ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jelení říje Slovensko 2019 - Štiavnické vrchy
Jelení říje Slovensko 2019 - Štiavnické vrchy
vloženo: 23.9.2019 23:20
autor: Bronislav Malinka

úlovky (svět)

Baikal 2019 - druhý tetřev
Baikal 2019 - druhý tetřev
vloženo: 7.5.2019 07:05
autor: Martin Mati

trofeje

ÚLOVKY SEZONY 2017
ÚLOVKY SEZONY 2017
vloženo: 15.1.2018 11:19
autor: Petr Waclawek

zvěř v přírodě

Signálka  :-)
Signálka :-)
vloženo: 27.2.2012 16:38
autor: Vít Hlavica

zbraně

Nůž - damašek a paroh
Nůž - damašek a paroh
vloženo: 3.8.2016 12:49
autor: Karel Obrtál

fotopast

krasavec
krasavec
vloženo: 22.5.2016 18:27
autor: František Popílek

myslivecké umění

darček pre kamoša..
darček pre kamoša..
vloženo: 3.2.2016 16:29
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233319 fotek (7 dnes)
  • 7957 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8883 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 748966 komentářů fotek (44 dnes)
  • 12931 komentářů videí (0 dnes)
  • 3293098 hlasování fotek (88 dnes)
  • 56445 hlasování videí (1 dnes)
  • 37648 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 10 online

Připomínky a názory
Diskuze

Univerzální ráže (7x64, 8x57)

Josef Voborný vložil 1.6.2012 10:53
Dobrý den, uvažuji o koupi kulovnice a rozhoduji se mezi rážemi 7x64 a 8x57. Střílíme u nás srnčí a černou, tak bych se chtěl zeptat na Vaše rady, názory a zkušenosti. Děkuji
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Josef Vyskočil reaguje 7.4.2019 09:31
Armádní odstřelovači mají 308w protože to je chválená ráže NATO mimochodem k tomuto účelu vyvinutá loveckou z ní udělalo pár dutých hlav no vlastě chytrých z pohledu buzinesu a sportovní střelci mají 223rem z podobného důvodu zase jde o ráži na lidi navíc málo kope a je rychlá (plochá balistika). Ale souhlasím že i ráže má vliv na přesnost.
Karel Kolář reaguje 7.6.2014 00:53
7x64 je ráže vyvinutá panem Brenecke po 1. válce jako Förster universal caliber - tedy lesnická univerzální ráže. 8x57 je ráže vyvinutá pro válečné pěchotní pušky Mauser 98. Na srnčí mi obě přiadají poněkud "přetažené". Nicméně přiklonil bych se spíše k 7x64. Mimochodem při přesnosti střelby na ráži záleží. Proč mají sportovní střelci v 90% ráži 223rem a v 10% 243W? A proč mají policejní a armádní odstřelovači v 90% 308W? V 308W je neoddiskutovatelně největší škála výběru munice. Od nejnadupanějších až po velmi šetrné co se týče devastace zvěřiny
pantomas reaguje 6.6.2014 23:05
Kolega Voborný má už určitě vybráno, ale pro výběr ráže lze upaltnit i tzv. TKO index (zjednodušeně "zůstávání zvěře v ohni") a v tomto paramteru jasně vede 8x57. Roli ve výpočtu hraje průměr střely, hmotnost a rychlost v dané vzdálenosti.
Miroslav Klon reaguje 31.5.2013 23:11
za 1. sv. války byl 8.57 j , což dříve se značilo jako I jako infanterie což je vojenský měl ráž 7,92 s ogivální střelou, což je válcová střela s půlkulatou špičkou. Špatná balistika a menší dostřel donutil německou armádu ke změně střely na biogivální, což je špičatá střela s torpédovou zádí. balistika perfektní,ale přesnost z důvodu malé třecí plochy střely s hlavní byla špatná. to je 8.57j. z tohoto důvodu byla zvětšena ráže v drážkách na 8.2mm takže v polích zůstala stejná ,ale v drážkách větší. což znamená, že střela má větší průměr což se znaží JS J vojenský původ. S stark - silný. J do JS klidně, ale nepřesné. JS do J nebezpečí havárie zbraně. JS má červenou zápalku. chyby prosím omluvte
Miroslav Klon reaguje 31.5.2013 23:06
za 1. sv. války byl 8.57 j , což dříve se značilo jako I jako infanterie což je vojenský měl ráž 7,92 s ogivální střelou, což je válcová střela s půlkulatou špičkou. Špatná balistika a menší dostřel donutil německou armádu ke změně střely na biogivální, což je špičatá střela s torpédovou zádí. balistika perfektní,ale přesnost z důvodu malé třecí plochy střely s hlavní byla špatná. to je 8.57j. z tohoto důvodu byla zvětšena ráže v drážkách na 8.2mm takže v polích zůstala stejná ,ale v drážkách větší. což znamená, že střela má větší průměr což se znaží JS J vojenský původ. S stark - silný. J do JS klidně, ale nepřesné. JS do J nebezpečí havárie zbraně. JS má červenou zápalku. chyby prosím omluvte
Miroslav Klon reaguje 31.5.2013 23:06
pardon zapoměl jsem na JRS což je to samé jako JS, ale je to náboj s okrajem do zlamovacích zbraní. R jako rantl v našem překladu platí i jiných ráží.
Miroslav Klon reaguje 31.5.2013 23:00
za 1. sv. války byl 8.57 j , což dříve se značilo jako I jako infanterie což je vojenský měl ráž 7,92 s ogivální střelou, což je válcová střela s půlkulatou špičkou. Špatná balistika a menší dostřel donutil německou armádu ke změně střely na biogivální, což je špičatá střela s torpédovou zádí. balistika perfektní,ale přesnost z důvodu malé třecí plochy střely s hlavní byla špatná. to je 8.57j. z tohoto důvodu byla zvětšena ráže v drážkách na 8.2mm takže v polích zůstala stejná ,ale v drážkách větší. což znamená, že střela má větší průměr což se znaží JS J vojenský původ. S stark - silný. J do JS klidně, ale nepřesné. JS do J nebezpečí havárie zbraně. JS má červenou zápalku. chyby prosím omluvte
Jiří Chytil reaguje 31.5.2013 09:20
Za universální ráži na veškerou spárkatou zvěř v ČR, lze považovat vše od ráže 270W nahoru. Vyzkoušel jsem více ráží a zůstal nakonec u 308W, vzhledem k širokému výběru nábojů. Taktéž lze sehnat kvalitní a přesné přebíjené náboje za zajímavé ceny.
Jiří Létal reaguje 26.5.2013 07:58
co znamená označení písmen za ráží , J, JS, IS, JRS ????? Děkuji
Jan K. reaguje 12.5.2013 18:02
Bavíme se hlavně o loveckých rážích,napsal jsem molorážka jako příklad až po africké ráže.Rozhodně 7X64 nebude více přesná než 8X57JS.Nejsou k terčové střelbě určeny,jestli jsou k tomu vyrobeny náboje na přesnou terčovou střelbu jakuvádíš pak musím s tebou souhlasit a soustřel s takové ráže bude nejspíš přesnější.
Milan Vrána reaguje 12.5.2013 14:52
To já bych se klidně vsadil, že ráže zbraně má na přesnost střelby vliv. Zejména pak na zdvih zbraně. Dále jde o tvar nábojnice pro konstatní zahoření prachu a následný vývin rány. Proto třeba objemnější nábonice lahvovitého tvaru obecně dosahují vyšší přesnosti (bavíme se o soustřelu). Proč by tedy jinak vznikaly ráže jako 6 mm BR Norma, 6 mm PPC, nebo 6,5 x 47 Lapua a jiné. Pak se v závislosti na ráži jedná o možnosti použití (lépe sehnání)střel s různými BC. V neposlední řadě hraje svou roli i adaptabilita výrobců špičkových střel pro výrobu přesné střely méně obvyklé ráže, zvláště na trhu v USA a Skandinávii. Pakliže se bavíme o nenáročné lovecké střelbě řekněme do 150 m, nemá smysl přesnost té které ráže řešit. Lepší a mnohem účelnější je občas si jít vystřelit a dostat to do krve.
Jan K. reaguje 12.5.2013 11:30
Přesnost střelby neurčuje ráže to je nesmysl,profesionální střelec pokud bude mít nastřeleno správně,tak se bude trefovat malorážkou či africkou ráží na antilopy.Chybu spíš udělá běžný střelec při střelbě,strhnutím rány,přivřením oka při výstřelu,nesprávným držením zbraně nebo silnějším zpětným rázem a strachu z něj po výstřelu,co já vím ještě,rozhodně to nebude ráží,ale chybou střelce,do lesa osmu,do polí sedmu,ráže jsou dobré obě,spíš bych řekl,že víc záleží na tipu střely a druhu lovené zvěře s pozdravem nimrod:)
Jaroslav Hasenohrl reaguje 11.5.2013 15:52
dobrý den,nemáte někdo zkušenosti s ráží 8/57S.povídá se jen o JS.tak by mě něco zajímalo S.děkuji popř.pište do soukromé pošty
Miroslav Klon reaguje 7.4.2013 00:15
pan Pastorek má supr úolnou pravdu. měl jsem i 8/57 a do dnes mám 7/64 ta téměř vždy prostřelí. skušený střelec ze zbrojovky U.B. vždy říkal nevymejšlej pi.....y a ber sedmičku. Už tu není mezi náma , ale heslo platí.
Robert Mlejnek reaguje 28.12.2012 12:19
Zdraqvím Vás Josefe. Jen musím konstatovat to co napsal kolega Pastorek. Mám stejné zkušenosti. Jen snad dle druhu lovené zvěře je možné zvážit druh střely. Já střílel NORMU VULKAN, SB SPCE a nyní GECO a vše je poněkud zničující na srnčí zvěř a i rána na krk je ... Ale pokud umíte střílet , zbraň Vám sedí , budete se o ni starat je to skutečně doživotní skvělá volba pro lovy po Evropě na vzdálenosti okolo 200m. Lovu zdar! Robert
LADISLAV KALOUSEk reaguje 20.12.2012 11:48
Myslím si že mezi oběma rážemi není velký rozdíl akorát že 7x64 má plošší balistickou křivku...jinak samozřejmě že 7x64 je lovecká ráže ale i přesto pochází z ráže vojencké a to přesně z ráže 8x64..kterou měla být vyzbrojena německá armáda ale díky nákladnosti k tomu nedošlo...proto v roce 1917 pan V.Brenneke předělal 8x64S..a opatřil jí ráží 7mm....tento náboj byl dokonce zvažován německou armádou jako náhrada za 8x57JS..pro německé odstřelovače...nikdy k tomu však nedošlo...LOVU LESU!!
k reaguje 20.12.2012 10:56
Aleši, měl jsem v ruce bench. rest. Savage v třistaosmě, zásahy 1* do 500 m. Přesnost není v ráži, ale ve střelci, jeho zkušenostech a znalostech balistiky, derivace apod. srágorek. Rozdíl je v tom, že třistaosma a osma jsou vojenské ráže, 7 šestčtyřka lovecká. Lovu
Laďa Novotný reaguje 19.12.2012 21:36
Mimochodem z osmičky je rána určitě měkčí (pomalá střela)
Laďa Novotný reaguje 19.12.2012 21:33
Aleši můžeš prosím vysvětlit, proč by měla být 7x74 přesnější na 200m, než 8x57 nějak mě to hlava nebere, osmička více padá to ano, ale co to má dělat s přesností, když nastřelím osmičku na 200m tak to tam prostě bude stejně jako z tvé 7x64.
Aleš Pastorek reaguje 19.12.2012 16:33
Pro Jirku Hanise:-čistokrevná lovecká ráže 7X64 byla konstruována čistě a jenom pro lovecké účely, což se o 8X57JS říci nedá. Měl jsem v rukou hodně "osmiček", některé byly výborné, některé horší a s některými se nedalo na 50 metrů trefit do pivního tácku z důvodu vystřílené hlavně. O ráži 7X64 se říká, že je to snad nejlepší ráže do středoevropských podmínek a na zvěř žijící v této oblasti. Běžně s ní lovím vysokou na 200 i více metrů a kus je vždy prostřelen a většinou v ohni, max. však do 20-ti metrů. NIKDY nebude 8X57JS na takovou dálku stejně přesná, nebo ještě přesnější, než 7X64. Samozřejmě také hodně záleží na optice a střeleckém umění každého jednotlivce. Onehdy jsem byl svědkem nastřelování 8X57JS. Ta kulovnice v mých rukách chodila po nastřelení perfektně. V rukou majitele to byla hrůza a děs. Znovu jsem ji zkusil dvěma ránami, super. Opět střílel majitel, děs.....Díval jsem se na něho při míření a odhalil jsem chybu. Spoušť mačkal příliš rychle a zbrkle, čímž si rány strhával a ze všeho nejhorší bylo, že těsně před výstřelem zavíral oči. Potom přiznal, že má z této ráže respekt a v podstatě se rány bojí.....Co dodat. Je pravdou, že z "osmy" je rána trošičku tvrdší včetně zvukového vjemu, narozdíl od 7X64, ale taková hrůza to zase není. Na větší dálku bude mít dobrá 7X64 vždy navrch před dobrou 8X57JS, co se týká přesnosti. Tím ale nechci tvrdit, že se s "osmou" nedá takhle daleko trefit. V rukou dobrého střelce to není problém. Výkonově jsou na tuto vzdálenost obě ráže podobné s mírnou výkonovou převahou 8X57JS. Při použití lepšího střeliva(RWS) v 7X64 se výkony takřka srovnávají, avšak přesnější je v drtivé většině případů 7X64. Toť moje poznatky z vlastní praxe. Svoji flintu bych neměnil za nic na světě. Já rozumím jí a ONA mě. Aleš Pastorek.
Milan Vrána reaguje 19.12.2012 10:08
V závislosti na výrobci zanedbatelný.
Radek Zlatník reaguje 18.12.2012 21:41
kluci jak velký je rozdíl v účinnosti a balistice mezi 7x64 a 7x65R? (rantl do zlamovaček)
Jan Kitzberger reaguje 14.11.2012 20:54
Pak je to jako u některých diskuzí - osmu nekupuj, není to na delší střílení, lišky odbíhají apod... A ono to je většinou v něčem jiném..;-)
jirka hanys reaguje 14.11.2012 20:11
Pavel Mádr:To chceš říct že s 8x57js netrefíš na 200m?Potom neumíš střílet.
Rostislav Kejdana reaguje 14.11.2012 18:19
Jinak 8x57 JS je dle mých zkušeností rozhodně lepší než 7x64. není pravda že osma je jen na hromadu do pár metrů. Mám s ní ulovenu vysokou dál jak 150 metrů a úplně bez problémů. samozřejmě záleží na střelivu. zvěř po ráně skutečně značí a barví což se u 7x64 říci nedá. Lovu zdar
Rostislav Kejdana reaguje 14.11.2012 18:14
Pro Pavel Mádr: CZ 550 je skutečně hrůza děs, ale ráží 8x57 JS to zcela určitě nebude
Martin Sokol reaguje 13.11.2012 08:27
Ahoj,Pavle!Jakto??Zkus porovnat ty 2raze..z tve zkusenosti
Martin Sokol reaguje 9.11.2012 15:09
Jirko, dobrá volba, taky mám CZ537 ale 270Win.Spokojenost jako ty.Ale teď jsem do polí pořídil 243W a čumím...Střelivo používám jako do 270W a to Winchester pover point.
Jiří Zábran reaguje 9.11.2012 12:39
Je tomu 20 let co jsem si koupil loveckou kulovnici čz 537 v 7x64 a používám náboje SP 9g.lov. převážně černou, ale i mufloni a vysokou.Jsem spokojen jak se zbraní tak z munycí.Střílím do 150 m.
Jan K. reaguje 7.10.2012 17:49
Dosti podobné ve výkonu ještě doplním ať si rozumíme:)
Jan K. reaguje 7.10.2012 17:47
Jestli budeš střílet do 100m les tak vem tu 8-mičku.Jestli polní honitba tak vem tu 7-dmičku.Obě ráže jsou si dosti podobné jestli chceš kompromis tak vem 308 WIN a máš pokoj je to právě ten univerzál zvolíš si střelivo co ti sedne i flintě a že máš na výběr velkou škálu různého střeliva já ji mám a spokojenost:)
Kuba reaguje 7.10.2012 12:37
kup 243W .
Rostislav Kejdana reaguje 7.10.2012 11:47
Pane Vilšere, nepochybuji o vašich zkušenostech a délce praxe ale opravdu si myslím že každý chválí svoje. lovil jsem stejně jako otec s ráží 7x64 a celkem bez problémů. Zvěř ale v ohni málokdy (myslím vysokou). Slabě značila zásah což se mi s 8x57JS ještě nestalo (koupil jsem ji před dvěma roky uloveno cca 30 ks). Používám střelivo blaser CDP ONV je 164 m. Na 200 metrů se dá bezproblémů střílet pokles je tuším necelých 5 cm. Co se týká ranivosti a šetrnosti ke zvěřině tak 8x57 JS je podle mých zkušeností minimálně o 50% lepší. Samozřejmě že velmi záleží na druhu střeliva. Vše co jsem zde uvedl je můj názor a poznatky z praxe které nechci nikomu vnucovat. Lovu zdar
Jan Kitzberger reaguje 9.6.2012 13:28
Pane Vilšere, že Váš host takto poflákl jelena nemůžete dávat za vinu ráži, ale střelce.. Jestliže měl zbraň nastřelenou na ONV (SB s SPCE udává 157m), tak tomu nevěřím, že by to mělo za následek pokles střely.. Já nastřeluju na ONV a předloni jsem střelil srnce přes 170m se střelou Geco TM 12,0g.. Srnec v ohni a zásah byl přesně tam, kam jsem mířil (bavím se o 8x57JS).. Jakou máte prosím optiku na zbrani a nastřelujete taky na ONV? Díky za odpověď
Miloš Nejezchleb reaguje 8.6.2012 18:25
Já vlastním 7x64 otec 8x57JS. Lovím v smíšené honitbě, převážně zvěř srnčí a černou do 60kg. A já tvrdím, že obě ráže jsou na tu to zvěř velmi předimenzované.
Jan Kitzberger reaguje 8.6.2012 13:42
Pane Novotný, čtu tohle téma docela rád, a taky se nestačím divit..:) Holt každý máme svoje..
Laďa Novotný reaguje 8.6.2012 12:51
Pane Vilšer, nechápu Váš příspěvek, proč byste jako s osmičkou na toho jelena nedošáhl ?? S osmičkou se dá bez problémů střílet i na 200m. Dálky nad 200m už nejsou to pravý ani pro 7*64 to už bych raděli volil jinou ráži k tomuto účelu stvořenou (6,5*65 apod.) Jinak co se ranivosti týče má oproti sedmičce osmička velké plus. Takže tak nějak to vidím já.
Filip Pětivlas reaguje 7.6.2012 15:31
Pardon, chtěl jsem si to zkopírovat a dal jsem to do špatnýho okýnka :-D Jinak Kamile máš pravdu. U českého výrobce je to všechno nějak naopak :-). Pokud se loví českými náboji, tak bych řekl, že je jedno jakou ráži z těchto dvou zvolíš. Já mám poměrně dost zvěře uloveno s 7*65 SPCE a neměl jsem problém. Náboje jsem sice změnil, protože se mi nelíbilo, jak se kule chová (svlékání). Kdybych nevolil českého výrobce, určitě bych šel spíše do sedmičky, právě kvůli balistice. Výkon u obou ráží je dostatečný a záleží jen na volbě střely..
Filip Pětivlas reaguje 7.6.2012 15:22
http://www.sellier-bellot.cz/cesky/kulove-naboje.php?product=12&view=all
jura z reaguje 7.6.2012 08:44
k základní otázce - do lesní honitby líp 8ku, do smíšené 7ku, došáhne dál...
Martin Sokol reaguje 6.6.2012 16:30
270Win KS jsem zkoušel a bylo to nadupané střelivo, ale ta cena...
Martin Sokol reaguje 6.6.2012 16:30
270Win KS jsem zkoušel a bylo to nadupané střelivo, ale ta cena...
Vojta Lorek reaguje 6.6.2012 16:27
nikdo žádné zkušenosti s brenneke TIG ani v 8čce ani v 7čce ????? Pavle a jaké střelivo používáš v 7x64 ???
Vojta Lorek reaguje 5.6.2012 17:24
nemáte někdo zkušenosti s brenneke TIG??? v 8čce????
Vojta Lorek reaguje 5.6.2012 17:20
tak ono hlavně záleží na dobrém výběru střeliva lovil jsem v 7čce sb spce na srnčí v pohodě vysoká mi odcházela daleko po komorových ranách nebo jsem ji neprostřelil divočáci nevím ulovil jsem jen dva touto ráží a to selata. nyní lovím 8čkou vysoká v pohodě divočák taky.Do sedmičky bych zkusil norma vulkan,brenneke TIG nebo sakko Hammerhead, vulkanem lovím v 8čce a není problém chystám se vyzkoušet brenneke TIG
Josef Voborný reaguje 5.6.2012 16:56
Tak už ju mám doma, rozhodl jsem se pro 7x64 :-)
Lukáš Jandík reaguje 5.6.2012 08:17
Vlastním obě, 7ku používám delší dobu a jsem s ní spokojený,došáhne daleko(nastřeluji na ONV),8ku zatím zkouším ale bude dobrá taky, má horší balistiku,ale s tím jsem do toho šel.Co je ale nejdůležitější jsou používané náboje, do těchto ráží dávám pouze zahraniční,vyplatí se mi to,praxe mi to potvrdila,co se týče účinnosti, tak si myslím, že to vyjde na stejno.Já preferuji 7x64,je to jistota nad jistotu, 8x57JS je zase tradice, kterou jsem se rozhodl mít.
Miloš Richtrmoc reaguje 4.6.2012 19:01
Otec má 7x64,bratr 8x57js a já 308win.Tak už jsem nějaké zásahy a dohledávky jejich rážema viděl.Takže rána musí sedět tak nebo tak.
Jan Slavětínský reaguje 4.6.2012 18:18
Pokud budeš v lesní honitbě a budeš řešit stop efekt, tak je faktem, že čím pomalejší osma, tím šetrnější a lepší stop. Tak z vlastní zkušenosti JRS, JR nebo 9,3x62. Pokud v polích, tak supr je 270 W a KS
Martin Sokol reaguje 4.6.2012 12:46
Všeobecně lepší stop efekt maj ty 2 ráže co jsou v nadpisu než 308win..To mi potvrdilo mnoho lidí, ale nic proti 308. tchán ji má a sem tam mu jí ukradu z trezoru :-DD
Miloš Richtrmoc reaguje 3.6.2012 16:18
Něco mezi sedmičkou a osmičkou?308win:)
pavel hromádko reaguje 3.6.2012 15:52
...Každý chválí to svoje :)
Milan Jirmann reaguje 2.6.2012 12:53
Josefe, pokud máš možnost, tak si z každé uváděné ráže vystřel a uvidíš sám co Ti lépe sedne. Jak se říká, každá liška vychvaluje svůj ocas. Obě ráže jsou spolehlivé na všechnu naši zvěř a ten malý rozdíl v dopadové energii vůbec neřeš. To se dá opravdu vyrovnat výběrem střeliva, ale já bych si s tím vůbec nezatěžoval hlavu. LOVU ZDAR!!!
Jan Franěk reaguje 2.6.2012 09:57
Je to přesně tak, jak píší kolegové. Dnes je už vše jen o střelivu. Obě tyto ráže mají obvykle energii na hlavni okolo 3800-4000J. Když porovnáš výkonový rozdíl 7x64 a 8x57 u SaB má 8x57 hooodně navrch. Když to stejné uděláš u RWS jsou tyto výkonové rozdíly nulové, v některých laboracách je 7x64 výkonnější. Takže je to věc osobního vkusu. Jen malá odbočka. Kdysi mi řekl jeden dlouholetý myslivec: "Honzo sedmička je sedmička a na tu osmička nemá. Springfield je Springfield a toho správný myslivec nemá". No a když jsme se pak rozhodovali mezi 8x57 a 7x64, vyhrála 7x64. Jinak tu mou malou odbočku berte s velkou rezervou. Já to beru jen jako humor. Nechtěl jsem se tím nikoho ani žádné ráže dotknout.
Roman Karasek reaguje 1.6.2012 22:45
Ahoj,lovím s 7x65R i 8x57JS.Do sedmičky mám Nosler Partition a do osmičky RWS ID.Se 7x65R dočáhneš lišky vklidu i na 200 metrů.Osma má horší balistiku a bez dálkoměru je střelba na větší vzdálenost problematická.Sedmička s noslerem má naprosto STEJNÝ! ranivý účinek jako osma s ID.Prostě ať strílíš co chceš, zpravidla zvěř hyne v ohni a je vždy prostřelená.Takže pokud budeš lovit v lese kup si 8x57JS.Pokud v poli běž do 7x64.Do lesa ji neber je hodně citlivá na jakékoliv překážky.Toto mam dostkrát ověřené.Lovu.
Ondřej Procházka reaguje 1.6.2012 19:22
Roman Konstanz: tak to je jasný, Spring je Spring;).
Josef Med reaguje 1.6.2012 17:42
Ahoj, vlastním zbraně v obou rážích a dá se říct že mezi nima nepozoruji vůbec žádný rozdíl. Osma je možná o trochu šetrnější ke zvěřině ale i to hodně záleží na tom kam zasáhneš. Když jde střela přes žebro tak je úplně jedno čím střílíš. Nehledě na to že dneska je opravdu na trhu tolik laborací střeliva (jak píše i Ondřej) že se i ty nepatrné rozdíly stírají a naprosto dorovnávají obě uváděné ráže. Jiná kapitola ovšem je ráže 8x57R/.360 - to je totiž můj naprostý favorit a jediná nevýhoda je cena střeliva. Jinak je volba mezi 7x64 a 8x57 opravdu jen na osobním vkusu.
Martin Sokol reaguje 1.6.2012 16:17
Ahoj,ja mam 7x65R a 270win (6,9x64) takze obe raze skoro shodnd s 7x64.Jsou to univerzalky opravdu na vsechno.Ale jak psal koleg,pokud budes lovit v polich vem 7cku a pokud v lese vem 8smu.Mam vyzkouseno,ze 8cka je setrnejsi ke zverine a vubec bych se ji nebal.Zpetny qaz zaregistrujes vetsinou jen do terce vklidu na strelnici,ale pokud strilis na zver tak se vetsinou soustredis na kusa jak stoji atd,pak strelis a az potom se sam sebe zeptas-koplo to? :D,takze zpetny raz ani nezaregirtrujes,je to skoro stejne.Ani jednou razi neudelas chybu.
Milan Vrána reaguje 1.6.2012 15:41
Na Hanáka bych vůbec nespoléhal, v té knížce je spousta kravin. Třeba 7x64 měla zajímavější historii, ale 8x57JS je Hanákova oblíbená, a proto o ní píše v superlativech na třech stranách. Rozmysli, zda lovíš v poli, nebo v lese. také je důležité co budeš převážně lovit. Sedma má lepší balistiku, skoro stejný výkon a menší zpětný ráz (dle zbraně a střeliva), nicméně jak říká Ondra, je to věc osobních sympatií, které umocníš výběrem střeliva a umístěním zásahu. Kdybych se rozhodoval jako Ty, beru .30-06 Springfield :-))).
Ondřej Procházka reaguje 1.6.2012 14:08
Konkrétně tyto dvě ráže jsou si podle knihy Náboje do loveckých kulovnic od dr. Hanáka natolik podobné (úsťová rychlost, dopadová energie atd.), že je, podle mě výhradně otázkou sympatií, kterou z nich zvolíte. Existuje navíc mnoho laborací jak u 7x64, tak i u 8x57, takže bude z čeho vybírat. V Evropě velmi rozšířené ráže vhodné údajně k lovu počínajícího u srnčí zvěře a končícího u lovu losa.