ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Pan Zub
Pan Zub
vloženo: 1.4.2018 14:44
autor: punťacák

úlovky (svět)

**
**
vloženo: 21.1.2015 12:07
autor: Svatoslav Ščudla

trofeje

Srnec 22.5.2020 - II. věková
Srnec 22.5.2020 - II. věková
vloženo: 2.7.2020 08:19
autor: Soňa Hrušková

zvěř v přírodě

Liška
Liška
vloženo: 9.2.2018 06:05
autor: Josef Vršan

zbraně

Nové zapažbení kulobroku Merkel, moje práce.
Nové zapažbení kulobroku Merkel, moje práce.
vloženo: 28.10.2019 19:25
autor: Stanislav Satoria

fotopast

Na újedi 2
Na újedi 2
vloženo: 26.10.2017 19:11
autor: Jiří Netík

myslivecké umění

vlk
vlk
vloženo: 27.2.2018 18:54
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 232886 fotek (6 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8869 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748202 komentářů fotek (18 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289142 hlasování fotek (45 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37586 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 11 online

Připomínky a názory
Diskuze

Úbytek černé zvěře!

Marek Lampert vložil 3.1.2017 18:41
Přátelé a kamarádi pociťujete ve svých honitbách poměrně znatelný úbytek černé zvěře???
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
kunst libor reaguje 3.2.2017 12:48
Dnes jsem za krásného,teplého počasí podniknul s kamarádem z jednoho tamního spolku dopolední pochůzku lesy Českého Ráje,navigace ukázala 8,5 kilometru především po turistických stezkách.Sníh je 3 dny starý tak jsem se těšil co nám ukáže a co je nového za ten měsíc ,co jsem zde nebyl.Musím říct že černé zde opravdu mnoho není.Několik stop samotného kusu,sekáče nebo lončáka,jedna tříčlená a jedna pětičlená tlupa,žveř se motá okolo míst kde se přikrmuje ,nebo vnadí tak že je předpoklad že bude odlovena.Přitom díky strmým svahům,krásnému krytu tvořenému nátety smrku a borovice a v neposlední řadě celkum slušného množství sněhu,který nutí lidi chodit jen po cestách,by tam zvěř být mohla,je tam klid.
karel zvářal reaguje 14.1.2017 13:28
A že je to pěkný rudlík, svědčí oježděný spád, tady jich je okolo dvaceti, z toho 16 selat a lončáků.
karel zvářal reaguje 14.1.2017 13:27
Nejenže koukají do oken kazatelny a z dálky jistí, tady se jdou kouknout přímo pod žebř. Jak vidno, tři týdny pohoda džez:-)
karel zvářal reaguje 14.1.2017 13:25
Kde se na podzim intenzivně lovilo, tam bachyně potomstvo moc nevodí. Jsou v místech, kde se zakrmuje, ale jinak je klid.
karel zvářal reaguje 12.1.2017 21:43
Patriku, na co bychom nadávali, kdyby bylo všechno OK? Máš plné břicho? Máš! Máš 300 kanálů na kabelovce? Tak co ještě chceš?-) Ekologie krajiny je v tristním stavu. Hleděl jsem do map a nevěřil jsem vlastním očím. V CHKO rozorali takové krpály s obrovským převýšením, že ty splachy jim zanesou všechna koryta. Na minulých mapách zaloučené, no ale louka nevynáší, že jo... Dnešní doba je o zisku, nějací broučci a koroptvičky nikoho normálního (měšťáka) nezajímají. Holt knížky, muzea, zooparky. Příroda je dnes kukuřice a řepka.
Patrik Dvořák reaguje 12.1.2017 21:25
Zdravím, to co napsal Wopen je svatá pravda, mě zajímá, proč škody zemědělců na životním prostředí nikoho nezajímají a to ani ty ekoteroristy. Zemědělci jsou prostě nedotknutelní.
karel zvářal reaguje 12.1.2017 21:08
Na předešlé fotce jsou špatně vidět, tady je to přece jen trochu lepší. Viděly mne i slyšely mluvit, ale naprosto v klidu situaci vyřešily až po chvíli, kdy jsem nemínil odejít:-)
karel zvářal reaguje 12.1.2017 21:05
Také jsem nabyl dojmu, že černé zvěře ubylo, ale dnes jsem byl z omylu vyveden. Narazil jsem na dva rudly, jeden asi 18-20 ks, druhý 13. U toho prvního mě 4 bachyně viděly i slyšely na ně mluvit, je to foceno mobilem, takže těch 30 m se zdá daleko. Byl jsem za strmým žlebem, takže jsem si mohl dovolit s nimi laškovat, ať přijdou blíž:-) Asi po minutě je to přestalo bavit, najednou kde se vzalo, tu se vzalo dalších asi 15 selat a lončáků a za halsitého pokvikování a chrochtání je bachna odvedla do lesa, předtím odpočívaly v zálehu pod keři na kraji louky.
scotcuard reaguje 8.1.2017 16:42
Také se musím přidat u nás je úbytek černé zvěře také znatelný. Předcházející roky jsem při nočním sezení napočítal třeba 100 prasat za noc v současné době není prase lehké zahlédnout podle stop jsou to courajici loncaci nebo nějaká tlupa loncaku... ALe ja se ničemu nedivím střílí se po všem co vystrčí hlavu a je jedno jestli to je velká bachyne nebo knour a člověk nevidí ani co se streli ve vlastním sdružení tak jak to potom ma vypadat....
Leon Zumr reaguje 8.1.2017 10:49
Pokud už povolují klece a odstřel mezi domy,tak jich asi málo nebude.
Leon Zumr reaguje 7.1.2017 20:40
Je jenom o jedné ale je tam uveden celkový počet 138 ulovených kusů na celém prostoru a to byl taky dost slabý výsledek při těch počtech černé
Pavel Grcal reaguje 7.1.2017 18:19
Ano, oba se bavime o tom samem datumu, ale zrovna vas clanek je jen na jednu nahanku,z tech nekolika, co byly zaroven. Např. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/odstrel-divocaku-v-brdech-byl-narocny-ale-bez-problemu_290601.html
Leon Zumr reaguje 7.1.2017 16:12
Pavel Grcal teď jsem si všiml že se Michal neptal na loňskou ale asi na tuhle https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lovili-jsme-zvire-malem-chytrejsi-nez-clovek/r~f42da3b05a7211e38a090025900fea04/?redirected=1483801818
Leon Zumr reaguje 7.1.2017 14:30
To je zajímavé na výřadu který ukázali v ZV bylo pár selat
Pavel Grcal reaguje 7.1.2017 14:14
Pane Zumr, kdyz nemate informace, tak aspon nevypoustejte bludy.V prvnim terminu se strelilo cca 120 ks
Michal Bauer reaguje 7.1.2017 13:14
Leon Zumr.Dekuji za informaci a upresneni jak to ve zkutecnosti bylo.Hlavne ze kolem toho delali takovy humbuk.
Leon Zumr reaguje 7.1.2017 12:56
Michal Bauer byla to akce jenom pro TV hovna ulovilo se pár selat protože všichni byli upozornění že se loví jenom sele a lončák protože o vyjimku nebylo zažádáno.
Tomáš Novák reaguje 6.1.2017 19:06
A to je to co povídám,když nemají klid jdou jinam.A co se týká střelených bachyní na čekané to jen důsledek toho, že se porušuje to,že střílet se má jen na to co bezpečně poznáte.Kolikrát jsem seděl a šel domů bez úlovku ikdyž prasata přišla, protože jsem nepoznal co to je.
Tomáš Novák reaguje 6.1.2017 18:22
A to je to co povídám,když nemají klid jdou jinam.A co se týká střelených bachyní na čekané to jen důsledek toho, že se porušuje to,že střílet se má jen na to co bezpečně poznáte.Kolikrát jsem seděl a šel domů bez úlovku ikdyž prasata přišla, protože jsem nepoznal co to je.
Pavel Oršulík reaguje 6.1.2017 15:52
Ano, v naší honitbě (80% pole, 20% lesíky)je úbytek velký, řekl bych že nyní je stav čtvrtinový oproti tomu co bylo před 3 až 5ti lety. Souvisí to i s klidem v honitbě. My máme jen malé lesíky, zvěř nemá krytinu a klid mimo období řepek a kukuřic. V tom období je ulovení spíše náhoda. Vedle u sousedů mají velký rybník s rákosím cca 12 - 15 ha a taky jedno 14ti ha pole s porostem ozdobnice čínské a tam jsou divočáci "zaparkovaní". Zajímavé je, že jsou v těchto lokalitách intenzivně loveni (cca 30 - 40 ks ročně)a pořád tam jsou a nehledají lokalitu s větším klidem.
wopen reaguje 6.1.2017 15:19
Ron Gordon: ano, částečně souhlasím, ale hodně bachyní se odstřílí na naháňkách, a letos bych řekl, že v mém okolí je to hodně častý jev - jak je méně prasat a hodně nadržených lovců s automaty, tak bachyně padají:)))) Jinak asi v jádru je i problém v tom, že s černou se nehospodaří, málo kdo pozná v noci, co je co za kus, střílí se na koule, co se vejdou do kříže...a pak se jde lovec podívat na ulovený kus...já tomu říkám střelba na kinder vajíčko:)))...je to takové překvápko, jestli to bude sekáček nebo plná bachyňka:)))
Tomáš Novák reaguje 6.1.2017 15:00
Dobrý den,souhlasím skoro se vším co napsal wopen,ale musím znovu říct,že u nás se ze zvěří hospodaří pořád stejně,ale od té doby co začala být všude jen kukuřice a řepka a začali se více vyskytovat prasata,začala mizet drobná.Pro nás to není důvod ,jak někteří píší začít nekontrolovatelně vybíjet prasata,většina nebo spíše všechna se střelí na čekané a není jich mnoho jak jsem již psal tak kolem 25 ks za rok.Ale ikdyž jich střelíme oproti letům minulým o něco více pořád mi není jasný jaký úbytek tu máte na mysli.Není to taky třeba tím, že černá je zvěř toulavá a pokud se do ní pere a nemá klid, pořádají se neustálé naháňky tak odejde jinam? My černou nehoníme máme jednu max dvě naháňky za rok nějakou tu čekanou a nemám pocit, že by nám ubývala.
Vlasta Hadr reaguje 6.1.2017 13:32
Lze jen souhlasit s Ronem a Wopen to ale nic nemění na skutečnosti ze jsou lokality kde stavy černé drasticky klesly s osobní zkušenosti kdy jsme letos po třech naháňkách u nás v Pošumaví ulovili tři kusy lončáků a že jsme jich tu měli, mnohá sdružení přijaly opatření včetně vysokých pokut za ulovení vodící bachyně zejména při naháňkách.
Omar Stodůlka reaguje 6.1.2017 12:57
wopen - Dobře ty!!! :-)
Michal Bauer reaguje 6.1.2017 11:51
Mam kamaráda který střílí u nich ve spolku okolo 150kusů ročně.Za letošní rok ještě nevím kolik jich maji uloveno.Ale že by se jim nějakým způsobem stav černé snižoval neříkal.Ba naopak.A to se snaží s černou hospodařit.Tak jak by se mělo.Co se týče drobné tak mají na tom podíly všecky složky.Zemedělci,myslivci,černá.Já osobně si myslím že každá honitba by si měla hospodařit se zvěří tak jak ji mají.Protože ta daná honitba a hlavně ti myslivci vědí ty stavy té dané zvěře.A ne nějaký uředníček nebo EU.Jen bych se zeptal jestli někdo neví kolik bylo uloveno prasat předloni jak vyhlasily ty dvě mimořádné nahanky na černou?Myslím že to bylo nějak kolem Mníšku pod Brdy.
ooo reaguje 6.1.2017 10:32
Nemyslím že za ubytkem drobne zvěre jsou pouze divočáci?A VYSTŘILET je velmi jednoduché.Stači dnes střelit pár bachyní a je po nich!Když dnes střelite jednu bachyni ktera ma v pruměru 6 selat tri bachynky a tři knourky tak mate střeleno cca 200 prasat za pět roku!Meříkam nestřilet ale hospodařit černá zvěř je jako každá jina !!!
Leon Zumr reaguje 6.1.2017 08:51
Rone naprostý souhlas a pro ty co tomu nevěří a brečí tady jak je málo prasat a že za všechno můžou zemědělci tak pro ně jenom jedno naučte se číst a počítat.
Ron Gordon reaguje 5.1.2017 21:51
Dalo by se souhlasit s vyjma bodu 1. Nárůst divočáku způsobili myslivci a to zejména tím, že bachyně byla povýšená na posvátnou krávu, byla přínosem k zvýšení loveckých příležitostí tím že dávala selátka a nehledělo se na to, že se tím snižuji stavy drobné zvěře, přeci jen z divočáka bylo více zvěřiny než ze zajíce a nesežrala jej liška. Řepka zmizí z polí v létě, kukuřice na podzim, bylo dost času na lov divočáku, ale ono se nějak nechtělo. Ano, zemědělci vytvořili vhodné podmínky, ale divočáky si nachovali myslivci.
wopen reaguje 5.1.2017 20:39
...moc krásné téma na dlouhou zimní diskusi:)...bylo by dobré se na celý problém nebo neproblém s černou podívat z jiného úhlu: 1) kdo nebo co způsobilo nárůst divočáků?....že by zemědělci a politika EU - ano...někdo nám tu nepřímo nakázal...dělejte lány, monokulturu - řepka, kukuřice - nesmyslně to perte do bioplynek a ty chytřejší nám sem vozí za odměnu šuntové potraviny:)))...jak úsměvné 2)...my myslivci jsme jen nástroj toho soukolí...zemědělec pláče, že mu ty lány papají prasátka, rýpou a berou mu penízky...tak si prosadí, myslivče budeš za to platit škody...super ne?:)))...a my se začneme každou sobotu houfovat a lovíme a lovíme...přes týden tomu dáme celé noci a snažíme se zavděčit zemědělci 3)..a jak se nám odmění zemědělec?...to přece tím, že nám na celou honitbu dá jeden rok řepku, pak kukuřici...vše intenzivně a pečlivě postříká, aby byla jistota úrody....a pak nám během dvou dnů vše sklidí, zaorá a my se stále divíme, že tu není drobná, že zmizelo ptactvo hnízdící na zemi....koukáme a vymýšlíme důvody poklesů drobné - že by dravci, kočky, černá???:)))..kdepak to dělá třeba disker záběr 6m při jarních pracích, to dělá, že ze rozorala poslední mez v poli, to dělají lány, chemické postřiky, které zahubí vše živé, čím by se mohla drobná živit, atd. 4)...a co dělají myslivci, jdou a střílí poslušně prasata, který si namnožili zemědělci sami s EU politikou a ještě na to kýveme se sklopenou hlavou 5)...a co se zamyslet na tím, že zemědělci díky své politice hospodaření třeba zanáší splavenou ornicí potoky, řeky, rybníky...to nikoho netíží???...jo já zapomněl...ryba je pod vodou, tak není tak vidět jako rys, vydra apod...mám pocit, že tady se chrání jen to, co jiné skupině dělá škody 6)...a co takhle zemědělcům naúčtovat škody za velké lány, zničené meze, zabahněné toky, zasečená srnčata, za zničená hnízda v loukách, za jarní zajíčky zapracovaný diskery apod. mašinami do země?????????? ...a tady se brečí nad nějakým úbytkem černé zvěře...není to trochu paradox??????????????????????? ...nechci tu rozpoutat nějakou nesmyslnou debatu, vím, že se tu najde hromada provokatérů, ale snažil jsem se na problém podívat více z dálky a s lehkým sarkazmem, takže se omlouvám těm, kterých se to dotklo předem
Josef Hanzlík reaguje 5.1.2017 19:25
Všechno si podělají lidi sami,úbytek černé je jasnej,bude hůř a drobná se ani omylem nevzpamatuje.Nepřispěly k tomu až tak plnou měrou nočáky,jako jen jediná věta.A to"Vítám vás na dnešní naháňce,kde budeme lovit zvěř černou a to sele a lončáka,přičemž u nás má lončák i sto kilo."Od srpna v kuku,do února v lese,a hovada se naparujou při výřadu u sedmdesáti a vícekilovejch bachyň,z kterých se při vyvrhování sypal jeden plod za druhým.Třeba to média konečně ocení.Není už nějak moc přemnožené srnčí?
Michal Bauer reaguje 5.1.2017 14:35
Dovoluji se též připojit do diskuze.Lovim v menší honitbě v jižních čechách.Za poslední 3 roky nám stoupl počet odlovenych divočaku o 70 procent.Tak že ubytek černé zvěře nepocituji ba spiše naopak.Honitba z 65 procent polnosti a louky zbytek les.Škody nezkutečné.Hlavně na jaře a na podzim.Kdy se sejou plodiny.obiloviny.Tod je mé poznatky. Lovu Zdar.
Bohumír Novák reaguje 5.1.2017 09:06
Snížení stavů černé zvěře na uroveň roku 1980 by tradiční české myslivosti hodně pomohlo. Oddělilo by se zrno od plev.
Petr Hruška reaguje 5.1.2017 07:48
Nedá mi se nepřipojit do diskuze. V naší honitbě (Česká Třebová) 1700 ha z toho 1100 ha lesa zbytek pole každoročně osévány kukuřicí. Odlovy za posledních 5 let: 100 ks.-150 ks.-90 ks.-70 ks.-45 ks. za loňský rok. Při stejném počtu lovců a mysliveckého i zemědělského hospodaření. Odlovy ze sousedních tří honiteb v posledních dvou letech zaznamenaly také výrazný pokles. Každoročně mne proto překvapuje, když se na okresní přehlídce trofejí dozvídám celkovou výši odlovu v ČR. Nestěžuji si, pro mne osobně černá není nepřítel ani v popředí zájmu, jen konstatuji. Myslivosti zdar!
faba reaguje 5.1.2017 00:46
Podmínky upravující normování černé zvěře jsou jen rozhodnutím úředníka, který stanovil, že vlastník honitby s tisícem ha souvislého lesa může normovat, kdo má o 1 ha méně - nemůže. To myslím neodráží skutečné potřeby chovu černé. Co se týká současných (klesajících) stavů - není se čemu divit. Divočáci se pronásledují všemi způsoby,ve dne i v noci , bez doby hájení, většinou bez ohledu na věkovou strukturu. Dokonce s výjímkami ze zakázaných zp. lovu, každý argument pro jejich obhajobu je vítán, škody zvěří jsou všeobecným zaklínadlem opravňujícím ke všemu. Prasata se povedlo vyhubit před více než 200 lety, kdy nejlépe vyzbrojený lovec měl předovku. Proč by jsme k tomu stavu nemohli začít přibližovat dnes, za éry noční optiky, fotopastí, GSM, offroadů atd.?
Leon Zumr reaguje 4.1.2017 23:13
Tomáš Novák je to všude stejný kde se objeví černá tak mizí drobná do pár let jenom že to masožrouti nevidí ti vidí jenom náplň do mrazáku a prachy na nájem a na škody. Z drobný je hovno maximálně ze zajíce trochu svíčkový a bažantem si umažeš jenom zuby.
Pavel Štěrba reaguje 4.1.2017 22:39
Kdo běduje? Zase tu někdo myslí za ty druhé, že pane Gordone:-) Ale jasně, nemáte to černé na bílém ve stavech, tím pádem to tam nemá co pohledávat, pořádek musí být. No bezva. Co třeba zlikvidovat všechno na co není papír? Ten historicky nejvyšší úlovek taky nemusí mít úplnou souvislost s nárůstem stavů, ale třeba taky se zvýšeným loveckým tlakem. Ale to tu zjevně nikoho nenapadlo co?
Ladislav Straka reaguje 4.1.2017 22:38
Dobrý den, Ron Gordon to napsal velice výstižně.. Dva měsíce zpět to tady pan Karel Myslivec napsal také hezky v jedné diskuzi: "Pánové nechci rozdmýchává nějakou bouří a někoho urazit, ale pan Balcárek je nešťastný, že si zalovil, u pana Turka je všechno vystřílené, pan Bárta, když něco uloví tak pak radši nejde týden ven a těch loňských 185000 přiznaných prasat(a nedělám si iluze že jich ve skutečnosti nebylo aspoň 250000) si asi někdo vycucal z prstů ne? Beztak za to můžu já že mě baví lovit a občas střelím lončačku nebo lončáka ve špatném zootechnickém termínu a rozbíjím tak sociální strukturu černé zvěře. Myslivci zamyslete se a lovte, lovte každé prase co vám vyleze, použijte všechnymožné povolené prostředky, lobujte za uzákonění lovu při sklizni tak jak je to v cizině, nebo tady bude brzo mor a pak budeme dlouho vzpomínat na to, že jsme někde střelili 6 za víkend, což podle mě v revíru, kde černá je, a lovíte se schopným kamarádem, který ví kam jít, není nic výjimečného. Lovu a myslivosti zdar!" (http://www.myslivost-lovectvi.cz/diskuze/tema/je-to-jeste-myslivost-co-myslite:3976/) A tady máte statistiky (pro ty co mají POCIT, že jich je málo): http://www.uhul.cz/ke-stazeni/ostatni/myslivecke-statistiky-od-roku-1960
Ron Gordon reaguje 4.1.2017 21:42
Pro Karla myslivce -velice podhodnocený odhad, statistika hovoří něco jiného :Počty ulovených prasat Lovecká sezona - Počet ulovených kusů černé zvěře 2010/2011 - 143 378 2009/2010 - 121 185 2008/2009 - 137 898 2000/2001 - 67 858 1990/1991 - 55 812 1980/1981- 11 773 1970/1971 - 4 803 Rok 2015/2106 - znovu rekord – historicky nejvyšší úlovek 185 496 ks divokých prasat a žádná změna v populační hustotě této zvěře.
Ron Gordon reaguje 4.1.2017 21:12
To je tedy hrůza ! Není divočáku, co budeme lovit ? Rád by viděl kolik černé mají ti bědující ve svých honitbách normováno a jaký mají plán lovu černé. Pokud černou nemají v honitbě normovanou tak nechápu proč ten nářek, že není co lovit, když tam černá nemá být.
Karel myslivec reaguje 4.1.2017 20:55
Až bude v celostátní statistice 5 let po sobě přiznaný úlovek černé zvěře v rozmezí 30-50000 kusů, pak mluvte k poklesu. Letošní rok odhadují střízlivě na 100000 přiznaných, k tomu dalších 30000 do mrazáku, na plesy, škody, úplatky... Pořád dost.
Michal Ukropec reaguje 4.1.2017 20:53
Hlad po mase umocněný veřejnou poptávkou po snížení stavů vyústil do nekontrolovatelného vybíjení. Modleme se, aby se alespoň zberchala drobná, protože černá ji opravdu decimuje. Buď se budeme řídit hospodařením, nebo heslem " Když ne my, tak sousedi"
Tomáš Novák reaguje 4.1.2017 20:17
Dobrý večer,já nevím jak je to v jiných honitbách,ale u nás byly roky kdy se střelilo max 5 ks černé za rok a stříleli se bažanti a zající. Poslední roky se u nás odloví průměrně 25 ks černé a to protože chodí na čekanou kolem 5 členů jinak by jich asi bylo více no ale nemáme ani bažanty ani zajíce.Tak nevím, každopádně úbytek nepozoruji.
Pavel Štěrba reaguje 4.1.2017 20:17
Co je na tom třeba vysvětlovat Ježíci? Jsou sice stále lokální oblasti, kde zatím žádný úbytek není znát, proto taky ty výřady 50 - 100 kusů které tu zmiňuje Leon Zumr, ale je taky stále více lokálních oblastí kde černá markantně ubyla, nebo i téměř zmizela. Prostě to ber tak, že boom černé je už za námi a nemůže za to ani klasický, ani africký mor, kterým tu leckdo mnohdy strašil, ale olověný.... A jestli je to dobře , nebo špatně, to je otázka pro pohled každého z nás. já na to koukám tak, že až se vystřílí prasata, tak už nám nezbude nic. ono to k omu bohužel spěje
Vlasta Hadr reaguje 4.1.2017 18:09
Problém vidím nekontrolovatelném celoročním lovu pro mnohé se stal lov nedílnou součástí živobytí přebytky jsou pokoutně prodávány řezníkům mnoha sdružení jsou ovládány rodinnými klany které se podílejí na největších prasečinách jsou pořádány společné noční čekané se vším komfortem vytápěných kazatelen o více jak dvaceti lovců kdy se střílí co přijde pod flintu včetně vysoké a muflonů to to se děje zejména v pronajatých režijních honitbách .Nicméně požívání špičkové profesionální střelecké optiky umožňující střelbu za jakéhokoliv počasí a světla užívání fotopastí tak to jsou jedny z mála příčin úbytku černé u nás v Pošumaví
Leon Zumr reaguje 4.1.2017 17:22
Až se to bude blížit normovaným stavům tak to většinu spolků položí :-) Jen tam mimo kdepak se asi berou ty výřady 50-100 kusů ?
Pavel Štěrba reaguje 4.1.2017 15:25
Je to přesně tak pane Kunst. Černá už není lovná zvěř, ale štvaná zvěř. Jsou spolky kde veškerá zvěřina z uloveného kusu na individuálním lovu připadá lovci, takže masař střílí prvně největší kus a pak doklepe selata. Naháňky permanentně od srpna v kukuřicích do ledna a znám případy kdy se udělala obeznaná naháňka klidně v březnu. Tlupy se vybiji komplet na matku, tak z čeho se pak má zvěř obnovovat. Pak se jen řekne prasata přijdou. Odkud by přišli, když jinde je už vybušili taky!? To je tlak který nemůže žádná zvěř ustát. A není v tom žádný boj se škodami, ty tu budou dokud bude v revíru poslední prase a poslední srnec. Ani boj za návrat drobné, protože prasata nebudou a drobná taky ne. Je v tom jenom nerozum a hlad.
kunst libor reaguje 4.1.2017 12:49
Pro pana Vydru...teorie :"Nejsou u nás ,příjdou od sousedů" už taky dlouho neplatí...........loví se všude a nejvíc tam kde ještě nějaká černá je.
kunst libor reaguje 4.1.2017 12:38
Jak píše pan Štěrba,s černou už se nehospodaří,černá se likviduje,bezhlavě a intenzivně..a to jsme se báli že nás prasata sežerou.....,pomáhá tomu technika(noční vidění) ,znám spolky kde se po zavedení těchto věcí zvýši na rok nebo na dva odstřel o 300 procent ,ale pak ejhle.....a také naháňky,když vezmu pár sousedních spolků, tak je to nepřetržitá záležitost ,týden co týden od listopadu až do teď,s velkým počtem střelců i honcu,kteří se neustále zvou ze spolku do spolku...týden co týden....systém dnes u nás ,za týden u vás a s tímto počtem ,co si budem povídat když se na tlupu narazí ,většinou se takřka bezezbytku zlikviduje...tak že i já říkám nejsou a nebudou....úbytek pozoruju v našem regionu + v Českém Ráji kde se taky občas pohybuju, přibližně 4 roky.
Josef Vydra reaguje 4.1.2017 12:31
Určitě znatelný pokles, ale jen proto, že v sousedním polesí ( KRNAP ) je letos nadúroda bukvic a černá dolů k nám prostě nemusí.
Rainer reaguje 4.1.2017 12:14
Ano
Pavel Štěrba reaguje 4.1.2017 08:54
...velmi citelně! Není divu, když se nehospodaří!