ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Srnec 103,4 bodů CIC .
Srnec 103,4 bodů CIC .
vloženo: 16.2.2013 00:10
autor: Aleš Náhlý

úlovky (svět)

Čarovné augustové ráno.Srnec 8 r.
Čarovné augustové ráno.Srnec 8 r.
vloženo: 30.8.2020 17:39
autor: hubertushk

trofeje

Rarita
Rarita
vloženo: 13.9.2016 15:14
autor: Martin Kronus

zvěř v přírodě

siesta
siesta
vloženo: 30.4.2012 06:28
autor: Vít Hlavica

zbraně

Bixa Ant.Sodia Ferlach 16/9,3×72R
Bixa Ant.Sodia Ferlach 16/9,3×72R
vloženo: 23.6.2017 08:45
autor: Igor Filo

fotopast

...
...
vloženo: 11.7.2017 20:17
autor: Michal Vokurka

myslivecké umění

Černý rytíř
Černý rytíř
vloženo: 15.1.2012 09:29
autor: Petr Chloupek
Statistika
  • 233465 fotek (0 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8900 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749280 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294789 hlasování fotek (0 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37668 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 2 online

Připomínky a názory
Diskuze

Odvolání vedení ČMMJ.

Vošicky Josef vložil 7.5.2014 17:59
Vážení kolegové,včera došlo k odvolání předsedy J.Palase,J.Kostečky a Papeže z vedení ČMMJ. Tak snad konečně se začne blýskat na lepší časy a doufám že tam příjdou konečně opravdu myslivci!!!A CO VY JAKÝ NATO MÁTE NÁZOR!!!
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
K.Marik reaguje 14.9.2015 11:51
Pane Gordone, teoreticky máte pravdu, prakticky bohužel ne. Zákon totiž nestanoví žádnou sankci pro honebního starostu, pokud fungovat nebude. Navíc v běžné praxi honebním starostou bývá člověk, který s myslivostí nemá nic společného. Druhou věcí je souběh funkce MH a HS. Vaše shrnutí zahrnuje pouze případ, kdy je honitba provozována ve vlastní režii HS. A co když je to uděláno " šikovněji" s ohledem na vyloučení ostatních členů HS, čili honitba je pronajata MS tvořeného majiteli honebních pozemků? Pak kontrola jaksi končí, že?
Ellhenický Petr reaguje 12.9.2015 07:03
Když začala v Rusku "přestavba", tak to někdo přirovnal holubům sedících na střeše. Zatleskáš-odletí-vrátí se-jsou tam všichni,ale na jiných místech. A tak to chodí i u nás.Pokud tam budou ti samí lidé, tak se bude jednat pouze o kosmetické úpravy.Skutečně jsou tam lidé, kteří se na funkci třesou a nedej Bože aby ji nedostali. Ron to dobře shrnul a přirovnal zákonům vlčí smečky.
Ron Gordon reaguje 10.9.2015 19:42
Takže, jak by mělo fungovat honební společenstvo je mně známo, také je mně známo že honební společenstva fungují porůznu. Honebního starostu kontroluje někde kontrolní komise, pokud ji společenstvo má, jinak členové společenstva, kdy se starosta zodpovídá na valné hromadě. Také v případě, že bude honitba provozována v režii společenstva a honební starosta bude hospodářem, opět se bude zodpovídat buďto kontrolní komisi neb valné hromadě. Nevidím v zák. ustanovení u honebního starosty nějaké oprávnění kontrolovat mysliveckého hospodáře -§ 23 Honební starosta (1) Honební starosta zastupuje honební společenstvo navenek. Uzavřít, změnit nebo vypovědět smlouvu o nájmu honitby může honební starosta jenom s předchozím souhlasem příslušného orgánu honebního společenstva, jinak je jím provedený úkon neplatný. (2) Honebního starostu a jeho zástupce volí valná hromada na období 10 let způsobem uvedeným ve stanovách, a to z členů honebního společenstva nebo z fyzických osob, které navrhne člen honebního společenstva. (3) Jestliže honební starosta zemře nebo se vzdá funkce, vykonává tuto funkci místostarosta až do zvolení nového honebního starosty nejbližší valnou hromadou. (4) Honební starosta obstarává všechny záležitosti honebního společenstva, pokud nejsou vyhrazeny valné hromadě; je přitom povinen řídit se pokyny valné hromady, pokud jsou v souladu s právními předpisy a stanovami. (5) Honební starosta je povinen vykonávat svou působnost s péčí řádného hospodáře. Honební starosta odpovídá honebnímu společenstvu za škodu, kterou způsobil porušením právních povinností při výkonu funkce. V řízení proti honebnímu starostovi zastupuje honební společenstvo určený člen honebního výboru, a není-li honební výbor zvolen, kterýkoliv člen honebního společenstva. (6) Honebního starostu v době jeho nepřítomnosti zastupuje honební místostarosta; jedná a rozhoduje ve všech věcech, které jsou svěřeny honebnímu starostovi.
K.Marik reaguje 10.9.2015 09:52
Pane Gordone jak tomu mám rozumět? To jako že kontroluje sám sebe a pokaždé jinak? Víte jak funguje - nefunguje honební společenstvo? A kdo koho kontroluje?
Ron Gordon reaguje 9.9.2015 10:53
Pane Marík, trochu nedobré srovnání a za mně, by hospodář měl být i mysliveckou stráži, a myslivecký hospodář a honební starosta - určitě z každé funkce má nad sebou jinou kontrolu. K těm kandidátům do vedení by se dalo přirovnat k vlčí smečce - pokud spolu byli všichni s vůdcem vyli a když o něj přišli, tak každý já nic, já muzikant a jak ve vlčí smečce opět jeden ze smečky bude vůdcem, cizího vůdce si tam nepustí a dále budou žít svým naučeným žitím a společným vytím. Je to tak jak všude jinde, když se někdo dorve k funkcí tak ji opouští zpravidla jen napřed nohama . No a paní ředitelka kandiduje proto, aby kontrola pojišťovny byla vždy v pořádku. Lidičky, vždyť jste přeci v Česku !
K.Marik reaguje 9.9.2015 09:37
A proč ne? Když na té nejnižší úrovni může být myslivecký hospodář starostou honebního společenstva, nebo mysliveckou stráží není to vlastně totéž?
rostislav petrik reaguje 9.9.2015 06:20
ja souhlasim s p. Tesarem - hrosi kuze nekterych clenu soucasneho vedeni je skutecne velmi tlusta... Tito lide se zbavuji odpovednosti za eru p. Palase a p. Kostecky, prestoze na soucasnem tristnim stavu CMMJ nesou take velkou cast viny. Mlceli a prihlizeli tomu, co se delo - a nyni davaji ruce pryc, ze oni za to nemohli a chystaji se znovu kandidovat.
Jan Tesař reaguje 8.9.2015 12:57
Vážení kolegové. Nedávno jsem si přečetl kandidátku do nové MR A DR ČMMJ a rozhodl jsem se napsat několik slov. Nechápu, že někteří "zájemci" nemají tolik "odvahy" a cti nekandidovat znovu, protože nesou odpovědnost za všechny nepravosti, které se v minulosti napáchaly. Stejně tak nechápu, jak může ředitelka pojišťovny Halali kandidovat do DR ČMMJ, tj. nejvyššího orgánu, který pojišťovnu kontroluje. Ve výše uvedeném nehledejte nic osobního. Tak to prostě ve slušných firmách chodí. Pokud nedojde k radikální změně, musí ČMMJ zaniknout. A to by byla škoda. Přemýšlím, že o "činnosti" některých členů MR, DR a sekretariátu začnu vydávat čtení na pokračování. :-(
Sojka reaguje 15.8.2014 17:24
No já se musím jenom smát, když jsem byl před lety napadán za některá svá vyjádření vůči ČMMJ. Komedie pokračuje, je potřeba najít "bílého koně", na kterého se to pak hodí :-). MS
Josef Voborník reaguje 15.8.2014 15:56
Mám-li něco dělat dobře, musím mít možnost to dělat podle svého přesvědčení. Snahou současné MR ČMMJ bylo mít ve funkci jednatele člověka s čistým štítem /což se jim sice povedlo/, ale zároveň takového, který pojede v kolejích, které mu budou vymezeny a nebude se příliš snažit o nápravu předchozích chyb, prostě bude se starat o řádný chod sekretariátu a nic víc, zejména nebude strkat nos tam, kam nemá... Jak ve své koncepci uvedl Ing. Řehák, jednatel není pouhým administrativním pracovnákem. Je osobou, která by měla mít vedle zodpovědnosti i určitou pravomoc, protože některé problémy je třeba řešit okamžitě a nečekat až na zasedání Rady. Možná, že právě pro tento názor nebyl do funkce jednatele vybrán, ale Mgr. Horálek udělal Radě po svém jmenování čáru přes rozpočet - chtěl nezávislý audit /asi věděl, proč/, odmítl plnit roli užitečného idiota a a jsme zase tam, kde jsme nechtěli být...
Sojka reaguje 15.8.2014 11:50
Jak to tak vypadá, tak Mgr.Horálek prokázal určitou míru inteligence, když nakonec funkci jednatele nepřijal za stanovených podmínek :-). MS
Josef Voborník reaguje 20.7.2014 19:26
Když už tedy stará MR přijala nového jednatele "k obrazu svému" a široká myslivecká veřejnost nebyla seznámena ani s tím, kdo všechno kandidoval, natož s koncepcí každého jednotlivce, budiž - bylo to všechno šito horkou jehlou. Ale mělo být řečeno, že nový jednatel má své místo jisté maximálně do sjezdu - a po sjezdu musí nová MR vyhlásit konkurz na nového jednatele. Nikde není řečeno, že stávající jednatel své místo nemůže obhájit, to by záleželo jen na něm a na jeho práci, kterou předvede do sjezdu.
Pavel Štěrba reaguje 19.7.2014 19:34
...nijak valně, je to stejné, jako když padne vláda. Nejdřív je kolem toho humbuk, všichni jásají, že jsou ty zloději pryč, pak přijde někdo nový, kdo ze začátku rozhodí trochu populismu, nejlépe když všechny utáhne na smažený koblížek, a za chvíli už máme zase na koho nadávat, protože jede zase ve stejných kolejích.... Tady je to stejné. Ale třeba se mýlím. Rád bych se mýlil...
Sojka reaguje 19.7.2014 13:48
Tak ČMMJ, resp. její MR si ve výběrovém řízení (po staru:-)) vybrala nového jednatele. Jak to vidíte a co očekáváte do budoucna? MS
Sojka reaguje 31.5.2014 11:27
Sice mi to může být úplně jedno, ale když tak čtu ty stesky členů ČMMJ, tak nechápu, proč netlačí na OMSy a sbor zástupců s požadavkem, ať každý kandidát ať už na předsedu, jednatele apod. předloží svou koncepci či vizi veřejně, volební období je 5 let, tak co chce těch 5 let dělat, čeho dosáhnout, jakým způsobem atd., prostě regulérní plán, manažerský záměr, koncepci, nazývejte to jak chcete. Není problém to uveřejnit v časopise, distribuovat prostřednictvím OMSů atd., ať se s tím každý člen seznámí, vybere si, kdo je podle jeho názoru vhodný kandidát a pak ať tlačí na OMS, koho mají volit. Hezky pěkně veřejně, konkrétně, ne že se něco ušmudlá tak trochu potajmu někde v Praze. Tohohle by se ovšem někteří báli jako čert kříže:-):-). MS
Vošicky Josef reaguje 25.5.2014 18:53
Jen tak pro zajímavost,nástupní plat J.Kostečky byl 42 500 k tomu se mu schvalovali odměny zhruba 600 000kč ročně a to si ještě bral 10% z každé dotace kterou pro myslivost vyřídil.Tak že zhruba dvě mega ročně!!! k tomu služební auto a telefon.Nu za sepsání dvou petic slušnej peníz!!!
Drahoš Hikl reaguje 17.5.2014 18:42
Sem tam chybička v mém pravopise, bohužel písmenka doplnit dodatečně nejdou :-)
Drahoš Hikl reaguje 17.5.2014 18:38
Tlaky ma myslivost v současné podobě bude stále vyšší, současný způsob myslivosti je trnem v oku ledas komu, proto byl ten tlak na novelizaci mysliveckého zákona ze srany asociace soukr. zemědělců atd.K novele mysliv.zákona dřív nebo pozdějí dojde a s jakým výsledkem skončí bude hodně záviset na schopnosti vedení ČMMJ. Proto si myslím,že se ČMMJ určitě bez silného vedení jako organizace dostane do potíží.Téměř soběstačnost v potravinách se postupně propracovala do současnosti, i když se to zdálo nemožné.Rád bych se dozvěděl konkrétní důvody odstupujících členů třeba v časopise Myslivost, kde vznikaly třenice.Proč nešlo např.spolupracovat s dalšími členy.Takové normální, když odstoupím z vedení organizace,tak sdělím jejím členům důvody.Ale třeba k tomu jetě dojde:-)
Josef Strejc reaguje 16.5.2014 22:55
Chlapi na sněmu to vyznělo, že odstupují sami neboť už nešlo spolupracovat s dalšími členy vedení a že budoucnost ČMMJ je nejistá.
Alda reaguje 16.5.2014 08:01
Souhlasím s vámi a se vší úctou k prof. Hromasovy byla jakákoliv změna v tomto období k lepšímu. Ovšem model vedení společnosti "zkušeným" manažerem vyžaduje efektivní mechanismus kontroly majitelem firmy. (v tomto případě tedy členů ČMMJ). Mám zkušenost že né vždy jsou požadavky majitele (členstva) a takových "typů manažera" v souladu. podívejte se na družstevní záložny atd... pokud nebude nastaven systém osobní zodpovědnosti a dostatečný systém vnitřní kontroly, nastane nutně dřív nebo později totální chaoz a kdo jiný než členové jsou nositel hmontné zodpovědnosti za hospodaření. Bez důkladné kontroly se to vždy zvrhne v řadu akci s cílem pouze a jen vedoucí k osobnímu obohacení. V tomto případě pánové prostě dělali jen to c jsme jim my umožnili. Apeluji tedy na orgány které mají tuto činnost v ČMMJ zajišťovat!!! Najměte manažery ale ne "kamárádičky" které nejsme schopni řídit a hlavně uhlídat!
Jan Horáček reaguje 13.5.2014 21:12
Palas - to byl omyl od samého začátku. Jeho volba byla ukázkový příklad řiťolezectví s očekávanou odměnou. Kostečku asi nikdo moc neznal - sám se vybarvil. Teď je otázka, jestli se vůbec najde někdo, kdo bude chtít kandidovat a mít zájem vyčistit ten Augiášův chlív, reformovat ČMMJ a vrátit mu členskou základnu. To dokáže jen schopný manažer a zapálený myslivec. Vidíte někde takového?
Frantíšek Kučera reaguje 13.5.2014 16:51
hlavně aby vrátili co nakradli at se nikdo nediví,že členská základna pod timto vedením odešla....
Bohumír Novák reaguje 13.5.2014 11:15
Aldo nemáš šanci ovlivnit ani procesy na okrese v OMSu, skoro všude jsou ti samí lidé už 30 let(a to platí nejenom o myslivcích, proto je náš stát tam kde je).
Alda reaguje 12.5.2014 15:07
jak tedy mohu z pozice jednotlivce ovlivnit procesy uvnitř organizace? Myslím že je to zcela nereálné,...
Sojka reaguje 12.5.2014 12:57
Proč si myslíte, že se najednou objeví jakýsi "superman", který vše špatné změní na dobré? Tato organizace, i s ohledem na stanovy, systém fungování a organizaci je nereformovatelná a není v silách jedince toto změnit ve stávajícím systému fungování. Tato organizace nemá vizi, nemá žádnou představu o budoucnosti, i s ohledem na stanovy, neexistuje žádná představa o budoucím směřování, díky tomu nemá ani strategii a taktiku, jak něčeho dosáhnout. Jediné co má, je aparát určený na výběr příspěvku a nekvalitní pojišťovnu. Nelze očekávat, že změna na několika pozicích k něčemu povede. Samozřejmě se vždy najde pár jedinců. co budou plnit roli užitečných idiotů a vyzývat k placení příspěvků, ale to nic nezmění. Jediná možná cesta, podle mého subjektivního názoru, je změna principu fungování a přístupu této zájmové organizace, jinak je to "jízda na mrtvém koni". MS
Ellhenický Petr reaguje 11.5.2014 18:49
Máte nějakého horkého kandidáta,nebo opět o nás bez nás? Jak píše Pavel, pochybuji, že si mezi sebe pustí někoho"normálního"?
Drahoš Hikl reaguje 11.5.2014 15:58
Audit a poté volby.Začínat se musí od jedntolivých MS,okresních sněmů a od tam to pokračuje až na horu nejvyšší.Nikdo do funkce předsedy OMS nebo ČMMJ, Mysliveckých či Dozorčích rad nespadne z nebe,snažit se změnit zástupce, pokud je to třeba.A poté věřit,že nastane změna k lepšímu.Vypadá to jednoduše,ale bohužel tomu tak není.
Alda reaguje 11.5.2014 14:36
To by musel ale někdo rozjet akci očista a začít auditem. Pochybuji ale že si sami střelí do palice....... Ta parta na okresech bude vyčkávat jak to dopadne a jestli uhájí trafiku i nadále.. Nevidím to moc pozitivně.
František reaguje 10.5.2014 13:45
CHlapci, nikdo je neodvolal,Kostečka podal výpověď sám a další sami rezignovali.Podívejte se na stránky ČMMJ - oznámení.
Jan Tesař reaguje 10.5.2014 10:05
A kdo je, kolego, odvolal? Palase, Papeže a jiné členy MR snad může odvolat jenom Sněm, ne? Kostečka je zaměstnanec, může dostat výpověď. A pokud je pravda to, co říká "dakslkopov" je potřeba podat i trestní oznámení......
dakslkopov reaguje 9.5.2014 21:08
Mrkněte na nový občanský zákoník.No tak pánové včas vezmou roha.Ale kdo zaplatí ty rozkrádačky.Smějou se nám stejně...
Alda reaguje 9.5.2014 20:49
myslíte že to souvisí s vyšetřováním Palase? Možná by bylo fajn kdyby je končnš skřípli(popravdě mi z faktu že to vedla zrovna tahle parta bylo dost dlouho šoufl...) Nedělám si iluzy že se tam dostane někdo kdo to opravdu myslí vážně. Zase přesun trafik a vyhraje to další tlustokožec a prospěchář.... Rád bych se mýlil, myslím že má ČMMJ co dohánět vůči všem členům...... Snad je tu šance to změnit, neprpásněme to....
Miroslav Topil reaguje 9.5.2014 20:29
Osobně neznám všechny členy sboru zástupců ale jednu ano je to obyčejná šarmantní dáma která není ani ředitel ani jinej papaláš ale obyčejná ženská která se i v důchodu živý stříháním a úpravou psů a rozhodně tam nezbohatla ale to neznamená že valná většina se nežene jen za korytem :-(
dakslkopov reaguje 9.5.2014 19:21
Tykání mi není cizí a tykají mi i patnáctiletí kluci.Tak že Pepo,naháňky třeba pořádané u Agrovaldu který vede také jeden člen sboru zástupců.Viděl jsem jejich pozvánku.Pořádalo a platilo to ČMMJ.Vojenské lesy Mimoň,naháňka pořádaná ČMMJ,samý cizinec plus Kostečka ve služebnim autíčku,byl jsem tam a viděl jsem to osobně,honitba na sto hektarech u obce Želeč,to dokáže jen jednatel ČMMJ a jiné a jiné prasárny se děli.Obora Klokočka v rukou Kostečky a pana Kelnera tak že se s chudáky nestýká,prožraný reprefond při naháňce na Kokoříně.Kdo s nima hnul??Lidé musí prohlédnout a zjistit,že ten kdo je ve vedoucí funkci nemusí být nejlepší.Předsedové klubů prodávají štěňata lépe než ostatní,vedoucí oblastí totéž,předsedové kynologických komisí,někteří rozhodčí na svých funkcích bohatnou protože jim lidi věří.A přitom mají většinou šméčka.Obyčejný chovatel má mnohdy lepší chov než renomovaní chovatelé.To nás naučila strana.Lidé,přemýšlejte!!!
Josef Voborník reaguje 9.5.2014 16:22
Souhlasím téměř se vším, až na jednu maličkost - prosím nevykat, nemám to rád.
dakslkopov reaguje 9.5.2014 15:46
Kostečka dal výpověď a ostatní rezignovali.Ono vystupovat můžete,ale musí Váš názor někoho zajímat a musí být brán.Podívejte se ovšem,kdo je na místech které jsou rozhodující.Není tam žádný Pepík Omáčka co je zedník,ani šofér či jiný zaměstnanec bez funkce která hýbe světem.A pokud se podíváte například na sbor zástupců.Je to stejné i na OMS.Ruka ruku meje.Nepustí mezi sebe obyčejné lidi kteří myslovost dělají srdcem i poctivě.Nikdo o nich neví.Nejsou to majitelé firem,ředitelé,bankéři,šefové městských lesů a podobně.Většina z nich neudělala ani zdaleko pro myslivost to,co obyčejný člověk-myslivec.Ale jsou tam ač je nikdo nevolí.Na sněmech je většinou vše nalajnované,do komisí to samé,lektoři myslivosti jsou také majetní či důležití lidé.Tedy až tohle dokážeme zrušit,můžeme vystoupit a říct jak na to.Upozorňoval jsem zde na chování pana Kostečky kterého mimo jiné zkazila moc a peníze.Byl to ještě nedavno chlap za kterým bych stál.Jeho manýry,utrácení našich peněz,povyšování se nad ostatní,megalománie a sraní na nás jsem tu zveřejnil.Jak to dopadlo???Ozvalo se tu pár jedinců kteří žrali z jeho koryta.A bylo po všem.Začněme od začátku.Ale vyndejme všechny lumpy,ať nedopadnem jak po revoluci.Zmetci převlékli kabát a velí nám dál.Ovšem zajímá je jen jejich prospěch a na nás kašlou.Do téhle doby byl pane Voborníku řadový myslivec pouze figurka a jak řekl pan Kostečka v Želči-obyčejní lidolovci.Pokud to změníme-bude myslivost tam kde byla.
Josef Voborník reaguje 9.5.2014 14:11
Je potřeba nazývat věci pravými jmény. Nikdo nebyl odvolán ze své funkce, ale Kostečka dal výpověď z pracovního poměru a Palas a Papež na své funkce rezignovali. A nezlobte se, všechny příspěvky v tomto tématu jsou o ničem. Kecat umí každý /přiznávám, že včetně mne/, ale jsem zvědav, kdo dokáže vystoupit a říci, co a hlavně jak by se mělo udělat, aby ČMMJ znovu získala svou ztracenou prestiž. A prvním krokem by měla být příprava sjezdu, jehož program by vycházel zdola, tj. z oprávněných požadavků a připomínek nás, řadových myslivců.
Pavel Oršulík reaguje 9.5.2014 13:15
Souhlas Ondřejem. Bude chybět "brzda" k suprovním nápadům a záměrům Bendlovy myslivecké rady.
karel zvářal reaguje 9.5.2014 11:13
Já myslím, že je to pro naši mentalitu příznačné: Jak mosím nadávat - je to špatné! Jak nemožu, ještě horší... Správně píší jinde- je teď na členské základně, jakou věrchušku si po zkušenostech nainstaluje. Ale mám takový pocit, že místo dřívějšího Co Čech, to muzikant platí spíše názor Co Čech, to malá domů... Takže pánové, jestli se bude opět nadávat "na ty nahoře", je to jako o tom zrcadle...
Ondřej Zahradník reaguje 9.5.2014 10:43
Jen aby nebylo hůř.
Miroslav Topil reaguje 9.5.2014 09:52
Že tam přijdou jen další zloději kteří si budou chtít taky co nejrychleji nahrabat :(
Vošicky Josef reaguje 8.5.2014 20:36
Koukám že jste k tomuto tématu hodně zdrženlivý!!!