ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Lišák
Lišák
vloženo: 13.1.2020 06:02
autor: Josef Vršan

úlovky (svět)

Po roce v Rakouských alpách
Po roce v Rakouských alpách
vloženo: 23.10.2020 19:35
autor: Václav Bartoněk

trofeje

Tak se mi vrátili kamarádi ze Slovenska. :-)
Tak se mi vrátili kamarádi ze Slovenska. :-)
vloženo: 17.10.2014 10:51
autor: Pavel Číp

zvěř v přírodě

Už by měl shodit
Už by měl shodit
vloženo: 11.3.2015 07:42
autor: Děda z lesa

zbraně

Nůž vyrobený tátovi k narozeninám
Nůž vyrobený tátovi k narozeninám
vloženo: 22.7.2015 15:57
autor: Milan Stýblo

fotopast

Modelka :)
Modelka :)
vloženo: 9.2.2014 10:59
autor: Vojtěch Bednařík

myslivecké umění

Vyřezávaná podložka pod "zbraně"
Vyřezávaná podložka pod "zbraně"
vloženo: 7.3.2018 15:50
autor: jirka krbeček
Statistika
  • 232886 fotek (6 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8869 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748202 komentářů fotek (18 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289142 hlasování fotek (45 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37586 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 11 online

Připomínky a názory
Diskuze

liščata

Pavel Fišer vložil 27.2.2014 15:51
dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli už máte letos nějaký úlovek liščat, nebo jestli si myslíte že už by mohla bejt, když je taková "zima"?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
karel zvářal reaguje 8.4.2016 08:16
Jožine, stihnul jsi na gaučíku aspoň zaregistrovat, že letos žádná zima nebyla? Že padla spousta teplotních rekordů, že na podzim rozkvetly stromy, že jezevci prakticky nespali...? Proč by ta liška na změnu klimatu neměla reagovat - ty myslíš, že kouká do kalendáře a na doby lovu? Drobná skoro žádná není, liška je dnes více méně závislá na hraboších. A víš, kdy končí tzv. myší rok? No je to právě na konci zimy, kdy se populace tzv. zhroutí. Proto vrhla o dost dříve, aby něco z té hojnosti vytěžila. Např. sova pálená v bezmyší (bezhraboší) rok nehnízdí vůbec, při kalamitě má i tři hnízdění za rok. A nezapomeň, že to, co popisuješ, je výjimka, nikoliv pravidlo. I když je předpoklad, že takových anomálií bylo více a bude jich přibývat.
Ellhenický Petr reaguje 27.3.2015 12:28
Tak na obnovený dotaz v letošním roce nebyla ani jedna konkrétní odpověď zda ano či ne.
jezevec2 reaguje 27.3.2015 08:16
titul z Plzně :-) 1*
david havlicek reaguje 24.3.2015 15:27
Zdravím,už jste někdo vynoroval letos liščata? A jak byla asi stará?
Radek Pintner reaguje 16.2.2015 15:47
Pane Eduarde, jste vážně Bc? Ptám se záměrně, protože u nás se sloví leda rybník a ne 200 lišek. Ty my ulovíme.
Ron Gordon reaguje 15.2.2015 18:52
Já jen přidám, že když píšu jak blbec, tak si ten titul nedávám před jméno. Asi titul z Plzně.
Ing.Eduard Slad reaguje 15.2.2015 10:00
Lišky jsou mrchy a množí se jak myši. Na cca 2000he slovíme kolem 80 lišek za rok. Já jich lovím kolem 20 za rok. Také u nás neni vidě skoro žádný zajíc a byžanti úplně vymizeli, o koroptvích nemluvě.
Josef Voborník reaguje 20.3.2014 15:38
Samozřejmě, že zajíce jsme nelovili vůbec ! Zajíc se u nás stal vzácností a ani dnes ještě jeho stavy nedovolují na lov ani pomyslet. Ale přesto je sem tam možno ještě nějakého vidět. A co se týče norování, znovu - už po x té - opakuji, že proti norování nic nemám, naopak ho považuji za jediný humánní způsob lovu lišek v době odchovu mladých.Ty enormě vysoké úlovky lišek ale zcela nepochybně souvisely i s tím, že naše honitba hraničí z velké části s Polskem a názor mnoha polských myslivců, s kterými jsem měl možnost se setkat, zněl : " A co s lisom ? To nie je k jedlu !"
karel zvářal reaguje 19.3.2014 17:41
Pavle, psát se to musí stále a všude, opakování je matka moudrosti. Souhlasím se všemi, i s J. Dofkem, každý má svou pravdu. Dříve lidi byli daleko více závislí na svém chudém hospodářství, a když jim liška na jaře vybílila kurník a odnesla několik jehňat - no koho by to nenas...! Takže nečekali do žní, ale když příští rok zmizely první dvě slepice, vzali psa, krompáč a šli hledat noru. V tu dobu liška nejintenzivněji loví, nejen v noci, ale často i ve dne. Ano, jistě, po žních si už zajíců nevšímá - nedostihne ho, a proto se věnuje ("baví se") lovu hlodavců. Ale ti, co norují a měli možnost nahlídnout do kuchyně, určitě vědí, že ta námaha za to stojí. Jiná věc je prezentovat to měšťákům odtrženým od reality. Opravdu zde platí: mluviti stříbro, mlčeti zlato. For J.V.: těch 50 a víc lišek, to už není myslivost, ale chov škodné. Hotový rozvrat! Kolik zajíců v těch letech jste lovili?))) I těch současných 17 lišek je dost, ale to už aspoň trochu odpovídá jarní normě, tj. 1 na 500 ha (+ liščata...).
Josef Voborník reaguje 19.3.2014 14:12
Plně souhlasím s Erikou. V sobotu nás na VČS seznámil hospodář s úlovky veškeré zvěře za uplynulý rok. Na rozloze necelých 2000 ha jsme vloni střelili 17 lišek, což je zhruba čtvrtina toho, co jsme lovívali před cca 10 lety - mé úlovky se v té době pohybovaly mezi 10 a 15 ks ročně a to jsem ani v této době "liščí konjunktury" na lišku v době odchovu mláďat nestiskl, vynahradil jsem si to předtím a potom, protože lov lišek patřil a patří mezi mé nejoblíbenější. Takže bezvýhradně souhlasím s Erikou. Ale zároveň říkám, že to, co napsal o lišce a její škodlivosti prof. Komárek, platí dnes stejně jako tenkrát, jen nevěřím tomu, že takový znalec a milovník přírody, jakým Komárek bezesporu byl, schvaloval a propagoval střílení kojících matek bez předchozí likvidace potomstva, které se následně nechá uhynout pomalou smrtí hladem.
karel zvářal reaguje 19.3.2014 12:45
Je otázkou, jestli je to ještě "škodná", protože mnohde už nemá na čem škodit. Kamarád mi poslal snímky z fotopasti: na jednoho kohouta - 2 tlupy prasat (4 a 6), 1 liška, 2 kuny a 3 kočky... (káně nepočítám). Uváděné citace jsou poplatné době, kdy se lovilo milión zajíců a 20-30 tis. lišek. Dnes bývá na výřadu poměr 1:1 (i na tu tombolu je jich škoda)... Bylo by zajímavé stejné pány slyšet, co by říkali dnes, pokud by byli vůbec schopni slova... Nějak systematicky po liškách nejdu (jsem takyochranář), ale vzpomínám si, jak asi před 15 lety jsem našel v červnu pobytové stopy na hraně česnekového pole sousedícím s řepkou (podupané, zbytky, kosti). Evidentně to byly stopy od liščat. Žádné nory tam nejsou a nikdy nebyly, je tedy otázkou, jestli je tam liška přenesla, nebo vrhla přímo v řepce. Ono spoléhat na spojení liška=nora (event. kanál) může být matoucí. Není o nic hloupější než prase a dobře ví, kde najde větší klid. Takže jestli se apeluje na rozum, za sebe mohu říct: kde víte o liščatech, nemějte strach, že je to poslední vrh široko daleko. Do dřívějších poměrů (stavů) to má velmi, ale opravdu velmi daleko.
Sojka reaguje 19.3.2014 12:24
Eriko, odpovím střelhbitě dalším citátem:-) pana profesora: "K těmto zásadně škodliým zvířatům musí být i u nás stále jěště řaděn vepř divoký, i když vymizel z volné přírody". Kdyby tak pan profesor tušil:-). Je to spíš tak na okraj, jako ukázka, jak se měnila a mění situace včetně toho, jakým způsobem lze posuzovat škodlivost atd., zrovna prof. Komárek je ukázkou i na svou dobu velmi neortodoxního přístupu,byť byl asi více zoologem než myslivcem a problematika drobné zvěře zřejmě nebyla jeho nejsilnější stránkou. Prostě to chce postupovat opravdu jednak se znalostí problematiky a pak taky hlavně s rozumem a citem (nejen). MS
Josef Dofek reaguje 19.3.2014 11:24
Eriko,také patřím jak píšeš k TAKYMYSLIVCUM(myslivostí se bavím 49let) a chtěl bych Tě požádat o maličkost.Až budeš na honě v bažantnici Klášterní les u Rajhradu tak se prosím zeptej hajného jestli na jaře střílí a noruje lišy.Možná budeš překvapená co Ti odpoví.Když budete obklopeni bažantnicemi LČR tak to budete také tak dělat jako oni.Kdyby hajný řekl fořtovi,že se na jaře lišky nestřílí tak by jako hajný brzy skončil.Jak jsem už zde napsal,když budete na 1200ha střílet 250-300zajíců a 700bažantů tak to také budete dělat jako my a naši sousedé.Více na tuto diskuzi nebudu reagovat jsem takymyslivec a platí zásada,lovit,ale nic nikam nepsat.Hezký den.
Erika Doležalová reaguje 19.3.2014 09:04
Milane, ono s tím dělením na škodlivá, pološkodlivá atd.. to má něco do sebe. Zajímalo by mě, kam by dnes pan profesor zařadil takového divočáka :-) Prognózám tak nějak moc nevěřím, stačí si vzpomenou na Žalmana a jeho Základy myslivosti, kde k černé zvěři uvádí: "Ve volném honbišti žijí divočáci na jihovýchodní Moravě. Pro značné škody, jež působí polnímu hospodářství, se okruh jejich výskytu však stále zužuje, ač je úbytku této neobyčejně nadané zvěře velmi škoda".. To by asi Pepík koukal, jak jsme na tom mnohde dnes :-) Nedá mi to :-) abych neodcitovala i tohoto nestora české myslivosti v souvislosti s liškami: "Přes všeckou liščí škodlivost bylo by chybou vypověděti jí boj vyhlazovací. Kde je to jen poněkud únosným, doporučuje se hubiti ji jen v době zimní, kdy má dobrou kožešinu. Nebylo by také humánním odstřeliti lišku od liščat, aby tato bídně zahynula hlady. Dobrou stránkou přítomnosti lišky je, že zbaví revíru churavé zvěře. Kde jsou lišky, bývá zdravá a zdatná zvěř." Stejný názor zastával i prof.Dyk: "Ochrana zvěře se NESMÍ prováděti šablonovitým a bezmyšlenkovitým hubením škodné na potkání, nýbrž s náležitým zřetelem k závažnosti a míře možného poškození, jakož po uvážení všech okolností ROZUMEM a CITEM. Rozvážlivost a LIDSKOST v boji proti škodné je proto příkazem a zároveň průkazem mysliveckého jednání, smýšlení a výchovy." Tož, asi tak :-)
Erika Doležalová reaguje 19.3.2014 08:50
Patriku, možná tomu nebudete věřit, ale u nás to bylo s liškami tentokrát velmi bídné. Zatímco v jiných letech jsem v období kaňkování slyšela a/nebo viděla minimálně jednu lišku každou čekanou, letos to byla opravdu "mizérie", všehovšudy jeden lišák, který chodil poměrně pravidelně a pak druhý lišák, kterého jsem ale viděla až zač.března (a to už dospělé lišky nelovím). Jsem v revíru poměrně často (vlastně skoro pořád :-) takže mám přehled o norách, melioracích, pobytových znameních atd.. a tento rok (resp. podzim-zima 2013 a leden-únor 2014) je těch lišek tak málo, až mi to bylo líto :-) Což samozřejmě neznamená, že je zde nemáme vůbec. Vždy se objeví odrostlá liščata v "období řepek" (a hodně je jich následně uloveno), kde se tam berou netuším, protože za šest let jsme nenašli obsazenou noru. Nejsem radikálním odpůrcem lovu lišek, ale vše by se mělo dělat rozumně. Pokud někdo sedí celý podzim a zimu doma na gauči, příp. běhá po celé republice po naháňkách, tak mi opravdu nepřijde "myslivecké", když pak střelí v březnu-dubnu ocucanou lišku s výmluvou "Snažíme se zachránit zbytky drobné zvěře.."
Patrik Dvořák reaguje 18.3.2014 23:06
Eriko pokud odlovíte lišky v zimě, tak u Vás v revíru je na jaře nemáte???
Sojka reaguje 18.3.2014 20:33
Tak teda aby řeč nestála, začetl jsem se (taky) do svého oblíbeného autora a dovolím si ocitovat, co Prof.Dr,J.Komárek píše: "Nejvíce pronásledovanou naší pološkodlivou šelmou je liška a musíme hned předeslat, že je třeba, ač je jen pološkodlivá, neustále ji lovit, protože její množivost je obrovská a její ostražitost tak veliká, že se i v hustě obydlených krajích s plným úspěchem uchrání před vyhubením. Ba lze říci, že trvalý boj proti liškám je skoro nezbytný, protože by v českých krajích, kde se zemědělská půda všude střídá s lesy, brzy se tak rozmnožila, že bychom záhy měli nadbytek lišek, ale málo zvěře užitkové". Nakolik jsou názory prof.Komárka poplatné tehdejší době je otázka, kterou ať každý posoudí sám, stejně tak, jakým prof.Komárek byl nebo nebyl dobrým prognostikem :-) ve své době. Ono už i jeho dělení na zvířata zřejmě škodlivá, pološkodlivá a jen vyjímečně škodlivá je i z dnešního pohledu zajímavé:-) včetně výčtu druhů:-). M.Soukup
Erika Doležalová reaguje 18.3.2014 19:02
Jelikož jsme se asi málo modlili, celý víkend bylo tak hnusně a šílený vichr, že namísto praxe v revíru musela stačit teorie literatury. Tentokrát jsem se začetla do publikace TLUMENÍ ŠKODNÉ ZVĚŘE (R.Hanzl, 1959) a u některých pasáží si nemohla nevzpomenout na názory mnohých (i zde přispívajících) myslivců ve stylu "Dřív se lovilo do želez nebo se trávilo a nikomu to nevadilo" apod. Ano, je zde např. i kapitola o lovu do želez, ale nikoli jako "běžná" a správná metoda, ale jako cituji "Jen v krajních případech a na povolení". I kapitolka Otravování dravé zvěře je zde, ale jednak až na samém závěru knihy a druhak začíná slovy "..je psledním prostředkem k jejímu tlumení a sáhneme k němu jen v opravdu krajní nutnosti". Dalším častým názorem mnohého dnešního myslivce je např. "Liška má dobu lovu celý rok, tak co.." nebo "Na lišku střílím kdykoli.." příp. "Naši dědové taky.." Není bez zajímavosti, že v této publikaci (a to je snad poprvé, co jsem se něco takového dočetla, v "moderních" knihách je to zmiňováno tak možná v souvislosti se zvěří spárkatou) je mj. uvedeno, cituji: "Dobrý myslivec však NIKDY nestřelí liščatům matku. Je-li to nutné, zjistí si NEJPRVE brloh, v němž jsou liščata, a vykope je. Tato nutnost nastává, propukne-li v okolí vzteklina a ONV nařídí povinný odstřel lišek..." (Snad není nutné připomínat, že ČR je zemí prostou tohoto onemocnění..) Další zajímavou kapitolou je Norování, kde pan Hanzl mj. píše, cituji: "Nepodaří-li se v bažantnicích a v jiných honitbách s drobnou užitkovou zvěří snížit dostatečně stav lišek v ZIMNÍM období, je nutno - I KDYŽ TO NENÍ HUMÁNNÍ - norovat i v době, kdy má liška v brlohu mláďata." Je otázkou, jak moc se kdo snaží stavy lišky ve své honitbě snížit v onom zmíněném zimním obodobí.. Většinou se dohání plány lovu holé spárkaté, jezdí se na hony a naháňky.. A pláč nad škodami, které liška působí na ubohých zajíčcích a bažantících má pak tak trochu pachuť pokrytectví.. Ale, to jen tak, aby řeč nestála :-)
Jiří Wenzl reaguje 18.3.2014 13:20
Jistým způsobem welfare vlastně mají i horníci při fárání do dolů - zvlášť, když ten den mají výplatu.
karel zvářal reaguje 16.3.2014 11:31
Kvído, ta masáž není úplně ten správný příměr. Aby si bol imunný proti besnote, mosel by si vedieť, že na teba nikto nepoľuje, najme v čase párenia-)). A jinak na Jožina bacha, to je největší mág (pavedec) v oblasti polovníctva v celých severných Uhrách. Libovolnou teorii postaví na hlavu mrknutím oka. Jožin má skvělou metodiku na dosažení optimální natality (4 liščata). Měl by ji ještě více vypilovat, aby lišky měly po dve liščatá (jedno- to by bolo sprosté, však, nemalo by si s kým hrať))). Jožo, vysvětli nám, jaký antivelfare způsobí těch 18 liščat. To musí být a) kalamita lumíků, že není kam šlápnout b) trauma z lovu počas kvapkovania a nedostatku potravy. Vsadím boty, že za bé je správně. Že či...
Kvido reaguje 15.3.2014 21:36
A to já bych prosil od pana Begaly rozvést dále tu odolnost vůči besnote-vzteklině.Takže pokud liškám zabezpečím welfare,stanou se odolnými ?Takže léta vakcinace požerovými návnadami byla vlastně mrháním státními prostředky. A mohlo by to u lidí fungovat stejně ? Jako že si zajdu třeba na příjemnou masáž,pak mne kousne vzteklá liška(co neměla welfare)a mohu být v pohodě a žádná série podkožních vakcinací mě nečeká.Hmm,mám vlastně jen jeden pokus.No a na té vysočině se vlastně liška živí liškami,takový uzavřený cyklus perpetum m.A čím krutější zima má přijít,tím vrhne více mladých , aby měla co žrát.To mne nenapadlo :-(
Sojka reaguje 14.3.2014 15:20
V případě JB se jedná o celkem dobře známou psychickou poruchu, která se jmenuje OCD (obscessive compulsive disorder). V podstatě se jedná o úzkostnou poruchu, kdy jedinec má nutkání vykonávat určité rituály jako protiklad vůči příčinám, které mu způsobují úzkost (kompulze). Obsese je chorobně utkvělá myšlenka či představa. V tomto případě jsou startovacími podněty úzkosti hnačka, welfare, rozmnožování, vysoká sněhová přikrývka. Tyto podněty se dotyčný snaží kompenzovat svými příspěvky na tyto témata ve smyslu, že zachrání svět, zvěř, myslivost apod. Celkem běžná psychiatrická diagnoza, kromě kognitivně behaviorální terapie se k léčbě používají inhibitory serotoninu (SSRI). Bohužel se jedná o chronické a těžko léčitelné onemocnění, které perzistuje, průběh je dlouhodobý a intenzita kolísá v závislosti na stadiu. Např. ve filmu tuto chorobu hezky ztvárnil Jack Nicholson, jistě všichni znáte film "Lepší už to nebude". I proto je jakákoliv diskuze s JB jen ztrátou času. M.Soukup
Josef Voborník reaguje 14.3.2014 13:17
Jožínko, nepleteš si náhodou lišku s medvědem ? U medvěda funguje kronizmus, u lišky je to trochu jinak - tam se po dosažení určité hustoty populace zpravidla dostaví nějaká epizootie /nejčastěji prašivina, dříve to bývala i vzteklina/, která liščí populaci zredukuje podstatně radikálněji a rychleji, než myslivci. A k tomu liščímu kanibalizmu - v horách za vysoké sněhové pokrývky jsem vícekrát pozoroval, že liška sežrala jinou lišku, ovšem vždy se jednalo o lišku mrtvou, zpravidla střelenou a staženou. NIKDY jsem se nesetkal s tím, že by dospělá liška zadávila a sežrala jinou, ani jsem o tom neslyšel a nečetl. Dokonce ani v době kaňkování, když dochází mezi lišáky ke krvavým soubojům a zároveň je doba nejvyšší potravní nouze, nevím o jediném případu, že by tento souboj skončil smrtí jednoho z účastníků, natož jeho konzumací protivníkem.
Lubomír Černý reaguje 14.3.2014 08:33
Panečku,hned je to všechno jasné.))
Jiří Wenzl reaguje 13.3.2014 23:22
Obávám se, že bude zapotřebí upozornit oblíbeného herce Pavla Lišku, aby si při výletech do přírody dal pozor.
Jiří Lengyel,starší reaguje 13.3.2014 20:31
TAKÉ"MYSLIVEC"
Miroslav Novak reaguje 13.3.2014 19:01
Neví co tady furt řešíte,doba lovu je jasna,tak co, jak uvidím Lišku střílím,Jaro,Leto,Podzim,Zima.
Leon Zumr reaguje 13.3.2014 18:41
proto pořád říkám když už si chceš dojebat psa v noře s liškou která brání mladý tak se vys.. na fotky protože je plnej net fotek rozmlácených psů s liškou a liščaty a jenom to zbytečně dráždí
karel zvářal reaguje 13.3.2014 11:33
Takové, co si nechávají lov lišky na jaro, také odsuzuji. Bohužel, je hodně těch, co na lišku nezmáčknou ani v zimě ("patrony jsou drahé, drobná stejně néni"...). Tak jako lovu černé, věnuje se i liškám systematicky několik málo jedinců ve sdružení. Ale když už kurňa šopa mrznu v prosinci a lednu, to by bylo, abych tu noru s mladými nenašel!! O to víc se potom mohu věnovat pozorování zajíců). Chodit k vnadišti na prasata a myslet ještě na lov lišky - to je opravdu řehole, nesmírně časově a fyzicky náročná činnost. Kamarád to řeší propracovaným systémem lovu do sklopců. Sám chytne za rok 5-8 lišek, zbytek sdružení loví na náhodu 1-2 lišky... A spolu s ogarou také mají i nejvíce prasat, což je možná ještě větší počin ve vztahu k drobné než lov lišky. Jiná věc je prezentace takového "úspěchu" (norování liščat), který na veřejnost působí naprosto kontraproduktivně, páč lidi vůbec nemají představu, jak to s liškou (a predátory obecně) u nás je.
Erika Doležalová reaguje 13.3.2014 10:32
Josefe, já v podstatě proti norování nic nemám (máme dva teriéry), ikdyž teda upřednostňuji norování spíše dospělých lišek na podzim a v zimě (tedy liščata nijak cíleně nevyhledávám). Smutná je spíš skutečnost, že spousta těch, co se ohánění zachraňováním drobné zvěře apod. za celý rok lovit lišku moc často nejde - až teď (kdy je její ulovení snadnější, jelikož se s ní lze bez problémů potkat celý den..) Ono je to asi i příjemnější, nač mrznout v noci v prosinci, lednu.. když se dá sedět "nalehko" v březnu, dubnu.. :-(
Josef Voborník reaguje 12.3.2014 10:48
A zapomněl jsem ještě dodat, že u liščat, která jsou dost žravá, se občas v případě nedostatku potravy vyskytuje i kainismus a nejslabší jedinci bývají sežráni svými silnějšími sourozenci.
Josef Voborník reaguje 12.3.2014 10:42
Co se týče počtu liščat ve vrhu - kdo častěji norujete, určitě mi dáte za pravdu, že není vzácností vrh o 7 až 10 kouscích - ale jen tehdy, když narazíte na liščata opravdu malá. Aby jich do osamostatnění přežilo 6 a více, to je skutečná výjimka, daná mimořádně příznivou potravní nabídkou - ať jde o myšovité hlodavce, drobnou zvěř nebo třeba domácí drůbež. Ale v každém případě platí, že čím dříve budou ta liščata vynorována, tím víc se to pozitivně projeví na stavech drobné zvěře. Také nevidím nic příliš zábavného na tlučení malých liščat motykou - ale přiznejme si, že v některých revírech je to v zájmu ochrany drobné zvěře skutečně NUTNÉ zlo, bez kterého se nelze obejít.
Erika Doležalová reaguje 12.3.2014 10:18
Jozefe, v mnohém s tebou souhlasím, ale obávám se, že s názorem "4 líščatá od silnej líšky" neuspěješ, když většina "takymyslivců" razí heslo Mrtvá liška=dobrá liška..
Jiří Lengyel,starší reaguje 11.3.2014 20:20
Pane Zink,píšete,že norování je pro Vás příjemným loveckým zážitkem,nevím,co je příjemného motykou pobít sotva prohlédnutá liščata?Každý jsme jiný a všichni si říkáme myslivci....
FRANTIŠEK ZINK reaguje 11.3.2014 19:58
Dobrý večer,zrovna v neděli sme v jedné noře dostali 2 lišáky ,jednu starou i s 8 liščaty a to jsem zhruba 200 metrů od té nory na podzim slovil na čekané 2 mladé lišky.Norováni se věnujem poctivě a stejně je lišek moc.Máme polní honitbu na Znojemsku a norování je pro nás příjemným loveckým zážitkem.Letos sme norovali poprvé a dost nás překvapilo,že v noře byli 2 lišáci a že už jsou liščata.Jsou letos skoro o měsíc dřív.
Martin Šlehofer reaguje 11.3.2014 19:34
Do písmene souhlasím s panem Voborníkem
Josef Voborník reaguje 11.3.2014 18:36
Lišky se tlumit musí, to je bez diskuze. A norování liščat je jeden z nejefektivnějších způsobů, však naši předci moc dobře věděli, proč pro tento způsob lovu vyšlechtili specializovaná plemena. Ale je podstatný rozdíl mezi tím, když někdo obezná noru, vezme psa a nářadí a ta liščata /ideálně i s matkou/ zneškodní, než když někdo v jarní době střelí mámu od mladých, které nechá pojít hladem. Ať je liška sebevětší škodná, má /včetně těch liščat/ právo na rychlou smrt a proto já na lišku na jaře nestřelím. Nejsem proti celoročnímu lovu lišek, to vůbec ne - ale v době odchovu mladých považuji za MYSLIVECKÝ způsob lovu VÝHRADNĚ to mnohými zatracované norování.
Jiří Horník ml. reaguje 11.3.2014 16:35
Pane Balcárek jezevce neloví s norníky nýbrž na čekané. Psík zde ještě není tak rozšířen jako u vašeho spolužáka na Moravě a kuny taktéž nejsou tolik k vidění jelikož se jejich lovu věnuje! Není tu diskuze o škodné zvěři obecně ale poze o liščatech!
Josef Dofek reaguje 11.3.2014 13:58
Překlep, patří Lengyel starší.Omlouvám se.JD.
Josef Dofek reaguje 11.3.2014 13:55
Zdravím.Pane kolego Balcárku až budete na cca1200ha lovit 250-300zajíců a 700bažantů tak jistě budete chránit lišky,kuny,jezevce a pod.V sobotu při jarním sčítání jen na polovině revíru 220zajíců.Bude to asi tím,že důsledně hájíme zvěř škodící myslivosti.Potom si na podzim po honech můžeme dát zajíce na smetaně i několikrát a nemusíme vzpomínat na staré časy jak pan Langyel nad fotografií zajíce na smetaně.JD.
Ellhenický Petr reaguje 11.3.2014 11:38
Každoroční jarní téma.Kdo loví naní lišky i liščata se ničeho nedopouští, tak jim za to nenadávejte. Ten kdo noroval lišky s dědou jako kluk, bude je norovat i se svými vnoučaty a nevidí v tom nic špatného. Určitě to není o ukájení loveckých pudů. Přece ty, kdo chovají norníky nezastřelíme. Málo kdo chová norníka jen proto,aby se prohnal v umělé noře. Ono se to snadno kritizuje, když nebydlíte na vsi u lesa a každé jaro nekupujete nové hejno drůbeže a můžete ho mít i uzavřené.
Jiří Lengyel,starší reaguje 11.3.2014 11:23
Jirka Balcárek,lépe bych to nenapsal....
Jiří Balcárek reaguje 11.3.2014 09:17
Liška je sice škodná, ale ani já ji nelovím od března do konce června. Mimochodem, kolik ti notoričtí norovači mají vynorováno jezevců a psíků ? Kolik mají uloveno kun ? Liška slouží těmto "myslivcům" většinou pro vyplnění mezery v lovecké sezóně. Když nemají černou, ukojí si lovecké pudy na liščatech. Sorry, ale i vzhledem k narůstajícím úlovkům lišek jsem proti jejich lovu v době, kdy mají mláďata. Je to přežitek a její znevýhodnění vůži ostatním predátorům, kteří se šíří a množí v klidu. Už vůbec nechápu cílený chov černé zvěře jakožto predátora největšího. Smekám před spolužákem z jižní Moravy, který se celoročně věnuje pouze lovu lišek mimo období od poloviny února do půlky července. Přesto ročně uloví kolem 30 - 50 lišek a minimálně 10 psíků a 10kun. Za poslední tři roky přibyli i jezevci. Ta jeho pečlivě vedená každoroční elektronická statistika s fotografiemi, místy v mapě a se "zápisem" z lovu mě vždycky dostane a pročítám ji hodiny.
Jiří Horník ml. reaguje 11.3.2014 08:54
Dnes není problém se projít do okolních honiteb ráno,zrovna minulý týden jsem byl ráno a viděl jsem dvě lišky přičemž jednu v půl osmé za plného denního světla jak myškuje. Tito nájemci lišky neloví takže když se povede den vidíte i 4-5 lišek za ráno. Když můj táta měl Welšíka a Jezevčíka tak za rok měl i s liščaty SÁM 70 lišek!!! Lovu!
Patrik Dvořák reaguje 11.3.2014 07:56
Zdravím, většinou s některými příspěvky souhlasím,ale tady nevím o čem se bavíme. Liška je škodná a není jí zrovna málo ,je tomu pár let co jsme lovili tka kolem 5-6 lišek ročně a za poslední dva roky jich máme cca 50ks včetně norovanejch liščat. Loni první týden v březnu vynorovali naši chlapi hned dva vrhy 9+1 a 8+1.Pokud si vybavím jen co mi říkali sousedi a přessousedi MS , tak to bylo šesti honitbách na cca 200ks, dovedete si představit co by bylo kdyby to ti chlapi nelovili??? To nemluvím o tom, že jich je snad čím dál víc a proč asi??? Jedním z důvodů je to, že některá S na to vyloženě serou a proč taky, že a tam kde ještě je drobná se z toho můžou .... Tak všem kteří hájíte lišky děkujem.
karel zvářal reaguje 5.3.2014 21:52
S těmi hřívnáči je to skutečně tak, někteří v srpnu hnízdí (snáší). Předloni jsem viděl ve městě u autobusáku dokrmovat vzletné mládě 4. září.
karel zvářal reaguje 5.3.2014 21:50
Zvěř tušila, jaká letošní zima bude, proto liščata na konci února nemusí být nic výjimečného. Před týdnem jsem byl v noci u sítě a chytil 6 samců a 2 samice kalouse, přičemž jedna byla evidentně vykrmená před snášením. Vůbec nehoukali, tzn. že už jsou spárovaní a hnízdí. I ten nepoměr naznačuje, že už některé inkubují a nechávají se krmit. Hrdlička za oknem sedí už 14 dní, před týdnem stavěl i skorec. A co se týká těch sirotků, bývá jich v přírodě spousta. Po zajetých zaječkách, ježcích, veverkách aj. Také krahujci odloví často celý rodičovský pár. A jak správně píše J. Šafář- v únoru nebo březnu- vyjde to nastejno. Takže s ním souhlasím, je to věc svědomí každého. Je to jako vždy něco za něco.
Josef Voborník reaguje 5.3.2014 21:35
Za prvé - nejsem proti lovu lišek v době odchovu mladých, ale POUZE NOROVÁNÍM, střelit ocucanou kojící lišku mi připadá neetické. Za druhé - na lišáka nestřelím zejména proto, že si zpravidla nejsem jistý, že se na 100 % nemůže jednat o fenu. A za třetí - že hřivnáči v srpnu "většinou někteří" /to moc nechápu/ ještě hnízdí, to je spíš výjimka potvrzující pravidlo, já jsem se s tím ještě nesetkal.
xy reaguje 5.3.2014 12:18
Když si tak pročítám ty názory, nedivím se, že je dnes více lišek, než zajíců. Názory, lišky chránit, by měli význam, kdyby se jejich stavy snižovaly. Bohužel je to přesně opačně. Počet lišek je každoročně vyšší, což ukazují každoroční čísla lovu v rámci ČR. Lišek se dnes loví více než zajíců ! Stejně se tak "povedlo," hájení strak a vran v době hnízdění. A to při současném způsobu obhospodařování pozemků, dnes pomalu nevidíte myš na zasetých polích. U nás sedají káně lesní podle cest a chytají myši na příkopech. Proto také dnes čím dál častěji navštěvují lišky lidská obydlí a shání potravu v podobě slepic a kachen. Takže kdyby byl takový vysoký stav myší, jak zde někteří udávají, těžko by riskovaly návštěvy ve vesnicích a jednoduše by je uživily jen ty myši. A na závěr: každý sám má možnost se s lovem vypořádat po svém. Kdo nechce, neloví. Ale moralizovat a napadat ostatní myslivce, kteří se v dnešní již tak špatné době pro drobnou zvěř, snaží snižovat stavy lišek, připadá hodně krátkozraké. Zákon to naštěstí zatím povoluje a tím je vše dané. Jiná věc je prezentace některých úlovků na veřejnosti. A když někdo napíše, že k jaru nevystřelí na lišáka, protože může krmit liščata? A když toho samého lišáka střelí měsíc před tím, je vše v pořádku? To znamená, že lišce za dva měsíce, při odchovu liščat už těžko pomůže se zajišťováním potravy. Naopak když liška uloví zaječku od mláďat, tak řekneme, ano, to je příroda. Kdyby si každý sáhnul do svědomí, nemohl by střílet na hřivnáče, protože většinou ještě někteří hnízdí. A tak by se dalo určitě pokračovat. Smutné však je, že opět se zde řeší lišky a zapomínáme na drobnou zvěř i ostatní druhy ptáků a savců, kteří pomalu mizí z naší přírody.
Ladislav Stašek reaguje 5.3.2014 10:23
No a jak k tomu přijdou třeba myší mláďata?Nad jejich ochranou asi nikdo nepřemýšlí,ale proč,jsou to také přece živočichové.Mají snad smůlu,že mají predátora a lišky nemají?
Vošicky Josef reaguje 4.3.2014 22:30
Na MDŽ se nám už několikrát povedlo vynorovat lišku i s liščaty,tak že už klidně můžou být.
Josef Voborník reaguje 4.3.2014 18:53
No, já si tu ránu odpustím i v červnu, ale abych si odpustil i to, že té krásné elegantní okrase naší přírody vynadám do zrzavých kurev, když mi vybere kurník,to na mně vážně nemůže nikdo chtít !
Erika Doležalová reaguje 4.3.2014 15:36
Ondřeji, obejít nory PO zastřelení lišky není řešení, liška toho v době shánění potravy naběhá opravdu hodně a nikdy nemáte jistotu, že tu "správnou" noru najdete. Loni mi při čekané na srnce přišla na 40 kroků z pšenice liška s mordou plnou myší (odpoledne za plného světla), přešla louku a zatáhla do lesa. No, lesa, je to spíš lesík, dá se projít z jednoho konce na druhý za deset minut. Jsou tam tři nory - všechny byly prázdné - a kolik jich je tam dalších nikdo neví (husté vysoké ostružiní, houštiny, vysoké trávy, vývraty..) Takže jak píše kolega Lengyel a Vilšer, "ustřelení" neomlouvá ani když pak budu lítat po lese a hledat noru celej den.. (ta "moje" liška samozřejmě odešla, pro mě byl krásný zážitek ji vidět, zvlášť když mi ji skoro nahnal ten roček, kterému se asi moc nelíbila :-)
Ondřej Zahradník reaguje 4.3.2014 15:00
Myslím tím že když střelí matku od liščat.
Josef Voborník reaguje 4.3.2014 14:49
Dovoluji si tvrdit, že lišku od lišáka s naprostou jistotou pozná dost málo myslivců. Bohužel jsou i tací, že si ji spletou s jiným tvorem - já jsem takhle přišel o jezevčíka.
Jiří Lengyel,starší reaguje 3.3.2014 21:56
Ondřeji,myslivec by se neměl ustřelit,to by mohl také někoho zastřelit.....
Ondřej Zahradník reaguje 3.3.2014 20:50
Když už se někdo ustřelí tak je důležité chybu napravit a to tím že se třeba obejdou nory!!
Lubomír Černý reaguje 3.3.2014 16:17
Eriko 1*.
Erika Doležalová reaguje 3.3.2014 10:23
Byla jsem se podívat ven obě víkendová rána, na stejné místo, po šesté hod. v sobotu i neděli se ukázala ta stejná liška, která myškovala až do sedmi hodin, tedy plného světla. Za tu dobu, co jsem měla možnost pozorovat, to byl s 99% pravděpodobností lišák, ale odešel pokaždé bez rány, protože od 1.března na dospělou lišku nestřílím. Lov na strništích nebo v zimě na sněhu je nejen lepší zážitek, ale i dobré svědomí, že někde nezůstali sirotci..
Josef Voborník reaguje 2.3.2014 12:43
Jeden nepřímý důkaz k tomu, že už teď lišky pečují o potomstvo - mohutný lišák ještě za denního světla odnesl synovi od baráku dvě kačeny. Zřejmě starostlivý tatík, zásobující kojící maminu. Ale rozhodně nemohu říci, že by mi tímhle potvrzením velmi časného vrhu udělal nějakou radost !
jiří marek reaguje 1.3.2014 21:26
Nemá Jardo liška březost +- 52 dní?
Josef Voborník reaguje 1.3.2014 00:39
Plně souhlasím s tím, že skolení lišek je možné zaslechnout v kteroukoliv roční dobu, v době kaňkování ovšem nepoměrně častěji.Co se týče únorových liščat, nejspíš půjde o výjimku potvrzující pravidlo - vždyť např. u srnčí zvěře se v ojedinělých případech můžeme setkat se srnčaty, kladenými v dubnu.
Kalous reaguje 28.2.2014 16:10
No nevim kdo je tady chytrolin,ale mám zkušenost že kolem 20.2. jsme již několikrát na liščata narazili a lišáka jsem viděl skolit loni 23 listopadu.Tak si myslim ze to je úplne klidně možné.
Pavel Fišer reaguje 28.2.2014 12:48
Pane Schindler omlouvam se vám za moji neznalost, ale mám zprávu ze minuly vikend byla vynorovana týden stara liscata..
Masaj reaguje 28.2.2014 11:24
V minulém roce jsme narazili na první liščata už 3. března, takže možné je všechno.
Pavel Fišer reaguje 27.2.2014 15:52
???