ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Říje 2014
Říje 2014
vloženo: 22.4.2017 13:43
autor: Petr Selinger

úlovky (svět)

Kamčatka 2016
Kamčatka 2016
vloženo: 3.6.2016 10:14
autor: Aleš Náhlý

trofeje

Tak se mi vrátili kamarádi ze Slovenska. :-)
Tak se mi vrátili kamarádi ze Slovenska. :-)
vloženo: 17.10.2014 10:51
autor: Pavel Číp

zvěř v přírodě

Že by chrutí ?
Že by chrutí ?
vloženo: 6.2.2015 08:50
autor: Děda z lesa

zbraně

Moje zbraně
Moje zbraně
vloženo: 17.3.2017 06:43
autor: stalmi

fotopast

Na újedi 3
Na újedi 3
vloženo: 26.10.2017 19:13
autor: Jiří Netík

myslivecké umění

Lovecký portrét
Lovecký portrét
vloženo: 1.2.2012 10:08
autor: Carpin
Statistika
  • 233455 fotek (18 dnes)
  • 7962 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8900 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749243 komentářů fotek (19 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294616 hlasování fotek (124 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37667 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Diskuze

kulovnice CZ 527 v ráži 7,62x39

Žaloudek Josef vložil 24.8.2014 11:18
Zajímají mě vaše osobní zkušenosti s touto zbraní v této ráži.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Pavel Urbánek reaguje 1.7.2021 21:15
Moje zkušenost s přesností je stejná jako uvádí Richard Czech - subMOA. Popravdě je asi zbraň přesnější než mé ruce a oči.:( Kupodivu i S&B FMJ mi chodí velmi přesně - dobrá tréninková varianta (přece jen o polovinu levnější než sako :)) Se S&B SP jsem se trochu potýkal se zavíráním - klika šla dovřít dooost ztuha. Naproti tomu sako gamehead šlo jako po másle. To Richard Czech: Nezkoušel jste prosím měřit rychlost saka?
Richard Czech reaguje 26.6.2021 13:41
Tak už 527 mám taky.Překvapila přesností s náboji Sako ve 100m rozptyl do 30mm.Originál nástřelný list z CZUB je na 50 m s rozptylem 14mm s náboji SaB SP.Myslím že CZUB odvedla dobrou práci!
Pavel Urbánek reaguje 11.6.2021 14:08
Dobrý den, zkoušel prosím někdo z majitelů této karabinky střílet SAKO gamehead přes hradla? Zajímalo by mě jak se (orientačně) změní úsťová rychlost v delší hlavni (470 mm vs SAKO test barrel 420 mm).
Miloš Nejezchleb reaguje 1.2.2021 18:05
Zkušenosti po dvouch létech.Po ulovení asi 80 ks zvěře. Vživotě jsem neměl v ruce zbraň po které srnčí, asi40kusů, tak zůstávalo v ohni. Nejdál mě srnec odešel 4 kroky.U černé(30ks) je to horší ale asi asi polvina v ohni, zbytek do 60m za slušného barvení.Lišky samozřejmě taky neodchází. Jeden kus vysoké rána na plíce odskok asi 60m.Vsšechna zvěř prostřelena. Vše náboji SAKO.Lovu zdar kolegové.
Petr Tichý reaguje 13.10.2019 01:11
Dobrý den, tuto kulovnici vlastním už dlouho, postupem času už lovím jen s ní. V honitbě lovíme srnčí dančí a černou. Se zvěří jelení zkušenost nemám. Pro lov používám převážně náboje sako které fungují asi nejlépe (což už jsem ostatně psal i v jiné diskuzi o této ráži). Většina mnou ulovených kusů zůstává v ohni nebo pár metrů od nástřelu a po barvě ji vždy spolehlivě dosledujete i bez psa. Zvěř spolehlivě značí i barví. Nicméně je pravda že tato ráže není pro zbrklé střelce, ale při pečlivě zvoleném zásahu v rozumné vzdálenosti bude lov vždy úspěšný. ( já osobně lovím od 50ti do 140m přičemž za úplně optimální bych považoval vzdálenost 70 až 100m)
Miloš Nejezchleb reaguje 16.8.2019 17:19
Moje první zkušenosti. Po prvních 9ti ranách v revíru. 4 lišky od 50m do 150m v ohni, 3 srnci 50 až 120m v ohni, 2ks černé první lončák 50kg rána na játra odskok asi 40m,druhé sele 20kg rána na komoru vzdálenost 70m v ohni.Úžasná šetrnost ke zvěřině. Lehká,ovladatelná a kupodivu velmi účinná.Používám SAKO. Vžádném případě nelituji, že jsem ji pořídil.
Tig reaguje 12.4.2019 04:37
Zdravím,nemáte prosím někdo metrické balistické tabulky pro Hornady SST? Nedaří se mi je najít. Našel jsem pouze v anglických mírách. Zajímá mne především ONV pro tento náboj a vzdálenost 50m pro nastřelení na ONV.Děkuji.
Žaloudek Josef reaguje 24.2.2019 18:15
Tak až budete mít první zkušenosti z lovu tak dejte vědět. Budete určitě spokojený: Přeji hodně loveckých zážitků.
Miloš Nejezchleb reaguje 24.2.2019 09:33
Už je doma.A nástřel na 50m do záslepky, surer.
Žaloudek Josef reaguje 7.2.2019 07:37
Ona tam bude nejhorší ta kombinace "hlava ruce". Není to ráže pro "bezhlavé" střílení typu tak to teda zkusím.Ale to by mělo platit pro všechny ráže.
Jan Slavětínský reaguje 6.2.2019 09:51
Kulovnička se mi též líbí, nic proti ní, ale po letošní sezoně, co jsem měl možnost vidět a účastnit se dění kolem, tak říkám, tento náboj na černou né. Na černou v běhu a s adrenalinem je to náboj slabý. Když se k tomu přidá ,jak říká kolega níže ,hlava a blbé ruce, je to nešťastná kombinace .
Žaloudek Josef reaguje 4.2.2019 14:59
Zdeněk Hodina,děkuji pane kolego za věcnou odpověď.Plně s Vámi souhlasím. Kulovnička šikovná,výborná na šoulačky,protože je lehká, je krátká a dobře se s ní uvnitř kazatelny manipujuje. O účincích této ráže nemá cenu psát,protože kdo nevyzkoušel nebude asi věřit. Já jsem postavil silnější ráže do trezoru do kouta. Lovu lesu.
Zdeněk Hodina reaguje 14.1.2019 19:03
je mi fakt smutno z toho, co tu někteří předvádíte. Útoky, urážky a při tom otázka zněla myslím dost jasně: zkušenosti s touto zbraní v této ráži. nikdo se neptal na původ ráže, ani na názvosloví. zkusím odpovědět bez invektiv. Kulovničku jsem několikrát viděl na společných lovech a to také u toho hezčího pohlaví. Po nějaké době jsem si jí také pořídil a jsem opravdu mile překvapen. Lovím u jedné správy Vojenských lesů a statků v Doupovských horách. nakoupil jsem podle rady zkušenějších střelivo S/B a SST Hornady. můžu potvrdit již popsané. S/B většinou prostřeluje, zvěř velice dobře značí i barví. Většina zůstává do 20ti metrů. SST neprostřelují a zvěř se většinou láme v ohni. Ale pak je otázka, jak vypadá po stažení deky. Lovil jsem s ní cca 8ks sičí, vč špičáků, kolem 15 ks černé od selat do kusu 104 kg na háku, dva evropský špičáky a 4ks srnčího. Veliká spokojenost. zbraň líbivá, lehoučká, výborně vyvážená. bez zpětného rázu, výstřel nevyplaší tři okolní honitby a střelivo za hodně příznivou cenu. Spoušť je jemná i bez napínáčku. s dobře zvolenou optikou krásně sedí. pažba LUX ladí s kratší formou karabiny. jednoznačně hodně povedená zbraň v rukou klidného střelce. jinak používám 6,5x55se, 8x57JR, 8x50R Mann, 22VMR a tato flintička se výborně zařadila mezi mé oblíbené. A je mi fakt jedno, jestli ráže vznikla z náboje samopalu, nebo útočné pušky. ZH.
Žaloudek Josef reaguje 19.2.2018 18:28
https://www.youtube.com/watch?v=SCjqOm5BBkw&t=152s
Josef Vyskočil reaguje 30.9.2016 19:46
Milošu to na muflony moc platit nebude.
Miloš Nejezchleb reaguje 30.9.2016 12:57
Také o ní uvažuji.Jen nevím co do ní ládovat.Ona ta SAKA jsou občas problém sehnat.
Josef Vyskočil reaguje 16.3.2015 20:59
No to máte zajisté pravdu, ale které opravdu fungují jak mají ? :-)
Karel Kolář reaguje 15.3.2015 22:07
Na lidi byla vymyšlená valná většina kulových ráží. Namátkou 7x57 Mauser, 8x57 kterákoli, 30-06 Spring., 308W, 6,5x55 Sved., 223 Reming. a mohl bych pokračovat skoro do nekonečna. Snad jen 7x64 (7x65R) nebyla prvoplánovaně pro vojenské účely. To byla tzv. lesnická ráže vyvinutá panem Wilhelmem Brenneckem a daná do oběhu po 1.svět. válce. Spekulovat o tom co bylo a co nebylo určeno na lidi je scestné. Záleží na tom, kdo tu kterou zbraň drží v ruce. 7,62x39 je skvělá vyvážená ráže, která "nekope" a přitom v rukou rozumného a uvážlivého lovce je to náramně účinná kulovnice. Pan Kalašnikov byl koumák :-)!
Josef Vyskočil reaguje 15.3.2015 19:24
Podle mě je to vymyšlený na lidi a tak by to mělo zůstat, je spousta podobných loveckých ráží tak proč experimentovat snad na střelnici.
Žaloudek Josef reaguje 15.3.2015 09:37
vraťme se raději k té kulovnici,třeba přesnost střelby.
Václav Kovanda reaguje 13.3.2015 22:07
Asi tak ,už se na to vy....
Josef Voborník reaguje 13.3.2015 20:49
Plně automatická ruční zbraň s uzamčeným závěrem je z hlediska odborné terminologie útočná puška, ať jde o americkou M 16, ruský Kalašnikov nebo náš SA-58 bez ohledu na to, jak bude to koktavé železo nazýváno. Samopal má zpravidla uzavřený, neuzamčený závěr na méně výkonný, většinou pistolový náboj. Jako typické představitele této kategorie lze namátkou jmenovat např. legendu 2. světové války PPŠ, naše "pumpičky" a od nich ovozený "židovský klacek" Uzinebo nejmenší samopal světa, náš SA 61, mezi teroristy velice oblíbený škorpion. A co se týče terminologie - myslím, že mimo skutečně odborná pojednání na tom nemusíme bazírovat, vždyť např. v amerických westernech se často běžnš mluví o pistolích, ač jde o revolvery.
Václav Kovanda reaguje 13.3.2015 18:23
Koukám že každej kdo si myslí něco jinýho než Har alt,je hňup.
František Bezpalec,Mgr reaguje 13.3.2015 15:39
Melte si co chcete. Pro nás starší co neměli modrou je a bude Sa vz.58 pořád samopal a patron do něho samopalová patrona. Tak to je a tak to bude.
Kamil Plíšek reaguje 13.3.2015 08:49
Har alte piš až pochopíš rozdíl mezi historií a terminologií, děkuji. To, že soudruzi tehdy rozhodli, že se útočná puška bude nazývat samopalem neznamená, že je to samopal.
Milan Jirmann reaguje 12.3.2015 10:16
Tak na zbraně z II. světové války jsem zapomněl. Jinak k tématu. Myslím si, že kulovnice CZ 527 Carbine v ráži 7,62x39 je poměrně povedená zbraň naší zbrojovky a dá se s ní lovit veškerá u nás žijící spárkatá zvěř. LOVU ZDAR!!!
Václav Kovanda reaguje 12.3.2015 10:13
Pro pana Jirmanna.Pan Kovanda byl na vojně 78-80.Ořechov u Brna.PVO.
Kamil Plíšek reaguje 12.3.2015 09:44
Omyl pánové, pojem útočná puška, neboli sturmgewehr byl znám už za II. světové války, známý pod zkratkou Sgt. 44, na upravené puškové náboje 8,22x33. Kolega Kovanda pouze použil současnou terminologii. Za hňupa je tu pouze Har alt.
Milan Jirmann reaguje 12.3.2015 09:37
Pan Kovanda je začínající myslivec, který na vojně asi nebyl a pouze si nastudoval článek z Wikipedie, kde píší - Samopal vzor 58[1] (dále jen Sa vz. 58) je československá resp. česká samočinná puška určená k ničení živé síly a lehce obrněných cílů. Pracuje na principu odebírání plynů z hlavně a může střílet jednotlivými ranami, dávkou nebo plně automaticky. Používá puškový náboj středního výkonu 7,62 × 39 mm vz. 43, zásobník je konstruován na třicet nábojů. Je ve výzbroji Armády české republiky, slovenské armády a policejního sboru. Terminologicky nesprávně se vzoru 58 říká samopal, přičemž podle současné terminologie jde o útočnou pušku. Samopaly používají pistolové střelivo. Já jsem byl na vojně v letech 1982-1984, to je trochu v jiné době než uvádíte a tam nás učili, že označení SA znamená samopal, takže pro mě samopal a tím i samopalový náboj a nevidím v tom nic špatného. Útočné pušky měli v té době pouze imperialističtí vojáci a používali v nich náboj 7,62 NATO (308Win.) a 5,56 NATO (223.Rem). LOVU ZDAR!!!
Václav Kovanda reaguje 12.3.2015 09:06
Har alt -asi každým coulem gentleman že? Z Amrdolova...
Václav Kovanda reaguje 12.3.2015 09:00
Nevím,možná je to tak že v padesátých a šedesátých letech se ještě nepoužíval termín útočná puška a vše co střílelo dávkou,se krom kulometu označovalo jako samopal.Skutečný samopal není nic jiného než plně automatická pistole.
Michal Findra reaguje 11.3.2015 14:39
pre Har alt:definícia samopalu:http://sk.wikipedia.org/wiki/Samopal a definícia SA 58: http://sk.wikipedia.org/wiki/Samopal_vzor_58
Václav Kovanda reaguje 10.3.2015 20:12
No ,já jsem sice začínající myslivec,takže nechci dělat chytrýho,ale rozesmějou mě ty řeči o samopalové ráži.Padesát osma je ůtočná puška a náboj do ní je krátký puškový náboj.Klasický samopal je na pistolový náboj.
Miloslav Hanzal reaguje 23.1.2015 10:45
Je to marný, je to marný, je to marný, Dafino, některý lidi holt nepřesvědčíš.Zatím se na tomhle vlákně vyvíjí diskuse celkem v poklidu, tak přidám pár slov. Pro kritiky téhle ráže (potažmo CZ 527 v téhle ráži) jen toliko - pokud si chceš s touhle ráží zastřílet na střelnici, pak snad s nějakým klonem SA a vojenským střelivem z výprodeje, a když už bych chtěl střílet s Carbínou, tak snad s Barnaulama (do 7 Kč za kus), či podobně levným střelivem na střílení "do meze" (i když s Barnaulem to srnčí trefím taky ...). A pokud někdo žehrá na malý výběr ve střelivu, pak můžu doporučit střelivo přebíjené, v relaci 12 - 20 Kč dle použité kuličky, např Hornady nejsou špatný). Ještě k vhodnosti téhle ráže, např. na černou. Znám kolegu, kterému odcházelo z nástřelu každé druhé prasátko. Ale tam byl spíš problém v jeho Ižce rusandě. A když se k tomu přidají blbý ruce (někdy i hlava), tak to je blbá kombinace ... Další kolega, vlastník Zetky 6,5x57 (nic proti zetkařům!...)za dobu co ho znám, 3 prasátka zakopával (nedohledaná, či spíše dohledaná nemyslivci). Přešel na patrony od RWS, 70 Kč za kus... nedavno přešel na 7x64, jeho první prasíko touhle ráží - šel opět s lopatou zakopávat. Takže jak říkám, ty ruce ... že, Dafino ... M.H.
Josef Hanzlík reaguje 22.1.2015 20:21
Tak jsem si do výčtu zvěře ulovené touto zbraní připsal začátkem zimy daňče,sele 40kg,danělu a muflona(je u preparátora)a prý je zlatý.Ten beran loven na šedesát metrů,prostřelen,patrně z obav o trofej jsem ránu tlačil dozadu,takže plíce a játra,odešel 40m.
Miloš Řeháček reaguje 22.1.2015 10:26
Máme lesní honitbu, takže střílet dál jak 150 m je skoro nemožné. Měl jsem 308W také, takže vím co tato ráže dovede. Vysoká mně po této ráži tak neodchází, jako po 308W a myslete si co chcete, mám to vyzkoušené. O šetrnosti ráže ke zvěřine polemizovat vůbec nebudu, protože jsem zatím šetrnější ráži neměl (308W, 7x57R, 7x57, 8x57JS). Já taktéž nikoho přesvědčovat nehodlám. Já vím co tato ráže a kulovnice dovede a mně naopak nikdo nevyvrátí, jak to je špatná volba k lovu.
H.J. reaguje 22.1.2015 09:29
Já tuto ráži nemám, ale dovolte mi jednu otázku - cena střeliva sako je +/- 28 kč/kus, za tyhle peníze již můžete mít v podstatě všechno ostatní od 7x64,308w atd.všechny tahle ráže nabídnou podle mého nesrovnatelně výhod. Já jsem o téhle ráži uvažoval, ale pouze kvůli levnému střelivu, pro použití na střelnici. Chodím v průměru jednou za měsíc na střelnici s 308w, dám zhruba 20 ran tedy za rok +/- 6000. 7,62x39 mě lákala jen pro cenu střeliva - 3kč, pak se ta flinta za tři roky v podstatě zaplatí. Nosit jí do lesa s patronou za 28kč a přemýšlet jestli zvěř není už dále než 150m , to mi příde vážně zbytečnost. Rozhodně jsem se nechtěl nikoho dotknout, je to jen můj názor. Lovu zdar.
Miloš Řeháček reaguje 22.1.2015 08:00
Škoda kolego Mišeli, že jste byl skrblík a kupoval střelivo, které je v této kulovnici špatné. Já do toho dávám od začátku Sako a nemám jediný problém. Vůbec s Vámi nesouhlasím a ani se nehodlám dohadovat. Já, otec, kamarádi vědí co a jak s tím střílím a takovýto negativní názor určitě nemají. Vlastním tuto kulovnici a ráži 7 let. Mám však hranici do 120 m. Je to úsměvné co píšete :-))))
Žaloudek Josef reaguje 21.1.2015 17:48
Díky za poznatky,zajímala mě spíš zbraň,než tato ráže.Mám jí vyzkoušenou v jednušce a zatím jsem neměl problém s nalezením uloveného kusu.Je pravda,že na silnější kus třeba černé bych asi nestřílel,ale prase 40 kg není problém,viz foto,střelivo geco 9,7g střeleno na 40 m odešlo z nástřelu asi 40 m.Foto ihned po nalezení-výstřelová strana
Mišel reaguje 21.1.2015 16:44
Po přečtení těchto příspěvků mi to nedá připojit svoji zkušenost s touto zbraní, kterou jsem měl 1 rok. Velmi lehká, příjemná do ruky, přesná, obratná pohotová. Prostě na ovládání a nošení ideální flinta. Ale po praktických zkušenostech se třemi druhy střeliva - SB, PMC ..., a ulovení, nebo spíš dosledů několika kusů srnců, srnčat, slabší dančí zvěře, lončáka a na 40 m střelenou laň těsně za lopatku, která absolutně neznačila, nebarvila a kdyby ji sousední střelec neulovil 7padesátsedmičkou ránou 10 cm vedle té mojí, nikdy bych nezjistil, že to byla komorová rána. Závěr: po zkušenostech šla tato zbraň ihned z domu a už nikdo mě nepřesvědčí, že tato ráže je na většinu spárkaté zvěře vhodná. Je slabá, nemá dostatečný výkon a šokový účinek a na větší zvěř je hazard s touto zbraní střílet. Střelivo SB i PMC se chovalo u slabších kusů jako celoplášť, pokud došlo k průstřelu, tak dírka-dírka, u větších kusů střele nezbyla energie k deformaci a výstřelu. Toť jenom moje osobní zkušenost s touto zbraní, netvrdím, že například se střelivem SAKO, které už jsem nevyzkoušel můžou být výsledky jiné. Tuto zbraň však považuji vhodnou pouze na škodnou, event. slabé kusy spárkaté zvěře. Jinak myslivost aktivně provozuji 30 let, takže už mám v tomto směru něco za sebou ...
Miloš Řeháček reaguje 31.8.2014 07:44
Jednoznačně Sako !!!!!
Žaloudek Josef reaguje 30.8.2014 20:52
když už mluvíme o těch nábojích.Který se Vám nejvíce osvědčil v této ráži???
Josef Vyskočil reaguje 28.8.2014 23:51
Přesně to tvrdím také s tím výkonem.
Sojka reaguje 28.8.2014 18:22
Výkon náboje jako takový nemá s rukama nic společnýho. Jinak všichni, co měli možnost vyzkoušet, tak chválí náboje Sako. Zkoušel jsem tehdy SB, MFS a Wolf, z těhle tří bylo na přesnost nejlepší SB. MS
Milan Jirmann reaguje 28.8.2014 15:54
Ne, já ji osobně nemám, ale má ji můj kolega Miloš Řeháček a vidím co s ní uloví. Opravdu mu to prostřeluje lončáky i vysokou, ale to je o střelivu. Je pravda, že střílí převážně v lese a do 100m. Jak jsem již napsal, záleží na tom, kdo ji má v ruce. Já osobně bych se nebál si tuhle kulovnici pořídit, ale nepořídím, protože už tu "svoji" mám a tu měnit nebudu. LOVU ZDAR!!!
Sojka reaguje 28.8.2014 14:18
Pane Jirmann, já z toho jednoho prasete taky žádné závěry nedělám. Mimochodem, vy tuhle flintu máte nebo s ní máte nějaké zkušenosti? MS
Jan Slavětínský reaguje 28.8.2014 14:04
Já mám k této ráži a patroně averzi ještě z doby vojenské služby. Stále mám před očima tu balistickou křivku svítících střel na 300m vzdálené figury. Ale to nic nemění na šetrnosti náboje do 100m na spárkatou. Prostě porevoluční vymetání vojenských muničních skladů vedlo k tomu, že se tento náboj pustil do civilu a k tomu ,aby to lidé měli čím vystřílet, bylo potřeba postavit flintu. To vedlo k výrobě carbinky. Je to kulovnička oblíbená psovody v lečích a dokonce i lesáky, kteří to vozí denně v autě jako pracovní lehkou flintu. Výhody i nevýhody zde řekl Milan.Lovu
Milan Jirmann reaguje 28.8.2014 13:49
Kolego Sojko v myslivosti se může stát všechno možné i nemožné. To, že se lončák neprostřelí na tak krátkou vzdálenost není nic neobvyklého i u některých silnějších ráží. Jste si jistý, že ten lončák byl střelen na komoru? Pravda je ta, že u této ráži to je o výběru střeliva a myslím si, že to je vyhovující ráže na všechnu naši lovenou zvěř, ale musí to mít v rukách rozumný člověk. LOVU ZDAR!!!
Sojka reaguje 28.8.2014 12:54
Tak aby to tu nebyla jen samá chvála :-) na tuhle flintu a patronu:-), tzv. malou osmičku:-). Měl jsem jí asi rok a půl, střelil jsem s tím pár kusů srnčí, nějaký sele a lončáka. Krátká, lehká, operativní, rejdná flinta, hlavně díky váze a délce hlavně,příjemné střílení, minimální zpětný ráz, bez výrazného poškození zvěřiny, na šoulačku perfektní. Nevýhodu vidím v celkem malém výběru střeliva (střela). Do 100 m dobrý, na jelena bych si to nevzal, tak nějak jsem měl celou dobu pocit, že jsem trošku "undergunned" pro případ těžší zvěře, líbí se mi průměr střely, váha, rychlost, ale tak nějak ze zkušenosti podvědomě dávám přednost výkonějším rážím. Ale flintě jako takové těžko něco vytknout, snad přesnost na větší vzdálenosti, což je spíš otázka střeliva. Předloni jsem dělal dosled prasete(lončáka), kolega, který s tímhle střílí leta a celkem bez problémů, střelil lončáka na komoru, cca na 25 m. Prase neprostřelené, barva na nástřelu a ve stopní dráze (hodně), dosled v noci ukončen bez psa cca po 200 m (na sněhu) s tím, že ráno vezmu psa a dosled dokončím. Ráno jsem šel po stopě cca 1 km, prvních cca 500 m výrazně pobarvená stopní dráha, prase šlo po vekslu, postupně po vrstevnici do údolí, následně se chytlo, šlo nahoru, cca po 1 km přestalo barvit, vstřel se zatáhnul, pes na volný hledání bez výsledku. Podle mě je tahle patrona dostačující do 100 m na srnčí, sele, škodná, lončák už je hraniční, prostě zvěř nad 50 kg je podle mě limit. Pár úspěšně střelených kusů ve větší hmotnostní kategorii nic neznamená. Berte to jen jako moji subjektivní krátkou zkušenost. U mě celkově tahle flinta za 1, u patrony je potřeba neriskovat u těžší zvěře. MS
Laďa Novotný reaguje 28.8.2014 11:48
Opět debata jak má být 1* Dle mého názoru je tato ráže dostatečná na černou (70kg), srnčí a škodnou, takže pro našince úplně vyhovující, samozřejmě na nějaký daleký střílení to asi nebude, ale jinak proč by ne.
Josef Vyskočil reaguje 27.8.2014 22:21
Jestli ti to nedošlo, tak sis odpověděl sám, ale to už je pro tebe vyšší matematika chápu. Tady máš tu odpověď ještě jednou "Všichni tady mají s touto ráží docela dobré zkušenosti, jen ty tady plácáš své ničím nepodložené úvahy a jsi zatvrzelý proti této ráži, protože nejspíš budeš ten typ myslivce, který odmítá cokoliv nového
Josef Vyskočil reaguje 27.8.2014 18:12
O´Copnnore větu : nejspíš budeš ten typ myslivce, který odmítá cokoli nového jsem si nevymyslel psal si jí ty a nikdo jiný, když už si nepamatuješ co píšeš, tak alespoň neurážej, stejně ti to moc nejde, akorát ukazuješ svou slabost a Dravene tobě jsem už jednou napsal, že mne nemůžeš urazit chudáci jako ty, by měli mít na těchto stránkách zvláštní sekci s názvem Blbečci v akci.
Josef Vyskočil reaguje 27.8.2014 13:35
Ty jsi vážně komik O´Copnnore, můžeš mě vysvětlit co je na této ráži nového ??? Co se týče mého střeleckého umu mě to stačí a co si myslíš ty je mě srdečně jedno
Stanislav Tinavský reaguje 27.8.2014 12:08
Ještě nutno dodat, že všechny kusy ulovené zvěře byly prostřeleny.
Stanislav Tinavský reaguje 27.8.2014 11:50
Tak se také podělím o nikterak bohaté, nicméně praktické zkušenosti s touto flintičkou v uvedené ráži. S touto flintičkou mi bylo dopřáno ulovit jednu lišku na vzdálenost 70m ( v ohni), Tři kusy jelena siky. První na 25m, značil komorovou ránu, prudce vyrazil a po cca 20 metrech zastavil klesl k zemi a zhasl.Druhý střílený na 70-80m, opět ukázkové značení komorové rány, odběhnutí cca 40m za opravdu výrazného barvení, zlomení se a zhasnutí a třetí na 120m také značil, odběhl cca30m a shasl. Po té uloven beran na 60m, seběhl cca 50m z kopce na kraj lesa kde zhasl (barvy ve stopní dráze dostatek). Tři srny 60,80 a 45metrů v ohni, laň siky na cca 45-50m v běhu po 35metrech zhaslá(barvy dostatečně).Jeden srnec na 60m popošel 10m klesl k zemi a zhasl. Dva kusy černé 45 a 64kg na vnadišti na vzdálenost 45m dosledovány po 40 metrech(psa nebylo potřeba).Krom laně a srnce (loveno střelivem PMC) bylo vše ostatní loveno střelivem MFS 11,4g Hp. Toť mé osobní zkušenosti s kulovnicí v uvedené ráži.Váha, obratnost a příjemná střelba.(na rozumnou vzdálenost). Lovu Lesu!!
Josef Vyskočil reaguje 26.8.2014 23:55
"Mám s ní uloveno 14 prasat od 35ti do 100kilogramů" To jsou Vaše slova, ne moje pane Hanzlík, ale pro Vás asi nejsou 100kg prasata ještě dosti vyspělá. Jak říkám určitě se s tím dá střelit cokoli, ale to jde i tím remingtonem, ovšem za jakou cenu pár jelenů jsem po rem. dosledoval ostatně jednoho i po té slavné 7,62X39. Také s Vámi nehodlám diskutovat o vhodnosti lovu touto ráží, pane Hanzlík, protože já na rozdíl od Vás, mám tuto otázku dávno vyřešenou.
Petr Decsi reaguje 26.8.2014 22:34
Nepřekvapují mne názory pana Vyskočila.Za dobu co carbínu mám jsem jich slyšel několik,ale pouze od lidí,kteří ji nikdy neměli.Dovedu pochopit,že každý chválí jen to svoje.Každá lovecká ráže má svoje klady i zápory.Záleží na každém,co si zvolí.Výběr je v dnešní době slušný.Zajímalo by mne,jaký máte názor na dříve poměrně oblíbené ráže 222 Rem.apod..Já nikdy tento kalibr neměl,ale nepropaguji jej ani nezatracuji.Na vojně jsem byl u strážní roty a měl prakticky ob den službu při střežení vojenských objektů.Z toho vyplívaly každý týden povinné ostré střelby.To Vaše přirovnání samopalu k lovecké kulovnici je mimo mísu.Je velká škoda,že tato ráže nebyla povolena k lovu spárkaté zvěře už dříve.Srovnávat celoplášť s polopláštěm nejde.
Josef Hanzlík reaguje 26.8.2014 21:57
Pane Vyskočile všiměte si,že o vyspělé černé zde mluvíte pouze vy.Uveďte laskavě tedy ty Vaše zkušenosti,které máte s carbinou v samopalové ráži.Jsem přesvědčen,že hovadiny plácáte pouze Vy a ty Vaše zkušenosti nejsou vůbec takové,jaké zde deklarujete.Tím končím diskuzi s Vámi.
Josef Vyskočil reaguje 26.8.2014 17:06
Draven mě neurazíš. Pane Hanzlík, už jsem toho v životě viděl hodně a opravdu ze zkušenosti vím (jsem si naprosto jistý !!), že tato ráže je prostě SLABÁ na vyspělou černou a o vysoké ani nemluvím. Říkejte si co chcete lovte si čím chcete je mě to úplně jedno, ale nevnucujte mě takové hovadiny co tady plácáte.
Josef Hanzlík reaguje 26.8.2014 15:22
Pane Vyskočile,p.Žaloudek se ptá na zkušenosti s uvedenou zbraní,které vy evidentně nemáte.Jak s ní,člověče,můžete porovnávat samopal,který má jiné technické záležitosti,munici,která se v něm používá a je absolutně rozdílná od lovecké,používané v carbině?Jak můžete takto kategoricky zatracovat jedno a prosazovat jiné,když nemáte vůbec ponětí,jak který člověk loví?Nikdo se tu neptal na tabulkové hodnoty munice,nýbrž na zkušenosti.Pokud jsou tedy blázni ti,co s touto zbraní a ráží loví černou a vysokou,to v praxi s dobrými výsledky a pak logicky chytří ti,co si pouze myslí a své myšlenky vnucují ostatním,tak pak Vás srdečně zdraví a lituje blázen J.H.
Josef Vyskočil reaguje 26.8.2014 14:44
A kusů ulovených 8x57 v četně srnčat jsem viděl taky dost a nebylo to vždy jak píšete, ale souhlasím, že na srnčí jsou vhodnější ráže respektive náboje.
Josef Vyskočil reaguje 26.8.2014 14:41
Tohle asi nemá cenu, už jsem toho v životě viděl hodně a zkušenosti se samopelem tudíž s touto ráží má snad každý chlap. Tabulkové hodnoty nepřečůráte, ale jak říkám na srnčí a škodnou to může fungovat, i když já bych zvolil jinak to je vše co jsem chtěl říct nevím proč se hned čertíte.
Petr Decsi reaguje 26.8.2014 09:32
Pane Vyskočile,Vy máte s konkrétní ráží praktické lovecké zkušenosti,ža ji takto zatracujete.Já jsem,už čtvrtá generace myslivců v naší rodině a díky tomu jsem už"nejaký"ulovený kus viděl.Můj 75 letý otec s myslivostí začínal v roce 1964 si nejednou pochvaloval srnčí ulovené touto ráží.Děda si v roce 1947 koupil brněnskou Z v ráži 8x57JS.Nepřál bych Vám vidět ulovený dospělý kus srnčího touto ráží(natož slabé srnče).Souhlasím,že k lovu dospělé jelení a černé jsou vhodnější výkonější ráže,ale záleží na vzdálenosti a schopnostech lovce.
Miloš Řeháček reaguje 26.8.2014 08:43
Kolego, na Vás sedne české přísloví, které rád používám : " bav se s ..... o sobotě, když jde v pátek na porážku" , :-))))
Josef Vyskočil reaguje 25.8.2014 22:59
Jen blázen může zakoupit tuto zbraň ve z hora uvedné ráži, za účelem lovu jelenů, na srnčí a škodnou prosím, ale i tak si myslím, že jsou daleko vhodnější ráže.
Miloš Řeháček reaguje 25.8.2014 08:10
Taky se připojím. Já ji mám 8 let a mohu potvrdit, co píšou kolegové. Mám s ní 5 jelenů a nejdál 30 m od nástřelu, černá prostřelená každá. A co u této ráže a kulovničky velice chválím je šetrnost ke zvěřině. Teď jsem sehnal od kamaráda galašku v ráži 7x57, ale Carbinka z domu nepůjde, to je pohodářská kulovnička. Střílel jsem Sako, ty jsou supr, ale nechal jsem do toho přebít 11,7 siery, ale ještě nevyzkoušel, tak uvidím. Kup ji, uděláš dobře.
Petr Decsi reaguje 24.8.2014 23:29
Po přečtení spodních příspěvků jsem se rozhodl potvrdit slova kolegy Hanzlíka.Já tuto zbraň vlasním více než 10 let.K mojí škodě s ní mám ulovenu jen srnčí a lišky.Lovu černé se nevěnuji nebo jsem na ní neměl štěstí.Carbína je velice příjemná na nošení i manipulaci na kazatelně či žebříku.Dříve jsem měl brněnskou ZG,ale od mých prvních začátků s myslivostí jsem chtěl tuto verzi CZ 527,která v tu dobu ještě nebyla povolena k lovu spárkaté zvěře v ČR.Zásobníková verze mi vyhovuje lépe než schránková(např.ZG).Někteří kolegové při pohledu na tento náboj tuto ráži zatracují,ale při tom s ní nemají žádně praktické zkušenosti.
Josef Hanzlík reaguje 24.8.2014 23:02
Na rozdíl od těchhle teoretiků,kteří povyšují svůj názor nadevše,jsem tuto kulovničku zakoupil před dvěma a půl roky.Mám s ní uloveno 14 prasat od 35ti do 100kilogramů,dva kusy holé daňčí,lišky a srnce.Tu spárkatou ve sto metrech,prasata kolem třiceti až osmdesáti metry.Jsem oprávněn tuto zbraň hodnotit?Napíšu tedy toto:jednoduchá,krátká,nepřekáží,lehká a pro mne líbivá.Účinek na zvěř při lovu do sta metrů.Černá-porovnatelné s třistaosmou,někdy v ohni,jindy si kousek poodejde,daňčí ve sto metrech prostřelená,v ohni,srnčí taktéž.Dobře funguje i naše střelivo(8g).Sako mi připadá razantnější.Za těch dva a půl roku jsem třistaosmu měl venku snad jen dvakrát,to když se dal očekávat lov nad sto metrů.Jo a přesnost-na 85 metrů trefím terčovou záslepku a na sto metrech jsem výškově přesně,stranově v pěti centimetrech,ale nejsem odstřelovač.Možná to flintička dokáže líp!
Žaloudek Josef reaguje 24.8.2014 20:16
děkuju za příspěvky.Zajímala mě spíš zbraň,nikoliv ráže,tu mám vyzkoušenou v jednušce a jak píše kolega R.Petera s výkonem jsem byl mile překvapen.(lovím ještě s 308W,takže můžu srovnat i se silnější ráží).Zajímá mě spíš samotná zbraň jak jste s ní kdo spokojený.Ale díky všem za příspěvky
Rudolf Petera reaguje 24.8.2014 17:41
Smysl této ráže vidím maximálně na lov na blízko. Ikdyž...nevím, no. Na druhou stranu loví s tím u nás jeden a výsledky neskutečné. Takže jde hlavně o to nemít nas..áno v rukách a v hlavě. Jinak kdyby stály všechny náboje 22,-Kč...tak si pískám. Mám ránu za 90,-. Ale co, nikdo neříkal, že je to levný koníček.
Žaloudek Josef reaguje 24.8.2014 11:21
Děkuju za Vaše praktické zkušenosti.