ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Můj životní
Můj životní
vloženo: 17.9.2012 21:44
autor: Ondřej Koubek

úlovky (svět)

Rumunsko dnes
Rumunsko dnes
vloženo: 12.12.2017 14:51
autor: NH

trofeje

Letošní srnci
Letošní srnci
vloženo: 10.10.2018 11:26
autor: Petr Waclawek

zvěř v přírodě

Kus
Kus
vloženo: 12.5.2019 09:14
autor: Děda z lesa

zbraně

PRO RADOST.
PRO RADOST.
vloženo: 20.9.2019 02:35
autor: Jaroslav Vlosovský

fotopast

budúci kráľ...
budúci kráľ...
vloženo: 9.7.2019 12:50
autor: pali1

myslivecké umění

Kde že ty loňské sněhy jsou...
Kde že ty loňské sněhy jsou...
vloženo: 17.2.2020 13:08
autor: Petr Hruška
Statistika
  • 232888 fotek (11 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8869 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748220 komentářů fotek (36 dnes)
  • 12930 komentářů videí (1 dnes)
  • 3289206 hlasování fotek (109 dnes)
  • 56416 hlasování videí (1 dnes)
  • 37587 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 8 online

Připomínky a názory
Diskuze

Norování liščat

Václav Myslivec vložil 8.4.2012 20:17
Přibývá diskuzí na toto téma u fotografií, tak si o tom podebatujte zde:
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Ron Gordon reaguje 16.10.2015 22:06
To asi neznaj, lov není" košer zabití".
Ladislav Bacina reaguje 15.10.2015 13:55
bohužel tato adresa: https://goo.gl/wwmp8i neexistuje trenére!! Škoda že se nemůžu k tomu vyjádřit! Trenére(JX) víš co to znamená zanechat nepotřebný vojenský materiál na místě konfliktu. Když se zakáže norování tak to se určitě norníci vyškrtnou z lovecky upotřebitelných psů.Nebo budeme držet potřebné početní stavy nadále jak nám to dnes určuje zákon.No uvidíme co p...vypotí za hov...Už se na to těším
Lubomír Černý reaguje 27.9.2015 14:07
Václave,že nejsi moje žena..I tak by se dalo nazvat moje souznění s příspěvkem kolegyně Eriky.
Erika Doležalová reaguje 26.9.2015 12:53
:-))) Jsem si představila, jak by ten lišák musel být obrovský, aby měl mordu plnou lišek.. To aby se pak člověk bál do lesa :-))) Ale náhodou super překlep, mě to po neúspěšné ranní čekané zlepšilo náladu :-)
Erika Doležalová reaguje 26.9.2015 09:01
Jinak k tématu, ono je norování a norování.. Je to asi jako v každé lidské činnosti, když se do toho pustí blbci, je to katastrofa. Zveřejňování fotek a videí na webu už je pak jen taková poslední kapka. Pokud je norování prováděno zodpovědně a s citem, je to účinný způsob lovu. Pokud se do toho ale vrhnou kreténi, kteří se tím baví (a následně se odvolávají na záchranu drobné a výřadů a srnčat...divím se, že ne i světového míru..), tak takovým lidem patří rozbít huby a sebrat lovecké lístky (pokud je vůbec mají). Osobně dávám přednost vyhaněčům a tvrdým doléhačům, protože je pro mě přijatelnější lišku ulovit brokovou zbraní po vyběhnutí z nory než čekat, až skončí boj kdesi pod zemí a pak mít dvě věci - dorvaného psa (nemusí být pravidlem, ale úplně bez zranění to není nikdy) a zadávenou lišku někde v noře - a co pak s ní? Nejsem příznivcem norování liščat, protože to není lov. Mnohem efektivnější je odlovit co nejvíce lišek PŘED tím, než vrhnou mláďata, ale na to je zase spousta myslivců buď líných (kdo by taky denně nebo několikrát týdně vysedával venku kvůli lišce..) nebo dávají přednost jiné zvěři (většinou černé). Navíc si myslím, že se "škodlivost" lišky dost přeceňuje, každý víkend sobotu i neděli ráno (v týdnu se ráno ven nedostanu) pozoruju čtyři lišky na dvou polích a že by nějak ubývalo zajíců? Těch je plno na každém kroku. Samozřejmě teď, v době péče o mláďata určitě nějakého toho zajíčka sebere (holt nežere trávu nebo listí..), proto je třeba je lovit VČAS a ne se pak u fotek pomlácených liščat bít do prsou, jak musíme chránit drobnou.. (i na ty "moje" lišky se už chystám, kožíšky už mají pěkné :-)
Erika Doležalová reaguje 26.9.2015 08:54
Pavle, snad s mordou plnou MYŠEK, ne? :-)))
Ladislav Bacina reaguje 25.9.2015 14:15
Norování je nezbytné a já to chápu.Ale podle dnešního zákona norníka nevycvičíte.Jen ten výcvík mi ňák nejde do hlavy.Taky mě překvapuje že se za ty psy nikdo nepostaví.Jediný bojový plemeno jsou norníci:ti bojují o svůj život v noře.To stejně nevyřešíme,tak si to budem praktikovat posvém že.
Ladislav Bacina reaguje 25.9.2015 10:00
Jo ten dramatik bydlel v penzionu za humny Vladice.Norování v umělé se záklopkou je podle mě úplně proti logice.Já teda v přírodě ještě neviděl lišku ani jezevce se záklopkou v přírodní noře.Proto tvrdím a stojím za tím že by se norování mělo zakázat.Výcvik by měl být srovnatelný nebo o něco tvrdší než zkoušky a realita.
Ladislav Bacina reaguje 24.9.2015 14:40
výstižné??Každý reší norovaní a liščata.Ale nikdo už neřeší způsob výcviku,zkoušky norníků a jejich absolutní nepřipravenost na norování v přírodní noře.Nejlepší by bylo zakázat norování.
reaguje 23.9.2015 22:01
https://www.facebook.com/NE-Z%C3%A1kazu-Norov%C3%A1n%C3%AD-883290095090320/timeline/
Sojka reaguje 31.12.2013 22:35
Rone, a kde to teda bylo? Nebo jako obvykle v tvém případě, jenom kecy, kecy, kecy? A co tam ty lišky žerou, na těch horách, mimo dobu lovu vysoké, když jim tam ti nezodpovědní střelci, chtiví rány za každou cenu na zvěř v pohybu žádný kadávery nepřihrajou? Zkus si prosimtě vymyslet příště něco lepšího, aby to aspoň nebyla taková úplná kravina. Prostě se pokus někdy trochu přemýšlet, proboha aspoň trochu, ty inteligente. Dík. MS
Ron Gordon reaguje 31.12.2013 22:01
Děkuji, krásna Silvestrovská estráda, já vždy měl v paměti pořekadlo o potrefené husi, ale jak vidím tak ji sojka. Pánové, nijak se nenamáhejte, protože mně může urazit jen inteligent a k tomu vy dva máte hodně daleko. Nashledanou v příštím roce.
Sojka reaguje 31.12.2013 19:41
Rone, tyhle tvoje hrůzostrašný historky miluju :-). Na horách občas lovím a ta náhoda:-), v Jeseníkách to trochu znám, jezdil jsem tam leta. Nemohl bys být prosím konkrétní, kde přesně to bylo, kde se tam střílí hlava nehlava, na dosledy se kašle atd.? Já se strašně rád zeptám, jak to bylo doopravdy, třeba se k té tvé historce vyjádří místní. V Krušných Horách je to úplně stejný:-), hlava nehlava:-), hlavně když teče krev:-) a lišky maj nacpaný břicha:-). Zkus si příště vymyslet něco víc uvěřitelnýho, tahle tvoje historka je nesmyslná už jen proto, že by tě nikdo nikam nepozval. Ale tak hlavně že jsi plivnul nějakou tu jedovatou slinu. Takže prosím, v které konkrétní honitbě v Jeseníku jsi tohle zažil? MS
Miloslav Hanzal reaguje 31.12.2013 18:07
Sice jsem se zařekl že na tohle fórum už nevlezu, ale to co tu čtu je příliš. Víte Vy co, pane Schindlere, pokud máte s někým zde nějaký problém, co kdybyste si to vyřešil v soukromé poště a blbě tu neprudil poslední den v roce??? Díval jsem se že dnes tu ty Vaše zhovadilosti mohlo shlédnout 5.394 uživatelů, z toho 313 on line. To čím se tu prezentujete, nemá s myslivostí pranic společného, bohužel. Hezkého silvestra i Vám p. Vilšer. M.H.
Ron Gordon reaguje 31.12.2013 09:38
Josefe, a vo tom to je , můžeme nesouhlasit, oponovat a nebo to přehlédnout a otočit list, jde přeci jen o diskusi, nejde o život.
Ron Gordon reaguje 31.12.2013 09:31
Díky Pane Schindler, právě jste mně utvrdil v tom, že na Vás taky působím jako červený hadr na býka. Byl jsem poctěn jednou partu mladých lovců, kteří mně jako protislužbu vzali na lov do Jeseníku. To co jsem tam viděl mi stačilo a to co jsem se od nich dověděl na jejích tkz. poslední leči kdy se uvolnili po požití alkoholu zde nebudu uvádět. A není to jen z jednoho místa, obrážejí toho po republice více, takže se nedivím, že je o lištičky pěkně postaráno. Snad nevěříte tomu, že liška uloví holou vysokou.
Josef Voborník reaguje 31.12.2013 00:00
Pane Jaroslave, já s Ronem taky leckdy nesouhlasím - ale to, co jste právě napsal, je demagogie non plus ultra. Když já napíši, že někde se střílí na černou broky všech velikostí, že se vysoká zvěř běžně loví v noci při měsíčku, že mnohde žádný ulovený kus černé není "papírově" starší dvou let, že se se prostě zmíním o nějakém nešvaru, s kterým jsem se setkal, taky mne napadnete, že to je u nás běžná praxe, že to schvaluji nebo dokonce dělám sám ? Tak pro příště nevkládejte do úst nikomu to, co neřekl, nepřekrucujte jeho slova a nezabíhejte do osobních urážek, ke kterým nemáte žádný reálný důvod !
Josef Voborník reaguje 30.12.2013 21:35
A kamarádovi na Rýchorách dokázala liška nebo lišky u chalupy za jedinou noc naprosto vyprázdnit nerezovou udírnu, když tam nechal vychladnout maso. Při "ohledání místa činu" bylo nalezeno jen několik prokazatelně liščích chlupů, aby o pachateli nemohlo nýt pochybností.
Josef Voborník reaguje 30.12.2013 21:28
Liška sežere kdeco, to je samozřejmé. Nemá to sice souvislost s liščaty ani s norováním - ale kdysi se mi stalo. že jsem na jaře prováděl kontrolu hraniční linie mazi námi a Polskem. Jak postupně odtává sníh a začnou vykukovat hraniční mezníky, lišky na ně s oblibou odkládají trus. No a v jednom kousku trusu jsem viděl něco modrého. Dal jsem si práci a to hovínko jsem rozebral. Věřte nebo ne, byl to kousek nějaké pleteniny, snad svetru, o velikosti cca 3 x 1 cm. Dodnes nevím, zda ta liška nehodovala na nějaké mrtvole, u nás v té době žádná pohřešované osoba hlášená nebyla, ale kdo ví, jak v Polsku. A lidskou kostru poměrně čerstvě obranou liškami dohola, kosti byly ještě pěkně růžovoučké, se u nás v Krkonoších taky už podařilo najít - u toho jsem sice nebyl, ale viděl jsem perfektně zpracovanou barevnou fotodokumentaci.
Ron Gordon reaguje 30.12.2013 21:25
Díky specifickým způsobům lovu na horách( nátlačky, naháňky) kdy se loví vše a většinou v běhu a s dosledem si nikdo nedělá starosti, mnohdy se lovec ani nepřizná, že zvěř postřelil není divu, že mají lišky obživu zajištěnou. A jelení hlava, kdo by se s takovou nechutnou kostí, která všude zadrhává tahal.
Josef Voborník reaguje 30.12.2013 19:19
Tomáši, Ty se nejdřív nauč základy češtiny včetně používání diakritiky a pak si zjisti něco o liškách. Kdyby měla základní část potravy lišek tvořit lovná zvěř, dávno by vychcípaly hlady ! Ti myšovití hlodavci jsou pro lišku "chléb její vezdejší". Samozřejmě, že dá přednost výživnější stravě, pokud ji ovšem má k dispozici, Jenže hraboše nebo myš sežere beze zbytku a tak o tom, kolik jich ta liška s liščaty zlikvidovala, se při norování nic nedovíme. Ale zkus si někdy ty zbytky zvěře spočítat a i když jich v noře bude dost, stejně zpravidla dojdeš k závěru, že by to k výživě liščat nestačilo, zvlášť dnes, kdy je té zvěře podstatně míň. Tím samozřejmě nechci popírat fakt, že škody, které liška působí zejména v době odchovu mladých, mohou být opravdu značné.
tomáš rákosník reaguje 30.12.2013 17:15
my norujeme liščata když vidíme že u nory je to vyhrabaný a udupaní to všichni ale víte a vždy v noře sme našli zadní behy zajíce ne slepici březnačky proste všechno tak tady nepovídejte že se liška živí hlodavci
Josef Voborník reaguje 19.12.2013 21:11
Není to můj výmysl, skutečně nám to Ing. Mimra takhle říkal a právš kvůli tomu dynamitu si to budu pamatovat až do smrti. Rozhodně neměl na mysli poměry v Moravském krasu, ale spíš něco takového, s čím jsem se setkal u nás - nora ve skalní puklině v prostoru bývalého opuštěného lomu - a to jsou extrémní případy. Obecně platí to, co jsem napsal ve druhé větě svého příspěvku a v tom jsme my dva zajedno.
Václav Barnet reaguje 18.12.2013 20:36
Mám jezevčíka a norování mě baví je to zpestření pro psa.Na tuto práci byl vyšlechtěn.Ale myslím jsi že fotky z těchto akcí by se neměli prezentovat.
Josef Voborník reaguje 25.4.2013 21:14
To je samozřejmě pravda. Ale pokud vím, že v případě nutnosti nebudu mít možnost psovi pomoci, taková nora by pro mne měla být tabu. Aspoň tak nás to učil již před více než 40 lety Ing. Mimra a dodával ještě, že ideální řešení je takové nory zlikvidovat třeba i za pomoci dynamitu a vybudovat nory umělé.
Pavel Štěrba reaguje 25.4.2013 18:10
O psa můžete přijít v jakékoliv noře. A jestli se vám to už stalo, tak to mne mrzí. Ale netvrďte mi, že máte všechny nory v revíru takhle nebezpečné
Josef Voborník reaguje 25.4.2013 16:55
Pavle, to neznamená nic jiného, než že měl pes štěstí. Zatím... A o tom, že je nora pro psa nebezpečná, se dovíš jen tak, že v ní o psa přijdeš.
Pavel Štěrba reaguje 25.4.2013 12:17
Petře, ještě se nám nestalo, že by ze skály pes nevylezl sám. Naopak se tam pohybuje mnohem líp, než v polorozsypané písčité noře plné kořenů. Pana Bacinu nekomentuju
Ellhenický Petr reaguje 25.4.2013 08:10
Jak chceš ve skále pomoci svému psu? Pokud jsi rozumný, tak ho tam nepustíš. Ne že to nejde.
Ladislav Bacina reaguje 25.4.2013 07:46
Šmahem bych zakázal norování!Je to jen týrání psů!
Pavel Štěrba reaguje 25.4.2013 06:40
Že nejde norovat ve skále, to je jen výmluva. Norovat se dá všude. My máme taky skály a norujem tam úplně běžně.
Ivo Ondráček reaguje 18.4.2013 10:43
Já to myslel spíš obecně. Taky si vemte, že zrovna liška by mohla mít uplně stejné podmínky, jako všechna ostatní zvěř. Hodinu po/před východem slunce a co já vím: od 1.7. do 28.2., žádné norování, lov výhradně na osamělých, společných lovech...A ulovitelnost lišek by šla rázem do pryč. Nebo by spadla řekněme na třetinu. Jinak jsem se nikdy netajil tím, že bych prosadil rozšíření doby lovu pro krkavcovité, kunu, zavedení doby lovu u motáka pochopa atd...našlo by se jich dost.
Josef Strejc reaguje 17.4.2013 15:35
Zdravím, Patriku co chceš slyšet? Ivo řekl, že možnosti tlumení máme poměrně široké... Lovu-Pepa
Patrik Dvořák reaguje 17.4.2013 15:00
Možnosti tlumení máme naštěstí stále poměrně široké...Ivo co v tomto období lovíš za škodnou??? Josefe máte tam u vás prasata??
Ivo Ondráček reaguje 16.4.2013 23:16
Jako nejlepší tlumitel škodné se u nás před cca 4-5ti lety projevila prašivina. Potkat lišku se mi povedlo cca jednou za 50 čekaných, za rok jsem ulovil dvě a viděl jich 7. Celé celé sdružení jich na 1300ha ulovilo pět. Prašivina už teď u nás tolik není. Norování...v revíru je takový provoz, že lišky vyvádí u sousedů a větší liščata pak okamžitě stěhují do našich řepek. Takže norovat v podstatě není co. 2012 - povedlo se mi jich ulovit 11 a ledna do prosince lišku potkal cca 50x. Shrnuto podtrženo 2008 - 5 ulovených lišek. 2012 - 28/33 ulovených lišek. Těch 33 jsou i lišky, které se zřejmě trefily, ale ani pes je nedohledal. Když jsem před pár lety vyjel do revíru, viděl jsem tak akorát desítky kusů škodné. Když dnes vyjedu do revíru, potkám klidně 20-30 zajíců a mnohem méně škodné. Kdo říká, že lov škodné nemá na stavy drobné zásadní vliv, plete se. Možnosti tlumení máme naštěstí stále poměrně široké...
Josef Voborník reaguje 16.4.2013 14:10
Patriku - prakticky žádnou. Sem tam nějaký zajíc, které nelovíme už řadu let. Občas se objeví nějaké to hejnko koroptví, zimu přežije 1 - 2 párky. Bažanti nula. A co se týče norování, to u nás prakticky nejde provádět - samá skála.
Patrik Dvořák reaguje 15.4.2013 22:21
Josefe zdravím, můžu se zeptat kolik máte drobný???Děkuji
Josef Voborník reaguje 15.4.2013 10:01
Pokud chceme mít v revíru drobnou, je norování nezbytné ovšem jen tam, kde je možnost psovi pomoci, ve skalách to nejde. Po myslivecké stránce je daleko etičtější vynorovat liščata, než střelit mámu /i kdyby zrovna nesla zajíčka nebo srnče/ a nechat mladé pojít hlady - já na lišku v jarní době nestřílím, zrovna včera jedna dostala amnestii.
Ondřej Zahradník reaguje 14.4.2013 13:54
Ted sem se vrátil z norování 1 stará a 6 liščat a všechny živá ale sou to už pořádný kocouři,už byli rozlítaný po noře a natohle datum bych neřek že už budou tak velký třeba minulý roky když sme norovali na tohle datum tak sme dycky vynorovali černá liščata ale zato tyhle už byli pořádný a už dost rozkoukaný a to co sme viděli při norování to nebyla nora ale zvířecí hřbitov srnči a zajíci atd...
Zdeněk Zapletal reaguje 15.3.2013 11:40
Radek Vyhlídal:moc hezky napsané, lépe bych to nedal. Za mne,bez spekulací o zanedbaném zimním lovu, pokud na noru s lišťaty náhodou narazím, není co řešit, vždy se jim kouknu do tváře.
Radek Vyhlídal reaguje 15.3.2013 07:46
Souhlasím naprosto s L. Černým a s Pavlem Štěrbou. Pokud se s liškami "pohne" v zimě, je to znát celý rok. Ty "sousední" se Vám nenatahají do honitby hned. Mnoho MS, kde se liškám v zimě věnují, s nimi nemá problém a členové potvrdí, že jich pak během roku potkávají minimum. Jde i o motivaci ze strany MS. Spoléhat na pouhou aktivitu členů je bláhové. Lišky byly, jsou a budou. Část drobné jim padne za oběť. Než naříkat nad "ztrátami", je mnohem výhodnější pro zvěř něco udělat. Domluva s vlastníky je základem. Pouhé myslivecké hospodaření bez spolupráce s vlastníky - to je pouze hra na pronajatém hřišti, jehož povrch se hraním opotřebovává a zpravidla ztrácí na kvalitě.
karel zvářal reaguje 14.3.2013 20:39
Pokud by rádobyochranáři dosáhli zákazu norování liščat, bude to jejich pyrhovo vítězství. Pevně věřím, že se to nestane. Liška na jaře loví velmi intenzivně, a to nejen nicotné hraboše, ale shání pořádné porce. Kdysi jsem stál na kraji lesa a shora po louce běžel lišák. Bylo bezvětří, nevěděl o mně. Jak doběhl na mou úroveň, najednou mě navětřil, pohodil hlavou a strhnul to do lesa. V tu chvíli mu z mordy vypadl zajíček, dalších několik tvořilo viditelný věnec a běžel s nimi dál. Takže myslet si, že jsme lovili tři čtvrtě roku a teď si dáme šábes...Není důležité, kolik jste střelili, ale kolik jich tam zůstalo! To samé u černé. Jestliže tu loví ca 20% myslivců, tak lišky noruje ještě míň, a proto jich je stále dostatek pro udržování drobné na nízkých stavech. Takže jestli si hlúpý Jan myslí, že pomůže liškám a přírodě také - tak to druhé není zkrátka pravda. Lišče má větší spotřebu než dospělá liška, protože potřebuje energii na svůj růst. Takže dost na tom, že se neloví sojka, která také dobře pohne s hnízdečky pěvců- ovšem tu výrazně decimuje jestřáb. Jednou jsem na hnízdě s mladými bez samice našel od samce donesených pět sojek a hrdličku. Jenže liška kromě člověka nemá v naší krajině nepřítele, proto je jí tolik a proto také je nutné norovat, když se najde obsazená nora. Nechávat si to na srpen...to už je skoro zbytečné do honitby chodit.
Pavel Štěrba reaguje 14.3.2013 20:20
Tu fotku jsem viděl a taky jsem si říkal, že to může zveřejnit jen vůl, protože proti nám zase popudí jínýho vola jako je X-kurvínek a další podobný exoti. Norujte jak o život, ale když už se u toho potřebujete fotit, tak si ty fotky nechte doma. Zítra z vás taky může být mediální hvězda nějakýho bulváru. Veřejné mínění bude v tu chvíli určitě chápat smysl a nutnost norování
Pavel Štěrba reaguje 14.3.2013 19:51
Ja se lovu lišek věnuju celkem dost, za tuhle sezonu mam 11 dospělých, takže si norováním nic kompenzovat nemusím a ač nejsem majitel norníka, protože jsem "kraťasovej" tak se norování zučastňuju běžně. Ten kdo to odsuzuje, tak nemá vůbec potuchu o co jde. Liška loví nejvíc na jaře, když potřebuje uživit liščata a když jí o ta liščata připravíte, tak prostě ztratí potřebu lovit intenzivně. Pánové moralisti, byli jste se někdy podívat u vykopané nory kde byli liščata? To není žádná nora, ale hromadný hrob drobné zvěře. Odsuzujte si mne a Patrika a další ostatní, ale potom nebědujte, že v přírodě není zajíc nebo koroptev. Není totiž podstatné, kolik se uloví lišek, podstatné je, kolik toho uloví ty lišky. Jak napsal Karel 19.10 v 11:53 není to hrdinství, ale nutnost. A tak brzy už neni, lišky skolily už na začátku prosince. Čím to je, že se doba kaňkování natahuje? Že by silné přemnožení a velika koncentrace?
karel zvářal reaguje 13.3.2013 21:09
Lovit při kaňkování je záslužné, jenže liška potvora má běhy, a dobře zná své teritorium. Jednu střelíte, během týdne je tam natažená nová (resp. ze sousedství), zejména když se jedná o dobře zazvěřenou honitbu. Takže lov lišek celoročně není vůbec zbytečnost- zvláště při dnešních velmi utěšených stavech.
Patrik Dvořák reaguje 13.3.2013 13:21
Cvičí se tak jak je potřeba, to je snad jasnýne??? Jinak Petr podemnou to napsal dobře kolega co se norování věnuje...... Tady aspoň vidíte jak to je ve většině MS škodnou loví pár lidí a , pokud lovíte již dospělé lišky , taky fajn,ale nedivte se že v revíru nic nemáte a to není jen o liškách,že???
Ellhenický Petr reaguje 13.3.2013 12:23
Norování nezatracuji.Ti kteří chovají norníky, je nemají pro parádu. Dělají to leta. Ti, kteří norování šmahem zatracují se ve většině případů žádného norování nezúčastnili a soudí dle předkládaných fotek,které někdy nejsou zrovna k publikování.Minulý týden při VČS četl hospodář úlovky a uvedl i 64 lišek,převážně dospělých.Kolega, který se věnuje norování neměl zrovna v loňské roce noc času.
Josef Strejc reaguje 13.3.2013 09:35
Zdravím,Láďa má pravdu ať už při nácviku nebo zkouškách si dobrý norník málem vyláme zuby o mřížku a ve finále si stejně nekousne a pak za nějaké drobné se tajně honí možnost norování s kontaktem. Lovu-Pepa
Ladislav Bacina reaguje 13.3.2013 08:22
Mně norování nevadí a souhlasil bych sním.Ale má to jedno velké ALE!Nesouhlasím s metodikou výcviku norníků.Myslim si a jsem přesvědčen o tom že tento způsob výcviku je špatný a nedostačující.Dle mého názoru hraničí s týráním psa!Nebo už někdo z vás viděl vpřírodní noře ZÁKLOPKU??
Jiří Balcárek reaguje 12.3.2013 21:23
Také jsem proti norování. Kdo z Vás loví selata v pyžámku a zakopává je, protože je "přemnožená" černá ? Od března také lišky nelovím. Ulovím jich dost od prosince do konce února a pak od července liščata. Dost kolegů lišky lovit neumí a čekat, až mi přijde na 40m, ať ji můžu vzít brokem ( protože je levnější - i to je argumentace ) - to je o náhodě. Já mám odzkoušeno, že dobrá kombinace je trpělivost, čas a 223rem - do 200m není problém lovit. Norování se mi z principu příčí. Ale je to jen můj názor.
Lubomír Černý reaguje 12.3.2013 20:01
Pavle počítám s tím,proto lišku v březnu již nelovím.Měl jsem na to cca třičtvrtě roku.
Patrik Dvořák reaguje 12.3.2013 11:56
Lubomíre, prevence je , když se liška loví pořád, pokud v našem revíru za rok jsme lovili cca 4-6 lišek většinou v umělých norách(revír je bez přírodní nory), tak loni naseli řepku a od sousedů to došlo k nám, tak jsme jich ulovili na 20ks celkem.No a to loni říkali chlapi co jich bylo ,tak jsem zvědavej kolik jich bude letos, když to takto začíná. Jinak pro Radka , budeš se divit ani jednu,ale kdybych ti řekl co všechno ostatní divil by ses,jsem denně venku neboj ,ale je to o sklopcích, loni jsem dvě chytl.
Pavel Beran reaguje 11.3.2013 23:29
Lubomíre, to je sice pravda, ale začalo už v prosinci a když si vezmeš dobu po kterou je liška plná, tak už s nimi musíš teď počítat kdykoli pustíš psa do nory - toť praxe
Radek Vyhlídal reaguje 11.3.2013 22:43
Patrik Dvořák - pak si uvař liščí gulášek. Mimochodem, kolik jsi ulovil lišek od ledna do konce února ?
Lubomír Černý reaguje 11.3.2013 20:19
Jsem pro prevenci,proto raději ulovím fenu při kaňkování,abych to nemusel hasit norováním liščat.Prevence je prevence))).Popř.pozvat p.Donaťáka,ten Vám od nich pomůže.))))
karel zvářal reaguje 11.3.2013 19:47
Buďto loni, nebo to bude letos, ale určitě padne rekord republikový. Tolik lišek jsem dříve nezaznamenal, chodí doslova do humen. A co se týká "ohavného" norování, jsem jednoznačně za. Čím dřív, tím líp...prevence je účinnější, než hašení...
Patrik Dvořák reaguje 11.3.2013 19:36
Karle jakou zprávu, jinak na lišky čím dřív tím líp, dokud jsou slepá liška je s něma většinou v noře.Loni jsme měli rekord za posledních deset let 20 lišek a ted se to díky sousedům ochranářům podaří 100% překonat.
karel zvářal reaguje 11.3.2013 19:26
Patriku, vzhledem k tomu, že na sousedním vlákně byl uloven zatím jediný psík mývalovitý, neviděl bych to tak černě. Jsme patrně na vláknu Stydlíni a tajnůstkáři...nebo je to všechno jinak a hoši pro samé norování nemají na pc čas...Za druhé: je dosti brzy, vždyť teprve skončilo kaňkování, příští dva víkendy to ožije i severněji. Jen doufám, že ten borec bez papírů a bez psa nepsal tu zprávu...Pokud ne, popřejte dotyčnému za mne velké Lovu zdar!
Patrik Dvořák reaguje 11.3.2013 16:36
Tak to čumim, nkdo nic nemáte, že by byly taky už hájený???
Patrik Dvořák reaguje 10.3.2013 17:01
Zdravím , kolik jich máte??? U nás jeden člen, sice bez flinty,psa bez papírů,ale má 8+stará a 9+stará jedny byly v umělá noře.Je potřea do nich zavčas, nedovedu si ředstavit kolk škody by napáchaly na drobný, kdyby to ty dvě měky vykrmit.
karel zvářal reaguje 19.10.2012 11:53
Norování liščat není hrdinství, ale nutnost. Foto není o chlubení, nýbrž dokumetační snímek. Při tak vysokých stavech predátorů není jiné cesty. A kdo tvrdí, že si příroda poradí sama, tak to má načtené z teoretických dílek, nebo záměrně provokuje.
Jaroslav Sokol reaguje 19.10.2012 11:24
Jako zatím nelovec nemám zkušenosti ani s norováním ani s čekanou, ale nějak je mi proti srsti zabíjet slepý mláďata nebo rodiče od nesamostatnejch mladejch... Prostě na to nemám žaludek. Ale kdo to zvládne, ten to zvládne a tlumit se musí....
Roman Hlávka reaguje 18.10.2012 14:12
Je zajímavé, kolik lidí sem radostně vyvěsí fotografie norovaných liščat a po řadě negativních reakcí je opět stáhnou. To si neumí stát za tím, co a proč dělají?
Pavel Kaňok reaguje 16.8.2012 08:44
Chtěl jsem se zeptat, zda-li by mi někdo mohl poradit se stavbou cvičné nory. Mám jen pár obrázků, ale žádné technické parametry. Popřípadě nějaký nákres. Budu rád za každou radu. Děkuji.
Martin Myslín reaguje 21.6.2012 11:09
Pane Bačo, děkuji a myslím si totéž. Konečně můžeme se neshodovat ve všem možném, ale přírodu máme rádi oba a to je základ.
tomas baca reaguje 15.5.2012 16:11
omlouvám se za překlep v oslovení pane Myslín
tomas baca reaguje 15.5.2012 16:09
pane mslín ká myslím že pokud bychom se někdy ,někde potkali ned pulitrem piva či sklenkou vína jistě by jsme se na hodně věcích zhodly , jste jeden z těch rozumných ochráncu přírody a kéž by vás bylo víc
Martin Myslín reaguje 15.5.2012 14:09
Mae maxima culpa:). Jako tvor omylný jsem se pořádně sekl a z pohledu myslivosti je opravdu celá řádka honiteb, kde jse kormorán minimální problém a z hlediska výskytu by měl být vlastně chráněn:).
Radek Chadim reaguje 15.5.2012 13:31
Kormorán není celoplošný problém :-), protože jistě existuje nezanedbatelné procento honiteb s nevhodným životním prostředím pro tento druh a tudíš se tam ten druh nevyskytuje - to není případ ani lišky, ani divočáků, i když ti se také většinou loví na vyjímku :-). A je logická blbost (nic ve zlém) mít povoleno lov jelena, když nejbližší jelení oblast je 100 km daleko, tak to prostě nefunguje a je to dobře, protože to zákonně (v praxi samozřejmě ne :-)) eliminuje odlov jelenů tam, kam zatáhnou jednou za rok. Proto nevidím důvod, proč konkrétně v té naši honitbě mít vyjimku na lov kormorána, pač jsem ho doposud ani nezáhledl a nemám důvod se domnívat, že tento stav se v brzké době změní.
Martin Myslín reaguje 15.5.2012 12:00
Obávám se, že škody působené kormoránem jsou oproti liščím mnohanásobné a je to bohužel problém celoplošný a troufám si říci dokonce celoevropský - lov na výjimku prosím, ale plošně po celé ČR v rámci zimního období do doby než budou jejich stavy zredukovány tak, aby jej bylo možno zařadit mezi zvěř a myslivce to nezruinovalo. Zavlečené druhy souhlasím plně je to právní paskvil, kdy na jednu stranu říkáme, že je v krajině nechceme a na stranu druhou znemožňumeme jejich efektivní likvidaci. Ale toto je jak správně uvádí pan Chadim téma k etice lovu lišek norováním takže hážu brzdu
Radek Chadim reaguje 15.5.2012 11:41
I když je toto téma Norování liščat, tak k níže uvedenému. Kormorán je loven na vyjímku a je to v pořádku, protože to NENÍ tak CELOPLOŠNÝ PROBLÉM, jakým je přemnožená liška nebo divočáci, navíc škodí hlanvě na rybách a já ryby (jako myslivec) flintou nelovím, takže to nepovažuji za ústřední problém myslivosti (i když problém to je). Zavlečené druhy tedy mýval, psík, norek AMERICKÝ, nutrie by měl lovit snad každý myslivec, a né jen MS a MH - kdyby myslivci alespoň v tomto táhli za jeden konec lana a povedlo se tohle změnit, pro přírodu by to byl jistě přínos, a liškám by se změnšila konkurence, což by teoreticky :-) mohlo vést k její menší škodlivosti, o které já nejsem zcela přesvědčen.
Martin Myslín reaguje 15.5.2012 10:50
Aha, tady se zákonem nevím, respektive netuším zda je fretka ve vyhlášce jako zavlečený nežádoucí druh (v zákoně je takto specifikován jen mýval, psík, mink a nutrie). Pravděpodobně se však vejde do oprávnění usmrcování zvěře z farmových chovů. Ať tak nebo tak, já sám osobně se musím přiznat, že nepoznám "tchořovitou formu" od tchoře ani náhodou, a neumím si tak ani představit jak by je prakticky od sebe oddělovala v honitbě myslivecká stráž - navíc vzhledem k úbytku tchoře by byl takový lov diskutabilní i když na legálnost jeho lovu jsou patrně stále neshody a vyloučit by patrně nešla ani záměna s tchořem stepním, což by bylo ještě horší. Osobně se domnívám, že zdivočelá fretka je prostě tchoř (v další generaci navíc i zoologicky) a lovit se dá stejně jako tchoř, omezení na mysliveckou stráž či hospodáře tak nebude nijak striktní - když tak mne opravte. Problém s odlovem dravců by se lapáním asi vyřešit dal, nemám to prostudované, ale určitě je to pro mne přijatelnější než odstřel. S kormoránem souhlas. Pane Dvořáku, sice si dost dobře neumím představit jak v honitbě tlumíte ježky a ustojíte to před veřejností, ale hodně zdaru v legislativní úpravě, nicméně Váš přístup - k čemu je lidstu moták narozdíl od užitečné koroptve - je přesně ten důvod proč myslivost tahá v diskusích o přemnoženosti toho či onoho vždy za kratší konec provazu. Pro mne je moták stejně hodnotný jako koroptev a zrovna s jeho lovem (pouze pochop, pro pořádek) nemám problém, pouze mi vadí představa, že s povolením se bude každý dravec v ČR cítit nad polem jako bomabardér B-17 nad Brémami (abychom zůstali u níže oblíbených druhoválečných přirovnání). Rovněž nejsem přesvědčen, že za úbytky koroptví může jen predace a obávám se, že je to pouze jeden z mnoha faktorů, který myslivci vyhodnotili jako nejlépe řešitelný - zemědělce zkrátka střílet nelze. Máme tu zemědělství, celkové změny v krajině, dopravu, černou a predátory takže pochybuji, že by se při takovém složení někdy vrátila koroptev na úroveň 30. let.
Erika Doležalová reaguje 15.5.2012 10:26
Ještě jsem zapomněla - na nic se nevymlouvám a už vůbec ne na to, že máme dve umělé nory, ono kdybysme jich měli deset, stejně v nich bude akorát občas jezevec. Zamřížovat meliorace je sice zajímavý nápad, ale za á nevím, kdo by to zaplatil a za bé kdo by to odsouhlasil (ty kanály nejsou totiž naše). Nevymlouváme se, lišky lovíme a ne málo, jen se prostě u toho chováme trochu jinak než jak je vidno zde na videích a fotkách. Co se týče zdravých lišek, ano, nemáme u nás prašivinu ani jiné nemoci. A lišky lovím, nemusíte mít obavy. Jen je holt nelovím v době, kdy mají liščata, protože nemám ráda sirotky hynoucí hlady. Takže ze mě zase nedělejte nějakého panelákového ochranáře, který na lišku jen kouká jako na svatý obrázek. Jen prostě k VEŠKERÉ zvěři (ať žere trávu nebo maso) přistupuju s úctou, ne stylem "můžu si dělat co chci."
Erika Doležalová reaguje 15.5.2012 10:19
Pane Báča, já možná melu dokola jako flašinet a vy zase melete nesmysly, kdybyste četl pozorněji, jistě by jste si povšimnul toho, že NEJSEM odpůrce norování, je-li prováděno tak, jako každý jiný lov (např. šoulačka za jelenem, čekaná na srnce apod.) Tedy prováděno humánně a eticky. Ale pokud se někdo chová jako dement z ústavu, nechá psy ZBYTEČNE rvát polomrtvou lišku, huláká jak ožran ze čtvrté cenové "Vem tu ku*vu!" (podle vás "povzbuzování mladého psa" !? Svoje dítě byste takhle tady povzbuzoval?) ... Tak to sorry, ale to NEMÁ s lovem a už vůbec ne s myslivostí nic společného. A ohánět se tím, co dělali dědkové a pradědkové, to je už úplně mimo. Ti taky plynovali nory, trávili "škodnou" jedem, chytali ji do želez. S tím taky souhlasíte?
tomas baca reaguje 14.5.2012 19:18
níže napsáno je mé
Patrik Dvořák reaguje 14.5.2012 19:05
Martine Vy jste trochu vedle,ale to je fuk, co se predátorů týká, je potřeba tlumit vše co je přemnožený ať je to ježek, nebo káně, moták, je to jedno, není normální,aby v revíru bylo tři prdele motáků, kání, ježků kun apod a pár koroptví, jak je možný, že to ochranářům nevadí, že jim z přírody mizí původní druh a navíc užitečný. Proč motáka, kterej nemá pro lidi žádnej přínos bezhlavě chrání a o koroptev se nikdo nezajímá a i myslivci pomalu lámou hůl, jelikož proti predátorům to dle zákona nelze a co se týká zemědělců to je ještě horší.Odpoví mi tady nějakej ochranář???
Martin Myslín reaguje 14.5.2012 16:41
Asi jsem Vás nepochopil - níže jste psal o ochraně nepůvodních druhů šelem a dravců, což mne překvapilo těch původních je jinak chráněno více než dost. Někteří by i ten lov snesli, ale to by znamenalo vystavit např. dravé ptáky riziku záměn, což je na jinou diskusi. Z těch nepůvodních druhů bych souhlasil ihned s kormoránem, toho však při nejlepší vůli nemohu považovat za dravce - a proto jsem se také na ty druhy ptal. O tom, že tchoře (jeho zařazení k nepůvodním druhům ve Vašem příspěvku, přičítám stylistické a nikoliv faktické chybě), může lovit jen myslivecká stráž, přiznávám se bez mučení slyším zcela prvně. Tchoř je uváděn mezi zvěří, kterou lze obhospodařovat lovem - problém byl, že ve vyhlášce neměl stanovenou dobu lovu, což šlo vykládat různě. Nevím zda již došlo k nápravě, ale tak či tak je tchoř světlý ohrožený druh a stavy tchoře tmavého mají ( i dle mysliveckých periodik) celorepublikově klesající tendenci. O tom, že by ho měla lovit výlučně myslivecká stráž jako zavlečené druhy žvočichů (mýval, psík, norek) jsem však zatím neslyšel a těžko to navíc považovat za ochranu. Pokud se ochranáři stavěli proti vakcinaci lišek tam už mi prosím prozraďte kdy a o kterého blázna se jednalo - hazardovat s lidským zdravím je na pováženou a navíc netuším jak by mělo hájení souviset s odmítáním vakcinace - logiku v tom totiž hledám marně. Ohledně norování to máte těžké, člověk tam ani nemusí být stačí se podívat na na video umístěné sem duchaplným a obětavým myslivcem a hned ho to nutí k zamyšlení. Je jistě chvályhodné, že ti dobří muži jsou schopni vykonávat svůj koníček aniž by na něj vybírali od ostatních příspěvky, čehož si neobyčejně vážím, ale kdybych kupříkladu viděl video na kterém rybář kope do uloveného kusu nebo z něj rve kusy za živa jistě bych svou kritiku neomezil pouze na nevhodnost tohoto videa - a mohlo by se přitom jednat o nepůvodní Hlavatku či štiku ulovenou na pstruhovém revíru tj. ryby nežádoucí. To že si sám koupil prut a po dobu lovu nevykonával své zaměstnání bych si dovolil nepovažovat za polehčující okolnost.
tomas baca reaguje 14.5.2012 15:58
pane myslín jak už sem vám jednou odpovídal v diskuzy o šelmách vlk a medvěd nemají v naší přírodě již místo , rys ano ale v rozumné míře s možností redukce odstřelem ,orlu je víc než dost a krkavec je u nás hojně rozšířen né li přemnožen , ohledně chráněných nepuvodních druhu psíka , norka , mývala a tchoře muže dle zákona lovit jen myslivecký hospodář , přemnožené dravce u nás lovit nejde včetně narustajícího počtu zimujících kánat , kormorána lze lovit jen na vyjímku a to pár kusu , volavky a čápi jsou chráněni , bobr také a pusobí milionové škody tak to tady něco nefunguje ochránci nejsou ochotni přistoupit na jakýkoliv kompromis či řízený odstřel . ohledně vakcinace lišek proti vzteklině ochránci se zasazovali proti vakcinaci z duvodu samoudržování stavu lišky s tím že navrhovali u lišky dobu hájení . ohledněkozy bezoarové tu nechali vystřílet protože jim udajně spásala orchideje následně zjistily že spásání orchidejím svědčí a bez něj se špatně množí tak ted dotujeme soukromé zemědělce kteří na pálavské vrchy vodí kozu domácí , o jesenickém kamzíkovi se ani rozepisovat nebudu , napsal sem že si práce některých ochráncu přírody vážím ale někteří ,,ochránci ,, by patřily hnát z lesa svinským krokem . ohledně vašich táboru já bych taky řek že tu jsou tři jedeněm je líto ,,chudáčku,, liščátek , druzí a i myslivci plivou na norování jako takové aniž by u tohoto lovu někdy byly a viděli co tento lov obnáší a jakým je přínosem pro naši faunu , a třetí tábor jsme my myslivci co tuto práci se svými psy děláme bez jakýchkoliv připomínek a nároku a to za nemalých strát jak už časových tak bohužel někdy i na zdraví neb. dokonce i životě našich svěřencu o financích na vybavení takové party nadšencu se tu ani rozepisovat nebudu . a to že tu občas nějakej trouba dá blbou fotku či video není ukázkou nás všech .
Martin Myslín reaguje 14.5.2012 15:06
"a to jí nechtěli vyhubit, jen snížit její stavy" - vcelku odvážný názor pane Baca. Takže předpokládám - že vlka, rysa, medvěda, orla, krkavce a konečně i to divoké prase naši předkové také vyhubit nechtěli, jen chtěli snížit stavy a trochu se to vymklo nebo ty naopak vyhubit na rozdíl od lišky chtěli a mise se zdařila? Jaké nepůvodní druhy dravců a šelem jsou u nás chráněny jste mi neprozradil, proč se kvůli ochranářům zrušila vakcinace lišek jsem se nedozvěděl a konečně proč se liška psem trhat může zatímco srna tím neskutečně trpí také nevím. Naštěstí si však udělám jasno v tom co se dříve chtělo tlumit a co vlastně hubit. Měl jsem totiž vždy za to, že lišku se pouze vyhubit nepodařilo neb není vrcholovým predátorem a její vyhubení je tak obtížnější. Jinak z diskuse jsem nenabyl dojmu, že tu někdo hodlá ochraňovat lišky, pouze se tu objevují tři tábory, kdy jedni volají po humáním norování bez excesů, druhým nevadí a pouze odmítají jejich dokumentaci a třetí považují mordování lišky psem za chechotu majitele za hodnotný myslivecký zážitek.
tomas baca reaguje 14.5.2012 13:03
patriku ted si mi vzal myšlenku
tomas baca reaguje 14.5.2012 13:02
ohledně melioraci stačí u prvního kotle ,, skruže,,zadělat pokračování drenáže kary sítí, pak už se dál nedostane ani škodná ani pes a nora funguje jak má
Patrik Dvořák reaguje 14.5.2012 12:58
Co takhle domluvit zamřížování, pokud se tam nedá norovat, myslím, že to nemůže být problém.
tomas baca reaguje 14.5.2012 12:58
eriko melete tu pořád dokola jako flašinet ,,akorát ten zpívá veselou písničku ,, tady je diskuze o norování liščat vy tu stále melete o prasatech viz. vaše slova PROČ si stejný přístup nezaslouží ta nenáviděná liška?!?! Protože za rok sebere nějakou tu drobnou? Prase toho zvládne zničit mnohem víc. dle mého liška nesebere NĚJAKOU TU DROBNOU jak vy říkáte ale sebere vše živé at už v lese tak i v dědině aby uživila početnou rodinu , no je na nás myslivcích abychom zredukovali co největší počet takovýchto rodinek a at se budeme snažit sebevíc lišky budou a to i díky združením kterése vymlouvají bud na to že nemají drobnou nebo že mají kanály a dvě umělý nory , chlubíte se tu jak máte zdravé lišky pokud jste jako myslivec vyděla zdravou lišku zdravá by odeít neměla a když já sliším vykládat myslivce že objevil v revíru obsazenou noru s liščaty a že se na ně chodil koukat , ale že už bohužel sou liščata venku tak by měl vrátit lovecký lístek , naši dědové liškupronásledovali kde mohli a to ji nechtěli vyhubit ale snížit její stavy , já se dle toho také řídím a je zajímavé že združení kam jezdíme norovat si vždy stěžují na sousedy kteří škodnou netlumí , asi proto že jak vy říkáte je krásná . na každém norování kterého jsem se učastnil jsme se zvěří nakládali s uctou a dodržovali myslivecké tradice , pokud se někdy cvičil mladý pes je potřeba ho povzbudit k dobrému výkonu a využít každé příležitosti k tréninku a chtěl bych vědět čemu říkáte slušné stavy zajícu
Erika Doležalová reaguje 14.5.2012 10:25
Patriku, máte nějaký tip jak se zbavit meliorací - kromě zasypání, zabetonování apod.? Protože o tom to je, může být umělých nor třistapadesát, ale liška bude stejně radši v kanále - alespoň u nás. Není totiž ani v těch přírodních, takže jejich likvidace a následné vybudování umělých by stejně efekt nemělo - ty lišky prostě budou radši v kanálech. Do nor u nás leze akorát jezevec. Radku, ta honitba, kterou by jsi chtěl ukázat, je třeba ta naše, teda napůl - lišek je víc, než jak se uvádí v tabulkách (no comment), ale jsou zdravé. Nemáme prašivinu, vzteklinu, nic takového. A i přes vyšší počty než 1 liška/500 ha (nebo kolik, každý to říká jinak) máme dost slušné stavy zajíců. Ale je to tím, že třeba nemáme prasata.. Ale to je diskuze donekonečna, kdo chce, ať svádí na lišku i třeba to, že je drahej chleba. Norujte, ale norujte s citem, i liška si zaslouží úctu, stejně jako životní jelen nebo dvoumetrákový kňour. A když už se někdo neovládne a musí se chovat při norování jako hovado, necpěte to na web. Užívejte si to doma u TV nebo PC, ale na veřejnost to nepatří.
Patrik Dvořák reaguje 13.5.2012 23:38
ztráta,že
Patrik Dvořák reaguje 13.5.2012 23:37
Eriko nevím kolik máte ha,ale jestli máte dvě umělý nory, to je jako byste neměli žádný. No a pokud máte ještě meliorace a přírodní nory , tak v těch dvouch norách toho moc nepotkáte, no a jestli je to tak, je úplně zbytečný psát něco o lovu v umělých norách, je to stráta času. Mějte se fajn, liškám zdar
Radek Chadim reaguje 13.5.2012 22:18
Pane Jaroslave :-), v mém prvním příspěvku v tomto vláknu z 13.5.2012 11:31 jsem napsal "pak nevidím důvod reptat nad SLUŠNOU (a v tom je ten problém některých videí, protože mnohá jsou spíše neslušná) prezentací i tohoto lovu". Pozitiva a negativa onoho přirovnání již nebudu rozebírat, prostě jsme se nepochopili, to se stáva :-).
Radek Chadim reaguje 13.5.2012 22:12
Poslední já.
Erika Doležalová reaguje 13.5.2012 19:39
Patriku, nějak si asi nerozumíme. Jestliže píšu, že máme umělé nory a přírodní nory a lišky v nich nejsou, proč si myslíte, že vybudování většího počtu umělých nor by se do nich najednou nastěhovali? Meliorace jsou pro ně výhodnější (lepší kryt, lepší možnost úniku před nebezpečím apod.) A prosím, pohovořte mi trochu o tom "dodržování pravidel lovu u nor", to by mě opravdu zajímalo :-)
Erika Doležalová reaguje 13.5.2012 19:38
Radku, pleteš si pojmy a dojmy. Jak už napsal Jaroslav, nejde ani tak o norování, jako o způsob provedení (opravdu si myslíš, že "pro záchranu drobné zvěře" je nutné nechat psa pět minut mordovat lišku, natáčet to na video a na psa hulákat "Vem tu kurvu!" namísto rychlého a humánějšího ukončení "lovu"?!?!?!) Že by snímky nebo videa nemohly "ohrozit" norování ? Stačí se podívat, proč bylo zakázáno kontaktní norování na výcvik a zkoušky. Není tedy nemožné, že by mohlo být norování zakázáno i jako lov. Ale o tom netřeba diskutovat, protože o to tady nejde. Jde prostě o přístup daných lidí, myslivců, lovců, střelců.. Nazývejme je jakkoli chceme. Když půjdeš lovit srnce, budeš se snažit střílet na odpovídající vzdálenost, pečlivě mířit, dát takovou ránu, aby zvěř netrpěla. Následně se ulovenému kusu dostane pocty v podobě posledního hryzu, atd. atd. atd. PROČ si stejný přístup nezaslouží ta nenáviděná liška?!?! Protože za rok sebere nějakou tu drobnou? Prase toho zvládne zničit mnohem víc. Slyšel jsi někdy prasata v řepce - však jich máte v revíru požehnaně - rvát malé srnče? Opravdu hnusné. A přesto se k lovu onoho prasete přistupuje obdobně jako při lovu toho srnce a i jemu se dostane patřičné pocty. A liška? To je "jen" škodná, ta si zaslouží akorát zabít? A k tvé poznámce o vesnicích - já na vsi žiju přes čtyři roky, lidé tu taky chovají zvířectvo, ale že by měli k liškám nějakou nenávist a nějak je pronásledovali? To tedy vůbec. Jednak mají svoje chovy zabezpečené, druhak většinou mají na dvoře psa a v neposlední řadě liška se jen tak z plezíru do vsi neodváží, to už by musela být joo hladová nebo nemocná. Bydlí-li někdo na samotě na u lesa, pak je to jiná, ale pořád má možnost si svoje slepice nebo jinou drobotu ochránit jinak než příp. železy nebo jedem na lišky..
Radek Chadim reaguje 13.5.2012 18:53
Pane Schindler, ony záběry v těch dokumentech jsou podle mého názoru ukazovány, aby působily pozitivně, aby se lidstvo poučilo a už se to nikdy v budoucno neopakovalo, a nikoliv proto, aby se opět rozdmíchala rasová či národnostní nenávist vůči Němcům, kteří to páchali. Proto daný příměr je na místě, akorát já v daných věcech opět hledám pozitiva - prezentace myslivosti jako činnosti s nějakým chovným cílem - efektivním snižováním stavů přemnožené zvěře a udržováním dobré zdravotní kondice zvěře (to k té nedávné diskuzi u vynorované prašivé lišky s liščaty) - a vy negativa - že ty drastické, ale slušné, záběry někdo zneužije k zákazu norování. Ale proč by to nemohlo být zneužito pozitivně, jak tvrdím já? :-)
Patrik Dvořák reaguje 13.5.2012 14:46
Kolego Jaroslave nevím, co bylo či nebylo řešeno stokrát a myslím, že o to ani nejde.Pan Chadim to napsal dobře, co se týká mě, nevěřím, že zakážou norovat a kdyby ,jo je to jen další přiblblej zákon, kterej nic nevyřeší, ba naopak.Co se týká prezentací některých videí a fotek, taky bych to sem asi nedával,na druhou starnu jsou to fotky z lovectví a pokud je někdo na větvi z toho, že někdo něco ulovil , at čumí na telku. Je fakt, že dnešní společnost je jaksi přecitlivělá a mnozí by nic nezabili,ale guláš to by žrali, tomu mimochodem taky nerozumím a že jsem se stím setkal x krát.Jo a Jaroslave pořádně si přečtěte co jsem psal, jde jen o to , že v umělejch norách je norování pro psa bezpečnější a pro lišku do věčných lovišt rychlejší.Tak asi tak .
Radek Chadim reaguje 13.5.2012 11:31
Otázkou zůstává, jestli NEprezentací norování něčemu pomůžeme. Když se dívám někdy na záběry z dokumentárních filmů z koncentračních táborů druhé světové války, tak si taky často říkám, proč některé opravdu drastické záběry ukazují a jestli je to etické - ukazují je patrně proto, aby i mladá generace a laická veřejnost věděla, co se tehdy dělo a proč je nutné dnes "za každou cenu bránit celosvětový mír" a etická stránka věci prostředků této propagandy je až na druhém místě. Z tohoto hlediska dokumentaristy obecně neobviňuji, že jsou to krvelačné šelmy dýchtící zobrazovat ony drastické záběry a vyžívající se v prezentaci určité formy násilí. Prezentace výsledků norování, i když jsou méně drastické, protože se nejedná o lidi, zase ukazují, že norování je potřebné z hlediska udržení rovnováhy v přírodě, kterou člověk dříve narušil a soustavně narušuje. Při diskuzi o myslivosti a norování jsem se já osobně ještě nesetkal s "negativními" názory laické veřejnosti (kromě zemědělců, kteří tvrdí, že nic nelovím a jen to všechno natáčím a fotím, ti mně teda nadávají dost negativně, ale jejich tvrzení je samosebou totální blbost :-)). Bydlím na vesnici a vesničané jako chovatelé zvířectva mají na škodnou mnohem vyhrazenější názor a drastičtější postupy při jejim tlumení, než my myslivci, to mi věřte. A když se bavím s "městskými přáteli", tak jim dokážu vysvětlit přemnožení lišek a odůvodnit norování jako účinný způsob regulace počtu na co nejnižší stav. Norování nevyhledávám, ale vidím jako nutnost stavy regulovat všemi zákonými způsoby, stejně jako u černé zvěře, a pak nevidím důvod reptat nad SLUŠNOU (a v tom je ten problém některých videí, protože mnohá jsou spíše neslušná) prezentací i tohoto lovu, i když já bych výsledky případně průběh norování na internet asi nikdy nedal, protože to není prezentace dle mého gusta, ale ostatním to nemám za zlé. Na závěr bych dodal, že nějaké akce na zákaz norování nevzejdou z těchto fotek zde, ale z bezmyšlenkovitého přesvědčení zarytých odpůrců norování o týrání zvířat, kteří ani náhodou nejsou ochotni připustit širší souvislosti a dopady na přírodu a život v ní při přemnožení predátorů. Lov je vždycky zabíjení, a zabíjení v jakékoliv podobě je vždycky drasťák a nějakou dobu bude, na tom se ještě dlouho dobu nic nezmění, norování je o to drastičtější, že člověk s tou zvěří přichází do osobního nebo velice blízkého kontaktu a hranice etického a neetického jak lovu, tak prezentace je velice blízko sebe a každý ji má prostě jinde.
Patrik Dvořák reaguje 11.5.2012 12:11
Eriko pokud byste měli dosttek umělých nor a dodržovali jste pár pravydel lovu u nich , určitě se dostaví lepší úspěchy, jak jsem psal dříve, pokud by nory měli všichni a dělalo se to poctivě nebyl by problém z norováním a ani s přemnoženejma liškama. Obecně vzato liška není problém aspon ne u nás, u nás je problém to osttní,motáci ,kánata, ježci, kočky apod.
Erika Doležalová reaguje 11.5.2012 09:12
Patriku, neřekla jsem (resp. nenapsala) že u nás lišky nejsou, ale že nejsou v norách! Jinak máme lišek poměrně slušné stavy, za rok jich ulovíme okolo 20-25, a to včetně odrostlých liščat u lánů řepky. S tou "likvidací všeho kde se nedá norovat bezpečně" to asi nepůjde, přírodní nory známe, takže je za nebezpečné nepovažujeme no a kanály, které neznáme, tam psy samozřejmě nepouštíme. Osobně psa pouštím do nory jen tehdy, když vím, že tam opravdu něco je (nebo je pravděpodobnost velmi vysoká), ale co se týče kanálů, ty vynechávám právě v této době, aby tam nebyla liška od mladých. Nejsem zarytým odpůrcem norování, ale upřednostňuji rychlou a "čistou" práci, tedy vyhnání dospělé lišky a její ulovení, žádné dolování nebo výkopové práce na ploše velké jak obývák či garáž.
Patrik Dvořák reaguje 10.5.2012 22:48
Eriko udělejte na 100ha 1noru a zlikvidujte vše kde se nedá norovat bezpečně a je to, to že nejsou u vás lišky v revíru to je to o čem mluvím, kdyby to dělali všici je klid.Tady taky lišky nenorujeme, a 5-6 jich střelíme v umělejch od listopadu do března.Co se týká jezevců , nevím v čem je problém.
Erika Doležalová reaguje 10.5.2012 19:52
Patriku, o umělých norách to taky vždycky není, my máme třeba v revíru dvě a od roku 2008 do dnes uloveného jednoho - opakuji JEDNOHO! - jezevce. Dále máme i ty přírodní nory, které se obchází (bez psa, bez zbytečného zavětřování atd..) a jsou více méně prázdné, resp. jsou v nich jezevci. U nás jsou lišky spíše v melioracích, kde se sice dá norovat taky, ale některé kanály jsou hodně dlouhé, skruže otevřené (takže nemáte-li počet střelců = počet skruží, liška uteče, protože bez problémů vyskočí skruží ven) a když je v kanále jezevec, je to problém, protože nemáte psovi jak pomoci. Není zásadní, aby se "problému" - jak to nazýváte - věnovala zodpovědně většina MS, pro začátek by stačilo, aby se zodpovědně a hlavně ETICKY chovali ti, kteří norování provozují. Jinak souhlasím s první větou a rozhodně nehážu všechny aktéry norování do jednoho pytle.
Patrik Dvořák reaguje 10.5.2012 18:21
Máte všici prabdu v tom, že pokud se noruje musí to být co nejrychlejší,ale tak jak to tady sleduji mě pomalu napadá, že se všici co norují hází do jednoho pytle a to je špatně.Kdyby všici měli na předepsaný počet ha určitý počet nor, kdyby postupně likvidovali , nebo zavětrovaly přírodní nory, kdyby se tomuto problému zodpovědně věnovala většina MS , tak by to taky vypadalo jinak, jenže to je jen kdyby.Mi máme umělý nory hlavně proto, že se tam netrápí náš pes a koneckonců i liška.
Jiří Wenzl reaguje 10.5.2012 13:59
Ke svému poslednímu příspěvku, resp. citaci odpůrce "norování počesku" ještě poznamenávám, že stojí za povšimnutí s jakou gramatickou a stylistickou precizí, při absenci vulgarit, navzdory silnému emočnímu pohnutí autora, je ona kritika napsána. Nejsem si jist, jestli by oponentní příspěvek některého z kolegů, milovníka norovnání ( např. zmiňovaného kolegy Vytiska) měl obdobnou úroveň. A na tom nejvíce záleží v zápase o bytí či nebytí (nikoli bití či nebití - to je upozornění pro některé příliš horlivé kolegy) této metody tlumení lišek.
Lubomír Černý reaguje 10.5.2012 07:41
Můj příspěvek.
Erika Doležalová reaguje 10.5.2012 06:52
A to je přesně ono - můžeme lidem vysvětlit norování jako takové, může se nám podařit vysvětlit jeho "nutnost" (?), ale chtěla bych vidět toho z vás/nás, kdo by dokázal vysvětlit a obhájit, že je nutné být při tomto způsobu lovu krutý, mnohdy zbytečně, že je nezbytně nutné nechat zvíře (zvěř) trpět, přestože je možné jeho život a tím trápení ukončit, že je nutné na polomrtvou lišku šlapat, že je nutné pobízet psy slovy "Vem tu ku*vu!", že je nutné natáčet dlouhé minuty trýznění a že je nutné takové "akce" ukázat ostatním. Kdo to dokáže?
Jiří Wenzl reaguje 10.5.2012 01:57
Kdo se domnívá, že odkaz kolegině Doležalové je zbytečné otevírat, měl by se alespoň zamyslet nad úvodními slovy administrátora tamějšího serveru v diskusi na téma "Norování počesku", které charakterizují pohled laické veřejnosti nejen směrem k norování, ale i výkonu práva myslivosti všeobecně. Cituji ze serveru Liščí nora: - "Procházel jsem disk v počítači a vyhrabal nějaké starší fotografie zachycující vskutku „šetrné“ zacházení s liškami při výcviku psů v umělé noře. O norování se chystám napsat obsáhlý článek, stejně jako jsem tak učinil na téma kožešinových farem. Ať si říká kdo chce co chce, ať je legislativa jakákoliv – nikdo mi nevymluví, že je to zbytečné a pro lišky příliš kruté. Ostatně z fotografií je vidět, co lišky všechno musejí strpět. Je mi z toho smutno.Zákony sice stanovují, jak by měl výcvik v noře probíhat, ale evidentně se to dodržuje jen málokdy, asi spíše jen na oficiálních zkouškách. Je mi těch lišek líto, protože je to pro ně značná stresová zátěž. Už takhle mají strach z lidí, natož pak ze psů, kteří je honí uvnitř nory. Z toho musí být doslova k smrti vyděšené. A když se nepraktikuje ani zákonem dané bezkontaktní norování, jak mají naši nimrodi v mnoha případech stále ve zvyku, je pro tu lišku časem smrt nevyhnutelná.Mimochodem, zapoměl jsem dodat, že kdyby někdo měl podobné fotografie – ať už z výcviku nebo z norování – dejte mi prosím vědět. Potřeboval bych pro ten článek mít na výběr z více fotek.Narazil jsem na nějaký český myslivecký videoportál a tam moje videa s Vixey vedle takových videí, které zachycují lov lišek na všechny možné způsoby, s rozesmátými lovci v pozadí a podobně. Jdu zvracet… Je tam pár videí z norování, která jsou fakt strašná. Normálně to nevyhledávám, ale narazil jsem na to náhodou a nedalo mi to, takže jsem se podíval. A teď samozřejmě lituji… Na druhou stranu mě to jen více utvrdilo v tom, že tohle je zkrátka špatné… Nechci nikoho nutit, aby se na to díval. Ale jestli na to máte žaludek, zkuste to, protože je to dokonalý příklad toho, co se běžně v našich lesích děje. Pokud jste se dosud myslivců zastávali, po tomhle asi dost pravděpodobně změníte názor. Je to názorná ukázka toho, čeho všeho je člověk schopen, aby dosáhl svého cíle. Video 1 http://www.youtube.com/watch?… Já tohle prostě nechápu. Tohle přece není a ani nemůže být normální. To jim nestačí, že lišky střílejí prakticky na potkání? To je musejí ještě takhle vykopávat z nor – z míst, které lišky jinak považují za jediné bezpečné místo? Nejenže je to vysoce nemorální, ale především to už hraničí s týráním. Vůbec si neumím představit, jaká muka musí taková liška před smrtí zažít, když se jí vlastní domov stane pastí. Než to celé skončí, utrpí během toho značná zranění. To se ostatně ale týká i samotných psů! Okamžitě bych tyhle krvavý praktiky zakázal! Štvát takhle proti sobě zvířata je prakticky úplně to stejné, jako třeba psí zápasy, které jsou samozřejmě pro přílišnou krutost ve většině zemích zakázány. Tak proč ne tohle? Upozorňuji slabší povahy, že následující video je ještě mnohem horší. Chudák liška je zde totiž stále naživu, když ji pes vytahuje umordovanou z nory. A do toho ty blbý kecy okolo – to je fakt vrchol a hodně to svědčí o duševním stavu přítomných. Hlavně že mají obavy, aby je „nehryzla“ – proboha, tak proč se dobývají někam, kde nemají co dělat? To nemohou nechat lišky alespoň v norách na pokoji? Je to otřesné… Pak jí ještě šlápne na krk, aby ji hezky přidusil, a nakonec ji polomrtvou předhodí psům. Přitom se ještě chudák liška snaží utéct do bezpečí, ale marně. Bez šance se musí bránit přesile tří psů, kteří ji doslova zaživa mordují a trhají, až nakonec v bolestech ječí… Za tohle bych lidi normálně zavíral do vězení, protože to zkrátka týrání je, a to týrání toho největšího kalibru! Opravdu se divím, že je něco takového v civilizovaných zemích vůbec možné… Video 2 http://www.youtube.com/watch? Tady je prostě krásně vidět, co jsou myslivci doopravdy zač a jací jsou to skutečně „milovníci“ zvěře, jak o sobě s oblibou často píší. Fakt úžasní! Co si vůbec takový člověk může jen o sobě myslet, když je schopen se něčeho podobného dopustit? Je to vzorový příklad toho, jak je ve skutečnosti celá myslivost zvrácená a plná chorobomyslných pitomců, co se v těhle ohavnostech přímo vyžívají. Ten blb, co to natočil a vyvěsil na net jako nějakou loveckou trofej, má obrovské štěstí, že u videa nemá povolené komentáře… Jinak bych mu tam vážně napsal něco opravdu hodně sprostého! Věřte, že se mi tu o tom nepíše vůbec snadno a skoro tu při pohledu na tu nebohou lišku brečím. Je mi z toho všeho hrozně špatně… Kde se jen bere v lidech taková bezbřehá nenávist a krutost? A proč? Je mi to vážně tak líto, že se tohle děje – že tomu nejde nijak účinně zabránit. Když si představím, jaká hovada žijí mezí námi, fakt se stydím za to, že jsem člověk. Těm, co mají tyhle hrůzy na svědomí, bych vážně strašně přál, aby si jednou prošli tím samým. Aby poznali, jaké to je. To se sice asi nikdy nestane, ale zasloužili by si to víc než kdo jiný! :-( Ach jo. Tak se zdá, že mám den nadobro zkažený… Na druhou stranu mě to ale více povzbudilo v tom, abych článek o norování pořádně rozepsal a zpracoval. Nejhorší totiž je, že se tohle děje zcela běžně a zákony to ještě podporují. Přitom si většina laické veřejnosti často norování neumí vůbec představit, natož si udělat obrázek o tom, co to pro zvířata obnáší za utrpení, a proto jim to pak ani tolik nevadí. To se zkrátka musí změnit! Každý rozumně myslící člověk se srdcem na správném místě přece musí uznat, že tohle normální rozhodně není. Třeba se potom zvedne tlak veřejnosti natolik, aby byly tyhle šílenosti zakázány jednou provždy. Tolik bych si to přál, i když se toho asi nikdy nedožiji... - konec citátu. Občas je dobré podívat se do zrcadla...
Martin Myslín reaguje 9.5.2012 21:13
Já Vám nevím,. Plynujte, travte, nechte trhat psem a radujte se z toho, ubíjejte (schválně to velmi přeháním), jen to nedávejte na web? To beru jen jako začátek, jinak když to není k zveřejnění tak by to nemělo být snad vůbec? Na zabíjení není obecně pěkný pohled, ale lov je obhajitelná a pro dnešní přírodu prospěšná činnost jakkoliv to někomu může připadat kruté, také nemyslím, že by to byl problém veřejnosti vysvětlit a to i třeba přes tísíce ochranářských záběrů nepovedených ran. To se prostě občas stává a není to úmysl, narozdíl od psa trhajícího polomrtvého jezevce za hlasitého komentáře majitele, který ho mohl třikrát vytáhnout a usmrtit. Nemohu při té příležitosti nevzpomenout na každoroční smutné lamentace myslivců nad krutou smrtí zvěře stržené psem - obvykle je to o tom jak zvěř trpí a páníčkové si neuvědomují čeho je pes schopen atd. atd. Jsou toho stále plné noviny, ale tady to vypadá, že je zvěř a zvěř, u té druhé je trhání psem zřejmě smrt vcelku pohodová a není třeba jí nijak zkrátit, naopak hodí se i pogratulovat jak vidno na diskusi (jezevec je přeci to nejhorší v honitbě). U srnčí je to naopak nechutná tragédie, kdy zvěř neskutečně trpěla. Do doby než pro Vás bude zvěř jen jedna se terč pro kritiku najde vždy snadno. Samozřejmě se to týká jen někoho a nikoliv myslivců jako celku.
Erika Doležalová reaguje 9.5.2012 10:57
Naprosto souhlasím s panem Schindlerem. Ať si každý loví, jak mu jeho svědomí dovolí, ale PROČ to prezentovat na veřejnosti? A ti, kdož si myslí, že ostatní lidi (nemyslivce, laiky..) to nezajímá, tak tady je malá diskuze na téma Norování - http://liscinora.blueforum.cz/18735/tema/29763/ mj. se zde objevují i odkazy na videa z norování (mj. je tam i video kolegy Vytiska) dále odkaz na diskuzi pod jedním zde uveřejněným videem, myslivci jsou označování za bezcitné zrůdy apod. Ano, můežete argumentovat tím, že oni lidé tomu nerozumí apod., ale těžko pak vysvětlovat veřejnosti, že myslivec je tvor přírodě prospěšný a o zvěř pečující, máme-li "za zády" podobné fotky a videa.. Norujte, tlumte škodnou, ale nechte si foto a video dokumentaci ve svém archivu, příp. ji sdílejte s přáteli soukromně, nikoli na veřejně přístupném webu!!!
Jiří Wenzl reaguje 8.5.2012 12:12
Pane Chuchvalče, jako myslivec (nikoli odpůrce norování)si mylím, že bychom si tyto záležitosti měli vyřešit mezi sebou. Naší myslivosti (a zejména norování) rozhodně neprospěje, když zde budeme zveřejňovat podobná drastická videa (a fotky), ať jsou od nás, či ze zahraníčí, a diskutovat pod nimi o technikáliích (např. chválit práci psa), a nikoli etickou stránku věci. Nutno si uvědomit, že zveřejnění podobných záběry "pomohlo" dosáhnout zrušení kontaktního norování - a nic nepomohla argumentace myslivců, že takový výcvik psů je úspěšnou práci v terénu důležitý.
Stanislav CHuchvalec reaguje 8.5.2012 11:42
Zřejmě každý myslíme úplně jiné video.Jelikož jsem před tím napsal že i tato diskuze ne ni dobrá k propagaci,tak mě omluvte a koho to baví tak se může nadále dohadovat.Zřejmě ku prospěchu kynologie a myslivosti.
Stanislav CHuchvalec reaguje 8.5.2012 07:51
Jediná chyba na zmiňovaném videu je že autor tam nezmínil ,že je zahraničního původu a že tento způsob výcviku psů je u nás zakázaný .Ale tím o to horší je že se kolem to ho rozvinula taková horlivá diskuze.Je zřejmé že právě tak zvaná odborná část by měla toto vědět a nereagovat jako smyslu zbavení a tím vytvářet dojem že to je točené u nás.Tím to náhodného laika zbytečně na to upoutávat.I tato diskuze je také v tomto smyslu zbytečná za se pouze na toto téma upozorňuje.
Jiří Wenzl reaguje 8.5.2012 00:35
Petře, já na to video mám holt jiný názor - vždyť je tam porušován zákon o týraní zvířat. Ale o tom si přece můžeme promluvit osobně.
Stanislav CHuchvalec reaguje 7.5.2012 23:34
Kdyby k tomu nebyli neustálé komentáře,tak si toho laická veřejnost ani nevšimne.Spíše si vši mnou jaký mají ti myslivci mezi sebou divné v stahy.
Petr Bábík reaguje 7.5.2012 20:56
Pane Wenzl já se vám divím že ste takový zarputilec měl ste sám možnost liščata si eticky odlovit a akortá se stalo to že je tedkaj chytáme u nás za hranicema a stejně i kdyby se vám podařilo jedno střelit fena jich hned přestěhuje. A na fotkách kolegy Výtiska nevidím skoro nic závadného zvášť na té první, a vaše pojmenování bych bral spíš jako urážku!!! Co já bych dal za takovou partu norařů. S kolegou s kterým chodím norovat si vždycky po lovu kdy je pes ošetřen sendem a diskutujem probíráme plánujeme a máme to už jako tradici a udržování mysliveckých vztahů a věřím že smíněná parta je na tom stejně neli líp. A k tomu že nás prasata za chvilku sežerou bych jen dodal že většina těchto psů je specialisty na černou a jsou i tak využívaní na naháňkách na kterých si v pohodlí štontů střílíte !
Jiří Wenzl reaguje 7.5.2012 11:35
Pane Baco, uvědomte si, že pokud nebude při norování dodržován etický kodex myslivosti (chování myslivce), tak může záležitost vyústit v zákaz norování. Možná tentokrát nemáte Vy (a vaši kamarádi) ani tucha, jak je veřejnost na takové záběry citlivá. Věřte mi, že k iniciaci poslaneckého návrhu na zákaz norování by postačilo toto jediné video, bylo-li by odpůrci myslivosti promítnuto ve sněmovně. Cožpak vaši kamarádi při norování nepoužívají kleště na jezevce, aby mohli to polomrtvé zvíře u vsuku vytáhnout, a ukončit její trápení? Na tom videu to vypadá, že se jeho autor v tom trápení nebohého vyžívá, a je mu lhostejný i osud vlastního psa. Obávám se, že pro by měl podstoupit vyšetření na falogramu, při kterém by mu promítáno vlastní video, aby se zjistilo, jestli jeho vzrušení je pouze rázu loveckého. Co se týče mých komentářů k Vámi kritizovaným (údajně zcizeným) fotkám, mé komentáře je třeba brát jako humornou nadsázku. Tedy pokud máte krom zálibě v norování i smysl pro humor.
Stanislav CHuchvalec reaguje 7.5.2012 07:48
Plně souhlasím s panem Ellhenickým ,ti to lidé pouze neustále napadají a poučují druhé.Jestli to takhle půjde dál tak sem za chvíli nikdo nedá žádnou fotku ani video.
tomas baca reaguje 7.5.2012 07:05
ano zdejší prezentace z norování je bohužel v některých případech špatná , ale nic to nemění na tom že práce nás a našich psu je a bude potřeba . ohledně fotek ,,jen se mi nelíbily vaše komentáře typu ,, jen mohu sedělit, že nastoupená jednotka tam - patrně po konzumaci šnapsu - vyzařuje skvělou náladou) ,, pokud jste se tohoto lovu neučastnil a nevíte kdo co a jak tak se nevyjadřujte o těchto mých kamarádech hanlivě DÍKY
Jiří Wenzl reaguje 7.5.2012 00:52
Pane Baco, co se týče fotek, tak ty jsou z veřejného zdroje, bez uvedení osobních dat, jsou jen ilustrační. Nevím, že by někdo někdy žádal o svolení autora jakékoli fotky zvěřejněné na internetu. Pokud vím, tak fotky tady nepodléhají autorským právům. Pokud jste na fotkách poznal Vám známé tváře, tak byste se k nim v zájmu jejich anonymity raději neměl hlásit. Co se týče mého, údajně zcestného, názoru, tak ten jsem si vytvořil na základě zdejší prezentace výsledků z norování, o kterých Vy tvrdíte, že namám "ani tucha". Nevím, zda je vám znám etický kodex myslivce, možná ho znáte, ale považujete za zcestný. Já nikoli. Abych Vám osvětlil, jak vypadá neetické chování myslivce, přikládám toto video: http://www.myslivost-lovectvi.cz/videa/lovecky-pes-v-akci:9/4617/
tomas baca reaguje 6.5.2012 22:52
pane Wenzl nevím proč tu používáte fotky mých kamarádu k dokreslení svých dle mého zcestných názoru , osobně se zeptám jestli vám k tomuto dal někdo souhlas , bavíte se tu o lovu lišek či liščat a přitom nemáte tuch co tento lov obnáší a jaké jsou výsledky .
Ellhenický Petr reaguje 6.5.2012 10:06
Skoro všichni, kdo sem píší uvádějí své názory,pak je tu pár všeználků a rejpalů.Proto pokud s někým nesouhlasíme, tak mu nemusíme nadávat či urážet. Norování je povolené zákonem i lov selat.Kdo platí škody zvěří jako mourovatej, tak střílí i selata. Vše je v lidech a záleží jen na každém z nás, jak se k tomu postaví.Každá honitba má svá specifika a co se dělá v jedné nepřipadá v úvahu ve druhé, tak to prosím respektujme.
Michal Tříletý reaguje 5.5.2012 12:43
nic ve zlém ale stále fást nechápu..říkáte že se norovat liščata musí aby nás "nesežrala" ale co černá ta už nás dávno sežrala tak proč nelovit selata když se loví liščata. říkáte že z malých selat nic není a co tedy máte z malých liščat?..ani jeden obět a to že v norách je tolik drobné?...černá toho spořádá určitě více hlavně ptáky hnízdící na zemi,(koroptev, sluka). A když se člověk zamyslí tak je to jasné...před vílkou byla černá v oborách a bylo všude drobné ale po válce je to i venku a de vše do pí**. To je muj nazor, že nejvíce má v tom prsty černá.
Jiří Wenzl reaguje 5.5.2012 12:30
Dočasně nebojeschopný (neb se mu rozbila zbraň) příslušník divize Totenfuchs, hrdina z památné Bitvy o Polabí ( 380 vynorovaných liščat).
Jiří Wenzl reaguje 5.5.2012 12:22
Viz foto:
Jiří Wenzl reaguje 5.5.2012 12:20
Teprve nyní jsem si všiml, že ve svém zaujetí pro věc myslivecké etiky jsem přehlédl, že mne mne mezitím tento server odlhásil. Když už jsem zase tady, tak můj příspěvek níže doplním fotkou z norování, která by se dala nazvat: Příslušníci divize Totenfuchs při nástupu na rabování. (obdobné foto pořízené po skončení akce se z důvodu přílišné brutality snímku zde zdráhám prezentovat - jen mohu sedělit, že nastoupená jednotka tam - patrně po konzumaci šnapsu - vyzařuje skvělou náladou)
Martin Myslín reaguje 4.5.2012 10:14
Skvělé foto paní Doležalová. Mimo téma jsem si na chvíli jsem představil toto u sebe na zahradě a patrně by mne odvezli s infarktem
Martin Myslín reaguje 4.5.2012 10:12
Pane Bačo - jaké nepůvodní druhy šelem a dravců jsou v ČR chráněny? Pokud navíc užíváte to slovo "nepůvodní" pro dravce a šelmy v negativní konotaci tak příliš nerozumím těm výtkám ohledně kozy bezoárové a kamzíka. Osobně mi nepůvodní druhy nevadí natolik, abych byl pro jejich odstranění z přírody po desetiletích jejich existence v ČR. Nicméně vášeň pro exoty má mít své meze a nic nového bych zde necpal - naše příroda není zoo a bez importu se obejde. Tak nebo tak mi přijde zvláštní napsat "nepůvodní" dravce a šelmy chránit na úkor dosavadního - a zaplakat nad kamzíkem a kozou v jednom příspěvku. Po rybářích jsou myslivci největším obohacovatelem naší přírody takže bych slovo "nepůvodní" raději na Vašem místě neužíval. Napsal jste,že se vakcinace zrušila kvůli ochranářům a varoval jste před návratem vztekliny - nyní nevíte co na ní o ochranářům vadilo? Moc tomu nerozumím, ale v případě znovuobjevení vztekliny asi nebude problém vakcinaci obnovit a její zrušení předpokládám (nevím) z důvodu splnění úkolu a nákladů. co se norování lišek týká, tak jsem svůj názor řekl, hodně mysliveckých způsobů bylo postaveno mimo zákon a zhovadilosti o kterých tu byla řeč navíc hrdě prezentované tam mohou poslat i celé norování.
Erika Doležalová reaguje 4.5.2012 09:56
"bez tlumení škodné pomocí psu norováním by nás tato škodná jistě sežrala" A bez tlumení divokých prasat nás tato sežerou dřív než ty lišky. Stačí se podívat, že už lezou klidně i do příměstských částí do zahrad apod..
tomas baca reaguje 3.5.2012 20:04
pane tříletý nemužete zde srovnávat lovce selat a lovce který vynoruje liščata , jak už jsem zde psal bez tlumení škodné pomocí psu norováním by nás tato škodná jistě sežrala a to nám nejde jen o myslivecky obhospodařovanou zvěř jakou je zajíc či bažant . pokud ste nikdy nebyl u norování a neviděl ty spousty hlav zajícu ,koroptve , bažantu , drobného ptactva a po výkendovém norování vám mohu potvrdit i dvě ulovená srnčata . nemužete o norování mluvit . ano tlumíme škodnou ano v období vodění liščat ,ano jsou tyto liščata mladata ALE lišče není tak bezbrané jak by se zdálo , ale i když vynorujeme 30 % vrhu liščat pořád jich 70 % přežívá , i když se na čekaných uloví z těchto liščat polovina stále nám zustane 35 % roční přírustek , ano něco z toho pojde či zahyne pod koly aut ale stále jsou tu procenta přírustku který nám za dva roky znásobí celkový počet lišek u nás , staří myslivci lovily každou lišku kterou obeznaly at už norováním ,čekanou či při kankování a vystřílet se jim ji nepovedlo , my jsme proti nim břídilové a také se nám to nepovede , máme jen snahu uvést stavy našich predátoru na unosnou uroven tot vše a příště než něco vypustíte z ust se zamyslete globálně nad všemi pro a proti DĚKUJI
Michal Tříletý reaguje 3.5.2012 15:49
štastlivec bylo míněno s nadsázkou..tak podle vás je tten kdo střelí sele blbec?..a ten co vynoruje malá bezbranná liščata je podle vás kdo?...
tomas baca reaguje 1.5.2012 22:51
pane myslín nevím co vadilo ochranářum vím jen že vakcinace je zrušená , já bych v první řadě postavil ochranáře na stejnou pozici jako myslivce , rybáře , včelaře a jiné organizace . dokud budou ochránci přírody placeni a dotováni státem budou se dít podobné nesmyslné ,,ochrané zásahy ,, do naši přírody jako likvidace kozy bezoarové na pálavě , snaha o likvidaci kamzíka v jeseníkách , vytrhávání kleče na jesenických svazích a jiné výmysli tupých hlav opětovně tu tvrdím že se zde chrání přemnožení dravci , nepuvodní druhy dravcu a šelem a to vše na ukor dosavadní fauny
Michal Tříletý reaguje 1.5.2012 17:15
pro ty co norují liščata a přemnožená černá jim nevadí běžte si zabrečet do úlovků jeden štastlivec střelil dvě selata. Běžte mu vyčíst jakej je to necita. :)
Jiří Balcárek reaguje 1.5.2012 08:50
Souhlasím s pohledem Jiřího Wenzela i Petra Veselého. Vždy lze na daný problém nazírat z více úhlů. Přesto si myslím, pokud se máme bavit o nějaké myslivecké etice, norování mezi etické "disciplíny" nepatří. Zima je stejně kouzelné roční období, jako léto a lovecký zážitek z lovu lišky má také svoji hodnotu, pro někoho i vyšší. Myslím si, že pokud by mnohá MS věnovala péči o drobnou zvěř a to hlavně vytvářením vhodných podmínek ( biopásy, biokoridory, krycí keře, sady atd. ), drobné zvěře by bylo více. S motákem naprosto souhlasím, viděl jsem jej "v akci" minulý týden a to jsem jel vozidlem po silnici a moták "pracoval" na rozsáhlém lánu řepky, kde se zajíc jaksi nemá kam schovat. Resumé - lovecký zážitek z úspěšného lednového či únorového lovu lišky dle mě naprosto neměřitelně převyšuje "úspěšné" norování. L a L
Jiří Wenzl reaguje 30.4.2012 13:49
Oprava - má být: Kolego Ondráčku,....
Jiří Wenzl reaguje 30.4.2012 13:48
olego Ondráčku, rozdíly v intenzitě resp. extenzitě tlumení lišek mezi sousedními honitbami tu nepochybně jsou - stejně jako jsou rozdíly mezi nimrody ohledně etiky lovu. Každý si to své oblíbené "hobby" představuje jinak. Pokud je březí liščí fena natolik "rozumná", aby v březnu namigrovala z honitby, kde jsou lišky v období kladení liščat norovány do sousední "klidnější" honitby, nedá se s tím nic dělat - kvůli tomu si přece honitby plotit nebudeme. Je těžké posoudit, nakolik je migrace lišek z honiteb s jejich intezívnvním tlumením (norovánim, lapáním) do honiteb s extenzívním tlumením (pouze odstřelem) významná. Je docela možné, že v honibách "intenzívních" reaguje decimovaná populace lišek na jejich redukci produkcí vyššího počtu liščat v jednom vrhu ( jak je výzkumem zjištěno u některých zvířat). Tím by se dalo vysvětlit, proč v jedné honitbě je oidlov lišek trvale vysoký, zatímco v sousední je trvale nízký. Je to ovšem pouze hypotéza, kterou by bylo nutno ověřit v praxi. Aby bylo možno ukončit dohady nakolik lišky ovlivňují stavy zajíců (resp. drobné zvěře), bylo by zapotřebí po vzoru oblastí chovu spárkaté zvěře dohodnout se s několika sousedními MS na vytvoření jakési "oblasti chovu zajíců" (resp.drobné zvěře), ve které by byly lišky intenzívně tlumeny (dle dohodnuté metodiky). Tím by odpadl problém s dotováním lišek migrací, takže výsledky snah o intenzívní redukci lišk v jedné honitbě by nebyly "poškozovány" extenzívním přístupem k tlumení lišek v honitbě sousední. To by platilo především v honitbě siuované uprostřed této "oblasti chovu".
Ivo Ondráček reaguje 30.4.2012 10:07
Ps.: A srovnejte si metodu přírodní s metodou naší mysliveckou. Sejít ze světa na vzteklinu či prašivinu je podle všeho jedna z nejhorších cest, jak opustit tenhle svět. Bleskový stisk zubů jezevčíka na to určitě nemá...
Ivo Ondráček reaguje 30.4.2012 10:02
Pane Wenzl, musím souhlasit, já osobně tomu říkám "primární prevence" proti vysokým stavům lišek. Tedy pokud ulovím lišku při kaňkování, nemusím teoreticky norovat. Je tu ale jedno velké ALE. I kdybych za zimu střelil 5-10-15 lišek (a jsou i takoví borci), pokud se mi na jaře přistěhuje liška od sousedů a vyvede mladé až k samostatnosti (a že ona se určitě přistěhuje), všechno to bylo k ničemu. Po vší té snaze tu je zase nora se zbytky 10ti zajíců a 15ti bažantů... A naše zimní výsledky tlumení škodné jsou ty tam... U zajíců se pak s oblibou říká, že je liška našla sražené (jistě všechny do posledního), ale nikdo mi nenamluví, že nám v revíru auta "srazí" tolik bažantích slepic !divokých!, kolik jich bylo vloni u nory... Nejlepším lékem na stavy lišek byla vzteklina, dnes prašivina. Před dvěma třemi lety jsme měli prašivinu v revíru a bylo prakticky nemožné potkat i jen liščí stopu, natož živou lišku.
petr vesely reaguje 30.4.2012 08:05
Vážení přátelé, původně jsem se k tomuto tématu nechtěl vůbec vyjadřovat a to z toho důvodu, že se norování nezúčastňuji, tak bych do toho neměl co kecat. Po přečtení příspěvků se však zapojím i já. Celý myslivecký život a to je již více než čtvrt století se řadím mezi ty zde uvedené blázny, kteří si jdou lišku vysedět za mrazivých nocí a je to nádhera i když opravdu dost tvrdá. Myslivost jsem až doposavad vykonával v polních honitbách s poměrně slušnými stavy drobné zvěře. V těchto honitbách se prostě vždy norovalo, všichni to uznávali a kdo nechtěl, neboť na to prostě většinou neměl žaludek, se toho prostě nezúčasnoval a nikoho ani nenapadlo někoho obviňovat, že je o to horší myslivec. Však my nenorující jsme se snažili jinak, tomu věřte. Mimo těch zimních čekaných, neboť u nás se v tomto období dalo opravdu čekat jen na tu kmotru se pro drobnou dělalo i jinak. Pěstovali jsme krmnou řepu a tu vyváželi hned po žních do polí, nebt pro zajíce to je nejhorší období, po revíru jsme měli rozmístěno více než 30 napaječek a ty se pravidelně doplňovaly. V zimě se rozváželo kvalitní vojtěškové seno a ohryz přímo na sníh. Do pár dnů z takových kopek nezbylo nic. Množství sloupkových slanisek a že jich také bylo, se muselo často obměňovat, neboť zajíci je doslova sežrali. Bažanty jsme vypouštěli jen s domácími kvočnami, což bylo pro malá kuřátka asi to nejlepší a pro další život dospělého bažanta to nejvhodnější. Pro lov byl na dostřel u všech známých nor umístěn alespoň žebřík, když už né rovnou kazatelna. To víte, že jsme si také uměli pěkně vynadat, když jsme proseděli několik mrazivých hodin venku a pak při obeznání vsuku na nás koukala trubka odchytového zažízení a pan dotyčný který to umístil se ani neobtěžoval nás s tím seznámit. O to více jezdil s trubkami v jarním období a používal ho na lov právě liščat i dospělá se někdy spletla a to bylo velmi účinné. Jen tak na okraj. Já považuji za nejhoršího predátora z živočišné říše na zajíce motáka. Ten teda umí s mladými zajíci pěkně zatočit. Teď je v revíru horší škodná a to je pan současný nájemce. Ten to teda umí snad nejlépe. V zimě se nekrmí a lov provádí pěkně z teploučka a pohodlí teréního auta. Tak jak to dělají ti praví pytláci. Pomalu se projíždí po cestách , stažená okénka, jeden řídí, druhý zezadu střílí, no a že není třeba zrovna doba lovu, co má být, vždyť pan starosta HS je s nimi jedna ruka a právě on se zapříčinil, že revír má zrovna v moci tento bouchal, né myslivec to by byla pro všechny kteří se za takové považují urážka. Trochu jsem se rozepsal, tak mi to odpusťte a nehádejte se, nemá to cenu. Prostě to někteří budou vykonávat i nadále a někteří si to odpracují zase jinou formou. Jen s tou prezentací opravdu opatrně.
Jiří Wenzl reaguje 30.4.2012 01:48
V podstatě souhlasím s názory pana Balcárka, který na norování nahlíží z etického pohledu. Jen nerozumím tomu, že se v profilu prezentuje jako nelovec, ovšem zde se zkušenostmi lovce (cituji-:..."proto ani lišky od dubna do léta nelovím"...-konec citátu). Přiznám se, že ač jsem nimrod (35 let praxe), dosud jsem nepochopil oč je vynorování slepých liščat spolu dospělou fenou efektívnější, než ulovení téže feny při kaňkování v lednu, nebo čerstvě zabřezlé (vábením, na újedi) v únoru. Chápu - v obou měsících zpravidla mrzne a pohyb lovce ztěžuje sníh. Z etického hlediska považuji ovšem za hodnotnější a chválihodné, přelstím -li smysly dospělé lišky, ať už svým uměním na vábničku či nalákáním na újeď, umím-li podle stop na sněhu (třeba i s pomocí psa) lišku vystopovat až do zálehu v rákosí, v noře atp. Tomuto umění a absolvovanému úsilí v klimaticky nepříliš pohodlném období odpovídá i hloubka prožitku lovce (tedy aspoň v mém případě). Ve srovnání s tímto způsobem tlumení lišek "na úrovni" jejich norování v období slepých liščat je relatívně pohodlným a pro eticky smýšlejícího myslivce nedůstojným zákrokem v období jejich největší zranitelnosti ba až bezbrannosti. A na tom nic nezmění ani to, že po tomto "zákroku" se mohu pyšnit mnohem vyšším počtem úlovků. Viz ukázka z lovu "krumpáčem a lopatou".
Lubomír Černý reaguje 29.4.2012 17:33
Též souhlasím s tím,že cíleně se chodí pouze na tu zvěř,která je vhodná jak se říká ,do hrnce.Nějaká liška se střelí při čekané např.na divočáky ale cíleně dnes chodí na lišku pouze hrstka nadšenců.Ale dejme tomu před dvaceti,třiceti lety,byla situace jiná.Při tehdejších cenách kožek se vyplatilo mrznout.Specialista,který jich dostal za sezonu např.deset,dvacet,samozřejmě vyspělých, si přišel na opravdu slušný přivýdělek a v jeho zájmu jistě nebylo norování liščat.Ta se norovala i tenkrát,ale nepamatuji se,že by se kvůli tomu myslivci hádali.Prostě někdo noroval,někdo nenoroval,někdo nestřelil lišku za celý myslivecký život,někdo chodil jen na lišky,nestřelil za celý život srnce atd.Ač jsem se již v nedávné minulosti vybarvil jako odpůrce norování liščat,neodsuzuji příznivce,každý svého štěstí strůjcem,nebo strojvůdcem?Už ani nevím...
Ivo Ondráček reaguje 29.4.2012 16:12
Pane Balcárek, raději trávit více času na čekané je sice záslužné, ale zdaleka ne tolik efektivní. Vím to sám, ročně nasedím na škodnou doslova stovky hodin (protože je to mimo srnčí zvěře jediné na co u nás můžu a chci jít) a výsledky jsou nevalné. Hodně záleží na podmínkách v revíru. Např. za stejnou časovou investici, za kterou u nás ulovím jednu lišku bych jich u kamaráda střelil klidně pět a více, ale to pořád nemění základní fakt. Místo jednoho odpoledne strávené honorováním byste musel nasedět 50-100-150 hodin na čekaných na škodnou a stále neulovíte tolik lišek, jako vynorováním jedné lišky s liščaty. Tím chtěl básník říci, že pokud najdete noru liščaty již opuštěnou, můžete pak sedět u řepky 24hodin denně, 7 dní v týdnu, ale ulovíte možná 5 ze šesti liščat a starou jenom náhodou, rozhodně ne všechny... Jinak se můžu s klidem zařadit mezi ty nadšence co na brigádkách sází stromky, snaží se zakládat políčka atd., ale souhlasím s vámí v jednom - na čekanou se cíleně chodí zpravidla na srnce nebo černou. Jenom hrstka nás bláznů sedí xy mrazivých nocí s tím, že MOŽNÁ někde přeběhne liška...
Jiří Balcárek reaguje 29.4.2012 08:32
Nejsem zastánce norování. Je to dle mého názoru již přežilý způsob "tlumení" škodné. Pokud jsem lovec a myslivec, raději strávím více času venku například při kaňkování. Nářky nad stavy drobné neberu. Jsou z 90% zapříčiněny POHODLNOSTÍ a LENOSTÍ. Kolik z Vás založilo biopás, biokoridor, myslivecké políčko, kus lesa, sad atd.? Je jednodušší naříkat nad stavy drobné, než dělat něco pro krajinu a úživnost honitby. Kdyby lovili všichni členové MS lišky, norování by nebylo třeba. Proto ani lišky od dubna do léta nelovím. Smrt hladem není pro mládě zážitek, či spíše je, na celý zbytek krátkého života. A říkejte mi něco o myslivecké etice. Nemám čas a chuť na to, abych lovil dospělé lišky celoročně, pomohu si norováním a vše svedu na nízké stavy drobné zvěře a vzteklinu. To je pro mě primitivní alibismus a to zejména v době vakcinace. Přiložené foto "výřadu" beru jako vizitku člověka žijícího v zajetí pochybných "tradic". L a L
Patrik Dvořák reaguje 20.4.2012 11:30
Teda netušil jsem ,že o kousnutí lišky doprdele budete přemejšlet, byla to nadsázka. Tady jde čistě o to, že liška je přemnožená a má se radikálně tlumit a to , že semka někdo dává fotky, to není moje zásluha a úpřimě je mi to jedeno. Já takový fotky nemám, jelikož u nás v revíru lišky mladý nevyvedou a jestli ano nevíme o tom,byla by to náhoda.No a co se týká zákazu, vůbec bych se nedivil, blbci co nechaj chránit kde co na úkor, zpěvného ptactva =sojka, straka,nebo kormorán=divoké populace ryb, Lednický park= bobr, já vá povím to musej být hlavy.No a potěším Vás , pokud by začali chránit lišku, nebojte se u nás liščata stejně nevyvedou a pokud někde je nechají , jejich věc, pak to tak vypadá, víc lišek na honě jak zajíců, jak říkám nic se nezmění.Včíl mudrujte vy hlavy ochranářský.
Ondřej Procházka reaguje 20.4.2012 10:26
Martin Myslín:1*
Martin Myslín reaguje 20.4.2012 09:46
Jsem rád, že v době absence vztekliny na území ČR se najdou jedinci, kteří lov lišek spojují s nebezpečím jejího opětovného výskytu - i přes přání váženého Patrika Dvořáka se tak do lesa odvážím, neb hlavně díky jejich práci si na mne liška, natož vzteklá netroufne. Jinak samozřejmě pokud bych měl tu smůlu a liška mne napadla tak se Patrikovi omluvím a spolu s ním budu liščata chodit dávit sám, nejlépe tak ať jejich skon vidí ještě živá matka jejíž pohled se nám snad podaří zvěčnit na nějaké hodnotné lovecké fotografii. Do té doby, ať se vyjádřím tak jak je panu Patrikovi blízké - bych Patriku ty stará vojno, chtěl, abys norování prováděl jako nutné zlo, neházel do foťáku pitomé úsměvy vítěze nad gryzzlym nad několoika zabitými liščaty - prostě aby jsi se choval jako myslivec a ne jako krysař. No a pokud to milý Patriku dělat nebudeš, tak se brzy najde někdo kdo dá pár fotek do médií a časem to norování nebude dělat nikdo - kapiš to? I přes varování pana Baci věřím, že před rozšířením vztekliny se k vakcinaci stát vrátí stejně jako s ní začal před lety. Nemohl jsem navíc přeslechnout stesky některých myslivců, že před vakcinací bylo lišek méně a vzteklina působila jako regulátor - co na tom vlastně vadilo ochranářům pane Baco?
Ladislav Bacina reaguje 19.4.2012 07:35
áááá pan Bělka.Jak to žije na na šelmách cz??Moc né co že jste tady.
Patrik Dvořák reaguje 18.4.2012 21:46
No to máš štěstí Mgr.O.B. že mě neznáš, na druho stranu, kdybych ti všechno řekl, tak tě trefí šlak ochranářu poťouchlej. Omlouvám se všem rozumnejm ochranářům.
tomas baca reaguje 18.4.2012 15:57
pane bělka opět tu mluvíte a nevíte o co jde i díky vám ochranářum se zrušila vakcinace lišek proti vzteklině u nás se vzteklina neprokázala již řadu let až tomu tak nebude což nebude trvat dlouho budete ještě rád za každou ulovenou lišku a že u toho rozkopeme dva metry čtvereční to si bud po sobě zahrneme nebo v případě jednovsukové nory necháváme tak jak je aby si to lišky upravily k obrazu svému
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 18.4.2012 11:11
Patriku, neznám Tě osobně, ale vypadá to, že ta vzteklá liška zase kousla Tebe :) Bude jistě zajímavé znát procento úrazů od napadnutí vzteklých kmoter :) Nechci se hádat, ale řekl bych že vyšší procento zranění či dokonce smrti bude od postřelených myslivců :) To nemluvím o množícím se napadení černé zvěře, které je teď zase aktuální. Martin jasně uvedl, že by se tyto "záchranné akce"(norování pro záchranu životů drobné zvěře- a já doplním i záchranu lidských životů od vzteklých lišek:) ) měli provádět rychle a jako nutné zlo, se kterým se myslivec nebude veřejně vychloubat a prsit před ostatníma, jaký je to záchranář MS. Ponechávám stranou nešťastnou formu prezentací u těchto norovatelských akcí. Viděl jsem několikrát rozkopanou půdu od norování, že by tam zapadl tank, zajímalo by mě, jestli se to dává do pořádku..však norujete, norujte nikdo vám v tom nebrání..
Patrik Dvořák reaguje 17.4.2012 23:16
A co bys vlastně chtěl?Osobně bych chtěl,aby tě kousla vzteklá liška doprdele,pak bys možná mluvil jinak.
Martin Myslín reaguje 17.4.2012 10:49
Dobrý den, při pročítání diskuse jsem narazil na množství kg spotřebovanou liškou za rok. Jen pro zajímavost jsem mrknul na stránky diskusí chovatelů kočkovitých šelem o krmení, kde chovatel uvádí, že jeho rys ostrovid sežere za den 0,85 kg masa tj. 269 kg za rok (365-48 tj půst). Tím nechci zpochybňovat spotřebu lišky či odbornou literaturu, ale asi to bude dosti individuální a je třeba se držet u spodní hranice zde uvedené. 10 kilogramovou lišku také zbytečné srovnávat s 25 kg psem. Co se prezentace fotografií týká musím souhlasit s těmi co tvrdí, že je taková prezentace nejen zbytečná, ale i škodlivá. Osobně připojím snad jen to, že nejen prezentace fotek, ale i samotná skutková podstata - když už je nutné zabíjet slepá mláďata a využívat faktu, že liška mladé brání (tím naznačují svůj obecný postoj k norování) tak to potom dělat rychle a jako nutné zlo. Když tu čtu o fotografíích jak pes dáví lišče vedle mrtvé mámy, nebo o sypání zabitých mláďat z pytle vedle živé staré tak se mi chce zvracet a to bez ohledu na to zda to bude vysílat nova nebo nikoliv. Nechápu potřebu se něčím takovým chlubit ani to činit. Samostatnou kapitolu pak ještě tvoří úlovky lišáků, kterým z tlamy vypadává chuchvalec myší transportovaných liščatům.
Michal Šimončík reaguje 13.4.2012 18:04
Kdyby zde nebyly tak hrozné a nemyslivecké prezentace norování, nebylo by co tomuto způsobu lovu vytýkat. Mě spíše vadí individuální lov lišek v jarním období, kdy liščata poté v noře pojdou hlady. Kdo chce v jarním období tlumit lišky, tak ať noruje a ne střílí na individuálních lovech dospělé lišky - to je nemyslivecké.
Michal Tříletý reaguje 13.4.2012 17:25
norování liščat mi nevadí..ale delat to asi nebudu ale zase bych se nebal sahnout do populace selat...
Jiří Wenzl reaguje 13.4.2012 14:42
Opravuji:...v rámci ČR od roku 1970 stouply úlovky prasat 30x,zatímco úlovky lišek pouze 3x.
Jiří Wenzl reaguje 13.4.2012 14:40
Pane kolego Bacino, jestliže vy ve vašich přírodních podmínkách jste v roce 1976 ulovili 95 zajíců, tak my jsme tehdy měli úlovky 10x vyšší. A víte, v čem tkví ten ohromný rozdíl? Budete se divit - ale v rozdílu přírodních podmínek. Zatím co vy hospodáříte v předhůří Krkonoš, v lesnaté krajině s nadmořskou výškou okolo 500 m - u nás (Hodonínsko) se do této výše tyčí nejvyšší vrcholky našich "hor" - Chřibů. To co, vy jste lovili v roce 1976, my lovíme v naší ryze polní honitbě (viz zde: http://myslivci.agris.cz/milotice/ ) nyní, dokonce i ten počet lišek odpovídá. Pokud jde o úbytek zajíců, tak ten tkví především obrovském nárůstu početních stavů prasat, která se ještě před dvaceti lety v naší polní honitbě nevyskytovala. Vezměte v úvahu, že v rámci ČR od roku 170 stouply úlovky prasat 30x, zatímco úlovky lišek pouze 3x. Zaroveň vezměte v úvahu hmostnost běžného prasete (70 kg) a běžné lišky (6 kg), a tomu odpovídající příjem potravy. Já vím, prase je na rozdíl od lišky všežravec - ale to taky znamená, že sežere vše nač příjde, tedy včetně letošního přírůstku zajíčků-březňáků. Taky vezměte v úvahu stále se rozšiřující lány řepky olejky (problém v našem MS), ve které se prasata zabydlují již od května, kdy ještě není letošní mladá zvěř dostatečně vyspělá. Já vím, pokud liška zkonumuje zajíce (nemocného, zraněnéhon nedospělého, nalezeného jako padlinu), zůstane po ně trochu srsti, pár kostí, běh atd. - a donese-li si tuto kořist k noře, je pachatel zločinu jasný. Ovšem vtrhne-li do lánu řepky dvacetičlenná tlupa prasat, vyplení vše masité (na rozdíl od srnčího samotnou řepku příliš v oblibě nemá), mnohdy až do půmetrové hloubky - a zůstanou po ní jen ostisky spárků. Učinil jsem několik pokusů s náhodně nalezenou padlinou zajíce, založil jsem v květnu v lánu řepky újeď (původně na lišky a jezevce z důvodu focení). Po dvou týdnech jsem nalezl na místě padliny jen vyrytou jámu, jak se prasata dobývala i na v půdě ukryté koprofágní bezobratlé živočichy. Ze zajíce na místě nezůstal doslova ani chlup. Prostě zmizel.
Stanislav CHuchvalec reaguje 13.4.2012 13:58
Máte pravdu pane Vilšer ne ni to potřeba prezentovat aspoň v těchto jarních akcí.Plně s vámi souhlasím.
Ladislav Bacina reaguje 13.4.2012 08:12
Michale náš hospodář si vede moc výbornou statistiku úlovků. Malé porovnání r.1976:zajíců 95,lišek 4,prasat 0 2011:zajíců 0,lšek 24,prasat 22 Myslim si že to až tak o tom krajiném rázu není.To se nebudu vyjadřovat o jezevcích,těch tu je tolik že norování je dosti nebezpečné pro norníky.
Ladislav Bacina reaguje 13.4.2012 08:11
Michale náš hospodář si vede moc výbornou statistiku úlovků. Malé porovnání r.1976:zajíců 95,lišek 4,prasat 0 2011:zajíců 0,lšek 24,prasat 22 Myslim si že to až tak o tom krajiném rázu není.To se nebudu vyjadřovat o jezevcích,těch tu je tolik že norování je dosti nebezpečné pro norníky.
Michal Tříletý reaguje 12.4.2012 18:34
muzu se taky přidat?..muj nazor je že problem není v liškách ale v krajiném rázu..takže bych se nejprve zaměřil na to a nebrečel bych nad tím, že soulišky přemnožené když sem se díval na ulovky z dřívejších dob tak se lišky lovily meně a stejne bylo všady hojně drobne.Norování liščat? osobně proti nic nemám at si každý noroje jak chce, ale já bych asi liščata nenoroval. tímto mím nazorem nikoho nenapadám jen sem řekl jak si to myslím já.
Petr Bábík reaguje 12.4.2012 18:29
Norování zdar. Musím souhlasit stím že prezentace některých výsledků norování není šťastná ale aby někteří pseudo ochránci nás rozpulovali názorama že lišku máme hájit je přehnané. A norování zvlášť v místech výskytu drobné či chráněné zvěře by mělo byt automatickým opatřením snížení ztrát na této chované zvěři. A názory že se to má odstřílat na čekaných je nemožné jasně střelí se par lišek idealně fen ale stejně se natahnu z sousedních združení a nikdy nepokryjete cely revír, a střílání středních liščat která vám doujdou na pohlazení protože nevědí co znamená nebezpečí má nějakou úrověň??? Poukažte mě jakou! Někteří by měli jít do sebe a začat naštěvovat revír už teď ne až 16.5 a podívat se co je kolem nor obydlených liščatama! Ještě jednou norování zdar ale i české kynologii které jsme součástí a budoucností.
Stanislav CHuchvalec reaguje 12.4.2012 14:14
To je vidět paní Doležalová,že o tom nemáte ani páru.Ke všemu jsem psal ASI ne přesně 300kg.Ostatně další kolega to potvrdil.dokonce tvrzením z odborné literatury .Uvádím to jenom kvůli tomu aby bylo jasno,že pouze myši jí nemohou uživit.To by se za ten den uštvala.Tím neobhajuji nešťastné prezentace,to se mě také nelíbí.Chci pouze říci ,že v některých revírech je jarní norování nutné ne li povinnost.
Roman Hlávka reaguje 12.4.2012 14:13
p. Doležalová - Můj pes má 26 kg a 0,8 kg masa za den spořádá s přehledem a ještě kouká co dostane dalšího. Ale k tématu. Norování je důležité, ale ne radostné a s prezentacema fotek z těchto akcí hodně opatrně.
Milan Vrána reaguje 12.4.2012 13:36
Běžně se uvádí v odborné literatuře, že liška zkonzumuje ročně 250 - 300 kg masa. K tomu je třeba přičíst přibližně 15 kg na jedno lišče. Je třeba ale druhým dechem dodat, že liška ročně uloví okolo 4000 drobných hlodavců, což není k zahození. Ten, kdo je přesvědčen, že se živí pouze zajíci a bažanty, je na omylu. V ekosystému je rovněž nepostradatelným druhem, samozřejmě v rozumné míře, kterou nelze v závislosti na typu honitby definovat jednotkou plochy. Norování, jako způsob tlumení lišek mě nevadí tak, jako jeho prezentace. Pan Wenzl to shrnul naprosto přesně. Opět se tu ale ukázala další fotka, kde jsou liščata vysypána z pytle jen pro focení vedle matky v odchytovém zařízení. Jako milovníka přírody mě to nenechává klidným a říkám rovnou, že na tohle se dívat nemusím.
Erika Doležalová reaguje 12.4.2012 09:30
Pane Chuchvalec, 300 kilo? To je 0,8 kilo na den a to nesežere ani náš 30ti kilový pes :-))) Jinak naprostý souhlas s kolegou Wenzlem!
Miroslav Novak reaguje 11.4.2012 19:18
Výborna prace jen tak dal,norovaní Zdar.
Jiří Wenzl reaguje 11.4.2012 18:58
Pro Srstka (rovněž zdravím): Ta fotka, co jsem sem dal, patří k těm nejmírnějším, které zde byly na toto téma (norování liščat) zveřejněny - úlovky dle mysliveckých tradic leží na pravém boku, což je před médii obhajitelný způsob nakládání s ulovenou zvěři. Otázkou je, jestli je nutno vzdávat poctu i ještě slepým liščatům (mě se to nelíbí - bezbranný tvoreček pro mne nepředstavuje důstojného soupeře, jakým je všemi smysly skvěle vybavená dospělá liška). To bychom příště mohli na výřad vyložit i embrya z plných lišek. Daleko horší je prezentace živých liščat batolících se vedle své mrtvé psem pocuchané mámy, poté co jako každá jiná máma do poslední chvíle bránila své čerstvě zrozené potomstvo. Ale úplně nejhorší, ba přímo šílená, byla prezentace s cynickým názvem "Velikonoční nadílka", na které bylo totéž co předchozí situaci, navíc "obohacená" psem, který právě dáví lišče. Pokud tato fotka unikla do médií, tak je ámen s perspektivou zachování této možnosti tlumení lišek i do budoucna. Ještě, že se autor nechal přesvědčit o krajní nevhodnosti takové prezentace naší myslivosti, a fotku smazal. Já jsem ovšem prozíravě tu fotku i s přilehlými komentáři oscreenoval, abych mohl v případě jejího úniku do médií dokladovat, že nikoli všichni myslivci souhlasí s tímto nakládáním s lovnou zvěří...Zatím jsem se zaměřil pouze na prezentaci fotek z norování - příště můžeme diskutovat, nakolik je tato metoda tlumení lišek nutná či efektívní.
Stanislav CHuchvalec reaguje 11.4.2012 18:38
Můj názor je že to je lov jako každý jiný.Nebýt norování,tak stavy lišek budou naprosto neúnosné.Nesmíte zapomenout že norovat se nedá všude a jsou revíry kde lišku prakticky neloví vůbec a nebo naprosto zanedbatelném počtu.Takže těch několik nor které se na jaře vyčistí pouze pomůže v té oblasti.Některé komentáře které říkají,že liška se živí pouze hlodavci,tak je vidět že ti to lidé nikdy lišku neživili.Kdy si když bylo ještě kontaktní norování a lišky se drželi běžně tak vím od chovatelů ,že za rok sežrala asi 300kg žrádla.Tak si spočítejte kolik je to myší.Pouze prezentace ulovených liščat by měla mít lepší úroveň a dávat tam liščata která jsou už větší a tím podobná více dospělým .Také se mi nelíbí fotka kde to připomíná spíše krtky .
František Mlčoch reaguje 11.4.2012 17:12
Musím souhlasit s kolegou Pořádkem,ani ve mě jakákoliv reakce pod smyšleným jménem nebudí pražádnou důvěru....Nebo se snad mají všichni ti s přezdívkou proč schovávat?
Matěj Pospíšil reaguje 11.4.2012 17:09
V kterém termínu nejčasěji norujete liščata ? Je lepší, když jsou menší nebo třeba až začátkem května ?
Petr Pořádek ml. reaguje 11.4.2012 16:48
Proč zakládáš nové téma pod nickem, když máš v tématu LOV LIŠEK milion příspěvků na toto téma ?
tomas baca reaguje 11.4.2012 15:39
s tím rozkazovacím tonem se mi to taky nelíbí , už to vypadá podle reakcí že my co norujeme a zabíjíme liščátka se mezi ,myslivce,, nehodíme tak musíme sem
Jiří Wenzl reaguje 11.4.2012 14:04
To zní jako rozkaz;-). Ale téma je to zajímavé. Asi se zapojím - zatím sem dám fotku, kterou tato diskuse začala.