ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Říje 2019 slovensko
Říje 2019 slovensko
vloženo: 13.5.2020 20:19
autor: Jan Přikryl

úlovky (svět)

Bezoar Ibex - turecký démon III.
Bezoar Ibex - turecký démon III.
vloženo: 8.3.2016 08:21
autor: Radek

trofeje

životní srnec
životní srnec
vloženo: 22.5.2017 19:26
autor: Zuzana wimmerova

zvěř v přírodě

Daněk
Daněk
vloženo: 13.11.2016 08:53
autor: Děda z lesa

zbraně

 Milenky mého mysliveckého dědu a přítele v jednom...
Milenky mého mysliveckého dědu a přítele v jednom...
vloženo: 3.4.2013 21:26
autor: František Mlčoch

fotopast

něco staršího
něco staršího
vloženo: 13.8.2014 11:27
autor: Martin Gebrt

myslivecké umění

Pod lonsku urodu srncu
Pod lonsku urodu srncu
vloženo: 29.1.2018 07:12
autor: martin pavka
Statistika
  • 232883 fotek (6 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8869 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748202 komentářů fotek (18 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289142 hlasování fotek (45 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37586 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 9 online

Připomínky a názory
Diskuze

Samonabíjecí zbraň či opakovací kulovnici na společné lovy?Popište z praxe?

Jan K. vložil 27.7.2012 09:40
Plusy mínusy zkušenosti postřehy funkčnost výhody znalosti značky jednotlivých zbraní a jejich výhody při lovu?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Milan Jirmann reaguje 27.1.2013 13:23
To co se Vám stalo není o tom, jestli máte automat nebo opakovačku. To je úplně o něčem jiném. LOVU ZDAR!!!
Jan Forman reaguje 26.1.2013 18:54
MNěl jsem velké dilema zda si pořídit automat SAUER 303,Ale přesvědčila mně otom událost na jedné nahánce kdy sem lončákovi ustřelil čelist,nebýt většího místa a času na přebití opakovačky a zasazení druhé smrtelné rány tak by tento kus utekl a trpěl dlouho v bolestech.Je to věc nazoru a každýho co si pořídí
Jan K. reaguje 5.8.2012 19:30
Jasný Marťo pokuď má někdo v rukách nasráno tak mu nepomůže ani kulomet s helikoptérou bez dobrého střelce není dobrého zásahu.
Martin Hrubý reaguje 5.8.2012 18:28
Je to hlavně o člověku co mu sedí.Mám opakovačku i kulobrok s obojim to jde na naháňkách krásně.pokud máte dostatečnou zkušenost a pevnou ruku dá se krásně střílet se všim.Kulobrokem mám nastříleno na naháňkích prasat víc než dost a pokud se dokážete vyrovnat s tim že každá rána je jiná máte po problémech.U opakovací kulovnice ano někdy se seká no, to chce klid a pujde to.Jednuška viděl jsem dost lidí jak nastříleli víc prasat s jednuškou než ti ostatní.Poloautomat jj taky dobrej pokud člověk nejni janek a zachová klid.Nic nezatracovat většinou je to o tom kdo stojí za fllintou ne o flintě.
Jan K. reaguje 5.8.2012 17:48
Několikrát jsem slyšel jak při přebíjení se šprajcne náboj a de špatně do komory u těch opakovaček a právě v tý rychlosti to rozhoduje jestli na správný výstřel má člověk pak čas u poloautomatu já bych chtěl samonabíjecí kulovnici rozhodují právě tyto detaily myslím,pokuď se někdo zžije s opakovačkou a nevadí mu to přebíjení Ok ale s tou samonabíječkou se může střelec soustředit pouze na cíl což si myslím že je výhoda.O kulobrocích a jednuškách se bavit nebudu dle mého to nejsou správně zbraně na naháňky já bych ji nevzal i když jednušku mám a je to moje nejoblíbenější zbraň ale né na takový lov!
Jan K. reaguje 5.8.2012 15:07
Nevím jak se kolega jmenuje co psal článek podemnou,ale vystihl to myslím velmi přesně.
Jan K. reaguje 5.8.2012 15:05
Já prostě takový zkušenosti o nefunkčnosti automatů nemám a myslím si že jsou to naopak funkční a pohotové zbraně a v rukou dobrého střelce nejlepší volba,ale to musí posoudit sám co komu nejlépe vyhovuje na trhu toho je jen si vybrat někdo střílí s automaty,potom nakonec zůstane u opakovačky která mu sedí lépe do ruky je to subjektivní cit co je prostě to ono.Každý na to příjde co mu nejlépe sedí ale pokud si ten automat nevyskoušel tak nemůžeš vědět jak se to chová.Já jsem rozvinul toto vlákno abych se něco dozvěděl a potom reagoval na Vaše přízpěvky sám s automaty také zkušenost nemám jenom co jsem přečetl v literatuře a tady na webu takže nehaním žádnou ze zbraní jen diskutujem:)
Laďa Novotný reaguje 5.8.2012 11:38
Já nemám potřebu někomu něco dokazovat to je všeobecně o automatech známo, klidně si ho pořiď přeji ti ať ti slouží a ať splní tvá očekávání. To co jsem psal zatím si stojím, ale jsou to pouze mé poznatky a nikomu je nevnucuji. Chladnou hlavu musí mít každý střelec nejenom s tím poloautomatem, ale každý jinak trefí h...o. Poloautomat nevlastní nikdy jsem ho nevlastnil a nikdy ho vlastnit nebudu HAUK.
Jan K. reaguje 5.8.2012 10:14
Láďo já nechápu že ti co maj poloautomaty by něměli mít chladnou hlavu mě prostě tvýma argumentama nepřesvědčíš dej mi na odkaz na ty tvoje statistiky já sem se ještě nesetkal s puškařem,který by mi řek že poloautomat je poruchovější než kterékoly jiné zbraně určitě ty sám to nemáš podložené s vlatní zkušenosti ba i stoprocentně ten poloautomat ani nevlastníš bůh ví jestli si z toho střílel měj názor jaký chceš nemůžu s tebou souhlasit vůbec v ničem.Koukal jsem na ten Browning a musím uznat pěkná zbraň kdybych o tom poloautomatu vážně uvažoval tak toho browninga je to favorit.Opakovačku mám je to taky mauser systém a kolikrát s tím taky zápasím žádný systém není dokonalý ale to je základní věc to ti řekne každý puškař:)
Laďa Novotný reaguje 5.8.2012 02:02
Automaty jsou statisticky daleko poruchovější než klasický mauser systém to je dokázáno a každý puškař ti to potvrdí, ale to jsou přeci základní věci, ono ty automaty nejsou žádná novinka pánové. Jak jsem již napsal, každý nechť střílí tím co se mu líbí, ale ve finále jde o jedno a to zasáhnout co nejpřesněji cíl a to bude vždy jen o rukou a chladné hlavě a ta Vám především chybí.
Roman Skřejpek reaguje 4.8.2012 22:13
Browning je Král poloautomatických zbraní a není náhodou že firma která uvádí na trh poloautomatickou zbraň,tak vždy porovnává podle Browninga.A co se týká bouchalství,bouchal může být i ten kdo má jednušku.Není to zbraní ale naturelem každého lovce či myslivce.Jinak,velice pohodlné střílení bez zpětného rázu.Jo Browning je Browning a i Sauer v pol.automatu se musí nutně sklonit před jeho spolehlivostí.Poslední myšlenka,nebylo by toliko mrtvých ve všech válkách,nebýt automatických a poloautomatických zbraní.
Jan K. reaguje 4.8.2012 18:59
To určitě že to není jen tak to by si každý udělal zbraň doma na koleni nebo jeho soused to přece není možné může se stát že to byl prostě vadný kus tak mu dali nový a de se dál to se stává dělají to taky jenom lidé,ale in se nepokazí jenom ten automat je to u všech zbraní.Ale nemyslím si že by byly automaty víc náchylnější než kterékoli jiné zbraně a u toho sauera to bude fakt jenom náhoda.
Laďa Novotný reaguje 4.8.2012 18:26
Jeníku věř si čemu chceš, ale toho sauera dělali němci a dokonce ho ani při reklamaci nedokázali opravit museli ho prostě vyměnit, ale samozřejmě vyjímka potvrzuje pravidlo sauer je jedna z nejkvalitnějších značek na trhu otom žádná, ale udělat kvalitní automat není jen tak.
Jan K. reaguje 4.8.2012 00:10
Tomu nerozumím ani těm datumům zkuste mi to popsat lépe Anno Panu Vilšerovi jsem napsal že na tento web chodím velmi dlouho sleduji všechno úlovky,videa,texty a nějakou diskusi jsem otevřel na nějaké věci reagoval a s Panem Vilšerem jsme si to po četu vyříkali je to moc příjemný pán a já lituji těch textů co jsme si vyměnily.
Jan K. reaguje 3.8.2012 19:06
Asi toho sauera dělali v Polské lidové republice,protože kdyby ho dělali pánové v Německu tak tomu ani neuvěřím holt co dělaj německé ručičky je kvalita a u toho saueru obzvlášť asi jeden s miliónu,protože ten sauer je špička.Všechno se někdy může pokazit jak psal také Radek Pinter ala černá filcka:)nic proti černejm u mě černej jak bílej:)Ty by si do toho nešel já zas jo a tu opakovačku mám taky pokud se to vleze do trezoru a mám na to prachy tak by si ho vzal spíš než cokoli jiného na tento lov.
Laďa Novotný reaguje 3.8.2012 16:51
Tou afrikou jsem chtěl pouze demonstrovat tu jistotu jinak nic, znám minimálně dva lidi, kterým přestal automat přebíjet v časovém horizontu 1 roku, u jednoho případu jsem byl přítomen (šlo o sauer 303) a můžu Vám říct, že tak nasranýho chlapa už sem dlouho neviděl. Co se týče opakovaček nevzpomínám si ani na jeden případ, že by někomu nešlo přebíjet spíše šlo o vadné náboje zakže asi tak. Nikomu nic neberu střílejte čím chcete, ale já bych do toho nikdy nešel toď vše.
Radek Pintner reaguje 3.8.2012 15:34
Hele blbouni,bavte se o tom co máte vyzkoušený a nekecejte co neznáte.P.Novotný,když se posere jakákoliv zbraň tak je pak celý den k hovnu ne?Nebo se pletu?I z kozlice ZH na kačenách když vám prdnul úderník byla rázem jednuška.A nechápu porovnání lovu naší zvěře a porovnání s Afrikou?.Tam nepojedu.Mě se líbí tady.Ještě bych tam chytil černý filcky a musel bych je likvidovat jednuškou.Nebo automatem?Nějak tápu.Chlapi,mě se zdá,že se chcete vytočit a nějakým způsobem napadat.Opakuji:serte na to a pište o ženských ju?Nebo jděte juknout do revíru co se vám tam děje.
Jan K. reaguje 3.8.2012 14:44
Láďo ty seš fakt vytrvalej každá zbraň se může pokazit dělali to jenom lidé i při atentátu na Heidrycha údajně selhal samopal,který to určitě před tím neudělal a byla zrovna potřeba aby do toho auta pustil celý zásobník v tomto případě a nechci být morbidní,ale i tak uspěli.Na těch tvých nebezbečných lovech nikdy nestojí samostatně střelci většinou jich je tam víc takže když něco selže tak si piš že tam budou nejméně dva co budou mít taky nějaký ten kvér.Nevím o žádné statistice že by měli mít poloautomatické zbraně vyšší procento poruchovosti kde si to vyčetl jestli se smím zeptat nebo si to jenom tak plácnul?S jednuškou by tam chodil leda tak blázen ty na takové lovy v africe se už vůbec nehodí i když kulové dvojáky to je jiný kafe a to jsem už párkrát viděl v akci.Bavíme se že opakovačka na společné lovy jo ale ten poloautomat a pár chlapů se na tom shodlo,že je určitě rychlejší,pohodlnější a v rukou dobrého střelce má své opodstatnění celou dobu se bavíme o tom samém mám ten pocit.
Aleš Pastorek reaguje 3.8.2012 13:22
V Africe jsem nikdy nelovil a neznám podmínky lovu těžké a nebezpečné zvěře. Pokud se automat pokazí na obyčejné naháňce na černou, tak přece zase až tak o nic nejde. Určitě ne o život. Je zde tak maximálně zklamání, že to nevyšlo. Osobně kulový automat nemám. Na naháňky chodím s opakovačkou 7x64 a také se mě jednou podařil střelit trojstřel. U toho automatu to musí být asi určitě pohodlnější bez přebíjení. Ale jak říkám, nezkoušel jsem to a možná mlátím prázdnou slámu........
Laďa Novotný reaguje 3.8.2012 13:01
Mimochodem zručný střelec dokáže také střelit 5 prasat, když na něj jdou i s opakovačkou.
Laďa Novotný reaguje 3.8.2012 12:57
Já už opravdu nevím o co Vám jde o jaký pocit jistoty, proč si asi myslíte, že je v africe zakázáno používat automaty na těžkou nebezpečnou zvěř jeto právě proto, že je tam velká pravděpodobnost poruchy a pokud Vám zbraň nepřebije tak ste v p....i vy volové, a najednou máte z toho bohovského automata Vámi tak vychvalovanou jednušku.
karel zvářal reaguje 3.8.2012 11:08
Pánové, myslím, že R. Pinter to vyjádřil velmi přesně. Zásobník neznamená automaticky všechno vystřílet teď hned! Je to pocit jistoty, že když se první (pro mnohé poslední) rána nezadaří, mohu chybu napravit. Pokud s roztřesenou rukou lící s vědomím, že nesmí pokazit...znáte zákon schválnosti. Na individuální lov určitě stačí jednuška. Rána, a rudl je v prachu. Ale na naháňce těch možností je víc a často stříli jeden za všechny. Prasátka se spravedlivě nerozdělí na všechny střelce, ale většinou valí v rudlu. Vím o dobrých střelcích, co mají opakovačky, že umí během pár vteřin 2 i 3 kusy na komoru - jak přes kopírák. Takže nezatracujme jedny nebo druhé. Obě varianty jsou myslivecké, záleží na okolnostech, střelci a podmínkách.
Jan K. reaguje 3.8.2012 10:25
Ta žilka měla prasknout právě v tom mozku v tvým případě mozečku aby si to pochopil.Hezký den přeji Pavlíku
Jan K. reaguje 3.8.2012 10:20
Proč by střílely psy ti chlapi co tam chodí když tohle pak čtou nedivím se že sem nepíší akorád je naserete to jsou páni střelci a né žádní bouchali budu je bránit do roztrhání těla my si na myslivost jenom hrajem oni jí dělaj my tady jen krafáme.
Jan K. reaguje 3.8.2012 10:15
Jendo Křížů?Když tak Jendo Kříž ty kapacito používej hlavu je to tam nahoře jak z toho roste pokrývka temene a hned pod tím je to centrum,které ti chybí z toho si nic nedělěj.Asi tady budu o něco dýl,ale to si ještě o mě nevěděl ale teď mě máš obeznaného,nepatřím mezi vyznavače mnoha ran patřím mezi vyznavače toho co je na trhu dobré na společné lovy a to poloautomatická zbraň určitě je a už po několikáté píšu,že ti co střílí s těmito zbraněmi pokaždé nevystřílý celý zásobník ale jen to co je potřeba zkušený lovec to odhadne maj to v krvi to si o nich myslíte Vy že vypálí všechno ze zásobníků bezmyšlenkovitě jen proto že to jde nemá cenu ti to vyvracet ty střílíš stejnak AK 47 :)jo a ještě ti s těma poloautomaty všechno co střelí tak sežerou takže jsou masaři ale ti s těma ZH co střelí jedno prase to jsou nedotknutelní musím se tomu smát Pavlíku opět si nezklamal ave 2 větách držím ti palce seš jednička:)Radši tě pochválím hrubé výrazy nepoužívám my dva si určitě rovni nejsme hlavně se uklidni a zbytečně se nerozčiluj praskně ti žilka a je s tebou amen brašule:)
J. Král reaguje 3.8.2012 10:11
To psal já.
Radek Pintner reaguje 2.8.2012 23:42
kašlete na to krákání,ať si každý střílí tím co má ne?je lepší se na té naháňce s kamarády sejít,projít pokecat a pak zachlastat co myslíte?a troufám tvrdit,že až na pár vyjímek jsme normální střelci a snažíme se lovit dle svého svědomí a ne dle placu v mrazáku a pokud takový někdo je tak je to jeho problém,mezi normálními myslivci nemá co dělat.pa kluci,tak zas někdy ahoj a lovu zdar,jo a neperte se
Jan K. reaguje 2.8.2012 23:08
Pavlík Vilšer a jeho moudra ve dvou větách vem si AK 47 od tebe jsem ani nic jiného nečekal seš king!
Jan K. reaguje 2.8.2012 23:06
Každý preferuje něco jiného je to pořád dokola já si nemyslím že slovit 5 prasat je masařina proč myslíte že je všechny sní ten danný střelec ten má zážitek z lovu jeho žádné maso nazajímá člověk je od přírody soutěživý a stále si dává nové cíle příště se jich bude snažit slovit 6 a pokud na to má tak já před takovýma smekám něco umí a ten co pořádá lov tak si jen chrochtá ono to taky něco stojí uspořádat naháňku a postarat se o hosty no někdo to musí zaplatit pokuď to nezaplatí střelci a když to zaplatí tak ať střílí,ale jestli si tam někdo veme kulobrok tak to jsou vyhozené peníze tak to bohužel je a kdo na to v dnešní době nemá tak sedí doma.
karel zvářal reaguje 2.8.2012 18:30
Jen na pozadí této diskuse obdivuji naše prapředky, jak i s předovkami dokázali černou ovzácnit. Na takovém jejich honě by i ta jednuška byla "fuj" (protože ji zrovna nemám já).
Radek Pintner reaguje 2.8.2012 17:58
AK je prf!nejlepší jsou Kefalíne lietadlá,ponorky,gulomety,tanky......
karel zvářal reaguje 2.8.2012 16:27
Místy se stavy prasat blíží těm z hraběcích obor. Tam s jednuškou budete leda xmíchu. A zase na horách, kde si opečovávají jednociferný rudlík, asi s automatem nikoho zvát nebudou.
Radek Pintner reaguje 2.8.2012 09:41
p.Král to mě taky.Hurá tak to už jsme 2 co se v něčem shodnou.Jinak automat je Super věc,ale to je věc názoru a zkušenosti.Nic víc.
J. Král reaguje 2.8.2012 09:31
Pane Kříž, je to o individuálním přístupu, o tom co se komu líbí, o tom co komu sedí. Mě osobně se kulové automaty ani nelíbí, takže pro mě by to byly oprvadu vyhozené peníze kozpit si něco co bude stát v trezoru tak tvrdé Y.Kdybych se chtěl specializovat na naháňky tak bych si pořídil buď dobrou opakovací kulovnici(líbí se mi Sauer) nebo kulovou kozlici , či dvoják. I bych s tím myslím nadělal víc parády než s automatem, kdyby mi o to šlo. Já vidím v tom že jedno prase na jednu ránu uloví, podotýkám uloví,a dvacet jich uteče velké gurmánství. Když by jich ulovil automatem 5, bude jednak šikovný, jednak obdivem naháňky a v očích některých a teď se omlouvám za termín "nechutnej masař" Jistě někde mají problémy(i velké) s černou zvěří, ale ve většině honiteb by měla být naháňka společenská událost s hezkými loveckými a přátelskými zážitky a ne honba "za masem". R.Pinter mě se líbí brunety.
Radek Pintner reaguje 2.8.2012 09:13
Tak proč si ho pane Novotný kupujete?Či vlastníte?Není to o zbrani,ale o tom kdo ho má v ruce.Mám automat a ještě jsem zásodník nevyprázdnil i když to šlo.Proč taky.A p.Kříž?Plně souhlasím,je to pohoda,můžete se plně soustředit,neruší vás přebíjení,hledání patrónů po kapsách.Je to pohoda.A hlavně,když nějakou ránu poserete tak vmžiku máte šanci to napravit bez toho aniž bych musel odlícit,rychle škubat s uzávěrem či ládovat patróny do komor.Tak pa kluci a bavte se raději o ženských,do nich také většina z nás dělá.A co chlap to názor jak ne?
Laďa Novotný reaguje 2.8.2012 08:01
To mě chcete tvrdit, že ty automaty se kupují proto, že se líbí, cha cha... Už z principu jde o to aby střelec mohl vypálit co nejvíc ran v co nejkratší době, proto byly ty automaty zkonstruovány a proto se také někteří znás mylně domnívají, že více ran znamená více ulovených kusů ono někdy méně znamená více.
Jan K. reaguje 2.8.2012 07:42
Tak to přesně popisuji co uvádí níže kolega podemnou.Každý si nepořídí samonabíjecí zbraně jen proto,aby měl spoustu nábojů v zásobníku a mohl vysypat několik ran v rychlosti zasebou o to přeci nejde,ale spíš o tom komfortu střelby a kvůli tomu že je milovník zbraní myslivci ro vlastní tyto zbraně moho říct s klidným svědomím,že tu zlamovačku mají v trezoru také v našem případě si myslím,že de o labužníky a milovníky zbraní,kteří si takovou zbraň mohou dovolit koupit a z klidným svědomím ji používat v rámci mysliveckých dovedností.
Milan Vrána reaguje 2.8.2012 07:22
Ta statistika byla formou článku v Myslivosti přibližně před třemi lety. Psal to člověk, který 25 let organizoval a aktivně se účastnil naháňěk u LČR a pak posléze u VLS. Taky tam stálo, že nejúspěšnější ráže je 30-06 Sprg., následně 8x57JS (R) a 7x57 (R). To bych bral možná s rezervou, pakliže tam chodili stejní lidé, dosti to zkresluje výsledek. Něco na tom možná ale bude. Kdo má chuť, může listovat v archivu na www.myslivost.cz
P. Tarraco reaguje 1.8.2012 22:21
Ne každý, kdo si pořídí samonabíjecí flintu, ať už brokovnici či kulovnici, to dělá kvůli tomu, aby mohl více bezhlavě střílet. Mám samonabíjecí berettu a304 a, světe div se, se zabudovaným omezovačem zásobníku na 2+1 (originál je 3+1). Taky mám sauer 303 a používám zásobník na dva náboje + jeden do laufu. Poloautomaty nemám kvůli touze toho co nejvíc zabít, ale kvůli komfortu střelby a také kvůli tomu, že se mi líbí. Kdo si koupí poloautomat jen kvůli tomu, aby do něj mohl nacpat co nejvíc patron a ty potom sypat jako z kalašnikova je vůl. O nic menší vůl je pak ale i ten, kdo tvrdí, že poloautomaty jsou jen k tomuto a jejich majitele bez dalšího odsuzuje. Pana Romana Konstanze bych se podobně jako Masaj chtěl zeptat na zdroj té statistiky. Jestli taková statistika není, pak bych se jí asi nezaklínal, jestli je, velmi rád se na ní podívám.
Jan K. reaguje 1.8.2012 21:44
No tak střelej jedno prase a 20 jich prchne nevím co to je za gurmánství Vy si myslíte,že ten co má automat a odstřelí 3 prasata,že to prožívá jinak?To jste Vy co si ten automat nikdy nekoupí buď je vám líto peněz za to dát nebo nevím jakej máte problém bavíme se co by asi tak bylo nejvhodnější na naháňky Pane Král ve vší úctě k Vám ta jednuška při takovémto lovu je na hovňajs a věřte tomu ti co maj ty automaty a zbraním rozumí a na takové lovy se specializují tak ti to uměj,možná se mezi nima najde i takový co má prachy koupí automat a zaplatí si naháňku tak o takovejch mám stejnej názor jako Vy na ty automaty ale je spousta poctivejch chlapů co si nezaslouží aby ste je házel do stejného pytle a možná nevystřelí víc ran než musí a zásobník nevyprázní to si myslí jen takový jako Vy že musí ti s těma automaty vyprázdnit celý zásobník já si to nemyslím.
J. Král reaguje 1.8.2012 14:40
S jednuškou spíš chodí doleče chlapi se psema, protože vesměs ruský IŽka zkousne prodírání houšťákama, ve sněhu dešti apod a je lehká. Kulové jednušky J.Kříži nosí pánové co většinou umí střílet a z toho že na jednu ránu střelí jeden kus mají lovecký zážitek na nějakou dobu a stačí jim to(řekl bych gurmáni) .Kdo k tomu má ruce umí kouzlit i s křivou holí, kdo má ruce volšový, tomu nepomůže ani sáhnout na štěstí, ani automat s 15 ranami.
Laďa Novotný reaguje 1.8.2012 11:10
Pořád se jedná o zvěř a o jako takové bychom se oní měli vyjadřovat.
Leon Zumr reaguje 1.8.2012 11:00
to tedy nevím co je moderního na nezpochybnitelném faktu že už to dávno není rytířská zvěř ale černej mor co zlikviduje pomalu všechno co v revíru běhá a nebo roste.Jinak já když jsem si zkoušel remingtona 750 na střelnici tak jsem měl horší skóre na pět pevných terču jak s 550 vždycky jsem se asi nechal strhnou chce to hodl tréning
Laďa Novotný reaguje 1.8.2012 07:59
Taky už jsem nějakou naháňkou prošel a můžu říct, že za tu dobu co se používají automaty se akorát zvýšil počet ran na jedno ulovené prase. Navíc mě to nepřijde dvakrát bezpečné. Samozřejmě dnes je moderní říkat, že jsou prasata přemnožená a že je donich potřeba řezat, ale za jakou cenu ?
Karel Bublák reaguje 31.7.2012 19:47
Hoši, na tohle sedí jedno pořekadlo které jsem slýchával od myslivce, který je o něco starší než já. "KDO SE NESPOKOJÍ S MÁLEM, NENÍ HODEN NIČEHO". Asi to chce trochu pokory.
Jan K. reaguje 31.7.2012 16:39
Samozřejmě Romčo,že ten kulobrok je bezpečnější pro všechny jak pro zvěř tak i pro lovce,to znám že ta lovecká horečka stoupne do hlavy hodně rychle a pak to neštěstí je hnedka to samozřejmě nikdo nechce,ale prostě mě nepřesvědčíš,že brát kulobrok na naháňky je lepší než ten automat třeba nebo tu opakovačku i když samozřejmě ta jedna rána je bezpečná pro všechny a nikdo neblázní,ale tu už je pak na vyspělosti lovce a jeho morálním zásadám a chování,přece neodsřelím 5 prasat a ještě k tomu 2 honce,to by bylo smutné s tím nikdo na naháňku nejde.Popište jednotlivé tipy zbraní budu rád za každý poznatek a zkušenost při lovu od každého.
Milan Vrána reaguje 31.7.2012 15:58
Možná jsem zapomněl ještě napsat, že pokud padne na jedno ulovené prase při větším výřadu méně jak 5 ran, střílí se velmi slušně. Obvykle to bývá okolo 7 -8 ran a někde i více. Kdopak asi dohání tento průměr? Honzo, pokud po tý flintě toužíš, bude lepší řešit konkrétní model. Ne jestli ano či ne.
Milan Vrána reaguje 31.7.2012 15:38
Nuže, názory zajímavé, nicméně mnohdy zcela zcestné. Nejsem extra příznivcem tohoto způsobu lovu, přestože 8 - 10 těchto akcí každoročně ročně absolvuji již více jak 12 let. Není to mnoho, ale nějakou zkušenost jsem již nabral. Někdy jako střelec, jindy jsem v tlaku (podle toho, jaká je zima), jindy zase jako závodčí. Ono těch specializovaných střelců, resp. vyznavačů naháněk je jako šafránu. Příkladně mám kamaráda, pakliže je zvěř, dělal úctyhodné výřady uherskobrodským kulobrokem. Od loňské sezony má Benelli Argo a že by měl větší úspěchy se říct nedá. Pořád konstatní výkony. Na naháňce je totiž jen velmi málo štontů, kde se dají dát bezpečně více jak dvě rány. Ta první bývá mířená, ostatní většinou "zoufalé". Tudíž je to o organizaci a psychice střelce, nikoli o ZH versus poloautomat. Jediná chybička těchto (poloautomat, kulovnice v mém případě) zbraní je ta, že střelec při několika ranách neodlicuje a ztrácí pod vlivem vyplaveného adrenalinu přehled o okolí. Což u toho páprdy se ZH, který jím nastřílel stovky prasat, příliš nehrozí.
Jan K. reaguje 31.7.2012 14:50
Možná se někdo urazí,ale napsal jsem to jak to v tý naší krásný zemi chodí a co je realita i když je krutá, možná se někdo zamyslí a pochopí,že to tak je a je to smutné.
Jan K. reaguje 31.7.2012 14:45
Samozřejmě pokud není naháňka dobře vedena a naplánována bezpečně a není to promyšleno smrdí to průserem a nejde jenom o zvěř.To tam může být dobrých střelců ale stejně to prchá,zvěř moc dobře ví kudy se vyhnout.Určitě je spousta chlapů,kteří střelí ZH prase a pak se o tom dlouhosáhle hovoří,že s kulobrokem někdo dal nafrak lovcům s automaty,kteří se na tyto lovy specializují na toto se dlouho nezapomíná.Ale pokud profík s automatem na naháňce odsřelí 3 prasata za sebou ty zadaunujou tak ti jednužkáři řeknou že je to masařina no a s automatem se mu to střílí a berou to jako samozřejmost ten jich udělal a tak to asi je ta česká povaha ten kdo umí a ti ostatní čumí a závidí profíkům s moderníma zbraněma v podobě samonabíjecích zbraní zdar a těm závistivcům starejm páprdům s kulobrokama co nemaj na pořádnou zbraň zmar podotýkám,že je spousta myslivců kteří maj kulobroky jsou poctivý skromní a dobří lidé to platí na ty závistivce,kterých je mezi náma spousta ale nechci se nikoho dotknout to si musí každý na svědomí šáhnout sám.
Laďa Novotný reaguje 31.7.2012 13:23
Pánové neodsuzujte jednušky znám chlapíka, který to s jednuškou umí líp než kdejaký bouchal s automatem není to jenom otom kolik stihnu vypálit ran, nebo alespoň by to otom nemělo být. Hlavní příčinu neuspěšných naháněk vydím hlavně v neprofesionálním přístupu personálu a nikoli ve zbraních. Samozřejmě vyjímka potvrzuje pravidlo
michal burian reaguje 31.7.2012 12:10
Jít na naháňku s jednuškou, nedej bože ještě s brokovou, je vůbec ta největší hovadina co člověk může udělat, byť by dotyčný uměl střílet. Já osobně chodím nejvíc v leči a není nic horšího, než když člověk chodí v leči jak pitomec, padne 5 ran z toho 2 v leči a zjistí, že z 20 prasat leží max.2 a ty byli uloveny v leči. Znám hromadu chlapů se samonabíjecí zbraní a většina z nich s tou zbraní umí zacházet líp, než ty strejdové s jednuškama a ZHáčkama co vytáhnou prdel 3x za rok na naháňku a 2x na srnce. Výhoda automatu je hlavně v lese, kde neni moc placu, na pole stačí opakovačka. A jak psal patrol na individuálním lovu se s automatem nechá lovit bez problémů.
Petr Pořádek ml. reaguje 31.7.2012 11:41
Já vždycky rád vzpomínám na pána, který ráno přišel s sks, každej plnou hubu keců, celej den se nic nestřelilo, chlápek na posledním štontu na pět ran 5 selat, zachránil ,,čest" sdružení, které mělo vždy bohaté výřady a poslední leč byla opravdu jen v režiji úspěšného střelce, kterého všichni plácali po zádech a nejvíc pak ti s těma ZH co ráno držkovali se ptali cože to má za úžasnou zbraň :D
Jan K. reaguje 31.7.2012 10:25
To nebude o štěstí,ale spíš o tom,že umí dobře střílet pokud na každé naháňce střelí kus asi pan střelec.Ale bavíme se co asi bude na ty naháňky nejlepší volba,je to krásné když po ráně padá kus,ale když jdou v rudlíku a člověk má něco v zásobníku tak při stavech černé zvěře se může pokusit odstřelit víc kousků pokuď to jde.
J. Král reaguje 31.7.2012 10:01
Kdo umí střílet tak mu stačí jednuška. Znám chlapíka který chodí s jednuškou a i vzhledem k jeho štěstí skoro na každé naháňce střelí kus černé. Pořadatel by snad viděl v jeho rukou radši automat, aby toho střelil víc, ale myslím že potěší jenda rána jeden kus. Plný zásobník ještě neznamená více úlovků.
Jan K. reaguje 30.7.2012 23:36
Tak jestli píšeš o Černých rytířích z Lavičné tak si to rád přečtu a třebas tě pochopím a možná jsou to takové maličkosti ale člověk k nim dospěje a co tím autor chtěl říct příště budu prozíravější ať to tu má nějaký smysl chci si z té debaty taky něco vzít a pochopit.
Jan K. reaguje 30.7.2012 23:05
Už to chápu jo iniciály ale nasral si mě moje iniciály si tam nenapsal ty seš ale svině:)V tom případě já su ten rytíř a neser sice mě to pomaleji myslí ale úplnej debil nejsem:)ty čamrdo,napiš radši s čím střílíš ty nebo co by si chtěl a neser mě nebo na tebe pošlu starou ale to je taky pěkná svině ale kdyby něco tak já nic víš co její táta je starosta v obci tak to na mě neprásknite zatím už de:)
Jan K. reaguje 30.7.2012 22:53
Karle pošli fotku dám si jí nad postel a starý nad hlavu asi budeš kolík a stará na mě pořád štěká třeba se tě bude bát a nebude mě tolik srát to se rýmuje stále ti nerozumím ale věřím tomu ať ti rytíři zůstanou i když nevím co to je snad to poodkryješ budu se těšit nebo jsem za idiota jenom já a vy všichni ostatní se mi smějete a mě to neva černé zmar:)
karel zvářal reaguje 30.7.2012 20:38
Svoje iniciály snad každý člen ČMMJ pozná. Kdysi dávno jsem chodil jako honec, nyní mě jako kerkavce přivábí kanonáda, tož se du podívat na výřad. Šlo 14, dvakrát vystřelil, nula. V druhé leči šlo 22, střeleny dva kusy... Většinou držitelé jednušek a kulobroků, opakovačky v menšině. Někteří zamrzli v čase a naháňku berou jako společenskou událost, kde o výsledek jde až v druhé řadě. Přitom rozrytý celý les, tak ryju i já. A tak jako jsem technický antitalent, v tomto směru fandím pokroku a nablýskaným automatům. Lovu zdar, škodné zmar a prasatům zvlášť! A mým názorům rozumět nemusíte, stačí, když černá ubude a zůstanou rytíři.
Karel Bublák reaguje 30.7.2012 20:18
Posledních cca 10 příspěvků se mi líbí. Přinesli jste sem trochu humoru. Já už s kulovnicí na naháňky stejně moc nechodím, tak bych Vám do toho moc kafrat neměl. Pořídil jsem si psíka a začal chodit do tlaku s brokovnicí. Mám pocit, že je tam přátelštější atmosféra a člověk naháňku jenom neprostojí. Ve skříni mi stojí belgická fena, ale chodím radši se starým ZHáčkem. Jinak za ty naleštěný flinty se omlouvám. Samozřejmě, že to nemůže platit na všechny. Jo a ještě k té rychlopalbě. Vždycky je to o štěstí, když Ti černá přijde na naháňce tak, aby jsi mohl dát víc ran s jistotou, že nepostřílíš souseda, nebo honce.
Jan K. reaguje 30.7.2012 19:43
Karle co to je za zkratky proboha.Tvýmu článku jsem moc neporozuměl.Ale taky názor jsem z toho trochu jelen nebo daněk čert ví
karel zvářal reaguje 30.7.2012 18:22
Jedna z nejkvalitnějších a nejpotřebnějších diskusí na fóru. Většina důchodců na net nechodí a svých několik podzimních naháněk absolvují s jednuškou. Raději jednu pořádnou naháňku s dvouciferným výřadem, než opakované (a oprávněně kritizované) rušení zvěře. Podle mne je právě tento "zastaralý" způsob lovu nemyslivecký. Maximální souhlas s patrolem, EŽ, KB, PP. Lovu zdar!
Jan K. reaguje 30.7.2012 17:50
Ty diplomate hlavně že to bereš z humorem:)Takže chodíš na hony hlavně chlastat když nahovno střílíš:)Dělám si srandu hezkej den přeju ty prevíte:)
Michal Tůma reaguje 30.7.2012 17:32
Honzo to je už zaběhnutá věc. U nás se v podstatě ty lidi pořád opakujou a po čase už víš kdo jak natom je. Já nikoho nesoudím, sám o sobě tvrdím že střílím špatně a když náhodou se zadaří, tak je to náhoda:-) víš jak to je. A samo že nikomu neřekneš, ty tady- seš horší a ty tady- seš lepší. Musíš to znat a byt diplomat.
Jan K. reaguje 30.7.2012 17:04
Už vidím Michale že tě daj na honě na horší štont protože si někdo o tobě řekne že střílíš hůř než ostatní tak mě by to teda nasralo pokuď by to teda nebyla pravda ale kdo uzná že je horší střelec no moc nás není:)
Jan K. reaguje 30.7.2012 17:01
Psal jsem Michale o zásobnících do těch automatů že zákon povoluje 2+1 jsem se dočetl z předešlých článků,tak bych k tomu ještě jeden dokoupil.Opakovačku ze zásobníkem na 10 ran bych chtěl vidět ještě jsem neměl možnost to bude za nějakej příplatek normálně to určitě nedělaj jestli mě nelakuješ:)Pak že s automatem je to masařina:)Do opakovaček toho naláduješ víc ale určitě to nevystřílíš rychleji jak z automatu to mi nikdo nevymluví a automat proč ne když to někdo umí na naháňky co jsem si zde zatím přečetl ten automat bude nejlepší volba.
Jan K. reaguje 30.7.2012 16:41
Musím s Vámi chlapi souhlasit a Patrolovi dát za pravdu jeho text mě oslovil nejvíc a podle mě ví o čem píše to jsem chtěl aby jste psali o zkušenostech z lovu co jste zažili to si v žádné knížce nepřečtete všechno je komerce a tady to nikdo myslím nemá zapotřebí něco vychvalovat jde mi jen o debatu co jak proč výhody nevýhody popis lovu s tou opakovačkou i automatem tak jak to máte zažité a v krvi co jste zkusili a u čeho zůstali pište chci o tom vědět co nejvíc hrozně mě to baví a někteří jsou fakt kapacity viz Patrol pokud se jedná o Patrola od kterého jsem četl i některé články z loveckého fóra musím vyseknout poklonu to jsou už machři:)
Michal Tůma reaguje 30.7.2012 16:40
P. Kříž ty opakovačky si lidi kupujou i se zásobníkem na 10 ran, tak nechte té naivnosti. Ja souhlasím s Bublákem mimo té poslední věty, protože neplatí na všechny, ale jen na 80% jejich vlastníků :-))). A souhlas i s R. Konstanzem, když je závodčí znalej poměrů tak da dobrýho střelce a vedle něj horšího.
Masaj reaguje 30.7.2012 15:42
Karel Bublák: „… dokáže šikovný střelec s opakovací kulovnicí víc, než střelec s automatem“. Ale určitě šikovný střelec s opakovací kulovnicí nedokáže víc než šikovný střelec s automatem:-) A co se týče nablýskané zbraně, to snad ani nemá smysl komentovat:-)Jinak absolutní souhlas s patrolem.
Jan K. reaguje 30.7.2012 15:09
Ok ale není to jen náhoda když se takhle zadaří?Zákon porušovat proč?Pokud 2+1 je povoleno tak mohu mít dva zásobníky ne?Ty opakovačky většinou 3+1,4+1 ale nevím jestli někdo vystřílí celý zásobník pokud se to dá stihnout já proti tomu automatu nic nemám a asi ta opakovačka nebude v rychlosti přebíjení lepší a v rukou dobrého střelce ten automat musí být výhodou.
Karel Bublák reaguje 30.7.2012 14:35
Když jdou prasata v řádku za sebou, dokáže šikovný střelec s opakovací kulovnicí víc, než střelec s automatem. Když jsem chodil na štont, tak se mi podařilo kulovnicí ulovit tři selata z jednoho růdlu po ráně. Takže, pokud nebude někdo porušovat zákon, nebude lepší. Jo a před lety u VLS Plumlov vedle mne ulovil jeden hajný tři selata z růdlu obyčejným ZHáčkem. Podotýkám, že všechny kulí. Takže je to všechno ve cviku a v chladné hlavě. Někdo může mít kulomet a stejně nic netrefí. Nebo to nasype do uzavřenéhu růdlu. Však ono se něco ujme a honci to dohledají. Snad. Ze svých zkušeností nemám důvěru v lovce s nablýskanou zbraní. Lesu lovu. Karel
Jan K. reaguje 30.7.2012 14:23
Popsal si to velmi vtipně až si mě rozesmál ale čekal jsem od někoho takovou odpověď a musím s tebou ve všech bodech co jsi napsal souhlasit,nějaké články už jsem četl než jsem zadával toto téma a jelikož takovou zbraň nevlastním samonab.kulovnici čekal jsem že někdo napíše že ta opakovačka se nejspíš tomu automatu nevyrovná a dás e ten automat nosit i na osamělé lovy a že člověk pokud to umí může výřad udělat i sám pokud precizně střílí a černá je v dané lokalitě navrcholu.
patrol reaguje 30.7.2012 13:02
Tak zde padají názory různé, já jako majitel a samonabíjecí zbraně taktéž zareaguji. Nevím proč zde někteří prezentují nebo popisují tuto zbraň jako něco co se používá pouze na společné lovy, když oni tuto zbraň pravděpodobně ani nevlastní. Já ji mám již mnoho let a uloveno mnoho kusů na společných lovech a taktéž na lovech samostatných. Je to zbraň velice praktická, rychlá, krátká a v rukách dobrého střelce opravdu účiná. je pravda, že člověk, kterej jde na naháňku 1x ročně tuto zbraň nevyužije a když na něj půjde rudlík prasátek, tak dá jednu ránu jako z jednuškou a bude se kochat jak prasátka utíkají.Znám spoustu lidí ve svém okolí, kteří jsou vynikající střelci a zvou je na naháňky právě z toho důvodu, že udělají výřad a dostávají většinou nejlepší štonty a 99% z nich má samonabíjecí zbraně a neznám člověka, kterej by se jim z opakovací kulovnicí vyrovnal. Z jednuškou bych člověka nechal sedět u ohně a hlídat aby neschořel les, než přijdeme na svačinu, protože s touto zbraní je člověk pouze na zaplácnutí místa a na společném lovu zbytečnej, v dnešní době je potřeba černou zvěř intenzivně lovit a né ji na společném lovu popohánět jednou kulkou.
Jan K. reaguje 30.7.2012 12:58
Toť otázka je kdo je dobrý střelec a kdo pitomec.Myslím si že spousta lovců co objíždí tyto akce si myslí že jsou ti nejlepší střelci ale já osobně bych na naháňku jednušku nevzal ne proto že neumím vůbec střílet ale na takových akcích je potřeba druhé rány lepší než po ráně lámat zbraň a přebíjet takovým způsobem a nemyslím si že dobrý střelec vždy trefí první rannou nebo jich je jenom hrstka.Pokud lze mít kapacitu zásobníku 2+1,tak by se dal určitě pořídit náhradní zásobník a při tlaku je měnit a ve vhodné chvíly znovu přebít.Pište prosím kdo zkusil oba typy kulovnic jak opakovací tak samonabíjecí v praxi a při lovu a kčemu se spíše kloní děkuji za postřehy a rady:)
Masaj reaguje 30.7.2012 12:46
To R. Konstanz: Poprosil bych odkaz (či zdroj) na tu statistiku. Díky
Milan Vrána reaguje 30.7.2012 12:07
Tam, kde se dělají naháňky efektivně jsou především dobří střelci, ne pitomci. Bez ohledu na to, co mají za zbraně a ráže. Pokud chci mít záruku úspěchu, stavím střelce podle zbraně a střeleckých kvalit. Nikoli podle společenského postavení. Statisticky je dokázáno (pro některé), že nejúspěšnější při střelbě na běžící zvěř jsou jednoranné kulové zbraně, tedy zejména nejčastější kulobroky. Střelec vědom si jedné rány vyčkává na příhodný okamžik. Loni jsem viděl osm ran na jednu lišku z jednoho poloautomatu, bez úspěchu. (Že by výjimka ze zákona?) Přitom na tom rovném poli eventuálně stačila jedna. Pokud to někomu dodává pocit sebejistoty, prosím. Většina majitelů poloautomatických zbraní na zákon stejně kašle, protože kvůli jedné ráně navíc by si takovou zbraň zřejmě nepořídili. Ke každé z nich lze bez problémů dokoupit víceranný zásobník. Osobně používám kulovnici, na kterou jsem zvyklý. Má kapacitu 5+1 a díky Schwenku se připravím podle situace a místa, kde mě postaví.
Petr Pořádek ml. reaguje 30.7.2012 10:59
Účastníka s jednuškou bych osobně na naháňku vůbec nezval, nebo jej stavěl na slabší místa. Není nic horšího než si vzít jednušku na naháňku. Tak kde se dělají naháňky efektivně má většina lidí automat nebo přímotažný závěr.
Masaj reaguje 30.7.2012 10:44
Psal jsem v 10:42.
Jan K. reaguje 29.7.2012 22:50
Asi máš pravdu v tom Romčo že tu opakovačku máš víc ošahanou.Ten automat vemeš pouze na společné lovy a jinak je zamčenej v trezoru a pokud s ním nebudu chodit trénovat a zžít se ze zbraní tak ty rychlí rány možná nepomohou všechno je to nejspíš o tréninku nevím kolikrát se dostanu na natláčku ale nejspíš lovci co jezdí celý rok na takové akce nejspíš by šáhly po tom automatu si myslím
Roman Karasek reaguje 29.7.2012 22:11
Psal jsem ve 22:09.
Jan K. reaguje 29.7.2012 16:44
Že by byla jedinná myslivecká zbraň jednuška tak to asi ne.Sám ji vlastním a k tomu ještě i opakovací zbraň asi nejspíš Zdeňku neholduješ společným lovům protože ta jednuška by nebyla nejvhodnější volba to musíš uznat nejde o to nasřílet do rudlu celý zásobník stačí i jedna rána pokud je přesná ale při opakované ráně zlamovat a nabíjet no já nevím?
Zdeněk Novák reaguje 29.7.2012 16:11
Myslivecká zbraň je jedině jednuška maximálně kulobrok, jinak poslat celej zásobník do lesa za rudlem černý mi připadá dost ujetý.