ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jelen 2013
Jelen 2013
vloženo: 7.4.2016 07:31
autor: Michal / admin /

úlovky (svět)

Buvol kaferský-splněný africký sen
Buvol kaferský-splněný africký sen
vloženo: 4.1.2012 19:06
autor: Josef Langmajer

trofeje

Srnec
Srnec
vloženo: 13.9.2019 11:35
autor: David Zimek

zvěř v přírodě

Jubilejní 1.000 fotografie
Jubilejní 1.000 fotografie
vloženo: 27.9.2014 08:26
autor: Děda z lesa

zbraně

Stephen Grants Patent ,2
Stephen Grants Patent ,2
vloženo: 9.5.2013 21:29
autor: František Mlčoch

fotopast

...
...
vloženo: 11.7.2017 20:17
autor: Michal Vokurka

myslivecké umění

Rytina
Rytina
vloženo: 5.1.2018 16:03
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 232886 fotek (9 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8869 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748203 komentářů fotek (19 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289180 hlasování fotek (83 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37587 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 6 online

Připomínky a názory
Diskuze

Nárokování na místo k lovu????

Kuba Jirka vložil 12.10.2013 07:18
Chtěl bych se informovat- kde je uvedené, že si člen nemá právo přednostně usednout na sedačku k lovu na čekanou, kterou si sám vyrobil a vnadí si u tohoto místa. Jinak nejsem ani ten co tu sedačku a vnadiště vyrobil a ani ten co ho předběhl, když tam začala chodit černá.Děkuji všem kteří odpoví.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Krakonoš reaguje 26.10.2013 18:30
K těm žaludům níže, tak je zvěř bere velmi dobře možná i více než klasické žaludy.
Sojka reaguje 26.10.2013 13:31
Ne, zcela vážně a bez invektiv a keců o hromadách. V čem vidíte ten rozdíl? Jak na těch jabkách, tak na tom jetelovém poli lovíte zvěř, která tam přišla za potravní nabídkou. Proč je tedy každé pole obklíčené mysliveckými zařízeními typu posed/žebřík? Mě spíš připadá poměrně pokrytecké lovit srnčí bez etických problémů na poli, kam přijde na paši a odsuzovat, že někdo někde vysypal jablka. V čem je ten rozdíl? MS
H.J. reaguje 26.10.2013 13:24
Vlastně žádný. Jen to ukazuje, jak uboze na tom jsme. Člověku se zdá, že bez hromad už ani neumíme lovit, je to ostuda.
Sojka reaguje 26.10.2013 06:52
Taky by mě zajímalo, v čem je ten rozdíl. Když jablka odnesu k posedu, je to neetické. Zatímco když budu lovit u pole s jetelem, kam ta zvěř taky chodí kvůli potravě, tak je to vrcholně etické? Mohl by mi někdo vysvětlit ten rozdíl? MS
Josef Voborník reaguje 26.10.2013 05:55
Já tomu nějak nerozumím. Postavím si posed u sadu, kam chodí zvěř na jablka, ulovím tam průběrné srnčí a je to v pořádku. Nebo ta jablka seberu, odnesu je k jinému posedu, ulovím tam průběrné srnčí - a ejhle, zasloužil bych přinejmenším ukřižovat. Nelžeme sami sobě do kapsy ! Buď tu zvěř vnadím, tj. předkládám jí vybrané pamlsky za účelem lovu, nebo ji krmím, abych jí pomohl v době nouze. A je úplně jedno, o jaký druh zvěře se jedná. Navezu-li ta jablka ke krmelci, kde by už dle zákona měla mít zvěř klid, smiřuji se s tím, že tam nemohu lovit ani černou, na jejímž přikrmování v době nouze nemám zájem. A naopak vysypu-li teď, nikoliv v době nouze, pytel jablek ke kazatelně za účelem vnadění a lovu černé, co je špatného na tom, že tam /samozřejmě VE DNE a v souladu se zásadami průběrného odstřelu/ ulovím i spárkatou zvěř jiného druhu ?
H.J. reaguje 25.10.2013 15:31
No to je už docela hardcore :-))
Tomáš D. reaguje 25.10.2013 13:22
Není nad to políčit si jablíčka a prásknout na nich hladovou srnečku......opravdu nádherný způsob lovu.
Milan Jirmann reaguje 24.10.2013 18:07
Pane Syrový, trochu mimo téma. Vy si vnadíte na holou srnčí a pak ji na vnadišti lovíte? Jestli ano, tak to už je opradu síla, kam to dospělo.
Václav Syrový reaguje 24.10.2013 17:45
Přidám jedenu zkušenost z nedávné doby. Už tři roky pravidelně vnadím na jednom místě od září do března. Přez léto nechávam vše ladem kůli srncům atd. Nemi problém jít na posed i v době,kdy vnadím na holou(srnčí)Tři roky si posedu nikdo nevšiml. Je to asi měsíc co v blízkosti vnadištěte probíhala společná brigáda na kamen a jeden člen "netáhlo" zjistil že na poli jsou stopy od černé. Nelenil oběhl posedy a zjistil že u jednoho se krmí. Hned začal s přestavbou a úpravami a vůbec mu nebylo blbé se nikoho nezeptat. Hned asi třetí den střílel. Jak jsem to zjistil tak jsem si jel promluvit. Samozřejmě došlo k výměně názorů a ten člověk absolutně neuznával čas peníze a vše okolo co jsem tomu obětoval. Dost mě to mrzelo. A při tom stačilo vzít telefon a slušně se domluvit a nebyl by žádnej problém. Názory nekterých že všechno je všech je blbost a nikdy nic neuděli. A naprostý souhlas s M.S.
Děda z lesa reaguje 22.10.2013 13:35
Ve zdejším západním pohraničí se téměř 50 let devastovalo téměř vše, zejména celé vesnice - zaniklo a srovnáno se zemí jich v Českém lese bylo 86. Rujny ve vesnicích zachraňovali chalupáři (lufťáci), v současnosti se o to snažíme všichni. - Teď máme v revíru 9 vesnic, z nichž jedna se jmenuje Dubec a má ve znaku dub, v rámci postupného zkulturňování jsme si nechali zpracovat projekt na "Dubové alboretum v Dubci". Dle této studie existuje cca 400 druhů dubů, v našich podmínkách bude použito cca 60 nejvhodnějších druhů. Krajinářsky je navrženo alboretum jako jeden větší remíz a dále volné slupinky a solitéry, protkané loučkami, celková rozloha cca 1 km dlouhá a 50-80 m široká. Místo je poměrně navštěvované černou, vysokou i srnčí, problém bude s počáteční ochranou... - Rodit budou až za řadu let, kdybych byl třicátních, vynikl bych studií, které druhy žaludů z těch 60 druhů dubů má zvěř nejraději a který jak plodí...
Sojka reaguje 22.10.2013 10:56
Červený dub je spíš klasická parková záležitost. Pokud vím, tak černá ho nijak nebere, jiná zvěř netuším. MS
Omar Stodůlka reaguje 22.10.2013 10:36
Široká odborná myslivecká veřejnosti :-) když jsme u těch dubů, je vhodné vysazování dubu červeného u nás ?!? Bere zvěř jeho žaludy?? Ptám se z důvodu výsadby ze semen... Dík za odpověď i do pošty...
Sojka reaguje 21.10.2013 10:39
Pavle, našel jsem jěště třeba toto (Benedíková/Beranová, 2006): http://www.silvarium.cz/lesnicka-prace-c-06-03/sber-osiva-a-problematika-urcovani-druhu-dubu Mezidruhové křížení Velmi často se hovoří o křížencích dubu letního a zimního. Dle dosavadních pozorování je tento hybrid u nás velmi vzácný, ke křížení těchto druhů téměř nedochází. Také údaje z některých zahraničních vědeckých prací dokazují pouze malou možnost vzniku kříženců (je-li opylován dub letní pylem dubu zimního, je úspěšnost vzniku hybridů větší než naopak) a vyvracejí běžně mezi lesníky rozšířenou představu o snadné hybridizaci dubu letního a zimního. Velmi dobře se kříží zejména druhy z okruhu dubu zimního. Na našem území můžete najít tyto křížence včetně různých přechodných forem (KOBLÍŽEK, ÚRADNÍČEK, 2000): Q. petraea x robur - Q. x rosacea Bechst. (popsán r. 1813 v Německu), Q. petraea x polycarpa - Q. x sooi Mátyás (1970), Q. petraea x dalechampii - Q. x benkoei Mátyás (1970), Q. petraea x pubescens - Q. calvescens Vuk. (1883), Q. dalechampii x polycarpa - Q. barnovae Georg. Et Dobrescu (1966), Q. dalechampii x robur - Q. x psedodalechampii Gretz. (1942), Q. dalechampii x pubescens - Q. x pseudopubecsens Dobrescu et Beldie (1960), Q. dalechampii x virgiliana - Q. x cazanensis Pascovschi (1945), Q. polycarpa x pubescens - Q. x dacica Borb. (1887), Q. pubescens x virgiliana - Q. x budensis Borb. (1878) Jestli tohle může mít nějaký vliv na tzv. žaludové roky opravdu netuším, spíše ne, ale nějaké vysvětlení to mít musí, protože v posledních letech je to docela patrné. Mě to zajímá čistě z toho možného vlivu na populaci černé zvěře, botanika a dendrologie jde jinak úplně mimo mě :-). M
Sojka reaguje 21.10.2013 10:20
Pavle, nevím jestli to platí jen pro zimní/letní, nebo i jiné druhy dubů, ale v literatuře se to udává. Schválně jsem ťuknul do vyhledávače "hybrid dubu" a něco to najde. Ale zrovna moje parketa :-) to není. M Třeba: Benedíková,Kyseláková 2006, Druhová čistota uznaných porostů dubu. http://www.silvarium.cz/lesnicka-prace-c-10-05/druhova-cistota-uznanych-porostu-dubu
Sojka reaguje 21.10.2013 07:47
No oni se ty dva nejběžnější druhy (zimní a letní dub) běžně vyskytují v porostu jako smíšené a můžou vytvářet i hybridy. Možná i to může mít vliv. Ale čert ví :-). MS
Ellhenický Petr reaguje 21.10.2013 07:03
To jsem taky nepochopil, alej dubů, stejného stáří i druhu,některý je obsypaný a na některém abys žaludy pohledal. Žádný z nich není napadený nějakou chorobou.Příroda je mocná čarodějka ve všem.
Děda z lesa reaguje 20.10.2013 19:56
Při větší úrodě bukvic a žaludů jsou paradoxně úlovky černé nižší. Je to celkem logické a pochopitelné jak píše ing.Soukup - žaludy a zejména bukvice nelze ničím nahradit, pokud budou v lesích dostatečné zásoby, nic nepřinutí prasata tento prostřený stůl opustit, bude zde probíhat i chrutí. Smíšené lesy s porosty buků a dubů bývají obvykle jednak rozsáhlé, jednak se tam špatně loví a jednak a hlavně není přílišná snaha nějak výrazněji do stavů černé v lesích zasahovat, protože tam neškodí, spíše naopak (provzdušňování, likvidace ploskohřbetky ap.) Ale možná se pletu, u nás letos žaludy prakticky nejsou...
Sojka reaguje 20.10.2013 18:48
Pane Zvářal, ten sedmiletý cyklus, to snad mělo být ještě na přelomu století, pak se ty intervaly údajně stále zkracovaly. Jinak máte pravdu :-), taky mám spíš pocit, že se střídá dobrý s dobrým :-)(Střední Čechy). Vnadiště teď celkem neefektivní, žaludy jsou prostě číslo jedna a odhaduji, že do konce roku to vydrží, pokud se nějak dramaticky nezmění klimatické podmínky. Minulý týden jsem to dvakrát zkoušel v lese v dubinách, ale protože ještě nebyl ani mrazík a listí neopadalo (a z dubů neopadá všechno nikdy :-)), tak je tam tma jak někde. Uvidíme, budou naháňky a nejsilnější je stejně vždy leden/únor, což statisticky stále padne do letošního mysliveckého roku. V každém případě bude zajímavé, až ty čísla budou známa. MS
Josef Voborník reaguje 20.10.2013 17:48
Mohu-li mluvit za sebe, tak dnes se počet mých návštěv revíru nedá srovnat s dobou, kdy mi bylo o pár let míň. Ale nezdá se mi, že bych byl na tu ránu hladovější, spíš naopak. Když mi před 10 lety přišel samotný kňour nebo třeba i silný lončák - kňourek, odešel vždy bez rány. A přijde-li mi dnes, dopadne to stejně. A nebude mi vadit, že se vracím bez úlovku, naopak budu spokojen, protože při několika předchozích nočních čekaných kdybych se nešel vyčurat, tak bych neviděl ani ptáčka.
Radek Vyhlídal reaguje 20.10.2013 15:58
Zase jsme skončili u černé. :-) Ale Sojka (pro mě docela ostřílený, někdy mírně prchlivější - nic ve zlém) napsal jednu velkou pravdu. A sice ...když prasata vidím pokaždý, jenže to je ta výhoda, že vás to pak nenutí lovit za každou cenu... A vo tom to také je. Neboť ten, kdo dřepí doma za pecí a vypraví se do lesa jednou za měsíc a zrovna mu přijdou prasata, tak střelí bez váhání to, co vidí. Ten, kdo je venku třikrát i více za týden a prasata vidí obden, má naprosto jiný přehled o zvěři a ví, co má ulovit a leckdy si ránu odpustí. Kdyby takhle jednala alespoň čtvrtina myslivců, problém s černou by nebyl takovým problémem, jak se dnes jeví a mnohdy démonizuje.
Josef Voborník reaguje 20.10.2013 15:25
...současné stavy nejsou zdaleka na maximu, co prostředí unese - to je sice pravda, ale problém bohužel není v tom, co prostředí unese, ale v tom, co jsou ochotní tolerovat ti, kteří to nebývale úživné prostředí pro černou vytvářejí. Zjednodušeně řečeno - černá není jejich a žere z jejich. Takže někdo ty škody zaplatit musí - a kdo jiný, než nájemce honitby, kde škody vznikají /zpravidla MS/. A jde-li o honitbu smíšenou, může se velmi lehce stát, že MS bude na základě ať skutečných, nebo fiktivních škod ekonomicky zlikvidováno. Nebo existuje ještě druhá možnost - majoritní vlastník pozemků získá honitbu pro sebe. A sotva se tak stane, o škodách se přestane mluvit a do lesa se začnou navážet tuny kukuřice. Tedy ono se vlastně o škodách nepřestane mluvit, naopak budou se tvrdě vymáhat - ale jen v tom případě, že na části pozemků onoho vlastníka bude hospodařit jiné MS. Například u nás je situace taková, že zemědělská společnost je majoritním vlastníkem pozemků ne v jedné, ale ve třech sousedících honitbách, přičemž v té prostřední, dá se říci že po myslivecké stránce nejlukrativnější, si zcela v souladu se zákonem na základě počtu hlasů v HS od letošního roku pronajala i výkon práva myslivosti. Povolenky k lovu získali pouze ti mladší bývalí členové MS, ti si je samozřejmě museli zaplatit - a těm starým dědkům zbyly jen oči pro pláč a zahálející flinty v trezoru. A šéf té akciovky, který ještě vloni snad ani myslivcem nebyl, má dnes nejen LL, ale i průkaz a odznak myslivecké stráže.
karel zvářal reaguje 20.10.2013 14:08
Čo to trepem- dobrý s horším...
karel zvářal reaguje 20.10.2013 14:05
Nevím, nejsem dendrolog, nemám v tomto směru seštudovanou literaturu. Obsah dusíku v půdě se prý zvyšuje, jak jsem vyrozuměl z rozhovoru s jednou botaničkou, protože přibývá údajně černého bezu, šťovíku aj., což jsou druhy náročné na přísun N. Sedmileté semenné roky u dubu? Co mám vypozorované, tak se střídá špatný s horším, někdy to rok ještě počká, takže více méně 2-3 leté cykly (Zlínsko). To bych tak viděl spíše u jehličnanů (smrk), tam pořádná úroda šišek se objeví opravdu jednou za mnoho let. To i křivky zahnízdí v zimě, navzdory svojským teoriím Jozefa B.. Chlapi a nechte prosím toho pošťuchování, kdo má většího pindíka, silnějšího kamaráda, kdo je lovec nebo myslivec. Samozřejmě, rozdíly v přístupu jsou, ale co vím, křiklavé případy se řeší radikálně. Naše myslivost má v Evropě dobrý zvuk, my jsme spíše takoví sebemrskači. Na druhou stranu musím uznat, že přístup mladé generace je zcela jiný, než pamatuji z klukovských let. Tam to bylo poctivě vypozorované, tvrdě odseděné a odšoulané, dnes se jezdí víceméně najisto (fotopasti, dokonalá optika). Proto obdivuji a fandím šoulačům, protože potkat dnes v lese pěšího myslivce je téměř svátek. Jen vyježděné stopy... A že ten semenný rok přinese spíše pokles úlovků, s tím dost souhlasím. Kámoši hořekují, že černá chodí kolem vnadišť a ne a ne se ukázat. Čili letos to bude opravdu o loveckém umění, nikoliv o velikosti hromady.
Sojka reaguje 20.10.2013 13:28
Pane Zvářal, název vodní mor (Elodea canadensis) je schválený vědecký název pro tuto rostlinu v rámci používaného binárního názvosloví, které se používá již od dob, kdy ho zavedel Carl Linae. Na rozdíl od toho, pro černou zvěř nenaleznete název černý mor ani v zoologické, natož pak myslivecké literatuře. Není problém popsat mysliveckou mluvou populaci, věkové kategorie, pohlaví a cokoliv dalšího u černé zvěře. A pokud se někdo chce jako myslivec prezentovat, tak by taky měl tuto mysliveckou mluvu používat a nesnižovat se k výrazům jako černý mor. Moralistů, co kážou vehementně vodu a u toho chlastají víno, těch jsem zažil mnoho. To víte, já jsem jen ten lovec, ale Ron je ten myslivec. A on Ron moc dobře ví.... Výraz přemnožená je v tomto případě asi nonsens, protože současné stavy asi zdaleka nejsou ještě na maximu, co prostředí unese. Semenný rok dubu se obvykle projeví spíše poklesem úlovků (vzhledem ke způsobům lovu), spíše lze očekávat další nárust celkových stavů. Mimochodem, někde jsem vyčetl, že dříve se žaludové roky opakovali v intervalu cca 7 let, zatímco nyní to jsou cca 3 roky. Důvodem je údajně vyšší obsah dusíku v atmosféře. Nemáte třeba k tomuhle bližší informace? MS
karel zvářal reaguje 19.10.2013 12:12
Tady probíhá duel na ostří nože, ale určitě si vlákno nenárokujete chlapi pro sebe. Vodní mor kanadský je vědecký název a není v tom nic pejorativního. vyjadřuje enormní vitalitu a množivost rostlinky. Ron měl určitě na mysli mor ve smyslu přemnožená černá, za což se hodně myslivců také čertí, protože zvěř se prý přemnožit nemůže a je limitována úživností prostředí. Což je pravda, ale jen zčásti. Přirozená úživnost je mnohde saturována (úsměvnými="smyšlenými") hromadami. To jen podporuje její boom. Zda je to z neznalosti, nebo záměr, můžeme jen spekulovat. Nicméně přeji upřímně všem (bez zkřivené huby), včetně Sojky, aby se jim v lovu prasat dařilo. Letos je semenný rok, takže po loňském rekordním roce se 180 tis. vykázanými úlovky černé, to vypadá minimálně na 200 tis.. Pokud se to nepodaří, v dalších letech se problémy s černou jen znásobí. Lovu zdar!
Sojka reaguje 18.10.2013 21:12
A s tím černým morem jsi mě Rone fakt nasral,máš plnou držku morálky, etiky atd. a přitom jediný na co se zmůžeš, jsou blbý kecy a neúcta ke zvěři. Typický lidolovec!!!!! MS
Sojka reaguje 18.10.2013 21:06
Pane Chadim, děláte mi radost, jak jsem slyšel:-), tak už jste se naučil přebíjet v rameni:-) a zjistil jste, že není problém lovit dva ks černé za večer, i když to dá trochu práce. Jen tak dál, ještě tak 5 let intenzivně lovit, dalších 5 let hlavně hodně pozorovat, no a na konec z vás ten prasečkář bude :-). Časem zjistíte ještě spoustu dalších překvapujících věcí. Dostudujte si ty VT u černé a nebudete muset používat slovo "napříč". MS
Sojka reaguje 18.10.2013 20:58
Rone, Rone, ani jeden z nás už nikdy jiný nebude, na to jsme oba už moc staří, ty budeš mít vždy jen blbé kecy a já budu vždy lovit a lovit a lovit, dokud budu moci (to víš, ty jsi ten myslivec, já jen ta nižší forma života, pouhý lovec). Řekl bych, že tvoje lidolovecká argumentace dosáhla vrcholu, nic jiného než kecy o tom, kdo je ten myslivec a kdo je ten lovec ti už nezbylo, protože na jakoukoliv odbornou debatu nestačíš a hlavně vůbec nevíš, o čem to je. Děkuji ti za přání, opravdu nemusíš mít obavu, budu lovit dál a vzhledem k tomu, že si dokážu představit, jak upřímně jsi to myslel:-), tak i já bych ti rád popřál mnoho úspěchů:-). Ale kurva, to muselo bolet, to muselo jít těžce přes pysky:-). Neboj se, neberu to vážně:-), buď v klidu:-). Co mě však hodně překvapilo, je tvůj způsob jakým jsi schopen označit černou zvěř, výraz černý mor považuji za natolik dehonestující a pejorativní, že jsem opravdu překvapen, že zrovna ty, který se s takovou oblibou stavíš samovolně do pozice toho jediného a nejlepšího a dokonalého myslivce (to víš, já jsem jen ten lovec)něco takového vůbec vypustíš z huby neboli klávesnice. Víš Rone, já tuhle zvěř lovím a hodně, možná tvrdě, ale v životě by mě nenapadlo o ní mluvit jako o nějakém černém moru apod. Můžeš si myslet co chceš, plácat ty tvoje lidolovecký kecy, ale černá byla odjakživa považována za zvěř rytířskou, a ne náhodou. Mě je úplně jedno, že už dlouhá leta se do mě neustále navážíš, maximálně si tak můžu myslet něco o prdeli a debílkovi, ale tvoje přesvědčení o tom, že ty jsi ten jediný a největší myslivec ti nedává právo se tímto způsobem o té zvěři vyjadřovat. Holt asi máme každý ta etická kriteria někde jinde. Tentokrát se ti povedlo mě fakt nasrat. MS
Radek Chadim reaguje 18.10.2013 18:07
Asi někoho naštvu když napíšu, že hromady nejsou o lidolovectví, tedy myslivcích provozující myslivost v rámci MS, nebo o komerčácích, jež si zaplatí flek v honitbě u jeho uživatele. Hromady jsou o lidech a o soudnosti a znalosti místních podmínek :-). Znám velké hromady bordelu jak u komerčáků, tak o myslivců z MS. O tom, že lidolovci šetří bachyně a lončačky a naopak komerčácí provádí průběrný lov černé zvěře napříč všemi VT slyším poprvé, ale všechno je jednou poprvé :-). Ve skutečnosti komerčáci šetří každý kus větší než sele, protože platí většinou nemalý nájem a neplatí škody, naopak lidolovci většinou z polních honiteb loví vše co vyleze, protože si řeknou, že přes zimu se černá stáhne do lesa a už nic neuloví, navíc to dělá škody na polích. Ani jeden přístup není podle mého názoru správný, ale taková je realita.
Sojka reaguje 18.10.2013 04:55
Rone, pokud ti vadí, že lovím, tak ty s tim určitě nic neuděláš :-). Ano, lovím proto, že mě to baví a lovím hodně. Měnit na tom nic nehodlám. A co má být? Kdybych ti napsal, kolik mám střelených prasat, tak specielně ty bys omdlel:-) a to bych nechtěl, abys na tu závist nezašel :-). Ale když vidím, jak tě výraz lidolovec irituje, tak slibuju,že ho budu kvůli tobě používat co nejčastěji:-). Co se týká tvé otázky, položené dost přitrouble, tak důvodem poměrně vysokých stavů v této lokalitě jsou hlavně dva faktory. Za prvé dostatečná potravní nabídka, zejména v 1)důsledku změn v zemědělském obhospodařování, tzn. pěstování řepky a kukuřice a 2)složení lesních porostů s velkým zastoupením dubu. Nemám k dispozici porostní mapy, ale odhadem je to cca 30-50% podle lokality. Jedná se o 2-3 LVS (pokud ti to něco říká), smrk je zastoupen mimimálně a pokud, není v mýtním věku, a je spíše okrajovou dřevinou na některých stanovištích. Takže i toto zvyšuje úživnost a atraktivitu honitby pro černou. Druhým faktorem je dostatek klidu/krytu vzhledem k charakteru honitby (rokle, strže), ačkoliv se jedná o oblast s velkým civilizačním tlakem a poměrně hustou zástavbou (legrační na tom je, že díky tomu jsou prasata na lidi zvyklá). Jeden z důvodů, proč se loví přednostně na vnadišti, je bezpečnost, těžko najdeš místo, kde se dá bezpečně střílet ze země. Prasata našoulat není problém, problém je dostat se k nim ze směru, odkud můžeš bezpečně vystřelit. V roklích lovit nemá cenu, protože odtamtud nic nedostaneš, jsi rád, když vylezeš sám po čtyřech. Přednostně se loví sele a lončačka, právě z důvodů udržení stavů na aspoň únosné míře. Lidolovce z okolí neznám, proč taky, ale předpokládal bych, že situace bude stejná jako kdekoliv jinde. A z celkového pohledu, ano, velkou chybou lidolovců, která se podílí na současných vysokých stavech černé zvěře je struktura lovu, kdy se neloví samičí zvěř, zato s velkou oblibou kategorie lončák/kňourek (lončačka je přeci svatá, budou další selátka:-). Nemyslím si, že to je primárním důvodem, za ten bych považoval spíše změny v zemědělství, jejichž efektem je tzv. flushing (když tak si to najdi někde v encyklopedii:-)), takže v dnešní době se reprodukční potenciál černé zvěře začíná blížit tomu, co se dosahuje v chovech prasat. Takže na tvou otázku já odpovídám ano, nejenom zde, ale celorepublikově za vysoké stavy černé zvěře mohou do jisté míry lidolovci nevhodným způsobem lovu, není to však primární důvod. MS
Ron Gordon reaguje 17.10.2013 23:36
Sojko, Sojko ukřičená, neděláš ostudu ptáku toho jména.Když ty chrlíš "lidolovce", já vytáhnu "chorobného lovce" (citace -ale kvůli tomu, že mě lov baví a nemůžu bez toho bejt), choroba to velmi zlá, nevím čím se léčit dá, snad Tě také osloví, jelen s křížem mezi parohy, na pokání se pak dáš, dalších lovu zanecháš a za několik století, jak sv. Hubertovi, budou se ti lidolovci klaněni. Na závěr si dovolím otázku : Kdo,že Vám to v honitbě namnožil ty kvatnta divočáků ? Nemají v tom prsty ti zatracení " lidolovci"z okolí ?
Tomáš D. reaguje 17.10.2013 10:39
Celkově je jak zde, tak i jinde na webu úžasné, jak ten či onen autor si vylévá srdéčko z toho či onoho a desítky dalších mu radí do zblbnutí až ve výsledku v reálu zjistí, že vše je úplně jinak než to na síti zvané internet vypadá. Takových co tu psali o tom jak jim jiní závidí, jak jim křivdí, jací jsou chudáčci těch už tu byla kvanta. Pak to pozdravíte na honě a leze to před váma kanálem, protože ejhle na poslední leči zjistíte, že chudáček napsal na net jen tu svou pravdu a pomlouvaný děda bez internetu se bránit nemůže nebo ani díky výši rozumu nechce. Jednoduše čím více prasat bude, tím více bude hromad a v našem státě tomu rozhodně nepomůže ani zákon.
Erika Doležalová reaguje 17.10.2013 10:30
Milane (Sojka), podobné fotky se objevují na nejrůznějších mysl.webech, nebo jsi snad nikdy neviděl celé bochníky chleba na jedné hromadě? A co si myslíš, že takový chleba udělá po pár dnech? A ovoce totéž. Dnes není problém se domluvit v nějaké prodejně, rádi se zbaví několika beden a myslíš, že je to ovoce /příp. i zelenina/ která je tip-ťop? Samozřejmě že ne, je to přebrané, co už nejde dát do prodeje. A co takový "bordel" udělá po pár dnech někde vysypané na hromadě na zemi? Ano, černou nemáme v honitbě stálou, ale lovíme na různých místech v republice a tak vím, jak to mnohde vypadá. A odvolávání se na škody, to je tak obehraná písnička, že snad jen úplný neznalec tomu věří. Víš jak se mnohde řeší prevence proti škodám divočáky? POTICHU se sedí a čeká se na "dobrou" ránu, ideálně na prase, které má dost kilo na to, aby stálo za to se s ním stahovat a rušit apod.. Málokdo dnes jen tak práskne do vzduchu jakmile se prasata ukážou v kraji lesa, příp. střelí i malé sele.. Oni totiž ti divočáci nejsou blbí a tam, kde je trvalejší neklid, takovému místu se vyhnou. Ale to by mnozí neměli co dát do mrazáku, takže se potichoučku hačá u hromady..
Sojka reaguje 17.10.2013 09:39
Dokonce si ještě kolem té hromady nastavěli plechy natřené na bílo :-):-), aby bylo na prasata líp vidět :-):-). Lidová myslivost jak řemen :-):-). MS
Sojka reaguje 17.10.2013 09:34
Ellhenický - co třeba takhle konkrétně fotky, honitbu, uživatele? Nebo máte na mysli tu hromadu z náklaďáku, kterou lidovomyslivecké sdružení udělalo na hranicích se soukromou honitbou a krmilo se tam k tomu ještě mořenou pšenicí a kukuřicí a váš syn to vehementně a veřejně obhajoval? MS
Ellhenický Petr reaguje 17.10.2013 08:58
Jsem na tom jako Děda z lesa
Lubomír Černý reaguje 17.10.2013 07:25
Jezikova Anna to vystihla přesně.
H.J. reaguje 16.10.2013 18:49
Pardon překlep- rozhodnutí Jinak Erika to napsala naprosto přesně. Lovu zdar.
H.J. reaguje 16.10.2013 18:32
Nebo by se to dalo napsat i jinak Romane . Část lidí co se tu hádá, nesnese pomyšlení, že by někdo přišel na JEJICH VLASTNÍ MÍSTO, (byť ve společné honitbě). Natož aby jim tam třeba pomohl krmit a nedej bože aby tam lovil - to by to přece pak nebylo JEJICH místo, a část si opravdu pude sednout jinam, protože hádat se z takovým "myslivcem" nemají vážně zapotřebí. Pro ty co si odsouhlasili vlastní posedy ve stanovách to samozřejmě neplatí, je to jejich svobodná vůle a ozhodnutí, které musí každý respektovat. Honitbu máme dost velkou, díky bohu, že tam taky máme partu super lidí, kteří drží po hromadě, protože dřepět na jednom místě jako blbec, to by vážně nebylo nic pro mě.
Ron Gordon reaguje 16.10.2013 14:22
Takže díky všem, kteří mně uvedli na správnou cestu, stahuji se do své nory a budu zvažovat, co to je vlastně diskuse. Řiše Římská upadla následkem poklesu morálky, církev katolícka ve svém desateru káže to, co sama nedodržuje, idea komunismu byla pěkná, ale sám propagátor se ji neřídíl. Na co dojede myslivost je navýsost zřejmé. Holt nejsme v úlu ani v mraveništi. Eriko, byť tentokrát s tebou souhlasím, mám však na rybáře trochu odlišný názor, od místních rybářu znám - každá kráva ví, kde má své místo, tady mám zakrmeno já a tak podobně. Takže naučili se to rybáři od myslvců nebo spíše myslivci od rybářů ?
Děda z lesa reaguje 16.10.2013 12:40
Tradičně jsem v psaní pomalý - 12,38
Miloslav Hanzal reaguje 16.10.2013 11:58
Eriko, teda nevím, ale myslím že trošku fantazíruješ a v teoretické rovině. Jako mnozí na tomhle vláknu. Za sebe si myslím, že už vlastní zadání tohohle vlákna od Jirky Kuby byla ptákovina, která nestojí za reakci, natož se kvůli tomu rozčilovat. M.H.
Sojka reaguje 16.10.2013 11:05
Eriko, nemohla by si sem prosím dát pár fotek těch hromad plesnivějících zbytků a kdo je tam navezl? Nebo to znáš jen z vyprávění? Ty plesnivé hromady, to je právě jeden z výdobytků lidové myslivosti, stejně jako šetření holé, abysmě měli přece víc srnečků :-) a celá řada dalších nešvarů. Černou v honitbě nemáte a až budeš někde, kde se platí škody a loví se 200-300 ks ročně, tak budeš mluvit jinak. M
karel zvářal reaguje 16.10.2013 11:01
Znám chlapy, co to vůbec tahle neprožívaj, a jsou rádi, že nemusí zmrzat, když jim příděl kamarád doveze. Jsou v letech, umí se dřevem, vyhraje se s tím a je spokojený, když ho všichni chválí za pěkný a stabilní posed. To je věc povahy, resp. jak si to v sobě kdo nastaví. Jinak nemohu než nesouhlasit s Erikou. Proč se hádat tam, kde se můžem domluvit.
Sojka reaguje 16.10.2013 10:52
Zajíci, Zajíci, když si přečtu, jak je třeba odporné individualisty vyloučit z jednotných řad, tak úplně vidím tu scénku z krásného českého filmu Starci na chmelu, kde jednotný kolektiv slavnostně vylučuje ty dva mladé odporné individualisty :-). Argumentace o masařích, to je to samé a jsou lidi, co nic jiného neumí. Lovíš víc = masař:-). Střílíš na větší dálky = masař:-). Chodíš víc do lesa = masař:-). A nedej bože, uděláš dobře naháňku a střelí se toho...., a už je potřeba pomlouvat, kritizovat tu odpornou masařinu a výdělečnou činnost:-), to přece znáš moc dobře ne:-):-):-)? Letos se tam asi neuvidíme :-), škoda, mohli jsme to v klidu probrat u buřta. Já nejsem ten, kdo má v hlavě tyhle zkratky. MS
Tomáš D. reaguje 16.10.2013 10:44
Nechápu jak se na toto můžete vůbec zeptat?!! Když si někdo hodiny staví posed, který si zcela sám zafinancuje a řádně zakrmí, tak jen hulvát by mohl vyžírkovat na takovém posedu druhého bez jakékoliv práce. Dotyčnému jste měl dát pár facek a né se zde dotazovat. Jinak je to věcí stanov, provozního řádu,ale zejména soudnosti.
Erika Doležalová reaguje 16.10.2013 10:29
To je přesně obrázek dnešní myslivosti :-( Hromady všeho možného a nemožného, u kterých se čeká, až se zvěř přijde nažrat.. Dřív nic takového nebylo a byl klid, žádné dohady a války ve stylu MOJE MOJE MOJE.. Pokud by se vnadiště zřizovalo "s rozumem", tj. pár klasů kukuřice a trocha plev (nebo něčeho podobného), byl by klid. Ale dnes jsou u kazatelen navezené celé vlečky siláže, obilí, dvacet bochníků chleba a bedny shnilého ovoce.. A hlavně se křičí "To je MOJE! To JÁ jsem to přivezl, to JÁ jsem postavil žebřík, JÁ tady budu lovit, to jsou MOJE prasata!" A běda, kdyby jedno jediné nejmenší sele tak střelil někdo jiný! Ale fuj.. Tak si kupte každý svou honitbu a tam si navážejte ty hromady a seďte u nich třeba 24hodin denně. A argumenty o lidech, kteří nic nedělají atd.. - PROČ takového člověka máte ve vlastních řadách? Pokud byl takový vždycky, proč jste ho do MS přijímali? A pokud nebyl, proč se tak najednou "pokazil"? Tohleto "jájinství" a mamonářství dělá akorát zlo mezi lidmi, z toho právě vznikajuí naschvály jako poházené vlasy, močení na vnadišti atd.. Já osobně si chodím do lesa odpočinout, pokud bych se měla vztekat, jaktože si kolega dovolil v NAŠÍ společné honitbě sednout u NAŠEHO lesa na čekanou na NAŠI zvěř, tak to se radši na myslivost vykašlu a začnu chodit víc na ryby. Tam se snad lidi nehádají, že někdo chytil JEHO kapra, kterého týden krmí.. :-(
Miroslav Zajíček reaguje 16.10.2013 10:17
Sojko,ty sojko spravedlivá(nejspíš Krakonošovo),ty která vše vidíš a i naše myšlenky čísti umíš!Mrazáková argumentace je jistě úsměvná,méně už na mé tváři,vousem zarostlé,vyloudilo úsměv označování někoho za rudého gardistu,protože měl odlišný názor než ty!Takže,kdo si vytváří v hlavě ten obraz "třídního nepřítele"?Myslivec buď dobrý je a nebo ne a vůbec nezáleží jestli ve spolku,ve své honitbě nebo u knížete pána!Hlupák zůstane prostě hlupákem,i kdyby ho na trůn posadili. Pokud v jakékoliv diskuzi budu používat argumenty,které mají "protivníka"znemožnit,zdeptat,otrávit,budu nakonec diskutovat sám se sebou.Což patrně mnoha vyhovuje,protože pak mám přeci pravdu,když mi nikdo neodporuje.Nechci se srovnávat s tebou,který znáš všechny myslivce,všechny spolky.všechny honitby v této zemi,když je tak fundovaně hodnotíš,ale napadá mi pouze toto:Jakákoliv paušalizace,věci vytržené ze souvislostí,vyzvedávání toho špatného a určitá zahořklost a nevraživost škodí CELĚ myslivosti! Zdraví tě Zajíc P.S.A to jsem se zařekl,že nebudu diskutovat,protože to stejně nanic není!
Sojka reaguje 16.10.2013 08:30
Rone, skutečně nechápu Tvou myšlenkovou konstrukci z definice újedníka z roku 1917 :-), lov na újedi je v myslivecké literatuře popisován odjakživa (stejně jako řada jiných druhů lovů - fretkování, na výrovce, lestné lovy, společné lovy bla bla bla) a jedná se o něco úplně jiného, než pojem "újedník", který má spíše význam etický či morální, to koneckonců vyplývá i z popisu J.Schmoranze. To by asi podle tebe např. Josef Žalman musel být velmi neetický myslivec, když lov na újedi popisuje velmi podrobně :-) jako jeden ze způsobů lovu :-). Ty sis prostě ve své hlavě vytvořil obraz třídního nepřítele a cokoliv si vykládáš k tomuto obrazu. K tvému dotazu, myslivec lovící na šoulačce u hranic neporušuje vůbec nic, osobně i to legislativní omezení 200 m od hranice pro zařízení považuji za nesmysl, ale víš proč to v té legislativě je? Právě kvůli té závisti, to je ten jediný důvod. A je vidět, že o lovu černé nevíš vůbec nic, pokud si představuješ, že se jedná o popravu vepříků :-) na vnadišti :-), to je zas jen tvoje myšlenková a účelová konstrukce. Koneckonců, kdyby to bylo tak snadné, tak by přece MS rukou společnou a nerozdílnou postavilo 2-3 kazatelny s vnadištěm a tam by se chodili vepříci popravovat jak na běžícím pásu:-), společná pokladnička by byla plná:-) a sdružení by bohatlo z příjmů za prodej zvěřiny, které by jistě rádo investovalo třeba do zlepšování úživnosti honitby a zlepšování životních podmínek pro zvěř :-):-), nebyly by přece problémy se škodama:-), drobný všude mraky :-), prostě naprostá kolektivní idyla :-). Po těch 30 letech jsem realista, tak tady prosím nevykládej nesmysly. Nelovím kvůli mrazáku (dokonce ho ani nemám), vůbec mě to nezajímá, ale kvůli tomu, že mě lov baví a nemůžu bez toho bejt :-). Ty argumenty, co tady předvádíš, to je furt dokola, už jsem to slyšel asi milionkrát a je to pořád stejný, ani nic novýho nejsou lidolovci schopni vymyslet. Mrazák nezabral, tak to teď poženem přes etiku lovu atd.:-), ještě by to chtělo pár lidovomysliveckých průpovídek typu: když je zvíře proti díře, ten Frantův srnec tady měl ještě rok bejt, lončačka či bachyňka, to je svatá kráva, co nám selátka dává atd., ať je seriál kompletní. MS
Richard Czech reaguje 16.10.2013 00:04
PS: Rone pochopil jsem ,že si tradiční pojmy vykládáte zrovna podle toho co se Vám hodí ,viz.ůjedník apod.
Richard Czech reaguje 15.10.2013 23:59
No Rone hlavně že jste pochopil kdo že je ten ůjedník:-).Každopádně to není ten který loví na vnadišti(hromadě) tak jak si myslíte Vy,což i píšete.No mýliti se je lidské:-).Popravdě já osobně na vnadišti nelovím,dokonce nelovím ani z posedů a kazatelen(až na vyjímky),ponejvíce ze země.Ale tady jde o něco jiného,a to jen o lidskou a mysliveckou(loveckou) slušnost ,zeptat se zřizovatele vnadiště na možnost lovu.Chápete to?Zvláště pokud zřizovatel vnadiště vše sponzoruje z vlastní kapsy,neboť ta Vámi vychvalovaná kolektivní združení zpravidla nepřispějí ani korunou,natož prací.Pochopte ,že tady nejde o mražák,maso a já nevím co ještě ale o SLUŠNOST mezi myslivci.Pravdou jak píše sojka a já s ním souhlasím ,že za většinou těchto názorů omílající kolektivní činnost a schovávání se za ni je praobyčejná závist.To je Vše ,myslete si co chcete pište si co chcete ,ale je to tak,dál už na toto téma reagovat nebudu.
Ron Gordon reaguje 15.10.2013 22:53
Omlouvám se, v průběho psaní mi spadlo přihlášení
Miroslav Topil reaguje 15.10.2013 20:12
U nás je střelce kus do 30.kg vše větší je sdružení a střelec dostane 5.kg zástřelné. A je jedno jestli krmí za vlastní nebo ne.Stejně se loví a vnadí a nikomu nevadí maso v mrazáku ,každej má možnost.Zvěřinu dostáváme podle odpracovanejch hodin ,kdo nedělá nedostane,a je pokoj.Nikdo si nedovolí nic říct .
Sojka reaguje 15.10.2013 15:59
Je úsměvné sledovat, jak jediným a největším argumentem zastánců všechno je všech je starost o plnění mrazáků :-). Skoro by se chtělo říct, podle sebe soudím tebe :-). Z toho je vidět, co se pánům hlavně honí hlavou :-). MS PS - pro Rona Gordona, zrovna jsem ti chtěl napsat to samé, co Rici. Ty hrozně rád poučuješ druhé, ale jak je vidět, trošku se ti pletou pojmy a dojmy. Ještě doplním Riciho, mezi újedníky patří i lovci, lovící ze zištnosti na hranici honitby. Takže když někdo ze zištnosti, protože obchází místa, o které se stará někdo druhý (a o nic jiného než zištnost ze strany dotyčného se nejedná, sám se totiž nezmůže na nic) tak označení újednictví na toto chování pasuje jak prdel na hrnec!
Richard Czech reaguje 15.10.2013 15:51
Speciálně pro Rona Gordona:-).Myslivecká mluva Ctirad Rakušan,Jaromír Kovařík- Ten kdo si při lovu počíná nemyslivecky se označuje jako ŮJEDNÍK,,,takže z mého pohledu nelze nic vytknout ,že ten kdo využívá cizí vnadiště aniž by se zřizovatele slušně zeptal je ůjedník ,neboť se dle mne chová nemyslivecky.Jinak ten kdo zvěř pouze loví aniž by se o ni staral je ZÁŠKODNÍK.Takže dle mne lze použít oba výrazy:-)).
H.J. reaguje 15.10.2013 11:36
Pardon za překlep - vzteklý
H.J. reaguje 15.10.2013 11:34
Takhle ta otázka nestojí Romane. Já zakrmím klidně na 4. místech, kolegové taky. Nikdo se nikomu nikan nenasomrovává, protože se dohodneme, ale druhá strana mince je, že je i spousta hamounků, kteří sou vsteklý když jim někdo zakrmí na jejich hromadě, protože, pak se nemůžou mlátit do prsou, že tam krměj a je to JEJICH SEDAČKA A JEJICH HROMADA. To už jsem taky zažil a pán šel do řiti hodně rychle. Všechny myslivecké stavby jsou ve vlastnictví sdružení, zakrmuje se po dohodě všude a všichní se normálně slušne dohodneme a nejsou problémy. Pokud nějaké v mynulosti byly, tak právě s chytráčkem, který by chtěl dělat honitbu v honitbě.
Josef Voborník reaguje 15.10.2013 09:55
Rone, u nás je to přesně tak, jak píšeš, každý kus i vlastnoručně ulovené zvěře /výjimkou jsou srnčata do 6 kg/ si musím koupit, takže lov z důvodu plnění vlastního mražáku odpadá.
Ron Gordon reaguje 15.10.2013 00:05
Jak jednoduhé, odpověď na zadanou otázku velmi stručná, nikde, přednostní právo neexistuje, ale jak tradičně se celá diskuse zvrhne, za vše můžou lidolovci. Je velmi podstatný rozdíl, jestli jsem členem nějakého spolku, který má honitbu v pronájmu, či provozuji lov v soukromé honitbě. Staré přísloví říká, že kdo chce s vlky býti, musí s nima výti. Jak píše Erika, myslivecké sdružení mají ve svých stanovách, že jsou občanskými sdruženími a jejích poslání spočívá v společném provozu myslivosti a záleží jen na každém sdružení, jak si vše ošetří v provozním řádu. A co se má pod pojmemm újedník by bylo zapotřebí si Richarde oživit. Je velká škoda, že na lov na újedi se při novelizaci zákona nějak zapomělo. Když jsem začínal, tak lov na újedi byl přípustný pouze u dravé zvěře a to bylo za tolik proklínané komunistické doby. Dnes to honosně zveme vnadiště a loví se tam vše co příjde, tak jsme pokročili, tak jsme lepší než ti lidolovci. A víte co je nejlepčí lék na ty lovecké fanatiky, kteří, nelituji peněz a času v zakladání a udržování újedišť - ulovené zvěř je majetkem sdružení a to může rozhodnout, že si ji lovec může odkoupit, nebo ji zpeněží ve prospěch sdružení a během krátké doby zjistíte, jak je ta lovecká vášeň přejde, protože mnohdy zde nejde ani tak o ukojení loveckého pudu, jak o plnění vlastního mražáku.
H.J. reaguje 14.10.2013 22:53
Pravda - vždyť se vlastně nikdo nehádám o posedy, ale o ty naše slavné hromady . Paní Jeziková má moji poklonu. Lovu zdar!!
H.J. reaguje 14.10.2013 14:03
No jo no, jak píše Sojka- Osvícený soukromý mocnář to vyřeší za nás. Vlastně žádný rozdíl – teď nebo 40 roků zpátky. budeme držet klapačky a plácat se po ramenou, jen proto, že nejsme schopni se dohodnout. Dobře nám tak.
Sojka reaguje 14.10.2013 10:27
Pane Vyhlídal, já Vám sice rozumím, ale víte jistě sám, jak je MS velmi obtížně řiditelný útvar v případě, že někdo v sobě takovou tu etiku a normální rozum nemá. A na základě dlouholeté zkušenosti nevěřím tomu, že něco v takovém případě vyřeší členská schůze, to jsou jen takové teorie atd., praxe je jiná, prostě jsem toho názoru po zkušenostech a porovnání obou systémů, že osvícený soukromý mocnář :-) jako držitel honitby je lepší řešení. Pro nás taky není problém se s kolegy domluvit, kdo nakrmí, když tam jede apod., kvůli tomu, že to je na úseky, ještě nikdo z nás psí hlavu na krku nemá:-). MS
H.J. reaguje 14.10.2013 09:48
Přesně jak píše Radek, já osobně nechápu, že někoho baví dřepět na jednom vnadišti a vztekat se, že mu tam někdo sednul. Je to jen na domluvě, nikomu neublíží zajet zakrmit ne jedno ale třeba 4 vnadiště a domluvit se kdo, kam , kde kdo střelil a kam tedy nemá cenu chodit. Vyčuránky, kteří nepotáhnou, má řešit členská schůze, otázka je jestli si dokážete zjednat ve vlastním sdružení pořádek. U nás to funguje a dobře včetně úseků, ale protože jak jsem už psal, jedna kazatelna by mě vážně nebavila, úsek má 4, nebo 5 myslivců, kteří se o svěřenou část honitby starají společně a každý má naprosto jasno kdo dělá, kdo ne. ( podle mě lepší verze). Nadruhou stranu jsem znal i takové vocásky, kteří chtěli vlastní posed, vlastní hromadu za vlstní krmení, jen ať mu tam hlavně nikdo neleze a odmítal pomoc právě jen proto, aby si mohl místo nárokovat - to je druhý extrém, který se začíná rozmáhat. Ale to už je jen na vaší domuvě.
Radek Vyhlídal reaguje 14.10.2013 08:57
Pane Sojka souhlasím, ale soukromá honitba je jiný kafe. Řešil jsem to se spolužákem, který nemůže překonat v MS odpor k lovu holé zvěře a nedodržování vyhláškou stanovených stavů. V takovém případě je skutečně jedno z řešení, když honitbu má soukromý nájemce, který ji rozdělí na úseky a jasně řekne, čeho chce dosáhnout. A ono to bude fungovat. Tady ale byla řeč o nárokování si místa. Což dnes mnohdy právě nahrává těm vychcánkům, kteří si "přednostně" postaví "svůj" žebřík a zřídí vnadiště. Ale je to vše v lidech. Já například nemám problém chodit na další tři minivnadiště, která jsem nezřídil, ale stačí se domluvit SMS s kolegy, kdo kdy kam půjde nejen sednout, ale i tam přihodí 3-4 klasy kukuřice podle toho, kdo má zrovna čas. Ten je vzácný a nevidím důvod, proč by měl kolega jezdit na své "soukromé" vnadiště s pytlíčkem kukuřice, když to má 20km, zatímco já tam zaběhnu za 15 minut. Za další jde o vytíženost a přehled o zvěři. Určitě nikdo nesedí denně v lese. Ale je to o komunikaci a o lidech. Cíl by měl být společný a měl by lidi spíše spojovat. Pokud se chce někdo vysoce individuálně vyčlenit a odlišit, pak bude narážet, pokud nebude komunikovat a pokud si bude individualisticky nárokovat něco, na co nárok prostě nemá. Ti opační vychcánkové, kteří jen sklízejí plody práce druhých by měli být řešeni členskou schůzí. Pokud nevládne v MS pokrytectví, neměl by to být problém.
Ondřej Procházka reaguje 13.10.2013 20:41
Sojka; 13.10.2013; 13:36: Stručně, jasně a elegantně shrnuto. Co se mě týče tak navíc 100% souhlas. Jak je něco všech, není to ničí a stojí to tak akorát za ho..no.
Sojka reaguje 13.10.2013 19:06
Čágo, sme se dlouho neslyšeli :-), jak se máš?. To víš, jak jim tohle řekneš, tak jsi rozvraceč, bouráš kolektiv:-), bla, bla, bla, tyhle kecy už jsem slyšel mockrát. To, že umíš něco víc nebo že tomu dáváš mnohem víc, to už nikdo nevidí:-). Po pravdě, serou mě:-), ale od jisté doby nemám problém s tím, říct jim to na rovinu :-). Nejlepší jsou ty chytráci, co rozumují na webu a mají spoustu komentářů, ale jak dojde na to, přitlouct hřebík nebo opravit střechu na krmelci, tak o nich nevíš:-). M
Miloslav Hanzal reaguje 13.10.2013 18:25
Zdravím, Milane. Ve 13:36 jsi to vystihl naprosto přesně! Před dvěma roky jsem se pokusil o něco podobného a od té doby jsem v MS za rozvraceče... M.H.
Sojka reaguje 13.10.2013 15:32
Ano, i to je jedna z možných výhod tzv. úseků. Jenže to je přesně to, co některým hóóódně vadí, najednou se nemůžou schovat za kolektiv. MS
karel zvářal reaguje 13.10.2013 15:22
Já teda ten systém úseků nezatracuji. Chodit po celé honitbě má své kouzlo, ale... Když je průšvih, lze celkem přesně určit, kdo je původcem. Rána ve čtyři ráno, nikdo nic nehlásí... a ví se odkud šla - hledejte si mě! Za chvilku jde kolem stráž a ptá se mě, jestli jsem neslyšel ránu. Říkám jo, necelý kilák dozadu... Prostě pro někoho je adrenalin nutností. I ve vlastní honitbě.
Sojka reaguje 13.10.2013 15:09
Vidím že to znáte z jiného oboru :-). Ano, je to hlavně o lidech. MS
karel zvářal reaguje 13.10.2013 15:05
Nebojte, není to jen u vás. Jako mají houbaři svá místečka, já mám nos na soví "ochozy", tj. místa výskytu. Kolegové při úplňku lamentují: je moc vidět, dnes to nemá cenu! Říkám Cože??? Dnes je ideální čas! A pitomec se pochválím místem. Přijedu tam za 14 dní a mám to "podojené", k velké radosti škodolibců. Mají přitom deset možností jiných, ale to ne! Musíme to podojit Karlovi, chacháá... Lidská povaha je z podstaty závistivá (nos mezi očima), proto velmi záleží na férových vztazích ve sdružení. Základ je se domluvit a pravidla dodržovat. Je to v lidech, jako většina problémů na tomto světě.
Sojka reaguje 13.10.2013 14:57
Pane Zvářal, přesně takhle to někteří vidí:-). Lidi jako já jsou pak označeni za odporné individualisty :-) nebo ještě lépe zištné egoisty :-). Holt jenom kolektivně, kolektivně soudruzi, aby se nám někdo nepovyšoval nebo nedejbože nevymknul :-). MS
Erika Doležalová reaguje 13.10.2013 14:55
Richarde, tím vyjádřením jsem ale neměla na mysli, že je to v pořádku z hlediska morálního, ale - bohužel - z hlediska "právního" (nebo jak to nazvat). Prostě pokud nemáte soukromou honitbu, ale jste členy MS, tak prostě nikoho nebude zajímat, že jste si posed koupit nebo postavil třeba ze zlata, jednou je v honitbě, kterou užívá sdružení a tudíž VŠICHNI členové, bohužel i ti "nemakačenkové". Tak to prostě je, zkuste zamčít posed a kolegovi říct "Klíč ti nepučím, to je můj posed!" Pokud by to dotyčný hnal do extrému a chtěl to řešit třeba přes právníka, prohrajete to na celé čáře. Jednou je to postavené v honitbě a MUSÍ být umožněno užívání VŠEM členům. To bylo jako odpověď na dotaz zadavatele. To, že je to svým způsobem újednictví, chodit jen tam, kde má někdo nakrmeno a sám neudělat ani Ň, je věc jiná, to už je o vztazích v MS, o povaze myslivce a tak dále.. (a to jsem nikde nenapsala, že s tím souhlasím, osobně taky nejsem příznivcem těch, co jen sedí s rukama v klíně a čekají, až všichni všechno udělají za něj apod.) Pokud chci postavit posed, buď se na něj složí MS a postaví ho v rámci brigády, není-li zájem, můžu si ho postavit sama - pak ale se taky může stát, že mi nebude umožněno tuto stavbu umístit do revíru! a pokud ano, už tím musím vzít na vědomí, že bude sloužit všem.
karel zvářal reaguje 13.10.2013 14:48
Chlapci, to je normálně dělba práce počesku: ty stavíš a vnadíš, já to zase musím odsedět (když jsi na odpolední či noční).
Sojka reaguje 13.10.2013 14:28
Rici, jen jsem napsal, jak to je v reálu :-). M
Richard Czech reaguje 13.10.2013 14:18
Milane ,hezky napsané,tak nějak to totiž v praxi chodí,ať se to někomu líbí nebo ne.
Sojka reaguje 13.10.2013 13:36
Připadá mi to tu jak na schůzi místní organizace pouličního výboru :-). Já jsem prasečkář, lov černé zvěře má určitá specifika, jiná zvěř mě moc nezajímá. Nejvíc vždycky řvou nemakačenka, nefachčenka a lidolovecká netáhla, co ale přesně vědí, že všechno je všech a sami neudělají nic. Dlouhá leta jsem v několika MS jako blbec hledal ochozy, dělal MH, MS, chodil se psem, stavěl žebříky, vnadil a kupodivu se vždy velmi rychle našel kovaný vyčůraný lidolovec, co hned, jak tam prasata začla chodit, tak už mu visely hnáty ze žebříku. Většinou neměl ani tu slušnost tam něco vysypat, taky proč, kukuřice je přece drahá a na ty dvě hrstičky tak 3x za týden nemá děngi a navíc by tam musel dojít nakrmit, že to má 5 min od baráku? Nemá čas. Že já jezdil kvůli tomu x km, no a co:-), vždyť je všechno všech. Nejvíc mě pobavil jeden, co tam za 6 měsíců hodil 4 (slovy čtyři!) nahnilá jabka, nic víc, ale za to neváhal další rok neustále vyřvávat, jak krmí a vnadí:-). Tyhle borci nemají ani tu základní slušnost, že by zvednul telefon a řekl hele můžu si tam jít sednout? Nebo zavolat, dneska tam nechoď, včera jsem tam střelil prase, tak ať nejedeš zbytečně. Momentálně lovím v soukromé honitbě, kde jsou závistivými lidolovci tolik kritizované úseky, za které si každý sám odpovídá včetně zimního přikrmování, škod atd. Každý má své myslivecké zařízení a garantuju vám, že se kurva rychle pozná, kdo co dělá a jak loví. Ten co dělá, tak chodí, loví, střílí. Po DOHODĚ!!!!! není problém jít kamkoliv, ale nikdo to víceméně nevyužívá, taky proč, není k tomu důvod. Takže na rozdíl od těch, co to tak kritizují, tak já jsem zažil obojí. Lepší systém než úseky a osobní zodpovědnost není! Nejsou problémy s vlastníky, zemědělci, škodama, není problém si vzájemně pomoc, když je potřeba, všechno funguje bez problémů hlavně na principu osobní odpovědnosti. Jenže to spousta těch, co přesně vědí jak je všechno všech nedokáže zkousnout. A proto tu někteří řvete jak na schůzi rudé gardy a máte největší starosti jak si hlavně uhájit, abyste se mohli přiživit na druhých. To je totiž ve skutečnosti ten některými tolik obhajovaný princip všechno je všech. Jak pravil jeden písničkář, nasrat soudruzi, nasrat! A myslet si můžete, co chcete, nezajímá mě to a vesele si to všechno je všech klidně obhajujte dál. MS
Josef Voborník reaguje 13.10.2013 12:19
Jde o obyčejnou slušnost a mezilidské vztahy. Já založím vnadiště, kamarád založí vnadiště - a když tam jednomu z nás začnou chodit prasata a nemá zrovna čas, je samozřejmé, že zvedne telefon a zavolá "hele, Zdeňku, u mě to už našli, já se tam nedostanu, koukej tam jít a něco ulov !" A měla by platit zásada reciprocity - "vzájemnost je zaručena". Pokud jsou vnadiště zásobována pomocí mysliveckého traktoru a krmivo /třeba odpad od mlátičky/ je zajišťováno cestou MS, to je něco jiného, pak by mělo platit kdo dřív přijde, ten dřív mele. Ale když musím každé zrnko kukuřice zaplatit z vlastní kapsy, pak přinejmenším chci vědět, kdo si tam hodlá jít sednout - a je logické, že ten, kdo tam zakrmuje, by měl mít přednost. Ale konkrétně u nás s tím žádné problémy nejsou, protože ať budu lovit nebo nebudu, stejně každé kilo zvěřiny musím zaplatit do společné kasy a mám pouze přednostní právo odkoupení kusu /využívá se to zpravidla jen u selat, větší kusy pokud možno prodáváme mimo MS/. Na "soukromé" posedy a na dělení honitby na "lovecké úseky" mám stejný názor jako Erika - jde o nešvar odporující zákonu. A mělo by snad být samozřejmé i to, že potřebuje-li kolega pomoci s dosledem či s transportem uloveného kusu, půjdu ochotně a rád a nebudu se vymlouvat na to, že to střelil na vnadišti, kam já nechodím, tak ať se stará sám. Přej, bude ti přáno, dej, bude ti dáno, kuř a bude ti .../hůř/.
Jiří Balcárek reaguje 13.10.2013 11:56
Souhlas s Erikou a podobnými názory. Svévolné iniciativy bez porady s ostatními nemají v MS místo. Pokud by takhle jednal nějaký člen u nás, v žádném případě bych nerespektoval "JEHO" vnadiště a "JEHO" žebřík. Honitbu užívají všichni. Pokud chce někdo jednat takhle sólově, ať si pronajme svou honitbu. Tihle "inciativní" jedinci jsou motivováni povětšinou zištně. Nárokováním si nějakého místa pouze zvýrazňují a dávají všem ve známost svůj egoismus. Končí to zpravidla tak, že si vzájemně zvěř na "svých" vnadištích ruší - tento příklad znám konkrétně z nedaleké sousední honitby. Myslivec jde sednout na čekanou a "kolega" mu schválně projde kolem vnadiště třeba hodinu poté, co se usadil. Jindy mu na vnadiště přihodí něco "voňavého", co zvěř odpuzuje atd. Navíc neexistuje žádná norma, která by legalizovala či upravovala jednání jednotlivců, kteří si pro sebe "vyčlení" místo, kde zřídí posed i vnadiště a pro ostatní kolegy by jejich užívání mělo být tabu. Praxe, kdy jednotliví členové MS mají "své" kazatelny uzamčené a nikdo jiný je neužívá, je také místy provozovaná a vím o takových MS, nicméně to už je extrém a o vztazích mezi členy není třeba si dělat iluze. Tyto projevy čistého primitivního egoismu - já jsem postavil, já krmím, já to platím - jen nastavují zrcadlo dnešní společnosti orientované na peníze a výkon. S myslivostí nemají pranic společného.
Miroslav Topil reaguje 13.10.2013 10:05
U nás pokud někdo chce někde postavit posed a vnadit má možnost . Nikomu se meze nekladou ,ale musí donést povolení od vlastníka pozemku a předložit hospodáři .Ten posoudí jestli je potřeba v dané lokalitě další vnadiště a nebo ne .U nás nejsou soukromé posedy .Všechny platilo MS .Pokud je schváleno a dotyčný vnadí z vlastní kapsy ,tak mu tam bez dovolení nikdo neleze , a když se mu to nelíbí tak ať si udělá svoje.Všichni mají možnost si to zkusit, takového člena který nic nedělá a leze po vnadištích ostatních bychom rychle vyprovodily
Richard Czech reaguje 13.10.2013 09:05
Eriko ůplně jste mne dostala větou:Je ůplně jedno,jestli ten posed postavil někdo z vlastní kapsy,a jestli si krmí ze svého to je jeho rozhodnutí a jeho hloupost...Myslím že toto vaše vyjádření není až tak podařené:-)neboť jedno to rozhodně NENÍ!!!
Richard Czech reaguje 13.10.2013 08:54
Já mám na to ten názor,že pokud si někdo ze svých zdrojů postaví sedačku ,založí vnadiště na kterém třebas několik měsíců vnadí a posléze začne pravidelně chodit černá a toto objeví někdo kdo nepřiložil ruku "k dílu" a začne lovit aniž by se zřizovatele alespoň zeptal ,je to prachsprosté ŮJEDNICTVÍ,a krajně neetický přístup v kolektivu.V každé honitbě by v případě že se toto děje měly být pravidla např.v provozním řádu.Pane Pavlík ohledně toho co píšete o tom tahu,tak k tomu řeknu asi jediné několikrát jsem měl chuť toto lovci říct a to né z toho důvodu že bych za dohledání kachny něco chtěl ,ale z toho důvodu že myslivec nebyl schopný za práci psa říct ani díky.Naštěstí kynologii nedělám pro obdiv jiných ale pro své potěšení:-)
Erika Doležalová reaguje 13.10.2013 08:53
K dotazu kolegy Kuby "jestli nárokování na místo při čekané je povolené, nebo to něco zakazuje" asi tolik - jestliže jste MS, pak výkon práva myslivosti provozujete "rukou společnou a nerozdílnou", tudíž nějaké nárokování si posedu nebo hromady odporuje stanovám. Je úplně jedno, jestli ten posed postavil někdo z vlastní kapsy a jestli si krmí ze svého, to je jeho rozhodnutí a jeho "hloupost". Dnešní časté "můj posed, moje hromada, můj žebřík.." je podobná nešvar, jako lovecké úseky "tam smíš, tam nesmíš". Prostě NELZE a hotovo. Jiná věc je, jak již zmínili kolegové níže, když někdo jen sedí doma a čeká, až mu jiný kolega doveze igelitku se zvěřinou, příp. až se někde objeví zvěř, aby si tam mohl jít sednout a jinak nedělá nic. Pak naprosto souhlasím s kolegou Zahradníkem, že takového člověka je nutné co nejdříve z MS odstranit.
Radek Vyhlídal reaguje 12.10.2013 18:02
Jedná se o obyčejný primitivismus primitivních egoistických jedinců. Jakým právem si člen postaví sám žebřík a vnadiště na výhodném místě ? Etické je se předtím se poradit a domluvit s ostatními členy. Pokud nechtějí, je to jiná situace, ale pochybuji o takovém nezájmu. Jsem nepřítelem tohoto individualistického chování a pokud by si člen takto svévolně bez předchozí domluvy či návrhu postavil žebřík, nerespektoval bych jeho nepsanou přednost, neboť jednal sobecky. Myslivost sdružuje, není to individuální sport. A teď do mě, zástupci sobecké obce individualistické.
Kuba Jirka reaguje 12.10.2013 16:12
To Já vím, že je to slušnost. Ale zajímá mě, jestli nárokováním na místo při čekané je povolené, nebo to něco zakazuje!!
Žaloudek Josef reaguje 12.10.2013 11:21
Taky plně souhlasím s Tomášem,podle mě by to tak mělo být.Já osobně "cizí" vnadiště obcházím obloukem.Je to slušnost mezi námi,ale myslím si že té slušnosti poslední dobou ubývá.Lovu lesu !
Žaloudek Josef reaguje 12.10.2013 11:21
Taky plně souhlasím s Tomášem,podle mě by to tak mělo být.Já osobně "cizí" vnadiště obcházím obloukem.Je to slušnost mezi námi,ale myslím si že té slušnosti poslední dobou ubývá.Lovu lesu !
petr vesely reaguje 12.10.2013 11:00
I já se s názorem Toma plně shoduji, lépe to nešlo napsat.
Kamil reaguje 12.10.2013 10:38
Lidí. kteří v honitbě nic nedělají, nejsou schopni si postavit posed, krmelec a jiná zařízení, nejsou schopni si pravidelně zakrmovat a vnadit a jen využívají snahy, ochoty a peněz jiných je zapotřebí se okamžitě zbavit. Takový člověk jakého popisujete nemá vedle Vás co dělat. Plně souhlasím s Tomášem. Lovu a myslivosti zdar
fogl reaguje 12.10.2013 10:10
Plný souhlas.Lovu...
Kuba Jirka reaguje 12.10.2013 07:19
nenašel jsem to ani v zákoně a ani ve vyhlášce