ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
13 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání

Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Lončák
Lončák
vloženo: 14.2.2014 06:14
autor: Josef Vršan

úlovky (svět)

Lovu zdar!
Lovu zdar!
vloženo: 20.9.2019 06:14
autor: NH

trofeje

Nezapomenutelné ráno
Nezapomenutelné ráno
vloženo: 24.7.2020 20:46
autor: Frantisek Jenik

zvěř v přírodě

Liška vs. řeka 3
Liška vs. řeka 3
vloženo: 26.3.2012 13:43
autor: Marek Drha

zbraně

9,3x72 R
9,3x72 R
vloženo: 15.5.2018 16:57
autor: Luděk Karásek

fotopast

budúci kráľ...
budúci kráľ...
vloženo: 9.7.2019 12:50
autor: pali1

myslivecké umění

Jeleň
Jeleň
vloženo: 8.2.2019 17:38
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 200497 fotek (36 dnes)
  • 6962 videí (2 dnes)
  • 326 odkazů (0 dnes)
  • 5500 inzerátů (8 dnes)
  • 318 diskuzí (0 dnes)
  • 650599 komentářů fotek (112 dnes)
  • 12420 komentářů videí (0 dnes)
  • 2855889 hlasování fotek (619 dnes)
  • 53227 hlasování videí (2 dnes)
  • 34098 registrovaných uživatelů
    7 dnes nových, 42 online

Připomínky a názory
Diskuze

Kolouch nebo telko?

Parez73 vložil 30.12.2020 12:37
Zdravím, má u vás vysoká koloucha nebo nebo telko?
Za mne je to jasně kolouch, ale mám pocit že "teletníků" přibývá...
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Michal Conkar reaguje 18.1.2021 07:49
Všetko súvisí so všetkým. Treba si iba prečítať aj pár príspevkov nižšie.
Jan Horáček reaguje 17.1.2021 20:38
Kolouch nebo telko? A kam jsme se to najednou v diskuzi dostali?
Michal Conkar reaguje 16.1.2021 18:55
Pán dakslkopov, zrejme nemám dostatočný prehľad, ale klub Safari v Uhl. Janovicích mi nič nehovorí, ani som nikdy s nimi nebol v kontakte. Pre potešenie a potrebu dlhé roky chovám psíky plemena jazvečíkovitý durič(Alpenlandische Dachsbracke, alebo ľudovo dakslkopov) výlučne farba čierna s pálením a nie som ani v klube chovateľov duričov, pretože svinstvo, ktoré v kluboch "psíčkarov" vládne sa mi zhnusilo natrvalo. Preto som mávaL trocha problémy pri prihlasovaní na skúšky poľovnej upotrebiteľnosti, aj na skúškach, ale už som aj tento problém vyriešil. Z týchto psíkov mám radosť ja, celá moja rodina a ich výkon oceňujú aj moji priatelia, hlavne pri dohľadávkach. Zo zdravotných dôvodov sa už nemôžem zúčastňovať so psíkom na spoločných poľovačkach na diviačiu zver, ale už som sa s tým zmieril. Vy sa zúčastňujete so svojimi psíkmi aj na luxusných a okázalých poľovačkách na diviaky v rôznych revíroch, ale ja Vám to nezávidím. Viem, že daksle sú aj Vaša srdcová záležitosť a ja Vám pri nich prajem veľa úspechov a radosti.
dakslkopov reaguje 16.1.2021 13:57
Klub Safari v Uhl.Janovicích jsem zmiňoval z důvodu toho,že právě hlavně tam,se dá získat vše,co je potřebné k provozování myslivosti a nebo spíše pouze lovectví,lépe střelectví.Tam se nevyučuje myslivecká mluva,myslivecké tradice.Tam se vlastně nevyučuje vůbec.
Michal Conkar reaguje 16.1.2021 12:53
Pán dakslkopov, v 80 % prípadoch chodím medzi poľovníkov v moravských združeniach, zbytok sú obory. Nemám rád pánske spoločnosti ani spoločnosti "výnimočne schopných" a ani snobov. Toto isté u mňa platí aj pre SK kde som nikdy nebol a ani teraz nie som okrem členstva v tzv "ľudových" poľovníckych spoločnostiach resp združeniach v žiadnom inom klube vyvolených. Pomery na Slovensku Vám nikto neponúka ako príklad, tak naozaj nemusíte moc mudrovať. Výsledky a úspechy poľovníctva sa v obidvoch oblastiach(SR a ČR) dajú ľahko porovnávať a rozdiely sú markantné. Peniaze dnes možno zarobiť celkom úspešne každému, kto nie je lajdák. Napríklad aj chovom a využívaním poľovníckych psov za poplatok. Čo sa týka jelienčaťa, tak za mňa na Morave a v Čechách by to mal byť jednoznačne "kolouch". Avšak za použitie výrazu "telko" by som ja osobne trest smrti neudeľoval ani nevyžadoval.
dakslkopov reaguje 16.1.2021 12:23
A tady ti odborníci? Za největšího blb.. tu mají Jana Horáčka.Tak že co? Telko nebo kolouch????
dakslkopov reaguje 16.1.2021 12:02
Vážený pane,píšete,že pokud Vám peňaženka dovolí....Tak pokud jezdíte do soukromých honiteb ,je jasné a to všem ,že nájemci nebudou bez prostředků(díky tomu ,že jsou pracovití) a tito bohužel,možná až na vyjímky mají myslivost jako uvolnění,splnění svých snů,jako vylepšení jednání s obchodními partnery.Ovšem lovecký lístek si pořídili za svoje vydělané chechtáky.Tak to je.Klub Safari,tam za peníze v Praze dům.Ale v mysliveckých spolcích to je ve většině jinak.Co se týká SK.Taky to tam dobře znám...Moc bych nemudroval....
Michal Conkar reaguje 16.1.2021 09:32
Vážený pán dakslkopov, pomerne často som chodieval do ČR loviť zver a dúfam, že ešte budem aj v budúcnosti, ak ma priatelia pozvú. A ak mi to zdravie a peňaženka dovolí. Pri vychádzkach a večerných posedeniach mi dobre padne počúvať debatu, v ktorej účastníci používajú peknú českú mluvu mysliveckú. Ja sa zatiaľ radšej týmto výrazom vyhýbam, aj keď značné množstvo výrazov ovládam - učím sa, pritom však pozorujem, že aj úroveň účastníkov debaty býva veľmi rozdielna. Z toho usudzujem, pán dakslkopov, že Vaša pevná viera v skutočnosť, že si poradíte, je bohužiaľ tak trocha chiméra. Neporadíte si ani sami, ani s poradcami zo zahraničia. Verte mi však prosím, že toto nepíšem z nejakým zlým úmyslom, ale preto, že pomerne dobre poznám situáciu u vás v ČR a viem, že ešte lepšie ju poznáte Vy pán dakslkopov.
dakslkopov reaguje 15.1.2021 20:05
U nás v Čechách se říká,že se člověk učí celý život.Nikdo zde nepíše,že je dokonalý. Ovšem někdy se tu člověk dočte takové věci,že z toho jde hlava kolem.Ale uplně nejhorší jsou zdejší Guru.Ovšem ti mohou vypustit na tomto webu z huby cokoliv a všichni šipkaři tleskají.Ale věřím pevně pane Conkar a nebo jiné Vaše jméno které používáte,že si s tím u nás v Čechách poradíme.Jednoho poradce tu již od Vás máme,bohatě stačí....Tak že Kolouch a nebo Telko? Právodatný myslivec ví a ostatní?? Je to na Vás....
Michal Conkar reaguje 15.1.2021 18:38
13.1.2021 17:04 vložil Laďa Novotný..............nicméně jakožto myslivci mě to láme srdce, co se týče odlovu laní v lednu za mě prasárna. Pán Novotný, je táto časť Vášho diskusného príspevku v súlade s "mysliveckou mluvou"???
Michal Conkar reaguje 15.1.2021 18:32
Vážení kolegovia, pokúsim sa z príspevkov vytvoriť nejaký výstup. Je takmer nepochybné, že ani jeden diskutujúci sa tu neprezentoval ako stopercentný znalec problému. Dokonca aj pán Horáček priznal, že nie vždy je na 100% pripravený a stále si znalosti doplňuje. Lenže "myslivecká mluva" ak sa nemýlim je nemeniteľná dogma, platná najmenej niekoľko desaťročí. Neviem si predstaviť advokáta pôsobiaceho napríklad v oblasti občianskeho, resp. trestného práva, Ktoré sa mení aj viackrát ročne, ktorý by v prípade, ak o sebe vyhlási, že toto právo včetne všetkých existujúcich noviel neovláda na 100%, bol by niekým považovaný za advokáta SPOĽAHLIVÉHO. Analogicky si teda neviem predstaviť za spoľahlivého ani propagátora a obhajcu mysliveckých tradícií toho, kto ich neovláda v rozsahu stopercentného znalca. Pozriem a vyberiem si aspoň jedného a o chvíľu ho tu aj menujem.
dakslkopov reaguje 15.1.2021 15:21
Domníváte se,čtením časopisu Myslivost se něco zlepší?
Tig reaguje 15.1.2021 07:37
Celkový problém velké části myslivců je že se dál myslivecky nevzdělávají.Můj odhad je že třetina až polovina myslivců v mém okolí ani nebere Myslivost. Když potom takový člověk 20 let od zkoušek neotevře žádnou literaturu, vypadá to jak to vypadá...Myslivost je zájmová činnost a nikoho nemůžeme nutit aby se dál vzdělával když sám nechce.Málo příspěvků na tohle téma? Myslím že je to hodně dole a málo kdo se sem dočte...
Jan Horáček reaguje 14.1.2021 14:25
Kolego Conkare, příručku s sebou nenosím, pročítám si ji doma.Doma proto, abych venku v terénu byl připraven, Ale i tak pokaždé připravený nejsem. V takovém případě vím, že jsem se díval málo a dívám se víc. Pro kolegu Tig: Velmi smutná příhoda, naštěstí s dobrým koncem. Dle počtu příspěvků na dané téma to vypadá, že správná myslivecká mluva až tak moc nikoho netrápí.
Tig reaguje 14.1.2021 07:10
Zdravím,nedávno jsem byl na naháňce kde mladý kluk na své první naháňce, složil první ranou(dobrou ranou) svoje první sele.Jen se tetelil štěstím a klepal rozčilením.Nedivím se snad každý jsme to měli stejné :-) Kdyžpři výřadu dostal úlomek a správně poděkoval"Lovu zdar!" Několik myslivců jej opravovalo že se říká Lovu dík!!! Naštěstí hospodář chlap kolem 60 se klučiny zastal a nahlas vysvětlil že se odpovídá "Lovu zdar" nebo jen Zdar...Myslím že podle reakcí to někteří slašeli poprvé...
Michal Conkar reaguje 13.1.2021 20:37
Pán Horáček, vôbec neprotestujem, ale obidvaja veľmi dobre vieme aká je realita. Osobne si neviem predstaviť, že pri nejakej príležitosti v teréne , by som listoval v príručkách len preto, aby som sa správne vyjadril. Určite by som vypadal prinajmenšom divne.
Jan Horáček reaguje 13.1.2021 19:50
Ještě si dovolím malý dovětek. Byl jsem před pár lety na MKP a na jedné občerstvovací stanici jsem si přisednul ke stolu, kde se bavili kynologové - staří praktici - čistokrevnou mysliveckou mluvou, se vším všudy. (Nejen běhy a slecha...) Řeknu vám, to byl balzám pro uši. Naprosto nenucený rozhovor a všechny výrazy myslivecké. To bylo fakt něco!
Jan Horáček reaguje 13.1.2021 19:43
Ve svém kratičkém výčtu nesprávné mluvy jsem opomněl výrazy, které správně doplnili kolegové Škrabka a Černý. Těmi znalci jsem kolego Conkare nemyslel znalce jako takové, ale řadové myslivce, kteří znají. A ono znát mysliveckou mluvu zas takový problém není. Chce to jen zalistovat si v příslušných příručkách jako např. Myslivecká mluva, autorů Jaromír Kovařík, Ctirad Rakušan. Vydaná byla v r. 1999. Já mám ty příručky dvě. A když nevím nebo si nejsem jistý, podívám se. Tím si vždycky něco zopakuji nebo doplním. Není to žádná věda, ani dlouhodobé studium. Když ale většina myslivců se do takové příručky nepodívá za celou mysliveckou kariéru, třeba i desítky let, tak to postupně jde do kopru, jak už jsem níže uvedl. Problém je též v tom, že to nikomu "tam nahoře" ve vedení ČMMJ nevadí. Sem tam nějaký autor, např. Josef Drmota, pípne v Myslivosti a to je tak všechno. Myslivosti zdar.
Michal Conkar reaguje 13.1.2021 17:11
Turci hovoria, že kto nevie rozprávať turecky, nech turecky nerozpráva ale nech rozpráva rečou, ktorú ovláda. V dnešných rýchlokurzoch poľovníctva ani ten najsnaživejší adept po skončení kurzu poľovnícke názvoslovie a tradície neovláda a mnohokrát to nikto od neho ani nevyžaduje. Stačia peniaze zaplatené za kurz(a nie malé). Starší poľovníci hovoria tak, ako sa od svojich ešte starších patrónov naučili a ako si zvykli. Niektoré výrazy ako napríklad Lovu dík sú naozaj skutočné nezmysly, ale rozumieme im všetci. Pán Horáček, bohužiaľ doba, keď perfektné ovládanie "mysliveckej mluvy" je výsadou iba niekoľkých znalcov, je už dávno tu. A tých znalcov na škodu veci, veľa nieje, takže ostatní nech sa vyjadrujú tak, ako sa naučili.
Jaroslav Černý reaguje 13.1.2021 14:15
Mnoho let/32/ učím zvyky trdice ale jak nám starší myslivci mluví je velká hanba,souhlasím s p.Horáčkem jen bych chtěl se pozastavit nad termínem slova lov,velice často se používá odlov,slovení toto se převzlo od kolegů rybářů a je v naší mluvě nepřípustné.
Petr Škrabka reaguje 11.1.2021 10:23
Souhlas s p.Horačkem, těch Lovu díků, Lovčich díků a podobných paskvilů... Bohužel, měl jsem možnost poznat i takové co loví pateráky a sedmeráky...
Jan Horáček reaguje 8.1.2021 21:34
Myslivecká mluva jde, bohužel, do kopru. Pomalu, ale jistě. Srnka je koza (fuj), srnče je kůzle (fuj), kolouch je telko (fuj), zvěř se neruší, ale bourá (fuj), kdejaká kůže či škára je deka (fuj), úlomek nebo zálomek - co na tom záleží, losice je kráva (fuj), atd., atd. Za pár let bude myslivecká mluva výsadou jen znalců...
Michal Conkar reaguje 6.1.2021 19:52
Aj na Slovensku mláďa jelenej zveri (bez určenia pohlavia) málokto nazve správne - jelienča. V 95 % prípadov ho poľovníci nazývajú "teľa".