ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Rychlé TRIO.
Rychlé TRIO.
vloženo: 6.12.2017 09:36
autor: Daniel Donaťák

úlovky (svět)

lov v PL
lov v PL
vloženo: 17.6.2014 13:16
autor: Svatoslav Ščudla

trofeje

Můj páteční.
Můj páteční.
vloženo: 5.8.2020 07:27
autor: Ladislav Bodi

zvěř v přírodě

Kňour
Kňour
vloženo: 12.1.2016 09:00
autor: Děda z lesa

zbraně

Kdo ho chce?
Kdo ho chce?
vloženo: 24.10.2015 22:52
autor: Karel Obrtál

fotopast

rys
rys
vloženo: 8.11.2016 18:15
autor: Radek Kordač

myslivecké umění

Dočkáš se!
Dočkáš se!
vloženo: 7.3.2012 11:11
autor: Carpin
Statistika
  • 233458 fotek (22 dnes)
  • 7962 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8901 inzerátů (4 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749264 komentářů fotek (42 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294707 hlasování fotek (217 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37667 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 17 online

Připomínky a názory
Diskuze

Ráže 30-30 winchester, opakovací kulovnice Marlin.

Jů a Hele neděle vložil 4.1.2017 18:57
Vlastním tuto kulovnici, tedy opakovací kulovnice Marlin, ráže 30-30 win. Jsem s ní spokojen, srnčí, sele, lončák a liška po ráně zůstává v ohni, Na naháňce střeleni touto ráží prase o váze 80 Kg ( nevyvržené) v běhu na 80m, střeleno cca. velmi vysoká komora zůstalo v ohni. Kulovnici mám osazenou puškohledem 3-9x40. Nemůžu si stěžovat ani na vstřel a výstřel. Obě "dírky" do velikosti dvoukoruny. Zvěřinu nepoškozuje. Prosím o další komentáře ve smyslu spokojenost s ráží i pohled na opakovací kulovnici typ Marlin. ( je to pákovka). Děkuji
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Michal Porožňák reaguje 25.12.2017 17:05
Také vlastním kulovnici Marlin 336 v ráži 30-30 Win. Flintu jsem koupil od známého, který ji vydražil v dražbě na Egunu. Tím chci říct, že nevím kolik má flinta naštěkáno, ale jsem neskutečně rád, že ji vlastním.Dlouho jsem po ní pokukoval, jelikož jsem levák a nakonec jsem do ní šel.Mám flintu s levou klikou a to Tikku T3 Hunter ráže 308Win, ale bylo mi líto jí tahat na naháňky do tlaku, nebyla zrovna levná. Proto jsem také sáhl po Marlinovi 336, který je neskutečně obratný a rychlí při přebíjení a kompaktní délka flinty v leči je také k nezaplacení.Na flintu jsem koupil lištu od Leupoldu a osadil kolimátorem Docter a to se pak začali dít věci.Na první naháňce v tlaku 4 selata cca 25-30kg na 4 rány,vzálenost 35metrů, střelivo Hornady. Hornady jsou možná dražší 42Kč kus, ale nelituji toho, vím, že se na ně mohu spolehnout.A výkon ráže 30-30 Win., je opravdu dostatečný.Naháněk už bylo mnoho a Marlina bych za jinou flintu do tlaku neměnil.Pokud si jdu stoupnout na štont,tak si beru Tikku, ale do tlaku jedině Marlina. V jedné větě, hodně muziky za málo peněz.Lovu zdar. PS: flinty původu vojenského a nebo vojenského vzhledu, mi příjdou více nemyslivecké, než Marlin 336 s pákou.
Honza 30.30 reaguje 10.5.2017 16:11
Mám jednušku v této ráži. Zatím použito na škodnou na vzdálenost do 50ti metrů. Střelivo Prvi partizan 170 gr. Nebudu znovu kupovat, neboť jsem našel za liškou deformovaný plášť střely. Jádro jsem nenašel. To by se asi nemělo stávat. Je z toho příjemné střílení, protože flinta nekope. Tupá špička střely na kratší vzdálenosti nemusí být nevýhoda.
Jů a Hele neděle reaguje 26.1.2017 07:52
Děkuji za zprávu.
Roman Valštýn reaguje 25.1.2017 20:00
Zdravím, ze zmíněného Marlinu v ráži 30-30 win. jsem několikrát střílel.Ale pouze na střelnici.Bylo to zábavné, zpětný ráz téměř žádný, zbraň byla vybavena kolimátorem takže míření bylo pohodlné. Co se týká pákového přebíjení to bylo trochu prkenné, ale je to asi jen o zvyku. Na střelnici paráda, ale nevím jestli bych s takovou zbraní lovil. Možná tak do tlaku. Zkoušel jsem ji i v ráži 45-70 Government a páni to byla jiná "papaňa". Ale to je jen mimo řeč. Myslím si, že ráže 30-30 win je skvělá, co se týká zbraně. Každém pasuje něco jiného. Takže pokud se Vám z ní střílí dobře, jste si s tou zbraní jistý nevidím důvod proč takovou zbraň nepoužívat. Přeju hodně loveckých úspěchů.
Josef Vyskočil reaguje 22.1.2017 08:58
To máte jistě pravdu, o tom žádná. Ale spolehlivá přesně střílející flinta je základ a to Vám ižka nezaručí flinta, které se nedá věřit znejistí každého a tím pádem izvyšuje riziko špatně umístěné rány. Takže za mě i na vybavení záleží.
Milan Jirmann reaguje 21.1.2017 22:47
Pane doktore, pod tohle se klidně podepíšu. LOVU ZDAR!!!
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 21.1.2017 20:08
Nepůjdu, pane kolego Vyskočile, nepůjdu. Rytého Merkla může mít pro mě za mě i člověk neslušný, já mu ho přeju a je mně to fuk. Tou metaforou jsem chtěl jen říct, že se furt dokola řeší flinty, ráže, červené, zelené a bleděmodré body a kolikajaderné koule. A ono ve výsledku je to všechno až na několikátém místě. Prioritní je vnitřní odpovědnost střelce, umění střílet a zbytečně neriskovat. Tohle se nám pod tím nánosem toho jmenovaného jaksi vytrácí...
Mgr. Jiří Šebek reaguje 21.1.2017 19:38
Tuto pušku lze samozřejmě jako každou jinou zbraň ještě různými úpravami vylepšit, vybavit doplňky a přizpůsobit konkrétnímu střelci. Zručný strojař, kvalitní, vzdělaný a odborně erudovaný puškař nebo přesný pečlivý jemný mechanik dokáže ze sériově vyrobené zbraně vytvořit velmi kvalitní laděný speciál. Je to prostě věc a podle vkusu každého ... .
Josef Vyskočil reaguje 21.1.2017 19:04
Mimochodem pákovku 444marlin jsem používal asi 4roky k plné spokojenosti náboje hornady slušná spolehlivá flintička i docela lituji, že jsem se jí zbavil zvěř opravdu neodcházela z nástřelu a to i po relativně hoších ranách. (lovená zvěř černá mufloní)
Josef Vyskočil reaguje 21.1.2017 18:59
Pane doktore jděte s těma bonmotama do pr.... Nevím proč by nemohl mít slušný člověk rytého merkla, navíc má určitě větší pravděpodobnost že kus ja říkáte nepokurví než z Vámi zmińované ižky.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 20.1.2017 20:47
...dodám jen můj oblíbený bomnot : jsem radši když lovec čistě složí bez trápení kus ze staré Ižky nebo Simonova, než pokurví z rytého Merkla.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 20.1.2017 20:44
V pořádku, Honzo kolega Gregor se ptal na spokojenost uživatelů a tak jsem jen napsal něco z historie, že tenhle systém není u nás až tak nový. Někdo má rád holky, jiný vdolky (...já zas nemusím Blaser a Berettu, které mám spojený s červenýma sakama, bílejma ponožkama v mokasínech a zlatejma prstenama zlodějských rychlokvašek začátku 90. let.)
Mgr. Jiří Šebek reaguje 20.1.2017 19:37
Tak tedy upřesnění, asi jsem se špatně vyjádřil - SB nedělá ráži .444 Marlin, alespoň jsem jí v nabídce této továrny nikde neviděl. Ráži 30-30 Win jsem neměl na mysli. Páková opakovací kulovnice je pro výkon práva myslivosti úplně stejně užitečná a spolehlivá lovecká puška jako každá jiná a je navíc velmi dobrá pro toho, kdo s ní umí dobře a bezpečně zacházet a zdá její možnosti. Protože mám i jiné lovecké pušky, které v průběhu mysliveckého roku používám, tak - mimo jiných značek - uznávám, že skutečně ano - Mauser je Mauser. Ovšem taky tvrdím, že pákový Marlin je pákový Marlin. A nejvíc to tvrdím, když dávám do auta pěkného divočáka, který po tom .444 Marlinu zůstal po ráně na fleku. Snad si rozumíme ...
Jan Slavětínský reaguje 20.1.2017 18:00
Karle, nic proti pákovce. Mě se ty flinty líbí, ale do myslivosti mi moc nesedí. Zrovna tak SKS apod. Holt Mauser je Mauser a normálnímu myslivci většinou stačí jedna rána, která = jeden kus.Rozumíme si...
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 20.1.2017 10:59
Já vyjímečně nebudu souhlasit s Honzou, ale s kol. Gregorem. Mimochodem, víte že stejná pákovka stejné ráže, akorát Winchester i s kroužkem na zavěšení u sedla a s mosazným pouzdrem závěru je uložena na zámku v Duchcově jako zbraň Emy Destinové? Má na sobě vyryto "One of Thousend" (jedna z tisícovky vybraných zbraní.) A jak jsem ještě kdysi dávno vykládal s Jaromírem Tomečkem, tyhle zbraně se poměrně často vyskytovaly na býv. Podkarpatské Rusi a na Slovensku za první republiky od navrátilců z Ameriky.
Jů a Hele neděle reaguje 20.1.2017 08:07
přesný popis a údaje na www.SaB.cz
Jů a Hele neděle reaguje 20.1.2017 08:06
tady je krabička s patronami 30-30 win od SaB
Jů a Hele neděle reaguje 20.1.2017 07:57
Právě proto, že je tam páka, tak se velice snadno a rychleji přebíjí. :) Také je to podle mého mínění velmi výhodné právě v okamžik, kdy táhnu s běžící tlupou divokých prasat. Oběma rukama pevně držím flintu, pořád jsem schopen udržovat běžící zvěř v kříži a po vystřelení jen takem přebiji, aniž bych si hnul s optikou,samozřejmě jde o cvik. Taktéž nedochází k záseku nábojnice v náb. komoře. Je to podle mne v terénu o něco pohodlnější, než klasický válcový odsuvný závěr. Při sezení v kazatelně se ovšem musí dát pozor při přebíjení na možnost nárazu do " zdi" kazatelny předemnou, jestliže mám flintu opřenou o rantl okénka. To je asi jediná věc. No a tak se střelec alespoň trénuje na to, že musí na poprvé trefit:) Ne, stačí se ujistit, že mám před sebou ještě krapet místa. Osobně si nemyslím, že by byla tato flinta nějak exotická. Mě se zdá exotičtější flinta v provedení plast v barvě kamufláže, nebo svítivě oranžové. Má flinta win, marlin je ve dřevě. A opravdu, patrony ráže 30-30 win. se dělají ve zbrojovce SaB, sám je kupuji. Pokusím se najít obrázek krabičky a dát ho sem.
Fary reaguje 19.1.2017 22:09
Jiří. Mýlíš se, S&B je dělá.
Jan Slavětínský reaguje 19.1.2017 18:47
Osobně mi je 30-30W simpatičtější než 7,62x39 i když ty náboje mají téměř stejný výkon i balistiku. Do 30-30 je větší sortiment střeliva . Co se týče pákovky, zlobte se na mě nebo ne není to lovecká flinta. Já u ní vidím kovboje na koni se sombrérem a jak honí indiany.Vždyť je takových jiných loveckých flint i v této ráži....
Mgr. Jiří Šebek reaguje 19.1.2017 16:39
Ano, já bych se spokojil taky, ale SB je nedělá. Alespoň jsem je v nabídce nikde neviděl. Proto kupuji ty Remingtony. A protože jsou do toho náboje poměrně drahé, platí co rána, to kus. Uvažuji o přebíjení, neměl by to být takový problém. Komponenty a pomůcky k přesnému přebíjení této ráže se sehnat dají, možnosti případných laborací jsou obrovské. Jsem ve stádiu studia materiálů, shánění všech dostupných informací a shromažďování vystřelených nábojnic. To ostatně dělám i u ostatních mých kulovnic. Já mám montáž kupovanou, ale budu muset koupit vyšší kroužky, aby se mi tam puškohled s širším objektivem vešel. Na palečníku kohoutku mám navíc namontovaný takový rýhovaný váleček zajištěný pevnostním šroubem, aby šel bezpečně a pohodlně natahovat palcem, i když je těsně pod puškohledem. Poslední prase jsem střílel na sněhu, pro psy jsem vyřezal tolik, kolik se vešlo na zarovnaný hluboký talíř na polívku. Část střely jsem našel pod škárou na výstřelové straně, zbytek proletěl skrz. Je to taková exotická puška v našich krajích. O komentářích a radách ostatních kolegů na společných lovech asi psát nemusím, je to zbytečné.
Jů a Hele neděle reaguje 19.1.2017 13:30
Jinak kupuji klasické náboje 30-30win naší výroby od SaB. Ty originály od Winchesteru, neviděl jsem v tom žádný rozdíl, co se nějaké kvality týče. Jen jsou okolo 750Kč za 20 ks. Takže se spokojím s našimi SaB.
Jů a Hele neděle reaguje 19.1.2017 13:27
Mě montáž dělal puškař, nebyla tam originální. Na moji marlince lišta nebyla, jen ploška připravená na lištu.A pevná mířidla. Mám klasický upínák tzv.na tvrdo. Nemám ani možnost podhledu.
Mgr. Jiří Šebek reaguje 18.1.2017 19:50
U těch nábojů 444 Marlin je tedy cena mnohem vyšší. Používám jenom polopláště od Remingtonu, zásobu doplňuji tak jednou za rok větším nákupem, pokud je seženu. Co se týká vzdáleností, já lovím na jistotu, když by pro mě byla rána jakkoliv riskantní nebo nejistá, nestřílím. Toto pravidlo se mi osvědčilo, není důvod ho měnit. Ta optika na Vaší pušce je namontovaná na liště nebo máte montáž konkrétně na Marlin? Já chci měnit optiku za více světelnou, ptám se kvůli tomu, jak vysokou montáž zvolit, aby se mi tam vešel objektiv o průměru alespoň 56mm.
Jů a Hele neděle reaguje 18.1.2017 11:50
20 patron 30-30win prijde na 475 Kč, což je o něco málo levnější, než na 7x57R, ale opravdu jen o fous. Pravda ale je ta, že se musí 30-30win patrony předem objednat, jelikož na obchodech je zpravidla nemívají skladem. Mám nastřeleno na 150m a bezproblémů. optika 3-9x40. Do 120m nebývá problém, je maličko výše mířit. Na tuto vzdálenost lišku na komoru s tím, že mířím na kohoutek. Divočák o váze 80 Kg na 100m není zpravidla problém, srnčí na krk do 60m, ale nejsem kaskadér, takže na krk u srnčí střílim do 45m a pak komora. opravdu, zvěř neodbíhá, zpravidla zůstává v ohni.
Mgr. Jiří Šebek reaguje 17.1.2017 20:07
Lovím již dlouho touto kulovnicí v ráži 444 Marlin. Na kratší vzdálenosti výborná, dobrá manipulace v omezeném prostoru kazatelny a pohotová na naháňkách. Když jsem při pádu v honitbě zlomil pažbu, poslali jinou, pasovala jak prdel na hrnec. Poměrně těžká na předek, náboje jsou docela drahý. Zastavovací účinek na všechnu naši zvěř naprosto perfektní a dostatečný. Není vhodná k lovu na delší vzdálenosti.
Jů a Hele neděle reaguje 17.1.2017 10:44
Jo a ještě pro p. Nováka: Mám Ruskou dvojku IŽ 58 je to v pořádku??:)
Jů a Hele neděle reaguje 17.1.2017 10:43
pane Stašku, kolik stojí kulový dvoják v této ráži, nejsem puškař, takže nevím. Jinak ještě, jak se to vlastně vyrábí? To se převrtá nějaký jiný, např. starý dvoják jiné ráže? Nebo jsou k mání dvojsvazky, které se dají provrtat? Opravdu nejsem znalec těchto záležitostí, tedy výroby. Děkuji za odpověď
Jů a Hele neděle reaguje 17.1.2017 10:40
Pro p. Nováka. Flintičku nemám z USA, ale z Kanady, poslal mi ji strýc, který tam již dlouhou dobu žije. Takže jsem za flintu neutratil ani korunu. Havloid opravdu nejsem:) Navíc byla opravdu laciná to ale neznamená, že je špatná. Je krátká a výborná na naháňky.
stašek puškařství reaguje 16.1.2017 12:53
Ráže 30-30 winchestr je ok dělal jsem dvoják v té ráži a je to taková Americká sedmička.Stašek puškařství
Bohumír Novák reaguje 16.1.2017 09:35
Je to ráže i zbraň z nenáviděných USA. Tu si u nás kupují jen havloidi. To sis nemohl pořídit něco z Ruska?
Jů a Hele neděle reaguje 16.1.2017 07:09
Ner, nechtěl jsem se pochválit, chtěl jsem další komentáře, porovnání, jak to komu střílí, jakou mají ostatní zkušenost s touto ráží, nebo i s takovým typem zbraně. Nepotřebuju se chválit, jak jsi na to přišel??? Kdybych se chtěl chválit, tak asi napíšu něco jinýho. Tak nic, necháme to bejt. Očividně neumíš číst, že? Ještě jednou si přečti 2. řádek od spodu v úvodním článku této diskuze ze 4.1.2017 a možná pochopíš o co jde,.. A myslim, že 30-06 jsou zcela jiná čísla, než 30-30,...Ale to nevadí,.....
bohuslav šeda reaguje 13.1.2017 14:49
Tak co chceš slyšet???Mám 30-06 a můžu taky :-)))
Jů a Hele neděle reaguje 13.1.2017 07:48
halooo je tady někdo???