ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Miláček
Miláček
vloženo: 13.9.2015 13:04
autor: Václav Hlaváček

úlovky (svět)

Lovu zdar
Lovu zdar
vloženo: 2.2.2018 15:51
autor: Michal / admin /

trofeje

Dnes dokončení
Dnes dokončení
vloženo: 9.4.2015 08:31
autor: Miloslav Šlapanský

zvěř v přírodě

Říje
Říje
vloženo: 2.10.2019 09:22
autor: Děda z lesa

zbraně

Trochu jiný tesák
Trochu jiný tesák
vloženo: 28.10.2019 21:35
autor: Karel Obrtál

fotopast

budúci kráľ...
budúci kráľ...
vloženo: 9.7.2019 12:50
autor: pali1

myslivecké umění

vlk
vlk
vloženo: 28.2.2015 11:40
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233268 fotek (25 dnes)
  • 7954 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8875 inzerátů (12 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 748812 komentářů fotek (57 dnes)
  • 12931 komentářů videí (0 dnes)
  • 3292414 hlasování fotek (214 dnes)
  • 56441 hlasování videí (0 dnes)
  • 37639 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 21 online

Připomínky a názory
Diskuze

Tradice a pocty ulovené zvěři

vložil 28.11.2012 21:01
Zdravím Vás kolegové,všichni jsme se při absolvování kurzu o první lovecký lístek měli naučit a následně využívat mysliveckých tradic v praxi,ale jsme přece jen lidé a může se stát,že ulovená zvěř při focení leží na tolik diskutovaném levém boku.Myslím si,že naše česká myslivost neutrpí,pokud je ulovená zvěř jinak pěkně prezentovaná a bude připomínat lovecký zážitek. Jaký je váš názor? Lesu zdar.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Ondřej Procházka reaguje 18.12.2012 23:49
Můj názor jako názor člověka neznalého věci a v dané době nežijícího: radši Němci než Rusové.
karel zvářal reaguje 18.12.2012 22:02
Je 23 let po múru, u nás půl milionu lidí na dlažbě a vrchnost do dneška není schopna předložit původ majetku...to zvládne pochopit libovolná hlava. Před Svitem stojí dvě sochy v nadživotní velikosti a je tam práce pro pár set lidí (bylo 25 tisíc!)... A že něco koupili a drží nad vodou Němci? Na to přece čekali!
karel zvářal reaguje 18.12.2012 21:06
Edo, kolik těch ihličkáčov doma máš- že tě o tom stále baví psát? Jsi suverenně nejuvědomělejší poľovník! Taký novodobý Terazky- čo bolo, to bolo, terazky som (s) baronom. Dnes se nekradnú ihličkáče, ale zmizely celé fabriky, resp. oděvní průmysl...co je lepší? Zlodějíčci, nebo velkotuneláři? Ano, máme demokracii, ale jen pro horních deset tisíc...to zas bude DDT...
Ellhenický Petr reaguje 18.12.2012 00:01
Ono tahat politiku do myslivosti není to pravé ořechové. Ve většině případů se i dobří kamarádi pohádají. Co se týče uložení zvěře, tak jak bylo psáno níže. Na výřadě na pravém boku. Stejně tak při focení kdy se chce někdo pochlubit na internetu či v časopise,tam Vás ostatní rozcupujou. Pro svoji potřebu si zvěř uložte jak chcete,ale nechlubte se s tím.
Zdeněk Zapletal reaguje 17.12.2012 19:05
Eduarde klást ulovenou zvěř na pravý bok vznikla v dávném středověku, kdy se lovilo kuší a kopím a právě uložení zvěře na pravý bok mělo zviditelnit ránu na levém boku na straně srdce, která byla uznávána jako "mistrovská". Od té doby se to nějak traduje. Uložení na pravém boku je omyl a uložení černé na "bruchu" pouze pro případné fotografování-proč ne?
Richard Czech reaguje 16.12.2012 19:05
Měl jsem v rukou množství loveckých fotografií z období jak 1 republiky tak 50-60 let a divočáci byli naaranžováni "na břichu" tak myslím že u této zvěře se to dá akceptovat .Je to již jistá tradice a ty ať chceme či ne tak se postupem času vyvíjí,však už také nelovíme lankasterkama na černý prach ,či kulovnicí bez optiky.
František Mlčoch reaguje 16.12.2012 11:00
Kolegové,hlava mě nebere,kam až se dá diskuze zvrhnout....Napadá mě něco o "ztrátě času",který se dá využít účelněji...
Jan Pavlík reaguje 9.12.2012 10:57
Musím jen souhlasit s Havranem.
Tomáš D. reaguje 7.12.2012 22:02
Problém je hlavně v tom, že 9 z 10 revírů a myslivců v nich si asi myslí, že jsme dostali kulturní dědictví za to, že budeme chodit v maskáčích jak pitomci a místo pořádných tradic fláknout prase bůhvíjak a jít chlastat.
Tonda Richter reaguje 6.12.2012 23:02
Další omyl, který způsobil marteking a neznalost je, že si řada lovců myslí, že zvěř vidí stejně jako člověk. Zvěř má jiné barevné spektrum, vidí jinak než člověk!Maskáče,maskovaný oděv byl vyvinut kvůli tomu, aby se člověk stal tzv.neviditelným před ostatníma lidma , čili barevné spektrum člověka. Často je to vidět v USA a martekingem se to dostává do Evropy. Je důležité mít co nejméně světlých míst - odlesky dále tzv. rozbití siluety postavy, dobrý vítr, styl a pohyb v honitbě. Často se mi stává, že zvěř skoro do mě narazí, nádherný zážitek. Jak už jsem napsal zelená, hnědá,šedá je ideální. Nosím stále hubertus a klobouk, vhodné rukavice atd. Jednou se mi stalo, že do mě narazil zajíc. To je vše ohledně mýtů a faktů z odívání.
František Havran reaguje 6.12.2012 21:00
No, pánové. Tradice a pocty.. Vcelku se bavím. My se tady "hádáme" o pravém boku a posledním hryzu a frajeři si loví jeleny o půlnoci a je jim přáno lovu zdar a poplácáno po rameni, viz dnešní fotka. I tak to jde, jak je vidět...
miloš matras reaguje 4.12.2012 12:00
Pro Edu, už jsem jednou odepisoval , že tak možná chodili ustrojení na Slovensku, všichni byli u partizánů a ušanka s rudou hvězdou jim zbyla z války. Je mi 53 a od r. 78 mám lovecký lístek, to že jsem jako honec chodil na hony ještě v ZŠ, to už dneska nejde. Za tu dobu na hony v našem MS na Pelhřimovsku chodili chlapy na hon ustrojený v mysliveckém, velký výběr nebyl, ale každý si něco koupil, tradice se dodržovaly, protože ve sdružení byla alespoň 1/3 lesáků. To až dnešní doba rychlokurzů přinesla neúctu k tradicím. Vždy bude záležet na tom, kolik členů má v daném spolku na dodržování tradic zájem, pak ty ostatní k tomu už donutí a naučí je to. Když se dneska podívám včem lovci přijdou na hon, to by si dřív na sebe nikdo nevzal. "Lovce" v kamufláži bych na společný hon nepustil a to jsem jednou u sousedů narazil na šaška v policejních maskáčích i s reflexními nápisy. Když se žena se mnou zlobí, proč si kupuju značkové oblečení za desítky tisíc, tak jí odpovím, kdyby mě ti moderní lovci lační po ráně střelili, tak abych mohl jít rovnou do rakve.
Lubomír Černý reaguje 4.12.2012 06:55
Myšlen samozřejmě přípitek na Lovu zdar.
Laďa Novotný reaguje 3.12.2012 19:49
Je to tak, když už se rozhodnu vystavit fotku, tak musí mít patřičné náležitosti, pokud ne, ukazuje lovec svou lhostejnost k úctě ke zvěři a to zcela veřejně.
Vaclav Rejchrt reaguje 3.12.2012 19:20
No nevím, ale myslím že pravou se připíjí na zdraví a levou na lovu zdar…
Lubomír Černý reaguje 3.12.2012 07:16
Kriteria kategorie úlovky ČR,SR jsou: zvěř vyfocená těsně po ulovení,jen v celých kusech i s mysliveckými poctami.Každý myslivec by měl vědět o jaké pocty se jedná,tak v tom nevidím žádný problém.Být adminem,tak fotografie které nesplňují zadání,okamžitě mažu.Jen to by bylo účinné.Když jsem si připil na studiích pravou rukou a měl to hned za metr piv,to se člověk naučil připíjet levou raz, dva.Dnes s ní piji i kafe)))
Jan Novák reaguje 2.12.2012 14:55
Pane Žakovic nevím kolik máte"vojenských makáčov" ale právě na Slovensku je vidět těch maskáčových polovníků vela a vela.
František Havran reaguje 2.12.2012 09:22
Pane Konečný, nechci Vám brát iluze, ale na daňka špičáka žádnou výjimku ze zákona nepotřebujete, ten se lovit může všude. Pokud přišel a byl vysoce průběrný, nikdo by neměl mít problém s tím, že se ulovil (kromě závistivých pitomců). A být majitelem sousední honitby, kde daňčí chovají, osobně bych jim asi i poděkoval, že odstranili z chovu vysoce průběrného jedince... Taky se mi to letos povedlo, střelit takového daňka nějak hned z kraje jejich lovu. Ale nevidím jediný důvod, proč bych ho nemohl ulovit ??? Já když čtu ty komentáře tady někdy, tak vážně netuším, kdo v té naší republice loví... Zjevně to bylo myšleno na mě, ta věta (Když má např. někdo plnou hubu keců o tradicích a v galerii uloveného daňka špičáka, trofejově o ničem, ale na vyjimku ze zákona ho jejich sdružení mohlo bouchnout, tak ho hned střelili.) tak Vás ubezpečím, že od té doby mi přišlo k posedu a zase odešlo tolik chovných daňků (a nejen špičáků), že by se Vám z toho čísla dělalo zle... Není to o tom, že přišel daněk tak hned bum, ale přišel průběrný daněk, tak proč ne? Neříkám, kdyby měl špice 20 cm, ale kdyby teď přišel další, stějně průběrný jak v létě, tak proč ho nelovit? Aby šel takový daněk za rok do říje a do chovu? Bože to jsou zase úvahy...A za další - jak tohle proboha souvisí s danou diskuzí ??? Bavíme se tady o tradicích snad, ne? A já osobně už jsem jednou psal, co si o dodržování tradic myslím. Znova to psát nebudu, jsem Havran a ne kavka, abych všechno opakoval.....
Jan K. reaguje 30.11.2012 18:53
Každý by si měl uvědomit co je správné a jestli se chci prezentovat na stránkách se zvěří,kterou jsem lovil,tak jí dám poslední pocty a budu se k ní chovat jak mi určují tradice je to správné a myslivecké.Pokud udělám fotku bez těchto poct není důvod ji sem umísťovat,udělám si ji jen pro sebe a je to v pořádku,každý web by měl mít svá specifika a smyslem těchto stránek je prezentovat zvěř tradičně s veškerými poctamy.Škoda,že si to spoustu lovců neuvědomuje a vkládají fotky,které sem nepatří,ale to je na každém z nás jak se k tomu postaví.
Zdenek Š v o m a reaguje 30.11.2012 18:11
Tradice by se měli určitě dodržovat od toho jsou to tradice!Než jsem začal navštěvovat tyhle stránky,tak jsem si taky s tradicama zrovna dvakrát hlavu nelámal.Neměl mě je kdo předat ani naučit.Samozřejmě kromě kurzu,ale víme jak to tam chodí.U nás ve sdružení se s tímto nešvarem setkávám dnes a denně.Všichni tradice "znaj" ale jsou jim fuk.Polovina starších (60 a víc) netuší jakej je rozdíl mezi úlomkem a zálomkem,poslední hryz buď nedávají vůbec a nebo klidně i lišce.Pomalu se to ale začíná měnit i díky tvrdohlavosti nás mladších :-)Osobně dokážu pochopit když někdo vyfotí ulovenou zvěř na levém boku,protože si to samou radostí z úlovku prostě neuvědomí.Ale když vidím zvěř v ploze na břiše a ještě k tomu s hlavou podepřenou všeljakejma klacíkama,nebo kamením tak se mě otevírá kudla v kapse!!!
Jan K. reaguje 30.11.2012 10:17
Eriko máte pravdu,ale nemá to cenu,poněvadž když návštěvník tohoto fóra jsem chodí denně a vidí jaká témata jsou propíraná kde se co řešilo třeba ne příliš povedené foto bez poct,probíhá peprná diskuse a na druhý den jsem vloží někdo fotku,která má stejné parametry.Rozhodl jsem se,že budu reagovat jenom na fotky,které jsou hezky vyfocené,správně uložené a se všemy poctamy a na ty ostatní reagovat nebudu třeba se to ostatním kolegům zdá,že je to v pořádku,potom vypadám já,že každému závidím a rýpám a to jistě není pravda nemám k tomu důvod jen jsem upozornil na to jaká jsou pravidla při vkládání fotek,které určil správce těchto stránek to je celé.
Patrik Dvořák reaguje 29.11.2012 23:56
Ty chybyčky jsou OK , průser je ten, že ani někdo výřad neudělá.To jsem zažil.
Erika Doležalová reaguje 29.11.2012 22:29
No, v podstatě s vámi souhlasím, až na jeden detail (on to tedy moc detail není) a sice to, že pokud chceme být důslední ohledně položení zvěře a obhajovat tradice, pak by se nejspíš mělo každému "měřit stejným metrem". Co mám na mysli? Položení divočáka. Mnohokrát diskutované. Ale copak divoké prase má v tradicích nějakou výjimku, že se nepokládá na pravý bok? Podívejte se znovu např. na snímek kolegy Sokola (Půlnoční prase). Kus je v poloze jakoby právě sjížděl kopec po sněhu, přední běhy skrčené pod tělo, zadní "rozcapené" jako když bábě ujedou nohy na ledovce.. A kromě Lovu zdar neřekne nikdo ani popel.. Ano, oblíbeným argumentem je, že kus do rána ztuhl a jinak to nešlo..
Jan K. reaguje 29.11.2012 20:00
Divím se,že se do diskuse nezapojí ti co obhajují některé nimrody,kteří se s uložením zvěře moc nezaobírají a poctamy při prezentaci loveckých fotek také ne,rád bych si přečetl jejich komentář k tomuto tématu?Asi všichni souhlasí,ale na četech mi to tak nepřipadalo klidně mě někdo opravte jestli se pletu.
Vopata Vladimír reaguje 29.11.2012 18:35
Plně souhlasím s Františkem a Karlem k tomu není již co dodat.
Karel Petružela reaguje 29.11.2012 17:05
Souhlasím s Františkem.Protože pokud přestanem důsledně dodržovat tradice,tak časem to dopadne tak,že budem chodit na hony oblečení jak na maškarní. Toho bych se nechtěl dočkat.Takové střelce bych poslal domů.Řekl bych že už to jak je myslivec oblečený vypovídá o jeho přístupu k myslivosti.Nemusí mít samozřejmě značkové oblečení, ale zelené a ne vypadat jak hasič.
Jan K. reaguje 29.11.2012 14:27
Svatá pravda souhlas s Františkem!
František Havran reaguje 29.11.2012 12:54
Omlouvám se za čárky mezi větami, ale když člověk píše a pak přepisuje, tak se někdy stane, že někde jsou čárky navíc a někde zase chybí... Zkuste si to odmyslet a věnujte se obsahu, prosím ;)
František Havran reaguje 29.11.2012 12:48
Myslím, že by to měla být samozřejmost každého myslivce, vzdát zvěři poslední poctu. A zakládat diskuzi o tom, zda zachovávat tradice? Pánové, to myslíte vážně? Pro mě je to vcelku bezpředmětné. Nenechejme si naše krásné tradice vzít lidmi, kteří si u SLOVENÉHO prasete na LEVÉM boku, s POSLEDNÍM ŽÍREM v TLAMĚ dávají na LEVOU stranu klobouku ZÁLOMEK, to všechno za halasného hraní autorádia v jeepu, namísto troubení lesnic či borlic... Jak jsem psal k jedné fotce a jak správně poznamenali jiní i v této debatě - není účelem říct - jsi debil, máš jelena na levém boku, ale je účelem říct - zvěř se nesluší mít na levém boku, tak si to pamatuj a příště to bude určitě všechno v pořádku ;)... Na druhou stranu některé fotky (viz muflon na stole v obýváku v kaluži barvy) se prostě slušně komentovat nedají. Pánové a dámy - položit zvěř na pravý bok, dát poslední hryz do svíráku(ryje) a úlomek na pravou stranu za klobouk, který dostanete od kamaráda, který Vás doprovázel a popřál Vám "lovu zdar" a ještě ke všemu pak rozjímat nad kusem nad celýmprůběhem lovu a všeho co samotnému lovu předcházelo - o tom to je a proto to (snad) děláme...Jsou to možná pro někoho prkotiny, ale pakliže se to bude přehlížet, tak tradice upadnou k zapomnění. A právě naše tradice jsou to, co odlišuje pouhý celosvětový lov od NAŠÍ myslivosti. Nenechme si ji vzít !!!
Jan K. reaguje 29.11.2012 09:28
Každý při vkládání tu a tam chybičku udělá,stane se že někdo nepoužije správný myslivecký výraz nebo něco podobného,stane se ,že se třeba nějaký myslivecký kolega ozve a daného myslivce opraví na tom není nic špatného pokud je to v dobrém duchu a nesnaží se dotyčného ponižovat a spíš poradit stalo se mi to také nikdo nejsme dokonalí a člověk pokud chce tak to veme s nadhledem a je pravda,že by měl každý začít u sebe.K těm poctám jak vidíte a co kolegové přispěli uložení zvěře má svoje opodstatnění není toho zas tak mnoho uložit zvěř na pravý bok,dát poslední hryz aspoň tenhle základ a nikdo neřekne ani papír.Je to tradice fotky dle záhlaví by se tak prezentovat měly držme se zadání,když vím,že do práce jdu na 6 hodinu tak nepříjdu v 8 hodin to dá rozum.
Jan Novák reaguje 29.11.2012 07:50
Pro Dana- nespekuluj udělejte 4 ohně nebo žádný a je...
George George reaguje 29.11.2012 01:26
Pokládání na pravý bok se traduje z dob kdy se zvěř lovila šípem z levé strany blíž k srdci a ten šíp zůstal z levé strany,proto se zvěř pokládala na pravou stranu šípem nahoru. Tohle jsme se kdysi v kurzu učili,tak snad je to správně.
Daniel Vyoral reaguje 28.11.2012 23:39
Když už jsme u těch tradic, tak bych se rád zeptal. Když je výřad u drobné zvěře a máme k dispozici 2 ohně, jak je rozmístíme? 1. do protilehlých rohů, 2. do rohů na jedné přímce (například u hlav střelené zvěře) nebo 3. do protilehlých středů přímek (např. u běhů zvěře a u hřbetů). U čtyřech ohňů to je jasné.
Radek Moravec reaguje 28.11.2012 23:25
Tradice pochází z doby, kdy se zvěř po štvanici většinou usmrtila loveckým tesákem či loveckým kopím a to samozřejmě z levé strany, kde je blíže k srdci. A aby bylo vidět jak obratně byl kus uloven, tak se pokládal na pravý bok. Tolik jen skromné doplnění jinak správné Ondřejovo informace.
Ondřej Procházka reaguje 28.11.2012 21:59
George George: Podle toho, co jsem četl je význam následující: vzhledem k anatomickému rozložení orgánů zvěře se myslivci snažili střílet na levou stranu těla kusu, kde je srdce a byla tak větší pravděpodobnost smrtelného zásahu. Výstřel byl, logicky, na straně pravé a aby se tento zakryl, pokládá se kus na pravou stranu. Úlomkem se zase zakrývá vstřel. Poloha úlomku se liší od pohlaví kusu.
George George reaguje 28.11.2012 21:44
Ondřeji dobře napsáno.Mohu se jen zeptat,jaký je ten význam? Dík.
Jiří Lengyel,starší reaguje 28.11.2012 21:26
Jiří,Jiří,Ondřej má naprostou pravdu,není k tomu co dodat.....
Ondřej Procházka reaguje 28.11.2012 21:20
Dobrý večer. Jistěže neutrpí, ale má to tak být. To je jako jíst na Vánoce řízek, místo dušiček slavit Halloween atd. Prostě to není ono a není to naše. On ten pravý bok má taky svůj význam. Nemyslím si, že je těch tradic zase tolik, aby si na ně člověk nemohl dát bacha. Patří to k našemu koníčku. Na druhou stranu zase mi přijdou zbytečné nadávky a urážky ze strany některých diskutérů, když je ta či ona tradice zkrácena nebo vypuštěná. Chce to, jako vždycky u všeho najít zlatou střední cestu a trošku u té myslivosti myslet:). Tak to vidím já.
George George reaguje 28.11.2012 21:05
Zdravím Vás kolegové,všichni jsme se při absolvování kurzu o první lovecký lístek měli naučit a následně využívat mysliveckých tradic v praxi,ale jsme přece jen lidé a může se stát,že ulovená zvěř při focení leží na tolik diskutovaném levém boku.Myslím si,že naše česká myslivost neutrpí,pokud je ulovená zvěř jinak pěkně prezentovaná a bude připomínat lovecký zážitek. Jaký je váš názor? Lesu zdar.