ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Srnčí starý pán
Srnčí starý pán
vloženo: 23.7.2016 00:10
autor: Jakub Grundman

úlovky (svět)

**
**
vloženo: 21.1.2015 12:07
autor: Svatoslav Ščudla

trofeje

Nejsilnější jelen p.Váchala
Nejsilnější jelen p.Váchala
vloženo: 16.2.2017 08:57
autor: Děda z lesa

zvěř v přírodě

Liška
Liška
vloženo: 9.2.2018 06:05
autor: Josef Vršan

zbraně

PÁR MÝCH NOŽŮ DĚLANÝCH NA ZAKÁZKU.
PÁR MÝCH NOŽŮ DĚLANÝCH NA ZAKÁZKU.
vloženo: 9.1.2014 14:07
autor: Jaroslav Vlosovský

fotopast

...
...
vloženo: 12.5.2017 19:46
autor: Miroslav Svoboda

myslivecké umění

Dárek
Dárek
vloženo: 23.3.2020 09:23
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 232700 fotek (6 dnes)
  • 7932 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8855 inzerátů (0 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 747771 komentářů fotek (15 dnes)
  • 12916 komentářů videí (0 dnes)
  • 3287551 hlasování fotek (38 dnes)
  • 56400 hlasování videí (1 dnes)
  • 37547 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 7 online

Připomínky a názory
Diskuze

Záraz.

Jiří Pater vložil 1.9.2013 19:33
Jestli se nepletu tak záraz jako takový je zakázaným zpusobem usmrcováním postřelené zvěře
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Josef Voborník reaguje 25.9.2013 11:26
Pavle, já se přiznám, že napoprvé mi to také asi půl minuty trvalo - osobně doporučuji naučit se dávat záraz na zhaslé zvěři. A s tím dostřelováním - to taky někdy nejde, např. přinese-li ti pes křídlovaného bažanta.
Petr Kostka reaguje 24.9.2013 20:29
Zajímavý článek do diskuze http://www.myslivost.cz/Aktuality/Je-mozne-provadet-zaraz-poranene-sparkate-zvere-za.aspx
Milan Jirmann reaguje 5.9.2013 17:57
Pane Tomáši D., nevím jestli jste někdy chytal ryby (dravce), ale na mrtvou rybičku těch štik nebo candátů moc nenachytáte. Ještě dotaz k věci. Co má dělat např. obsluha sekačka, která není myslivec, při senoseči, když poseká srnčí. Má čekat na myslivce až přijede a dá zvěři dle zákona záraz případně kus dostřelí nebo má vzít kladivo a utrpení skončit a tím porušit zákon? To jen aby si diskutéři nemysleli, že to je všechno tak jednoznačné a jednoduché. Můj názor je takový, že myslivec má co nejrychleji ukončit život postřelené nebo jinak zraněné zvěře a je jedno jestli jí dá záraz nebo jí dostřelí nebo jí život ukončí jiným netrýznivým způsobem. LOVU ZDAR!!!
Děda z lesa reaguje 5.9.2013 15:40
Zajímavý článek vyšel dnes ve Světě myslivosti na str. 34 - Záraz chladnou zbraní... - Jinak si jej můžete přečíst na www.silvarium.cz - Svět myslivosti. Je zpracován ale podle německého Jaegermagazinu.
Ivoš Pařil reaguje 5.9.2013 15:35
Kolegové, setkal jsem se s tím že jsem byl zavolán do zahrady ve vesnici, kdy bylo srnče s přeraženou páteří. Tak mi prosím vysvětlete jak tento případ vyřešit. Jsou situlace kdy to jinak než zárezem řešit nejde.
Tomáš D. reaguje 5.9.2013 14:53
pane Jirmann ono by se Vám asi taky moc luxusně neplavalo s trojháčkem pod páteří.
Milan Jirmann reaguje 5.9.2013 08:11
Anno, to už tady bylo. Jeden rok se nesměli chytat dravci na živou rybičku, tak jak se to dělalo. Nakonec někomu došlo, že někteří tzv. ochránci jsou jen parta blbců, kteří měli moc takovou blbost prosadit a toto nařízení bylo zrušeno. Omlouvám se protože to je také mimo téma. LOVU ZDAR!!!
Milan Jirmann reaguje 4.9.2013 21:40
Nezlobte se na mě, ale to jsou zase kombinace co tady vymýšlíte. LOVU ZDAR!!!
Leon Zumr reaguje 4.9.2013 20:52
nejlepší je mít na povrchu pejska co to rychle doladí :-))
Erika Doležalová reaguje 4.9.2013 20:20
No jo Josefe, já jsem zapomněla přesně specifikovat možnosti, jak ten pes tu lišku drží.. Pokud ji bude držet třeba za zadní běh :-) pak se dá samozřejmě ona "manipulace šíje" asi ručně provést (ikdyž teda nevím, jestli by neskončila pokousáním od lišky) ale co když ji pes drží za krk, ale nikoli na hrdle, ale opačně, tedy za slechy? Noo? :-) A "nechat psovi co psovo jest", to se dá u "ranaře", který to vyřídí během vteřin, ale co takový trpasličí jezevčík a osmikilový lišák..? Jako lišky se sice loví, ale předpokládám, že zájmem každého slušného myslivce je ten, aby to bylo rychlé a pokud možno "bezbolestné", což dávení psem (který to často ani neumí..) jistě není..
Josef Voborník reaguje 4.9.2013 19:10
Jo, a "kančím pérem" jsem myslel samozřejmě oštěp !
Josef Voborník reaguje 4.9.2013 19:08
Eriko, pokud se mi povede tu lišku i se zakousnutým psíkem zvednout za oháňku a pořádným klackem ji "umrtvit" úderem do týla, je to "manipulace šíje" v souladu se zákonem. A pokud by to nešlo - nechme psovi, co psovo jest ! Můj syn se jednou vložil do toho, když křepalačka dávila kocoura. Chtěl jí pomoci - a jediným výsledkem byla prokousnutá ruka.
Josef Voborník reaguje 4.9.2013 19:01
Petře, ruku na srdce - ještě se Ti nestalo, že by se Ti ten brk při zapeřování zlomil, bažant se Ti zmítal v ruce a musel jsi trhat další péro ? Není to zrovna pěkný pocit a i když to vše trvá jen pár vteřin, při použití hřebíku či šídla, které mám na noži, tohle nehrozí. Ostatně před pár dny proběhla tiskem fotografie březňačky, kterou někdo - zřejmě pytlák - neodborně zapeřoval, kachna mu unikla a s hlavou, z které vpředu i vzadu čouhalo brko, plavala po rybníku. Samozřejmě, že čtenáři Novinek si ve svých přiblblých komentářích neodpustili plivání jedovatých slin na adresu myslivců...
Ellhenický Petr reaguje 4.9.2013 16:03
Josefe, proč zapéřit hřebíkem. Zapéření je od slova péro-brko a dělám to celou dobu co střílím a nepřišlo mi to nehumální. Nás to ještě učili páni myslivci a zatím jsem se nesetkal, že by někdo někoho za toto udal a byl za to popotahován.Kdo se moc ptá,moc se dozví a nepřipouštím si, že bych něco porušoval.
Erika Doležalová reaguje 4.9.2013 15:28
oprava v prvním příspěvku - pes vyžene lišku, TA je postřelena.. (ne "tak" :-)
Erika Doležalová reaguje 4.9.2013 15:27
Jo ještě vlastně jedna varianta - psa nějakým způsobem z lišky sundat (což je u mnohých psů nemožné, protože když jednou drží, tak drží a nepustí, ani kdybyste jim běh řezali..), tuto následně nechat prchnout a znovu střílet. Jelikož je už postřelená, neměla by utíkat nijak rychle a je tudíž šance, že na tento druhý (nebo třetí..) pokus už se to povede.. Ale je toto opravdu lepší než rychlý a "čistý" záraz? (samozřejmě že není, nepíšu to všechno proto, že bych si myslela, že to lepší je, ale jen tak na úvahu pro srovnání, co je správné dle zákona..)
Erika Doležalová reaguje 4.9.2013 15:24
By mě tak zajímalo - čistě teoreticky :-) (ale není to situace úplně "vycucaná z prstu", mnozí se s tím jistě několikrát setkali) jak správně, resp. dle zákona postupovat při norování - příklad: pes mi vyžene lišku, tak je postřelena, pes ji dožene a následně drží. Uvažovat o dostřelení je - jak samozřejmě všichni chápou - nesmysl, takže pokud je záraz nelegální, mám čekat, až (jestli) pes lišku zadáví? I to snad odporuje (kromě zdravému rozumu) zákonu, neboť ta liška prokazatelně trpí. Pominu-li nejjednodušší možnost, tj. nenorovat (nebo být excelentí střelec, aby nedošlo k postřelení), pak je logicky záraz mnohem účinější, rychlejší a humánější..
Josef Voborník reaguje 4.9.2013 12:59
Když nebudeme brát v úvahu použití elektřiny /na jatkách/ nebo smrtící injekce, pak jedinými povolenými způsoby usmrcování obratlovců jak v malochovech, tak třeba při výkonu práva myslivosti, je zastřelení a "manipulace šíje", pod kterýžto pojem lze zařadit ledacos - od zakroucení krkem domácímu holouběti přes useknutí hlavy slepici sekerou na špalku, ránu malíkovou hranou ruky za slechy u postřeleného zajíce, odborně provedeného zapeření /např. hřebíkem, nikoliv brkem/ u kachny či bažanta, až po vbodnutí ostrého nože mezi lebku a první krční obratel u srnčí zvěře, jen se to musí umět. Ovšem provést záraz u vysoké či černé zvěře ať již nožem či oštěpem vbodnutím do srdeční krajiny, to již je nad tento rámec. Věřím, že dřív či později si praxe vynutí legalizaci tohoto zárazu kvůli zvýšené možnosti poranění chvatujícího psa nebo ohrožení jeho sluchu při dostřelné ráně z bezprostřední blízkosti. V současnosti ovšem nezbývá než spoléhat se na to, že kde není žalobce, není soudce - a není mi známo, že by byl někdo za použití tzv. "kančího péra" popotahován.
Zdeněk Cedidla reaguje 4.9.2013 12:41
Je to nejběžnější a nejrychlejší způsob ukončení trápení postřelené zvěře srnčí,vysoké,prase radši dostřelit na hlavu,pernatou zapeřit,to jsou přeci běžné věci,které by měl každý myslivec ovládat.
Kamil Plíšek reaguje 4.9.2013 12:36
To bys Eriko koukala, čeho jsou myslivci schopni, zejména když je ta silnce hranicí mezi dvěma honitbami :-) To i 40-ti kilový mysliveček odtáhne metrákového kňoura na tu správnou stranu :-D
Erika Doležalová reaguje 4.9.2013 12:21
Kamile, za to slovo mě ale bereš trochu nepřesně :-) Protože jsem nepsala o dostřelování na silnici (což automaticky předpokládám, že každý ví, že je to nehonební pozemek...) ale o dostřelování NA SILNICI SRAŽENÉ srny. Bohužel jsem to napsala tak, že se to dalo pochopit (a pochopilo :-) o střelbě přímo na silnici, ale to je jasné, že nelze.. Ikdyž zas na druhou stranu, chtěla bych vidět myslivce, kterak kvůli dostřelení odtahuje do škarpy metrákového kňoura.. :-)
Kamil Plíšek reaguje 4.9.2013 10:47
Když už jsme u toho - Eriko nerýpu do Tebe, jen Tě beru za slovo - dostřelovat na silnici nelze, protože je to ze zákona nehonební pozemek. Žádný výklad na to není, pouhým selským rozumem je třeba zvěř odtáhnout do nejbližší škarpy a tam už lze. To za prvé. Za druhé rozdíl mezi oběma výklady je ten, že se opírá o zákon na ochranu zvířat proti týrání. Sami veterináři nemají proti zárazu nic než to, aby byl proveden rychle a pokud možno humánně vhodným způsobem tak, aby zvíře netrpělo, např. jedním bodnutím do srdce tak, aby došlo k okamžitému usmrcení tak, jako např. dostřelením. Případný exces se bude posuzovat dle okolností případ od případu.
Erika Doležalová reaguje 4.9.2013 10:32
Stanovisko p.Čechury je v některých bodech dosti zavádějící, záraz rozhodně nelze stavět na stejnou úroveň jako ubodání (předpokládám-li tedy záraz jako JEDINÉ "zaražení" odpovídajícího nože a ne na sedm pokusů..) a dále i jeho názor že "Záraz lze VŽDY nahradit střelbou", to je úplně vedle. Nějak si neumím představit dostřelovat na silnici za plného provozu sraženou srnu či jinou zvěř.. (a těch situací by se našlo jistě více, např. při dosledu, kdy hrozí poranění psa apod.)
Bohumír Novák reaguje 4.9.2013 08:38
99% myslivců záraz neumí udělat a když už se o to pokusí tak je to vždy pro zvěř mimořádně trýznivá smrt. Ovšem zvěř se dá nožem usmrtit mnohem rychleji a jednodušeji než je záraz, ale tenhle způsob používají řezníci, takže myslivci se tím moc nechlubí...
Josef Bím reaguje 4.9.2013 08:31
Jen okénko do toho jak se to dnes učí. Absolvoval jsem myslivost na ČZU a tam nás učili, že záraz je v rozporu se zákonem. Z toho vyplívá, že jsme se jej neučili a je třeba říct, že mi to už chybělo v praxi...
Ellhenický Petr reaguje 4.9.2013 07:07
Mám stejný názor jako Leon u obou příspěvků. Znám myslivce, kteří by záraz nikdy neudělali, ne že by se to nesmělo, ale jednoduše to neumí a některým i vadí krev(barva).
Leon Zumr reaguje 3.9.2013 20:54
Čechura ani neví co záraz je podle toho co sesmolil
Pavel Růžička reaguje 3.9.2013 19:59
Taky mi to nedalo a hledal jsem stanovisko. Našel jsem odkaz co zde uvedla před chvílí paní Doležalová. Ale také je tam stanovisko p. Čechury, který vede právní poradnu a to je přesně opačné, viz odkaz níže. Takže bych řekl, že jsme tam kde jsme byli. Nikdo Vám rozhodující názor neřekne. Takže bych se pro jistotu nikde nechlubil použitím zárazu a postupoval dle svého svědomí a vyhodnocení situace, co je v té dané chvíli lepší, jestli střelba nebo záraz. http://www.myslivost.cz/Poradny/Pravni-poradna/zakaz--zarazu--zvere.aspx
Erika Doležalová reaguje 3.9.2013 19:52
http://myslivost.cz/Aktuality/Je-mozne-provadet-zaraz-poranene-sparkate-zvere-za.aspx
Leon Zumr reaguje 3.9.2013 19:30
to se pleteš zakázaný není je to manipulace šíjí a ta je povolená,odborný stanovisko je někde na www.myslivost.cz tak to prohlídni nechce se mi to hledat