ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Můj první srnec
Můj první srnec
vloženo: 9.6.2016 19:31
autor: Iveta Coufalíková

úlovky (svět)

Na skok za hranice Čr
Na skok za hranice Čr
vloženo: 4.11.2020 19:40
autor: Martin Saifrt

trofeje

Můj páteční.
Můj páteční.
vloženo: 5.8.2020 07:27
autor: Ladislav Bodi

zvěř v přírodě

Už jsou
Už jsou
vloženo: 8.3.2018 09:54
autor: Děda z lesa

zbraně

"Pažba pro Barona von Grünbach"
"Pažba pro Barona von Grünbach"
vloženo: 5.1.2018 08:04
autor: jirka krbeček

fotopast

Náš král
Náš král
vloženo: 16.3.2018 19:58
autor: Petr Hruška

myslivecké umění

vlk
vlk
vloženo: 28.2.2015 11:40
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233420 fotek (3 dnes)
  • 7960 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8897 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749183 komentářů fotek (6 dnes)
  • 12933 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294272 hlasování fotek (15 dnes)
  • 56455 hlasování videí (0 dnes)
  • 37663 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Diskuze

svitidlo na lov černe zvěře

martin vaculik vložil 17.1.2012 14:56
Zdravim zeleni kamaradi.CHci se zeptat,jaký druh svitidla a jeho umistěni na pušce/apod./,se Vám nejvice osvědčil při nočnim lovu.Diky.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Mirek Krejčí reaguje 6.1.2014 20:52
Dodržování zákona je výrazem úcty k právu. Nemáte-li ji, nemůžete čekat od ostatních, že je budou respektovat vůči Vám, když se jim to zrovna nebude hodit. Řešení je jediné,požádat policii o výjimku ze zákona k zakoupení nočního zaměřovače. Smysl má jen generace 2+ (70-80tis). Jinak Vám musí stačit puškohled s vyšším koeficientem stmívání (nad 18).
Petr Karban reaguje 20.11.2013 18:13
http://www.policie.cz/clanek/zakazany-doplnek-zbrane.aspx
karel zvářal reaguje 12.2.2013 15:44
Opakuji, nikomu to nenutím, nikoho za to nenapráším. Stejně jako za kunu o půlnoci, nebo psíka střeleného řadovým členem. Co jsem pár chlapů poznal, zaslouží jedině pochvalu a obdiv, že loví zodpovědně a vytrvale. Jinde za celou zimu neuvidíš šlépěj ke kazatelně nebo posedu. Tito dodržují zdravou životosprávu, a samozřejmě, že i zmíněný zákon. Černé zdar!
Josef Strejc reaguje 12.2.2013 14:37
Zdravím všechny myslivce, lovce a přátele myslivosti.Rád bych a nejenom já se zeptal eurohorna co při dnešním celoročním a kvalitním žíru považuje za bachyni? Lovu-Pepa
karel zvářal reaguje 10.2.2013 08:41
Tato přesmyčka měla u nás úspěch, neboť vyjadřuje cholerické vlastnosti některých členů. Nejvíc se mi líbila zkomolenina žvára! pan žvára!...A k našemu problému: Fiat lux! Páč potmě je někdy fakt o ousta.
Laďa Novotný reaguje 9.2.2013 07:08
Pravda je, že ti co chtějí pytlačit, tak pytlačit budou zákon nezákon a ti co ctí zákon a tradice tak si to NV nikdy nekoupí, takže k čemu povede jeho uzákonění pouze k očištění pytláků.
Roman Skřejpek reaguje 8.2.2013 22:57
Františku za celkem podrobné shrnutí velkého problému s přemnoženou černou zvěří ti píšu 1*.Pokud se má nějaký problém řešit,musí se pojmenovat hlavní příčiny a ne plácat páté přes deváté.Tam kde je černá hodně přemnožená s NV souhlasím a tam kde se vyskytuje jen sporadicky je diskuse zbytečná,nikdo si nebude pořizovat drahý doplněk na zbraň pokud ho nevyužije.Myslím si že v naší myslivosti nás všechny čekají jo sakra ještě problémy.
Omar Stodůlka reaguje 8.2.2013 21:06
Jiří Balcárek - není co dodat souhlas ! Lovu
karel zvářal reaguje 8.2.2013 19:24
V tomto státě je spousta věcí postavených na hlavu. Darebáci mají imunitu, chudáka buzerují dnes a denně. Paragrafy jsou právem pokroucené, a čím jsem starší, tím míň lituju, že jsem se na toto "řemeslo" nedal. Když to člověk porovná se stavem přírody a zvěře z dob mládí a "moderní" doby, tak se mu chce blejt.
karel zvářal reaguje 8.2.2013 18:51
Na toto vlákno je lepší nechodit, opravdu. Člověk neuspěje s žádným argumentem. To je zákopová válka, resp. jak katolíci s protestanty. Někteří řeší jako pytláctví bod g), co takhle lovení u hromad (de facto krmelců)- bod n). Znám mnoho honiteb, kde je to umístěno hned u sebe, nebo do 100 m. Podle odskakujících srnek aspoň pozná, že jdou prasata...Pro mě je největší porušení zákona nedodržení ("šalamounsky" nenormovaných) stavů. Pokud nemá vlastník (lesní) honitby nad sebou bič, tak stavy prasat zkrátka neřeší...Lov pomocí NV, kdy si rudl a zamýšlený kus dobře prohlédne, je pro mě menší porušení zákona, než kusy nedohledané po naháňkách, nebo dožívající s ustřeleným během nebo čelistí. A kdo někdy slyšel větu: k-a, štěstí, že jsem nezmáčkl (nefoukl), tak se bude dívat na problematiku použití nočáků naprosto jinak. Ti opravdoví pytláci to měli mezi prvními, ale jako je zneužitelné všechno, i toto lze tak vykládat. Podle mě největší zbraní pytláků je auto a mobil. To NV (příp. hojně rozšířená svítilna) je jen taková třešinka.
R V reaguje 8.2.2013 17:59
P. Novák:úplně jste mě vzal slovo z jazyka...
Jiří Balcárek reaguje 8.2.2013 17:59
Pokud je mě známo, tak s baterkami chodí na černou hodně myslivců. Jestli je to nadpoloviční většina či neuvědomělá masachtivá menšina, to nevím. Sám baterku na flintě mám taky, někdy ji nepoužiji, někdy ano a to právě pro ono "doladění" umístění zásahu. Zatím jsem nemusel dohledávat. Na obeznání mám velmi kvalitní dalekohled. Jenže když pak při míření zvěř popojde například nyní, když slezl mnohde sníh, ke tmavému pásu keřů a splyne s ním, nevidím důvod, proč si nepřisvítit a správně umístit ránu. Nestřílím na tmavé koule, což se právě nedá říci o mnohých zapřisáhlých tradice vyznávajících a proti baterkám a NV brojících jedincích. A znám dost takovýchto myslivců, kteří pak ráno jdou na dosled, protože stříleli na "kouli", přece si ji nenechají odejít. Porušování zákona Vám těžko někdo dokáže, neboť by Vás musel vidět právě při výstřelu. Tím v žádném případě neschvaluji toto porušování zákona, které se děje ( u nás máme baterky povoleny ). Ale je mi milejší toto porušení, než postřelená zvěř. O praktikách, kdy "myslivec" se sedmými gumami na křížku ulovil 55kg lončáka 8,43mm brokem, protože střílel "na jistotu" je zbytečné se zmiňovat. Řeči o plných mražácích nesnáším. Ulovím dost černé, ale vše se prodává a pokud chci maso, musím si je koupit. Nehodlám ale hradit škody a proto lovím. Nejsem ani odpůrce NV k pozorování zvěře. Ne ke střelbě. Černá je "přemnožená" hlavně díky myslivcům, kteří si z ní udělali objekt loveckého vyžití. Zastávám názor, že kdyby lovilo 70% členů MS, tak by zde tohle a podobná témata neřešily, neboť by černá byla minimálně na čtvrtinových stavech. Další tabu je lov bachyní, pro mnohé také nepřekonatelný problém. A tak se zde můžeme přít donekonečna, až jednoho dne přijde prasečí mor..., až nám polovina psů odejde do věčných lovišť díky Aujeszkyho chorobě atd. Hlavně, že budeme lovit "dle pravidel fair play". Co je menší zlo ? Lovit přesně s baterkou nebo lovit dle "myslivecké etiky a tradice", a střílet tradičně na "tmavé koule" ? Kolik myslivců si odpustí nejistou ránu ? Sáhněte si do svědomí.
R V reaguje 8.2.2013 17:53
P.Chadim: přsně moje řeč a už jsem to sem napsal jednou. Je třeba se naučit lovit černou zvěř v souladu se zákonem 449/2001sb. Myslím, že je snad nad míru a dostatečně napsáno, že celoročně lovit sele a loňské sele prasete divokého. Já pořád nevím co je na tom k nepochopení??? Vážně bachyňka o 30kg s pěti selaty je terno v chovu černé zvěře???
Radek Chadim reaguje 7.2.2013 23:48
Stejná debata jako u NV. Kdyby tady jediný zastánce těchto doposud zakázaných způsobů lovu přiznal, že je lov jeho životní vášeň, že chce lovit skoro každý den/noc, a že chce mít pořád plný mražák zvěřiny, tak bych to chápal :-). Ale tvrdit, že tyto prostředky budou sloužit a napomáhat ke snižování škod na polích, přesnější střelbě (jak NV a baterky zamezí třesu v ruce, lovecké horečce,... mi ovšem není známo), lepšímu obeznání zvěře (budiš) nebo snížení počtu divočáků, to teda nevím, nevím. Na jedné straně tady pan Zlatý poukazuje na zvyšující se početní stavy divočáků, na druhé straně napíše (tedy jestli to byl on), že loví jen samčí populaci... nad tím zůstává rozum stát. Nevím, jestli chyba bude v této souvislosti v tom, co je při lovu zakázáno, nebo v tom, JAK SE HOSPODAŘÍ S ČERNOU ZVĚŘÍ, protože jsem si nešiml, že by lov samičí zvěře u divočáků byl zakázán, ovšem drtivá většina diskutujících je o tom pevně přesvědčena. No nic, aspoň se člověk zaseměje :-).
Laďa Novotný reaguje 7.2.2013 21:35
Odpověď je velmi prostá změna krajiny polní monokultury obrovských rozměrů tvoří ty nejoptimálnější podmínky pro výskyt černé zvěře, umocněno nesprávným lovem rovná se přemnožená černá zvěř.
Vojtěch Anderle reaguje 7.2.2013 20:19
Psal jsem to dlouho, takže se mi prohlížeč odhlásil. F.Zlatý
Laďa Novotný reaguje 7.2.2013 18:42
Ono někdy lovit méně znamená více (nebo tak nějak)
Laďa Novotný reaguje 7.2.2013 18:35
Tak zaprvé nevím kdo jste já se aspoň podepíšu, ale jak píšete v zemích ve kterých se tlumič a NV používá se jedná o tzv. profi lovce a postihy za zneužití jsou fatální, a hlavně nikoho to tam ani nenapadne. Neumím si představit, že si u nás Lojza Vopršálek koupí NV a tlumič a půjde vyhrát tu válku s těma prasatama. PS daleko více prasat se postřelí a nedohledá na naháňkách, zejména pak na těch kukuřičných a také se tam napáchá nejvíce škod zejména chovatelských a to je největší problém.
Milan Vrána reaguje 7.2.2013 09:23
Jardo vím o tom, akorát se jedná jen o Gen 1 a 1+, která už dnes není považována za vojenskou.
Laďa Novotný reaguje 7.2.2013 07:25
Ještě chybí uzákonit tlumič.
karel zvářal reaguje 6.2.2013 20:11
No samozřejmě, že evidovat! Jak jinak?! Jsem pro legalizaci, ale v rámci zákona. Zase tak moc zájemců nebude. A některým radím méně se rozčilovat a více chodit kontrolovat. Ten "sběratel" tisíciletí jen tak nespadl z oblakov...a zdaleka není jediný. Po zkušenostech mě ani nenapadne volat 1..
JARDA30-06 reaguje 6.2.2013 20:04
...černá zvěř.
JARDA30-06 reaguje 6.2.2013 20:03
Zdar Robe-jinak návrh na zlegalizování NV podala Česká agrární komora v souvislosti s tím,jak obrovské škody v lokalitách,kde je skutečně přemnožená páchá.
JARDA30-06 reaguje 6.2.2013 19:55
Pro všechny zastánce i odpůrce používání NV pro lov černé zvěře:Po osobním rozhovoru s náměstkem ministra vnitra před malou chvilkou,je již téměř jisté,že v novele zákona o zbraních a střelivu projde,že NV,jako nyní zakázaný doplněk zbraně,zakázaným doplňkem NEBUDE!!! Použití NV bude legální,pouze se "dolaďuje",jestli NV,pokud jím bude zbraň osazena,bude evidováno atd,atd. Návrhů je několik,jde o to,který projde a jak vše bude ve finále řešeno.
R V reaguje 6.2.2013 19:51
Jak píše Jára, NIKDO!!! A už si dejte ruku na srdce a řekněte si, jakto, že ten střelí 20 prasat a bez NV a já nemám žádné??? Protože tam ten se tomu věnuje, to jest krmí, pozoruje a chodí ven!!! Vy co si myslíte, že s NV vyrazíte jednou za měsíc a ulovíte, tak to se škaredě mýlíte. Jo a jestli s tím NV polezete tomu borcovi co se stará a loví na kazatelnu, když nebude měsíček, tak se taky může stát, že si ji zamkne a vy si můžete potom,třeba nasr...Lepší by asi bylo nekrmit na tisíci místech v honitbě a radši udělat míň krmelišť a taam soustředit lov. Uvidíte, že se úspěch dostaví. P.Zvářal: u těch vašich ptáčků si to klidně legalizujte, tam je mě to úplně u pr...
karel zvářal reaguje 6.2.2013 19:10
Jsem pro legalizaci NV a nepřijde mi, že jsem překročil zákon. A s tím doznáním je to jako s dopingem ve sportu. Kdo s tím dobrovolně vyleze?
JARDA30-06 reaguje 6.2.2013 18:24
Tady na Plzni-severu jsou vyjímky ofiko uděleny pro lov při použití přisvícení baterkou.Na lov za použití NV-ANI JEDNA!!!
Jaroslav reaguje 6.2.2013 17:28
Takže všichni obhájci NV kteří to tady propagují vědomě porušují zákon.Má tedy někdo z těch kdo oslní a pak hrdině zastřelí zvěř na krmení oficiálně povolenou vyjímku na použití světla?
Zdeněk Zapletal reaguje 5.2.2013 19:38
Pane Novotný nejsem hloupý, mám v celé věci používání svítidel a NV jasno-viz veškeré mé komentáře v předchozích diskuzích v průběhu uplynulého roku a půl.
JARDA30-06 reaguje 5.2.2013 19:37
Pro lov zvěře-v tomto př.černé,za použití baterky,nebo NV,musí být uděleny vyjímky dvě.Jednu musí vydat OSSM-vyjímka ze zakázaných způsobů lovu.Druhou musí vydat OŘ PČR-povolení k použití zakázaného doplňku na zbrani,kterým je jak baterka,tak NV.Pokud někdo má udělenou vyjímku od OSSM a nemá udělenou i vyjímku od OŘ PČR,porušuje zákon o zbraních a střelivu a tudíž lovit nesmí-už jen samotné použití zakázaného doplňku na zbrani je bez patřičné vyjímky OŘ PČR trestné. Na lov pomocí všemožných baterek vyjímky skutečně udělovány jsou-jak od OSSM,tak OŘ PČR-kdo má obě vyjímky-loví legálně,přesto,že zakázaným způsobem lovu. Na lov zvěře pomocí NV co mám info,žádná vyjímka od OŘ PČR v celé ČR dosud udělena nebyla. Čeká se na to,v jakém znění bude schválena novela zákona o zbraních a střelivu,ke které má dojít v letošním roce. Dle mého názoru dojde k tomu,že vyjímky pro používání NV,jako zakázaného doplňku zbraně udělovány budou. Místně jsou škody černou obrovské. Pokud si někdo zažádá po vyčerpání všech možností,které by vedly ke snížení stavu černé a tím potažmo i škod,o udělení vyjímky a tu nedostane,těžko po něm druhá-poškozená strana může chtít náhradu škody-můj názor. Jinak osobně v užívání NV žádnou tragédii nevidím.Před XX lety se kroutilo hlavama nad puškohledy s červeným bodem a dnes je to samozřejmost,stejně jako např. využívání fotopastí,které pracují opět jak NV.Doba pokročila a je tu NV-pokrok nelze zastavit-jak u zbraní,tak u optiky-u všeho.Kdo NV používat bude,pokud to zákon umožní, a kdo nebude-volba každého. Asi tak vážení diskutující-toliko můj osobní názor,který nikomu nevnucuji.
Laďa Novotný reaguje 5.2.2013 18:53
Pane Zapletale to se zase pletete ti co NV mají a ti co na něho nemají a závidí těm co ho mají to je všechno jedna parta a myslivci ta druhá, ale to nemůžete nikdy pochopit.
Jaroslav reaguje 5.2.2013 17:42
Zajímá mě to co Zdeňka 5.2.2013-11.22,,má někdo z obhájců NV povolenou vyjímku k lovu divočáků a kdo,kde ji vydal viz jeho dotaz,nebo žádná neexistuje?
Zdeněk Zapletal reaguje 5.2.2013 16:50
Romane nemáš pravdu, dva tábory existují. Jedni NV mají a používají, druzí na něj nemají, tudíž závidí a moralizují.
Roman Skřejpek reaguje 5.2.2013 16:07
Osobně se domnívám že tábory nejsou dva a to že jedni svítí a druzí ne.Svítí všichni,jen s tím rozdílem,že jedni se k tomu doznají a ti druzí svítí také,ale moralizují a kdyby nebylo noční vidění tak strašně drahé,tak ho mají všichni.Jinak Martine,tvá otázka je celkem naivní,ne li hloupá.Proč hloupá,pokud jen trochu čteš a sleduješ jen trochu mysliveckou literaturu,tak se to přímo hemží reklamou na tyto svítidla.A co se nejvíce osvědčilo? No de facto nic,černá,ale už i vysoká přesně ví co světelný kužel znamená a dává se na útěk,je jedno zda je světlo červené či bíle a nebo zelené.Pokud budeš lovit jen v době kdy to zákon povoluje,zažiješ možná více jako ti s těma baterkama.
Laďa Novotný reaguje 5.2.2013 13:03
No a to je to o čem tady stále dokola píšu s tou paní, která už neví co je to zákon o myslivosti. Je třeba si uvědomit, že pokud se jednou NV povolí, tak se nebude používat jen u dozrávající pšenice a ne jenom na lov prasat a to by byl ten konec myslivosti a etiky o které píšu, a to milí zastánci NV opravdu chcete ?? Zvěř potřebuje mimo jiné také klid, tím se také dají docela pozitivně zmírnit ty Vaše škody, když budete lovit celoročně den noc, tak zvěř nebude mít klid vůbec.
František reaguje 5.2.2013 11:22
Mohl by někdo z těch co mají vyjímku na lov prasete divokého uvést kdo,kdy,kde,na jak dlouho ji vydal.Razítko orgánu,datum,jméno vydávajícího a co je povoleno používat.Děkuji.
Josef Strejc reaguje 5.2.2013 08:28
Zdravím Láďo, emoce stranou každý může říci svůj názor,pro mně Pytlák bude vždy Pytlákem třeba s NV nebo baterkou či zkusem drátu. Lovu-Pepa
Laďa Novotný reaguje 4.2.2013 19:32
Vy mne vážně bavíte. Já osobně nikomu nic nezakazuju nato máme (u nás v čechách a na moravě) zákon, znovu opakuji ctěme zákony jinak tahle společnost půjde brzo do háje a to ne jenom v myslivosti, berte to jako dobrou radu do života, mnohokráte se mě to vyplatilo kdo obhajuje nezákonou činost a už i jednotlivce nemá u mě žádnou hodnotu, mluvím pouze za sebe. Nikomu nic nevnucuju každý má své svědomí, bohužel mnozí ho mají již zakrnělé a mnozí vůbec. Mimochodem ta baterka na střílení to si prosadili taky pytláci, ale to jen na okraj, protože každý soudný myslivec nemusí pokaždé lovit, když mu přijde zvěř, pouze ti chamtivý co si to obhajují, že to mají daleko do revíru a že se jim nevyplatí jezdit na prázdno. Abych to shrnul pani Jeziková jděte do prdele.
Laďa Novotný reaguje 4.2.2013 13:26
Pani Jeziková zeptám se Vás jinak. Naco teda podle Vás máme zákon o myslivosti nato, aby ho většina porušovala ? To přece nemyslíte vážně, jde mě o to, aby si dotyční uvědomili co páchají.
Laďa Novotný reaguje 4.2.2013 07:29
No a to je natom to nejsmutnější, ale je to logické zastánci pytláků se vždy sejdou na jedné hromadě, taky tam většinou skončí.
Laďa Novotný reaguje 3.2.2013 22:25
A ještě poznámečka těm polnohospodárum fandím víc jak těm pytlákům s NV.
Laďa Novotný reaguje 3.2.2013 22:13
Paní Jeziková, já na rozdíl od Vás píši k tématu, které už samo osobě mne nadzvedlo ze židle. Vaše imaginární úvahy otom proč a jak a za jakých podmínek jsou zcestné nevím jak vy na slovensku, ale u nás platí zákon o myslivosti a v něm je docela podrobně popsáno jak lze lovit a to by měl každý myslivec v čechách a na moravě ctít. Nejsem žádný odborník na problematiku škod zvěří, ale mám takový pocit, že to funguje jako docelá dobrá výmluva k tomu jak legalizovat zakázaný způsob lovu a to především díky takovým lidem jakojste vy, kteří (možná v dobré víře)věří, že dotyčný to vlastně myslí dobře, ale to je velký OMYL.
R V reaguje 3.2.2013 20:09
p. Strejc, myslím, že vyjímku lze považovat za protizákonou a celou zodpovědnost na sebe bere to ORPéčko, které to povolilo. Za další, ještě mě nikdy nepřišlo víc jak 35 prasat na jednou, bohužel víckrát se mě to nepodařilo. Takže se člověk vždycky z orijentuje a odloví co je třeba. Upřímě za sebe, ještě jsem nevystřelil na nějakou tu kuličku :-( A jak píše p. Novotný, pokud zemědělci nespolupracují, tak pak též nechápu, jaké škody účtujou???
Laďa Novotný reaguje 3.2.2013 17:51
Tak tak... Pokud prasata dělají takové škody jak píšete, tak se dají se účině lovit i bez NV, ale chce to používat hlavu a mozek v ní, samozřejmě musí tam fungovat spolupráce ze strany majitelů těch polí a pokud nefunguje, tak přece nemůžou nárokovat žádné škody.
Josef Strejc reaguje 3.2.2013 17:43
Zdravím Roberte, NV samozřejmě povolené není jako světlo, až na vyjímky.Takže Robe, když Ti přijde rudl řeknu jen do 50 metrů, tak to pošleš jak píše Michal do jedné z těch kuliček a pak teprve když to najdeš zjistíš pohlaví na co Michal chtěl zřejmě upozornit.
R V reaguje 3.2.2013 15:52
Michale, nevím co ti n to mám říct??? Osobně v noci nelovím na takovou vzdálenost, aabych nepoznal, že se jedná o kus cca. 100kg, jak píšeš. Tuto je slabý argument, abys mohl používat NV. No a pokud nerozeznáš člověka od prasete, i v noci, tak radši nelov!!! Jinak p. Zlatý se tu klidně chlubí, jak HRUBĚ porušuje zákon a někteří mu snad ještě fandí??? To snad nemůže být ani pravda! Divím se, že ještě někdo s okolí nepodal podnět k SSM, aby to prošetřila. Zřejmě těch kovbojů kolem p. Zlatého bude víc.
michal burian reaguje 3.2.2013 12:55
Nikde není napsaný, že po udělení vyjímky si NV koupí akorát támhle Franta, a všichni budou lovit normálně po staru....ale když si NV koupí těch 5 aktivních ze 30 tak věřím tomu, že se ty výsledky dostaví už jen proto, že budou vědět na co střílí a mohou si vybírat z rudlu záměrně lončačky a ne jednu z těch kuliček, který vidí....já osobně vidím největší problém v tom, že naše veřejnost má odpor ke všemu novému, hlavně pokud je to drahé a protože nemůžou nebo nechtějí obětovat ty finance do tohoto produktu, tak to odsuzují...už jsem slyšel i několik lidí, kteří řekli NV a baterky jsem nesnášel dokud jsem nestřelil metrákovou vodící bachnu od té doby bez toho nedám ránu, nebo dokud málem nezastřelili nějakého člověka co se tam prostě přimotal
R V reaguje 2.2.2013 21:52
Pánové, naučte se lovit černou zvěř dle zákona o myslivosti 449/2001sb. A nepřemýšlejte nad ko...kotinama. Víc k tomu nemam co bych dodal.
Laďa Novotný reaguje 2.2.2013 20:32
To je pořád dokola 5 chlapů výsledky neudělá, ale jeden s nočákem to zachrání. Ono ješ to spíše otom co a kdy se loví, ale dobře vyjímky můžou být, ale nesmí se jich zneužívat, jakmile se tohle svinstvo jednou povolí bude to konec myslivosti v čechách a na moravě.
michal burian reaguje 2.2.2013 19:04
Láďo je to sice zakázané, ale existují tzv. vyjímky ze zákona, které Vám to umožní. Mně osobně nejvíc baví noční lovy, ale když je tma jak v pytli, tak jsem doma protože čučet do tmy mě nebaví, ale pokud mají velké škody ať s tim loví, protože 5 chlapů z MS kteří chodí jen při měsíčku stavy nesníží, a navíc je to bezpečný způsob lovu a uznávám to spíš, než když vidim někoho se čtyrkou zeizem jak v noci na něco střílí
Laďa Novotný reaguje 2.2.2013 17:42
Paní Jeziková u nás to zákon, zaplať pánbůh neumožňuje naopak on to přímo zakazuje ! A na rovinu říkám, že kdo nectí zákony nepatří do myslivosti, ale úplně někam jinam ty Vaše hypotézi kdyby apod.. nejsou na místě, toto je u nás považováno za pytláctví a nato už je paragraf.
Laďa Novotný reaguje 1.2.2013 19:48
To mě chcete tvrdit, že jedinná účinná volba je lovit s nočním viděním ??? to je teda hodně omezený a chudý názor.
Ondřej Procházka reaguje 31.1.2013 21:45
Laďa Novotný: "Ondřeji ten pular n750 má dotyčný na flintě a to zakázaný je." O tom žádná. Mimochodem smutné jsou spíš ty pohledy majitelů polí, kterým černá za 14 dní sežere 20% výsadby;).
Laďa Novotný reaguje 31.1.2013 21:22
No to máte pravdu ukončíme to, ale to že jste vzorový krmič, nemění nic natom, že s tím pularem porušujete zákon a jako takový u mě Vaše snaha padá na bod mrazu.
Laďa Novotný reaguje 31.1.2013 17:46
Ondřeji ten pular n750 má dotyčný na flintě a to zakázaný je. Mimochodem, když je tma jak v p..... tak nevim jak by si s tim normálním puškohledem lovil asi do prostřed té černé koule jak píše ten umělec pod tebou, tohle nemá cenu, ale je to smutný, když se nezmůžete nanic jinýho.
Ondřej Procházka reaguje 30.1.2013 21:57
Pozorováky s NV zakázané nejsou, dá se s nimi dobře obeznat a přečíst a pak případně střílet normálně, přes puškohled.
Laďa Novotný reaguje 30.1.2013 20:58
Ještě napište, že ten pular N750 Vám koupili ti chudáci zemědělci.
Laďa Novotný reaguje 30.1.2013 20:52
Takže podle Vás správný myslivec sedí u hromady siláže s nočákem na flintě a loví co vyleze a když to náhodou praskne tak se vymlouvá na škody zvěří?! Jen bych Vás rád upozornil na fakt, že tento způsob lovu není u nás povolený a jedná se tudíž o zakázaný způsob lovu, takže pane Zlatý porušujete zákon a ještě se k tomu hrdě hlásíte. Mimochodem s tím přikrmováním mám zkušenost takovou, že každý tipově Vám odpovídající (soudě podle způsobu lovu) si v první řadě nasype natu hromadu a co je v krmelci ho jaksi stejně nezajímá, takže o čem to je, jenom otom, že rád zkoušíte nové hračky vy profesionále.
Laďa Novotný reaguje 29.1.2013 22:12
Pro F.Zlatý Kdyby jste si za ty prachy co stojí ten Váš Pular N750 koupil někde v horách odstřel jelena a týden po něm s doprovodem chodil možná byste pochopil o čem je myslivost.
Vojtěch Anderle reaguje 29.1.2013 20:02
Pánové čtu tady Vaše názory a nestačím se divit.Podle některých diskutérů kdo má NV není myslivec ale pouze lovec.Já osobně vlastním Pular N750 a nemám pocit že o to jsem horší myslivec. Když už se rozhodnu střílet tak vždy na 100% vím na co mířím. Podle mého názoru je to velice bezpečný způsob lovu, nevidím na tom nic šatného.Tam kde rána dožene prásko tam ho také najdu a ne jako když střílím někam do prostřed černé koule. Pak se to v lepšín případě dohledá a dotyčný střelec ještě tvrdí že asi udělalo ještě krok. Taky už ojíždím šestý dezén ale nové hračičky používám rád.LOVU A LESU ZDAR.
Martin Dlouhý reaguje 28.1.2013 17:27
zdravím , nejaké svícení jsem videl na www.epuskohled.cz zkus mrknout třeba tam neco najdeš.M
karel zvářal reaguje 30.11.2012 15:12
Ten nepokrytý fanda je K.Zvářal.
Jiří Chytil reaguje 30.11.2012 09:09
S takovým rozdělením na lovce a myslivce nelze souhlasit, je to nesmysl. Připouštím, ano je skupina poplatkových lovců, kteří jezdí po oborách u nás v Evropě a do Afriky , atd.. Pokud na to mají je to je jich problém, dál bych to nerozváděl. Druhá skupina jsou řadový členové MS a těch je si myslím na tomto myslivecké fóru většina. Myslivost dělám dlouhodobě a škody způsobené černou zvěří , hlavně v posledních letech narůstají a jdou nahoru. Je to i dáno skladbou velkých osevních ploch , kdy napřiklad u nás se pěstuje jen řepka,obiloviny kukuřice na zrno a nic jiného. Škody narůstají a po sklizni vycházejí prasata na trvalé porosty, louky a vše přerývají, na jaře se to musí pracně mechanizací upravit a srovnat. Státní orgám vám sdělí při jednání, že máte předcházet škodám, ale ono těch možností, až tak moc není.Do nějakých přijatelných mezí to lze dostat, jen redukcí stavů černé zvěře. Nerad bych zažil případ , který se stal, kdy majitel pozemků požadoval po MS náhradu škod, samozřejmě v MS na to neměli finance a MS skončilo !
Jiří Létal reaguje 29.11.2012 21:22
osvětlování zvěře a puškohled s nočním viděním- tak to používají lidé LOVCI ale ne myslivci!!!! I když tito lovci se množí jako houby po dešti, tak pořád je i dost myslivců co tyto praktiky odsuzují a odsuzovat budou.
Jiří Chytil reaguje 29.11.2012 12:54
Dobrá je sada, která je nabíze firmou PROLOV v časopise Myslivost. Uchycení svítidla na optiku či hlaveň, přes suchý zip celkem vyhovuje a je rychlé. Blíží se do, kdy bude povoleno NV zákonem . . . . .
karel zvářal reaguje 15.6.2012 21:14
Jak potěšitelné, že aktéři chatu pilně šoulají a nikdo tudíž nereagoval na tu hloupost od poloamatéra. Jak to vůbec někoho může napadnout, při zatažené obloze si přisvítit...Poslední anonym su já, Karel Zvářal. L&L!
SIKOJAR reaguje 26.2.2012 16:54
p.Zaoletale proti Vaší osobě nic nemám neznám Vás pouze jsem si přečetl vaše příspěvky a porovnal se svým názorem.Za ta dlouhá léta co dělám myslivost jsem jako adept začínel v polní honitbě na Osoblažsk nádherná léta mnoho drobné zvěře.Pro mne jako studenta nebyl problém ročně ulovit i 25 lišek,20-30pytlačících koček,kuna,tchoř,lov ondatry atd každou takto ulovenou zvěř jsem pečlivě stáhl a pokud nebyla prašivá kožku vypnul a dodal do výkupu.Byl to pro mne docela slušný zdroj financí na můj koníček střelba na asfaltové holuby.Výsledky jsou dodnes zná.A jelikož jsem velice rád,když pochůzkou revírem ,který je dnes v okolí Šternberka u Olomouce potkám pár zajíčků,srnče,nebo i zpěvného práčka.Nikdy,podotýkám nikdy nelituji rány na zvěř myslivosti škodící.I kdyby tam stál kapitální odstřelový jelen-přijde jindy.A na výraz lidomyslivcu jsem docela alergický,přestože jsem lesák,máme s nimi ty nejlepší zkušenosti ať při společných akcích,brigádách a podobně.Vždť jen díky nim je ještě dnes myslivost na určité úrovni a je stále ještš nějaká zvěř k vidění.určitě né vždy ale je jich většina.Dnešní moderní rádoby myslivci z loveckým lístkem koupeným za úplatu,jsou skoro vždy jen bouchalové honící se za trofejemi aby se v lepších kruzích měli čím vychloubat.Je mi z nich nanic.Když se těchto také myslivců zeptáte třena na dobu hnízdění holuba hřivnáče,popřípadě na dobu březosti srnčí zvěře,divil by jste se co občas odpoví."Nebo při jedné společné debatě z nájemcem honitby :včera večer jsem viděl na kraji "PATEÁKA"!!!srnce.Netvrdím že jsou všichni lidoví myslivci to nej Samozřejmě netvrdím o movitých nájemcích mnohdy předražených honideb že jsou všichni špatní ale z vlastní zkušenosti je jich většina.A odevzdání ulovené lišky je placeno veterinární zprávou,takže v tomto asi nebude problém VŽDY záleží na kvalitě mysliveckého hospodáře. Lovu zdar
Zdeněk Zapletal reaguje 26.2.2012 15:03
Pane Sikoro šak tak to má být, tak je to správné, akorát nevím, co tím myslíte na moji adresu. Jako že nekrmím nebo co? Prd víte tak nekomentuje adresně. Já napsal názor na většinu lidomyslů a ten platí. Tak to je. Vy jste absolvoval lesnickou školu, myslivost byla Vaším koníčkem a zaměstnáním takže jste trošku na jiné lodi. Před dvěma týdny jsem na veterině odevzdával lišku a nahlédl jsem do soupisky sdružení, která již lišku přinesla a bylo to jasné. Polaři kde není černá odevzdali a lesaři nikoliv. A proč? No přece si nepokazí čekanou ránou po lišce a ještě by ji museli dopravit do města za své peníze. Tak to je. Tak se nikoo nezastávejte. Jinak si cením Vašeho nepokryteckého názoru na vyjímečné použití přísvitu pro bezpečnost střelby a dokonalejší obeznání. Ona se ta baterka ani na nic jiného použít nedá, jak si někdo tady myslí, že s ní může zvěř v temné noci i vyhledávat za účelem naplnění mrazáku.
michal burian reaguje 25.2.2012 14:34
Plně souhlasím s panem ing Síkorou sám bych to lépe nenapsal.
SIKOJAR reaguje 25.2.2012 14:02
omlouvám se že zde nejsou mé iniciály předchozího příspěvku nevím proč mě systém stále žádá o nové přihlášení co 10 min,
michal burian reaguje 24.2.2012 19:08
Pane Kristl i když s baterkou nelovíte, tak nasvítit nějakou zvěř může zkusit i tak. Srnčí, vysoká, škodná, drobná stojí jako přibitá pokud při rozsvicování nebude dělat hluk. A černá stojí jak kde, protože většinou, tam kde se přes ní loví pořád může odbíhat.
Rudolf Kristl reaguje 20.2.2012 21:33
Zdravím, pane Novotný, kéž by to bylo tak, jak Vy říkáte.
Laďa Novotný reaguje 20.2.2012 16:15
Pane K. na tuhle otázku se zde odpovědi nedočkáte, protože s baterkou zde nikdo neloví :-)
Rudolf Kristl reaguje 19.2.2012 20:22
Zdravím,ačkoliv s baterkou nelovím, chtěl bych se zeptat, jak zvěř na dané světlo reaguje. Předem děkuji za odpovědi.
bronisla Benáček reaguje 14.2.2012 11:22
primlouvam se za prasata.nechme baterky doma
Tomáš Minich st. reaguje 10.2.2012 20:42
Ale někteří z nás stojí a docela pevně, jen jsem chtěl vědět, kde je vlastně ten problém, je zřejmé, že určitě ne v černé, je to opravdu jen bouchalský humbuk, který vyhovuje lenochům, kteří se vymlouvají na kde co, ale vždyť jde především o řízek.(řízek znamená hlad na cokoliv - maso, peníze, ránu, trofej a velmi oblíbený je také lovecký zážitek)
Laďa Novotný reaguje 10.2.2012 19:18
Pánové stůjte nohama na zemi tady jde pouze oto kdo toho pobije víc a k tomu jim mají pomoci ty nočáky
petr vesely reaguje 9.2.2012 22:53
Myslím si, že pan Minich má pravdu. Ještě jsem třeba v časopisu Myslivost nečetl například inzerát. " Hledáme kamarády myslivce s pomocí bezplatného odstřelu divočáků". Určitě by se mnozí myslivci kolegové našli. A mnozí by i dobrovolně přispěli i nějakou tou stovkou do rozpočtu spolku, brigádou nebo krmením, dle možností. Musí se ale chtít.
michal burian reaguje 9.2.2012 19:31
Samozřejmě se v této honitbě dospělá černá loví. Je tedy pravda, že jsem se sekl ta honitba nemá 1000ha, ale 1350ha. A ulovit prase není problém. A o řízek rozhodně nejde, protože si ponechávají pouze lovecké právo a trofej, zbytek se prodává a i když chce kus lovec musí si ho koupit. Není to naše honitba, ale jak jsem psal hoitba mého kamaráda. Jejich největší lovec loví okolo 60ks ročně a zvládá i 4 prasata za noc.
Tomáš Minich st. reaguje 6.2.2012 18:02
Domnívám se, že je to opravdu "lehce" nadsazené a abych pravdu řekl, rád bych to viděl na vlastní oči, když Vaši kamarádi jdou na čekanou šlapajíce v divočácích. :-))) Pokud je u Vás vážně takový problém s černou, určitě existuje elegantnější řešení než je baterka, N.V. Myslím že se kolem Vás, případně zde nachází dostatek zodpovědných kolegů myslivců, kteří třeba nemají prasata, nebo kde lovit a v rámci přátelství by Vám i kamarádům mohli pomoci a to v rovině zákona. Jsem zvědav jde-li o problém, nebo především o řízek.
Radek Chadim reaguje 6.2.2012 16:08
Jestli někde uloví 200-250 ks/1000 ha za rok, čemuž se nedá ani věřit, a neloví bachyně, tak je chyba právě v tom, že ty bachyně neloví, ale určitě né v tom, že nemají povoleno NV nebo baterky. Tam už jim nepomůže ani to noční vidění, protože naloví né 200, ale 300 selat ročně, ale to nepovede ke snížení počtu a tím i škodu, ale k tomu, že naloví více kusů :-).
michal burian reaguje 6.2.2012 08:10
Biju se za to proto, že mám kamarády v honitbách, kde ta čená je velký problém (loví 200-250ks/1000ha) a vím, že těch několik málo nadšenců, kteří loví nemůžou chodit pořád, i když by rádi. (Samozřejmě lov v místech, kde zvěř přetahuje je velmi atraktivní, ale musí být dostatečná viditelnost.) A tahle věc by jim to docela ulehčila. Protože ty podmínky jsou ne zcela vždy ideální a určitě je lepší použít nějaký zdroj světla, než ulovit omylem nějakou bachni, což se stává často. Pokud vím, tak smyslem je mít staré kusy do chovu, aby nepustili do chrutí i selata a to se dnes běžně stává. Podle mne je lepší to obeznat touto cestou, protože člověk si je jistý častokrát na co střílí, ale skutečnost, když k tomu přijde bývá jiná....... Závidím vám vaše vztahy se zemědělci u nás opravdu jsou spíš na bodu mrazu.
František Bárta reaguje 5.2.2012 22:15
Tak pane Burian,to toho víte hodně málo a nebo se zemědělci nespolupracujete.Pak ovšem neplakejte,že musíte hradit škody.Ty průseky funkujou vcelku dobře a zvěř se dá lovit za světla jak ráno,tak večer.Další aspekt je vhodnost a rozmístění různých kultur tak,aby černá nevlezla do jednoho lánu a tam nevegetovala celou sezonu.Pokud totiž nebude mít ideální podmínky,tak se tam nebude zdržovat ve velkých počtech,nýbrž jen občas.Jenže udělat rozumný osevní plán,na to právě potřebujete ´tu domluvu se zemědělci víte? U nás to je již několik let a vše vpořádku.A rozhodně se nedá říci,že tu máme prasat málo.Ještě by mě zajímalo,čemu řikáte přemnožená černá.Ona totiž jedna tlupa za noc nadělá škodu za desítky tisíc.Píšete,že jste baterku použil jen jednou,tak proč se za to bijete?
Laďa Novotný reaguje 5.2.2012 12:38
Problém se škodami způsobenými černou zvěří na polních plodinách je daleko rozsáhlejší a je to debata na delší dobu domluva se zemědělci je pouze jeden z mnoha faktorů samozřejmě, že to nestačí velmi dobrý článek vyšel nyní v myslivosti myslím, že jetam velice dobře vystiženo v čem tkví problém a nad tím by sme měli přátelé zamyslet, ale jedno vím naprosto jistě noční vidění a baterky tento problém nevyřeší to jsou pouze zoufalé pokusy jednotlivců zlegalizovat toto svinstvo.
michal burian reaguje 5.2.2012 12:23
Nějak se mi nemůže dostat do hlavy, jak domluva se zemědělci sníží stav přemnožené černé v honitbě?? Pokud vím zemědělci mohou maximálně vytvořit průseky v polích což zjednodušší lov, protože zvěř musí přejít např. ke zdroji vody. Ale to stav nesníží. A jak chtete lovit na průseku, když zdroj přírodního světla přes rok je minimální?? Rozhodně to nemá nic společného s tím jak tady hromada lidí píše nemám obeznáno nestřílím. Je pravda, že sele od bachny poznáte pokud je vidíte, ale pokud jde o větší kusy každej pozná kulový co to je. Já mam baterku 3roky a použil jsem jí jednou v honitbě, které byla udělena vyjímka ze zákona jináč jí mam spíš pro posvícení na cestu.
František Bárta reaguje 4.2.2012 23:01
Jestli by si také někteří neměli pořídit dělo a střílet šrapnely do kukuřic a řepek.To by také šlo zdůvodnit škodamy.Pane Burian,probuďte se z letargie.Jenom lovem ještě nikdo škody nevyřešil.To vyřeší jen rozumná domluva se zemědělci a ne baterka nebo nočák.
Ladislav Novotný reaguje 4.2.2012 20:26
Souhlasím s R.Ch. naprosto a ještě bych dodal, že i s tím nočákem budete dohledávat tomu věřte a vymlouvat se na škody zvěří jen proto abych si užil nočního vidění mě příde jako vrchol debilismu.
Radek Chadim reaguje 4.2.2012 16:28
Je naivní si myslet, že noční vidění nebo baterka vyřeší škody způsobené černou zvěří - samozřejmě že nevyřeší. Chcete-li škody opravdu řešit, tak nejlepší je dlouhodobě držet počty černé na co nejnižších počtech a lovení všech věkových skupin u samičí zvěře, a tyto dvě zásady dodržovat CELOPLOŠNĚ. Protože k čemu je noční vidění, když vám ještě na jaře tlupy o deseti a více kusech vlezou do kukuřice nebo řepky a pár měsíců je v rozumnou dobu neuvidíte ani na poli, ani v lese? Poleze snad někdo za nimi v zájmu ochrany porostu? Málokdo, ne-li nikdo. Noční vidění vám bude na to, abyste na podzim kvalitně naplnili mražák a tak trošku se na divočácích zahojili, ale to už vzhledem ke škodám bude víceméně irelevantní důvod, proč NV nebo baterku povolit. Navíc jak si černá zvykne na rožínání světla, tak ulovíte 2-3 kusy a tu tlupu na vnadišti hodně dlouho neuvidíte. Argument, že se bude více lovit obeznaná zvěř je také mimo, protože ani baterka, ani noční vidění neudělá z nezodpovědného lovce zodpovědnějšího. Ten kdo střílí vše co vyleze bude i nadále střílet vše co vyleze za každé viditelnosti, protože už to dělá dnes.
michal burian reaguje 4.2.2012 16:08
Nedá mi to a musím se také zapojit. Fascinují mě ty řeči typu : počkám si na měsíček, kdy si budu na 100% jistý co to je jinak nevystřelím apod. to jsou řeči od myslivců, kteří neví co jsou to škody černou. Protože pokud chcete střílet na pečlivě obeznanou zvěř potřebujete sníh a měsíc, za měsíce to jde občas i bez sněhu, ale musí ta zvěř být blízko. Bohužel těch dní, kdy je takto vidět je hoodně málo. Až Vám zemědělci řeknou, že dostanete pokutu 150 000kč a za každý ulovený kus vám strhnout 1000kč, tak jsem zvědavej jak to chcete provést, aby ste nemuseli platit, protože za těch pár nocí těžko ulovíte 150 prasat. A další věcí (nejen na tomto webu) je jak se všichni ohání tradicemi a etikou a přitom je sami pořádně neznají a nebo o ní mají jiné mínění. Mezi myslivci se pohybuju od narození a těch příhod typu : "jo to já tenkrát támhle střílel na prase, myslel jsem, že má tak 50kg tak jsem mu to dal za plecko máčk ono odběhlo našli sme ho po půl km ještě živý, na měkko. Protože jsem si myslel, že tam kde má hlavu, mělo kýty a mělo 120kg..." tak těch jsem slyšel opravdu dost. A jsem názoru, že by to mělo být povoleno všude ne jen na vyjímky, z důvodu lepšího obeznání zvěře. Splete se každý. Spíš bych uzákonil zákaz naháněk po 15.1. zákaz používání ocelových broků, jak již bylo řečeno. Myslivosti zdar
Pepin z Hané reaguje 4.2.2012 13:17
Pro Tomáše Peroutka, podle Vás by bylo asi nejlepší řešení zákon o povinném používání nočního vydění a ještě doplněném tlumičem výstřelu!! to asi proto aby nebyl rušen noční klid né?? Ale to jste potom ve špatné organizaci nejlepší by bylo se přihlasit k sniperům :)))))))
Tomáš Minich st. reaguje 2.2.2012 20:15
Asi proto,že se venku rozsvítilo a odpůrci jsou také na lovu! :-))))
Laďa Novotný reaguje 2.2.2012 17:54
Tak už se tady konečně zhaslo :-)
Stiwi Rak reaguje 30.1.2012 14:46
Vás omezuje zákon,a já vám pomoci v tomhle,bohužel nevím prominte,že jsem se narodil!
Tomáš Minich st. reaguje 30.1.2012 13:48
P. Rak - mylně jsem se domníval, že to víte a mohl by jste to objasnit.
Stiwi Rak reaguje 30.1.2012 11:52
for.:Tomáš Minich-http://www.lasergenetics.com/nd3-sub-zero-laser-designator.aspx a že proč je to a tamto dovolené v mad.republice to je na dlouhou debatu,zákon jsem nevytvořil já ,a myslím si, že nemusím se za to právě já osobně se obhajovat. Zakázaný to máte Vy ,a ne já.Jenom jsem uvedl praktickej příklad ,že i takové něco existuje,s podtrhnutím,že je to u Vás Zakázaný!!! a ode mne žádat vysvětlení proč a jak ,to je trochen pod úroveň
Tomáš Minich st. reaguje 29.1.2012 16:11
To byl zase ten pověstný lidský faktor, bohužel někdo byl víc papežem než papež.
Tomáš Peroutka reaguje 29.1.2012 15:58
Je až zarážející, že nikdo si tady pomalu ani nevzpomene na lov kačen ocelovými broky, kdy zvěř odcházela nebo odlétala z výřadu a během lovu samotného bylo na zemi víc kachen v agónii, než těch opravdu zhaslých. O tom, že se pak po lovu několik set metrů od jeho místa konání nacházely zhaslé kusy ani nemluvě. Ale asi to nikomu nevadí, to bylo přece Ze Zákona, že !Ale i tomu bych se odvážil oponovat, protože lov, který vede u tolika kusů zvěře k mučivým útrapám, určitě ze zákona není.
Tomáš Minich st. reaguje 29.1.2012 15:54
Souhlasím s panem přede mnou, ale rád bych dal příležitost p. Rakovi. Dle mého laického názoru je na zbraní namontovana svitilna s tlakovym spinacem ( led, laser, halogen), původně vyvinutá jako takticky doplněk zbraní. Rovněž by stálo za vysvětlení, proč to Maďaři povolili a přidat také pojednání o svalovci a prasečím moru, myslím, že s touto problematikou mají podstatně bohatší zkušenosti než my. Dalším neméně zajímavým aspektem je ekonomický, ať již vezmu jako příklad baterku v ceně 2000,- +, nebo n.v. v ceně 20000,- +, s výrobní hodnotou kolem 5%, je to docela prima kšeft pro výrobce, dovozce i státní pokladní a vezmu-li v úvahu cca 100000 myslivcu v naší zemí, stačí kupecké počty.
Tomáš Peroutka reaguje 29.1.2012 15:29
Ústředním motem odpůrcú NV je hlavně etika lovu, tradice a porušování zákona.Pokud opravdu myslíte svá slova dát zvěři větší šanci vážně,odložte puškohledy a lovte podle tradic, jak se lovívalo po staletí. Ten, kdo má dnes práci je v zájmu toho, aby si ji udržel tak časově vytížený, že času na myslivost a lov je minimum a bude ještě hůř.O kvalitě zmíněných zákonodárců a všeho, co z jejich moudrých hlav vzešlo se můžeme denno denně přesvědčit okolo nás a současný stav je spolehlivou cestou do pekel,myslivost nevyjímaje. To, že se na nás veřejnost dívá tak, jak je níže popsáno bylo a je způsobeno tím,že veřejnost je od přírody konzumním způsobem života odtržena a vnímá z médií nesmyslné ale zato cílené bláboly o tom, jak je vše potřeba chránit a že si příroda pomůže sama. Do tohoto guláše přijde pak nějaký průser způsobený myslivcem a je vystaráno - viz. loni jak si kamaráda spletl na noční čekané s divočákem. Já si přátelé myslím, že státní správa problém s přemnoženou černou nakonec vyřeší za nás a tato diskuze nebude zapotřebí. Líbit se nám to ale rozhodně nebude.
Stiwi Rak reaguje 29.1.2012 12:11
prominte za chyby v pravopisu,ne jsem Čech ani Slovák.
Stiwi Rak reaguje 29.1.2012 12:08
Velavážení odpúrci a zastánci svítilen,a NV..!! Nakolik se po dlouhé promluce,se pan Vaculík nedozvedel odpovedi na danou otázku,dovoluju si Vám predstavit,další možnost která není ani svítidlo ani NV.Zdôraznujem taky to je zakázaný v Čechách i na Slovensku.Nakolik ale honitbu mám v Madarsku,/bydlím 100 metrú od hranic/a tam je to povolení,dávám Vám možnost k nahlédnutí instalace na mých zbraních.
H.J. reaguje 29.1.2012 07:50
Dobrý den pane Minich, možná máte také pravdu, všechny legislativní zásahy v dnešní době zavánějí chybou lidského faktoru :-). Jisté je, že snaze o minimalizaci rizik se v budoucnu prostě nevyhneme a moderní technologie tyto možnosti nabízejí. Co je ale podstatné, že slušný myslivec zůstane slušným myslivcem i s NV, ostatní se budou chovat sejně jako nyní. A v nejhorším případě se dočkáme regulace nočního lovu pouze na některé dny v týdnu, v případě, že se vyřeší problém s nadstavy černé zvěře, nebo například jako v některých jiných státech, kde se loví půl hodiny před slunce východem a půl hodiny po slunce západu. Takže to bude jen na nás jak slušně a zodpovědně se dokážeme v budoucnu chovat. Lovu zdar.
Tomáš Minich st. reaguje 29.1.2012 01:02
Domnívám se, že podstatou problému je spíš vztah k zákonům, etice, obecným pravidlům, nevyjímaje odpovědnost a kázeň. Marně se snažím vzpomenout na tragickou událost, kterou by způsobilo dodržování výše popsaného, případně že by se stala při dodržení všeho. Myslet si, že světlo, případně N V je řešení, považují za nezodpovědné až naivní.
Tomáš Minich st. reaguje 29.1.2012 00:58
A jste si opravdu jist, že zavádění svícení a n.v. do myslivosti, nezákonně, možná někdy v budoucnu zákonem, není opět chybou onoho lidského faktoru?
H.J. reaguje 29.1.2012 00:29
Ano jistě, to je stejné jako domnívat se, že nový bezpečnostní prvek v autě eliminuje lidskou chybu. Při etice, dodržování obecných zákonů, nevyjímaje odpovědnost a kázeň by nebyly dopravní nehody, ale jsou, jde pouze o minimalizaci rizik, ne o vyloučení lidského faktoru, který bude chybovat vždy.
H.J. reaguje 28.1.2012 20:35
Jak tak čtu tuhle debatu, zdá se mi, že příznivci NV a baterek dost dlouho vyčkávali a ozívají se opatrně až na konec. Pan Novotný psal, že za nějakou dobu budou odsuzováni ti, kdo loví bez baterek a NV. Možná by bylo vážně zajímavé dohledat diskuze při zavádění puškohledů do lovecké praxe, jsem si jist, že to byla stejně plamená debata zarytých odpůrců a "masařů bez citu k myslivosti". baterku řešit nebudu, tomu necháme volný průběh a za 10 let si to tady můžeme pročíst znovu. On bude pravděpodobně stačit ještě jeden zastřelený myslivec kamarádem, který si byl jistý perfektně obeznaným kusem zvěře jak se tu neustále píše. V dnešní době, kdy stačí jediná autonehoda ke změně, technologie a legislativy už prostě proto, že lidský život za to stojí, je zbytečné si myslet, že baterky a NV nebudou nařízeny byť jen jako bezpečnostní prvek. Ono je totiž pravda, že oko vždy vidí to co mozek vidět chce. Lovu zdar.
martin vaculik reaguje 28.1.2012 17:04
postupně zjištuji,že toto tema je opravdu zajimave pro všechny nimrody ale to konkretni,toho bylo zatim pomálu.
Stiwi Rak reaguje 28.1.2012 14:50
nooo, Martine, stodevadesáttisíc reakcii na danou tema a dozvedel si,houby .....jedine jak se to nesmíííí
Slávek reaguje 28.1.2012 14:04
Přesně jak napsal Zdeněk Zapletal :PODLE SEBE SOUDÍM TEBE všichni odpůrci baterky a NV si myslí,že každý je masař jako oni!
jura z reaguje 28.1.2012 09:39
Souhlas, Laďo :-)
Michal Tůma reaguje 27.1.2012 19:59
AMEN.!!!
Laďa Novotný reaguje 27.1.2012 17:55
Dobrá tedy budeme se držet tématu, takže zákon o myslivosti zde hovoří jasně jedná se o zakázaný způsob lovu tudíž kdo používá tyto taktiky při lovu porušuje zákon tečka. Více se otom nemusíme bavit jeto jako jezdit autem bez řidičáku
Zdeněk Zapletal reaguje 27.1.2012 17:11
Pane Minichu nesuďte nikoho koho neznéte, nevíte co kdo a jak dělá pro myslivost. Tady plácnete zase nějakou kravinu a nebo někoho zhodnotíte. Já Vaši osobu také neřeším. V podstatě se tady nikdo nedržel tématu a z řad odpůrců se tato diskuse stala žumpou orimitivních vulgarismů, což je také přesné vyobrazení lidových myslivců v očích nemyslivecké veřejnosti, jejichž názorů se přece tolik většina bojí.
Tomáš Minich st. reaguje 27.1.2012 16:10
Souhlasím s p. Novotným, přestože p. Zapletal má asi trochu víc, ale na druhou stranu mu zřejmě to podstatné pro myslivost schází.
Laďa Novotný reaguje 27.1.2012 07:15
Ono bohužel je to asi tak, doba jde do předu a za chvíli budou odsuzováni ti, kteří loví bez baterek a nočního vidění, ale zatím tomu tak není a já s tím opravdu nesouhlasím, pochopil bych to u profesionálních lovců v případě, že jenezbytně nutné zregulovat ten či onen druh zvěře, ale proč to používat u nás ty prasata nás snad chtějí sežrat ???
Zdeněk Zapletal reaguje 27.1.2012 01:43
Pane Peroutko a pane Petře Novotný napsali jste to moc dobře a výstižně, akorát ta parta tupounů, kteří od 6 let věku slyšeli, že noční vidění a i ty ubohé baterky jsou FUJ!! a jak se říká "podle sebe soudím Tebe", v každém, kdo má něco víc vidí pytláka a masaře. A jak říkají, ať to dopadne jak to dopadne, hlavně když je to bez baterky nebo světla, co kdyby mne tu někdo zahlédl. Vždyť tma je největší jistota.
Petr Novotný reaguje 26.1.2012 14:08
Souhlasím také s P. Poláčkemml. a proto je potřeba chodit co nejvíce ven aby měli strach kde se kdo objeví. Čus
jura z reaguje 26.1.2012 12:59
Bohužel, P.P.ml. má zřejmě pravdu...
Petr Pořádek ml. reaguje 26.1.2012 09:38
99 pytláků ze 100 má lovecký lístek a jsou to normální ,,myslivci" s kterýma si podáváme ruce na honech, kdo si myslí opak je značně naivní.
Laďa Novotný reaguje 26.1.2012 07:05
nspsal jste to dobře všichni co mají noční vidění jsou pytláci s tím souhlasím.
Petr Novotný reaguje 26.1.2012 06:00
Chlapi hádáte se tady o blbosti.Pytláci všichni noční vidění mají a nepotřebujou k tomu ani lovecký lístek. A podle mého názoru, je lepší vědět na co střílím a střelit to dobře než to ráno dohledávat střelené na kýty a nebo se modlit jestli tam náhodou neleží ocucaná bachna nebo nějaká bába ,co šla na kukuřici. A argumenty, že dříve se to dělalo takhle nebo takhle je taky blbost, dříve se dělalo spousta svináren, ale na to se zapomnělo. Ps Bud seš myslivec a nebo seš pytlák!! Jinak lovu aradši lovme než se tady hádat o blbosti a urážet se čus
Tomáš Minich st. reaguje 25.1.2012 22:43
Jestli jsem dobrý myslive nevím, ale snažím, jen je mi divné,že lov s nočním viděním Vám nepřipadá rovněž jako poprava. Mj. právě mi volal kamarád, že ulovil lončáka a veze mi ho ukázat, jsou dva dni měsíce a sněhový poprašek, baterku ani NV nepoužívá a přesto ulovil, není pochyb. Ten blbec platí na ty nebezpečné, pokud jste to pochopil jinak, je to staré přísloví, které se u nás používá, má něco do sebe.
Tomáš Peroutka reaguje 25.1.2012 20:55
Ne pane Novotný, já se každý večer nacpu mrkví, kde je spousta karotenu který zlepšuje zrak,takže i když je mi 48 let, tak zrak mám jako orel a vidím v noci to, co jiní nevidí.
Laďa Novotný reaguje 25.1.2012 20:26
Takže jestli tomu dobře rozumím p.P. tak vy používáte noční vidění k tomu abyste obeznal prostor v okolí zvěře a potom ho odložíte a jestliže se v okruhu desítek metrů nenachází lidská osoba, střílíte přes puškohled určeným k denímu používání.
Tomáš Peroutka reaguje 25.1.2012 20:08
Víte pane Minich, to je velice jednoduché, já používám noční nikoliv puškohled , ale pozorovací přístroj II. generace, s kterým možná vidím lépe, než někteří kolegové ve dne . Ono bude lepší, když si budeme každý myslet tu svoji pravdu, bude to tak lepší. Já jsem si svůj obrázek na tuto věc a nejen na ni udělal před několika lety, kdy Ti největší odpůrci baterek a nočního vidění se ukázali jako lháři a byl mezi nimi i myslivecký hospodář a myslivecká stráž. Jednoho jsem potkal s baterkou na kulovnici, jak se snaží vylézt na kazatelnu a druhý se prořekl, když měl vypito, protože mě nedokázal vysvětlit, jak vlastně střelil lončáka v jednu hodinu v noci bez baterky, když byla tma jako v pytli. Tím, co tady píšu se samozřejmě nechci dotknout všech slušných myslivců, ale bylo by zajímavé znát pravdu o těch tísících kusech, podle toho, kdy se vlastně ulovily. To bych musel být totálně blbý, abych věřil tomu, že měsíček byl, když v kalendáři nebyl a několik lidí má v tyto dny nahlášený úlovek černé. Zřejmě jim tam svítil Duch Svatý nebo zjevení sv. Huberta.
Tomáš Minich st. reaguje 25.1.2012 19:38
Ještě jednou a omlouvámse za to malé p překlepl jsem se, ale trochu mne pobuřuje, že vlastně tvrdíte, že účastníci této diskuse, staří, mladí, praktici i nemehla jsou všichni ůplně mimo, přitom dohromady nalovili tisíce kusů černé a vy bute hlásat jak je to špatně z hlediska bezpečnosti. Těch průserů je opravdu dost, ale když porovnáte poměr průserů u myslivců a u profesionálních ozbrojených složek ať už na počet lidí, nebo ještě lépe na počet praktických výstřelů mimo střelnici, myslivci z toho vyjdou zlatě a to jsou amatéři, alespoň většina. U nás se říká, že kůň je nebezpečný zezadu, kozel ze předu a blbec ze všech stran, já dodávám: a to i za střízliva.
Tomáš Minich st. reaguje 25.1.2012 19:18
Pane peroutko, ta identita před vámi jsem já, myslím, že opravdu mám pravdu, ale smutné je, že je příliš mnoho věcí, které jste opravdu nepochopil, jak správně popisujete.
Laďa Novotný reaguje 25.1.2012 19:16
Je to hlavně o závisti a pohodlnosti a neúctě ke zvěři jako takové !!
Jan Růžička reaguje 25.1.2012 19:09
Podle mého názoru je osvícení zvěře a nebo použití nočního vidění jen o mase a hladu po ráně.
Tomáš Peroutka reaguje 25.1.2012 18:55
Pro identitu k předchozímu pšíspěvku - psal jsem jej já, nevšiml jsem si, že mě systém mezitím odhlásil. Tomáš Peroutka
Laďa Novotný reaguje 25.1.2012 18:52
No tak to už snad trošku přeháníte p.Peroutka podle Vaší úvahy by asi bylo lepší nelovit vůbec, samozřejmě že za každou ránu je střelec plně odpovědný, ale daleko větší riziko vidím například při naháňkách v kukuřici to bych zase zakázal já. Nechápu jak by ně pomohlo noční vidění pro zvýšení bezpečnosti střelby to fakt uvalenej argument.
Tomáš Peroutka reaguje 25.1.2012 18:48
Pro identitu k předchozímu pšíspěvku - psal jsem jej já, nevšiml jsem si, že mě systém mezitím odhlásil. Tomáš Peroutka
Tomáš Peroutka reaguje 25.1.2012 18:34
Pro identitu k předchozímu pšíspěvku - psal jsem jej já, nevšiml jsem si, že mě systém mezitím odhlásil. Tomáš Peroutka
Tomáš Peroutka reaguje 25.1.2012 15:42
Zdravím, oba protichůdné názory mají své pro i proti a i současný legislativní stav není dobrý. Nechápu, jak může někdo na sněhu nebo i při měsíčku bezpečně střílet ! Bezpečnost střelby není jen o tom, na co střílí,ale i o tom, co je v prostoru za zvěří, na kterou střílí. A tam vidíte i tou nejlepší denní optikou tak akorát starou Belu. Rozepisovat se o tom, že černá zvěř při měsíčku se uchyluje do zastíněných míst a je daleko opatrnější, je naprosto zbytečné. Jinými slovy, kdo lpí na tradicích, ať si tuto zvěř našoulá ve dne. Lov v noci s denní optikou bych zakázal úplně,nebo povolil lov pouze černé zvěře a lišky s podmínkou použití zaměřovače na noční vidění.
Tomáš Peroutka reaguje 25.1.2012 15:38
Zdravím, oba protichůdné názory mají své pro i proti a i současný legislativní stav není dobrý. Nechápu, jak může někdo na sněhu nebo i při měsíčku bezpečně střílet ! Bezpečnost střelby není jen o tom, na co střílí,ale i o tom, co je v prostoru za zvěří, na kterou střílí. A tam vidíte i tou nejlepší denní optikou tak akorát starou Belu. Rozepisovat se o tom, že černá zvěř při měsíčku se uchyluje do zastíněných míst a je daleko opatrnější, je naprosto zbytečné. Jinými slovy, kdo lpí na tradicích, ať si tuto zvěř našoulá ve dne. Lov v noci s denní optikou bych zakázal úplně,nebo povolil lov pouze černé zvěře a lišky s podmínkou použití zaměřovače na noční vidění.
Tomáš Minich st. reaguje 25.1.2012 09:33
Domnívám se , že zde, narozdíl od jiných témat, téměř žádné urážky nepadly, ale cítí-li se někdo uražen, zřejmě si to zasloužil a vůbec se nedivím, že někomu chytly saze, když si přečetl některé zvratky, které s myslivostí mají pramálo společného a jejich tvůrci rovněž.
Petr Pořádek ml. reaguje 25.1.2012 09:21
Nejvíc se mi osvědčilo chodit ven, když je vidět. Pak nemusíš masorádsky svítit.
Milan Stýblo reaguje 25.1.2012 08:11
Osobně si myslím, že nás široká veřejnost soudí nejen podle toho jestli se používáme baterky či NV, ale taky podle vyjadřování. Ač jsou některé příspěvky věcné a naprosto pravdivé, chtělo by to trochu slušnější přístup. Chvání a vyjadřování by mělo být naší výsadou. Každý má právo na názor a každý s tím může, nebo namusí souhlasit. Slušně napsané, věcné připomínky jsou mnohem přínosnější než urážky, protože ty sem nepatří!!!. Milan
martin vaculik reaguje 24.1.2012 19:28
diky bohu ne.Přečetl jsem množstvi nazorů a chci všechny ubezpečit,že jsou opravdu velmi inspirujici.Myslivost bude vždy na prvnim mistě,myslim lidovou.A dobry myslivec ma radši plny krmelec a očas sebou flintu v lese než prohnuty tram pod zvěřinou.Asi je opravdu lepši silnějši optika,než chodit jak hornik po lese.Diky moc za Vaše nazory,aspon člověk vidi,že to každemu neni jedno.
Pavel Hruby reaguje 24.1.2012 19:16
Je to síla,kam ta naše myslivost spěje.Je to horší a horší.Naprosto souhlasím s posledním pisatelem!Také znám pár hov....z našeho sdružení,kteří používají toto nemyslivecké osvětlování zvěře.A jsou to největší škodiči myslivosti!V takových to situacích,se ukazuje,kdo je myslivec,a kdo lovec.Ač věřím,že těch myslivců je stále dost,myslím opravdových myslivců,lovců neustále přibývá.A to je pro naší myslivost špatně.Snaží se za každou cenu lovit.Vyjímka nevyjímka,za toto,bych sebral povolenku!!!!!Je mi z toho zle
petr vesely reaguje 24.1.2012 17:35
Souhlasím s panem Minichem slovo od slova. Na starém ZHáčku mám rovněž 4x32 a silný kříž a do polí to je plně dostačující. Na osmičce kulovnici mám ovšem optiku s bodem, pak ho zapomenu vypnout a než seženu baterii, lovím bez bodu. Do lesní honitby to mám 50 km a stále dost málo času ale někdy jedu domů s krásným pocitem, že tuto noc jsem nechal ŽÍT ! To je to krásné na myslivosti a přeji tento pocit všem zde diskutujícím.
Laďa Novotný reaguje 24.1.2012 17:21
Pánové ono totiž existují i nepsané pravidla, ale otom zde asi nemá cenu psát to baterkáři nemůžou nikdy pochopit.
Laďa Novotný reaguje 24.1.2012 17:15
Pane Zapletal to jste si mě asi s někým spletl to jsem já určitě nepsal, ale vjádru s tím příspěvkem souhlasím, ale zde už jde o extrém dle mého názoru prostě tyhle věci k myslivosti nepatří. Pro p. Konstanze já určitě lov na hromadách nepodporuji nevím jak ste nato přišel, pokud vím tak vy rád střílíte na vzdálenost 200m+ takže kdo se neumí dostat ke zvěři ?
Tomáš Minich st. reaguje 24.1.2012 13:23
Pravda, ale málem jsme zapomněli na p. Vaculíka, takže konkrétní názor: světlo na osvětlení cíle - NE, světlo na cestu, dosled a pod. - ANO Mimochodem, optika 4x32 není až tak k zahození, záleží trochu na výrobci a stavu, ale jinak výborná, dobrá světelnost, menší zvětšení neznervozňuje méně zkušené lovce a nesvádí k ranám na velkou vzdálenost. Mnozí z nás s touto optikou začínali, já ji mám dodnes na jedné zbrani, protože se k ní vážou mnohé vzpomínky a popravdě, ulovil jsem s ní nejvíce zvěře a bez baterky.
Zdeněk Zapletal reaguje 24.1.2012 12:53
Trošku tu zavládly emoce a odbočilo se i od tématu. Je patrné, že všichni odpůrci vidí v použití světla cíl vyhubit zvěř, pan Novotný dokonce přešel na téma lovu dospělé zvěře černé celoročně, nevím proč, ale toto si myslím, že sem nepatří a je to v mém pohledu skutečně ta pravá masařina. Pane Novotný to by se Vám líbilo? Legalizaci tohoto by jste považoval za eticky přijatelnou? Možná by se tím omluvil nevhodné ulovení kusu, bašky od selátek, to by také někomu vyhovovalo. A víme komu.
Lubomír Černý reaguje 24.1.2012 12:38
Máte pravdu pane Konstanzi,přesto jsme to všichni vč.Vás pochopili stejně.
Milan Vrána reaguje 24.1.2012 12:28
Ve finále se téma jmenuje svítidlo na lov černé zvěře, což může být cokoli použité při lovu. Tedy IR lampa, baterka na flintě, baterka pro dohledávku, či na cestu lesem domů. Nikde tu o osvětlování cíle nepadlo ani slovo
Milan Vrána reaguje 24.1.2012 12:02
Ten lov mamuta by nebyl na škodu, je to takový počátek společných lovů:-))Podívejte se na to jinak. De facto by u nás podmíněně za určitých okolností mohly k lovu sloužit noktovizory včetně baterek a jiných pomůcek užívaných v zámoří. Jenže, bohužel jsme v Čechách a jak známo, Češi jsou na obcházení zákonů specialisti světového formátu. Tudíž vzhledem k velké prvděpodobnosti zneužití je toto v našich podmínkách neproveditelné. K samotnému lovu baterií - je mi to jedno. Vidím tu spoustu jiných a závažných věcí, které mě poměrně vadí. Nějaká baterka je nejmenší zlo. Klidně přiznám, že ji mám, nicméně s vlastním lovem zkušenost chybí, protože jsem ještě neměl příležitost ji použít. Myslivčit chodím převážně 14 dní okolo úplňku, páč mám rád, když kolem sebe vidím. Tudíž pro mě nemá příliš opodstatnění, krom dohledávky a cesty domů.
Lubomír Černý reaguje 24.1.2012 11:53
Ne,podle mého noční vidění a přísvity berou divočákům poslední zbraň proti člověku a tou byla TMA.Jistě i červený bod na puškohledu,puškohled s velkou světelností dokáže za špatné viditelnosti umožnit výstřel,ale znáte to sami,jak je tma,bez sněhu tak není vidět nic ani v nejdražším puškohledu a nezbývá než zůstat doma.Takže zbývá posoudit co je ještě myslivecké a co ne,ale to je zase o svědomí každého z nás a jak pročítám příspěvky,tak si velké iluze nedělám.Již se to tu probíralo a k žádnému závěru jsme se nedostali.Dokud to někde výjimkou povoluje zákon,můžeme si o tom myslet své,ale to je asi tak všechno.
Tomáš Minich st. reaguje 24.1.2012 11:03
Trochu demagogie asi neškodí a tam kde je třeba vymyslet obcházení a porušování zákonů i jistých etických kodexů, se to hodí a trofám si říci, že jako národ jsme na to odborníci. Psi, tesák, oštěp, svážení koňmi? Být Vámi, neomezoval bych se v rozletu, co třeba mamuta do jámy a ubít kamením? Bohužel něco z toho všeho je nezákonné, asi jsme volili špatně, když máme tak nevyhovující zákony, alespoň podle některých.
Milan Vrána reaguje 24.1.2012 10:03
O tom, co je myslivecké a co ne, bych raději pomlčel. Mnoho z vás se tu přiznalo, že loví na hromadě. To je myslivecké? Někdo tady podsouvá, že zvěř nemá žádnou šanci. Ano správně - nemá. Už od dob zavedení střelných zbraní. Pokud chcete opravdu lovit, lovte se psy, tesákem a kopí. Pak bude mít zvěř šanci. Co je to za módu obeznávat zvěř pomocí dalekohledu! To už nejste schopni se k ní přiblížit na 20 m, to si říkáte myslivci? A auta, ta nešťastná auta zaparkovaná u kazatelen, dříve se chodilo jen pěšky a zvěř ulovená na koňském povoze svážena byla. Doufám taky, že nikdo zde z vás přítomných nepoužívá v lese mobil, termoprádlo, posedový vak a vyhřívané vložky do bot. Jakou ta zvěř má mít šanci, když tam někdo sedí v teple až do rána a jednou před ten lauf stejně musí. Tak jakou?
František Fišer reaguje 24.1.2012 09:28
Tak já se tedy ještě zapojím do debaty, přez to, že jsem už nechtěl... Musím přiznat že i já jsem kdysi přísvit zkoušel, ale buď to neumím, nebo někde dělám chybu. Pro mne, je dost problém se zorientovat po rozsvícení, já v tom okamžiku vůbec nevím kde vlastně jsem, a než tedy najdu místo kam chci střelit tak už není na co... Prostě jak se zde píše, asi se v naší oblasti takhle loví a proto to nejde... Nakonec jsem upustil od podobných experimentů, a pořídil si tenkrát asi nejlepší co nabízela Meopta a sice 7x50 s bodem. Nastal druhý problém, pokud přijde zvěř do místa kde je ve stínu, a není pořádně vidět, zjistíte, že po rozsvícení bodu už nevidíte vůbec nic!!! No a pokud zvěř stojí na místě kde je dobře vidět, tak ten bod není třeba... Vyřešil jsem problém tedy po svém, koupil jsem si takové kukátko na jeno oko, ne na flintu, do ruky, a tím v noci vidím co že to přišlo, jaká je skladba populace, ba dokonce vím pokud mi stojí dva lončáci vedle sebe zda se jedná o kňourka nebo o bašku, potom v duchu starého přísloví "zabiješ krávu nemáš tele" si v klidu vyberu toho kňourka a čekám jestli vyjde na světlo kde by se dal slovit. Když vyjde, slovím, když nevyjde, a to většinou, neslovím. Tak to dělám já, a mám pocit že je to tak správně...
Milan Stýblo reaguje 24.1.2012 09:25
Nenapselo mi to jméno. Milan
Laďa Novotný reaguje 24.1.2012 08:56
To jsou mě argumenty, pánové faktem zůstává, že je to nemyslivecké a kdo takhle loví nemůže si říkat myslivec to zní logicky.
Rainer reaguje 24.1.2012 08:00
Pan Zapletal myslím pojmenoval velmi správně problém řady mladších, resp. zaměstnáním vytížených myslivců (podotýkám, že baterku nepoužívám, ale už jsem uvažoval o jejím zakoupení). V práci jsem od 8 ráno do 7 do večera. Doma dvě malé děti, takže do lesa se maximálně dostanu 2x týdně (v týdnech kdy mám volněji, když je v práci saigon, tak se třeba 2 týdny neutrhnu). Velmi pravidelně, když jde měsíc do úplňku je zrovna v práci největší frmol nebo prší nebo jsou děti nemocné a do lesa se nedostanu. No a když do lesa můžu tak zase není nic vidět. V takové situaci chápu, když si někdo přísvit pořídí.
Lubomír Černý reaguje 24.1.2012 06:42
Černá zvěř je zvěří učenlivou,osobně si myslím,že pokud se začnou baterky používat ve větší míře tak dojde k tomu,že jak se blikne budou v trapu.
František Bárta reaguje 23.1.2012 21:51
Taky mě zrovna napadlo,jak to tady čtu,jak někdo při bliknutí obezná,vybere vhodný kus,precizně zamíří a vystřelí,když jak pánové píšou,zvěř ihned prchá? Tomu se říká opravdu jistota.Moje zkušenost s baterkovými střelci je taková,že ti co střílejí na prd,tak jim baterka nepomohla.Takže za mě NE,ale je to jen můj názor.
Tomáš Minich st. reaguje 23.1.2012 21:32
p.Zapletal S tím krámem (obchod, kšeft,....), baterka se Vám hodí, laň 14.1. se Vám nezamlouvá, mně se nelíbí obojí(někdo má vyjímku na baterku, jiný zase na lov březích laní). Zvonění v noci po dědině jsem vnímal tak, že se Vám nelíbí a proto máte psa na dosled, ale teď z toho plyne, že je vlastně chudák, protože vám dík baterce vše zůstává v ohni, příp. do 30m a nato vlastně psa nepotřebujete. Máte to hrozně komplikované. Ještě bych se rád dozvěděl, kam umisťujete ten precizní zásah, protože prase o hmotnosti 30-40Kg s komorovým zásahem a rozstřeleným srdcem dokáže urazit 150m i v hustém porostu. Tak mi to nějak stále nesedí. p.Procházka Kde se loví s baterkou, zvěř na ni samozřejmě reaguje, kde se loví z aut, také reaguje, kde je pak ta jistota, když se zvěř dá téměř okamžitě do pohybu? Oba pánové. Budete-li lovit zvěř, která nikdy neviděla lidi - lovce, zjistíte, že je to velmi snadné, bohužel takových míst není mnoho, ale můžeme si za to sami.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 20:46
Pane Minichu nevím o čem píšete. Já jsem neříkal, že dohledávám se psem, jen jsem napsal, že mám psa, pro případ potřeby. Jistě, že pokud by mne někdo požádal, tak mu pomohu a rád, ať se psík procvičí. Nevím co myslíte s tím krámem, asi chcete číst mezi řádky, ale špatně.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 20:41
To právě většina kluků si něco chce dokázat a jako že to hrají na férovku. Aspoň si to myslí. Jsme za jedno, jak píšete. Jedna věc je hledat zvěř nočákem v okruhu 300m na poli, druhá najít sluchem, okem, přisvítit a ulovit. Oni si myslí, že baterka je hledáček, kterým si budou prosvicovat les a pole a ráno odjedou s vozíkem zvěře, tomuto věří a odsuzují to, ale neví co je realita a možnost tohoto způsobu lovu. Použití baterky podstatně nezvýší četnost ulovené zvěře, pouze vhodnost, a vyšší jistotu a preciznost umístění zásahu. To je můj názor ověřený praxí a za ním si stojím a budu ho obhajovat ať se to někomu líbí nebo ne.
Tomáš Minich st. reaguje 23.1.2012 20:34
Pane Zapletale, myslím si o obojím to stejné, je to prasečina. Vy zřejmě jak se to hodí do krámu a o tom to vlastně je. Jít pomoci myslivci s dosledem považuji za povinnost i když se to někdy nehodí a do 30m nepotřebuji psa, na pohádky jsem přeci jen trochu dospělý.
Ondřej Procházka reaguje 23.1.2012 20:30
Jasně. Používat baterku je ten největší hnus. Je přece mnohem střílet na kouli "něčeho", ustřelit běh, nebo postřelit na měkko. Těším se na příspěvky typu: "Nikdy bych nevystřelil na něco, co přesně nevím co je atd atd." HA HA HA. Co se týče rovnosti šancí, je to mimo, protože zvěř na světlo reaguje a je tedy otázka zlomků vteřin, kdy začne unikat. Proto je šance LOVEC VS. ZVĚŘ v rovnováze. To je zase můj názor.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 20:12
Lubomíre masařina je něco úplně jiného, ale to odbočím od tématu. Třeba na naháňce 14.01. ulovená březí laň v plné kondici. Ale na to nikdo nepoukáže, to je v mezích zákona, v zájmu lesočechů a v zájmu pokladny příslušného sdružení lidových myslivců. Jinak baterku nemusíš používat, není to povinné.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 19:57
Tak je hladat a hledat, co si budeme povídat. Ne že bych si nebyl jistý, ale jistota není nikdy tak velká aby nemohla být ještě větší. Jistě, že hledám, jako většina, do 30 metrů, ale určitě nezvoním po dědině v noci a jako že kdo má psa a kdo mi pomůže. Toto uvádím obrazně, tak jak to mnohde funguje, já mám pro případnou potřebu svého psa, aby zase někdo nepsal, že myslivec bez psa je myslivec poloviční:-))Jinak Pepine tu R1r 3-12x56 s bodem mám také, ještě pro větší jistotu.
Lubomír Černý reaguje 23.1.2012 19:52
Hnus i kdyby to v naší honitbě bylo povoleno,nikdy bych to nepoužil,zvěř má mít také šanci.Zavání to prachsprostou masařinou ulovit za každou cenu,ať si to každý odůvodňuje čím chce.
Tomáš Minich st. reaguje 23.1.2012 19:41
Kde nic není, ani smrt nebere, asi jsem se zmýlil, chcete mi namluvit, že kdo svítí, nemusí hledat? Tomu asi ani sám nevěříte.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 19:28
Pane Minichu bez přísvitu jsem lovil dříve, teď myslím si mohu dovolit si něco ulehčit. Jinak pan Bc.Fišer to vystihl úplně na 100%, tak jak to chápu a přenáším do praxe já a docela dost dalších kolegů. Uzavřel bych to asi tak: "lepší přisvítit, střelit a najít než si něco dokazovat s černým téčkem, na druhý den půl dne dohledávat a pak po měsíci řešit na schůzi, který snaživec střelil v domění že dobře vidí a nedohledal, až náhodou dohledali po dvou týdnech houbaři".
Tomáš Minich st. reaguje 23.1.2012 19:18
Nevím, nevím, myslivec, který si není jist? Copak chce asi v lese s flintou? Domníval jsem se, že lovíme pouze zvěř řádně obeznanou a už vůbec si nejsem jist, zda baterka nahradí zkušenosti, zajímalo by mne jak by se to vlastně zaonačilo s tím kompromsem. Co se týká přesnosti umístění zásahu, to bych spíš řešil na střelnici, než v lese s baterkou, je to opět jen účelová výmluva, hlavně, že je to správně.
Pepin z Hané reaguje 23.1.2012 19:15
před 5 rokama jsem si koupil baterku na kulovnici a byl sem z toho nadšený jako hrom jaka je to paráda ale po 2 vycházkách sem ji sundal a raději jsem si koupil lepší puškohled !! mám meostár r1 3x12x56 a je to lepší než celá baterka a pokud si i ty vybereš trochu lepší puškohled kterých je dnes dostatek tak na tom budeš líp a i tvá hrdost že lovíš čestně a bez porušováni zákonu tě bude těšit a hřát u srdíčka .jsme přece čestní a ulovit za každou cenu to nás předce nikdo nenutí ale pokud jsi bouchal tak si kup noční vydění a per všechno co vyleze!!
Pepin z Hané reaguje 23.1.2012 19:10
před 5 rokama jsem si koupil baterku na kulovnici a byl sem z toho nadšený jako hrom jaka je to paráda ale po 2 vycházkách sem ji sundal a raději jsem si koupil lepší puškohled !! mám meostár r1 3x12x56 a je to lepší než celá baterka a pokud si i ty vybereš trochu lepší puškohled kterých je dnes dostatek tak na tom budeš líp a i tvá hrdost že lovíš čestně a bez porušováni zákonu tě bude těšit a hřát u srdíčka .jsme přece čestní a ulovit za každou cenu to nás předce nikdo nenutí ale pokud jsi bouchal tak si kup noční vydění a per všechno co vyleze!!
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 19:04
A ještě takový malý postřeh a reakce na přihlouplé poznámky jako že pokud nemáš čas tak tu myslivost raději nedělej. I toto je možná důvod úspěšného stárnutí myslivecké populace a nezájem mladé generace o aktivní činnost v MS. Tento postoj starých zarputilých orlů odradí nové kádry ještě než se stihnou začlenit do nějakého kolektivu.
martin vaculik reaguje 23.1.2012 19:01
myslim to jen pro přemnoženi černe zvěře.Nikdy jsem to nepoužival ale mám slabši optiku/4x32/.Myslim,že je lepši když člověk vi na co střili.
František Fišer reaguje 23.1.2012 18:59
No nevím nevím pánové, zatím jste se tu jen tak pohádali o něčem co vlastně ani není k diskuzi... V podstatě já osobně patřím mezi ty kterým je vlastně fuk jak kdo loví, jen aby to bylo správně, na tom mě teda záleží dost! V podstatě budu rád když myslivec který si není jist bude střílet s baterkou a vybraný kus zasáhne správně, než bych ho měl najít za měsíc rozebraný od lišek... Na druhou stranu, budu rád když bude zkušený myslivec střílet při měsíci a uloví také správně, ale to všichni zdaleka nejsou... Není lepší raději nějaký kompromis??? Myslím že ta otázka by měla znít vlastně jinak..."KDY BATERKU A PROČ" Asi tak...
Tomáš Minich st. reaguje 23.1.2012 18:58
No vidíte, ještě chvíli a zjistíte, že to jde i bez bliknutí, úplně v pohodě, ale ta radost z poctivého, zaslouženého úlovku bude určitě o poznání větší, myslím, že nejste úplně ztracený a když si to přestanete ulehčovat, bude to O.K.,hlavně pro Vás a bez vyjímek.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 18:39
V lese jsem po pravdě častěji, ale ne vždy lovím. Ono to není o lenivosti, ale o čase. Do lesa to mám 25km. Pokud něco ulovím, tak to musím odvézt do výkupu nebo to ráno nechat převážit a odkoupit pro moji potřebu. No a kdo má přes týden ráno čas? Přiznávám, je pro mne svátek, když je víkend a jedu na noc do lesa. Většině lidomyslů hlava neveme, že někdo jede do lesa a neloví, jak správně píše pan Minich a již vůbec ještě dnes nepochopí, že by za ulovený kus něco zaplatili nebo si zvěřinu museli koupit. Jinak honitbu mám zmáklou docela dobře, lovím povětšinou z přenosného posedového žebříku vyrobeného firmou Šuránek a je to super, zvláště v letošním semenném roce. A přiznám se, nechtěl jsem, ale ano, minulou sobotu mi na sněhu došla tlupa černé, všechno bylo zřetelně vidět od slechů po pírko, ale přes to jsem si blikl i když jsem nemusel:-)))
Nafťák reaguje 23.1.2012 18:32
Jenže to je právě škoda, že tací lidé ani neví o co přichází. Šoulačka na sněhu celou noc, květnové nebo červnové šoulání za úsvitu za zvěří- to se prostě nedá popsat. Taky jsem sedával na kazatelně, ale šoulání je úplněn jiný level. Nejde přeci o to nastřílet co nejvíc. Letos to je úplně špatný pro ty co jen sedí. Na vnadiště zvěř nechodí, to chce opravdu vědět, kde je a kde chodí na žaludy a bukvice.
Rostislav Kejdana reaguje 23.1.2012 18:26
Pro pana Zapletala: pokud nemáte na myslivost čas a nevěnujete se ji pořádně tak ji raději neprovozujte. Když nevidím tak prostě nelovím baterka na posed nepatří. Je to zhovadilost. Ono stačí počkat na ten měsíček nebo sníh a vysedět si je. Jenže to chce čas a trpělivost co? Tak Lovu zdar osvícené myslivosti.
Tomáš Minich st. reaguje 23.1.2012 18:24
Je to prostě pohodlnější, někam navézt hromadu, postavit kazatelnu, 3x přijít, posvítit, vystřelit, a hurá do mrazáku, ale nachodit kilometry při šoulání, prosedět večery, noci, rána na posedu a jít domů s prázdnou, to se přeci nevyplatí za ten čas a práci. Není to o tom,že bychom neměli co dělat, ale kolik času chceme svému koníčku věnovat. "Takových lovců" znám také několik, ale je divné, že takového myslivce ani jednoho a nevěřím, že by se s tím sžili, nejsou to politování hodní ubožáci.
Nafťák reaguje 23.1.2012 18:11
Kdyby se Ti v lese líbilo, jak píšeš, tak do něj určitě půjdeš víckrát naž 3x do měsíce. Trochu si protiřečíš. A jsme u toho. Bohužel lenivíme.
Nafťák reaguje 23.1.2012 18:08
Pokud se Ti zúží pohled na myslivost jen na počet ulovených kusů (navíc jedno jak ulovených), tak není o čem diskutovat. Pokud ale to myslíš aspoň trochu vážně, tak mi neříkej, že si těch 5-10 kusů bez baterky za rok neulovíš. Pokud ne, tak je to tím, že nevíš kde zvěř je, kam momentálně chodí, protože na to nemáš čas a nechodíš do honitby. Vlastní střílení je pouze třešnička na mysliveckém dortu. Chápu, že jsi frustrovaný ze souseda důchodce, který má navíc naloveno. Vezmi to z té lepší stránky, buď rád, že nejsi ještě v důchodu.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 18:02
Pro Nafťáka: kvalita myslivce se neposuzuje podle toho, kolikrát jde do lesa. Já se za lidomysla nepovažuji a ani se s principem lidové myslivosti nestotožňuji. Mně nikdo ulovené kusy na základě nějakého usnesení z nějaké trapné schůze nepřiděluje, pokud zvěřinu chci, tak si ji od majitele honitby ve které lovím a provozuji myslivost jako koníčka, nikoliv zaměstnání, odkoupím za ceny výkupní. Nejsem v dnešní době sám, kdo má nějaké pracovní povinnosti. Ta doba těch traktoristů co mají po obědě padla a to si ještě přikrmí v pracovní době pomalu končí a nevím proč bych se měl na myslivost vykašlat když se mi v lese líbí:-)))
Tomáš Minich st. reaguje 23.1.2012 17:58
Omlouvám se, "reaguje" jsem já, jen mi to zas nenaskočilo a za své názory se opravdu nestydím.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 17:53
Cítím reakce odpůrců lovu "s přísvitem". To je pořát stejná písnička. Já nemám problém s páru kusy černé ulovené s přísvitem, který mi umožnila uvedená vyjímka. Nikdy jsem neměl žádné dohledávací extempore, vždy jsem věděl co mi došlo a na co mačkám. Nevím jak se odpůrci podívají na počínání našeho souseda, který bez baterky, ale na 510 ha ulovil a v katalogu vydaném k příslušné chovatelské přehlídce zdeklaroval oficialní ulovení 52 ks vysoké. Ptám se, kdo má čísté ruce. Ten kdo nemá co dělat a denně sedí v lese a bije a bije, byť v mezích nantinelů a pak je hrdina, protože má nejvíce, nebo ten, kdo použije někým tolik opovrhované přisvícení?? Myslím, že je to vše na svědomí a pochopení rozdílu mezi využitím a zneužitím. Kdo je horší? Důchodce co má čas a sedí v lese co počasí dovolí a ubije co mu vyleze nebo postřelí co mu vyleze nebo myslivec co se do lesa dostane jen když mu to okolnosti zřídka dovolí, nepostřelí a uloví vždy to správné? Je pravda, že přísvit nebo NV je zprofanováno těmi co žijí na úkor myslivosti, co potřebují zaplatit každoroční pronájmy lesočechům nebo naplnit mrazák a něco prodat, když si mohou každý kus do 30-ti kg nechat. Ale znám spoustu lovců, kteří tato zařízení mají, loví a uloví ročně max. 3 kusy černé v honitbě kde se loví ve 4 členech 50 kusů. Jejich podíl je mizivý, ale čas a podmínky jim neumožní trávit vícero času v lese, byť by chtěli sebevíc. Proč by nemohli uovit? Čím uškodí? Takové argumenty odpůrců nových vymožeností tu byly již při zavedení opakovacích kulovnic, následně puškohledů, puškohledů s ČB či brokovnic 12-tek. Bohužel, vždy se najde někdo, kdo danou věc zneužije i když jinému dobře a účelně slouží. Je potřeba se s tím prostě sžít.
Nafťák reaguje 23.1.2012 17:48
Přátelé, při přečtení některých příspěvků je mi smutno. To určitě není myslivost, kterou chceme dělat. Plně souhlasím s kolegou Tlapákem, ovšem Laďa Novotný to napsal přesně. Při vlastním lovu baterka, noktovizory, termokamery,... nemají co dělat. To si, ale každý musí srovnat v hlavě sám. Nevím jestli má správný požitek z lovu, když střílí s baterkou či nočním viděním. Takový člověk není daleko od chvíle, kdy si nedalo posedu či kazatelny po obědě něco přiváže na řetěz a večer to půjde vítězoslavně zastřelit, aby nešel z lesa s prázdnou. Pan Zapletal to dle mne tu svoji "myslivost" evidentně dělá jen aby naplnil mrazák. Třikrát do měsíce v lese? To je opravdu hodně málo, to se na tu myslivost raději vykašli. Každý jsme věděli, že to stojí všechen volný čas. Podle toho to tak ale taky vypadá. Nedivte se, že nás veřejnost nemá ráda.
Laďa Novotný reaguje 23.1.2012 17:02
Na troufalou otázku troufalá odpověď "VYSER SE NATO"
Martin Hálek reaguje 23.1.2012 16:44
Pokud nemám opravdu velké mezery, jak píše V.T. paragraf 45/g stále platí, zákon však umožňuje orgánům státní správy povolit určité výjimky. První povolil v r. 2006 Liberecký kraj, jestli je těchto výjimek víc, to dnes opravdu nevím. Ale že se jak píše Z.Z. loví s baterkami legálně více než 10 let na mnoha místech, to si dovolím nesouhlasit. Samozřejmě že rád přijmu odkaz na zákony, které toto umožňují.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 15:59
Pane Tlapáku nemáte pravdu i noční vidění lze s patřičným doložením použít. A tomu předchází světe div se, doložení opodstatnění nutnosti použít toto noční vidění při celním řízení u samotného dovozu tohoto zařízení. Takže takové blábolz o nelegálnosti jsou dnes mimo mísu pane Tlapáku. A nastudujte si tz zákony než něco plácnete. S baterkama se na mnoha místech loví legálně co registruji min 10 let. A jestli chcete něco nedovolovat a řešit je tu 100 jiných aktuálnějších témat k řešení souvisící s etikou a vhodností "chovatelského" odstřelu.
Václav Tlapák reaguje 23.1.2012 15:49
Paragraf 45 odst.g)zákona 449/2001 sb., o myslivosti hovoří jasně. Nejen, že to nemá nic společného s myslivostí, ale je to výslovně nedovolený způsob lovu a pokud budu pracovat jako orgán státní správy myslivosti, toto v honitbách, které spadají pod náš MěU nepovolím.
Zdeněk Zapletal reaguje 23.1.2012 15:33
Martine nevěř babským řečem a nenech ze sebe dělat jelimana. Etické nebo neetické, dát šanci nebo nedát šanci a podobně. Já se dostanu na čekanou 3x do měsíce kdy mi to dovolí zaměstnání takže šance dávám dost a nějaké čekání na měsíček, kdy stejně ve finále prší je myslivecká pohádka o ideálním lovu. Lovím kdy mám čas a toho moc nemám. A lovím s baterkou, vyjímka mi to dovoluje. Typ nevím, ale je to snad vyrobeno na Slovensku, na kulovnici ji nasouvám na hlaveň od ústí, na kulobrok nacvaknu na spodní hlaveň, dělají i variantu na ZH s větším otvorem. Co se odskakování týká, není pravdou, hlavně na pozemcích poblíž cest, kde je zvěř zvyklá na průjezd a osvicování od aut. Mám rád jistotu, bliknu si i na sněhu, při lovu škodné je to k nezaplacení.
Milan Vrána reaguje 23.1.2012 14:51
Stejné řeči kolovaly v padesátých letech, kdy se začala masověji šířit vymoženost dosud nevídaná - optický zaměřovač. Dnes samozřejmost, ba pro noční lov dle zákona nutnost. To baterka samozřejmě není, nicméně se dá využít i jinak. Kdo má hodně kukuřic a loví prasata v nich, uzná, že je to dobrý pomocník. Obzvláště pak, kdy chtějí zástupci bývalých JZD vidět aktivitu, sedí týdny venku polovina sdružení měsíc neměsíc, než kukuřice alespoň vzejde. Takhle jsme to dopracovali se zemědělstvím, kdy samostatně ekonomicky silný subjekt na základě své neschopnosti vydírá zájmový spolek. Sice ji mám, ale nosím ji většinou v kapse, poněvadž s čipem Led Cree skvěle svítí na cestu a perfektně zvýrazňuje barvu. Na zbraň ji hodím při dohledávce, tam svoje opodstatnění má. A propos, dle zpráv z okolí a mých zkušeností na to stejně zvěř reaguje a v mžiku uniká (včetně nějakých barevných filtrů. Lehce se tak pozná, kde se střílí z auta a nebo s baterkou. Jak nám na přednáškách říkával Doc. Kamler, autopirch je nedílnou součástí naší myslivosti, bohužel - to je u mě hnus. Tomu se žádná baterka nevyrovná.
Martin Hálek reaguje 23.1.2012 13:43
No na blbou otázku mám jen jednu adekvátní odpověď, já bych u každého krmeliště postavil lampu veřejného osvětlení a hned máme úplněk 365 dní v roce......
Martin Hadrava reaguje 23.1.2012 11:57
Ležte doma když nic nevidíte, dejste jim také šanci. Osobně mě to v lese vubec nebavi pokud nevidim, chodim tam pro zazitky. A bliknout a vystřelit není pro mě zážižek. Někdo argumentuje přemnožením a škodami ale za mě prostě světlo nikdy.
Tomáš Minich st. reaguje 23.1.2012 10:15
Promiňte, NEMYSLIVECKÉ, NEETICKÉ, NESPORTOVNÍ I NEZÁKONNÉ A SPROSTÉ.