ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
14 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Letošní...
Letošní...
vloženo: 29.10.2020 17:43
autor: JCH

úlovky (svět)

Letošní říje - Maďarsko
Letošní říje - Maďarsko
vloženo: 3.10.2018 00:42
autor: Tomáš Kraus

trofeje

Neoddělitelné
Neoddělitelné
vloženo: 15.3.2018 08:51
autor: Děda z lesa

zvěř v přírodě

Ale máma to jistí
Ale máma to jistí
vloženo: 10.3.2015 08:30
autor: Děda z lesa

zbraně

Sesřičky naposledy
Sesřičky naposledy
vloženo: 6.10.2013 16:00
autor: Jan Frank

fotopast

Nahoře je to nejlepší.
Nahoře je to nejlepší.
vloženo: 7.3.2012 04:48
autor: Josef Vršan

myslivecké umění

nové
nové
vloženo: 22.1.2015 19:08
autor: Marek Horňák
Statistika
 • 231047 fotek (6 dnes)
 • 7821 videí (0 dnes)
 • 332 odkazů (0 dnes)
 • 8724 inzerátů (0 dnes)
 • 293 diskuzí (0 dnes)
 • 744840 komentářů fotek (9 dnes)
 • 12833 komentářů videí (0 dnes)
 • 3272264 hlasování fotek (14 dnes)
 • 55997 hlasování videí (0 dnes)
 • 37213 registrovaných uživatelů
  0 dnes nových, 4 online

Připomínky a názory
Videa

Liškobraní - ulovení třech lišek za večer

Liškobraní
Včera večer jsem do revíru vyrážel až po půl deváté a s tím, že se zdržím jen do desáté hodiny, protože mě druhý den čekal cesta do jižních cest a brzké vstávání. Na sezení tedy nebylo moc času, proto se rozhoduji jet na Blešenská luka, kde jsou louky již posekané a tajně jsem doufal v nějakou kmotru, i když stavy lišek u nás díky moderní technice klesly a vidět lišku už není tak běžné. Když jsem došel k vysokému kovovému posedu na příkopu, bylo na louce již letošní srnče, které vesel skotačilo. Když jsem se pohodlně usadil, již jsem viděl 5 zajíců, což pro mě krásný pohled a odměna za intenzivní lov lišek, protože jak klesají stavy lišek, je vidět čím dál více zajíců a i koroptví. Po chvíli mi vlevo z vysoké trávy vylézá velice nadějný roček, který se chvíli popásá a pak ulehá v nízké trávě. Díky termu mám louky jak na dlani, a i u vzdálených chat rozeznám kocoura od zajíce. Kolem čtvrt na deset v termu vidím, jak v příkopě něco prochází, a protože to jde vysokou trávou, mám podezření na lišku. Beru tedy do ruky zbraň a místo kontroluji přes termo na zbrani. Jasně již poznávám lišku, když vylezla z příkopu na posekanou trávu. Rychlá kontrola, zda mám zapnuté nahrávání, pak kontroluji, co mi ukazuje dálkoměr v zaměřovači. Je to 96 metrů, a proto cvakám digitální zoom, abych lišku lépe vidět, to mám již natažený napínáček, odjišťuji zbraň a lehce hladím spoušť. Večer se ozvala slabá rána a lišče se skládá k zemi. Přebíjím zbraň a dále sleduji okolí, po chvíli se situace opakuje. Opět se objevuje lišče. Zase kontroluji, zda nahrávám, lišče přiblížit, a protože dálkoměr ukazuje 93 metrů, tak aby terč byl lepé vidět. Po zásahu se lišče skládá k zemi. Opět přebíjím a kontroluji okolí. Po ani ne dalších pěti minutách vidím na druhé straně příkopu další lišče. Opět následuje stejný proces, kontrola zapnutí videa, přiblížit zoomem lišče, a večer se nese třetí rána, a i třetí lišče padá k zemi. Doplňuji do zásobníku další patrony a opět přebíjím. Po chvíli z remízku postupně vybíhají 3 prasata. Asi jim vadily ty rána, přestože díky tlumiči jsou jen slabé a díky tomu mi ani nepíská v uších. Ještě chvíli sedím, kdy se náhodou prasata vrátila a dalo se nějaké ulovit. Přede mnou však běhají již jen zajíci a kolem příkopů se motá srnčí. Přesně ve 22 hodin slézám z posedu a jdu k úlovkům. V okruhu 1 metrů nalézám všechna 3 liščata. Dělám památeční fotku a dvě liščata beru pro kolegu na výcvik pro psi. Domů dorazím po půl jedenácté, ještě vyčistit zbraň a stáhnout videa do PC. Pak již po úspěšném večeru do hajan, přeci jen 3 lišky za večer a ještě během 15 minut se člověku nepodaří moc často.

Video točeno InfiRay Rico RH 50 PRO a InfiRay ZOOM ZH 50 V2
Lovu zdar
vložil Ing. Jiří Bartoš 27.6.2023 12:40
zobrazeno: 3027x
hodnocení: 6 hlasů (Karel Škorpil +, Jiří Cikryt +, Jaroslav Novotný +, Tomáš Popelík +, pali1 +, Pavel Hudec +)

Komentáře:

8.7.2023 13:32 vložil Patrik Dvořák
Lovu zdar, není to dlouho a povedlo se mi něco podobného + kuna. Děkuji za parádní videa i popis, je radost vědět, že jsou i tací co jim není lhostejný stav drobné zvěře. Problém je v tom, že jen o liškách to není, ale to by bylo na dlouho, nicméně lišky a ostatní je třeba lovit stále a nekompromisně, teda pokud chcete mít dobré stavy (divoké) drobné zvěře, řeči o tom, že to nejde, jsou nesmysl. Jirko nenech si namlouvat nesmysle, co někteří píší z druhé strany republiky, ty sám lejlíp víš co je u vás v revíru třeba, ještě jednou lovu zdar a jen tak dál.
29.6.2023 21:07 vložil Ing. Jiří Bartoš
Rone, já ale téměř nikdy nenechám odejít lišku bez rány (máme uznanou bažantnici a koroptví oblast) a v zimě se jim také intenzivně věnuji. Jen v naší honitbě, která má 650 hektarů jsem vloni sám ulovil přes 20 lišek a nějaké i v sousední honitbě, kde mám také povolenku.
29.6.2023 14:15 vložil Zbyněk Dvořák
Ono je to pořád dokola. Proč se v kurzu učilo a předpokládám že učí i dále, že se má odlovit 75% selat, tak aby byly byly udrženy stavy. Proč si tedy hrát na to, že budeme hájit liščata a nechat je na zimu. Pak zde vidíme prašivé lišky a bědujeme, jak musí trpět. Stačí se podívat ke každé noře, kde jsou vyvedena liščata a zbytky potravy. Já jsem pro to lovit, lovit a lovit...
28.6.2023 23:04 vložil Ron Gordon
Ale pánové, tady nejde o emoce nebo něco echtšpatného, jde jen o logické konstatování, že ta lišťata musela z něčeho vyrůst, jen z hrabošů to určitě nebylo a kolik zajíců a zajíčku padlo to si může každý představit. Kdyby ta liška byla ulovena v zimě, zůstali by zajíci na výřad jednoho honu a stačila jedna dobře mířená rána... Tož, asi tak.
28.6.2023 21:23 vložil Jiří Cikryt
K tomu lovu lišek bych napsal asi toto. Pokud bude jedna liška na 500 ha, tak budu klidně lovit jen v lednu. Pokud ale lovíme každý rok na 2.500 ha 30-40 lišek, je něco špatně. V okolí jsou honitby, které mají černou a nemají drobnou, ti lišky neloví. U nás je černá přecházející a máme zajíce i díky tomu, že lišky lovíme. Ano, lovit mámu od liščat je prasečina, ale na lovu liščat nevidím nic tak echtšpatného. Ano, není to lov, ale spíše práce, ale už naši dědkové říkali, že jedna liška je za výřad jednoho honu, tj. 60 zajíců. Ten kdo sedí na černou a lišku pustí, aby si černou nezradil a pak si stěžuje, že nemají drobnou je k smíchu. Otázka je, co s lovem lišek v budoucnu vyvede dřevařská loby. Liška stromky nežere, ale žere zajíce a ti stromky žerou......
28.6.2023 18:00 vložil Pavel Hudec
Rone, vlna emocí ... Liška se volí v jakékoliv době, jen proto, že je to nosič vztekliny. A otázka, kdy liška v revíru udělá největší škody, v létě, když musí živit mladé, nebo v zimně, kdy loví pouze pro sebe. Je myslivecké nejdříve odstřílet lišťata a poté dospělé. K odstřelu lišky v době štěňat také nefandím. Myslím, že Jirka to popsal výstižně, už jsou vidět i zajíci.
28.6.2023 13:43 vložil Ron Gordon
S vědomím toho, že zde zvednu vlnu emoci se vyjádřím asi takto: Často se používá rčení " až se zima zeptá, co jsi dělal v létě" a já by to zde upravil "až se léto zeptá, co jsi dělal v zimě". Já vím, ono je to pohodlnější lovit za teplého letního podvečeru než za mrazu v zimě, ono je to snadnější lovit hloupá nezkušená lišťata než zkušenou dospělou lišku, ale v této době jsou již lišťata dostatečně vyspělá a budou se osamostatňovat, ale k tomu, aby vyrostla potřebovala množství potravy a to co jim rodiče nalovili již nikdo do revíru zpět nevrátí.
27.6.2023 15:47 vložil Pavel Hudec
Ahoj Jirko, krásná práce, více takových lovců, ale nevím co na to Petr Hruška až to uvidí. Možná dostaneš červený bod.

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k tomuto videu, musíte být přihlášeni.