ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

kamarádův beran
kamarádův beran
vloženo: 5.4.2013 12:48
autor: Jaromír Skoda

úlovky (svět)

zlaty jelen
zlaty jelen
vloženo: 4.3.2013 17:29
autor: Vladimir Benadik

trofeje

najväčší....
najväčší....
vloženo: 14.2.2019 11:35
autor: pali1

zvěř v přírodě

Je trochu vidět
Je trochu vidět
vloženo: 14.1.2020 09:02
autor: Děda z lesa

zbraně

Rytina schránky CZ 557,moje práce.
Rytina schránky CZ 557,moje práce.
vloženo: 14.4.2020 20:21
autor: Stanislav Satoria

fotopast

Nahoře je to nejlepší.
Nahoře je to nejlepší.
vloženo: 7.3.2012 04:48
autor: Josef Vršan

myslivecké umění

Autor neznámý I.
Autor neznámý I.
vloženo: 14.1.2017 13:48
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 233434 fotek (17 dnes)
  • 7961 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8898 inzerátů (5 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749197 komentářů fotek (20 dnes)
  • 12934 komentářů videí (1 dnes)
  • 3294432 hlasování fotek (175 dnes)
  • 56457 hlasování videí (2 dnes)
  • 37666 registrovaných uživatelů
    3 dnes nových, 18 online

Připomínky a názory
Diskuze

Ulovení dospělé černé zvěře na společném lovu

Petr Kubíček vložil 21.11.2013 20:30
Byli jste už někdy svědky ulovení dospělé černé zvěře na společném lovu,před zraky loveckých hostů a přátel ze sousedních sdružení?Děkuji za Vaše názory.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Sojka reaguje 12.1.2015 15:58
Rone, nechybíš mi vůbec a nijak se o tebe neotírám, ale rychlost tvé reakce mě nijak nepřekvapuje. Tohle video je samozřejmě pravděpodobně z obory či obůrky, ve volné přírodě by to asi nikdo nenatočil, kameraman se navíc zaměřil spíše na chování/souboje, které jsou atraktivní na pohled, nikoliv na sociální chování černé zvěře, viz můj příspěvek z 29.11 v 19,05. Pane Dvořák, můžete tady uvést ty výzkumy konkrétně, nikoliv to, jak se jedna učebnice myslivosti opisuje od druhé? Díky. MS
Ron Gordon reaguje 12.1.2015 15:53
Ahoj, Sojko, je vidět že Ti očividně chybím ! Ale vážně, při odpolední kávě jsem byl na mysliveckém foru RCH, a ve foto byly nové snímky útoku sojky, kde jeden z komentářů byl takový výstižný, že jsem se chtěl připojit se svým " proč mně sojka nemá rád", ale nechtěl jsem vyvolávat duchy a hle, asi je mezi námi nějaká telapatie a ty jsi asi zrovna psal svůj poslední příspěvek, kde jsi neodolal a musel jsi se o mně otřít. Video pěkné, ale otázkou je zda z volné přírody či z obory, něco obdobného se mi podařilo pozorovat v Hukvaldské oboře samozřejmě ne v tak velkém rozsahu. A o tom, že vedoucí bychyně není žádná "bordelmáma" která určuje která půjde, kdy , kde a ským jsem již někde při diskusi psal. Já myslím, že nejen sliny, ale i samotný pach kňoura stimuluje bachyně k říji. Jistě znáš známe pořekaldlo " mám práce jak cap na podzim", protože obecní cap se zpravidla choval pro široké okolí a stačilo, aby babka prošla s prskající kozou od capa po vesnici a na všechny kozy v okolí to vzápětí přišlo. Myslím, že Ti není třeba vysvětlovat co je to cap. Telepatii zdar! RG.
František Dvořák reaguje 12.1.2015 15:33
Pane Sojka.Myslím,že si to špatně vykládáte.On totiž ten stimul po mnoha výzkumech skutečně vychází od bachyň.Zde je jasně vidět,že říje již dávno probíhá a já si spíše myslím,že si kňour značkuje své území proti dalším kňourům.Toto video nic nedokládá,může se vysvětlovat obojím způsobem.
Sojka reaguje 12.1.2015 13:13
Dovolil jsem si to sem přidat v návaznosti na předchozí debatu s Ronem Gordonem, byť to přímo s tématem dotazu nesouvisí. Je tam krásně vidět někde kolem 20-23 sec, jak kňour slinami značkuje strom, dále pak vlastní souboje, které člověk hned tak nevidí a to, jak výraznou roli hraje vylučování slin obsahujících hormony, které stimulují bachyně k říji, nikoliv rozšířené tvrzení tradované v myslivecké literatuře o tom, že říji určuje vedoucí bachna. MS
LADISLAV KALOUSEk reaguje 12.1.2015 12:42
Sojka-parádní video....
Sojka reaguje 12.1.2015 07:17
https://www.youtube.com/watch?v=7426kP1rZOU MS
Radek Chadim reaguje 3.12.2013 08:45
Průběrnými kusy jsem myslel zejména bílé, skvrnité a výrazně světlé kusy - ty by se důsledně měly lovit po celý rok bez ohledu na velikost nebo věk (v danou roční dobu samozřejmě nevodící kusy, aby mě jako vždycky tady někdo nenadával, že chci lovit na jaře/v létě bachyně od selat), aby černá zvěř zůstala skutečně černou. Hmotnost má taky určitý vztah k chovnosti, protože nejsilnější u selat bývají potomci vedoucí bachyně - přichází v tlupě na svět obvykle jako první, mají určitý růstový náskok, kvůli tomu a kvůli vedoucímu postavení bachyně mají potenciálně lepší přístup k potravě... - samozřejmě praxe není tak jednoznačná a jednoduchá, ale teoreticky tomu tak bývá.
Josef Voborník reaguje 1.12.2013 20:57
Asi jsi mne nepochopil. Přijde-li mi skupinka stejně velkých kusů, budou to pravděpodobně lončáci nebo samotná selata a je lovný kterýkoliv z nich, v tom máš naprostou pravdu. Ale jsou-li tam viditelné rozdíly, měl by se, je-li to možné, vybrat ten nejslabší kus - a je zcela jedno, jedná-li se o typickou sanitárku nebo o to, že to nejsou kusy ze stejného vrhu, ale ze dvou, mezi kterými je věkový rozdíl třeba 2 měsíce, nebo třeba o kus, který přišel z nějaké honitby s menší úživností a tím pádem je, ač zdráv, menší než ty kusy "domácí" - prostě tím, že vyberu nejslabší kus, rozhodně nic nezkazím. A že to kritérium "nejmenší z velkých" je jen pomůcka k rozlišení selete od bachyně, s tím taky nesouhlasím - ve stejné tlupě, zvlášť na podzim a v zimě, mohou být spolu vodící bachyně starší, vodící bachyně lončačky, nevodící lončačky a samozřejmě selata. A když chce v takové situaci někdo ulovit něco jiného než sele, měl bych lovit právě "nejmenší z velkých", i když, aspoň co se mne týče, v takové situaci upřednostním ránu na sele před ranou na jakýkoliv silnější kus.
Sojka reaguje 1.12.2013 20:32
Josef, nezlob se, ale používat hmotnost jako jakési kriterium průběrnosti je naprostý nesmysl. 80kg kňour jistě není víc lovný než kňour 100kg. Navíc u selat je hmotnost daná přístupem k potravě a selata již od časného věku mají dost vyhraněné hierarchické postavení a od toho se to odvíjí. Pokud bude mít bachna např. 5 selat, tak vždy jedno bude tzv. nejsilnější/dominantní (alfa) a jedno bude vždy tzv. nejslabší. Když si je očísluješ:-) (1=nejsilnější) a ulovíš to tzv. nejslabší (5), tak se nestane nic jiného, nežli to, že potom se tím nejslabším stane číslo 4. Pokud ulovíš to tzv. nejsilnější, nestane se opět vůbec nic, z 2ky se stane 1ka, z 5ky bude 4ka, ale ta 4ka bude to pořád to tzv. nejslabší, rep. to, které v té hierarchii stojí nejníž. Navíc do cca 6-7 měsíců věku je ten vývoj srovnatelný, resp. ty rozdíly nepoznáš podle hmotnosti (ty snad poznáš, který sele má 14 kg a který má 15kg?), možná tak podle chování, to co v hierarchii stojí nejníž, to obvykle ti ostatní nejvíc u krmení odbíjí. Ale principem lovu „to nejslabší“ vůbec nic nezlepšíš, je to prostě úplně jedno. Analogicky platí to samé u lončaček atd., prostě hmotnost jako kritérium tzv. průběrného lovu je nesmysl. Jediné, podle čeho se orientuješ za špatných podmínek viditelnosti, je hmotnostní a velikostní rozdíl mezi bachyní a seletem, nebo mezi lončačkou a starší bachyní, to ale nemá absolutně nic společného s nějakým kritériem tzv. průběrného lovu. U černé zvěře nic takového neexistuje, jediným kriteriem je věk a pohlaví, nic jiného. S hmotnostními rozdíly v rámci jedné věkové skupiny si vůbec není třeba lámat hlavu. Kriterium „nejmenší z velkých“ je jen pomůcka, jak potmě odlišit sele od bachny :-), nic jinýho a s nějakým průběrným lovem v rámci zvýšení kvality populace to nemá nic společnýho. Stejná otázka – co budeš dělat, když jsou ty selata stejně velký? Který je průběrný? Jediná správná odpověď je, že každý/jakýkoliv z nich:-), je to úplně jedno. Případný výrazný hmotnostní rozdíl/vyhublost jednoho kusu mezi stejně starými jedinci je jen příznakem poranění nebo nemoci a je to sanitárka, ne průběrný lov, nehledě na to, že u černé zvěře jsou tihle jedinci velmi rychle vyloučeni mimo tlupu. MS
Josef Voborník reaguje 1.12.2013 11:50
Že jediný chovatelský nástroj je kulovnice /a u černé zvěře dodávám, že co nejčastěji používaná/, o tom snad nelze pochybovat. Již Wof a Rakušan ve své knize psali, že "menším prohřeškem je ulovení silnějšího letošáka nebo lončája, než pro příliš úzkostlivý výběr nesplnit plán lovu v těchto věkových třídách" - a já k tomu dodávám, že za dnešního stavu toto platí i pro bachyně. A k těm průběrným kritériím - pokud možno /ne vždy to jde/ bychom se měli snažit vybírat i podle hmotnosti, tj. nejslabší kusy z tlupy - když jsem začánal, platilo kritérium "nejmenší z velkejch".
Sojka reaguje 30.11.2013 22:43
Lovit od nejslabších kusů? Co budete dělat, když ty selata budou všechny stejný? Nebo lončačky? Jak to kriterium uplatníte? To jste s těmi průběrnými kritérii asi v p....., ne? Prozradím vám strašný tajemství, ale nikomu to neříkejte:-). U černé zvěře jsou krom těch strakáčů jedinými průběrnými kriterii věk a pohlaví, a podle toho i lov ve věkových třídách, nic jinýho. A jediným chovatelským nástrojem je kulovnice. Poraněný kus je sanitární odstřel, nikoliv průběrný lov. A samičí pohlaví je potřeba lovit kulovnicí, nikoliv tužkou na papíru. MS
Radek Chadim reaguje 30.11.2013 20:29
Jak jsem již jednou napsal - lovit od nejslabších kusů, dále světlé a skvrnité kusy bez omezení + trofejové vyzrálé. Léta nesmyslného šetření bachyň a lončáček se začíná konečně projevovat a to v tom, že i když bachyně a lončáčky lovíte ve zvýšené míře, tak divočáků stejně neubývá - což je podle mého jen známka toho, že situace s počty divočáků je ještě podstatně horší, než lze vyčíst z mysliveckých statistik a vypozorovat venku :-). Navíc to šetření i průberných bachyň má i negativní vliv na kvalitu populace, protože mnoho ulovených divočáků je světlá nebo skvrnitá. Naše oblast bude vážně v určité míře unikátní :-), protože hodně často slyším, jak skoro všude ubylo divočáků - u nás přes loňské výrazně rekordní úlovky divočáků neubylo, ba naopak spíše ještě lehce přibylo, což se v kombinaci s letošním žaludovým rokem naplno projeví až příští rok/roky.
Sojka reaguje 30.11.2013 19:39
Jistě pane Chadim, vaše oblast je naprosto unikátní a v případě snížení počtu bachyň by se začala rodit selátka kňourům:-), takže nepomůže nic:-). Ale buďte prosím tak laskav a popište tady ty vaše kriteria pro průběrný lov černé zvěře, ty budou asi taky dost unikátní. Děkuji. MS
Radek Chadim reaguje 30.11.2013 18:03
Opravdu jsem si to popletl, děkuji za vysvětlení. Na druhou stranu v naší oblasti by stavy patrně nesnížilo ani 10 procent z úlovků, natož 10 procent z kmenového stavu bachyň.
Ron Gordon reaguje 29.11.2013 22:55
Pane Schindler, pokud nemáte možnost shlédnout připuštění prasnice plemeným kancem, tak po přehrátí videa s kňourem si rozklikněte konečnou obrazovku tam to je a porovnávejte.
Sojka reaguje 28.11.2013 22:52
RCH - a docela by mě zajímaly ty kritéria průběrnosti u černé, jak je máte, snad kromě těch strakáčů:-)? MS
Sojka reaguje 28.11.2013 22:44
Pane Chadim, trochu si to dost pletete, ten zpětný propočet se nevztahuje na celkové počty ulovené černé zvěře, ale pouze k selatům. Takže trošku po lopatě, pokud je dejme tomu z těch ulovených 3500 ks celkově cca 2500 selat, tak to znamená, že máte v té oblasti minimálně 500 bachen. Pokud z toho ulovíte 10%, tak je to 50ks, 20% je 100ks a 30% je 150ks. To jsou ovšem minimální čísla, protože těch selat se samozřejmě nikdy neuloví 100% z každoročního přírůstku, nebudeme si nic nalhávat, velký optimismus je 70%, realita se bude blížit spíš někde k 50%. Pokud budu tedy počítat, že těch 2500 selat je 70%, tak ten skutečný stav je 3500 ks selat, což je cca 700 bachyní, z tohoto počtu 30% je 210. Pokud tohle budete lovit, tak pak můžete začít teprve mluvit o nějakém aspoň udržení stavů, nehledě na to, že to co odstřílíte, stejně doplní přechod lončaček do této kategorie. A pokud zároveň s tímto lovem bachyní budete lovit intenzivně lončačky (a těch taky nikdy 100% stavu neodstřílíte) a šetřit lončáky, sekáče a kňoury, tak cca za 5 let můžete začít mluvit o tom, že máte trošku srovnaný poměr pohlaví a začala se zlepšovat sociální struktura populace a budete tam mít sem tam kňoura, ne to, čemu říkáte vy kňour, tj. 3 roky a kolem 100 kg, ale kňoura, tzn. věk aspoň 5+ a s hmotností odpovídající úživnosti dané oblasti. U černé zvěře si klidně můžete odpustit takové ty lidovomyslivecké bláboly o nejslabších a průběrných (nehledě na to, že všichni víme, kam to vedlo a vede u srnčí zvěře), u černé je to o něčem úplně jiném, je to o reprodukčním potenciálu a sociální struktuře. U nás žádné komplikované zákonné omezení podle mě není, v čem by mělo spočívat? Ale to jsou všechno dávno známé věci a tohle je zbytečná debata, protože ve skutečnosti ty stavy nikdo snižovat nechce a na nějakou sociální strukturu apod. se kašle. MS
Josef Voborník reaguje 28.11.2013 12:52
Tak s tímhle souhlasím na 100 % !
Radek Chadim reaguje 28.11.2013 08:39
MS: to je sice pravda, bachyně by se měly lovit hlavně na čekaných po dobrém obeznání, ale bachyně se nikde v současné chvíli na čekaných oficiálně neloví, takže se stav chovu :-) dramaticky nezhorší, když se občas nějaká uloví na naháňce. Abych to nestahoval na pidihonitbu kdesi na Vysočině :-), tak v okrese Třebíč se oficiálně loni ulovilo 3506 divočáků, z toho vykázaných bachyní (starších dvou let) bylo jen 40, když samozřejmě vezmu, že se bachyně většinou vykazují jako lončáci, tak se mi stejně nechce věřit, že při pravdivém vykazování by se ty stavy dostaly na těch 350 kusů (10 procent) nebo dokonce na víc procent. Tedy rozumný popstup při lovu je brát to od nejslabších a průběrné kusy ve všech věkových třídách, jako u ostatní zvěře (kam to mimochodem taky dlouhodobě nikam nevede :-)). A to že lovem všeho se v okolních státech počty divočáků nesnižují je stejně marné, jako je to u nás, kde se dospělá zvěř statisticky neloví a stavy spíše stoupají - ani jeden postup nevede ke snížení, ale u nás ještě máme komplikované zákonné omezení, což v danou chvíli je spíše kontraproduktivní.
Ron Gordon reaguje 27.11.2013 20:17
No Sojko, to nakrytí u divočáku nemá chybu ! Jinak na nebo v okolí je podstatný rozdíl.
Ron Gordon reaguje 27.11.2013 19:54
Sojko, Sojko, ja myslel, že když jsi takový profík, tak dovedeš posoudit jak se chová plemený kanec k prasnici a jak se chová kňour k bachyni. Já v tom vidím velký rozdíl.
Sojka reaguje 27.11.2013 09:59
Josef, a ono to někde v těch okolních státech (ten lov bez omezení na společných lovech) pomohlo nějak snížit stavy černé zvěře? O kterých státech se konkrétně bavíme? MS
Josef Voborník reaguje 27.11.2013 09:56
Rozhodně nemyslím, že by se měli lovit kňouři plošně všude na potkání a už vůbec ne, že by to mělo kladný vliv na snížení populace černé zvěře. Kňouři by se naopak měli šetřit všude, ať je tam černá normována nebo ne, a to aspoň do doby, než dosáhnou věku alespoň 5 let /kvůli trofeji/ - ideální by bylo nechat je žít do let osmi. Jenže realita je jiná a to zejména na naháňkách, kde se buď lidé bojí, aby se "neustřelili" a pustí silnějšího lončáka nebo samotnou bachyni bez rány z obavy před sankcemi nebo se naopak předem vyjedná výjimka a střílí se, co vystrčí ryj a třetí možnost je, jak jsem již psal, že každý dospělý kus na výřadu zázračně omládne a to právě označuji za "lhaní si do kapsy". No a protože v dnešní době by mělo být prioritním cílem snížení stavů, na naháňkách by se docela klidně mohla lovit černá zvěř bez omezení, jako je tomu i v okolních státech, protože určitě dobře míněná selekce pouze mladých kusů při těchto lovech žádné výrazné výsledky nepřinesla. Odpadly by zcela zbytečné průsery a navíc si myslím, že když na podzim střelím bachyni od vyspělých selat, která se o sebe již dokáží sama postarat, ta selata bez zkušené mámy budou později bez problémů odlovena na vnadištích, kam se budou vracet tak dlouho, dokud nepadne poslední.
Sojka reaguje 27.11.2013 07:03
Pane Chadim, nikde jsem nepsal, že se bachyně nemají lovit, naopak. Ale mělo by se tak dít s rozumem a na základě alespoň nějaké základní znalosti problematiky vzhledem k určitým rizikům, které z toho vyplývají. V různých doporučeních se obvykle udává, že ten lov bachyní by měl být cca 10% ze stavu, pokud se chceme bavit o nějakém snižování nebo udržení stavů, tak je to podle mě naopak zoufale málo, min. 20-30% by bylo na hranici udržení stavů. A ne z nějakých nesmyslných normovaných, minimálních, domluvených stavů, ale ze zpětného propočtu dejme tomu za posledních 5 let při koeficientu 5. A z logiky věci, tak právě ne na společných lovech, protože tam nikdo nepozná jestli to je nebo není tzv. "vedoucí" atd., což má právě ty důsledky. To postavení selat v té skupině se výrazně změní, pokud tam zůstanou. A vzhledem k počtům jsou hlavními nositelkami přírustků zejména lončačky. Není možné se na to dívat úzkým pohledem jedné pidihonitby na Vysočině, pokud se bavíme o celkové situaci. MS
Radek Chadim reaguje 27.11.2013 00:10
Naposledy já.
Sojka reaguje 26.11.2013 23:18
Jinak Rone nevím, co bych na tom videu měl vidět jinýho, než to, co jsem tu dřív napsal. MS
Sojka reaguje 26.11.2013 23:12
Rone, Durok je hospodářské plemeno a tam se v odborné terminologii používá označení kanec, neměl bys to zaměňovat s mysliveckou mluvou, ale to ty přece víš, když ses pohyboval po tom hospodářství:-). Ty asi žiješ v domnění, že když se někdo od mala pohyboval v okolí jaderné elektrárny, tak toho dost ví o jaderném reaktoru:-). MS
Radek Chadim reaguje 26.11.2013 10:31
Dnes se dá vyřídit vyjimka na lov čehokoliv i bez normovaných stavů, tedy i na lov dospělé černé zvěře na naháňce. Takže pokud má někdo stres z toho, že někdo jiný uloví větší kus a on z toho bude mít opletačky s ouřadem, stačí si jen zažádat. Otázkou je, jestli by se dospělá zvěř lovit na společných lovech měla. Tam kde černou moc nemají nebo jim nedělá škody ať si šetří bachyně a samotné větší kusy, tam kde chtějí snižit vysoké stavy nechť loví vše, protože v tomto případě ať lovíte jen mladé nebo i staré, tam to výraznější vliv na počet divočáků mít nebude - ale při ulovení bachyně to znamená minus 6-8 selat následující rok. Kňouři by se měli lovit asi jen na čekaných, kdy je přeci jen většinou více času na obeznání, zda-li za to kus stojí. Ale s počty kňourů i docela slušných to nebude až tak špatné, protože každý rok nějaký slušný vidět párkrát do roka je - je to většinou setkání náhodné, ale s dobrými jeleny nebo daňky se člověk asi denně taky (kromě říje) nepotkává. Letos už jsem viděl na naháňkách tři slušný kňoury a několik sekáčů kolem 100 kg, takže to že je běžně nepotkávám neznamená, že nejsou.
Ron Gordon reaguje 25.11.2013 20:58
Sojko, ne , že mi to nedá, ale to víš, nemám rád pořád jen nu jednu pravdu a tak to již někdy nevydržím. Do videa černá zvěř jsem ti přidal ukázku, jak to dělá černý rytíř, aby si to nezaměňoval s plemeným kancem. Ja sice nejsem vystudovaný zootechnik ale od mala jsem se pohyboval na hospodářství, takže toho celkem dost vím a také zcela dobře typuješ, že vím co přijde do jitrnic, ale ne jen tam. Velice jsi mně potěšil úpravou názvosloví, tak dík. RG.
Tomáš D. reaguje 25.11.2013 19:23
Z mého pohledu zcela zbytečné otázky. Zašetřování velkých kusů a nesmyslné hájení bachyní je již přežitkem , který rok co rok zvedá početnost černé zvěře a na toto navazující škody ve statisícových číslech. Ve většině okolních států se loví na společném lovu černá bez omezení a časem to bude zcela normální i u nás.
fogl reaguje 25.11.2013 10:29
Na začátku odpovídám na položenou otázku ANO BYL několik krát. Taky jsem se před X léty neúmyslně "ustřelil". Zúčastňuji společných lovů na černou zvěř v několika honitbách jako psovod tedy v tlaku. Co honitba to jiné kritéria lovu. Jsou honitby kde je celkem dobrá disciplína a to hlavně proto, že vedoucí lovu před zahájením stanoví jasná kritéria a po skončení lovu je patřičně uvede do praxe, což považuji za dost důležité. Pokud se nedodržují dané pravidla, tak se vesměs lov zvrhne a pak se stane, že z deseti ulovených prasat je půlka evidentně dospělých (do většího kusu se lépe trefuje). Když se zamyslíte do jaké situace se dostane vedoucí lovu když je na výřadu dospělý kus(v případě, že není ofic.povolen), tak Vám musí být jasné co vlastně riskuje, protože ještě neskončí ani "poslední leč" a výsledky lovu včetně fotografií kolují po veřejnosti. Já to beru z tohoto pohledu, proč by jsem měl svůj problém(nezodpověděnost při lovu) přenášet na někoho jiného. Jak píší kolegové ustřelit se je otázka několik sekund, proto nikoho neodsuzuji, ale taky je potřeba nést následek svého pochybení a nepřenášet problém na vedoucího lovu-"však dospělý kus vykáže jako lončáka" jak zde bylo v příspěvku napsáno je ubohé. Já osobně nemám rád když před začátkem lovu vedoucí stanový do jaké hmotnosti (např do 50kg) lze prase lovit. Jestliže jsem na lovu kde vedoucí lovu stanový hmotnostní kategorii( např do 50kg) s výhrůžkou pokuty nebo oznámení na správní úřad tak to hold musím respektovat, ale na další lov tam již nepůjdu, protože si myslím, že sele a lončák je prostě sele a lončák... Pokud si nejsem jistý co mám před puškou tak prostě nestřílím, ale přesto k omylu může dojít, ale to by byla souhra náhod a tak to v životě chodí. Dobře to popsala p. Erika Doležalová, nemám co dodat, rovněž souhlasím s názorem eurohorn@eurohorn- ulovení dospělé zvěře považovat za poplatkový lov... To je můj názor k otázce Petra Kubíčka. Lovu zdar.
Josef Voborník reaguje 25.11.2013 04:16
Sojko, ještě se vrátím k tomo Meynhardtovi. Předpokládám-li, že o plemenitbě prasat něco víš, pak se musel Meynhardt mýlit v tom, že devítiletý kňour zvaný Šedivák asi ty bachyňky ve věku selete nakrýt nemohl - ale zůstává faktem, že zabřezly a z toho vyplývá, že ani přítomnost silného kňoura prasečí mládeži v sexuální aktivitě nezabrání. Ono to s tím ženským plemenem bude asi veskrze stejné - když si chce holka hodit hrbem, najde si i klířek k pásu cudnosti.
Josef Voborník reaguje 25.11.2013 03:38
Toť pravda - ale pravda je i to, že na některých zejména "domácích" akcích se loví "sele a lončák do 150 kg". A u toho srovnání lovu trofejové zvěře - černá si samozřejmě naši úctu zaslouží, ale nedá mi to a musím vzpomenout na nebožtíka tchána, který většinu života lovil v režijních honitbách. Co se týče jeho trofejí, byli to výhradně srnečkové "nic moc", z 90 % "personální" I.VT, jediní 2 starší srnci jako sanitární odstřel. Ale měl uloveného i stříbrného a bronzového kňoura. Tím chci říci jen to, že dobrý kňour, na rozdíl od dobrého jelena, patřil mezi zvěř, kterou v případě trochu štěstí a loveckého umu měl nárok ulovit každý. Jak já přistupuji k lovu černé, jsem již napsal - ale přiznávám se, že pokud by mi přišel kňour, který by byl zřejmě na medaili, nevím, nevím - jak se říká, když už do pekla, tak na pěkném koni !
Sojka reaguje 24.11.2013 21:56
Rone, jako obvykle co, jak někde vidíš moje jméno, tak ti to nedá, že? Víš, já jsem vystudovaný zootechnik a plemenitbu prasat jsem dělal. Spíš je tristní, že rádobymyslivečkové jako ty nemají ani tu základní znalost právě té biologie černé zvěře, (ačkoliv je to dnes zvěř zcela běžná ve většině honiteb),a pak vymýšlejí takové kraviny, jako kolik asi tak může vážit 150 kg kňour na zadních bězích:-), což jim zhusta nebrání v tom, vyjadřovat se naprosto suverénně k tomu, jak je potřeba s černou zvěří hospodařit. Člověk se pak ani nemůže divit, že to podle toho vypadá:-). Víš co Rone, zkus si někdy připustit plemennýho kance Duroq(což je tak zhruba ekvivalent toho kňoura) o váze cca 150-200 kg na bachyňku těch 35 kg:-). Tebe bych typoval, že budeš tak leda přesně vědět, co se dává do jitrnic:-). A že si myslím, že Meynhardt napsal spoustu kravin? Ano, napsal, svého času jsem tu knížku hltal, jenže on opravdu dělal neuvěřitelné závěry ze zcela nedostatečných terénních pozorování v tehdejší NDR, což byla tehdy země s největšími stavy černé zvěře atd. Navíc jsou to věci staré asi 35 let a mezitím se to trochu posunulo:-). Což tobě nijak nevadí, tobě jde o něco úplně jiného. Takže jestli tě to tak trápí, tak si vypočítej rovnici zatížení plochy tělesem s hmotností rozloženou na dvou bodech s logaritmickým trendem:-) a proměnou hmotností:-) a máš to :-). MS
Sojka reaguje 24.11.2013 21:14
Pepo, já ti zejtra zavolám, přece nepolezem zas po čtyřech kolem oplocenky bez ní:-). Neboj, to bude dobrý! M
Josef Hanzlík reaguje 24.11.2013 21:06
Milane,mám docela strach,dneska jsem ji měl s sebou,když jsem byl krmit a při obcházení jedný houštiny bafla,a pak na napjatých bězích a s vysokým nosem tancovala kolem mě,evidentně nervózní větřila do houštiny a dovnitř nešla ani náhodou.Sám jsem cítil kňoura,tak jsem ji tam nenutil,no,uvidíme jak dál.Jinak už je zahojená parádně. Rone,viděl jste kňoura pokládat bachyni?Jednou jsem v zrcadle viděl tělo vzepjaté při páření a ten kňour při tom vypadá jinak.I když vlastně-no.....
Libor Ludík reaguje 24.11.2013 20:40
Pro eurohorna honitba je 700m n.m.zemědělství, pastviny a louky pokud chci mít černou musím přikrmovat celý rok a chránit dospělou zvěř.To za 1. a za 2.co je Vám do toho jaká pravidla jsem nastavil ve své honitbě.
Ron Gordon reaguje 24.11.2013 20:37
Pěkná přednáška o fyziologii paření prasat, ale chtělo by to přednášku z oblasti fyziky, jakou hmotnosti je zatížená bachyně při aktu, když jak je známo, kňour při tom stojí na zadních bězích, jeho tělo je vzepjaté a při tom by větší část hmotnosti měla působit na zadní běhy, tudiž jakou hmotnost musí unést bachyně pod ním. Jinak stále jen jedna pravda, všichni ostatní jsou omylní, jen ten můj názor je jediný správný.
Sojka reaguje 24.11.2013 20:20
Josef, co křepela, je v pohodě? M
Josef Hanzlík reaguje 24.11.2013 20:09
Říkejte si co chcete,agresivita černé roste.Zúčastnil jsem se naháňky,kde prasata šla po lidech(ignorovala psy),minulý týden lončák vyřadil z provozu kolegu tak,že si léčí nohy na inv.vozíku,před měsícem mi takovej pacholek načal ještě hloupou křepelku dva týdny po podzimkách(na podvečerní procházce v areálu firmy,500m od baráku).Neholduju odstřelu vedoucích bachyní a kapitálních kňourů,ale jinak tu velikost nehodlám řešit,pokud nepůjde o bachyni od malých selat,samozřejmě.
Sojka reaguje 24.11.2013 19:05
No, Fesoji, že vypadáš jako blbec, co by chtěl v tomhle případě střílet všechno, to je fakt, protože tak si to napsal, nezlob se. A co se týče toho Meynhardta, tak to já považuju za blbost a moc tomu nevěřím, víš, ono to není dost dobře fyziologicky možné. Snad mi ostatní prominou odbočení od tématu. Nevím jak moc toho víš o páření a rozmnožování prasat, ale jedna z nutných podmínek je, že bachyňka toho kňoura musí pár minut unést na zádech, tím myslím opravdu unést do slova do písmene. Je to dané právě tou fyziologií a anatomií pohlavních orgánů. Kňour(kanec) má fibroelastický typ penisu, tedy ne vaskulární, jako máš ty, já a ostatní:-), nebo třeba kůň, ale je to penis schovaný v kožním záhybu, který se nenaplní krví k erekci :-). Z toho tsaké vyplývá "technologie" pohlavního styku:-). Stejně tak ejakulát je hodně řídký a je tvořen z velké části i výměšky předstojné žlázy a hlavně, a to je podstatné, pohlavní orgány samice (bachny či prasnice) ho nasávají na základě určitých hormonálních změn a připravenosti bachyně k oplodnění. Nechci tady rozebírat úlohu hormonálních výměšků ve sliných výběžcích kňoura sloužící ke stimulaci říje, úlohu otěrových stromů, bla,bla,bla, koho to zajímá, ať si to najde. ale ten celý proces v reálu obnáší to, že to trvá pár minut a celou tu dobu musí bachyňka toho kňoura skutečně unést na zádech, připravenost k páření se dá demonstrovat tzv. "reflexem nehybnosti". Meynhardt prostě kecá, není to fyziologicky možné, resp. si nevšiml při terénním pozorování, že u tlupy byl lončák nebo silnější sele, kterého ten kňout neuhlídal, to je celé vysvětlení toho mýtu. Fyziologicky kňour 150 kg prostě nemůže oplodnit bachyňku 35 kg, prostě to nejde. A proč by se nedal srovnávat lov trofejového kňoura s lovem trofejového jelena? To je přece to samé, jakýpak jablka a hrušky? Nebo snad černá zvěř nezaslouží úctu? MS
Josef Voborník reaguje 24.11.2013 17:58
Teď si připadám jako blbec, který by chtěl lovit vše bez výběru - ale tak jsem to rozhodně nemyslel ! My také nemáme černou normovanou a přijde-li mi na čekané samotný silnější kus, nestřílím, ze skupiny lončáků se snažím vybírat nejslabšího a ani by mě nenapadlo střelit bachyni od selat. Ale na naháňce se uloví leccos a není-li předem povolena výjimka pro lov dospělé zvěře, řeší se to dvěma způsoby : Buď nastoupí tvrdé sankce proti tomu, kdo porušil zákon, nebo na výřadu není nic jiného, než selata a lončáci, i kdyby měl ten "lončák" 150 kg a zbraně mu koukaly 15 cm z čelisti. Znovu se ptám, kde tedy ti kňouři jsou, když v honitbách bez normovaných stavů se žádný neuloví ani omylem ? A to, že silný kňour si dokáže zajistit, aby bachyňky ve věku selete nebyly oplodněny nějakým lončákem, to je podle mne jen tradovaný mýtus. Ledaže je nakryje sám - a to není nemožné, popisuje to i Meynhardt ve své knize O životě divokých prasat, kde líčí, jak devítiletý kňour se zdržoval u tlupy tak dlouho, dokud neoplodnil všechny chrující se bachyně, včetně letošních selat. A srovnávat lov dospělé černé s lovem dospělých jelenů. to je jako sčítat hrušky s jablky - na společných lovech by se jeleni neměli střílet vůbec a žádné výjimky "do osmeráka", jak se mnohde děje. A souhlasím s panem Malým, že stanovit nějaké hmotnostní limity u černé je blbost, pokud je opravdu zájem o snížení stavů.
Miroslav Topil reaguje 24.11.2013 15:40
U nás srazil náklaďák kanca že jsme ho nemohly naložit na vozík ,po vyvržení 115kg. Jaké bylo překvapení po kontrole chrupu ,neměl kompletní chrup takže lončák Topil
Ondřej Zahradník reaguje 24.11.2013 14:25
Jestli se jedná o tenhle kus tak si vemte kolik moch potrhat psů!!!
Sojka reaguje 24.11.2013 13:38
Pane Maly, ja myslim ze si uz rozumime a omlouvat se netreba :-). Asi kazdy kdo do cerne zvere trochu “vidi“ tak vi jak to je. Nejsilnejsi loncak (neproriznuta M3) ktereho jsem videl, měl 105 kg na haku vyruseny. MS
Jiří Malý reaguje 24.11.2013 13:26
Pro Sojka,tak se omlouvám,nepochopil jsem to,ale alespoň máme stejný názor a připojuji se k názoru 12:24,stanovovat ráno na nástupu nějaké hmotnostní limity je blbost,pak tam budete odpoledne koukat na dvě selátka,lovci akorád znejistí a z obavy z postihu radši nevystřelí,u nás jsou běžní 80kg lončáci,když půjde takový a větší kus sám je potřeba o něm trochu přemýšlet,když jich půjde pět takových stejně velkých tak to asi nebudou kňouři nebo bachyně.
Děda z lesa reaguje 24.11.2013 12:24
Divím se zde uváděným kategorickým nařízením typu - kus do 50 či 60 kg... - Zákon (pokud není uplatněna vyjímka OStSM) povoluje bez jakékoliv omezení lov selat a lončáků a nedovedu si představit, že z jednoho rudlu sourozenců uloví někdo 48 kg kus a soused 52 kilový (oba lončáci) a to ještě s 8.000,- Kč postihem... Statut selete či lončáka nemůže být nikdy dán hmotností, viz např. příspěvek z 22.11. - 9,27h.
Sojka reaguje 24.11.2013 11:15
Pane Elhenicky, lovit se budou podle zakona kategorie sele a loncak. Jedna se o standartni nahanky koordinovane v jeden termin v teto oblasti, zadnou atrakci necekejte:-), je to spis bublina. Vysledek tady klidne napisu, jdu se psem, neni v tom nic tajemneho. Jarek schindler, diky za pochopeni:-), presne tak to bylo mysleno. M.S
Libor Ludík reaguje 24.11.2013 11:13
Mám to postavené velmi jednoduše,kdo střelí kus nad 50kg zaplatí 8000 za bachyni a 5000 za knoura s povinností odkoupit zvěřinu a v celku to funguje.Každému říkám rozhoduje ten kdo má v ruce kulovnici a vše okolo jsou kecy.
Ellhenický Petr reaguje 24.11.2013 10:45
Zajímalo by mne, co se bude lovit 30.11. a 14.12.2013 v okolí Mníšku pod Brdy, kde se má "škodná" černá pomalu vystřílet. Akce jak hrom, tak jsem zvědav na výsledky, zda je zde někdo zveřejní.
Sojka reaguje 24.11.2013 10:06
Pane Maly, vy asi nerozumite ironickemu komentari k naproste kravine, ze ne? Ja si totiz myslim to same co asi myslite vy. Ale diky bohu ze aspon nekdo dalsi dokaze uvazovat normalne aspon takhle. MS
Jiří Malý reaguje 24.11.2013 08:57
Pro Sojka,pane jaké jeleny 3.VT by jste chtěli lovit,když skoro žádní nejsou a že by to mělo zásadní vliv na snižování,tak to si už vůbec nemyslím.
Sojka reaguje 24.11.2013 07:43
Taky je nespravedlive, ze my co nemame normovanou vysokou tak nemuzeme strilet jeleny III VT bez omezeni:-), akorat platime skody. Navic je znama vec, ze timhle se ty stavy snizuji nejlip, jak u cerne tak u vysoke :-):-). Ach jo. MS
Josef Voborník reaguje 24.11.2013 01:59
V době platnosti starého zákona se lov kňourů na okrese Trutnov řešil tak, že ulovení kňoura musel myslivecký hospodář neprodleně hlásit na st. správu myslivosti. A když by odstřel kňourů v okrese překročil určité číslo /zpravidla se jednalo o 5 % počtu prasat, ulovených v loňském roce/, st. správa myslivosti jednoduše další lov direktivně zastavila. A šlo to i bez velkého a naprosto nesmyslného plánování a kňoura si občas mohl ulovit i ten, pro koho je dnes z důvodu nenormované černé zvěře v jeho honitbě tabu.
Josef Voborník reaguje 23.11.2013 15:18
Teď si dovolím názor dost "kacířský". Současný systám "plánování" chovu a lovu černé zvěře je za prvé naprosto nefunkšní, jinak by nemohlo docházet k takovému nárůstu stavů, za druhé naprosto nespravedlivý vůči těm sdružením, kde černá není normována, protože jsou odsouzena k tomu, aby jen a jen platila škody, přičemž možnost ulovení trofejového kusu je přímo zákonem vyloučena - a za třetí, protože kritériem pravdy je praxe, si lžeme do kapsy. Když se podívám do statistiky, kolik bylo legálně uloveno a vykázáno kňourů v poměru k lončákům a bachyním, zjišťuji, že rodí-li se selata v poměru pohlaví cca 1 : 1, musely by těch kňourů, které "nikdo neloví", plné revíry. Nejsou, protože se vykazují jako lončáci - tedy aspoň někde a kdo se snaží lovit podle zákona, je na tom bit. A je-li cílem plošné snížení stavu černé, povolil bych na společných akcích lovit černou bez výjimky, krom bachyní s nedospělými selaty, jak jsem již napsal v 10.07. Na výřadech, zejména v těch "reprezentačních" honitbách, se těch kňourů tak jako tak ocitne víc než dost. Všichni jsme si rovni, jen někteří jsou si rovnější a kdo má na to, aby si pronajal lukrativní honitbu, má zpravidla peníze a známosti i na to, aby měl výjimku pro lov dospělé zvěře na společných akcích - a běžní myslivci musí jen držet hubu a krok, v horším případě lhát.
Erika Doležalová reaguje 23.11.2013 15:13
Jaroslave, v podstatě souhlasím, ikdyž mnohdy je moc dobře poznat, zda šlo o omyl (takový lovec se zpravidla omluví a sám se dotáže na případný postih..) nebo úmysl (nesmyslné argumenty co bylo a nebylo vidět, co na něj volal soused na štontě, "no a co, jedna bachna.." apod.) A naprosto souhlasím s Pavlem, "omylem" uloveného kňoura obodovat (případy "nutné obrany", sanitárního odstřelu apod. samozřejmě řešit individuálně), bachyně dle aktuálního ceníku, jako na poplatkovém lovu.. Protože zaplatit si +- 100-150 euro za naháňku, smáznout stříbrného kňoura "já to blbě přečet´jsem myslel že je to lončák.." a odjet jako hrdina s trofejí, to by asi uměl kde kdo..
Erika Doležalová reaguje 23.11.2013 10:31
K úvodnímu dotazu "Byli jste už někdy svědky ulovení dospělé černé zvěře na společném lovu,před zraky loveckých hostů a přátel ze sousedních sdružení?" - ANO. Jsou naháňky, kde největší a nejstarší kus byl opravdu jen lončák, ale taky akce, kde na výřadu pravidelně leží mladý kňour nebo silná bachyně. Stane se, chce se říct resp. napsat, ovšem je "stane se" a "stane se".. Pokud - jak již bylo zmíněno - prchá samotný kus, kde si člověk není jistý, má dvě možnosti - risknout to a vystřelit a doufat, že je to lončák a nebo nestřílet. Každý zná dokola omílanou poučku "Nestřílej na nic, co nemáš obeznané" a jistě se tím nemyslí jen poznat, že běží prase a ne pes, ale také i JAKÉ prase vlastně běží. Ne vždy je to snadné a buď to dopadne tak, že na výřadu leží dospělé kusy a nebo - jak bylo také zmíněno - se mnohý bojí vystřelit a na výřadu je jedna liška a sele.. Je asi omluvitelné a možná i dobré, když je slabá bachyně ulovena v domnění, že jde o lončáka. Horší jsou situace, když někdo moc dobře ví, na co střílí a tu ránu si neodpustí (protože za pár euro, co zaplatil za štont, si kňoura jen tak někde nestřelí..) Takže asi bych rozlišovala opravdové "omyly" a vyložené úmysly (jako např. "Viděl jsem jen vršek hřbetu.." a kus má přitom ránu na spodní komoru..)
Josef Voborník reaguje 23.11.2013 10:07
Chceme-li snižovat stavy a zároveň dodržovat mysliveckou etiku /záměrně nepíši zákon, neboť to se zpravidla řeší buď výjimkou nebo zázračným omládnutím uloveného kusu/, úplně by stačilo důsledně dodržovat pravidlo nestřílet na bachyně, doprovázené zjevně nevyspělými selaty. A to je zase jen a jenom na mysliveckém svědomí každého z nás.
karel zvářal reaguje 23.11.2013 08:17
To bychom nebyli v Česku, abychom to nezamotali... Často je v trávě vidět jen horní polovinu těla, takže určit pohlaví a stáří během pár vteřin je sázka do loterie, důležitější je dobře umístit ránu. Plný souhlas s 14,55 a 19,10. A hrozit pokutami - to si to tam chlapi raději jen tak odstojí...
Petr Kubíček reaguje 22.11.2013 19:39
Asi bych měl spíš říci že když u nás ulovíš bachyňku lončáka nastává velký problém ale na společném lovu je vše lovné.Škody neplatíme,zatím stačilo dát sele jako prevenci proti škodám.Loni jsme na 2300ha ulovili přes 50 ks černé a letos máme myslím 20 ks.
Milan Jirmann reaguje 22.11.2013 14:55
Tak si myslím, že se opět bavíme úplně zbytečně, protože to je běžný jev, že se na naháňce střelí starší kus. Kdo nad tím někdo pohoršuje, ale měl by si sáhnout do svědomí. Já vím, že zákon je zákon. Jenom se pak ve výkazech uvádějí nepravdivé údaje, aby nebyl průser. Od příštího roku to už snad bude legální. Strašit lidi hned na nástupu, že když někdo střelí kus větší než 60kg, že bude platit pokutu nebo bude oznámen, je taky blbost a alibismus. Pořád se všude píše a mluví o vysokých stavech černé a pak si lov takto "usnadňujeme" LOVU ZDAR!!!
František Šilhavý reaguje 22.11.2013 12:02
Chtěl bych vidět jak to dopadne na naháňce, která se má konat dne 30.11.013 v Mníšku pod Brdy až po Prahu. Účastnit se má z asi 16 MS 150 střelců.
lovec007 reaguje 22.11.2013 11:51
ja by som si z toho ťažkú hlavu nerobil, kus sa vykáže ako lanštiak a nie je problém
Miloš Kvasnička reaguje 22.11.2013 11:45
Náš hospodář už při nástupu hlásí "střílí se všechno" a my s tím nic nenaděláme.Vloni jsem byl pozván na naháňku k sousedům i když musím předeslat že to byla naháňka kvůli škodám,přišel mi velký kňour přes 100 kg s bohovskými zbraněmi a já ho pustil z leče bez rány,nepřejte si slyšet čím vším mě taky "myslivci" nazvali. Lovu a lesu zdar.
k reaguje 22.11.2013 11:11
Petře, kdo se pravidelně zúčastňuje naháněk a jiných společných honů na černou, ví, jak je těžké určit stáří a pohlaví kusu, který prchá doslova jako o život, často v houští a vysoké trávě. Jak píší kolegové, často se to řeší pokutou a vyloučením z honu, to ale vede k tomu, že se lovci bojí vystřelit a na výřadu leží 1 - 2kusy a naháňka, která často slouží ke korigování stavu černé, případně k naplnění měšce místního MS :-) pozbývá smyslu. Samo, pokud běží rudl, kde se dají jednotlivé kusy obeznat, jsou jasná pravidla jak a na co střílet, ale kolikrát máš tak tři vteřiny na obeznání a ránu. Navíc k bezpečnému určení stáří zvěře se potřebuješ podívat do svíráku a co tak na honech sleduji, občas by někteří oovci potřebovali, aby kus měl u sebe občanský průkaz. Já bych z toho nedělal vědu, pokud to u jednotlivých kolegů nebývá pravidlem. Třeba v Maďarsku Ti dovolí pálit prakticky na cokoliv, kromě vodící bachny se selaty. Já jsem se taky už ustřelil a ruku na srdce, kdo ne. Myslím, že pokuty tohle nevyřeší.
k reaguje 22.11.2013 11:09
Chtěl jsem napsat lovci.:-) asi stárnu...
k reaguje 22.11.2013 11:08
Petře, kdo se pravidelně zúčastňuje naháněk a jiných společných honů na černou, ví, jak je těžké určit stáří a pohlaví kusu, který prchá doslova jako o život, často v houští a vysoké trávě. Jak píší kolegové, často se to řeší pokutou a vyloučením z honu, to ale vede k tomu, že se lovci bojí vystřelit a na výřadu leží 1 - 2kusy a naháňka, která často slouží ke korigování stavu černé, případně k naplnění měšce místního MS :-) pozbývá smyslu. Samo, pokud běží rudl, kde se dají jednotlivé kusy obeznat, jsou jasná pravidla jak a na co střílet, ale kolikrát máš tak tři vteřiny na obeznání a ránu. Navíc k bezpečnému určení stáří zvěře se potřebuješ podívat do svíráku a co tak na honech sleduji, občas by někteří oovci potřebovali, aby kus měl u sebe občanský průkaz. Já bych z toho nedělal vědu, pokud to u jednotlivých kolegů nebývá pravidlem. Třeba v Maďarsku Ti dovolí pálit prakticky na cokoliv, kromě vodící bachny se selaty. Já jsem se taky už ustřelil a ruku na srdce, kdo ne. Myslím, že pokuty tohle nevyřeší.
Martin Hadrava reaguje 22.11.2013 09:49
Toto téma se mi velmi líbí. Společných lovů na černou se účastním velmi často. Pokud budu upřímný, na málokteré náháňce se dospělý kus neuloví. je mi z toho mnohdy smutno. Jednou po Novém roce střelil jeden myslivec kňoura a pak přišel za mysliveckým hospodářem a říkal že měl stejně škrkavky. Nevěděl jsem se zda se smát nebo ne. Bohužel postoj některých vedoucích lovu a mysl. hospodářů je minimálně nešťastný. Jsou ale lovy kde hned při nástupu se oznámí kdo uloví kus na nějakou váhovou kategorii, tak zaplatí pokutu 5000 kč a daný kus si odkoupí za cenu 100 Kč/kilo. A vězte, tohle funguje velmi dobře. Ale kde lidé ví, že se jim nic nestane, pálí po všem.
Pavel Hudec reaguje 22.11.2013 09:27
Petře, i toto se stává,v dnešních podmínkách je velmi těžké určit stáří černé, zda jde o lončáka nebo dospělý kus. Samozřejmě záleží na oblasti. U nás v řepkové a kukuřicové oblasti / výkrmně černé/ střílíme 90 kg lončáky a až 70 kg selata. A když pak máš na natláčce hosta, který se s černou hned tak nevidí, tak se to může stát a stává se to i zkušeným. Nedělal bych z toho závěr, pokud to není pravidlem.