ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Povedený doprovod 2018
Povedený doprovod 2018
vloženo: 23.1.2019 19:52
autor: Jan Faul

úlovky (svět)

Buvol kaferský-splněný africký sen
Buvol kaferský-splněný africký sen
vloženo: 4.1.2012 19:06
autor: Josef Langmajer

trofeje

Srnec
Srnec
vloženo: 22.10.2020 14:33
autor: Frantisek Jenik

zvěř v přírodě

Jubilejní 1.000 fotografie
Jubilejní 1.000 fotografie
vloženo: 27.9.2014 08:26
autor: Děda z lesa

zbraně

Nůž vyrobený tátovi k narozeninám
Nůž vyrobený tátovi k narozeninám
vloženo: 22.7.2015 15:57
autor: Milan Stýblo

fotopast


''Modelka'' :)
vloženo: 14.9.2012 20:45
autor: Petr Hudeček

myslivecké umění

***
***
vloženo: 16.8.2015 15:03
autor: Jiří Lengyel,starší
Statistika
  • 232869 fotek (7 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8866 inzerátů (5 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748177 komentářů fotek (26 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289075 hlasování fotek (63 dnes)
  • 56414 hlasování videí (0 dnes)
  • 37581 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 16 online

Připomínky a názory
Diskuze

Lov dravců

Jiří Horník ml. vložil 14.2.2013 18:49
Myslím že stavy nějakých dravců žijících na území ČR je neúnosné a že by se s tím něco mělo dělat. viz taková Káně Lesní je dnes velice častý dravec který je přemnožený a ochránci se ohánějí tím že by se tento druh mohl vyhubit je blbost protože se tomu tak nestalo za dob komunismu kdy se za ulovení jednoho tohoto dravce platilo! Jeho stavy byly na úrovni na které mají být a ne takto přemnoženi. Mnoho lidí tvrdí že káně zajíčka nebo bažantíka nechytí ale není tomu tak je schopno vybrat celé vrhy zajíců a všechny kuřata. Nebo jestřáb že prý neuloví koroptev. Nesebere jen jednu ale v průběhu dní vybere celé hejinko! Motáci,Káně,Jestřábi.Krahulíci jsou přemnoženi a nesmějí se lovit ale proč? Pak myslivci vystřílejí všechny lišky v revíru a pořád drobnou nemají protože tam mají dravce! Měli by se zavést alespoň výjimky na lov těchto dravců protože jejich stavy v normě nejsou. Jaký je na to váš názor?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Josef Voborník reaguje 7.7.2014 22:11
Když už se znovu otevřelo toto vlákno, dovolím si přidat malo zkušenost s krahujci z kladrubské bažantnice. Na rozdíl od často opakovaných pohádek o jeho škodlivosti jsem se přesvědčil, že krahujec, který se soustavně zdržuje a loví v blízkosti voliér s bažanty, zde působí vyloženě pozitivně. Redukuje totiž počty drobných zrnožravců, zejména se jedná o vrabce, strnady a zvonky, kteří se zde celoročně přiživují a mají až neskutečně velký vliv na spotřebu krmiva, ať již pšenice nebo drahých granulí. Nic proti "ptáčkům zpěváčkům" - ale i o nich platí, že když je něčeho moc, je toho příliš. Navíc jsou drobní pěvci v prostoru bažantích voliér významnými šiřiteli syngamózy. A co se týče lovu bažantích kuřat krahujcem, já jsem se s tím osobně nikdy nesetkal. Tím samozřejmě nechci říci, že k tomu nedochází, ale spíš výjimečně a v době, když jsou kuřátka ještě malá. Proto jsme v Kladrubech krahujce nikdy nelovili, i když to zákon dovoloval.
JaraK reaguje 7.7.2014 19:34
Vy jste vystříleli všechny lišky v revíru? Hmmmmmm to gratuluju! Pár takových sem v hospodě už taky slyšel, zatím co jejich kolegové je ve stejné honitbě lovili dál...
Josef Voborník reaguje 10.5.2013 11:42
K tématu "lov dravců" - které druhy, jak a proč, jsem se dost rozepsal v Lovu na výrovce, takže se nebudu opakovat. Ale k sokolnictví. Paní Jeziková, na setkání s Ivanem a jeho rachitickým Šahinem v Opočně v r.1967 nikdy nezapomenu, byl to zážitek na celý život ! Poprvé /a zatím naposled/ jsem byl svědkem lovu koroptví z krouživého čekání ! A jak jste správně napsala, dřív sokolníci používali dravce z přírody, kteří se do ní nakonec zpravidla po zbloudění vrátili - a pro sokolnický lov je vůbec ideální takový dravec, který byl odchován doma, pak zbloudil, po nějakém čase byl znovu odchycen a vrátil se do sokolníkových rukou - jenže i tenkrát bylo takových dravců jako šafránu a dnes je to zcela vyloučeno. Pseudoochranáři se snaží i ze sokolníků dělat nepřátele dravců, místo tradičních jestřábů se stále více používá káně Harrisovo z umělých odchovů - a z hlediska tradice je to škoda. Naši sokolníci mohou jen tiše závidět svým kolegům z USA, kteří - samozřejmě po složení přísných zkoušek - si mohou pro sokolnické účely v přírodě odchytit, vycvičit a sokolnicky využívat jakéhokoli dravce, s výjimkou heraldického ptáka USA - orla bělohlavého. Jen jsou povinni, pokud s ním z jakéhokoli důvodu lovit či létat nechtějí či nemohou, ho zpět do přírody vrátit.
patrol reaguje 1.3.2013 08:51
Pani Jeziková rozmyslete si co píšete, napřed se se mnou hádáte jak se nechají krásně cvičit chycení krahujci do koše, že jste měla celkem krahujce 2 a ani jeden Vám neuhynul a najednou píšete....Takisto nechápem, prečo moje krahulce získané v tej dobe jednoduchým odberom mláďat z hniezda v prírode v štádiu vývoja odporúčanom Ivanom, sa dali chovať a ovládať bez väčších problémov......takže osobně nemáte zkušenost z výcvikem chyceného krahujce a hádáte se o nesmyslech. Dravec nemá vztah k sokolníkovi stejně jako pes ???? Tak to jste se asi moc dravcům nevěnovala, nebo jste jim nedala to co sokolník může dravcům dát. je pravdou, že nevyjdřuje náklonost takovím způsobem jako pes a neposlouchá na povel jako pes, ale z vlastní zkušenosti tvrdím, že vztah sokolník/dravec je v mnohých případech silnější než člověk/pes. Prosím neberte to jako urážku, ale zkuste hodit za hlavu 20 století a bez bázně vstupte do století 21. a nelžete sama sobě.
Patrik Dvořák reaguje 28.2.2013 21:07
Dědo tak to zařid jinak a je to,jen ať každej ví jak to je, no a co se týká laické veřejnosti, dost pochybuji o tom, že většina pozná káni od poštolky, tudíž by do toho assi mluvit neměli. No a co napsal Patrol(jsme se snažily prosadit částečnou redukci dravců v oblastech, kde dělají problémy, tak to nikdo nepovolí. Nechtěly jsme samozřejmě likvidaci fizickým usmrcováním, nebo jakoukoli likvidaci, ale pouze odchyt škodících jedinců např v blízkosti zájmovích chovů, nebo v okolí bažantnic. Bohužel tzv. ochranáři jsou všemocní)Nevím Patrole, aspoň nějaká snaha,ale osobně si myslím, že před dravci máme chránit koroptve skřivany prostě divokou populaci a ne rojlerové bažanty, to je nesmysl, tam jde jen o komerci, všici co kecají , že vypouštějí bažanty tak je pouštejí jen na odstřel a ne aby se podpořila divoká populace.Chránit se musí vše čeho je málo a ne toho čeho je dost. No a už vidím jak odchytáváte třeba motáky. Ne tady prostě má fungovat to, že jsem myslivec jsem v revíru kde je koroptev a okres by měl povolit odstřel a hotovo, káně ,jestřáb, moták,výr v nějakou dobu a sojka,vrana,straka, krkavec celoročně.Co se týká dravců at je třeba komise , která posoudí oprávnění k lovu, jelikož dnešní jakoby myslivci tzv rychlokvašky nepoznají káni odvlaštovky, to je jenom udělt papíry a na prasata.Na revír nechat jedno hnízdo kání a motáka ostatní pryč.
René Vrbický reaguje 28.2.2013 20:10
Pane Schindlere a ostatní, kteří sdílejí Váš názor, výborná práce. Paní Jeziková, neberte to jako urážku, ale oprašte si znalosti o sokolnictví. Máme 21. století a celkem věrohodné výzkumy, jak v oblastech chovu, biologie i etologie dravců. Ještě k Ivanovi Marošimu - je stále sokolník. Ke srovnávání dravců sokolnicky vedených a dravců žijících ve volné přírodě, bych se raději nevyjadřoval. Je to něco obdobného jako srovnávat křováky s civilizovaným člověkem. A pane Horníku, Vám přeji, ať Vás při studiu lesařiny dostane do rukou pořádný biolog a studium Vám trochu zpříjemní. Vaše názory jsou opravdu na úrovni.
patrol reaguje 28.2.2013 19:14
paní Jeziková, budete se divit, ale Ivana jsem opravdu znal, jezdil k nám každoročně na setkání do Opočna, Máte pravdu, loví a létá krahujec i v zimě, ale aby lovil to co chceme lovit neloví v přírodě a tudíž je lovecká kodice trošku nižší než ta přírodní. A panu Dvořákovi se omlouvat nemusim, konstatoval jsem jenom to, že když on chce trestat za chyby jiných někoho jiného, tak nevím, proč bych já netrestal za chybu někoho jiného jeho...dle jeho názoru se trestat musí i za vinu jiných nepotrestatelných i ten nevinný.A asi nechápete to, že to bylo myšleno z nadsázkou, což ostatní pochopily.A jaksi jdete jinou cestou připomínek, než jde má předešlá reakce na Vaše nesmysly.Hold lidé jsou takoví, že když nemají pravdu, tak kolem sebe kopou.
patrol reaguje 28.2.2013 19:12
paní Jeziková, budete se divit, ale Ivana jsem opravdu znal, jezdil k nám každoročně na setkání do Opočna, Máte pravdu, loví a létá krahujec i v zimě, ale aby lovil to co chceme lovit neloví v přírodě a tudíž je lovecká kodice trošku nižší než ta přírodní. A panu Dvořákovi se omlouvat nemusim, konstatoval jsem jenom to, že když on chce trestat za chyby jiných někoho jiného, tak nevím, proč bych já netrestal za chybu někoho jiného jeho...dle jeho názoru se trestat musí i za vinu jiných nepotrestatelných i ten nevinný.A asi nechápete to, že to bylo myšleno z nadsázkou, což ostatní pochopily.A jaksi jdete jinou cestou připomínek, než jde má předešlá reakce na Vaše nesmysly.Hold lidé jsou takoví, že když nemají pravdu, tak kolem sebe kopou.
patrol reaguje 28.2.2013 17:26
Pro paní ANNU JEZIKOVU....plácáte akorát nesmysly a vůbec nemáte ponětí o tom co a jak je pro sokolnictví vhodné....kolik jste vycvičila krahujců, jestřábů, nebo sokolů ?????? Krahujec patří opravdu k velice náchylným druhům, prakticky se s nim nedá létat v zimě, dáte mu trošku míň nažrat a ráno je ex. Chytání do košů ??????? Jste asi spadla z višně....to se u nás neprovozuje a za účelem sokolnictví v novodobém sokolnictví nikdy nedělalo, krahujec chycenej do koše je za účelem sokolnictví nepoužitelnej, je to takovej rapl, že než vycvičíte chycenýho starýho krahujce, tak exne budto on, nebo sokolník na infarkt, chycenej jestřáb se sice cvičí líp, ale v sokolnictví je nevhodnbej, protože na 99% nedonutíte starýho jestřába s přírody k lovu zajíců, které sokolníci z jestřábem loví. A s tou dostupností jste taktéž vedle, Každopádně se dravci v současnosti získávají pouze z umělích chovů a cena jestřába, nebo krahujce je vyšší než cena sokola, takže pro sokolníka je z hlediska ceny dostupnější sokol.Nepoučujte laskavě svejma nesmyslama, když o dostupnosti dravců a jak tak čtu víceméně o dravcích nic nevíte. A ještě dovětek pro ostatní asi spousta z vás víte, že jsem sokolník a každý sokolník patří samozřejmě k zastáncům ochrany dravců, avšak nejsme takoví, že je potřeba chránit za každou cenu a víme, že stavy některých dravců jsou opravdu v některých lokalitách vysoké, avšak ani přes to, že jsme se snažily prosadit částečnou redukci dravců v oblastech, kde dělají problémy, tak to nikdo nepovolí. Nechtěly jsme samozřejmě likvidaci fizickým usmrcováním, nebo jakoukoli likvidaci, ale pouze odchyt škodících jedinců např v blízkosti zájmovích chovů, nebo v okolí bažantnic. Bohužel tzv. ochranáři jsou všemocní
Děda z lesa reaguje 28.2.2013 16:58
P.Dvořák - Chápu a pochopitelně rozumím, ale příspěvky v podobném stylu se žádné změny nedocílí.
Patrik Dvořák reaguje 28.2.2013 15:09
Dědo, přece naopak je potřeba o tom mluvit víc a nahlas, není vůbec normální co se venku ted děje, jenže to mají řešit ti povolaní. Já tady jasně říkám, co je fakt a nikdo s tím nic nedělá. E.P podemno píše pravdu, nikdy by se to stejně nedalo vystřílet a taky to nikdo nechce, to ani náhodou.Jen je potřeba si uvědomit fakt, že prostě je drtivá většina revírů, kde není drobná a tam by se tomu nikdo nevěnoval, ani kdyby byl odlov kání třeba povolen a proč taky ??? No,ale tam kde se věnujete drobné, jelikož to je naše povinnost se o tu zvěř starat, taktam má být zákon pružnější, to se snad shodnem??? No a tam, kde je koroptev a káně, tam si musíme vybrat mi myslivci co chceme, to nikdo za nás rozhodnout nemůže , prostě nemůžeme hájit oboje, to je snad jasný i laikovi, nebo se pletu??? No a pokud to snd není jasný někomu tady , tak není co k tomu říct.
Děda z lesa reaguje 28.2.2013 14:38
P.Dvořák - tiše žasnu. Nikdo Vám nebere názory na chov drobné a její ochranu, ale podobná prezentace na veřejném webu, který navštěvují tisíce lidí (a nejen myslivců) je přinejmenším nevhodná. Celkem zbytečně nahráváte oponentům.
Ellhenický Petr reaguje 28.2.2013 14:37
Vše má být v nějaké rovnováze, ale většinou je vidět více dravců než bažantů a koroptví.Jak se píše níže, i u nás na PT dělají z dravců největší škody motáci. Proto bych uvítal u některých dravců a krkavců dobu lovu jako u zvěře. Nevěřím tomu, že by se vystříleli.
Patrik Dvořák reaguje 28.2.2013 14:17
Patrole, nevím jak se jmenuješ a klidně mi tykej. To jak jsem to napsal, bylo myšleno tak, že jediná věc jak můžem pomoci drobné je tlumení,,škodné" pro tvou informovanost, škodná je to co je přemnožený a sežere vejce, kuře , prostě mládě. Pokud máš poslední zbytky koroptví v revíru a tři prdele kání, co asi budeš chránit ty???? Ještě řekni , že káni!!! Pokud chodíš venku , tak snad vidíš čeho jsou schopní motáci, tady nejde o to že jsou, klidně ať jsou ,ale nemůžeš mít v revíru permanentně třicet dravců nad polama. Prostě u nás se zemědělcama nehneš, pokud nevyjde jaro přírustek není a jediná cesta jak pomáhat drobný je lov škodný a její rozumné řikrmování a samozřejmě roumný odlov.Víš kdyby byla škodná jen liška bylo by to super,ale ty musíš vzít potaz vše co ohrožuje snůšky, mladou zvěř i tu dospělou, pokud se k lišce přidá , vše co je přemnožený + zemědělci a jejich stroje a jedy+silnice atd. moc šancí ta drobná nemá. Když ti řeknu, že v r2003 jsme lovili 180 ks drobný a v r. 2007 760ks , co mi na to povíš, no to jsem zvědavej.Lovu zdar veškerý škodný zmar.
Josef Kouba reaguje 27.2.2013 22:22
S puštíkem bělavým (sova dlhochvostá) jsem se nejednou setkal v Nízkých Tatrách...
karel zvářal reaguje 27.2.2013 16:01
Pane Houserek, on ty zajíce vybil především sám sobě. Má je v potravě, ale loví jedince do 2 kg. Starší ho dovede odrazit. To bude možná i práce orla skalního, který se ze Slovenska pozvolna šíří. Orly chránit každopádně, je jich u nás na jedné, možná na dvou rukách spočítáte. Včera jsem procházel honitbu, kde mají JKS zajíce 60 ks, ale podle mě jich bude o 20-30 více. Víte, kde byli zalezlí? Nejvíc ve smrkové tyčovině podél potoka nebo pod převilými větvemi u kraje polí. Kolem oranice, kukuřičné strniska a řepka. Ale oni 2x týdně dávají seno, je to tam jak na safari. No a to toho porostu za nimi orel ani výr nemůže, leda srstnatá...
karel zvářal reaguje 27.2.2013 15:49
No, víte, já tuhle hru na původní-nepůvodní moc neumím. Jsem založením ochranář, ale chráním i myslivost. Uralka žije i v Chorvatsku, hojná je na vých. Slovensku, na středním již méně. V Beskydech je 15-20 párů, puštíka obecného je minimálně řádově více, přičemž uralka ho jako konkurenta loví. Máme ověřitelné poznatky 200, možná 300 let zpátky. Ona díky své agresivitě u hnízda (brání zejména před kunou) doplatila vyhubením na Šumavě, kde se repatriace podařila, stejně jako v Bavorském lese. Sovy jsou navýsost myšilovní ptáci, v době latence nehnízdí, při gradaci mají i 7-8 mláďat. Uralku zase sejme výr, takže je to takový uzavřený kruh. To jsou silně teritoriální druhy, které v desítkách na poli posedávat neuvidíte, kromě kalousů ušatých a pustovek, ale to jsou zase hrabošáři.
Tomáš Houserek reaguje 27.2.2013 15:48
Denní dravci jsou přemnoženi,to je neobhajitelný fakt,ale třeba u nás je největší problém výr. Vybil nám skoro všechnu zaječí zvěř.
karel zvářal reaguje 27.2.2013 13:41
Krkavec by měl být ve stejném lovném režimu, jako šedivka nebo straka. Navíc šedivka má dostatek přirozených predátorů (jestřáb, výr), straka ještě víc, zdolá ji i krahujčí samice. Krákavec jako jediný nemá přirozeného predátora. Ze skaláka (orla) si dělá doslova vrtuli (a ještě se drze přiživuje na jeho kořisti) a výrovi se díky silnému klovci pravděpodobně dokáže ubránit. Jinak výr má v potravě spoustu dravců a sov, je to taková ekologická policie. Zabývám se dlouhodobě puštíkem, ten má v potravě hodně sojek (proto tak zlostně dorážejí) a také krahujce, zjištěno zatím 13 ex. (na ca 200 budek). Takže ta rovnováha v přírodě je, i když pamatuji časy, kdy díky výrovce jsem nezahlédl káni, šedivku, ba ani poštolku. Ale drobné se nešlo dopočítat, mraky vrabců, strnadů aj. Dravci mohou mít lokálně velký dopad na stavy kořisti (káně na koroptve), ale to je zlomeček vedle devastačních "schopností" člověka (zemědělství, doprava), nebo tolik diskutované černé, příp. lišek a kun.
patrol reaguje 27.2.2013 11:25
Omlouvám se za chybu ve jméně pane Vajsar
patrol reaguje 27.2.2013 11:25
pane Vajsnar, vyvedu Vás z omylu, krkavce u nás nikdo nevysazoval, je to druh, který u nás stále žil a nikdy nebyl vyhuben, jen nebyl v takových počtech jako je teď...dělají opravdu problémy
Jiří Vajsar reaguje 27.2.2013 11:04
Tady probíhá polemika o dravcích,ale ochranáři vysadili krkavce,kteří se namnožili/v honitbě jich máme okolo 300 ks/,ti škodí víc než dravci.
patrol reaguje 27.2.2013 11:00
No pane Dvořák, to jste teda napsal skvěle, nemůžeme hnout ze zemědělcema a počasím, tak to musí odnést někdo jinej, v tomhle případě škodná a dle tématu asi dravci. Já mám taky nápad...za amnestii nemůžeme pověsit Klause, tak bych pověsil vás.
Patrik Dvořák reaguje 27.2.2013 08:23
Zdravím,kdyby vše bylo jak má být , tak by vůbec nevadilo , že je někde trochu víc kání a motáků. Jenže ono je to tak, že na těch pláních se počítá každej zajíček a jestli tam deně prolétává pořád dokola deset až dvacet motáků a kání, zajíc nemá šanci, jsně že tito dravci, loví především myši,ale jakmile najdou zajíčja či hnízdo koroptve či kuřata je vymalováno. Pokud nemůžete hejbnout se zemědělci, s počasím, tak Vám zbývá jen regulace ,,škodné" Je úplně jasný, že dravci jsou jen součástí toho co likviduje poslední zbytky drobné, alei tak by se nic nemělo přemnožit a mělo by se se vším myslivecky hospodařit.
Jiří Wenzl reaguje 27.2.2013 00:44
Pane Kulichu - těch 60 motáků na 100 ha poli Vám věřím pouze v případě, že se jednalo o strnisko po sklizni vojtěšky, a těmi motáky myslíte kulaté balíky omotané motouzem. Mít 60 bažantích hnízd na 100 hektarech je nesplnitelným snem polního myslivce.
Michal Kulich reaguje 26.2.2013 23:18
Se všemi názory souhlasím, pane Zumr, viděl jste někdy co dokáže 60 motáků na 100 ha poli? Jak vyžduchne slepici z hnízda a naháže do sebe jedno vajíčko za druhým až není celé hnízdo prázdné? Já ano. Když mě vyletěl moták od nohou a upustil malého zajíčka s proseknutýma plícema. Na JM se během jara a léta nastěhuje tolik motáků, že milovníci dravců nestačí fotit a myslivci jen skřípou zuby. Tam, kde byli ještě do nedávna dobré stavy drobné, tak je pomalu ale jistě kosí černá, lišky, kočky, straky, sojky, a kdo viděl v akci motáka, tak ví o čem mluvím.
Martin Matustik reaguje 26.2.2013 23:08
je jasne že dravci nejsou jedinym činitelem ktery ovlivnuje stavy drobne zvěře (myslim si že dost vyrazně)ale je jeden z mala ktery by se dal ovlivnit na rozdil od mechanizace chemizace a dopravni sytuace
Leon Zumr reaguje 26.2.2013 22:42
jak může někdo tvrdit že za úbytek drobné můžou údajně přemnožení dravci
Skrofa reaguje 26.2.2013 19:37
Už to tu padlo, když nemá drobná zvěř vhodné životní podmínky, nemá se kam schovat před dravci, nemá kde zahnízdit, nemá vhodnou skladbu potravy, atd... bude těch posledních pár kusů drobné na daném území živořit tak dlouho, až je nějaký ten dravec, šelma či řezačka nakonec uloví. Vliv predace v takto narušeném prostředí je samozřejmě horší, než ve zdravé krajině, kde má zvěř lepší podmínky a vyšší rozmnožovací schopnost, ale řešením není vybít dravce. To je, jako byste problém s děravým chladičem řešili doléváním vody. Také mě zarazilo zařazení krahujce mezi přemnožené. Teď v zimě ho sice občas u krmítka vídám (což je pochopitelné), ale neřekl bych, že je přemnožený. Což je asi také důvod, proč nám ochranáři nechtějí dát možnost dravce regulovat, protože i mě je jasné, po čem všem by někteří byli schopni vystřelit. Také by mě zajímalo, jestli bychom se k černé zvěři chovali jako ke "škodné", pokud by se s ní nedalo hospodařit. Pane Horníku, z Vaší otázky je mi jasné, co chcete slyšet, takže počítám s tím, že můj názor nepřijmete, ale na druhou stranu nechápu, proč se na to vůbec ptáte, když máte předem jasno.
Michal Baručák reaguje 26.2.2013 19:09
Také souhlasím s panem Balcárkem,Bínem i panem Patrolem,zemědělci na to mají asi největší vliv,ale i kdyby ti dravci tak škodili,tak Ti ochranáři řeknou ať jim dáš prokazatelné důkázy a řeknou Ti,kdeje ten stav přemnožení,jaký to je počet třeba na 100 ha,podle čeho to odůvodníš?
Jiří Lengyel,starší reaguje 26.2.2013 18:24
Jiříku,máš s těmi dravci starosti,uč se převším ať se na tu Lesárnu dostaneš.....
patrol reaguje 26.2.2013 17:49
Naprosto souhlasím s panem Balcárkem a Bímem pernatí dravci mají v dnešní době minimální podíl na škodách na zvěři a jsou až na posledním místě, největší podíl mají jezedáci se strojema a jedama, poté prasata, dále auta (v roce 2011 prokazatelně usmrceno vozidly 74000 zvěře bažantí a 57.000 zajíců) a až na úplném konci jsou pernatí dravci, daleko je převyšuje liška, jezevec, kuna, toulávej pes a kočka. A zákaz celoplošného odstřelu dravců byl udělán hlavně proto, že většina myslivců nepozná dravce když sedí 2 metry od něj, natož když letí 50 metrů daleko a docházelo k zástřelům ohrožených druhů a bohužel i k zástřelům úmyslným
Josef Bím reaguje 26.2.2013 17:26
Souhlasím s panem Balcárkem. A co třeba černá, v tomto ohledu také může mít negativní vliv na populaci drobné zvěře. Jinak počet dravců je odvislý od množství kořisti a dynamicky se vyvíjí a jak víme, tak drobná zvěř většinou netvoří hlavní složku potravy našich dravců.
Jiří Balcárek reaguje 26.2.2013 16:50
No, nevím. Stavy káně nejlépe reguluje sněhová pokrývka. Současné stavy jsou mnohem nižší, než tomu bylo před cca 3-5 lety. Prvotní příčinou nedostatku drobné zvěře je zemědělsky znetvořená krajina. Na lánech 500ha a více těžko můžete myslivecky hospodařit, když tam není ani větev.
Rostislav Kejdana reaguje 26.2.2013 16:49
co krkavec? podle mne větší zlo než všichni dravci dohromady alespoň u nás. nezastávám extrémistické postupy na vystřílení dravců. každý tvor má své místo v přírodě a každý extrém je špatně.