ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Můj úspěšný lovecký víkend
Můj úspěšný lovecký víkend
vloženo: 18.2.2019 19:43
autor: Daniel Donaťák

úlovky (svět)

Ještě Kanada
Ještě Kanada
vloženo: 18.5.2014 08:38
autor: Děda z lesa

trofeje

Kamarádův srnec
Kamarádův srnec
vloženo: 6.7.2017 20:35
autor: Blanka Klatovská

zvěř v přírodě

Už jsou
Už jsou
vloženo: 8.3.2018 09:54
autor: Děda z lesa

zbraně

Mistrovské dílo z Brna
Mistrovské dílo z Brna
vloženo: 5.3.2014 00:22
autor: Andrej Mrlian

fotopast

**
**
vloženo: 26.1.2020 10:36
autor: Rostislav Jurdič

myslivecké umění

diana
diana
vloženo: 23.4.2018 12:05
autor: Ondřej Trlifaj
Statistika
  • 232886 fotek (9 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8869 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748203 komentářů fotek (19 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289180 hlasování fotek (83 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37587 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 6 online

Připomínky a názory
Diskuze

Značení černé zvěře po zásahu

Martin Zádrapa vložil 22.2.2012 23:30
Prosím o radu, při dnešní střelbě na sele jsem na nástřelu nenašel ani kapku barvy, jen svlečený plášť střely(7*65R,11.2)a jednu štětinu. Sele po ráně sjelo do 3 metry vzdáleného potoka, kde sebou mlelo, pak na břehu ještě dva otěry, ale pouze jeden slabý otěr barvy, dále cca 60m skákalo jako zajíc a pak normální chůze asi 150m do houštiny a to nikde nebyla ani kapička ani otěr. přitom rána byla mířená na komoru, stalo se mi to prvně. Prosím o vaše zkušenosti. Děkuji
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Vlasta Hadr reaguje 28.10.2016 17:17
Stejné zkušenosti s DHK-HPC na nástřelu nic po dohledaní totálně rozbité vnitřnost že jsem divočáka doslova vylil,taktéž kule neprošla střílel sem na 60 kroků u tohoto střeliva je známo že je vhodné na větší vzdálenosti další zajímavost střelou SP lončáka na nástřelu slezina velikosti poloviny dlaně kus jsme nenašli-7x57
Josef Voborník reaguje 2.2.2014 12:38
Já jen dodávám, že není SB jako SB. V 7x64 jsem dlouhodobě používal střely 11,2 g se střižnou hranou k mé naprosté spokojenosti. Jen jednou /byl jsem bez patron a tyhle mé oblíbené neměli/ jsem koupil 10,2 g DHK. Střelil jsem s nimi 2 prasata - sele a lončáka. V obou případech na sněhu, v obou případech dobrá komorová rána, v obou případech kus neprostřelen a naprostá absence barvy, v obou případech dosled /u toho selete to bylo horší, protože se selata rozprchla všemi směry a nebarvilo žádné/, oba kusy vybarvily do tělní dutiny. Samozřejmě, že nejvíc ze všeho záleží na střelci, ale správný výběr střeliva hraje také podstatnou roli.
Zdeněk Novák reaguje 2.2.2014 10:51
Já teda nevím, já používám jednušku a když vytřelím na prase tak hned přebiju otázka vteřiny a koukám, přes puškohled co bude dělat, když se začne zvedat tak mu tam hned pošlu druhou a je to o.k je nafleku, ale jinak to je chlapi většinou rukama chce to si s ránou vyhrán pořádně vypracovat.
michal burian reaguje 19.3.2012 09:42
Podle mě jsou 2 možnosti zásahu a to trn nebo spíš běh těsně pod hrudníkem, což by vysvětlovalo to skání a mlení v potoce, protože nemohlo vylézt z toho potoka. Podobně jsem trefil jednou prase o naháňce...podklelo vyrazilo začalo barvit až po 50m pak zalezlo do potoka tam se zatáhlo a odešlo k sousedům. Dosled se měl dělat druhý den, ale když jsem se ptal kamarádky co mě pozvala, tak se na to s prominutím vys**li.
Ellhenický Petr reaguje 19.3.2012 08:46
Je to každého věc s čím střílí.Každý si může vyzkoušet co chce a na co má.Rovněž jako kluci pode mnou střílím 30 let SaB 11,7g 7x64 a bez problémů.Vyzkoušel jsem i jiné střelivo a vrátil jsem se ke klasice. Jak se říká, dostat zvíře proti díře a není co řešit.Když se nezdaří tak se to svádí na vše možné, ale to znáte asi všichni.
Josef Strejc reaguje 18.3.2012 19:15
Jasně má řeč,mám 30-06 používám jen náboje SaB SPCE 11.7g od kuny po jelena bez větších problémů.Když něco pos... tak je to mojí chybou,nikdy střelivem. LOVU Pepa
Martin Sokol reaguje 17.3.2012 17:18
Přesně tak, takové případy nejsou v ráži a střelivu, takové chyby, které se stanou jsou hold v rukách..
Ing.Vladimir Kovalik reaguje 17.3.2012 15:05
Debatovať o vhodnosti kalibru a strely pri love prasaťa o váhe 40 kg. je fakt na mozok. Prestante už konečne spochybňovať sterlivo SaB. Chodte na strelnicu a trénujte.40 rokov strieľam výhradne SaB a žiadný problém. Kaliber 8x64 S mnohými zatracovaný ako zastaralý, neperspektívny, malý výber streliva. Opak je pravda. Treba si zvyknuť na určitý kaliber a nemeniť. Mizernému strelcovi nepomôže sebelepšie strelivo. Chybu treba v prvom rade hľadať u seba.Otázka na záver a čo tak národna hrdosť, aj ke%d SaB už má Brazílskych majiteľov ?
Josef Strejc reaguje 16.3.2012 18:15
Martine,rána na trn je obrnná,to znamená že škrtneš nebo prostřelíš nadpáteřní plochou kost z výrazným nervovým centrem a proto je po ráně okamžitě a na různou dobu v bezvědomí jako kdyby zůstal v ohni.A pak sleduj co se bude dít,vjeř že se nestačíš divit,když nebudeš mít nový náboj v komoře.LOVU Pepa
Josef Strejc reaguje 16.3.2012 17:57
Míšo,kdyby tam byla plicní barva, tak se kňourek do sto metrů zaleje a zhasne.Podobně jasná barva je ze svalu předního běhu nebo spodku krkavice.PTS 9,7 se po takovém zásahu nerozloží,je při tom dost barvy,ale pak se stratí jak řikáš zatáhne.Kdybys chytil kost tak to okamžitě poznáš.Ahoj Pepa
Michal Ukropec reaguje 15.3.2012 10:17
Já mám něco podobnýho. V pátek večer cca 22,10 jsem střílel na kňourka cca 40 kg, cca 80 m. Střílel jsem 270 W PTS 9,7g na komoru za plece ,spíš výš. Po ráně prase pokleslo, zvedlo se a né zrovna svižně odešlo. Na nástřelu světlá plicní barva. Po té jsme šli s kolegou a psem cca 500 metrů, než se rána zatáhla. Ráno jsme dohledávali znova ale prase jsme nenašli.
Michal Ukropec reaguje 15.3.2012 10:13
Já mám něco podobnýho. V pátek večer cca 22,10 jsem střílel na kňourka cca 40 kg, cca 80 m. Střílel jsem 270 W PTS 9,7g na komoru za plece ,spíš výš. Po ráně prase pokleslo, zvedlo se a né zrovna svižně odešlo. Na nástřelu světlá plicní barva. Po té jsme šli s kolegou a psem cca 500 metrů, než se rána zatáhla. Ráno jsme dohledávali znova ale prase jsme nenašli.
Martin Sokol reaguje 15.3.2012 06:52
Ahoj,ta sama raze,ten samy pripad,to same strelivo!Kdyby jsi ho podstrelil tak se ti nesveze..Je to rana na trn!Ja mel uplne to same do posledniho detailu,ale uplne..Je to rana na trn
František Bárta reaguje 14.3.2012 21:53
Větvička je mrška.
Martin Zádrapa reaguje 14.3.2012 19:02
Omlouvám se, že píšu až ted. Střílel jsem na vzdálenost cca 40 m.Druhý den ráno po opětovném ohledání nástřelu jsem ve směru střelby našel ustřelenou větvičku borovice, která byla v polovině vzdálenosti. To vše vysvětluje, takže žádná vada střeliva, je to opět jen rukama.
Josef Strejc reaguje 14.3.2012 17:15
Miroslave,Martin mířil na komoru a dal si určitě záležet a proto ten údiv,jak to dopadlo.Jak jsem již psal,tak ho podstřelil a škrábl, proto ten slabý otěr na břehu při lezení z potoka.Nevím na jakou vzdálenost Martin střílel,já myslím že to bylo dost blízko a tak by měl ránu posadit o něco výše.LOVU Pepa
Miroslav Klon reaguje 13.3.2012 22:40
omlouvám se střílelo se na komoru. To jsem vynechal, ale i tak to vypadá na hlavu.
Miroslav Klon reaguje 13.3.2012 22:40
omlouvám se střílelo se na komoru. To jsem vynechal, ale i tak to vypadá na hlavu.
Miroslav Klon reaguje 13.3.2012 22:29
Pane Veverka, nic ve zlém, ale 25 let lovím S NÁBOJEM 11,2 MHP a vždy jsem hledal chybu ve MĚ!!! Ne v náboji! A zatím se mi to vyplatilo jak na penězích, tak na utrpení zvěře.
Miroslav Klon reaguje 13.3.2012 22:23
omlouvám se střílelo se na komoru. To jsem vynechal, ale i tak to vypadá na hlavu.
Lubomír Černý reaguje 28.2.2012 16:52
Nesváděl bych to na SaB.Mířeno mohlo být na komoru a výsledný zásah byl tam kde byl z různých příčin,které tady asi nevysvětlíme.Bližší okolnosti jsou známé pouze střelci,např.spěch při kterém často dojde k strhnutí rány,špatná viditelnost,ne ideální postoj zvěře v době výstřelu atd.Svádět vše na špatnou střelu je to nejjednodušší.Kdyby se prase dosledovalo,možná bychom se rázem všichni přestali divit,když bychom viděli kam bylo střelené.Jinak se též přikláním k názoru kolegů,že mohlo jít o obrnou ránu a bohužel Martine,jistě i to méně radostné patří k myslivosti a mezi to patří i občasné nedohledání či nedosledování postřelené zvěře.
Pavel Veverka reaguje 26.2.2012 23:22
Plášť na nástřelu umí na světě jen jedna jediná firma a to je vlašimská SaB. Nejlépe změnit výrobce.
Petr Pořádek ml. reaguje 26.2.2012 20:54
Fando já jednou střelil sele na poli, to po ráně kulhalo 30 metrů na levej přední běh, tak jsem mu dal ještě jednu ránu na měkotu (né cíleně) pak zůstalo v ohni. První rána po které kulhalo byla na nízkou komoru. Po prvotním značení bych nikdy nevěřil, že prase má ránu jinam než na běh. A takových případů může být dosti.
František Bárta reaguje 25.2.2012 22:02
Petře,možná máš pradu a zásah může být těžší.Já Na ránu na trn usuzuji z toho klopýtání a následného srovnání v pohybu kusu.Nicméně se to psem mělo prověřit.Nic nemusí být,jak vypadá.
Petr Pořádek ml. reaguje 25.2.2012 19:11
Těžko říci zda jen na trn. V potoce se mohla zatáhnout i těžká rána a bez dobrého psa je po praseti. Ono když jdu na dosled a zeptám se střelce na jaký zásah usuzuje podle chování a značení kusu, tak zpravidla každý pátý zásah je odhadnutý aspoň trochu správně. Po těch pár kilometrech za psem na řemenu se držím hesla, že né každé prase, které neleží na nástřelu je tzv. ,,na trn nebo na měko" což je i zároveň nejčastější polehčení postřelení a neúspěšného dosledu.
Michal Horáček reaguje 25.2.2012 17:16
Souhlasím s p.Sládkem. Na 99% rána na trn.
Václav Sládek reaguje 25.2.2012 13:16
Podle značení usuzuji také na ránu na trn.K přežití po této ráně.Před lety mi psi začali hlásit v rozsáhlém trní po chvíli bordík vytáhl za ryj asi dvaceti kilové sele.Po dostřelení jsem zjistil že bylo zasaženo těsně pod páteř střela lehce lízla obratel.Bylo dost pohublé ale okolí vstřelu i výstřelu bylo již čisté prakticky bez hnisu rána krásně granulovala už stačilo málo a byla by zhojená.Je pravda že to bylo v zimě.
Martin Zádrapa reaguje 24.2.2012 16:08
Přebíjím taky hned po výstřelu, ale tentokrát to byl mžik a bylo v potoku,který je hustě zarostlý vrbovým proutím a jasany, takže druhá rána by byla riziková. A na těch starých zásobách něco bude.
Filip Pětivlas reaguje 24.2.2012 12:42
Jinak SPCE dříve nebývalo tak špatné, ale to co s ním teď dokázali, to je hnus. Dokud byly staré zásoby nábojů, vše bylo v pořádku..
Filip Pětivlas reaguje 24.2.2012 12:41
Rána byla na 99 procent na trn. Taky se mi to jednou stalo. Jestli se prase uzdraví, to nevím. Ale já jak mi prase padne v ohni, mele se a potom najednou stoupne a jde, střílím i kdybych si měl rozbít kýty. Přijde mi to lepší, než prase nenajít a aby nakonec někde shnilo. Takových nedohledaných prasat střelených na trn už jsem viděl na naháňkách spoustu, lovci už skoro podávali ruce, prasátko se najednou zvedlo a bylo nenávratně fuč. Z toho důvodu pokaždé, když mi prase zůstane v ohni přebiju a aspoň minutu ho v puškohledu ještě kontroluju. Příště už si na to dáte taky pozor :-). Jednou se mi dokonce stalo, že prase padlo jako podťaté a bez hnutí leželo asi 5 minut, pak se najednou zvedlo a běželo jakoby nic, ale byl jsem připravený, tak jsem ho ulovil. Jinak taky jsem lovil s SB SPCE 7*65 a ulovil jsem s ním kolem 35 prasat celkem bez větších problémů, ale co ta kulka dělala (oddělování pláště od jádra) se mi vůbec nelíbilo, i přesto, že jsem prase vždycky dohledal. Věděl jsem, že je to jen otázka času a radši jsem přešel v této ráži na Geco, které drží alespoň pohromadě a chová se každý náboj stejně. Navíc se mi vůbec nelíbilo, jakým způsobem občas SPCE rozbíjí lišky a srnčí..
Zdeněk Zapletal reaguje 24.2.2012 11:32
Kdyby střela prošla tam kde měla, ať by byla jakákoliv, po těch metrech by to musele lehnout, po svalovce by se "NAMLELO" v potoce a při ráně na mněko by se při tak pečlivém popisu jak píše Martin někde trocha "špenátu" našla. Jinak jak psal Pepin, souhlasím, SB akorát na střelbu do dutých vrb:-))
Pepin z Hané reaguje 24.2.2012 09:42
dobrá rada!! rychle změn střelivo a ten šunt od SB přestan používat už nejsou to co to bývalo .
Tomas Knaizl reaguje 24.2.2012 01:49
Taky zalezi na jakou vzdalenost ste strilel, jestli na blizko kule nepredala a tedy ani neublizila tak jak by mela
Zdeněk Zapletal reaguje 23.2.2012 22:51
Myslím že to bude jak popsal p.Bárta Ty ŠTĚTINÁČU :¨)) Neměla by na nástřelu krom pláště střely ležet O....?
František Bárta reaguje 23.2.2012 22:29
Můj úsudek je zásah na trn.Popis chování kusu by tomu odpovídal.V tom případě je prase ztracené a zranění se zahojí.