ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Vzpomínka 2009
Vzpomínka 2009
vloženo: 16.10.2012 18:53
autor: Zdeněk Hudeček

úlovky (svět)

Ruja 2020
Ruja 2020
vloženo: 2.10.2020 06:25
autor: NH

trofeje

Kmotřičky  ...+1
Kmotřičky ...+1
vloženo: 23.2.2012 21:53
autor: Vít Hlavica

zvěř v přírodě

...
...
vloženo: 9.10.2012 08:32
autor: Marek Drha

zbraně

Brno Super
Brno Super
vloženo: 27.2.2012 21:59
autor: Trlifaj Vladimír

fotopast

Daněk
Daněk
vloženo: 22.2.2018 19:26
autor: Aleš Náhlý

myslivecké umění

 III.
III.
vloženo: 10.12.2019 17:03
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 233313 fotek (26 dnes)
  • 7956 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8883 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 748926 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12931 komentářů videí (0 dnes)
  • 3293020 hlasování fotek (0 dnes)
  • 56444 hlasování videí (0 dnes)
  • 37648 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 2 online

Připomínky a názory
Diskuze

Šakal jako chráněný živočich

Jaromír Hrdlovič vložil 14.8.2014 22:40
Asi máme málo predátorů a přemnoženou drobnou, tak se nějaká chytrá hlava na ministerstvu životního prostředí chce zviditelnit a navrhuje zahrnout do aktualizovaného seznamu chráněných živočichů šakala. Že už tady je o tom není pochyb, byl nalezen sražený auten až u Nymburka a ne jen u Kroměžíře, jak se úřednice z ministerstva zmínila. To zkušenosti z kormoránem a krkavcem nestačí ?????
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
karel zvářal reaguje 20.8.2017 12:02
Tak diskuse nám na delší čas zamrzla, mezitím šakal pomalu kolonizuje Evropu. V r. 15 minimálně 3 nálezy v severní polovině Polska, byl již zjištěn rovněž ve všech pobaltských státech. To jen dokazuje, že tento druh je velmi přizpůsobivý, sněžné zimy mu nevadí. Při svém skrytém způsobu života, dobré plodnosti a lovecké výkonnosti by měl být loven mimo dobu jarního hájení. Jsem přesvědčen, že ne všechny zjištěné kusy jsou původem z Balkánu, je dosti pravděpodobné, že se v našich zeměpisných šířkách již rozmnožuje. Mýval či psík jsou rovněž loveni a nezdá se, že by to mělo na jejich populaci větší dopad. https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiC7MzQw-XVAhWSYlAKHeD9DVQQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fgoldenjackalaround.blogspot.com%2F&psig=AFQjCNGhch9MuxCM7QXRSOX6-xTS7DrRpw&ust=1503307852907950
karel zvářal reaguje 27.12.2014 16:53
Josef, také jsem ten pořad viděl a přišlo mi, že by to rádi celé hodili na laxní Bulhary ("odkud se nejvíce šíř"í), ale že sami v tom trošku zaspali, to si nepřiznají.
Radek Pintner reaguje 25.12.2014 21:08
Nesnesitelný jsi, to jo, ale blbec, to nemá s pravdo mluvou co dělat, protože to co z tebe leze má tak daleko do pravdy jako sáňky v létě a plavky v zimě, ale ty jsi schopen toto přirovnání zmotat do podoby otužilců z doby ledové co nosili plavky z bobra!!!Měl jsi se narodit dřív a do roku 1945 bys to nejspíš i někam dotáhl, ale dnes jsi všude pouze za blbého parazita!!!!
Josef Voborník reaguje 25.12.2014 18:47
Na TV kanále Fishing and hunting jsem sledoval, jak v Rumunsku a Maďarsku stoupají škody působené na srnčí zvěři šakalem, který dnes místy loví už i ve smečkách. Opravdu nejvyšší čas na to, aby mu byla poskytnuta zákonné ochrana, nejlépe celoroční.
Radek Pintner reaguje 20.12.2014 11:18
No my když se sejdeme tak Begala je skoro hlavní zábavné téma. Většího pablba na této planetě vážně není.
Karel Kolář reaguje 19.12.2014 23:06
Tak si někdy říkám, při čtení Begalových "excelentných" myšlenek, že je docela škoda, že není středověk. Tehdy totiž inkvizice za kázání bludů upalovala!:-)) Jinak se ale u většiny jeho "brilantných" tezí řehtám nahlas!:-))
karel zvářal reaguje 19.12.2014 20:09
Jožine, abych tě aspoň něčím potěšil, tak to je tvoje neúnavná aktivita, napadání všeho a všech. Kdyby jí nebylo, tak toto fórum pojde na úbytě. Snažil jsem se dosti dlouho ti to podávat srozumitelně a slušně. Ale ty nebereš elementární pravdy a stále hněteš svou jak kolovrátek. Trpělivosti jsem měl s tebou jko nikdo, ale čím víc se s h...m mažeš... -znáš to...
karel zvářal reaguje 19.12.2014 19:42
Jožine, nepřikrmovat můžeš ve skandinávských či sibiřských lesích s bohatým podrostem. V našich umělých podmínkách, kdy zajíc polní nežije na poli (se zelenou či zaschlou bylinnou vegetací), ale na poušti-hlíně (půl roku hluboká orba po kuku), tak mu tam nedonést trochu sena a jádra, může jen cynický blb nebo totální idiot. Sám kritizuji veřejně krmení nevhodnými krmivy, shnilotinou apod., ale na rozdíl od tebe nejezdím po meste v elektríčke, nýbrž pokud možno denně obrážím rajón. A mohu tě ujistit, že zvěř nepřijímá předkládané krmivo, aby se myslivcům zavděčila, ale proto, že ho vítá (potřebuje). Možná by ti do dala i písemně, ale v tvém případě by to stejně nepomohlo.
karel zvářal reaguje 19.12.2014 17:10
Jožine, tvoje vstupy a názory svědčí o tvojí retardaci, ne o naší.
karel zvářal reaguje 19.12.2014 08:50
Zato u nás máme dostatek vedomostí o jednom hnačkotvorcovi. Říct o něm, že je šakal drevený plechom pobitý zní trochu divně, však? Takže predsa len nejakého toho ko*ota je možno na Luníku stretnúť.
Radek Pintner reaguje 18.12.2014 20:11
A dál?
Radek Pintner reaguje 18.12.2014 12:16
Bengalo a dál bude co?
karel zvářal reaguje 18.12.2014 07:36
Jožo, pri dttohlavosti je jeden PC nestačí. Ozaj, zajdi do sberného dvora, daj správcovi fľašu, nech ti ulije aspoň dvacec starých počítačov. Postav si vedĺa gaučíka bunkr, a vždy, keď ťa napadnú brilantné myšlienky o hnačkovinách, lovu počas ruje a obojkoch, vezmi si omalovánky so zvieratkami, vlez si dnu a to ťa uklidní. Ver mi, že ti to pomože viac, než neustále urážky od hulvátov, ktorí zveri vobec nerozumejú.
Radek Pintner reaguje 17.12.2014 20:43
Vědomosti ber odkud chceš, stejně je nemáš kam uložit páč jsi dutohlavec, urážet nás nemůžeš páč jsi úplně blbej a dál bude co? Horhouherský debiláčku???
karel zvářal reaguje 16.12.2014 16:19
Jožine, většina členů čtenářského kroužku si klepe na čelo, proč se s takovým ... (superarbitrovaným) vybavuji. Je to pro ně (hlavně mladší) de facto trénink do života, protože členové Vlčích hlídek a jiných Duháků mají dosti podobné názory a představy o dění v přírodě. Protože tě raději ignorují, než by se s tebou donekonečna vybavovali, ujal jsem se role užitečného idiota dobrovolně, a klidně si to vysvětluj tím, že si léčím vondráky. "Superfetace sa ve voľnosti takmer nevyskytuje"...- a to ti nakukal kdo??? Kamarád ze studií Lůďa jednou o prázdninách střelil zaječku a moc se divil, že měla v sobě plody různé velikosti (před vrhem a "hodně menší") Zkoušku ze zoologie měl, ale toto nedovedl pochopit. Budiž mu na omluvu, že studoval rybářskou specializaci. Jinak vše shrnul výstižně Editátor. Jestli dnešní energoplodiny jsou vhodné pro drobnou - napiš na to téma "brilantní" stať a cena Járy da Cimrmana tě nemine!
karel zvářal reaguje 16.12.2014 12:16
Někde jsem to vzpomínal, najdi si to, že letos byly početné červencové a srpnové (možná i zářijové?) vrhy, protože v září a říjnu jsem několikrát zvedl cca kilového zajíčka. Zejména v oblastech s velkoplošným pěstováním vojtěšky a dostatkem mezí v okolí. A s těmi 1-2 vrhy ročně to je celkem možné. V té klasické kukuřično-řepkové poušti by se zajíček neuživil. Ovšem v příznivých podmínkách je zaječka schopna superfetace a má běžně 3-5 vrhů. Další věcí je početnost predátorů, pro které je to "ňamina", však?
karel zvářal reaguje 16.12.2014 08:03
Počúvaj, ty gaučový "výzkumník"... když řekneš á, měl bys také "poradit", KDY lovit zajíce, když ne v 11.-12.měsíci. Letos bylo hodně vrhů v pozdním létě. A z literatury je známo, že zajíc se množí více méně "celoročně". Ale to jsou ani ne procentové, spíše promilové záležitosti. Nebyl bys to ty, kdyby z komára se nestal velbloud. Je tak?
Radek Pintner reaguje 15.12.2014 17:27
A vždy končí dobře takže pokud něco zmotáš což ti jde dokonale tak to bude v poho!
Radek Pintner reaguje 15.12.2014 17:26
A co tady slintáš dál???? Táhni zpátky na gauč, pusť si pohádky z těch nezmagoříš!!!!!!!!!!!!!
Radek Pintner reaguje 15.12.2014 17:24
Ty hovado!!!!Jdi už laskavě do pr.ele!!!!!!! Cos to napsal zase za 3,14činy k fotce z honu na drobnou????? Vždyť ty jsi čobolácký šupák s IQ turecké tykve!!!!!!! A pořád se někam s tou svou debilitou budeš sr.t??? Kdy už tě konečně někdo něčím přetáhne ty kreténe!!! A klidně ať si mne Admin smaže nebo blokne, ale už ti to od plic napíšu!!!!! Seš nepopsatelně debilní kretén s rozumem hovada, ze záchvaty totálního magorizmu a s podezřením na mentální retardaci!!! Omlouvám se postiženým občanům, nic ve zlém, ale toto ho.ado už překročilo všechny slušné meze!!!!!
karel zvářal reaguje 15.12.2014 13:53
Paní Anno (12.11. v 20,53), někde jste se ptala na rozdíl mezi lovcem a myslivcem. Ta desetina množiny držitelů LL, co lišky loví, to jsou myslivci. S lovem kun je jich ještě méně. U psíka mývalovitého se mohli vymlouvat, že nejsou MS. Když mi ale zdůvodňuje nelovení tím, že ty "patrony jsou drahé", tak se ho ptám, proč vlastně tu flintu nosí. Ta určitě nebyla zadarmo.
Radek Pintner reaguje 14.12.2014 10:26
Hov.o velebnosti. Ale Jožo dám to jednu radu. Když na tebe polezou zase tvá gaučová moudra, dojdi na záchod, rozkroč nohy, předkloň se nad mísu a třepej hlavou ze strany na stranu. Má to ten efekt, že ty sr.čky si vyklepeš, pak spláchneš-ne že se v tom budeš hrabat prasáku!!!-a pak s tebou bude normální řeč. Když k tomu vypneš telku a čas strávený u debilizátoru-televize-strávíš v přírodě, tak za pár desetiletí ti to začne docházet. A máš to ZADARMO! Užívat se tato rada má denně jinak to má PE- prdlajs efekt.
Josef Voborník reaguje 11.11.2014 22:51
Mne hned tak něco nepřekvapí, tím míň od Jožinka Begaly, už jsem si od něj zvykl na ledacos - ale jeho poslední perla, že bychom měli psovité šelmy loviť zootechnicky, to skutečně nemá chybu !
Radek Pintner reaguje 11.11.2014 21:26
Kdybys hulil trávu Pavle tak i víc a 12-24x za rok! Jako myši!! Keby bola pravda co tára ten Bengala tak máme revíry zasr.té líškami,vlkmi a inými kokotárstvy, že by si bol obhryzaný len co bys na dvorek v papučiach vylezol!!
Pavel Štěrba reaguje 11.11.2014 19:41
17 členné smečky lišek? Liška polární až 25 mláďat? Jožo za kolik let to dá?
Radek Pintner reaguje 11.11.2014 19:37
Ja nenisom chorý, ani kokot z Košíc tak kludně odpovedaj. Stejně to budě zase dajaká chujovina.
Radek Pintner reaguje 11.11.2014 15:57
Jo a dotaz k- my Slováci-to jsou všichni tak praštění jako ty, že píšeš my? Znám jich dost a podle tebe jsou úplně normální, tedy soudím dle způsobu jejich vyjadřování a názorů. A dodnes jsi mi neodpověděl jak je na Gurunu a co Majka?
Radek Pintner reaguje 11.11.2014 15:55
Nazdar bukvičko, pořád budeš mlít ty svoje fantazmagorie? No ty máš výdrž, holt blb zůstane blbem jako ty Begalou viď? Jinak k tvé připomínce, ty ses narodil jako jediný, všechny tu bavíš a taky ti nikdo nepíše nic o kriplech, proto se zkus vyjadřovat slušně o zvěři ju?
Josef Voborník reaguje 7.11.2014 17:08
Martine, jen si dovoluji upozornit, že bratia Slováci jsou v tomto směru o krok před námi. Od r. 2009 je na Slovensku šakal zařazen mezi zvěř s dobou lovu od 1.9. do 31.1. Názory na to mohou být různé - někomu se ta doba lovu bude zdát příliš krátká, jiný by dal šakalovi ještě aspoň po několik let celoroční ochranu. Vše ukáže čas. Ale rozhodně je tento postup lepší, než u českých zákonodárců, kteří se u šakala tváří, že neexistuje a jiné druhy /psík, mýval, norek a nutrie/ na jednu stranu nedokáží zařadit mezi zvěř se stanovenou dobou lovu na rozdíl od okolních států a na druhé straně je povolují usmrcovat pouze MS a MH, řadovým myslivcům házejí klacky pod nohy a přitom stále opakují řeči o jejich nepůvodnosti a škodlivosti.
Martin Myslín reaguje 6.11.2014 21:34
Omlouvám se, mnoho práce málo času. Se zaujetím jsem si přečetl příspěvky...a říkám jen Ok. Nemám problém s lovem šakala, mám radost, že u nás je, ale nemusím se bít za jeho naprostou ochranu. Pokud máte navíc pravdu v tom, že je to více liška, než vlk, myslivecky čistým lovem ho vyhubit stejně nepůjde. Jinak jasně napsal jsem to jednoduše a Milane díky za revizi - lišku tedy beru zpět, ale trochu kacířsky mám stále pocit, že psí alternativa je neprůstřelná. Ve stylu - šakal u nás neexistuje takže je to pes...že není? Já střílel na psa, vypadá to jako pes...čakal, džakal to u nás nežije, chráněné to není a lidi chovají různý rasy možná i šakaly. Splnil jsem zkoušky, prostudoval zákon a nikde ani slovo, že bych měl rozeznávat jiné psovité šelmy než pes, vlk a liška - vlk to není, liška taky ne, takže zbývá logicky jen poslední možnost:). Dokud tedy právně neexistuje a já se fatálně nemýlím měl by na tom prakticky být stejně jako psík (apropó dva psíci sražení na dálnici OL-Mohelnice)...dědo nedá mi to - vytlačení rysa byla asi nadsázka... šakal by mu mohl posloužit za nouzový oběd, ale, že by ho přímo ohrozil nebo mu vylovil zvěř???MM
karel zvářal reaguje 31.8.2014 11:56
Aspoň sám vidíš Jožinko, jak si krásně protiřečíš. Ještě nedávno jsi nám tlačil do hlavy, "že staré nechcú", a teď je na sídlišti po vrabcích díky myšiarovi. Jaký myšiar, když loví i vrabce? A nejen vrabce, má na svědomí i dnes velmi vzácné chocholouše. Všeho moc škodí - a platí to i pro "užitečnou" poštolku. Dnes jsem proti její podpoře budkami, má dost přirozených možností (vraní hnízda, výklenky...). A s tím šakalem mám před očima ten severoamerický příklad s kojotem. Ta liška velkouchá je o hodně menší než naše, navíc sdílí stejný biotop (prérii). Pokud by tedy šakal lišku i lovil, zůstane u nás alespoň lesní populace. Jak jsem napsal již dříve, bude k nám pronikat i navzdory době lovu, proto nevidím důvod k absolutní ochraně. Na příkladě šakala je vidět, jak v přírodě je vše ve vývoji. Např. i hrdlička balkánská (zahradní) není u nás déle než 50 let. A to nikoliv zvýšené natalitě, ale zcela přirozené vlastnosti druhu - obsazovat volná území. Šermování vědeckými pojmy si nechej od cesty, na mne to neplatí.
karel zvářal reaguje 30.8.2014 12:03
Předevčírem jsem zase ponocoval, výsledek slabší, jen šest kousků. Na to, že hrabošů je letos hodně, nic moc. Ale i tak jsem spokojený, podruhé za letošní rok jsem slyšel s velkou pravděpodobností diskutovaný druh. V zimě na Kroměřížsku, teď na Přerovsku. Pochybuji, že to byl ten samý kus, to by byla ohromná náhoda. Spíše se jich na střední Moravě pohybuje víc, ale díky noční aktivitě unikají pozorování. Potravy mají dost, hraboši se to jen hemží, stačí sbírat mrtvolky po podmítce, jak to dělají volavky nebo krkavci a straky. A co je zajímavé, že kromě hlasu šakala se neozvala žádná liška, ačkoliv v těch místch vždy jedna, ale někdy i tři dávaly najevo nelibost s mým pobytem- dojdou na vábení blíž, ale jak poznají, že je to člověk, i půlhodiny vydrží varovat okolí. Takže jestli byly jen potichu, nebo je silnější šelma vytlačuje (možná i loví), nedovedu posoudit. Ale i tak jsem pro jejich lov, celoroční asi ne, půl roku bude stačit.
Patrik Dvořák reaguje 27.8.2014 10:08
Ach jo, Martine M., až budou zákony rozumné a správné , pak není problém, jenže na co se podíváš je trochu mimo. Ochrana živ. prostředí nefunguje, rozhodují o tom kreténi, kteří ničemu nerozumí viz. bobr, vydra, kormorán ,aji třeba špaček, krkavec atd. Nerozumím proč se má cvičit bezkontaktně, když psa mám na to, aby byl připraven na kontakt,proč některé druhy a toulavé psy a kočky má lovit jen MS a MH,naco se provádí sčítání, když se loví co chce a jak chce a třeba i nočákama, plomby jen buzerace normálních myslivců, pytlák je v pohodě.Těch věcí co nesedí s praxí a těch potřeb na které se nereaguje je tolik, že to nemá smysl řešit,ale jednat dle nejlepšího vědomí a svědomí. Zákony , které jednu skupinu nadřazují nad druhou a kupodivu tu pro nás užitečnou, jsou nahovno a na nic, přece snad mám chránit tu zvěř ze které mám užitek, to je jako bych domá chránil potkana na úkor kuřat, který chci v budoucnu narvat do mrazáku. No já už nevím , vždyť je tak prostý, prostě používat mozek správně. Povodí na jaře drtí keřový patro, seče trávu, kolchozáci sečou rychlostí blesku,jedují ostošest, lány čím dál větší,vadí jim každej metr zeleně, prostě se seje až na cestu, na co kurva máme ochranu prostředí a na co mají dostávat kolchozáci dotace, na likvidaci krajiny??? Tady je potřeba se zaměřit, jenže to je jiný sousto a stím nic nikdo dělat nechce , to je keců eroze, spraš a pořád nic, lány jak prase. Takže pokud je někde ještě možnost mít zdravou divoukou populaci drobné zvěře, tam je potřeba mít větší možnost ochrany před všemy predátory.No snad je zájem i ochranáře ,aby byl v revírech, zajíc , koroptev a další druhy a ne jen prasata, lišky , kuny???
Děda z lesa reaguje 26.8.2014 20:45
Korunu tomu nasadí novinářští pisálkové, viz např. různé výtahy : ...Šakal míří do Čech, myslivci už chystají zbraně... Myslivci se na šakala chystají, zlikviduje jim nejen vysokou, ale i ohrožené živočichy... Jde o velkého predátora, který u nás nemá konkurenci a může vytlačit lišku, rysa nebo kočku divokou... !
Sojka reaguje 26.8.2014 19:08
A přesně kvůli takovýmto debilům je potřeba trvat na tom, aby tyto druhy byly zařazeny jako zvěř bez doby hájení, a to nikoliv až poté, co stavy dosáhnou úrovně, kdy již management populace není možný či proveditelný, ale v dostatečném předstihu. Uměle vytvářená kriminalizace myslivců na základě debilní legislativy ovšem některým vyhovuje. MS
Sojka reaguje 26.8.2014 09:15
Martine, až tak jednoduše bych to neviděl :-), to je jen otázka času a mírně řečeno naivita některých držitelů LL je zarážející :-). Lege artis by to asi bylo analogicky s volavkou či kormoránem, kdy se žádá o odchylný postup, ovšem u orgánu ochrany přírody a krajiny, který vydá rozhodnutí o odchylném postupu a na jeho základě vydá SSM povolení k odlovu dle par. 39 ZOM. Ovšem vzhledem k aktuálnímu vyjádření MŽP je to asi dost nepravděpodobné. Historie šakala na Balkáně je jednoduchá, nejdřív lov, pak bezhlavá ochrana a teď zase lov. U nás půjdeme zřejmě obvyklou cestou, jejíž scénář známe už zpaměti všichni. Ekologista navrhne totální ochranu, bude pár článků o nezměrném přínosu k rozšíření biodiverzity, nevyčíslitelné hodnotě a ochranáři (to jsou ti bez jakékoliv zodpovědnosti) budou všechny přesvědčovat, že bez šakala nemůžeme žít a jak jsme to vlastně bez něj mohli vydržet až do dnešních dnů, aby to vypadalo víc vědecky, tak se do toho zamotá globální oteplování, nesmyslná teorie o rozdílu mezi zavlečeným a přirozeně šířícím druhem, prostě jako obvykle a hlavně pozdě. Poté se za pár let ukáže, že to vlastně až tak není, bude kolem toho velké divení, skřípání zubama apod., stejně jako u kormorána. To už bude ovšem pozdě. Jen pro zajímavost, už tvůj oblíbený Červený a Koubek napsali v roce 2008, že je třeba jednoznačně definovat, zda je šíření šakala v ČR žádoucí :-). M
Martin Myslín reaguje 25.8.2014 19:19
Díky za fotku - kojot? Milane, v tomhle případě přeci legislativní vakuum nahrává myslivcům - pokud jsou fotky v novinách se zastřeleným šakalem a nikdo neřekne nic než slova údivu, tak není důvod je nelovit. Respektive, pokud střelíte "neexistujícího" šakala s tím, že šlo o psa (stráž hospodář) nebo o lišku (zbytek myslivců) nikdo neřekne ani popel. To samé platí třeba bohužel pro kočku divokou, jejíž ulovení nemůže myslivecké stráži ani nikdo vyčítat - tam to sice není o vakuu, ale výsledek tentýž. Pak záleží jestli se dokáže chytit přes lov, a pokud máš pravdu...děda píše stepní zvíře, tzn. naše kulturní lány a tam by měl být snad v zimě lovitelný, stejně jako liška a pro mnohé by to mohla být oproti lišce cenná trofej. Samozřejmě je to "malý" predátor, přemnožit se může a jestli stojí blíže lišce, vyhubit nepůjde - ale myslím ,že to zatím máte v rukou
Richard Czech reaguje 22.8.2014 21:23
Milane ano,v tomhle "demokratickém" státě neexistuje žádná koncepce dlouhodobého hospodaření jak s chráněnými tak nechráněnými druhy či zavlečenými druhy.Jak jinak si vysvětlovat myšlenkový pochod ůředníků když schválí dotaci na reintrodukci koroptve polní zpět do krajiny a na druhé straně povolí "reintrodukci" výrů a orlů jen o pár kilometrů dále od oblasti chovu koroptve! Nepochopitelné!
Sojka reaguje 22.8.2014 16:44
Martine, já si myslím, že se chytne, je to jen otázka času a to legislativní vakuum to jen podpoří a bude to stejná chyba, jako sika. Podle mě u šakala bude platit dtto co platí u siky, když ho uvidíš nebo střelíš, tak jich už tam je tolik, že eradikace je nemožná. Podle mě je škoda, že neexistuje nějaká jednotná koncepce v tomhle směru, ale to je asi mimo nás. M
Děda z lesa reaguje 22.8.2014 15:27
O šakalovi se tvrdí, že je to stepní zvíře, maximálně obývající pole a louky s remízky a lesíky. Jeho setkání s predátory - 3 až 5 beskydskými vlky opravdu nehrozí, stejně tak jako s orly. Myslivci sice dodržují zákony, ale těch omylů resp. záměn šakala s liškou (převážně noční lov) bude asi přibývat...
ooo reaguje 22.8.2014 14:49
Pro M. Myslina,u nas ve volne prirode.
Martin Myslín reaguje 22.8.2014 13:55
Zdravím:). Neříkám tak ani tak, ale na má slova dojde:). Vážně si nejsem jistý...A za ochranu tak nijak nehoruji. Byť jsem samozřejmě osobně rád, že je zde další druh zvířete se kterým se můžu potkat a pro šelmy mám prostě slabost. Každopádně osobně si myslím, že se nebude dít nic...zákon to neřeší a ldouho řešit nebude a pokud se nyní objevují na internetu fotky zástřelů je evidentní, že si legislativní díru přeloží každý po svém. Úlovek šakala tady na severu u Otic, byl v místním tisku a nikoho to nijak nevzrušovalo. Jsem rád, že jsi vyjmenoval druhy, padni komu padni:), ale to vážně myslíš, že se u nás šakal chytne? Já jsem to až do letošního roku bral jako naprostou raritku spojenou s jeho dočasnou ochranou a lovem na Balkáně. Upřímě ani vlastně nevím co šakal potřebuje. Předpokládám, že jako každá oportunistická psovitá šelma bude velmi přizpůsobový a vím, že likvidovat ho dokázali vlci. (Tady mne napadá proč jeho ano a lišku nikoliv? Jen na okraj, šakal je mezi nimi a vztahy jsou asi zajímavé) Ale vůbec netuším jak moc je pro něj limitující chladnější podnebí, jestli preferuje otevřenou krajinu s přirozenosti, nebo bere zavděk vším kde je volno...zkrátka jestli by se lov/nelov šířil přirozeně dál k Baltu nebo je pro něj jakž takž snesitelná ještě tak jižní Morava a výlety na Opavsko a Novojičínsko jsou opravdu jen výlety. Když se podělíš (nebo někdo další) o vědomosti budu jenom rád. Ochranu tu stejně asi nevyřešíme - myslivci budou mít jasno a ochranáři nebudou jednotní.MM
Sojka reaguje 22.8.2014 12:29
Martine, šakal, to bude poslední hřebík do rakve. Tak výkonný predátor, navíc pokud mu zelené hnutí zajistí celoroční ochranu, to bude fatální pro řadu původních druhů drobné. Dopadne to stejně jako s kormoránem, černou, sikou. V žádném případě nejsem v tomto případě optimista (což nejsem asi nikdy) :-). MS
Martin Myslín reaguje 21.8.2014 21:32
Máme zde siku, muflona, daňka, kamzíka, bažanta, no dobře co už. On se ten jeden druh navíc v té plejádě nějak už ztratí:). Něvěšte hlavu, legislativa na to bude reagovat za pár let a do té doby se ukáže jestli jste ho schopni zlikvidovat nebo ne - a každopádně jako vždy platí, že zákony platí jen pro někoho, takže se bude lovit dál bez většího rizika. A když bude nejhůře a v jednom ze sta případů to někdo uvidí dá se použít okřídlená věta ujížděčů od nehody "myslel jsem, že to byl pes". Osobně bych dal všechny šakaly za návrat divoké kočky, ale holt si člověk vybrat nemůže
Martin Myslín reaguje 21.8.2014 20:20
Ale šakal přeci má přirozeného nepřítele:), jenže ten ho má bohužel také. Ale zvědavost vcelku sdílím, při pružnosti našeho právního systému bude totiž první úprava zároveň tou poslední - takže celoroční lov na věčné časy, nebo ochrana na věčné časy - sdílím jí však jen pro zajímavost - jak tu zaznívá níže, na legislativě nesejde rozhoduje přeci myslivec. Dříve mě to vážně vztekalo, ale dnes už se směju. Nedávno jsem zažil dost ostrou debatu o myslivosti a šelmách a musím říci, že jsem tu úctu k zákonům tomu dobrému muži nakonec i věřil, ale stačí zajít sem a je vymalováno. Navíc lze na tyto stránky toho naivu odkázat.
Děda z lesa reaguje 21.8.2014 18:32
Také jsem zvědav (a jistě nejsem sám), jak se naši slavní legislativci popasují s oříškem šakala. Právně neexistuje ani jako zvěř, ani jako zavlečené zvíře - ale určitě se najdou skupinky zelených fanatiků, kteří budou vehementně prosazovat jeho celoroční ochranu či jej dokonce zařadit mezi zvlášť chráněné živočichy (obdoba vlka). - Jenže šakal nemá přirozeného nepřítele, mívá 4-10 mláďat, dožívá se 12-15 let a hlavně loví ve smečkách jako vlci i větší kořist (mláďata spárkaté, kozy i ovce). Neuváženou legislativou si můžeme v budoucnu zase zadělat na další problémy s chráněnými druhy.
karel zvářal reaguje 21.8.2014 16:49
Martine, já také jsem pro ochranu vlka, už jen kvůli černé a jiné spárkaté (např. sika). Toho vlka má člověk jaksi víc pod kůží (to ta Karkulka), ale v té přírodě je fakt potřebný. Ideální by bylo, kdyby zde pánové (i dámy) místo řešení laborace a devastace zvěřiny řešili kvalitu fotoaparátů... ale to bylo jen tak pro zasmání. Atavismus je sviňa, lovilo se, loví se a lovit se bude. Jen by to mělo být s rozumem. A ten by měli mít i tzv. ochranáři (u PC i u telkáče).
Martin Myslín reaguje 21.8.2014 16:38
A. člověk píše a pan Zvářal vkládá:) - pokud je to tak, pak určitě souhlas. Já ovšem nevím jestli je jako kojot?
Martin Myslín reaguje 21.8.2014 16:36
Jenže to by pak šlo za původní/nepůvodní prohlašovat kde co..., přesně dle zaměření a zájmů předkladatele. Ostatně pokud bych přistoupil na verzi s globálním oteplování tak dle jedné teorie (pravdivost neřeším a ani mne to příliš nezajímá) je i ona dílem člověka. Tudíž bychom tu mohli mít za chvíli spousty dalších nepůvodních druhů. Šakal zde nebyl vysazen pro potěchu obor ani kožešinových farem a nebyl ani vypuštěn pro obohacení honiteb. Z tohoto hlediska nejde tedy o nepůvodní druh. A to ačkoliv se začínám k těmto termínům stavět čím dál více rezervovaněji.Poslední dobou mám totiž pocit, že se této mantry skupiny ochranářů chytili skvěle myslivci. U zavlečenců užitkových zvířat, Sika, Kamzík, Muflon, Daněk, Bažant, Koza bezoárová, je zdůrazňována hodnota chovná, přičemž u zavlečenců zubatých právě ona zakletá nepůvodnost. Ochranář je tím argumentačně vyřízen a umrtven k čemuž to asi slouží. Přitom upřímě, norek evropský se k nám nikdy nevrátí tak proč by nemohl být mink stejným obohacením naší přírody jako třeba kamzík. Ještě dříve než po sobě začneme metat sežraná zviřátka a okousané kytičky tím či oním konkrétním druhem vězte, že to myslím filozoficky. A reaguji tím jen na ten původní/nepůvodní pokus...Více než o původní/nepůvodní jde o to zda je šakal více vlk nebo liška. Vlka jako vrcholového predátora lze vyhubit kdykoliv. Kdyby si nyní střední evropa řekla krleš je po něm do pár let a to nemusím ani počítat otrávené návnady a pasti. Vlka v USA vybili na obrovském území, čehož využil kojot se kterým naopak prakticky nelze hnout. On totiž není vrcholovým predátorem a je populačně uzpůsobený na predační tlak obodbně jako liška, která je tu rovněž s námi navzdory historickému snažení. V prvním případě se populace dá uřídit prakticky při jakémkoliv rozšíření a není tak nutné zatím šakala lovit celoročně, v tom druhém je lov žádoucí, ale na druhou stranu dlouhodobě tu bude i přes něj. Upřímě nevím, o šakala jsem se nikdy nezajímal a ani nemám zájem se o něj do krve hádat jako o vlka:), ale pokud by šlo o druhý případ - tak stejně jako v USA s kojotem. Tam kde jsou vlci není šakal:)
karel zvářal reaguje 21.8.2014 16:15
Kdybych viděl aspoň minimální snahu MŽP dělat něco s pustou a zdevastovanou agrární krajinou, byl bych ochoten o ochraně šakala uvažovat. Ale už tak je tam téměř h...o k vidění, takže dokud k tomuto se nepostaví čelem, budu jejich zviditelňování se na "ochraně" přírody kritizovat. V Americe je expanze kojota hotová ekologická katastrofa, postoupil během pár desetiletí na východ i na sever, vniká i do měst. Ročně jich tam uloví okolo 400000, ale to je jak když plivne. Kojot má na svědomí téměř vyhubení konkurenční lišky velkouché, která přežívá ostrůvkovitě v příměstských ruderálech a ještě se jí daří silnějšímu predátorovi unikat. I když se bude lovit, bude stále nové a nové pokolení pronikat k nám. Je velmi plodný a inteligentní, proto o jeho budoucnost v Evropě nemám obavy. Zahlédnout ho bude dílem náhody. Já ho minulou teplou zimu slyšel štěkat u Kroměříže, takže to, co se střelí nebo srazí autem je jen špička ledovce.
karel zvářal reaguje 21.8.2014 07:21
Martine, bohužel je to tak, lůza občas bere zákon do svých rukou, ale to je důsledek obecně neutěšené situace. Teď to odnesla samice orla skalního vypuštěná u nás a zastřelená na Slovensku. Je mi z toho smutno, někdy mám i chuť tu madam M. podpořit, protože debilovi dát zbraň = zadělávat na průser. A jinak šakala lovit, snad to nechtějí nechat dojít do konců, jako s kormoránem či krkavcem, kdy už hasí prakticky neuhasitelné. Je třeba striktně rozlišit predátory opravdu ohrožené a vzácné od všudypřítomných a de facto škodlivých, počínaje ovšem milovanými prasátky.
Martin Myslín reaguje 20.8.2014 23:12
Kašleme na zákony, rozhoduje myslivec??? Trochu víc informací, než by toto téma zasloužilo. Každopádně šakal není psík mývalovitý ani mýval, šíří se sám takže nepůvodní druh určitě ne - na druhou stranu není to celoevropsky ohrožený druh a nemyslím, že je nutno ho chránit jenom proto, že je u nás zatím nepočetný. Takže asi dobu lovu - ale je to fuk, doba lovu, způsob lovu, hájení - nač se tím zabývat, rozhoduje myslivec a to je lepší než nějaké legislativn pitomosti, kterými se musí řídit zbytek populace:)
František Havran reaguje 20.8.2014 14:02
Jezikova Anna - To je za 10 bludišťáků :D
Rainer reaguje 16.8.2014 09:21
V tom případě navrhuji Bolševník za chráněnou rostlinu. Na tom ministerstvu už jim fakt jebe. A vsadím se, že ve vedlejší kanceláři stejného ministrestva schvalují "operační program z dotací EU" na potlačení nepůvodních druhů.
Patrik Dvořák reaguje 16.8.2014 08:31
Pokud to udělají,ani bych se nedivil, ještě hájit, lišku a je to komplet. Na druhou stranu, bych se nevzrušoval, jelikož kdo rozhoduje jsou mylsivci, nebo by aspoň rozhodovat měli. No představte si, že začnou hájit lišku, to ji jako lovit nebudeme??? Leda hovno, bude se lovit dál, jelikž je to potřeba.Lovu zdar,škodný zmar.
Sojka reaguje 15.8.2014 11:57
Ochranu šakala může navrhnout jen chorý zelený mozek v rámci ekodžihádistického vnímání světa. MS