ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Vzpominka na říji
Vzpominka na říji
vloženo: 23.1.2014 15:31
autor: Kalous

úlovky (svět)

Bezoar Ibex - turecký démon
Bezoar Ibex - turecký démon
vloženo: 6.3.2016 08:07
autor: Radek

trofeje

Tak se mi vrátili kamarádi ze Slovenska. :-)
Tak se mi vrátili kamarádi ze Slovenska. :-)
vloženo: 17.10.2014 10:51
autor: Pavel Číp

zvěř v přírodě

Bachyně
Bachyně
vloženo: 26.4.2016 19:18
autor: Martin Žatka

zbraně

Bixa Ant.Sodia Ferlach 16/9,3×72R
Bixa Ant.Sodia Ferlach 16/9,3×72R
vloženo: 23.6.2017 08:45
autor: Igor Filo

fotopast

Rys u strženého srnčete.
Rys u strženého srnčete.
vloženo: 30.1.2019 22:44
autor: Lubomír Černý

myslivecké umění

krasavci
krasavci
vloženo: 8.1.2016 13:31
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233342 fotek (30 dnes)
  • 7958 videí (2 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8885 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 748985 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12931 komentářů videí (0 dnes)
  • 3293245 hlasování fotek (0 dnes)
  • 56450 hlasování videí (0 dnes)
  • 37651 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 3 online

Připomínky a názory
Diskuze

přebíjení kulových ráží

Vlasta Hadr vložil 10.7.2016 18:24
Rád bych znal vaše zkušenosti a názory s přebíjením kulového střeliva pro lov a prosím o slušnost děkuji.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
stašek puškařství reaguje 22.4.2017 17:37
Co se týče přebíjených a vyrobených náboju tak soustřel dira do diry a při výrobě dvojáku tak soustřel obou hlavní super při použivaní vlastního střeliva
Jiří Capůrka reaguje 1.4.2017 17:01
chtěl jsem se zeptat jestli už má někdo zkušenosti v lovu se střelou hornady SST v ráži 8x57 IS?
Jiří Capůrka reaguje 23.11.2016 20:25
Ok díky za info. Myslim, že má CZ 550 FS.
Jiří Hujo reaguje 23.11.2016 08:44
Nejdřív u něho zjisti stoupání vývrtu a jestli už nějakou továrnu se 180gr. střelama střílel a s jakou přesností. Protože dost W308 má 12 palcové stoupání a to už by mohlo být pomalé... Ono ten způsob, že nasypu do nábojnice to co někomu funguje a počítám, že to bude u mě totožné je dost nebezpečný. Vždy je lepší na to jít obráceně, vytypovat si prach podle dostupnosti a vhodnosti pro dannou ráži, určit si OAL (celkovou délku náboje), buď na kontakt s drážkama nebo aby se mi náboj vešel do schránky nebo zásobníku. Potom vypočítat navážky, ideální je začít tak na 70% maximálních tlaků a navyšovat tak k maximálně 95%. Mám vyzkoušené, že velice dobře mi fungujou prachy, kdy s maximálním tlakem (nebo někde blízko) mám vyplněný celý objem nábojnice. Od každé navážky udělat pár nábojů (já dělám 5) a po každém výstřelu kontrolovat známky zvýšených tlaků na nábojnici a měřit rychlost, kterou porovnám s výpočtem. Pak si z toho vyberu navážku, která bude splňovat mé očekávání. U toho Lovexu je problém, že až koupíš novou pixlu z jiné série, tak budeš pravděpodobně hledat novou navážku, ptože ten prach bude mít jinou charakteristiku hoření. Nevím odkud jsi a jak dostupné máš jiné prachy, ale raději bych šel do Vihtavuory nebo RS, tam tohle řešit nebudeš a budeš jen kupovat nové pixly a střílet...
Jiří Capůrka reaguje 22.11.2016 20:07
Díky za radu, já jsem do teď střílel interlocky 195 grn navážku sem měl 47,5 grn DO 73,6 a byl jsem spokojený. Ale v té době ještě SST nebyly k dostání. Ještě sem se chtěl zeptat na navážku 308 win. 180grn Interlock RN s 308ou nemám vůbec zkušenosti chce je po mě přebít kamarád.
Jan Slavětínský reaguje 22.11.2016 08:30
JRS mám v kulobroku ZH309
Jiří Hujo reaguje 22.11.2016 08:16
U toho Levoxu je vhodné uvést ještě sérii, v Semtíně totiž umí udělat co série to originál a liší se dost. Máte představu, jakou má střela úsťovku, případně alespoň délku hlavně?
Jan Slavětínský reaguje 22.11.2016 07:49
Já už mám v 8x57JRS Hornady SST 170gr. přebité a odzkoušené. Použitý prach S070, navážka 49 grn. Na 100m se díry dotýkaly, rána příjemná,hlaveň čistá bez zplodin,zápalka i nábojnice bez jakýchkoliv změn. Nástřel totožný s doposud používaným Vulkánem. Mám to krátce po přebití,zatím jsem s SST nelovil,ale jsem zvědavý. Střely jsem kupoval u Štrobla a po dohodě zatím 20 ks na vyzkoušení.Velice seriozní a fajn jednání. Lovu
Jiří Capůrka reaguje 21.11.2016 19:05
Zdravím mám na cestě kuličky hornady SST 170 grn do 8x57 is, chtěl jsem se zeptat jestli máte někdo nějakou vyzkoušenou navážku? Jinak si myslim že lapua mega do 6,5mm má 10,1 gramu ale můžu se plést.
stašek puškařství reaguje 21.8.2016 10:55
Přebijím všechny ráže a použivám to na soustřel vyrobených dvojáku a soustřel dvou hlavní mám do 2.5cm na 50 metru přes mířidla.a u 6,5 x57 použivam 10.5 gramu lapua mega a a je šetrna ke zvěřině .Stašek puškařstvi
Jan Slavětínský reaguje 15.8.2016 06:32
Vzpoměl jsem si a udělal foto kolegy výroby viz.11,15 a litá střela pro 30-30W s oným gas-checkem
Miroslav Peiker reaguje 11.8.2016 16:29
Opět poklona panu Hujovi,akorát gas check zamezuje při hoření laicky řečeno "roztavení prdelky"střely u olověných střel.
Jiří Hujo reaguje 10.8.2016 09:11
Když nikdo tak napíšu alespoň nějaké mé drobné znalosti. Olovo samo o sobě je dost měkké, proto se vytvrzuje příměsí cínu a antimonu (v řádu procent), Pak se hledá vhodná kombinace tvrdosti a mazání. Pokud potřebuji střelu střílet vyšší rychlostí, než kterou mi dovolí olovo (při vyšších rychlostech se začne mazat a strhávat v drážkách), tak se používá takový měděný kalíšek, který se nazývá gas check, nalisuje se na dno střely při kalibraci a umožní dostat se s rozumnou přesností na vyšší rychlosti olověné střely.
Jan Slavětínský reaguje 8.8.2016 09:38
Rád se nechám poučit. Kupoval olověné desky, s prodejcem řešil pro jakou to má ráži, jakou to bude mít rychlost,aby se střely deformovaly atd. Tvrdosti toho prodávaného olova jsou asi různé. Záleží co a pro jakou ráži to chcete mít. Já nevím, já se ptám. Kolega říkal, že koupil liteřinu.Asi trochu více vědy...Já do brokovnice lil sférické střely z klasických olověných vodovodních trubek a jak fungovaly. Deformace a průbojnost při testech přes fošny i ranivost u černé suprová.
Miroslav Peiker reaguje 7.8.2016 14:55
Jsem taky přebíječ,už pěkně dlouho,pod pana Huja se podepíšu,výstižné,ale ač si odbornosti pana Slavětínského vážím,musím opanovat"liteřina je příměs". Jinak přebíjení je"Nekonečný Příběh".
Jan Slavětínský reaguje 3.8.2016 06:21
Hlavně je to prima koníček a práce která baví. Já mám vercajk po starých myslivcích na přebijení brokových nábojů a ač střílím továrnu, tak si občas nějakou tu brokovou udělám. Jen tak z recese. Mám kamaráda, který má kromě jiných flint i lancasterkovou obojetnici 16/11,15x60R, krásnou, čistou a kdyby neměl věci na přebijení,tak si jí může pověsit ke krbu na hřebík. Stálo ho to úsilí než k této ráži všechno posháněl,ale povedlo se. Z liteřiny odlévá střely (pěkný proces), mastí je a potom samotné nabijení těchto velkých knedlíků je parádní činnost. Postupně si láduje patrony do všech svých zbraní (9,3x72R, 30-30W, 7x65R a 45 Long Colt).Je v pozici ,že nemusí řešit korunu a může si koupit náboj hotový, ale baví ho to a má to jako relax.
Jiří Hujo reaguje 2.8.2016 14:32
Pane Vyskočile, Já se nečertím, to by vypadalo jinak :-). Jen se Vás snažím upozornit, že zatím žádný Váš příspěvek v tomto vláknu v lepším případě s přebíjením nesouvisí, v tom horším případě prezentuje nesmysly nebo nepravdivé informace. Pokud se někdo o přebíjení chce něco dozvědět, tak se mu to z Vašich příspěvků bohužel nepodaří, pouze ztrácí čas čtením toho, jak někdo mlátí prázdnou slámu... To Vaše fantazie pracuje na plné obrátky, nikde jsem nepsal, že používám střely od Normy. Znám pouze shodou okolností její dostupnost. Moji favorité jsou Nosler, Hornady, Lapua a Berger. Pokud to někoho zajímá, klidně sdělím i konkrétní laborace, které mi fungují. Co se týká nákupu komponent, tak každý reloader v našich končinách musí trochu plánovat, díky tomu, že náš trh je tak malý jak je a dovoz komponent do ČR je komplikovanější než do ostatních států EU, tak se sem zboží většinou dostává ve vlnách (např. dovozce doveze od jednoho výrobce různé typy a velikosti střel). Tudíž pokud se zrovna objeví, to co bych rád vyzkoušel, musím koupit, protože se může stát to, že nějakou dobu zase nebude. Což je fakt a s tím se každý musí smířit, nebo kupovat továrnu. (Zase na druhou stranu, pokud mám nalezenou laboraci tak 100 ks střel bych měl na hodně dlouho, do té doby se tu daná střela dostkrát ukáže). Navíc běžně používané střely v běžných rozměrech bývají standardně skladem stále. Mě osobně vyhovuje kromě níže zmíněného ještě to, že rozptyl úsťových rychlostí mých nábojů se pohybyje okolo 5 m/s, což je pod přesností, se kterou jsem schopen měřit rychlost. Toto není úplně zanedbatelná vlastnost, pokud chci střílet na delší vzdálenosti, do 200m je to nepodstatné. O tomto si tovární náboje mohou nechat zdát. 90% uživatelů se podívá na krabičku a počítá s rychlostí dané střely, ale ta kromě toho, že může mít rozptyl rychlostí klidně 30 m/s, tak většinou léta o něco pomaleji z dané zbraně. Tudíž pokud tato data zadá do balistického kalkulátoru následuje následně srážka s realitou (v lepší případě na střelnici, v horším v lese)... Každá mince má dvě strany. Nikdy jsem netvrdil, že ten kdo přebíjí je nadřazený tomu kdo střílí továrnu. Každý si vybere to co mu vyhovuje dle jeho možností.
Josef Vyskočil reaguje 2.8.2016 13:04
A nikde jsem nepsal, že jsou to zaručené informace. To je Vaše fantazie a elementární znalosti této problematiky.
Josef Vyskočil reaguje 2.8.2016 13:01
OK Pane Hujo nevím proč se tak čertíte, najednou pro Vás není problém čekat dva měsíce na střely, já na tovární náboje čekal nejdéle týden. Nepřebíjím to jsem psal už na začátku a to že nemám elementární znalosti :-) to je možné, alespoň mám slušné vychování, informace o ne zrovna snadném sháněním střel mám od kolegy, který přebíjí 20let. Tolik na vysvětlenou
Milan Vrána reaguje 2.8.2016 06:24
Každý reloader si vzhledem k nedostatkům tuzemského trhu křečkuje zásoby. Pokud vyloženě netestuju, kupuju vždy 200-300 střel jakmile se objeví. Přiznám se, že jsem si Normu a celkově Ruag moc neoblíbil. Nejraději mám kombinace Nosler - Vihtavuori a Federal gold medal match, případně BR2 do hilzen Lapua. Zápalky SB používají kolegové léta bez potíží. U zápalky je poměrně důležitá úprava a čistota lůžka.
Karel Kolář reaguje 1.8.2016 23:53
Souhlasím s panem Jiřím Hujo. Nemám už nejméně 5 let žádný problém s komponenty. Roznětky S@B vřele nedoporučuju!! Stávalo se mi, u sportovního střeliva, že mi nevyšla cca každá 30 - 35. Býval trochu problém s prachem, ale jak již napsáno, dnes není nejmenší problém objenat v Německu a dostanu do pár dní vše.
Jiří Hujo reaguje 1.8.2016 13:25
Takhle to přesně vypadá, když se člověk, který nemá ani elementární znalosti o dané problematice začne zapojovat do diskuze se zaručenými informacemi. Jak mě kolega předběhl, tak zrovna Štrobl má skladem skoro kompletní sortiment střel Norma, RWS a Geco, něco od Hornadyho a většinu SaB. Pokud nemá, dodací doba u střel norma je v řádu měsíců, to není nic tak strašného (alespoň pro mne, ještě se mi nestalo, že bych vystřílel vše a neměl co nabít). Daleko větší problém v současné době jsou zápalky, já mám slušnou zásobu CCI BR-2, ale kdo zrovna potřebuje, nezbude mu než koupit SaB. Dříve byl problém sehnat Kvalitní střelný prach, což už je dnes vyřešené jeden obchod v ČR drží skladem kompletní sortiment Vihtavuori, má bějaký Hogdon a IMR, takže tady problém také není. Tolik asi k tomu "B". Jinak pokud se bavíme o jakýchkoliv komponentech mimo střelného prachu a zápalek, tak pokud díky naši legislativně z nějakého důvodu dovozci nechtějí nebo neumějí danou věc dovézt, tak lze bez problémů objednat např. v Německu a do týdne mám požadovanou věc doma.
Jan Slavětínský reaguje 1.8.2016 12:12
http://cs.strobl.cz/strely-norma-puskove/ Nabízejí i Sierra, RWS, SB, Hornady atd.
Jan Slavětínský reaguje 1.8.2016 12:05
Pane kolego zkuste se mrknout na stránky např. Strobl. Od Normy seženete téměř všechno a ve všech běžných rážích, slušnou nabídku má i Hornady atd. Střely vám bez problému zašlou i poštou.
Josef Vyskočil reaguje 1.8.2016 11:52
Např. NORMA
Jiří Hujo reaguje 1.8.2016 08:06
A jakou samostatnou střelu konkrétně nelze sehnat? Já mám naopak zkušenost, že si dokážu nabít právě střely, které žádná munička nenabízí (nebo o tom alespoň nevím)...
Josef Vyskočil reaguje 31.7.2016 13:32
No ono to s tím, že si přebiju co chci taky není pravda, spoustu střel vůbec muničky nedávají do prodeje jediné s čím se dá účinně pracovat je navážka a typ prachu, když řeknete A je potřeba říct i B.
Jiří Hujo reaguje 27.7.2016 09:02
Přebíjení není o tom, jestli dané střelivo stačí a nebo nestačí (Pokud neseženu nic lepšího, tak mi vždu musí stačit to co momentálně seženu...). Pokud mi bude tovární střelivo v odpovídající ráži střílet stabilně 1/2 MOA, tak s tím klidně můžu střílet i na 400m nebo dál, pokud mám natrénováno a odpovídající podmínky. U mě a i u dalších známých ale při přebíjení došlo k výraznému zlepšení kulové střelby. Je to jednoduché, člověk, když ladí munici, tak toho musí nastřílet celkem dost... Další výhodu, kterou vidím, je že do některých ráží neseženu kloudnou tovární munici (mám kulobrok ráže 8x57JR), RWS je přestali dělat a jediný tovární výrobce je SaB, přesnost na můj způsob lovu slušná, ale ranivost nedostačující (výrazně horší než bývalá produkce)... Co se týká finanční úspory, tak ta se moc nekoná, když si vezmu vybavení, které jsem si nakoupil, tak myslím, že ještě budu muset pár let střílet, abych se s cenou jednoho náboje dostal na cenu továrního, ale co se týká přesnosti a účinnosti jednotlivých nábojů na zvěř, tak tam změnu pozoruju... :-)
Josef Vyskočil reaguje 26.7.2016 19:56
Ale jo s tím s Vámi souhlasím také si rád střelím na střelnici dokonce si myslím, že v určité míře je to nutnost a měl by tak činit každý odpovědný myslivec, ale přesto si myslím, že na střelbu do 200m bohatě stačí střelivo tovární, koníček je to určitě krásný o tom žádná.
Karel Kolář reaguje 26.7.2016 00:53
Přebíjet mne naučil jeden už bohužel zesnulý kamarád z Německa. Chytlo mě to a musím říci, že je to pěkný koníček. Každý rok se ženou vystřílíme tak 300 ks. My totiž nejen lovíme, ale baví nás i střelnice. Jsem schopen postavit si terčové střelivo, ale i lovecké. Přesně jak to popisuje např. Jiří Hujo a nebo Jan Slavětínský, jsem schopen si nalaborovat náboje na můj způsob lovu a vlastně šetřím, v tomto množství, i peníze. Nabíjím i pro dva naše kamarády a oba se shodli na tom, že Slepí a Blbí nedosahují zdaleka té kvality a precize. Tedy jejich proslulost končí přesně kilometr za Rozvadovem. Jinak klidně na SZ a můžeme pohovořit.
slavomír špánik reaguje 25.7.2016 21:02
Ja prebíjam hlavne pre ten pocit,ked niečo ulovím z vlastným nábojom.
Josef Vyskočil reaguje 25.7.2016 14:20
Pane Polák ještě jsem neměl problém sehnat co jsem chtěl a že už jsem toho měl, když spočítáte co Vás bude stát vybavení pro přebíjení, tak možná budete i chvíli čekat než objednané náboje přijdou. Opakuji pro lovecké účely to fakt nemá smysl z mého pohledu.
Jan Polák reaguje 24.7.2016 19:46
Při dnešní široké nabídce střeliva tak možná v nabídce na internetu. V reálu se člověk dozví, že náboje nejsou a neví se, kdy budou. A to nemluvím o dostupnosti nábojů mimo velká města. Jak už tu bylo řečeno, hlavní výhoda je, že si člověk může postavit náboj přímo na svou flintu co se týká přesnosti, stejně tak účinku na zvěři.
Sojka reaguje 24.7.2016 07:35
SZ - soukromá zprava, zpravidla odeslána do e-mailu
Josef Vyskočil reaguje 23.7.2016 23:31
Pro lovecké účely, je to naprosto zbytečná myšlenka a ztráta času, při dnešní široké nabídce továrních nábojů a zas tak moc neušetříte průměrný myslivec vystřelí tak max.2 krabičky nábojů za rok.
Vlasta Hadr reaguje 23.7.2016 16:27
Pánové díky za odpovědi a teď ze sebe udělám hlupáka na starý kolena jsem si pořídil internet nejsem v tom tak zběhlí co je ta vaše zkratka SZ rád se nechám poučit- děkuji V.H.
Roman Vrána reaguje 22.7.2016 16:39
Přebíjím již cca 15let, pokud máte Vlasto nějaký dotaz, tak prosím do SZ. Jinak doporučuji se zaregistrovat na Lovecké forum, tam se tomu věnuje dost témat. Zde asi nemá cenu se o tom rozšiřovat...
Jiří Hujo reaguje 19.7.2016 09:14
Přebíjím už asi 4 roky, kromě toho, že si dost zastřílíš a naučíš se lépe střílet, tak si dokážeš udělat náboj, který je velice přesný, velice často přesnější než tovární munice, tak si zároveň dokážeš udělat i náboj, který bude vhodný pro Tvůj způsob lovu (střela bude dopadat požadovanou rychlostí) to znamená, že nebude ani extrémně rozbíjet a také bude předávat energii, pokud většinu ulovené zvěře lovíš na podobné vzdálenosti. Tlaková zkouška rozhodně není potřeba pokud člověk dodržuje zásady bezpečnosti při přebíjení a neustále pře testování kontroluje známky vyššího tlaku a kontroluje rychlost střel na hradlech. Vedlejší efekt tohoto všeho je nižší cena hotového náboje. O další zkušenosti se rád podělím v SZ :-) Jirka
Kamil Plíšek reaguje 19.7.2016 06:58
Zaregistruj se na loveckém fóru a dozvíš se co potřebuješ.
Milan Vrána reaguje 19.7.2016 06:26
Ve zkratce: neušetříš vůbec nic, ale parádně si zastřílíš. Zhruba platí to, co popsal Honza dole. Tlaková zkouška netřeba, protože každá zkušený přebíječ pozná, kdy je čas přestat. Proto se dělá i tzv. tlaková řada. Víc info ti klidně předám přes SZ, protože tady se to za chvíli zase zvrhne v to, kdo má lepší kulobrok a víc dodržuje tradice.
Jan Slavětínský reaguje 18.7.2016 13:12
Za prvé, musí to dělat člověk, který o přebijení něco ví,neexperimentuje a dodržuje tabulkové hodnoty. Potom si lze udělat levný,přesný náboj a s jakoukoliv střelou, která se ani v té ráži továrně nelaboruje. Mě osobně u celého toho to nabijecího procesu na konci chybí tlaková zkouška. Musíte spoléhat na to, že to co tam nasypete,dá ten tabulkový tlak. Odpalujete si tu samovýrobu dvacet centimetrů od gesichtu....