ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Daněk 2019
Daněk 2019
vloženo: 14.11.2019 13:58
autor: H.J.

úlovky (svět)

Španělský kozoroh Beceite - kozel 12 let, stříbrná medaile
Španělský kozoroh Beceite - kozel 12 let, stříbrná medaile
vloženo: 7.2.2017 09:52
autor: Radek

trofeje

Srnec
Srnec
vloženo: 18.7.2015 06:18
autor: Josef Vršan

zvěř v přírodě

Liška vs. řeka 3
Liška vs. řeka 3
vloženo: 26.3.2012 13:43
autor: Marek Drha

zbraně

Splněný sen
Splněný sen
vloženo: 1.11.2012 13:56
autor: Martin Chmela

fotopast

Na újedi 2
Na újedi 2
vloženo: 26.10.2017 19:11
autor: Jiří Netík

myslivecké umění

farbiar..
farbiar..
vloženo: 2.2.2014 16:32
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233408 fotek (9 dnes)
  • 7960 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8893 inzerátů (4 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749141 komentářů fotek (23 dnes)
  • 12933 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294116 hlasování fotek (121 dnes)
  • 56454 hlasování videí (0 dnes)
  • 37660 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 16 online

Připomínky a názory
Diskuze

Slovit či lovit?

Radek Moravec vložil 11.11.2012 15:41
Dávám téma do diskuze. Dost často se objevuje u fotografií slovo SLOVILY . Myslím si, že správně by mělo být ULOVILY. Slovuje se přece rybník s rybami nebo se mýlím?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Miroslav Klon reaguje 15.6.2013 22:14
pokud něco střelím, tak jsem ulovil a od toho je slovo úlovek. Až něco slovím, tak budu oslavovat SLOVEK.
Jiří Wenzl reaguje 18.1.2013 19:11
Pokud ta slovesa jsou skloňována v rodu ženském, tak tvrdé y na konci je právně.
Roman Dostál reaguje 17.1.2013 21:42
Ulovit je správně,ale když slyším slovil,tak je mi to rozhodně milejší,než když se mnozí "myslivci" chlubí jak "zabili takovýho chcípáka srnce" a podobně.
Jiří Wenzl reaguje 17.1.2013 17:56
On i odchyt je způsob lovu. Takový lovec má na výběr, zda kus (rybu ,zvěř) usmrtí, nebo pustí. Pravdou je, že sportovní rybář spíše řekne, že chytil ( nikoli schytal) rybu, než že ji ulovil (nikoli slovil). Tedy - pokud ryby neloví harpunou.
Jan Novák reaguje 17.1.2013 12:18
Jiří Wenzle máte pravdu,jen ten sportovní rybář rybu spíše chytí, podle mne více vžité...
Lubomír Černý reaguje 17.1.2013 08:52
Také se přimlouvám za "ulovení",byť zhaslé zvěři je úplně jedno, jestli byla slovena ,či ulovena.Výsledek je pro ni úplně stejný)))).
Jiří Wenzl reaguje 17.1.2013 02:05
Oprava: ...když myslivec uloví všechny kusy, tak tu tlupu (celou) sloví....
Jiří Wenzl reaguje 17.1.2013 02:04
Jene Nováku, podle mého názoru sloveso "slovit" svým významem hovoří o lovu v rámci určitého ohraničeného celku ( např. rybníka). I tlupa černé zvěře je takovým ohraničeným celkem ( obsahuje daný počet jedinců) - proto si myslím, že když myslivec všechny kusy, tak tu tlupu (celou) sloví. Když komerční rybáři říkají, že slovili rybník, pak tím myslí, že vylovili všechny ryby (ve skutečnosti vždy nějaké v rybníce zůstanou). To nemůže tvrdit rybář sportovní - ten stejně jako myslivec vždy jen nějakou rybu uloví. Analogicky s rybníkem by šlo slovit veškerou zvěř v oboře. V případě volných honiteb je jejich slovení krajně obtížné - ač se o to někteří jejich nájemci před koncem nájemní smlouvy pokoušejí.
Jiří Lengyel,starší reaguje 16.1.2013 22:53
Všechna čest tvůrcům těchto filmů,v té době to byly jedny z mála filmů,které i laikům ukazovali dění v přírodě,ale,řekněme si upřímně,bylo tam tolik lapsů,že již tenkrát se musel někdy myslivec stydět,co za nesmysly musel"strávit".Sami víte nejlépe,co mám na mysli,mohl bych psát celou recenzi na scénář a nebylo by to nic pochvalného,ale netušil jsem,že některým z nás se to líbilo tolik,že si bere vzor.....
Jan Horáček reaguje 16.1.2013 21:28
Poděkujme pánům Wenzlovi, Skřejpkovi,Jirmanovi, Jelenekovi. Lengyelovi i jiným za jejich výstižná vysvětlení. Netušil jsem, že by film pro děti mohl zbláznit polovinu myslivců a zničit letitý myslivecký pozdrav. Jen se ještě zeptám, zda toto prznění myslivecké mluvy řešíte s konkrétními hříšníky při běžném mysliveckém setkávání příp při soudu na poslední leči? Nenecháme se přeci otrávit nějakými pohádkáři. Lovu zdar!
H.J. reaguje 16.1.2013 19:47
Pro Milan Jirman, neodpovídal v tom filmu náhodou lesu dík ?
Jan Novák reaguje 16.1.2013 14:56
Jiří a proč slovil, když můžeš použít ulovil tlupu černé...
Jiří Wenzl reaguje 16.1.2013 12:48
Myslím, že bych věděl, kdy lze použít v myslivosti sloveso "slovit" : Pokud by nimrod měl takové štěstí, že by ulovil všechny příslušníky tlupy černé zvěře, tak by mohl tvrdit, že slovil tlupu černé zvěře. Pojem "slovitelnost" je mimo diskusi, protože tu se nejedná o sloveso, popisující činnost, ale o jde o větný člen popisující vlastnost.
Roman Skřejpek reaguje 16.1.2013 12:08
Zcela souhlasím s tím co tu bylo napsáno pány Václavem,tak i Jiřím.To lovu dík začalo býti používáno po zhlédnutí dnes již kultovních filmů,Pod Jezevčí skálou.Za trnkovým keřem a na Pytlácké stezce.Tam v jednom okamžiku přeje malí hrdina svému dědečku(hajnému)k ulovení jelena.Ten odpovídá na přání Lovu Zdar,Lovu Dík.Tento okamžik je tak dojemný,že zřejmě oslovil ne jednu ale již několik generací a zřejmě ne jen myslivců že se tato odpověď zaryla ne jen pod kůži ale zřejmě do srdce všech co mají rádi přírodu,myslivost a vše kolem ní.
Milan Jirmann reaguje 16.1.2013 11:50
Myslím, že pánové Jiří Lengyel st. a Václav Jelenek to podali velice stručně a správně. Musím s nimi jenom souhlasit. Také na přání "lovu zdar" odpovídám jenom "zdar". Tak jsem se to učil od mého otce a starých myslivců, tak mě to učili v kurzu a tak jsem to také učil já svého syna. Slovuje se rybník a my lovíme, tak o čem je zde řeč. Jednou jsem tu už psal, že se to "lovcův dík nebo lovčí dík" začalo používat po odvysílání televizního filmu Pod jezevčí skálou, kdy takto odpověděl na přání "lovu zdar" svému vnukovi, po ulovení jelena, jeho dědeček, hajný Straka. Mně tyhle "nové, moderní" výrazy nějak nejdou z pusy ven, protože se tam nějak příčí. LOVU ZDAR!!!
Václav Jelenek reaguje 16.1.2013 09:13
Dobrý den, slovo slovit používám spíše, když pořádáme výlov rybníka. Pokud se mi poštěstí, tak jsem zvěř ulovil nebo střelil (ale lovil, ulovil atd je 100% lepší). Co se týče odpovědi typu "lovu dík, nebo lovcův či lovčí dík" přijde mi to trochu zvláštní, neděkuju přece lovu. Lesníci když se pozdraví lesu zdar, tak si také neodpovídají lesu dík. Proto na přání lovu zdar odpovídám zpětně lovu zdar, nebo jen zdar. Takhle mě to učil jeden výborný učitel na škole a držím se toho a přijde mi to tak logické. Vždyť i na honu při nástupu když vedoucí pronese "lovu zdar", tak mu účastníci odpovídají "zdar" a nic jiného.
Jiří Lengyel,starší reaguje 15.1.2013 21:52
Mimimálně 10x jsme zde"řešili" tuto otázku,domníval jsem se,že je to vyřešeno již navždy,vidím,že není.Každý z nás prošel nějakou zkouškou z myslivosti,chodil i do kurzu,kde jak se domnívám,přednášeli MYSLIVCI a že by učili adepty takovým nesmyslům jaké jsou zde uváděny,nevím,asi ne.Chci-li poděkovat,musím děkovat někomu,ne nečemu,to postrádá logiku(Lovu dík?)Ještě bych bral-Lovcův dík,ale již dávno bylo řečeno,že při poděkování na Lovu zdar,odpovídáme stejně....A lovení a slovení-slovitelnost se používá v myslivecké statistice,ale zvěř-LOVÍME,kolikrát to zde ještě budeme řešit?
Aleš Pastorek reaguje 15.1.2013 13:33
Já osobně odpovídám při předávání úlomku za střelený kus zvěře např.na naháňce "LOVU DÍK", čímž děkuji předávajícímu za předání úlomku na společném výřadu a zároveň za projevenou přízeň patronů lovu. Upřímně řečeno, nikde v našem okolí jsem ani žádné jiné poděkování od nikoho jiného neslyšel. Nemyslím si, že by to bylo až tak špatně, nebo že by tím byla porušena myslivecká mluva popř.etika. Asi je to v každém kraji jinak, ale jednoznačně se nedá o žádném z těchto tří poděkování říci, že je to nesmysl. Ženám, které loví se zbraní se také správně nemá říkat "myslivkyně", ale "paní lovčí". Tak nevím. Babo raď......Aleš Pastorek.
Milan Stýblo reaguje 15.1.2013 12:56
Tak a teď všichni ruku na srdce a přiznejte kdo z vás tyto zkomoleniny někdy použil! Já se k tomu přiznám. Jak ke "slovil" tak k "lovudíku". Ale taky říkám, že jsem je přestal používat.
Ladik reaguje 15.1.2013 11:48
Logicky mi taky přijde, při přebírání gratulací po úspěšném lovu na kolegové LOVU ZDAR odpovědět LOVCŮV DÍK. Ovšem kde se tedy dozvědět jak je to správně, když každý řeční jinak ???
Pavel Štěrba reaguje 14.1.2013 18:26
Krom toho pánové, skolí taky liška. To ať máte dál o čem slovíčkařit
Pavel Štěrba reaguje 14.1.2013 18:24
Jane Nováku, děkuji, teď mám jasno. Přesně tuhle odpověď jsem od Vás čekal. Proto jsem taky vynechal to sousloví: jedním slovem. Taky jen trouba nepochopil to, co napsali Tomáš D. a Petr Ellhenický
ing.Karel Rait reaguje 14.1.2013 18:20
Jsem už trošku postarší lesník a myslivec,takže jsem zažil horko i zimu.Zvěř lovíme,ryby slovujeme.A na gratulaci typu "Lovu zdar" jsme odpovídali"Lovcův dík". Děkuji za svou osobu, neděkuji přeci lovu!
Jiří Wenzl reaguje 14.1.2013 17:28
Řekl bych, že myslivec jelena nejprve skolil, potom ho naložil ( na přívěsný vozík apod.) - a teprve pak ho složil.
Jan Novák reaguje 14.1.2013 15:59
Ivááánku ne složil ale SKOLIL...
Ivan Mynařík reaguje 14.1.2013 15:36
Debata je to hezká, ale když máme být věrní tradicím a mluvě tak všem kteří tady uloví, či sloví tak pouze připomínám, "že myslivec jelena složil....."
Jan Novák reaguje 14.1.2013 15:26
Pavle Štěrbo,třeba tímto -procento ulovených kachen,bažantů je XY atd. jen trouba to nepochopí...
Pavel Štěrba reaguje 14.1.2013 12:02
S tím "slovit" taky nesouhlasim, ale Jan Novák, vysvětlete mi, jak by jste tedy jinak vyslovil ten pojem slovitelnost?
Jan Novák reaguje 14.1.2013 11:45
Ellhenický Petr a nezdá se ti ,že ho to někdo naučil špatně a proto ho opravujeme...
Ellhenický Petr reaguje 14.1.2013 07:14
Pokud se zvěř nevypouštěla z umělých chovů, tak se pouze lovilo.Slovitelnost se objevila až jako výsledek vypuštěných a ulovených kusů v procentech.Nikdo nesloví srnce.Tomáš D. vyslovil pouze svůj názor,tak ho za to ukamenujte!.To samé i odpověď na Lovu zdar. Každý odpovídá tak, jak ho to někdo naučil a používá se to v okolí a bere se to jako samozřejmá věc a nikdo na tom nic špatného nevidí.
Jiří Wenzl reaguje 14.1.2013 00:50
Kdo slovuje - nechť si oslovuje osly. Tady nejsme na Slovensku.
Jan Horáček reaguje 14.1.2013 00:32
Nevím, proč mě to nepodepsalo ve 12.40. Nejen kvůli tomu si dovolím další poznámku. Pokud budou mezi myslivci tací, jako Tomáš D., tak vysvětlování a diskuse s nimi je jako házení hrachu na zeď. Nedokáže si ani uvědomit, že SLOVITELNOST vypuštěných kachen je slovo významově zcela jiné než ULOVENÍ srnce. Vysvětlujte to ale negramotovi!! Tisíce našich mysliveckých předků a stovky mysliveckých odborníků mluvili a psali odborné publikace desítky let špatně. Tomáš D. nám to logicky vysvětlil. Pánbůh a sv. Hubert s námi až začnou podobní kecat do myslivosti ještě hlasitěji. Doufám, že se ubráníme. Lovu zdar, kolegové.
Zdeněk Zajíc reaguje 13.1.2013 20:49
Zajíci prominou :):):)!
Jan Novák reaguje 13.1.2013 17:55
nevěřící Tomáši z prominutím ti se.u na moderní dobu, držte se zavedeného...
Jiří Balcárek reaguje 13.1.2013 15:33
Slovit lze maximálně v baru nějakou rajcovní ramličku... ( zajíci prominou )
Tomáš D. reaguje 13.1.2013 13:33
Pojem slovitelnost je dnes zcela běžným mysliveckým slovem. Vzniklo zcela logicky ze složité věty ,,procento množství ulovených kachen či bažantů v poměru ke zvěři vypuštěné" dnes o novu stačí jedno slovo ,,slovitelnost např. vypuštěných kachen". Takže asi tak. Stejně tak pokud mi někdo přeje k úlovku lovu zdar, logicky odpověď je lovu dík a nikoliv Zdar jak by mělo být dle knížek správně. Prostě moderní doba se nevyhla ani naší mluvě.
Jiří Wenzl reaguje 13.1.2013 11:33
Ano - myslivcovo poděkování "Lovu dík" je stejná blbost, jako sportovcovo "Sportu dík". Namístě by by toto poděkování bylo v případě sportovce, kdyby odpovídal na dotaz lékaře, čemu vděčí za své pevné zdraví (ovšem to by nesměl vstoupit do ordinace se zlomenou nohou). I myslivec se dík lovu udržuje v dobré kondici - tedy pokud nespadne s posedu, nebo ho kolega nepostřelí.
Erika Doležalová reaguje 12.1.2013 14:20
Nečas: - Srnčí zvěř: " Obřadné předání úlomku úspěšnému lovci s přáním Lovu zdar a jeho odpověď ZDAR je výrazem mysliveckého přátelství a zdůrazňuje úctu ke zvěři." Nejlepší je to vždycky na naháňce, když stojí třeba pět šest úspěšných střelců u ulovených divočáků a po převzetí úlomku jsou slyšet odpovědi od každého jiná Lovu dík! Děkuju! Lovcův dík! Lovčí dík! :-) Už se tomu dneska smějeme a když se nám na naháňce (výjimečně :-) zadaří, tak když má nastat předávání úlomků, vždycky říkám partnerovi "Pojď, jdem si stoupnout k těm Lovudíkům" :-) Jiří Wenzl - Sportu dík! Tak to nemá chybu :-) A ještě lepší situace by byla na nástupu na společný lov, když by předseda/hospodář/vedoucí lovu na závěr proslovu o honu/naháňce řekli: "...a přeji Vám všem Lovu zdar!" a od třiceti..padesáti..osmdesáti lidí se ozvalo LOVU DÍK! :-)))
Tomáš Lenhart reaguje 11.1.2013 16:09
Jakube plně souhlasím.
Jakub Steinocher reaguje 11.1.2013 13:11
Můj názor je takový, že pokud někomu chci pogratulovat k úlovku tak mu potřesu pravicí s větou : Gratuluji ti k úspěšnému lovu a přiji ti Lovu Zdar ... zejména pokud jsem jako doprovod tak se tato věta v kombinaci s předáním úlomku v celku hodí. Lovec by měl odpovědět : Děkuji, Lovu Zdar ! ... Lovu Dík je hloupost a nesmysl. Abych alespoň částečně dodržel téma, tak se rozhodně slovují rybníky a zvěř se loví ;-)
Jiří Wenzl reaguje 10.1.2013 13:13
Já chápu pozdrav "Lovu zdar" jako obecné přání úspěšného lovu - na místě je především při odchodu lovce (lovců) na lov. Tento pozdrav má své místo při nástupu č ukončenů honů apod. Analogicky existuje i pozdrav "Sportu zdar". Při gratulaci jednotlivci k ulovení kusu je sice zažité, že se blahopřeje i děkuje pouze obecným "Lovu zdar", ale logiku by mělo, kdyby se gratulovalo slovy "Blahopřeji - lovu zdar" a děkovalo "Děkuji - lovu zdar" . Úspěšnému sportovci se přece negratuluje slovy "Sportu zdar" - a sportovec neděkuje týmiž slovy - natož aby děkoval slovu "Sportu ( sportovcův) dík". Zejména poděkování typu "Lovu dík" mi připadá nelogické - spíše mi přijde smysluplnější poděkování typu "Dianě dík".
Tomáš Lenhart reaguje 10.1.2013 12:35
Souhlasím kolegové, určitě LOVIT, ULOVIT, ULOVIL, také by mě zajimalo jaký názor máte na Lovu dík, Lovcův dík. Pokud já vím tak při např. úspěšném lovu: Lovu zdar a lovec odpovídá Lovu zdar, popř. pouze Zdar, zajimal by mě Váš názor.
Bohumil Flanderka reaguje 16.11.2012 22:23
Pouze lovit nebo ulovit,držme se tradice.
Skrofa reaguje 12.11.2012 18:42
Jednoznačně "ulovil"! A jak píše Radek: "ulovily", tak u toho by nemohl být přítomen, jinak "ulovili". ;-)
Jiří Wenzl reaguje 12.11.2012 15:39
Slovena ovšem může být i Slovena.
Zdeněk Zapletal reaguje 12.11.2012 15:17
Toto téma tu již jednou bylo. SLOVIT parří mezi novovýrazy používané novotrotly. Vždy platí, že úlovek byl uloven, SLOVEN může být akorát SLOVÁK.
Bulík reaguje 12.11.2012 14:58
Pojem ,,slovit´´ je opravdu nešvar v myslivecké mluvě. Zní to strašně, je to nesmysl, ale roste tomu obliba. Nejhorší na tom je, že už to používají například i myslivečtí hospodáři a dokonce někteří (jinak i velice dobří) učitelé myslivosti! Já sám to skutečně pamatuju, že pojem ,,slovit´´ můj učitel myslivosti často používal. Nedávno se se mnou hádal jeden chlapec, že ten pojem patří do myslivecké mluvy, dokonce se chtěl o něco vsázet... V mysliveckém slovníku jsem takový výraz nenašel a skloňování, jako třeba ,,Slovu zdar´´ mluví jednoznačně. Jak jsem však psal, čemu se můžeme divit, když tyhle pojmy šíří i ti, kdo by měli jít příkladem.
karel zvářal reaguje 12.11.2012 14:34
Na Moravě to bylo akčnější: ...slivovicí s lihem, neposlechli Hegra, oslepli navždycky... Mezi lovením a slovením je rodíl, jako mezi umírněným pitím a chlastáním. Pokud je jeho výsledkem "vístřel s pužky na lyšku", tak to ještě ujde. Horší, když si lovec plete psa nebo kolegu s prasetem...Jaksi jsme SLEVILI ze svých nároků na sebe. Většinou to svedeme na dobu, která je možná latentní dobou temna...ale když každý začne u sebe, možná se trochu rozjasní. Myslivost by si to určitě zasloužila.
Erika Doležalová reaguje 12.11.2012 10:30
Jedině ulovil. Ani slovil, ani odlovil ani.. nic jiného :-) Lov, lovit, ulovit.
karel zvářal reaguje 12.11.2012 09:25
Slovutní Slované slovili slavíky, slavili to s lidem, zapíjeli pivem, lámali slova, lámali slabiky.
Lukáš Vápeník reaguje 12.11.2012 05:54
Máte pravdu.
Jiří Wenzl reaguje 12.11.2012 01:08
No - pokud by dotyčný slovil veškerou zvěř ve honitbě, tak by to bylo jako s tím rybníkem... Ale většinou jde pouze o ulovení jednoho či několika kusů. V tom případě jde o úlovek (nikoli slovek). (S)lovu zdar!