ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Můj životní
Můj životní
vloženo: 17.9.2012 21:44
autor: Ondřej Koubek

úlovky (svět)

Keď Diana praje.
Keď Diana praje.
vloženo: 10.7.2014 16:15
autor: Jan Chlpáň

trofeje

kamzík
kamzík
vloženo: 13.1.2014 17:12
autor: Roman Dudek

zvěř v přírodě

ukecaný šéf
ukecaný šéf
vloženo: 6.10.2017 19:25
autor: Rastislav Rejko

zbraně

Výroba celého nového kohoutu s hlavou kozorožce, moje práce.
Výroba celého nového kohoutu s hlavou kozorožce, moje práce.
vloženo: 27.9.2019 20:23
autor: Stanislav Satoria

fotopast

....
....
vloženo: 19.7.2016 23:14
autor: Jindřich Mach

myslivecké umění

vlk
vlk
vloženo: 27.2.2018 18:54
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 232869 fotek (7 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8866 inzerátů (5 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748177 komentářů fotek (26 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289075 hlasování fotek (63 dnes)
  • 56414 hlasování videí (0 dnes)
  • 37581 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Diskuze

Odhad věku srnce

Marián Zobina vložil 10.6.2017 18:42
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na Váš názor/odhad věku srnce na foto. Srnec mi pravidelně vytahuje na fotopast a včera mi vytáhl před kazatelnu, když jsem byl na čekané. Vytahuje víceméně pravidelně v podobné časy a to jak večer (za tmy) tak z rána. Měl jsem ho včera na chvíli na očích a dle chování se mi jeví sebevědomě, jistil, ale po pár minutách kdy bral paši jej zradil kolař, který jel po cestě (cca 80m od srnce),srnec krátce jistil a ihned odskočil kvapně pryč a již se nevrátil. Na pravé straně má nasazeno šesteráka a na levé straně vidláka s naznačenou přední výsadou, kterou zřejmě nemá ulomenou. Omlouvám se za kvalitu foto. Děkuji za odpovědi a shovívavost, jelikož teprve začínám s obeznáváním srnců (první myslivecká sezona:-) )
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Josef Voborník reaguje 4.7.2017 10:45
Podle mne - srnec středního věku, parůžky poměrně vysoké, hmota nic moc - s přihlédnutím k tomu, že jde o nerovného šesteráka, rozhodně odstřelový kus. Máš-li v revíru lepší, škoda ho nebude, i když svého vrcholu ještě rozhodně nedosáhl. Já osobně bych - pokud bych zrovna nepotřeboval srnce na svatbu či něco podobného - nejspíš nestřílel, za rok z něj může být pravidelný šesterák s vyšší hmotností - může, ale nemusí ! A co se paličkářů týče, ti se sice makí lovit na potkání, ale rozhodně bych nepodmiňoval lov staršího srnce odstřelem "kriplíka". U nás platí - každý může střílet 2 srnce až do splnění plánu lovu, ale jeden z nich musí být odstřelová I. VT a komu se to nepovede, ten musí v příštím roce lovem I. VT začínat.
Erika Doležalová reaguje 21.6.2017 14:26
Martine, vzhledem k tomu, že ve svém ironickém komentáři použil moje slova (...přirovnávají to k věštění z křišťálové koule...), tak jsem to celkem logicky vztáhla na sebe.
Martin Medek reaguje 19.6.2017 12:28
Erika - nemylsím že Slávek vůbec nenaráží na Vás, ale na všechny ty "odborníky", kteří u ulovených srnců ví přesně na den věk a zda srnec měl nebo neměl být uloven. Pak když zde někdo (jako Marián) do diskuzi ohledně odhadu věku, tak jsou všichni ticho. Ale až ho Marián uloví a dá do úlovků, tak se hned najdou lidi, kteří budou tvrdit že ležet neměl:-)
Erika Doležalová reaguje 16.6.2017 14:19
btw Nevím o tom, že bychom si tykali.
Erika Doležalová reaguje 16.6.2017 14:19
Ale, no to by mě zajímalo, kterých "pár věcí", co jsem psala a nejsou pravda to jsou? Jestli to tedy není tajemství :-)
Slávek reaguje 14.6.2017 17:44
Eriko nepotřebuji si to číst jednou ani třikrát.Budu tak hodný,že ztratím čas s odpovědí.Nemyslel jsem to jen konkrétně na tebe ale všeobecně ke všem nejchytřejším z nejchytřejších co tady lovci který zvěř ulovil a nejlépe může posoudit věk a ztistit váhu rozporují jeho údaje.A když už jsi zareagovala tak od tebe jsem tady taky četl pár věcí co není pravda protože je mám ověřené v praxi.Nevím jestli jsi to psala po tom co tě mučili nebo dobrovolně.Nevím jestli jsi to pochopila ale dost ostatních určitě ano.
Erika Doležalová reaguje 14.6.2017 13:08
Slávek - zkuste si ještě jednou v klidu (no radši dvakrát :-) přečíst mou první větu. Budu tak hodná, že ji sem překopíruju a zvýrazním to, co je na té větě stěžejní, ju? :-) Takže: Odhadovat věk srnce v ZIMNÍ srsti je věštění z křišťálové koule. Už se chápeme? Jestli ne, nevadí :-) Ostatní pochopili.
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:17
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:16
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:15
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:15
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:15
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:15
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:14
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:14
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:14
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:14
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:14
foto
Marián Zobina reaguje 14.6.2017 10:04
Děkuji všem za poznatky a názory na věk uvedeného srnce. Můj odhad byl určitě 3+, ale jak bylo psáno níže, vím, že k bližšímu určení věku je zapotřebí srnce obeznávat na živo, kdy přebarvuje, vytloukal, celkové chování... ale neměl jsem moc možností jej sledovat naživo. Vím, že se z fotek nedá úplně určit věk, ale alespoň ten odhad věku možný je a proto jsem zde založil tuto diskuzi a obrátil se na Vás jakožto zkušenější myslivce z praxe. Kamarád, rovněž zkušenější myslivec, si na něho byl sednout a odhadl jej na cca 4+ a jistě průběrný. Jak bylo rovněž psáno níže, je to moje první lovecká sezona a chtěl bych určitě zachovat postupný osobní vývoj, tzn. nejprve ulovit nějakého slabšího srnce, ročního paličkáře, proto jsem chodil zkusit natrapírovat a obeznat srnce na jiných místech, ale zatím mi nebylo dopřáno ročka objevit, proto jsem se sezení v místě tohoto srnce nezaměřil a snažil se jej obeznat zatím pouze z fotek. Otázkou je, zda do doby než paličkáře ulovím nebude tento srnec již úřadovat někde jinde i s ohledem na blížící se říji. Srnec vytahuje na místo denně a to jak v nočních hodinách tak přes den. Musím se však přiznat, že byť by mému mysliveckému nepsanému právu měl asi v tuto chvíli "patřit" spíše lov paličkáře, na tohoto srnce si samozřejmě tajně myslím:-) V povolence omezení na tuto kategorii srnců nemám. Přikládám nejnovější foto. Ještě jednou všem moc děkuji za názory.
Slávek reaguje 12.6.2017 15:22
Je vzláštní,že věk a váhu ulovené zvěře tu spousta odborníků z fotky pozná s přesností +- 1měsíc a +- 1kg ale na fotce živé zvěře to nedokáží a přirovnávají to k věštění z křišťálové koule.
Milan Dejda reaguje 11.6.2017 21:18
Ahoj,opravdu neni jednoduche z fotky odhadnout vek a to ani priblizne,jak napsala Erika je nutne srnce delsi dobu pozorovat a pak je mozne udelat zaver.Zrovna vcera sem se spletl v odhadu srnce,ktereho sem videl poprve,vytahl z psenice a ja ho radne podcenil,jeste ani nezacal prebarvovat,ve zverine nic moc a podle chovani a celkove postavy sem ho odhadl na 6 let,musim rici,ze bych strilel stejne,silny sesterak z dalsi lodyhou pod levou ruzi ktera mela taktez samostatnou ruzi,proste rarita,kterou u nas nikdo nevidel,po uspesnem lovu sem okouknul srnci chrup a podle nej ma max.4 roky,s tim souhlasil i hospodar a dalsi dva kolegove. Takze zdani klame,musim dodat,ze srnec byl napaden podkozni streckovitosti a vyvrzeny vazil 14 kg coz neni nic zavratneho. Pokusim se nejak dostat fotku trofeje do fotografiji trofeji.Netroufam si tohoto srnce na vasi fotografiji odhadnout,ale vic jak 4 roky bych mu nedal.Myslivosti a lovu zdar.
dakslkopov reaguje 11.6.2017 08:07
Letím pro kladívko a budu tesat do kamene.To nám zase ženská natřela žaket.K tomu Eriko není co dodat!!!!Jen za mě bych přidal -lovit prvního srnce,pokusil bych se o lov né tak snadný. Tak lovu zdar!
Erika Doležalová reaguje 11.6.2017 07:58
Odhadovat věk srnce v zimní srsti je věštění z křišťálové koule :-) Jisté je, že to není "jednička" :-) ale to určitě víte sám. Jistou pomůckou pro zařazení srnce alespoň do kategorií velmi mladý - dospívající - dospělý - starý.. je fáze přebarvování a vytloukání, což ovšem platí pouze u srnců zdravých v dobré kondici. Takže: je srnec přebarvený? Pokud ano, odkdy nebo jak dlouho? Víte, kdy vytloukl? Zrazení cyklistou - krátké jištění, rychlé odskočení bez bekání, žádný krátký úprk a pak postávání chvíli opodál...by nasvědčovalo spíše srnci zkušenějšímu, tedy staršímu (dospělému). Foto vytlučeného a dosud nepřebarveného srnce rovněž tak - ovšem není uvedeno, ze kdy snímek je. Pučnice se nezdají být moc nízké, hlava sice kratší, ale stále dost štíhlá.. No chtělo by to srnce vidět naživo :-) Kdyby mě mučili :-))) že musím! odhadnout, řeknu 4 roky. Trofejově takový průměr (výsady, hmota).
Marián Zobina reaguje 10.6.2017 18:54
další foto
Marián Zobina reaguje 10.6.2017 18:52
další foto
Marián Zobina reaguje 10.6.2017 18:49
další foto
Marián Zobina reaguje 10.6.2017 18:49
další foto
Marián Zobina reaguje 10.6.2017 18:48
další foto
Marián Zobina reaguje 10.6.2017 18:43
další foto
Marián Zobina reaguje 10.6.2017 18:42
další foto