ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

srnec
srnec
vloženo: 27.8.2016 21:28
autor: petr jamný

úlovky (svět)

neptun
neptun
vloženo: 17.2.2012 09:41
autor: Svatoslav Ščudla

trofeje

Jedna společná :)
Jedna společná :)
vloženo: 10.5.2014 08:37
autor: Lubomír Becha ml.

zvěř v přírodě

Černá zvěř
Černá zvěř
vloženo: 24.1.2018 06:28
autor: Josef Vršan

zbraně

"Pažba pro Barona von Grünbach"
"Pažba pro Barona von Grünbach"
vloženo: 5.1.2018 08:04
autor: jirka krbeček

fotopast

hlad,je hlad !
hlad,je hlad !
vloženo: 26.12.2019 11:29
autor: pali1

myslivecké umění

Ježíšek mi letos vyrazil dech...
Ježíšek mi letos vyrazil dech...
vloženo: 25.12.2020 08:25
autor: Soňa Hrušková
Statistika
  • 232880 fotek (0 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8867 inzerátů (0 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748204 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289170 hlasování fotek (0 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37585 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Diskuze

Lov černé zvěře na naháňkách hrubými broky(SG 8,4mm apod.)

Martin Till vložil 27.2.2012 18:55
Zdravím kolegové,jaký je váš názor na lov černé na naháňkách např SG-čkama?Poslední dobou se stím často setkávám a vůbec se mi to nelíbí,příjde mi to hodně nebezpečné,jak k účastníkům lovu tak k černé!!Přesto se najdou tací kteří je používají a dokonce jsem byl svědkem postřelení prasete těmito SG-čkama a prase se už nenašlo,jaký na to máte názor,popřípadě zkušenost??
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
oleg reaguje 29.6.2021 20:54
Broky na lov černé zvěře ? Aha ? A co zákon o myslivosti ?
oleg reaguje 2.1.2021 23:45
Zákon hovoří jasně .....
Karel Bublák reaguje 24.2.2015 09:51
V posledním čísle Myslivosti (3/2015) uvádí jeden z čelných představitelů ČMMJ p. Luděk Králíček v článku Černá zvěř – co s ní? jako jednu z možností snížení stavu černé zvěře používat k jejímu lovu broky o pr. 5mm a víc. To mi hlava nebere. Podle mě je to prasečina. Co vy na to?
Radek Pintner reaguje 6.2.2015 16:56
Na lišku je nejlepší 3,5 až 4mm brok, větší je přeně jak píše Pavel, rozprskne se to a akorát se postřelí. Vlastní zkušenost. Při norování ideál 3,5mm. Sice je jako cedník, ale platí líp než SG čka.
Roman Hobza reaguje 6.2.2015 14:25
souhlasím s většinou zákon je zákon a porušení bych také trestal
Ladislav Stašek reaguje 28.1.2014 17:33
Tady asi není nad čím debatovat.Zákon hovoří jednoznačně.
tomáš rákosník reaguje 24.7.2013 06:48
jak podotíkám my když deme na prasata tak bud máme vsichni kuli ne breneky jinak proste ne
Pavel Štěrba reaguje 19.1.2013 08:40
Lišku střelte tím co vám skočí do komory. Zahrdlení jsem použil 0,00. Pokud chcete u velkých broků dosáhnout co největšího rozptylu, tak musíte použít choke 1,00. Díky velkému zúžení se vám broky v ústí zhluknou a po výletu z hlavně rozprsknou. Zkušenost z lovu husí. Tam ovšem může nastat problém pokud vystřelíte brennek. Bavíme se přeci o lovu na naháňce. Po jednom brenneku se nestane nic, po deseti asi taky nic, ale po padesáti.....
Leon Zumr reaguje 18.1.2013 23:34
zkusím to s 8,4mm s nulovým zahrdlením co to udělá na 5m pořád jich mám ještě osm lišku jsem ještě nepotkal co je nosím v kapse :D
Leon Zumr reaguje 18.1.2013 23:29
ještě by to chtělo doplnit použité zahrdlení
Pavel Štěrba reaguje 18.1.2013 12:06
Takže jsem to dnes vyzkoušel. Střilel jsem broky 6,1 mm, větší jsem doma nenašel. Ale ten rozdíl u větších bude zanedbatelný a spíše bude rozptyl menší. u 12 i 16 jou rozdíli v pár centimetrech. Na 5 m 6x8 cm (viz foto), 10 m - 12 cm, 15 m - 18 cm a na 50 m kolem 1 m. Takový rozptyl k lepšímu zásahu a zastavení útočícího divočáka určitě nepomůže. Spíš ho tím ještě víc naserete
Pavel Štěrba reaguje 17.1.2013 20:14
20:13
František Havran reaguje 17.1.2013 19:08
Pane Vilšer, o tom se s Vámi nikdo nehádá a já uznávám, že prostě pravdu máte. Ale nelíbil se mi Váš výraz " jenom výmluva". Opravdu to "jenom výmluva" není. Nechci slovíčkařit. Ale zkuste prosím neodvést pozornost a odpovědět mi na jednu jednoduchou otázku - "Opravdu si myslíte, že NEJSOU případy, kdy použití SG je lepší a účinnější, než jednotná varianta? ;) Samozřejmě beru na vědomí, že za hranicí zákonnosti.............. Jo a pane Štěrba, zakupte si prosím ty 4 broky a zkuste si střelit do papíru, nebo do sněhu. Potom se prosím ozvěte -:)
Pavel Štěrba reaguje 17.1.2013 18:13
Když budu brát 5 m, což je asi tak u té sebeobrany, nebo dostřelné rány v houští, tak je ten rozptyl do 10 cm. To si pomůžu? Ani by mi tak nevadilo, že používání SG odporuje zákonu, jako že to odporuje zdravému rozumu
František Havran reaguje 17.1.2013 17:27
Pane Štěrba, přesně nevím na co narážíte s tou nemocí, ale to je bezpředmětné... Někdy stačí i blbých pár centimetrů. Balistiku a rozptyl nebudu popisovat, protože by se zde jistě našli jedinci, kteří by se hádali v rozptylu o desetiny centimetru a jiní by laborovali s možnou chybou při délce hlavní a zahrdlení. Osobně jsem si to ukusil se skeetovým zahrdlením (to mám ostatně na spodním laufu brokovnice pořád). Moje odpověď: Je sníh = ideální doba. Kupte si 4 broky SG a vystřelte si na - 5 m, 10 m, 15 m, a pro zajímavost na 50 m a změřte si rozptyl...
Pavel Štěrba reaguje 17.1.2013 16:53
Ježíši Maria, tebe ta nemoc skolila nějak hodně. Když budeš v té houštině na pár metrů střílet na prase, tak jakej si myslíš že ti ty broky udělají rozptyl, abys ho zasáhl snáž než brenekem?
František Havran reaguje 17.1.2013 15:25
Admin by měl zapracovat na tom automatickém odhlašování, ..... K příspěvku 17.1.2013 15:13 se hlásím !
Martin Sokol reaguje 19.12.2012 11:11
Člověk se nad Váma i zasměje :D
Jiří Balcárek reaguje 18.12.2012 15:29
Jane, měl jsi někdy v rukou kulobrok ? :-)
Odstrčil Daniel reaguje 18.12.2012 15:01
Jednou jsen střelil na čekané lončáka ustřelený př.běh, ustřelená spodní čelist a při stahovánípod škárou na zadní kýtě několik broků asi 7,62 vše již bylo zhojené, ale trávník prázdný a prase značně pohublé. Prase se drželo u tlupy ale vždycky 10-20m od. Nechápu jak nějaký blbec může na prase brokem střelit. Nosím je ,ale v kapse vždycky když jdu s jagem ven právě z důvodu sebeobrany vřípadě, že někde zvedne postř.prase a nebo adren, sport dohlédávka o půlnoci 80lončáka. A jednou jsem tím střelil husu asi z 80m a byla prostřelená.
Jan Rezek reaguje 18.12.2012 14:13
Jirko udělej si v tom pořádek než něco napíšeš protože ani na dosled by se neměla používat brokovnice.
Jiří Balcárek reaguje 17.12.2012 18:51
Jednoznačně bych ty "myslivce" vyházel a příště ani nezval. Nosím sebou také 1kus buck shot 8,43mm broky, ale jak uvedl kolega Slavětínský, jde i pro mě vyloženě o obranný náboj, který bych dal do zbraně pouze v případě např. dosledu a to ještě většího kusu, jinak jen pro případ, že bych potřeboval "vyčistit" např. chodbu domu od nezvaných ozbrojených útočníků. Na lov nikdy. Buď naháňku dokážeme odpovědně organizovat, aby se střílelo kulí, popř. broky na lišku, anebo si z naháňky uděláme adrenalinové dopoledne se vstupem jen na vlastní nebezpečí, ale to nemá nic společného s myslivostí.
Martin Koňárek reaguje 23.11.2012 14:50
Již je doba naháněk a je nutno znovu opakovat - zakázaný způsob lovu !!! Proti používání je řada skutečností. Účinek je jen do určité vzdálenosti, tuto vzdálenost přesně odhadne s 10 borců na naháňce pouze 2. Rozptyl broků je z každé flinty jiný a každý náboj jiný. Ze starší brokovnice na 35 metrů nebyl v papíru 1x1 m ani jeden brok a pak tref prase. Když nebyly v papíře, kde asi létaly - nebezpečné pro okolí. Jo že naši dědové nastříleli brokovnicemi a sekaným olovem moře divočáků je taky pravda, ale oni to uměli trochu lépe něž my, byli více vystřílení, přesný odhad a pak ve vzpomínkách se na ty nedohledané prasátka zapomene. Teď jsem stahoval divočáka, měl v sobě čerstvé 4,5 mm, dva zarostlé 7,6 mm a deformovaný zadní běh. Smrtelná rána - slug přes komoru. Co ještě dodati ???
J. Král reaguje 18.10.2012 13:45
Jakube máš 1000 bodů. Osvětlil si situaci!!!
Jakub Máslo reaguje 18.10.2012 12:18
ZAKÁZÁNÝ ZPŮSOB lOVU !!!
Martin Souček reaguje 12.10.2012 12:07
Brokama prse prostě NE!!
Pavel Štěrba reaguje 12.10.2012 11:41
Docela by mne zajímalo, jestli tuhle diskuzi taky čte nekdo z těh, co tim střílí. Setkal jsem se s "teorií", že když dostane prase plnou dávku broků 7,6mm tj.9 kusů, tak je to stejný jako když ho 9x střelíte ráží 30 06. Podotíkam že tenhle primitiv posuzuje věkovou třídu srnce podle "výšky parůžků". Je smutný že myslivost dělají i lidi, co mají místo velkýho mozku malej a místo malýho nas...o
Michal Ficek reaguje 29.9.2012 10:58
Blíží se čas naháněk a tema bude zase aktuální. Setkal jsem se s názorem, že je hrubej brok bezpečnější pro okolí než Slug. O rozptylu už tu psáno bylo. A těm, co polemizují o odrazech bych doporučil, aby si zašli do lomu a na 20 metrů vystřelili do hromady kamení. Dost možná to bude to pslední, co udělají. A k tomu stop-efektu - na vzdálenost do 10 metrů je skoro mohlo jedno, jakej brok používáte (střelil jsem v zahraničí myš o váze 25 kg na krk na vzdálenost 8 m a byla v ní jen jedna díra na pěst), ale... kdo v zápalu boje měří, jestli to je 10 nebo 15 metrů? A když to jednou vyjde na 15m, proč to příště nezkusit na 20-25m? A příště dál, že? Že na nástřelu nic není, no minul jsem, samozřejmě, nemá cenu zkoušet nějakej dosled. Kdepak, mám už dosledovanejch pár prasat a broky jsou to nejhorší, na co Vás se psem mohou lovci nasadit. A v kombinaci s přesným uvedením velikosti, to je už úplná pohádka bratří Grimů (šel jsem 1200 metrů po seleti postřeleným na 5 metrů hrubým brokem a ne a ne ho najít a ty stopy velikosti menší dlaně pod krůpějkami barvy mě trochu znervózňovaly). O zapouzdřených brocích a nebo zahnisaných prasatech střelených na přelomu roku ani nemá cenu mluvit. Ale vrchol byl, když jsem 25. července při obeznávání srnců pro poplatkové lovce střelil 7kg těžké sele s totálně ohnilou lopatkou (kost už byla skoro holá) a hromadou jemnýho olova v těle, měl jsem vztek, jako dlouho ne. Nedávno mi jeden prodejce nabídl SG (chtěl jsem hrubší brok na škodnou), s tím, že to přece chlapi berou na prasata do kukuřice, protože tam špatně vidí, než aby mohli střílet Slugem. Ptám se sám sebe - KAM AŽ HODLÁME POSUNOUT MÍRU ÚNOSNOSTI??? Za mě brok V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ!!! Ficek
Karel Bublák reaguje 19.8.2012 20:00
Pane Vilšere. Jsem rád, že jste odpověděl a dokázal přiznat svůj omyl. Ani já bych na černou nikdy navystřelil brokem. Najen proto, že je to zakázané, ale i z důvodu, že nevěřím v ranivost brokového shluku. Navíc zvěř bude těžko barvit, značit zásah. Přitom stačí jeden brok, který zasáhne prase na měko a to potom několik dní zhasíná v bolestech na celkovou sepsi. Na takový lov bych neměl žaludek. Zdraví Vás K.B.
Karel Bublák reaguje 17.7.2012 08:43
Pane Vilšere. Mám pocit, že mícháte dohromady jablka s hruškama. Pokud se k něčemu chcete vyjadřovat, zjistěte si, Za prve co je jednotná střela Slug do brokovnice, a za druhé - nebyl jste u toho, co se stalo v prosinci minulého roku. Možná jste si měl přečíst kompletní komentář k videu. S pozdravem Bublák Karel
Pavel Štěrba reaguje 14.6.2012 07:38
Všichni BROKAŘI ať si uvědomí že SG-čko zabije lončáka maximálně do 15 metrů. Pak už ho jen zraňuje. Rozptyl na tuhle vzdálenost je 10-15 cm. Takže co si pomúžoů? S S-Balem je to to samý. Znam případ kdy se 2krát odrazil do pravého uhlu a sousední střelec ho koupil do srdce. Jenže oni je maj nasyslovaný ze starejch dob a přeci nebudou utrácet za nový náboje
Tomáš D. reaguje 25.3.2012 22:45
Pane Jirmann , kdyby jste měl brát myslivost detailně podle zákona, tak je dnes max. 10 tisíc myslivců a zbytek pytláků!
michal burian reaguje 24.3.2012 09:41
Pane Vilšer o tom, že je s-ball plastik zakázané střelivo vím moc dobře, ale pouze jen konstatuji to, co vidím na naháňkách ve všech mysliveckých sdruženích. Proto velice rád chodím na profesionálně vedené akce, kde má každý střelec kulovnici a dodržuje předem daná pravidla o čemž ve většině sdružení nemůže být řeč.
Roman Soukup reaguje 19.3.2012 20:01
Kdo stím střílí potřeboval by je narvat do prdele kamarádovy stěma sračkama jeden blb zastřelil supr kopovku na naháňce LOVU ZDAR.
michal burian reaguje 19.3.2012 11:02
amen
Milan Jirmann reaguje 19.3.2012 10:40
Kurňa, nevím co tady pořád řešíte. POUŽÍVAT BROKY K ODSTŘELU SPÁRKATÉ, TEDY I ČERNÉ ZVĚŘE JE ZAKÁZANÉ. TEČKA A HOTOVO. Kdo tohle dělá, je hovado a měl by přijít o lovecký a zbrojní průkaz. LOVU ZDAR!!!
michal burian reaguje 19.3.2012 09:18
To jsem psal já. Nevšiml jsem si, že jsem se nepřihlásil
bronisla Benáček reaguje 17.3.2012 07:14
souhlesim s vladimirem.zalezi na hospodari jakej si udela poradek pri nastupu a jake udeli sankce pri nedodrzeni.
Vladimir Moravec reaguje 13.3.2012 11:25
V prvé řadě záleží na mysliveckém hospodáři který střelbu brokama SG toleruje.Dnes máme takový výběr jednotných střel dobrá balistika i ranivost a dostatečné barvení.Proto me není jasné používání brokú SG.Při nástupu na nahánce jako hospodář upozornuji na zákaz používání SG.Při nedodržení odchází účastník domu a to okamžitě.
Lukáš Vápeník reaguje 2.3.2012 06:16
Hrozné! Nezákoné! Každého, kdo tohle dělá, bych střelil 3,5 "a měko" a nedohledal.
jura z reaguje 1.3.2012 07:08
A-není v souladu se zákonem, takže další diskuse mi přijde bezpředmětná B-magnumová rána patnácti 8kama brokama (koulema)je jak dávka ze samopalu a tudíž v leči vo hubu...ne!
Tomáš Palička reaguje 29.2.2012 22:01
Přesně tak jak píše p.Vilšer je to nezákoné a nechápu jak to někdo může skoušet na černou.Jinak v bývalém NDR se před rokem 1989 běžně hrubý brok používal na lov srnčí zvěře.Já osobně jsem SG používal na lov lišek na vzdálenost kolem 50 -60 metrů,ale uspěch nebyl nikdy. Na vzdálenost zhruba 50 metrů byl rozptyl na sněhové pokrývce kolem 3 metrů a broků tam bylo 12 stříleno ZH r.12. To by musela být opravdu náhoda aby liška dostala brok a zásah byl smrtelný.Jinak na lišku používám 4,5 mm a naprostou spokojeností.Letos mám lišáka střelenýho na vzdálenost 60 metrů a po odběhnutí 25 metrů zhasl. Zásah 3 broky(krk,zadní komora a na měko).
Leon Zumr reaguje 29.2.2012 20:02
dostal jsem deset kusu buck shot 12/76 53g 8,4mm tak jsem si je odzkoušel,s 3/4 čokem bylo deset broku ve stojanu na slunečník ten je odhadem 40x40cm na 25 kroku celkem jich tam je 15 ale ty klasický SG ze 16 trefily plechový kbelík na stejnou vzdálenost tři a broky sotva prošly tak že žádný zázrak ale stejně to nepoužívám ani na dosled nemíním riskovat že si trefím psa ale docela by mě zajímalo jak by to fungovalo na lišku na větší vzdálenost když courám se psi tak se s kulovnicí netahám budu to muset vyzkoušet aspoň na 50m ještě jich mám osm jeden jsem dal kamarádovi
Vít Peterek reaguje 29.2.2012 19:40
take jsem vyhral sg na plese a pouzivam je na lisky pri cekane na to je to dory ale v leci je to velice nebezpecne
Jan Slavětínský reaguje 29.2.2012 14:07
Nebudeme se bavit o střílení v obstavené leči. To je nešvar, který se čím dál víc začíná rozmahat. Ano, jsou lokality, terén a kilometrové leče, že někde střelit lze, zrovna tak ze štontu před sebe. Ale začíná se rozmahat, že někdy honci v leči nastřílí víc než chlapi na štontě a kule hvízdají v zápalu lovu všemi směry. Zkoušet krytí SG broků lze na 25-30 kroků, ale ne na 50! Každá flinta podle kryje jinak a každý průměr broku kryje jinak a dokonce i každý typ náboje. Krytí SG ček je ve srovnání s drobným brokem vždy nepravidelné a v podstatě do těch 25 kroků ta rána jde v kruhu 70 - 80cm. Z pohledu odrazů , dostřelů a bezpečnosti mezi kulí vypálenou z kulovnice, brenekem nebo SG, je nejméně nebezpečný ten brok. Zvláštní je, že je používání SG zakázané, všechny muničky je vyrábějí a jsou jich plné pulty lověn. I v Lysé n/L na výstavě, je seženete u každého stánku. Tak mi to vysvětlete.
Martin Till reaguje 29.2.2012 12:40
Danieli jak jsem již jednou napsal zkoušel jsem SG-čka ve dvanáctce jen na vzdálenost kolem 50m a rozptyl byl asi 15-20m,což je pro mě v leči nepředstavitelné.Píšete že na krátkou vzdálenost by jste SG-čka povolily ale ruku na srdce,kolikrát je to v leči takovej fofr že by se taky někdo nemusel udržet,já osobně,když je prase daleko tak si řeknu že je daleko a nestřílím(pro mě to může být vzdálenost i 50m ale v daném terénu je to prostě daleko) znám lidi kteří pálí po praseti i na 150 nebo 200m,což je naprostá volovina i z kulovnicí na volném prostranství a navíc i když střílíte na prase např.na vzdálenost 15m tak brok který se nezastaví o prase se zákonitě musí zastavit o něco jiného a to může mít fatální následky,Ať si ve francii loví srnčí na naháňkách slugem to je jejich problém ale u nás bych ty SG-čka pro společný lov zakázal úplně!!
Daniel Vyoral reaguje 29.2.2012 11:05
Možná by někdo mohl přispět tím, jestli nemá zkušenost s krytím SG na různou vzdálenost.
franta Hulka reaguje 29.2.2012 10:30
zdravim kolegove,strilet brokem na prasata neuznavam je to nebezpečne pred par lety na nahance se jeden takovej neudržel a když vybehli prasata tak to dopadlo tak že postrelil sg-čkem hospodare, pruser jako bejk,prasata v tahu a hospodař na zemi,na štesti to pro hospodare dopadlo dobre, ale ten pan jeste dneska nestrili.
Miroslav Komárek reaguje 29.2.2012 10:20
Dobré téma pro diskuzi Martine. Je to ZAKÁZANÉ. Ale i tak jsem viděl dost lišek, prasat i těch zajíců takto ulovených. SG-čka jsou nešvar společných akcí.
Daniel Vyoral reaguje 29.2.2012 09:11
Zajímalo by mě, jestli někdo někdy použil SG-čka na zajíce nebo na lišku, jak je uváděno. Já vyhrál SG-čka v tombole a nevím jak je upotřebit. Je pravda, že jsem s nima střelil odbíhajícího zajíce asi na 10 metrů a zajíc nebyl vůbec rozbitý. Zasáhly ho tak 4 - 5 broků. Zákon sice hovoří jasně, ale používání SG-ček v leči na krátko bych se nebránil. Podle mně do desíti metrů účinější než slug. Pravdou je, že jsem nikdy SG na prase nepoužil. Otázkou, je kdyby se čistě hypoteticky změnil zákon a umožnil lov SG v leči na krátko, jak by se k tomu postavili "myslivci". SG-čka by začali běžně používat i na štontech. Každopádně střelba na větší vzdálenost je nebezpečná jak pro účastníky honu, tak i nehumání vůči zvěři z hlediska trápení.
Jan Slavětínský reaguje 29.2.2012 06:33
Je to zakázaný způsob lovu, to je bez debat. Ale rána SG brokem na vzdálenost do 30 ti kroků je velice účiná a to je skutečnost. Kdo říká že ne, tak asi dělá myslivost od včerejška a říká něco, co někde slyšel. SG se používají v mnoha zemích a když fungují tam, nevím proč by neměly fungovat u nás. Vše je pouze o disciplině a střelecké kázni a střílet opravdu na odpovídajicí vzdálenosti. A to je problém většiny lidí. Osobně tento náboj nabijím jako druhý záložní při dosledu. Pro mě to je obranný náboj a pokud mám při dosledu řešit vlastní zdraví proti případnému útoku zvěře, je u mne na prvním místě. Jinak náboje s SG broky jsou původně náboje určené na "lidi" pro obranné složky do těch pump. Taková 8 mi ranná brokovnice s SG je na grázly účinější než devítka nebo nějaký samopal. A to se ví. Ale to jsem odbočil.
Libor Čížek reaguje 28.2.2012 21:17
Černá a broky ? Dvě neslučitelné věci ! A nejhorší je když hospodář jde "příkladem" , zda 6,2 nebo SG . Na některých naháňkách dopředu varují , že v případě střelby brokem na černou předají střelce ke správnímu řízení . Těmto fandím a děkuji .
Martin Till reaguje 28.2.2012 19:04
Pane Chadim,to máte pravdu stou kulovnicí,já osobně chodím s kulobrokem tam je ta kule taky::-))ale na některých štontech je ta brokovnice potřeba,například na nějaké lesní cestě mezi dvěma nižšími porosty,tam moc místa pro střelbu kulovnicí není!Nejvíc mě vždy dojme když závodčí nebo dokonce hospodář postaví chlapa s kulovnicí na právě takovou cestu jak popisuji a chlapa s brokovnicí na volné prostranství na louku nebo pole:-)))
Radek Chadim reaguje 28.2.2012 18:50
Na naháňky na štonty se má chodit výhradně s kulovnicí, protože se občas střílí i na větší vzdálenosti a jistou ránu dá člověk jen s kulovnicí. Do tlaku se dá jít i s brokovnicí s jednotnou střelou, ale o to musí být střelba uváženější. Protože když se pak střílí tím, co je zrovna v danou chvíli v brokové hlavni (tedy i broky), tak pak chodí honitbou spousta postřelených kusů černé zvěře, které nejen že se nedohledají, ale i zbytečně útočí na psy a někdy i honce.
Martin Till reaguje 28.2.2012 18:35
Já když to skoušel tak jsem měl pujčenej 12-kovej kulobrok,do svýho 16-kovýho jsem to vůbec nestrčil ale také by mě zajímalo co to dělá!!Řekl bych že s SG-čkam míříš prostě na prase:-))
Martin Till reaguje 28.2.2012 18:29
Pánové díky že jste se zapojily,já jsem už byl na několika naháňkách kde se SG-čka používaly,naštěstí pro honce vše dopadlo dobře až na jedno postřelené prase které se už nenašlo.Že je to zakázaný spůsob lovu o tom žádná,nicméně to některejm hospodářům a účastníkům lovu vůbec nevadí ale já bych nechtěl být v leči ani sám a už vůbec se psem.Když jsem zkoušel co ty sg-čka dělaj z dvanáctky na vzdálenost asi 50m nevěřil jsem vlastním očím,rozptyl 15-20m což si v leči nedokážu ani představit!!
Žaloudek Josef reaguje 28.2.2012 18:28
Dobrý dotaz na rozpoutání diskuse.Jěště položím doplňující otázky.Na jakou část těla střílíte SG??(pokud je někdo používá) Komora? Nebo někam jinam??Je třeba 16tka brok s SG dost výkoná?Těch broků tam moc není.Z druhé strany vím,že stačí jeden brok na správné místo.Já osobně,dneska sg na prasata nepoužívám,po zkušenosti že zásahem na zadní komoru odešlo prase cca400 m,kde zalehlo a našli jsme ho náhodou v další leči.Samozřejmně na nástřelu barva žádná.ALe toď jen můj názor.
Miloš Kvasnička reaguje 28.2.2012 17:54
Takže je to stejné jako se vším na co existují dva zcela opačné názory,pravda je vždy někde uprostřed.Jsou země kde se brokem naprosto běžně střílí vysoká.Dodnes vzpomínám na jednoho rakušana často lovícího ve Francii, který se na naháňce hrozně divil proč nestřílíme taky srnčí.Samozřejmě že celá tato diskuse musí skončit na citaci zákona a ten mluví jasně.Nicméně po 20letých zkušenostech s naháněním černé,většinou jako honec s brokovnicí musím a mohu doložit oprávněnost volání po změně pravidel.Mnohem více než honec s brokovnicí nabitou SG mi nahání hrůzu honec s kulovnicí r.7mm prolézající 20m ode mne zcela neprostupný nárost/moje letošní zkušenost/.
Jiří Wenzl reaguje 28.2.2012 17:53
Vyzdvihovat zde vysokou účinost zmíněných broků při použití do vzdálenosti 20 kroků (t.j. cca 15 metrů) je bezpředmětné, protože tu už nejde o lov, ale o sebeobranu. V takových případech se lze bránit i pažbou.
Tomáš Fuchs reaguje 28.2.2012 17:20
Bohužel tvrdá realita, jenže chlapy co takhle loví si ani neuvědomují jaký to může mít následky. Byl jsem na naháňce, kde bachyňka postřelená brokem napadla závodčího křídla. Kdyby nebylo jeho barváře, tak nevím jak by to dopadlo... Ale jak říka Petr v leči na krátko to bude asi efektivní.
Petr Pořádek ml. reaguje 28.2.2012 15:07
Zakázaný způsob lovu je i lov u krmení v době nouze a přes to je to dneska nejoblíbenější ,,myslivecký sport". Ve světě se velkejma brokama běžně loví jak selata, tak i jiné druhy spárkaté zvěře. Pokud někdo střelí prase sgéčkama na pár metrů, jedná se o bezpečný lov, kdy zároveň zvěř zhasíná na nástřelu a stop efekt je zde značný. Pokud, ale někteří jedinci střílí brokama na víc jak 20kroků, tak to už je zhovadilost. Z toho jsou pak ty nedohledaný prasata, který nebarví a po pár stovkách metrů zhasínají. Vidím to asi tak 50 na 50. Já osobně od té doby co lovím se psem tyto náboje nenabíjím.
František Bárta reaguje 28.2.2012 14:47
Je to prasečina která by se měla tvrdě trestat.
Milan Stýblo reaguje 28.2.2012 14:45
ZAKÁZANÝ ZPŮSOB LOVU - tudíž bezpředmětné. Pokud by na něco takového přišel hospodář při naháňce měl by z toho vyvodit důsledky. To je jako by ste na naháňce stříleli vysokou Slugem. A ještě horší taktéž SG-čkem. Když si řekne, že SG platí na 40 kg lončáka, proč by nemohlo platit např. na 30 kg muflonku? Jsem pro používat ráže a střely striktně podle zákona.
Jiří Wenzl reaguje 28.2.2012 14:40
Můj názor je, že střílet prasata broky jakékoli velikosti je zakázané.
Martin Till reaguje 28.2.2012 14:33
Čekám na vaše názory.