ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Poslední mohykán Rychlebských hor
Poslední mohykán Rychlebských hor
vloženo: 1.3.2012 17:53
autor: Adam Lomozník

úlovky (svět)

Puszta vydala princa. 6 r. 147,2b
Puszta vydala princa. 6 r. 147,2b
vloženo: 14.7.2020 19:46
autor: hubertushk

trofeje

Rarita
Rarita
vloženo: 26.3.2013 12:28
autor: Miloš

zvěř v přírodě

Selátka
Selátka
vloženo: 22.3.2019 08:24
autor: Děda z lesa

zbraně

Zásobník na zápalky
Zásobník na zápalky
vloženo: 19.10.2020 18:56
autor: Jiří Netík

fotopast

Nahoře je to nejlepší.
Nahoře je to nejlepší.
vloženo: 7.3.2012 04:48
autor: Josef Vršan

myslivecké umění

ŕŕŕŕ...
ŕŕŕŕ...
vloženo: 7.4.2013 18:11
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233434 fotek (17 dnes)
  • 7961 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8898 inzerátů (5 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749194 komentářů fotek (17 dnes)
  • 12934 komentářů videí (1 dnes)
  • 3294411 hlasování fotek (154 dnes)
  • 56457 hlasování videí (2 dnes)
  • 37664 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Diskuze

sklopec

Ondřej Zahradník vložil 23.11.2013 20:52
Dobrý den chtěl bych vyrobit sklopec na lišku.Stavěli ste někdy sklopec? Z čeho a jaké rozmněry? Děkuju
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Vojtěch reaguje 28.1.2014 21:43
:-)
karel zvářal reaguje 27.1.2014 19:18
Kámoš o víkendu opět bodoval...nabeton.
Vojtěch reaguje 5.1.2014 22:31
To nepochopíš.Přeci aby ji pak zase pustil:-)
karel zvářal reaguje 5.1.2014 14:34
Co se týká lišky, možná lepší mež sklopec fungují umělé nory. Pokud budete mít možnost, tak jak píše Josef V., sklopec na kuny v lese do skladu sena s menším vyříznutým okýnkem a funguje to báječně. Ani nemusíte budovat myší hrad.
Josef Voborník reaguje 5.1.2014 14:22
Na "domácí" kunu platí průchozí sklopec, celoročně umístěný dejme tomu ve stodole, nenalíčený, jako návnada vajíčko, aby to zbytečně nelákalo kočky. Když vajíčko zmizí v létě, dám tam další třeba až za týden /nač ji přikrmovat, že ano/, soustavně vnadit až krátce před započetím doby lovu, pak ten sklopec natáhnout a nechat ho políčený až do jara.
Vojtěch reaguje 5.1.2014 14:08
Pro K.Z:Díky za další příspěvky.To s tím vnazením je jasné,nejsem zase až takový začátečník:-).První úlovek do vlastnoručně vyrobeného sklopce jsem měl před 36ti lety:-).Ty nové způsoby,např anýzový postřik jsem zmínil jako zajímavost,jak to řeší v jiných státech a zajímalo mě,jestli to nepraktikuje i nějaký kolega tady u nás.
Vojtěch reaguje 5.1.2014 14:05
Pro J.X.:Bavíme se tady o chytání do sklopců,kde nedojde k poranění zvířete.
karel zvářal reaguje 5.1.2014 13:28
Se máš čím chlubit!... Xindle!
karel zvářal reaguje 5.1.2014 09:21
Njn, klasika, vojerský kroužek, přečti si a mlč... Vykašlal bych se na různé "supervychytávky". Ta rybina (hlava z makrely, kapří hlava v láku) razí tak výrazně, že ji zvěř navětří na sto honů. Spíš je důležitější ta vlečka, protože kuna i liška mají více méně stále ochozy, od kterých se odkloní jen když mají důvod. Také ne každá se chytne, přece jen jsou stovky generací selektované na opatrnost a je to tvor s vyvinutou CNS. To i vyháklý kapr bývá často již "nechytatelný". Pokud k zátvoru chodí a nechce se jí dovnitř, je dobré ji lákat pokládáním dobrot na kraj a kousek dovnitř, aby si zvykla. A i tak často nezbyde, než si na ni počíhat s flintou. Hodně úspěchů a lovu zdar!
Vojtěch reaguje 4.1.2014 22:00
A k tomu Vašemu předchozímu příspěvku-já si pořád říkal,že s tou kočkou to bude myšleno určitě jinak:-).A ten myší hrad,no ještě to zvážím.Rozebrat a odvést to pak mohu snadno,za zkoušku nic nedám,max pár hodin práce.A k vnadění rybou-máte na mysli uzenou makrelu,nebo....?
Vojtěch reaguje 4.1.2014 21:54
Také se mě to stalo:-).V našich končinách je asi nejoblíbenější uzená makrela nebo sušené švestky,rozinky.Co jsem se bavil s jedním lovcem kun z Francie,tam s oblibou smíchají anýzový olej s medem-rozpuštěným v horké vodě,do toho rozmivují žloutek z vajíčka a tímto potřou past.Anýzový olej se prodává běžně i tady,v mysl.potřebách,přesto se zeptám,neděláte si ho někdo sám?Postup by nebyl:-)?
karel zvářal reaguje 4.1.2014 20:02
Jeden holubář mi říkal, že vnadil na kunu vším možným a ne a ne ji dostat. Nechal prázdný zátvor u stěny a během pár dní se chytla. Takže i takové kuriozity se stávají.
karel zvářal reaguje 4.1.2014 19:54
Upozorňuji, že nejsem lovec, ale postřehy mám pochytané od 5-6 aktivních myslivců- traperů. Něco jsem si zkombinoval sám sumarizováním jejich zkušeností. Hrad nikdo z nich nebudoval, spíše je důležité umístění zátvoru na tradičním koridoru, resp. přirozeném spádu ("křižovatce"), i když ne přímo na něm, raději kousek vedle (do 20 m) a na místě vnadit již od léta (vlečka-návnada). Jeden zátvor je na průměrnou honitbu málo, optimálně tak 2-3, aby byla šance ulovit většinu škodné, nová se stejně brzo natáhne. Kočku mám na mysli vypouštět kvůli lidem - hlavně u zástavby, protože ti hledají mazlíčka a jak natrefí na toto zařízení, tak pokud nejde odnést, rozbijí to kladivem. Jeden kamarád chytá 20 m od domu, a podaří se mu tak každoročně 1-3 lišky, občas kuna. V průměru chytá v příměstské honitbě do 2 betonových zátvorů 5-8 lišek a cca 2 kuny, kočky pouští. To spíš zavětřit čas od času králíkem. Pokud je liška či kuna chycená dlouho a nechá tam svou značku, další poznají, že je to "stresový" trus a dlouho se pak nic nechytne, než to zase vyčichne. Proto je dobré trus odstranit. Lov do zátvoru maximálně uznávám a propaguji, dost dobře nechápu (ale i obdivuji) chlapy, co zmrzají v lednu někde u stohu či nad vývrhem. Ten myší hrad- nevím. Myší je v lese poměrně dost, je to nejčastější kořist šelem. Liška i kuna nepohrdnou ničím aromatickým, jednou jsem ztratil v lese peněženku a našel jsem ji rozžvýkanou, naštěstí peníze nepoškozené. Mě kuna nosí do budek všechno možné: zahozené svačiny (i chleba), kosti a lebky zvěře, konzervy, rukavice, s oblibou plechovky od rybiček. Podle mě ryba je jedna z nejlepších vnadění.
Vojtěch reaguje 4.1.2014 19:15
Zajímavý názor,tedy pokud ho dobře chápu.Sklopec,v němž byla pár hodin kočka,tedy přitahuje lišku?To abych se ujistil,že si nesedím na vedení:-) A s umístněním sklopce máte pravdu.Mám v plánu vytvořit myší hrad,kam bych sklopec umístnil.Myslíte,že by to mohlo mít úspěch?
karel zvářal reaguje 4.1.2014 16:37
Viděl jsem hodně sklopců, některé jsou mistrovsky ukryté, jiné jak pěst na oko. Nechávat ho na ochozu podle mě není dobré, určitě ne přes léto. Když se udělá vlečka s vývrhem nebo barvou, dojde šelmička i do míst, kudy by normálně nešla. Zátvory jsou dobrá věc, ale vyžaduje to aktivitu myslivce. A co mám zkušenost, je lepší kočky pouštět, protože odezva na sebe nenechá dlouho čekat. I to je součástí mínění...
Vojtěch reaguje 3.1.2014 19:32
Pěkná práce!Kolikrát byl slaven úspěch?Použité svařované pletivo je o síle drátu 1,2mm a oka 25mm x 25mm?Nestalo se vám někdy,že se padající dvířky zasekly?
Jiří DOHNAL reaguje 3.1.2014 17:24
Foto 2.
Jiří DOHNAL reaguje 3.1.2014 17:23
Na přání přikládám foto našich nejhodněji používaných sklopců.
karel zvářal reaguje 31.12.2013 18:03
Kamarád dnes chytil na zahradě (20 m od domu) letos druhou, ve žlebě asi kilometr dál další tři. Betonové sklopce jsou velmi účinný způsob snižování stavů srstnaté škodné.
Vojtěch reaguje 28.11.2013 23:08
Jiří DOHNAL reaguje 28.11.2013 19:11 Souhlasím s p. Vladimírem Kůrkou. Liška se do sklopce opravdu chytne. Jako návnadu používáme osvědčené vajíčko, rybinu, padliny všeho druhu. Letos se nám do průchozího sklopce chytli 3ks mývalů najednou !! Bylo to až k neuvěření. Samozřejmě mláďata. Chytáme nejčastěji právě je, potom kuny, ježky. Nejčastěji používáme průchozí sklopce o rozměru: š.30 x v.35 cm, délka L=1,2m se silného drátu. Dělal to jeden náš šikovný kolega. Kdyby jsi chtěl foto nebo rozměry, napiš. Vyvěsím to tady. Na webu jsou ke koupi za cca 1.500Kč/ks. Nás to vyšlo za 550Kč/ks. Mohu poprosit o foto Vámi uváděného sklopce?
Jiří DOHNAL reaguje 28.11.2013 19:50
U nás je hodně vody. Řeka Morava a Bečva. Skašovská jezera v Tovačově štěrkopísek v Troubkách. To bude jeden z důvodů. Drobná tu nějaká ještě je. Hodně vytlačuje lišku. Lišku si tu musíte opravdu vysedět, což se u mývala tak úplně nedá říci. Psíka u nás prozatím neznáme. Za loňský rok máme cca 50ks chycených do sklopců a cca 15ks střelených. V sousedních honitbách kde se jim věnují odchytem mají podobné výsledky. My máme v honitbě cca 15sklopců. Honitba do 1000ha.
Josef Voborník reaguje 28.11.2013 19:30
To je u vás v Troubkách těch mývalů tolik ? U nás se zatím nevyskytují /ono asi není o co stát/, máme tu jen psíky a ten tolik škody jako mýval nenadělá, už proto ne, že neumí lézt po stromech a navíc v zimě spí a neloví.
Jiří DOHNAL reaguje 28.11.2013 19:11
Souhlasím s p. Vladimírem Kůrkou. Liška se do sklopce opravdu chytne. Jako návnadu používáme osvědčené vajíčko, rybinu, padliny všeho druhu. Letos se nám do průchozího sklopce chytli 3ks mývalů najednou !! Bylo to až k neuvěření. Samozřejmě mláďata. Chytáme nejčastěji právě je, potom kuny, ježky. Nejčastěji používáme průchozí sklopce o rozměru: š.30 x v.35 cm, délka L=1,2m se silného drátu. Dělal to jeden náš šikovný kolega. Kdyby jsi chtěl foto nebo rozměry, napiš. Vyvěsím to tady. Na webu jsou ke koupi za cca 1.500Kč/ks. Nás to vyšlo za 550Kč/ks.
Josef Voborník reaguje 28.11.2013 12:50
A možná, že by pro výcvik stačilo do té hramady schovat i klec s živou kočkou a občas to zopakovat /vždy jinde/, vždyť v zásadě jde o to, aby si pes zvykl každou hromadu, kterou uvidí, nosově prověřit. A s těmi umělými schovkami má Karel pravdu, dobře funguje v té hromadě i jakákoliv silnější trubka nebo dřevěný truhlík s chybějícími krátkými stranami. Je dobrá ho i vycpat senem nebo slámou.
karel zvářal reaguje 27.11.2013 21:30
Několikrát jsem kunu našel zalezlou v hromadě klestu nachystaného k odvozu - podle stop na obnově. Nevím, jak se psem, ale nebyl jsem schopen ji z toho dostat. Ví, že uvnitř je bezpečná, a i když jsem po hromadě skákal, hýbal zboku větvemi, jen občas vyjekla, ale ven jsem ji nedostal. Známý pro ně dělal schovky z balíků slámy a v zimě pravidelně obcházel a býval celkem úspěšný. Vždycky takto několik ulovil. Schovku jde i udělat překrytím vykotlaných pařezů větvemi a nalákat ji tam něčím aromatickým (stačí papír nasáklý rybinou), nebo z dutých nakrytých (zaházených) metrů (po václavce). Ale lov do zátvorů uznávám ze všeho nejvíc, bohužel se mu věnuje minimum myslivců.
Josef Voborník reaguje 27.11.2013 20:54
Celkem to chápu. Ale neodporuje to tak trochu, respektive dost, zákonu na ochranu zvířat ? A k chovu zvěře v zajetí je, nemýlím-li se, také zapotřebí nějaké to úřední lejstro. Silně pochybuji, že by ho pro tento účel někdo vydal - a bez něj je to riziko. Nestačilo by pro tento účel použít kunu čerstvě střelenou a do hromady naaranžovanou ? I tak se pes naučí, co tam má hledat a až narazí na živou kunu, bude pracovat nadšeněji, vždyť má lovecký pud v sobě. Já vím, živá je živá - ale na druhou stranu zákon je zákon...
Jan Šlosar reaguje 27.11.2013 20:06
V podstatě je mi jedno jestli skalní nebo lesní. Nepotřebuji ochočenou kunu, ale divokou. Potřebuji ji k výcviku psa. Abych mu ji mohl dát do hromady větví a nechal ho jí tam najít. Aby věděl co tam má hledat. Rád lovím v hromadách se psem. Ale mladému to potřebuji nejdřív vysvětlit.
Ondřej Zahradník reaguje 27.11.2013 14:33
a nebo na internetu ifauna.cz :D
Jan Šlosar reaguje 26.11.2013 12:38
Ikdyž to není úplně k tématu, ale dovolím si zde napsat svou prosbu. Sháním živou kunu skalní. Kdyby případně někdo měl odchycenou přijedu si pro ní rád. Děkuji všem a přeji lovu zdar
Pavel Procházka reaguje 25.11.2013 20:06
Já mám, jak železný, tak betonový. Železný není až tak dobrý, betonový super. Pokud chceš vědět víc napiš si do mé pošty.
Vladimír Kůrka reaguje 25.11.2013 17:57
Liška se do sklopce chytne, jenom letos do čtyřech sklopců pět dospělých lišek. Liščata jsou snadnou kořistí,na ty bych doporučoval návnadu.Na dospělé lišky je nejlepší líčit na ochozech, podél plotů kde je drůbež či podél voliér s bažanty. Já osobně myslím, že nejlepší způsob je udělat do plotu díru a sklopec dát k ní z vnitřní strany, návnada není třeba,lepší jsou náběhy. nejdřív se vychytají všechny kočky,kuny se chytají průběžně celý rok. Liška se chytne nejčastěji v květnu a červnu, koncem léta odstavená liščata. Ale není to pravidlo, známý minulý týden na zahradě dospělou lišku, letos na stejném místě už čtvtou. On ale líčí vajíčko. Velikost stačí 20 cm šířka, 30 cm výška, nášlap alespoˇ80 cm od kraje.
Josef Voborník reaguje 25.11.2013 03:14
Trochu mimo liščí téma - v bažantnici jsme měli permanentně políčených asi 10 sklopců, průchozích, bez návnady, ale s náběhy. Kontrola každé ráno. Nej, častějším úlovkem byl divoký králík /kde jsou ty časy/, po kontrole byla ramlička vypuštěna, samec dostal za slecha a šel na stůl pracujících. Ze škodné se chytali především lasice, hranostajové, tchoři a ježci, sem tam kočka, pouze jednou kuna - lesačka, liška nikdy. Nejkurióznějším úlovkem byli 2 hranostajové naráz /samec honil samici/ a odpoledne do téhož sklopce další samec. Ovšem to bylo před více než 40 lety, dnes by bylo spektrum úlovků zcela jistě podstatně jiné.
Bohuslav Adámek reaguje 24.11.2013 20:40
Ja mam sklopec, ktery nam delal kamarad, mame jich nekolik a kazdy rok se do kazdyho chytnou cca 3-5 lisek a podobne kuny nebo norci, dokonce sme odchytli i potkany. Mame je ze zeleza 40x40, pruchozí, funguje to perfektne, ale hodne zalezi na umisteni, my chytame pri potocich nebo mezich
Sojka reaguje 24.11.2013 19:13
Betonový zátvor a sklapovací nora není sklopec, na který se ptal Ondra. Ale jinak mám naprosto stejné zkušenosti i co se spektra odchycené zvěře týká. MS
Zdeněk Šváb reaguje 24.11.2013 19:04
16.11.2013 jedna liška v betonovém zátvoru, druhá v betonové sklapovací noře. Letos celkem 3. Sousedi 14 lišek, z toho 5 v betonových sklopcích a norách. Společně jsme je nakupovali. Nejčastěji se chytne zajíc, kočka, liška, jezevec, ježek a kuna. Zmíněná kontrola nutná!!!
Sojka reaguje 24.11.2013 18:30
Ondro, poslechni kolegy, kteří jistě dobře radí. Až to vyzkoušíš, tak dej vědět :-), jaké byly úspěchy s lovem lišek:-). MS
Farkaš Ludvík reaguje 24.11.2013 17:50
Také si dovoluji nesouhlasit s p.Sojkou.Já jsem odchytal do sklopce celou lišcí rodinku. Nejdříve lišku,potom 5 liščat a nakonec lišáka.Sklopec byl železný,oboustranný s rozměry 40x50x1m.Pouze liška byla chycena na návnadu,ostatní se chytili do průchozího prázdného sklopce,když podle mne sledovali pachovou stopu feny.
Josef Voborník reaguje 24.11.2013 17:19
Dovoluji si malinko nesouhlasit. Jeden můj kamarád nachytal každoročně doma na zahradě do sklopce nejméně 5 lišek a nešlo vždy jen o liščata. Používal takový dost netypický sklopec vlastní výroby, jednostranný, železná konstrukce potažená plotovým pletivem, rozměry asi 2,5 x 1 x 1 m. Jako návnadu líčil zpravidla uhynulé holuby - byl chovatel závodních pošťáků a měl jich víc než 100 párů, takže nějaký ten odpad byl vždycky. Na jeho neoplocenou zahradu navazovala louka, která byla liščí doménou - za touto loukou probíhá st. hranice s Polskem, hned za hranicí jsou rozsáhlé lesy, takže pro lišky ideální podmínky, oni Poláci se jejich lovu nikdy moc intenzivně nevěnovali. A tento náš člen měl každoročně nejvyšší počet ulovených lišek, včetně těch chycených, přičemž nechodil nikam jinam, než na jednu ze tří kazatelen pár kroků od baráku. Dnes už bohužel loví ve věčných lovištích. Ale k věci - možná, že ten odchyt byl tak úspěšný právě proto, že plotové pletivo lišky nijak nezrazovalo a rovněž dvířka 1x1 m svou velikostí nevzbuzovala nedůvěru. Jediné nevýhoda byla, že odchyt kuny nebo tchoře nepřicházel v úvahu.
Sojka reaguje 24.11.2013 16:40
Ondro, me je teprv padesat takze jsem mladej kluk a klidne mi taky tykej, OK? Hele, chtit chytit lisku do sklopce je skoro nemozny, proste to nejde, mnohem snaz ji strelis na poseceny louce, na strnisti, ale do sklopce to skoro nejde a na rozmerech vubec nezalezi. Jen tom budes beznadejne ztracet cas, chytnes všechno mozny, kocku, jezka, zajice, psa,kunu, pak mockrat zase kocku:-), ale lisku ne a je jedno, co tam budes davat, svestky, makrelu, vyvrh, atd. Jediny co trochu plati je kozlik lekarsky, ale to ti tam driv vleze kocka. Proste na lisku ve sklopci zapomen. MS
Skrofa reaguje 24.11.2013 15:32
Ondro, ale musíš si také uvědomit, že i chytání jakékoliv zvěře do sklopcú je druh lovu a k němu potřebuješ lovecký lístek a povolenku. Navíc, lov odchytem (ač se to nezdá) je dosti náročný, protože musíš sklopce každý den kontrolovat, aby nedocházelo k týrání případně chycené zvěře. Obzvláště nezodpovědné je nechat bez kontroly sklopec v trubce kanálu nebo mostku, protože ty využívá k přesunu spousta živočichů.
Skrofa reaguje 24.11.2013 15:31
No, už jsem i viděl lišče, které se chytilo do sklopce nastraženého na kunu, ale moc často se to nestává. Kromě klasických sklopců se na lišky dělají drátěné sklopce, které se umisťují před vsuky. Nemám s nimi zkušenusti, ale myslím, že lišku spíše zradí a noru opusti, nebo je schopná (v případě, že byla takto v noře uvězněna) se podhrabat kolem. Účinnější asi budou trubkovité sklopce v melioračních kanálech.
Ondřej Zahradník reaguje 24.11.2013 14:05
Sojka ano chci ho zkusit postavit a tykejte mi je mi 15
karel zvářal reaguje 24.11.2013 13:48
Na mně je teda hned na první pohled vidět, že nemám praxi:-), ani zkušenosti:+), proto budu mít takovou naivní otázku:-) liška trpí klaustrofobií ?
Sojka reaguje 24.11.2013 12:13
Opravdu chcete zkouset chytit lisku do sklopce? MS
Ondřej Zahradník reaguje 23.11.2013 20:53
?