ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Rok 2012
Rok 2012
vloženo: 31.7.2020 18:55
autor: juraj krnan

úlovky (svět)

Los-Magadan (RUSKO) 9/2012
Los-Magadan (RUSKO) 9/2012
vloženo: 10.2.2013 17:33
autor: michal bezega

trofeje

Srnec k padesátce...
Srnec k padesátce...
vloženo: 28.6.2014 00:23
autor: František Mlčoch

zvěř v přírodě

ukecaný šéf
ukecaný šéf
vloženo: 6.10.2017 19:25
autor: Rastislav Rejko

zbraně

PÁR MÝCH NOŽŮ DĚLANÝCH NA ZAKÁZKU.
PÁR MÝCH NOŽŮ DĚLANÝCH NA ZAKÁZKU.
vloženo: 9.1.2014 14:07
autor: Jaroslav Vlosovský

fotopast

a je to tu !
a je to tu !
vloženo: 23.9.2016 13:15
autor: pali1

myslivecké umění

.F.
.F.
vloženo: 21.1.2013 17:19
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 232886 fotek (6 dnes)
  • 7937 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8867 inzerátů (0 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 748220 komentářů fotek (16 dnes)
  • 12929 komentářů videí (0 dnes)
  • 3289201 hlasování fotek (31 dnes)
  • 56415 hlasování videí (0 dnes)
  • 37586 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 13 online

Připomínky a názory
Diskuze

Novela zákona o zbraních--tlumiče hluku výstřelu

Vlasta Hadr vložil 31.12.2020 15:29
S jistými rozpaky a nedůvěrou odborná a i laická veřejnost přijala povolení tlumičů výstřelu n novém zákoně o zbraních a střelivu doposud přísně zakázaný doplněk zbraně a přísně trestáno jejich vlastnění či použití. Veřejnost vždy vnímala tlumiče v vnímala tlumiče v souvislosti s trestnou činností a zločinem. Ale zůstává mnoho nezodpovězených otázek jak technických či zákonných ---kdo bude smět tlumič používat-- na kterých zbraních-- zda budou registrovány-- zda používat jen schválené tipy-- zbraň upravena na jejich používání musí projít zkušebnou-- a mnoho dalších otázek Zejména myslivecká veřejnost se k tomu staví skepticky zejména tam kde se potýkají s pytláctvím. Chtěl bych znát váš názor. děkuji V.H.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
lesupán reaguje 25.2.2021 06:58
navrhuji CZECHXIT!!!! aSI JE TO NEJLEPŠÍ, CO BY MOHLO BÝT,... vb TO UŽ UDĚLALA A JE V POHODĚ,...
Pavel Štěrba reaguje 24.2.2021 18:36
Šaňo, Brusel dávno překročil pomyslnou hranici lidské debility. Jediným důvodem jejich iracionálních stupidit už zůstává pouze zlý úmysl. Je zcela naivní věřit....
Ladislav Bacina reaguje 23.2.2021 22:54
Bohužel může! Když EU může tvrditi že léčivé rostliny nejsou léčivé,tak můžou i tohle. Je to banda darmo..routu. Na vebu armi to píšou moc pěkně. Jednostranný posudek, který jde proti myslivcům a rybářům.
Michal Conkar reaguje 23.2.2021 12:02
Nejaká debilná ženská snáď nedokáže spôsobiť obávaný prevrat v oblasti poľovných zbraní v celej Európe. Aj mnohí europoslanci sú poľovníci, tak nám zostáva iba veriť, že nepôjdu sami proti sebe.
Vlasta Hadr reaguje 22.2.2021 14:03
MVDr. K.CH.-- Taky mi to napadlo a lépe bych to nenapsal, plný souhlas !! V.H.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 21.2.2021 14:15
Jistěže je. Nepovedla se díky LIGA LIBE a LEXu prosadit u nás ta zrůdná evropská směrnice o zbraních v nezměněné podobě, tak zkouší postupnou likvidaci zbraní jinak. Zákazem olova (samozřejmě armáda a policie ne, že…), jenom civil. Až to prosadí většina zbraní bude technicky nezpůsobilých a většina lidí se na to vykašle. Stejný to je s tlumiči...na dost zbraní aplikovat nejdou, navíc se sníží výkon...je jen otázka času kdy to bude povinné se stejným efektem jako u olova. S Evropskou unií na věčné časy (ale ani o minutu déle.)
Pavel Štěrba reaguje 21.2.2021 11:31
lesupán, já bych si zrovna z Anglie příklad nebral. Zjistěte si, kolik jim tam rozřezali zbraní do šrotu. Mnohdy i unikátních. To k tomu může taky dojít i u nás, že budou chlapům strkat pod lis zetky, co zdědili po tátovi. Všichni víme, jaký je tlak na odzbrojení občanů, tak jestli tu třeba není nějaká souvislost.
lesupán reaguje 16.2.2021 12:53
myslim si, že není nic nelegálního, pohoršujícího, nebo špatného na tom, aby se začal používat tlumič. Na černou to pomůže, na škodnou také. No a co je za problém?? Osobně mi to vůbec nevadí. Jsou i jisté situace, kdy by byl tlumič na místě. např. 200 m od vesnice, kde začíná las, pole, kukuřice,atd,.. Nemusí všichni občané vesnice přece slyšet, že někdo stříli kňoura, ne?? :) Navíc je to odsouhlaseno, tak o co jde?? V Anglii a Švédsku je to po lovcích dokonce vyžadováno,..
Ladislav Bacina reaguje 14.2.2021 14:43
Tak tahle novela se dost nepovedla a ještě nám EU zakáže olověné střelivo. Prý škodí.
Pavel Štěrba reaguje 27.1.2021 18:54
Tak to je v pohodě, šestka má desítku hlavu. Já to tušil, že nebudeš technický typ:-)
Michal Conkar reaguje 27.1.2021 18:01
Zbytočne. Mám teraz kaliber 9 mm a ešte aj trocha.
Pavel Štěrba reaguje 27.1.2021 09:25
Šaňo, taky ti přeju mnoho úspěchů (s tím flusátkem). Ale jestli mi ještě jednou, ty šuhajko jedno driečné podtatranské, napíšeš že jsem starý, tak ti do toho flusátka zavařim šestku šroubek.
Michal Conkar reaguje 26.1.2021 22:42
Pavle, zle si ma pochopil. Dôvod jasať máš ty, níe ja. Bez akýchkoľvek pochybností to vypadá tak, že v tejto oblasti už problémy riešiť nemusíš. Prajem Ti to a želám Ti mnoho úspechov. (Napriek tomu, že už si asi veľmi starý).
Sojka reaguje 26.1.2021 21:01
No to asi jedině v případě, že by prošel celní a pasovou kontrolou, což je dost nepravděpodobné, pokud v transitu čekal na přípoj do Prahy, ale detaily samozřejmě já neznám.
HAV SOJ JEŽ reaguje 26.1.2021 20:31
No, do Schengenu vstoupil zcela jistě ve Frankfurtu, to jinak určitě nejde, vím to z vlastní zkušenosti... ovšem jak to bylo , respektive mělo být s kontrolou zbraně se už nedozvíme.
Sojka reaguje 26.1.2021 20:16
Ano, já to chápu. Předpokládám, že v tom Frankfurtu měl jenom transit, takže mu tam ani nikdo zbraň kontrolovat nemohl, prostě jí dopravce jen jako cargo přeložil, jak už to tak bývá a de facto ani do Schengenu nevstoupil, až tady u nás.
HAV SOJ JEŽ reaguje 26.1.2021 19:58
Záměrně jsem uvedl USA z důvodu toho, že i když vstoupil do Schengenu v Německu, vůbec nikdo mu zbraň absolutně nekontroloval. Proto si myslím, že než se zrovna zákon o zbraních sjednotí ať už v Unii nebo Schengenu, uteče hodně vody.
Sojka reaguje 26.1.2021 19:50
Mám samozřejmě na mysli EU, Schengen atd., USA mě v tomto případě nezajímá. Principielně zastávám názor, že zákony se mají dodržovat, na druhou stranu implementace v praxi ad absurdum je nesmysl a v případě takové šedé zóny... je můj názor, že obyčejný selský rozum by měl mít přednost. Samozřejmě společenská nebezpečnost toho, že někdo má při lovu legální trubku na laufu je neuvěřitelně vysoká :-):-):-). Legislativa států EU se s tím zatím nijak nepoprala. Jinak principielně jsem proti tomu, půjčovat svoji zbraň z více důvodů, mám ji individuálně upravenou na sebe (délka pažby) = netrefí se, někdo se bojí střílet z 9,3ky = netrefí se, nejsem půjčovna zbraní a nehodlám vymáhat finanční náhradu v případě poškození, dávám přednost tomu, aby každý lovil se zbraní, na kterou je zvyklý = trefí se. Pro mě je to etické hledisko, nehodlám někoho nechat vystřelit na živou zvěř za těchto podmínek. A aby to nebylo tak jednoduché, tak třeba Blaser vyrábí model Silence, kde je hlaveň de facto jeden velký tlumič, žádné přídavné úsťové zařízení.
HAV SOJ JEŽ reaguje 26.1.2021 19:27
No tady je to o tom, jak se s tím popere legislativa států EU, neboť podle nařízení Evropské komise by to mělo být jednotné, ale tomu se mi moc věřit nechce. Před cca deseti léty jsem čekal na zahraničního lovce z USA, který přiletěl přes Frankfurt do Prahy bez zbrojního průvodního listu, a zbraň mu byla deponována a lovil se zbraní mojí...
Sojka reaguje 26.1.2021 18:22
No, aby to nebylo tak jednoduché, tak podle novely zbraňového zákona po předložení ZP bude prodán tlumič, který nabyvatel do 10 dnů přihlásí na PČR a bude mu vystaven průkaz, tedy identická kartička jako na zbraň. V Rakousku si myslivec (už dlouho) koupí tlumič, prodejce je povinen vést registraci komu ho prodal, ale nikdo mu žádnou kartičku nevystaví :-). A teď rakouský soudruh přijede na poplatkový lov do ČR s tlumičem (který nabyl zcela legálně). Co teď :-), co budeme jenom dělat :-), jak si s tím poradíme :-), co včíl :-)? Podle některých asi nejspíš rakouskému soudruhovi řekneme, hele ty nemáš naši kartičku, tak mazej zpátky do Rakous :-):-). PS - on ten tlumič může taky zcela legálně prodat někomu dalšímu a tam už se neregistruje vůbec nic :-).
Pavel Štěrba reaguje 26.1.2021 18:02
To už je teď nepodstatné.
HAV SOJ JEŽ reaguje 26.1.2021 17:38
A neplatí zákon o zbraních od 30.1.2021?
Pavel Štěrba reaguje 26.1.2021 17:27
Nejásej Šaňo, psychologa navštěvovat nebudu. Zákon o myslivosti tlumič nezakazuje, zakazuje pouze doplňky zakázané zákonem o zbraních. Tudíž už to pšoukátko povolené je.
Sojka reaguje 26.1.2021 16:56
HAV SOJ JEŽ - v proběhlé novele zbraňového zákona byl zrušen par.4 písm.c - tlumiče hluku výstřelu a zaměřovače zbraní konstruované na principu noktovizorů. Dále je třeba číst pečlivě znění par. 45, písm. j aktuálně patného ZoM.
Michal Conkar reaguje 26.1.2021 14:48
ZoM v §45, ods.1, písm j, dáva za pravdu Sojkovi. Pavle, takže predsa len máš "vymalováno".
HAV SOJ JEŽ reaguje 26.1.2021 13:51
Mohl by mi někdo přeložit do češtiny paragraf 45 písmeno j, zákona o myslivosti 449/2001? Mé vzdělání na to nestačí.
Sojka reaguje 26.1.2021 13:26
Honzo, nemáš pravdu, současný stále platný ZoM 449/2001 použití tlumiče nezakazuje. Žádná novela ZoM po úpravě zákona o zbraních není zapotřebí.
Michal Conkar reaguje 26.1.2021 12:32
Pán Hadr, nebojte sa, my si s pánom Štěrbom dobre rozumieme. Pán Slavětínsky stav popísal jasne a zrozumiteľne, takže Pavle, zatiaľ je lov s použitím tlmiča zakázaný.
Jan Slavětínský reaguje 26.1.2021 12:10
Čili podtrženo sečteno: v zákoně o zbraních je tlumič povolený, přiřazený ke skupině C, podléhajicí registraci, tj.má nějaké výrobní číslo a bude na kartě stejně jako flinta. K ráži musí být i správný tlumič. Zařízení je omezené nějakou životností. Nelze dát na kombinované zbraně. Nutno mít novou kulovnici nebo za nějaký peníz nechat k montáži upravit stávajicí. Současný, stále platný zákon o myslivosti 449, používání tlumiče zakazuje, tudíž si s ním majitel může chodit bouchat jen na střelnici. Pokud projde v nějaké budoucí novele u mysliveckého zákona, záleží zda bude povinnost ho používat a kde nebo ne. Už z diskuse je vidět ,že má a v budoucnu bude mít své libenty. Nic nového v rovinách této diskuse asi není ...Lovu zdar
Vlasta Hadr reaguje 26.1.2021 08:50
PÁNOVÉ- PÁNOVÉ- !! Skliďme hormony tato diskuse se dostala tam kam nikdo nechtěl ani já věnujme se PROSÍM tématu politiku nechme jiným . děkuji V.H.
Michal Conkar reaguje 25.1.2021 21:52
Pavel, ja si naozaj myslím, že sprievodca, ktorý celý lov riadi, MUSÍ ho riadiť v súlade so všetkými platnými predpismi a nemôže sa sústrediť len na chovnú hodnotu zveri a povel "schiesen, resp. nicht schiesen"(to divné nemecké "s" neviem naklepnúť). To je môj názor a ako si postupoval v minulosti ma už vôbec netrápi. Teraz to už máš jednoduché. Netrpezlivo čakám, kedy aj Slováci prídu na to, že človek v dnešnej podobe , je živočích, ktorý nemá ani poriadnu srsť ani drápy ani zuby, ale prežíva vďaka tomu, že sa prispôsobuje okolitému svetu a nie naopak. Čo sa týka tých tvojich protektorátov, to sú len dočasné výmysly, ja sa cítim doma na celej zemeguli, ale asi najlepšie na Slovensku.
Pavel Štěrba reaguje 25.1.2021 21:09
Pane Hadr já si tedy nemyslím, že je vaše přirovnání na místě, a rozhodně bych hned z průvodce nedělal spolupachatele. Pokud někoho ohrozíte střelnou zbraní, tak určitě nebude na vině tlumič, u auta vám stačí překročit rychlost, nebo telefon za jízdy. A teď mi povězte, kdo z vás ty dopravní předpisy nikdy neporušil....
Pavel Štěrba reaguje 25.1.2021 21:01
Šaňo, v protektorátu dnes žijeme oba, ty i já, ale ty musíš mít vždycky poslední slovo hej!? Ale dobrá, kdo klepe, tomu má být otevřeno, a já mám pro tvoje výhovorky asi slabost, tak si ještě popovídáme. Proč má průvodce kontrolovat hosta za nějaký ten zakázaný doplněk zbraně, když si dneska přes hranice každý vozí co chce a koho chce? Nota bene, když roky loví pod jeho dohledem! Host nepřijede újedničit, zaplatí co uloví, a za rok nashle. Proč má tlumič na flintě, a co s tím vyvádí doma v Alpách, to nás zajímat nemusí. Proč si to pořídí člověk, kterého máme v honitbě denně celý rok, to už by nás myslím zajímat mělo!
Michal Conkar reaguje 24.1.2021 18:14
Pán Hadr, diskusia trápna nieje . Trápni sú akurát niektorí diskutéri, ktorí svoj názor postavili nad platný zákon.
Michal Conkar reaguje 24.1.2021 18:10
Pán Holoubek, v niečom máte pravdu. Ale skúste loviť srnce napríklad v Maďarsku alebo v Srbsku, či Rumunsku bez auta. Nemyslím tým ale ulovenie jedného srnca za päť dní a ešte k tomu výradového slabého ročka. Myslím tým lov podľa pravidiel platných v týchto krajinách.
Michal Conkar reaguje 24.1.2021 17:24
Pavle Štěrba, história vzniku Slovenska je teraz vedľajšia. Ani ty priateľ môj teraz nebývaš v protektoráte ani v Království českém. Čo sa týka kontroly zbraní na hraniciach, kontrolovali ma výlučne pri prekročení hraníc mimo "šengen" a to na ceste do Rumunska resp. do Srbska. Inde platil voľný pohyb osôb, tovaru a služieb.
Vlasta Hadr reaguje 24.1.2021 12:27
Ta diskuse skutečně trapná a o ničem pokud jedu do zahraničí tak jsem povinen dodržovat a ctít jejich zákony ať se mi to líbí nebo ne, pokud průvodce neupozorní lov. hosta na nezákonnost je de fakto spolupachatelem a lovec by se mněl s těmito věcmi seznámit nežli někam vyjede tak jako já když jedu ven a neznal bych jejich dopravní předpisy či cení předpisy. V.H.
Pavel Štěrba reaguje 24.1.2021 12:23
Michal Conkár (Šaňo J.) evidentně ovládám němčinu a zeměpis líp, než vy historii vlastního národa. Končím debatu, co jsem chtěl, to jsem napsal.
Miroslav Holoubek reaguje 24.1.2021 12:11
Tahle trapná diskuze o ničem se nedá číst.V myslivosti dnes pachájí moderní lovci beztrestně celoročně zvěrstva.Zabíjí se po nocích veškerá zvěř,včetně vysoké z aut,čtyřkolek,pomocí světěl,videokamer,nočního vidění,aj..Poježděné louky pole,od tereňáků,mnozí nerespektují nic, co ještě zbylo z naší bývalé myslivosti, absolutně nic a o nějakém mysliveckém zákonu ani neslyšeli a tady se stupidně řeší nějaká trubička???
Sojka reaguje 24.1.2021 11:02
Vzhledem k tomu, že mě to nijak nezajímalo, tak jsem se na detaily nijak nevyptával, možná to byla PČR, ale zrovna tihle z Dánska k nám jezdí přes nějakou profi lov. kancelář, která jim veškerá povolení a náležitosti vyřizuje.
HAV SOJ JEŽ reaguje 24.1.2021 10:57
Tak to je opravdu překvapení že celníkům. To je mi ale novinka. Vždycky když přijel zahraniční lovec k nám, tak vždycky měl zbraň kontrolovanou policií ČR, která mu popřípadě vydala i zbrojní průvodní list pokud ho zahraniční lovec neměl u našeho zastupitelského úřadu...
Sojka reaguje 24.1.2021 10:50
Pán Conkar, já o pořízení tlumiče na lovecké zbraně neuvažuji a co si dovolíte nebo nedovolíte při doprovodu si myslím je zcela vaše věc.
Sojka reaguje 24.1.2021 10:49
HAV SOJ JEŽ - no překvapivě asi celníkům, jestli kvůli tomu, že potřebovali potvrdit vývoz a dovoz zbraně pro jejich orgány netuším. Jednalo se o Dánsko. Stejně tak údajně předkládali zbraně ke kontrole na hranicích s Německem. Jejich lokální legislativu neznám, takže nemohu sloužit, nicméně takto mi to bylo řečeno.
Michal Conkar reaguje 24.1.2021 10:36
Pán Štěrba, okrem toho, že neovládate dobre nemčinu máte veľké medzery aj v zemepise. V mojom profile je uvedená skratka SK, skúste si niekde vylustrovať, ktorej krajine patrí. Nie som výnimočný, český LL mám vždy platný jeden rok, ale poznám aj prípady, keď je LL platný menej, pretože niektorí hostia idú do ČR len na krátku dobu. Pán Sojka, naozaj teraz je už debata zbytočná, ale diskutovali sme tu o situácii, ktorá platila napríklad vlani, keď ešte zákaz platil. Boli tu totiž spomínané práve takéto prípady. S tlmičmi mám skúsenosti napríklad z Anglicka, Škótska, Švédska atď. a keď to legislatíva na Slovensku umožní, určite si tlmič kúpim. Zatiaľ však tlmič nedovolím používať ani zahraničným lovcom, ktorých ešte stále sporadicky doprevádzam.
HAV SOJ JEŽ reaguje 24.1.2021 10:32
Předkládali ke kontrole na hranicích? Komu? Vietnamským prodejcům? Nebo snad lehkým holkám a jejich pasákům?:)
Sojka reaguje 24.1.2021 09:53
Richard Czech - nikdy za celou dobu jsem se nesetkal s tím, že by poplatkový lovec přijel se zbraní, která by nesplňovala požadavek na minimální dopadovou energii střely pro daný druh zvěře (tyto požadavky má zakotvena v legislativě většina zemí a i my jsme tento požadavek do legislativy převzali, na rozdíl od dřívější definice dané dělkou nábojnce). Spíš naopak, obvykle jsou někteří z nich poněkud "overgunned", i s ohledem na to, že jezdí lovit po celém světě, ať už Afrika(velké antilopy), Aljaška(grizzly, dall sheep), Turecko(kňour) atd. a používají jen jednu zbraň. Je třeba si uvědomit, že se nejedná o žádné syčáky nebo podvodníky, ale o lidi, kteří uznávají tyto legislativní podmínky a i ve vlastním zájmu na lov trofejové zvěře používají adekvátní vybavení. Takže opravdu jsem nikdy nezažil situaci, že by na poplatkový lov trofejové zvěře přijel někdo s Hornetem :-). Takže z mého pohledu opět jen zas teorie.Celá zdejší debata vychází z diskrepance z toho, že ve většině zemí EU jsou tato úsťová zařízení legální již řadu let. Co vím, tak někteří z nich i předkládali zbraně u nás na hranicích ke kontrole a bez problémů. Současná změna legislativy tuto diskrepanci odstranila, takže tato debata je opravdu úplně zbytečná.
Pavel Štěrba reaguje 24.1.2021 00:10
HAV SOJ JEŽ, pokud neznalost zákonů neomlouvá, tak můžeme klidně zrušit advokáty. Hodně by to pomohlo. Michal Conkar, pokud si vybavuju, tak úředník SSM chce obvykle apostilu, sicherung, rejstřík trestů a kopii pasu, ale nikdo ještě nechtěl abych na něj mluvil německy. Nevím jak tam u vás v Horních Uhrách, ale ČR je zatím ještě úředním jazykem čeština. Mimo to, neznám nikoho, kdo by si zařizovali LL pouze na jeden individuální lov. Možná kromě vás, ho všichni mají na rok. Vy budete patrně výímočný(á) vo viacerém.
HAV SOJ JEŽ reaguje 23.1.2021 22:06
Člověk člověku vlkem jste pane Šterbo vyšvihl hravě, takže latina je vám minimálně koníčkem, a proto jedno z dalších rčení: Ignoratia juris non excusat je taky na místě...
Michal Conkar reaguje 23.1.2021 22:05
Pripomínam z vlastnej skúsenosti, že pred začatím lovu v ČR je potrebné zo strany lovca získať český LL, zaplatiť povinné poistenie a mať EZP kde je zapísaná zbraň, ktorou chce zahraničný záujemca loviť. Tieto náležitosti často vybavuje organizácia, ktorá lov organizuje. Aj toto vybavujete pomocou svojej lámanej nemčiny?
Michal Conkar reaguje 23.1.2021 21:56
Ešte ste pán Štěrba zabudol pripomenúť poplatkovému lovcovi, že maximálna rýchlosť na českých diaľniciach je 130 km/hod, takže nie je neobmedzená ako napríklad v Nemecku. To aby bez problémov k Vám docestoval. Na preloženie do nemčiny, angličtiny resp iného jazyka pri ponuke lovu, existujú v dnešnej dobe aj spoľahlivejšie spôsoby ako používať lámanú nemčinu. Dokonca som presvedčený, že všetci zahraniční záujemcovia o poplatkový lov si bez problémov poradia aj s textom v češtine, ktorú dúfam ovládate primerane.
Pavel Štěrba reaguje 23.1.2021 21:32
Díky za radu, až budu příště dojednávat poplatkový lov, přeložím lovci svojí lámanou němčinou celý zákon o zbraních, a hlavně ho upozorním, že se u nás nepoužívá tlumič, luky, šípy, a taky tank a bombardér.
Michal Conkar reaguje 23.1.2021 19:04
Kto chce problém riešiť, hľadá riešenie. Kto nechce, hľadá výhovorky. Poplatkovému hosťovi stačilo pri dojednávaní lovu oznámiť, že zbraň s tlmičom nemožno v ČR použiť a on by si na 100% priniesol zbraň bez tlmiča.
Richard Czech reaguje 23.1.2021 17:07
Myslím ,že se hádáte o ničem :-),ale upřímně omlouvat to že poplatkový host byl cizinec s vlastní zbraní s tlumičem a doprovod za toto nezodpovídá je prapodivné.To jako kdyby ten samý host přijel na jelena s Hornetem, taky by jste ho pane Sojka nechal lovit s tím že to není Vaše věc čím loví?Hezký večer a lovu lesu!
Sojka reaguje 23.1.2021 16:38
To je jistě hezká teorie. V reálu to znamená tu flintu znovu nastřelit. Vzhledem k tomu, že poplatkový Germán přijede na víkend, tak asi těžko někde shánět střelnici a nikdo nebude střílet při trofejovém poplatkovém lovu s nenastřelenou zbraní, když riskuje postřelení kusu, kdy zaplatí cca 50% ceny, což může pro něj představovat značnou částku. Nehledě na etick hledisko.Jedna věc jsou teorie, druhá věc je praxe.
Laďa Novotný reaguje 23.1.2021 16:22
Domů bych ho neposílal jen bych ho slušně požádal ať si to z té flinty vyšroubuje na tom nevidím nic špatného a každý normální člověk to pochopí.
Pavel Štěrba reaguje 23.1.2021 12:01
Samozřejmě že to porušení zákona je a normální to úplně neni, ale to toho poplatkáře máme poslat domu, nebo co? Zase tak často se to neděje, aby si kvůli tomu uživatel honitby ničil klientelu a pak táhnul režii z vlastní kapsy.
Michal Conkar reaguje 23.1.2021 09:52
Ak zakázaný doplnok zbrane používal v ČR občan ČR, považovalo sa to za porušenie zákona. Ak zakázaný doplnok zbrane používal v ČR občan iného štátu, nepovažovalo sa to za porušenie zákona. Je to normálne a je to v poriadku?
Pavel Štěrba reaguje 23.1.2021 00:00
Ježíšimariá, co tady řešíte za ho.na? Je rozdíl jestli si tenhle nesmysl ne flintě přiveze Germán, co přijede poplatkově lovit na jeden víkend v roce, byť by se jednalo o nezákonný doplněk zbraně, nebo jestli vám s tím bude někdo běhat po revíru celý rok. Někteří se tu nehádáte ani kvůli podstatě věci, ale jen proto, že na někom něco chcete najít. Homo homini lupus.
Sojka reaguje 22.1.2021 20:10
Pane Černý, a můžete mi prosím vysvětlit, za co přesně legislativně jako doprovod odpovídám? Že nejste právník je dost poznat.
Lubomír Černý reaguje 22.1.2021 20:08
Pane Sojka,myslet si,že jako doprovod za nic neodpovídáte,je přinejmenším úsměvné.A to nejsem právník.
Sojka reaguje 22.1.2021 19:58
Znovu, konkrétně, co jsem porušil? Ne kecy, ale fakta.
Laďa Novotný reaguje 22.1.2021 19:57
Mě jsou také Vše způsoby lhostejné, já pouze konstatuji fakta.
Sojka reaguje 22.1.2021 19:51
Vzhledem k tomu, že žádné svědomí nemám, tak je mi tohle dost jedno. Řeč byla o tom, zda jsem já osobně porušil nějaký legislativní předpis.
Laďa Novotný reaguje 22.1.2021 19:41
Ten kdo nečině přihlíží porušování zákona, jako by jej sám porušoval to je přeci jasná věc i bez paragrafů to je prostě holý fakt a věc svědomí.
Sojka reaguje 22.1.2021 19:22
Jo, ěště bys mohl zkusit něco o tradicích, to je taky oblíbený, když už není kudy kam.
Sojka reaguje 22.1.2021 19:13
Takže žádné povinnosti doprovodu podle zákona evidentně neuvedeš, protože žádné neexistují. Přestaň žvanit o etice, protože to je přesně to, o čem vůbec nevíš, co znamená. Stejně tak nejsi schopen uvést, co jsem to tedy vlastně jako doprovod porušil, protože jsem neporušil vůbec nic. Zkus prostě pochopit, že jako doprovod není mou zodpovědností posuzovat nějaké porušení zákona. A hlavně proboha tady nezkoušej ty morální kecy, když už nevíš kudy kam. Takže až mi dokážeš porušování zákona, tak vykládej něco o mé odbornosti a znalosti legislativy. Do tý doby jdi klidně do prdele.
HAV SOJ JEŽ reaguje 22.1.2021 19:05
Etika, cizí slovo, myslivecká etika ještě cizejší slovo. Neobhajuj neobhajitelné pane neomylný. Poper se s tím jak umíš, já končím.
Sojka reaguje 22.1.2021 18:40
Zkus ty chytrolíne konečně pochopit, že já jako doprovod za nic z toho nezodpovídám :-). Přečti si ty zákona znova a konkrétně mi uveď, které pasáže se tam týkají povinnosti doprovodu a které jsem tedy porušil.
Sojka reaguje 22.1.2021 18:33
Já jsem mu nic neumožnil, jako doprovod zodpovídám jen za to, aby ulovil to, na čem se dohodl s uživatelem honitby.
HAV SOJ JEŽ reaguje 22.1.2021 18:17
Dobrá pane ješito, ty jsi jako doprovod zodpovědný za lovce kterého doprovázíš. A ty jsi mu umožnil porušit zákon 449/2001 Sb, paragraf 45, písmeno j. Mel si co chceš, lidí se zdravým selským rozumem je tu víc než dost...
Sojka reaguje 22.1.2021 18:03
Víš co, uveď tady konkrétně, co jsem přesně porušil, konkrétně jaký zákon, paragraf atd. Jinak můžeš jít do prdele.
HAV SOJ JEŽ reaguje 22.1.2021 17:55
Paragrafy jsem já nevytáhnul. A zkus se někde poptat, jestli vědomé přehližení porušování zákona je věc chvályhodná a správná. A nemusíš reagovat, jsi přeci Sojka a ne potrefená husa. Howgh!
Sojka reaguje 22.1.2021 17:45
Zkus ty chytrolíne už konečně pochopit, že už MS dávno nejsem, přečti si ty zákony a přestaň blábolit ty tvoje zaujaté nesmysly. Až mi dokážeš, že jsem něco porušil, tak konej, do té doby neotravuj.
HAV SOJ JEŽ reaguje 22.1.2021 17:26
Paragraf 14 i 15... proč ne, vypovídá jasně a srozumitelně, nicméně MS je veřejný činitel, takže musí ze zákona konat. Asi tak. Takže chytrolín nejsem sám.
Sojka reaguje 22.1.2021 17:24
Konkrétně a přesně, jaký zákon, jaký paragraf jsem já jako doprovod porušil? Děkuji předem za objasnění a poučení namísto blbých keců. Zcela jistě to bude zajímat i Pavla Štěrbu, protože podle jeho vyjádření se s těmito situacemi setkává také. Víš milý chytrolíne, mě už hodně dlouho lov trofejové zvěř nezajímá, ani bych to neměl kam dávat, x let lovím jen mladou a samičí zvěř a jediné, co mě opravdu baví a zajímá, jsou doprovody, ať už zahraničních nebo českých. Zatím mám 100% úspěšnost a dovedl jsem k ráně i hodně komplikované klienty. Takže budu moc rád, když mě poučíš o tom, co jsem teda porušil.
HAV SOJ JEŽ reaguje 22.1.2021 16:43
V pořádku, tak je to správné. Ti kteří nejvíc řvou, dělají že porušení zákona je věc naprosto v pořádku...
Sojka reaguje 22.1.2021 16:24
Tak lidolovci jsou samozřejmě proslulí svou mimořádnou schopností udávat kdykoliv cokoliv. Ať jsem dělal MH nebo MS, tak jsem dostával různá udání 24hod denně, 7 dní v týdnu, 365 dnů v roce. 99,999999999% z tohoto objemu byly naprosté kraviny, které vycházely jen a pouze ze závisti. Tak asi tak. Neznám žádný legislativní předpis, který by mě nařizoval něco hlásit a udávat. On i ten par. 14 se jmenuje oprávnění myslivecké stráže, nikoliv povinnost. O povinnostech myslivecké stráže v dostatečném rozsahu vypovídá par. 15. A to znění je zcela jednoznačné. Ale znovu, vzhledem k tomu, že Sojka není MS, tak mu to je prostě u prdele, protože nemusí vůbec nic chytrolíne.
HAV SOJ JEŽ reaguje 22.1.2021 16:13
Aneb vedle mě se porušuje zákon, ale mě to nezajímá, hlavně když cinknou děngy. Nu vot...
Sojka reaguje 22.1.2021 15:55
Sojka už dávno myslivecká stráž není (ani MH), takže ani není oprávněn cokoliv kontrolovat, odejmout, zadržovat atd., takže Sojkovi to může být přesně tak leda u prdele. Viz 449/2001, par. 14 v celém platném znění.
HAV SOJ JEŽ reaguje 21.1.2021 17:36
Jsem pouhý držitel LL bez dalšího vzdělání co se myslivosti týká, ale pokud pan " Sojka" píše, že když doprovázel zahraničního lovce a vystřelil mu u hlavy z .338 Win Mag a měl tam tu " trubku" neporušil čistě náhodou platnou legislativu a čistě teoreticky není M.S. myslivecká stráž? Pokud ano, tak je jeho odbornost kapánek na pováženou...
dakslkopov reaguje 21.1.2021 08:17
Pepo buď zdráv!
Sojka reaguje 20.1.2021 19:24
Tu woe, Pepo, ty žiješ :-)? M
Josef Hanzlík reaguje 20.1.2021 14:18
Horší než tlumič je lidská nenažranost.Zdravím kamarády Sojku a Daksla.
Martin Medek reaguje 19.1.2021 15:41
A to počkejme co se tu bude dít za pár let až se bude jednat o povolení lovu lukem;-)
H.J. reaguje 19.1.2021 13:45
No.... chlapci.... jednou za čas se mrknu co je tu nového a musím tedy říci, že kvalita místních diskuzí se zvyšuje geometrickou řadou. Tak zas někdy....
Pavel Štěrba reaguje 18.1.2021 16:54
Taky by mě to nenapadlo spojovat, to až po přečtení pana Plíška mi došlo, že to možný je:-) Život je jedno velký překvapení:-)
Sojka reaguje 18.1.2021 12:46
Jj, Pavle, takhle jak to vysvětluješ, to chápu úplně přesně :-) a naprosto souhlasím. Jen jsem nepochopil, co to má společnýho s trubkou na laufu.
Jan Slavětínský reaguje 18.1.2021 09:17
zde: https://tlumice-na-zbrane.cz/
Pavel Štěrba reaguje 18.1.2021 08:36
Co na tom nechápeš? Kdo dneska bojuje se socialismem? Ti co by před pětatřiceti lety museli jít proti vlastním fotrům, komunistickým funkcionářům. Kdo má v rodině svědomí čistý, ten nemá zapotřebí nikoho označovat, že je myšlením hluboko v socialismu. Daksl má pravdu, necháme toho. Jinak ty doprovody mi taky někdy dávají zabrat:-))
Sojka reaguje 18.1.2021 07:06
Pavle, že to vypadá hnusně nebo divně, to máš pravdu, když dělám doprovody, tak řada zahraničních to má. Na druhou stranu, když mi u hlavy vystřelil chlap z 338 WinMag, tak jsem byl kuwa rád, že tam tu trubku měl. Za mě, pokud má někdo pocit, že mu tohle úsťový zařízení k něčemu bude a využije ty výhody, tak proč ne. Myslivost a nějakou její kulturní úroveň to ani nezničí, ani nezáchraní, o tom to není. To o těch komouších jsem moc nepochopil. Ale Daksl má pravdu, necháme toho. M
dakslkopov reaguje 17.1.2021 20:25
Pavle!!! Tleskám!!!!A Milane,už bych tam nic nepsal,je to dobře ukončený.Kdo tě zná,ví co jsi a kdo jsi a váží si tě jako kamaráda a dobrého myslivce a kynologa!!!!
Pavel Štěrba reaguje 17.1.2021 18:34
Klid pane Hadr, klid, Sojka není zas tolik anonymní. Milane, proč sem taháš infantilitu? Každý jsme z jiného těsta, ale hovno nám všem smrdí stejně, tak když se tu někdo vyjadřuje o strejcích v gumákách, tak nečekej, že si budu brát servítky. Co je nám do toho, co všechno si nakoupil. Čeká závist? Peněz dost, rozumu prost. Ty tu taky často předhazuješ lidolovce. To není povýšenost a poměřování pindíka? Každý neměl možnost být panským myslivcem. Plíšek u svýho propagandistickýho videa zašel ještě dál, kdo neuzná tlumič, zamrznul v socialismu. Tak tenhle žvást slýcham nejčastěj od těch, co měli fotra v partaji, takže museli držet hubu, ale můj táta soudruh nebyl, tak ať mě z toho laskavě vynechá. Kulovnici s tlumičem jsem už v ruce držel a slyšel jí střílet, takže vím, o kolik je ta rána menší. A taky vím, jak to vypadá. Vypadá to fakt hnusně. Tak mi můžeš uvádět spoustu důvodů a technických dat, kolik to má decibelů a o kolik se sníží zpětný ráz, ale můj názor to nezmění. Pořizujte si to, joo, teď je to legální, doba si to žádá, budou prodeje, výrobci budou mít obraty, ale i když si to nemusí všichni kupovat na pytlačení, tak to bude minimálně svádět. Za mě jsou tyhle pičufuky jeden z mnoha důvodů, proč myslivost neustále přichází o svojí kulturní úroveň.
Vlasta Hadr reaguje 17.1.2021 16:40
Pane Štěrba - na každém webu se najde hovádko tipu Sojka který si v anonimitě klávesnice léčí svoje ego popřípadě psycho neduhy to že mu odpovídáte jenom mu nahráváte on si pak připadá jako chlapák. tyhle je třeba ignorovat a vůbec se s nimi nepouštět do diskuse V.H.
Sojka reaguje 17.1.2021 13:50
Pavle, mě trošku připadá, že jsi zamrznul někde v mateřské školce, kde si kluci poměřujou pindíky, protože napsat, že je někdo slečinka, kvůli tomu, že mu nedělá dobře zpětný ráz zbraně při výstřelu, mi tak nějak připadá. Znám pár lidí, pro které je "obrovská flinta" 7x57, ale v životě by mě nenapadlo o nich říkat, že jsou to slečinky. Vnímání zpětného rázu je prostě velmi subjektivní záležitost. Nezlob se, ale tyhle chlapácký kecy jsou opravdu o ničem.
Pavel Štěrba reaguje 16.1.2021 08:16
Milánku, a já si do teď myslel, že jsme tady dva.
Sojka reaguje 15.1.2021 20:33
Pavlíku, všem je nám jasný, že ty jedinej seš ten pořádnej chlap.
Pavel Štěrba reaguje 15.1.2021 20:04
Pro mě za mě si tam taky můžete dát bajonet a na hlavu vojenskou helmu, ale aby mně kulovnice pleskala jako malorážka, tak to už může rovnou i pes mňoukat jako kočka.
Laďa Novotný reaguje 15.1.2021 19:01
Já proti tlumičům samotným taky nic nemám, jen je nechci na loveckých flintách, je to můj soukromý názor nikomu ho nevnucuji, pro mě za mě našroubujte si tam klidně vidle ať můžete i na steč.
Michal Conkar reaguje 15.1.2021 18:12
HAV SOJ JEŽ, keď budeš stáť pred zrkadlom sám koho tam uvidíš keď sa doň pozrieš? Tak už nikoho a nič nehľadaj, si úplne trápny vo všetkých formách, v ktorých sa tu vyskytuješ, dali ti to najavo viacerí diskutéri. Zbohom.
Bíba bíbovič reaguje 15.1.2021 17:33
Dobrý večer. Můj názor je ten, že české flinty nemají v 99 % na hlavních závit. Navíc už tu zaznělo, jak přidělat tlumič na troják, ZH, UB a já si přidám flinty v celopažbě. Takže nás, staromilců s trojákem, nebo celopažbou se to asi netýká. Tedy pokud to nebude povinné, pak musím flintu pustit z chalupy. Bíba
Petr Škrabka reaguje 15.1.2021 17:04
No hlavní je, když spoustu řečí, mají ti co o tlumičích, ví naprosté prd. Doporučuji zhlédnout video od pana Plíška i zde na webu... Ale i když je jasný, že někteří z vás i tak nepochopí, jak se věci mají :-D
HAV SOJ JEŽ reaguje 15.1.2021 16:40
Nu a Sašo Sašo, našel jsi se, díky bohu:)
HAV SOJ JEŽ reaguje 15.1.2021 16:39
Pane Havlíčku otázka pro ty co nemají slámu v hlavě: složil jste zkoušky v kurzech pořádaných Čmmj nebo jinde...
HAV SOJ JEŽ reaguje 15.1.2021 16:38
Sojko Sojko, chtěl jsem ti nechat poslední slovo, ale nejde to: někdo koho se zastaváš nazval...atd viz níže... takže jsi si nemohl všimnout čti a pak piš...
Michal Conkar reaguje 15.1.2021 16:27
Myšáček, chceš, aby som vymenoval mená ľudí, ktorí patria do tretej skupiny, ktorú som tu nižšie spomenul. Netreba menovať, pozri sa do zrkadla a tam jedného uvidíš.
Lukáš Havlíček reaguje 15.1.2021 16:26
Míša Myšáček cituji: "Pane Havlíčku, jestli to není tajné, který OMS vám umožnil složit zkoušku o první LL a následně zkoušky pro myslivecké hospodáře? Na většině OMSů to vyučují ti zmiňovaní " strécové v gumácích", aneb myslivci z praxe. Anebo se vám to podařilo u nějakého soukromého klubu?" Vůbec nerozumím otázce. Co znamená, že OMS umožnil? On může neumožnit? To jako předem se rozhodne, kdo zkoušky složí a kdo ne? No je možné, že někde to tak stále funguje, nedávno taková aféra byla kdesi u Prahy... A co je to prosím ten soukromý klub? To je ta nalévárna na rohu kde aby se mohlo kouřit je z toho soukromý klub? On je OMS potažmo ČMMJ nesoukromý? Nebo dokonce státní? Nerozumím na co se ptáte, fakt ne. Jinak jak jste na tom se znalostí novely zákona o zbraních? Víte jaké máte nové povinnosti? A co ta schválená novela zákona o myslivosti, víte od kdy bude platit a jaké změny pro uživatele honiteb přinese?
Sojka reaguje 15.1.2021 16:06
Milý Míšo Myšáčku, nějak jsem si nevšiml, že bych tu něco psal o strécech v holínkách, i když si to myslím a tak nějak zdejší populaci včetně Tebe hodnotím. díky Tobě a Tobě podobným je opravdu velmi těžké obhajovat myslivost před laicku veřejnstí a specielně Ty a Tobě podobní jsou příčinou, proč má myslivost takovou negativní pověst. Bohužel.
HAV SOJ JEŽ reaguje 15.1.2021 15:38
Tím že nesouhlasím s tím, že někdo koho se zastáváš, nazval lidi s jiným názorem Strécama v holínkách? Tak to jo, už rozumím, veď si svoje moudra k těm co mají stejnou úctu k lidem. Na tebe už reagovat nebudu, dopřeji ti poslední slovo...
Sojka reaguje 15.1.2021 15:24
Milý Míšo Myšáčku, frašku z této diskuze zatím děláš pouze Ty a Tobě podobní.
HAV SOJ JEŽ reaguje 15.1.2021 15:18
Sojko Sojko, nedělej z diskuze kterou jsi nezaložila frašku...
Sojka reaguje 15.1.2021 14:13
Milý Míšo Myšáčku, ty jsi evidentě rád, že si jakeštakeš byl schopen absolvovat alespoň zkoušky pro uchazeče o první lovecký lístek, tedy tu absolutně bazální úroveň nějakého pemza znalostí a vědomostí z myslivosti a máš tu drzost se tady vyptávat, kde kolega Havlíček složil hospodářské zkoušky? Trošku se vzpamatuj chlapče. Ty buď rád, že jsi rád.
HAV SOJ JEŽ reaguje 15.1.2021 14:02
Díky za informaci pane Sojko, jen nevím jak s tím naložit. Chlubí se ta Sojka či co...
Sojka reaguje 15.1.2021 13:39
Já proti použití tlumičů vůbec nic nemám a je jedině dobře, že současná novela to umožní. Není to povinnost, je to možnost. Pokud se kdokoliv pro jeho používání rozhodne ať už z jakýchkoliv důvodů, které zde byly uvedeny, jeho věc. Já si tlumič pořídím na sportovní flintu, z které nastřílím min. stovky ran ročně, z důvodu ochrany schluchu a snížení zátěže. Na lovecké flinty si tlumič nedám z jednoho prostého důvodu, všechny zbraně mám s délku hlavně 20" (52 cm) a tato délka mi naprosto vyhovuje z hlediska manipulace se zbraní na kazatelně, naháňce atd., navíc mám všude mechanická miřidla pro případ nutnosti sundání optiky. O to bych instalací tlumiče přišel. Obavy o pytláctví jsou naprosto nesmyslné, tlumič stáhne hlukovou zátěžo cca 30-35 decibelů, rána je bez problémů slyšet až kam, jen zmizí takový ten subsonický třesk. Tady se k tomu zase vehementně vyjadřují lidovomyslivecký hrdinové, jejichž praktická zkušenost a znalost je naprostá nula.Specielně pro Míšu Myšáčka - mám vyšší zkoušky z myslivosti.
HAV SOJ JEŽ reaguje 15.1.2021 08:14
Pane Havlíčku, jestli to není tajné, který OMS vám umožnil složit zkoušku o první LL a následně zkoušky pro myslivecké hospodáře? Na většině OMSů to vyučují ti zmiňovaní " strécové v gumácích", aneb myslivci z praxe. Anebo se vám to podařilo u nějakého soukromého klubu?
Pavel Štěrba reaguje 14.1.2021 21:17
Patrně vám uniklo, že i ta novela o myslivosti se tu už probírala. Vzpomínám si že i těmi, které nazýváte stréci v holínkách. Jdu teď na lišku, tak snad tu ránu ve zdraví přežiju.
Lukáš Havlíček reaguje 14.1.2021 20:07
Pane Štěrba, na tu novelu jsem se ptal v jisté souvislosti. Někteří zde diskutující níže dokonce píšou, cituji: "Ale zase tak moc nás EU ráda nemá, tak že nevěřím, že by se nějaké tlumiče dostaly do civilních rukou." A to novela zákona o zbraních již vyšla ve sbírce zákonů.... Ptám se tedy těch mravokárců, jestli vůbec vědí, jaké změny a odkdy je čekají. Protože novela zákona o myslivosti byla schválena mnohem dříve než novela zákona o zbraních.
Pavel Štěrba reaguje 14.1.2021 19:37
Pane Havlíčku, ale tady se řeší zákon o zbraních, ne zákon o myslivosti.
Lukáš Havlíček reaguje 14.1.2021 17:39
A může tedy někdo z místních tradicionalistů odpovědět na můj dotaz - co a od kdy změní schválená novela zákona o myslivosti? Já to vím, ptám se jestli to víte Vy.
Lukáš Havlíček reaguje 14.1.2021 17:29
Pane Slavětínský, podle čeho usuzujete? Jako hulváti se zde projevilo mnoho jiných, je to jen úhel pohledu. Nicméně, uklidním Vás. Mám zkoušky z myslivosti, dokonce mám i zkoušky mysliveckého hospodáře. A nemusel jsem si je kupovat, normálně jsem je složil, není na tom nic moc složitého. Stačí jen nemít tu slámu v hlavě. Lovím podle mě úplně normálně - jednoho srnce, jednu nebo dva kusy holé (to záleží kolik mi jich napíše hospodář), pár kusů černé (cca 15-20) a něco málo škodné (cca 30-40 kusů). Ale jsem mizerný střelec, tak se občas netrefím - ale rána je to úplně stejná, jako kdybych se trefil. Vy to máte jinak?
HAV SOJ JEŽ reaguje 14.1.2021 08:00
Pan Hadr poděkováním za slušně vedenou diskuzi nalil krev do žil hulvátům a arogantním hlupákům...bohužel. máme demokracii a právo na názor, ale mělo by to být vedené ve slušnosti, což některým dělá neskutečný problém a hází špínu na předky. Myslíte že kdyby nebylo těch" dědků v holínkách", že by byla myslivost tam kde je? Díky nim si různí bouchalové můžou pronajímat honitby a mydlit co vyleze a sklízet poslední zbytky kvalitní populace..
Jan Slavětínský reaguje 14.1.2021 07:12
Havlíčku jste hulvát a pochybuji ,že jste z myslivecké rodiny nebo máte myslivost v srdci.Dokonce pochybuji zda jste řádně složil zkoušku z myslivosti protože by z Vás taková moudra nemohla padat. Kolik prosím vás lovíte kusů zvěře na těch 150 kulových ran při normálních plánech lovu v klasickém spolku?( pokud nemáte vlastní honitbu a v ní jste sám). Pokud to není tajemstvím.
Lukáš Havlíček reaguje 13.1.2021 21:54
Můžu vědět, co je neuctiveho na tom, když zvěř ulovím kulovnici s tlumičem? A jakou ochranu sluchu - sluchátka mám nasadit tomu psovi? A Silvestrovska půlnoc - já si fakt neboucham petardy u hlavy... Takže nejen holínky, ale i sláma v hlavě, že ano, pánové. Ale ono to bude jinak. Bohužel největší problém české myslivosti je český myslivec - tupý a závistivý... Kdopak z vás alespoň tuší, od kdy vejde v platnost schválena novela zákona o myslivosti a jaké změny přinese?
Pavel Štěrba reaguje 13.1.2021 21:51
Ježíš pane Havlíček, tak já si to snad pořídím taky, když ty dovozci čekají jen na to. A taky abych nebyl pak hluchej jako dělostřelec, až půjdu v holínkách v květnu na srnce.
HAV SOJ JEŽ reaguje 13.1.2021 21:32
Ježíčku, v téhle diskuzi vystupuje několik málo jmen, vyjmenuj ty, které do té tretie skupiny počítáš...
Michal Conkar reaguje 13.1.2021 20:29
Myšáček, zabudol si na tretiu, pomerne početnú skupinu - hlu...i.
Ron Gordon reaguje 13.1.2021 19:53
Nu pane Havlíček, nebylo by na zvážení pořídit si ochranu Vašeho velejemného sluchu než zde prskat jedovaté sliny? Každý může mít svůj názor a také jej může slušně prezentovat, což ostatní diskutující před Vámi činili. Otázkou je jak se chráníte na konci roku a na Silvestrovkou půlnoc, tam je toho podstatně více než Váš roční průměr.
Laďa Novotný reaguje 13.1.2021 19:31
Tak tak a votom to je, takže všichni ti kteří nás myslivosti učili a kladli na srdce abychom se uctivě ku zvěři chovali a ctili tradice a etiku zachovávali byli debilové tleskám ve stoje pane strécu Havlíčku v holínkách.
HAV SOJ JEŽ reaguje 13.1.2021 18:00
Tolik békání o ničem. Stále to stejné, dvě skupiny lidí, na jedné straně lovci, na druhé myslivci....
Lukáš Havlíček reaguje 13.1.2021 16:55
Jak to tak čtu, vidím, že myslivost je skutečně plná zabržděných stréců v holínkách... Pár lidí tady předložilo reálná fakta o tom jak "tlumiče" na kulovnicích fungují. Troubové jen křičí blbosti o pytlácích. A nej blbost je tvrzení, že k myslivosti patří rána z kulovnice... Dotyčný je normální vepř. To že si někdo chce chránit sluch z něj snad nedělá špatného myslivce. Nebo snad ano? A co třeba ochrana sluchu psa? Já chodím na lov zásadně se psem, při šoulačce sedí vedle mě, na posedu je se mnou uvnitř. Takže jeho sluch schytá to stejné co můj. Ročně vystřílím při lovu kolem 120-150 kulových patron. Jasně že stréci co dají jednu v květnu na srnce to nebudou kupovat. Nikdo nikomu tlumiče nenutí, nicméně díky novele zákona o zbraních si je budeme moci legálně pořídit. V ČR jsou dovozci, čekají jen na to, až vejde novela v platnost - cca v únoru. Já si určitě jeden koupím - mám už termo, noční vidění a teď bude tlumič.
Michal Conkar reaguje 13.1.2021 16:47
Toľko rečí pre jednoduchý a zrejme užitočný vynález. Ako keď niekedy v dávnejšej minulosti začali ženy nosiť nohavice a neskôr poľovníci používať puškohľady. Ak to bude povolené, určite si tlmič kúpim, aby som znížil intenzitu hluku výstrelu. Pochopiteľných a normálnych dôvodov na používanie tlmiča je viac než dosť. A príkladov vo svete ešte viac.
Pavel Štěrba reaguje 11.1.2021 20:06
Tak já třeba pane Vráno, na zapnutou televizi téměř nekoukám, a na detektivky už vůbec ne. Že má tlumič zvuk asi jako malorážka, to vím moc dobře, už jsem měl tu čest doprovázet několik zahraničních lovců, co si tu nádheru na flintě přivezli. Jde o to, že malorážka je slyšet na pár set metrů, ale kulovnice na kilometry. Někdo si to pořídí aby mohl pytlačit, někdo aby ranou na lišku neodradil divočáka, a někdo se že bojí aby ho flintička nekopla do ramínka, nebo aby mu nepraskl bubínek. No tak když je taková slečinka, tak ať si to spánembohem pořídí. Ale jestli si vy myslíte, že je v každé inovaci vždycky pokrok, a že se máme držet vzoru sousedů, tak to se tedy hluboce mýlíte.
Milan Vrána reaguje 11.1.2021 16:02
Tady se člověk dozví věci. Tlumiče hluku výstřelu, to je správný název. Chápu, že vaše domněnky často plynou z televizních detektivek. Realita je ovšem úplně odlišná. Dobrý tlumič umí ztišit výstřel i o 35dB, to se tedy dostáváme ze 150-160 dB na nějakých 115-125 dB, což je pro sluch mnohem snesitelnější. To především proto, že se akustický tlak nešíří do stran, ale je usměrněn od střelce ku předu. V praxi to funguje tak, že pokud budete stát ve směru střelby, uslyšíte výstřel v podstatě stejně, akorát bez počátečního akustického třesku. Nelze tedy hovořit o nějakém utlumení na nulu. Za další mýtus lze považovat použití subsonického střeliva. Za prvé je výstřel i při sebelepším subsoniku slyšet jako malorážka a za druhé se tím taková zbraň výkonově degraduje na lovecky nepoužitelnou. U 308W je to nějakých 900J na ústí, o balistice netřeba asi debatovat.
Jaroslav Hrabinec reaguje 11.1.2021 13:08
Taktéž plně souhlasím s panem Štěrbou.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 10.1.2021 12:33
...nejvýstižněji a jednou větou to řekl kolega Štěrba. Víc netřeba dodat.
Vlasta Hadr reaguje 10.1.2021 11:08
lesupán-kašli na to -tlumič stojí pořádnej balík - upravit flintu (závit ) další a ne málo peněz-registrace u PČR další peníz- sehnat speciál. střelivo (subsonic ) a po každém sundání tlumiče znova ověřovat nástřel. Nehledě k tomu že po udělání závitu na tlumič bude muset asi flinta na zkušebnu a to taky není zadarmo. Nakonec zjistíš že ti ta sranda stála víc nežli nová flinta. Tak přemýšlej hlavou!! V.H.
lesupán reaguje 9.1.2021 23:26
bude se prodavat i tlumic na starsi zbran, treba na ZKK 600 ? diky za odpoved
Vlasta Hadr reaguje 9.1.2021 12:13
Pánové děkuji za slušně vedenou diskusi ale nedá mi abych troch odbočil ale v rámci diskuse pan- Z.Z. nás tu dělí na lovce a myslivce i já se nabráním technickému pokroku- kvalitní zbraně - střelivo - optika ne ale infra a termo to je snad pro armádu, zvěř by mněla mít stejnou šanci jak lovec Homo sapiens tím myslím i tlumiče . do zvěře rveme hormony na parožení abychom se mohli chlubit medailovými trofejemi je fakt že myslivost degradovala a degenerovala na pouhou honbu ze trofejemi a masem jak jinak si vysvětlit že šoulačky a čekané na posedu vystřídali fotopasti rozeseté po celém revíru v klidu a pohodlí čučet do počítače a večer a v noci jít na tutovku.- honce a honiče nahrazují drony již jsem to zažil na naháňce na černou v kukuřicích kdy mi nad hlavou bzuněl dron a hospodář naváděl honce s auta tak jsem si pro sebe říkal - co ty tady starej vole děláš ?? - nástupy na lov. akce připomínají maškarní merendu- montérky- rifle- maskáče-sem tam červená karkulka je to pohled ! A co se týče Bruselu možná že se ještě dožiji kdy nám nařídí chodit na lov v neprůstřelné vestě a helmou z majáčkem samozřejmě v oranžové barvě .
Ron Gordon reaguje 7.1.2021 21:34
Stoletý náhled na tlumiče výstřelů - V loňském ročníku „Loveckého Obzoru“ v 6. sešitě dotekl jsem se v článku o myslivosti pravdě podobných poruch, jež by zavedením neslyšné střelby Maximovy, zejména ve spojení s noc- toskopem v ochraně myslivosti mohly nastati, upozorniv mimochodem na okolnost tu i v č. 35. „Háje“. Ač myšlenka ta letmo snad již každému myslivci se na manula, přece na veřejnost nepřivedena nikde к platnosti, ba až na četné výjimky věnováno jí i v odborném tisku dosud málo pozornosti, pokud ovšem jednotlivec z pří stupných mu pramenů soudili může. Se zájmem tudíž četli jsme zajisté po dlouhé době zase zmínku o věci té z péra čilého pozorovatele v „Háji“ č. 50. Souhlasíme ovšem plně s náhledy tam uvedenými a kromě toho svitla i jakás jiskra naděje ze sdělení tam učiněného, kde nám referováno, že tlumítko Maximovo jest pro veřejný prodej zakázáno — zatím již v Americe. Stane-li se tak i jinde, mohlo by se konečně státi tak i u nás, ne sice z ohledu na myslivost, to do káže se sotva, avšak z ohledů na veřejnou bezpečnost. Ač není tedy naděje, že bychom zaujetím odmítavého stanoviska docílili positivního výsledku vůči této novotě, bylo by přece prospěšné věnovali věci té pozornost a vzbudili zájem pro výměnu náhledů, neboť není výloučena možnost, že výsledek upokojil by nás i bez intervence úřední. Třeba nalezne se někdo, jenž dovede nám naznačili záruky v budoucnosti pro ochranu myslivosti v tomto směru, že bychom tu klidně mohli hleděli na volný průchod pokroku. Tak nejnověji na př. ze zajímavého referátu B. Brandejsa v čís. 4. „Loveckého Obzoru“ se dovídáme, že zatím výstřel úplně utlumili podařilo se vlastně jen při střelbě do vzduchu, nebo v rovinách, kde střelou rozvířeným vlnám vzduchovým nestaví se žádná pevná překážka v cestu. V lese, v horách atd. zamezí se tedy pravděpodobně jen výbuch na konci hlavně, však vlny vzduchové, rozraženy prudkým pohybem střely, vyvolají tu nárazem na pevné hmoty zvuk výstřelu podobný, jenž pak ovšem slyšitelným může býti i z jiné strany, než z které bylo vystřeleno. Zjev ten jeví se nám přirozeným, sledujeme-li příklad jeho v přírodě samé. Tu shoduje se s theorií rachotu hromu. I zde blesk s pomyslnou rychlostí vrstvy vzdušné rozrývající stlačí před sebou vzduch, jenž pak rychle uvolněn naráží v mocných vlnách na vůkolní překážky, oblaky a zemi, za ohlušujícího třesku. Protitlak smrštěného vzduchu jest tu tak mocný, že vyšine náhle i jiskru elektrickou z jejího původního směru, čímž vysvětluje se klikatost blesku. Že střela od svého směru se neodchyluje, je asi podmíněno rozdílnými vlastnostmi fysickými blesku a střely a i různou vehemencí rychlostí a velikostí zasažené plochy vzduchové. Dle tohoto pozorování by tedy rozšíření tlumiče ještě vlastně ani nebylo otázkou aktuelní. Když přes to již nyní budeme se snažiti zjednali si jasno o možnosti té, napadne snad zatím někomu, jak by se neblahé účinky dokonalého tlumiče daly v myslivosti paralysovat. Přesvědčením mnohých z nás zatím ovšem jest, že utlumení výstřelu pokrok v myslivosti by neznamenalo. Z psychologie naopak známo, že hluk střelby rozjařuje mysl a úsečný, bystrý její zvuk zdravě bouří mysliveckou krev. To zná každý z vlastní zkušenosti z honů a mnozí též se o tom přesvědčiti mohli i za okolností méně pří jemných. Znají to i ze srážek s ozbrojenými škůdci lovu, kdy pocítili ve své blízkosti šelest perutí anděla smrti, pocit to, jenž sevře hruď a pálí v hrdle a kdy první zvuk výstřelu vymanil je z jařma sklíčenosti té. Kdo viděli z blízka pytlákovu zbraň z oné perspektivy, kdy jeví se nám v pozdvižených pažích promítnuta proti jeho zlobou zkřivené tváři, jen jako ležatá osmička, z jejíchž kruhů zejí jícny hlavní, nad nimiž trčí napjatá kladívka, ti a jiní, jež prodělali křest ohněm a olovem v různých jeho varietách, jistě dosvědčí, jak hluk střelby působí tu mocně na vzpružení energie, vlévaje novou odvahu v strnulé tepny. Ztlumením výstřelu umlkla by na vždy i ozvěna střelby v horách, skalách a údolích, tak milá hudba mnohému jemně sladěnému sluchu lovcovu. Utlumením výstřelu bude palba z ručnic podobna starodávné střelbě z kuší, ovšem s pokrokem kolika století v konstrukci i v účinku. Sluší také ještě vyčkati, zdali při tiché palbě účinek obrny nervů (shok) u zvěře bude týž, jako při prudkém výbuchu. Klesne-li nápi zvěř v ohni i když nejsou zasažena přímo střediska nervů, máme to asi z větší části tomuto rychlému ochrnutí z leknutí co děkovati. Zvěř již štvaná nebo raněná bývá, zvláště větší druhy, na ránu nepoměrně tvrdší, než zvěř zdravá, z nenadání střelená, poněvadž v prvním případě jest asi na nebezpečí již připravena. Jestli tedy snad i výbuch na tuto obrnu nervů silně spolupůsobil, postrádali bychom brzy jeho účinků v honbě. Nepohodlnou může hlučná střelba býti chorým, nebo zase střelcům rekordním, pálícím za sebou ran do set. To jsou však v našich domácích poměrech jen výjimky, jež s pojmem myslivosti ani vždy srovnati nelze. — Uvedené námitky proti silencru jsou ve svém sou hrnu však tak slabé povahy, že neodolaly by síle, s jakou mnozí lidé ženou se za každou novotou, dávajíce se ve své ješitnosti rádi ozářiti prvními paprsky glorioly nové vymoženosti, bez ohledu zdali zájmy jiných tím ohrozí. Konečně i my sami mohli bychom klidně hleděti na nový tento vynález, kde by se nám nehodil, mohli bychom prostě sejmouti jej s hlavně. Dokonce i v ochranné službě mohl by někdy konati dobré služby, ovšem v rukou našich — však bude-li dostupný nám, bude přístupným i nepřátelům myslivosti a zde jest pak kořen všeho zla pro nás. Ve spojení s noctoskopem mohli by nepovolaní lovci němou střelbou vylovili rozsáhlé revíry, zejména za temných nocí v srnčí říji na pískání, pak říjící jeleny, bažanty na hřadě a konečně příležitostně každou jinou zvěř za každé vhodné doby, aniž by zprvu ochranný personál o tom měl potuchy. Avšak i pro veřejnou bezpečnost mělo by tlumítko valné zhoršení v zápětí a lupiči i lidé jim podobné úrovně byli by jistě prvními, jež by prakticky silencer předvedli širší veřejnosti, ano zákeřné stlumení výstřelu pro jich specielní účely přímo ideálně se hodí.
Pavel Štěrba reaguje 7.1.2021 19:46
Kdo si pořídí tlumič do myslivosti, má pro to jediný důvod, utajit ránu. Ostatní důvody, jako třeba ochrana sluchu, jsou jen výmluvy.
Laďa Novotný reaguje 7.1.2021 19:14
Já jenom opět připomínám, že tlumič v dnešní podobě již existuje dobrých 60let, tak že se nejedná o žádnou novinku a proč si myslíte, že to je zakázaný doplněk zbraně, jde o jistou loveckou etiku kterou naši předci ctili beze zbytku a to dělalo z naší České myslivosti něco víc a teď se jako budeme učit od němců američanů ptám se warumm
Jaroslav Hrabinec reaguje 7.1.2021 19:10
Tlumič je dobrý pro pytláka. Tam má svůj význam. K myslivosti patří tradice a rána ze zbraně, stejně jako spousta ostatních věcí, které dělají myslivost krásnou. Můj osobní názor (který nikomu necpu) je, že by se tlumiče používat v myslivosti neměly. To nula-nula-nic co na výkonné kulovnici utlumí (krom plamene) snad ani za ty peníze co budou stát nestojí.
Jan Brabec reaguje 6.1.2021 19:26
Přátelé.Naši předci,přesto že věděli o luku že je rychlejší co se nabíjení týká,do dnešní doby v různých podobách upřednostnili zbraň na střelný prach.Při vynálezu parního stroje křičeli strachy.U letadla si ťukali na čelo a jsou jiné a další příklady vývoje techniky,která je dnes úplnou samozřejmostí.Nejásám nad tlumičem.Ale kdo bude chtít pytlačit,tak bude a je jedno zda s nebo bez tlumiče.Tlumič (krom nábojů s podzvukovou rychlostí,22. lr;subsonik ) prostě výstřel neutlumí.Takže zde půjde zas jen o peníze.Už jste viděli cenu tlumiče např.na ráži 7x64 ?Jestli to bude povinné tak se to zas prodraží, protože já nemám na zbrani příslušný závit.
Juras reaguje 5.1.2021 20:30
Zdravím spoludiskutující,k myslivosti a lovu patří výstřel a k tomu výstřelu taky rána,nevím kam až se poženou nesmysly tisícu uředníku v Bruselu i těch našich kteří žijou jen díky nám a sami si je nevědomky i volíme a platíme.Tlumič dle mého názoru nahrává jen pytlákum nebo snad vojenským složkám,do myslivosti nepatří,jestli mám správné informace v některých severských zemí jsou již povinné,no tady to bude asi taky brzo oni si to zase nějak zduvodní nějakou ekoligií,nebo že se měštákovi po výstřelu splaší pes a budou ho muset resuscitovat.Mimochodem dnes stojí pokud jsem koukal tlumič na kulovnici už ted docela ranec až to uzákoněj ta bude stát víc jak ta kulovnice,no nic neříkám už jdu z kopce,chtělo by to asi zas zdravej rozum,jenže ted už je pozdě Lovu Zdar
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 5.1.2021 20:08
Přesně tohle si myslím...mimochodem, za napoleonských válek voják zajatý s bezhlučnou větrovkou byl vždy popraven...zdánlivě to nesouvisí, ale jen zdánlivě...
Laďa Novotný reaguje 5.1.2021 17:32
Bývaly časy kdy byla naše myslivost, vzorem pro okolní státy, a to právě tradicemi, které se teď nějak vytrácí a je to při nejmenším škoda. Tlumič na střelnici budiš, ale do lesa za mě ne, kdo se bojí rány nechť neloví, stejně prd trefí.
Milan Vrána reaguje 5.1.2021 14:36
Tlumiče hluku spadají po vstoupení novely v platnost do kategorie C, jako zbraně. To v praxi znamená, že tlumič bude mít výrobní číslo, tormentaci a logicky i průkaz po registraci u PČR. Tento doplněk bude povolen pro širokou střeleckou veřejnost. Mezi nesporné výhody patří odstranění akustického třesku a snížení hlukové zátěže v rozpětí 25-37 dB dle kvality zařízení. Druhý obrovský přínos je snížení zpětného rázu a to téměř o polovinu, což při používání nočních zařízení s malým očním reliéfem spoustu uživatelů ocení. Řeči o pytlačení jsou absolutně mimo mísu. V honitbě dávám ročně při lovu okolo 100 ran, na střelnici nějakou tu tisícovku. Nosit sluchátka je opruz a jsem rád, že tu nejsme 100 let za opicemi a po vzoru okolních států jsou tlumiče od února 2021 povoleny.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 4.1.2021 16:30
Honzo, ono už to prošlo v legislativě...dostane se do civilu. Osobně tomu nefandím, jsem hrdý na ostrou kulovou ránu a zálomek (ne úlomek, u nás se říká zálomek) za šňůrou na klobouku.
Jan Slavětínský reaguje 4.1.2021 13:09
Určitě bude skupina lidí, kteří těm tlumičům fandí a budou udávat důvody jako střelba v chatových a obydlených místech s ohledem na chataře a s obavou o zdraví spoluobčanů, které by mohl hluk výstřelu ohrozit..Za pytláctví a poctivost některých myslivců a jiných ozbrojených občanů bych ruku do ohně nedával.Jsme Češi a podívejte se na jiné oblasti života jak se lidé chovají...Ale zase tak moc nás EU ráda nemá, tak že nevěřím, že by se nějaké tlumiče dostaly do civilních rukou.
Laďa Novotný reaguje 3.1.2021 18:05
Tak ono tlumič není zase nic tak průkopnického pár desítek let už tu s námi je, akorát v dobách kdy ještě myslivost byla myslivostí se to prostě neslučovalo s mysliveckou etikou, a za mě právem.
Zdenda Zvára reaguje 3.1.2021 17:28
Pokud to někomu připadá zbytečné a nemyslivecké, tak ho nikdo nenutí to používat. Proč to, ale zakazovat ostatním? Pro mě je to prostě součást pokroku. Jako je třeba používání kvalitních puškohledů, nočního vidění, termovizí, funkčního oblečení, fotopastí a mnoho dalšího. Doba jde dopředu a je potřeba jít s ní a ne zatvrzele vše nové odmítat a odsuzovat.
Lubomír Černý reaguje 3.1.2021 11:38
Divné argumenty,znám spoustu starých lidí,kteří jsou nedoslýchaví a v životě z flinty nevystřelili.To je jen jeden z běžných projevů stáří a není to jen výsada myslivců.Napíšu to rovnou,zbytečné,nemyslivecké,kdo se bojí rány která k myslivosti patří a za kterou se nestydí,at toho nechá.
Zdenda Zvára reaguje 3.1.2021 09:55
Proč by se díky povolení tlumičů mělo najednou víc pytlačit? Nejsme v Hollywoodu. Běžně má rána z dlouhé zbraně 140-150 dB a tlumič to utlumí o 10-30 dB takže je to pořád dostatečně hlasité. To, že si někdo myslí, že už to slyšet není vůbec je akorát nevědomost. A třeba se sníží počet nahluchlých myslivců. V dnešní době je to častý problém starých myslivců a lovců ..
Vlasta Hadr reaguje 3.1.2021 08:24
L.V. já bych to zas tak drakonicky nevyděl nedovedu si představit montáž tlumiče na kulobrok ,troják nebo obojetnici spíše nám obavy s pytláctví. Pokud budou tlumiče běžně dostupné pro každého vlastníka zbraně V.H.
Bronislav Suchyňa reaguje 2.1.2021 21:49
Souhlasím s panem Hrabánkem????????????
Laďa Novotný reaguje 2.1.2021 21:09
Jasně vše je o lidech, já mám jenom strach, že časem už se bude moct střílet pouze s tlumičem.
Václav Hrabánek reaguje 2.1.2021 15:45
Podle mě používání jako doplňků tlumičů při výstřelu a používání mě osobně nevadí a ve světě se to dávno používá. Možná že někdo bude mít výhrady to že se bude pytlačit ale pytlačilo se i bez tlumičů a to záleží na člověku který to bude používat a bude se chovat zodpovědně tak to nebude problém i když se určitě najdou někteří vlastně se tomu nedá zabránit.
Vlasta Hadr reaguje 1.1.2021 11:26
Vzhledem k tomu že znám osobně případ kdy myslivec byl velmi tvrdě potrestán za držení zcela nefunkčního tlumiče v době nedávné -odebrání zbraní a zbr. průkazu- mě toto velmi zajimá i váš názor. V.H.