ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

můj stříbrný
můj stříbrný
vloženo: 29.1.2012 17:59
autor: Ladislav Březina

úlovky (svět)

Osmerák
Osmerák
vloženo: 21.2.2012 05:54
autor: Josef Vršan

trofeje

Kamarádův srnec
Kamarádův srnec
vloženo: 9.7.2019 06:18
autor: Josef Vršan

zvěř v přírodě

u kořisti 3
u kořisti 3
vloženo: 30.3.2013 11:06
autor: Marek Drha

zbraně

Pro rybáře
Pro rybáře
vloženo: 13.9.2015 13:10
autor: Karel Obrtál

fotopast

....
....
vloženo: 19.7.2016 23:14
autor: Jindřich Mach

myslivecké umění

"Tužkofixoakrylová" malba na papíře
"Tužkofixoakrylová" malba na papíře
vloženo: 4.10.2012 22:15
autor: Ivo Ondráček
Statistika
  • 233295 fotek (7 dnes)
  • 7956 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8883 inzerátů (1 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 748895 komentářů fotek (22 dnes)
  • 12931 komentářů videí (0 dnes)
  • 3292834 hlasování fotek (62 dnes)
  • 56444 hlasování videí (0 dnes)
  • 37646 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 9 online

Připomínky a názory
Diskuze

Otevřít hrudní koš při vyvrhování zvěře?

Bíba bíbovič vložil 9.11.2015 08:43
Dobrý den, jsem za zelena utržený a chtěl bych znát Váš názor na otevření ( rozříznutí ) hrudního koše až ke krku při vyvrhování zvěře ( černá, vysoká). Přijde mi to praktické, ale nevím co na to tradice a hlavně výkupny po republice? Na fotkách výřadů vidím oboje.
Bíba
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Roman Skřejpek reaguje 5.5.2017 20:40
Aničko,vím že téma je jiné,ale u nás bylo samozřejmostí,že hajný byl vždy členem sdružení,pokud nebyl mysliveckým hospodářem.K tomu vyvrhnutí,hrudní koš se nikdy neotevíral a to jen proto že se dbalo o čistotu při přepravě zvěře,dokonce se ani nedělal podélný řez na krku k vyjmutí dýchací trubice a jícnu včetně jazyka,ale udělalo se jen malé proříznutí těsně před hrudním košem,aby se dal snáze udělat velký vývrh,to znamená včetně plic a srdce.Vysoká se dokonce nesměla ani odplecit,snad jen u černé.
Josef Strejc reaguje 11.12.2015 08:49
Pro ewa kuchá se Vánoční kapr a pane Bíba, sekeru ani motorovku nevozím ale výkupák chce vetší kus mít odplecen jestli víte o co jde? Lovu-Pepa
reaguje 10.12.2015 16:35
Je irelevantní jak se tomu říká. Názorně ukazuji jak se to dělá. Zadavatel se ptá přesně na tohle.
reaguje 10.12.2015 11:53
Takže když místo diskuse o ničem ukážu názorně jak se to dělá tak se ti to nelíbí. :-D
reaguje 9.12.2015 23:46
Tady máte jasně ukázané jak profesionálně kuchat jelena. https://www.youtube.com/watch?v=pwM48vLZvYg
Jan Slavětínský reaguje 3.12.2015 06:28
Pánové, každý nestudoval lesařinu a neživí ho číslovačka s dodáky, no a když chtěl dělat myslivost, měl jedinou možnost. Dojít s žádostí na OMS, absolvovat povinný kurz a po roce složit zkoušku. Mimochodem tak to funguje dodnes. Úroveň znalostí myslivosti je na člověku a jeho vztahu k ní. Znám několik hajných, kteří vůbec myslivost nedělají, nemají k tomu vztah,ale stromky sázet umí. Tak že není všechno jak by se zdálo... Lovu
Omar Stodůlka reaguje 2.12.2015 22:14
Se vám fakt divím!!! Každý máte kus pravdy, ale diskuze je akorát o "měření ptáků"... :-( Anno je to tak, pokud je vyhozený "pajšl" tak při teplotě cca okolo +5°C je to i po týdnu ÚPLNĚ O.K. !! A jak píše Pavel "Panebože, to přece musím vědět a znát z pozorování kolegů podstatně dřív, než mě někdo vůbec dovolil střelit!!! " a když ne tak jdu s nějakým dozorem, nebo ... Ale kuš...
reaguje 2.12.2015 22:10
Anče jak dlouho ten zajíc nebo bažant může viset a je ještě bezůrazově jedlej? V knížkách a starejch filmech to je často zobrazené. Tam se nenamnoží nějaká baktérka? Stalo se někdy, že se tím někdo otrávil?
Jan Slavětínský reaguje 2.12.2015 12:39
Máte pravdu, bral jsem tuto diskusi,kde každý mluví za sebe a v podstatě v jednotném čísle. Když si vzpomenu na kurz myslivosti, tak nám zdůrazňovali nevyplachovat,zaschlá barva částečně konzervuje, voda prý napomáhá rozkladu .Při ráně na měkko co nejrychleji a všechno co nejvíce vyřezat. Dnes je to obráceně. Je to jako s tou dřívější škodlivostí sádla a vejec, zase frčí domácí sádlo a domácí vajíčko...Bůh ví čeho se ještě dočkáme.
Jan Slavětínský reaguje 2.12.2015 09:56
No, na úpravu zvěřiny jsem asi rypák a rád konzumuji to, co vidím na vlastní oči. Místo pečeného jezevce si pochutnám na tatrance. Černou rozřezávám až k hrtanu, srnčí a dančí klasický vývrh s rozříznutím krku. Spárkatou lovím ranou za lopatku,tak že kus nevyplachuji ani nevytírám. Kus s rozstřeleným bachorem bych ani do výkupu nevezl a většinou si ho ponechává střelec. Najít zajíce pověšeného na půdě ještě o Velikonocích ,bych ho odnesl na újeď. Ale proti gurmánům nic nemám. Jak říkám, ze zvěřiny rád jím takovou, kterou jsem viděl porcovat...
Václav Sedláček reaguje 23.11.2015 17:32
Tak chytrolíni se se tu hádají zase mimo dané téma.Už jděte někam, v nejlepším případě do paďous a nebo i dál
Omar Stodůlka reaguje 20.11.2015 23:13
Ve vší úctě Sojko ty jsi debil = "lidovým myslivečkům"... U nás máme políčka, vyběhali jsme a udělali v polích větrolam v délce několika km na obecních pozemcích, každý má svojí napaječku a také i proto máme drobnou! Jinak je to jak píše Kedar!!! ...
Kedar reaguje 20.11.2015 22:54
No, ono je to trošku obráceně. Zemědělci totiž sem tam chtějí něco pronajmout od těch "lidových myslivců" - majitelů půdy. A pak už může nastat situace, že jednou z podmínek je nechání menšího kousku někde bokem k účelu toho políčka. Zemědělci to nepřekáží a navíc, když použijete nějakou atraktivnější plodinu (kapusta, hrách s ovsem,kukuřice a spousta dalších věcí - ale samozřejmě ty směsky musí mít hlavu a patu), tak často "odtahujete" zvěř z jejich plodin a tím snižujete škodu na jejich. (To používám jako jeden z argumentů). Někde to jde, někde to nejde.Základem je vždy dobrý vztah s majiteli a uživateli půdy. A ten průběrný odstřel holé. Rád bych se vyhnul slovíčkaření a nedělám si iluze, ale my se o to snažíme a ne málo. Kolikrát mi kolegové řeknou, že mají strach vystřelit po něčem, co má "zástěrku", aby nedostali od hospodáře "kázání". Ale jak říkám, nikdy nic nebude ideální. Na druhou stranu, když se chce, jde ledacos.Dobrý a rozumný hospodář + pár "zapálených" bláznů s podporou předsedy/výboru dokáže hodně.Vždy je snadnější domluvit se v pár lidech, než v pár desítkách, ale díky trpělivosti a vytrvalosti se dá něco udělat. Ano, teorie je snadná. Provedení v praxi mnohem těžší.Trochu to obrátím: Dře to, ale jde to.....
Sojka reaguje 20.11.2015 17:37
Kedare, teoreticky to máte dobře, asi tak jako ten lov holé, kterým se "maximálně šetrně" přibližujete k tomu poměru pohlaví 1:1 (asi už dlouho). To je obvykle synonymum pro to, že se holá neloví vůbec nebo minimálně. Pokud váš hospodář patří mezi ty osvícené a tlačí na plnění plánu lovu holé, tak je opravdu na svém místě (jen to má možná malou chybu). Cca 85% zemědělské půdy je v pronájmu, tam jsou běžně desetileté smlouvy, takže samozřejmě všichni čekají jen na to, až budou moct konečně něco pronajmout lidovým myslivečkům. Obecní pozemky jsou podobná kapitola, navíc dost často nebývají zrovna v těch správných lokalitách. Pár políček už jsem dělal. Pokud nemáte vlastnické právo k pozemku, tak skoro nemáte šanci. Pak už vám zbývá jen ještě zvítězit nad jistou částí členské základny, která to považuje za zbytečné a máte vyhráno. Zbytek je už pak sranda. Budiž čest a sláva těm, kteří si tím prošli a zrealizovali to.
Sojka reaguje 20.11.2015 17:21
Rone, ačkoliv lesařina a myslivost šla dříve vždy ruku v ruce, najdeš i jiné příklady, nemusí to být jen mladý kluk, kde vášeň zvítězila nad rozumem. U některých je to až antagonistický vztah ke zvěři, asi nejvíc "mediálně" známý je třeba lesní správce Metzl, známý to bojovník za vyhubení kamzíka (nejen) v Jeseníkách, nebo Ing.Košulič st., autor poměrně známé knihy "Cesta k přírodě blízkému hospodářskému lesu", (která se stala jakousi biblí pro různé envirozachraňbrouky a hrozně rádi s ní argumentují), který také zastává velmi radikální názory, co se spárkaté zvěře týče (veškerou jelení a další velkou spárkatou uzavřít do obor, pokud možno včetně srnčí). Takže samozřejmě i absolventi lesnických škol se na tom můžou podepsat.
Omar Stodůlka reaguje 20.11.2015 13:02
Kedare to jsi napsal moc dobře - "...pak vytáhnete nějaký nesouvisející nesmysl o "lidolovcích", aby jste to "zabil" svým kolečkem o nočáku, zbohatlících, závisti a tak. Nepletu se?" A když se ho Sojky zeptám, kde jsem já uvedl nějakou tu konkrétní věc (třeba vyvěšený zajíc, a pod...) tak pak to kolečko proběhne znovu! Teď už snad ne doufám... :-((
Kedar reaguje 20.11.2015 08:31
Člověče Sojko, vy máte vážně problémy s porozuměním psaného textu, takže je to o to těžší. Je samozřejmě zbytečné s vámi diskutovat (a i v jiných vláknech úspěšně dokazujete, že o čemkoliv). Tak jen k těm pozemkům. Ano, nějaký pozemek vlastním. Další vlastní třeba některý z kolegů, něco vlastní obec/město apod.Takže takto: Mrknete do katastru, vytipujete vhodná místa (políčko pro zvěř/remíz/větrolam) a pokračujete dál. Jednání, přesvědčování, případně dotace apod. Na vlastním to jde samozřejmě snadněji. A něco se třeba podaří. A něco taky ne.Platí tady jednoduché: Kdo chce, hledá způsob. Kdo ne, hledá důvod.Každopádně to jde strašně pomalu. Ale samozřejmě vy budete mnohem lépe vědět, že je to nesmysl, že to jsou kecy , pak vytáhnete nějaký nesouvisející nesmysl o "lidolovcích", aby jste to "zabil" svým kolečkem o nočáku, zbohatlících, závisti a tak. Nepletu se?
Ron Gordon reaguje 18.11.2015 23:08
Eurohorne, velice výstižný poslední příspěvek, ale všude se najde bílá vrána, například , když student čtvrtého ročníku lesnické školy jde dělat doprovod vášnivému pytlákovi do obory(Hukvaldy r.2014), to jej určitě ve škole neučili. No a co tak zde také rozebrat jak se odborní absolventi lesnických škol podepsali na stavu jelení zvěře v naších horách v minulosti. Tam nějak lidoví myslivci neměli možnost uplatňovat hoby praxi a všichni víme jak to tam vypadalo.
Sojka reaguje 18.11.2015 15:57
Taky máte Kedare velké štěstí, že jste tam u vás majitelem těch pozemků, na kterých provádíte ty zásahy do krajiny, ono to totiž jinak jde dost těžko. Holt máte štěstí. Víte Kedare, takových teoretických keců už jsem slyšel, jenže realita je dneska trochu jinde.
Sojka reaguje 18.11.2015 15:47
Kedare, pokud k tomu přistupujete u vás takto, tak jste vzácná vyjímka, hlavně ten "maximálně šetrný průběrný odstřel" zní strašně zajímavě, čímpak se to asi liší od normálního průběrného lovu holé? Asi tou maximální šetrností, že? Taky jsem napsal, že uvedené není primární příčina poklesu zaječí zvěře, asi neumíte číst. Ten zvěře ráj neexistuje nikde a chtěl bych vidět ty vaše zásahy do krajiny :-):-). Ale jistě bych mohl pokračovat dalšími příklady úspěchů "hobby praktiků", třeba u černé zvěře, kde základním heslem je: "bachyňka je svatá kráva, co nám selátka dává" atd., ale je to marné, hlavně pro vás.
Kedar reaguje 18.11.2015 15:26
Začínám být sžírán touhou aspoň na moment spatřit ten zvěře ráj, kterému vládne sám velký Sojka. Dále pak bych potřeboval asi dovysvětlit, proč sem taháte vítězný únor, protože já se bavím o současných spolcích. Samozřejmě není a nebude vše ideální (ani zdaleka), ale tak trošku mi unikly ty báječné lesní ráje zvěře oproti vymláceným revírům v polních honitbách. Sojko, kdyby jste oplýval zrakem své jmenovkyně, určitě by jsi si všiml, že za současným zoufalým stavem zajíců stojí něco úplně jiného. Ale tam, kde se jim někdo věnuje (pořádně, včetně zásahů do krajiny), se dílčí výsledky objeví. Sporadicky, ale jde to.Vy praktikujete zašetřování holé? My u nás ne, naopak tlačíme (hospodář) na maximálně šetrný průběrný odstřel holé tak, aby poměr odpovídal potřebě. Tedy tlačit to 1 ku 1. Ale s vámi diskuzi končím (malé v na místě, určitě víte proč), protože je to marné, je to marné a speciálně pro vás: je to marné.
Sojka reaguje 18.11.2015 15:01
Taky třeba výsledky "bohulibých hobby praktiků" u zaječí zvěře jsou všeobecně známé, stačí se podívat na současný stav a porovnat ho s přístupem v roce 1979, kdy došlo k výraznému poklesu JKS, přesto však pod tlakem těchto "hobby praktiků" (ten nátlak ze strany lidových myslivců byl enormní) došlo k administrativnímu snížení NKS, lov ovšem snížen nebyl, aby si "hobby praktikové" mohli zabouchat. Stejně administrativně snížením NKS se tato situace řešila v letech 86-91, dále pak v období 92/5, aniž by se aspoň ty NKS dodrželi. Výsledky jsou patrné dodnes, i když jistě nelze říci, že se jedná o jedinou a primární příčinu poklesu celkových stavů a lovu, nicméně jako příklad té "profesionální vyšší úrovně" a přístupu těch lidoloveckých "bohulibých hobby praktiků" je to víc než dostatečné. Výsledky jsou patrné dodnes. Podotýkám, že se jedná o období, kdy vše bylo zcela v režii těchto lidoloveckých odborníků, kteří absolutně nerespektovali vůbec nic, jen si vynutili, aby mohli bouchat. To je asi ta "profesionální a vyšší úroveň", s kterou hobby experti strčí každýho do kapsy. Naprosto ohromující výsledek :-).
Sojka reaguje 18.11.2015 13:51
Tak já myslím, že třeba ty výsledky těch "bohulibých hobby praktiků" u srnčí zvěře jsou za posledních 50 let všeobecně známé :-), hlavně ty chovatelské zásady jako lov paličkářů, bulkařů, knoflíků, slabých jedniček a zatvrzelé zašetřování holé. Ty výsledky jsou naprosto ohromující :-).
Kedar reaguje 18.11.2015 12:36
Jo jo pane Vilšere, to možná bývávalo. Lesnictví a myslivost jsou dnes často dvě dost vzdálené věci. A navíc, když tu občas čtu, jak se vyjadřují či reagují někteří hrdí absolventi lesnických, není k tomu moc co dodat. Ale už se mi fakt nechce na toto téma reagovat a určitě znám dost lesáků (spíše z té staré školy), kterých si opravdu a hluboce vážím. A taky záleží na podmínkách. Co se týkalo znalostí ohledně vysoké, byl rozdíl nekompromisní a jasný. U srnčí zvěře ta "profesionálně vyšší úroveň" zase tak markantní nebyla. Často "pouhý bohulibý hobby praktik" strčil do kapsy vystudovaného lesáka. A je zcela lhostejné, zda s tím souhlasíte nebo ne. A už toho asi necháme, je to zbytečná, nikam nevedoucí diskuse.Přeji hezký den.
Kedar reaguje 18.11.2015 08:33
Omluva pane Hanzlíku - nebyl to úmysl. A k Sojkovi se vyjadřovat opravdu nemá smysl. Poslední příspěvek to jasně potvrzuje. Obrázek nechť si každý udělá sám. Blahoslaveni budiž chudí duchem, neboť jejich je království nebeské.... Sojka tam bude rozhodně kralovat a Begala mu bude dělat rádce.
Josef Hanzlík reaguje 18.11.2015 02:13
Pane Kedare,pan Hanzalík vlastní,pokud vím,spediční firmu.Já,jak už jsem napsal,vlastním pouze svoji hrdost a tu holou řiť.Jmenuji se Hanzlík.To jen pro příště:-)
Sojka reaguje 17.11.2015 22:39
Jasně Rone, hlavně lidsky, tak nějak bez obsahu, klasické lidovomyslivecké argumentační kolečko, už to umím zpaměti, zbohatlík, určitě má honitby, masař, určitě má noční vidění, jde přeci hlavně o diskuzi, sice k tomu nemáme co říct s vyjímkou keců, když tak zmíníme morální profil a zhodnotíme ho, ale vždyť to je přece ta naše lidová myslivost a na tu si šahat nedáme, pak ještě ty dojemné kecy o starosti o přírodu, co působí tak dojemně na skle, akorát ta realita je trochu jinde, jako kdybych to za těch x let neznal. Ale jednu věc ti musím přiznat, občas dokážeš i překvapit. Pro tebe to musí být strašný myšlenkový posun, když si vzpomenu na tvoje první vyjádření z doby před pár lety :-). Měj se!
Sojka reaguje 17.11.2015 22:16
Nazdar Josef a děkuji Ti, ale na tohle tady se klidně v...r :-), stejně je to úplně jedno:-), tady o žádné argumenty nejde a můj názor na lidovou myslivost znáš. Až se uvidíme někde na naháňce, tak Ti budu vyprávět čerstvou historku z dosledu pro kamaráda po Tvé oblíbené malé osmičce, psát Ti to nebudu:-), musí se to vyprávět a ukázat :-). Měj se! M
Ron Gordon reaguje 17.11.2015 21:29
Pane Hanzlík, Když již jste mě neopomenul, tak by jen dodal, že Sojka jistě nepotřebuje advokáta, ten je schopen se uhájit sám. Já pokud jsem použil výraz "vůl" tak to jen proto, že se jim jmenovaný sám označil a předem jsem jej upozornil, že to nemyslím ve zlém. To jaký Sojka je nebo není znají všichni návštěvnicí tohoto fóra. Vysoká škola,vědomosti a inteligence přece neopravňuje k pohrdání jinými a urážení jiných. Vždyť v této diskusi se vyjádřili ji dva doktoři a zcela obyčejně , lidsky. Se Sojkou již diskutuji léta a nepamatuji si že by měl potřebu ho nějak nedůstojně titulovat. Byť je Sojka Někdo, ale musíme si přiznat, že zde v diskusích přinesl spoustu zajímavého, poučného, ale i on by si měl občas připomenout - nečiň jiným toho, co nechceš, aby oni činili tobě, neb kdo se povyšuje bude ponížen...
Kedar reaguje 17.11.2015 16:39
Ale asi máte pravdu. Dost bylo mlácení prázdné slámy.Člověk by spíš čekal, že se na těchto stránkách bude diskutovat o zvěři, péči o ni, zlepšování jejích životních podmínek, lovu, zkušenostech atd., ale žel bohu to tady asi nejde.
Kedar reaguje 17.11.2015 16:25
Pane Hanzalíku, pro zvěř, životní prostředí a myslivost toho dělám nemálo, tedy aspoň si to myslím. I moji kamarádi a kolegové. Jsme bývalé sdružení, teď spolek. A vždy se velmi rád pobavím s kolegy myslivci - i s těmi, kteří mají jiný názor na věc. Ale když tady začne někdo plivat na klasická sdružení, prý protože někde někdy snad dali lišce poslední hryz (jiný argument pan Sojka zatím neuvedl), tak je potřeba ho trošku uklidnit. Pan Sojka tady urazil a uráží spoustu poctivých chlapů, kteří myslivosti a zvěři obětovali velkou část svého života.A vysoká škola není patent na rozum. A to říkám i přesto, že ji sám mám.
Josef Hanzlík reaguje 17.11.2015 15:39
Tak jsem z toho jelen.Když mě bylo třicet,myslel jsem,že vím všechno.Teď,když už čumím přes rantl do hrobu,zjištuju,že vím úplný hovno.Když moji předci,historicky vzato,měli holou prdel a já ji zdědil,přitom miluju myslivost,jsem kurva lidolovec,nebo ne?Ale víte co?Já o tom se Sojkou klidně pokecám,protože ho znám a vím,že se naprosto v pohodě dohodnem.To je chlap,kterýmu tu ti,co ho nazývají volem a hůře,nesahají vědomostma a inteligencí ani po prdel.Kolik Omarů a Kedarů a Ronů má vysokoškolské vzdělání,jako on?Já vím,je to tu mlácení prázdné slámy,tak proč si taky nebouchnout,no né?
Sojka reaguje 17.11.2015 13:44
Omare, o úrovni lidové myslivosti vypovídají tvoje příspěvky dostatečně a je úplně jedno, jestli je píšeš jako Omar nebo anonymně pod svým druhým nickem Editátor.
Omar Stodůlka reaguje 17.11.2015 12:51
Vážený nejdokonalejší a nejlepší ptáku Sojko, z těch tvých keců jsem asi nejen já pochopil, že ty budeš rozhodně ten PYJ a ne pij!!! :-((
Kedar reaguje 17.11.2015 12:20
Mám asi oprávněné podezření, že si některé myslivecké sdružení (dnes už spíše spolek) dovolilo odmítnout přijmout obrovského génia a všeználka Sojku. Z tohoto nejspíš plyne jeho jediný a správný boj proti "lidolovcům". Ale k tématu. Je to přece vaše věc. A pokud odvážím do výkupu, zeptám se tam. Co více řešit? S pozdravem Myslivosti zdar a Sojkovi? Zmar určitě ne, ale ať se třeba probudí. Nebo začne používat froté ručníky.
Sojka reaguje 17.11.2015 08:32
V tom případě mi nedá nevzpomenout největšího klasika a génia, J.Cimrmana. Řekla pij nebo pyj? Sakra to musela být ženská.
Sojka reaguje 16.11.2015 21:26
Jasně Omare, správný lidový myslivec se s tím přece nebude srát, písmenko sem, písmenko tam, dyk je to přece jedno. Asi tak jako kapr/kopr = obojí se přece žere :-), Irán/Irák = obojí je přece někde v tramtárii :-), rys nebo ras = obojí má přece něco společného se zvířátkama :-), byt nebo bit, pořádek musí byt, a sovětský samopal má soudruzi kadenci, já vám to řeknu úplně přesně, ta-ta-ta-ta-ta-ta :-). Bohužel se musím opakovat, inu prostě podle hesla holinky nebo hodinky, obojí se přece natahuje:-). No a když se dá dohromady pan Ježík s Omarem Editátorem, tak je úspěch zaručen:-). Jinak vážení, sýrovec je pokrm, receptů najdete spoustu, tady jeden máte (http://www.recept-recepty.cz/syrove-dobroty/syrovec.html): Sýrovec Ingredience: 8 brambor 2 stroužky česneku 200 g sýra Niva 3 lžíce mléka 3 lžíce smetany Popis přípravy: Brambory uvařené ve slupce nakrájíme na plátky a v míse okořeníme utřeným česnekem se solí, opepříme, osolíme. Brambory dáme do zapékací misky. V mléce a smetaně rozšleháme nastrouhaný sýr a nalijeme na brambory. Posypeme zelenou nebo sušenou bazalkou. V troubě pečeme asi 10 minut. Brambory můžeme prokládat šunkou, salámem nebo brokolicí. Takže jasně, je to úplně jedno, obojí se dá sežrat :-) a je to výborný. Já místo nivy dávám nastrouhaný eidam nebo obojí. S pozdravem "lydové mislivosti nazdáááár"
Omar Stodůlka reaguje 16.11.2015 18:09
Díky Anna, to jsem já napsal v hlubokém nevědomí :-)) tvrdé Y po s v názvu této houby! :-( A můžu jen potvrdit tvoje slova, že je naozaj výborný trebas ako rezeň! :-)))
Bíba bíbovič reaguje 13.11.2015 18:28
Dobrý večer. Rád bych přesunul pozornost na nějaký jiný problém. Jak mám vidět v diskusích, že se někdo na něco zeptá, nebo že je něco aktuální mimo políčka " O čem se diskutuje?" Je tam mnoho důležitého, poučného pro greenhorna. Jenom se v tom ztrácím.
Omar Stodůlka reaguje 13.11.2015 17:17
A Sojko sorry, ale vola ze sebe dělat nenechám a to od tebe ani nikoho jiného!! ;-( A pokud něco nevím RÁD se poučím!!! Ty máš vědomostí ve SVÉM věku a se svojí praxí v lese (možná i vzděláním) :-) určitě více, ale to tě neopravňuje dělat z lidí voly! Víš?!? A navíc ti to nikdo nebere! Nebo máš nějaký pocit že ano?!? :-) Tak už se na to vyser... Lovu
Omar Stodůlka reaguje 13.11.2015 17:01
:-))))) Dobré Sojko!! Tak jedno I nebo Y tě rozčiluje u ne pro většinu lidu moc běžného druhu houby sÍrovce žlutooranžového! Ale NAŠTĚSTÍ si mne poučil!! :-))) Ale pro mne je důležitější poznat krkavce od havrana! :-) A proč tě spojuji s kolegou Vlosovským? Protože ty ptáku spojuješ mne se zajícem za oknem ty prahu zametený! Tak tak strejdo Zajíci je to smutné! :-((
Miroslav Zajíček reaguje 13.11.2015 15:08
Tento způsob diskuze jeví se mi pro české myslivce(jakéhokoliv původu či vzdělání)poněkud nedůstojným. Jestliže povýšenost a subjektivní pocit vlastní dokonalosti převládne nad zdravým rozumem,pak je to ale vždy smutné podívání(počtení). S pozdravem Myslivosti zdar! MVDr Miroslav Zajíček alias strejda Zajíc
Sojka reaguje 13.11.2015 10:30
Omare/Editátore, sice nevím, co mám společného s kolegou Vlosovským, ale až si přestaneš vzteky prskat na bradičku a kopat nožičkama, tak se podívej na svojí fotku: http://www.myslivost-lovectvi.cz/fotografie/kvetiny-a-houby/192746/ a nauč se pravopis a názvy. Víš, ono se to jmenuje sírovec (sírovec žlutooranžový/Laetiporus sulphureus) protože to má žlutou barvu jako síra (sulphur), se sýrem to nemá nic společného:-):-):-). Tak si nejdřív zameť před vlastním prahem.
Omar Stodůlka reaguje 13.11.2015 09:12
Já už na to se.u, je to jak napsal Pavel - při skleničce by jsme se tomu ještě s chutí zasmáli!!! Snad ... :-))))
Omar Stodůlka reaguje 13.11.2015 09:09
Foto v sekci PTÁCI vložil: Marie Polesová,vloženo: 4.11.2015 07:44 5.11.2015 05:44 vložil jeden z PRÁGLU : Pavle,určitě ho havran odnesl..:-)) Vždyť vy tam nerozeznáte krkavce od havrana a to mi stačí! :-))))))))
Kedar reaguje 13.11.2015 08:52
Přesně tak. Sojka si vytvořil problém, utkal se s ním a zvítězil. (Myslím toho zajíce za oknem do Velikonoc). Je to hrdina, sláva jemu.
Sojka reaguje 13.11.2015 01:55
Rone, kromě toho vola, umíš i něco jiného?
Ron Gordon reaguje 12.11.2015 21:57
Sojko, Sojko, nic ve zlém, ale jak by řekl klasik, ty nejsi vůl, ty jsi korunovanéj. Nevím, zda to děláš úmyslně, ale nedalo mi to a tak jsem si znovu postupně přešel diskusi od začátku a nějak mi vychází, že si toho třídního nepřítele sám vyrobíš a pak si stěžuješ. Cožpak ti to stojí za to ? Je také přísloví, že někdy je lepší se kousnout do zadku, než něco říct.No nevím, možná by se diskuse tolik nerozjela, ale byla by více k věci. A tak jako vždy to skončí osočováním co kdo napsal, nebo nenapsal, kdo kde ujel z myslivecké mluvy a podobné žabomyší války. Řiďme se jak zde napsal doktor Chalupník v PS. Ono by se tu dalo vytahovat spoustu věci z příspěvku například vytíráni trávou co je na tom špatného pokud vyvržený kus vytřu pěknou čistou trávou ? Je pravda,že to je stará praxe, ale uvědomte si, že před čtyřiceti léty myslivci nejezdili do revíru terénním autem, úlovek se musel odnést.Rovněž tak se dá namítat co je lepší - vozit s sebou jednorázové rukavice či kanystr s vodou ? Rukavice v kapse ani neucítím, nehledě k ochraně při vyvrhování, ale vodu musím dovézt.Dalo by se pokračovat, ale to není důvodem, je spíše třeba si říct - buďme člověk člověku člověkem, byť jsme jen v takovém virtuálním světě pánové/ne hoši/ a květnatými/pi.../ není zapotřebí obohacovat diskusi. Všem Lovu zdar!
dakslkopov reaguje 12.11.2015 21:12
Omare,mrkni na své fotky a na srnče.Srna seti nepovedla ulovit.Tam si děkuješ lovu.Konec.Karel Myslivec vytahuje s lízákem i běl.Hoši tomu se věnujte a ne píčovinám....Konec!!!
Omar Stodůlka reaguje 12.11.2015 20:09
dakslkopov reaguje 12.11.2015 16:56 A kde jsi na to prosím tě přišel?!? Hlavně na to Lovu dík (na to mám alergii skoro tak velkou jako na slovil kus!) a tu běl??? Že je na levém boku to srnče v úlovcích, tak v komentářích ČTI POZORNĚJI! A že je někdo vůl?!? To jste napsali max vy sami... :-) A potkáme se tam kam jsi mně poslal! A znovu se ptám - KDO tady psal o tom, že nechává viset zajíce za oknem s plným obsahem břišní dutiny????? Já snad??? Lovu pánové
Sojka reaguje 12.11.2015 17:21
Že se na ně Pavle nevysereš, stačí že sem blbej já:-). Ale máš pravdu, sem vůl:-). A Bíba bíbovič se měl zeptat, proč ten pan profesor, co u něj dělal zkoušku až napodruhé, pořád tak posmrkává a popotahuje nosem a proč má v tom kumbále ty akvária, co zvyšují vlhkost a zlepšují tak aktuální stav nosních sliznic :-). Možná by pak někomu došlo, jak ty experimenty s parazity ala polykání svalovce končí:-). M
dakslkopov reaguje 12.11.2015 16:56
Jen lehce zareaguji.Omare Stodůlko,máš pravdu,Sojka je opravdu vůl.Já mu stále říkám-vyser se na ně.A ten vůl si nedá pokoj.A k tobě-že nevíš na jakou stranu se pokládá zvěř beru,stát se to může.Ale kdo tě učil odpovídat Lovu Dík??? A že má černá běl??? Jděte do PRDELE mravokárci!!!!!
Sojka reaguje 12.11.2015 14:44
Tak ještě jednou a naposledy. Technologie zrání masa a zvěřiny není nic jiného než technologie, nedodržení technologických postupů se jen podepíše na kvalitě. Třeba zrovna na VŠ veterinární se to vyučuje a to relativně do detailů:-). Nehodlám tady rozebírat biochemické procesy, změny PH, rigor mortis, kyselinu mléčnou, příliš rychlé schlazení (cold shortening) apod., protože je to tady zbytečné, zejména pro některé, věřit blábolům je jednodušší. Nicméně, čistě z praktického hlediska, je vhodné dodržet aspoň to minimum, které evidentně znal hrabě Fürstenberg (ať už existoval nebo se jmenoval jinak) a pokud to neznal, tak k tomu měl šafáře nebo myslivecký personál s potřebnými znalostmi, získané na základě nejen empirických zkušeností svých předků, nikoliv lidové myslivce, kteří by mu pověsili nevyvrženého zajíce za okno, aby pěkně zahnil:-), dotyčného by pak zřejmě v lepším případě čekala zářná kariera pohůnka u prasat a tzv. überschwung potěhem  či jiným nástrojem komunikace. Asi i proto měl pan hrabě „bažantárnu“, tedy chladnou větratelnou místnost s relativně stabilní teplotou a bažantí zvěř skladoval vyháčkovanou. Nehodlám tady rozebírat ani rozdíly v jednotlivých technologických postupech jako suché zrání či zrání v kůži či na mokro, tady je to opravdu zbytečné :-). Vzhledem k diskuzi zde načaté si dovolím soustředit se na omezené okruhy jako třeba teplota při zrání zvěřiny či masa, aby se to některým nezdálo příliš složité :-). Proces zrání masa či zvěřiny je individuelní a při dodržení podmínek (v tomto případě zejména teploty, abychom to některým nekomplikovali) mimo jiné závisí i na druhu, takže třeba telecí je vyzrálé za týden, jateční hovězí za cca 20-22 dnů, u zvěřiny je to pak zase specifické podle druhu, např kachna 1-3 dny atd., Omar mě jistě když tak doplní, protože to zná mnohem lépe:-). Za konečnou hodnotu po vychlazení se považuje dosažení PH 5,4-5,8, jako optimum se obvykle uvádí 5,5, poté začíná vlastní proces zrání masa. K tomu je potřebné udržovat teplotu v rozmezí 3-7 stupňů, optimum 3-5, aby mohly probíhat biochemické procesy. Při teplotách pod – 1,5 se proces zastaví. V některých zemích (Skandinávie, Kanada, USA) se můžete setkat s výrazem „DT index“, který se používá jako jednoduchá pomůcka. Jedná se o prostý násobek dnů a teploty s orientačně doporučeným indexem, který je např. 40 pro srnec/jelenec, tedy 8stupňů x 5 dní = 40, 6stupňůx7 dní = 42 atd, rozhodně však neplatí 20stupňůx2dny = 40, protože při této teplotě už zvěřina nezraje, ale hnije:-), prostě vždy je potřeba dodržet aspoň ty základní technologické požadavky. Možná i proto, že tyto země nejsou zatíženy středoevropským tzv. kultem trofeje a zvěřina je považována za kvalitní a je účelem lovu, tak tomu asi věnují větší pozornost. Taky když si v USA půjdete koupit kvalitní steakové maso z masného plemene, tak tam budete mít uvedeno zrání, „shelf life“, druh atd. Zajíc (nevyvržený) , pověšený za oknem, kde na něj přes den svítí sluníčko a přes noc zmrzne, nesplňuje ani v nejmenším požadavky na uskladnění a zrání zvěřiny, je to prostě jenom prasárna. V těch“ bytovkách“ se to věšelo za okno z toho prostého důvodu, že v „bytovce“ se chladná, větratelná místnost hledá těžko, ledničky a mrazáky Calex nebo Liebherr nebyly, a z neznalosti, o zapírkovém zajíci a zrání zvěřiny nemá laik ani potuchy, ale myslivec by měl. Zajíc skladovaný při mínusových teplotách, ať už za oknem nebo v mrazáku, není nic jiného, než zmrzlý zajíc, tam se nedá o zrání zvěřiny vůbec mluvit. Zaječí zvěřina byla levná, dostupná, ve velkém množství, heslem zemědělství bylo „bitva o zrno“ a heslem lidové myslivosti „zvěřina na stůl našich pracujících“, kteří ovšem neměli ani potuchy. Takže není nadto, když to přes den na sluníčku zahnívá a přes noc to zmrzne:-). Samozřejmě že na to nikdo neumřel, ale chtěl bych vás vidět, jak si u řezníka koupíte nazelenalé, oslizlé a zapáchající hovězí a vaše případné námitky řezník odbyde mávnutím ruky s tím, že na to ještě nikdo neonemocněl:-), jen to trochu smrdí:-). Koneckonců, při kuchyňské úpravě a zahřátí na patřičnou teplotu......, inu dobrou chuť:-). Je naprosto nesmyslné srovnávat čínská černá vejce a zahnívající zvěřinu (připravují se obalená ve směsi jílu, popela, sole a vápence s uložením po dobu cca 100 dní) kde se jedná o standartní koagulaci v alkalickém prostředí (proto ten vápenec), takže ano, je to hygienické, je to úplně stejně hygienické jako koagulace varem nebo smažením. Z estetického hlediska někdo může mít námitky vzhledem k barvě, stejně tak jako proti plísňovým sýrům, to je subjektivní, ale těžko může mít někdo námitky z hlediska hygienického a technologického postupu. Požívat ovšem svalovce per os a spoléhat na HCl v žaludku svědčí už opravdu jen o naprosté idiocii a pokud někdo takovouto informaci distribuuje, tak je to na pováženou:-). Řemenatku ani nehodlám komentovat, i vzhledem k vývojovému cyklu. MS
Omar Stodůlka reaguje 12.11.2015 12:54
Omare, dyk ty víš úplný hovno, rozumíš tomu asi tak jako koza petrželi:-). Hmmm,když myslíš... Ještě, že na rozumy jsi tady ty Sojko, to stačí... Abys ptáku věděl, že vím co je zajíc posílám Ti obrázek (náš poslední loňský výřad)... A ODPOVĚZ - KDO tady psal o tom, že nechává viset zajíce za oknem s plným obsahem břišní dutiny????? Já snad??? Ty víš asi nejlíp, jak to všude jinde dělají bó si z Praglu!! :-)) Sojko píšeš : "Jen pořád čekám, kdy mě vysvětlíte ty výhody skladování nevyvržené zvěřiny, ale to je na vás asi moc." KDO by ti to měl vysvětlovat, když to nedělám!!!! Lovu zdar a v tématu hrudního koše končím... :-)
Sojka reaguje 12.11.2015 12:32
Bíba bíbovič - dám vám dobrou radu k nezaplacení a zcela zdarma :-), pokud vás tak strašně trápí, jestli vám ve výkupu vezmou vysokou s rozříznutým hrudním košem, dojeďte se jich tam zeptat:-), rozhodovat o tom budou totiž oni:-). Omare/Editátore, dyk ty víš úplný hovno, rozumíš tomu asi tak jako koza petrželi:-). MS
Omar Stodůlka reaguje 12.11.2015 11:47
Karel Chalupník, MVDr. píše P.S. A myslivce na lidolovce a zbohatlíky nedělím. Lidi obecně dělím podle toho, jestli jsou schopni názorové pokory. A k tomu NENÍ co dodat! A navíc při osobním styku jsem přesvědčený, by to bylo úplně jinak... Lovu
Omar Stodůlka reaguje 12.11.2015 11:32
SOJKO ty "ptáku" a KDO tady psal o tom, že nechává viset zajíce za oknem s plným obsahem břišní dutiny??????????? Já snad??? Ty víš asi nejlíp, jak to všude jinde dělají... :-( Sojko píšeš : "Jen pořád čekám, kdy mě vysvětlíte ty výhody skladování nevyvržené zvěřiny, ale to je na vás asi moc." KDO by ti to měl vysvětlovat, když to neděláme!!!!!!!!!! Už si protři oči a prober se... "Inu, lidová myslivost." - ještě že TY jsi NADmyslivec... Konec
Bíba bíbovič reaguje 11.11.2015 20:32
Moc všem děkuji za příspěvky. Po pravdě na slučí mázku jsem si také vzpomněl, protože jsem nebyl schopen uvěřit tomu, že mi Velký učitel říkal střeva i s obsahem. - Ale vidím, že jsem se mýlil. na vejšce p. Profesor Bejšovec vyprávěl o svém pokusu přežít vlastnoústně nainfikovaného svalovce, motolici a další parazity. .. Ve svých +- 60vypadal dobře, a nedal se obměkčit a mi, starému obdivovateli přírody namazal až napodruhé za 3.. Ale motolice z viržiňáků jedí indiáni za syrova, jako "malá játra " a je to taky prý pochoutka. ( to jsem našel na internetu, když jsem hledal, jestli mohu pozřít pstruha od nás z potoka, když za sebou tahá půl metru bílého špagátu - to je ta řemenatka. Ale já se ještě jednou zeptám, jestli Vám vykoupí i vysokou s rozříznutým hrudním košíčkem a potom raději vymyslím jinou diskuzi, protože jenom zírám, co důležitého se člověk dozví, jenom neví, kde se zeptat..
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 11.11.2015 20:02
Ligulla intestinalis, ano...
Josef Voborník reaguje 11.11.2015 19:54
Co se týče těch tasemnic - pokud je někdo z vás rybář, asi se již také setkal s řemenatkou ptačí. Rybáři na pobřeží Kaspického moře a prý i Poláci tuto potvoru požívají, snad dokonce za syrova, a říkají tomu "živé špagety".
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 11.11.2015 19:10
...a jak říkal velký Konfucius, trval bych na přesném vymezení pojmů. Co je to vlastně hygiena a co je pouhá estetika? I vlaštovčí hnízda a zakopaná fermentovaná vejce se sirovodíkem jsou v čínské kuchyni delikatesou...a je to hygienické??? A mimochodem, víte, co to byla slučí mázka??? Pasta ze slučích střívek i s obsahem, tedy tvořených převážně plochými červy, sluky mají hodně tasemnic...chuť jí právě dodával ten hirudin z tasemnicích těl (příbuzný hirudinu z pijavic...) Je to hygienické, estetické nebo gastronomicky v pořádku? Pokud budu predikovat, že hygiena sleduje zabránění alimentárních onemocnění, tak se zeptám se takhle : ví někdo o případu, že by ze zamřelého zajíce visícího čtrnáct dní nevyvrženého v mrazu někdo onemocněl??? Já se s tím ještě nesetkal a dělám to taky tak. V tomto případě nejde o tzv. zrání masa ve smyslu pohém posunu pH, i nekrotoxiny ze střev udělají své :-) Ale protože mám náhled hygienika, tak ho stahuji v gumových rukavicích kvůli tularemii, ta oproti alimentární nákaze z něj opravdu může hrozit. P.S. A myslivce na lidolovce a zbohatlíky nedělím. Lidi obecně dělím podle toho, jestli jsou schopni názorové pokory.
Josef Voborník reaguje 11.11.2015 13:27
Co je tohle za nesmysl ? Do výkupu zvěřinu odvážím samozřejmě bez loveckého práva, ale až po provedení prohlídky stanovenou osobou /prohlížitel/, který také musí orazítkovat a podepsat "úmrtní list", bez toho mi nikdo žádný kus nevykoupí. A k vlastnímu rozřezávání hrudního koše při vyvrhování - u nás to rozhodně není běžnou praxí, i když se tím nic nepokazí, naopak zvěřina lépe větrá. Jediné minus vidím ve zvýšené míře znečištění při transportu k autu. Používání jednorázových rukavic také lze jen doporučit. A co se týče ochrany kufru auta proti vytékající barvě, mně se nejlépe osvědčil funebrácký pytel na mrtvoly, v němž se dají bez problémů převážet i kusy "rozmašírované" po dopravní nehodě.
K.Marik reaguje 11.11.2015 08:52
Já osobně v revíru vyjmu jen výhoz, hrudní koš rozřezávám až doma. Pokud jde zvěřina do výkupu, měla by jít včetně všech orgánů, čili srdce, ledviny, slezina, játra, aby vše mohlo být prohlédnuto. Přijde mi to tak praktické, jelikož, když vleču kus k autu, jedlé vnitřnosti nepoztrácím, ani nemusím tahat nějaký pytlík, či tašku. Při vývrhu používám jednorázové rukavice, čistě z toho důvodu, že do revíru dojíždím autem a nestojím o to si vše zapatlat barvou....
petr vesely reaguje 11.11.2015 00:00
Dobrý večer.Jelikož si už dnes málo kdo na zajíce při honu vystřelí, vracím se k původnímu tématu. Ulovený kus černé zvěře otevírám stejně jako ostatní pisatelé a to včetně rozříznutí hrudního koše. Je to praktické a čistá práce. Ale před lety jsem takto rozřízl hrudní koš u uloveného jelena a dostal jsem od doprovodu takový kartáč, že si to pamatuji dodnes. Do výkupny jsme sebou tehdy vezli i lahev dobrého moku aby jsme to nedostali od obsluhy výkupny ještě jednou.
Sojka reaguje 10.11.2015 20:29
Znám námezdní střelce z lidoloveckých sdružení, znám jich dost. Jejich vrcholem obvykle je, že lišce dávají na výřadu poslední hryz:-). Obvykle to doprovodí nějakými kecy ala tradice :-), úcta ke zvěři :-), a tradice, a tradice:-):-):-). Už je to trošku únavné, zkuste si vymyslet něco jinýho, zbohatlík z Prahy, honitby v pronájmu, blbec, nosí baret, poúnorovej, jenom by střílel, hospodařit na polích je taky třeba...., jak se říká, potrefená husa se ozve a ve vašem případě pánové to platí dvojnásob. Jen pořád čekám, kdy mě vysvětlíte ty výhody skladování nevyvržené zvěřiny, ale to je na vás asi moc. Zkuste se třeba vyjádřit k článku Kolář/Myslivost 6/1982/Ošetření zvěřiny. Autor tam srovnává trvanlivost zaječí zvěřiny pírkovaný/vyvržený/stažený atd., teda jestli vůbec víte, o čem je řeč:-), krom těch blbců, baretů a Hájkových Krás myslivosti:-). Mimochodem pěkná publikace, taky jí mám,ale Sláva Štochl byl lepší:-). MS
Milan Jirmann reaguje 10.11.2015 20:26
A už jsme zase, jako vždy, jinde. Škoda. LOVU ZDAR!!!
Kedar reaguje 10.11.2015 19:17
Říká se, že nejhorší je srážka s blbcem.Přesto musím reagovat. Jestli si Sojka vymačká obsah střev a žaludku do dutiny břišní (on tam většinou nějaký brok skončí), tak je to jeho věc. Spíš mám často rozporuplný pocit z "rady starších", kteří tlačí hloupost, ale není síla jim to vysvětlit. Viz třeba i to propláchnutí studenou pitnou vodou. (Vlastní zkušenost, byli proti. "to sa přece nesmí"). U nás naštěstí nějaká diktatura starších není, takže v pohodě. Spíš si jich vážíme a oni na oplátku pomáhají mladším, kteří už přebrali "kormidlo". O Sojkově výrazu "lidolovci" netřeba asi dále diskutovat. Znám námezdní střelce z honiteb LČR a když je srovnám se sdruženími - často nesahají ani po "kolínka".Ale samozřejmě vždy je to o lidech a znám i dost chlapů, kteří se pronajatý revír LČR starají vzorně a nechtějí vše "nastřílet" hned zpět.....
Sojka reaguje 10.11.2015 15:40
Vy si hlavně pánové pletete zrání zvěřiny se zahníváním a zapařením, ale chápu, že to je pro vás něco jako holinky a hodinky, obojí se natahuje:-). Inu, lidová myslivost. Neb jak kolega Bíba píše, i hrabě Fürstenberg nechával VYHÁČKOVANÉ!!!! bažanty viset v bažantárně, nenechával zahnívat obsah dutiny břišní ve zvěřině! Ale když to tak obhajujete, tak si pověste nevyvrženého srnce za okno a až bude mít bříško pěkně zelené a chloupky budou opadávat, tak si ho dejte:-). Dobrou chuť přeji! MS
Sojka reaguje 10.11.2015 15:09
Jak Ron správně napsal, dřív byly zimy studenější, hadi jedovatější a v období zaječích honů běžně bývaly teploty za oknem pod bodem mrazu. Jako malý kluk pamatuji vyřvávání vesnického rozhlasu "kdo má zájem o zajíce, nechť se dostaví v 17,00 k hasičské zbrojnici/na náves, cena zajíce je 5!!!!Kč." Na Štědrý den babička vždy dělala zajíce s černou omáčkou. Ale to nic nemění na tom, že lidovomyslivecká prasárna nechávat zajíce tzv. zamřít za oknem je opravdu velká a obrovská prasárna, která vznikla jako jeden z výdobytků lidové myslivosti, ať se vám to pánové líbí nebo ne. A ty, Editátore, ty si nejdřív zameť před vlastním prahem. MS
Omar Stodůlka reaguje 10.11.2015 14:16
Jak píše Ron, tak jsem napřed tu dost blbou Sojkovu poznámku "Lidovomyslivecká pověra o tom, že nejlepší je zajíc, když je zelený a modrý kolem břišní dutiny je neuvěřitelná prasárna a nikdo neví, kde se tenhle nesmysl vzal. Ale asi to některým lidovomyslivcům chutná, zápach zapařené a rozkládající se zvěřiny je pro ně asi atraktivní" také přešel, ale nechutné na tom není to, že to MOŽNÁ někomu chutná (osobně nevím o nikom a silně o tom pochybuji!!), nechutné je právě to jak to ten pán NADmyslivec z velké Prahy napsal… :-(( Vážený ptáku, každý si nemůže pronajímat lesní honitby za velké peníze, za prvé na to každý nemá finance a za druhé by jsme se, do těch lesů všichni nevešli!! :-)) Někdo musí hospodařit i na těch polích!!! A tam je kolikrát víc normálních myslivců, než těch lovců v lese! A kamarádi z lesních honiteb jsou rádi, když je pozveme na hon na drobnou a oni nás na oplátku do lesa na naháňku! :-)) Lovu lesu Martine
Ron Gordon reaguje 10.11.2015 12:02
Když nechci vířit emoce, tak nepřikládám polínka pod roztopený kotel, já jsem to včera přešel mlčením a k tomu zajíci - ono byly doby kdy jsi po honu odcházel se zajícem zmrzlým jak špalek, tak nějaké vyvrhování nepřicházelo v úvahu a také v té době, když na Štepána mrzlo, tak mrzlo do Velikonoc, takže ten zajíc byl jak v mražáku a když povolilo, tak mu opravdu začalo kapat z nosu a v té době z něho šlo vytáhnout zmrzlý obsah břišní dutiny . Ale ty doby jsou dávno pryč, nejsou zajíci, nejsou mrazy .... a sojka je již chráněná..
Bíba bíbovič reaguje 10.11.2015 11:28
Ještě jednou děkuji, nechtěl bych, aby tady vládly emoce. Já jen, za studií na vejšce v Praze opravdu viděl zajíce viset na balkonech bytovek... Ale na druhou stranu, kolega od Kladna mi vyprávěl, že v bažantnici ( možná tedy bažantárně - zařízení pro uložení zvěřiny - bažantů ) místního pana hrabětě ( možná to byl F"urstenberg - ale to už si nepamatuji a nechtěl bych to tady rozvádět ) byli vyháčkovaní bažanti pověšeni za hlavičky a až upadli, byli správně zamřelí pro hraběcí kuchyni..) Jeden z mých Velkých učitelů vždy vyprávěl, jak je potřena tetřeva hlušce pověsit v suchém záchodku vedle díry, a až zamře je potřeba součinnosti obou ruk, kdy jedna odřezává tetřeva a druhá otvírá dekl nad dírou... ) To jsem nikdy nepochopil, ale všichni Pravověrní se smáli a pokyvovali hlavou... Ale možná, že to u kolegy Sojky poúnoroví myslivci v baretech - (to proto, že vlastním Hájkovy Krásy myslivosti) dovedli k ještě vetší dokonalosti, než hrabata.
Petr Samek reaguje 10.11.2015 10:27
To, že jste poradili mladýmu klukovi, je od vás chválihodné ! Co ale nachápu, je tahat sem nějaké, jak to píšete LIDOVOMYSLIVECTVÍ ! To jako teď po revoluci už nejste lidi, nebo nejste myslivci ? Dost by mne teda zajímalo co jste ! Jinak tedy vyplachovat a silnější kusy odplecit, už jsme se učili před 37 lety a nikomu na tom nepřišlo nic divnýho !
Miloš Kvasnička reaguje 10.11.2015 04:36
Karel to popsal naprosto přesně,já už to tak dělám léta a co se týče zajíce z hlediska hygieny je vyždímání naprosto špatně,já osobně zajíce po donesení domů klasicky vyvrhuji.
Karel myslivec reaguje 9.11.2015 22:06
Na HÁku za spodní čelist. Překlep
Karel myslivec reaguje 9.11.2015 22:04
Myslím si že vytahovat lízák hrtan a dýchací trubici je mnohem pohodlnější z rozřízlého hrudníku černé zvěře, to je jediný důvod. Když vyvrhuji prase rozříznu zámek břišní dutinu hrudní koš krk a spodní měké patro až po srůst spodních čelistí, obříznu lízák a hrtan a pak to všechno vytáhnou za lízák ven včetně běle v břišní dutině. Jediné co pak potřebuju oříznout je bránice a řitní otvor. Kus je vyvržen rychle a čistě a to by se mi bez otevřeného hrudního koše tak dobře nepovedlo. Odplecuji až po opláchnutí celého kusů zavěšeného na žáků za spodní čelist.
Petr Janský reaguje 9.11.2015 21:16
V hrudním koši se přece nemusí nic odřezávat, pouze se odřízne bránice a ta je na kraji.
Bíba bíbovič reaguje 9.11.2015 21:08
Ještě chci dodat, že tady se samozřejmě bavím o individuálním lovu. Na společné akci je to jasné. Ale viděl jsem video asi z Polska a Maďarska, kde už měli navijáček a rám s rozporkou na vozíku. ( A lovili tam tedy ne Slované ).
Bíba bíbovič reaguje 9.11.2015 21:06
Dobrý večer, znovu moc děkuji a ještě se zeptám: Zaznělo tady, "vyplachuju v chlaďáku". vyvrhujete tedy na zemi v revíru nebo i u chlaďáku, a nebo dovezete dom a u chlaďáku na rozporce jako řezník ( teď tedy v tom dobrém slova smyslu..(:-)) ? Mi to na té rozporce přijde lepší.
Milan Jirmann reaguje 9.11.2015 19:38
Tak buď hrudní kost rozřezávám pilkou, kterou mám na zavíracím noži. Řežu prostředkem hrudní kosti. Nebo další způsob je mít dobrý pevný nůž a řezat po straně hrudní kosti, kde jsou chrupavkami žebra přirostlá ke kosti. Takto to dělám u veškeré spárkaté. Celý vývrh se tak dělá lépe, protože do hrudníku je vidět a nemusím tam nic pižlat kudlou po paměti. LOVU ZDAR!!!
Sojka reaguje 9.11.2015 19:25
Prasátko, i velké(vysokou taky), rozříznete na hrudním koši bez problémů kvalitním párákem na noži, pilka se dá použít taky, je třeba se trefit na spojnici žeber na hrudní kosti. Zajíc se má vždy za prvé správně vymačkat po ulovení, za druhé se skladuje vyvržený a pověšený za svázané zadní běhy v chladu, po vyvržení se mezi zadními běhy rozřízne kůže a protáhne se pírko, tím se uzavře břišní dutina. Lidovomyslivecká pověra o tom, že nejlepší je zajíc, když je zelený a modrý kolem břišní dutiny je neuvěřitelná prasárna a nikdo neví, kde se tenhle nesmysl vzal. Ale asi to některým lidovomyslivcům chutná, zápach zapařené a rozkládající se zvěřiny je pro ně asi atraktivní. MS
pali1 reaguje 9.11.2015 19:12
vysoká stejne ako prasatá-až k hlave,čiže aj celý krk,ináč to ani neviem robiť,robím tak 20 rokov
Bíba bíbovič reaguje 9.11.2015 19:05
Dobrý večer, moc děkuji za reakce. Jen se ještě zeptám: 1)Prasátko se dá rozříznout nožem, nebo nějaká pilka? 2) Zatím se nikdo neozval se zkušeností s vysokou? 3) Pane kolego Karle - já nevymačkat toho jednoho zajíce uloveného za sezonu před radou starších, tak se musím vrátit k honcům - o co přesně jde, ( Ale asi chápu, že dnes nikdo zajíce nenechá od Štěpána viset na balkoně do Velikonoc, aby " zamřel "....)
Sojka reaguje 9.11.2015 19:02
No, vymačkat zajíce naopak rozhodně nesmyslné není. MS
Karel myslivec reaguje 9.11.2015 18:46
Dobrý den. Prasata vždy rozřezávám, každý kus jakékoli zvěře vyplachuji v chlaďáku čistou vodou a okolí rány také odřezávám. Jak řekl pan jirman zacházíme s potravinou. Prase o zabijačce taky nevytíráte hrstí trávy. Tady tradice nemají místo. Snad to myslivci pochopí a přestanou i s nesmyslným mačkáním zajícú.
Jiří Zábran reaguje 9.11.2015 17:36
I já hrudní koš u velkých kusů černé zvěře rozřezávám a také prořezávám kapsi na plecích, vše ale po zavěšení aby nedošlo k zbytečnému znečištění zvěřiny při transportu, po zavěšení vše důkladně vypláchnu pitnou vodou. Okolí výstřelu je li to zapotřebí ořežu až na čisté maso. Rozříznutím dochází lepšímu chladnutí a tím nedochází k zapaření ,znehodnocení zvěřiny.Lovu zdar.
Sojka reaguje 9.11.2015 15:42
Ano, není to nic proti ničemu a u větších kusů je pak život jednodušší. MS
Milan Jirmann reaguje 9.11.2015 14:48
Já to takto praktikuji už hodně dlouho. Když jsem chodil do kurzu (30let zpátky), tak nám říkali, že se voda nemá používat z důvodu zanesení bakterií, které se tam vodu dostanou. Barvu tam nechat a n výtěr doporučovali trávu nebo hadr. Můj syn byl letos na školení prohlížitelů zvěřiny v Praze na ČZU a když se na to zeptal, tak mu lektor řekl, že v tom nevidí žádný problém, protože zvěřina lépe vyvětrá a chladne. Dále jim tam řekli, že i vyplachování vnitřku zvěřiny pitnou vodu je v pořádku. Kus se musí poté samo sebou vyvěsit. Tady nejde o tradice, ale o hygienu zvěřiny. Přece nechceme nikoho otrávit závadnou zvěřinou. Když vidím chlapa, jak vnitřek kusu vytírá trávou nebo nějakým špinavým hadrem, tak bych o toho nejraději vyhodil. Výkupnám to je jedno, jestli je otevřený hrudní koš nebo ne. Myslím si, že by tento dotaz fundovaně zodpověděl pan MVDr. Chalupník. LOVU ZDAR!!!