ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
14 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Divočák
Divočák
vloženo: 25.11.2017 10:49
autor: Jiří Zábran

úlovky (svět)

Jelen Polsko
Jelen Polsko
vloženo: 16.2.2012 20:01
autor: Svatoslav Ščudla

trofeje

Srnec k padesátce...
Srnec k padesátce...
vloženo: 28.6.2014 00:23
autor: František Mlčoch

zvěř v přírodě

Liška
Liška
vloženo: 23.1.2014 05:12
autor: Josef Vršan

zbraně

"Pažba pro Barona von Grünbach"
"Pažba pro Barona von Grünbach"
vloženo: 5.1.2018 08:04
autor: jirka krbeček

fotopast

...
...
vloženo: 10.9.2013 19:16
autor: Josef Cimerman

myslivecké umění

Vyřezávaná podložka pod "zbraně"
Vyřezávaná podložka pod "zbraně"
vloženo: 7.3.2018 15:50
autor: jirka krbeček
Statistika
 • 227428 fotek (3 dnes)
 • 7655 videí (0 dnes)
 • 331 odkazů (0 dnes)
 • 8217 inzerátů (0 dnes)
 • 294 diskuzí (0 dnes)
 • 736137 komentářů fotek (9 dnes)
 • 12734 komentářů videí (0 dnes)
 • 3232973 hlasování fotek (52 dnes)
 • 55474 hlasování videí (0 dnes)
 • 36642 registrovaných uživatelů
  0 dnes nových, 14 online

Připomínky a názory
Články

Myslivci loni zastřelili rekordní počet divočáků, množí se i kvůli řepce


Myslivci za loňskou loveckou sezonu zastřelili v Česku rekordní počet divokých prasat. Přes 143 tisíc. Ministerstvo zemědělství kvůli vysokému počtu těchto zvířat začalo proplácet dotaci na pasti, vědci hledají metodu, jak divočáky ve volné přírodě sečíst.

Zatímco v lovecké sezoně 2009/2010 myslivci zastřelili 121 tisíc divokých prasat, v té následující jich bylo podle statistiky ministerstva zemědělství o 22 tisíc více. Lovecká sezona trvá vždy od 1. dubna do 31. března následujícího roku.

Rekordní úlovky hlásí i další země Evropy. V Německu a Francii zabili za minulou loveckou sezonu přes milion divočáků. (Více o rekordním počtu ulovených kusů v Evropě čtěte tady.)


Podle myslivců je to dáno počtem divočáků v krajině. "Jejich počty se zvyšují a my víme, proč. Když si vezmete statistiku, jak se zvyšují osevní plochy kukuřice a řepky, grafy jsou shodné se stoupajícím počtem prasat," vysvětlil Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednoty.

Vědci vidí i jiné příčiny. Například nedostatek predátorů a tím i vyšší stavy zvěře. Navíc lovci jsou podle nich v posledních letech pilnější, aby nemuseli platit škody zemědělcům. "Je tu větší úsilí myslivců, protože na ně zemědělci kvůli škodám vyvíjejí v posledních letech vyšší tlak," míní Jan Dvořák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti.

Podle myslivců i vědců bude narůstání počtu divočáků pokračovat i příští rok. "Letos je semenný rok žaludů a bukvic, samice na to zareagují tak, že místo obvyklých čtyř mláďat bude přírůstek možná i dvojnásobně vyšší," dodal Dvořák.

Kdo chytá prasata, má nárok na dotaci
Ministerstvo zemědělství kvůli vysokému počtu prasat začalo v roce 2010 myslivcům proplácet příspěvek na nákup pastí. Ten činí čtyři tisíce korun na pořízení jednoho takového zařízení. "Přičemž cena jednoho lapáku se pohybuje mezi 10 tisíci až 15 tisíci korunami," popsal Králíček.

"Chceme snížit počet divokých prasat v přírodě, protože působí v některých lokalitách či regionech neúměrné škody především na zemědělských plodinách či pozemcích," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. V roce 2010 ministerstvo vyplatilo na této dotaci 292 tisíc korun, v roce 2011 pak za stejných podmínek 116 tisíc korun.Počet zastřelených divočáků je nyní jediným objektivním ukazatelem, podle kterého se dá usuzovat, zda se divoká prasata v přírodě přemnožila, či nikoliv. Myslivci sice divočáky dvakrát ročně sčítají, sami však přiznávají, že čísla jsou nepřesná. Jednak proto, že se sčítání odehrává v době, kdy nejsou na světě všechna mláďata, a pak také proto, že divočák je plaché zvíře, které příliš nevychází z úkrytu.

Loni myslivci proto napočítali jen 59 623 divočáků, v roce 2010 to bylo 57 957 zvířat. "Ve skutečnosti by měli napočítat tak trojnásobek," míní Dvořák.

Vědci prasata sčítají s pomocí fotopastí a trusu
Dva Dvořákovi kolegové se proto před dvěma lety začali zabývat hledáním metody, která by pomohla divočáky sečíst přesněji. Jiří Kamler a Radim Plhal z lesnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity divoká prasata počítají za pomocí fotopastí a trusu.


"Na určité ploše spočítáme trus, a protože víme, kolik prase udělá za den hromádek, na základě tohoto číslo vydělíme a zjistíme, kolik prasat na území je. Výsledek pak přepočítáme na celé území," popsal metodu Kamler. Vědci pomocí této metody zjistili, že například v jedné z honiteb na Plumlovsku žije v přepočtu 68 kusů divočáků na tisíc hektarů.

Fotopasti jsou umístěné u krmeliště, vyfotí zvířata a ze snímků vědci odvodí, kolik jich na daném území žije.

Podle Kamlera se obě metody při vzájemném porovnávání ukázaly jako spolehlivé. Vědci proto chtějí výsledky své práce v brzké době publikovat v odborném tisku a věří, že metoda najde zastánce a především ty, kteří ji využijí.

vložil Michal / admin / 18.3.2012 08:02
FOTOGALERIE:

Komentáře:

K tomuto článku zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li napsat komentář k tomuto článku, musíte být přihlášeni.