ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jeden z mých nejlepších srnců - říje 2013
Jeden z mých nejlepších srnců - říje 2013
vloženo: 19.8.2013 14:44
autor: Martin Vojtěch

úlovky (svět)

Bezoar Ibex - turecký démon
Bezoar Ibex - turecký démon
vloženo: 6.3.2016 08:07
autor: Radek

trofeje

moje tvorba
moje tvorba
vloženo: 9.4.2013 12:53
autor: Miloslav Šlapanský

zvěř v přírodě

V říji
V říji
vloženo: 4.10.2019 09:41
autor: Děda z lesa

zbraně

Kulový troják Merkel
Kulový troják Merkel
vloženo: 6.1.2019 03:40
autor: jan chadt

fotopast

divočáci
divočáci
vloženo: 1.2.2017 15:01
autor: Václav Hryzlík

myslivecké umění

*
*
vloženo: 15.7.2016 20:17
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233473 fotek (9 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8899 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749302 komentářů fotek (25 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294862 hlasování fotek (83 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37668 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 9 online

Připomínky a názory
Diskuze

300 Winchester magnum?????

Jirka Hořínek vložil 28.2.2012 15:17
Chtel bych se zeptat kdo ma skusenosti s touto ráží a jak ja šetrna ke zveri dekuji za odpovedi
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jaromír Vojkůvka reaguje 2.12.2021 20:42
Přesně tak. Je to o střele, ta odvádí práci. Používám Barnes TSX 180gr. Super. Úsťová rychlost kolem 900m/s. Nic mi neodšlo. Nic není rozbité,žádné podlitiny. Výstřelový otvor do 3cm.U drobnější zvěře,jako liška nebo kuna je to trošku devastující,ale srnčí, dančí , prase úplně v pohodě. Ale jak jsem psal, je to o střele. Když ji budu mít v 308w, bude se chovat podobně.
Zbyněk Kubíček reaguje 1.12.2021 13:39
Dobrý den pane Kosino, s jakou konkrétní střelou od RWS jste v této ráži spokojený?
Rudolf Kosina reaguje 1.12.2021 11:19
Spousta chytráků kteří s touto táží nestřílí. Mám ji a jednoznačně je to střelivu. Zatím střílím RWS srnčí černou daněk jelen. Perfektní nerozbíjí
Milan Jirmann reaguje 12.5.2021 21:34
No, asi to kopat bude, když je flinta tak lehká. Ona to je pumelenice i z těžší kulovnice. Není nic horšího než si koupit takovouhle flintu a pak mít strach z rány. Já osobně bych do této ráže nešel. LOVU ZDAR!!
Petr Varga reaguje 12.5.2021 12:47
Dobrý den kolegové myslivci přemýšlím o koupi nové kulovnice Merkl k5 v ráži 300wm je to novinka k5 nemáte to někdo bojím se že to bude moc kopat k5 má 2.2 kila podle mě to bude pěkná prda do ramene . Když mám 9.3x74R v kozlici ale ta je dobře vyvážená že ani necítím zpětný raz. Děkuji za odpověď a informace. Myslivosti zdar
Ondřej Řezníček reaguje 2.3.2020 18:19
Nazdar Karle, používám střelivo RWS UNI Classic 11,70g/180gr. Ve 100m má nějakých 3900J. To pochodování rány nevim, mám dvě vnadiště na 150m a je to podle mě o rukách, předsádku používám taky na 223rem na lišky, střílím do 180m, je to o tom dobře si seštelovat jas a td. já to mám furt stejně, a prostě tu kmotru někdy minu. Asi to chce vzít na střelnici a dát si sady 50m, 100m, 150m, po 5 ranách a víš hned.Někdy se mi zdálo, že rána na divočákovi je trochu níže nebo výše, ale na 150m, v noci, někdy v dešti či oparu, člověk dělá větší chybu než puška. Lovu zdar
Karel Juříček reaguje 28.2.2020 19:11
Ok, díky za reakci Ondřeji, jaké používáš střelivo - Energie? A jen se zeptám, četl jsem, že se stáva při střelbě že, předsádky lehce klamou a posouvají umístění rány třeba o pár cm jiným směrem jako by byl posunut kříž, ale když se oddělá střílí optika dobře, nějaké zkušenosti s tímto jevem?
Ondřej Řezníček reaguje 25.2.2020 21:49
Dobrý večer Karle, mám F155 od pusaru 1 rok, na 300 Meostar r21,7-10x42, vystřeleno 30 ran, vše ok. Akorát je potřeba ten adaptér na optiku hodně utáhnout, stalo se mi ze začátku, že mi to málem celé vypadlo.
Karel Juříček reaguje 24.2.2020 22:21
Má někdo zkušenost s nočním viděním na Winchester 300 Magnum. RWS 300 Win Mag UNI Classic má energii kolem 4850J, tak by to předsádka od Pulsaru s 6000J mohla přežít, jak termo tak digital, zvláště když nemá kříž. Děkuji za případné poznatky.
Fary reaguje 8.11.2019 10:16
Od Meopty výš
Jaroslav Riemer reaguje 8.11.2019 08:34
Ani pan Vyskočil?
Jaroslav Riemer reaguje 7.11.2019 09:20
Může mi někdo poradit, jaký puškohled je vhodný na Winchester 300 Magnum? Děkuji
Josef Vyskočil reaguje 6.11.2019 20:14
Ani omylem NEBRAT !!
Jaroslav Riemer reaguje 5.11.2019 22:31
Můžete mi prosím někdo poradit, zda je puškohled FOMEI 8x56E - RD, vhodný na Winchester 300 Magnum? Snese ty šlehy? Díky.
Miloskav Šlehubr reaguje 15.1.2016 09:21
Ahoj kolegové... Jakou kulovnici by jste doporučili pro ráži 300 win.mag.Řekněme do 30 tis. Děkuju.
ZbyněK Kafka reaguje 28.12.2015 22:28
Ahoj, mám novou zkušenost s Lapua mega 12g. Přesná střela dobrý stop efekt zvěř dobře barví . Šetrná ke zvěřině.
Michal Emil Miklovič reaguje 8.12.2015 18:36
Chlapi, sezóna je v plnom prúde a nikto nič neradí...
Michal Emil Miklovič reaguje 18.10.2015 15:56
Zdravíčko..., chcem sa spýtať, máte niekto skúsenosti so strelivom Norma Nosler BST 9,7 gr., alebo so strelivom Norma Accubond 11,7 gr., poprípade s Normou Swift A-Frame o váhe 11,7 gr.? Doteraz som používal od Normy 11,7 gr. SP, už mi "došli" a v novom katalógu som ich nevidel... Mám ešte jednu krabicu PMC Sierra GameKing 9,7 gr. SPBT, máte s týmto strelivom niekto skúsenosť? Ďakujem.
reaguje 15.7.2015 08:13
...mam 300WinMag uz pres 20 let...ted jsem spokojeny s Nosler part, a PTS od S/B S RWS jiste chybu neudelas ale jak rekl p.Slavetinsky,je to o jinych penezich se stejnym vysledkem....
Roman Skřejpek reaguje 29.6.2015 23:14
Co takhle vyzkoušet v této ráži Siera Game King,jistě se někdo najde,kdo tuto střelu vyzkoušel a má s ní dobré či špatné zkušenosti
Jan Slavětínský reaguje 22.10.2014 06:16
Vyzkoušejte i Nosler part. od SB. Je levnější proti RWS a funguje.Uvidíte.
Kuba reaguje 21.10.2014 20:11
Moje obl. Raže 223rem , a kdo má v rukách nasr... nepomuže NIC. LESU ZDAR
František Fišer reaguje 20.1.2014 23:08
Původně jsem se nechtěl zapojovat do diskuze, ale něco nálo o ní vím, tak řeknu. Mám 300WM teprve 11. let. Je pravda a nikdo mi to nevyvrátí, že neexistuje vhodné střelivo pro lov od firmy SB. Prostě není a myslím že dloho nebude. Další pravda je, že vše co je na trhu cenově asi tak do 50 Kč/ks. je opět nepoužitelné... Když tedy někdo chce tuhle ráži, musí nutně počítat s tím že bude střílet dost draze! Otázka tedy není zda je ráže šetrná ke zvěři, to nemá s ráží nic společného. Otázka měla být položena jinak, a sice které střelivo je šetrné... Takže závěr asi takový, kdo ji nemáte mlčte! Kdo ji máte a ještě jste nenašli, přestaňte šetřit! Kdo nechcete dlouho zkoušet, jděte a kupte to co je už dávno vyzkoušené. (osobní rada, RWS EVO nebo UNI to nemá konkurenci, ORYX dobrý. Během přicházející sezony mám v úmyslu zkusit ještě Hornady, ale myslím že stejně zůstanu u RWS.) Ještě pro ilustraci, má touto ráží sloveno přes 100 ks. srnčí zvěře, asi 50 ks. černé 3 ks. vysoké a pár lišek. Myslím že vim o čem mluvím...
Karel Krátký reaguje 12.12.2013 18:02
dobrý den tak napíšu i já své poznatky s 300 wm vlastní tuto ráži od jara 2013 mám střeleno 10 ks srnčího a 5 ks čené zvěře lovím na vzdálenosti od 50 do 250 m používám střelivo rws evolution zvěř pokaždé zůstala v ohni zvěřina skoro nepoškozená podlitina žádná jen vstřel a výstřel kolečko max do 8 cm přešel jsem z ráže 30-06 která dělala podlitiny přes celá žebra na závěr 300 wm s rws mohu jen DOPORUČIT :)
Radim Novák reaguje 22.4.2013 12:26
Vlastnil jsem tuto ráži a střílel jsem s Norma Oryx 11,7 g. Kdyby to pro mne nebylo tak nákladné tak jsem u této ráže a střeliva zůstal. Na to že je to rychlá ráže tak s touto laborací nepodlévala ani nijak jinak neznehodnocovala zvěřinu. A zpětný ráz, i když záleží především na zbrani byl také dobře zvládnutelný.
jan lev reaguje 3.3.2013 20:36
Zdravím a připojuji se do řady těch, co tuhle ráži chválí. Pakliže je zbraň nastřelena tím, co potom skutečně použijete i na lovu, tak je to vynikající a univerzální kalibr. Od srnce až po medvěda máte pořád stejnou pušku! P.S. kolega diskutér Zbyněk Kafka to napsal výborně.
Rumcajs reaguje 24.2.2013 19:19
Zdravím, mám s .300WM jen dobré zkušenosti. Před cca 12 lety jsem začínal střílet Sierrama Pro Hunter 22O gr. přes všechny možné laborace dnes používám Hornady IB a naprostá spokojenost. Střílím na větší vzdalenostli i přes 200 metrů a ta přesnost je obdivuhodná.
Svatopluk Huličný reaguje 20.2.2013 14:57
Pane Kafka plně s vámi souhlasím, já bych také doporučil RWS EVO.
ZbyněK Kafka reaguje 19.2.2013 22:50
Dobrý den, vlastním cca 7 let zbraň remington v ráži 300 win.mag od začátku používám střelivo RWS TUG nově uni. Nedá mě to ale musím reagovat každý tu píše jak je to silné a jak se to nehodí na srnčí na hromady a podobně :D :D :D Pánové lovím od lišky až po jelena vše převážně srnčí zvěř v životě zvěř nebyla rozbita zvěřina nebyla podlitá zvěř zůstává v ohni nevím ale asi mám zbran z jiného světa nebo tu je plno všeználku. Vlastním ještě kulovnici 7X57 a ta děla se zvěří věci rozbité podlitiny srnec 80 kroku po komoře .... 300 WM doporučuji super na černou i do 20 metru lov holé srnčí zvěřina není vůbec poškozena a nehledě na to že škodná do 300 metru nemá šanci :-) Na závěr mohu vřele doporučit RWS UNI. nebo EVO případně mám dobre reference na blaser CDP.
Radek Tulis reaguje 31.1.2013 15:56
Dobrý den, 300Win vlastním v Cz550, přesnější a výkonnější kulovnici jsem neměl, na hromadě střílím na krk- vše v ohni, poslední lončák cca200 komora - na fleku, doporučuji, náboje RWS.
michal klimas reaguje 20.12.2012 16:01
...no o ty sedmičce se dá polemizovat...ale je pravda to, že 6,5x57 je výborná a celkem univerzální ráže (mám ji doma) a do sto metrů na menší zvěř mám nejraději zatracovanou ráži 7,62x39, ale nestřelil bych s ní na metrákového kńoura nad 50metrů. 7 remington magnum používala PČR i jako odstřelovací zbrań a přímo od známého, který učil střílet, vím něco o balistice níže uvedených zbraní. No nic asi zakoupím sedmičku, třistovku si pujčím a dám vědět z praxe :-)) Také všem krásné svátky
k reaguje 20.12.2012 10:38
Michale, 7 Rem. Mag. je snad ještě horší než třístovka Win. Kope jak prase a když porovnáš balistiku a výkon laborace, jdeš z deště pod okap. Pokud střílíš do 100 m. nejvhodnější jsou osvědčené 308Win a 8x57, případně 7x64, tady už bych ale volil měkčí střelu. Nebo klasiku 6,5 x54-57. Pokud trefíš, padne všechno. Jinak je vždy problém mezi flintou a štontem.:-) Lovu zdar a všem hezké svátky.
michal klimas reaguje 19.12.2012 22:30
300WM stejně jako 270WSM je určená k lovu na velké vzdálenosti, ráže jako taková je dobrá, ale do polní honitby. Pro svoji velikou rychlost na kratší vzdálenosti nepředá dostatečně energii a nedeformuje se střela. Takže střílet srnčí do 100 metrů a o černé nemluvě, není dobrá varianta. Já osobně kvuli přečtení zvěře střílím do 100 metrů a proto tuto ráži nemám, ale pokukuji po 7 remington magnum nebo 7x64, který je také rychlý, ale energii předává podstatně dříve. Osobní zkušenost s třistovkou nemám, ale hodně čtu a kolega ve sdružení ji má a taky se toho chce zbavit. lovu zdar
k reaguje 19.12.2012 16:03
Není se čemu divit, tato ráže byla vyvinuta v USA roku 1963 pro sportovní dálkovou střelbu. ONV je někde kolem 196m. Střela od Normy bude předávat energii daleko za 150 metrovou hranicí. Tady je třeba použít měkčí střelu, případně monolit, něco jako Hornady SST, nebo Barnes TTSX. Jinak to zvěř propíchne a ta odchází daleko a špatně barví, nebo vůbec. Už pár let lovím občas touto ráží se Sauerem 202 a nemohu si stěžovat. Nemá ale cenu s tím střílet na hromadu 60m, k tomu tahle ráže není primárně určena. Lovu.
Zdenek Š v o m a reaguje 19.12.2012 00:37
Moje zkušenost s 300 WM,Blazer R8: 2xkolouch střelen na komoru na vzdálenost 80-100m z nástřelu víc jak 70m bez kapky barvy.1xkolouch na cca150m nízká komora odešel z nástřelu cca 700m barva po 20-30m pár kapek bez zálehu,sele 20kg a lončák 80kg na 30m téměř v ohni.Zbraň byla půjčená,víckrát nechci ani vidět! Střelivo Norma Oryx.
Jiří Němeček reaguje 18.12.2012 21:44
Pánové, pročítám si tyto vzkazy a jen koukám, většina lidí zde haní zbraně, které nevyzkoušeli, nebo je znají jen z doslechu. Že ráže 300 WM nepatří do našich honiteb, bych rozhodně netvrdil. Podle mého názoru vše záleží na druhu lovené zvěře, terénu honitby, způsobu lovu a v neposlední řadě i na lovci samotném a to nejen na jeho schopnostech... Mohu říci, že vlastním několik kulových zbraní, od 22 WMR, přes 6,5 X 55 SE, 308 Win, až po zmiňovanou 300 Wm. S dalšími rážemi mám zkušenosti ze svých začátků a i když vím, že se zde opět setkám s odpůrci mého tvrzení, mohu říci, že nejhorší zkušenosti mám s ráží 7 x 57 R, ze všech uvedených ráží nejvíce poškozovala zvěřinu a zvěř po ní i s dobrými zásahy odbíhala daleko. Používal jsem sice jen střelivo SB, ale srnec se zásahem srdce na vzdálenost 100 m, který po ráně odešel i 80 m od nástřelu, nebyla vyjímka a to byla na výstřelové straně díra o průměru více jak 10 cm. Po několika dalších vyzkoušených rážích jsem zůstal věrný 6,5 x 55 SE, kterou si nemohu vynachválit i s českým střelivem, zvěř v ohni, nebo jen pár kroků od nástřelu a minimálně poškozená zvěřina. Lovím s ní převážně na šoulačkách a nebojím se vystřelit i na větší prase, na večerní čekanou používám 308 WIN, která se chová velmi podobně, ale pokud jdu v noci, speciálně na černou, nebo na naháňku, beru 300 Win. Mag., s dobrým střelivem nepoškozuje zvěřinu ani zdaleka jako třeba 8 x 57 JS, kterou mám také vyzkoušenou a přitom je to kladivo na které je spolehnutí i při horším zásahu.. Pánové, 300 WM mohu jen doporučit..
Rumcajs reaguje 7.11.2012 08:44
Pan Kříž píše o použití a určení ráže .300 Winchester Magnum na velkou zvěř, ale co dnes tak oblíbené ráže 9,3x62 a 9,3x74R,ty jsou základem pro Afriku a taky je potkáváme v našich končinách a né vzácně. Já střílím z třístovky tak 15 let a mohu jen konstatovat že jsem naprosto spokojen. Od srnčat o hmotnosti 4Kg až po velká prasata přes metrák. Jen záleží jako u všech rážích na volbě vhodného střeliva. Používal jsem 220GR Sierra Pro Hunter, žádný obrovský výstřel vše cca 3cm,prostě jako u všech ostatních ráží. Dnes mám dost zkušeností i s Hornady SST 165 GR ty jsou perfektně přesné ale na srnčí do 100 m jsou moc měkké, dělají větší výstřel cca 6 cm. Budu v dohledné době přecházet na Hornady GMX 165 GR tak napíšu jak se chová zvěř. Jinak pro upřesnění střílím z kulovnice ZKK 602 s těžkou 65cm dlouhou hlavní a zpětný ráz tak na stejno s .30-06 Spr. nebo 8x57 JS
Jan K. reaguje 7.10.2012 17:30
Myslím si,že v našich podmínkách tato ráže nemá opodstatnění ale nikomu ji nezavrhuju.Dá se s ní střílet na hodně velké vzdálenosti člověk musí být velmi obezřetný do jakého prostoru může kulku ze zbraně vystřelit to samozřejmě platí u všech kalibrů a zvláště tady u té magnumky.Nevýhody velmi drahé střelivo,dlouhá nábojnice při opětovném nabití,vyšší zpětný ráz,ne vždy střela dobře předá energii velmi rychlá tudiž je třeba zvolit správné střelivo,zbraň by měla být podstatně těžší aby spětný ráz nebyl tak veliký a plusy rychlé usmrcení zvěře což taky nemusí být pravda pokud je střela příliš tvrdá chová se jak celoplášť a nemusí toliko předat energii,je to na těžší zvěř typu bizon,velké antilopy které u nás nežijí.Nikdo mě nepřesvědčí o výhodách v našich zeměpisných šířkách spousta lovců si tuto ráži pořídí a poté se na bazarech zbraní oběvují prodeji velmi často pod pořizovací cenou.Nejsem zastáncem,že musí zvěř za každou cenu zůstat na nástřelu ať si klidně 30m odběhne mě pár kroků nezabije a pamatujme si vždy rozhoduje dobrá rána to znamená do přední části těla takže než se dohadovat jakou ráži ano či ne je potřeba kvalitní puškohled pevnou ruku a dobré oko toť můj pohled na věc.Hezkou neděli pánové a večer nezapoměňte zasednout ať už to bude s čímkoli hlavně že se třeba podaří nějaký úlovek v srdci zůstane krásný lovecký zážitek a každý se vrátí v pořádku domů za svými přáteli a rodinou a tak by to mělo být:)
Antonín Golec reaguje 7.10.2012 13:51
Náboj je primárně určen na lov na větší vzdálenosti, klidně od 250m. Je to i o vhodné střele, to platí všeobecně. Přebytek dopadové rychlosti dělá jen problémy. Pro běžného myslivce, už vůbec ne začínajícího, nedoporučuji.
Josef Strejc reaguje 9.9.2012 12:54
Chlapy a chlapci není třeba delších třenic,pro naše potřeby a využití 300WM nemá opotstatnění ale znám myslivce či lovce kteří si tuto ráži pořídili a to zdůvodu,že jim s jinou ráží zvěř v mnoha případech odcházela ale po několika měsících se ji zase zbavili.Každý z nás má svoje zkušenosti a názor tak mu je nechme.Lovu-Zdar Pepa-Pumpa
Laďa Novotný reaguje 9.9.2012 06:11
Tak s tímhle na mě nechoď, pomalejší ráže mnohem lépe předá energii a tím pádem ranivý účinek je mnohem lepší a mimochodem myslivecká rána neznamená, že musím svěř ranou rozpůlit, aby zhasla v ohni.
Svatopluk Huličný reaguje 8.9.2012 12:42
Laďo Novotný, to není moje první flinta, něco jsem již odstřílels 8x57 JS a se 7x64 - dost dobrá ráže. Jen jsem chtěl podtrhnout skutečnost, že ten kanon jak Magnum nazýváš, udělá častěji méně škody než slabší ráže. A co ti říká pojem myslivecká rána, zvěř netrpí, zhasína mnohem rychleji. Lovim v honitbě s velkým výskytem černé zvěře, s magnumem odpadá starost dohledávky. Při těch parnech co byly, jak večer postřelený kus nedohledáš, ráno můžeš zvěřinu vyhodit. Co lovec to názor, jen nezavrhujte to , co jste neměli v ruce a nemáte s tím zkušenost.
Laďa Novotný reaguje 7.9.2012 17:12
Já jsem naprosto v klidu, akorát nemám rád tyhle trotly, kteří si koupí jako první flintu takový kanon a vše co je slabší tak je špatný, místo toho, aby si přečetli něco o balistice a vhodností té které ráže na určitý způsob lovu a druh zvěře. To je jako koupit si lakatoš do prořezávek.
Milan Vrána reaguje 7.9.2012 09:52
No Laďo, to chce klídek. Pokud někdo vychvaluje Hanáka, který dneska píše už jen komerční inzerci, pak to nesvědčí příliš o jeho rozhledu a zkušenostech. MAGNUM = MRTVÝ. To je sen každého začátečníka. Příkladně Hanák má ve Svatoplukem vychvalovaném plátku mnoho odborných chyb, čehož si asi ani nevšiml.
Laďa Novotný reaguje 6.9.2012 16:59
Jasně takže podle Vás např.8*57js je nevýkoná ráže tak takových odborníků znám velmi mnoho.
Svatopluk Huličný reaguje 5.9.2012 20:18
Pánové,ve většině případů kritizujete ti co ji nemáte a uplatńujete kritiku z doslechu. Při kvalitní munici např. RWS - dvojjádrová střela. se s ní loví dobře jak srnec tak jelen.Znehodnocení zvěřiny je daleko horší od slabší ráže, která díky své " nevýkonnosti" nadělá víc škody než užitku. Přečtěte si názory odborníků, např. Jiří Hanák - Myslivecké střelectví. Toho beru za odborníka a ne nějaké Franty co tady haní MAGNUM a prd o tom vědí. Mohu doporučit, vynikající ráže, jste si jistí ranou, přesná, zvěř neodchází, díky své dostatečné energii i při hůř umístěné ráně zvěř nedohledáváte.
Laďa Novotný reaguje 13.3.2012 14:47
Co se týče mě tak žádné osypky nemám, 300WM beru jako velmi dobrou, ráži ale její využití u nás není příliš vhodné je to ráže určená úplně na jiný typ lovu a zejména na těžší zvěř ! Tak proč mám řešit munici, která je podle Vás nevhodná, když to můžu vyřešit vhodnější ráží ?? Trošku používejte hlavičku Pánové
Roman Vrána reaguje 13.3.2012 12:02
To přebíjení bylo východisko ze situace na trhu se střelivem v ČR před 10lety a za to světově uznávaná níže uvedená ráže nemůže. Navíc jsem v té době měl poměrně značnou spotřebu pistolové munice a tak jsem se rozhodl jak jsem se rozhodl. V současné době je situace o dost lepší a z nabídky si vybere každý. Myslím že se tu vždy dělá z komára velbloud a je to jen na škodu této diskuse. 300WM nemůže za to, že část "zasloužilých" myslivců dostane jen při jejím spatření osypky :-)))
Jan Slavětínský reaguje 12.3.2012 08:19
Romane Vráno,ber to tak,že né každý si hned s flintou koupí přebijecí zařízení a začne si laborovat a testovat navážky a hledat tu nejlepší. Většina lidí střílí patronou ,kterou koupí na pultech. Jinak TSX jsem střílel v sedmičce a podle mě je to v sedmě nejlepší střela na srnčí,na černou i na dančí. Má ranivost, prostřeluje a je šetrná ke zvěřině. Dnes v podstatě totéž co eXnergy od SB.
Roman Vrána reaguje 9.3.2012 20:42
Omlouvám se, nebyl jsem přihlášen, poslední příspěvek je můj.
chasse reaguje 9.3.2012 15:13
Stejné zkušenosti jako pan Novotný mám i já, ale s 308W. Pokud se trefíte mezi žebra, nebo na páteř, ty účinky budou dosti podobné. Je to spíše o použití střeliva a toho je pro 300WM široká škála. Jinak se na tuto ráži dívají ti, kteří loví ve své honitbě jen srnčí a černou, nebo někdo z horské honitby s odstřelem 40-60 ks vysoké. Hodně známých přechází z 300WM na 8x68S. Tyto ráže mají balistické vlastnosti dosti podobné, ale v praxi je propastný rozdíl ve prospěch osmičky.
Karel Bublák reaguje 9.3.2012 14:30
Přidám se na stranu oponentů. Podle mne je to ráže na těžkou zvěř, což Vám řekne každý soudný puškař, rozhodně ne na srnčí a těžko mi někdo vyvrátí, že zvěřina není v místě zásahu podlitá, a pokud střela zasáhne kost, tak i totálně rozbitá. Samozřejmě, pokud nestřílím na min. 150 metrů a to u nás není s vyjímkou vysoké snad ani potřeba. Zvlášť, pokud je potřeba zvěř obeznat a odhadnout chovnou hodnotu. Pokud jsem takovou zbraň viděl, tak u lovců, kteří jezdí lovit trofejovou zvěř do ciziny. Občas se s něčím takovým najde někdo na štontě na naháňce na černou, ale výsledek dobře popsal kolega Novotný. Jinak rozhodně nezatracuji žádnou zbraň. Každá má své místo při lovu zvěře, ale přišel jsem na to, že čím víc zbraní v trezoru, tím složitější výběr při odchodu na čekanou. Takže lovu lesu a hodně úspěchů s 300 Win. Magnum
Laďa Novotný reaguje 9.3.2012 13:22
Asi třikrát jsem měl možnost doprovázet hosty, kteří lovili srnce výše uvedenou ráží. První z nich lovil na vzdálenost asi 120m střela zasáhla spodem páteř pohled na tohoto srnce nebyl ani hodný toho aby si ho dotyčný vyfotil, druhý lovil na vzdálenost 50m střela prošla za plecí mezi žebry srnec bez kapky barvy ušel 120 troufnu si říct, že bez psa by sme ho ani nenašli, no a třetí zásah na plece asi na 60m srnec v ohni, ale výstřel opět velikosti dlaně. Ještě jsem viděl na naháňce touto ráží ulovená dvě selata obě na páteř a výsledek byl podobný jako u toho srnce.
Jan Franěk reaguje 9.3.2012 12:54
Chtěl jsem napsat pane Houško, místo pene Houško. Omlouvám se tedy.
Jan Franěk reaguje 9.3.2012 12:52
Díky pene Houško za opravu. Měl jsem napsat střela. Vy by jste si ale měl zopakovat popis těla psa mysliveckou mluvou. Pes totiž nemá kule, ale ráže!!! A prase na slecho ulovím i s 243 winchester. Jinak kdyžjste spokojený s touto ráží, tak prosím. Každý máme něco jiného. Já se zase zastávám sedmiček. A jinak nechápu, proč by jiní nemhli vyjádřit svůj názor? Já měl vždy za to, že toto je mimo jiné i diskusní forum. Ale vidím že by se spíš hodil lepší název: "Myslivci a lovci, pojďme se rozhádat".
Jirka Hořínek reaguje 9.3.2012 11:56
Ještě bych se chtěl zeptat kdo tuto kulovnici ma tak jake střelivo používate protože dneska si pro ni jedu!
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 9.3.2012 09:44
Já přidám reálnou zkušenost, kvůli které jsem málem ohluchl. Na střelnici jeden kolega střelil z 300WM pět metrů ode mně, já byl na jeho úrovni bez sluchátek. Dvě hodiny mně pískalo v uších...tinnitus, kanonýrská hluchota. Věřím tomu že doprovod pokud stojí blízko na úrovni střelce a je starší a má už změny na sluchovém ústrojí, může ohluchnout.
Jan Franěk reaguje 9.3.2012 08:42
A mohl by jste své zkušenosti popsat? Myslím si že zde nikdo nevěří tomu, že ta kule na hromadě položí zvěř v ohni, dírka tam, dírka ven a žádná podlitina. Když tohle něhdo napíše myslím si o tom své. Vy jste pane Vrána nic takového neuvedl, tak by mě zajímaly vaše zkušenosti. A jaké střelivo používáte, na jaké vzdálenosti lovíte a co s touto ráží lovíte?
Roman Vrána reaguje 8.3.2012 21:49
Jak si to tak pročítám, všichni mají s 300WM zkušeností fůru a všichni jí pustili do světa pro její níže uvedení "strašné" vlastnosti :-))). Pokud tu zkušenost nemáte, nepouštějte se prosím do akademických diskusí, otázka zní jasně...Jirka se ptá na zkušenosti a ne na dojmy. Zbraň této ráže používám cca 12 let a mohu jen doporučit - při použití kvalitního střeliva, nikoli S&B. Držme se faktů...
Jan Slavětínský reaguje 8.3.2012 18:23
Pro obyčejného myslivečka,který loví v českých honitbách hlavně srnčí a nějaké to prase,případně dančí nebo muflona a loví na vzdálenosti 80-120 metrů, je 300 WM flinta,kterou během pár let pustí do světa. Kdo má možnosti lovů na vysokou, v horách a nebo jezdí lovit po světě a má jí jako druhou nebo třetí kulovnici, ano. Jinak vás tato ráže tššit nebude...
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.3.2012 16:15
Já to nenazvu poněkud profláklým rčením o stolu pracujícího lidu...já to nazvu tak, že myslivost je v první řadě logická hospodářská činnost spočívající v chovu zvěře, vedoucí k získání potraviny jejího z masa. Tímto je je zdůvodněno její usmrcení. Jinak řečeno, tuto logiku shazuje, pokud se zvěřina znehodnocuje a preferuje se jenom kost pověšená na zdi, pokud možno velká a za hodně peněz. Popřípadě ještě s doprovodným opovržlivým komentářem směrem ke zvěřině s klíčovými výrazy jako...flákota...a Kaufland. Pouhá trofej je jen pro ego...a velmi zhusta (ne pochopitelně vždy!) rovněž i kulovnice tropických ráží v české kotlině, terénní auto pretižní značky a kožený širák...
Laďa Novotný reaguje 8.3.2012 15:24
No nevím sice jak je to s tím obohacováním stolu pracujícího lidu, dle mě si ho obohacují spíše ti nepracující na úkor těch pracujících, nic méně budiš každého volba, ale názor "mě je jedno čím tu zvěř zabiju hlavně že ji zabiju" je také špatný.
Milan Vrána reaguje 8.3.2012 09:19
To, co píše Patrol má své opodstatnění a z textu vyplývá, že se oddává poplatkovým lovům, kde mu jde především o trofej. V takových případech je celkem logické eliminovat riziko ztráty zaplacené trofeje užitím výkonnějšího kalibru a spolehlivější střely, bez ohledu na stav zvěřiny. Jsou však místa, kde se zvěř loví pro maso a zde je třeba trochu si používání jistých ráží a střel dobře rozmyslet. Součástí myslivosti je taktéž obohacování stolu pracujícího lidu zvěřinou, jak hlásal minulý režim. Z tohoto pohledu volím konzumní rány, nikoli nemyslivecké. Tazatel neuvedl ani preferovanou zvěř, nicméně předpokládám nejběžněji srnčí a divočák, zcela ojediněle zvěř jiná. Z tohoto pohledu nemá ráže 300WM opodstatnění. Pokud je to opačně, může být. Raději bych šel v tomto případě do 8x68S. Mám zkušenost v okolí s touto ráží a několikrát jsem z ní i střílel pár položek. Většina střelců s ní neloví příliš valně, protože se bojí zpětného rázu a těsně před výstřelem je možno pozorovat klasické "mrknutí", které hovoří za vše. Co se týče zpětného rázu, nepřijde mi to však o moc horší, nežli 30-06. To je samozřejmě věc subjektivního rázu. Pro pana Fraňka: díky za opravu.
Jan Franěk reaguje 8.3.2012 08:03
S tím předáním energie na 100 metrů velmi záleží na střelem. Měkčí střela ji předá všechnu i bez zásahu velké kosti. Stačí jí žebra. Ale nechápu, proč by tato ráže měla na 100 metrů předávat energii, když na to není určena. Je určena na lov od 150 metrů dál, ale to už zde bylo několikrát psáno.
Laďa Novotný reaguje 8.3.2012 08:00
Nato, abych zvěř účině zasáhl nepotřebuji kanon typu 300WM, ale bohatě mě postačí na naši zvěř, kterákoli ráže nad 6,5 no a holt, když má někdo naděláno v rukách tak ho ta třístovka nezachrání to je jeden velký omil
patrol reaguje 7.3.2012 23:24
a pro češtináře se omlouvám za pravopisné chyby
patrol reaguje 7.3.2012 23:20
To jsou pořád řeči o tom, jestli náhodou vyhodíte nějaký deko zvěřiny, jestli jste masožrouti, tak chytejte do ok. Myslivec by měl naopak zvěř usmrcovat rychle a bez trápení a jestli střílim 300WM nebo 22LR a co jak rozbíjí mi je jedno, hlavně když zvěř netrpí. Jestli těm co tady pláčou nad pár dekama masa jde právě o ten kus flákoty, tak zahoďte LL a jděte do Kauflandu a vyjde Vás to levněji a bez námahy a použití zbraně.Já jsem naopak pro použití ráže, která zvěř rychle a účinně usmrtí i přez špatný zásah bez vydiny masa.Přikládám fotografii nástřelu na srnce, srnec stál cca 1 m před stromem. Když jsem to ukazoval kamarádum, tak říkali, že takovou zbraň by nechtěli, ale střílí s ní spousta myslivců a nemůže si ji vynachválit.
Laďa Novotný reaguje 7.3.2012 18:38
Co je mě platná Eo 4800J, když ji ta kule stejně nepředá po zásahu do 100m ani polovinu a když ji předá při zásahu kosti tak je zvěřina dobrá tak na sekanou
Jan Franěk reaguje 7.3.2012 10:12
Romane nejspíš jste myslel Vo nad 900m/s? Myslím, že tato ráže oplývá Eo nad 4800J. Vím, nepodstatná chyba, ale někdo je z toho pak jelen. Neberte to prosím ve zlém.
Milan Vrána reaguje 7.3.2012 08:24
300 Win. mag. je velice povedená ráže (budu zase opakovat)primárně konstruovaná na jiné vzdálenosti, nežli 100 m. Pokud někdo tvrdí, že střílí Geco TM a nezaznamenává výrazné poškození, myslím si to tom své. Je zjevné, že každý má na poškození jiná kritéria. Někdo je rád, že zabije za každou cenu a nemusí s hnědým pruhem na zádi prolézat po kolenou smrčinu. Nicméně je třeba si uvědomit, že tato ráže oplývá Eo nad 900m/s, tudíž dělá podlitiny stejně jako 243W. Ty jsou způsobeny devastací cév v okolí střelného kanálu vlivem tlakové vlny, jež je přímo závislá na rychlosti a nepatrně i konstrukci střely, zejména její zádi. Dalším faktorem je následný pohyb zvěře, který může velikost podlitin ještě umocnit. Pokud je někdo přesvědčen o kvalitách ráže pro lov z blízka, nebudu mu jej vyvracet. Osobně to považují za zbytečné s ohledem na nejběžněji lovenou zvěř a nejčastější lovecké vzdálenosti.
Hubert Libor reaguje 7.3.2012 06:58
kdf.mff.cuni.cz/veletrh/sbornik/Veletrh_07/07_09_Kekule.html
Jan Kitzberger reaguje 6.3.2012 20:57
V 308W jsem střílel SPCE 9,7g - V0 845m/s..:) Nejrychlejší není, to jsem nepsal...
Laďa Novotný reaguje 6.3.2012 20:13
Ta 308 asi, ale nebude z těch nejrychlejších :-) Co se týče té 300WM tak je dle mého názoru zbytečně nadupaná myšleno na naše poměry a z toho vyplívá značná devastace zvěřiny a myslet si, že nerozbíjí zvěřinu může jen blázen
Zemánek Michal reaguje 6.3.2012 19:17
Oborník z Hukvaldské obory loví celý život s 243 a lovil s ní i když byl pozván na jelena.2komorové zásahy a jelen odskočil do 80m.Jeho verdikt zněl na jelena už s touto ráží nikdy nepůjdu.Aby tato ráže nevytvářela podlitiny je třeba snížit výkon přebíjením.Myslím,že málo který uživatel této ráže bude oběktivní.Spíš si nechce přiznat,že se kdysi špatně rozhodnul.
Jan Kitzberger reaguje 6.3.2012 19:17
toto jsem psal já, omlouvám se
Bohumil Koláč reaguje 6.3.2012 18:37
Nakonec je to stejně jen o střelci. Když se trefíte do hlavy, tak jedno jestli to je .223 rem nebo kanon ráže 105mm. Pokud se trefíte do srdce tak to má taky spočítané :)
Laďa Novotný reaguje 6.3.2012 18:36
A ještě dodatek z mých zkušeností čím pomalejší a těžší střela tím vyší stop efekt samozřejmě na úkor přesnosti, ale do sto metrů žádný problém (444marlin)
Laďa Novotný reaguje 6.3.2012 18:27
Zajímavá debata nic méně chtěl jsem reagovat na 243 to je dobrá ráže, ale na srnčí a lišky dají se s ní střílet ohromný dálky je užasně přesná díky vynikajicí balistice, ale na černou a vysokou opravdu zas tak vhodná není, nebo lépe řečeno jsou univerzálnější ráže. Hlavní problém je, že těžší zvěř po zásahu téměř nebarví tak asi tak.
Bohumil Koláč reaguje 6.3.2012 18:25
Vojta Lorek: Možná sis nepřečetl co jsem napsal, ranivý efekt nezávisí na kinetické energii, nýbrž na rychlosti a průstřelovém kanálu (samozřejmě místě zásahu). Pokud vim, tak čím rychlejší střela, tak vetší hydr. efekt tzn. větší poškození životně důležitých orgánů. Takže ve výsledku je menší, ale rychlejší ráže více efektivní než jiná daleko silnější s menší rychlostí. Kinetická energie je naprosto zanedbatelná, stejně jako váha střely nebo její průměr :)Nemluvě o vetší přesnost, kterou čeští myslivci zrovna moc nevynikají :)
patrol reaguje 6.3.2012 18:25
Já osobně jsem si pořídil 300WM hlavně proto, že jezdím lovit vysokou a taktéž díky tomu, že lovím i poplatkově, kde účinek horší rány tato zbraň dost eliminuje a tudíž odpadá většinou starost z dohledávkou, energie předaná touto ráží je obrovská, ale musí se počítat s tím, že energii předává hlavně na větší vzdálenost. Nějaká devastace zvěřiny z mé strany zatím pozorována nebyla. Pan Slavětinský píše o tom, že viděl touto zbraní špatně střelené prasátko, které bylo napůl na vyřezání...jenže jestliže takhle blbě střelíte prase 308 WIN, 7x57, nebo 243 WIN tak to dopadne naprosto stejně.Pane Ivánek, nevím, jestli lovíte jeleny, ale již jsem se párkrát setkal s tím, že s touto ráží by Vás na poplatkového jelena nepustili a k tomu ještě dodatek, právě z 243 WIN je půlka zvěřiny rozbitá a když né rozbitá, tak má podlitiny na půlce těla kolem vstřelu a výstřelu, z touto ráží jsem pár kusů ulovil a vždy to bylo tak jak píši, selata i po skvělé komorové ráně odcházela i několik stovek metrů, teda většinou na naháňkách, kde byla jakseříká rozpumpovaná. Ale nazpět k 300WM každopádně nedoporučuji používat střelivo od našeho světoborného výrobce SB. Je lepší připlatit a používat střelivo RWS, Norma a já mám nejlepší zkušenosti z Winchester CXP3 na jeleny a CXP2 na menší zvěř.Přkládám fotku uloveného jelena váha do Výkupu 187 kg střelen na cca 170 metrů, od nástřelu odskočil cca 15-20metrů
Vojta Lorek reaguje 6.3.2012 18:01
Hm takže podle tebe stop efekt nezávisí na váze střely a její konstrukci, na rychlosti a na dopadové energii???
Bohumil Koláč reaguje 6.3.2012 17:43
Vojta Lorek: neni pravda, že čim silnější náboj, tím větší ranivý učinek. Kinetická energie je v tomhle případě nepodstatná.
Vojta Lorek reaguje 6.3.2012 17:37
pan Slavětínský má pravdu 300vka je hlavně na dálku ale s dobře zvoleným střelivem myslím že na všechno, když říkám dobré střelivo vynechal bych zdačku sb nebo geco,vím o čem mluvím.A bavit se o tom že na naše podmínky stačí 243ka tak je to v celku nesmysl na vysokou v horách to moc není pokud člověk nemá dobrého barváře.
Bohumil Koláč reaguje 6.3.2012 15:28
Otázkou je, jestli máte takovou ráži za potřebí. Na naše podmínky bohatě stačí 243 Win. i na srnčí, tak i na černou
Jan Slavětínský reaguje 6.3.2012 09:01
Viděl jsem touto ráží střelené sele,tak 30 kg. Ulovil ho kolega vedle na štontu na nějakých 40 metrů. Měl kulový automat Browning Bar 300WM, střílel SB SPCE 11,7g. Trefil ho třetí ranou mezi stromy ,šikmo přes kýtu do měkka. Hrozná rána,ale stane se. Sele bylo zhaslé na nástřelu. Pár chlapů se radovalo, že mají zvěř na poslední leč na guláš. Co vím, tak všechno vyřezali,kýty rozbité na kaši, bachor natlačený pod škárou a žebra podlité. Možná nevhodná střela, ale na můj vkus je to silná ráže někam do hor nebo do savan na rány kolem 300 metrů. Tam se využije síla toho kalibru, ale né na lov černé na vnadištích ve 40 metrech.