ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Říje 2018
Říje 2018
vloženo: 29.7.2018 10:43
autor: Petr Barta

úlovky (svět)

Los Kamčatka
Los Kamčatka
vloženo: 30.1.2013 08:10
autor: mirojevo

trofeje

Můj páteční.
Můj páteční.
vloženo: 5.8.2020 07:27
autor: Ladislav Bodi

zvěř v přírodě

Liška
Liška
vloženo: 15.12.2015 05:52
autor: Josef Vršan

zbraně

Moje zbraně
Moje zbraně
vloženo: 17.3.2017 06:43
autor: stalmi

fotopast

Meďo I
Meďo I
vloženo: 10.4.2015 21:42
autor: Ladislav Mlynský

myslivecké umění

Jeleň
Jeleň
vloženo: 13.2.2019 16:28
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 232869 fotek (7 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8867 inzerátů (6 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748177 komentářů fotek (26 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289084 hlasování fotek (72 dnes)
  • 56414 hlasování videí (0 dnes)
  • 37582 registrovaných uživatelů
    3 dnes nových, 16 online

Připomínky a názory
Diskuze

zetka - celopazba 8*57 JS

Petr Hejduk vložil 17.5.2014 22:08
Zdravím, mohli byste mi přiblížit tuto kulovnici. Přemýšlím na její koupí a chtěl bych požádat o radu. Především se loví černa a přechází jelení, dančí a mufloní. Převážně bych tuto kulivnici používal na naháňkách... Předem děkuji
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Josef Vyskočil reaguje 9.11.2016 19:11
Ta rytina se mě zdá, ale původní.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 9.11.2016 16:50
...ještě tam chybí místo čepičky na pistolovou rukojeť přišroubovat křížovým vrutem s trčící hlavou ven kus paznehtu (pardon, parohu), přilepit Kanagomem místo objímky ústí kus parožní lodyhy s růží a vyřezat na pažbu čtvernožce s parohama (záměrně nepíšu konkrétní zoologický druh, ono to nejde často poznat.) Já bych za to tunění Zetek lidem urážel ruce.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 9.11.2016 16:44
...no...takhle vznikají legendy:-) Tyhle Zky fasovali jako služební zbraně lesníci státních lesů, ne že jimi byli obdarováváni výjimeční lesní správcové. Tahle je ještě tak vytuněná, že bych to nechtěl ani zadarmo. Jakýkoliv tunning Zetku prostě zmrší, Zetka je hezká právě tou elegantní střízlivostí, jak tam někdo začne vyškrabávat nějaký pičičády, pozlátkem matlat spouště a podobně, tak je to pryč.
Martin K reaguje 9.11.2016 05:57
Pánové, moc děkuji za Vaše názory a uvedení do problematiky. Jak již jsem zmínil, tyto zbraně nejsou v mém hledáčku, ale mému kamarádovi - myslivci se velice zalíbila. Jenže pán, který ji nabízí tvrdí, že je prakticky nestřílená (to se pozná na místě) a popravdě, požadovaná cena 40 tis. se nám zdála velice přemrštěná, proto jsem oslovil Vaše fórum. Ještě jednou moc děkuji za názory a ušetřené peníze. :). K.M.
Josef Vyskočil reaguje 8.11.2016 20:26
Je to tak klasická zetka po přestavbě jak píše Honza záleží na hlavni i tak ale cena max. 28tis. víc bych nedal.
Jan Slavětínský reaguje 8.11.2016 14:15
Tak to je trochu jinde. Typuji, že majitel bude mít představu někde kolem 25 ti.i víc. Flinta nevypadá zle, to rytí, kroužkovaný závěr.Podle pozlacených spouští bych jí už typoval na repasovanou. Ještě záleží, jak má střílený lauf.
Martin K reaguje 8.11.2016 11:44
5.
Martin K reaguje 8.11.2016 11:43
4.
Martin K reaguje 8.11.2016 11:43
3.
Martin K reaguje 8.11.2016 11:43
Další
Martin K reaguje 8.11.2016 11:42
Omlouvám se, ale to příspěvků mi nejde vložit více fotografií naráz - pouze po jedné při každém komentáři jedna. Snad pomůže další...Co se týče ZP skupiny C, tak není důvod. Jedná se o opakovací zbraň skupiny C, takže pouze na ohlášení. Nějaké rytiny, či jiné věci, na to nemají vliv...
Jan Slavětínský reaguje 8.11.2016 10:31
Pane kolego, já vidím klasickou celopažbenou Zetku. Z té fotky nikdo víc nezjistí. Tyhle flinty se pohybují kolem 15 ti tisíc dle stavu a typu optiky nebo + optika která je nová . Ale vidím problém pokud nemáte ZP skupiny C.
Martin K reaguje 8.11.2016 09:03
Dobrý den, všem ve spolek. Byť nejsem lovec, obracím se na základě doporučení na Vaši skupinu s prosbou o určení typu a přibližné ceny zbraně, která je mi, jakožto obrovskému fanouškovi pušek Mauser, nabídnuta k odkoupení. Majitel zbraně tvrdí, že tato puška je svým způsobem raritní ve smyslu, že ji bylo v naší republice obdarováno pouze pár příslušníku, vykonávajícího lesního správce. Údajně se jedná o zbraň z padesátých let. Dle tvaru hlavně a pouzdra závěru se s vysokou pravděpodobností jedná o zbraň původně vojenskou, tedy K98k..., dodatečně předělanou puškařem. Je mi zde schopný někdo tuto myšlenku potvrdit, či vyvrátit? A jaká je přibližná cena této zbraně? Fotografie jsou sice špatné kvality, ale i tak budu vděčný za každý názor. Předem děkuji za příspěvky. S pozdravem K.M.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 11.11.2015 19:14
Ona Zbrojovka tehdy asi vyjela sérii ze stejných dílů pro domácí trh, po válce se to dělalo, kromě typově čistých Z a ZG, které šly dost na export. Jinak ta spoušť by tam měla být s dvojím odporem, vojenská, pokud se vyladí nemá chybu.
Jan Slavětínský reaguje 11.11.2015 10:30
Kolego Švarci - nejste sám co má tuto kulovnici. U nás má kluk tu samou. Naprosto stejnou, 7x57 vč.klapky a 4ky zeissu i té barvy dřeva. Lovu
Radek Švarc reaguje 10.11.2015 19:25
Tímto se omlouvám za narušení jiného tématu, ale když už byla příležitost....:-)
Radek Švarc reaguje 10.11.2015 19:24
Děkuji moc za pomoc. Je ve velmi dobrém stavu, dostala před pár roky generálku (brynýr apod.) A teď už ji vlastně ani nepoužívám. Chodím spíše s kulobrokem, tak spí v trezoru. A celkově moc nelovila. Majitelé přede mnou téměř nic, včetně mě tak 100 ran celkově. Nejvíce se mi na ní líbí spoušť. Napínáček tam není, přesto je z toho radost vystřelit. RŠ
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 10.11.2015 13:47
...7/57 totiž nebývají tak vystřílené jako osmičky, ve kterých se používala trofejní munice po Hitlerovi, ocelové upilované celopláště se rtuťovou korozivní zápalkou.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 10.11.2015 13:43
Z Galašky má kolego pažbu...(resp. jeden ze tří druhů pažby, ve kterých se Galaška dělala, s tím tulipánem na ukončení polopažby.) Závěr z M98 (vz. 24 má rovnou kliku), pouzdro závěru asi ze vz.24, soudě dle díry na předním úponu lučíku pro přepnutí řemene pro jezdectvo, mauzerovky to mají většinou ubroušené. Je to sice skládanka, ale ubezpečuju Vás, že pokud se o ni budete trochu starat, tak vydrží asi desetinásobek toho, co ta navoněná italská bída Zoli, Sabatti, Rössler Titan a podobně. Já být Vámi ji neprodávám. Vojenský matroš...
Radek Švarc reaguje 10.11.2015 08:59
Je to tedy ráže 7x57, ale snad to tu nikoho nepohorší.... V průkazu je mylně uvedeno ZG 47, ale pojistka, pouzdro s výřezem hovoří jasně.... Mimochodem, zbraň je na prodej, pokud by někdo měl zájem. Ještě jsem to neinzeroval, nespěchám.
Radek Švarc reaguje 10.11.2015 08:56
Dobrý den pane Chalupníku, řeším delší dobu problém s identifikací své kulovnice - mohl by jste mi poradit?
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 10.11.2015 07:35
Vždyť to říkám...pravá Zetka je postavená na užším palcovém pouzdru závěru krátké pušky vz. 33, event. 33/40 a má dvoupolohovou pojistku. Čtyřiadvacítka je klon vz. 98, širší pouzdro s výřezem pro palec na nabíjení z pásku a třípolohová pojistka (končím...)
mojmír balvín reaguje 9.11.2015 15:42
...vypadá stejně jak 7x57 z roku 47, pouze pojistka má tři polohy. Tak nevím
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.11.2015 17:35
...že to není čistokrevná Zetka, ale lovecká konverze vojenské pušky na širším pouzdru vz. 24.
mojmír balvín reaguje 8.11.2015 16:58
S tím vzorem si nejsem moc jist. Na mojí zetce 8x57 r.v.33 mám vyraženo"čs zbrojovka akc.spol. Brno M 24" Tak to znamená co? Děkuji
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 22.10.2015 17:42
...B je správně :-) protože když šly v tzv. bílém stavu spasované fršlusy a lůžka do kalírny, šlo o to, aby se to nepomíchalo, takže se zespoda kliky razilo dvoj...nebo trojčíslí výrobního čísla. Ne vždy...já to třeba na své Z-ce nemám, ale mám to takhle na ZKK (tam je trojčíslí.) Zetka je navíc civilní klon krátké pušky vz. 33, event. 33/40, nikoliv vz. 24.
Jan Gloser reaguje 21.10.2015 18:20
Dotaz: Mám na klice závěru své zetky(7x57 r.v.47) na boku vyraženo číslo 24,znamená to vzor 24 nebo se jedná o koncové dvojčíslí výrobního čísla u mé zbraně, které je také 24. Díky za odpověď. G.
František Mlčoch reaguje 31.5.2014 22:58
Libore a o tom to je!
Libor Ludík reaguje 31.5.2014 19:12
Napínáček natahuji až těsně před výstřelem když už mám namířeno zdá se mi to logické a samozřejmě bezpečnější.Když jsem byl ještě mladý kluk stalo se mi,že jsem natáhl napínáček,ale nevystřelil, tak jsem zajistil, po čekané vybil a druhý den večer jsem nabil, odjistil a hodil kulobrok na rameno a to byla dost chyba, naštěstí to skončilo jen leknutím a poučením na zbytek života.Jen jsem nepochopil do dnes jak je možné, že se napínáček nespustil po vybití a zavření zbraně ani při další manipulaci ale až při pověšení pušky na rameno.Je to už 30 let,ale do dnes si pamatuji místo na,kterém se mi to stalo a kdykoli jdu okolo tak si vzpomenu na to jaký jsem byl pitomec.
František Mlčoch reaguje 31.5.2014 10:33
Haralde,v mnohém se s Vámi shodnu,ale...V tomto případě musím dát za pravdu Karlovi!Můžete stokrát vědět jak moc máte citlivý napínáček,ale stane se mnohé...Stačí maličko jiná poloha prstů,větší soustředění na zvěř než na flintu,lovecká horečka či cokoliv a je kule venku...Pokud šla do země či stromu,je to dobře,ale kdo Vám to zaručí?Mám napínáček seřízen dle zaváží od puškaře,ale tohle bych si nikdy nedovolil.Je to jen a jen můj názor a nikoho jsem se tím nechtěl dotknout...
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 30.5.2014 23:29
Děsivé je to z pohledu střeleckých návyků, kolego Har Alt. Protože stejně jako z principu na nikoho nemířím nenabitou flintou, tak zrovna tak napínám napínáček těsně před výstřelem bez další následné manipulace s jakýmkoliv ovládacím prvkem zbraně. Navíc pro to neshledávám jediný rozumný důvod.
Aleš Pastorek reaguje 30.5.2014 13:18
Flintu čistím po každé ráně, či po návratu z lesa bez rány, například po dešti, nebo vlhkém počasí. Pokud nemám ten den čas ji vyčistit, alespoň nastříkám olej na neutralizaci kyselin střelného prachu a třeba za dva dny ji vyčistím. Hlaveň mám 16 roků po výměně a stále je jako nová. Možná to přeháním s tou péčí, ale věřím tomu, že za dalších 20 let se moc nezmění a bude stále přesná. Lovím kolem 50-ti kusů zvěře za rok, což není málo, ani moc, ale do dnešního dne má zbraň cca.1000 výstřelů a hlaveň je opravdu TOP! Dříve se na to tak nedbalo. Sem, tam, až nebyly vidět drážky se protáhla vytěrákem za použití oleje na šicí stroje a bylo to. Někdo neudělal ani toto, jako třeba ten hajný z Krkonoš. Koupit potom takovou flintu je v dnešní době nesmysl, protože uvedení do stavu obstojné zbraně s dnešními nároky k lovu + cena za nákup se rovná pořízení nové zbraně. U takové flinty už bohužel zůstává pouze hodnota závěrové části se samotným závěrem na díly. Je to bohužel tvrdá realita. Pokud by se o zbraň pečovalo od prvopočátku, její hodnota by byla úplně jinde. Bohužel takto končí mnoho Zetek v ráži 8X57JS. Je to škoda.
Erika Doležalová reaguje 30.5.2014 12:38
Jendo, já vím :-) Jenže to by člověk nesměl být líný to řešit :-))) Ale je fakt, že zatím mi to zvěř nezradilo, myslela jsem si, že to musí být slyšet na kilometry daleko :-) a střílela jsem lišče na 20 kroků a odjištění mu nijak podezřelé (předtím) nepřišlo.. :-) Aleši, to je samozřejmě pravda, to jsem nenapsala, protože jsem to pokládala tak nějak za samozřejmost, tu péči. Ikdyž teda se musím přiznat, že já jsem na to taky pěkný lempl, vytěrák ano, ale nějaké extra čištění nedělám, asi budu muset, abych se pak nedivila, že flinta za pár let střílí za roh :-)
Aleš Pastorek reaguje 30.5.2014 10:07
Ano Honzo, to je pravda. Vystřílená hlaveň je doménou "osmičky", díky vojenskému střelivu ale o 8X57JS se tady bavíme. Alespoň dotaz byl na tuto ráži.
Jan Slavětínský reaguje 30.5.2014 09:50
Aleši spousta strejků v těch osmám střílelo vojenské upilované celopláště, staré válečné německé kverovky apod.Viděl jsem takových "lovců" několik. Patrony zadarmo,od někoho,škoda kupovat...Tato munice likvidovala hlavně kulovnic, ocelové jádra střel, průpojné ,zápalné a všechno možné. A potom lajdáctví a lenost protáhnout hlaveň vytěrákem. Opocenou kulovnici z venku strčili za skříň nebo pověsili na věšák pod kabát a čistil jí další výstřel. Všimni si,že 6,5ky nebo stejně staré 7ky v takovém stavu nejsou - nešly do nich kverovky...
Jan Slavětínský reaguje 30.5.2014 09:40
Eriko cvakání pojistky u ZKK je puškařsky jednoduchá řešitelná záležitost. Tím,že se musí flinta rozšroubovat, musí se holt znovu nastřelit. Nech si to opravit a poladit.
Aleš Pastorek reaguje 30.5.2014 09:37
Při koupi starší Zetky záleží Eriko na původním majiteli. Lépe řečeno o to, čím střílel a jak se o hlaveň staral. Loni jsem v Krkonoších držel v rukách Zetku 8X57JS, která byla na prodej za 8000,-kč. Na první pohled celkem slušná flinta. Pažba nebyla nikde prasklá, ani nijak poničená, pouze nošením ošoupaná. Brynýr také ucházejí, ale už by to chtělo nový. Ovšem při pohledu do hlavně se mě začaly kroutit i palce u nohou.......Totálně vystřílená i když se s ní nějak moc nelovilo, jak tvrdil majitel. Pátral jsem, proč to nechal dojít tak daleko a sám se přiznal, že na to čištění moc není a v kombinaci se starými náboji se rtuťovou zápalkou, které používal to dopadlo katastrofálně. Při zkoušce zmizela v ústí hlavně celá střela a ještě s vůlí. Někde jsem slyšel, že hlavně na těchto kulovnicích vydrží něco málo přes 2000 výstřelů při kvalitním čištění a ošetření od splodi střelného prachu. Nevím, co je na tom pravdy, ale pokud by dotyčný lovil 20ks vysoké ročně, teoreticky by měla hlaveň vydržet 100 let. Pokud kašle na čištění, tak třeba také jenom 20 let a možná ani to ne, takže pokud bude nějaký děda střílet tři srnce za rok a nebude čistit, asi bude hlaveň vypadat daleko hůře, než když bude střílet 30 kusů kvalitním střelivem a bude se o ni náležitě starat.
Erika Doležalová reaguje 30.5.2014 07:41
Stejně jako kolega Dostál, není nic jednoduššího než odjistit poté, co je "flinta z okna" :-) Osobně to tak dělám i u ZKKáčka i kulobroku (ikdyž u něj někdy odjišťuju až s flintou v rameni), asi zvyk nebo co. (se ZKKáčkem to ani jinak nejde, protože pojistka cvaká jako blbá a tudíž ji držím pevně v prstech a rádoby pomalu odjišťuju, aby ten randál byl co nejmenší :-) My třeba tu Zetku za těch cca 12 koupili a nebyla potřeba ani nová hlaveň, ani brynýr, ani oprava pažby, jediné co jsme nechali udělat bylo "vyladění" dřeva (aby vypadala jako nová :-) A žádný problém. Je teda fakt, že nelovíme desítky či stovky kusů ročně :-) Záleží, na jaký kus člověk natrefí, pokud ji měl doma děda, co střelil jednou za tři roky jednoho srnečka, tak bude v supr stavu, pokud s ní chodil někdo kdo střílel 100 prasat a 50 kusů vysoké, tak na tom bude pochopitelně hůř :-)
Jan Slavětínský reaguje 30.5.2014 06:21
Němci a Rakušáci u těchto mauserových závěrů dělali na kulovnicích stejné odjišťování jako má troják. Z levé strany krku pažby je to kovové šoupátko v tom r rámečku. Křidélko závěrové pojistky je stále v odjištěné poloze a flinta se ovládá pouze touto postranní. Paráda.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 29.5.2014 18:53
...a jak říká jeden můj známý...je to jak se ženskou, flinta se musí líbit. Zvěř se dá usmrtit čímkoliv, IŽkou i Blaserem. Znám člověka který dal do renovace poválečného konfekčního kulobroku Holek tolik prachů, že by za to měl zánovní kulobrok Brno Super. Je to o líbení...
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 29.5.2014 18:48
Pane kolego Pastorku, nic jako rýpání tam opravdu nevidím...diskutujem. Mě teda vyděsilo že odjišťujete naštechrovanou flintu, proboha...to je fakt o mordu, pokud máte vyběhanej spoušťák tak to otřesem může spustit. Já před střelbou 1. pravou rukou držím pažbu v krku 2. levou rukou mezi palcem a ukazováčkem odjistím, ale ne tak, že s tím křápnu jako na vypínač na chodbě ale odjišťuju za stálého držení křidélka mezi dvěma prsty po celé dráze...necvakne nic, odjišťoval jsem tak při lovu srnce ze sedačky na zemi na 7 metrů 3. napnu napínáček při zamíření jak kol. Dostál těsně před výstřelem pravým ukazovákem, přehmátnu na přední spoušť a rána jde. Proboha jenom neodjišťujte naštechrovanou flintu...u Zetky je spoušť bez napínáčku tak tvrdá, že se dá nosit s trochou opatrnosti i odjištěná.
Petr Janský reaguje 29.5.2014 18:38
Vlastním MSCh GK, která je velmi podobná Zetce, a také má stejnou pojistku. Je na ní dodělána ještě posuvná pojistka jako např. na kulobroku ( již jsem to tak zakoupil ), na které je vidět, že to není z výroby. Tak myslím, že by to mělo jít dodělat i na tu Zetku.
Roman Dostál reaguje 29.5.2014 16:34
Aleši,dělám to přesně naopak.Opřu zetku do okna,založím,levou rukou odjistím,naštechruju a střílím.Ještě se mi nestalo,že bych si něco zradil při odjišťování.A ten napínáček vždycky až když mířím.
Aleš Pastorek reaguje 29.5.2014 14:32
Až teď si pořádně čtu, co jsem napsal v níže uvedeném příspěvku a ono to na konci vyznívá, jako "arogantní rýpání" do pana MVDr. Chalupníka. Není to tak.... Jenom mě zajímá, když už jsme nakousli pojistku u Zetky, jak to děláte Vy, nebo případně ostatní Zetkaři, aby si nezradili zvěř. Mně to prostě a jednoduše odjistit potichu v rameni nejde. V roce 1924, kdy byl tento typ závěru Mauser zkonstruován to jistě byla "pecka". V té době, ani v době pozdější nikoho netrápila nějaká optika na flintě a že to tam může zavazet. V dnešní době, pokud máte nízkou montáž a optiku velikosti 3-12X56 to problém je. Nejlepší by bylo to předělat na hřbetní pojistku typu Manlicher, jestli to jde. To by potom byla Zetka 1++++++.
Aleš Pastorek reaguje 29.5.2014 11:22
Honzo Slavětinský i pane Chalupnický. To, co píšete je všechno svatosvatá pravda. Navíc, pan Chalupník Zetku zdědil. Nekupoval ji za 12000,-Kč. Pokud by ji ale měl tazatel koupit a vyměnit hlaveň, nový brynýr a opravit pažbu, stokrát mu to budu rozmlouvat. Zetky jsou bezesporu kvalitní zbraně, které nalovily po celém světě miliony kusů zvěře a ještě naloví. Já osobně s ní lovím už 18 roků a nikdy nezklamala, ale také jsem se ji musel naučit ovládat. Zrovna předevčírem jsem střelil lončáka a shodou okolností jsem si vzpoměl na tento dotaz, když jsem bral flintu do ruky těsně před lovem. U Zetky snad ani není možné založit flintu do ramena a potom odjistit. Pod puškohledem je tak málo místa, že tam nedám ruku. Zbraň musím vzít do levé ruky a ukázováčkem a palcem pravé ruky odjistit. Před tím samozřejmě "naštechrovat". Takto odjištěnou zbraň mohu teprve potom vystrčit z okna kazatelny a založit do ramena. Po celou dobu tohoto úkonu může dojít k nechtěnému výstřelu. Zatím se mi to ještě nestalo, dávám si obrovský pozor, ale......Pokud odjistím zbraň až v rameni, tak se v poslední fázi překlopení pojistky ozve kovový zvuk a je vymalováno......Jak to děláte Vy, pane doktore??
Jan Slavětínský reaguje 29.5.2014 08:18
Jedna rána stačí..I v tomto logu Sellier Bellot je kus pravdy. První rána by měla sedět a platit. Někdo si vychutnává lov a myslivost s jednuškou, jiný s lancasterovým kulobrokem nebo obojetnicí,zetkou,já rád tahám ZH, někdo musí mít R8 nebo pětiranný Baar 300Wm. Někdo se při naháňce těší jen z toho, že zvěř vůbec viděl, někoho spokojí jedna pěkně posazená rána a rolujicí jeden kus a někdo musí vybouchat dva zásobníky...Zetka ti poslouží. Stejně si časem pořídíš ještě něco jiného a nebo třeba ne.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 29.5.2014 07:45
...a vo tom to je :-) Někdo se cítí dobře v bundě s membránou z mikroplyše, někdo v klasickém hubertusu. Tikka je bezesporu velmi kvalitní kulovnice, z ryze technického hlediska Zetku předčící, leč když jsem ji držel v ruce, nechtěl bych ji...působí studeně a zejména mně vadí pocitově ty plastové prvky jak z nárazníku u auta...lučík, zásobník...prostě chodím se zděděnou Zetkou z roku 1945 a jinak tomu nebude.
Libor Ludík reaguje 28.5.2014 21:02
Mám dvě a považuji je za nadčasové zbraně,krátké, lehké,elegantní a lehce ovladatelné,jsou výrazně starší než já,zatím bezzávadové,jinou kulovnici si do lesa ani vzít nechci,tím nechci říct ,že je to nejideálnější co se dnes nechá koupit,ale asi jsem staromil a pokud chceš kulovnici z historií,vřele doporučuji.
Aleš Pastorek reaguje 27.5.2014 16:05
Ještě s dovolením dokončím neúplnou myšlenku v mém prvním příspěvku. Pokud bych měl znovu koupit Zetku, tak by musela být v TOP stavu, jako nová. Tzn,hlaveň, pažba, chod závěru. Kupoval bych si ji pouze z nostalgie, jako památku na mysliveckého kamaráda, nebo jako dědictví po dědovi, či otci. Když vezmu v úvahu, že se dnes kulovnice "Z" prodávají někde kolem 10.000,- až 12.000,-Kč, dalších 12.000,-Kč dám za novou hlaveň, další 2.000,-Kč za pořádný teplý brynýr a 2.000,-Kč za úpravu pažby, protože za ty roky už je to asi třeba, tak ať počítám, jak počítám, vychází mě výsledek 26.000,- až 28.000,-Kč za starou babičku v novém kabátku s vojenskou pojistkou a tvrdou okamžitou spouští bez štechru. Za ty peníze mám zbrusu novou TIKKU T3 s bleskovou spouští+napínáček a s jednořadým zásobníkem, kde absolutně nehrozí nějaké "šprajcnutí" náboje při rychlém přebíjení, jako u Zetky. Staré "Zetky" jsou bezesporu dobré a kvalitní zbraně, ale dnes už jsou za těch cca. 70 roků překonány. Sám ji mám a je to moje jediná stěžejní kulovnice. Nalovila stovky kusů zvěře, ale.....
František Mlčoch reaguje 26.5.2014 18:39
V pohodě,Aleši.
Aleš Pastorek reaguje 26.5.2014 11:38
Omlouvám se Františku za popletení jmen panů Gejdoše s Galašem. Patří mi to...... Mám lépe číst, než něco napíši. Děkuji za opravu a uvedení na správnou míru.
František Mlčoch reaguje 25.5.2014 11:12
Dle mě je potřeba každou flintu hlavně dostat do ruky jak píše P.G.Pak už je to v drtivé většině situací na něm...
Jan Franěk reaguje 25.5.2014 10:29
Přebíjet na naháňce kulovnici s plochou klikou zřejmě není to pravé ořechové... Ale za mě na šoulačku a čekanou je to perfektní kulovnice. Mně samotnému se Zetky velmi líbí.
Pavel Grcal reaguje 24.5.2014 08:28
Nevim, co je spatne na zetce na nahanky? Ja ji pouzivam 10 let a nemam problem, v klidu strelim dve tri prasata z jednoho rudlu, mnohem lepsi nez ti drevaci z brokovnicema na stontu, co vetsinou akorat odtuplujou, ale to je vsechno. Nezalezi na zbrani, ale ne strelci a jeho rukou
Erika Doležalová reaguje 23.5.2014 16:17
Má-li to být zbraň PŘEVÁŽNĚ na naháňky, tak je jistě velké množství vhodnějších zbraní. Na čekané a šoulačky naprosto v pohodě, ale na naháňky si opravdu myslím, že je lepší vybrat něco jiného.
František Mlčoch reaguje 22.5.2014 11:37
Klika závěru..
František Mlčoch reaguje 22.5.2014 11:36
Pro objasnění-celopažba Gejdoš -Koryčany 8x57js,r.v.47
František Mlčoch reaguje 21.5.2014 22:32
Dovolím si opravit Aleše P.Celopažba ,kterou vlastním není Galaška/ZG 47/,ale kulovnice vyrobená puškařem Gejdošem z Koryčan.Je totožná se Zetkou jen s malým rozdílem tvaru kliky závěru.Jinak je pravdou,že původní vojenská pojistka dělá ze začátku trochu problém,ale jsem zvyklý odjistit za stálého držení pojistky z mého pracovního kb ZH.Spoušt je bez štechru opravdu tvrdá.Jak píše Kamil, Zg má výhodu bleskové spouště.Osobně se domnívám ,že Zetky spolu se ZG 47 jsou nejpovedenější České flinty.
Kamil Plíšek reaguje 21.5.2014 17:01
Pokud můžu poradit, tak si na naháňky nekupuj Z-etku, ale kup si ZG-47 ve stejné ráži nebo v 9,3x62. ZG-čko totiž nemá napínáček, ale tzv. bleskovou, podepřenou spoušť. Odpadne problém s napínáčkem a taky křídlovou vojenskou pojistkou, ZG má páčkovou pojistku, kterou lze při troše zvyku ovládat i jedním palcem a to při zalícené zbrani. Pořizovací cena obou zbraní je téměř shodná a ZG je vlastně nástupcem Zetky. Co se ovládání zbraně týče, vycházím z vlastních zkušeností, vlastním celopažbené ZG skoro 20 let. Polopažbu při troše dobré vůle seženeš snadno, celopažbu těžko, těch bylo vyrobeno pouze cca 600 ks a jsou těžko k sehnání a jakmile se objeví, jsou hned pryč. Přeji šťastnou ruku a rozvážnou mysl při výběru těchto bezesporu skvělých českých zbraní.
Aleš Pastorek reaguje 21.5.2014 14:33
Pokud má dobrou hlaveň a je celkově v dobrém stavu, proč ne. Na čekanou s ní nebudeš mí problém. Píšeš, že ji chceš používat převážně na naháňkách a zde už to není to "pravé ořechové".......... U této zbraně jsou dva mínusi. Prvním je křidélková vojenská, nebo lovecká pojistka přímo pod puškohledem a druhý mínus je střelba na naháňce bez napínáčku. Na oba zápory se dá zvyknout, ale začátky jsou těžké. Mnohokrát jsem si na společném lovu zradil lišku při rychlém odjištění a také jsem chyboval při střelbě bez napínáčku. Spoušť jde strašně ztuha a konkrétně u mojí flinty musím vyvynout takovou sílu ukazováčkem, že si vždycky ránu strhnu. Bez "štechru" to prostě nejde, kdybych nevím co dělal....... Na zbraň jsem si zvykl a už mě to ani nepřijde, ale ten, kdo ji má poprvé v rukou, je to ze začátku očistec se to naučit. Odjistit jde samozřejmě i potichu, ale potřebuješ k tomu dva prsty, palec a ukazováček a pěkně pomaličku odjišťovat až do konce. Jinak se ozve kovové cvaknutí, které slyší i hluchý. Jinak je to ale skvělá zbraň, což dokazují léta používání a pořád to funguje bez problému. Mám Z-etku z brněnské zbrojovky v ráži 7X64 s délkou hlavně 600mm a vyrobená byla údajně v roce 1938. Hlaveň už je tam nová. Doporučuji napřed si to "ošahat", na střelnici si nasimulovat stání na štontě, jakoby na naháňce a potom se pokusit rychle a potichu odjistit, zamířit a vystřelit bez napínáčku. Toto ti dá víc, než nějaké rady a doporučení nás všech. Flinta ti musí sednout a musíš si s ní rozumnět. Jakmile se s ní budeš "přetahovat" a nebude ti něco automaticky pasovat, pusť ji k vodě a kup si jinou!! U Galašky, kterou má František Mlčoch je trošku jiné spoušťové ústrojí a odpadá zde problém s příliš tvrdou spouští a se štechrováním.
František Mlčoch reaguje 21.5.2014 12:15
Mám klon celopažbené Zetky od puškaře Gejdoše z Koryčan.Je v 8x57js,r.v.47,optika Lovec 4x na klapce.Sváteční vytoužená ručnice.Kvalitní materiál z M98,lauf je dle všeho z polotovaru na kulomet.Lehká,přesná,výkonná a spolehlivá!!!Snil jsem o ní od klukovských let a jsem moc rád,že jsem si tento sen splnil.Dobrou ruku při výběru!
Jan Slavětínský reaguje 21.5.2014 12:07
Například zde, pro představu. http://www.myslivost-lovectvi.cz/inzerce/zbrane:4/19573/