ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jelen Slovensko
Jelen Slovensko
vloženo: 16.1.2018 08:59
autor: Michal / admin /

úlovky (svět)

Sibírsky los - Rusko
Sibírsky los - Rusko
vloženo: 14.2.2017 14:36
autor: mirojevo

trofeje

Letošní srnec
Letošní srnec
vloženo: 14.5.2020 16:58
autor: František Šmída

zvěř v přírodě

už to začína
už to začína
vloženo: 3.9.2014 10:15
autor: Rastislav Rejko

zbraně

Sestřičky
Sestřičky
vloženo: 6.10.2013 15:58
autor: Jan Frank

fotopast

rys
rys
vloženo: 6.2.2019 15:51
autor: Lubomír Černý

myslivecké umění

 III.
III.
vloženo: 10.12.2019 17:03
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 233434 fotek (17 dnes)
  • 7961 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8899 inzerátů (6 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749219 komentářů fotek (42 dnes)
  • 12934 komentářů videí (1 dnes)
  • 3294479 hlasování fotek (222 dnes)
  • 56457 hlasování videí (2 dnes)
  • 37666 registrovaných uživatelů
    3 dnes nových, 24 online

Připomínky a názory
Diskuze

Kaňkování 2017

Petr Hruška vložil 9.1.2017 12:01
Chtěl bych zde otevřít diskusi pro všechny, kterým jako mne učaroval zimní lov lišek. Jde mi o to, zda bychom si nemohli vyměnit zkušenosti, kdy třeba sedíte a jenom slyšíte, případně vidíte na dálku ale nelovíte, protože zkušenosti přímo z lovu většinou každý uvádí pod fotografií. Zajímavé by bylo zjistit, zdali se už u Vás lišky ozývají, zda chodí po polích či jen v lese, jak reagují na počasí (mráz, vítr, vysoká sněhová pokrývka), pohyb kolem nor a na cestách, vnímavost na vábničky v tomto období, kdo používáte újedě..pohyb kolem nich atd. Je to web myslivost a lovectví, proto bych byl velice rád kdyby do této diskuse přispěli jen myslivci a lovci...nechci řešit ochranářství a zootechnické termíny!!!
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Petr Hruška reaguje 20.2.2017 12:03
Tak včera jsem tomu nasadil korunu. To samé pole co v sobotu, jen starý vysoký posed v protější stěně lesa. O půl osmý naproti v olšinách začínají nadávat straky, po chvíli přesně naproti mně, pod posedem kde jsem seděl v sobotu, vytahuje ze střelnice liška na pole. Chvíli sedí pak se dá do čárování po okraji pole, cca 250m ode mne. Pokračuje až k výjezdu na silnice a dál podél silnice. Do pole se jí evidentně nechce. Nakonec dochází až do rohu na moje stopy. Scénu mě osvětlují dva projíždějící kamiony. Otáčí se a prudce vyráží do pole. Vypadá to nadějně nakonec se však stáčí a přebíhá silnici. O půl desátý přes skvělou viditelnost, zrovna když dalekohledem projíždím druhý kout a pomalu ho dávám od očí, 50 m ode mne stojí liška a hledí na posed. Nehýbám se, ale ona prudce otáčí a mizí podél lesa. Vedu ji v puškohledu, zkouším upoutat mucknutím, nezpomaluje a na jistou ránu zezadu to není. Po 100 m zatáčí do stěny za mně. Po pár minutách slyším jak mě obchází lesem za mnou a jde si pro vítr. V 11 v břízkách od silnice se spustí strašný řev, křik a prskání. Zvuky jsou v pohybu a po chvíli do pole vypálí za sebou dvě kuny. Doslova letí po zmrzlým sněhu a mizí v lese 100 m po mé pravici. Sedím ještě 20 minut, pak balím a křupu po poli k silnici. Jedna z kun překvapivě vybíhá z lesa a na 50 m ji vedu baterkou dělá na poli nepochopitelný kruh a zabíhá zpět do lesa...? Myslím že touto čekanou jsem toho dost pohnojil, posed ve stěně již nepoužitelný. Jestli nebude večer pršet, zkusil bych si sednout hned u silnice za vjezdem na pole do příkopu a pořádně zamaskovat. Snad se štěstí obrátí, neb na jedno pole je tam tý škodný trochu moc. Srnčí ani zajíci nejsou vidět, celý večer však houkají sovy (puštíci a výr).
karel zvářal reaguje 19.2.2017 13:25
Jezevci se již vzbudili, a co mě překvapilo, rádi využívají k přesunu asfaltky a lesní cesty. Až to vypadá, jako by s nimi někdo chodil na vodítku, urazí tak i dlouhé stovky metrů, než někam odbočí. Prostě ta zvěř není hloupá, a proč se brodit sněhem, když to jde ergonomičtěji.
karel zvářal reaguje 19.2.2017 13:21
Letošní kaňkování proběhlo úspěšně:-), alespoň v lesních honitbách, komoře srstnaté škodné. Na takové křížení stopních drah narazíte na každém kroku. Na každom kilometri potom odhaduji jejich vrh, a to je spodní hranice. Klidně bych ty Pohostinné vrchy přejmenoval na Liščí, ale to asi kuny protestovaly:-) Jsem zvědav, jak se tato nevídaná hustota promítne v přírůstku mláďat, a zda i k nám zavítá psinka a prašivina, která by jejich stavy omezila.
karel zvářal reaguje 19.2.2017 06:50
V tej neznámej bažantnici líštíčky skolíjů...to mám od kamaráda, i u nás dokážem to, co v Polsce. Jestli je to na chlubení, nebo spíše na zamyšlení, to si každý odpoví sám. Ano, liška neškodí, už nemá na čem:-( Včera jsem pochodil světa kraj, liščích stop nepočítaně, od zajíce minimum, nějaký jeřábek či jiný lesní kur ani náhodou. Ušel jsem i v noci lesem asi 18 km, žádné zaskolení, žádný pohyb, dokańkováno, umí se dokonale utajit. Petře, už jsem to chtěl psát minule, v tom borku to chystaj, tam mají hlavní stan. Nějakou voňavou újeď poblíž do bedýnky, ať s tím chvíli zápasí, ale najít dobré místo pro lov. Zkusil bych např. i bílou, světlou zástěnu (kryt), jak používají Eskymáci. Ona i v noci dobře vidí. Lovu zdar!
Petr Hruška reaguje 19.2.2017 01:15
Ve středu jsem zkusil velké pole na stožáru. Od 7 do 11 nic. Při cestě k autu se z borku u kolejí rozeskolil lišák. Dnes jsem tedy zasedl na pole za borkem. Přijel jsem v 9 a o půl 10 se v protějším koutě(cca 200m) objevila liška. Chvíli šla po kraji a hned zatáhla. Začal jsem připravovat vřeštidlo, když vyběhla asi o 70m dále. Zdála se mi větší, ale měl jsem ji za tu samou. Pomalu přecházela pole podél, zkusil jsem na pusu myškovat. Liška zabrala a čárovala pomalu ke mně. Tak na 120m se však i přes dobrý vítr otočila a mazala zpět. Na jistou ránu v pohybu jsem si netroufl. Až téměř u lesa jsem si všiml, že tam sedí druhá, menší liška. Přišli k sobě, očichali se a pokračovali podél protější stěny lesa asi dalších 80m. Pak zatáhly, a tak jsem zkusil vřeštidlo. Po cca 5-ti minutách se znovu objevili a pokračovali podél stěny lesa až k silnici. Po chvíli se ze strání na druhé straně ozvala série skolení(3x dvojštěky). Vydržel jsem do půlnoci a už nic. Nádherná čekaná, skvělá viditelnost. Zkusím to zítra z posedu v protější stěně, pokud tedy nezačne pršet, jak slibujou. Myslím že příští týden zmizí sníh, navíc chci lovit jen do konce února, pak už jim dám pokoj.
karel zvářal reaguje 17.2.2017 07:00
... a kde psinku nemaj, vynahradí jim to takováto "psina"...
Ladislav Bacina reaguje 16.2.2017 20:38
u nás řádí psinka.
Erika Doležalová reaguje 2.2.2017 09:37
Já se za poslední dobu moc ven nedostala, celkově mám ráno "čas" pouze o víkendu (kvůli práci) a navečer ne že by se mi jako nechtělo :-) ale prostě u nás jsou lišky víc v pohybu nad ránem. Zatím poslední čekaná byla na mém oblíbeném místě - louka u lesa, veliké pole. Lišák chodí skoro na minutu, v půl šesté, takže pokud ho chce člověk vidět, je nezbytně nutné být na místě nejpozději v pět. Také tentokrát táhl svojí obvyklou trasou - z pole směrem k mezi a do louky, tam to potom "fikne" kolem mého auta, přejde silnici k sousedům, projde lesem, obhlídne pastvinu a pak se zase vrací s tou změnou, že od silnice už nejde na pole, ale pokračuje lesem směrem k posedu, obejde ho, zajde ještě nakouknout na opačný konec lesíka na pole a pak už nevím co dělá, protože ztichne :-) Když byl asi 200m od louky, rozhodla jsem se vyzkoušet, zda ještě stále probíhá kaňkování a jak je to na tom psychicky :-) Na zavřísknutí liščí feny zareagoval spíš váhavě, zastavil pochopitelně, chvíli pokukoval mým směrem, ale pak se zase pomalu rozešel. Dobrá tedy, vyzkoušíme, zda jsi tady domácím pánem - čtyřikrát krátce "štěknu" a do lišáka jako když střelí :-) Škubne sebou, popoběhne pár kroků dopředu, pak si to rozmyslí a udělá dva tři skoky zpátky. No vida, takže chlapec na záletech :-) Zopakuji zaskolení, lišák stojí jakoby vrostl do země, pak nerozhodně popojde dopředu a sedne si. Kdybych neměla tváře zmrzlé jako led, tak se asi začnu chechtat :-) Tak se neboj kluku, říkám mu v duchu, ale zlomyslně na něj ještě dvakrát štěknu. To už nervově nevydrží a dlouhými skoky peláší k lesu. Jinak se v této lokalitě pohybuje i fena, ale podle stop (resp. jejich "čerstvosti") chodí někdy v noci. Teď připadlo trochu sněhu, mráz polevil, tak se asi vypravím na delší čekání.
karel zvářal reaguje 2.2.2017 09:31
Bohužel sem nepřispějí ti, kdož by měli, s jedenácti liškami za leden je se čím chlubit (Fando), i nějakou radu utrousit by mohli, ale to ne... utajená radost, dvojnásobná radost:-)) Petře, vypadá to, že za podzim jsi to pěkně naředil, a ten poslední mohykán absolvoval několik školení, takže to skolení si nechává od cesty:-) A geny těch nejopatrnějších se předávají dál, proto je s nimi taková "potíž". Ale bez toho by lovy nebyly zajímavé... Pro mne je úsměvné, že myslivečci chodí po mých stopách, asi hledají FT či co, zatímco lištičky je nechávají chladnými:-(
Petr Hruška reaguje 2.2.2017 06:26
Včera jsem v 7h zasedl na stejné místo. Během 2h vydatného chumelení se postupně v koleji po traktoru ukázali 2 ušáci a o 100m dále prošli 4kusy srnčího. Ve čtvrt na 11 jsem pak v dalekohledu uviděl vlevo u skládky dřeva vyběhnout z lesa velmi rychle lišku. Po 30m se v koleji zarazila a upřeně pozorovala posed na kterém jsem zamaskovaný seděl. S dobrým větrem, ani jsem se nepohnul, přesto se najednou prudce otočila a zatáhla zpět do lesa. Myslím že je to ta, po která jsem v neděli střílel. Po celou dobu se neozvalo ani jediné zaskolení, myslím že s novýma 10cm sněhu se lišky pohybují zase víc po lese. Koncem týdne to zkusím u lesní paseky s újedí.
Petr Hruška reaguje 30.1.2017 06:51
Tak u nás už to konečně propuklo. Včera jsem jel na druhý konec honitby na obeznané pole. Zasedám až po 6h na vysoký posed u silnice, 100m přede mnou napříč vyjetá kolej (lemovaná šproty) od traktoru, jak stahovali dřevo,. To leží v jednom koutě pole(cca 180m), vítr jde se silnicí. Před 8h v 250m zprava ze strouhy vyráží liška, má hodně naspěch a během chvilky přesadí celé pole a mizí ve vysokém. Po 10min se z borku vlevo začne ozývat pravidelné skolení, ale vzdaluje se zkouším tedy také odpovědět trojím zaskolením. Lišák utichá, beru dalekohled a za skládkou dřeva vidím pobíhat lišku. Jezdí podél lesa tam a zpět a evidentně cítí rybičky, přesto se jí na otevřený pole nechce. Na konci borku se znovu ozve lišák a liška se nakonec rozhoduje a podél lesa odchází (zkouším ji zastavit skolením) ale mizí vlevo v borku. O půl 10 registruji u skládky další pohyb a na kraji koleje si sedá o poznání větší liška a větří. Sbírá první rybičku na kraji a pak vyráží přes pole. Překvapivě však nejde vyjetou kolejí s položenými lahůdkami(pravda ty šproty byly ve slevě s prošlým datem spotřeby), ale přesazuje 60m za kolejí. Kluše svižně a vedu ji v kříži, když je nejblíž zastavuji ji zamyškováním. Zvedá hlavu, mířím na plece a třeskne remington. V puškohledu vidím jak si sedne a pak prudce vyráží skoky ke strouze a já tuším že je něco špatně. Po 5min balím a slézám. Nástřel s obtiskem lišky nacházím až překvapivě v 180m a bez barvy. Jdu po stopách ke strouze, kde pak přechází do normálního čárování. Veliká stopa s rozchodem dvou mých 11-tek bot. To musel být opravdu velkej lišák, nadávám si cestou k autu, dva měsíce čekám na příležitost a takhle to zkonit, vlastně zeslonit....vrrrrrrr. Zítra jdu zkusit nastřelit, ale myslím že je to spíš rukama. Nicméně, za mě je kaňkování v plném proudu, tak kdo máte lepší mušku - nečekejte a vyražte!
Petr Hruška reaguje 29.1.2017 17:34
Je to přesně tak, jak předvídáte pane Zvářal. Seděl jsem od půl 6 a dost se točil vítr. Nicméně o půl 10 se v dálce ozvalo skolení, a pomalu se blížilo, bohužel ze zad. Po 10-tém zaskolení utichl někde pode mnou. Jelikož 20m pod posedem vyúsťovala z lesa na paseku cesta, natočil jsem se a připravil. Lišák bohužel neslyšně vytáhl cca 10m ve vysokém nad cestou po pravé straně. Nestačil jsem se ani pohnout, podíval se na posed a už jsem viděl jen mizející oháňku…vrrr. Dnes jsem objel na běžkách tři pole a na jednom je vyjetá cesta od traktoru jak stahovali dřevo, plná liščích stop. Rozmístil jsem druhé balení zlevněných Lídlovských šprotů a právě vyrážím, tak uvidíme… 
karel zvářal reaguje 29.1.2017 10:20
Rád se budu mýlit, ale tipuji včerejší vítězství lištiček nad lestným lovem:-) Fandím přenosným posedům, ale u lovu černé. Liška, i při dobrém větru, má vynikající zrak a sluch, a je tudíž schopna zaregistrovat každý pohyb i zvuk, který člověk považuje za nepostřehnutelný, neslyšný. Setkávám se někde s tím, že myslivci umístí na posed aspoň hadry, někde dokonce figurínu, aby si liška na kulisu zvykla. Jinak se stává, že ví o člověku (mnohem) dřív, než on o ní, a nenápadně zmizí. Potom zdálky varuje (skolí, štěká) své okolí. Proto je lepší lovit až po několika dnech mírného vnadění a uvyknutí na nový posed. Také k použití vábničky mám poznámku, protože někdy to zazní jak zvuk cirkuly do nedělního rána:-) Něco ve stylu: čím hlasitější nářek, tím jistější přískok...(liška není hloupá) úprk.... V nočním tichu stačí mucnout, aby liška zpozorněla. A i tyto neúspěšné pokusy by měly sloužit jako ponaučení pro příště. Protože: přijít, sednout a zmačknout - to by za chvíli žádná nezbyla. Proto je lov lišek zajímavý, protože i ony sbírají zkušenosti a tak snadno se překvapit nenechají.
karel zvářal reaguje 28.1.2017 16:33
Petře, s těmi voňavými rybičkami je to dobrý nápad, ale večer už může být pozdě. Kamarád vnadil na lišky kaprem z láku a během zkouškového ulovil za den i dvě lišky, celkem kolem deseti. Ale chodil na ně už ve dne (odpoledne), kdy té vůni nešlo odolat a většinou přišla málo zkušená liščata. Další věc je, schovat návnadu tak, aby ji ještě ve dne nenašly sojky a v noci event. prasata. Tzn. schovat vnadění do nějakých dutin, prasklin, pod těžké větve, aby lišce dalo trochu práce sousto vytáhnout (odhrabat). Olejem napuštěný papír umístit výš, aby se vůně nesla daleko. Lovu lišek zdar!
Petr Hruška reaguje 28.1.2017 14:38
Dnešní obhlídka nor. Je to tam ušlapaný, ale večer jdu radši na své místo pod pasekou. Dnes jsem se s Kubou přemístil posídek na kraj nad cestu, aby bylo vidět do vysokého do vyjetých kolejí od traktoru. Na většinu pařízků v pasece jsem umístil po třech uzených šprotech z Lídlu. Celá paseka voní že jsem ani nemohl pustit borďase z vodítka. Tak večer uvidíme, jen doufám že se ti běžkaři uklidní. Dnes při krmení to byla hrůza...
Petr Hruška reaguje 27.1.2017 13:47
Minulý víkend jsem zkusil pole i les. V sobotu jsem zasedl na posed na větrolamu asi 100m pod loukou která navazuje na hustou smrčinu. Celý večer ticho, o půl 11 zkouším zaječí vřeštidlo. Po 20 min ze smrčiny vybíhá skalačka a pádí s kopce až pod posed. Na 10m se v mých stopách otáčí a hopsá zpět 100m do svahu. Celou dobu ji sleduji v kříži, ale v tom hlubokém sněhu se pohybuje dost obtížně a nemotorně, až to vyvolává úsměv. Nakonec sundávám prs ze spouště a nechávám ji zmizet. Louka je počárovaná třemi liščími drahami, ale o půl noci to vzdávám bez úspěchu. V neděli pak usedám v druhé části honitby na přenesený posídek. Je na spodku nevelké vykácené paseky, ve svahu uprostřed lesa. Pasekou vyjeté stopy od traktoru jsou vyšlapané liškami. Před minulý týden jsem na dva pařezy položil vykoštěné zbytky z divočáka a oba jsou ohrabány až ke kořenům. Sedím od 17:30 do 22:30 a ani ťuk, ani hlásek. Včera na tomtéž místě v osm mi přišla kryta kolejákem po pravé(nešťastné) straně. Všiml jsem si ji až na 10m, ale to už se otáčela a zmizela zpět do vysokého. Zítra koupím nějaký sardinky a přenesu posed na bok paseky, abych viděl dolů do vysokého. Překvapilo mě že i v lese v tuto dobu chodí takto v krytu. Však ona se jednou splete.....
Petr Novotný reaguje 21.1.2017 19:09
Já lovím lišky hodně.Loni uloveno v zimním období 8 lišáků, 2 feny a 2 kuny. Letos zatím 3 lišky feny a 1 kuna. Letos je dost vysoká pokrývka,doporučuji objet místa traktorem,či terénákem aby mohli lišky chodit v kolejích. Ideálně kombinovat s újedištěm, vlečkama a zaječím vřeštidlem. A ted to nejdůležitější:) Čím blíž k vesnici tím líp:) Největší úspěch mám od 20 do 23 hodiny. Ps Se skolením je to zvláštní. Jeden den je to liščí koncert a druhý den apsolutní klid. Tak lovu všem, kterým tento lov učaroval:)
Erika Doležalová reaguje 21.1.2017 18:49
Karle, tu "martičku na hůře" jsem nepochopila...? Stejně tak tu druhou větu...? Asi si dneska stojím na vedení :-) To bude tím mrazem :-) Jinak jsem si ráno pěkně popovídala s velikým lišákem, bylo zajímavé sledovat jeho chování a reakce, zejm. po zavábení hlasem lišáka :-))) To se špatně popisuje, to se musí zažít :-) Jo a k těm stopám. Tady bych zas nebyla tak hrr to brát jako nějaký "důkaz" veliké liščí populace, byť to tak mnohdy vypadá. Třeba zrovna lokalita, kterou teď hojně navštěvuji. Podle stop by to svádělo k závěru, že je tam přeliškováno, ale ouha, chodí tam opravdu jeden jediný samotinký lišák, akorát pochopitelně nechodí ve vlastních stopách, ale "tak různě". A tudíž je to tam čára vedle čáry na poměrně velké ploše. Pokud se ale po těch stopách vydáte, zjistíte, že stále drží vcelku totožný směr (teď je to ještě navíc krásně ověřitelné i podle toho, že lišák skoro celou cestu skolí - a pak samozřejmě ještě přijde zaštěkat v lese za mými zády, asi aby oznámil, že už je v pořádku doma :-)))
karel zvářal reaguje 20.1.2017 22:27
Se mi zdá, Eriko, že lištičky máte ráda stejně jako tu martičku na hůře:-), čtouc Váš poslední příspěvek. V návodu je psáno, že ta účinná vábnička musí mít venkovní teplotu, a když ji budu nosit v kapse nebo rukavici, tak nefunguje? Ale nakonec pro jeden "chovný" pár lišek nebudu dělat závěry. Dnes jsem byl v Hostýnkách, a co tam se děje, to stojí za to vidět! Ne na každom kilometri, ale každých sto metrů liška nebo kuna podepsaná ve sněhu. To se potom polňáci na podzim můžou divit, kde se to pořád bere...
Erika Doležalová reaguje 20.1.2017 19:29
:-))) Já mám nejradši vábení hlasem lišky/lišáka, možná je to i tím, že ostatní asi neumím. Na zaječí vřeštění mi zásadně chodí jen zajíci (a jednou do louky sedl výr), na myškovačku liška zařadila o dva stupně vyšší rychlost a tradá pryč, na crying-bird vůbec nezájem :-) Jedině "liškoplíšek" je 100% ale jelikož je to plíšek doslova, tak v tomhle mrazu (dnes ráno -19) bych ho fakt do huby nerada strkala... :-)))
Petr Hruška reaguje 20.1.2017 06:50
Já vím....jen sem si myslel, že láska prochází žaludkem nejen u lidí:-)
Erika Doležalová reaguje 19.1.2017 21:57
Lišák na záletech, toho teď zajíc nezajímá, Petře :-)
karel zvářal reaguje 19.1.2017 10:37
V širém poli hruška stojí, a na ní pósedék,...ne, ne, nedělám si srandu z autora vlákna, tak to u nás je, je to snad, nejbližší posed od baráku. Zbyla mi v mražáku jednodenní kuřátka a myši, která jsem zkrmoval v předchozích letech při odchovech. Abych vyprázdnil mrazák v tuto sněžnou zimu, roznáším je na různá místa v okolí a sleduji reakce. Někde to najdou prasata, ale jim to není určeno. Lišky našly druhé místo až teď a oběhaly širé okolí včetně padlých stromů. Dal jsem staženou kunu a pár kuřátek na posed, kam nikdo leta nechodí. Reakce slabá, sýkorky ozobaly tuk z kuního břicha, ale kuřátka leží dál. Ani straky, sojky, káně, nic - a je to už přes dva týdny. Ale nakonec je to dobře, protože je možno pozorovat reakci lišek, které tuto návnadu navětřily, byť je v čtyřmetrové výšce a téměř denně pod ní prochází. Možná by stálo někomu zato udělat takovou voňavou návnadu poblíž spádu a čekat v krytu na dostřel. Kus masa schovat pod to do sněhu, zbytek (ryba) v igelitu někde uvázat do 2-3m výšky a čekat. Podle stop jde snadno poznat zájem, možná i FT by neškodila, ale dobře zamaskovat.-)
Petr Hruška reaguje 19.1.2017 06:56
Včera jsem po delší době zkusil zasednout na pole. 30cm prašanu, -12 °C, bezvětří, cestou k posedu dvakráte do pole vyběhnutá čerstvá liščí stopa vracející se po 20m vždy zpět a pokračující těsně na hranici pole-stařina, střed pole beze stop. Zajímavé je že v takto hlubším sněhu typicky nečáruje, ale má stopu rozhozenou jako pes. V 7h usedám, balím do pytle, a zakrývám bílým přehozem. Ve 22h se v borku přes silnici za zády ozývá první zaskolení. Střídavé hau-hauu a hau-hau-hau se přibližuje houštinou do rohu pole. Tam přesazuje silnici,a bez toho aby se ukázala přechází do protějšího laťáku. Slyším ji jak ňafe krytá za poslední řadou smrků a pomalu postupuje těsně po kraji lesa. Když je zhruba na mé úrovní, zkouším úzkostlivý nářek zajíce. Chvíli ticha pak přeruší pět hlasitých jednoslabičných vyštěknutí a po kratší pauze ji už slyším pokračovat do hlouby lesa. Sedím do 23h, ale dál už to nejde vydržet. Po příchodu k autu to ukazuje -19°C....
Jiří Cikryt reaguje 18.1.2017 21:49
Zdravím, já seděl předevčírem a lišáka slyšel, ale bylo to jako když se mu nechce, nebo nemůže. Nakonec vytáhl z lesa po projeté cestě a cca 160 m od kazatelny chvilku přemýšlel zda se dát prašanem k újedi. Nakonec si to rozmyslel, nebo chytil nějaké tušení a vrátil se zase po té koleji zpět do lesa. Pak jsem ho slyšel ještě se dvakrát ozvat z lesa, jak se vzdaluje. U nás je cca 40 cm prašanu a moc se jim do něj nechce. No uvidíme dál. Lovu.
Ron Gordon reaguje 17.1.2017 19:13
Jak to zde sleduji, tak je to všady asi stejné, liškám asi zamrzly hrdélka. U nás je to také bída. Byl jsem minulý týden při oblevě postát u nory, kolem 18 hodiny mi z protějšího kopce zaskolila liška, což vyprovokovalo psy hlídající blízkou samotu k neutichajícímu štěkotu a navíc po chvíli sleduji, že se ke mně po svahu od lesní cesty něco hrne tak jsem zbystřil zrak, protože jsem stál v dubovém lese a hle, žádný divočák, ale mysliveček mládeneček s plnou polní na čekanou si začal pode mnou bezstarostně připravovat sezení. Písknu na něj rozhlíží se a po chvílí pokračuje k úpravě posezeni. Tak se to několikrát opakuje, nevěřím, že by mě přehlédl, mám sic přes sebe přehozen světle šedivý vysloužilý plášť, ale vždyď je ode mně patnáct metrů. Zareaguje až na oslovení jménem a strašně se diví kde jsem se tam vzal. Protože vidím, že je připraven na delší čekání, popřejí mu lovu zdar a jdu pomalu šoulat. Je příjemný měsíční večer, tak šoulám zasněženým lesem po cestě k loukám. Všude vůkol klid, žádné zaskolení, louky mezi lesy prázdné tak směřuji pomalu krajem lesa k autu, které mám za vsi když padne rána z míst, kde jsem mladého kolegu zanechal na čekané. Příští den se dovídám, že se zadařilo, ulovil lišku. Teď v ty mrazy, to již není na moje staré kosti vysedávat v lese, ale zvečera bývá v lese klid a když doma, co již je v jiné honitbě kolem půl noci venčivám psa, tak taky žádné skolení neslyším, ikdyž stopy tu jsou. Loni o této době nebylo večera, že by neslyšel lišku a někdy ještě za stmívání, tak nevím buď mají bobříka mlčení, neb to ještě teprve přijde.
Tomáš Mach reaguje 17.1.2017 18:26
Zdravím, tak se mi včera povedlo.....liška vytáhla v 21:30 za slabého sněžení na pole na lov a to se jí stalo osudné a mě sv. Hubert dopřál první letošní úlovek....hlad je sv... Všem přeji lovu zdar...PS: jinak též žádné zaskolení u nás...mrazy dělají své..
Petr Hruška reaguje 17.1.2017 12:11
Díky admine.... jen ty naše reakce teď vypadají trochu zmateně, jako že pijeme dřív než snídáme, ale pokud nás to zbavilo "huberta" tak si snad i naleju :-)) Jinak vítám každého kdo sem má co říct, ale byl bych nejradši, kdyby to byli ti, které jsem oslovil v záhlaví této diskuse. Díky
karel zvářal reaguje 17.1.2017 09:34
Huberte, Huberte, největší brlohár (domácký typ) jsi ty! Věčně zalezlý na gaučíku, dyť ti z toho automaticky musí šibat!!! To jako myslíš, že když liška vleze do nory, tak se chystá rodit? To seš opravdu choroš!! Jezevec prospí v noře celou zimu, ale rodí až v dubnu. Mně sýkorky také nocují v budkách, aby si pošetřili energii a ukryli před predátory. Ta liška se tam zabydluje, čistí a hlídá si příbytek. Nic víc v tom nehledej. Březen je ještě daleko.
Erika Doležalová reaguje 17.1.2017 09:13
Petře 1* Huberte, co znamená to tvoje "naponáhlo"? Jakože liška už se šla chystat k porodu? :-))) Nenech se vysmát. Opakuji ti to nejmíň po desáté - vypni kompl a vyraž konečně do přírody.
Petr Hruška reaguje 17.1.2017 08:41
To jste génius jak zpracováváte informace a uděláte ze všeho svoji pravdu. Mě spíše z včerejšího zážitku vyplývá, že šlo o lišáka který byl zkontrolovat noru (dle šíře hlavy a velikosti těla na těch 8.m téměř jistota ). Okolí nory pročárované velkým množstvím stop, stejně tak cesta domů. Lišky jsou v pohybu, akoráte potichu. Nejvíce skolení se vždy u nás ozývá až na přelomu ledna a února, kdy kaňkování vrcholí. Jen čekám kdy u nás začnou vytahovat také na pole, v lese mi to nějak nejde:-(. Jinak s tím sněhem je to fakt nádhera, tak všem kdo vyrážíte, ať dopadnete líp - Lovu zdar!
Petr Hruška reaguje 17.1.2017 07:30
Včera mi to nedalo a jelikož jsem byl bez auta, vyrazil jsem pěšky nad barák lesním svahem vzhůru. Asi po 1 km se v laťáku ve stráni nad příčnicí nachází stará přírodní nora pouze s jedním vsukem. Liščata v ní sice nikdy nebyli, ale v zimě je překvapivě dost navštěvovaná. Na příčnici se před 6.h soukám do bílého a prohlížím si právě vytištěný čerstvý ochoz lončáka, stoupající kolem nor vzhůru. Jelikož je nora po větru využívám prošlápnutou pomoc a po chvíli zasedám k náběhu silnějšího smrku a na trojnožku pokládám kulobrok omotaný bílou pentlí. Jsem vcelku rád, že jsem cestou nepotkal nějaké běžkaře, asi by to nerozdýchali. Černý vsuk nory, jak se domnívám mám cca 25.m pod sebou a ze strany očekávaného příchodu jsem krytý smrkem, hlídám si 15.m pruh světlejšího laťáku vedle nory a přes puškohled samozřejmě vsuk. Po hodině a půl periferně zaznamenávám pohyb stínu velmi blízko pode mnou. Pomalinku stáčím trojnožku a usazuji bod, a i v tom šeru na 8.m vidím světla stojící lišky která ke mně otáčí hlavu. V tom zlomku vteřiny kdy přitahuji zadní spoušť však předek lišky prudce poklesá, jako když ji někdo podsekne následován nataženými zadními běhy a zakončené ve vývrtkovém zatočením oháňky. Bez dechu s pusou dokořán povoluji promrzlý ukazovák. Zřejmě boční vchod..... i když tu noru znám velmi dobře a o ničem takovém nevím. Následující 2.h se pak mění ve strnulé hlídání místa kde zmizela a černého vsuku pod ním, v očekávání prudkého opuštění nory. Ve 22.h jsem už natolik vyřízený a promrzlý, že to vzdávám i když vím, že je tam někde kousek pode mnou.... dnes prostě vyhrála! Ve světle baterky pak s překvapením zjišťuji, že sedím 8.m nad jediným vsukem a to pod ním co jsem hlídal je zasněžený pařez...ach jo, ještě se mám co učit :-)... Jo a po celou dobu čekané úplné ticho, ani jedno zaskolení, abych zůstal u tématu.
Erika Doležalová reaguje 16.1.2017 14:01
Kaňkování v plném proudu (skončilo v Hubertově hlavě, ne v přírodě :-))) Neděle ráno, louka vedle lesa a pole "počárované", u některých stop kapky barvy. Skolení dvou lišáků ještě v sedm hodin (jeden viděn v půl šesté), fena (podle "nečerstvé" stopy) prošla zvečera nebo v noci. Sníh je jako otevřená knížka, prostě nádhera :-)
Lubomír Černý reaguje 15.1.2017 23:02
U nás je to podobné,ale skolí.Problém je hluboký prašan,v lese se snáze pohybují.Začnou chodit po pláních až to trochu slehne,nebo ještě lépe,přes den povolí a v noci se udělá krusta.
Petr Hruška reaguje 15.1.2017 22:31
Dnes jsem se po delší době dostal do lesa. Po obědě jsem omrknul pole, ale všechny stopní dráhy končí na kraji lesa(viz foto), na pole neměla vytaženo ani jedna. Večer jsem si tedy sedl do lesa do stráně nad cesty, od 18 do 22h a ani ťuk, bez pohybu a bez zaskolení:-(
karel zvářal reaguje 15.1.2017 06:38
Pro L. Černého: to možná platilo dříve, dnes je tento typ pletiva zakázaný, protože zvěř (zejména srnčata) v něm uvízla za boky a nemohla tam, ani zpátky. Znám soukromé zemědělce, kteří obehnali pletivem všechny své pozemky, že kromě cesty není možný vstup nikam. Výrazně díky tomu poklesl stav srnčí zvěře i zajíců. Prasata i lišky si s tím dokázaly poradit, neprolézají "skrz", ale statný kňour to nadzvedne silou heveru, uvolní, a pak tudy může celá tlupa. Takové dole hustější pletivo je i na lesních oplocenkách, kde v trávě je více myší (potravy pro lišku), než v okolních prázných smrčinách.
Dušan Nástraha reaguje 15.1.2017 06:26
Zdravím,taky něco písnu.Já lovím lišky nejraději na sněhu,ale vlastně skoro vždy když na ně narazím.To jen ale na jistou ránu.Na sněhu je výhodou dobrá viditelnost i v poměrně pokročilou hodinu.Máme polní honitbu s minimem lesa,jen remízky co se dají "dvojkou"přestřelit.Vítr moc rádi nemají,to jdou po mezích,ale jindy čárují křížem po polích a skoro vždy dělají stejné kolečko.Kanály jsou projeté a teď na sněhu,ty myši není jednoduché nalovit,tak si zajdou i na ůjeď.V kaňkování na vábničku moc nereagují,alespoň mně ne,zato v mimo dobu poměrně ano,ale dá se tím i hodně zkazit.Na čerstvém sněhu je to krásně vidět,nefouká-jsou v polích(pokud není 50 čísel sněhu,mráz jim taky nevadí pak jsou na umrzlém sněhu rychlejší,i když včera to zkoušela na zajíce a to dost vytrvale,ale stejně na něj neměla.Pořádné skolení jsem ještě neslyšel,že to je ale všude poběhané to je,no hlavně mají teď jiné zájmy.Dnes jedem zase s ovsem a senem,padá sníh tak uvidíme,to jen z mých poznatků a lov na sněhu-paráááááda.Všem LOVU ZDAR!
Petr Hruška reaguje 14.1.2017 23:54
a samozřejmě své oblíbené spády, kde se stopy zdvoj až ztrojují.
Petr Hruška reaguje 14.1.2017 23:51
Prolézají každou díru...vymetená snad každá roura pod lesní cestou.
Lubomír Černý reaguje 14.1.2017 20:01
Pro K.Zvářala.Myslím si,že kdyby liška chtěla přelézt,tak jí to nebude dělat problém,ale tento typ oplocenek prostě proleze pletivem.Bez nejmenších problémů.Neviděl jsem,ale podle stop mnohokrát.
Lubomír Černý reaguje 14.1.2017 19:56
Pro Jana Horáčka,nevím co více lahodí uchu Vám,já mám za to,že jsem se výrazem pes,fena proti mysl.mluvě ničím neprohřešil.Je to prosté.
karel zvářal reaguje 14.1.2017 13:22
Tak dneska už jsou vsuky řádně oježděné, s barvou, kaňkování je v plném proudu. Toto jsou jezevčí katakomby, taková společná bytovka. Je tam nejmíň 17 vsuků, takže se tam vejde i víc familií. Někudy lišky procházejí každý den, jinde jednou za 3-4 dny. Mám na mysli vzdálenost 500-1000m od nory.
karel zvářal reaguje 13.1.2017 21:21
Zajímalo by mě, jestli se někdo setkal s tím, aby liška přelézala žebř do oplocenky. Sněhu je teď všude dost, pokud je to běžné, nafoťte to, prosím.
karel zvářal reaguje 12.1.2017 21:49
Děkuji za postřeh, do lesa chodím odmala a baví mě to čím dál víc. Ono i na těch blbých věcech (změnách) se dá najít hodně zajímavého. A věřím tomu, že se to bude měnit k lepšímu, protože horší už to být nemůže (s přírodou). Ale samo to nepřijde, věřím, že stejně postižení se dají dohromady a něco vymyslí. Přírodě zdar!
Jan Horáček reaguje 12.1.2017 21:16
Je vidět, že Karel má opravdu přehled. Touto cestou si dovolím též Karla pochválit a poděkovat mu za podnětný a zajímavý článek v Myslivosti č. 1. Kéž by takových vzdělaných přispěvovatelů do Myslivosti bylo více. Poznámku mám ještě k Lubomíru Černému. Nač používáš výrazů pes a fena, když mnohem myslivečtější a i uchu více lahodící jsou přiléhavější výrazy liška a lišák. Je to tak prosté. Myslivosti zdar.
karel zvářal reaguje 12.1.2017 20:57
Nic nenechá bez povšimnutí, tady šla zkontolovat spálenou krabici po silvestrovských rachejtlích.
karel zvářal reaguje 12.1.2017 20:56
Chodí častěji lesem, hodně často po ledě, ale po i polích.
karel zvářal reaguje 12.1.2017 20:55
A z lidského pachu si nic nedělají, chodí dlouhé úseky i po cestách, kde ve dne chodí lidé i psi, ale odhrnutý sníh je přece jen pro přesun rychlejší. Tady nahlížela do zasněženého kanálu u cesty.
karel zvářal reaguje 12.1.2017 20:52
Tak to opět oživíme. Dnes v noci nasněžilo, jde se do lesa! Lišek všude plno, kdo neviděl neuvěří. Sněhu už je dost, tak chodí často v tandemu, ale sem tam se rozdělí. V okolí nor pochozené, ale dovnitř nejdou - chytré jak opice! Byly dnu tak cca před týdnem podle stáří stop.
Lubomír Černý reaguje 10.1.2017 18:01
Netvrdím,že lišky skolí jen při kaňkování.Zároveň nemohu potvrdit,že by byly spárované lišky zticha.Několikrát jsem měl možnost zřejmě při vrcholu kaňkování pozorovat,jak fena pobízí za ní jdoucího psa.Poprvé, to jsem střílel teprve pár let,v noci se za mnou z lesa ozývalo plačící děcko a stále se to blížilo.No,hodinu po půlnoci,sněhu na půl metru,nevěděl jsem co to je,dnes přiznám,že jsem měl tenkrát docela nahnáno.Vyšla fena,co chvíli pobízela 50m za ní jdoucího psa.Tomu se moc nechtělo,zastavoval,loudal se.No a že podle mého kaňkování probíhá?Viděl jsem psa s fenou,stopy jsou vesměs zdvojené,někdy se přidá třetí.Nevím,já osobně na žádný jiný důkaz nečekám.Byly roky,že jsem čekal na skolení a najednou byl březen))).Také zřejmě někde začnou dříve,někde později,stačí srovnávat na jaře podle velikosti liščat.
Jiří Wenzl reaguje 10.1.2017 16:43
Zatím nemám zkušenost s vábením lišek při kaňkování, rád bych to zkusil, ale nemám potřebnouu vábničku - skolidlo.Ano - lze hned zakoupit. Ke komerčním výrobkům se ovšem uchyluji až ze zoufalství, protože nerad podporuji onu "horskou přirážku", která je uvalena na veškeré výrobky určené k výkonu práva myslivosti ( z tohoto důvodu s úspěchem už leta používám namísto specielního jednonohého stativu- monopodu teleskopickou násadu od smetáku). Takto mám vřeštidlo, ptačí nářek, srnčí vábničku z rozbitých hraček pro psy, přiznám se ovšem, že se skolidlem si zatím nevím rady.
Josef Zrostlík reaguje 10.1.2017 12:25
Nene kanál byl velice ošlapaný já pustil psa do kanálu s tím že liška bude uvnitř na konci čekal střelec ale bohužel bylo prázdno. Moje zkušenost byla ze když to pes ,,proběhl,, tak byla liška cca do 10 dní v kanále samozřejmě pokud v dané lokalitě lišky jsou.
karel zvářal reaguje 10.1.2017 09:58
Eriko, děkuji za reakci. Ano, o tom to je: jak kde a jak kdy. Ale zkoušet to každý den také myslím není zrovna šťastné. Já si schválně všímám, jak liška přechází frekventované cesty, kde o doprovod psů není nouze. Naprosto pravidelný krok, ani nezrychlí, ani ji to nezarazí a nevrátí. Takže s těmi pachy (zavětřením) je to opravdu na delší diskusi:-) A ano, prolézt olozený kanál a zjistit, že zrovna nejsou doma, není chyba. Chyba je, když liška pláchne, nebo je chybená. A to se někdy stává i při dvojím obsazení vsuku, když se nesoustředí (komunikují) a liška nečekaně vyjede.
Erika Doležalová reaguje 10.1.2017 09:26
Karle, já bych to neviděla tak tragicky :-) Zcela běžně se nám stává, že jeden den vyžene pes lišku, ta je ulovena a už druhý den je tam další. A k názoru "nechat prolézt psa kanálama ve kterých nic není" - ono se v tom kanále dostr blbě zjišťuje, že tam něco je/není. Mockrát se nám stalo, že skruže byly ošlapané, liščina cítit už z dálky a... NIC (ne, opravdu se nikudy nevypařila, pokud jsou skruže zavřené, chodíme min. dva - jeden pouští psa, druhý čeká u výtoku, pokud jsou některé skruže otevřené, buď nás jde víc a nebo je "zavíráme" kusem kartonu, překližky, dekou apod.) Z toho zase meliorace, kde není jasná známka přítomnosti lišky a šup, je tam, někdy i dvě...
karel zvářal reaguje 10.1.2017 07:26
Pro J. Zrostlíka: musím dát za pravdu M. Konečnému. Není dobré chodit sám ke kanálům, minimálně ve dvojici a obsadit oba (všechny vchody). Liška se dovede vypařit jak duch. Pokud tam opravdu nebyly, je šance cca po deseti dnech, ale jestli byla vyhnaná, tak tu samou letos už těžko... A ke stohu také minimálně ve dvojici, jinak liška často myslivečka vyškolí:-)
karel zvářal reaguje 10.1.2017 06:14
Dobře založená diskuse, kdy autor se sám zapojuje:-). Někdy to bývá tak, že položí dotaz a již se neozve. Jestli ten příliš silný a věrohodný hlas není spíše ke škodě. Naladil bych to raději do směšného ňafání liščete, případně zkombinoval s myškovačkou. Je třeba vzít v úvahu, že lišky jsou po stovky generací selektovány na opatnost. Proto vytáhnout ji na sněhu za jasných nocí na otevřené místo může být nerealizovatelné. Měla by mít možnost aspoň částečného krytí ve stařině nebo keřích. Navíc při dnešní hustotě, kdy je často několik lišek na 100 ha by se "ureagovala", kdyby za každým hlasem chodila. Vymezí se, a to jí stačí, že po ní samé soused nejde. Další možnost je čekat v lese, ale tam lišku překvapit je těžké, většinou ví o člověku dřív než on o lišce. A jak je jednou takto zrazená, podruhé ji dostat blíž je už teprve nemožné. Ani na návnadu v zátvoru zatím nereagují a chodí kolem. Kamarád má dva betonové, v průměru chytá 3-8 za rok, letos od podzimu jen jedna. Jsou to holt lišky...
Petr Hruška reaguje 9.1.2017 23:08
Zrovna jsem přijel z čekané. Dnes jsem zkusil druhou stranu honitby a les. Zasedl jsem do stráně nad křižovatku lesních cest. Od 18 do 22 a nic ani hlásek ani chlup, přesto že obě cesty i okolí lemováno spoustou stopních drah. Pane Kunert to skolidlo od Devany mám také, asi 4.roky. Mé zkušenosti však většinou takové, že jsme si dobře "poňafali", i se zvuk přiblížil, ale nikdy jsem ji na volné prostranství nevytáhl. Začínal jsem vždy až odpovídat v reakci na zaskolení, dvoj i trojslabičně....asi mám blbě naladěno, i když mě to zní celkem věrohodně :-)
jaroslav kunert reaguje 9.1.2017 22:21
Pro pana Vaštýna. Používám vabničku od devany skolidlo. Ale štěkám jen psa té fene moc neveřím. Uspěch už mám.
Josef Zrostlík reaguje 9.1.2017 21:40
Dnes při obeznávání melioračních kanálu jsem viděl barvu u kanálů z ,,hárající,, feny. Jinak kanály ošlapány ale liška zatím žádná moje fenka je proběhla ale zatím prázdné. Ráno chci vyrazit tak uvidíme. Lovu Zdar!
karel zvářal reaguje 9.1.2017 21:37
Lišky skolí nejen v době kaňkování, ale prakticky celý podzim. V době kaňkování jsou již dávno spárované a takoví jedinci necítí potřebu volat do noci. Změna nastane, když se jeden z páru "ztratí", to je potom koncert! Lichý hledá, spárovaný soused se snaží kontrovat a udržet si partnera(ku). Mrazy tento týden to zjevně utlumily, zajímavé bude vyjít ven při avizovaném oteplení, jak již poznamenal LK:-)
Lubomír Černý reaguje 9.1.2017 20:37
No,podle mého již kaňkování dávno probíhá.Stopy jsou všude na obvyklých místech,a jak píší kolegové,běžně zdvojené.To,že nejsou nyní slyšet, nic neznamená.Slyšel jsem skolení celkem běžně minulý úplněk.Podobně"postiženým"přeji Lovu zdar.
kunst libor reaguje 9.1.2017 19:59
Dnes jsem se odpoledne prošel se psem,cca 3 km ,polovička rozhraní pole-sad a druhá polovička rozhraní pole-les v těsném sousedství roklí kde lišky mají spády, ale stop od lišky nezvykle málo na to že ten sníh už nějaký ten den je. Ono to tak bývá před kaňkováním,takový klid před bouří,lišky střádají síly. V revíru jsem na večerní čekaná asi 3x do týdne ale skolení jsem jzatím neslyšel.Mrazy mají povolit ke konci týdne ,myslím že to pak přijde.
Ellhenický Petr reaguje 9.1.2017 18:55
Před chvílí jsem se vrátil z vycházky s přítelkyní a VMO. Kolem rybníků všude zběháno od lišek, propojovací roury mezi rybníky jsou bez vody, což dříve nebývalo a v několika případech bych dal hlavu, že se v nich lištičky schovaly před mrazem. Já bych řek, že skoro každá stopa byla dvojitá. V pátek máme bál, tak se půjdeme v sobotu vysmradit a uvidíme.
Roman Valštýn reaguje 9.1.2017 18:30
Pane Kunert, prosím Vás jakou používáte vábničku?
pavel hromádko reaguje 9.1.2017 18:15
před cca týdnem byl velký pohyb lišek, na každé vycházce jsem lišky viděl. Teď jak u nás připadl sníh ( 30 cm ) a udeřil mráz tak jako když se po nich slehne zem :( Marně čekám kdy uslyším zaskolení ale stále se nic neděje, každým dnem to musí vypuknout :)
jaroslav kunert reaguje 9.1.2017 17:29
Zatím ani štěknutí. Ani na vábničku žádná odezva. Už jsem, ale na poli vnoci potkal páreček jak se honí. Jinak v kanálech i v norách zatím lišky sami. I feny takže myslím že teprve to vypukne.
karel zvářal reaguje 9.1.2017 14:13
V posledním týdnu na třech vycházkách (1,5-5-12km, z toho 3 km v lese) napočítáno celkem 11 (2+3+6) stopních drah, resp. lišek. Nejvíc jsem byl překvapen četností lišky při poslední vycházce, ale to je více méně tradiční místo, kde lovecký tlak je minimální. Na téčkách (berličkách) v poli nulový výskyt kání. Buďto je sfouknul vítr, nebo je málo hrabošů. Zato v lese je myšic dostatek (bukvice, žaludy, habřinky). Také je tam mnohem větší příkrm pro prasata (pečivo, šrot, jablka, výhozy), takže liškám je tu hej. Proto je předpoklad většího výskytu v lesích (okrajích?) než na otevřené ploše. Narazil jsem i na zcela čerstvou stopu v tyčovině po probírce, kdy dopoledne sněžilo a lišák šel chvíli přede mnou. Kaňkování asi teprve začíná, protože při nočním návratu horama ani jedna se neozvala. Možná se teprve rozpohybují a rozvykládají, zatím se drží v lese a moc o nich neslyšet.
Petr Hruška reaguje 9.1.2017 12:24
V neděli 8.1.2017 jsem po obědě místo sledování biatlonu obul běžky a vyrazil obeznat tři pole s největší předpokládanou liščí frekventovaností(strašný slovo). Cca 15-20 cm. prašanu(3 cm. ze včerejší noci), dvě pole bez pohybu, na třetím(oračka lemovaná biopásy) ve 80 m koridoru šest stopních liščích drah oběma směry, jedna zdvojená, vedoucí přes pole od lesní stěny k silnici. Večer jsem zasednul o půl šesté na vysoký posed do této stěny a doufal, že lišky využijí moji projetou běžkařskou stopu. K posedu jsem nešel po poli jako obvykle, ale po kraji vysokého smrkového lesa. Udivilo mne neuvěřitelné množství stopních drah od lišek(různé velikosti a stáří) lemujících právě stěnu lesa. Většina končila pod posledními převislými větvemi nad polem, ale málokterá mířila ven, případně se hned vracela a kopírovala znovu okraj lesa. Bezvětří a -12°C, bohužel se do 22h žádná zrzka neukázala a za celou dobu se nikde neozvalo ani jediný zaskolení, jen o půl desátý vytáhl z lesa do pole cca 50 kg kňourek, který přesadil pole a zmizel přes silnici :-(