ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Životní srnec
Životní srnec
vloženo: 12.8.2015 08:34
autor:

úlovky (svět)

Francie 2017
Francie 2017
vloženo: 6.8.2017 19:14
autor: chasse

trofeje

Pan Zub
Pan Zub
vloženo: 2.4.2018 19:13
autor: punťacák

zvěř v přírodě

Sele
Sele
vloženo: 1.6.2016 08:30
autor: Děda z lesa

zbraně

V dílně...
V dílně...
vloženo: 27.8.2015 07:00
autor: jirka krbeček

fotopast

...
...
vloženo: 11.7.2017 20:17
autor: Michal Vokurka

myslivecké umění

Dárek
Dárek
vloženo: 23.3.2020 09:23
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 232875 fotek (13 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8867 inzerátů (6 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748188 komentářů fotek (37 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289113 hlasování fotek (101 dnes)
  • 56415 hlasování videí (1 dnes)
  • 37583 registrovaných uživatelů
    4 dnes nových, 21 online

Připomínky a názory
Diskuze

Hřivnáči

Jan Horáček vložil 25.7.2020 20:53
V těchto dnech (třetí dekáda července) jsem pozoroval hřivnáče, jak intenzivně staví hnízdo. Budou ještě hnízdit?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
František Mlčoch reaguje 26.9.2020 11:21
Dovolím si vložit perličku týkající se doby hnízdění hřivnáče. Ve čtvrtek 24.9.2020 jsem jel služební dodávkou po Brněnské ulici v Prostějově. Kdo to zná, ví, jaký je tam silný provoz. Bylo to v 10hodin dopoledne. Z pásu stromů po levici na silnici sletěl neumělým letem začátečníka mladý hřivnáč, výletek, s rozcuchaným peřím. Stačil jsem uhnout stejně jako auto za mnou. Bohužel jsem kvůli hustému provozu nemohl bezpečně zastavit a holuba zahnat do trávy mimo silnici. Po 30minutách jsem jel zpět a už bylo pozdě. Vím, že to není obvyklé, nicméně je to důkaz o pozdním hnízdění. Na našem Centru soc. služeb v Prostějově jsem tento týden viděl chodit 3 opravdu mladé hřivnáče a hledat potravu. Ti už letos neodletí..
karel zvářal reaguje 19.9.2020 18:30
A také se říká: líná huba hotové neštěstí. Se sapikem poprvé v ruce desítky - stačí?-) Jedno prase vydá za sto holubů, to kolegové umí dobře počítat, gratuluji!
Dindis reaguje 19.9.2020 11:36
Ta mlčící většina neloví holuby proto, že by je chtěla šetřit, ale ve srovnání s prasetem je to pro ně neefektivní. Holubů hřivnáčů je dost pokud se loví v době lovu a stylem, který je v našich končinách obvyklý, je to vpořádku. Píšu naposled, tak si tam dopiš Kájo co chceš. Jak si se vychválil jako střelec, to je legrace. U nás se říká, že samochvála smrdí Lojzo Teda Kájo.
karel zvářal reaguje 18.9.2020 07:43
Budek mám tolik, že mě v životě nemůžeš dohnat, to samé s krmením. Střelec jsem dobrý, ale detaily uvádět nemohu (leda ústně), stejně by to byla pro většinu latina. Teď nevím jestli mám či nemám znechucovat, ale každopádně pozdravuji tu "mlčící" většinu u vás.
Dindis reaguje 17.9.2020 20:16
Kájo. Lovils někdy holuby? Někde se nachodíš a nebo načekáš než začnou lítat,abys zasáhl. Holub ulovenej v plným letu bez balabánů je u mě malej svátek. Většinou dlouho nic pak začnou chvilku lítat jak divý a pak zas nic. Někdy nelovím nic, někdy mám pět. Za rok mdo 10-20 když moc. U nás je lovím já a občas kolega. Je to krásnej lov a co ulovím zpracuji. Nic nepřijde nazmar. Tak mi těma kecama ten lov neznechucuj aeznechucuj a stavěj radši krmelce a budky jako já místo keců. Tvůj Čingis
karel zvářal reaguje 15.9.2020 07:10
Čingisi, ten příměr s makarony a španělskou vesnicí je zcela na místě: Dokud létají, mačkej!
Dindis reaguje 11.9.2020 19:52
Tak Omare, do října nelovit-ještě hnízdí. No v říjnu jich už moc nebude, tak už to nemá cenu, že pane Zvářale. Však oni Italové a Španělé se budou chovat stejně.
Dindis reaguje 11.9.2020 19:49
Tak Omare, do října nelovit-ještě hnízdí. No v říjnu jich už moc nebude, tak už to nemá cenu, že pane Zvářale. Však oni Italové a Španělé se budou chovat stejně. Chovat stejně.
karel zvářal reaguje 8.9.2020 19:52
Co se týká úvodní otázky, tak v těchto dnech čistím budky v okolí města a jsem překvapen počtem houkajících hřivnáčů (4 ks). Jelikož se ozývají vytrvale z jednoho místa, nepovažuji to za subsong protahujících, ale plnohodnotný projev teritoriálního chování hnízdících ptáků. Nejsrandovnější to bylo u nově oploceného pozemku, kde tesaři stloukají nějaký větší přístřešek, a v přestávkách mezi zatloukáním hřebíků asi 30 m od nich chrochtá hřivnáč. Ten hluk mu nejenže nevadí, ale jako by ho přitahoval. P.S. Omare, dělej si co chceš, jsi už dospělý.
Omar Stodůlka reaguje 7.9.2020 10:34
Trošku mysli, než něco napíšeš :-))) Já na rozdíl od mnoha to dělám a za tím co napíšu si stojím!!! Lovu zdar
karel zvářal reaguje 3.9.2020 14:05
Sorry jako, ale jaká otázka, taková odpověď:-) To pochopí i ten, kdo se podívá na foto (když už nekouká po městě). Trošku mysli, než něco napíšeš.
Omar Stodůlka reaguje 3.9.2020 13:56
Jo a přidávám se k většině lovců hřivnáčů a už na toto téma nediskutuji! :-))
Omar Stodůlka reaguje 3.9.2020 13:42
Bože chlapy, vy děláte, jako by z každého křoví trčel lauf a holuby lovil každý, kdo má ruce a flintu. To je podobné jako s lovem pernaté škodné, je to jen zlomek myslivců! A taky děláte, jako by nebylo holuby nikde ani vidět!!! Vy si snad opravdu myslíte, že jich každý, kdo je loví, nastřílí desítky, nebo snad stovky ks??? To je velký omyl, já NIKOHO ve svém širokém okolí neznám. Včera jsem viděl dohromady snad 80 - 100 holubů, ale podařili se jen 2, střílel jsem na 4 - nedařilo se nechtěli blíž :-) A Karle i jestřáb tam byl. Když už chcete kázat, obraťte se na jihoevropské lovce... :-( Jo Karle sorry, ale ani sem to celé nečetl…
karel zvářal reaguje 3.9.2020 07:14
Nejsem sice osloven, dovolím si ale zareagovat. Od určité doby nerad diskutuji tímto stylem, tedy tzv. ping-pong mezi dvěma-třemi diskutéry. Připadá mi, že mlčící většina buďto o problému nic neví, nebo – co je horší, ani vědět nechce… Tazatel zřejmě spadl z Marsu, že netuší, že sojky a straky už nežijí toliko v lese, jako “za starých časů”, ale dnes jsou často početnější ve městech. Důvod je jasný – tady se za nimi nepoluje... Ve městě je také mnohem početnější kuna, a to ze stejného důvodu. Jestřáb zatím odolává výhodám města plných holubů, i když i jeho vídám občas prosvištět kolem oken. Koho však nelze ve městě přehlédnout, je krahujec, který nejen loví dospělce, ale několikrát jsem ho viděl plenit hnízdo hrdliček, které mívám naproti okna. A mladý hřivnáč se od mladé hrdličky zase tolik neliší… Další hojný městský dravec – poštolka: pod její budkou na intru kvanta mladých hrdliček (i např. ad. rorýsů!) evidentně nevzletných, byť již téměř vypeřených. Dokonce do sídliště zaletuje plenit i včelojed, před nímž vyspělá mláďata měkkozobých vyskakují ze strachu na zem. Tam se stávají snadnou kořistí koček, kun nebo psů. Takže uvádí-li se v literatuře průměrná predace hnízd (pěvců) na úrovni 70%, ve městě se to díky uvedeným predátorům příliš neliší... K ověření tohoto faktu stačí procházka mezi domy, a pouhým pohledem na trávníky jde od května pozorovat úspěšnost hnízdění. Mladého hřivnáče poznáte snadno, navíc hledá potravu i tam, kam dospělý holub nechodí – tedy i pod keře, kde po něm může vystartovat dřímající kočka. Takže považovat město za “oázu klidu” může a) “negramotný” laik b) člověk stižený provozní slepotou. A mimochodem – ti holubi mohou žít raději ve městě ze stejného důvodu jako ty straky a sojky... Prostě z těch remízků a větrolamů byli eliminováni nejen káňaty a jestřáby, ale i o-lovem od 1.4.. Pardon, 1.8!-/ Takže Omare: Ó, lovu zdar!
Omar Stodůlka reaguje 31.8.2020 10:32
Františku, toto myslíš jako úplně vážně - "že predační tlak je i ve městě opravdu velký"? A buď si jistý, že já moc dobře vím co je to odpustit si ránu!! :-)
František Mlčoch reaguje 28.8.2020 15:55
Omare,jsem vážně rád, že jsem Tě pobavil. Nicméně je to diskusní forum, takže asi tak. Plně souhlasím s tím, že predační tlak je i ve městě opravdu velký. Za mě- Největší radost jsem měl z rány, kterou jsem si odpustil.....Lesu Zdar! F.Mlčoch
Omar Stodůlka reaguje 25.8.2020 07:52
Lovu zdar Karle! :-)
karel zvářal reaguje 24.8.2020 16:10
Omare, nikde neuvádím, že by se hřivnáči neměli lovit. Je třeba je regulovat, jde jen o to, KDY a JAK. Dobu lovu jsi odignoroval, vyzobáváš si k diskusi jen to, co se ti hodí... Dnes ve městě na pěti místech hřivnáči houkají, tj. hnízdí. Ano, mají zde větší klid před predátory, ale produktivita není příliš vysoká, bo straky a sojky šmejdí neustále, takže když vysedí a odchová dvě mláďata ze tří hnízdění, je to vcelku úspěch! Mně chodili na okno (kuku, pšenice) do června, jak obilí nazrálo a posekli, zaletují do polí, ale mladé mají ve městě! A to je právě to, na co se snažím upozornit – nešťastná doba lovu, tzn. v HNÍZDNÍM období!-( S tím bagrem jsi mi připomněl scénku z Tankového praporu, jak Jandák po úmrtí generalissima plakal a prohlásil – “A teď si představte, soudruzi, jak velký ten žal musí být v Sovětském svazu!” Kachňata bez mámy přežijí, holoubata nikoliv. A co se týká těch “vzrůstajích počtů”, tak loni i letos jsme u nás na cca 60% z r. 18, spousta tradičních lokalit neobsazených, tehdy dostali dobrý kouř!-( Nejvíce jich pamatuji kolem r. 2000, to se dráty jen prohýbaly a hejno nešlo skoro spočítat. Ale to už je dávno pryč, přesto se tradují ony “narůstající stavy”. Takže jak kde… A neboj, že jsem na mysliveckém fóru poznám z reakcí pánů Netíka, Černého a Mlčocha, zbytek je spíše druhá polovina slovního spojení. (Foto mobilem – mladý hřivnáč na hnízdě v polovině září 18).
Omar Stodůlka reaguje 24.8.2020 13:34
Jinak se Karle podívej do "fotopastí" ať vidíš jak se o ně starám :-)) Na jaro po příletu jsem je krmil kukuřicí a oni mi za to miláčci kompletně ozobali kedlubny! :-(
Omar Stodůlka reaguje 24.8.2020 08:16
Františku ty jsi mě tak rozněžnil s tím popisem hnízdění... :-) Jenomže, kdyby to tak bylo u všeho, tak to by se pak nadalo lovit nic, jen se něžně dívat a vzpomínat jak např. srna kojila srnče, bažantí slepička vodila kuřátka apod... :-( Ano je to jak píšeš, stavy hřivnáče rostou, ale tím si nic neomlouvám! Holuby lovím rád a Karle neboj, do 15 ks za rok se vejdu! :-))
František Mlčoch reaguje 23.8.2020 13:11
Musím souhlasit s Karlem Zvářelem. Já sám jsem za dobu co jsem myslivec ulovil celé 3ks. První ulovený spadl do ještě neposečeného obilí a já ho více než 40 minut hledal marně. To mě natolik mrzelo, že jsem na ostatní hejna naletující na remíz, kde hřadovali na noc už nestřílel. Tehdy jsem ještě bohužel neměl lovecky upotřebitelného psa...Další dva jsem ulovil v lese během následujích dvou let. Pak už jsem je nikdy nelovil, přestože příležitostí bylo nemálo.Možná je to i tím, že táta holubařil a já se tak s holubem setkával od věku malého kluka. Vím, s jakou něžností krmí mladé, vím, jak se dvoří holubičce a vím, že v době lovu ještě hnízdí. Mnohokrát jsem je pozoroval na strništi, jak sbírají vypadaná zrnka. Prostě je už nelovím! Vídám je v Prostějově , tam jsou jejich stavy na vzestupu, vídám je v naší práci v parku Centra soc.služeb, kde jich hnízdí opravdu spousta. Vídám je po celém městě nejen na stromech.Pravdou je, že uhýbají predačnímu i loveckému tlaku, ve městě není taková populace jestřábů ani se tam nemůže lovit na nehonebních pozemcích. Pro pana Horáčka- v čase, který uvádíte je vídávám hnízdit nejeden rok..Stává se, že všichni už odtáhnou a mladý chodí po zahradě sám případně s jedním z rodičů, který ho dříve či později opustí.
Omar Stodůlka reaguje 19.8.2020 09:28
Holuby hřivnáči jsou už z většiny městští a příměstští ptáci, kteří hnízdí také v lese. Dříve to bylo naopak les => město... Jezdím pracovně po 1/2 republiky a dívám se kolem sebe a tvrdím, že nejen u nás doma stavy vzrůstají!!! Karle v těch větrolamech, jestli vůbec, tak hnízdí jen zlomek holubů, VĚTŠINA jich do polí (větrolamů) přilétá za potravou a tak to bylo vždycky! A to že se zvěř loví v době lovu, je normální, jsi přece na mysliveckém fóru! :-) A že někdy ta broková rána není 100%, tak i to se bohužel stane... Lovu zdar
Omar Stodůlka reaguje 19.8.2020 09:11
Víc se jich tam už nevešlo...
Lubomír Černý reaguje 17.8.2020 20:05
U nás máme jen lesy,pastviny,žádná pole a mám též pocit,že se stavy hřivnáčů zvedají.Je mi jasné,že za potravou létají dolů do kraje do polí,není to pro ně jako výborné letce žádný problém ,samozřejmě že něco najdou i u nás,zvláště jim chutnají borůvky a že u nás hlavně hnízdí.Ale prostě jsou,u nás je nikdo až supr výjimky neloví,já jich střelil za mlada, kdy byl člověk chtivý rány několik,dnes je mi jich líto.Ale vídám kolikrát v jiných honitbách velká hejna,nevidím problém v tom,že se jich pár odloví.Ale nechápu třeba ulovení 10-15ks jedním lovcem.To už zavání touhou si zastřílet si stůj co stůj.
karel zvářal reaguje 17.8.2020 15:17
Hřivnáči jsou tam, kde se nepříliš intenzivně loví. A právě řeči, že jich přibývá, svádí k intenzivnímu lovu. Potom to dopadá i tak, jak popisuje p. Medek. Viděl jsem kdysi lov, kdy šli dva střelci podél větrolamu, každý u jedné strany, a za vším, co vyletělo, posílali broky. Že začátkem srpna ještě hodně párů hnízdí, je evidentně nezajímalo. Takovým způsobem se vyloví místní populace, a i proto přibývá hřivnáčů ve městech, kde mají klid od střelců i predátorů (jestřáb, káně). A to i ve městě nacházím občas hromádku peří z juv. hřivnáče, který tam časem pošel, možná právě po dlouhé ráně ("na měkko"), jaké jsou k vidění např. na tomto videu. http://imyslivost.cz/video.php?id=950
Jan Horáček reaguje 16.8.2020 17:00
Podle mého názoru je hřivnáčů dost a jak uvedli předřečníci, přibývá jich. Dnes odpoledne jsem si vyšel jen tak procházkou omrknout okolí kukuřic a na chvilku jsem si sednul na vysoký posed v urostlém dubu na kraji pole s řepkovým strništěm. Cestou jsem zvednul pět volavek a po chvilce na posedu pozoroval i hejnka hřivnáčů v poli. A taky jestřába, který z pole nízkým letem mířil přímo k mému dubu, kde se někde nade mnou usadil holub. Jak se blížil, zvednul se k vrcholu. Byl to útok, ale neúspěšný. Hřivnáč ho uviděl včas. Lovu zdar.
Martin Medek reaguje 16.8.2020 12:00
Jak je to u vás se stavy hrivnacu? U nás (Olomoucko) rok od roku horší. Letos tu skoro nejsou vidět :-(
Omar Stodůlka reaguje 13.8.2020 10:15
Tož Karle porovnávat bachyni s holubem... To je jako bagr s rýčem...
karel zvářal reaguje 12.8.2020 15:45
Chodí mi na celoroční příkrm na okno, letos to byl M a 2 FF současně, tj. bigamista. Doupňák už není, ale chodil celých 12 let, vždy po příletu v březnu a potom po vyhnízdění v srpnu.
karel zvářal reaguje 12.8.2020 15:41
Omare, Omare… právě proto, že jsme to probírali už dříve, musím souznít s klasikem – je to marný, je to marný, je to marný! Stavy černé jsou také na vzestupu, a dovolí si někdo střelit jen tak mámu od pyžamáků??? Dobu lovu bych dal tak jak je to u bažanta či kachny, tj. nejdříve (!!) od 1. září, co bylo dřív, tj. už 15.7., je totální cypovina!! Všude se uvádí, že hnízdí 2-4x v roce, tak ho budem v létě vesele mydlit? Minulý týden jsem viděl 2 FF nosit větvičky, září bude teplotně příznivé. Nepíšu to proto, že bych někomu tu zvěřinu záviděl, jak obvykle reagují znalci. Ať se jí klidně udáví, ale ať neloví hnízdící ptáky! Oni hnízdí nejen ve městech, ale i v intravilánu obcí a (dokonce:-)) remízcích, odkud zaletují za potravou. A pokud mysliveček nepozná doupňáka, či mladého hřivnáče od starého, nikdo ho střílet nenutí… Já vím, adrenalin je sviňa!-)
Omar Stodůlka reaguje 12.8.2020 13:59
Karle, Karle dyť to už jsme řešili dřív :-) Kdybys holuby lovil, věděl bys, že abys pořádně přečetl, jestli je to mladý, nebo starý holub ve většině případů není čas! Navíc někteří letošní odchovanci už mají "obojek" tak jak je potom poznat? A můžu říct, že co do počtu, jsou holuby hřivnáči pořád na vzestupu, to tu nemůže nikdo popřít! :-) Foto 4.8.2020
Ron Gordon reaguje 10.8.2020 22:54
Tak s těmi hřivnáči to bude ještě zajímavé. Nejen že zde ve městech zustávají na zimu, otázkou je zda se nekřiží z městskými holuby. Dneska ráno jsem pozoroval jak se na na dlažbě před kostelem samec dvořil samici, bylo to na pár metrů, okolo se pohybovali lidé a nijak jim to nevadilo. Kdyby to nebylo opravdu pár metrů, tak by řekl, že jsem se přehlédl. Než manželka z kabelky vydobyla mobil, tak samec odlétl do blízkého keře, ale samici se mi podařilo vyfotit, až snímek dostanu do počítače tak jej přiložím.
karel zvářal reaguje 9.8.2020 20:40
Jestli hnízdí a je srpen, tak už ji hlídat nemusí, tedy ve smyslu záletničení. Spíše hlídá hnízdo jako takové, protože i ve městě bývá cílem predace. Co považuji za chybu, že většina lovců nedokáže odlišit mladého hřivnáče od adulta a klidně ho sundá v době hnízdění. O záměně a lovu chráněného menšího doupňáka ("mladého hřivnáče") nemluvě...
Jan Horáček reaguje 8.8.2020 21:57
Díky za komentáře. Je to už pár let, co jsem za mírné zimy pozoroval hřivnáče v Praze na stromech u Vltavy právě na Nový rok. V té lísce to vypadá, že opravdu hnízdí. Holub tam často posedává v keři během dne a houká. (Hlídá holubici?)
Omar Stodůlka reaguje 3.8.2020 11:20
Hnízdí i na ocelových konstrukcích pod střechou. Některé páry vyvádějí mladé ještě v září a to bude asi tento případ, ale někdy staví hnízdo ještě i v srpnu.
Zdenda Zvára reaguje 29.7.2020 22:43
Jiří Wenzl U nás už někteří jedinci zůstávají i přes zimu. A rok od roku jich je víc.
Jiří Wenzl reaguje 27.7.2020 23:36
Jejich postupující synantropizace k tomu směřuje. Možná se časem změní v stálého ptáka.
Jan Horáček reaguje 25.7.2020 21:08
Hřivnáč je blíž a blíž lidským obydlím.. Hnízdí na sídlišti před oknem paneláku, v malém stříhaném javoru na ulici uprostřed města, na poličce zavěšené na balkoně paneláku, ale taky na břehu řeky v nevysokém lískovém keři, pár metrů od chaty, kde je sice malý, ale celodenní pohyb lidí. Právě v těchto dnech stavěli hřivnáči hnízdo v lísce na břehu řeky. Budou ještě hnízdit?