ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jelen 2014
Jelen 2014
vloženo: 7.4.2016 07:27
autor: Michal / admin /

úlovky (svět)

Antilopa
Antilopa
vloženo: 20.4.2020 20:20
autor: Zdenek Mares

trofeje

Exkurze Maďarsko 2007
Exkurze Maďarsko 2007
vloženo: 17.2.2020 09:01
autor: Děda z lesa

zvěř v přírodě

siesta
siesta
vloženo: 30.4.2012 06:28
autor: Vít Hlavica

zbraně

 Milenky mého mysliveckého dědu č.2
Milenky mého mysliveckého dědu č.2
vloženo: 3.4.2013 21:27
autor: František Mlčoch

fotopast

srneček
srneček
vloženo: 8.6.2013 08:15
autor: micinka

myslivecké umění

farbiar..
farbiar..
vloženo: 2.2.2014 16:32
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233455 fotek (18 dnes)
  • 7962 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8900 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749246 komentářů fotek (22 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294647 hlasování fotek (155 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37667 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 15 online

Připomínky a názory
Diskuze

Nové doby lovu od roku 2016 Co tomu říkáte.

Mašty vložil 18.12.2015 15:45
Byl schválen zákon platný od 1.ledna 2016,Divoke prase celoročně bez rozdílu věku a pohlaví,jezevec od začátku září a kolouch Jelena Siky a evropáka,daňče a muflonče do 31.března.Co vy na to.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Erika Doležalová reaguje 19.1.2016 10:25
Ano, lov z vrtulníku je v některých státech praktikován, ale finančně je to velmi náročná akce, takže si takový "zážitek" dopřeje jen málokdo.
Erika Doležalová reaguje 16.1.2016 15:58
Jožo Jožo... :-)
Erika Doležalová reaguje 15.1.2016 15:20
:-)))
Sojka reaguje 15.1.2016 14:34
Eri, Jj, máš pravdu, ženský maj v tomhle víc rozumu, lepší je nereagovat, ale já jsem v tomhle vůl, nějak mě to nedá:-), když vidím klasického lovuzdaráka v uniformičce, jak se zavzdušní a začne lapat po kyslíku:-), tak mi nějak nedá:-), jen to chce zachovat kamennou držku neboli poker face :-). Daksl má taky pravdu, pojeb bude, taky těžko odporovat chlapovi, co vezme bochník chleba do ruky a zeptá se, hádej co držím :-). Ale má pravdu, předseda. M
Erika Doležalová reaguje 15.1.2016 13:19
Milane! :-) Na některé lidi je lepší nereagovat (nehledě na to, že by nejspíš opět následovat pojeb od Daksla ve stylu "Že se na to nevyse*eš!!!" :-))) A jinak, jasně, střílím CVP, s baterkou a ještě následně otahané bachny vydávám za lončáky kňourky :-) Hlavně tady na tomto webu :-)
Sojka reaguje 15.1.2016 11:54
No a cos mu odpověděla? Já bych asi tuhle nahrávku na smeč neodmítnul:-), s tím blbým humorem mě vlastním bych asi napsal: Jasně ty voe, střílím přece CVP (Co Vystrčí Palici) :-):-), asi by mi to fakt nedalo :-). M
Erika Doležalová reaguje 15.1.2016 11:26
Milane, já si myslím, že to takhle "funguje" v mnoha honitbách. A neznalost v tomhle má i hodně myslivců - vzpomínám si, že jsem jednou psala, že mi z lesa vytáhl divočák, ale jelikož jsem předpokládala, že je to vodící bachyně, nestřílela jsem (a nakonec se objevila i malá selata).. A někdo na to tenkrát reagoval slovy - A máte snad výjimku ze zákona, že byste chtěla střílet bachyni, pokud nemáte prasata normovaná...? Takže asi tak :-)
Jan Slavětínský reaguje 15.1.2016 10:54
Jo,jo, Milane, taková bývá skutečnost...
Sojka reaguje 15.1.2016 10:08
Honzo, to máš samozřejmě pravdu. Spíš obdivuji Tvůj bezbřehý optimismus:-), polovina lidí:-), já tipuju 10%:-). Stejně tak nelze čekat od absolventa kurzu uchazečů o první LL nějaké hluboké znalosti, ale pořád platí "voják se stará, voják má". Bohužel, pro většinu lidí to končí tím, že udělaj papíry. Pak to končí tak, jak popsala Erika. M
Sojka reaguje 15.1.2016 10:01
Eri, jasně, mě jen překvapuje, že to je ještě někde možné :-). Jen pro zajímavost, našel jsem metodický pokyn MZe z roku 2011(bohužel ho nemám k dispozici celý), kde se píše: 2. Neprodleně a vstřícně vyřizovat žádosti o vyjádření orgánu státní správy myslivosti k lovu samičí zvěře a samčí zvěře do stáří dvou let u jednotlivých druhů spárkaté zvěře, kde nejsou stanoveny minimální a normované stavy, v souladu s ustanovením S 36 odst. 5 zákona o myslivosti (tzn. nestanovovat žádná omezení typu ,,20 mláďat a 5 samic" apod., protože předmětné ustanovení zákona o myslivosti umožňuje lov uvedené zvěře bez omezení a bez vypracování a projednání plánu). Takže pokud ten úředník už od roku 2011 nerespektuje metodické pokyny ústředního orgánu státní správy myslivosti, tak to je docela majsterštyk:-), ale v tomhle státě je možné cokoliv:-). M
Erika Doležalová reaguje 15.1.2016 09:04
Milane, popsala jsem situaci známého, co mi přeposlal na mail, ne svou :-) Mě osobně je to fuk, k nám prasata přijdou jen v době řepky, to stejně většina bachyní vodí selata, takže je nelovím, stačí mi nějaké to neopatrné sele nebo lončák. Nezastávám názor, že bachyně je svatá kráva, lovím vždy to, co lovit můžu (povolenka) a s ostatním se nezatěžuju :-)
Jan Slavětínský reaguje 15.1.2016 07:39
Milane ono to není tak o úrovních kurzů a zkoušek, ale o samovzdělávání myslivců dále. Udělat mezi myslivci něco jako je v televizi "Nikdo není dokonalý" a ptát se těch , co mají LL 40,20,10 let, to by spousta lidí pohořelo. Nové vyhlášky a změny sleduje v každém spolku jen pár lidí .Nevím, možná se pletu, ale nevěřím tomu. Vsadil bych se, že tuto lednovou vyhlášku zná možná polovina z možných dotázaných lidí...
Sojka reaguje 14.1.2016 21:59
Eri, já ti věřím, že tam v tomhle žijete, spíš mě překvapuje, že to je ještě někde možné, což mě vede k poznámce, jaká je asi úroveň těch kurzů pořádaných slavnou ČMMJ pro uchazeče o LL a zkoušek pro MH,a jak asi MZe pracuje s OŽP:-). Ale to je velkým dílem chyba na vaší straně, že nemáte v povolence napsáno to, co tam napsáno mít máte (nebo u vás platí "bachyňka je svatá kráva, co nám......). Podle par 36 žádáte jen o vyjádření k možnosti lovit samičí zvěř a samčí do 2 let věku. Selata jsou de facto nonsens, to ani par. 36 nezmiňuje. Samičí zvěř je každý jedinec samičího pohlaví ve věku 0 měs až po zbytek jeho života. Snad proboha každý ví, že pro samičí zvěř se věkové třídy nestanovují. Existuje vyhláška 553/2004. Je úplně jedno, jak se SSM vyjádří (souhlasíme/nesouhlasíme/polibte si/můžete lovit/bereme na vědomí atd.), po vyjádření můžete lovit v souladu s dobou lovu. Pokud vám SSM posílá vyjádření: můžete lovit jen sele a lončáka, bylo by třeba to s ním prodiskutovat, že v tomto případě postupuje v rozporu s legislativou, s odkazem na legislativu, vyhl., výklad MZe, otázka je jak je na tom odborně váš statutární zástupce atd. Na základě vyjádření SSM k 36/5, MH by vám měl do povolenky napsat druh zvěře: prase divoké, počet kusů: bez omezení, pohlaví: 0,1, věková třída: proškrtnout. Do další kolonky druh zvěře: prase divoké, počet kusů: bez omezení, pohlaví: 1,0 do 24 měs věku. Pak není potřeba nic fixlovat, omlazovat a je vše v souladu s legislativou a lovíš podle povolenky. Zbytečně si zaděláváte na problémy. MH by se měl totiž snažit chránit uživatele, spolek, členy právě svou odborností i pro případy, kdy se něco stane a mít pokryté max. variant a být schopen si to odborně odargumentovat na základě znalostí a zkušeností, nejen teoretických. M
Erika Doležalová reaguje 14.1.2016 20:11
Jaký průser? No přeci ten, že na základě takové info od SSM je v povolence k lovu uvedeno jen sele a lončák, tedy v případě, že na nástřelu bude ležet bachyně (byť ulovená neúmyslně, protože oba dva..všechny tři..šest..osm..kusů bylo stejně velkých/malých), je to neoprávněný lov (bez povolenky). A pokud se tomu chce dotyčný lovec vyhnout (že ulovil, co neměl), pak musí společně s MH daný kus omladit a napsat jako lončáka..
Sojka reaguje 14.1.2016 17:49
Eriko, co je to za nesmysl od SSM, znění par. 36 je přeci naprosto jasné. Tak proč by bylo třeba lhát a jaký průser by z toho asi tak mohl být? Leda pro toho "orgána", že nezná zákon nebo jedná v rozporu s legislativou. M
Erika Doležalová reaguje 14.1.2016 13:56
Akorát to mělo ještě MZe upřesnit, protože žádat o vyjádření ohledně lovu nenormované černé přeci není povinnost :-) Tedy ne pro ty, kteří ji lovit nechtějí nebo ji v revíru opravdu nikdy nemají :-) A že zvěř samičí se loví BEZ omezení věku měli dát písmem ještě tučnějším a ještě větším a hlavně to rozeslat všem úředníkům všech SSM, protože je v tom bordel, který se následně přenáší dál a dál.. Viz výňatek z mailu: "..upozorňuji uživatele honiteb, že 31.3. končí platnost dříve vydaných vyjádření k lovu dle § 36 odst.5 zákona o myslivosti. Znamená to mimo jiné, že v honitbách, kde se prase divoké nenormuje, nebude možnost lovit sele a lončáka prasete divokého.." Takže po podání žádosti a vyjádření mají všichni v povolence jen sele/lončák - a přesně takhle pak vznikají čtyřleté lončačky nebo tříletá selata :-) Protože když přijdou třeba tři kusy, žádní mastodonti, předpokládáte lončáky, jednoho ulovíte a ejhle, je to tříletá baška.. Tak máte dvě možnosti - buď mít průser a nebo ruku v ruce s mysl.hospodářem lhát a zviřátko omladit.. :-/
Sojka reaguje 14.1.2016 10:47
Asi i MZe seznalo, že ne každému to musí být jasné :-). http://eagri.cz/public/web/mze/lesy/myslivost/informace-k-lovu-prasete-divokeho.html
Karel myslivec reaguje 12.1.2016 21:05
Stoprocentní souhlas s Erikou. Jsou mezi námi jak extrémní lovci tak extrémní chovatelé a jak známo žádný extrém není dobrý, vyhláška nebo zákon je zase jen papír a každý se k němu postaví po svém.
Erika Doležalová reaguje 12.1.2016 20:32
Osobně si myslím, že změna doby lovu černé zvěře žádné dramatické změny (ať pozitivní či negativní) nepřinese. Tam, kde se tato zvěř loví styelm CVH (Co Vystrčí Hlavu) a následně se vše píše jako sele / lončák, se bude úplně stejným stylem lovit i nadále no a tam, kde se zase vše šetří (i slabé lončačky) se bude šetřit i nadále, na oko brečet nad vysokými stavy a škodami a vzápětí na naháňkách varovně zvedat prstík "Lovíme pouze do 50ti kilo živé váhy!" Ohledně prodloužení doby lovu kolouchů, to si myslím, že není vůbec na škodu, já bych k tomu ještě přidala i srnčata a dokonce bych tuto mladou zvěř povolila lovit celoročně (samozřejmě s ohledem na plán lovu), protože není nic horšího, než mimo dobu lovu potkat extrémně slabý/nemocný/zraněný kus a honit někde nějaké povolení SSM (někde to funguje telefonicky, někde dodatečně po ulovení, ale mnohde to musí být předem a to už pak taky toho chudáčka nemusíte potkat - možná až jako padlinu..)
Martin Houška reaguje 12.1.2016 14:56
Ono to není jen o škodách, vím z vlastního okolí, solventní nájemce zaplatí raketu, přeplatí honitbu o nesmysl, pak buď prodá draze povolenky opět movitým bouchalům, nebo se prezentuje tím, že zve důležité hosty, kteří ví o myslivosti zpravidla tolik, co já o růstu HDP v severní Zimbabwe. Výsledek? Leží 5letý oboustraně korunový desaterák, střelen v noci 300 win mag s nočákem?!?!? Inu jak praví klasik. Quo vadis? Jistě, výhoda sanitárního lovu slabých juvenilních jedinců po zimě ano, na druhou stranu se za to dá ledacos schovat, takový špičáček, nebo šmolka v březnu, mňam, no nekupte to a policie při náhodné kontrole pozná jen to, že to má čtyři běhy, tudíž to asi nelítá:-) MH.
Sojka reaguje 12.1.2016 14:49
Honzo, jako kdybys to neznal :-). Nám třeba nová vyhláška umožní lovit podzimní muflončata trochu dýl, stejně jsou slabá, nic pořádnýho by z nich nebylo a taky nás tlačí stavy a škody. Jenže.... Není problém, když je to parta normálních lidí, vyznávajících určitá, dejme tomu že nepsaná, právně sice nevymahatelná, ale rozumná pravidla. Ale stačí jeden blb a je to v ..... M
Martin Houška reaguje 12.1.2016 14:42
Bohužel musím souhlasit i s Vámi pane Kotrči. Myslivost se povýšila na sport, podobně jako golf, který před revolucí provozovalo v ČSSR jen pár nadšenců a dnes je to ryze módní záležitost, kdekdo drží hole jako prase cvičky, ale musí se ukázat na greenu v luxusních hadrech a v nóbl společnosti. To samé se stalo bohužel i v myslivosti, tam je to bohužel o to smutnější, že trpí zvěř a příroda, pokud blbě odpálíte míček a vyrazíte sobě, nebo kolegovi poslední metodou vybělený chrup, je to váš problém a vaše škoda. V myslivosti je to bohužel jinak a pánové Javůrek a Komárek a spol. rotují v hrobech. Kéž by tak mohli chodit strašit:-) Lovu zdar. MH.
Jan Slavětínský reaguje 12.1.2016 14:37
Ano,legislativa je jedna věc a udržení myslivecké morálky ve spolku věc druhá. Předseda s hospodářem jsou pořád lidé ve spolku, kteří ten spolek vedou a je na nich ,jak přesvědčí lidi, jaký společný verdikt k věci na schůzi odhlasují a jakou cestou celý spolek půjde. O co zažádají a na co vydají povolenku. Pořád zde existují min.dvě cesty. Buď lovit hlava nehlava a nebo s rozumem a mysliveckým citem. Já třeba v těch mláďatech vidím i trochu výhodu možnosti, lovit mizerné kusy resp.sanitární odlov po jaru, aniž by se řešilo nějaké povolení na SSM o sanitárním odlovu mimo dobu lovu. Říkám, je to o lidech, ale kde nějaké MS dostane zaplatit statisícovou škodu, tak asi vím, jak se k věci postaví.
Martin Houška reaguje 12.1.2016 14:32
Děkuji za vyjádření, už jsem myslel, že si nerozumíme. Ano, současná realita je děsná, a to se sem zdaleka nedá napsat vše. Uvidíme, co nové vedení ČMMJ, nového předsedu znám osobně a je všeobecně brán jako slušný a rovný chlap. Osobně jsem však spíš skeptik. Přeji hezký den. MH.
Sojka reaguje 12.1.2016 14:04
Martin Houška - naprosto souhlasím. Pouze jsem popsal legislativní (současnou) realitu. Myslím, že si to můžu dovolit, protože MH jsem docela dlouho dělal. S Vaším názorem mohu jen souhlasit. MS
Radek Kotrč reaguje 12.1.2016 13:50
Vážení kolegové, Plně souhlasím se Sojkou. MH je dnes pouze byrokrat, který vede evidenci a posílá nějaká hlášení, která se někdy nezakládají ani na pravdě. Jak se říká: Tužka a papír snesou vše. Jak někteří z vás tvrdí že je to o lidech. Ano o lidech - myslivcích. Nikoliv o myslivcích - lovcích. Znám honitbu, kde to udělali tak, že už kdysi si zažádali o vyjímku, díky § 39 a nepotřebovali ani novou Vyhlášku a SSM jim to velice ráda povolila. A jen kvůli tomu, že už nedělají starou klasickou myslivost, ale myslivost pro peníze. Přeci nebudou platit nájem ( pro zajímavost 20,-Kč/ha) a nic z toho v uvozovkách nemít, když to jde udělat jinak. Kamarád mi napíše papír, že po mě chce zaplatit škody, na polních plodinách, on mu to potom jako by vypočítá po sklizni, ale už nikdo neřeší, jetli to byli škody způsobené zvěří, a nebo tím, že něco zanedbali jako zemědělci. Viz.: špatné osivo, špatný výběr lokality a další. Takže tato Vyhláška je udělaná jen pro lovce, nikoliv pro myslivce. A mohl bych pokračovat dál a dál, a stějně s tím nic moc neuděláme. Takové řeči, jako že černá, vysoká a další druhy lovné zvěře jsou přemnožené, jsou jen a pouze lobbistické kecy a pouze jen pro určitou skupinu lidí. Uvedu příklad. Minulou soubotu jsem byl pozván u jednoho MS na naháňku, a za celou dobu naháňky jsme neviděli ani jedno prase a ani jeden kus jelení zvěře. Tak kde potom ty prasata a ta jelení zvěř je. Takže polemizovat zde o tom jestli je to správně či nikoliv, je sice hezká a zaslužná věc, ale nic se bohužel nezmění. Dokud nikdo nezačne flastrovat zemědělce a ostatní co tvrdí že zvěř je přemnožená za to co dělají špatně, tak taková vyhláška ztrácí absolutně smysl. Přeji vám všem mnoho mysliveckých zážitku a přeji Mslivosti zdar RK.
Martin Houška reaguje 12.1.2016 13:36
Pane kolego Soukupe, máte jistě pravdu, co se znění zákona týká, i bez zakotveného respektu k autoritám, neboť oba mí MH( jak ve spolku, tak v profesionální bažantnici, kde působím) jsou profesně na výši a mají úctu všech členů a zaměstnanců, neboť ne všichni členové jsou na takové úrovni, aby se vyznali v zákoně o mysl. tak jako Vy, nebo já( studium na FLD) a proto si myslím, že jsou to právě oni, kdo by měli určovat kdo a co bude lovit. To, jak to každý zúčastněný člen dodržuje a jak by s nimi vyjebal, je věc jiná. U nás tedy nikdo na MH zodpovědnost nehází, naopak se striktně dodržuje to, co určí MH. Bohužel je to zase jen o lidech.
Sojka reaguje 12.1.2016 13:11
Pánové Honzo a ostatní, obávám se, že poněkud přeceňujete současné postavení a pravomoci mysliveckého hospodáře, i když je hezké, jak máte zakotvený respekt k autoritám :-). MH je v dnešní době figurka, vyplňující obvykle řadu neskutečných a nesmyslných papírů, toť asi tak vše. Rozhodně mezi jeho pravomoci nepatří určovat, co se bude lovit. Normovaná zvěř se loví podle plánu lovu, u zvěře, která není normována platí, že se loví v souladu s platnou legislativou. Doporučuji přečíst si par. 35. Takže neházejte na MH zodpovědnost za to, že někdo uloví vodící bachnu, pokud to bude v souladu s par. 36 nebo 39, při platnosti nové vyhlášky, MH ani nikdo jiný nenadělá nic a věřte mi, že pokud by to šlo k soudu, tak s MH či MS dotyčný bez problémů vyjebe až se nebudete stačit divit. Bohužel, v případě černé zvěře je tahle vyhláška zas jen dalším krokem ke genocidě samčího pohlaví, což je snad ta nejhorší chyba s ohledem na biologii a etologii tohoto druhu zvěře. MS
Sojka reaguje 12.1.2016 12:58
Martin Till - to je častý mylný výklad par. 36/odst.5 ZoM, že nelze lovit dospělou samičí zvěř, nejspíše vedený snahou chránit "matky", podle hesla "bachyňka je svatá kráva, co nám selátka dává :-)", analogicky i u dalších druhů. Přesné znění par. 36/5: "V honitbách, kde pro některé druhy spárkaté zvěře nejsou stanoveny minimální a normované stavy, lze po vyjádření orgánu státní správy myslivosti u těchto druhů zvěře lovit samičí zvěř a samčí zvěř do stáří 2 let ve stanovené době lovu bez omezení a bez vypracování a projednání plánu." Pro samičí zvěř tam žádné omezení věku není, to platí jen pro jedince samčího pohlaví, tam je to explicitně definováno věkem 2 let. Stejně tak je jedno, jestli se orgán SSM vyjádří pozitivně či negativně, rozhodující je to, že se vyjádřil. Stejně tak je v rozporu se zákonem, pokud orgán SSM uvede ve vyjádření (na základě par. 36 ZoM) či stanoví nějaké počty. Účelem par 36 bylo umožnit snížení stavů zvěře v případě vzniku škod apod., zejména u černé a vysoké, stavy ještě nikdo lovem samčího pohlaví snížit nedokázal :-). Par. 36 tak stále poskytuje tuto možnost, pokud to někdo se snižováním stavů by snad myslel vážně:-). MS
Martin Till reaguje 12.1.2016 11:56
Samozřejmě se u ostatních druhů zvěře jejichž dobu lovu upravuje nová vyhláška přikláním k ostatním,u dančí,vysoké,muflona je to určitě špatně ale rozumnému člověku(myslivci)je to v podstatě jedno a u siky bych to taktéž řešil spíše lokálně
Martin Till reaguje 12.1.2016 11:51
Samozřejmě pánové že je to jen o lidech,bachyně a kňouři se do teď lovily i tam kde to nebylo povolené a dělali se z toho lončáci,vždy to bylo jen o lidech,ať se to týká jakékoli zvěře.Zároveň s tím co sem píšu si pročítám právě onen zákon o myslivosti.449/2001 a pokud to tedy dobře chápu tak pokud nemame normovane stavy černé tak mužeme lovit pouze sele,lončák neomezeně a pokud nám SSM povolí dospělou zvěř černou tak jí mužeme lovit taktéž celoročně,tak jak již napsal Sojka,protože doba lovu kňoura a bachyně novou vyhláškou zanikla ale jde jen o to jestli to SSM povolí,Je to tak?Sojko prosímtě kde si se dočetl že mužeš lovit celoročně i zvěř dospělou samičí,ja tam našel pouze zvěř do dvou let věku,díky M.T
Martin Houška reaguje 12.1.2016 11:24
Přesně tak, jak píší kolegové pode mnou. U nás se nic nemění, je to především o lidech a MH, jestli to udrží v rozumných intencích. Já s tím, kromě snad černé zvěře, nesouhlasím, možná u sičí zvěře, což platí už z dřívějška, v oblastech kde, je přemnožena, ale dančí a vysoká bude průser, různé skupiny soukromých nájemních honiteb, masolovci aj. Doufám, že jsem špatný prorok, ale dobrý pocit z toho nemám. Lovu zdar
Omar Stodůlka reaguje 12.1.2016 11:19
Ano Honzo a ostatní, JE TO PŘEDEVŠÍM O LIDECH! A pro Jiřího Zábranu - tady se o kachnách diskutovalo: http://www.myslivost-lovectvi.cz/diskuze/tema/doba-lovu-kachny-divoke:2727/
Jan Slavětínský reaguje 12.1.2016 10:43
Co a jak se bude lovit "po novotě" především záleží na nás, záleží na tom, jak se k dané věci postaví každý myslivecký spolek. Ve spoustě MS se nemusí vůbec nic měnit. Také záleží na spolku, jak ukočíruje a zvládne případné "lovecké dravce" , kteží se na to budou klepat a se snahou ovlivnit ostatní členy, budou chtít některé změny prosadit před MH. Na druhou stranu jsou lokality, kde opravdu jsou škody a téměř neřešitelné. Mnohdy likvidační pro MS. V těchto případech se tato věc asi využije a SSM zde vyjde žadatelům o vyjímky vstříc.Ona v podstatě vycházela vždy,...
Pavel Štěrba reaguje 12.1.2016 10:43
Teď mne Sojka předběhl, je to přesně tak jek píše. Tady si prostě nepleťte vyhlášku se zákonem. Jedná se o prováděcí vyhlášku MZe 343/2015 (nikoliv zákon), které je stále nadřízený zák. 449/2001. Nevím co stálo v časopisu Myslivost, už ho několik let neodebírám, ale jak mi bylo zděleno pracovníkem SSM, tak to tam bylo napsáno poněkud nešťastně.
Sojka reaguje 12.1.2016 09:16
Je to prosté, vyhláška nemůže jít nad zákon. Pokud nemáte černou normovanou, na základě vyjádření SSM (par 36 Zák.449/2001) můžete lovit sele, samičí zvěř bez omezení věku (tedy lončačku i bachnu) a samčí zvěř do 2 let (tedy lončáka), celoročně. Pokud máte rozhodnutí SSM na základě par 39, můžete lovit celoročně všechny věkové kategorie a pohlaví. Černá zvěř se normuje podle vyhlášky 491/2002 Sb., par. minimální stav je 5 ks/1000 ha lesního celku (par.5/1). V případě menších lesních celků se stavy přepočítávají při zachování poměru pohlaví. Pokud by po provedeném přepočtu byl minimální stav některého z uvedených druhů zvěře nižší než 5 jedinců, nelze tento druh zvěře v honitbě chovat (§ 3 odst. 1 a 2 zákona). MS
Tomio reaguje 12.1.2016 09:12
Tuto novelu považuji za případ toho, kdy už myslivost ztrácí další svoji část, prostě se nám rozmáhá jen lov a lov. Veřejnost na nás opět bude pohlížet s očima přivřenýma. Takže místo toho, aby proti novelo bylo od naší slavné ČMMJ, opravdu jsem na tu naši čím dál více alergický, upozorňováno. Opravdu není nic jednoduššího než vzít fotku bašky s malými selaty a napsat k tomu pár slov, to samé koloucha v metru sněhu štvaného loveckými psy. Chceme opravdu mít tyto způsoby lovy povoleny. Ale to je klid. Je opravdu nutné, abychom museli stále vystupovat pro veřejnost v obraze, těch co jsou rádi, že mohou ještě více zabíjet. Zemědělská lobby, lesácká lobby jsou úplně jinde, my ztrácíme svoji tvář. Rozumný člověk nebude lovit těžká velká prasata, vždyť je jich jajak šafránu, ale s divočáky by se člověk nějak smířil. Ale co se děje s vysokou, to je prostě horor, lovit danče a koloucha v březnu, v únoru, nejlépe ještě u vnadiště. Ani v době předpokládáné nejvyšší bída ta zvěř nebude mít klid a stres bude přibývat, tím bude přibývat skrytější způsob života a budou přibývat škody v odlehlých lokalitách. Samozřejmě 80% z nás zákon nezákon bude ctít určité morální zásady, ale těch pár dalších...! S divočáky zaděláváme na další boom ve chvíli odlovu těch silných ks a vysokou si postupně od kolouchů přivedeme na minimální stavy. Novela je šitá tak, že její vyhodnocení po 5letech bude ve směru kam vítr tam plášť.
Martin Till reaguje 11.1.2016 23:14
Zdravím,Pánové chtěl bych se zeptat jestli někdo z vás ví proč se všude uvádí jen prase divoké,proč to neuvedly na pravou míru(pro laiky).Ze zákona zmizely výrazi jako sele,lončák,kňour,bachyně i bachyně vodici selata jak tomu bylo v minulých letech a je tam pouze Prase divoké,nikde jsem se nedočetl ani o těch normovaných stavech a ještě bych se chtěl zeptat jak to teď vlastně bude,dám příklad z naší honitby,máme nějakých 1350 ha,normované stavy černé nemame,do těď jsme měly na požádání povoleno lovit černou zvěř 3VT,tedy bachyni i kňoura nad 5 let,jak to bude teď?jaká je doba lovu pro bachyni a kňoura tam kde nejsou normované stavy černe zvěře,to jsem se taky nikde nedočetl,zákon hovoří pouze o praseti divokém a to od 1,1,do 31,12.Nějak vtom tápu,pokud by byl někdo ochoten mi to rozumně(a myslím že nejen mě)vysvětlit byl bych velmi rád,Předem děkuji,M.T
Erika Doležalová reaguje 11.1.2016 20:43
Luďku, nejde o velikost honitby, ale o to, zda je v ní černá zvěř normována. Pokud ne, lze po vyjádření Státní správy myslivosti lovit pouze zvěř samičí bez omezení věku (tedy selata, lončačky i bachyně) a zvěř samčí pouze do 2 let věku (tedy jen sele a lončák).
Luděk Migdau reaguje 11.1.2016 20:24
Souhlasím s Vámi, že vše je o lidech, jejich uvážení co střelí a že slušný myslivec neuloví za každou cenu kňoura či plnou bachyni jen proto, že to je zákonem povolené. Ale šlo mi především o otázku lovu v menších honitbách, děkuji panu Gutwirthovi :)
Josef Gutwirth reaguje 11.1.2016 20:01
Pro Ludka. Platí tam, kde jsou normované stavy, jinak platí dále dle povolení životního protředí do 2let věku.
Jiří Zábran reaguje 11.1.2016 19:50
Lovu zdar, vítám tuto změnu,vše jak tvrdí Vladimír je o lidech, u nás máme dohodu že laně lovíme do konce roku od 1. ledna jen koloucha. U Prasat je čas nemusím střílet kňoura za každou cenu. Stejně jde odstřel podle plánu lovu. V této době upřednostňuji lov selat a především škodné, teď je ta nejlepší doba k lovu lišek a především k péči o vše co máme v lese i na polích živého, od dosypání zásypů ,roznesení otepí sena a letniny kolem nekonečných lánů řepky , práce je dost. Odstřel je opravdu o lidech.Myslivci musíme myslet. Uvítal bych prodloužení lovu kachen. Klidně u těch co kachny nechovají od 1.10 do konce roku. Lovu zdar.
Vladimír Skřivánek reaguje 11.1.2016 18:44
Vážení kolegové, v první řadě je nutné rozlišit mezi "Pány lovce a Pány myslivce". Mluvím pouze se zkušenosti s vysokou zvěří, každý myslivec a znalec místní populace nebude střílet kolouchy těžší než 40 kg ( samozřejmě po vyvržení), co se týká slabších kusů musí se to objektivně posoudit. Kdežto lovec bude v rámci doby lovu lovit vše, co je zákonem povoleno, bez ohledu na kondici. Proto jsem napsal první větu.Co se týká černé zvěře,každý komu to trochu myslí tak nebude střílet těžší a starší kusy( leden-březen), se kterými se ve tmě srovná lépe, než s lončáky.Zákon je udělán tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Všichni ví, že problém zejména s černou zvěří toto nevyřeší.
Jiří Cikryt reaguje 11.1.2016 18:31
U nás vysokou, černou a daňčí nemáme u jezevce dobrý, ale u těch muflončat mně to docela pobavilo. Do konce března, když už v únoru jsou někdy maličký. To bychom měli střílet miminka??? Ale to je vlastně stejné jako u selat, takže z toho plyne, že je to zase a jen o lidech. J.
Zdenda Zvára reaguje 11.1.2016 18:12
Mě osobně potěšila změna u jezevce. V říjnu to je občas trochu problematičtější, zvlášť když přijde špatné počasí. V září chodí většinou pravidelně ve slušnou dobu. Vysokou u nás nemáme tak tam se mě to netýká. U černé se stejně snažím lovit menší kusy, už jen z důvodu snažší manipulace.
Luděk Migdau reaguje 11.1.2016 17:51
Osobně by mě zajímala otázka černé zvěře. Doposud se mohla dospělá černá zvěř lovit pouze v revírech s rozlohou větší než 1000ha, zůstává tato podmínka i nyní? Nebo od roku 2016 mohou lovit kňoury a bachyně také sdružení s rozlohou menší než 1000 hektarů? Děkuji za odpověď, Migdau