře, za to by v roce 1952 byl trest smrti...
srek.x reaguje 27.11.2012 17:31
Pokud máte čas a chut zkuste hnát prasátka směrem ke Vsetínu a dále na Velký Karlovice ,tu nejsou skoro žádný!!!!!!!!!!!!!
Aleš Pastorek reaguje 27.11.2012 10:50
Ošetření ulovené zvěře beru za svou osobu naprosto automaticky i na společných loveckých akcích. Pouze se zeptám, jestli chtějí udělat malý nebo velký vývrh. S dobrým nožem je to otázka několika málo minut. Výcvik dělá mistry. Potom se můžeme divit, že mladí myslivci se do toho nijak nehrnou a mají k vyvrhování odpor. Znám i takové, kteří po tříleté lovecké praxi nedokáží ani správně otevřít zámek, natož s citem rozříznout dutinu břišní bez proříznutí trávníku, jehož obsah je všude a nejde se toho zbavit. Takové experty bych nakopal do řitě......Pokud se to bude chtít naučit, musí vyvrhovat. Je jedno, jestli na individuálním lovu, nebo na společné lovecké akci. Já, když jsem dělal adepta, tak jsem starším mysliveckým kolegům s jejich souhlasem a pod jejich dozorem vyvrhoval zvěř jenom z důvodu, abych se to perfektně naučil. Nebylo to nic příjemného před 40-ti střelci. Ale jak jsem řekl. opakování a výcvik dělá mistry. Po pár minutách lovu začíná tvrdá myslivecká práce, kterou by měl ovládat naprosto každý lovec i na společné lovecké akci. potom by se možná nestalo to, o čem psal Pavel Vilšer. Ti chytráci vyhodily polovinu zvěřiny z celé akce. To je na medaili.......
Ellhenický Petr reaguje 27.11.2012 00:21
Při poplatkových naháňkách se střílí a platí.Ošetření zvěře je na organizátorovi.Nikdy jsem neviděl, že by někdo z takových lovců vyvrhoval zvěř i když to třeba umí.Poplatkový lov v 8 střelcích uloveno 118 ks a 6 určených pouze vyvrhovalo a vyvrhovalo.
Aleš Pastorek reaguje 26.11.2012 21:22
Souhlasím s panem Vilšerem. jestli se jim zapařilo 42 kusů, jak uvádí, tak klobouk dolů před odpovědností tamního lesního personálů. No, na druhou stranu by to asi zaskočilo každého. Takové množství. Určitě se to ale nenastřílelo v první nebo druhé leči. Zde zaspal vedoucí naháňky, který měl po první výloži jasně a důrazně trvat na ošetření zvěře lovcem z důvodu zapaření zvěřiny. Host, nehost. Jaképak umazané ruce. Když to dokážu zabít, musím se o to umět i postarat. Je to povinost každého lovce. Před několika lety při naháňce u ŠLP Křtiny, polesí Habrůvka mě lesní personál také nechtěl nechat vyvrhnout střelené prase. Bylo to zrovna v období, kdy se začala plombovat spárkatá zvěř. Trval jsem však nasvém a kus řádně ošetřil a celý vývrh uložil do igelitového pytle na veterinární kontrolu. Bohužel jsem byl jediný, kdo se k tomu měl. Tam na těch stranách to skutečně vyvrhuje lesní personál, jak uvádí pan Vilšer.
karel zvářal reaguje 10.11.2012 00:48
Dnes mě kontroloval nimrod, objevil se hned, jak jsem najel na své oblíbené chytací místo v 21 hod. Asi zaúřadoval fototrap...Známe se z minula, tak jsme dali řeč. Letos mají rekord, 40 prasátek, plus 10 vydala dálnice a cesty. Normálně uloví tak 8-10, říká. V 22 a 22.30 šly kulové rány tak kilometr vzdálené, ale to už byl pryč, chystají zábavu. Asi někdo z kolegů, možná i někdo cizí. Prý o některých ránách nikdo ze sdružení neví. Takže jsem se s letním odhadem nemýlil, je to asi 10 km od našeho, téměř polní honitba, kukuřice kam se podíváš. Lesíky jsou porýpané dobře, stále je co lovit a i příští rok bude dobrý. Lovu zdar!
Honza Becher reaguje 3.11.2012 14:41
Skrofo, právě proto sem píšu, aby se utnulo to, že má někdo pocit z hororovýho, nezvládnutelnýho přemnožení divočáků. Já tvrdím, že to není pravda a jestli má někdo pocit, že nezvládá regulovat ve svým stavy zvěře, tak ať přijme pomocnou ruku - ZDARMA:-)
Honza Becher reaguje 3.11.2012 14:34
No jo Rumcajs, to se ale potom ničeho nedobereme. Je potřeba zadat souřadnice a řešit to konkrétně. Ty tvrdíš jak to tam máte hrozný a nevíš co s tím. Já tvrdím, že to hrozný zas až tak není. Ale tak je dobře si pokecat:-) Postěžovat, vylejt srdíčko:-) Hlavně na sebe buďme jako chlapi ať to má nějakou ouroveň:-)
Skrofa reaguje 2.11.2012 19:37
Příspěvek Honzy Bechera z 31.10.2012 18:57 přesně dokládá, proč se myslivcům stavy černé zvěře nepovede snížit. Přiznává v něm, že věc zlehčuje, aby měl i nadále dost možností zmáčknout si na prase. Honzo, říkáš nám tu, ať o tom nemluvíme, aby se toho někdo nechytil, ale aby jsi toho nedosáhl Ty svým přístupem.
Rumcajs reaguje 2.11.2012 07:46
Původně jsem se zařekl, že už toho tady nechám, ale tuhle nahrávku na smeč prostě neodmítnu. :-) I tvé další příspěvky mi jen potvrdily to, co jsem si myslel a psal dříve a co mě navíc utvrdily v tom, že jsi machr na pohádky. Jak na ty o loupežnících z Řáholce, tak i na ty o divokých prasatech a jejich nepřemnožení. :-D V každém případě závěrem: Od čeho myslíš, že jsou nicky nebo pseudonymy? Rumcajs je jen a pouze nick a ten Jičín je už pak jen logické vyústění toho nicku. Takže upřímně přiznám, že stavy prasat na Jičínsku neznám ani z doslechu. ;-)
Honza Becher reaguje 1.11.2012 23:21
Patriku klid, ono se dostaneme k tomu jádru problému jak to opravdu je:-) Jen se nedostat do roviny nějakýho toho hulvátství, boj je třeba vést rytířsky, být nad věci. Aleši, je mě jasný, že ti došly argumenty, proto mlčíš a souhlasíš se mnou:-) tomas p. už asi taky pochopil, že to není tak zlý a že 40-50 ks prasat je prostě jen otázka tří čtyř dobře provedených naháněk, nejlíp v půl metru sněhu, nebo obsazení míst, kde to chodí a lovit, lovit a lovit.
Honza Becher reaguje 1.11.2012 23:13
No ale aby jsme se pohnuli kupředu, tak na to půjdu od lesa. Rumcajs, je to přezdívka podle rumu a nebo podle loupežníka? Vsadím na loupežníka. Loupežník žil v lese Řáholci. Les Řáholec jak známo v mapách není. To nevadí, zase vsadíme na selský rozum. Loupežník žil v jeskyni s Mankou a Cipískem, to znamená, směr na Turnov. Co okolí Jinolických rybníků? Hmmm:-) Že by? No nevadí, jak to bylo v té pohádce? “Maschieren marsch nach Ržaholec,” Nabít do bambitky žaluda, nejlíp nějakej dvoujadernej echt Norma, nebo RWS a jít číhat na přemnoženýho vepře divokého:-) Jiný řešení fakt nevidím a to bych ti tak rád vytrhnul trn z paty:-)
Honza Becher reaguje 1.11.2012 23:12
No ale aby jsme se pohnuli kupředu, tak na to půjdu od lesa. Rumcajs, je to přezdívka podle rumu a nebo podle loupežníka? Vsadím na loupežníka. Loupežník žil v lese Řáholci. Les Řáholec jak známo v mapách není. To nevadí, zase vsadíme na selský rozum. Loupežník žil v jeskyni s Mankou a Cipískem, to znamená, směr na Turnov. Co okolí Jinolických rybníků? Hmmm:-) Že by? No nevadí, jak to bylo v té pohádce? “Maschieren marsch nach Ržaholec,” Nabít do bambitky žaluda, nejlíp nějakej dvoujadernej echt Norma, nebo RWS a jít číhat na přemnoženýho vepře divokého:-) Jiný řešení fakt nevidím a to bych ti tak rád vytrhnul trn z paty:-)
Honza Becher reaguje 1.11.2012 22:59
Člověče Rumcajs, nevím jestli na hlavu ale na trávení je Becherovka echt to pravý:-) Snad ještě Fernet a hlavně Plzeňský, dobře uvařený:-) Rum nepiju ze zásady:-) Neodbíhejme ale od tématu. Je potřeba se dobrat nějakýho rozřešení. Dnes jsem volal kámošovi z Bradlecký Lhoty. Člověče oni tam nemají potíže s prasatama a ani neví, že by v okrese Jičím něco bylo špatně. Jako pokavad stále máš pocit, že tam jste v ohrožení, tak stačí vydat povel a věc jde do řešení s max nasazením:-) Máš klidné spaní a situace je zachráněná...:-)
Patrik Dvořák reaguje 1.11.2012 20:53
Závist je hrozná vlastnost,pokud jsou neúměrný škody , kdo to má odlovit, když domácí (myslivec)je v hospodě, nebo bůh v kde.Jsoe MS , kde není možný si pozvat kamaráda, jelikož většina je bamda zhnilejch závistivců, kteří raději řeknou , když to nebouchnu já tak nikdo.
Patrik Dvořák reaguje 1.11.2012 20:53
Závist je hrozná vlastnost,pokud jsou neúměrný škody , kdo to má odlovit, když domácí (myslivec)je v hospodě, nebo bůh v kde.Jsoe MS , kde není možný si pozvat kamaráda, jelikož většina je bamda zhnilejch závistivců, kteří raději řeknou , když to nebouchnu já tak nikdo.
lovec007 reaguje 1.11.2012 18:28
Rumcajs ty si fakt rumcajs--:DDDD ešte raz si prečítaj môj príspevok z 28.10.o 15:18 tam píšem o 2 dospelých diviačiciach z 5 (odlov 40%)a nie 2 z 20 (odlov 10%). znovu si to prepočítaj a uvidíš, že ti vídu iné čísla. Ak máš v revíri 20 dospelých diviačic a ulovíš 2, tak to nič nieje, stavy diviakov tým nijako neovplyvníš.
Aleš Pastorek reaguje 1.11.2012 16:36
Zdravím Rumcajsi. Také už jsem to vzdal. Konkrétně od toho příspěvku, kdy nám bylo nabídnuto auto plné nadržených střelců a jiné rady. Zasvěcení ví, o čem je řeč. No,a u těch ostatních budeme stejně "pohádkáři". To je holt život.......Aleš Pastorek.
Rumcajs reaguje 1.11.2012 07:47
Honzo, prosím tě už přestaň s pitím těch vašich bylinek. Nedělá ti to dobře na hlavu. :-) Podívej se, co to udělalo například pány Zemanem a Brichtou. Jak mi prosím tě můžeš vyhnat z hlavy něco, co denně vidím v lese? Taky vidím, jak máš spoustu příležitostí „si zmáčknout“, když píšeš pravidelně příspěvky v době, kdy jsou jiní v lese. Jak jsem psal o tom, že jednotlivci nic neudělají se stavy prasat, tak to platí i o tom, že když jeden jednotlivec tady „nepoleví“ v obhajobě toho, že je černá vlastně před vymřením, tak to taky nic nepřinese ani neodnese. Nu nic, nějakou chvilku byla ta debata s tebou zábavná. Ale sklouzlo to k nudnému klišé. Tak třeba zas jindy, jinde u jiného tématu. ;-)
Rumcajs reaguje 1.11.2012 07:46
Honzo, prosím tě už přestaň s pitím těch vašich bylinek. Nedělá ti to dobře na hlavu. :-) Podívej se, co to udělalo například pány Zemanem a Brichtou. Jak mi prosím tě můžeš vyhnat z hlavy něco, co denně vidím v lese? Taky vidím, jak máš spoustu příležitostí „si zmáčknout“, když píšeš pravidelně příspěvky v době, kdy jsou jiní v lese. Jak jsem psal o tom, že jednotlivci nic neudělají se stavy prasat, tak to platí i o tom, že když jeden jednotlivec tady „nepoleví“ v obhajobě toho, že je černá vlastně před vymřením, tak to taky nic nepřinese ani neodnese. Nu nic, nějakou chvilku byla ta debata s tebou zábavná. Ale sklouzlo to k nudnému klišé. Tak třeba zas jindy, jinde u jiného tématu. ;-)
Honza Becher reaguje 31.10.2012 18:57
Rumcajs, bud v klidu možnost zmačknout si mám dost. Právě proto, aby to bylo i nadále, tak tady nepolevím ani na okamžik. Buďme rádi, že tu černou máme. Mám možnost lovit v revírech, kde černá je v hodně dobrých stavech a neslyšel jsem ještě, že by s tím měli problém. Můžeš nám napsat v jaké honitbě děláš předsedu? Ať se dostaneme do konkrétní situace. Já ti ta přemnožená prasata vyženu z hlavy:-)
Ellhenický Petr reaguje 31.10.2012 14:16
Každý rok se to opakuje, kdo má černou, tak se bojí škod, aby je nezrujnovaly, kde černou nemjí, tak udílí rady jak na ni.Jak navrhuje Honza Becher, pustit si do revíru střelce-lovce, to dobrovolně nikdo neudělá z vícero důvodů, už jsem mu na to i odpovídal.Uvidíme v březnu, jaká bude statistika lovu černé, ale určitě vyšší něž loni.
Rumcajs reaguje 31.10.2012 07:32
Honzo Nováku, ty 2 dospělé bachyně jsem do toho modelového výpočtu započetl ve vztahu k doporučení frantiska peruniaka, abych mu dokázal, že to je opravdu k ničemu. A to po té, kdy jsem „si dovolil“ jeho doporučení označit, tak že je k smíchu a on na to odpovídal, že k smíchu jsem já. Honzo Bechere: Předsedou sdružení jsem já, takže nemusíš nikam volat. Ode mě tady to máš z první ruky. ;) No, ale v každém případě mi tvůj příspěvek dokázal, že právě ty jsi ten „myslivec“, který se jen třese na to, až konečně u vás budou prasata a ty si konečně zmáčkneš. Třeba se dočkáš a budeš mít možnost prase vidět v reálu a ne jen tady na fotkách nebo videích. Jinak si tvé komentáře vysvětlit nedovedu. Jiní tady už pokusy o vyložení ti problému vzdali. Už se jim nedivím. A ty si jako vážně myslíš, že se podobné debaty vedou jen tady a už ne mezi těmi inženýry na ministerstvu? Kolik ti je? Deset?
Honza Becher reaguje 30.10.2012 21:14
Rumcajs, můžeš mi napsat v jaké honitbě lovíš? Kontakt na hospodáře a na předsedu. Já tam schválně zavolám a zeptám se jak to tam u vás je. S touhle debatou, jako že je něco někde přemnožený, nezačínejte. Fakt, se toho nějakek Ing. na ministerstvu chytne a budeme se divit, co hlavy pomazaná vymyslí. Potom bude po zábavě pro několik desítek tisíc myslivců. Drobná není, vysokou jsme vymlátili, muflon a daněk to samý, srnčí se nám vytrácí. Jen to prase je pro nás zábava na celý rok a lov na černou má svý kozlo a specifika. Proto tvrdím, problém s černou zvěří není! Kdyby byl, tak se to dávno účinně řeší.
Jan Novák reaguje 30.10.2012 21:09
Rumcajsi proč do toho výpočtu nezapočteš těch střelených vodících třeba 10 kousků...
Jan Novák reaguje 30.10.2012 20:45
Až půjde opravdu do tuhého, pak se budou organizovat celooblastní , celodenní naháňky na černou a střílet se budou přednostně velké kusy a to by v tom byl čert...
Jan Novák reaguje 30.10.2012 20:41
Nevím jak v Řáholci,ale ve většině honiteb nechtějí přijít o atraktivní černou, krásné výřady na naháňkách a slušné individuální vyžití. Vždyť většina o snížení stavu jenom mluví.
Rumcajs reaguje 30.10.2012 10:25
Honzo, celé toto vlákno je o otázce: „Jak je to u vás s černou zvěří?“ A to tu popisujeme. Původně ani Tomášovi nešlo o nějaké návody na řešení situace. Já třeba jsem si nikde nestěžoval, že to my nezvládáme. V žádném případě to taky neřeším jen na skle. U nás lovíme. Za minulý týden bylo u nás uloveno 10 prasat. My ty výjimky sválené taky máme. Já je vyběhal. Ale například tři roky po sobě mi OSSM nevyhověl. Kde je pak to, že to nemá v pravomoci, jak tu někdo psal? Naháňky taky děláme. Se zemědělci se snažíme domlouvat a mimo jiné je suneme tam, kam potřebujeme (aby nedosívali až k lesu, nechávali průseky…). Já jen kategoricky odmítám tvrzení, že černá není přemnožená a že to vyřeší pouze kulovnice. I lokální přemnožení je přemnožení. Kdyby tomu tak nebylo, tak sika taky přemnožená není. A koukněte se, jak to vypadá třeba v okolí Líšťan na severu Plzeňska. Tvrdím, že pár honiteb se snahou to nevyřeší. Já tu jen vysvětluju, jak se věci mají a že na účinnou redukci nestačí individuální snahy ať už jednotlivých myslivců, nebo jednotlivých honiteb. U nás taky před nějakými deseti lety černá začínala být hojnější. Rok se sešel s rokem (to je pak třeba těch +31 každý rok) a u nás je to i přes značnou snahu rok s rokem horší. Pak to není o brečení nad škodami a nadávání na postupy zemědělců a psaní na skle. Pak je to o shánění peněz na škody, o pravidelném roznášení plašičů a nákupu přípravků k odpuzování, o jednání s poškozenými, o práci spojené s převracením drnů nebo brigád ve prospěch poškozených, o organizaci těch naháněk, o hodinách vysezených na čekaných, o tunách materiálu na vnadiště k účinnému lovu.
Honza Becher reaguje 30.10.2012 09:49
Klid Rumcajs:-) Pěkně tady píšeš. Znova opakuju, zadejte souřadnice a pozvětě lovce. Uvídíš, jak se s tím pohne. Kdyby na dnešek seděli s tebou v revíru další lovci, tak se něco s větší pravděpodobností odloví. Pokud se nedaří na čekané, tak uspořádejte naháňku. Třeba 3x do týdne. Lovce na tu naháňku ti seženu a zadarmo! Znova opakuju, o přemnožení nejde, až půjde, teprve to začnete řešit. Teď to je stále jen v rovině nářků na skle. Kulovnice je jediný, co s tím pohne. Snad nechceš zemědělce nutit jinak hospodařit? Zkus to:-)
Rumcajs reaguje 30.10.2012 08:15
Proč nepozveme to jedno nebo dvě auta lovců? Zjednodušeně řečeno pro to, co napsal Skrofa. Nějaký jeden prodloužený víkend a pár lovců navíc to nevyřeší. To není o tom, že by to místní nezvládali a najednou jiní pozvaní ano. Ono to neznamená, že když píšeme, že je černá přemnožená, tak se uloví na každé vycházce. To ani omylem! Jak je to s možnostmi lovu v létě kdy stojí řepka nebo kukuřice, tak o tom nemá cenu psát. A jak je to teď? Ze včerejška na dnešek jsem seděl 7 hodin v lese a prase neulovil. Slyšel jsem z různých směrů 3 rudly a ani jeden nevytáhl z krytu lesa. Nikdy dřív jsem to neudělal, ale včera jsem prvně nechal odejít bez rány lišku, abych mohl čekat na prasata. Omlouvám se, že jsem nevydržel sedět déle, ale ve dvě jsem šel domů, trochu se zahřát a vyspat. To by mě zajímalo, jak dlouho by to vydrželi ti pozvaní lovci. Když by přijeli na prodloužený víkend s vidinou jistého lovu a pak by několik desítek hodin proseděli v zimě a ani si nevystřelili. No a i kdyby to vydržely dva víkendy. Jak budou lovit bez sněhu a Měsíce? Nebo by ulovili třeba i 5 selátek za víkend a co nám to pomůže? To stavy nezredukuje. Ohledně nějakého pár kusy omezeného lovu dospělých bachyní si vyzkoušíme takovou malou matematiku. Vezmu jako podklad odhadovaný a na stovku zaokrouhlený snadno počítatelný stav divokých prasat v revíru. A budu se s odhady držet při zemi. Takže řekněme tedy, že máme v honitbě byť by jen těch zmíněných 100 prasat (a to jich my máme několikanásobně víc). Z uvedené stovky bude 20 dospělých bachyní, 20 dospělých kňourů a 60 nedospělých (selat a lončáků) v ideálním poměru pohlaví 30+30. Z uvedeného počtu ulovíme ročně jednu polovinu kusů, tedy reálných 50 ks. A přihlédneme k Františkově úvaze, že do úlovku zahrneme 2 dospělé bachyně, zbytek bude odloven ze selat a lončáků. Nově tu máme stav po provedení odlovu: 18 dospělých bachyní, 20 dospělých kňourů a 12 selat + lončáků (6+6 v poměru pohlaví). Každá z dospělých přeživších bachyní mi nově do nového roku přivede 4 selata (a to víme, že dovede rozhodně víc). +72 selat. Třeba jen 3 bachyňky z počtu sele plus lončák mi pak přivedou další 3 selata každá. + 9 selat. Voala: máme tu meziroční přírůstek +81selat + 50 neodlovených kusů ze stavu z minulého roku. Takže oproti původním 100 kusům tu máme nově nádherných 131 kusů. No a teď si to přepočtěte na stav, že počáteční počet nebude 100, ale třeba 300ks. Započtěte, že některé bachyně vodí těch selátek třeba 6. Udělejte si přepočet zkusmo jen 3 roky po sobě, kdy samozřejmě přírůstek při zachování stejného odstřelu neustále stoupá. Takže jak již jsem psal. Nějaký odlov 2 nebo i deseti dospělých bachyní to neřeší. V návaznosti na předchozí příspěvky bych sem dal i usměvavého smajlíka, ale do smíchu mi z toho není. Střízlivě přiznám, že v modelovém výpočtu výše není uvažováno například s tím, že všechna selata určitě nepřežijí do doby pohlavní dospělosti, ale třeba i proto ty podhodnocené počáteční stavy a malé uvažované přírůstky. Jak říkám. To není jen o kulovnici a jen o několika lidech a honitbách co mají snahu...
Rumcajs reaguje 30.10.2012 08:11
Proč nepozveme to jedno nebo dvě auta lovců? Zjednodušeně řečeno pro to, co napsal Skrofa. Nějaký jeden prodloužený víkend a pár lovců navíc to nevyřeší. To není o tom, že by to místní nezvládali a najednou jiní pozvaní ano. Ono to neznamená, že když píšeme, že je černá přemnožená, tak se uloví na každé vycházce. To ani omylem! Jak je to s možnostmi lovu v létě kdy stojí řepka nebo kukuřice, tak o tom nemá cenu psát. A jak je to teď? Ze včerejška na dnešek jsem seděl 7 hodin v lese a prase neulovil. Slyšel jsem z různých směrů 3 rudly a ani jeden nevytáhl z krytu lesa. Nikdy dřív jsem to neudělal, ale včera jsem prvně nechal odejít bez rány lišku, abych mohl čekat na prasata. Omlouvám se, že jsem nevydržel sedět déle, ale ve dvě jsem šel domů, trochu se zahřát a vyspat. To by mě zajímalo, jak dlouho by to vydrželi ti pozvaní lovci. Když by přijeli na prodloužený víkend s vidinou jistého lovu a pak by několik desítek hodin proseděli v zimě a ani si nevystřelili. No a i kdyby to vydržely dva víkendy. Jak budou lovit bez sněhu a Měsíce? Nebo by ulovili třeba i 5 selátek za víkend a co nám to pomůže? To stavy nezredukuje. Ohledně nějakého pár kusy omezeného lovu dospělých bachyní si vyzkoušíme takovou malou matematiku. Vezmu jako podklad odhadovaný a na stovku zaokrouhlený snadno počítatelný stav divokých prasat v revíru. A budu se s odhady držet při zemi. Takže řekněme tedy, že máme v honitbě byť by jen těch zmíněných 100 prasat (a to jich my máme několikanásobně víc). Z uvedené stovky bude 20 dospělých bachyní, 20 dospělých kňourů a 60 nedospělých (selat a lončáků) v ideálním poměru pohlaví 30+30. Z uvedeného počtu ulovíme ročně jednu polovinu kusů, tedy reálných 50 ks. A přihlédneme k Františkově úvaze, že do úlovku zahrneme 2 dospělé bachyně, zbytek bude odloven ze selat a lončáků. Nově tu máme stav po provedení odlovu: 18 dospělých bachyní, 20 dospělých kňourů a 12 selat + lončáků (6+6 v poměru pohlaví). Každá z dospělých přeživších bachyní mi nově do nového roku přivede 4 selata (a to víme, že dovede rozhodně víc). +72 selat. Třeba jen 3 bachyňky z počtu sele plus lončák mi pak přivedou další 3 selata každá. + 9 selat. Voala: máme tu meziroční přírůstek +81selat + 50 neodlovených kusů ze stavu z minulého roku. Takže oproti původním 100 kusům tu máme nově nádherných 131 kusů. No a teď si to přepočtěte na stav, že počáteční počet nebude 100, ale třeba 300ks. Započtěte, že některé bachyně vodí těch selátek třeba 6. Udělejte si přepočet zkusmo jen 3 roky po sobě, kdy samozřejmě přírůstek při zachování stejného odstřelu neustále stoupá. Takže jak již jsem psal. Nějaký odlov 2 nebo i deseti dospělých bachyní to neřeší. V návaznosti na předchozí příspěvky bych sem dal i usměvavého smajlíka, ale do smíchu mi z toho není. Střízlivě přiznám, že v modelovém výpočtu výše není uvažováno například s tím, že všechna selata určitě nepřežijí do doby pohlavní dospělosti, ale třeba i proto ty podhodnocené počáteční stavy a malé uvažované přírůstky. Jak říkám. To není jen o kulovnici a jen o několika lidech a honitbách co mají snahu...
Skrofa reaguje 29.10.2012 19:30
Přesně tak Radku, jak už jsem jednou psal, přemnožená černá nejde vyřešit v rámci jedné honitby! Natož návštěvou několika nadržených lovců na prodloužený víkend.
Radek Chadim reaguje 29.10.2012 18:57
Pánové, jestli si myslíte, že tam, kde jsou problémy s divočáky a škodami, tyto problémy vyřeší jednorázová akce v podobě auta plného lovců, tak opravdu nemáte ani z daleka ponětí, o co tady jde. Aby se stavy snižovaly, je potřeba lovit celoročně, celoplošně a intenzivně, lovit veškerou zvěř a dělat v zemědělství účinná opatření proti škodám, což se ani náhodou z mnoha příčin neděje :-).
Pavel Štěrba reaguje 29.10.2012 18:40
František Petuniak, to co píšete, se samozřejmě nedá popřít. Vaše logická úvaha ovšem zapomíná na podstatnou věc a to že, pokud budete umazávat z rudlů silné bachyně, tak dáváte lončakum a selatum samičího pohlaví šanci k populační explozi. Čímž se vám vzniklá díra opět zaplácne. To již zmíněné moudro starých myslivců, že když zabijete bachyni, tak příjdete o zábavu, platilo před 20 lety, kdy bylo černé oproti dnešku poskrovnu. Krom toho, selata bez bachyně zpusobují mnohem větší škody, protože se drží jednoho místa. A pokud si myslíte, že někdo neadekvátně nadavá na dnešní způsob zemědělství, pak jste se zřejmě nikdy nesnažil střelit prase v honidbě, kde jednu půlku obecního katastru zabírá řepka a druhou kukuřice
karel zvářal reaguje 29.10.2012 18:17
Patriku, tomu obyčejný myslivec nemůže rozumět, to je "vysoká politika". Potomci chytré Horákyně umí zařídit, aby byla přemnožená-nepřemnožená. A ta dvě auta (ba co dím, hned celou jednotu) bych vyslal do Austrálie. Prasat je tam 25 miliónů, střílejí je z vrtulníků a nechávají mouchám. Nebo se smečkou psů a nožem, neb to je ten správný adrenalin. Snad to u nás tak daleko nedojde, ale i tak je to s černou jak O červené punčošce...Černé zdar!
Patrik Dvořák reaguje 29.10.2012 16:34
Jak psal o už nevím kdo, proč když máte problém s černou nepozvete dvě auta lovců, pokud domácí myslivci to nezvládají??? Myslim , že znám odpověď,ale chtěl bych ji slyšet od Vás.
Rumcajs reaguje 29.10.2012 13:57
Jo a jeste dovetek. Od pondeli do nedele jsem u nas sam ulovil 3 prasta a dalsi nasi clenove radu dalsich.Ja sam jsem za tech "par dni" videl jen ve dvou castech reviru vice jak 20 dospelych kusu cerne. Nevim, kolik z nich byly bachyne, ale predpokladam, ze stoprocentne vic jak polovina. Jak tomu pomuzou 2 dospele ulovene bachyne za rok? Nijak. Protoze dnes snadno vodi selata s vahou do 30kg!
Rumcajs reaguje 29.10.2012 13:53
Franticku, u nas jsme MS jakozto uzivatel spolecenstevni honitby, kde Lesy CR, s.p. maji v nami pronajate honitbe jen nekolik desitek hektaru. Takze pravomoc zadnou. Navic jsme honitba smisena a Vami uvadenych 800-900 ha svou rozlohou nekolikanasobne prevysujeme. Takze si se v odhadu hodne spletl. ;-) Muj navrh? Jednoznacne stanoveny pokyn ministerstva zemedelstvi s dohledem na jeho plneni OSSM a to pro cele oblasti a ne jednotlive honitby, ktere dobrovolne zazadaji a zapoji se. Vse podporene napr. ulevou ze zakazanych zpusobu lovu, motivaci ve forme zastrelneho, legislativou stanovenych zpusobu zemedelskeho hospodareni tak, aby dosavadni nastolene trendy jen nenahravali cerne zveri... Ale ostatne na to mame jak ministerstvo, tak jeho komise, namestky, poradni vybory... Hlavy studovane. :) Musi byt snaha CHTIT na vsech urovnich!
lovec007 reaguje 29.10.2012 12:15
Rumcajs k smiechu si akurát ty, daj tvoj návrh, ako znížiť početné stavy diviakov. Môj návrh samozrejme nebude fungovať vo vaších 800-900 ha revíroch prenajatých od LČR, ak v jednom revíri ulovia zopár dospelých diviačic a v okolitých ich budú chrániť, efekt sa nemôže dostaviť. Ale keby vám LČR prikázali v každom revíri uloviť 2 dospelé diviačice a následne ich aj predložiť revírnikovi LČR, tak by si videl ako ľahko je možné stavy diviakov znížiť... Lenže toto sa nestane. Kde by potom zobrali ľudolovci peniaze na nájom revíru, keď môžu usporiadať poplatkovú polovačku na diviakov a dobre zarobiť. Ale aby bol záujem o takéto polovačky, musí byť revír dobre zazverený.
Rumcajs reaguje 29.10.2012 07:46
Honzo, nejen napadlo, ale jsem si dokonce jistý, že někde ano. Ale mám vlastní zkušenosti s tím, že leckde dělá drtivou většinu práce jak pro myslivost, tak i pro sdružení právě výbor nebo třeba jen několik členů v něm. Takových případů bude bohužel několikanásobně víc než těch, kdy v MS makají bezezbytku všichni členové. :(
Jan Novák reaguje 29.10.2012 06:05
Rumcajsi napadlo ti, že někteří, někde ty funkce dělají ze zištných důvodů...
Rumcajs reaguje 28.10.2012 21:40
Tohle vsechno je opravdu jen bezduche, nic neresici mlaceni prazdne slamy tady na skle. Nikdy se tu ani naznakem nedokazi napsat vsechny relevantni skutecnosti, ktere by jen priblizily realny stav a pristup k cerne zveri. Nema cenu si nalhavat, ze hodne myslivcu je za vysoké stavy cerne rado, ale jsou to vetsinou ti, kteri pak nezehli ty problemy. V honitbach kde zemedelsky hospodarí jen druzsta (dnes a.s.), tak tam se skody zalepi nejakym tim kouskem zveriny. Ale tam kde hospodari soukromnici, co nemaji stovky hektaru a skody jsou u nich na mensi plose vic videt, tak tam problemy jsou a dnes jsou to problemy vyjádrene v penezich ve stotisicich. Kalkulacni plany na redukci pocetnich stavu viz. "frantisek peruniak reaguje 28.10.2012 15:18" jsou mi jen k smichu. To by slo aplikovat mozna v uzavrené obore, ale nikdy ne ve volne honitbe, kde jsou cerne nejaké hranice MS ukradene. Pak je to vse pro jedno MS se snahou neco resit zas jen boj s vetrnymi mlyny. A jsou dalsi a dalsi duvody. Jako treba ty, ze se stavy prasat uvnitr MS zas chteji delat zas jen ti clenove, co pro MS neco delaji. Ti co maji na starosti funkci a stav pokladny. Ty co se jen vezou, tak ti nemaji potrebu nic resit. Ti si zas reknou, ze to nejak dopadne a nekdo to vyresi za ne, jako jine veci. Jak rikam, to je na hooodne dlouhe povidani.
Jakub Š reaguje 28.10.2012 21:04
Jsme smíšená honitba s vysokým procentem lesních ploch.(Převážně smrkové a bukové lesy) A problém černé neustále narůstá. Například zničená třetina kukuřičného pole se hodně těžko obhajuje. Na CCA1500 ha se u nás loví kolem 100 ks ročně.A stavy se stále prudce zvedají.
lovec007 reaguje 28.10.2012 15:18
Pavel Štěrba samozrejme že odlovom diviačice znížite prírastok. Príklad - v revíri máte 5 dospelých diviačic, každá s nich má priemerne 7 diviačat, t.j. prírastok 35 ks. Ulovíte 2 dospelé diviačice, prírastok nebude 35 ks, ale iba 21 ks. Myslím, že je rozdiel 35 ks a 21 ks. Ale to nikto vedome nespraví, nebude si predsa znižovať lovecké príležitosti a prísum diviny do mrazáka. Radšej bude nadávať na poľnohospodárov, že pestujú repku, kukuricu a iné plodiny atraktívne pre diviačiu zver. Viem, že u vás kde nemáte diviakov normovaných, môžete zo zákona loviť iba diviačatá a lanštiaky. Ale nie je predsa problém požiadať štátnu správu o povolenie loviť aj dospelé diviaky.
Honza Becher reaguje 28.10.2012 13:36
Mám:-) Kdo má poslední slovo, tak má pravdu vždy:-)
Rumcajs reaguje 28.10.2012 11:59
Stručně, slušně a jednoduše: Nemáš. :-)
Honza Becher reaguje 27.10.2012 21:55
Tomáši, u nás to je klasika jako ve většině revírů, drobná nic moc, černá přiměřeně, určitě by stavy mohly být větší. Mám ale povolenku v několika dalších honitbách, kam skoro nejezdím, jsou to takový ty povolenky z kamarádství a nebo za krmení, tam jsou stavy černý zvěře slušný ale neslyšel jsem nářky a vyděšení co s tím...:-) Proto mě fakt vadí, když se tady dělá problém, kde ve skutečnosti není. Kdyby byl problém, tak je snaha jej efektivně řešit, když ta snaha není, tak ani problém není. No nemám pravdu? :-)
Jan Novák reaguje 27.10.2012 11:04
Pa Peruniak to poslední větou vystihl celkem přesně. A chceme opravdu snížit ty stavy???
Jan Novák reaguje 27.10.2012 11:01
Pokud jsou tam škody, tak si to podle mě žádná OSSM nevezme na triko ,že by lov dospělých kusů nepovolila.Jde o to řádně zažádat. Ne všichni ty dospělé kusy chtějí lovit a vymlouvají se na OSSM.
Jakub Máslo reaguje 27.10.2012 09:21
Stále je hluboce zakořeněna fáma ohledně § 36 odst. 5 zákona o myslivosti. Uživatel honitby podá žádost o vyjádření k lovu nenormovaných druhů spárkaté zvěře v jeho honitbě na OSSM a okamžikem, kdy mu bude toto vyjádření doručeno, byť by bylo záporné (protože není v zákoně uvedeno, že musí být kladné), může, co se černé zvěře týká, lovit SELATA, LONČÁKY A BACHYNĚ bez omezení. OSSM není v tomto případě oprávněn diktovat jakékoli omezující podmínky.
tomas p. reaguje 26.10.2012 23:03
Honzo,a co máte vy v honidbě? Drobnou,nebo černou? Obojí se v dnešní době zkombinovat nedá :-)
Honza Becher reaguje 26.10.2012 22:58
Ondro, však právě proto sem chodím...:-)
Ondřej Procházka reaguje 26.10.2012 22:38
Pane Bechere s vámi to je jak mluvit do dubu. Ale alespoň se pobavíme.
Honza Becher reaguje 26.10.2012 22:35
Kluci, klid ještě není tak zle. Až budete muset sáhnout opravdu hluboko do svý peněženky, že už se tenhle stav nevyplatí, tak teprve začnete nějak ten "problém" s přemnožením řešit. Zatím to je jen bublina, protože vše je jen v rovině debat na skle. Opět nabízím, pokud potřebujete řešit přemnožení černý zvěře, ozvěte se, přijede plný auto ukázněných lovců a bezplatně vám pomůže řešit problém s černou. Zatím jen děláte z komára velblouda. Situace není tak hororová jak píšete.
Aleš Pastorek reaguje 26.10.2012 15:21
Rumcajs má pravdu v zákonem dané legislativě. Toto je zrovna náš případ. Máme udělenou vyjímku na dva kusy dospělé černé zvěře. Tyto už jsou odloveny. Toť vše. Ostatní mohou být jenom lončáci a selata. Nicméně, František Peruniak má také kus pravdy. Doposud jsme víceméně o bachyně pečovali a nelovili. Samozřejmě až na vyjimku, kdy se čas od času sem tam někdo nezkušený ustřelí......Stává se to. Na naháňkách v okolních honitbách leží na výřadu několik desítek kusů a mezi nimi občas i dospělé bachyně. Říkali jsme si, že je jich velká škoda a u nás se záměrně lovit nebudou. Stačí to, co padne omylem vedle. To ale nikdo z nás před léty nemohl tušit, jak se situace během dvou až tří roků zdramatizuje. Starší myslivci říkali: vystřílíte si bachyně a máte po zábavě. Také mají svým způsobem pravdu..... Situace se ale nějak vymkla z rukou. Loňský semenný rok a relativně mírná zima dovršil stav divočáků do těchto extrémů. Těď by měla přijít na řadu ta Rumcajsem zmíněná vyjímka ze zákona a měl by se navýšit počet lovené dospělé samičí zvěře z důvodu extrémních škod v zemědělském, ale i soukromém sektoru. Jak uvádí Rumcajs, velice záleží na podání a vysvětlení navýšení odlovu dospělé zvěře na OSSM a hlavně, jak to příslušný orgán přijme. Ještě nikdy jsem neslyšel, ani neviděl, že by se někdo z OSSM přijel podívat na škody přímo na konkrétní místa v honitbách, uznale pokýval hlavou a řekl:pane hospodáři, máte pravdu jsou zde řádově statisícové škody, navýšíme odlov dospělé samičí černé zvěře o tolik a tolik kusů. Musím končit, jedu vysvětlovat škody na obecních pozemcích (fotbalové hřiště) našemu panu starostovi.......
Pavel Štěrba reaguje 26.10.2012 15:12
Pane Peruniak, Vy si myslíte, že když ulovíte vodící bachyni, tak snížíte škody a přírůstek?
Rumcajs reaguje 26.10.2012 14:45
Františku, než začnete někoho nařkávat z toho, že neloví bachyně pro to, že by napřesrok přišel o přírůstek, tak si nejdřív alespoň zjistěte, jak to u nás v ČR je! Loví se podle platné legislativy. To zmanená, že jen málokterá honitba má normovaná prasata a může tak navrhnout a projednat plán jejich lovu. Ostatní (a těch je většina) loví maximálně na základě výjimky udělené v souladu se Zákonem o myslivosti číslo 449/2001 Sb., § 36 odst. 5. Pak záleží jak je žádost podaná a jak jí OSSM vyhoví, respektive lov čeho a s jakým omezením povolí.
lovec007 reaguje 26.10.2012 13:51
Aleš Pastorek, píšeš tu o 50-60ks čriedach, rád by som sa ťa opýtal koľko tam bolo dospelých diviačic? Päť? Sedem? Desať? Čo vám bráni uloviť na individuálnej polovačke dospelú diviačicu v tomto období z takejto čriedy? Nemyslím tým tú, ktorá vedie čriedu, ale akúkoľvek inú. Stále tu vyplakávate (nemyslím tým konkrétne iba vás) aké sú diviaky strašne premnožené, aké robia obrovské škody, akú škodu po vás poľnohospodári požadujú uhradiť a pod. ale na dospelú diviačicu nikto nestrelí. Veď aj prečo, predsa si neznížim lovecké príležitosti na budúci rok.
Aleš Pastorek reaguje 26.10.2012 13:24
Ten poslední příspěvek je ode mne. Nevíte, proč se mě to pořád a stále neodesílá i se jménem??
tomas p. reaguje 26.10.2012 12:05
Pěkně napsané pane Pastorek,začíná to být čím dál tím horší :-)
Aleš Pastorek reaguje 26.10.2012 10:29
Ten poslední příspěvek je ode mne.
Ellhenický Petr reaguje 26.10.2012 00:47
Ono se stačí podívat do novin a když už jsou prasata zde, tak začínají problémy.Ono se to hezky čte i píše těm, kde prasata pouze přejdou, ale v těch MS kde škody nespraví nějaký ten kus zvěřiny jako naturální náhrada a musí se platit, tak se jim ani nedivím, že někteří raději sdružení opouštějí.Znám MS kde museli prodat svoji klubovnu-statek s odchovnou, aby je uhradily.Kolega ze sdružení pracuje v Německu a zde jsou už oblasti, které nikdo nechce jako honitbu, protože jsou zde škody již neúnosné.Kdo to pak bude platit, to nevím.
Skrofa reaguje 25.10.2012 21:37
Honzo B., nevím, jak to vypadá u vás, ale o přemnožený černý to nejsou žádný kecy. A na to, aby se toho někdo chytnul, jak píšeš, nemusí nikdo čekat na čem se tady dohodnem, ale stačí se jít podívat ven. Od sklizně kukuřice jsou u nás všechny louky převrácené na ruby. (Máme uloveno 42 ks od dubna)
Zdeněk Hyžák reaguje 25.10.2012 19:22
Tak ty škody Vám teda nezávidím.Myslivost provozuju na Valašsku v podhúří Beskyd.Máme 1200ha a ročně lovíme v průměru 10 prasat ročně.Tři roky zpátky se nám podařilo ulovit 20ks ale to byla vyjímka.Jedno sdružení vedle nás má kukuřice a letos již mají střeleno 27 prasat ale pořád se drží svého průměru.Je ale pravda že počty ulovených kusů ještě nejspíš trošku porostou,pokud se podaří naháňky.letos zatím máme střeleno 9 kusů.
Michal Ukropec reaguje 25.10.2012 13:21
U nás je to jasný. 1500 ha luk a pastvin bez lesů a polí. Z třiceti členů chodí opravdu polovina pravidelně na noční čekanou, a dostáváme cca 5 - 8 prasat ročně. Když prasata projdou, obrátíme drny a zašlápneme. Hotovo. V sousedních honitbách je to podobný. Hold Česká Sibiř. Ale u Lužnice, kde jsou lesy a pole, tam je jich řádově víc.MS Vrchovina Orlov u Jistebnice.
Rumcajs reaguje 25.10.2012 07:44
Honzo, nic ve zlém, ale podle toho jak píšeš, tak pravděpodobně vůbec neznáš současnou situaci stavu divokých prasat a ani omylem si nezažil jak situaci s řešením uplatněných škod zvěří, tak ani situaci vedoucího mysliveckého spolku, kde každý jednotlivý člen má jak své zájmy, tak i rozumy a názory. Usuzuji tak nejen z toho, že sám máš čas se nabízet na lov v době dorůstajícího úplňku, kdy nemusíš nic „hasit“ v domácím prostředí, ale i z ironických poznámek o přemnoženě nepřemnožených prasatech. Vím, že stále ještě jsou u nás honitby a lokality, kde problém s prasaty nepoznali, ale těch je minimum a stále ubývají. Při stávající tendenci to brzy bude problém celoplošný. No a podle mě jen závistivec, provokatér nebo arogant může v dnešní době říct nebo napsat, že prasata vůbec nejsou přemnožená, jak si ostatně sám napsal ve svém příspěvku z 24.10.2012 21:34.
Honza Becher reaguje 24.10.2012 22:35
Tak ať si na tý louce zelený, postaví posed a sedí si tam jako host jak bude chtít. Ale to by zase ubylo z těch přemnoženejch prasat:-)
tomas p. reaguje 24.10.2012 21:54
O žádném zemědělci sem nic nepsal.Možná tak o jednom individuu který vlastní jednu malou louku cca.3ha. Nepotřeboval sem sehnat lidi aby pomohy snížit stavy,ale jen se zeptat jak to chodí jinde,v jiných krajích,městech,sdruženích.Prasat je dost,ale jen se snimi potkat,momentálně chodí na louku a na vnadiště noc co noc,ale neni vidět,měsíc se přes tu mlhu neprodere..
Honza Becher reaguje 24.10.2012 21:37
Jo a ještě dotaz na Tomáše, proč jste tedy nevzali toho zemědělce? V čem by byl problém vzít ho jako hosta, dát mu povolenku s tím, že bude mít třeba jen jedno místo za svým barákem na svým pozemku.
Honza Becher reaguje 24.10.2012 21:34
Tak konečně jsme se dostali k tomu o co tady jde. Černá přemnožená není. Kdyby byla, tak se to řeší. Píšu to stále, nechte těch keců o přemnožený zvěři, ještě se toho nějakej vocas chytne a nebudeme se stačit divit co vymyslí zase nějakej Ing. et Ing....
Skrofa reaguje 24.10.2012 21:31
Přemnožená černá se v rámci jedné honitby ani vyřešit nedá. Musejí chtít všichni v širokém okolí. A pokud sousedíte s víceméně lesní honitbou, tak tam nebudou mít snahu stavy prasat nějak výrazně snižovat. Sice už dělají škody i v lese (jak psal Rumcajs), ale tam to není ještě tak horké.
Jan Novák reaguje 24.10.2012 20:51
A na schůzi pokud to navrhneš, tak ti sejmou.A víš proč? Protože dnes střelí i ten největší jouda a ani mu to práci nedá.
Aleš Pastorek reaguje 24.10.2012 16:43
Zase se mě to nějak nepřihlásilo. poslední příspěvek je ode mne.
ladál reaguje 24.10.2012 16:12
Pane Becher ono myšlenka je to dobrá ale prakticky nereálná myslite,že si někdo do honitby vezme 4 lidi který vubec nezná a nechá je tam lovit?a ješte jim dávat zveřinu?osobně si myslím,že kdyby na to nestačily tak že pozvou kluky se sousedních honideb skrátka lidi který znaj na individuální lov,jestli je to tak jak popisuje pan Petrásek tak nahanky budou na denním pořádku dokut to nezredukujou na patřičnou urověn...
Honza Becher reaguje 24.10.2012 14:57
Dál by mě zajímalo vysvětlení toho dalšího, v čem je problém, když přijedou 4 chlapi jedním autem a jdou lovit. Dostanou do ruky povolenku k lovu a je ne? Kulovnice je to jediný co v současný době můžeme s přemnouženou černou dělat. Nutit zemědělce aby hospodařili jinak? Nesmysl. Lovit a lovit. Proto píšu, ozvěte se, není problém sehnat plný auto chlapů. Ale ono tady je asi problém jinde. Kdyby to s tím přemnožením bylo tak hrozný, tak se to takhle dávno už řeší:-)
Honza Becher reaguje 24.10.2012 14:50
Počkej Rumcais, hoď tam revers:-) Já nepsal o porušení zákona ale to tom, že se tam asi jde proti zákomu o myslivosti ale proti jeho smyslu. To je snad něco jinýho. Myšlenka zákona o myslivosti, toho co teď platí, byla ta že se výrazně posílí práva majitelů a uživatelů pozemků. Nehledě na to, že mít v honitbě člověka, který dělá zemědělství přímo v revíru je snad výhoda o které není potřeba dál psát nebo diskutovat. Stop stav v přijímání nových členů do MS beru jako důvod. Děkuji za odpověd. Jaký důvod udali ve spoluku Tomáše Petráska? Věřím, že kdyby řekli, hele nezlob se, máme polno nebereme - přijď jako host a pak se uvidí, tak je nebrousí na škodách.
tomas p. reaguje 24.10.2012 13:24
Ano,je jich dost. Všechno to děaljí ty lány kukuřice a řepky,dokonalý kryt ze kterého nemusejí téměř vůbec vylézat mají dost dlouho na to aby pěkně vyrostly.PAk to vše posečou a prasátka se stěhují do lesů.Tam páchají škody celou zimu a pak se zas vrací do kukuřic,moc dobře si to nedovedu představit,jak to bude vypadat jak 10 let.Jestli nepřijde nějaký mor,bude přemnožení na extrémní úrovni,to přemnožení černé zvěře logicky znamená vytlačení ostatních druhů zvěře,o drobné zvěři už se bude jen vyprávět a srnčí zvěř bude také mizet..
Aleš Pastorek reaguje 24.10.2012 11:56
Ten poslední příspěvek je ode mne.Nějak mě ten podpis zlobí.....
Rumcajs reaguje 24.10.2012 08:08
A jak je to u nás s divočáky? V předloňském roce u nás postavili bioplynovou elektrárnu a ta potřebuje papat. Takže jak u nás, tak v širokém okolí stály hektary řepky, pak opět hektary kukuřice. A v těch porostech byla od května schovaná prasata, která se po uplynulé zimně bez sněhové pokrývky nedařila lovit tolik, kolik by bylo třeba. Kukuřice už je v jamách a prasata šla do lesa. Proti minulým rokům se jejich stavy u nás výrazně zvýšily a teď po sklizni kukuřice je to vidět ještě víc. Jsou u nás lokality, kde bylo napočítáno i více jak pět desítek prasat současně. Jinde jsou zas místa, kde se střelí jedno prase z večera a za tři hodiny se střílí druhé z jiného rudlu. No a redukce stavů? Máme bezmála tisíc hektarů lesa. Letos jsou všude plné žaludů, tak prasata nemají potřebu chodit na vnadiště, kde by se dala lovit. Ale zas prasátka potřebují doplňovat živočišnou bílkovinu, tak chodí rýpat červy na louky a pole. Měsíc, jak víme, svítí schopně řekněme 10 dní v měsíci a kolik takových dní navíc vyškrtne oblačnost nebo současná inverze. Naháňky? Ano, ale když na jedné ulovíte třeba 5 prasat, tak jich ze stejné leče třeba dalších 30 uteče, protože stejně většinou jdou společně přes pár střelců a ti kulomet jednoduše nemají. Ono pro někoho, kdo nemá starosti se škodami, se možnost lovu prasat jeví jako hezké lovecké vyžití, ale je s tím víc starostí, než si možná dovedete představit.
Rumcajs reaguje 24.10.2012 08:07
To H.B.: Takže, trochu si ty zákony srovnejte, než budete něco soudit a jinde zas podsouvat nezákonné praktiky. Majitel honebních pozemků má PŘEDNOSTNÍ právo přijetí, tedy nikoli právo dané. Pokud podal přihlášku v době, kdy byl v MS stop stav, a nikoho nepřijímali (a to ani od té doby později), tak jednoduše nemohli dát nikomu přednost před jiným žadatelem a tudíž nemuseli nikoho přijmout. Nebo přijímali jen omezený počet příchozích a ti přijatí měli stejné přednostní právo (§32, odst. 6). Tak kde je to porušení zákona? A dál. Když Vás někdo pozve na prasata tak, jak popisujete. Tak osobně pochybuji, že se najednou honem rychle vyřeší Vaše členství a vy tak budete lovit jako člen s povolenkou. Pokud budete lovit jinak, tak si vyložte uplatnění § 32, odst. (5). Jistě jednoduše pochopíte, že je to řešení hodně kontraproduktivní. Když Vás bude muset doprovázet člen, který by jinak mohl sám čekat a lovit. Takže takovým pozváním cesta nevede.
Rumcajs reaguje 24.10.2012 07:54
To H.B.: Takže, trochu si ty zákony srovnejte, než budete něco soudit a jinde zas podsouvat nezákonné praktiky. Majitel honebních pozemků má PŘEDNOSTNÍ právo přijetí, tedy nikoli právo dané. Pokud podal přihlášku v době, kdy byl v MS stop stav, a nikoho nepřijímali (a to ani od té doby později), tak jednoduše nemohli dát nikomu přednost před jiným žadatelem a tudíž nemuseli nikoho přijmout. Nebo přijímali jen omezený počet příchozích a ti přijatí měli stejné přednostní právo (§32, odst. 6). Tak kde je to porušení zákona? A dál. Když Vás někdo pozve na prasata tak, jak popisujete. Tak osobně pochybuji, že se najednou honem rychle vyřeší Vaše členství a vy tak budete lovit jako člen s povolenkou. Pokud budete lovit jinak, tak si vyložte uplatnění § 32, odst. (5). Jistě jednoduše pochopíte, že je to řešení hodně kontraproduktivní. Když Vás bude muset doprovázet člen, který by jinak mohl sám čekat a lovit. Takže takovým pozváním cesta nevede.
Patrik Dvořák reaguje 23.10.2012 23:38
Radku , Honzo nikdo Vás nepozve , když nelovíme mi tak nikdo, jako bych to slyšel. Budou brečet, že mají plný lesy prasat ,ale to je tak všechno,ale pokud se pletu a pojedete tam kde maj přemnoženo, budu úpžimě mile překvapan.
Honza Becher reaguje 23.10.2012 22:55
Jo a ještě dotaz, proč jste nevzali vlastníka pozemků, člověka, který vykonává zemědělskou činnost ve vaší honitbě? Jdete proti zákonu o myslivosti. Záměr zákona je jasný, vlastník pozemku musí mít přednost. Vlastnictví pozemků v sobě nese i nepopiratelné právo na právo výkonu myslivosti. Z jakého závažného důvodu jste to majiteli pozemků odepřeli? Nediv se, že vás brousí na škodách. Ale určitě to má svůj důvod...
Honza Becher reaguje 23.10.2012 22:50
Tomáši, měsíc jde do úplňku, zařiď povolenky pro 4 osoby a počítej s námi. Přijedeme na prodloužený víkend, budeme lovit kde řeknete a co řeknete - ukázněnost ja zaručena. Jako odměnu chceme každý druhý ulovený kus. To je myslím férová nabídka...
Fikejs Radek reaguje 23.10.2012 20:32
u nas 0 jsme polni honidba u BV. kdo chce pomoct?
tomas p. reaguje 23.10.2012 18:57
Tak jasně,je to jak kdy :-) někdy nevidíte po lese rejpanec,někdy ale zase máte problém najít neprorejpané místo :-)
Josef Novák reaguje 23.10.2012 16:42
Přihodí něco do rozvýření diskuse:) Trocha statistiky: - v roce 1970 uloveno cca 4500 divočáků - v roce 1980 uloveno cca 11500 divočáků - v roce 1990 uloveno cca 55000 divočáků - v roce 2000 uloveno cca 67000 divočáků - v roce 2010 uloveno cca 143000 divočáků A co takhle sehnat statistiku osevních ploh kukuřice a řepky:) To by asi byla podobným způsobem stoupající čísla. Staví se bioplynky na dotace z EU a ty je potřeba nakrmit kukuřicí. Jediné co může zredukovat černou je nějaký rozumný příkaz EU o velikosti lánů kukuřice a řepky, aby byl umožněn lepší lov. Ale pravděpodobněji si příroda jednoho dne poradí sama, páč jestli se objeví prasečí mor, tak se stavy zredukují než mrkneme okem. A ta pravděpodobnost nějaké nemoci vždy stoupá se stoupajícími stavy daného populačního druhu. Samotným lovem to asi není reálné docílit.
Kaprál Daniel reaguje 23.10.2012 11:26
Pane "jezevec2" Já vám nechci křivdit ale máme tu diskuzi o hojnosti černé. A Vy sem pletete osivo. U Nás je to podobné jednou je tu divočáku že po nich šlapete a jindy je neuvídíte za celý měsíc. Myslím si že je to tak v každé honidbě.
tomas p. reaguje 23.10.2012 08:50
Řekl bych,že bude problém v té dálnici.
Josef Meduna reaguje 22.10.2012 23:29
Pane Petrásek máte asi pravdu, ale teď mi vysvětlete proč třeba nenajdu někde rozrytou louku nebo kus lesa? Přitom v okolních honitbách černá je. Např. v Kersku, je černé zvěře dosti. Kerský les nám dělí dálnice D11 kdy u nás v lese (pouze něco málo přes 100 ha)není ani známka po divočácích, kdy za dálnicí je jich dost. A není to tak, že by se nedařilo jen mě, i ostatní aktivní členové našeho združení nemají štestí. V dnešní době velkého množství černé zvěře všude, mi to přijde minimálně divné.
Josef Meduna reaguje 22.10.2012 23:24
Pane Petrásek máte asi pravdu, ale teď mi vysvětlete proč třeba nenajdu někde rozrytou louku nebo kus lesa? Přitom v okolních honitbách černá je. Např. v Kersku, je černé zvěře dosti. Kerský les nám dělí dálnice D11 kdy u nás v lese (pouze něco málo přes 100 ha)není ani známka po divočácích, kdy za dálnicí je jich dost. A není to tak, že by se nedařilo jen mě, i ostatní aktivní členové našeho združení nemají štestí. V dnešní době velkého množství černé zvěře všude, mi to přijde minimálně divné.
Aleš Pastorek reaguje 22.10.2012 22:23
Taky u nás krásně prasata poryly fotbalové hřiště. Od jedné branky ke druhé v šířce asi 30 - 40m. Moc trávníku tam nezůstalo. Když tam nejsou každou noc, tak každou druhou......Jelikož fotbalové hřiště není honební pozemek, lov zde nepřipadá v úvahu. Veškeré zradidla, pachové ohradníky, vlasy, voňavky atd.se míjí učinkem. Škoda na hřišti je řádově několik desítek tisíc korun. Atmosféra mezi jednotlivými zůčastněnými organizacemi se dá krájet nožem. A prasátka buchtují a buchtují a buchtují..........To nechci vidět, až v neděli objedu zasetá pole pšenicí místního ZD. To bude mazec.......Je jich prostě po loňském semenném roce a relativně mírné zimě strašně moc. Na opravu hřiště už sháním techniku, ale zase nevychází počasí. PS: už musím končit, jdu se oblíknout, sednu do auta a jedu je zahnat......
Aleš Procházka reaguje 22.10.2012 21:24
U nás to letos bylo dle starších kolegů zhruba v normálu. I když já na ranních vycházkách po revíru jsem jich viděl víc než dost. Ale třeba před hranicemi s Rakouskem v Břeclavi jsem už nejednou potkal rudl černé .Třeba dnes ráno jsem se tam stavil na benzince a kolem dokola byla krajnice i s ostatními zatravněnými kusy benzinky přerytá až až. A v 19:40 jsem jel zpět domů a 30 metrů od benzinky byl v příkopě rudl cca 20 ks. Přibrzdil sem a vůbec jim nevadilo že tam stojím a koukám na ně.A to jsem asi 50 metrů před nima potkal chodce s baterkou. Takže nevím jestli vlastně už prasata na takových úsecích vlastně nejsou vůči autům a lidem tak trochu laxní.
jezevec2 reaguje 22.10.2012 21:18
Jane Nováku já jsem to napsal samozřejmě špatně,osivová kukuřice stojí 5tis metrák 50tis tuna.
tomas p. reaguje 22.10.2012 19:51
Ono je u nás pane Meduna také problém se snimi potkat,když sedíte zvečera přijdou ráno,když sedíte ráno byla tam již veřer a takhle :-)
Josef Meduna reaguje 22.10.2012 18:40
Přátele na jednu stranu Vám neskutečně závidím. Nemyslím samozřejmě ty škody, ale to množství černé zvěře. Co se nachodím, po nocích u kukuřice, krmení, čekání atd. a černou jsem u nás od loňské zimy neviděl, natož střelil. Sem tam na polích narazím na stopy 2 nebo 3 kusů, jak přešly a to je vše. Nikde nic rozryto, žádné známky pobytu zvěře v naší honitbě. Asi dělám něco špatně.
tomas p. reaguje 22.10.2012 18:28
Oni louky nějakých JZD nejsou až toak podstatné.Ti nad tím mávnou rukou a většinou to neřeší,ale běda jak čuníci dojdou na louky nějakého soukromníka.Zvláště jednoho,kterého jsme nevzaly do sdružení a on dělá naschvály,ničim nám posedy,řekl že nepodepíše na další roky smlouvu o výkonu myslivosti na jeho pozemcích atd.
Jan Novák reaguje 22.10.2012 17:52
Takže bych netvrdil, že škoda na louce, nebo lépe na trv. tr. porostu je nižší...
Jan Novák reaguje 22.10.2012 17:50
jezevče kde si vzal metrák za 50 tisíc, takovou bych chtěl taky pěstovat, lépe prodávat.A u těch luk, pokud dojde do tuhého, tak ti k poškozenému a znovu obnovení porostu připočtou ještě škodu, která jim vznikne menšími výnosy v prvních letech po obnově porostu.
jezevec2 reaguje 22.10.2012 11:23
Tome jaké neskutečné škody? na loukách ted snad tak velké škody nejsou jako třeba v osivové kukuřici které stojí metrák 50tis .
Ellhenický Petr reaguje 22.10.2012 11:10
V našem MS na PT jsme museli navyšovat stav odlovu již podruhé. V sobotu začínáme s naháňkama, tak uvidíme co je v lesích. V polích bylo přes 100 ks napočítáno, když přecházeli do druhého.
tomas p. reaguje 22.10.2012 10:47
Právě proto,že je po sklizni.Jsme lesnatá honidba a právě po sklizni kukuřic a řepky se to k nám natahlo.Podle hospodáře již je to neúnosné,proto byla zjednána mimořádná naháňka,veškerý soukromníci si stěžují na škody,všechno rozrité,chodí to všude a nejsou to malé rudly.
ladál reaguje 22.10.2012 10:41
Tome u nás je taky hodně prasat nikdá co si pamatuji nebylo víc,letos jich máme střeleno víc jak za posledni 4 roky dohromady a věřím že ješte nastřílime,protože u nás není ješte sklizená kukuřice na 2 polich jsme převážne polni honitba na Hane...
jezevec2 reaguje 22.10.2012 10:25
Tome se divím že máte škody teď když je po sklizni.
jezevec2 reaguje 22.10.2012 10:24
40 na 2tis ha je docela málo.
Michal Šimončík reaguje 22.10.2012 09:44
U nás podle mě nic dramatickýho. myslím si, že je jich o trochu víc než loni, ale pořád tak nějak standart. Počítám, že jich bude na konci lov, sozony ulovených cca 40 na 2200 ha. Okres Český Krumlov.
tomas p. reaguje 22.10.2012 09:19
?