17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Říje 2014
Říje 2014
vloženo: 22.4.2017 13:43
autor: Petr Selinger

úlovky (svět)

Můj první kamzík
Můj první kamzík
vloženo: 11.10.2013 23:35
autor: Daniel Donaťák

trofeje

Letošní srnci
Letošní srnci
vloženo: 10.10.2018 11:26
autor: Petr Waclawek

zvěř v přírodě

Říje
Říje
vloženo: 2.10.2019 09:22
autor: Děda z lesa

zbraně

Splněný sen
Splněný sen
vloženo: 1.11.2012 13:56
autor: Martin Chmela

fotopast

..tady hlídám já..
..tady hlídám já..
vloženo: 10.8.2016 18:19
autor: Jaroslav Richter

myslivecké umění

sv.Hubert***
sv.Hubert***
vloženo: 12.10.2014 19:23
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 243655 fotek (4 dnes)
  • 8551 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9798 inzerátů (0 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 760985 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3362866 hlasování fotek (4 dnes)
  • 57303 hlasování videí (0 dnes)
  • 39914 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 0 online

Připomínky a názory
Články

Lesy pokrývají třetinu Česka, stromů je dvakrát víc než za Masaryka

Česko se čím dál víc zalesňuje. V současnosti lesy zabírají 34 procent plochy republiky. Proti období první republiky vzrostla hmota stromů na dvojnásobek. Od roku 1990 kromě let 2006 a 2007 po likvidaci škod po orkánu Kyril byl vždy vyšší přírůstek lesa než těžba. Loni bylo v lesích 693 milionů metrů krychlových dřeva.

Ve středu to na tiskové konferenci uvedl ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem Jaromír Vašíček.

Podle ministerstva zemědělství se polovina českého vytěženého dříví vyveze do zahraničí na další zpracování. To by se ale podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohlo zpracovávat více v Česku, což by mělo dopad na zaměstnanost i odvody do státního rozpočtu.

Ministerstvo aktuálně také podpořilo necelými 840 000 korunami informační projekt Dřevo je cesta. Ten chce osvětou informovat veřejnost o tom, že českého dřeva je v lesích dost a že by mohla být i větší domácí poptávka po něm.
Vašíček vidí budoucnost například ve stavebnictví, když se podle něho například v zemích severní Evropy staví až trojpodlažní domy ze dřeva.

Loni se nahodilá těžba dřeva v tuzemsku meziročně skoro zdvojnásobila. Podle údajů ze zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství se nahodile vytěžilo 8,15 milionů metrů krychlového dřeva. Vzrostla těžba dříví poškozeného kůrovcem. Celkem, i s plánovanou těžbou, se v českých lesech vytěžilo 16,16 milionu metrů krychlových surového dříví, což ve srovnání s předchozím rokem znamená nárůst o 0,68 milionu kubických metrů.

V loňském roce podle Vašíčka činil dřevozpracující průmysl a navazující činnosti 2,5 procenta českého HDP. Na daních se z tohoto sektoru podle něj ročně odvede zhruba kolem tří miliard korun

vložil Michal / admin / 7.11.2016 09:21
FOTOGALERIE:

Komentáře:

30.3.2018 13:36 vložil Vlastimil Hrabal
V lesích se drasticky těží těžkou technikou z důvodů kúrovce! ...A po nás potopa...! Vichřice jedna za druhou dokonává dílo zkázy. Viz lesy v okolí Šternberka. Padesát let jsem tam procházel hustými lesními porosty. A dnes....? Jde z toho hrůza jak to tam nyní vypadá k nepoznání!!!
19.12.2017 07:07 vložil Bery Bery
Za socialismu se vysazovalo 9500 stromků na hektar.Dnes za kapitalismu 3500 na hektar.Jaromír Vašíček je hodně pomýlený.Když jdu do obecních lesů,to by člověk zvracel.Stromy od sebe deset metrů a někde fleky o průměru 15 metrů.Za to tam rostou pralesy ostružin,že se tam nedá ani prolézt.
11.12.2017 17:36 vložil Roman JIRKOVSKÝ
Jsou to hezká čísla,která odborníci udávají jak nám vlastně naše země vzkvétá.Jen mi je stále více úzko na srdci,když se na naše lesní a zemědělské hospodaření hlouběji zadívám. Jirkovský Roman
10.9.2017 21:08 vložil Jan Forman
Ten pán asi neví o čem píše, nebo už dlouho nebyl v naších státem zpravovaných lesích.... :-(

Chcete-li napsat komentář k tomuto článku, musíte být přihlášeni.