ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Daněk
Daněk
vloženo: 1.11.2014 00:33
autor: Martin Saifrt

úlovky (svět)

Lovu zdar!
Lovu zdar!
vloženo: 20.9.2019 06:14
autor: NH

trofeje

Kmotřičky  ...+1
Kmotřičky ...+1
vloženo: 23.2.2012 21:53
autor: Vít Hlavica

zvěř v přírodě

Lišky
Lišky
vloženo: 10.2.2017 05:52
autor: Josef Vršan

zbraně

PÁR MÝCH NOŽŮ...
PÁR MÝCH NOŽŮ...
vloženo: 13.11.2017 05:42
autor: Jaroslav Vlosovský

fotopast

srneček
srneček
vloženo: 8.6.2013 08:15
autor: micinka

myslivecké umění

zátišie s farbiarom..
zátišie s farbiarom..
vloženo: 22.5.2013 16:13
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 232883 fotek (3 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8867 inzerátů (0 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748213 komentářů fotek (9 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289185 hlasování fotek (15 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37586 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 13 online

Připomínky a názory
Diskuze

Lov černé.

Drozda Jaroslav vložil 23.2.2013 22:20
Přátelé myslivci. Jaký máte názor. Dnes jsme se v MS domluvili že nebudeme střílet černou do konce dubna.Polovinou hlasů.Ročně lovíme tak 20 kusů.Je to dobře nebo špatně.Jde o udržení zvěře v honitbě.Když prý bude mít klid nikam Nám neodejde. Váš názor_.díky.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jiří Wenzl reaguje 4.7.2016 13:26
Evičko - já vím, že jsi to ty. Pravopis ti nikdy nešel, ale to nevadí.
Jiří Wenzl reaguje 3.7.2016 23:29
Já se zmást nenechám - skutečná Ewa Farna - zpěvačka z Vendryně u Třince - je ta co píše o tom vlaku, protože jím často v noci cestuje na koncerty. Chápu, že z taktických důvodů píše maskulinně. Ewo - drž se! Nenech se otrávit trollingem! Jo - a až zas při cestě vlakem srazíte prase, tak ti ho rád vyvrhnu. Stačí jen poprosit strojvůdce, aby zastavil. P.S. : Poznal jsem tě podle tvého pravopisu - je rozkošný!
Ron Gordon reaguje 9.2.2015 20:58
Ale Josef, ty jsi to popletl - 4K zničily četnína -kurvy, karty,kořalka,korupce.Snad ostatní prominou, že to není k tématu.
Josef Voborník reaguje 9.2.2015 14:49
Ano, správně, platila, platí a bude platit zásada 4 K - krmení, klid, krytina a kaliště.
Omar Stodůlka reaguje 9.2.2015 08:05
Taky mi to Radku blesklo hlavou... Ale ta brylantná slovenčina !?! :-)))
Radek Pintner reaguje 8.2.2015 13:49
Uhodil. Jestli ON je to vlastně Begala.
Petr Janský reaguje 6.2.2015 17:56
To co se tu nyní děje je !ADMINOVA ostuda! Schválně umožňuje přístup na fórum mentálně zaostalé osobě, protože ví, že tu bude vyvolávat spory svými přihlouplými příspěvky, jen aby tu byla nějaká návštěvnost a jemu šly peníze za reklamu. Je to hnus !!!!
Radek Pintner reaguje 6.2.2015 16:58
No pokud nechceš být zajímavý, tak sem nelez a časem na tebe snad zapomeneme. A to bude největší přínos nejen pro tento web.
Radek Pintner reaguje 6.2.2015 08:27
Jožo a odpověď na AB je jednoduchá. Proč bych měl dávat hlas k rozmazané a nic zvláštní fotce? Zase si něco upravuješ aby se ti to hodilo? Tak s tím už jdi laskavě do Košic!
Radek Pintner reaguje 6.2.2015 08:18
Jožo Jožo, TY si dávej co chceš kam chceš, tady tě stejně máme za blbce.
Ellhenický Petr reaguje 16.8.2014 21:50
Podívejte se na znění dotazu a kam to za půl roku došlo.Plácání nesmyslů.
Jaroslav Mrázek reaguje 10.8.2014 17:27
Dobrý den Jaroslave, možná se vyjádřím podobně jako někdo přede mnou, ale nechce se mně číst všechny starší příspěvky, které jsou i podle mého letmého pohledu často od věci. Odpovědět na Vaši otázku podle mne paušálně nelze. Záleží na tom v jaké oblasti se Vaše honitba nachází. Vámi popsané opatření by asi nebylo vhodné použít v oblasti, která svým charakterem vyhovuje spíše chovu drobné zvěře. Snaha udržet černou v takové oblasti by byla další rána pro drobnou v jejich již tak těžkých životních podmínkách. Pokud působíte v oblasti pro chov černé vhodné (z pohledu charakteru krajiny a také možnosti vzniku škod), vůbec bych se takovému opatření nebránil. A třeba jen na části honitby. Myslím, že částečně nebo i úplně omezit lov černé ve vhodně vytipované lokalitě (komoře) může přinést dobré výsledky. Hodně štěstí!
Jří Hrůza reaguje 3.8.2014 19:12
jE TO VÍBORNÝ NÁPAD KTERÝ U NÁS NEMÁ ZASTÁNÍ,JELIKOŽ JSOU HLADOVÍ PO ZVĚŘINĚ A NEUVĚDOMUJÍ SI,ŽE JE POTŘEBA ZVĚŘ TAKÉ CHRÁNIT A NÉ JEN LOVIT.KAŽDÁ ZVĚŘ MÁ MÍT ŠANCI I ČERNÁ.DRŽÍM PALCE.
Jiří Hlinka reaguje 8.6.2013 11:59
Pane Konečný to co píšete jsou pohádky a bajky, díky kterým jsem na tom s černou tak jak jsme. Vezmu příklad naší honitby máme prasata celoročně, lovíme celoročně jelikož pravě v dubnu-květnu, chodí odražení lončáci po dvou po třech, kteří chodí za světla v celku dobře se loví a stavy se redukují. Přičemž bachny s letošáky chodí na vnadiště do těch se samozřejmě v tuto dobu nešahá a přijdou s nimi na vnadiště i na podzim. Další věc je že tak či onak ať se duben-květen loví či ne tak stejně jak začnou řepky prasata jsou v řepce pak plynule přejdou do kukuřice a v tom jim nikdo nezabrání a už vůbec ne že duben-květen přestanu lovit. To je nejhorší období kdy ať chceme či ne tak je černá v klidu, v krytu a s nadbytkem potravy. Jakmile se poseká kukuřice zase jsou na vnadištích a i přes to že jsme na jaře nic nešetřili.
Jan Novák reaguje 15.3.2013 12:09
Pane Lengyel nemyslím si , že je to až tak daleko od tématu.To téma je dost široké a nebylo by rozumné zakládat další téma- třeba lov v šustící kuku...
Jiří Lengyel,starší reaguje 15.3.2013 11:40
Aleši,četl jsem,proto dost dobře nechápu,proč sáhodlouhá dizkuze,kde se hovoří již o něčem jiném,ale nechť.....
Aleš Pastorek reaguje 15.3.2013 11:24
Já jsem pane Lengyel odpověděl na dotaz hned na začátku. Pokud to podmínky v honitbě dovolují a alespoň trošku umožňují, je dobré zřídit jedno "centrální krmeliště", kde se nebude v žádném případě lovit a prasata se tam budou cítit bezpečně. V dostatečné vzdálenosti od centrálního krmeliště bych já osobně zřídil na několika místech "vnadiště" a zde postupně lovil. V místě, kde je "hájené centrální krmeliště" se dá jednou za rok zorganizovat jedna jediná naháňka se zaručeným výřadem. Potom zase celý rok klid a pouze je "ustřelovat" na těch vnadištích. Toť vše. Celý tento systém je samozřejmě o krmení a o čase. Každý den musí být na vnadištích zakrmeno. Stačí půl menšího kyblíku jádra. Aleš Pastorek.
Jiří Lengyel,starší reaguje 15.3.2013 10:21
Tak Vám nevím,pan Drozda se na samém začátku ptá jak udržet černou v honitbě a dizkuse po dlouhých peripetiích vyústila v tom,zda šustí kukuřice či ne,obdivuji Vás.......
Filip Pětivlas reaguje 15.3.2013 06:27
Pokud prasata v kukuřici jsou, tak je není problém lovit ani když už kukuřice šustí. Musí ale foukat dostatečně silný vitr a prasátka si ani nevšimnou, že někdo chodí kolem nich. Mockrát už jsem došel i k spicimu srnčímu nebo lišce. Jen to chce jít a na každém řádku se rozhlídnout, to je celé. Někde je kukuřice tak podrostlá, že to nejde..
Pavel Štěrba reaguje 14.3.2013 18:23
omyl, 18:46
Pavel Štěrba reaguje 14.3.2013 18:22
Tomáš Houserek 16:46 naprostý souhlas. Dokud kukuřice nešustí a pole nemá 5 ha, nebo jako u nás 50 ha, tak se tam nechá černá za dne lovit. Nechá se to i v těch 50 ha, ale je to hledání jehly v kupce sena. Ale nechá se to....
Tomáš Houserek reaguje 14.3.2013 16:56
A proč by ne? Když si klekneta,tak se dá vidět ještě dál.
Tomáš Houserek reaguje 13.3.2013 18:46
V kukuřici se dá lovit pouze do doby dokud není suchá. Především záleží na tom,aby to dovolili podmínky. V rovném řádku se dá vidět i na sto metrů,ale jen jedním směrem. dále záleží na velikosti pole,jestli to má 5ha tak to samozřejmě nemá cenu,protože pak se člověk s nimi honí dokola a příležitost ke střelbě je téměř nulová. S dobrým větrem se dá ke stelbě dostat,ale především jde o to je z tama vyhnat a to zrovna u nás není problém. Věřím tomu,že tam kde mají rozáhlé lány kukuřice je to téměř nemožné je najít.
Lubomír Černý reaguje 13.3.2013 16:44
Tomáši,můžete trošku přiblížit lov v kukuřici přes den?Nedovedu si to dost dobře představit,mizerná viditelnost na pár kroků,jak hlídáte vítr a jak je najdete?Nemohu opominout,že navíc nejsou divočáci hluší a pokud je třímetrová kukuřice,jak se orientujete a jak vyberete kus k odstřelu?Sice jsou to pro mne již zbytečné starosti,poslední pole v revíru nám zmizelo cca před 3 lety,nyní jen les a pastviny,ale nemyslím to ironicky,opravdu by mne to zajímalo,něco takového jsem v životě neslyšel.Díky.
Tomáš Houserek reaguje 13.3.2013 16:25
Říkám našim chlapům,že dokud tady budu já,tak žádné škody nebudou a nejsou. Máme jen jedno pole,kde je peluška s ovsem a pak nějakou kukuřici s pšenicí. V pelušce je lovím ze země, klidně si dojdu až na dostřel a do kukuřice vlítnu přes den a nebo si počkám až vylezou. Je to o čase a toho mám na lov celkem dost. Kdyby mi někdo zakazoval a nebo znemožňoval lov,tak bych na škody nedal ani korunu.
Jiří Balcárek reaguje 13.3.2013 16:11
Jo, přesně, motivaci ze strany sdružení. Rozumím tomu, že někoho baví lišky, jiného straky, dalšího srnčí. Ale nerozumím tomu, že v případě velkých škod černou zvěří se mnohá MS zdráhají právě např. takto nebo i jinak motivovat aktivní střelce, kteří mnohdy odvedou "černou práci" i za ostatní členy MS.
Tomáš Houserek reaguje 13.3.2013 09:35
Myslíte motivaci za strany sdružení? Každé liché prase můžu buď odevzdat a nebo zaplatit 40kč/kg a každé sudé je moje. Já především lovím,že mě to baví,takže jsem motivován loveckou vášní. :-)
Jiří Balcárek reaguje 12.3.2013 21:13
Omlouvám se, přehlédnul jsem to myslivecký. Ale ta motivace mě přesto zajímá.
Jiří Balcárek reaguje 12.3.2013 21:08
To máte krásný průměr 1 prase za 4,31 dne. Jak to máte v MS ošetřeno ? Nějaká motivace pro střelce ? Ptám se jen ze zvědavosti, jiný kraj, jiný mrav.
Tomáš Houserek reaguje 12.3.2013 11:39
Nenechávejte se unášet názory druhých a nesnižujte se k urážení ostatních,prostě na toho přispěvatele nereagujte a je to.Na žádném jiném diskusním foru jsem nečetl tolik urážek co tady. Co člověk to názor. Já jsem za letošní myslivecký rok ulovil celkem 16 prasat a z toho jsem na vnadišti ulovil 4. Zbytek jsem našoulal lovil při rytí apod.,ale je jeden fakt,že kdybych nevnadil,tak je v té oblasti nemáme a neulovil bych téměř nic a nebo na náhodu,která obnáší moře času. Každej lovíme v nějakých podmínkách a někdo se musí snažit víc a někdo míň. Názory kolegy Vyhlídala mi připadají pro mě nesmyslné,protože kdybych přistupoval k lovu jako on,tak bych neulovil nic a mě osobně lov černé velmi baví.
Leon Zumr reaguje 12.3.2013 11:35
a proč je individuální lov mimo ůdajné vnadiště dílem náhody protože většina umí jenom sedět na zadku u toho ůdajného vnadiště
Karel Bublák reaguje 12.3.2013 08:51
Pane Vyhlídal. Vy jste skutečně odborník na slovo vzatý. Blahopřeji k ulovení 48kilového selete. V živém mělo cca 60?
Radek Vyhlídal reaguje 11.3.2013 22:36
Aleš Pastorek - ano, přikrmování černé zvěře je špatně. Nebudu Ti přece popisovat vše jako ve slabikáři pro 1. třídu. Některé věci jsou jasné. Panu Drozdovi jsem odpověděl. Děda z lesa může být nestorem stránek, ale to neznamená, že má ve všem pravdu, protože jak sám psal - když je poloviční měsíček, tak "není nic vidět". Počet ulovené zvěře neřeš, to není důležité, podstatný je přístup. Pokud Ti loví jen 20% členů a černá dělá škody, tak je něco špatně. Nehodlám vše popisovat do posledního písmenka, předpokládám u Tebe jistou dávku rozhledu. Podívej se na počty ulovené černé a na počet myslivců v ČR. Trvám na tom, že pokud by každý ulovil alespoň 5 kusů ročně, o problémech s černou zvěří by se nepsalo. Mimochodem, včera jsem ulovil další sele 48kg.
Radek Vyhlídal reaguje 11.3.2013 22:28
Ježíková - raději nepiš. Podle Tebe na hrubý pytel MEGAhrubá záplata. Jsi jinde.
Radek Vyhlídal reaguje 11.3.2013 08:10
Ježíková - už zde nic raději nepiš o urážkách. Nepoužil jsem jediný vulgarismus ( jen jsem napsal, že pouze idiot vozí hromady pečiva do lesa ) a Ty už vyhrožuješ fyzickým napadením. Kde dochází slova, nastupuje síla - jaká primitivní argumentace :-)
Drozda Jaroslav reaguje 10.3.2013 20:42
Díky za optání ale to už mě opravdu hlava nebere. Ta diskuse je už opravdu o něčem jiném.
Jiří Lengyel,starší reaguje 9.3.2013 22:30
Pane Drozda,neříkejte,že toho nevíte již tolik,že Vám to hlava nebere,vidím,že o Vás zde již ani nejde.....:-))
Jan Horáček reaguje 9.3.2013 18:34
Předchozí příspěvek vložila moje maličkost nevěda, že je již odhlášena.
Děda z lesa reaguje 9.3.2013 17:02
Fr.Dvořák - trochu si nerozumíme, mluvil jsem o klasické rodinné tlupě, která vždy volně vznikne cca 6 týdnů po oselení (obvykle během května). Tvořena bývá silnou bachyní a jejími několika dcerami se stejně starými selátky, přidružují se k nim i lončáci. Pokud pak v srpnu či září ulovíte jednu z těchto vodících bachyní, opravdu se nic neděle, tlupa ve stejném složení žije svým životem dále, vyhánění (byť už samostatných) selat nehrozí.
František Dvořák reaguje 9.3.2013 16:03
Dědovi z lesa,8.3.17.45.Již jsem slyšel od praktika,ale vyšly leckde i příspěvky od lidí více vzdělaných v této věci než jsme oba dohromady,kteří tvrdí,že tomu tak není,že opuštěná selata jsou skutečně vyhnána na okraj tlupy a já tomuto tvrzení nějak věřím.K tomu složení tlupy,samozřejmě,vždyť to je její normální složení,bachyně selata,lončačky,ve velké míře i se selaty.Ale těch bude o to méně,když se nebude váhat a střílet je i když máte dojem,že je období kdy mohou být plné.V podstatě nic nevyřešíte,když střelíte 7,8 a víceletou bachyni,která vodí 2,3 selata,ta už příští rok nepovede nic,nic vám však nebrání sahnout do těch selat, o kterých píšete,že je jich tam mnoho a lončaček(stále se přitom přimlouvám za vodící),to přece je budoucí reprodukční potenciál.Vždyť,když se to vezme do důsledku,tak velkou reprodukční schopností byla černá zvěř vybavena přírodou proto,že v přirozeném prostředí, plném predátorů se dospělosti dožívalo selat malé procento.A nejvíc jich umíralo právě v prvních dnech života,kdy jste vůči nim vyhlásili absolutní střelecké tabu.Vím,že několikadení sele není k ničemu,možná tak k nakrmení psa,ale když někdo si vybere z toho rudlu radši starou bachnu,tak pro snížení stavu nic neudělal.
Sojka reaguje 9.3.2013 10:59
Pane Vyhlídal, asi se nečílíme, ale víceméně všichni, kteří mají k lovu černé blízko, vám tu potvrdili, že nikdo z nich žádné hromady nepoužívá, nevytváří a nepodporuje. Pokud máte ve svém okolí tuto zkušenost a vaši kolegové hromady plesnivých zbytků používají, měl byste svůj boj zaměřit spíše tímto směrem. M.Soukup
Radek Vyhlídal reaguje 9.3.2013 10:52
Aleš Pastorek - proč se všichni čílíte ? Vím dobře, jaký je rozdíl mezi vnadištěm a krmelištěm. Psal jsem jsaně, že mi vadí HROMADY, jinými slovy přeplácaná krmeliště, na která zpravidla každý "odpovědný" myslivec přiveze vše, co zbylo doma. O vnadištích a lovu jsem se nezmiňoval. Psal jsem o lovu na hromadách. Inteligentní vnadiště leckdy v lese ani nepostřehnete.
Radek Vyhlídal reaguje 9.3.2013 10:50
Ježíková - nevíte ani co je to primitivně a sprostě, tak neplácejte nesmyly. Nehrejte si tady na dámičku, dobře víte, pokud jste ve společnosti myslivců, že o nějaký ten peprný výraz není nouze. Tak se nepozastavujte nad štěkajícím starým psem, který má k jadrnějšímu výrazivu stále dost daleko.
Děda z lesa reaguje 8.3.2013 21:40
Jistě, ale i z těchto zdánlivě nesouvisejících fragmentů lze mezi řádky nacházet částečné odpovědi pro J.Drozdu. Navíc otřepané "babo raď", neznaje velikost honitby, nadm. výšku, lesnatost, zemědělství (převážné plodiny), ostatní zvěř atd. atd...
Jiří Lengyel,starší reaguje 8.3.2013 21:06
Pro Krista Pána,četli jste vůbec otázku Pana Drozdy???
Děda z lesa reaguje 8.3.2013 17:45
Fr.Dvořák - nemáte tak docela pravdu o tom smrtelném hříchu. Vodící (nikoliv vedoucí) bachyni je možné naprosto bez následků ulovit z rodinné tlupy, kde je několik vodících... - takováto tlupa je něco jako "mateřská školka" a odchová všechna selata bez problémů. Problém ve většině našich honiteb je právě ale ten, že "klasickou" tlupu tvoří pouze bachyně se selaty.
František Dvořák reaguje 8.3.2013 16:28
Reakce na p.Zvářala.Na vietnamce už zde bylo reagováno.Co se týče těžkých a smrtelných hříchů.Tady je to trošku složitější.Já skutečně zastřelení vodící bachyně považuji za smrtelný hřích.I když se zdá a je skutečnost,že jsou již odstaveny,propadají se po smrti matky v tlupě na nejnižší hierarchický stupínek a již žijí pouze na jejím okraji.To znamená,že se již nikdy nevyvinou v plnohodnotná prasata,ale do reprodukce se zapojí a jejich selata podle toho budou vypadat.A tak bachyňku zastřelíme,protože má slabá selata a tento kolotoč je nekonečný.Něco jiného je hřích těžký.Na jiné stránce se vesele diskutuje jak provést defenestraci a jak,když se vystoupí z myslivecké společnosti,tak se v novém spolku najde okamžitě někdo,kdo v parlamentu vyjedná lepší podmínky.Zatím ale nikdo neřekl,že takovýho má.Ale i kdyby měl,tak bych ho chtěl vidět jak vesele ty podmínky vyjednává,když ho někdo dovede ke zrytému a zničenému poli,nebo louce.A já jsem skálopevně přesvědčen,že snížení stavů vede přes trvalý odstřel mladých bachyněk i v době,kdy jsou plné,které představují největší reprodukční potenciál.Ale zároveň odstřel takovéto bachyňky nenaruší sociální strukturu tlupy,což se při odstřelu bachyňky,která vodí již stane.Chápu,že přemnožení prasat je problém místní ne celoplošný,ale tam, kde ty problémy jsou,by se nad tímto nemělo moc diskutovat.
Sojka reaguje 8.3.2013 14:24
Presne jak pise A.Pastorek. Jinak ja jsem ten idiot, co tam jeste obcas vysype tasku sucheho peciva :-). M.Soukup
Aleš Pastorek reaguje 8.3.2013 13:56
Jasně Radku. Všichni, co přikrmujeme na vnadišti za účelem častější návštěvy prasat a tím i zvětšení šance na pravidelné lovení a zároveň snižování stavů černé, jsme "aktivní krmiči a vášnivý lovci". Ještě chvíli budu číst ty tvoje bludy a sám tomu začnu věřit.....Konkrétně v našem MS nebýt vnadišť, tak máme s bídou třetinu toho, co dnes. Znovu se opakuji. Vnadiště není krmeliště. Na vnadiště stačí nasypat krmení, které se vejde do "myslivecké čepice". Žádná kvanta žrádla....Důležité je, aby tam divočáci vždy něco našli a na takové místo se vraceli. Jenom takto docílíš efektivního a častého lovení černé. Spoléhat se na lov, že si sedneš na hranice pole-les je oproti vnadišti příliš malá šance a náhoda. Zvláště, pokud chceš radikálně snížit stavy mladé černé zvěře. Toto období je na to přímo ideální. Odražená selata od nynějších vodících bachyní nejsou tak opatrná a po ulovení se na vnadiště často vrací už za několik málo dnů a je znovu možnost lovu. Aleš Pastorek.
Radek Vyhlídal reaguje 8.3.2013 12:56
Jan Novák - platí to samé - taky jsi aktivní krmič černé a její vášnivý lovec ?
Radek Vyhlídal reaguje 8.3.2013 12:55
Ondřej Procházka - a kohopak jsem urazil nějakým vulgarismem ? Poznal jste se snad v tom krmiči a primitivním lovci ? Já jsem žádný vulgarismus konkrétní osobě nepsal, tak si nechte své soudy někam do hospody.
Sojka reaguje 8.3.2013 04:01
Křížení je možné, stejně tak jako s domácím prasetem. Vietnamské prase je linie, která vznikla z prasete páskovaného (Sus scrofa vittatus), je to tedy de facto stejný druh jako náš divočák (Sus scrofa scrofa). I klasické domácí prase je považováno z hlediska taxonomie za poddruh (Sus scrofa domestica). Např. v Bulharsku, kde se používá volný chov domácích prasat se kříží běžně. V U.S.A. se rozlišují dvě skupiny, tzv. "feral hogs" = z chovu uprchlá a volně žijící domácí prasata, a pak "wild boar" = divočák. Tzv. "feral hogs" se rozšiřují v U.S.A. poměrně rychlým tempem, 1982-17 států, 2004-28 států, 2010-36 států. Populace monitoruje NFSMS "National Feral Swine Mapping System". M.Soukup
Leon Zumr reaguje 7.3.2013 21:46
v domácích podmínkách to křížit jde tak proč by to nešlo v lese podívej se na USA nebo Austrálii co tam všechno běhá
karel zvářal reaguje 7.3.2013 21:38
Vietnamské prasata ledaskde běhají volně, jedná se mi právě o křížence. Tak jako jsou vidět ta strakatá a téměř bílá, jestli je možnost změny genofondu tímto plemenem.
Leon Zumr reaguje 7.3.2013 21:35
pak můžete potkat v lese i tohle :D
Leon Zumr reaguje 7.3.2013 21:32
nevím jestli to někdo křížil záměrně ale vietnámských prasat už bylo uloveno docela dost hold když to někdo pustí na zahradu kde má jenom slabý pletivo tak mu zdrhnou bez problému
karel zvářal reaguje 7.3.2013 21:17
Pane Dvořáku, podívejte, kolik máte nadšených ohlasů!...Střelit plnou lončačku je těžký hřích, střelit vodící je smrtelný hřích...Přesto se k tomu někteří odhodlají a selata postupně odloví na příkrmu, dřív než vlezou do řepky...Tvrdil mi jeden nimrod, že údajně černou někdo křížil s vietnamským prasetem- prý aby byly plodnější...Vyvracel jsem mu to, nepomohlo...možná to plynulo z toho, že si spletl ocucanou (pidi)bachyňku se seletem. Slyšeli jste také někdo tuto nesmyslnou teorii?
Radek Chadim reaguje 7.3.2013 19:27
Pane Lengyel, ze současné situace by i Meinhardtovy šla hlava kolem :-).
Jan Novák reaguje 7.3.2013 18:33
Radek Vyhlídal- ty jsi opravdu ztracený případ :D :D
František Dvořák reaguje 7.3.2013 17:58
Trošíčku se připojím,již dříve jsem psal,že již dávno nejsem aktivní myslivec,nicméně jsem přesvědčen,že o prasatech něco vím.Pokud zastřelíte mámu od dospívajících selat,vemte jed na to,že k těmto se přidá sekáček,kterého by jinak ta máma odehnala a máte selat,jak když pohnojíte.Nevidím význam ani v tom(už jsem to taky někde tady četl),že zastřelíte mámu selatům,která ještě sají a oni postupně uhynou,vždyť trocha sadizmu u myslivců nevadí.Ale nedej bože zastřelit plnou bachyňku.To by jsme se snad ze žalu i opili.Vážení,tam kde máte velké problémy s prasaty,tak tam je odstřel lončaček v kteroukoliv roční dobu nejefektivnější způsob snížení stavu.Vždyť když je plná,jediným výstřelem snížíte stav prasat o 6,7 a i více kusů.A je povoleno je lovit celý rok,nikdo na vás nemůže.A jestli je myslivecká etika větší,když ji necháme oprasit a pak zastřelíme,selata necháme pochcípat a přitom úřadovat lišky(nejsme žádné myslivecké třasořitky),nebo ji před oprasením zastřelíme,to ať si každý přebere sám.Já se přikláním k tomu druhému.Tím jednoznačně říkám,že naprosto nesouhlasím s tím,s čím souhlasí p.Karel Zvářal.
Ondřej Procházka reaguje 7.3.2013 17:41
OT, ale pane Vyhlídale, vy jste hulvát a křupan, to se jen tak nevidí. Za cca 14 dní na tomto fóru jste stačil pozurážet a pohádat se s mnoha členy, a to takovým tempem, že vám to závidí i ten přitroublej Hurvínek. Bylo by možná lepší, kdyby jste svůj profil zase smazal a chodil tam, kam jste chodil dosud. Exotů, jako jste beze sporu vy, tady máme už dost.
karel zvářal reaguje 7.3.2013 17:03
Všechno podstatné bylo řečeno na jiných vláknech. Souhlasím s T.H. 6.3. 17.42. Ten bolestivý řez bude muset u těch lončaček přijít, jinak při té nízké aktivitě lovců bude černé stále přibývat. Jak zalezou na půl roku do řepek a kukuřice, vyleze jich na podzim 3x více...a mělo by jít i o kvalitu, nikoliv množství.
Jiří Lengyel,starší reaguje 7.3.2013 16:31
Vážení,nestačil jsem si ani přečíst vše,ale to co jsem stačil,mě jen utvrzuje v tom,že jen skutečně banální otázka se zde vždy zvrhne v napadání a urážení jeden druhého.Čím dál víc adrenalin stoupá,vypadá to,že to některým velice svědčí a dělá jim to dobře....Již zvěčnělý Meinhardt měl počkat na Vás a vydat svoji knihu až dnes.Vyřešili jste problém,který trápí celou Evropu a ještě určitě není konec.Někteří z Vás by mohli"z fleku"přednášet na mezinárodních symposiích....To by mě ani tak nevadilo,vadí mě,že dovede někdo až hrubě urážet myslivce již dříve narozeného.Slova:Starý,štěkající pes dovede vyřknout jen člověk,kterému není nic svaté....Myslím,že to napsal pan Elhenický dobře,jeho slovy by mohla tato nic neřešící již i nechutná debata již skončit,Vy ti,kterým tón těchto debat dělá dobře,trochu se zamyslete.Ani začínající myslivci nemohou být z toho moudří,nevím,z čeho se poučili.....
Ellhenický Petr reaguje 7.3.2013 09:55
Dědo máš smůlu. Jsi dobrej terč a střelba asi nepřestane.Nemáš to zapotřebí se s někým, kdo o to nestojí dohadovat.Radku, kolikrát se ti podařilo vědomě našoulat k odpočívajícímu rudlu? Taky se mi nelíbí, jak reaguješ na starší myslivce pomocí těchto stránek. Z očí do očí bys jim to neřekl, bylo by ti trapně. Je tu výměna názorů, se kterými nemusíme souhlasit, ale když to přeroste v osobní napadání,je třeba to utnout,protože se vytrácí podstata věci.
Sojka reaguje 7.3.2013 04:56
B.Adámek - asi jsme si nerozuměli, já naopak souhlasím s lovem lončaček (přečtěte si můj příspšvek z 2.3.), ale ne v tuto dobu, kdy téměř každá je březí nebo vodí. Prostě z etického pohledu na věc se mi příčí záměrně střílet na kus, u kterého se to dá předpokládat téměř s jistotou. Jak se k tomu kdo postaví je jeho věc. MS
Děda z lesa reaguje 6.3.2013 22:33
Vyhlídale, abych vás přesvědčil, že nechodím ven jen při úplňku, podívejte se třeba zde na má videa v Černé zvěři, to při úplňku natočit nelze a možná vám to i napoví něco o mé mentalitě, pochopíte-li to... - Jinak si myslím, že nejrozumnější a nejvhodnější pro toto vlákno bude, když na sebe přestaneme reagovat - příspěvky v osobní rovině stejně nikoho nezajímají a naše diskuze nikam nevede a snad ani nemůže... - Takže nashledanou a přeji mnoho úspěchů v totální likvidaci vaší černé - štěkající starý pes.
Radek Vyhlídal reaguje 6.3.2013 21:07
Sojka - došly argumenty ? :D:D:D Čekám alespoň na nějaký úryvek z těch 30-ti letých zkušeností. Nebo chodíte podobně jako Děda z lesa ven jen při úplňku ? Že by jste byl také jen štěkající pes ?
Bohuslav Adámek reaguje 6.3.2013 20:45
Pani Jezikova, samozrejme, ze clovek ma od zacatku ke starsim uctu, ale i ten starsi clovek si ji musi zaslouzit, nebo snad je to automaticky, ze starsi ma pravdu, at rekne nebo udela cokoliv? Nevztahovat na tuto diskuzi
Bohuslav Adámek reaguje 6.3.2013 20:43
Pane Sojka, tak proc se ptate, co chtel v teto dobe lovit? Klidne veskery selata a i klido loncacky, tim se zamezi populacnimu boomu a poslouzi to ke zkvalitneni chovu. Nemusite mit strach, nejsem z polni honitby, v cerne se vyznam celkem dobre, srnci nelovim. Jen nechapu, cemu se branite pri odstrelu cerne, sice nesouhlasim s tim, strilet co vystrci ryj, ale vse pod 70kg by nemelo byt v ocich myslivcu hajeny(samozrejme ne, kdyz je to bachynka, co ma sebou selata nebo je videt, ze koji, ale jinak bez pardonu
Sojka reaguje 6.3.2013 19:08
Vyhlídal- žvaníte čím dál víc. Raději už těch sci-fi nechte. MS
Radek Vyhlídal reaguje 6.3.2013 18:49
No a Vy Dědo z lesa se podívejte níže na nářek pana Kostečky a na závěry z jednání na MZe. Tam máte napsáno skoro vše, co jsem psal. Krmení černé nevyjímaje. Je tam zmíněn i negativní postoj zástupců lesnických fakult ke snižování výměr honiteb a jiné věci. Dejte si tu práci a čtěte pozorně. Ale dosud jste stejně nic konkrétního nenapsal, jste jen štěkající starý pes.
Radek Vyhlídal reaguje 6.3.2013 18:45
Sojka - no Vy jste nějaký nedočkavý a zvědavý. Raději mi napište, jak je s tou knihou a vědeckými články. Nebo si jen plácáte játra zde ? A co čekáte, že udělám ? Že budu střílet v tyčkovině, kde kulka skončí ve stromu ? Co takhle, když chodíte přes den, vidíte prasata v zálehu, přišouláte se, ať máte výhled, sednete a čekáte ? I při dobrém větru se Vám od určité vzdálenosti za chvíli nejspíš zvednou, nejsou hloupá, spočítáte, odhadnete celkem přesně hmotnost. Pak Vám poodejdou, večer je máte stejně na 70% na louce, v závislosti na počasí. Pochopitelně, že pokud je možnost, střelíte v lese, ale to záleží na porostu. Pokud totiž víte, kde mají spády, tak je v příznivém počasí hledáte a i najdete, ale úmyslně nevyšlápnete.
Tomáš Houserek reaguje 6.3.2013 17:42
Největším problémem jsou právě ta vodící selata a bachny,které metají na podzim,tyhle selata můžou mít na jaře i ke třiceti kilům a tvoří pak v plodinách největší škody. Možná mě za to odsoudite,ale jestli v tuto dobu narazím na bachnu,která má selata o 20 kilech,tak by měla být odlovena,protože pravděpodobně už jinak metat nebude. Vodící sele to samo,odlovit. Dokud se bude přihlížet na vodící lončačky a na vodící selata,tak se tenhle problém nikdy nevyřeší. Možná se najde někdo,kdo vznese připomínku,že chybí staří kńouři,ale dle mého názoru při takové početnosti černé už ani zdatní kňouři nepomůžou.
Sojka reaguje 6.3.2013 17:20
Pane Vyhlídal, já myslím, že strašně kecáte. Tak jo, projdete se přes den, vyšlápnete z paseky prasata a obeznáte ten jejich věk. Vybavení máte samozřejmě skvělé, kam bych se na vás hrabal s mojí medědobijkou :-). No a když jste je už s tý paseky vyšlápnul, tak co následuje dál? Definitvně jste mě přesvědčil, že vůbec nevíte, o čem mluvíte, jsou to jen kecy. Jak už napsal Děda z lesa, jen žvaníte.MS
Sojka reaguje 6.3.2013 17:16
B.Adámek - budete se asi divit, lončačku od tříleté bachyně poznám snadno, spíš mě překvapuje, že se na něco takového vůbec ptáte. Vźdyť přece odhad VT živé zvěře by měl patřit k základním praktickým zkušenostem myslivce. Pokud toho nejste vy sám schopen, nestřílejte prosím a nelovte černou zvěř :-), nechoďte na naháňky a pokud s tím máte takový problém, jak určujete VT srnčí zvěře? Chápu, že pro myslivce z polních honiteb bez dostatku zkušeností to může být problém. Pro ty, co jsou v kontaktu s černou zvěří to problém nebývá. Jinak k vaší poznámce, odstřel "plného selete" (podle vašich slov) opravdu nepovažuji za špatný chovatelský zásah do populační a sociální struktury černé zvěře. MS
Děda z lesa reaguje 6.3.2013 16:57
Vyhlídale, co můžete očekávat od starších myslivců, když je zásobuje podobnými perlami, viz např. namátkově : ... běžte se vzdělávat, ať pochopíte... problém jsou samotní myslivci, neměli by co střílet... jeden by nevěřil, kam to česká myslivost dospěla... skrytý velkochov černé, podporovaný myslivci... ze srdce vám přeji ten prasečí mor co nejdříve... když prasata vnadíte a pak lovíte, neřaďte se mezi myslivce... běžte do školy a studujte myslivost... zatím jste to dotáhli na primitivní lovce a krmiče... nemám nic proti černé a uznávám, že se jí říká rytířská... myslivci, co střelí 2 kusy za rok, nejsou myslivci a nemají v lese co dělat... nechápu idioty, co tahají na vnadiště chleba, rohlíky a jiný bordel... - Jak pak na vás mají reagovat - stejně jako já, Psář, Houserek, Zumr, Pastorek, Ellhenický, Bublák, Soukup, Jezíková, proč zde nemáte jedinou spřízněnou duši ?
Bohuslav Adámek reaguje 6.3.2013 16:39
Pane Sojka, kdyz pisete, ze tento stav je zpusoben nehospodarenim s cernou, tak proc v tom pokracujete? Sam ste psal, co se da strilet a pokud vam tech 30 let nejde jen o maso, tak to chce vyrazit ven a nekolik tech plnych selat strelit.To je totiz jediny spravny reseni, ale to zas nebude tolik selat na podzim,co? Jen tak mimochodem, jak poznate loncacku od 3lete bachyne?
Radek Vyhlídal reaguje 6.3.2013 16:20
Jezikova Anna - "Bolo dobrým zvykom mať starších kolegov v úcte a vážnosti." To samé očekáváme my mladší od těch starších, mnohdy bohužel zcela marně.
Radek Vyhlídal reaguje 6.3.2013 16:19
Sojka - sele, lončák. Nemám problém s obeznáním, stačí se projít přes den, ony ty prasata někde leží, jen musíte vědět, kde je nejspíš najdete. Pak máte spoustu času je spočítat a vědět, jaké tam máte kusy. Ale pochopitelně Vám nevidím ani na kotníky, co se týče zkušeností. Předpokládám, že jste ty znalosti již zúročil a vydal minimálně jednu knihu, po které se na pultech jen zaprášilo a tipoval bych to minimálně na dva odborné články v nějakém prestižním vědeckém periodiku. Bylo by velkou škodou pro nás laiky, kdybyste si nechal vše pro sebe.
Radek Vyhlídal reaguje 6.3.2013 16:12
Dědo z lesa - zatím jsem od Vás nic kloudného, kromě invektiv nečetl. Jo, ještě jsem se dozvěděl, že lovíte straaašně dlouho, ale jen při měsíčku a to ještě, pokud není zataženo, protože jinak nic nevidíte. Tak tu nepleťte optiku, do toho Vám sice nic není, ale pro info - Meopta MeoStar B1 10x42HD, na flintě Zeiss Classic Diatal 8x56 T*. Ale to jistě nic není proti Vašim ohromným zkušenostem. A rudl o 8 bachyních - Dědo, to není vše, psal jsem, co mi přišlo naposledy, vím, že čtete rychle a polovinu zapomenete. A těch ulovených kusů letos bude nejspíš více, protože černou tam prostě v takovém počtu nechceme.
Sojka reaguje 6.3.2013 15:26
J.Marconek- to je realita dnesni doby, pohlavni dospelosti dosahuji bachynky ve veku cca 6 mes a hmotnosti cca 30 kg v zavislosti na potravni nabidce. Je to dusledek prave toho “nehospodareni“ s cernou zveri. Z meho pohledu (at se to nekomu libi nebo ne), tak odloveno ve spravny cas. Z etickeho pohledu jiste nic prijemneho, ale budme realiste. MS
Sojka reaguje 6.3.2013 13:36
Pane Max, nic ve zlem, ale kdyz tu zdejsi debatu shrnu, tak jeden by navrhoval strilet všechno, druhy nepozna VT lovene zvere atd., dalsi strasi epidemii(to by me zajimalo, jestli taky bude navrhovat vystrilet zajice, protoze maji tularemii), zastanci lovu bachyn v zivote bachnu neulovili a tohle je myslivost? M. Soukup
Sojka reaguje 6.3.2013 12:57
Pane Hudec, a jen tak mimochodem, to kdyz jdete na nahanku, tak nepoznate loncaka? A podle ceho se rozhodnete, zda strilet nebo ne? Fakt se nestacim divit. MS
Sojka reaguje 6.3.2013 12:50
Pavel Hudec- taky se nestacim divit. Vy nepoznate loncacku od dospele bachny? A to lovite 38 let? MS
Pavel Hudec reaguje 6.3.2013 12:39
Když pročítám tyto řádky nestačím se divit, ale to už tak bývá. Pane Sojko, prosím Vás můžete mi říci podle čeho jste poznal, že Vám přišly dvě lončačky se selaty.Píšete, že lovíte 30 let, já o 8 let více, rád se nechám poučit, podle jakých znaků poznáte lončačku. Děkuji.
Jaroslav Max reaguje 6.3.2013 12:27
Ještě aby jste na bachynku se selaty střilel !! to by mě k tomu jakej jsem dostal kopr za to, že jsem neřekl přesně to co je váš názor a vaše zkušenost.30 let a jen černou ,tak to je mě vše jasný . Dík za přednášku to co vše jste o černé popsal o chování černé zvěrě znám a považuji samozřejmě taky za základní pravidla a znalosti .upřímně přeji Lovu zdar
Děda z lesa reaguje 6.3.2013 12:15
Ještě jednou pomatený dědek - 12,10 !
Děda z lesa reaguje 6.3.2013 12:11
Pochopitelně "potrefená husa" v 10,12
Sojka reaguje 6.3.2013 11:49
Tak letos ustřelený zadní běh a těch 26 let předtím vždy každý rok se najde nějaký lončák, co má zhnisanou ránu. Ano, tam někam vás řadím, prostě zdůvodnění, proč vždy na něco fiknu. Podívejte se, já jsem se zeptal p.Vyhlídala, co chce z černé v tuto dobu lovit. Lovím 30 let, v podstatě jenom černou, jiná zvěř mě moc nezajímá, fakt mě tu nezkoušejte školit na takovýhle blbosti,jako je postřelený lončák. Na čerstvě postřelenýho lončáka zmáčkne automaticky každý, už jen proto, aby zkrátil utrpení postřelené zvěře, ale taky se mi stalo, že mi přišly v dubnu 2 bachyňky-lončačky, obě se selaty, jedna s vyhojeným ustřeleným předním během. Proč bych na ní měl střílet, když vidím, že nemá problém se o selata postarat a vodí. A ty praktické základní zkušenosti? No ty asi máte minimální, podle toho, co píšete. Ale jestli vás něco konkrétně zajímá.... MS
Jaroslav Max reaguje 6.3.2013 11:35
Letos je ustřelený zadní běh ,ale to co jsem popsal je zkušenost za 26 let. Pokud jste mě posunul ke střelcům kteří lupnou na to co vyleze proč ne, je to váš názor.
Jaroslav Max reaguje 6.3.2013 11:22
O tom"y " si můžete myslet co chcete ,ale rád bych od vás dostal "ty praktické základní zkušenosti" zátím jsem od vás nic kloudnýho z vaši praxe MS nečet .
Sojka reaguje 6.3.2013 11:20
Tak to teda pro vás bude zábava. Automaticky předpokládáte, že lončáci budou mít zhnisané rány? Kolik jste jich už v tuhle roční dobu viděl? Můj dotaz směřoval na p.Vyhlídala, co v této roční době chce z černé zvěře lovit. Tak si to proberme. Bachyně - mimo dobu lovu, vysokobřezí nebo vodí selata. Kňour - mimo dobu lovu. Lončačky - vysokobřezí nebo vodí selata. Lončák - ulovením lončáka ničemu nepomůžete, akorát zhoršíte situaci (ale na maso je dobrej, že jo?). Pan Vyhlídal má asi "voči jako rys", když v týhle době pozná bezpečně pohlaví loveného kusu a jak Dědovi z lesa zdůraznil, přece nebude čekat na měsíček. Selata? Jo, jasně, můžete se s nima potkat, bachny je teď vyženou, když mají nová selata a budou se chvíli motat. Tak mě tu nezkoušejte školit o lončácích, co mají zhnisané rány. MS
Sojka reaguje 6.3.2013 10:36
Ve slově anonymní se píše "y". Pane Max, je mi známo, co legislativa umožňuje, ale domníval jsem se, že sem pispívají jedinci, kteří mají aspoň základní praktické zkušenosti. MS
Jaroslav Max reaguje 6.3.2013 10:29
Omlouvám se nebyl jsem přihlášený a anonimní odpovědi nemám sám rád.
Sojka reaguje 6.3.2013 10:25
Nevím kdo je autorem předchozího anonymního příspěvku, ale docela jsem se pobavil :-), nepochybně se jedná o experta na černou zvěř :-). MS
Sojka reaguje 6.3.2013 08:43
Pane Vyhlídal, můžete nám prozradit, co z černé zvěře chcete v tuto roční dobu lovit? MS
Radek Vyhlídal reaguje 5.3.2013 23:13
Děda z lesa - do honitby dojíždím skoro 40km, takže není to příměstská honitba. A kdy Vy vyrazíte na černou ? Až zase při dalším úplňku ? Ale co když bude zataženo ?
Radek Vyhlídal reaguje 5.3.2013 23:11
Richard Czech - naprostý souhlas, bohužel většina přestárlé členské základny ani neví, o čem píšete.
Richard Czech reaguje 5.3.2013 19:06
Nekonečné téma.Myslivec je od slova mysleťi a myslet či namlouvat si ,že za stavy lokálně přemnožené černé mohou jen zemědělci,státní správa zákony a já nevím co ještě je velmi krátkozraké a v důsledku se to může vymstít.Jsme pravděpodobně jediní ,kteří s tímto stavem mohou něco dělat.Uvědomme si ,že škody černé i jiné spárkaté dohnaly naše odpůrce až na půdu parlamentní a jejich argumenty jsou dosti pádné pro změnu zákona,který nic dobrého pro nás nepřinese.Trumfy v rukávu mají oni né my.To je třeba z širšího pohledu respektovat,protože se může stát že budeme všichni velmi překvapeni.Dnešní myslivost není o výtěžnosti zvěřiny ale o rozumném hospodaření se zvěří,což se o černé v některých dotčených honitbách škodami říci nedá.A řídit se heslem užít si a po nás potopa to mluví samo za sebe.
Lubomír Černý reaguje 5.3.2013 18:21
Roman Trojka 1*.
Sojka reaguje 5.3.2013 17:04
R.Trojka - pochopil jste to velmi dobře. M.Soukup
Roman Trojka reaguje 5.3.2013 15:35
Pokud to dobře chápu,co chtěl M.Soukup říct,tak s ním souhlasím.. Vemte to ze širšího pohledu.Vysoké stavy černé, se ještě nerovná přemnožení živočišného druhu.Černá má výborné podmínky pro život a ty jí vytváří člověk v celé evropě! Né primárně myslivec, ale společnost a černá toho dokáže využít... Naopak člověk zapříčinil enormní úbytek drobné zvěře, zase to nebyl myslivec... Takže jak před necelými 100 lety měl Prof.Komárek obavy z vyhubení černé zvěře a nikoho nenapadlo že nebudou tisícové výřady zajíců (byl ten zajíc taky přemnožený??) Nebyl jen využil vhodných životních podmínek... Takže nepřisuzujme si my myslivci, nějaké zásadní právo na ovlivnění přirozeného vývoje. Žijeme v době kdy je hodně černé zvěře tak toho využijme, protože se dá předpokládat, že v dlouhodobých souvislostech to taky néní na věky.
Sojka reaguje 5.3.2013 04:58
L.Zumr - čekal jsem poněkud sofistikovanější odpověď, ale asi marně. Když uvidíte v městském parku veverku, tak usoudíte, že jsou veverky přemnožený? V každé diskuzi o černé zvěři zaznívají názory v celém spektru jak řešení, tak příčin. Někteří milují jednoduchá, úderná a jasná vyjádření :-). Ale asi z toho nelze usuzovat, že to každý dělá správně :-). M.Soukup
Děda z lesa reaguje 4.3.2013 23:46
Leone, nebylo by jednodušší se zeptat těch myslivců z příměstských revírů, sídlišť, fabrik, parků apod. proč je tam vlastně chtějí, když tam evidentně nepatří ? Jeden příklad je zde níže - rudl o 8 bachyních, schopných oplodnění, to bude radosti... - Ale poukazovat na pohraniční lesní komplexy, kde černá vždy byla, je a bude (a kam ostatně i patří) je právě alibizmus těch, o kterých hovoříme.
Leon Zumr reaguje 4.3.2013 23:01
M.Soukup já nevím když to každej dělá správně jak tady čtu a prasat je čím dál víc není problém je potkat v revírech kde nikdy nebyla ve městech ve fabrikách atd.
Radek Vyhlídal reaguje 4.3.2013 22:28
Děda z lesa - neurážím Vás. Jste prostě mimo. Pokud čekáte Vy a Vám podobní jen na měsíček, tak se nedivím, že je všude tolik prasat. Navíc jim se moc na louky, když svítí měsíček, jaksi nechce. Důvody vy nepochopíte. A na přečtení rudlu potřebujete slušný dalekohled, ale to Vy taky nepochopíte. Vy potrefená huso :-)
Sojka reaguje 4.3.2013 20:37
R.Vyhlídal - to strašení morem je hezké :-), už se blíží, už se blíží :-). Klasický mor prasat, Litva - v hospodářském chovu byl KMP zjištěn v roce 2011. Jinak KMP se setrvale vyskytuje v Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku, zjištěn byl na Slovensku (2008, Levice) V ČR naposledy v roce 1997 v hospodářském chovu (Kroměřížsko) a v roce 1999 u černé zvěře (Vsetínsko). KMP se stejně tak občas vyskytuje v Německu. ČR je momentálně KMP prostá. Asi bych na nějakou epidemii moc nesázel, prostě KMP byl, je a bude. Problém je přenos KMP do hospodářských chovů. M.Soukup
Děda z lesa reaguje 4.3.2013 19:46
Vyhlídal - vaši snahu o urážení beru spíše jako reakci na pořekadlo o potrefené huse... - Nejsem sám, komu se nezdá perfektní přečtení rudlu 12 ks a následný lov bez měsíčku, pod mrakem a v 19:22h. za obvyklý jev. - Lovit mě neposílejte, jako většina rozumných myslivců v této době černou nelovím, důvody vy nepochopíte...
Sojka reaguje 4.3.2013 15:40
Leon Zumr - a čím myslíte, že to je? M.Soukup
Aleš Pastorek reaguje 4.3.2013 15:28
Ano. Prasata jsou tak inteligentní a nevyzpytatelná, že dokáží překvapit i zkušené myslivce. V tom máš pravdu. Ale hurá Radku Vyhlídale. Konečně se začínáme dostávat k "jádru pudla". Už jsem se tě v některém z dřívějších příspěvků ptal, co tady vlastně řešíš, když se u vás loví tak málo černé zvěře, jak popisuješ......V tomto si trošku odporuješ. Nemyslíš??? Aleš Pastorek.
Leon Zumr reaguje 4.3.2013 15:26
je zajímavé že je tady dost odborníků na černou zvěř a je zajímavé že při věku těch největších odborníků je černá dnes ve stavu v jakém je čím pak to asi jenom bude zemědělci to určitě jenom nebude
karel zvářal reaguje 4.3.2013 14:43
Radku, napovím Vám: ne všechny ovce jsou bílé...
Radek Vyhlídal reaguje 4.3.2013 14:39
euorohorn - nechápu. Něčím jsem Vás popudil ?
Radek Vyhlídal reaguje 4.3.2013 14:36
Aleš Pastorek - ještě poznámečka. Můžete ulovit 1000kusů černé, a nikdy nebudete "odborník", vždy Vás něčím překvapí. Je rozdíl lovit černou v honitbě sice s velkým podílem lesa, ale při stavech, kdy lovíte do 10 kusů ročně a je rozdíl lovit v honitbě, kde o ni "zakopáváte". O potřebném štěstí ani nemluvím.
Radek Vyhlídal reaguje 4.3.2013 14:30
Aleš Pastorek - nevím, proč bych v tuto dobu lovil bachyni. Tu jsem ulovil v prosinci. Jinak, mor se blíží, už je podle zpráv v Lotyšsku. Příroda si poradí za myslivce a to ještě dříve, než bude zlegalizované NV. Příroda si poradí s každou přemnoženou populací jakéhokoliv druhu, brzy bude na řadě homo sapiens.
Radek Vyhlídal reaguje 4.3.2013 14:26
Dědo z lesa - nechte si své přitroublé komentáře od cesty. Jste prostě přestárlý mrzutý kňour. Podívejte se na datum a hodinu, kdy jsem zde přispíval. Za druhé, pokud pro Vás jsou špatné světelné podmínky, když je sice pod mrakem, ale měsíc je chvíli po úplňku ( žádný půlměsíček ), tak se nedivím, že vytáhnete paty z domu dvakrát do měsíce. To se ta černá u Vás ale má :D:D:D Skutečně rostoucí problém s následky dynamického růstu početních stavů černé si opravdu udělali myslivci sami, pokud jsou podobného ražení, jako Vy. Raději běžte lovit, ať doženete, co jste zanedbal.
Děda z lesa reaguje 4.3.2013 11:56
Aleši, Vy mu věříte ? Člověku, který dvacet let neviděl černou a teď všem radí, jak my se k ní máme chovat ? - 1.3. (datum ulovení) bylo v Plzeňském kraji pod mrakem, viditelnost i na zbytcích sněhu a v lese mizivá, poloměsíček vycházek okolo 23h. Přesto znalec Radek obeznal nezvykle zajímavou rodinnou tlupu (?) a přesně v 19:22:27 zmáčkl... Večer s námi ale běžně diskutoval o lovu černé a nic, že ulovil svůj v životě čtvrtý kus si vzpomněl až další den. Jinak uvádí, že nerad často loví (všeho moc škodí), je s tím jen práce... Dlouho hledaný poradce chovu a lovu černé. - Skutečně rostoucí problém s následky dynamického růstu početních stavů černé si můší řešit každé MS dle vlastních podmínek a hlavně dobrou spoluprací s majiteli zemědělských pozemků.
Radek Vyhlídal reaguje 3.3.2013 11:53
Perlička z úst odborníka na svém místě: „Kdo se pohybujeme po venkově, tak potkáváme divoká prasata, mnohdy to nejsou ani divoká prasata, ale prasata křížená s domácím prasetem, a jsou toho obrovský stáda,“ vysvětluje ministr vnitra Jan Kubice.
Radek Vyhlídal reaguje 3.3.2013 10:24
Kdyby LČR uvažovaly realisticky, tak by po sečtení škod musely nájem upravit právě podle škod. Téměř žádné škody by znamenaly automaticky nižší nájem. Ale od toho je zase krůček k tomu "vylovení revíru", aby se někdo krátkodobě obohatil na úkor jiného.
Radek Vyhlídal reaguje 3.3.2013 10:22
Ale ano, kachny, někde i odchovaní bažanti, kteří se vznesou max. 10m nad zem. Já s tou černou měl na mysli zejména případy, kdy v honitbě k chovu skoro nic není, tak se to nyní zalepilo černou, místo aby se přemýšlelo, proč tam nic není a udělalo se něco k nápravě. A ty pronájmy - to je kapitola sama pro sebe. Já si myslím, že myslivost by měla být především dobře organizovaným koníčkem, zábavou, relaxem, ale se vším všudy - tudíž i odborně na úrovni. Co tomu brání, to je lidská závist a nezvladatelná lovecká vášeň některých a dále pak právě ty peníze. Ale jsem v tomhle asi idealista a v dnešní tržní době to asi není možné. Právě ty nájmy jdou totálně proti rozumu, výsledkem jsou vyšší stavy zvěře, aby bylo co lovit a zpeněžovat. V extrémních případech po "vylovení" revíru nájemce smlouvu ukončí.
Sojka reaguje 3.3.2013 06:04
Tyhle vetsi rodinne tlupy, tak jak je kdysi popisoval Maynhard uz se dneska moc nevidi. Jinak u nas uz selata jsou. A kdyz zminujete komerci, me mnohem vic komercni pripada polodivoky chov kachen. A kdyz se podivate na ceny pronajmu honiteb LCR s vysokou, tak tam je to o penezich. Ale jestli odvezu do vykupu prase, srnci, mufloni nebo jinou zver a zaplatim z toho najem, krmeni, udrzbu, tak v tom nevidim rozdil. MS
Radek Vyhlídal reaguje 2.3.2013 23:31
Sojka - 2 bachny se držely stranou vzadu a odháněly selata, předpokládám, že brzy budou mít mladé. Jinak celkem slušný rudlík, bylo z čeho vybírat. A k té degradaci - nemyslím si, že to řeší závistivci. Já nikomu nezávidím vůbec nic - nemám důvod, nejsem lovec fanatický a hlavně - všeho moc škodí, a častý úlovek mi nepřináší potěšení, ale už spíše zavání prací, ale myslím si, že černá je a bude obětí komerce a byznysu v myslivosti. Škoda, zaslouží si podle mne větší úctu. Tož tak.
Sojka reaguje 2.3.2013 19:50
Spis me prekvapuje, ze vam prisly 4 bachny se selaty, to se v tuhle rocni dobu a v poslednich letech moc nevidi. Ale všechno je mozne. MS
Sojka reaguje 2.3.2013 19:14
To je ale nahoda pane Vyhlidal, tak Lovu! Osobne zadny nazor na degradaci cerne coby ekonomicky subjekt nemam zadny, to resi jen zavistivci. M.Soukup
Radek Vyhlídal reaguje 2.3.2013 17:17
Sojka. Vážený pane Soukupe, nebudete mi věřit, ale zrovna včera jsem jedno sele ulovil a to v 19:22 hodin. Hmotnost po vyvržení 42 kg. Byly tam 4. K nim čtyři velké bachyně a 4 lončačky. Já jsem popisoval ten sníh atd. v kontextu, vztáhl jsem to na většinu, protože takhle to doopravdy v praxi je. Jedna vlaštovka jaro nedělá a 20% myslivců černou nezredukuje. Asi tak. Jen by mě zajímal Váš názor na degradaci černé zvěře jakožto na ekonomický objekt současné myslivosti. Předpokládám, že vnitřně je Vám to proti srsti, ale navenek uznáváte, že je to realita dnešní doby.
Radek Vyhlídal reaguje 2.3.2013 17:10
Dědo z lesa - jen to noste do lesa, noste tam zbytky stejně jako do prasečáku. Vždyť ten prasečák vlastně z toho lesa děláte, tak proč ne. Akorát jsem od Vás nepostřehl jaksi tu zmiňovanou argumentaci. Asi čtu stejně zbrkle jako Vy. Ale klidně mi ji zopakujte v bodech, rád se poučím.
Sojka reaguje 2.3.2013 14:07
Inu Dedo z lesa, jedna z vyhod internetu:-), kazdy teoretik ma moznost se vyjadrit ke vsemu :-). Naivita je mirny vyraz :-). MS
Děda z lesa reaguje 2.3.2013 13:56
Narodil se nám nový Nekola. Již dlouho jsem se nepotkal s tak naivním člověkem a s tak zkreslenými názory, jako má R.Vyhlídal. Hluchý k jakékoliv argumentaci, ale nabitý vlastními "nápady" - nekrmit pečivem, nasadit do lesů profesionální lovce, všichni vyrazit a všechno "zabít"...
Sojka reaguje 2.3.2013 13:48
Pane Vyhlidal, ja hlavne nechapu, s cim mate problem. Pocasi je idealni, zbytky snehu, mesicek jakztakz, viditelnost s dobrym puskohledem dobra, horujete tu mně pro mě lov cerne, vyrazte prikladem. V tuhle dobu jste do 20,00 zpatky doma i s prasetem. No a jako expert na cernou samozrejme nestrelite samotnyho loncaka ale sele. Tak v cem je problem? M.Soukup
Radek Vyhlídal reaguje 2.3.2013 13:38
Sojka - Vy prostě nechcete chápat, tak si žijte ve své kouli. Jste úplně vedle - nedělám myslivost kvůli tomu, abych střílel jak pominutý. Od toho jsou střelnice. Ano, vyrazíme všichni do lesa, střelíme vše co vystrčí ryj. Jenže to bychom zjistili, že problém s přemnoženou černou zvěří vlastně neexistuje. :D:D:D
Sojka reaguje 2.3.2013 13:29
Ale jdete pane Vyhlidal, ja obcas zbytky peciva davam taky a nepripadam si kvuli tomu jako idiot. Tak co navrhujete? Vyrazime vsichni do lesa a jak něco vystrci ryj, tak to zabijem? Ja bych rek, ze vy byste strilel az byste brecel, co? M.Soukup
Radek Vyhlídal reaguje 2.3.2013 13:22
Sojka, M. Soukup - psal jsem o hromadách. Inteligentní vnadiště není hromada. Ale nenávidím hromady plev, kukuřice a zrní, které jsou za 14 dní uvnitř plesnivé. Nechápu idioty, kteří tahají na "vnadiště" starý chleba a rohlíky a jiný bordel, co jim zbyde doma či jej posbírají po sousedech. Ano, pochopitelně, lovit přednostně lončačky, selata. Teď to jaksi moc nejde, na podzim ještě není sníh a v zimě je moc zima a přejde další rok a tak dokola - to je situace v Čechách. Pravidelně loví černou kolem 20% členů MS, holt je to málo. Loví se zkrátka málo. A Váš dovětek, že černá je dnes páteří myslivosti - to sedí a tohle je největší "zločin", kterého se současná komerční myslivost dopustila. A tvrdím, že se to všem těm prasatomilům vrátí jako bumerang. Kde je průběrný odlov vysoké a srnčí, když většina vidí prasata. Tohle je zkrátka podle mého názoru špatně.
Sojka reaguje 2.3.2013 13:18
Pane Paril, ale ja jsem nikdy nikde nenapsal, ze souhlasim nebo podporuji tlejici hromady. Sám pouzivam 0,5 l kukurice a kyblicek obili 3x tydne a bohate t o staci. Tlejici hromady povazuji za prasarnu. Ale kdyz si prectu, co tu prezentuje kolega Vyhlidal, tak se musim pousmat. M.Soukup
Děda z lesa reaguje 2.3.2013 13:12
I.Pařil, nemějte mě to za zlé, ale použiji Vás jako typický příklad současné myslivosti. Hromady ne, ale kanystry, barely, sudy na lankách či řetězech, pneumatiky ap. ano ? To se nelíbí zase mě. - A sousedé si stáhnou prasata, dokonce každý "střílí" jenom dvě, oni mají ve stanovách..., nevytáhnou paty z hospody... - Opravdu je konečně třeba, aby se každý zamyslel sám nad sebou.
Radek Vyhlídal reaguje 2.3.2013 13:10
Dědo z lesa . čísla z okolních států jsou hezká, ale pro mě je to jen pouhý alibismus. Protože myslivci ještě nedokázali táhnout za jeden provaz a vyrazit všichni na černou. Mnohem jednodušší je říct, no ale vono je to takhle všude kolem nás a taky to nezvládají. Já bych chtěl vidět ty kyselé obličeje, kdyby MZe nařídilo a platilo jednoho lovce na 1000ha lesa, který by střílel vše, co by vystrčilo ryj. najednou by se MS bila v prsa a myslivci by svorně prohlásili, že problém s černou vyřeší sami. A ono by to šlo.
Radek Vyhlídal reaguje 2.3.2013 13:07
Ivoš Pařil - máte pravdu. Já zastávám názor, že pokud by černou lovili téměř všichni myslivci pravidelně, tak problém nebude. Jenže většina zná pravděpodobně jen vysedávání u hromad. Permanentní lovecký tlak na černou je jediné, co myslivci mohou udělat. Ale pokud jak říkáte, střelí si 2 kusy pro sebe a pak the end, tak by měli zrovna odevzdat LL. To nejsou myslivci a nemají v lese co dělat.
Radek Vyhlídal reaguje 2.3.2013 13:02
Houserku - "Málokterý myslivec má tak zodpovědný přístup ke zvěři jako já,taky mě to stojí 130 tis ročně. " Takže zodpovědný přístup="abych měl přehled co můžu odbouchnout." Díky, už jsem to pochopil. :D:D:D:D:D Víc takových jako Vy a je po myslivosti :D:D:D:D:D:D A drobná poznámka: http://www.novinky.cz/ekonomika/294839-tuberkuloza-mor-nebo-vzteklina-cesko-je-v-obkliceni-zvirecich-nemoci.html Jak daleko je to k nám z Lotyšska ? Za jak dlouho sem dorazí mor ??? Tak jeďte ještě něco odbouchnout na Vaši hromadu, protože pak bude pauzička. No ale aspoň těch 130.000,- ušetříte a vezmete rodinu na dovolenou.
Leon Zumr reaguje 2.3.2013 12:53
tady je tabulka od roku 1970 http://kasari.rajce.idnes.cz/DJZ_stavy_zvere#djz2.jpg
Ivoš Pařil reaguje 2.3.2013 12:50
Pane Soukup, ono je vnadiště a vnadiště. Na jednom vyvezený vagon obilí a na druhém cca 2-3kg(vnadí se pravidelně).Co je lepší?? Vnadíme pod rozpůlené špalky, nebo máme navrtaný kanistr, aby černá stále musela obcházet vnadiště. U sousedů řvou jaké jsou škody a když se podíváte po hromadách tak se ani nedivím, když si tam stáhnou prasata ze širokého okolí. Za sebe říkám vnadit,ale s rozumem.Né krmit. Jinak vše je také o závisti, nedávno jsem viděl na faceboku video z fotopasti, kde jeden myslivec(údajně od sousedů) močil na hromadu. Setkal jsem se i s kolegama, kteří si střelí max. 2prasata za rok a na víc se můžou vys...Mají ve stanovách že střelcovi náleží 2kusy a zbytek musí rozbourat mezi členy. Má s tím jen práci a ještě dostane držkovou od těch co nevytáhnou paty z domu nebo hospody že ten dostal todle a ten toto. Je třeba se zamyslet samy nad sebou, co s tím můžeme udělat.
Leon Zumr reaguje 2.3.2013 12:45
tady je tabulka od roku 1970 http://kasari.rajce.idnes.cz/DJZ_stavy_zvere#djz2.jpg
Děda z lesa reaguje 2.3.2013 12:18
Milane, já si Vás dovolím doplnit o zaokrouhlené údaje o lovu černé v Evropě, aby zdejší mravokárci konečně pochopili, že se nejedná jen o "náš" problém. - Francie - 527.000 kusů, Německo 402.000 ks, Španělsko 223.000 ks, Polsko 196.000 ks, Maďarsko 128.000 ks, Švédsko 58.500 ks, Slovensko 36.500 ks, Rakousko 27.000 ks... - A to v některých státech před lety černou téměř neznali. Je třeba se pořád učit (slova R.Vyhlídala) a ne jen pokukovat sousedům do honitby a kritizovat.
Sojka reaguje 2.3.2013 07:04
Pane Vyhlídal, stavy černé nejsou problém jen v ČR, ale v celé Evropě a nikde se to nějak úspěšně zatím vyřešit nepodařilo. Prostě je to stav, který odpovídá současné úživnosti ekosystému a to je spíše záležitost zemědělství (a reprodukční schopnost černé odpovídá dostupnosti potravy). Pokud říkáte, že myslivci mají držet stavy (což je pravda), tak řekněte taky jak to mají udělat. Pokud neuznáváte lov na vnadišti, tak nám řekněte, jak efektivně lovit černou zvěř. Můj subjektivní názor je, že odstřel by se měl mnohem více soustředit na lončačky (a samozřejmě selata). Tolik oblíbené tvrzení - postřílejte bachny a je po problému by vedl pouze k masivnějšímu zapojení lončaček do reprodukce, takže se možná v krátkodobém horizontu tohle opatření projeví, aby následovala populační exploze a bude to ještě horší. Klidně bych navrhnul na 5 let hájit kňoury a lončáky (samčí pohlaví od kategorie lončák a výš). Ale to je asi tak všechno, co myslivost může udělat, protože skutečné příčiny současného stavu jsou někde jinde a pochybuji, že zrovna u nás se to podaří nějakým zázrakem vyřešit. Nehledě na to, že pro řadu MS je to dneska o černé zvěři, která je vpodstatě páteří dnešní myslivosti. M.Soukup
Leon Zumr reaguje 1.3.2013 23:21
už aby ty hromady zakázali a bude zábava to bude každej tvrdit že černá vůbec není a musí se ještě víc šetřit :-))))))))
Tomáš Houserek reaguje 1.3.2013 23:10
Vyhlídal:Já neprokrmím,ale projezdím. To abych měl přehled co můžu odbouchnout. :-) Jak si jste ten příspěvěk úplně nepochopil.
Radek Vyhlídal reaguje 1.3.2013 23:02
M. Soukup - Vy nejste žádný hlupák a víte, že nevedu žádnou svatou válku. Předpokládám, že jste realista. Já pouze zastávám názor, že prvotní příčinou je ekonomické pojetí myslivosti. A ze samotné ekonomické podstaty plyne, že zájmem takové myslivosti jsou co nejvyšší stavy zvěře, jakékoliv. Že to nyní odnáší černá, to je prostě skutečnost. Kdyby se takhle množili zajíci, lovili by se zajíci. Avšak vysoké počty zvěře leckde nekorelují s možnostmi ekosystému. Z toho plynou "škody". Já pouze říkám, že pokud by myslivci dodržovali zákon o myslivosti a drželi stavy v intervalech zákonem daných, tak by se neřešily ani škody ani přemnožená černá. A říkám, že černá se stala obětí myslivecko-ekonomického molochu. Nevedu žádnou svatou válku proti černé ve jménu myslivosti. Neuznávám moderní krmiče a lovce na hromadách. Tak na co nahlížím podle Vás špatně ???
Radek Vyhlídal reaguje 1.3.2013 22:55
Karel Zvářal - díky za podporu, jste sice podle ostatních mimo, protože nedržíte LL a chybí Vám "praxe", nicméně podstatu jste vystihnul celkem přesně. On ten mor prasat přijde, o tom není pochyb, otázka je, který dříve, jestli klasický nebo ten africký, který je už v Rusku a blíží se pomalu z východu. To se pak budou nájemci honiteb škrábat za ušima a žádat kompenzace po státu, už to vidím.
Radek Vyhlídal reaguje 1.3.2013 22:52
Ivoš Pařil - naprostý souhlas.
Radek Vyhlídal reaguje 1.3.2013 22:49
Tomáš Houserek - :D:D:D:D:D Vždyť to říkám :D:D:D Jste akorát prvotřídní krmič. :D:D:D A nyní i bavič :D:D:D Výsledků ve trofejích dosáhnete krmením :D:D:D:D:D Od toho je milý pane genetika a Vaše jediná starost je mít proselektovaný chov. Prvotřídní medailové trofeje se dnes loví především v oborách - podle toho se tam i krmí. A pokud myslivost dáváte do souvislosti s minulým režimem, tak Vám doporučuji - zvedněte se ze židle a běžte studovat myslivost na VŠ. Tam Vám alespoň trochu otevřou oči. Protože kdybyste měl alespoň elementární znalosti, tak neprokrmíte ročně 130.000,- :D:D:D Předpokládám, že u hromady máte svou vyhřívanou kazatelnu a máte ji opatřenou velkým visacím zámkem a nápisem - TADY LOVÍM JÁ !!!
Tomáš Houserek reaguje 1.3.2013 20:33
Pane Vyhlídal, vůbec mi nezkoušejte vysvětlovat pojem myslivost,to vím určitě líp než vy a hned vám to taky vysvětlím. Myslivost vznikla od slova mysli a to především za minulého režimu,kdy lesní dělník musel myslet na to,aby měl papaláš co lovit. Proč pak se zakládali bažantnice, no přeci proto,aby byli pořádné výřady! Proč se maximálně redukovala škodná,lovili se káňata,černá byla škodná? No aby byl pořádnej výřad zajíců. Proč celou zimu bojujeme se sněhem,abychom mohli přikrmovat? No aby jsme měli co lovit,aby jsme dosáhli co možná největších výsledků ve trofejích!Takže jestli jste to do dnešního dne nepochopil,tak je čas navštívit odborníka. Málokterý myslivec má tak zodpovědný přístup ke zvěři jako já,taky mě to stojí 130 tis ročně.
Tomáš Houserek reaguje 1.3.2013 20:12
Ale kdepak, jen chci říct,že není třeba budovat houštiny pro 300 prasat. Samozřejmě se nemá cenu bavit o VL. Všechna prasata co tvoří škody v polích se pak musí někde ukrýt. Každá honitba nebo komplex lesa dokáže ukrýt určitý počet zvěře a podle toho tam té zvěře taky je. Otázka druhá,kdo prasata mít chce a kdo ne a kdo nakonec za to zaplatí. Jednoduše řečeno,že navýřadu leží sto prasat,protože těch sto prasat tam někdo mít chce!!!!
Tomáš Houserek reaguje 1.3.2013 19:14
V 70 letech bylo zemědělství daleko rozsáhlejší než dnes. Tam kde dnes jsou zelené louky,bývala kukuřice apod. Krmeního bylo všude dost,ale tenkrát jednak tolik prasat nebylo,lovit se muselo,nebyla sdružení o třech lovcích apod. Myslet si,že za všechno můžou hromady v lese je totální nesmysl. Kdo si hromadu zakládá,ten na ní taky loví. Krmení stojí spoustu penez a jen blázen by ho sypal na zem za nic! Černá je přemnožená díky její schopnosti se rozmnožovat a neschopnost lovců to regulovat. Každým rokem počet stoupá,ale někde ta hranice taky bude. Největším problémem jsou právě ty honitby,kde se střílí na naháňkách 100 prasat apod. Kdyby se černá neměla kde skrýt, tak by ji ani zdaleka nebylo tolik co je.
Ivoš Pařil reaguje 1.3.2013 18:22
Zdravím pánové, černá zvěř prožívá zlaté časy, přes léto je zalezlá v polích (kde se má doslovně jak prase v žitě)a v zimě když náhodou není semenný rok tak se vykrmuje na dobře a stále zásobených hromadách. Nedávno jsem probíral staré fotky a našel jsem lončáky které ulovil můj praděda někdy v 70letech a vzhledově jsou to oproti dnešním lončákům závodní chrti. Dnes jsou zasádlený jak domácí prasata z krmníku. Lovím ve smíšené honitbě(něco přes 1000ha), ale černou není zvěří stálou. Většinou se k nám chodí nažrat od sousedů (pravděpodobně nemá klid v honitbě máme hrad, houbaři, borůvkáři a turisti). V zimě se snažíme vnadit(né krmit) na místo stačí půl kýblíku, ať tam něco je, hlavní je ale pravidelnost. Výsledek je ten že jak napadne sníh tak prasátka raději chodí po velmi dobře zásobených kupách u sousedů a nechtějí se moc hýbat. Proč taky nemají důvod. V tomto je také jeden z důvodů vzrůstajích stavů černé zvěře. Aje to logické v přírodě se výše populace odvíjí od výše potravní nabídky. Pokud se stavy zvěře chceme něco dělat tak musím změnit přístup k lovu ale i chovu této krásné zvěře. Jinak veterináři se neobávají kasického moru prasat, který se tady občas objevý, ale afrického, kde je mortalita 100procent. Toho a lovů jak v americe, nebo austrálii bych se vážně dočkat nechtěl.
Sojka reaguje 1.3.2013 17:38
Dědo zdravím a přeji pevné zdraví. Bc.nebereme vážně asi nikdo, je to tak spíš ze sportu :-). MS
Sojka reaguje 1.3.2013 17:36
Pane Zvářal, opravdu nic ve zlém, máte pravdu v tom, že jsem prasátkomil:-), ale to neznamená, že nejsem realista a nevnímám určité problémy s černou zvěří spojené, nicméně v dnešní době je to téma už natolik "zpolitizované", že řada diskuzí je opravdu spíše o mlácení prázdné slámy. Mnohem více času už dneska trávím pozorováním černé než jejím lovem. A dovolím si oponovat, nejedná se o experiment, ale o přirozený vývoj v návaznosti na současné podmínky. Příroda prostě není statický jev, ale probíhající děj. M.Soukup
karel zvářal reaguje 1.3.2013 17:19
Pane Soukup, napsal jsem, co jsem chtěl napsat, jinak je to jak o červené punčošce. Že je tábor prasátkomilů, v tom se možná neshodnem, já jsem k tomuto závěru došel podobně jako pisatel níže. A nikoho za to neodsuzuji, ani nekamenuji. Je to pro všechny jedinečný experiment, který nejde naprogramovat nebo předvídat. Jen mám vážné obavy, že to příroda zařídí po svém a málokomu to bude příjemné.
Děda z lesa reaguje 1.3.2013 17:18
Milane, díky Vám za tradiční podporu, na oplátku přeji pevné nervy na S. s nezdolným Bc.
Děda z lesa reaguje 1.3.2013 17:12
K.Zvářal - protože jsme myslivci, uvažujeme v tendencích, že černá v lese myslivecky neškodí, nejsme ochranáři, abychom chránili i žáby, plže a žížaly. - Jinak jste se vyhnul té prázdné slámě (já ji opravdu nenacházím), mám na mysli Váš rozbor těch směšných a dětinských příběhů...
Sojka reaguje 1.3.2013 17:11
Neměl jsem na mysli to, že když nemáte LL, že tomu nerozumíte. Ale je prostě poznat, že praktická zkušenost s nějakým managementem černé zvěře vám chybí, nic ve zlém. To, že někdo sem tam potká v lese prase, ještě neznamená, že se orientuje v biologii, etologii atd. Vy jste prostě ovlivněn určitými publikovanými informacemi, ale bez praxe. Nic ve zlém, není ale třeba černou zvěř nějak démonizovat. Honitby, kde se černá skutečně vyskytuje jako stálá zvěř, tak tam se s ní i hospodaří a jde to a to i bez nějakých negativních emocí. Ale jsou samozřejmě experti typu "pan učitel, co sice prase nikdy neviděl, ale protože je učitel, tak to musí vědět lepčí", nebo "expert co čeká na hranicích, aby si taky vystřelil", nebo další "znalec, co má sice BRT, ale zkoušky už s ním nikdy neudělá". No a tihle všichni přesně vědí, že když se někde střílí 250 ks černé, tak je to škandál. Sami sice neudělají nic, leda tak brečet na webu, ale hrozně jim to vadí.Hlavně že mají nepřítele:-). Takže, jestli se chcete zařadit mezi tyhle experty.... V revírech, kde je to o černé, tak tam opravdu "hýčkaná škodná" není. M.Soukup
karel zvářal reaguje 1.3.2013 16:49
Nevím, jak to s těmi zkušenostmi s černou myslíte...bachyně mě nikterak nepřitahují, to jste uhodl. LL také nemám, což si jedním kliknutím zjistíte, ale mám velmi, ale opravdu velmi toulavé boty a zvídavou duši. Také bydlím v paneláku (což je další mínus), a ne v lese pod dubem, jako děda. Ale problematiku boomu černé sleduji od začátku a myslím si, že mám celkem nezaujatý a vyvážený pohled. Proto se neurazím, když se Vám zdá mimo. Názory jsou různé a když docházejí argumenty, tak se použije: ty tomu vůbec nerozumíš!
Sojka reaguje 1.3.2013 16:36
Pane Zvářal, já bych řekl, že jste trochu mimo. S černou zvěří moc zkušeností nemáte a silně pochybuji, že jste držitel LL, ta praktická zkušenost asi chybí včetně teorie. A pan Vyhlídal? Inu, vždy se občas najde někdo, kdo má potřebu vyrazit na křižácké tažení ve jménu té svaté myslivosti. M.Soukup
karel zvářal reaguje 1.3.2013 16:36
Líbí se mi klišé, že "černá v lese neškodí". To je totéž, jako bych řekl, že liška nebo kuna v lese neškodí(???). Věřte, že byste nechtěl sníst promile toho, co černá za rok "uklidí" hnízd ptáků, mláďat, žab aj. Ona ta ploskohřbetka je takový fíkový list na jinak hanbatém obrázku...
karel zvářal reaguje 1.3.2013 16:25
Dědo z webu, já se zkušenými myslivci chodím na pivo, takže vím, jak na ně koukají, když se s lovem černé příliš rozjedou a jedinec má víc, než zbytek sdružení. To už není závist, to je nepokrytá zášť. Klišé a prázdnou slámu zde nacházíte leda Vy, jinak zde všichni svobodně diskutují. Pro mě je černá (a zde házím hrách na stěnu opakovaně), je hýčkaná škodná. Pro mě je větší myslivec ten, kdo má minimální stavy černé, tj. loví i bachyně. Kdo se chlubí tisícím kusem, tak to je právě ten příběh z arabské pohádky: čistotný (správný myslivec)je "logicky" ten, kdo donese nejvíce smetí, ne ten, kdo má málo, tzn. trvale uklízí=drží minimální stavy. Že jste se v tom příměru našel, mě nepřekvapilo. A p. Vyhlídal nikomu neradí, což mu předhazujete, ale vyjadřuje se k problému "šetření" a překrmování. Že se to děje, to víme všichni. Černá "drží nad vodou" řadu sdružení. Černé zdar!
Radek Chadim reaguje 1.3.2013 16:06
Marek Konečný: v únoru ne, ale v únoru na to náhodou přišla řeč.
Děda z lesa reaguje 1.3.2013 15:57
K.Zvářal - předpokládám zde klidné diskuze zkušených myslivců a ne omílání zaběhlých klišé a mlácení prázdné slámy. Proto úplně v pohodě uveďte, čí a jaké příspěvky se Vám zdají dětinské až směšné. Možná, že i v nich najdeme nějaké pozitivum.
Děda z lesa reaguje 1.3.2013 15:26
Vyhlídal - nikdy s nikým neválčím, pouze nesouhlasím s jeho názory. Např. Vy se teď odvoláváte na naše škody vysokou, aniž znáte početní stav a výši škody - vztahy mezi nadřízenými a podřízenými u LČR jsou takové, že i kdyby jsme v revíru neměli jediného jelena, rádi zaplatíme "symbolickou" škodu ve výši několika set korun, neznám za ta léta výši škody, která by stála za řeč (ale musí být). Realitu, že v posledních desetiletích je úbytek drobné zvěře ve většině honiteb (hlavně díky zemědělské politice) nahrazován černou zvěří, nijak neovlivní vláda ani Vy. Kdo bude chtít mít v revíru vysoké stavy černé a finančně to utáhne, tak je mít bude. - Zajímala by mne Vaše honitba, někde u Borských polích nebo Zadní Skvrňany ?
Radek Chadim reaguje 1.3.2013 15:22
Že do mě pere pan Nekola, toho už jsem si zvykl ignorovat, ale toto tady :-). Pane Vyhlídale a Psáři, jsem na čekané 150x a vícekrát do roka, z 95 procent na čekané na černou, pár divočáků za rok ulovím, hromady ve stylu hromady neprovozuji, proto si nejsem vědom toho, co dělám špatně a proč bych měl platit za škody od divočáků, kteří přijdou v drtivé většině ze sousedních honiteb a i na mých pozemcích ležících 200 m od hranic honiteb a kde je lov zákonem značně omezen působí nemalé škody, za které jako myslivec provozující na svých pozemcích myslivost mám platit škody zemědělským nájemcům, kteří obhospodařují mé pozemky :-D. Situace jako v hororu. Možná prohlásite, že pro zlepšení situace s černou zvěří nedělám dost, že bych mohl být na čekané 365 dní v roce, používat noční vidění a naučit se střílet na 200 a více metrů... :-) ale proč bych to dělal? Abych ulovil o 20 divočáků více a sitauace se stejně nezměnila, protože není vůle problém skutečně řešit ani na jedné straně - na straně myslivců, zemědělců i státu. Já si myslím, že pro zlepšení situace dělám já osobně dost, ale stát místo toho, aby lov usnadnil napřiklad změnou hranic pole-les, dal možnost lovu při sečení plodin, nařídil zemědělcům opatření proti škodám a k usnadnění lovu, plánoval černou a tedy měl možnost nařídit snížení počtů bachyň v dané oblasti (nikoliv jedné jediné honitbě kde vznikají škody) a tedy přírůstků, povolí noční vidění a baterky, které podle mého názoru nebudou mít žádný pozitivní vliv. Stát neřeší příčinu, ale následek, a můj názor je ten, že tudy cesta v žádném případě nevede. Ale jestli si myslíte, že mě počty divočáků nebo škody nějak trhají žily, netrhají, mám divočáky nejraději jak v revíru, tak na talíři :-), jen jsem zastáncem toho, aby se s nimi hospodařilo dlouhodobě dobře než krátkodobě špatně s morem nebo jinou nemocí nebo statísícovými škodami na závěř, čemuž zatím všechny zůčastněné strany přispívají mírou nemalou. PSÁŘ: 250 divočáků se nikde v našem okolí neloví (né blíž než 15 km :-)), nikde netvrdím, že divočáci nemají u nás místo, jen tvrdím, že místo 30 kusů by občas mohlo přijít jen 10 a pak radost z úlovku bude stejná a škod razantně ubyde, divočáci dělají škody i v lesích, že to člověk ještě neviděl, neznamená, že to neexistuje, protože před 14 dny jsem měl zrovna na talíři škody na vyrytých čerstvě zasázených stromcích :-).
Karel Bublák reaguje 1.3.2013 15:15
Omlouvám se za zdvojení příspěvku. Klikl jsem na obnovení stránky a už to bylo.
Karel Bublák reaguje 1.3.2013 15:14
Odlov bachyní by dle mého názoru měla být jednou z posledních možností jak snížit stavy černé zvěře. Dle selského rozumu, pokud dám přednost při odlovu bachyni na úkor selat a lončáků, u těch hlavně, tak sice umažu z budoucích stavů dejme tomu 5 – 6 selat na jednu bašku, ale lončačky a selata vržená z kraje roku se příští rok dostanou do chrutí a těch 6 ušetřených selat mi úbytek několikanásobně vrátí. Navíc se hierarchie tlupy totálně rozsype. Zatím mě nikdo nepřesvědčil, proč bych při lovu černé měl dát přednost bachyni před selaty, nebo lončáky. Ostatně dost bachyní odloví začínající myslivci, kteří mají problém s obeznáním černé zvěře. Navíc mám pocit, že bachyně , které s podzimem vodívají 6-8 selat jich v únoru vodí jedno max. dvě. Ostatní se podaří odlovit hlavně na těch kritizovaných hromadách (Pokud není semenný rok – potom je odlov skutečně problém a většinou zcela v režii lesních honiteb).
Karel Bublák reaguje 1.3.2013 15:09
Odlov bachyní by dle mého názoru měla být jednou z posledních možností jak snížit stavy černé zvěře. Dle selského rozumu, pokud dám přednost při odlovu bachyni na úkor selat a lončáků, u těch hlavně, tak sice umažu z budoucích stavů dejme tomu 5 – 6 selat na jednu bašku, ale lončačky a selata vržená z kraje roku se příští rok dostanou do chrutí a těch 6 ušetřených selat mi úbytek několikanásobně vrátí. Navíc se hierarchie tlupy totálně rozsype. Zatím mě nikdo nepřesvědčil, proč bych při lovu černé měl dát přednost bachyni před selaty, nebo lončáky. Ostatně dost bachyní odloví začínající myslivci, kteří mají problém s obeznáním černé zvěře. Navíc mám pocit, že bachyně , které s podzimem vodívají 6-8 selat jich v únoru vodí jedno max. dvě. Ostatní se podaří odlovit hlavně na těch kritizovaných hromadách (Pokud není semenný rok – potom je odlov skutečně problém a většinou zcela v režii lesních honiteb).
Děda z lesa reaguje 1.3.2013 14:49
A teď narazíme a budeme čím dál, tím víc narážet v souvislosti s černou zvěří na stupňující se problém dneška. Okrajově se o tom dole zmínil P.Ellhenický - přístup majitelů pozemků. Ne sedláčků typu B.Nekoly nebo hektarových restituentů, ale sta a více hektarových farmářů, kteří budou rozhodovat o našem bytí či nebytí, respektive o tom, co jeho pole a plodiny snesou. Pokud je farmář současně i místní myslivec, bývají problémy většinou zamáznutelné formou brigád ap. Když ale majitel či majitelé nefandí myslivcům a ti se ještě snaží nasazovat jim psí hlavu, obvykle to je nebo bude konečná... - Znám tady případ z nedalekého sousedství (neshody myslivců s farmářem) - 3 roky po sobě na stejném místě mezi lesy kukuřice na zrno, sklízená až po prvních mrazech. Výsledek - dva roky to myslivci s vypětím přežili, ale další rok již honitbu pustili. Začneme si vážit majitelů...
Radek Chadim reaguje 1.3.2013 14:33
Drozda Jaroslav: lovení na čekané, pokud je černá stálá, divočáky nikam nezažene a až vyrostou na poli plodiny, tak ji v tom lese budete držet stejně jen těžko - to jsou pochody v přírodě, které těžko ovlivníte.
karel zvářal reaguje 1.3.2013 14:31
Aby se to trošku vyrovnalo, tak já zase pro změnu souhlasím s R. Vyhlídalem. Argumenty některých diskutujících jsou dětinské až směšné. Připomíná mi to arabskou pohádku, kdy šejk vyhlásil, že si vezme za ženu tu dívku, která mu donese co nejvíce smetí. Byl to chyták, samozřejmě. Vzal si tu nejčistotnější, která donesla hrstečku, kterou si půjčila od sousedů...Pivu rozumí víc ten, kdo vyprázdní víc škopků? Fotbalu rozumí víc ten, kdo dostane víc gólů? Prasatům rozumí víc ten, kdo má pod širákem velkokapaciťák?... To je ovšem chovatel (jak správně poznamenal p. Vyhlídal- ekonom), myslivce vidím zcela jinak. A co se týká "definice" přemnožení, s tou mám také velký problém, protože podle ní potom není přemnoženo vlastně nic, neboť vše se dokáže uživit...Takže je zbytečné lovit lišky, kuny...i velké šelmy, natož diskutovat o dravcích a výrovi...Takže za mne: nikoliv černá, ale "zlatá"! Černé zdar!
Radek Vyhlídal reaguje 1.3.2013 14:05
Dědo z lesa - nechci se s Vámi potkávat na válečné stezce. Ten zákon č. 449/2001Sb. jsem připomenul v souvislosti s Vámi uváděnými škodami vysokou zvěří, nikoliv černou. Vy to vidíte všechno "černě" :-). Jinak naprosto souhlasím s p. Vilšerem, jenže na prasečí mor se rychle zapomnělo. Chtělo by to nějakou fotografii, video a osvětu pro moderní krmiče a lovce na hromadách. Nemám Dědo z lesa nic proti černé zvěři a uznávám, že se jí právem říká rytířská, s její inteligencí mám si myslím mnoho zkušeností, až člověk nad tím někdy kroutil hlavou. I já si zvěř fotím a dokumentuji. Ale co se mi příčí, je povýšení černé - či spíše se jedná o zneužití černé zvěře - na ekonomický objekt. To nemá nic společného s myslivostí. Ku.va co je na tom mysliveckého, držet vysoké stavy prasat, abych mohl co 14 dní pořádat naháňky, kde se mi sejde 50 platících střelců, hladových po ráně ? Já jen říkám, že tenhle černý boom se myslivcům, ale zejména "krmičům a lovcům" vrátí, ale jinak, než by si představovali.
Sojka reaguje 1.3.2013 13:05
Naprosto souhlasím s Dědou z lesa a p.Vilšerem. I pro mě je černá zvěř tou nejoblíbenější, ale názory některých mi připadají poněkud ovlivněné současnou situací. Už jsem to psal mnohokrát na jiných webech, používat slovo "přemnožená" není adekvátní ve vztahu k současné úživnosti prostředí (což není důsledkem mysliveckých aktivit). Myslivosti pouze zbývá řešit nějakým způsobem tento stav, ale je otázka, zda myslivost, tak jak je chápána ve středoevropském regionu, k tomu má vůbec dostatečné možnosti v situaci, kdy skutečný vliv má v rukou někdo úplně jiný. M.Soukup
Děda z lesa reaguje 1.3.2013 12:17
Opět - 12,16
Děda z lesa reaguje 1.3.2013 11:42
11,40
Jiří Balcárek reaguje 1.3.2013 08:37
Souhlasím s M. Soukupem. Diskuze nabrala obrátky i vášně. Kolega Vyhlídal je zřejmě trochu horkokrevnější, ale v některých věcech s ním si myslím lze souhlasit. Současný boom černé zvěře je podle mě tak trochu proti tradicím české myslivosti. Beru ji jako součást ekosystému, ale ne v takových počtech, jako nyní. Marie Terezie byla radikální, ale něco na jejím přístupu bylo. Máme myslivost zapsanou jako kulturní dědictví, bylo by škodou, kdyby se změnila v pouhý lov, jak tomu opravdu na měkterých místech je a tak se chovají i mnozí účastníci naháněk, jak jsem stačil za poslední 2-3 roky postřehnout.
Sojka reaguje 1.3.2013 05:08
J.Drozda - vámi uvedené opatření s největší pravděpodobností nebude mít na udržení černé v honitbě zásadní vliv, protože nepřeváží dnes běžnou sezónní migraci černí zvěře v rámci potravní nabídky a současného systému zemědělského obhospodařování. Ale vzhledem k udávanému počtu lovených kusů černé u vás v honitbě je to celkem jedno. M.Soukup
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 23:31
Jaroslav Drozda - hodně úspěchů přeji při lovu černé. Ty ochránce a strážce klidu, které máte v MS, bych pak nechal platit škody.
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 23:30
Ellhenický Petr - pokud Vám tam bachyně přejde náhodně, je to OK. Pokud Vám tam chodí pravidelně, není problém ji na konci roku ulovit a je klid. Z jednoho náhodného buchtování těžko někdo bude dělat vědu. Pokud má ale louky a pole pravidelně kypřené, pak se nedivím.
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 23:27
Děda z lesa - vraťte se do lesa. Netvrdím, že u nás v honitbě je černá přemnožená. Je přemnožená celostátně, tak je to přeci prezentováno. To, že platíte škody v lesích za vysokou a lovíte stovky prasat, to jen svědčí o tom, že na to, co Vám ukládá zákon o myslivosti, KAŠLETE. Protože jinak byste drželi stavy vysoké mezi minimálními a normovanými a pokud platíte škody, tak byste je drželi na minimálních. Stovky ulovených prasat svědčí o tom, že Vám ten stav prostě vyhovoval, ale nedomysleli jste, kam až to zajde a tak nyní sklízíte to, co jste nerozvážně zaseli. My černou nechceme a proto ji lovíme. A nestojíme o to, abychom jí lovili ročně 100 a více kusů. Proto se s ní srovnáváme, jak to jde, pravidelně máme na konci roku výjimku na lov dospělých kusů, protože černá není u nás normovaná. Zatím s ní nemáme problém a doufám, že to tak zůstane.
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 23:21
Tomáš Houserek - jste mladý. Toť vše. Zeptejte se starších kolegů, kolik prasat se lovilo před 20-30 lety. Odměna za práci je lov ? Prosím Vás, běžte do školy a studujte myslivost, abyste pochopil, o čem myslivost je. Zatím jste to dotáhl na primitivního lovce a krmiče.
Tomáš Houserek reaguje 28.2.2013 21:06
Pane Vyhlídal, zdá se mi,že vy nejste ani myslivec,ani lovec spíše jehovův svědek. Odměnou každému myslivci za jeho práci je právě ten lov. Nikdy jsem neslyšel o žádném sdružení,které by o prasata nestálo,takový nesmysl. S váma bycg chtěl mít dvojdomek. :-)
Drozda Jaroslav reaguje 28.2.2013 21:04
DěkujiVšem za názory. To jsem potřeboval .Ale bohužel takto myslí někteří členové našeho. MS.
Ellhenický Petr reaguje 28.2.2013 17:12
Nehodláme platit škody ... To může skutečně říci ten, kdo ví o černé ho..dně.Ono to bohužel nezáleží na nás, ale na majitelích pozemků.Nemusíte prasata cílevědomě držet v honitbě, stačí když párkrát přejde bachyně se selaty po louce,zasetém poli a o starosti je postaráno. A pokud v tom zemědělec umí chodit, myslivci mu každoročně přispějí pěknou sumičkou v mimosoudním vyrovnání. Taky praktická zkušenost.
Děda z lesa reaguje 28.2.2013 16:53
Vyhlídal - je opravdu vidět, že ani nevíte o čem mluvíte. U vás je přemnožená zvěř, když jste ji 20 let neviděli a teď "střílíte" 9 resp. 15 ks ročně ? V klidu a bez emocí (abych zpytoval dle Vás svědomí) - oněch 9 - 15 prasat ročně tady běžně loví každý náš člen, pokud je má kam dávat, jsou tady staří myslivci s více než 1.000 ulovenými kusy černé a dokonce si myslím, že už u nás není ani člen, který by neměl první stovku za sebou... - A teď se podržte - škody sice platíme, ale v lesích za vysokou, za prasata na polích nikoliv. Jsou tedy dle Vás u nás přemnožená a mohu za to já, kam až jsem to svými praktickými zkušenostmi dotáhl ? A Vy se svými 3 ulovenými prasaty chcete všem radit ? Obdivuji Vaši odvahu či resp. drzost. A pokud nechcete mít ve své honitbě žádnou černou a všichni s tím souhlasí, lovte, lovte a lovte...
Aleš Pastorek reaguje 28.2.2013 16:24
Jo, ještě jsem zapoměl napsat do mého předešlého příspěvku, že u nás máme vnadiště, kde se přikrmuje 1/2 kyblíku kukuřice s ječmenem. Ne hromady. To je obrovský rozdíl!!! Aleš Pastorek.
Aleš Pastorek reaguje 28.2.2013 16:00
Ano, je jich tady skutečně dost...Tu tvoji poslední větu jsem ale zase nějak nepochopil. To si máme najmout Ukrajince, aby je šly vyhnat k sousedům, nebo jak jsi to myslel s tím klidem...????
Aleš Pastorek reaguje 28.2.2013 15:53
Udržet na uzdě se ti to podaří za předpokladu, že si je naučíte chodit na několik vnadišť, kde budete krmit a na čekané je budete lovit. Pokud nebudete krmit, nebudete ani lovit.....Spoléhat se pouze na náhodný odlov někde na náhodném místě se totálně mine účinkem a prasata vám naopak budou přibývat, protože se jich zákonitě nepodaří ulovit tolik, co na vnadištích. Prase nemá kromě člověka přirozeného nepřítele. Rysa, vlka, nebo medvěda tam u vás asi nemáte, že??? Takže, pokud už se u vás černá zvěř objevila a zůstala tak nějak stabilní, vnaďte a rozumně střílejte. Za dva, tři roky už může být pozdě a už se jenom můžete připojovat do diskuzí, kolik vás to zase stálo X set tisíc za škody. Po určité době nakonec zjistíš, že čekaná na prasata má svoje nezaměnitelné kouzlo, které se nedá s jinými lovy srovnávat. Chce to jenom nechat si poradit a ne dělat chytráka bez zkušeností a jenom z toho, cos kde pochytil. Kdybys byl trošku chytrý, tak si uděláš svoje dvě, tři vnadiště a tam budeš lovit černou. Samozřejmě s ohledem na vodící bachyně. Alespoň v této předjarní a jarní době. Uvidíš, jak tím stoupneš v ceně u tvých kolegů v MS. Chladnou hlavu před unáhlenými názory ti přeje Aleš Pastorek.
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 15:24
Aleš Pastorek - a pokud máte uloveno 320kusů na 8x8km, tak to o ně musíte zakopávat. A mimochodem, já jsem loni ulovil na podzim 3, všechny přes den při šoulání. A koncentrace prasat je u nás mnohem nižší než u vás. Ale pokud jim přes den dopřáváte klid a večer čekáte u hromad...
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 15:20
Aleš Pastorek - nedělám s 15 prasaty vědu. Pouze jsem konstatoval, že o ně v honitbě nestojíme. Nic víc. A zaplaťpánbůh, že se je daří držet na uzdě.
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 15:19
Tomáš Houserek - přesně jste to odhalil, naprosto přesně. Žádná myslivost, ale lovecká vášeň. Chápu přesně, proč prasata vnadíte a pak lovíte. Ale neřaďte se mezi myslivce. Myslivost totiž znamená něco jiného Vy obyčejný lovče.
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 15:17
Dědo z lesa, kam jste to s praktickými zkušenostmi dotáhli, vidím. Na Vašem místě bych zpytoval svědomí a nevytahoval praktické zkušenosti. Díky nim je tady totiž černá přemnožená.
Děda z lesa reaguje 28.2.2013 14:19
Z okna plzeňského paneláku a pobytu v příměstské honitbě si praktické zkušenosti s černou určitě nerozšíří, ale radit umí...
Tomáš Houserek reaguje 28.2.2013 14:10
Pan Vyhlídal evidentně nemá pochopení pro naší loveckou vášeň,čili nemá cenu s ním nadále diskutovat. On nechápe, proč prasata vnadíme a následně lovíme.
Aleš Pastorek reaguje 28.2.2013 14:04
Radku Vyhlídale. S 15-ti ulovenými divočáky ve sdružení za celý rok na XY myslivců děláš vědu??? Ty opravdu nevíš, o čem je řeč a plácáš totální nesmysly. Tam, kde jsi teď se svým rozumem a zkušenostmi s černou zvěří ty, já už se potřetí vracím.....Aleš Pastorek.
Ellhenický Petr reaguje 28.2.2013 14:00
Ve 13.43 hodin, to je moje.
Aleš Pastorek reaguje 28.2.2013 13:51
Takže Radku Vyhlídale. Podle tvojí teorie je lépe černou vůbec nekrmit, tudíž ji ani nelákat na vnadiště a tudíž ji i zákonitě méně lovit. V našem MS pokud nebudeme krmit na vnadištích, nebudeme ani lovit...O těch cca.130ks prasat ulovených od 1.4.2012 do dnešního dne bychom si mohli tak leda nechat zdát a prasátka se budou množit a množit a množit....Honitbu máme v lokalitě, kde je černá zvěř velice silně zastoupená. U sousedů jich mají v čistě lesní honitbě uloveno přes 200ks. Když si sečteš 130ks našich a 200ks jejich, tak dojdeš k číslu 320ks na zhruba 8X8 km !!! To už musí být někde poznat. Nedokážu si představit, kolik by jsme my i sousedi ulovili bez vnadění. Řeknu ti to přesně. S bídou a s vypětím všech sil by to byla slabá třetina toho, co je nyní. To jsme ale zase úplně odbočily od zadané otázky. Otázka zněla:- zda se udrží prasata v honitbě za cenu dvouměsíčního "loveckého půstu".... Aleš Pastorek.
Děda z lesa reaguje 28.2.2013 13:41
p.Vyhlídal - na to, že se prezentujete na těchto stránkách teprve asi týden, dokážete zvednout ze židle i klidné myslivce. Zejména za zmínku stojí Vaše geniální zhodnocení myslivosti - Lov lišek, 24.2.2013, 9,20 - cituji ..."Za prvotní příčinu všech problémů myslivosti považuji přestárlost členské základny a z toho plynoucí nízký "odlov" všech druhů zvěře"... - Jinak mám obavu, že Vašimi laickými knížecími radami o černé zvěři se za chvíli zařadíme po bok Nekoly-Posluchače a přestanou na Vás zdejší myslivci reagovat.
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 13:37
Jaroslav Drozda - hlavně nechápu, proč chcete v MS udržet černou zvěř v honitbě. Co Vás k tomu vede ? Kolik jste lovili drobné před 20-25 lety a kolik černé. Jak jste na tom se srnčí zvěří ? Jak máte kvalitní srnčí zvěř, se kterou se hospodaří tak dlouho a přesto je to mnohde neskutečná mizérie ? U nás se před 20 lety střelilo maximálně jedno prase za rok, někdy ani to ne. A nikomu černá nechyběla. Předloni již 9, loni 15 a už se řešily škody na loukách. Nehodláme platit škody a nehodláme černou zvěř cíleně držet v honitbě, ač má podmínky - dostatek žaludů a bukvic a 800ha lesa - a proto ji intenzivně lovíme.
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 13:28
Leon Zumr - já nikomu mor nepřeji, ale psal jsem to proto, že si to spousta myslivců neuvědomuje. Jakákoliv populace, která se rozmnoží na samou hranici únosnosti je následně nekompromisně přírodou zdecimována a její stavy upraveny. A ty současné neúnosné stavy černé si o ten mor přímo koledují. A že se při těchto vysokých stavech bude šířit mnohem rychleji, než by tomu bylo v případě stavů nízkých, o tom není třeba spekulovat. S těmi pálkami za škody souhlasím, neboť nic jiného nepřivede myslivce k rozumu. Ideální je vlastník, který naúčtuje škody a nestojí o dohodu, prostě chce peníze a jde si tvrdě za svým. Jinak se totiž leckde jednat nedá při dnešní Susscrofamánii...
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 13:22
Tomáš Houserek - ano, jsem mimo mísu, protože Vy ji celou vezete do lesa na krmeliště, aby náhodou prasátka nestrádala. Předpokládám, že je stejně nemáte normované, takže pouze paběrkujete. Inu, není drobná, pro krajinu nic neděláme, ale prasata nám vytrhnou trn z paty. To musí být potěšení z takového lovu. Kam ta myslivost klesla, to je velice smutné. Již žádní ozbrojení brigádníci, ale moderní krmiči černé zvěře. :D:D:D Předpokládám, že na každý lov jdete s rybí hlavou v kapse... :D:D:D
PSÁŘ reaguje 28.2.2013 12:35
U nás máme něco kolem 400ha lesa.Děláme jednu naháňku za rok.Část lesa je před naháňkou zahájena,pes na vodítku,zákaz lovu v lese.Celá naháňka se pak odehrává v režiji naháňky se slíděním,přesto nám to tak nějak nejde.Ovšem to je již o trefení.Černou v lese přikrmujeme celoročně a můžu zodpovědně říct,že škody na polích jsou minimální.Ovšem jsme trnem v oku ostatním a nebo spíše hlavně jednemu MS co s náma sousedí.Těsně na hraně zákonné hranice vnadí,staví pojízdné posedy,žebříky,kazatelny.Doposud je vše v pořádku.Jenže černá z lesa nejde a nejde.A teď to přichází.Závist!!!Oni je cíleně drží v lese,oni černou neřízeně chovají,škody které náhodou vzniknou jsou dílem NAŠICH prasat a podobné bláboly.Černou lovíme na kraji lesa a to z důvodu eliminace případných škod.Pokud by jsme lov prováděli v lese,černá půjde do polí.Lovíme kolem 30 kusů černé ročně.Když čtu na Loveckém Forum jak pan CHadim vykládá že v lesních honitbách si majitelé či MS drží prasata a že je to špatné,musím se mu smát.V honitbě kterou napadá se uloví 250 kusů černé ročně.Sousedi číhají při naháňkách přímo na hranicích a řežou hlava nehlava vše co vyběhne ven.Jenže v lese černá škody nedělá.To ovšem pan Chadim neví.Kde je zakopaný pes???Závist,nenažranost a znovu závist.Souhlasím s panem Alešem Pastorkem.
Leon Zumr reaguje 28.2.2013 12:16
http://www.mysliveckyportal.cz/cs/clanky/myslivost/jmenuji-se-prase-divoke-a-mam-lidi-rad/
Leon Zumr reaguje 28.2.2013 12:09
sice za to platím víc Aleši ale taky nemám problém si ulovit a kdybych tu možnost neměl tak mám větší radost raději budu mít v revíru drobnou než prasata
Tomáš Houserek reaguje 28.2.2013 10:13
Kolega Vyhlídal sice napsal rozsáhlý příspěvek,ale jaksí ničím nepřispěl,neboť je mimo mísu. To Leon Zumr: právě ti co chtějí hájit,tak se snaži o to aby v mražáku nic nebylo.
Leon Zumr reaguje 28.2.2013 09:56
já bych jim nepřál nemoci to je blbost ale pořádnou pálku za škody pak by si rozmysleli ochranu černý ale to asi neprojde většinou jsou tito ochranáři z lesa anebo tam kde černá nemá kde škody udělat tak je zajímají jenom plný mrazáky hold bažantem nebo zajícem se mrazák a pokladna nenaplní
Radek Vyhlídal reaguje 28.2.2013 09:25
Dědo z lesa, vždyť je to zde psané. "My jsme příměstské lesy a zaplaťpambu za čuníky, že se jejich (rozumným)lovem můžeme bavit..." - to je názor myslivce. Další do konce dubna neloví. Další píše, jak prasátka krásně krmí. Tohle Vám přijde naprosto normální ??? A pak čtete, jaké problémy způsobuje údajně přemnožená černá. Tak jaký protimluv ??? Ty protiklady si vytvářejí myslivci sami, když jedni neloví, šetří si černou, aby si mohli rozumně lovit ( nechápu ), řádně KRMÍ ( nikoliv přikrmují ), no a ti druzí žádají o výjimky. Kde vidíte u mě protimluv ? Tohle je realita dneška. Žádné papouškování klišé. A že přeji myslivcům mor ? Vždyť tihle krmiči, neloviči a prasatomilci mu jdou naproti !!! Je to přece paráda nemít v honitbě černou zvěř normovanou, vědět o ní a stejně si držet takové stavy, aby nebyl problém kdykoliv si vzpomenu, jít si něco ulovit. Jen mi řekněte, co má tohle společného s myslivostí, o které toho podle Vás vím tak žalostně málo. Na rozdíl od Vás alespon vím, co myslivcům ukládá zákon a co je cílem myslivosti. Bohužel myslivci si to, co měl na mysli zákonodárce a co formuloval obecně, v naději, že myslivec je od slova myslet, vyložili v posledních 15 letech po svém. A dnešní "moderní" myslivost má několik úkolů. 1) zaplatit přemrštěný a vysoutěžený nájem honitby 2) zaplatit oprávněně vyčíslené škody přemnoženou zvěří 3) zajistit dostatek loveckých příležitostí pro členy a hosty, co nejlépe zpeněžit poplatkové odlovy 4) zajistit maso pro členy Tyhle 4 body jsou to hlavní. Na skutečnou myslivost proto nezbývá čas. V případě, že by myslivci drželi stavy zvěře v mezích, jak jim ukládá zákon, nebyla by v praxi možná bezproblémová realizace zmíněných 4 bodů. Myslivosti zdar !
PSÁŘ reaguje 28.2.2013 07:46
Pane Vyhlídal,bylo by co lovit.Nemějte obavu.Museli by si však hodně našetřit, aby mohly platit nesmyslně přemrštěné ceny za skutečně přemnoženou zvěř a ta je u Vás.Sika.Tam se rozčilujte.A jinak -Děda to napsal velice dobře.A poslední věta sedí.
Děda z lesa reaguje 27.2.2013 23:29
p.Vyhlídal, jak čtu zase já Vás, dobírám se k názoru, že zde pouze papouškujete omílané klišé lidí, kteří současné myslivosti moc nerozumí. Nechápu Vaše tvrzení, že myslivci žádají o vyjímky, aby mohli lovit s baterkami či NV (což směřuje ke snižování stavů) - dle Vás ale proto, aby si uměle drželi vysoké stavy černé ?! Vysvětlete nám aspoň tento protimluv. A jinak - člověk, který přeje zvěři mor a hromadný úhyn si snad ani nemůže říkat myslivec...
Radek Vyhlídal reaguje 27.2.2013 22:47
Jak čtu, tak se pomalu dobíráme k podstatě problému s "přemnoženou" černou zvěří. Problémem jsou samotní myslivci, kteří by jinak neměli co lovit. Paráda. Jeden by nevěřil, kam česká myslivost dospěla. Skrytý velkochov černé podporovaný myslivci, kteří si naoko nevědí s "přemnoženou" černou rady, žádají o výjimky, lovit s baterkami, nyní by chtěli i NV, a to vše jen proto, že si uměle drží vysoké stavy černé. Pánové pokrytci myslivci, s touhle politikou běžte do hlubokého háje a ze srdce vám přeji ten prasečí mor co nejdříve.
Jan Novák reaguje 27.2.2013 18:59
Přesně, nějaký trouba s tím přijde, přidají se ti co černou neloví,závidí a nesmysl je na světě...
Tomáš Houserek reaguje 27.2.2013 15:56
Nelovit černou,proč ne,ale kdo se o ní bude starat,když se nemůže lovit? Tenhle zákaz jsme měli u nás taky a já jsem byl od začátku proti,protože mi bylo jasné,že se nebudou zavážet krmeliště a černá se přestěhuje jinam a tak se taky stalo. Už je to dva roky a teprve se vrací. Tři měsíce bude mít klid a při první raně se hned pakuje pryč,tak k čemu vymýšlet takový nesmysl. Především to jsou nápady buď závistivců a nebo nelovců.
Radek Vyhlídal reaguje 27.2.2013 13:54
Je to pitomost a přesně takhle uvažuje spousta MS. Díky tomu se pak řeší "problémy s přemnoženou černou zvěří". A korunu všemu pak nasadí Radek Chadim, když tvrdohlavě píše, že vina je na straně státu. Asi ano, ale proto, že nedokáže udělat s MS pořádek prostřednictvím OSSM. Vás, juru a další chci vidět, jak budete výt, až přijde prasečí mor. Běžte se vzdělávat, ať pochopíte, co znamená slovo myslivost, prasatomilové...
jura z reaguje 27.2.2013 13:36
Už pulka března a duben mně přijdou docela rizikové, protože přijde-li rudl černé na dostřel, nevíš jestli selata patří k "velké bachyni" nebo k některé lončačce... Ještě k té "likvidaci"/šetření černé - je velký rozdíl, je-li honitba v zemědělské krajině nebo je skoro čistě lesní. My jsme příměstské lesy a zaplaťpambu za čumíky, že se jejich (rozumným)lovem můžeme bavit...
Petr Pořádek ml. reaguje 27.2.2013 11:59
Hlavní apel všech seminářů ohledně prasat je nezašetřovat a neklidovat černou zvěř.
patrol reaguje 27.2.2013 11:43
No asi neplatíte, nebo nemáte žádné škody.
Jiří Vajsar reaguje 27.2.2013 10:57
Hlavně nestřílet bachny a nadějné lončáky a zajistit úživnost!!!
Aleš Pastorek reaguje 27.2.2013 09:58
No dobře, a co nastane v květnu. V květnu už nikam neodejdou, když se do nich střelí...? Většinou se takové opatření dělá před plánovanou naháňkou, aby měla zvěř klid a zůstala v lokalitě. Předpokládám, že v tuto, nebo pozdější dobu snad už nebudete pořádat nějakou naháňku!!! Pro udržení černé zvěře v honitbě se vybuduje na příhodném místě s patřičným krytem pro zvěř jedno centrální krmeliště s pravidelným zakrmováním a v žádném případě se na něm, ani nikde v jeho blízkosti nesmí lovit. Lovit můžete v dostatečné vzdálenosti ( min.800 metrů) na vnadištích, odkud se prasata po ráně zase vrací do svojí "oázy klidu a jistoty". Není to ale vždy pravidlo. Někdy se vrátí třeba až za dva dny od sousedů. Na vytvoření centrálního krmeliště musí být samozřejmě ideální podmínky. V polní honitbě s kouskem lesa to bohužel nejde. Aleš Pastorek.