ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Daněk
Daněk
vloženo: 22.11.2017 14:06
autor: Adam Ulrich

úlovky (svět)

Los-Magadan (RUSKO) 9/2012
Los-Magadan (RUSKO) 9/2012
vloženo: 10.2.2013 17:33
autor: michal bezega

trofeje

Pan Zub
Pan Zub
vloženo: 2.4.2018 19:13
autor: punťacák

zvěř v přírodě

Je trochu vidět
Je trochu vidět
vloženo: 14.1.2020 09:02
autor: Děda z lesa

zbraně

Nůž vyrobený tátovi k narozeninám
Nůž vyrobený tátovi k narozeninám
vloženo: 22.7.2015 15:57
autor: Milan Stýblo

fotopast

..tady hlídám já..
..tady hlídám já..
vloženo: 10.8.2016 18:19
autor: Jaroslav Richter

myslivecké umění

Veselú Veľkú noc prajem všetkým
Veselú Veľkú noc prajem všetkým
vloženo: 3.4.2015 21:25
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233440 fotek (3 dnes)
  • 7961 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8898 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749232 komentářů fotek (8 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294512 hlasování fotek (20 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37666 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 6 online

Připomínky a názory
Diskuze

Lovit x Nelovit

Dominik Bělina vložil 17.6.2013 23:04
Dobrý den, ulovili by jste po říji srnce na hranici bronzu?věk 4-5 Děkuji za odpověd
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Dominik Bělina reaguje 11.7.2013 12:24
Pane Voborníku máte pravdu ale ta šance že priští rok nasadí ještě silnějí paroží tam je . Podle mě je letos 4letý tudíž červený .
Josef Voborník reaguje 11.7.2013 11:52
Čistě teoreticky - geneticky dobrý základ má srnčí zvěř vlastně všude a možná, že bychom se divili, jak dobrý. Ale to, že silný srnec své geny předá potomstvu, ještě neznamená, že většina potomků budou mimořádně silní srnci - on koneckonců ani ten srnec s medailovým parožím nemusí nasadit "na medaili" v dalším roce života, ač bychom to od něj čekali - záleží to přece nejen na genech, ale i na úživnosti prostředí a na dalších faktorech a přiznejme si, že to, co o tom zatím nevíme, daleko přesahuje naše dosavadní znalosti této problematiky. Cíleným chovem, zejméne důsledným odstraňováním podprůměrných kusů a opravdu kvalitním přikrmováním můžeme sice v určité oblasti zvýšit počet srnců se silným parožím /na podprůměrném těle silné paroží nenaroste/, ale na rozdíl od oborních chovů jelenů a zejména muflonů u srnčí zvěře ve volnosti bude medailové paroží vždy spíše výjimkou. Někde častější, někde mimořádně vzácnou, ale vždy se počet medailových srnců bude pohybovat v řádu maximálně procent, nikdy ne desítek procent.
Dominik Bělina reaguje 11.7.2013 11:32
Omlouvám se za chyby v textu napřiklad,, Zima zde nemáme bůhví jaká " psal jsem z mobilu a nějak jsem se v tom nezorijentoval tak prosím omluvte chyby :) Děkuji
Dominik Bělina reaguje 11.7.2013 11:28
Copak genetiku máme celkem dobrou . Ale máme to rozdělené do částí honitby např v Ousuší jak tomu nazýváme tam jsou vždy velice slušńí srnci ale tento srnec se nacházi v části kde jsou ti srnci slabší . Takže ztohoto hlediska by ho asi byla škoda ...Jinak medailové srnce tady také máme pokud dobře vzpomínám tak jeden pán od nás v Ousuší ulovil srnce v té tobě byl 4 nejsilnější srnec v Čr uloven ve volné přirodě body nevím ale myslím přes 170 bodů cic a od té doby tam ta genetika prostě je. Minulí rok zté části honitby 2 úhyny srnci (Bronz a Stříbro) .Zima zde také nemáme bůhví jaká . Navíc jak jsme zmíňil toho srnce mám defakto za barákem nikdo od nás tam nechodí bohužel je to na hranicích ale to se nedá svítit. Jsem ješte mladý(Zkoušky mám teprve rok) takže když ho letos ,,Pustím" tak se třeba takových srnců a jěstě silnějších mǔžu dočkávat ,,za zahradou" ještě hodně let než abych tohoto srnce měl sobecky na zdi a ještě s červením puntíkem ..
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 10.7.2013 21:50
Já se domnívám- a taky to zde zaznělo, že záleží především na kvalitě srnčí zvěře v té které honitbě včetně všech faktorů které ji nějakým způsobem ovlivňují. Pokud ale mám v kvalitním revíru, kde NEbývá metr a půl sněhu většinu roku, nejsou tam všude silnice první, druhé třídy, černá zvěř není primární zvěří.. atp. vícero těchto silných srnců, kteří můžou tento výpadek nahradit, tak jistě po říji není (dle mě) chovatelskou chybou takového srnce v úživné honitbě střelit. Na druhou stranu, jak taky zaznělo, někde kde "jakostní "třída (bonita) není tak kvalitní ať už vlivem biotickým, abiotickým popř. vlivem antropogenním tak tento srnec by jistě měl v chovu ještě zůstat. Stejnou pozornost, né li větší by si zasloužil chov a lov u holé srnčí zvěře, která je (minimálně) stejně důležitá jako hospodaření se srnci a to v mnoha honitbách nevidím. Vážím si rozhodně těch myslivců, kteří se více rozmýšlí, zvažují možná "pro a proti" než zmáčknou, protože kdyby tomu bylo jinak a tito MYSLIVCI s velkým M, tady nebyli, tak se těžko budou srnci dožívat do "sklizňového" věku a medaile jakožto "důkaz" kvality chovu prostě nebudou, pokud ale již není hlavním cílem chovu srnčí zvěře v myslivosti silný srnec -(nejčastěji obvykle šesterák)tak pardón.. Tak to vidím jako pozorovatel a nemyslivec. O.Bělka
Aleš Pastorek reaguje 10.7.2013 15:56
Celou dobu jsem se záměrně do tohoto dotazu nevměšoval a čekal jsem,jak to vše dopadne. Jestli bude uloven, či nikoliv. Toto je Dominiku slovo chlapa s perfektním posouzením a vyhodnocením dané situace. Lépe jsi to snad ani nemohl zakončit......Za mě je to vynikající úvaha. Přeji ti mnoho zdaru při lovu toho "zpátečníka". Vážím si takových neunáhlených rozhodnutí. LOVU.......Aleš Pastorek
Dominik Bělina reaguje 10.7.2013 13:06
Byl jsem si ho ještě prohlédnou a rozhodl jsem se že ho ještě pustím a pokusím se ho ulovit příští rok . Sice by to byl můj druhý srnec v životě ale aby byl červený zato mi nestoji podle mě je 4 letý usuzuji podle výsad ty má opravdu veliké a navíc hmotu má spíše v horní části parůžků a postavení těla tomu také odpovídá. Mám ho kousek za barákem takže si ho tam jěstě ohlidám ;) Za toho krasavce už jsem si našel náhradu starého odhadem 6-7 letého zpátečníka . Ten zpátečník má asi 15centimetrové špice s puky na sesteráka . Bohužel pro mě vylézá vždy až za tmy a vždy ho mám třeba na 200m ale doufám že se už konečně splete ;) ! Ps děkuji za rady ;)
Erika Doležalová reaguje 2.7.2013 08:04
Jaroslave, to je (a vždy bude) věc názoru. Jinak se bude lovit v honitbě, kde o silné srnce není nouze a jinak tam, kde jste rádi, že je takový srnec alespoň jeden. Jo a s lovem se přeci nemusí čekat až po skončení říje, ale během ní :-) Dnes mi na ranní čekané přišel cca v půl páté srnec, který mi - po poměrně dlouhé "bezsrncové" době - otevřel "hubu dokořán", pravidelný šesterák velmi dobré výšky, zadní výsady krátké, zato přední dlouhé (cca 8-10cm), paroží tmavé a ve spodní polovině velmi výrazně perlené, hmota ve spodní části. Věk? 5 let měl tutově, spíš už 6. Přišel polehlým ječmenem a prošel mi sotva na 10 kroků kolem posedu. Lovný velmi dobrý srnec. A stejně jsem ho nechala jít, protože je ho prostě škoda, ulovit ho teď. Třeba ho ulovím během říje, třeba po ní, třeba vůbec. A třeba ho za týden střelí kolega.. Kdo ví :-)
Pavel Růžička reaguje 1.7.2013 20:07
Pane Vilšere, až obeznám srnce na medaili, dám Vám vědět. :) Problém je, že posledního ulovil můj otec před 14 lety. Věk 7 plus, 111 bodů. Kdyby ho střelil o 2 roky dříve, byl na hraně stříbra a zlata. Jenže ho nechal přesně z toho důvodu o kterém je zde debata. Srnce okolo 5 let, Lovit nelovit? :)Rozhodl se nelovit. Protože mne od mala učil, jsem po něm a nechávám takového srnce na pokoji. Ovšem nevím, kam se pak ztratí. Vždycky si řeknu, nechám tě ještě jednu říji, do příštího roku, budeš mít 6 let a ulovím tě. Jenže příští rok ho už nepotkám. Ve sdružení ho nikdo neuloví a v lese prostě není. Pár jich taky nasadilo o dost slabší trofej, až jsem byl navážkách, jestli se jedná opravdu o toho samého srnce. Proto jsem také níže psal, že záleží, kdy jim srnci kulminují s trofejí.
fogl reaguje 30.6.2013 11:12
Pro lovce 007. Je mi tě líto. Takže pro myslivost děláš jen to, že blbě píšeš alebo drízdaš? Ale i to je názor.
Erika Doležalová reaguje 30.6.2013 07:04
Paní Ježíková, jak jste přišla na to, že "vek lovnosti srnca je v ČR 5 rokov"? Téměř všude se jako lovný (bez ohledu na kvalitu trofeje) považuje srnec od 6ti let, někde dokonce s poznámkou, že až po říji. Tudíž 4-5tiletý srnec (na hranici bronzu nebo v bronzu, máme-li zůstat u původího zadání otázky) je logicky chovným a tudíž předčasně uloveným..
lovec007 reaguje 29.6.2013 14:37
milý fogle do debaty sa mi nechce z dôvodu, aby som nemusel čítať drízdy čo si napísal nižšie...
Josef Voborník reaguje 29.6.2013 09:33
Eriko, já Ti naprosto rozumím ! Pro mě je nejlepší trofej ta, která je spojena s nejkrásnějším zážitkem. Mám na zdi raritní trofej vysokého vidláka, který má nasazeny jen přední výsady dlouhé téměř jako lodyhy. Hezká, líbivá trofej, každého zaujme. Ale já mám přece raději trofej nejméně osmiletého nerovného, na jedno světlo slepého vidláka, ke kterému jsem se snažil přišoulat, když byl zalehlý v řídkém vysokém lese. Nakonec jsem ho zradil a s bákáním odskočil nahoru do svahu, kde zůstal stát a ze vzdálenostl asi 200 m mne pozoroval, jak se vracím na cestu /střílet se nedalo/. Jenže po ujití několika kroků jsem se dostal do uličky, kde jsem ho dobře viděl - tak jsem usedl na cestu a zkusil to. Následoval obrovský skok a zmizel mi za vývratem, kde zůstal zhaslý s prostřeleným srdíčkem. Pro nikoho ta trofej není ničím zvlášť zajímavá. Jen pro mne...
Erika Doležalová reaguje 29.6.2013 08:20
Já jsem to brala čistě a pouze z hlediska "oblíbenosti" nebo jak to nazvat. V žádném případě tím nebylo myšleno, že silný pravidelný šesterák je v honitbě něčím nežádoucím :-) To, že mě ulovení takového srnce "nic neříká" tedy neznamená, že takový srnec je něčím "špatný", naopak, je to to nejlepší, co by mělo v revíru být, ale prostě (nebo jak by řekl Felix Holzman "Zkrátka a dobře.." :-) ne pro mě (a mnoho dalších). Já si ráda takového srnce prohlédnu na čekané, ale lovit ho nemusím, když mi vyjde 200m daleko, nebude mi to vadit, nemám potřebu se kvůli němu každý den vracet do revíru a snažit se ho ulovit.. Podobně to mám i s jinou zvěří, když jedeme ke kamarádovi, radši lovím černou nebo lišku než vysokou.. Takže teď už si doufám rozumíme, jak je myšlen třeba komentář u fotky starého vidláka "Takové trofeje jsou nejlepší" apod. :-) Nejlepší z čistě osobního hlediska, nikoli toho chovatelského :-)
Josef Voborník reaguje 29.6.2013 07:55
A k tomu předchozímu ještě dodávám - viz produkci medailových trofejí p. Scherera. Na jeho chovu je nejlépe vidět, jak lze parožení srnců ovlivnit výživou.
Pavel Růžička reaguje 28.6.2013 19:54
Souhlasím s Erikou. Jsem rád když u nás pozoruji silné šesteráky, ale jejich lov mne neláká. Mnohem raději lovím paličkáče, nepravidelné a rarity. Šesteráky nechávám hostům. :)
Erika Doležalová reaguje 28.6.2013 14:32
Pavle, nenapsala jsem, že takový silný srnec není cílem lovu obecně, ale pro někoho, prostě každý má jiný vkus (no a taky těch medailových srnců neběhá po revírech tolik, aby si ho každý rok mohl ulovit každý člen :-) A "čím prezentovat honitbu" - copak se to musí dělat jen tím, co se dá pověsit na zeď nebo se tím pochlubit na CHP? Silné vyspělé šesteráky uznává (snad) každý kdo hospodaří se srnčí zvěří, ale to snad neznamená, že je musí "uznávat" i přes puškohled s prstem na spoušti..
Josef Voborník reaguje 28.6.2013 13:44
Proti gustu žádný dišputát, každý má jiný vkus. Jen bych, Pavle, poznamenal, že stejně, jako je těžké určit u živého srnce, zda jeho trofej už přesáhla hranici pro bronz nebo se k ní teprve blíží, není mnohdy jednoduché určit, zda srnec má 4 roky nebo 5, v obou případech se jedná o srnce na vrcholu tělesného vývinu a rovněž chování bývá podobné.
fogl reaguje 28.6.2013 09:35
Pro lovce 007. Nějak se Vám nechce do debaty. Proč? Lovu zdar.
Erika Doležalová reaguje 28.6.2013 08:49
eurohorn - řekla bych, že mícháš dohromady hrušky s jablkama :-) Samozřejmě že cílem chovu je silný šesterák, to ale neznamená, že takový je i cílem lovu toho kterého myslivce. Prostě každému se líbí něco jiného a tudíž pro někoho je medailový srnec tím nej nej a pro jiného to není "žádná trofej", protože se mu mnohem víc líbí třeba ty rarity. Někdo má taky za nejlepší auto třeba Oktávku a pro jiného je to plečka, do které by nevlezl.. Takže pokud někdo řekne, že nejlepší trofej je pětiletý vidlák nebo rarita, určitě tím nemyslí, že takoví by měli být v honitbě všichni srnci..
Ron Gordon reaguje 27.6.2013 23:49
Pokud se někoho dotklo oslovení přeborník, tak se mu omlouvám. Jinak, vzhledem k tomu, že jsem se zde čerstvě zaregistroval, nepřišel jsem ještě na "taje" jak se dají vložené příspěvky editovat a proto by jen doplnil, že se jednalo o rozpoznání nedailového srnce tak jak byla položena otázka- na hranici bronzu.
Josef Voborník reaguje 27.6.2013 21:57
Karle, můj bývalý pantáta, který po léta lovil v režijní honitbě, kde na "lepší" srnce doprovázel hosty, taky neměl jedinou lepší srnčí trofej - ale zato stříbrného a bronzového kňoura a zlatého lišáka. To taky o něčem svědčí...
karel zvářal reaguje 27.6.2013 17:00
Od klukovských let vzpomínám na návštěvu u strýca Františka H.. Nikdy později jsem neviděl, a asi ani už v budoucnu neuvidím takovou kolekci paličkáčů a špičáků. Byl jsem zklamaný, že strýc není žádný myslivec, protože neumí ulovit pořádného šesteráka. Doslova se v těch žebráčcích vyžíval. Až mnohem později jsem pochopil, že jsem se ve svém prvním úsudku mýlil. Takže pokud bych mohl odpovědět za něho - klidně si toho medailového střel, já už mám svojeho vyhlédnutého.
LADISLAV KALOUSEk reaguje 27.6.2013 12:09
"pro Ron Gordon " - například já. Téměř na 100% jsem si jist že rozpoznám a určím srnce medailového....s věkem to je samozřejmě horší - tam ruku do ohně nedám ....Lovu Lesu!!!
Erika Doležalová reaguje 26.6.2013 19:28
srnec 130,1 CIC (více foto v tom odkazu níže)
Erika Doležalová reaguje 26.6.2013 19:26
Pepo, myslím si, že medailových trofejí je u myslivců dost (byť mnoho z nich nebylo předloženo na CHP a nebo nebyli uloveni=úhyn). Tohoto srnce http://www.msblatnice.euweb.cz/fotogalerie/odlov/srnci/a/a.html ulovil v naší honitbě v roce 2009 kolega z MS k životnímu jubileu, rok předtím ulovil jiný kolega srnce stříbrného (bohužel nemám foto). I mě loni v srpnu přišel srnec, který nejspíš byl medailový (píšu "nejspíš", protože ikdyž jsou parametry paroží výborné, nakonec "vykoukne" nízká hmotnost nebo objem a je po medaili :-) ale ulovila jsem radši lišáka, který přišel o cca 5 minut později a srnce mi "vyhnal" :-) I letos vím o dvou silných srncích III.VT, ale ode mě mají klid, mě prostě šesteráci "neberou" :-)
Pavel Štěrba reaguje 26.6.2013 19:15
A být tebou, tak se příště zdržím takovýchto oslovení - místní přeborníci. Co tím jako myslíš? Ty znáš ty chlapy co sem píšou? Trochu míň ironie chlape
Pavel Štěrba reaguje 26.6.2013 19:10
Málokdo Gordone, málokdo. Pokud se ten srnec pohybuje někde kolem bronzu, tak je ta medaile jistá až po obodování. Vždycky to jsou jen spekulace a dohady. Ale pokud je to takový srnec o jakem psal Pavel Vilšer, tak je ta medaile na první pohled a "mysliveckou vzdálenost" více než jistá.
Ron Gordon reaguje 26.6.2013 18:05
Skromňoučký dotaz, kdo je z místních přeborníku schopen přesně určit, že srnec nosí medailovou trofej ?
Jiří Lengyel,starší reaguje 26.6.2013 11:20
Eriko,jsi 1*
Erika Doležalová reaguje 26.6.2013 10:44
Františku, pro někoho je "splněný cíl chovu" i vědomí, že tam ti dobří srnci jsou, nemusí je předvádět na CHP nebo je mít doma na zdi :-) Já osobně se radši na silného (byť už ten rok lovného) srnce budu každou čekanou dívat a ulovím ho radši jako zpátečníka, každý má holt jiný vkus co se trofejí týče :-) Někdo má rád holky, jiný zase vdolky, někdo šesteráky s medailí, někdo průběrné jedničky jiný rarity a jiný zas něco jiného.. :-) Záleží na vkusu každého soudruha. Samozřejmě že srnec by měl být "sklizen" na vrcholu, ale nemusí, ne? :-)
Pavel Štěrba reaguje 24.6.2013 22:53
Františku, přečti si podrobně co jsem napsal. Když budu mít hosta, který mi poplatkem ze takového srnce zaplatí roční nájem z honitby, tak ho v těch 5 letech ulovit nechám. Ale až v druhé půli říje. Pokud toho hosta mít nebudu, a budu toho srnce chtít pro sebe, tak ho klidně nechám, aby ty geny předával ještě další 2-3 říje. Že někdo tu medaili v 5 roce uloví, proti tomu nic nemám, naprosto to chápu, ale já osobně budu mít raději takového srnce na zdi jako zpátečníka. To je můj názor a je mi jedno, jestli s tím souhlasíš, nebo ne. Myslím, že už jsme si tykali.
František Havran reaguje 24.6.2013 21:59
Nevím pánové. Pavle Štěrbo - nechat medailového srnce v pěti letech, aby z něho byl zpátečník... Názor Vám neberu, ale nesouhlasím s ním.. Proč děláme ten průběrný lov, když neumíme "sklízet" jeho výsledky? Proč se to tu od 16.5. hemží fotkami "knoflů" a špičáků? Pokud má srnec 5 let a je uloven v (nebo po) říji, tak se říje minimálně 4x účastnil a genů předal více než dost. Druhou otázkou je, jak je na tom s kvalitou zvěř holá, jestli měl čemu geny předávat... Pětiletý medailový srnec je prezentací kvality honitby, cíl chovu a sklizeň mnohaleté péče v průběrném lovu a proto bych sám nebo s pozvaným kamarádem neváhal o jeho ulovení...
Erika Doležalová reaguje 24.6.2013 10:18
eurohorn - na to se nedá jednoznačně odpovědět, záleží na konkrétních podmínkách v té které honitbě. Mám-li to vztáhnout na honitbu naši, pak bych srnce nechala klidně uhynout až stářím, radši ať předává své vlohy dalším generacím (protože trofejová kvalita je u nás slabá). Pokud by se mi ale takoví srnci vyskytovali v revíru pravidelně, pak bych ho nechala ulovit (píšu "nechala", protože mě takoví srnci nelákají :-) Takže, záleží, co by to bylo za revír, pokud v něm není dobrá úživnost a klid, k tomu "mizerně" probírám holou atd.. pak mě ani deset zlatých srnců nezachrání :-)
Pavel Štěrba reaguje 23.6.2013 21:36
Ať mne tu klidně někdo sežere, ale já bych na něj pozval hosta. 149 bodů, to je bomba, ale jak už jsem napsal, tak šesterák, to není trofej pro mne a kasu taky musíte naplnit
Erika Doležalová reaguje 23.6.2013 06:58
Josefe a tak je to správné a tak to má být :-)
Josef Voborník reaguje 23.6.2013 06:51
Dilema lovit-nelovit jsem řešil zrovna včera. Až pod kazatelnu mi přišel roček špičák, pravý parůžek ještě ne zcela vytlučený. Vzhledem k výšce paroží by nejspíš dostal zelený bod. Jenže ty špičky měly tvar kolíků na bázi docela silných a ve zvěřině byl rovněž nadprůměrný. A protože si jsem jistý, že máme v revíru horší, nechal jsem ho běžet. Jo, pokud by byl zrovna nutně potřeba srnec na svatbu nebo jinou akci, asi bych ho střelil a vůbec bych si to nevyčítal, ale za normálních okolností se snažím v I. VT vybírat žebráčky, kteří měli být střeleni už jako srnčata a tento do této kategorie rozhodně nepatřil.
lovec007 reaguje 22.6.2013 13:49
fogl a ako riešiš situáciu, keď máš povolenku iba na 1.VT a príde ti 4 ročný medailový srnec? Zrejme bez váhania strielaš... Potom sa netreba čudovať že česká myslivost je tam kde je... pytliakom zdar!
Pavel Štěrba reaguje 22.6.2013 13:22
4 - 5-i letého pravidelného šesteráka, byť by šlo o medaili ne. Nemám medaili žádnou a ani o ni nijak nestojim. Šesterák je prostě šesterák, je kvalitní, ale ne zajímavý. Zrovna z těhle silných srnců bývají nádhernní zpátečníci, tak proč 2-3 roky nepočkat?!
Erika Doležalová reaguje 22.6.2013 12:45
eurohorn -Pavle, asi bylo myšleno že těch pěti let se nedožije silný srnec (protože je předčasně uloven buď z touhy po trofeji, nebo je považován za staršího). A naopak, spousta slabých průběrnému lovu uniká, protože jsou považováni za mladší..
Radek Novák reaguje 21.6.2013 20:55
Dost mně dostal příspěvek Pana "Fogla" že by nepustil žádného medailového srnce :)) Tady ukázal jaký je myslivec že by například nepustil dvouletého srnce s medailovou hodnotou je kvůli tomu že tamtoho ulovil někdo jiný! Raritu bych také nepustil ale medailovku podle věku a povolenky :D Pane Fogl asi se vám nelíbí mít povolenku :D Lovu Zdar nelovil bych! ;)
Jiří Lengyel,starší reaguje 21.6.2013 20:53
21.6. v 18.09-Lengyel jiří(Nevím proč,mé jméno se nevytisklo)
Josef Voborník reaguje 21.6.2013 18:09
Samozřejmě, že z hlediska přenášení genů je dobré ulovit silného jedince co nejpozději. Ale to srovnání s jeleny trochu pokulhává, protože u jelena /na rozdíl od srnce/, který v ne zcela dospělém věku nasadí vynikající trofej, je předpoklad, že půjde s bodovou hodnotou v dalších letech ještě výš, dokud se nestane zpátečníkem. U srnce toto bohužel neplatí. A jak jsem již napsal, já bych takového srnce sice nelovil - ale dokážu to pochopit.
Erika Doležalová reaguje 21.6.2013 16:22
Pánové Kalousek a fogl - nezlobte se ale ulovit příp. čtyřletého medailového srnce a ještě navíc hned (tedy nenechat ho ani do říje), to není ani průběrný lov, ani cíl chovu, ale vražda...
fogl reaguje 21.6.2013 11:07
V této diskusi plně souhlasím s L. Kalouskem (i když po vyslovení jména Kalousek se mi kapse otvírá nůž....) Já veřejně říkám, že paličkáře, raritu a medaili nepouštím(jednou jsem medaili pustil a stejně tento srnec byl na přehlídce). Ale je to na rozhodnutí každého. Lovu zdar.
LADISLAV KALOUSEk reaguje 21.6.2013 09:27
Zdravím Dominiku ,jestli medaili má a ty ještě nee , a pokud u vás je vícero dobrých srnců a především v dané lokalitě ...tak bych ho ulovil hned - už jen právě proto že medailová trofej je cílem chovu tak je potřeba ten chov przentovat...samozřejmě ulovil bych ho hned...a tokové řeči: " pustil bych i 5.letého "...na to moc nekoukej..především s toho důvodu že rozpoznat 5. - letého od 4. - letého a nebo 5. - letého od 6. - letého, to jsou všechno přikořeněné báchorky - rozlišit rok stáří srnce podle pohledu a na 100% říci kolik má - to prostě s úsměvem přecházím.......takže ulovil bych ho hned....Lovu Lesu!!!
Pavel Růžička reaguje 20.6.2013 22:42
Záleží kdy u Vás srnci kulminují s trofejí. Já jsem u nás například již léta neviděl srnce, který by po pátém roce života nasadil silnější nebo stejně silnou trofej než předchozí rok. Ale osobně bych ho nelovil. Jenže to je na každém, jak se k tomu postaví.
František Havran reaguje 20.6.2013 10:30
Základ je, abychom si uvědomili, proč provádíme něco takového, jako je průběrný odstřel. Není to snad z toho důvodu, abychom "vypěstovali" kvalitní samičí zvěř, která bude dostatečně vitální a samčí zvěř, která bude mít medailové trofeje ??? Medailová trofej je přeci cílem chovu. Jak psal Roman, to že srnec nasadí za rok trofej silnější je předpotopní myšlenka a 50% pravda. Úplně stejná pravděpodobnost je, že bude mít trofej slabší. Průběh zimy, potrava, klid, sociální stres a mnoho dalších faktorů... Právě u polních honiteb - (například zmiňovaná Haná a moravské úvaly) srnci nasazují nejsilnější trofeje mezi třetí a čtvrtým rokem. Proto asi tolik chovných mladíků.... Úmyslně bych čtyřletého medailového srnce nestřelil. Pokud je však medailový srnec pětiletý, je to cíl chovu a je to výsledek toho, co my provádíme v průběhu skoro celého roku - průběrného lovu. Nevidím v tom žádný problém...
Radek Pintner reaguje 20.6.2013 10:25
Souhlas s Erikou a Tomášem,neznáme co vám tam běhá za jeleny či průběr,ale osobně bych nelovil.Nejdřív 6-7 let.Teda pokud se u vás srnec takového věku dožije,protože znám revíry kde srnec věku 5ti let je max.
Erika Doležalová reaguje 20.6.2013 10:21
Těžko soudit, podstatné asi je, jak píše kolega Kraus, zda máte v revíru takových silných srnců víc. Čtyřletého srnce bych určitě "pustila" (já teda i pětiletého :-), pokud máte dostatek silných starších srnců, pak ulovením tohoto se sice nedopustíte tak závažné chovatelské chyby, ale taky by vás pak mohlo mrzet zjištění, že srnec je teprve čtyřletý, je těsně pod bronzem a kdyby jste třeba rok dva počkal, mohl by být silnější.. :-) Ale taky nemusel, protože na "kdyby" se nehraje :-)
Tomáš Kraus reaguje 20.6.2013 08:39
Pokud je to ve vaši honitbě jediný takhle silný srnec, tak bych ho určitě nelovil. Ikdyž by v dalším roce nenasadil takové silné paroží(na hranici bronzu), tak by vám v dalších letech předával "dobré" geny dále. Což by bylo určitě potřeba, jestli je takový srnec u vás vyjímečný. Je na každým, zda dává přednost trofejím na zdi a nebo chovatelským zásadám.
Richard Czech reaguje 19.6.2013 22:01
Josef, to není vůbec kacířská myšlenka ,ale léta pozorování a studia srnčí zvěře,jak odborníky tak praktiky.já jsem toho názoru ,že nikde není jisté že srnec který nasadí ve čtvrtém roce bronz nebo něco většího musí zákonitě v dalším roce nasadit ještě silnější paroží,dle mne je to mýtus.A pokud takový medailový srnec je uloven po říji ,tak nevidím důvod proč odebírat povolenky nebo čmárat bájné červené body na chovatelské přehlídce,a tím lovci tak pokazit lovecký zážitek mnohdy životní.
Josef Voborník reaguje 19.6.2013 21:15
21.08 - Josef Voborník
Jiří Horník ml. reaguje 19.6.2013 20:33
Vi přijdete o povolenku a né já tak to říct! Stojí vám za to? :))
Pavel Procházka reaguje 19.6.2013 19:54
Stačí se podívat na přehlídky trofejí, za okres Uh. Hradiště a rok 2012 z 12-ti medailových srnců bylo 8 chovných!!!!! Toť skutečnost.
lovec007 reaguje 19.6.2013 18:49
ak nesplňuje kritériá chovnosti - počet vetiev tak áno. V opačnom prípade NIE. Za takýto odstrel by som bral povolenky