ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Divočák
Divočák
vloženo: 25.11.2017 10:49
autor: Jiří Zábran

úlovky (svět)

zlaty jelen
zlaty jelen
vloženo: 4.3.2013 17:29
autor: Vladimir Benadik

trofeje

Srnec 22.5.2012
Srnec 22.5.2012
vloženo: 23.5.2012 20:49
autor: Petr Sobek

zvěř v přírodě

Na naháňce,netrefil...
Na naháňce,netrefil...
vloženo: 31.1.2013 12:39
autor: Pavel Morávek

zbraně

Nové zapažbení lankasterové jednušky, moje práce.
Nové zapažbení lankasterové jednušky, moje práce.
vloženo: 23.3.2020 20:31
autor: Stanislav Satoria

fotopast


''Modelka'' :)
vloženo: 14.9.2012 20:45
autor: Petr Hudeček

myslivecké umění

Můj první pokus v osmi letech
Můj první pokus v osmi letech
vloženo: 15.1.2017 18:11
autor: Matyáš Langmajer
Statistika
  • 232883 fotek (3 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8867 inzerátů (0 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748213 komentářů fotek (9 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289184 hlasování fotek (14 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37585 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 2 online

Připomínky a názory
Diskuze

Kulobrok - jaký jste si vybrali a jaký doporučíte

Michal Driml vložil 21.5.2014 22:30
Poslední dobou shledávám koupi opakovací kulovnice jako tak trochu chyu protože brokovou hlaveň bych celkem využil... a tak se ptám vás - jaký kulobrok jste si pořídili a jak jste spokojeni/nespokojeni... popř jaký doporučíte. Preferuju brokovou hlaveň ráže 20
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Petr Janský reaguje 7.4.2017 19:12
Zdravím, neměl by někdo rozkres baskule na Brno 500?
Pavel Haša ml. reaguje 25.1.2017 21:14
Zdravím,jsem zatvrzelý kulobrokář. Začínal jsem s UB 7x57R/12x70 ale chtěl sem něco lehčího a začal se mi líbít 20cítkový lauf jak Vám. Dostal sem se k Blaseru BBF 95 6,5x57R/20x76 sice z druhé ruky ale perfektní. Akorát sem si tam nechával zjemnit spouště přímo v německu (firma Andreas Jakelle Isny) a teď je to jak napínáček. Za plus také považuji že se na to dají objednat výměnné kulobrokové hlavně nebo výměnné hlavně na kulovou kozlici.
Jiří Chytil reaguje 13.1.2017 13:45
Mám Brno 500 12/308W, spokojenost, ale líbí se mi MERKEL B 3 Jagd. Ani to brněnské COMBO, nevypadá špatně, akorát výběr kulových ráží je zatím omezen.
Michal Bauer reaguje 6.1.2017 12:29
Též mám kulobrok 308w/12/76 a spokojenost.
Pavel Hruby reaguje 11.8.2014 16:11
Mám Zoli Corona v ráži 8x57JRS,broky ve dvacitce v magnumu.Spokojenost veliká.Hřbetní napínání je super,jen trochu cvakne.
patrik novák reaguje 21.7.2014 21:04
Již 2 roky mám IZH94 308W/12,76. Místo ZH104 a jsem s ní velmi spokojen. Soustřel na 70 kroků do 2cm.
Sojka reaguje 3.6.2014 07:56
Jasně, to byl jen šťouchanec:-). Proberem to kdyžtak na podzim:-). M
Jan Slavětínský reaguje 3.6.2014 06:40
Ahoj Milane,jasně,ale jsou přeci situace-terén, bezpečnost,směr rány aj.,že to kulí nejde. Ale to šoulání a docházení ke zvěři nakrátko se srdcem v krku,to je při lovu taky pěkný i když přesná rána na dálku určitě potěší.
Sojka reaguje 2.6.2014 19:45
Zdar Honzo, proč bych měl za tou toulavou škodnou "došoulávat", když jí střelím na těch 150 m a na těch 30m taky? :-):-):-). M
Jan Slavětínský reaguje 2.6.2014 08:08
Ještě jedna malichernost.S kulobrokem se každý naučí "došoulávat" na krátko (u škodné,hřivnáče,krkavcovitých), zažije při tom adrenalin, který "sniper" ,který loví i toho toulavého kocoura na 150m nezažije.
Jan Slavětínský reaguje 2.6.2014 08:00
Jsem ve smíšené honitbě ,nepotkavám tlupy zvěře a nemám potřebu ulovit tři kusy najednou ,tak mi jedna kulová rána při lovu zatím vždy stačila. Kulobrok je má oblíbená flinta a v podstatě je to universalní zbraň pro myslivost. Já ten brok docela využiju cca v poměru 1:2 a je faktem, že si z kulobroku při těch šoulačkách víc zastřílím. Ne vždy a né všechno se dá ulovit kulí a s kulovnicí jsem si mockrát odpustil ránu na toulavou škodnou, která by se brokem v pohodě nechala ulovit. Jak říká Karel Chalupník, tu bezpečnost člověk musí stále hlídat a kolikrát jí někteří v afektu lovu posouvají až na druhé místo....Kulovnici beru podle potřeby na jiné akce. Osobně doporučuji při koupi kulobroku jako druhé zbraně, zvolit stejnou optiku jako máte na kulovnici. Je to supr a máte to vypilované k vlastní spokojenosti. Časem mi dáte za pravdu. Lovu
Erika Doležalová reaguje 1.6.2014 18:21
No vidíš Richarde, já to mám zase naopak, začínala jsem s kulovnicí a dneska chodím víc s kulobrokem :-) A to právě a hlavně kvůli těm liškám (po třistaosmě totiž nebývají ani na cvičení pro psa :-)
Milan Vrána reaguje 1.6.2014 15:38
Kulobroky jsem měl dva a místo nich mám dvě kulovnice. To právě proto, že převážně lovím v polích. Až po něm jednou zase zatoužím, bude to BBF 97, nebo spíš už pořídím jednušku K 95. K dotazu Michal Drimla - řeším peníze - ZH 300, Brno 500. Neřeším peníze Blaser BBF 95/97, nebo Merkel B3. Vyřadil bych BO 800, které mělo akorát dobrý napínáček a soustřel, jinak nic. Pokud hodláš se něco o těchto zbraních dozvědět, koukni na loveckeforum.info
Richard Czech reaguje 1.6.2014 10:27
No napíšu jen to ,znám mraky myslivců co začínali s kulobrokem,já také ,a po "rozstřílení" a lovení více kusů spárkaté přezbrojili právě na kulovnici a ke kulobroku se již více nevrátili.Pravda,pro toho kdo loví 1-2 kusy spárkaté ročně a "hromadu" lišek v běžných podmínkách na kratší vzdálenosti je kulobrok ideální volba.Vše je o podmínkách a využití a v neposlední řadě i o sympatiích k danému druhu zbraně.
Sojka reaguje 1.6.2014 10:25
Eriko, já takhle rychlej střelec nejsem, snažím se střílet na jistotu, jedna rána = jeden mrtvej:-):-). Když to někdo takhle rychle umí, všechna čest, flintu z ramene, přes optiku, nesplést si spoušť, rychle se rozhodnout a dobře. Já jsem kulobrok používal naopak v lese, v poli žádnou výhodu nevidím. M
hanz308W reaguje 1.6.2014 09:14
Merkel B3. Spokojenost.
Erika Doležalová reaguje 1.6.2014 08:12
Ještě si dovolím nesouhlasit s Ricim v názoru, že "A v čistě polních podmínkách si myslím že kulobrok strácí své výhody,neboť k jakékoli zvěři se dostat na účinný brokový dostřel je otázkou štěstí" - je to spíš o tom, kde se pohybujete nebo sedíte. Liščata (u nás) jsou z 90% v řepkách, takže počkat si na ně třeba u polní cesty nebo posečené louky není ani tak o štěstí, jako o vytrvalosti :-) Dále lze lišky přivábit (to mi moc nejde :-)) nebo je lovit na újedi - tam všude ten brok využiju. Jistě, můžu jít s brokovnicí (nebo malorážkou) ale to pak jdu vyloženě jen a pouze na tu lišku :-) KB do lesní honitby si myslím že naopak málokdo "potřebuje", protože tam se na tlumení lišek tolik nehledí, "stěžejní" zvěří tam bývá něco jiného :-)
Erika Doležalová reaguje 1.6.2014 08:07
Richarde, přeliškováno si myslím že nemáme, ale jelikož jsem venku taky dost často (skoro by se dalo říct pořád :-) tak na ně mám štěstí a hlavně, jde o místa pro lišky "ideální" (na oračce ležet nebude, že..) takže když na to jedno místo půjdu třeba 3x v týdnu, min. jednou tam ta liška bude. Loni jsem ráno po ukončení čekané na lesní cestě potkala lišče - chvíli na mě koukalo (na cca 20m vylezlo z ostružin), pak se otočilo a po cestě mazalo pryč. Co chcete dělat s kulovnicí? Totéž na čekané (na srnce) - zasednu na žebřík ještě před rozedněním, v cca pět hod. chci slézt dolů, otočím se a na 25-30m liška jde od lesa na pole. Po pár krocích samozřejmě chytá vítr a valí zpátky. S kulovnicí už neuděláte nic. Milane, slušný výkon by to byl, vyzkoušeno to nemám (tehdy jsem šla právě s kulovnicí). Ale jednu lišku takhle ulovenou mám, ale možná o byla jen náhoda :-) Laďo, ono je to ve finále hlavně o střelci než o zbrani. Jak jsem už kdysi kdesi psala, já střílím jen tehdy, jsem-li si jista zásahem, takže pak je v podstatě jedno, jestli to budou broky nebo kule :-)
Sojka reaguje 31.5.2014 19:53
No střelit s kulobrokem "vyšlápnutou" lišku na 10-15 m během 3 vteřin, slušný výkon, na to já nemám. MS
Laďa Novotný reaguje 31.5.2014 18:29
A co se zkušeností týče vůbec nepochybuji, že mě p.Erika strčí do kapsy
Laďa Novotný reaguje 31.5.2014 18:21
Nemám nic proti Erice a její názor respektuju, i když mám výhrady jde přece o diskusi. Např. dle mého názoru daleko častěji dochází k postřelení a nedohledání lišky zejména brokem, když trefíte lišku kulí na tělo tak téměř vždy není daleko, ale v zásadě proti kulobroku nic nemám, je to každého volba.
Laďa Novotný reaguje 31.5.2014 18:17
Nemám nic proti Erice a její názor respektuju, i když mám výhrady jde přece o diskusi. Např. dle mého názoru daleko častěji dochází k postřelení a nedohledání lišky zejména brokem, když trefíte lišku kulí na tělo tak téměř vždy není daleko, ale v zásadě proti kulobroku nic nemám, je to každého volba.
Richard Czech reaguje 31.5.2014 17:19
Jinak Eriko asi tam máte přeliškováno když se Vám podaří co chvíli vyšlápnout lišku:-).Mne se to podařilo tak max.4x za 18let,a to jsem v revíru dost často:-).
Richard Czech reaguje 31.5.2014 17:15
Debata vcelku mimo zadané téma:-).Nu což ,ale když jste ji rozjeli taktéž přidám něco do mlýna:-).Kulobrok jsem používal něco kolem 10 let,poté chvilku jednušku a v současnosti opakovací kulovnici.Popravdě ,procentuálně k lovené zvěři(srnčí,liška +toulavá škodná) nemohu říci že bych měl větší ůspěšnost s kulobrokem,nebo nějak vynikaly jeho klady.Myslím že kulobrok je taková "ani ryba ani rak".A v čistě polních podmínkách si myslím že kulobrok strácí své výhody,neboť k jakékoli zvěři se dostat na ůčinný brokový dostřel je otázkou štěstí,a proto přesná kulovnice je nenahraditelná.Kulobrok a jeho využití si dovedu představit v hodně smíšené či lesní honitbě nikoliv čistě polní kde opravdu málo kdy se využije jeho potenciál a užití. Ale je na každém jak se rozhodne vzhledem k jeho využití,způsobu, honitbě a druhu lovené zvěře.Jiný kraj jiný mrav.
Erika Doležalová reaguje 31.5.2014 15:30
Zdeňku, souhlas. Než jsem dostala pod stromeček kulobrok, vždycky jsem na podzim řešila dilema, s čím jít ven. Běžně se mi totiž stávalo, že když jsem šla s kulovnicí, vyšlápla jsem si z trav lišku (a to se na 10-15 metrů za tři vteřiny, než zmizela v husté trávě, kulí fakt stihnout nedá :-) a když jsem příště šla s brokovou dvojku, potkala jsem průběrnou holou srnčí.. KB řeší vše a přesně jako vy volím zbraň podle toho, co se chystám lovit. Na noční čekanou na divočáky nebo jelení říji, kde nemám od hospodáře "dovoleno" lovit lišku je zbytečné mít kulobrok, naopak na ranní čekanou na srnce, kde z řepek běžně vytahují liščata, zas nechodím s kulovnicí :-) Ale záleží na vkusu každého soudruha :-)
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 31.5.2014 14:27
Kulobrok nevlastním, leč kolikrát jsem kvůli tomu pustil škodnou...a z jednoho aspektu který tady nikdo nevzpomenul a je přitom hodně důležitý. Bezpečnost. V dnešních zabarákovaných honitbách s výskytem lidí v kteroukoliv denní dobu je kolikrát o strach někam pustit kuli. Jinak kvůli nastřelování jednoznačně ZH 300 řada...a vyhnul bych se navoněné bídě Bettinsolli, která nemá zajištění při odpalu při neuzamčeném závěru...což má od řady 200 i to "blbé" ZH.
Zdeněk Urban reaguje 31.5.2014 14:19
Ještě bych chtěl říct, že se moje poznatky hodně shodují s poznatky paní Eriky, která mluví z praxe a mnozí by se od ní mohli učit. Mnohokrát se mi stalo, že mi přišla škodná nečekaně jak se říká "do huby" a mně se jí nepovedlo ulovit jen díky tomu, že jsem zrovna měl kulovnici a bylo to na broky. Pak jsem si to vyčítal. U nás v honitbě mám přibližný počet ran vystřelených za rok na zvěř v poměru kulová/broková 1:3
Zdeněk Urban reaguje 31.5.2014 13:51
Ideální stav je mít jak kulobrok, tak i kulovnici. Ten kdo má troják, postačí mu jedna zbraň. Já jsem zrovna ten případ, že si můžu vybrat to, či ono. Zbraň volím podle toho, co se chystám lovit a jakou zvěř předpokládám, že můžu potkat. Těžko jsi dokážu představit, že budu u nor třebas v kankování lovit lišku kulovnicí, když se často stává, že na zalícení a vystřelení je třeba jenom vteřina a člověk tak nějak dá hozenou ránu, bez většího míření. Ideální na tyto lovy je troják. Když pojedu na lov jelena třeba v říji, nebudu se tahat s kulobrokem, natož s trojákem. Na to mi bude vyhovovat opakovací kulovnice a pro mě třeba ideální kulovnice zlamovací. Je tak lehonká, že ji sice cítím, ale dokážu ji na rameni mít mnohem dýl. Ale je to jen jedna rána, rychle lámat a přebíjet. Ale i to se dá poměrně rychle, když je člověk s touto zbraní zžitý. Je to flinta pro uváženější lovce, kteří si na posazení rány dají víc záležet. Vše má svoje, a proto je potřeba volit podle podmínek honitby a jení zastoupení zvěří, lovené zvěře, možností lovce, způsobu lovu a atd. Vyzkoušel jsem vše, takže mám možnost porovnávat, takže tvrdím, že každá zbraň má v dané situaci svoje pozitiva, ale i negativa.
michal velecký reaguje 31.5.2014 13:17
Mám Blaser BBF 95 30-06/12 a je lehčí než všechny ostatní kulovnice co mám.Mám ho hlavně na podzimní tahání do práce.Při celodenním nošení ha ani necítím.Je naprosto přesný i při více výstřelech za sebou(otec má UB a to se nedá ani porovnat).Perfektní blaser sattel montáž umožňuje operativně sundat optiku a naopak.Už se mi tak podařilo několik lišek v tyčkovině,když mi je můj křepelák perfektně nahnal, s kulovnicí bych je asi nedohnal.Je ale pravda,že větší část roku chodím s kulovnicemi.
Erika Doležalová reaguje 31.5.2014 12:07
Laďa Novotný - no, ono je dost zásadní rozdíl "stihnout" a "dobře zasáhnout" :-) Když vidím, jak se střílí na naháňkách, kdy hooodně lovcům dělá veliký problém trefit půlmetrákové prase v lehkém poklusu na 30-40 kroků, tak si nedělám iluze, že šestikilová zrazená liška v trysku bude "jednodušší" cíl.. Ale jak jsem napsala, pokud někdo střílí tak perfektně, že trefí kulí na 100 metrů letící straku :-))) tak pak je samozřejmě jedno, co má za zbraň. Ale bohužel většina myslivců je na tom se střelbou na pohyblivý cíl dosti mizerně, takže rány jsou pak "na náhodu", "třeba to vyjde" no a samozřejmě ono známé "liška bez rány nesmí odejít".. (byť pak po ráně většinou odchází :-) bohužel někdy i postřelená ale to se u lišky asi tak neřeší, že.. :-( Miroslav Novak - snad radši no comment, buď pište k věci, nebo nedělejte pro změnu hloupého :-)
Sojka reaguje 31.5.2014 10:40
Eriku znám docela dlouho, byť ne osobně a i když s ní třeba v některých věcech nesouhlasím, tak bych řekl, že zkušenosti má :-). Co se kulobroku týče, pro mě to dlouhá leta byla univerzální zbraň, taková flinta živitelka, vyzkoušel jsem jich několik, u tuzemské produkce mi vždy vadila váha zbraně. Ale před lety, i vzhledem ke změně spektra lovené zvěře jsem definitvně přešel na kulovnici a kulobrok leží leta v trezoru. Volba zbraně se odvíjí od podmínek lovu, pokud někdo má pro kulobrok využití, proč ne. Ale vždy bych dal přednost lehčí elegantní zbrani, což u KB je dělaný hlavně brokovou hlavní, takže 20/76 a baskulí. KB stavěné na baskulích ráže 12 budou vždy kopyta s vodovodní trubkou :-). Nechápu, proč domácí výrobce tuhle kombinaci s 20/76 nenabízí, teda vlastně chápu :-). Jinak nevidím rozdíl v tom, střelit lišku kulí nebo brokem, vzhledem k tomu, že dnes kožešina cenu nemá, je to úplně jedno a mnohem víc jde o to, jak dotyčný zbraň ovládá a umí s ní zacházet. Navíc, "liška kulí střelená, zlomení zlé moci znamená" :-). MS
Michal Emil Miklovič reaguje 31.5.2014 10:39
Pán Urban (23:29), pani Doležalová(05:44), máte pravdu, hovoria za Vás skúsenosti. S kulobrokom sa treba "zžiť", je to praktická zbraň, najmä v zmiešaných revíroch. Pán Driml, je to iba na Vás pre akú značku sa rozhodnete..., ale ak máte k tomu vzťah, tak si KB určite obľúbite a zažijete s nim veľa pekných loveckých zážitkov. Škoda, že "kožušinová zver" stratila svoju hodnotu, tam sa ten brok uplatnil super. Máme doma 4 ks KB, súpravu UB .222 Rem/12, max. spokojnosť, perfektná presnosť a sústrel aj hlavní ako aj sústrel s optikou, potom Brno 500 v kalibri 5,6x50R Magnum/12, no tu je "smrteľná" presnosť, náležitý zvukový efekt po vystrelení, niektorý druh streliva rýchlosť cez 1000m/s, takže má to "švih", fantázia na líšky či na postriežke, alebo posliedke. Ďalej Brno 500 .308W/12, to už na diviačiu zver, opäť maximálna spokojnosť. "Horšie" je to už s Brno 800 v kalibri .30-06/12, taktiež na diviačiu, kaliber opäť super, ale kvalita zbrane ako píše pán Urban, "trochu krok späť", vysoká "šína" nad hlavňami znemožňujúca osadenie montáže s podhľadom, na rýchle hodený výstrel s optikou 1,5-x krát, alebo inou, nevyhovujúce, aspoň pre mňa. Prajem Vám veľa zážitkov s KB a LaLZ !!!
Miroslav Novak reaguje 31.5.2014 10:14
Taky jsem s Vesnice,a zkušeností budem mít tak nastejno,podle věku,Pavle.
Pavel Oršulík reaguje 31.5.2014 10:05
Chlapci, chlapci. Miroslave a Laďo. Vždyť je to názorové fórum. To znamená, že každý sdělí svůj názor. Tak ho každému nechte, je to jeho pohled. Vy máte jiný, tak nemusíte shazovat zkušenost a její sdělení slečnou Erikou. My vesničané dokonce respektujeme názory zkušených myslivců z velkoměst Praha a Brno (nic jiného není o vás z tohoto webu známo). Zato Erika je zkušená myslivkyně, zkuste se podívat na její stránku.
Miroslav Novak reaguje 31.5.2014 08:54
Erika zas děla chytrou.
Laďa Novotný reaguje 31.5.2014 07:22
Eriko, co to píšete zase za pohádky, pokud máte na kulobroku optiku tak stihnete to samé, jako s kulovnicí, když vám liška vyleze pod žebřík a kule ji stihne taky a možná ještě o trochu dřív než ty vaše broky, za mě je v dnešní době kulobrok pouze hloupý kompromis.
Erika Doležalová reaguje 31.5.2014 05:44
Har alt - tak to si dovolím nesouhlasit. Taky jsem donedávna střílela pouze kulovnicí a nyní chodím víc s KB a spokojená jsem. Nezvyk to může být pro někoho, kdo chodí hodně naháněk na štont a je zvyklý dát dvě tři rány do tlupy, pak asi nebude stíhat přebíjet :-) Myslím si, žě větší "nezvyk" je to naopak, když je někdo zvyklý na kulobrok a najednou začne lovit s kulovnicí. Kolega, dlouholetý "kulobrokař", lovil s vypůjčenou opakovací kulovnicí, první ranou na šoulačce prase chybil a pak chtěl stůj co stůj tu flintu "zlomit" aby přebil :-) (nakonec to dopadlo dobře a poslední prasátko ještě stihl :-) Ano, liška se dá na 20 m střelit kulí, dá se to i na deset kroků.. Otázkou je, jestli se to podaří "technicky" nebo jak to nazvat. Ono když vám liška vyleze z lesa před žebřík a z těch deseti kroků na vás kouká, tak každý pohyb je problém. S KB ne, můžete po něm sáhnout a ikdyž liška samozřejmě někam prchá, tak - pokud to není zpátky do nepřehledného terénu - ty broky ji stihnou. Ale co uděláte s kulovnicí? Pomaličku ji zkusit vzít, přilícit.. Pokud liška vezme dráhu, tak je prostě pryč (pokud tedy lovci není jedno, jak to dopadne ale hlavně zastává názor liška se nepouští bez rány"..) Já třeba na zvěř v pohybu (kulí) nestřílím (výjimkou jsou naháňky, a to ještě musí jít o kratší vzdálenost a pomalejší pohyb :-) ani když je to "jen liška".. A o hmotnosti by se taky dalo polemizovat, zálěží na konkrétní zbrani. S kulovnicí jsem po hodinové šoulačce necítila rameno, s KB chodím klidně dvě tři čtyři.. hodiny a ani nevím že ho mám..
Zdeněk Urban reaguje 30.5.2014 23:29
Nejdůležitější je se rozhodnout, kolik do toho chceš investovat a jestli chceš pracovní, nebo reprezentativní zbraň, ale to už tu bylo napsáno. Já za sebe můžu říct, že jsem měl, nebo mám a vyzkoušel všechny kulobroky sériově vyráběné tenkrát v ČSSR a dnes v ČR. Každý kulobrok má své pro, ale i proti. Nejvíc mám naloveno s BRNO 500 a vyhovuje mně. Ale ne všechny brokové hlavně na těchto kulobrocích chodí dobře a padá to z nich, je potřeba odzkoušet a vybrat. Přednosti u 500 jsou nízká a tím elegantní baskule a závěr, který se nikdy nemůže hnout. ZH jako pracovní zbraň taky super a jedinečný na rozptyl kulového soustřelu. Za sebe tvrdím, že je to nejpřesnější kulobrok, díky kulové hlavni nahoře a tím blízské osové vzdálenosti hlavně a puškohledu.Dobře drží ránu. Při větším počtu ran se opotřebuje čep a začne hrkat. Vyšší hmotnost. BRNO SUPER taky dobrý, ale vyšší cena a vysoká baskule závěru a tím vyšší hmotnost zbraně. UB dobré krytí, o 2 cm delší hlavňový svazek. Při více ranách se opotřebí, začne hrkat v baskuli a musí se nechat stáhnout. BRNO 800 hodnotím jako nejhorší a je to místo pokroku vpřed o 3 kroky vzad. Levně dělaná zbraň, tak aby obstála konkurenci a je to na ní znát. Nemůže vžádném případě konkurovat svým totalitním předchůdcům. Toť moje poznatky, které se nemusí shodovat s vašimi zkušenostmi.
František Mlčoch reaguje 30.5.2014 22:58
Za mě kb Zh.Je to dříč!Jen s tou dvacítkou to bude horší.Dá se sehnat v dobrém stavu za slušné peníze a nemusíte se bát vlézt do houštiny,že ho odřete jako u značkové,podstatně dražší flinty.Navíc udělá stejnou službu!Hodně štěstí při výběru.
Jan Hryzák reaguje 30.5.2014 22:26
Nenech se uchlácholit řečmi o hmotnosti. Brodská kulovnice váží 3,3 kg a běžný kulobrok 3,4 kg, duralové baskule od Merkla, Haenela apod. do 3 kg. Pěkného ZH bych se vůbec nebál, jen to není v ráži 20.
Aleš Pastorek reaguje 30.5.2014 13:59
Hlavně se nenech "zblbnout" a nekupuj IŽ. Kolega ji má v ráži 308W/ 12 a střílí si to na 100 metrů, kam chce. Je to taková "celkom približná flinta". Měl to i u puškaře, puškař ladil, seřizoval, nastřeloval a verdikt zněl: "píchni to jako kolek k rajčatům a běž si koupit něco jiného".....je zde problém sladit soustřel kulové a brokové hlavně. Buď střílí jedna, nebo druhá. Obě dvě ne a ne. Má to nastřeleno na kulovou a brokem nestřílí.
Sojka reaguje 30.5.2014 13:32
Merkel 2011, broková v ráži 20/76, kulová cokoliv 7-8 mm. MS
Jan Slavětínský reaguje 30.5.2014 13:09
Prvně musíš mít představu o sumě,kterou do flinty dáš. Z Německa z komise se nechá sehnat pěkný Merkel nebo Sauer ze 70.let ,tj. zalištovaný svazek, vrchní šína,optika na dnešní dobu překonaná na suhlské montáži.Flinty kolem 30-35 tis. Pokud bys řešil novou optiku, flinta musí k puškaři a překopat montáž.Tj.další výdaje. Němci preferují ráže 7x57R,7x65R,8x57JR a 8x57JRS a s brokem 16/70. Ráži bych nechal až nakonec a nedával jí takovou důležitost. S kulí 7-8 mm universalní flinta. Nový kulobrok Merkel nebo Blaser to je holá flinta kolem 70 tis. +montáž + optika = "sto". Pokud chceš pracovní flintu na tahání, která ti splní ty samé požadavky, kup klasické a slušné ZH nebo UB,Brno 500.
Pavel Oršulík reaguje 30.5.2014 10:40
Záleží na tom, kolik chceš investovat. Já mám obojetnici BLASER SB2 r. 8x57JRS/20 76 Mag. Naprostá spokojenost.Před tím jsem měl ZH a UB. Tak tam byla pro mně vyšší spokojenost se ZH.
Laďa Novotný reaguje 30.5.2014 10:35
Být Vámi, tak rozhodně merkel (lehký krátký elegantní bezpečný)
Don Kreem reaguje 30.5.2014 08:07
Taky to mám stejně,doma dvě kulovnice ale pořád to chtělo kulobrok. Pořídíl jsem si UH.Brod 7x65/16 + výměnné hlavně a paráda.Většinu chodím jenom sním.
Erika Doležalová reaguje 30.5.2014 07:48
Máme Uh.Brod, 7x57R/16. Napínáček původně neměl, nechali jsme "dodělat". Pro mě nejčastěji nošená flinta, pouze když jedeme na divočáky, beru kulovnici, jinak všude tahám KB :-) (běžně se mi totiž stávalo, že když jsem seděla s kulovnicí, přišla liška na dvacet kroků :-)
Miroslav Novak reaguje 29.5.2014 22:43
Jedině ZH-výborna zbran.
Jan Horáček reaguje 29.5.2014 22:21
Měl by být lehký a měl by mít napínáček. Na značce až zas tolik nezáleží, spíše na finanční oběti. Se ZH mám jen dobré zkušenosti.
Michal reaguje 29.5.2014 22:15
Také jsem koupil brněnský BO 802 12/76, 30-06 spr. brod jej měl v akci za velmi zajímavé peníze, tak jsem pro něj šel. Solidní zpracování, osadil jsem jej 1,5-6 x 42. Ideál na šoulačku i na nějaký ten společný lov na černou.
Radek Vyhlídal reaguje 29.5.2014 22:15
ZH od 300 výše. Mám 7x57R/12, nejvíce prasat a lišek uloveno právě s touto zbraní a nejvíce hodin na rameni na šoulačkách a naháňkách :-), pro mě nejuniverzálnější zbraň.
Karel Daňhel reaguje 29.5.2014 20:57
Koupil jsem si Brno 802 6,5x57R-12 a jsem velmi spokojen.Pořídil jsem si ho ke kulovnici a je se mnou nejvíc venku.akorát s brokovou 20 budeš huř shánět.Přeji dobrou volbu.
Zdeněk Novák reaguje 29.5.2014 20:12
Kup si ZH 300 a budeš spokojenej taky jsem se vrátil ke kulobroku.