ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář E-shop Inzerce
Vyhledávání

Přihlášení
Nejlepší fotografie
Nejlepší video
Fotografie
Nejsilnější trofeje roku
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2012
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2013
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2014
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2015
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2016
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2017
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2018
NEJSILNĚJŠÍ TROFEJ 2019
Jelen lesní
bodová hodnota: 200 CIC
váha: 180 kg
věk: 10 let
jelen
jelen
vloženo: 21.1.2019 05:27
autor: mirojevo

Daněk evropský
bodová hodnota: 139 CIC
věk: 6 let
Jubilejní daněk
Jubilejní daněk
vloženo: 11.1.2019 18:58
autor: Franta Cígl

Muflon
bodová hodnota: 248 CIC
váha: 41 kg
věk: 7 let
Beran 7 let,  248,5 CIC
Beran 7 let, 248,5 CIC
vloženo: 15.1.2019 17:56
autor: Jan Pavlík

Nejlepší naháňky roku
Statistika
  • 173109 fotek (4 dnes)
  • 6492 videí (0 dnes)
  • 324 odkazů (0 dnes)
  • 3809 inzerátů (2 dnes)
  • 330 diskuzí (0 dnes)
  • 557938 komentářů fotek (17 dnes)
  • 12381 komentářů videí (0 dnes)
  • 2465637 hlasování fotek (126 dnes)
  • 50750 hlasování videí (0 dnes)
  • 31526 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 27 online

Fotograf měsíce
  1. Josef Vršan (997 hlasů)
  2. jiri rajs (706 hlasů)
  3. Jindřiška Padalíková (667 hlasů)
  4. Eliška Tušlová (470 hlasů)
  5. pali1 (409 hlasů)
  6. marie stanikova (368 hlasů)
  7. Josef Balat (362 hlasů)
  8. Děda z lesa (358 hlasů)
  9. Lída Hlaváčková (347 hlasů)
  10. Jaroslav Schindler (312 hlasů)
Připomínky a názory
Diskuze

S-Ball-Plastik

Vlasta Hadr vložil 16.12.2018 16:47
Nedávno jsem se účastnil jako posluchač diskuse o používání náboje S-Ball Plastik při lovu a vzhledem k tomu že si také nejsem zcela jist a vím že někde mají výhrady a zakazují jejich používání na společných lovech a jinde je jim to vcelku jedno tak se ptám zdali jsou nějaké zákonné omezení při jejich používání. V.H.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jezikova Anna reaguje 22.1.2019 20:19
V minulosti boli podľa mojich skúseností náboje so strelou S-Ball Plastik to najlepšie, čo bolo na trhu dostupné, mám veľmi dobré skúsenosti s kalibrom 16. Škoda, že sa nevyrábali v kalibri 20. Dnes sporadicky používam strelivo Sauvestre v kalibri 20 a konštatujem, že je o niečo presnejšie a účinnejšie ako SB Plastik. Dáva však aj pri opatrnosti prekvapivo silný kopanec do ramena. Zbraň Blaser kal 6,5x57R brok 20/76, sústrel hlavní na 80 m na strelnici je v 8 cm pri 3 výstreloch z každej hlavne.
Pavel Oršulík reaguje 18.1.2019 12:17
Používám podrážkové střely Sauvester - jsou taky v plastu, o hodně rychlejší a s větší dopadovou energií. Divočák trefený v běhu na komoru roluje jako zajíc střelený na hlavu. Nemusíte se bát s tím střílet i na 70 m. Používám v obojetnici, brok je 20/76 Mg. Více viz odkazy //www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2009/Prosinec---2009/Jednotne-strely-do-brokovnice-Sauvestre nebo také https://www.stream.cz/nicenipovoleno/10004210-podrazova-jednotna-strela-bfs
Vlasta Hadr reaguje 18.1.2019 07:36
Po delším váháni a se svolením pana Libora Kunsta se s vámi podělím o výsledky jeho měření tvrdosti jádra S-Ballu. Tvrdost jádra nepřesahuje hodnoty stanovené pro jádro tvrdé tj.250 Brinela ale v průměru cca. 170 Br. Tímto bych mu chtěl poděkovat za dobrou práci a ochotu Můj osobní názor je jak sleduji opět šachy EU. ohledně olova ve střelivu se nezbyde se opět výrobcům vrátit k S Ballum s železným nebo jiným jádrem.
Petr Decsi reaguje 15.1.2019 20:56
Teď jsem se díval na 2 krabičky S-Ball Plastik r. 12/65 mm,které jsem před pár lety dostal od staršího kolegy z MS.Mají hmotnost 24.6g a byly vyrobeny v roce 1975.Můj 80-letý táta,který s myslivostí začínal před 55 lety je nikdy moc neměl v oblibě hlavně díky skrz již kolegy pode mnou zmińující se nízké gramáži.Z toho důvodu používal olověné S-bally.Já osobně v posledních 20-ti letech provozování myslivosti sleduji to samé.
Miroslav Holoubek reaguje 14.1.2019 20:36
Používal jsem je také v r.16 ale váha plastiku byla 18g,tedy velice lehká střela na vitální zvěř černou. Dvanáctkové plastiky měli váhu větší,tuším 22g., a tudíž výkon lepší.Pamatuji je jako novinku z Vlašimi,ještě z Blanických strojíren a myslivci je stále testovaly. Co se týče přesnosti,tak např.,z rusandy 12/12 bez choku, lítaly S-baly velice přesně. Též jsem slyšel,že byla ukončena výroba kvůli ocelovému jádru.Prostě se přestaly vyrábět a nahradil je těžší Slug s olověnou střelou a s váhou 32g,tedy větší dopadová energie. Je třeba si z velké nabídky jednotných střel odzkoušet jednu,jenž lítá z flinty nejlépe a tu pak používat.
Jan Slavětínský reaguje 3.1.2019 12:20
Mé informace jsou takové, že jádro se soustružilo z klasické automatové oceli tř.11 100, ty staršího data výroby měly jádra stříbrné (galvanicky pokoveno tzv.modrý zinek), kolem 90.let se používal žlutý zinek (jádra byla jakoby z mosazi, žlutá). Do plastu se to zastříkávalo někde u jezedáků v přidružené výrobě v Mladé Vožici a ve Vlašimi se to nabíjelo. Info o probijení vest není tajné a tak se prý na přání vyšších míst a obav našich nových bratrů za velkou louží ukončila výroba.Prý se hodil i ten dovětek zákona o zakázaném střelivu. Co mají myslivci po kapsách to časem dostřílí a plastik bude historií. Dokonce jsem ve Střelecké Revui někde četl, že náš patent mají na Ukrajině, kde se plastik s oblibou používá. Tož mé informace. Z mých brokovnic r.12 má až perfektní přesnost a uloveno s ním mám možná stovku kusů černé. Selhače nebo nějaké jiné problémy většinou byly způsobeny leta nošenou patronou, odřenou a s povoleným zakroužením, která iX-krát někomu v kapse promokla a potom se někde na topení sušila. Lovu
kunst libor reaguje 29.12.2018 00:47
Mé ostatní fotky smazány mnou.Loučím se.
kunst libor reaguje 29.12.2018 00:38
Ještě smažte diskuzi o S ballech ...když už jste mi smazali fotky k tomuto tématu.... Tady končím!!!!
Vlasta Hadr reaguje 28.12.2018 00:20
Pánové-- díky --tak na to jsem zvědav a nejsem sám. V.H.
Ondřej Kratochvíl reaguje 27.12.2018 21:50
Libore, supr! Konečně bude jeden mýtus potvrzen nebo vyvrácen :)
kunst libor reaguje 27.12.2018 09:48
Ondřeji,beru si to na starost,až půjdu po novém roce do práce tak to změřím...pokud nebode někdo rychlejší.
Ondřej Kratochvíl reaguje 26.12.2018 23:49
Zdravím pánové, pročítám vaší diskuzi a také přispěji trochu do mlýna, jelikož jsem se touto problematikou poměrně podrobně zabýval. tak ti zasílám něco co se týká problematiky používání střeliva s ocelovým jádrem. Týká se to zákona o zbraních a dále vyhlášky o dovoleném výrobním provedení Podle v současnosti platného zákona č. 119/2002 o zbraních a střelivu se zakázaným střelivem rozumí: "Střelivo 1. se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou, 2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku, 3. které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení, 4. vojenská munice;" a na to navazující: Vyhláčka č. 370/2002 Sb. o dovoleném výrobním provedení (1) Za dovolené výrobní provedení střeliva se považuje a) střelivo se střelou celoplášťovou, poloplášťovou, olověnou, plastovou, pryžovou nebo značkovací. Jádro střely smí být pouze z měkkého materiálu, přičemž plášť střely smí být ocelový, tombakový, plastový, teflonový nebo měkkým kovem pokovený, Není zde přímo napsáno že je ocelové jádro zakázané ale z té definice se tak dá usuzovat. Dále jsem našel něco co se týče tvrdosti materiálů který používá ČÚZZS a ten říká že tvrdý materiál je dle ČÚZZS materiál tvrdší než 250 HB (tvrdost podle Brinella) Takže pokud má někdo tu možnost ozkoušet tvrdost jádra S-ballu rozsekne tím jednou por vždy veškeré diskuze... Howgh
Vlasta Hadr reaguje 21.12.2018 13:18
Pánové děkuji za odpovědi už vím co jsem potřeboval-jinak k té přesnosti s IŽ na 50-60 kroků maximálně spokojen a co se týče účinnosti před lety jsem přišel o kamaráda při naháňce na 200 m. nemněl šanci.....
pavrov reaguje 20.12.2018 14:34
Zakázané nejsou, nikdy nebyly, není důvod. Jinak pro kolegu níže menší upřesnění, ...jednotná "podkaliberní" je střela s menší hmotností, s rychlostí kolem 500 m/s výše, a energií až 4500 J. Tudíž přesnost resp. účinost je samozřejmě jinde, než u obyč. Sbalu ( Special Slugu ), není problém střílet na zvěř vzdálenou 100m a více téměř přesně, i vzhledem k průbojnosti, která dá ještě 50% navrch oproti zmiňovanému SS. Např. Sauvestre.
Jan Horáček reaguje 19.12.2018 22:35
Dovolím si uvést vlastní zkušenost na přesnost s S-Ballem Plastik. Zbraň ruská dvojka IŽ ze šedesátých let, mráz - zamrzlá řeka, vzdálenost nejméně 35 metrů (spíše 40). První rána cihla napůl, druhá rána půlcihla na čtvrtky (přesně), třetí rána na kámen velikosti dlaně - křemen trčící z listí, kámen napadrť. Stříleno na začátku sedmdesátých let. Co se diskutovaného střeliva týká, chtělo by to nejspíše dotaz na Sellier Bellot Vlašim nebo zkusit dohledat nějaké staré balistické tabulky. Lovu zdar.
Jezikova Anna reaguje 19.12.2018 13:32
Toto strelivo sa ešte používa aj v dnešnej dobe a zakázané nie je ani v ČR ani v SR. Keďže nie je zakázané teraz, nemohlo byť zakázané ani v minulosti, taký zákaz by už nikto nezrušil. Iba sa prestalo vyrábať. Pozrite si § 4 zákona o zbraniach a strelive platného v ČR. Po konzultácii s mojim známym policajtom z oboru zbrane, je S-Ball Plastik považovaný za strelu na poľovnícke účely a v žiadnom prípade sa nepovažuje za strelu priebojnú, napriek tomu, že pravdepodobne dokáže preniknúť niektorým typom nepriestrelnej vesty.
Vlasta Hadr reaguje 19.12.2018 10:32
Pánové vraťme se k tématu a dané otázce to co tu píšete je mi vcelku známo ale nevím zda jejich používání bylo zakázáno či ne.
Josef Voborník reaguje 19.12.2018 09:59
Že odraz dopadu se rovná, toť známý zákon optický. Neuplatňuj ho v myslivosti, byl by to omyl tragický ! Odražené střely totiž mívají svou vlastní vůli, v prapodivném úhlu letí, ať jde o brok nebo kuli. Jejich dráhu nelze zjistit, Murphyho však zákon tu je : Pokud poblíž stojí člověk, určitě je přitahuje. Náhoda je vždycky blbec. Proto musíš bezpečnost na mysli mít : Nikdy nelze proti lidem mířit, natož vystřelit !
kunst libor reaguje 18.12.2018 19:22
K té přeesnosti ...,v době kdy jsem měl kulobrok jsem s tim na střelnici trochu laboraval a připadlo mi že ta nepřesnost má přímou úměru se zahrdlením.Z kulobroku ,který měl malé zahrdlení to celkem lítalo,stejně tak z kozlice,běda když jsem tam natočil nějaké větší zahrdlení,připadlo mi že to rozhazuje.Také mě překvapilo jak fest tam musel ten plastik jít,oproti dnešní olověným střelám má podélná žebra velmi mělká.Ale ani ten kukobrok netrefoval plastikem plechovku od paštiky...a to ani s optikou. L.K.
Ellhenický Petr reaguje 18.12.2018 17:56
Neřekl bych, že špatně létají, by naopak, je dosti přesná, do 50m plechovka od paštiky. Problém je to ocelové jádro a ve velkých mrazech ztvrdnutí plastu na kost.Milane, úhel dopadu se rovní úhlu odrazu?
Milan Jirmann reaguje 18.12.2018 08:59
Nebylo. LOVU ZDAR!!!
Vlasta Hadr reaguje 18.12.2018 08:47
No právě- hodně se o tom mluví a mezi myslivci je jich spousty a proto mi zajímá zda jejich používání na společných lovech bylo legistlativou upraveno .
jiří Cikryt reaguje 17.12.2018 23:04
Pokud vím,tak se nevyrábí z důvodů, že je to podkaliberní střela (to ocelové jádro), která probíjí i neprůstřelné vesty. Že by bylo zákázáno používat už vyrobené nevím. J
Milan Jirmann reaguje 17.12.2018 13:23
S-Ball Plastik je jednotná střela do brokovnice, se kterou se může lovit černá zvěř na společných lovech. Problém asi bude v tom, že jádro tohoto náboje je ocelové, které se minimálně nedeformuje a může se po dopadu odrážet, oproti jednotným střelám vyrobených z olova. Jednou jsem si zkusil a vystřelil jsem do stromu na vzdálenost 30-35m, který byl, aniž bych to věděl, promrzlý a najednou byl zpátky a dopadl asi 5m přede mnou. Byl jsem z toho tak rozhozený, že jsem tyto náboje přestal používat. Přesnost těchto nábojů také není nic moc. LOVU ZDAR!!!
Vlasta Hadr reaguje 17.12.2018 11:23
Zatím nic konkrétního samé rozporuplné názory ani odkaz na zákon či vyhlášku na netu jsem taky nic nenašel možno že jsem jen špatně hledal.