ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Dosažení vrcholu myslivosti pod pramenem Moravy
Dosažení vrcholu myslivosti pod pramenem Moravy
vloženo: 13.9.2019 11:50
autor: Jaroslav Klemsa

úlovky (svět)

Lovu zdar
Lovu zdar
vloženo: 7.6.2018 12:43
autor: Michal / admin /

trofeje

Detail dnešního srnce.
Detail dnešního srnce.
vloženo: 2.7.2017 10:03
autor: Milan Ječný

zvěř v přírodě

Ze říje
Ze říje
vloženo: 8.9.2014 21:46
autor: Svatopluk Šedivý

zbraně

Brno Effect - úprava pažby
Brno Effect - úprava pažby
vloženo: 1.5.2018 07:34
autor: jirka krbeček

fotopast

....
....
vloženo: 19.7.2016 23:14
autor: Jindřich Mach

myslivecké umění

farbiar
farbiar
vloženo: 9.1.2012 16:00
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233455 fotek (18 dnes)
  • 7962 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8900 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749246 komentářů fotek (22 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294627 hlasování fotek (135 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37667 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 14 online

Připomínky a názory
Diskuze

lov pomocí svítilny

Ladislav Holeš vložil 8.12.2012 15:46
Dobrý den,
rád bych se zeptal na Vaše zkušenosti s lovem za pomoci svítilny, umístěné na pušohledu či hlavni pušky. Samozřejmě vím, že jde o zakázaný způsob lovu, ale dnes je již povolován na základě povolení státní správy myslivosti. Takže jak se chová osvětlená zvěř a zda je lépe používat barevné filtry?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jů a Hele neděle reaguje 21.10.2016 11:29
Tak jsem se opět nic nedověděl, opět, jako na každý diskuzi: urážky, nadávky a hnůůůůůj!!! Melete a píšete tady samý S....Y!!!!! Tak už se proberte a zapněte .
Pavel Štěrba reaguje 12.4.2015 13:07
Tak moment Xindle, proč ti vadí, že by mohly mít kluci a holky z Jedličkova ústavu svůj mezinárodní den? To už jste se doma zase poškorpili? A nediv se, že jsem zmanipulovaný rusofil a extrémní panslávista, od rána do večera na mne naše média chrlí ruskou propagandu. Putin už kvůli tomu dokonce koupil Kavčí hory a Zeman mu v květnu osobně předá výpis z katastru na Rudém náměstí:-) Taky jsem placený agent Kremlu, každý měsíc se mi na účtu objeví mnohaciferná položka a podepsán Sergej Viktorovič Lavrov:-)
Pavel Štěrba reaguje 10.4.2015 17:19
Nemel kraviny cikáne, a o myslivost v UNESCO se nestarej. Ani jestli to něco stálo. Tebe ty šmejde netrápí, kolik stojí cikáni a že mají svůj mezinárodní den. Jak to, že ho nemají Češi nebo Slováci, když na tu verbež musí makat? A kdyby EU přibrala Pákistán, tak by se to vůbec nepoznalo, větší bordel už tu být nemůže.
Sojka reaguje 9.4.2015 10:07
Obvykle na to pomůže sešít dotyčnému hubu trojháčkem :-), pak ať si chodí močit kam chce :-)
Vojtěch Anderle reaguje 8.4.2015 22:17
J.X asi má slabou erekci že chodí čurat jinému na vnadiště. Chlapi kdo ho znáte tak mu občas taky smočte vnadiště ať také pozná jaké to je.LOVU ZDAR.
Jiří Novák reaguje 8.4.2015 20:54
J.X.Pokud bys to chtěl popřít,tak ti osvěžím pamět.Je to lonský inzerát na straně č, 6.Cituji....prodám kuši delta storm....Jan Řeháček....kdo chce si to dokliká,čau Jeníčku.
Jiří Novák reaguje 8.4.2015 20:31
J.X.Nech toho pokrytectví,tu kuši-Barneta co prodáváš na bazar zbraně,tam máš focenou s taktickou svítilnou,,,,,
jirka hanys reaguje 8.4.2015 16:27
J.X Kdyby si to udělal mě a měl bych tě na fotopasti vyfoceného,tak bych ti ten tvůj prut strčil do prdele i s navijákem.To bys mrkal a dál bych tě nerušil.
Pavel Oršulík reaguje 3.5.2014 13:34
Záleží kdo a jak škody účtuje. My máme v honitbě plochu polí 1.865 ha, z toho je 1.545 ha orná půda, zbytek trvalé travní porosty. Škody na polních plodinách nás ročně přijdou na cca 10-15 tis. Kč - vyplácíme je zemědělcům ve zvěřině. A to nemáme zrovna málo zvěř - máme srnčí, mufloní, dančí, černou. Možná to bude tím, že nemáme žádné JZD, zemědělci jsou všichni fyzické osoby s nimiž jsme v neustálém kontaktu. Pro lesní plochy uděláme každý rok cca 3-4 ha oplocenek a k tomu zaplatíme cca 3 tis. Kč.
Erika Doležalová reaguje 2.5.2014 13:35
Ano Josefe, to je přesně popsáno tak, jak by to ideálně mělo fungovat. Černé nevadí ani tak jeden či dva ulovené kusy z tlupy, jako to, když nemá klid. Takže pokud by se vystřelilo (byť do vzduchu) jakmile se černá objeví (příp. se ulovilo i velmi malé sele) tak věřím, že po pád dnech bude po škodách. Jenže když už se dnešní mysliveček (nebo většina) vypraví k osetému poli, tak chce ulovit (a nejlépe aspoň lončáka).. Takže se potichoučku nenápadně sedí a čeká.. A pak se brečí, jaké jsou škody :-)
Josef Voborník reaguje 1.5.2014 21:15
Délka doby březosti se u domácího prasete a divočáka celkem neliší, na vesnici se vždy říkalo, že svině je březí 3 měsíce, 3 neděle a 3 dny, což přibližně odpovídá i vědeckým poznatkům. Žádná bachyně za žádných okolností není schopna odchovat 3 vrhy za rok, i dva jsou poměrně vzácnou výjimkou. Teoreticky je sice možné, že by bachyně ty tři vrhy skutečně měla, ale pouze za předpokladu, že o velmi mladá selata přišla. Na populační dynamiku černé zvěře tato "výjimka z výjimek" nemůže mít sebemenší vliv.
Josef Voborník reaguje 1.5.2014 21:15
A co se týče té ochrany čerstvě osetých polí - jedná se zejména o kukuřici a hrách - aby nevznikaly zbytečné škody, sousedům se nejvíce osvědčílo vypracovat rozpis služeb /ta doba mezi osetím a ztrátou atraktivity zas není tak dlouhá/, čerstvě osetá pole hlídají bez ohledu na viditelnost a sem tam vystřelí, třeba jen z brokovnice. Úlovky jsou samozřejmě minimální, to musí být shoda náhod, aby svítil měsíc a nebylo zataženo, aby si byl člověk na 100 % jist, že nestřelí něco, co nechtěl - nicméně účel, tj. podstatné snížení škod, tato metoda splňuje.
Josef Voborník reaguje 1.5.2014 21:01
Délka doby březosti se u domácího prasete a divočáka celkem neliší, na vesnici se vždy říkalo, že svině je březí 3 měsíce, 3 neděle a 3 dny, což přibližně odpovídá i vědeckým poznatkům. Žádná bachyně za žádných okolností není schopna odchovat 3 vrhy za rok, i dva jsou poměrně vzácnou výjimkou. Teoreticky je sice možné, že by bachyně ty tři vrhy skutečně měla, ale pouze za předpokladu, že o velmi mladá selata přišla. Na populační dynamiku černé zvěře tato "výjimka z výjimek" nemůže mít sebemenší vliv.
František reaguje 1.5.2014 16:48
Žádná bachyňka nemůže mít vzhledem k délce březosti a následné výchově mláďat tolikrát za rok potomstvo,to by musela rodit ještě při vodění selat. během roku by vodila teoreticky troje. takový fofr nemají ani prasnice v porodnách.
František reaguje 1.5.2014 16:32
Pro Vitu-co ty fotky poškozených polí?u vás asi máte zvláštní druh prasete-nikde jinde neexistuje prase které má tak krátkou dobu březosti i 3x do roka,asi máte vyjímku na baterky i na rozmnožování.jak se jmenuje vaše sdružení a honitba?nebo je to tajné?
Petr Janský reaguje 1.5.2014 15:10
Myslím si že každá honitby má svá specifika a nemůže se to paušalizovat. Někde platí škody jak mourovatí a jinde jsou rádi, že černá je. Není možné někoho odsuzovat za to, že využije zákonné možnosti k lovu, protože je to třeba jeho existenční nutnost ( myslím existenci MS ). Nazývat proto někoho prasetem je zbytečné. Co je pro jednoho naprosto nepřijatelné, je pro druhého třeba běžná praxe. Takže pokud to není nezákonné, tak proč to nepoužít.
Pavel Oršulík reaguje 1.5.2014 13:30
Proto lovíme přes den abych nestřelil člověka. Mám sice praxi téměř 50 let, ale nahonem při světle baterky si netroufám poznat bachyni. Možná tak jen kus velký od malého, pokud je jich tam více. Takže v noci lovím jen na strništích při měsíčku nebo na sněhu při měsíčku.
Erika Doležalová reaguje 1.5.2014 08:54
Pane Antoníne, to je jistě příběh, ze kterého jde tak trochu mráz po zádech, ale přesně to vykresluje obrázek dnešní myslivosti. Čekáme u hromady žrádla a jakmile se tam něco objeví, musíme HONEM střílet, než nám to uteče.. Myslím si, že kdyby pan kolega chvíli "zvěř" pozoroval, jistě by mu i bez baterky došlo, že to není divočák.. Takže omlouvat baterku tím, že je to kvůli zvýšení bezpečnosti.. Nevím. Já osobně prostě počkám, dokud si nejsem jistá, že je to opravdu prase - a pokud je viditelnost horší, tak klidně čekám ještě a ještě, dokud si nejsem jistá, že je to opravdu sele, že stojí samotné a žádné za ním a že má hlavu doprava a... Že to může trvat a prase může zdrhnout? Tak ať. Nestřelím ho dnes, střelím ho pozítří. Nebo za týden. Nebo možná vůbec. To je lov. A pro pana Zvářala - i záměně bachny za lončačku se dá vyhnout (bez baterky) a sice tak, že v těch jarních měsících lovím pouze selata. Ony totiž i ty lončačky většinou vodí (byť třeba jen jedno, dvě selata), ale to jaksi "na baterku" na 80-100 metrů poznat moc nejde.
Antonín Golec reaguje 30.4.2014 22:31
Já jen říkám, co se může stát každému z nás. Navíc tam nebyla hromada ale nalámané klásky, co si tam okolo natrhal.
Ron Gordon reaguje 30.4.2014 21:36
No, kdy si tam pan kolega vnadil, tak se mu to určitě nemohlo stát ! Ale když tam byla hromada krmení, kdo by si nenabral.
Antonín Golec reaguje 30.4.2014 21:00
Paní Eriko. Říká se, že i mistr tesař se utne a platí to i se zbraní. Již nežijící kolega hospodář, dlouholetý myslivec si to seděl v kukuřičném poli daleko za dědinou u vnadiště. Dlouho nic nešlo, začalo pršet a usnul. Vzbudil ho šramot a viděl asi 50m před sebou na vnadišti černý flek. Zamířil, odjistil a posvítil. Zvedla se postava v černém gumáku, měl pod sebou měch a cpal si ho krmením. Naštěstí nezmáčkl. Nebylo mu dobře hodně dlouho. Koho by napadlo, že tam bude někdo v dešti v černém gumovém plášti klečet v podstatě na čtyřech a cpát si do měchu. Když někde chodíte pravidelně, víte že tam černá chodí... Můžete být opatrní, dávat pozor sebelépe a může se stát. Jinak máme také pruh asi 400m široký a 2,5km dlouhý kolem vzrostlého lesa. Střídá se tam kukuřice, občas slunečnice a pšenice.
František reaguje 30.4.2014 19:52
Pro Vita,píšeš o jednom poli které se muselo z 1/4 přesít za 90 tisíc,určitě máš foto toho kaliště-bahniště,pro budoucí řešení sporu.Jaká zradidla a ve které honitbě jste je instalovali,v případném sporu je to důležitá věc kterou určitě máš zdokumentovanou,že jste udělali opatření proti škodám.Můžeš to ukázat?
karel zvářal reaguje 30.4.2014 18:05
Lov pomocí kulovnice?! No fúj, leda předovkou a hrubým brokem! To byla nadsázka, ale v podstatě se nimráme v samém jádru pohledu veřejnosti na myslivce, resp. myslivců na myslivce. Veřejnost (aspoň já jako lajk och-ranař) odpustí různé bezpečnostní pomůcky, ale co bulvár (a potažmo veřejnost) neodpouští, jsou záměny kolegy, babky, turisty... Sám jsem v noci měl několikrát tu čest vyslechnout si emocionální výlev, publikovatelný ani ne po 22. hod, možná kolem čtvrté ráno. Světýlka (červená, zelená) znám cca deset let. V životě by mě nenapadlo dotyčného za to odsuzovat, kritizovat, bonzovat. On sám ví nejlíp, proč to používá. Pro mě je podstatné, že se snaží přemnoženou černou regulovat. Že to všichni nekvitují s aplausem, je celkem normální. Někdo se chrání, jiný ne - nebudu ho za to plísnit. Je to jeho riziko, jeho pozdější výčitky. A nejedná se jen o záměnu prasátka za ecce homo, ale v jarních měsících i bachyně vs. lončačka. Takže za mě jako nestranného pozorovatele: pokud prasátka před světlem neutíkají, kdo chce, ať se sichruje. Raději baterka, než ležící bachna.
Erika Doležalová reaguje 30.4.2014 17:24
* Zvářal. Omlouvám se za zkomolení jména.
Erika Doležalová reaguje 30.4.2014 17:23
P.Zvlářal, pokud si někdo splete paběrkující babku s divočákem, tak by raději měl prodat flinty. Přece snad na to, čím si nejsem 100% jistá, že vím co to je, nestřílím, ne? Nebo lovíme stylem "Ha, černá hrouda, to musí bejt prase..BUM!"
Omar Stodůlka reaguje 30.4.2014 08:18
Ahoj Karle ! NAPROSTO s Tebou souhlasím a taky souhlasím s A. Golecem. A pro pány níže u nás nejde použít ani "Oršulíkova" ani "Vyhlídalova" metoda. Jsme příměstská honitba s obrovským pohybem lidí+psů a prase za světla = výhra v loterii !!! Tož tak... :-)
František reaguje 29.4.2014 20:26
Pro Vita Čechovský-jaký má rozměr pole kde je 1/4 zničená, s jen 40 metrovým pásem od lesa přerytým od divočáků s cenou přesetí 90tis.Kč_?A když jste ČÍHALI a blik jak sele které zůstalo v ohni může půl minuty KVIČET?
karel zvářal reaguje 29.4.2014 20:02
Chlapi, co to používáte, budete si muset zvyknout na to, že pro machry, co se bez jistoty přísvitu obejdou, budete tak trochu méněcenní. Je to věcí přístupu a svědomí každého, zda upřednostní bezpečnou ránu, nebo uznání "kolegů". Kdyby se stal nějaký průšvih s paběrkující babkou, nebo kus odešel se špatnou ránou k sousedům, budou zase chytří: proč si ten vůl nepřisvítil?!... Účel světí prostředky, takže každý dle vlastního uvážení.
Radek Vyhlídal reaguje 29.4.2014 10:27
Nerozčiluji se, jen jsem se ptal. Já osobně mám kolem 40% černé uloveno na šoulačce. Hromady u nás nemáme, max. minivnadiště, kde jsou 2-3 klasy kukuřice. Nicméně většinu večer, v noci či nad ránem ulovím na čekané na loukách. A pokud ti buchtujou 100m daleko a víš, že blíž nepůjdou, protože mají namířeno jiným směrem a koukáš na ně 20minut v dalekohledu, tak nevidím důvod, proč si nepřisvítit kvalitní baterkou a umístit zásah tak, aby jsi nemusel dohledávat. Asi tak.
Antonín Golec reaguje 28.4.2014 15:33
Pavle, můžeš mi poradit jak lovit prasata v kukuřici ve dne? Jsme polní honitba se sousedící lesní. Prasata nevylezou ani při měsíčku, max ve stínu lesa. Průseky máme. Vracejí se zpět do lesa.
Pavel Oršulík reaguje 28.4.2014 13:35
Radku Vyhlídale, proč se rozčiluješ? Já jsem o závisti nic nepsal. Nauč se lovit ve dne a máš po starostech. A jde to, to mi věř. Co to je za zážitek sedět potmě na posedu a jak se něco na hromadě šustne tak honem blik a prásk?
Radek Vyhlídal reaguje 27.4.2014 19:18
Závist Oršulíku ? A kdo podle tebe bude lovit s NV. Taky chamtivci ? S baterkou loví ti, kteří chtějí střílet přesně a na jistotu a ne na černé fleky.
Pavel Oršulík reaguje 26.4.2014 12:21
S baterkou loví jen chamtivci, kteří to jinak neumí.
Leon Zumr reaguje 23.4.2014 15:46
lidomyslivecká kynologie byla vždycky plná bez inteligentů a je vidět že se to nemění.Víte hovno čím to je že se bojí a slintáte tady jenom ty vaše zhovadilosti
Radek Vyhlídal reaguje 23.4.2014 15:27
Víťo, jsi s těma svejma svítilnama trapný. Ať se kouknu na kdejaký bazar, všude jen zasíráš stránky přitroublou reklamou na zajíce v pytli. Takovouhle baterku mi pošlou soudruzi z Číny za cenu do 600,-Kč se vším všudy. K tomu ty žvásty o bílém a zeleném světle atd. To vychvalované bílé světlo pohltí i lehký opar tak, že vidíš jen kužel a v něm nic, protože světlo se pak tříští. Pohádky o tom, že na tohle bílé světlo zvěř nereaguje vykládej ovčí babičce. Jestli chceš dělat chytrého, tak si vše nejdříve vyzkoušej v praxi sám. Někde zvěř nereaguje na bílé světlo, někde na zelené, ale asi to nebude až tolik moc o barvě světla. Mně se mnohem více osvědčilo světlo zelené, neboť opar a mlha jej tak nepohlcují a je vidět mnohem dále, než se světlem bílým. Dále zelené světlo tolik neoslňuje oči, je příjemnější. Posvítíš a nejsi slepý oslněním. Baterku se zeleným světlem také dodají soudruzi z Číny a věř, že dosvítí také přes 200m, nicméně do 200m nádherně vidíš a lovíš. A soudruzi z Číny za ni chtějí pouhých necelých 900,-Kč. A nakonec - pokud jak píšeš si "přividěláš" ročně více peněz, zcela určitě je předpokládám řádně zdaníš, když si nemůžeš odepsat náklady na inzerci ... :-) :-) :-)
Omar Stodůlka reaguje 22.4.2014 21:50
Pavle to já vím co je marže, také už cca 16 let prodávám, ale bohužel jsem neměl takové štěstí jako ty a neprodávám lovnou zvěř... Ale styl a prezentace tohoto "prodejce" se mi nelíbí :-(
Omar Stodůlka reaguje 22.4.2014 09:44
Souhlasím s Petrem J. a dodám 2 věci - to jak jsi to "krásně" omotal lepící páskou je HROZNÉ a ty to ještě všude po bazarech prezentuješ!! A pro příště si po sobě přečti svůj příspěvek než ho odešleš! Nebo se taky budeš vymlouvat, jako že jsi dělník z fabriky?!? To tu určitě nejsi jediný... :-)
Petr Janský reaguje 21.4.2014 12:54
To kolik máš profit - rabat je tvoje věc. Jde o to, že se tu snažíš odkazovat na svůj web s tím, že jsi si tam uvedenou svítilnu koupil a přitom je to tvůj web a ty jsi si ji na něm určitě nekoupil. Snažíš se na něj odkazovat proto, aby jsi vydělal určitou sumu a ne proto, abys nasměroval někoho na velmi kvalitní výrobek a výhodnou koupi. Děláš to pro zisk a ne proto aby jsi pomohl radou a to je to co mi vadí. Nikde, kde jsi reagoval a doporučoval stránky kde jsi si údajně svítilnu pořídil, si neuvedl, že jsi prodejce.
Petr Janský reaguje 20.4.2014 12:36
Když chci někam dát KOMERČNÍ inzerát, měl bych za to zaplatit, protože na tom vydělávám. Když se o to ale pokouším podloudně, jakože moje zkušenos a doporučení, tak je to podvod na ADMINA, protože tím ho vlastně okrádá. Už to tu V. Čechovský jednou takto psal, tak jsem ho upozornil na to, že web na který odkazuje, zárověň vlastní a že to bude reklama a né jen vlastní zkušenost, tak pro jistotu změnil kontaktní adresu na odkazu na Pavel Novák. Nicméně na všemožných bazarech je stále prodává pod svým jménem. Stačí se jen podívat na bazar zde na fóru. Nemá ani tolik slušnosti, aby ke svému doporučení napsal to, že je zároveň majitelem odkazovaného webu a má také i jiný zájem, nežli někomu poradit vhodnou svítilnu. Tím nechci tvrdit, že to co nabízí je nekvalitní výrobek, jde jen o to, jakým způsobem to nabízí.
Mila Šebela reaguje 20.4.2014 06:30
Když už pan Čechovský nabízí svoje svítilny, měl by také uvést výrobce, přesné typové označení, parametry a odkud je dováží...
lovec007 reaguje 19.4.2014 10:09
petre tá jeho "svítilna" stojí viac ako zasratá rusanda čo má na fotke...
Petr Janský reaguje 18.4.2014 14:19
Vita Čechovský: už zase si děláš reklamu? Proč sem nenapíšeš, že ty svítilny prodáváš ty? A pokušíš se zde lidem podsunout, jakou sis koupil skvělou svítilnu!!
Bohumír Novák reaguje 14.2.2014 08:39
Zvěři dáme pokoj v noci jenom tehdy až se zákáže používání puškohledů. Z mechanickejma mířidlama v noci nic nevidíš ani když je úplněk a sníh. Ale s tím, že je zvěř pod velkým tlakem souhlasím.
Josef Voborník reaguje 13.2.2014 13:35
Já osobně světlo taky nepoužívám. A myslím si, že třeba v tom Maďarsku k uzákonění jeho povinného používání nevedla ani tak snaha o zlepšení podmínek lovu, jako snaha o zvýšení bezpečnosti. Stále se mezi námi bohužel najde dost pitomců, kteří jsou schopni vystřelit na nerozeznatelný černý flek a trefit chlapa místo prasete. Je to o nezodpovědnosti - a to povinné použití světla může, aspoň částečně, lidskou blbost trochu eliminovat. Snížení počtu zbytečných úrazů, to je hlavní +, které ne tomto způsobu lovu vidím a nic na tom nemění ta skutečnost, že skutečně zodpovědný myslivec musí vědět, na co střílí i za snížené viditelnosti - a když to opravdu neví, má kule zůstat v hlavni. Jenže je obrovský rozdíl mezi výrazy "jsem přesvědčen" a "přesvědčil jsem se". A vo tom to je !
Josef Voborník reaguje 11.2.2014 19:16
Aničko, není náhodou třeba v Maďarsku naopak zakázán noční lov bez světla ?
Bohumír Novák reaguje 11.2.2014 11:52
Nač to pokrytectví? Mezi puškohledem se svítícím bodem, laserem, batekou, nočním viděním atd. není žádný rozdíl, všechno jsou to zařízení usnadňující lov. Já bych nezakazoval nic z toho. Pokud chce někdo ctít tradice a chce se dívat do zrcadla ať sundá puškohled a používá pouze mechanická mířidla.
Nafťák reaguje 10.2.2014 23:36
Když střílíš se světlem, jak se můžeš podívat ráno do zrcadla? Nechápu. A ani moc nejde o to, jestli je to zakázané nebo ne. Zapřemýšlej!!!
Igor Hnízdo reaguje 20.1.2014 17:16
Jste myslivci nebo zabijáci? Já světlo nepoužívám a nikdy nepoužiji i když by nebyl problém vyjimku dostat. Přišel bych o to krásné kouzlo z lovu. Mě stačí dobrá optika. To že je černá zvěř přemnožená tak s tím běžte k šípku! Jelení nebo dančí je lokálně také přemnožená. Tak si nasadíma na flinty světla a půjdem na ně? Nebo poslední den lovu obsadíme všechny posedy a budem střílet vše jen pro splnění plánu? To se také někde dělá.
Pavel Hudec reaguje 11.12.2013 09:03
Honzo, tak dosud máte u černé vyjimku,že nereaguje, ještě chvíli budete svítit a začne vám odskakovat. Je to jen otázka času, kdy si to černá poví. Svítil jsem si na kňourka a vůbec nereagoval, asi na něj ještě nikdo nesvítil. Pak jsem posvítil na tři selata, která přišla na vnadiště a okamžitě byla pryč a to se opakovalo třikrát. Vždy jak přišla jsem posvítil a vždy ihned mizela v řepce. Do budoucna to bude řešit jen noční vidění.
Josef Voborník reaguje 8.9.2013 07:22
Svítilnu k lovu nepoužívám, i když to své výhody má - zejména z hlediska bezpečnosti a zlepšení možnosti umístit správně ránu za snížené viditelnosti. Ale má to jeden háček. Již po několika použitích si zvěř - a to nejen černá, ale i ostatní, která se v okolí náhodně vyskytne - začne spojovat rozsvícení světla s ohrožením života. Nejednou jsem si v noci při baterce prohlížel srnčí či vysokou. Vzhledem k tomu, že u nás zaplaťpánbu nikdo k lovu světlo nepoužívá, zvěř nereagovala. Ale jakmile by se tu začalo používat světlo k lovu, byl by s tím konec. Dokážu sice pochopit myslivce, kteří jsou pod tlakem škod a tak se k tomuto způsobu lovu uchylují, nehodlám diskutovat o etickém a neetickém lovu, mně to prostě nesedí. A k tolik propagované zvýšené bezpečnosti - jednak na to, co nerozeznám, nestřílím, druhak mi pro tento účel daleko lépe poslouží noční vidění, čimž nemyslím puškohled, ale pozorovák. Ale mám-li být upřímný, mně se velice líbí taková předsádka na puškohledu, kterou si ponesu v ruksaku, na posedu nasadím, před odchodem sundám, nikdo mi zakázaný způsob lovu nedokáže a v okolí stojící zvěř nevyjančím tolik, jako když se ozve výstřel po rozsvícení baterky. Jenže cena takového zařízení je taková, že o tom mohu jen snít. Baterka je podstatně levnější - ale tu používat nechci a nebudu.
Pavel Štěrba reaguje 23.12.2012 18:06
Já taky netvrdim, že běham pořád po revíru jak bezdomovec, zul jsem se jen párkrát a jednou to dokonce skončilo docela slušnou rýmičkou.
michal burian reaguje 23.12.2012 12:15
Bez bot ani náhodou. Ale kámoš nosí třebas troje pletený fusky od babičky, sundá boty a jde a je mu jedno co je za počasí jakmile ucítí možnost střelby nezná bolest :D
Nafťák reaguje 23.12.2012 10:55
Mám takový filcový návleky na zimu na pohorky, ale nic moc nebo nosím starý gerlachy. Ty pohory mají totiž strašně tvrdou podrážku a necítíš v tom větvičky pod nohama, takže kravál. Zase do skal jsou výborný. Jinak mimo zimu mám semišové boty s měkkou podrážkou zvané sabatky (na šoulačku ieaál).Kurňa ale abych lítal po lese v ponožkách, to asi nedám. :-)
Pavel Štěrba reaguje 23.12.2012 07:45
Lovu dík. Zkus to někdy sám, jak se nechá jít bezhlučně po zmrzlém sněhu bez bot. Tu čtvrthodinu se to nechá vydržet. Když ovšem neni -20. To bych se na nějaky prase taky ani nevys...!
Nafťák reaguje 23.12.2012 07:00
Tak Lovu zdar! Sám teď určitě víš, že takový lov je mnohem zajímavější, než sedět někde jak pecka s bat erkou. A že chodí nepravidelně? No chodí, no a co. Vždyť nikde není napsáno nebo dáno, že střelíš pokaždé, když přijdeš do lesa. Tak ještě jednou lovu zdar!!! Ale ty ponožky Ti moc nežeru.
Pavel Štěrba reaguje 23.12.2012 01:14
Tohle přece nejsou výmluvy, to je realita. Právě jsem pověsil lončáka, kterého jsem našoulal za tmy jen v ponožkách, aby my sníh nekřupal pod nohama. Tohle prase my chodilo nepravidelně na krmení asi tři týdny. To píšu jen tak pro doplnění, aby si tu někdo nemyslel, že obhajobou baterek omlouvám vlastní neschopnost divočáka obeznat, vysedět, našoulat a ulovit
Nafťák reaguje 22.12.2012 19:07
To vše je sice hezký, ale jen to potvrzuje co tady už padlo několikrát. Myslivost je totiž neuvěřitelný žrout času a vyžaduje poměrně hodně znalostí o zvěři. Když chybí čas a někdy i znalosti, nemůže se pak člověk divit, že chybí i výsledky. Pak se shání baterka a podobný nesmysly. BĚŽTE S BATERKAMA DO HÁJE. To není konzervatismus, ale pouze dodržování pravidel. Ostatní jsou výmluvy, výmluvy a zase výmluvy nebo omlouvání vlastní neschopnosti.
Pavel Štěrba reaguje 22.12.2012 17:11
To bylo ode mne, nějak my blbne podpis
Nafťák reaguje 22.12.2012 13:41
Břeťo Hurvínku, Ty musíš být z hodně velké dálky.
Nafťák reaguje 22.12.2012 13:36
Pavle Štěrbo, četl jsem Vaše příspěvky jinde a zdáli se mi celkem rozumné (ty co jsem četl) a shodneme se. Ale tady jsem jaksi Váš přípěvek nepochopil. Kdo psal o nemorálním dobytku, ...? Není to spíš o potrefené huse? Spíš být Vámi se zamyslím nad tím, že Vás dokáže přechytračit i liška, jak píšete. Chytrá kmotra liška je jen v pohádkách. Asi ne náhodou má latinský název takový jaký má. A k mému pseudonymu. Nafťák nebo Štěrba, je to jedno. Důležitý je OBSAH přípěvku, tam je ta podstata věci. Nic ve zlým. Doufám, že nám všem jde o tu stejnou věc. K přání krásných svátků a mnoho úspěchů v životě všem se připojuji.
Pavel Štěrba reaguje 22.12.2012 13:33
To snad neni pravda, on tam tu fotku fak má. Pod názvem "vzdůša na bažanty a zajíce". Končim tuhle debatu, už to zašlo příliš daleko
Pavel Štěrba reaguje 22.12.2012 13:16
Hurvínek, běž vyvenčit Žeryka a přestaň si dělat prdel
Pavel Štěrba reaguje 21.12.2012 19:25
Kdyby se někomu při čtení posledního přéspěvku zatmělo před očima a nedočetl to do konce, tak je ode mne. nebyl jsem přihlášen
Nafťák reaguje 20.12.2012 22:37
Obecně k baterkářům: Když už si teda musíš posvítit v noci na zvěř a nechce se Ti ze sebe blít, kolikrát se Ti podaří takto ulovit divočáka? Je to velmi inteligentní zvěř (možná nejchytřejší v lese) a po několika špatných zkušenostech se k ráně prostě již nedostaneš. Co budeš dělat potom? Koupíš si noční vidění? To už ale budeš v kolizi se zákonem určitě. Zkrátím to. Pokud se Ti nedaří lovit prasata normálně bez baterky, znamená to, že jsou chytřejší než Ty a vůbec nic o nich nevíš. Prostě jsi hloupější než prase. Potom se věnuj raději lovu něčeho jiného.
michal klimas reaguje 19.12.2012 22:42
...zakázaný zpusob lovu? Už cca 3 roky je při lovu černé zvěře svítilna povolena......
petr vesely reaguje 19.12.2012 17:22
Každý z nás, kteří si říkáme myslivci, až bude jednou hodnotit a před očima mu bude přetahovat veškerá jím ulovená zvěř, by měl s čistým svědomím říci" ano, lovil jsem a lovil jsem rád, ale vše s nejčistším svědomím a dle nejlepšího uvážení" a na to být patřičně hrdý.
Lukáš Bernklau reaguje 19.12.2012 11:50
To co dělalo Českou myslivost myslivostí, to o čem mi vyprávěl můj pradědeček a o čem mi vyprávěli staří lesáci je dááávno pryč...dnešní myslivost je o něčem jiném a i když si to mnozí nemyslí, tak jsem pasoval na lovce dančí zvěře pána, který to dle jeho slov ještě nikdy nezažil..lovil v pronajaté honitbě od LČR a takm se prý loví jinak..maso...maso...maso...peníze...peníze...peníze a o tom ta naše dnešní myslivost je...Těch co dodržují zákony a etiku při lovu a dodržují myslivecké tradice je opravdu velice málo a těchto lidí si velice vážím. Nevím co je špatného na lovu se světlem,ale tak nějak já s ním ještě žádný kus neulovil i když jsem jeho vlastníkem,ale asi se mi to s ním nedaří a tak jsem vyměnil filtr za modrý a používám na dosled....Je to každého věc a každého názor. Domnívám se, že já osobně provozuji myslivost dle zákona o myslivosti a dodržuji nepsané i psané myslivecké pocty a tradice. Snažím se to při doprovodu loveckých hostů dodržovat a pozoruji, jak málo lovců to zná a ještě lepší je, když to zahřeje u srdce lovce, stejně jako mě. Nebudu se tady ke světlům už vyjadřovat...nemá to cenu. Každý je své myslivosti strůjcem...Všem přeji Lesu a Lovu zdar! Mnoho štěstí v loveckém roce 2013 a je jedno jsetli se světlem a nebo bez něho...stejně to nikdo neovlivní...
Roman Hlávka reaguje 19.12.2012 07:54
Zákon je prostě zákon a mysliveckou etiku beru ja osobně jako něco víc, co snad dělá naší myslivost výjimečnou, čím se odlišujeme od ostatních. A to, podle mne, platí i o tady diskutovaných svítilnách.
Lukáš Bernklau reaguje 18.12.2012 23:31
Porušit totiž mysliveckou etiku znamená v praxi ve většině případů porušit tím i zákon o myslivosti...můj názor...
Lukáš Bernklau reaguje 18.12.2012 23:27
Pro Roman Hlávka...ten srnec v noci...přečtěte si prosím všechny příspěvky tady a pochopíte jak jsem tu etiku myslel....o zákoně snad nemusí být ani řeč...reagoval jsem jen na vyjádření některých tady,ale to je jedno...stejně se ta diskuze tady už dávno zvrhla v něco jiného :-D tak se mějte :-D už jsem se pobavil dost :-D
karel zvářal reaguje 18.12.2012 20:58
Uznám bez mučení, že ač jsem obhájcem svítilen, považuji to za čiré zoufalství. Když čtu, kolik desítek žebřohodin někteří stráví, než uloví kusa...Jak je vidět z posledních příspěvků, prasata se přes den nevypaří, jen je třeba je opatrně našoulat. A umění šoulat považuji za nejvyšší možné pro správného myslivce a lovce. Žádné dalekonosné rekordy, čekání u hromad (s topením)...jenže pro většinu je pod úroveň jít pěšky. Dojedou autem až pod žebř, a sedí a sedí jak kvočny. Takže mládeži, kdo se považujete za lovce a máte v honitbě přemíru prasat, nečekejte, až si přijdou pro ránu, ale jako ten Mohamed... A věřte, že to jsou ty nejadrenalinovatější chvíle. Někdy zvednu prasata i třikrát na ca 12-15 km chůze- mám v hustnících schované budky, aby je houbaři nekradli. Takže když je najde hloupý civil, proč ne honitby znalý lovec? A pak tu svítilnu klidně lenochům omlaťte...Šoulání zdar!
Nafťák reaguje 18.12.2012 19:54
I já měl v 12.15 sele na nástřelu v prosinci. A to je ta krása indiv.lovu, když navíc člověk zná honitbu a potřeby zvěře. Takže k tématu: Na co svítilnu?
Roman Hlávka reaguje 18.12.2012 08:21
Tedy, tady se člověk dočte věci. Např., že je neetické lovit srnce v noci. Já mám dojem, že to je i zákonem upravené. Hodinu před východem slunce a hodinu po západu slunce. Takhle se i ty baterky brzo zlegalizujou.
Nafťák reaguje 17.12.2012 19:53
Poslouchaj Edo, zkusej si přečíst celou diskusi. Jinak by věděli, že se opět opakujou a je to celé dokola. Jak píše jiný kolega, přestanou už chlastat.
Lukáš Bernklau reaguje 17.12.2012 19:46
Plně souhlasím s nafťákem (i když mám auto na benzín),ale zákon je jedna věc a praxe ta druhá...jinak o chovu zvěře jsem už psal jinde a i když se do toho hodně MS nechce, tak to není nijak složité,ale to je jiná kapitola a tohle téma je jiné :-D
Nafťák reaguje 17.12.2012 19:05
Právě ta sociální struktura je určující, ne však jediná ovliňující natalitu!!! Viz níže zmíněné výsledky výzkumů a pozorování.
Jiří Balcárek reaguje 17.12.2012 18:54
Sociální struktura černé zvěře nemá takový vliv na její natalitu, jaký se dříve předpokládal. Stačí sledovat zajímavé výsledky výzkumů a studií v posledních 10 letech.
Nafťák reaguje 17.12.2012 18:34
Správnou sociální strukturu divočáků lovem na naháňkách nikdy nedosáhneme, pokud budou na výřadech ležet i velké kusy. Naopak. Odlov bachyní a kňourů je na individuální lov pro zkušené a honitbu znalé myslivce. To ovšem neznamená baterku na flintu.
Miroslav Vysoudil reaguje 17.12.2012 18:19
Pánové přátelé myslivci,s postřelením nebo dokonce i zastřelením člověka,se můžeme setkat i na společném lovu,kdy i přes dodržení všech zásad bezpečné střelby se může nešťastně odrazit střela a úplně změnit směr (hlavně u kulovnic s lehkou a rychlou ráží), nebo při dnešní velké návštěvnosti lesů lidmi. Určitě někteří z Vás četli článek v myslivosti, kdy psal jeden náš kolega, s jakou hrůzou se mu v puškohledu v dálce objevila lidská postava při míření na srnce. Opatrnost musí být a s lidmi je možné se setkat i na těch nejméně navštěvovaných místech a v těch nejméně očekávaných denních hodinách.Proto mým hlavním přáním,když odcházím na společný lov je, ať se nikomu nic nestane. Lov pomocí světel - nedávno jsem mluvil s mysliveckým hospodářem cca 70km od mého bydliště. Když mi řekl, že jim zemědělci vyčíslili škody přesahující 1 000 000 Kč,tak jsem se zděsil...Naštěstí to zůstalo na domluvě a předkládáním každého uloveného kusu.Ale jak dlouho?Pořád to je likvidační částka pro všechna sdružení. Stejně si myslím, že při inteligenci černé zvěře je lov s baterkou jen dočasným řešením. Nejdůležitější by bylo navrátit správnou hiearchii u zvěře černé-silní starší kňouři a bachyně, aby se omezilo, že selata mají selata atd. A hlavně, musíme dál hájit naši myslivost. Nestačí jen pár akcí s trubači, sokolníky, myslivecká odpoledne a plesy s bohatou tombolou. Jak by řekl jeden náš místní nestor myslivosti a tradic:,, Myslivost bude taková, jakou ji budou dělat myslivci.´´
Nafťák reaguje 17.12.2012 17:31
To je ale přesně ono. Nemáme těch výhod (kulovnice, 4m vysoká kazatelna, dalekohled a puškohled,...)dost? A přece když bezpečně nepoznám co mám na dostřel, tak přece netřílím. To je i v zákoně. Bohužel ty zprávy o postřelení nebo zastřelení mají většinou na triku právě takový hovada, který potřebují jen střílet a střílet, protože na myslivost nemají pořádně čas. Vlastně chodí jen střílet. Dle takových je nutné každou čekanou nebo leč ukončit výstřelem, ale to je jen pomyslná třešnička na dortu myslivosti. Tito lidé to ale nikdy nepochopí.
Lukáš Bernklau reaguje 17.12.2012 17:16
Dobrý den, trvalo mi hooodně moc dlouho, než jsem to všechno přečetl...Každý zde vyjádřil svůj názor a myslí si, že jeho názor je ten dobrý a ten druhého špatný...Někteří zde píší o myslivosti 21 století a druzí o etice a další o tom, že zvěř má mít šanci na přežití...No, já nevím,ale šanci na přežití by měla, pokud by lovec stál na zemi s klackem a né na posedu alespoň 4 m nad zemí s kulovnicí s dalekohledem a co se týká etiky? Myslím si, že etika je dodržena ať lovec použije světlo nebo ne...neloví vodící bachnu a nebo tak...se světlem to podle mého názoru nemá nic společného. Já, jelikož lovím tam, kde je světlo povolené jsem si ho pořídil také (zelený odstín),ale pokaždé, když jsem ho na zbrani měl, tak nic nepřišlo a když jsem ho neměl, tak přišlo,ale jednou jsem ho měl na liškách, že to jenom tak zkusím a musím opravdu napsat, že při svícením zeleným světlem jsem svítil na srnce a ten nijak nereagoval a jen mimo téma...byl lovný,ale v noci je proti etice ho odlovit a tak odešel...ulovil jsem ho další den večer. Jsem pro používání světla, protože je to pořád lepší, než reklama v televizi : "myslivec zastřelil svého kolegu, protože si myslel, že je to divočák"...nebo ne? TOTO JE JEN MUJ NÁZOR A NIKOMU HO NEVNUCUJI!
Nafťák reaguje 17.12.2012 17:13
Svítilnu jen na dosled!!! Jinak pokud máš trochu cit pro lov a nějakou tu špetku myslivecké etiky, bez svítilny se obejdeš. To je ten správný lov. A že odejdeš někdy bez rány pro samou tmu, to je přece úplně normální. Takových dní je ale méně, než těch kdy se dá lovit tzv. na oči. Zvěř přece musí mít nějakou šanci.
Ondřej Procházka reaguje 17.12.2012 16:51
Edu: Dovolím si reagovat za pana Zapletala: /Kdo pochopil pochopil, kdo ne jeho smůla./. Nemyslí. Je to právě ironie:/.
Zdeněk Zapletal reaguje 17.12.2012 15:34
Zajímavé téma a názory. V loňském roce tu bylo podobné "jak nejlépe upevnit světlo na zbraň". Byl jsem uživatelem světla ale kritika korespondentů mi jak se říká otevřela oči, světlo nepoužívám a zažívám o to větší adrenalín, když k tomu kusu jdu. Vždycky si říkám, co to může být, nepobíhá tam kolem toho něco?? /Kdo pochopil pochopil, kdo ne jeho smůla./
Pavel Štěrba reaguje 17.12.2012 14:16
Klid pane Višlere, doba jde dopředu a i myslivost jde s dobou. I takovej lovec jako byl Fraz Josef I si s největším sebezapřením nechal dát puškohled na flintu když už neviděl. A zkuste si po 100 letech představit kulovnici bez optiky. Ve třicátých letech se na pozvánkách na hon psalo automaty nejsou vítány a dneska je to naháňkách samej browning-bar. Možná že se sv.Hubert v hrobě obrací nad našima flintama, fotopastma a autama 4x4, ale je zkrátka jednadvacátý století. Tím ovšem neříkam, že bych se chtěl dožít toho, že budem sřílet zvěř přez satelit, jako to dělají na farmách v Texasu. Pane Holeš, svítilnu ze spoda na hlavni, aby vás světlo neoslňovalo, žadnej filtr, nomálni žlutý světlo jako mají auta a na prase najíždět pomalu od zhora. A ani tak to neni 100%. Světlu zdar, jen ho musí mít v rukou ty správný lidi
jiří Němčanský reaguje 13.12.2012 21:06
Neberte používáním moderních prostředků zvěři šanci na přežití, lov je přeci cílevědomý chovatelský zásah do stavů a zábava spojená s pozorováním přírody,zvěře,ušlechtilými činnostmi a také lovem.
karel zvářal reaguje 11.12.2012 18:15
Už jsem nechtěl, ale mosím. Kdyby si posvítil, tak ne "možná se to nestalo"- URČITĚ by se to nestalo!!! Chodíval jsem do lesa v noci kontrolovat ptačí budky a monitorovat sovy. Několikrát jsem prošel nedaleko posedů a kazatelen a světlem mi dávali najevo, že o mě vědí- měl jsem červenou čelovku. Kdysi jsem ji zapomněl po přestávce zapnout, ani jsem si to neuvědomil a z kazatelny na mě svítí světlo. Rychle jsem zablikal, zamával a mizel. Že mi to pak neustále připomínali, nemusím zdůrazňovat. Zkrátka pro mě je nezákonná nejistá rána, a vše, co vede k přesné identifikaci cíle, má moje sympatie. Po několika hodinách na posedu je dědek tak zblblý, že vidí prase v každém stínu... Takže raději takové "porušení" zákona než doživotní výčitky.
Radek Moravec reaguje 11.12.2012 13:31
Aleš Pastorek to velmi pěkně napsal, P.Vilšer doplnil a každý kdo minimálně deset let loví černou, tak už zkusil vše. A nakonec zjistí, že s baterkou se toho dá mnohem více zkazit, než-li získat. Naštěstí u nás v honitbě nemáme nouzi o divočáky a tak lze zkoušet. Tento rok mám uloveno 8 selat a 2 lončáky ( všechny bez baterky) a kdybych ulovil vše, co bylo v dostřelu, tak bych jich měl 20. Jsou dny, kdy si jdu do lesa odpočinout a představa co mě čeká po úspěšném odstřelu již zachránila několik selat. V těchto chvílích je ten nejlepší čas na zkoušení. Vezmu baterku, kterou mám v kapse a zkouším posvítit s najížděním odshora, z boku, nebo na ně jen posvítit. Reakce jsou naprosto rozdílné. Nejodolnější jsou samotní kňourci sekáči, kteří buď vůbec neodběhnou, nebo odskočí do houštiny a za 10 minut jsou zpátky. Takto ho 3x pošlu do houštiny a počtvrté už zůstane u krmení a můžu na něj svítit jak chci. Čím starší bachyně, tím rychlejší je reakce celé tlupy a zpět se mi ještě nikdy nevrátily. Mladá bachyňka se 4 selaty je neodhadnutelná. Samotná selata bez bachyně téměř nereagují. Používám baterku, která má reostat a lze na ni tedy měnit intenzitu světla. Slabý paprsek zvěř celkem snáší a při pomalém nájezdu ani nezareagují, myslím si , že jim to připomíná dálková světla od aut. Nějčastěji lovím na loukách a projíždějící auto na 2km dokáže osvítit prostor louky a možná právě proto slabé světlo zvěři nevadí. Tyto své zkušenosti sem píši, protože zadavatel této diskuze se na ně ptal, ale doufám, že nebudou zneužívány ,ale budou inspirací pro ostatní kolegy myslivce. Divočáci jsou nám zdatnými soupeři, a stejně jako v boji je základem úspěchu poznat co nejlépe soupeře. Čím lépe poznáme na vlastní kůži zvyky, návyky, a reakce této zvěře, tím lepší výsledky budeme mít při lovu.
Roman Hlávka reaguje 11.12.2012 09:14
Dobrý výraz "ušlechtilé spárkaté zvěře". Která zvěř není ušlechtilá, a tudíž se může lovit na zvláštní povolení i jinak zakázanými způsoby lovu? Nehrajeme si nějak moc na pány světa?
Lubomír Černý reaguje 10.12.2012 22:47
Již jsem se k podobnému kdysi vyjadřoval,nebudu se opakovat,ale naprosto dle mého gusta to napsal Aleš P.
karel zvářal reaguje 10.12.2012 21:49
Třeba sedím u sítě a kilometr ode mě kužel světla z reflektorů pročesává kukuřičné strniště. Mám to odsuzovat? Proč? Jedni nadávají na "hromady", druzí nechodí na natláčky, tak zbývá aktivní individuální přístup, který navýsost uznávám. Doba se vyvíjí, i ta prasata na změny reagují a zatím mají náskok- pořád jich je hodně. Až jich bude jako v sedmdesátých letech, tak je také třeba budu chránit. Ale teď je to podle mě hýčkaná škodná. Lesu a lovu!
Jiří Balcárek reaguje 10.12.2012 19:53
Pane Janda, číslo 90% jsem úmyslně podhodnotil a není to argument, je to realita. Hlavně se dovolávejte tradic a plaťte škody. Poslouchejte bludy o tom, že se nesmí střílet vodící bachyně a dál plaťte škody. Lovte nejpozději hodinu před západem a stále plaťte škody. Až Vám OSSM nařídí odstřel dospělých kusů, a povolí výjimku lovit se světlem, seďte doma, kritizujte a stále plaťte škody. Hospodařte s několikrát překročenými normovanými stavy a plaťte škody. Plaťte škody a přemýšlejte, proč je platíte... Kritizujte ostatní, až budete mít pořádek ve vlastním MS.
karel zvářal reaguje 10.12.2012 19:14
Však nikdo to zde nevnucuje. Kdo čeká v obýváku na podíl, tak určitě přisvěcovat nepotřebuje. A to kulturní dědictví bych věnoval našim předkům. Když vidím dnešní stav, tak nevím...(Vím, ale raději pomlčím). Lesu zdar!
karel zvářal reaguje 10.12.2012 18:43
Edo, mám nachozené po lesích jako málokdo (stovka honiteb minimálně). Když vidím kazatelnu v tmavé mýtní smrčině, zakrmené prasatům, tak by mě fakt zajímalo, jak v té tmě je někdo schopen bez přísvitu přesně přečíst kus- a že rány odtud jdou!...to jsou potom ty nálezy zarostených broků, celoplášťů aj. všude možně. A to jsou případy, o kterých se ví! Vedle těch 140 tis. vykázaných je třeba připočítat 10-20 % nedosledovaných. Takže já když slyším slovo etika, tak si myslím své. Etické je lovit zodpovědně! Proto pro mne je největší tradice odpovědnost. A když nevidím, tak svítím. Já na sovy určitě a ještě si žádná nestěžovala. Myslivosti zdar!
karel zvářal reaguje 10.12.2012 16:57
Vážení pánové, kdo se domnívá, že "konkurence" to nepoužívá, přál bych vám strávit jednu noc v novu v poli na tom správném místě. Ti, co jezdí pyjtlačit do cizích honiteb, vědí, že všichni poctiví sedí způsobně doma a dodržují zákon. Takže aspoň v tomto ohledu to některé přiměje vzít do hrsti a pobýt na posedu také. Nic až tak neetického to není, je to noční lov na jistotu. Dobře to popsal E. Źákovic o naháňkách. Tam se také dějí nepříjemné věci, ale nikomu to jaksi nevadí, protože "to patří k věci". A to nemluvím o psech nebo kolegovi- a to je za světla a nikdo nic neví...to je etika? Pochopil bych obecné odsouzení nočního lovu jako neetickou věc: zvěř má mít klid! Ale když už si jde sednout a není si jist, proč si na chvilku nepřisvítit? Kdo to s redukcí prasat myslí vážně, tak tuto hru určitě nehraje a využije všech pomůcek k úspěšnému lovu. LaL!
Ondřej Procházka reaguje 10.12.2012 14:45
Aleš Pastorek: 4.8% pod kůží je, pokud dobře počítám, 48 promile. To by nikdo na světě nepřežil:D. Ale jde o překlep, vím co jste myslel.
Aleš Pastorek reaguje 10.12.2012 14:36
Neuznávám lov za pomocí světelného zdroje. Ačkoliv máme v našem MS vyjímku a světlo můžeme legálně používat, jsem asi jediný, kdo ho v našem MS nemá a nikdy mít nebude. Je to proti mým zásadám. Je zde velká pravděpodobnost, že se umělé osvětlení žačne zneužívat i při lovu ušlechtilé spárkaté zvěře, protože i tato se vlivem civilizačních rušivých vlivů začíná stávat a mnohdy se už i stala noční zvěří. Mysliveckou zásadu lovu ušlechtilé spárkaté zvěře, hodinu před východem a hodinu po západu slunce už mladí začínající myslivci ani neznají. Ovšem různé typy svítilen na zbraně včetně cen mají v malíčku a perfektně to ovládají. To je asi důsledek těch dnešních fofrkurzů o první lovecký lístek včetně možnosti si lístek "koupit". Kde jsou ty léta, kdy musel mladý myslivec po zkouškách rok chodit a hlavně lovit pod dozorem staršího kolegy, který mu vštěpoval svoje poznatky, tak dlouho, než mohl být samostatným a plně zodpovědným za svoje činy a skutky. Mladého myslivce ze všeho nejdříve zajímá jakou si má koupit magnumovou ráži a v druhé řadě jak která baterka svítí a jestli je lepší, když je připevněná na hlavní nebo na puškohledu. Je to bohužel smutná realita dnešní přetechnizované a uspěchané doby. Eduard Žákovic píše pět příspěvků podemnou, že si myslivec spletl svého kolegu se zvěří a zastřelil ho. U normálně myslícího průměrného člověka je to snad nemožné. Už jsem pár stovek kusů zvěře ulovil, ale že bych si spletl divočáka s člověkem.....No, nevím......Možné by to bylo za předpokladu, že by měl střelec pod kůžkou 4,8% akoholu a bujnou, velice bujnou fantazii. Zdravím Aleš Pastorek.
Miroslav Novak reaguje 10.12.2012 13:01
Lov pomocí svítilny,je ubohost,a touha jen po mase,nic jineho,když nevidim tak jdu domu.
ooo reaguje 10.12.2012 01:15
Pane Balcarku z Prahy,nevim co je za argument ze 90% myslivcu lovi svetlem.Nevim kde jste prisel na toto cislo ale i 100% nemusi mit pravdu.Svetlo OSLNUJE a nedela PREHLED jak rikate.Zelena dioda prijemejsi pro vase oko.Gratuluji.Howgh.
Jiří Balcárek reaguje 9.12.2012 23:07
Se světlem loví 90% myslivců. Stejně člověk musí mít dobrý dalekohled, aby měl alespoň nějaký přehled. Střílet na první kus, co přijde je nesmysl. Zvěř reaguje na každé světlo, nezáleží na barvě. Světlo se stejně používá jen na "doladění" umístění křížku či bodu puškohledu. Já používám zelené světlo ( zelená dioda, ne filtr ), je příjemnější pro oko, neoslňuje.
Jakub Š reaguje 9.12.2012 20:19
Pavle, je to sice neetické, ale někde nezbytné. Využiji již otřepané fráze - ŠKODY. Musíš uznat, že měsíc je dobrým pomocníkem, ale za jeho pomoci se dá lovit max.týden v měsíci(při dobrém počasí). A černé v "zimním" období nemá zapotřebí vytahovat za světla, jako v létě. Takže baterka může být přínosem a pomocí. Jinak plně souhlasím s tím že je to neetické a vůči zvěři nefér. U nás, i přesto že je černá přemnožená a dělá škody se baterky nevyužívají. Zatím se se zemědělci dá dohodnout.
Pavel Hudec reaguje 9.12.2012 16:36
Vzhledem k tomu, že jsem v oblasti, kde již třetím rokem máme povole požívat umělé světlo, tak nějaké zkušenosti jsou. Pokud se prase se světlem ještě nesetkalo, tak bude klidně stát a krmit se na vnadišti. Pokud již na tlupu ve které bylo již někdo se světlem střelil, tak odskočí a je to jedno, jestli je to světlo čiré, nebo barevné. Používal jsem červené, zelené a zkušenost stejná. Na vnadiště přišly tři selata o váze cca 30 kg. Jak jsem posvítil zeleným světlem, tak jak když do nich střelíš. Po chvíli se vrátily a opět se celá událost opakovala a to asi 4 x. Poněvadž mám celekm dobrou optiku Meostára, tak jsem pak střílel bez světla. Pak jsem navábil lončáka, posvítil jsem čirým světlem a stál jako přikovaný. Myslím si, že ti nedá nikdo recept, černá je prostě rytíř. Když budeš svítit na srnčí, daňčí tak to stojí, prase jak píši uskočí, nebo stojí.