ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Liška
Liška
vloženo: 18.1.2015 06:44
autor: Josef Vršan

úlovky (svět)

Maďarsko 2013
Maďarsko 2013
vloženo: 3.2.2014 17:42
autor: Karel Maršík

trofeje

Srnec
Srnec
vloženo: 22.10.2020 14:33
autor: Frantisek Jenik

zvěř v přírodě

Obnova
Obnova
vloženo: 11.2.2015 08:39
autor: Děda z lesa

zbraně

Belgičanka s vyhazováky
Belgičanka s vyhazováky
vloženo: 10.7.2017 21:30
autor: Jiří Netík

fotopast

brum,brum...1
brum,brum...1
vloženo: 8.4.2020 13:47
autor: pali1

myslivecké umění

darček pre kamoša..
darček pre kamoša..
vloženo: 3.2.2016 16:29
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 232869 fotek (7 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8866 inzerátů (5 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748177 komentářů fotek (26 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289075 hlasování fotek (63 dnes)
  • 56414 hlasování videí (0 dnes)
  • 37581 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 11 online

Připomínky a názory
Diskuze

Výběr ráže

Aleš Kadlec vložil 12.9.2016 16:28
Jelikož jsem teprve začátečník, LL mám a teď se chystám na ZP, tak bych chtěl poradit s výběrem ráže. Naše honitba není moc zazvěřená, máme tu srní , škodnou lišky (těch je trochu více), dále jezevec a prasata se zde ukáží ,,jen" když je na poli zralá pšenice/řepka. Jinak se zde moc nevyskytují. Proto bych se tedˇ chtěl zeptat na zkušenosti a doporučení vhodné ráže.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jan Slavětínský reaguje 21.10.2016 13:30
Aleš Kadlec - z toho co píšeš mi vychází, že se budeš věnovat škodné, černé jelikož jí můžeš lovit celoročně a každý ulovený kus ve vaší honitbě ti bude vzácností s množstvím vysezených hodin, ale budeš lovit. Dál pár kusů srnčího dle povolenky. Občas nějaké pozvání jinam ke kamarádům atd. na černou nebo na vysokou. Osobně bych si pro tuhle myslivost pořídil kulobrok 7x65R / 12 nebo v r.8x57 JRS a kvalitní dobrou optiku s bodem.
Arnošt Bárta reaguje 21.10.2016 12:35
Dříve jsem lovil ZH 7/57 SB 11,2 a nyní mám CZ550 7/64 Geco Plus 11g a dobrý. Když chytne kost 7/57, nebo 7/64, tak tam je stejně díra. Podle mě 7/57 méně podlévá. Ale dle mého názoru nejsou ty účinky otázkou ráže, ale spíše výběru náboje. Já bych volil mezi 7/57, 7/64, 308W a 30-06. Já jsem to řešil právě předloni a vybral jsem to co mám a jsem spokojen.
Jů a Hele neděle reaguje 21.10.2016 11:09
Já jsem si myslel, že se tady píše o výběru ráže lovecké zbraně a zatím tady čtu samé nadávky, urážky a pomluvy. No myslel jsem, že je to o myslivosti, lovu atd,..Né o zbytečném žvatlání a blbostech, které nikoho nezajímají,.. Tedy otázka byla jasně daná, proto odpovídám sám za sebe: Mám ráži 30-30 win a nemohu si stěžovat, myslím dobrá ráže, nerozbíjí, zvěř zůstává většinou v ohni, někdy popojde, tak do 10m. Náboje klasické od SaB, puškohled mám 3-9x40 a bohatě si vystačím. To je všechno.
Arnošt Bárta reaguje 19.10.2016 07:24
Dobrý pozdrav pro myslivce pane Vojtíšek ml. - Zdař pánové. U nás jeden lovec zase říká Pozdrav pánbůh ( a to není žádný ani křesťan). Tak Zdař pane Vojtíšek.
Josef Vyskočil reaguje 18.10.2016 20:30
Vojtíšku teda nato, že jsi letos střelil první lišku, tak seš docela odvázanej, on tě život naučí.
Vlasta Hadr reaguje 18.10.2016 19:57
Hele mladej s tvýma názorama a rétorikou tě tu škoda nebude a bude se nám opravdu stýskat.
Leon Zumr reaguje 18.10.2016 19:26
Radek Vojtišek ml. uvědom si že Čechy jsou strašně malý :-)))
Radek Vojtišek ml. reaguje 18.10.2016 16:16
Leon Zumr- tak si strhnou 1-2 kila z kusu to asi šéfa zborcuje bože :D Josef Sehnal- Jedinej idiot jste Vy ;) nemám potřebu hned někoho urážet jak vocas.. Vlastně proč jak... :D Lovim v soukromý honitbě a kdo je hospodář Vám může bejt jedno.. Nevim co se komu nelíbí každej střeli do 5 kusů ročně a machruje po internetu.. Ale v praxi je každej uplně to samý.. Vlasta Hadr- jo žeru to ale určitě si nebudu kupovat zvěřinu v krámu, když vidím jak to chodí v těch výkupech atd,, to že je zvěřina podlitá atd.. je to nejmenší.. Každej kdo by mohl bejt v takový honitbě tak by držel hubu.. Ale to jsou ti chytrolíni od internetu. Tímto s Váma končím protože takový jezevce jsem dlouho neviděl... I když na tomto webu je hnedle každej 2 chytrolín a ti co jsou normální tak radši ani nepíšou kvůli Vám chytrouškům :D Lovu Zdar! Blbcům Zmar! Zdař pánové :D
Radek Vyhlídal reaguje 17.10.2016 17:52
Oprava ==> Vlasta Hadr
Radek Vyhlídal reaguje 17.10.2016 17:50
Josef Vyskočil - čarostřelci ? Nikoliv. Jen to chce mít dobré vybavení a opravdu umět střílet. Trocha inspirace? http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2013/Unor---2013/Rok-s-liskami
Josef Vyskočil reaguje 17.10.2016 14:59
Já považuji za konec, když má někdo uloveno přes 1000ks zvěře a nezná ani mysliveckou mluvu.
Vlasta Hadr reaguje 17.10.2016 07:42
Bože-Bože co se tady člověk nedočte jeden dodává do výkupu sekanou protože to nežere druhej se chválí řezničinou 1000 kusů pak tu máme čarostřelce 300 metrů i dále pánové!!! píšeme tu o ještě o myslivosti ?
Ing. Paur reaguje 16.10.2016 21:12
Málokdy se zůčastňuji debaty. Ale musím konstatovat, že Vojtíšek ml. je idiot. A podle takových individuí nás myslivce zařazuje společnost. Aleši mám sloveno více než 1 000ks zvěře a vyzkoušel jsem několik ráží. Nejvíce se mě pro naše české podmínky osvědčila 8x57JS v Manlicheru a 7x65R v jednušce Blaseru. Kvalitní střelivo Nosler Partition nebo Blaser CDP pokud střílíte na komoru delší vzdálenosti. Na hromady do 50m rány na hlavu můžete použít cokoli.P.Vojtíšku kde lovíte a kdo je Váš hospodář? To je konec myslivosti!!!
Leon Zumr reaguje 16.10.2016 16:07
Určitě dostane ve výkupu hodně peněz když celý předek vyhodí.To pak mají ostatní radost když jim mladej takhle plní kasu :-)))
Ellhenický Petr reaguje 16.10.2016 12:05
Taky se mi nelíbí vyjadřování ml.pana Vojtíška. U nás bývala doba, kdy rozbitý kus ti nechal hospodář a po druhé jsi si dával již pozor. Dělit ulovenou-zastřelenou zvěř pro mne a pro výkup je ubohé a ještě se tím chlubit....
Josef Vyskočil reaguje 16.10.2016 08:35
Pane Vojtíšek na jednu stranu to chápu, na druhou si zato opravdu můžete sami a teď tady máte pocit, že jste mistři světa jak, že to umíte lovit, ale je potřeba si položit otázku proč musím ulovit 50ks holé to oněčem vypovídá.
Jiří Balcárek reaguje 15.10.2016 22:43
To se fakt nedá číst. Předpokládám, že každý ulovený kus dostal poslední hryz a jistě jsi u něj stáli stráž. Já to nežeru - nežeru tyhle debilní slinty typu můj přístup je splnit lovecký plán. Ale nedivím se,myslivost jde do kytek a podobní "myslivci" jen nastavují zrcadlo těm starším, kam to nechali dovést. Ty siko a evropský ...
Radek Vojtišek ml. reaguje 15.10.2016 20:36
Ron Gordon- Nevim co se Vám nelíbí na mém příspěvku o zvěřině a výkupu... Ať je to klidně celý podlitý nebo díry jak do vrat tak mi to je jedno. Já to nežeru.. A jde mi o to co nejrychleji usmrtit zvěř.. Než jí někde hledat polozhaslou a aby se trápila.. to ať zůstane v ohni a podlitá. A můj přístup lovu je splnit lovecký plán, a že už mám střeleno přes 30ks siky a 13ks evropské to je snad jedno... Toť vše. Přeji dobrý výběr flitny. Lovu Zdar!
Ladislav Novotný reaguje 15.10.2016 15:48
nad 300m už nestačí jen umět střílet
Radek Vyhlídal reaguje 14.10.2016 22:44
Jestli jste samý pole, tak 223rem nebo 243win a máš vyřešeno v klidu do 300 i více metrů. Tedy až se naučíš střílet.
Ron Gordon reaguje 14.10.2016 21:11
Já měl za to, že se něco říká o potrefené huse... a on ji Havran. Nezlobte se na mně, nikde nepíšu kdo je lepší a horší myslivec nebo nejsprávnější myslivec, jen suše konstatuji, že je spousta myslivců, kteří neuloví nebo nemají možnost ulovit třeba ani každý rok spárkatou zvěř, takže celé hodnocení střeliva je jim na prd. No a ulovit jde i jednou ránou srnče i srnu. Hospodáře nedělím na normální a nenormální, ale na dobré a špatné.
František Havran reaguje 14.10.2016 07:17
Aha, takže ten, kdo uloví za rok třeba 50 kusů zvěře je horší myslivec než ten, kdo uloví jeden nebo dva kusy. Tak to jsem třeba nevěděl... Ach bože... TO je stejné jako ulovit srnče a druhý den tam jít ulovit srnu. Když kolikrát to jde v jeden den. Ale abych byl ten nejsprávnější myslivec, neulovím víc jak jeden kus za den... Ještěže takto už dneska normální hospodáři neuvažují...
Ron Gordon reaguje 13.10.2016 20:59
Můžeme souhlasit, nesouhlasit, je to věc názoru. Ono se také říká, že když nejde hora k Mohamedovi, jde Mohamed k hoře a pak se nemusí čekat měsíc než přijde blíž a nebo střílet na 220 metrů. Ale jak čtu otázku, tak tam vidím mladého myslivce, který bude začínat lovit v málo zazvěřené honitbě srnčí, škodnou a výjimečně divočáky, tak já by to viděl spíše na kulobrok. Taktéž rozebírání střeliva a jeho kvality je vcelku zavádějící, protože pokud vezmu v potaz, kolik toho obyčejný myslivec naloví za rok, tak hodnocení je vcelku nepodstatné. Ano, pokud budu lovec a budu lovit ve stovkách kusů za rok, tak ano, tam mohu hodnotit, ale pokud loví někde myslivec ani né jeden kus spárkaté za rok tak z čeho může hodnotit .Přístup k lovu, tak jak je také níže popsáno - zvěř dáváme do výkupu, takže zvěřinu neřešíme a další výlevy hovoří samy o sobě.
Michal Bauer reaguje 13.10.2016 20:42
Zdravim.Ja osobne vlastnim rusky kulobrok raze 308w/12-76 brok.A kulovnici opakovaci ZKK600 7x57..v obou strilim sellier bellot SPCE 11.7g a jsem s tim moc spokojeny.kulovnici nosim prevazna na cekanou.kulobrok na nahanky a obcas tez na cekanou.strelio moc nebo dleva.zalezi na odporu cile a vzdálenosti.ja osobne davam přednost te 7 nez 308.obe ráže bych rekl univerzální.pouze ma zkusenost .nic nevnucuji.
František Havran reaguje 12.10.2016 22:27
Karle, musím s Tebou nesouhlasit. Pokud člověk kupuje novou zbraň, tak není předpoklad, že ji za týden prodá. Je to věc na dlouhou dobu. Takže nemusí hned lovit na 200 metrů, ale občas je taková rána potřeba a potom tě dobrá balistika podrží. Já letos lovil na 220 metrů srnce. Srnec v přelomu června a července nepřebarvený, frkal, kost a kůže, kýty zašpiněné od průjmu, po vývrhu - 7 kg, játra prožrané, podkožní i hltanoví střečci... Ostatní srnčí ho odbíjelo - i srny. TO je srnec, kterého rozhodně nenecháš chodit po revíru měsíc, až přijde blíž. Toho prostě ulovíš. Na jeho vývrhu jsem na 220m ulovil druhý den lišku....To samé na podzim - máš v tlupě 50 ks rezavou srnu. Tak ji střelíš. A jak se chceš v poli dostat bílže ? Nikde není psáno, že bude na 200 metrů lovi první sezonu, ale naučí se. Postupně bude vzdálenost zvyšovat, uklidní se... Ale nebude kvůli tomu za rok kupovat novou zbraň... A co se týká SB - nikdy více. Za prvé - více než polovina hmotnosti střely ti dělá bordel, který je roztříštěn do půlky těla. Potom do sebe láduješ olovo, nehledě na to, že zubní sklovina ti poděkuje. To jako doktor chápeš. Za druhé - jedna krabička mi lítala o 10 cm nahoru, pak zas 5 krabiček ok, pak zas jedna o 5 cm dolů.. Na to nemám ani čas, ani chuť ani peníze, s každou krabičkou na střelnici a z každé krabičky dát několik ran do terče...Proto nikdy více...
Martin Sokol reaguje 12.10.2016 20:54
Tu 557 v Synthetic plastovku...
Martin Sokol reaguje 12.10.2016 20:54
Mou druhou 270W laduju taky Sako HH 10,1g a taky super...Ted nych chtel koupit CZ 557 30 06Sprg a strilet taky tim Hornadem 14,3g..jako nahankovou flintu na kterou dam kolimator Meopta tak uvidime jak vse dopadne...Ale opravdu je jedno co si koupite.Za sebe 270W je suprva, ale klidne jako hlavni flintu bych sel do 7x64.
Radek Vojtišek ml. reaguje 12.10.2016 19:10
Hele máme doma ZH 7x57/12, 270 Win, 7x64, a 30-06 sprg, a je to úplně jedno jakou ráží střílíš, hlavní je se trefit... Když to střelíš přes obě plecka tak ti to zůstane v ohni v každý... takle se snažim střílet já.. nebo aspoň přes jednu plec tak ti to odběhne max 10m a leží... Ale záleží taky na střelivu... a toho jsme nemálo vyzkoušeli... v 7x57R funguje Geco poloplášt nějakejch 10g, v 270 Win funguje Sako Hamerhead taky ta těžší kule, v 7x64 jsem se dostal zpátky na tu"zábavnou pyrotechniku z Vlašimi" takže PTS stou zelenou špicí háže to střepiny ale zvěř zůstane v ohni, a v 30.06 SPRG zatím nevíme máme jí krátce a zatím zkoušíme z kraje jsem koupil SB se střižnou hranou, po té RWS EVO ty RWS a SB se střižnou fungujou stejně... teď máme hornady stou 14gramovou kulí a zatim nevíme moc jsme z toho nevystřelili. Takže nevim jak se to chová. Zvěř dáváme do výkupu takže zvěřinu neřešíme jestli je podlitá nebo ne. A když jde něco na zimu do mrazáčku tak se to střelí přes žebra nebo krk.... :) Ale lovíme siky a evropskou... Za mě ti doporučim asi tu 7x64 střílim stym já a supr teď nějakou dobu jsem lovil tym winchestrem a taky pohoda takže záleží na tobě... V tý 7x64 je víc střeliva takže spíš to. Doufam že rada pomůže. Lovu Zdar!
Roman Skřejpek reaguje 12.10.2016 17:34
No marné,musím se Karla zastat,to není o naivitě,to je o tom,že Karel má stále a jen na mysli lov zvěře dle etického kodexu,který by pro myslivce měl být tou nejvyšší a jedinou možnou metou.
Josef Vyskočil reaguje 12.10.2016 08:34
Pane doktore nebuďte naivní kdo dnes střílí dál jak 100m novodobá myslivost, nebo aspoň tak tomu ti mládenci říkají, se smrskla pouze na lov na hromadách do vzdálenosti max 50m, kde jsou ty časy kdy děda střílel přes otevřená mířidla srnčí na hranici 100m podotýkám, že s velmi příznivou bilancí. Dneska už těm mladejm ty mířidla zavazí a raději na to bouchnou dvou kilové NV a hotovo.
Ron Gordon reaguje 11.10.2016 20:45
Jo, jo, pravdu díš, doktore, ale tady s ní neuspěješ. Také jsem tak dopadl na jedné poslední leči, kde několik "mládeců" tvrdě diskutovalo s velikou odborností o rážích, kvalitě střeliva, nastřelení, optice a když viděli, že jsem se jen pod fousy usmíval, tak jsem byl dotázán, jaký na to mám názor, tak jsem jim odpověděl, že nejzákladnější článek je kvalita toho, co mačká spoušť. Vše ostatní je podružné, samozřejmě zbraň musí být v dobrém stavu. Je podstatný rozdíl trefit pivní tácek na 150 metrů na střelnici a nebo ulovit srnce na 100 metrů.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 11.10.2016 19:35
...a klidně zábavní pyrotechniku z Vlašimi, než zvěř posvinit RWS. Já tou zábavní pyrotechnikou střílím 40 let a nemám problém.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 11.10.2016 19:33
...kolego kupte si cokoliv nevystříleného s dobrou optikou od 6,5 do 8 a fakt je to jedno. Nejpodstatnější je naučit se střílet a to nebude hned, kupte si pětistovku patron a desetkrát běžet na stovkovou střelnici...Kristepane, začátečník střílet polní srnčí na 200 metrů...lidi proberte se...
Martin Sokol reaguje 11.10.2016 15:02
Pan Nedvidek to napsal hezky a kolega Havran to upresnil.Ja osobne lovim 270Win a ikdyz je min druhu streliva dostupnych v CR tak i presto by sis vybral svoji strelu.Ja vyzkousel nepreberne mnozstvi streliva do teto raze od SaB po Normu a nakonec se nejlepe chova Vlašimsky Nosler 8,4g.Prostreluje spolehlive, zver pokud nezustane v ohni tak krasne barvi a zverina je bez PODLITIN...!!Strilet muzes bez korekce skoro az na hranici precteni zvere...Kdyz si ji nastrelis na ONV tak 100m +4cm a ve 200m jsi 4cm pod zamernou takze tak..A hlavne tahle raze nekope...Lovim i s 7x65R a nevidim v tehle razich nejaky velky rozdil, akorat ten ze s tou sedmickou to ma o chlup lepsi stop efekt do 100m, 270W se pekne projevi nad 100m...Zalezi samozdrejme na strelivu a umisteni zasahu.Preji dobry vyber.
Martin Medek reaguje 11.10.2016 10:50
Vše podstatné tu již řečeno bylo, nyní přidám osobní zkušenost. Totéž jsem řešil před 2 lety. Sto dotazů, sto názorů. Nakonec jsem koupil kulobrok UB 7x65r/12. Od škodné až po černou bez problémů, toť můj názor, závěr bude jen na tobě. Tak štastný výběr:-)
František Havran reaguje 11.10.2016 04:14
Aleši, ptát se tady je absolutně nevhodné. Každý ti bude předhazovat, že nejlepší je ta, kterou střílí on... Já jsem měl možnost vyzkoušet spoustu ráží a skutečně jak píše Ivan - potřebuješ trošku rychlejší dámu, která ti udrží výšku. Polní srnčí na podzim střílíš i na 200 metrů, protože blíž se k té tlupě nedostaneš. A když vidíš, že je tam v listopadu nepřebarvená srna, kterou chceš ulovit, dobrá balistika se ti bude hodit. Vzhledem k tomu bych sáhl po 7x64 nebo .270win, což je prakticky to samé, akorát v 270 je trochu menší výběr střeliva. Další možnost je 6,5x 55 nebo 6,5 x57 s tím, že vitální černá zvěř může odcházet pryč. Ano, lze střílet .308 nebo 30-06,8x57 - vše je o tom, aby sis zkusil. A HLAVNĚ O TOM, ČÍM CHCEŠ STŘÍLET. Jestli do toho míníš dávat zábavní pyrotechniku z Vlašimi (Sellier and Bellot), nebo jestli koupíš normální náboje (nemusí to být nutně Blaser za 100 Kč náboj. Těch ran za rok nedáš tolik, aby sis nemohl dovolit koupit lepší a dražší střelivo.... Samozřejmě, budou ti tady psát spoustu dalších dobrých ráží, stejně tak věřím, že se najde blbeček, který ti tu bude nutit pomalu protitankovou střelu. Měl by sis jít zkusit střelit ze zbraní kolegů... Osobně bych do tvých podmínek volil 7x64 nebo .270 win.
Josef Vyskočil reaguje 10.10.2016 21:34
Tak tak viz níže.
Roman Skřejpek reaguje 10.10.2016 19:39
Ivan Nedvídek napsal vše podstatné.
Ivan Nedvídek reaguje 10.10.2016 16:38
Srdečně zdravím, pokud jste z dlouhé kulové zbraně ještě nestřílel, zkuste se dostat k ráně resp. k více ranám v rámci přípravy na ZP (ne z malorážky). Pak získáte tu nejelementárnější představu oč se jedná. Po ZP zbraň hned nekupujte, ale opět najděte možnost jak si vystřelit na střelnici ze 7x57, 7x64 a 308 W, případně i z jiných ráží. Sežeňte si střeleckého mentora, který s vámi bude zbraň kupovat. Zohledňete své budoucí plány, zda budete lovit jen tam, kde jste členem a nebo i těžší zvěř mimo ČR. Jinak na všechny lovecké situace , které jste uvedl, vám postačí kvalitní kulovnice ve shora uvedených rážích. Ještě bych doplnil 270 W (skvělá ráž, ale menší výběr střeliva u nás) a 6,5x55 SE. Pokud předpokládáte ( v blízké budoucnosti) dost prostředků na poplatkové lovy vysoké a jiné velké zvěře, vezměte v úvahu i 30 06 Spr. Všechny tyto ráže jsou s kvalitním nábojem vhodné i pro střelbu na vzdálenost kolem 300 m. A jen pro pořádek, ráž sama o sobě není to nejpodstatnější. Přeji hodně úspěchů. Ivan Nedvídek