ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Ani jsem s ním nehnul:)
Ani jsem s ním nehnul:)
vloženo: 23.1.2014 15:39
autor: Kalous

úlovky (svět)

Jelen
Jelen
vloženo: 15.9.2015 12:34
autor: Radim Hlaváček

trofeje

Letitá trofej (1924)
Letitá trofej (1924)
vloženo: 14.2.2020 09:20
autor: Děda z lesa

zvěř v přírodě

Je trochu vidět
Je trochu vidět
vloženo: 14.1.2020 09:02
autor: Děda z lesa

zbraně

Lovecký tesák s damaškovou čepelí
Lovecký tesák s damaškovou čepelí
vloženo: 13.2.2016 11:34
autor: Karel Obrtál

fotopast

....
....
vloženo: 19.7.2016 23:14
autor: Jindřich Mach

myslivecké umění

Můj první pokus v osmi letech
Můj první pokus v osmi letech
vloženo: 15.1.2017 18:11
autor: Matyáš Langmajer
Statistika
  • 232880 fotek (18 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8867 inzerátů (6 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748203 komentářů fotek (52 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289170 hlasování fotek (158 dnes)
  • 56415 hlasování videí (1 dnes)
  • 37585 registrovaných uživatelů
    6 dnes nových, 7 online

Připomínky a názory
Diskuze

Český fousek nebo německý křepelák

Petr Hejduk vložil 30.6.2015 14:38
Dobrý den, chtěl bych si pořídit svého prvního loveckého psa a nemohu se rozhodnout zda českého fouska či německého křepeláka. S loveckým psam bych chtěl absoluvovat PZ a LS zkousky. Spolek pořádá hony na drobnou zvěř - bažant, zajíc a dále kachní hony. Při honu na bažanty když se narazí na černou je možné ji odlovit. Ohledně černé zvěře se prožene 2 x pole kukuřice a lesík boroviček v jeden den. Mám možnosti loveckého psa brát na naháňky do okolí. Poraďte prosím při výběru. Nemám s loveckou kynologii velké zkušenosti. Když se bavím s kolegi tak někteří doporučují českého fouska a ostatní německého křepeláka. Předem děkuji za rady a názory.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jana Rebekova reaguje 12.4.2019 13:29
Ano dělá se na to speciální přípravek, podívejte se na vetericyn-eshop.cz, kde ho prodávají, má trysku, díky které se to dělá velice snadno.
Karel Polacek reaguje 11.4.2019 12:10
Na to se dělá nějaký speciální roztok? Na výplach očí u psa?
Jana Rebekova reaguje 10.4.2019 11:48
Zkuste mu oči proplachovat roztokem na výplach očí pro zvířata, pokud to nepomůže, tak utíkejte za veterinářem…
Karel Polacek reaguje 9.4.2019 10:05
Zdravím, chodím s naším psem často do lesa, a nevím jestli může mít na něco alergii, ale pořád mu něco teče z očí….
Pepa reaguje 4.2.2019 11:04
Prosím poradíte mi, jaká výživa je pro loveckého psa nejlepší? abych ho dokázal udržet ve formě? MASO krmím z 80% masem co jineho davat masožravci.. Jako doplnek syrova mrkev, jabka, kedluben ..atd Jinak nevím z čeho bys chtěl jiného udržet u psa energii obilniny ?? Granule ulehčí praci a peči o psa to je jediná jejich výhoda. Lovu zdar ..
Karel Polacek reaguje 2.2.2019 10:04
Martine já kupuji pro našeho lovečáka Brit Premium by Nature Adult M, obsahují oves a všechny přírodní suroviny a navíc půl pytle masa, takže si opravdu pochutnává a je to pro něj nejlepší kombinace.
lesupán reaguje 1.2.2019 12:24
Čau, chceš univerzálního psa? Pořiš si kokra, nebo welshspringera, springera. Jsou na drobnou i do leče na prasata a máš to vyřešený :)
lesupán reaguje 1.2.2019 12:24
Čau, chceš univerzálního psa? Pořiš si kokra, nebo welshspringera, springera. Jsou na drobnou i do leče na prasata a máš to vyřešený :)
Martin Kedloubal reaguje 1.2.2019 10:52
Prosím poradíte mi, jaká výživa je pro loveckého psa nejlepší? abych ho dokázal udržet ve formě?
Erika Doležalová reaguje 5.8.2015 09:22
Pokud chcete brát psa na naháňky (a nemít ho tam na řemeni na štontu), tak je ČF v podstatě z výběru vyloučen..
Lukáš Fanta reaguje 4.8.2015 22:03
??? Daná otázka se týká zástupců dvou různých kategorií plemen loveckých psů, což si myslím je asi totéž, jako porovnávat hrušky s jablky. Předně bych osobně doporučil panu Hejdukovi, aby se seznámil se standardem a popisem práce, specifikujícím daná plemena (kategorie loveckých psů), potom přihlédl k popisu povahy a vzhledu těchto psů, no a ve finále se rozhodl dle toho, které plemeno mu je bližší. Jsem osobně dlouhá léta členem KCHČF. Na druhou stranu však i aktivním myslivcem a lovcem, no a přihlédnu-li na podmínky dnešní doby, tak se mi objektivně jeví, jako univerzálnější (z pohledu praktického využití, při výkonu práva myslivosti) - křepelák - toť můj názor.
karel zvářal reaguje 2.8.2015 17:10
diskutovaní...
karel zvářal reaguje 2.8.2015 17:08
Další vlastností ohařů je třeba aportování, ale vrozené ho má jen výmarák, ostatní údajně mají pouze schopnost tuto vlastnost rozvíjet. A to má VO ve svých předcích barváře, nebo i dogu. Třeba černá kolie dala barvu srsti gordon setrovi... Takže není ohař jako ohař, proto jsem přesvědčen, že schopnost vystavovat mohou mít i např. zdiskutovaní křepeláci, protože dnes se už těžko dozvíme, jak to vlastně bylo s prapředky a jejich křížením u těchto loveckých psů. Rozhodně alespoň exterierově nemají do menších ohařů daleko.
jezevec2 reaguje 1.8.2015 16:16
upřímně spíš jsem čekal debatu fousek nebo dráták,to by smysl dávalo ale křepelák a fousek je jako jestli sporták nebo offroud.
jezevec2 reaguje 1.8.2015 16:12
zajímavé čtení ale odpověd je strašně jednoduchá.jak psali chlapi,pokud ho chceš brát všude jedině křepelák,hotovo.já to vždycky řešil jedním malým a jedním velkým psem.k tomu vystavování,nejpevnější vystavování měli angličtí ohaři.znal jsem i fouska že když jsme se vraceli večer z kačen a fouska nebylo jsme se všichni vraceli hledat fouska protože tak pevně vystavoval že by neodešel.křepeláci a musterlandi nemají takové vystavování spíš jen značí.v dnešní době ve většině revírů abys naučil psa vystavovat tak ke psu pořídit ještě voliéru s bažantama.
josef turek reaguje 31.7.2015 13:03
Toho jedenáctého vystavil, protože konečně pochopil, že za zajícem nemá cenu běžet, někdo nazývá vystavováním spíše lenost a vychcanost. Vystavování v pravém smyslu slova je dáno pouze ohařům a to ještě každému plemenu jinak.
karel zvářal reaguje 31.7.2015 06:57
Díky Josef za reakci, je to tak, jak píšeš. Jak psal pan Andrla, je chov křepeláka o liniích. Některé mají vystavovování více v krvi, jiní jsou spíše honiči. Němci by nedali psovi jméno Wachtelhund pro nic za nic. Křepelka vzlétá prudce, letí nízko, než řekneš švec, je pryč, o nějakém velkém zalícení nelze mluvit. Proto je lepší, když pes kořist vystaví ("lokalizuje") a lovec se připraví k ráně. Kachny vzlétají pomaleji a hlučně, i bažant, tam slídiči bez vystavování stačí, aby lovec měl čas pořádně zalícit. Posledních 20, možná už 30 let je křepelka v Německu chráněná, stejně jako u nás, takže využití křepeláků s vystavováním postrádá význam, pro který byl šlechtěn. Že se dokáží uplatnit i jako honiči, je důkaz jejich inteligence a univerzálnosti.
Josef Voborník reaguje 30.7.2015 23:01
Je evidentní, ře nejchytřejěí jsou zde nejspíš ti, kteří o věci nevědí vůbec nic - zejména se to týče vystavování u křepeláků. Tvrzení, že kvůli tomu byla do plemene záměrně přilita krev MMO nebo DO je naprostá blbost ! Křepelák /pravda, možná, že ne každý/ se může naučit vystavovat a nemusí to být ani záměrný postup ! Velmi zasvěceně o tom hovořil pan Vágner z výboru Klubu. Důležitou podmínkou je víc než dostatečně zazvěřený revír.Pan Vágner popisoval, jak mu jeho křepelák při pochůzce vypíchl a prohnal zajíce -prvního, druhého, pátého, desátého - a toho jedenáctého najednou z ničeho nic vystavil... Je pravdou, že dnes asi nikdo od křepeláků nebude vystavování požadovat, už proto, že je to zbytečné /on ani ten MMO ho nemá zpravidsla příliš pevné/, ale rozhodně bych to nepovažoval u křepeláka za degradaci plemene. Někdy vám "vystaví" zvěř i jezevčík. A mně osobně se stalo, že mi v 70. letech, když bylo zvěře ještě dost, občas - výjimečně - vystavila bažanta i má fena IWS, můj první lovecký pes.
karel zvářal reaguje 30.7.2015 16:06
Se mi nechce věřit, že to myslí někdo vážně! Proč by mělo být u slídiče mínusem, že vystavuje??? Naopak, je to důkaz jeho univerzálnosti. Pokud prolízá kokr (i křepelák) rákosí či vysokou trávu, vystavoval by zbytečně, lovec na něho nevidí. Ale v nízké trávě zastavením a zvednutým během upozorňuje lovce na místo ukryté zvěře, potažmo na připravení se k ráně. V tom mj. spočívalo kouzlo naháňky s fouskem, že to bylo naprosto v klidu, bez hore-hore-hore (v podstatě našoulaný rudl), po vystavení se chlapi posunky domluvili a každý měl svého čuníka zalehlého v ostružinách a na 1-2-3 zmáčkli. Měli v leči dva kusy, které při uřvané smečce z leče utečou. Potom je to už loterie, jestli běžící prase někdo trefí, nebo ne.
josef turek reaguje 30.7.2015 13:40
Pane Bárto, odpověd na vaši otázku v poslední větě je jasná, přece kvůli zisku, a tímto křížením nejde o degradaci plemene, ale o jeho vylepšení.
Arnošt Bárta reaguje 30.7.2015 13:08
Pane Turek, tvrzení že se úmyslně kříží NK s MMO, nebo BO kvůli vystavování, se mi zdá opravdu přehnané. Tato vlastnost se mi zdá u NK zbytečná, když má slídit a vyhánět zvěř. Není mi ani jasné, jak se takový pes posuzuje třeba na PZ. Moje manželka má fenku yorkšíra a ta dokáže taky občas vystavovat zvěř. A že by byla mrsklá při své výšce 15 cm s ohařem, se mi teda nezdá. No a v klubu NK je to jako v každém jiném klubu, vše je to o lidech a hlavně známých. Ale pokud mám kvalitní chovnou fenu a vyberu si sám kvalitního psa, tak mi to poradce chovu schválí a je to. Nevím, proč by někdo kryl úmyslně špatným psem, nebo psem jiného plemene a tím degradoval plemeno.
josef turek reaguje 30.7.2015 10:28
Jasně, stavte se na kus řeči inženýre.
Miloslav Hucek ing. reaguje 29.7.2015 23:29
Pane Turek, zřejmě budete velký znalec křepeláků a navíc znamenitý genetik. Bydlíme od sebe nedaleko, mohl by jste mi některé Vaše hluboké znalosti předat, rád bych se dozvěděl něco o moderních plemenářských postupech o kterých s takovou graduovaností píšete.
michal velecký reaguje 29.7.2015 22:47
Já mám doma křepeláka Darka z Lovoše a jsem s ním naprosto spokojený.Lovím v lesních honitbách i v polní,kde máme uznanou bažantnici s ročním odstřelem cca 1500ks bažantí zvěře.Měl jsem i ohaře,ale výcvik byl mnohem složitější(klid před zvěří)než výcvik křepeláka.Na honech na drobnou u nás je dnes potřeba,aby pes měl zvládnutý hlavně aport,protože tradiční vystavení už dnes ztrácí při lovu v bažantnici smysl při obstavené leči.Takže křepelák zvladne hravě to co ohař(vyjímka hony na zajíce)tam je ohař důležitý,ale kolik jich v dnešní době je.Práce v lese nebo ve vodě je doména křepeláků.Hlavní věcí je,že se psovi musíš denně věnovat ať je jakéhokoli plemene.
josef turek reaguje 29.7.2015 22:23
Vystavování u křepeláka jakožto slídiče je neadvekátní vlastnost, je vidět, že chov německého křepeláka v čr značně degraduje, je jasné, že se ůmyslně kříží s plemeny ohařů např. malý minsterland nebo bretonák a potom se poukazuje na vystavování v rámci plemene, což je blbost. Chov německého křepeláka v čr je momentálně tak rozpolcený , nevyvážený, donebevolající až je to hanba.
Eduard Andrla reaguje 29.7.2015 13:11
Když jsem psal radu ohledně výběru plemene schválně jsem neuvedl že vlastním několik křepeláků a byl jsem zvědavý na reakce diskutujících.Jsem hlavně rád že jsem při pořízení křepeláka pečlivě vybíral a i si všímal při zkouškách kde jsem posuzoval práci psů.Zaujali mě dvě fenky které naprosto perfektně pracovali na pernaté kde obě vystavovali.Při prohlídce rodokmenů jsem zjistil že jsou po stejném otci a jiných matkách.Takže jsem si vzal fenku po tom psovi a vystavovala taky,její dcera vystavuje také,její syn už ne jelikož jsem nakryl psem jehož děda byl spíš honič a vhodný do lesních honiteb.Ale zase má vynikající povahu a nervy,chodím s ním bez vodítka jak v honitbě tak i ve městě.O liniích křepeláků jsem diskutoval s prvním poradcem chovu panem Doleželem z Ledenic který měl doma několik fen a on mi ukázal první fenu která vystavovala.Je to o výběru rodičů a výcviku stejně jako u toho fouska kde jsou různé linie kde některé vynikají všestraností jiné zas tvrdostí,vodní prací další je spíš trialová atd.
karel zvářal reaguje 29.7.2015 09:59
Dnes bych asi volil křepeláka, zejména s ohledem na naháňky. Drobná je skoro na nule, takže využití tohoto plemene (ČF) k lovu, na který byl vyšlechtěn, je zcela minimální. Toho fouska jsem vzpomněl jen z důvodu, že se z něho někdy dělá nepoužitelný trotl. Vše je o výcviku a o tom, jak umíte číst řeč jeho těla. Kdyby zákon zakazoval použití plemenných (chovných) psů na těchto akcích, zcela chápu a souhlasím. Ale proč zasahovat do rozhodování lidí, kteří jsou majiteli těchto psů. Zažil jsem i naháňky bez psa, kdy se nám prasata dokonale zapřela, a potom bych všem přál slyšet ty debaty "kde k...a jsou?, asi šly podchodem!"- to když byly "tutově" obeznané. Takže potom naháňka s fouskem vám přišla jak sto a jedna. Ale tam, kde jsou kachní hony, příp. i na drobnou, fousek určitě najde uplatnění, včetně dosledů.
Arnošt Bárta reaguje 29.7.2015 08:57
Kolega z MS měl taky ČF a před deseti lety ho bral na naháňky. A jak píše pan Zvářal, prasata vyhledával a dokázal je i rozrazit, akorát je nehlásil, pouze když byl v kontaktu, tak kňučel. Jednou mu prase roztrhlo zadní běh, tak že mu byly vidět i svaly, přišel k pánovi, ale hned se otočil a šel znovu po nich. Po honě ho s kolegou odpoledne za živa zašili a pes chodil vesele dál. Jak už byl starší a začali jsme brát na naháňky mého křepeláka a kolegy braku, tak už ho nebral. Kdyby měl ČF hlasitost, tak by byl i na ty naháňky vhodný (neberu-li v úvahu zákon). To víte zákon je zákon, ale ještě jsem neviděl, že by poslal vedoucí honu domů vůdce se psem bez PP a nebo s ohařem, popřípadě myslivce v maskáčích či s SKS simonov, nebo AK 47 aj.
karel zvářal reaguje 28.7.2015 19:22
ahoj na muj vkus je Fousek pomalej, velkej a nemotornej,... Rád bych se toho "nemotory" trochu zastal. V osmdesátých jsem chodil jako honec na natláčky na černou. Fousek chodil s vůdcem v tlaku, v klidu, žádné útěky, pěkně "pod flintou". Chodil i sám, ale také s bordíkem, to tvořili sehranou dvojici. Pokud prasata v leči byla, našel je ("vystavoval") a často se střílelo víc v leči než po stranách, protože do nich nijak divoce nevlítl. Nikdy na šití nebyl, nikdy se nezaběhl. Takže podle mě ta kohoutková výška je takový celkem zbytečný byrokratický zásah. Co by se spíš mohlo uzákonit, tak "kohoutková výška střelců", rozuměj jejich střelecké schopnosti, průběžně či ráno prověřované. Ubylo by dosledů, a o to radostnější by byl výřad.
Arnošt Bárta reaguje 28.7.2015 08:42
Pane Hejduk, u vás v jihočeském a západočeském kraji je velice silná základna křepeláků. Teď v srpnu budou klubové LZ a SVP. OMS ve vašem okolí určitě pořádá mnoho zkoušek z výkonu, kde se můžete na práci jak křepeláka, tak fouska podívat a rozhodnout se. Já měl křepeláka také jako svého prvního psa a můžu říci, že se dá vycvičit v pohodě. Je pravda, že jsem si napřed přečetl dvě knížky a hledal jsem rady u kamarádů. Teď mam křepeláky dva - jeden vyloženě vodař a aportér + honič (hlavně srnčí zvěře), druhý (starší) dobrý na barvu a ostrý na škodnou a černou, vodu a aporty nemusí. Tak že je to sice otec a syn, ale každý je jiný. Já si jako svého dalšího psa vezmu buď fenu křepeláka, nebo borderteriéra. Český fousek se mi taky velice líbí, ale u nás nemáme drobnou, jinak bych o něm také uvažoval.
Jů a Hele neděle reaguje 27.7.2015 21:23
ahoj na muj vkus je Fousek pomalej, velkej a nemotornej, dal problemy s lysivosti, kdyz, tak nemeckej dratak, krepelak je urcite univerzalnejsi, pokud jde o prasata a je mnohem skladnejsi. J mel vymara, jezevciky, jagu, ale preorientoval jsem se na honice, mam gaskone a jsem velmi spokojen, lovu a kynologii zdar
Zbyněk Bulva reaguje 27.7.2015 14:55
Zdravím, český fousek byl můj první pes práci odváděla velmi dobrou především v drobné zvěři, ale teď mám křepeláka a to je úplně jiný level kromě norování umí snad vše co po něm chci. Důležité je nekompromisně vyžadovat poslušnost už od štěněte a pak to jde skoro samo. Zkoušky jsme složili bez problémů od jarních po honičské.
Petr Hejduk reaguje 27.7.2015 14:47
Děkuji za Vaše názory.... Každý rok vidím křepelačku na bažantích honech a pokaždé když jí majitel pustí z řemene do leče tak proběhne lečí a prožene další dvě následující leče a pracuje hodně ve předu před honci a každý na toto nadává a má připomínky... chtěl bych, aby pes byl ovladatelný a dělal jen radost se koukat na jeho práci....
Josef Voborník reaguje 26.7.2015 19:22
Fousek se mi vždy líbil, zejméba jeho ostrost, ivrdost a přitom poměrně dobrá cvičitelnost. ALE je tady jeden problém. Fousek je především ohař, i když jeho vlohy pro všestrannou práci nepopírám, spíš naopak. A ohař, který nevystavuje, není ohařem a takového psa bych rozhodně nechtěl - jenže ruku na, kdo má dnes tak zazvěřený revír, že si troufá coby začátečník vycvičit a předvést na PZ jakéhokoli ohaře ? Stál jsem ořed stejným dilematem jako Ty a nakonec to vyhrál křepelák, respektive křepelačka. Rozhodně jsem neprohloupil, Perfektní dosledy černé i srnčí zvěře, dobeá práce při lesních honech i nahánkách, vášnivá vodařka. Nevýhody - křepelák vyžaduje od mládí důslednost a zehména výcvik v poslučnosti. Jeho lovecké vlohy není nutbo podporovat, spíš brzdit - dokud nemáš perfektní poslušnost, nepouštěj ho v lese z vodítka, nebo z něj vyroste nezvladatelný štváč zejnéna srnší zvěře, svému majiteli jen pro zlost. Ale při správném vedení je to idewální pes. Má fena poprvé v životě viděla bažanta na PZ, které absolvovala v I. ceně. To by žádný ohař nedokázal právě kvůli vystavování, které je sice vrozené, ale musí se utvrdit a "vypilovat". A pokud, jak píšeš, se budeš věnovat i lovu černé, pak jedniznačně doporučuj křepeláka, s kterým na rozdíl od fouska můžeš jít i na ZH či BZH.
Jan Palisa reaguje 26.7.2015 16:11
Jinak je to přesně tak, jak říká pan Turek.
josef turek reaguje 26.7.2015 09:24
Na drobnou je ohař a na nahánky např. jezevčík, terier či honič. Pokud chceš za každou cenu brát na každou mysliveckou akci psa tak si musíš pořídit psy nejméně 2. Teda pokud chceš aby práce tvých psů k něčemu byla a neříkalo se že máš psa na hovno.
Josef Hanzlík reaguje 25.7.2015 21:45
Asi bych ty Křepeláky tak jednoznačně neškatulkoval do útěkářů.Možná,že ti divoši měli hodně volné mládí,demokratickou výchovu,či co.Při výcviku té své jsem se varoval kontaktu se srnčí zveří,podporoval drobnou a tak to teď také je.Drobná ji baví,je rozenej aportér,srnčí nehoní,zajíce prožene jen na kousek,pernatou zahlásí a před srnčími spárky dá přednost aportu pantoflů ze schodů.Černou zapírá,na kočku čumí jak debil a odejde od ní.Více než jedna broková rána jí usadí za můj zadek.Petře,nechcete ji?(Humor,zkazil by jste si iluze.)
Jan Krebs reaguje 25.7.2015 20:47
Zdravím!Každý má asi na tuto věc svůj názor a žádný není určitě špatný..., ale já bych doporučil jako prvního psa fouska. Určitě je ovladatelnější, klidnější a jak popisujete honitbu, tak i vhodnější.Přeji dobré rozhodnutí a mnoho radosti s jakýmkoliv pejskem!! Krebs
Petr Samek reaguje 25.7.2015 19:59
Názor můžeme mít každý svůj a moc Ti nepomůžeme. Myslím si, že pokud by jsi se podíval do galerie fotek psů na těchto stránkách, všimneš si jedné paní, která dle mého názoru má velmi kvalitní křepeláky, má snimi ohromné zkušenosti a jistě by Ti ráda poradila. Jako prvního psa s minimem zkušeností bych Ti já doporučoval spíš toho křepeláka. Zkus kontaktovat tu paní jistě Ti ráda poradí ! Mnoho štěstí ve volbě i výcviku !
ooo reaguje 25.7.2015 18:42
Dobrý den,moje rada ze své zkušenosti je taková?Pokud chcete psa dobře cvičitelného a chcete taky něco v lese vidět tak ČF ale vybral bych zasadně po pracovních rodičích a ne žadného výstavního.A co se týče křepeláka je spíš honič než aportér a nic nepokáte pokud nebude na odítku a takového psa jistě nepotřebujete ?jinak ho pouze uslyšíte?Každopádně každý má svuj názor na ruzný plemena a psa budete mít takového jekého si ho uděláte.Většinou ten první je ten nejlepší.Přeji hodně štěstí při výběru
Miloslav Hucek ing. reaguje 25.7.2015 17:50
Pane Konečný , kolik křepeláků jste za svůj , zřejmě velice dlouhý "myslivecký" život vycvičil? Píšete dlouze, ale nemáte ani potuchu o čem daná diskuse je, jenom blekotání o bastardech a,že má pes má vypadat jako pes, to je opravdu hluboká úvaha. Už jste někdy křepeláka viděl, jevil se Vám jako kočka nebo papoušek? To snad ne. Pane Hejduk , dejte na slova pana Andrly , ten naprosto správně pochopil o čem je diskuse.
Jan Palisa reaguje 25.7.2015 15:45
Pane Konečný, máme Váš přispěvěk chápat tak, že na naháňku byste si vzal raději fouska?
Jan Palisa reaguje 25.7.2015 11:32
Vybíráš si ze dvou celkem odlišných psů. Co se týče fouska, tak ten ti splní perfektně roli ohaře (protože to je ohař), ale na dosledy jen velmi omezeně, na černou zapomeň, pokud bude pes ostřejší, tak o něj příjdeš, na naháňky je to holý nesmysl. Takže pro tebe by byl, dle tvých požadavků jednoznačně vhodnější křepelák, avšak co jsem viděl, tak je to tak 50/50, jeden je super a člověk by ho vůdci pomalu záviděl a druhý je utěkář a není to ono.. Chce se to hlavně spojit s kvalitním zkušeným chovatelem, který ti poradí a pomůže, nepodcenit výcvik! Kdežto fousek ve většině případů je snadný na výcvik, ale jak jsem řekl, zapomeň na nadháňky a dosledy jen omezeně, třeba dobrý na srnčí ale na černou za mě nikoli! Lovu lesu.
Josef Hanzlík reaguje 25.7.2015 11:21
Ono je to těžké.Dám krk na to,že křepelky mají daleko lepší nos,než Fousek.Práci na drobné zastanou obě plemena v pohodě.(Křepelka nevystavuje.)Co bych dal za to,kdyby moje křepelka méně poslouchala,třeba i utíkala,jen kdyby se zajímala o černou a byla ostřejší na škodnou.Toto plemeno je,alespoň tady na západě zkažené.Prostě je v tom bázlivost.Fouska na naháňce nesmíš pustit,tak si vyber.Přísní zkušební komisaři,řády a nekompromisní přístup k toulavé škodné v minulosti,měly asi pozitivnější vliv na kvalitu pracovních loveckých psů,jejich povah.
miloš matras reaguje 25.7.2015 06:47
Já mám FOUSKU, předtím jsem měl BB, je otužilá, není citlivá na zranění (odřeniny zjistím, až když nahmátnu strupy),zima je pro ní nejlepší období, protože je jí pořád horko, beru jí na čekanou pod posed, stejně jako jsem bral barvářku, na naháňku si jí vzít můžeš, když si s ní uděláš BZ, bude u tebe a použiješ ji až na případný dosled. Ta moje by na kontakt nešla, hlásí všechno z dálky i kočku, tím mě ale se.., protože nedáví. ( máme v bytě i na chalupě kočku, tak je zvykla, ale každý pes může reagvat jinak, to poznáš , až při výcviku). Když mi před 3 lety odešla barvářka, měl jsem stejné dilema jako ty, pak mi potvrdili 2 přítomní majitelé křepeláka, že budou víc utíkavý než fous, jsou to honiči. V sousedním spolku májí křepeláka a na vyhánění prasat nebo dosled je perfektní. Pokud máš ve vlastním spolku využití na drobnou, běž do fouse, hlavně na kachnách nebudeš litovat. Hlavně aby byl pořádně FOUSATEJ a ne žádné holátko.
Petr Hejduk reaguje 25.7.2015 06:16
Já vím, že fousek na naháňky nesmí. Chtěl bych, aby mě mohl pes doprovázet na všech akcích. Děkuji za reakci.
Eduard Andrla reaguje 24.7.2015 17:52
Obě plemena jsou výborní pracanti kteří dokáží při dobrém vedení a výcviku podávat vynikající výkony.Neřiď se jen tím co ti kdo radí,pes bude hlavně tvůj a měl by se hlavně ti i líbit jelikož spolu budete trávit několik let.Jelikož to bude tvůj první pes,tak je ideální se spojit i s nějakým skušeným kynologem v tvém okolí který ti poradí při výběru štěněte,spojení rodičů a výcviku a chovu.Fousek je výborný všestranný pes,jen pokud chceš chodit na naháňky tak tam ze zákona nesmí(kohoutková výška).Křepelák je také vynikající všestranné plemeno,při dobrém výcviku a vedení plus i linie rodičů vhodný na hony,na vodě vynikající a na naháňkách také,dnes prakticky jediné spolehlivě hlasité a ostré plemeno slídiče.Hodně štěstí při výběru.